PDA

View Full Version : Porez na dobit od prodaje udjela u trgovačkim društvima

Gordosh
27.03.2007., 14:18
Oprečna su mišljenja, mnogi nisu sigurni, većina ne zna.
Da li je ova kategorija oporeziva porezom na dobit ili ne?:confused:

MASTER
28.03.2007., 08:02
nema poreza

pitanje je samo da li postoji kazneno dijelo ukoliko je poslovni udjel prodan po očito ne fer cijeni

gogo
28.03.2007., 11:42
koliko ja znam i što sam već učinio nekoliko puta, udjeli se mogu prenositi BEZ naknade. Tko meni može zabraniti da poklonim svoj televizor susjedu? Isto je i sa udjelima u d.o.o.

Gordosh
28.03.2007., 14:32
koliko ja znam i što sam već učinio nekoliko puta, udjeli se mogu prenositi BEZ naknade. Tko meni može zabraniti da poklonim svoj televizor susjedu? Isto je i sa udjelima u d.o.o.

Slažem se, ali ja ipak govorim o prodaji udjela za novac. Da li u tvom slučaju sklapaš još koji ugovor pored ugovora o prijenosu udjela?

Online trader
01.04.2007., 12:12
Oprečna su mišljenja, mnogi nisu sigurni, većina ne zna.
Da li je ova kategorija oporeziva porezom na dobit ili ne?:confused:

Dali udio u trgovačkom društvu prodaješ kao pravna ili fizička osoba?

gogo
01.04.2007., 12:43
kao fizička osoba.

Online trader
01.04.2007., 21:22
kao fizička osoba.

Ukoliko udio u trgovačkom društvu tj.d.o.o. prodaješ kao fizička osoba onda i nisi obveznik poreza na dobit već poreza na dohodak a trenutno u HR nije propisana obveza plaćanja poreza na kapitalnu dobit koju fizičke osobe ostvare od ulaganja u udjele u d.o.o. ili dionice u d.d.
U slučaju da udjele u drugom d.d. ili d.o.o. prodaješ kao pravna osoba onda bi ti dobit koju bi ostvario od prodaje povećala osnovicu za plaćanje poreza na dobit koji se u HR plaća po stopi od 20%. Pozdrav.

Mr. Chance
01.04.2007., 22:38
Evo kada se o tome povela diskusija. Trenutno se spremam na prodaju d.o.o. (agencija za osiguranje). Osnivački ulog se vodi kao pozajmica s kamatom na mene i partnera, znači praktički ga nema. Postoji dobit koja je u netto iznosu, znači na nju je već plačen porez.
Agencija bi se prodavala iznad vrijednosti osnivačkog uloga i vrijednosti netto dobiti na računu.
Napomena: Prodaju vršim sa partnerom kao fizička osoba.
Po mojem bi to išlo ovako (molim da me se ispravi ako se varam).

1. Na osnivački ulog+kamata na pozajmicu (koji se vodi kao pozajmica) ne plaćam porez
2. Na dio koji je netto dobit - ne plaćam porez
3. Razlika između osnivačkog uloga i cijene postignute za portfelj agencije, te uhodano poslavanje - plaćam porez na kraju godine i to po poreznoj prijavi na kraju godine ili ako sam dobro shvatio komentar online tradera niti na to ne plaćam porez pošto imam udio u d.o.o. (agenciji), te sam povećao kapitalnu dobit kroz povećanje udjela, a to je trenutno neoporezivo po poreznom zakonu.

Molim za komentar.

Hvala unaprijed.

Mr. Chance
03.04.2007., 01:06
Online trader ili Master možete li mi potvrditi da li plaćam porez na dohodak kao fizička osoba na kraju godine kod prodaje d.o.o. (u ovom slučaju agencije za osiguranje) ako sam je prodao iznad trenutne vrijenosti osnivačkog uloga i netto dobiti na računu i ako da kada i na koji način.

Pozdrav i hvala na odgovoru.

Online trader
03.04.2007., 14:53
Online trader ili Master možete li mi potvrditi da li plaćam porez na dohodak kao fizička osoba na kraju godine kod prodaje d.o.o. (u ovom slučaju agencije za osiguranje) ako sam je prodao iznad trenutne vrijenosti osnivačkog uloga i netto dobiti na računu i ako da kada i na koji način.

Ovako, ako ćeš si prije prodaje firme odlučiti isplatiti dobit bitno je u kojem je razdoblju ta dobit ostvarena jer ako je ostvarena u razdoblju od 2001-2004. godine onda ćeš prilikom isplate te dobiti državi morati platiti 15% poreza na dohodak od kapitala plus prirez. Ukoliko si zadržanu dobit ne želiš isplatiti već ćeš je uključiti u imovinu firme koju ćeš kasnije prodati tada kao fizička osoba na prodaju svog vlasničkog udjela ne moraš plaćati nikakav porez na dohodak jer se samim Zakonom o porezu na dohodak ta vrsta primitka ne smatra oporezivom. Ako je Luka Rajić kao fizička osoba prodao Dukat strancu i na tu dobit državi nije morao platiti niti kunu poreza zašto bi morao i ti? Pozdrav.

MASTER
03.04.2007., 20:48

nema poreza
pitanje je samo da li postoji kazneno dijelo ukoliko je poslovni udjel prodan po očito ne fer cijeni

da citiram sam sebe:
ukoliko je cijena koja se plaća znatno viša od temeljenog uloga - nekako u ugovor naznačiti da vrijednost kapitala koju posjeduje doo sa rezervama (tzv book value) približno jednaka iznosu kupoprodajne cijene. smatram da sve do 2BV je načelno ok, ako domaća firma ima određeni značajni tržišni udio.

Online trader
03.04.2007., 21:12
nema poreza

da citiram sam sebe:
ukoliko je cijena koja se plaća znatno viša od temeljenog uloga - nekako u ugovor naznačiti da vrijednost kapitala koju posjeduje doo sa rezervama (tzv book value) približno jednaka iznosu kupoprodajne cijene. smatram da sve do 2BV je načelno ok, ako domaća firma ima određeni značajni tržišni udio.

Postavlja se pitanje što se može smatrati " fer " cijenom i tko tu cijenu određuje?
Trgovanje poslovnim udjelima u d.o.o. je identično kao i trgovanje dionicama kod d.d. Kod d.d. cijenu dionice određuje tržište i takva se cijena u tome trenutku smatra " fer " cijenom neovisno od vrijednosti fundamenata. Ako ti je netko za udio u d.o.o. spreman platiti cijenu koja premašuje i 10BV to je njegova procijena i ta se cijena isto tako može smatrati tržišnom cijenom i " fer " vrijednošću. Ako je kupac vlasničkog udjela i firme pravna osoba ona će taj višak koji premašuje neto vrijednost imovine firme u svojim poslovnim knjigama voditi kao goodwill i kao takvoga ga amortizirati. Pozdrav.

Mr. Chance
03.04.2007., 21:56
Hvala Onlinetraderu i Masteru na trudu. Shvatio i zadovoljan.

MASTER
03.04.2007., 22:32
Postavlja se pitanje što se može smatrati " fer " cijenom i tko tu cijenu određuje?
Trgovanje poslovnim udjelima u d.o.o. je identično kao i trgovanje dionicama kod d.d. Kod d.d. cijenu dionice određuje tržište i takva se cijena u tome trenutku smatra " fer " cijenom neovisno od vrijednosti fundamenata. Ako ti je netko za udio u d.o.o. spreman platiti cijenu koja premašuje i 10BV to je njegova procijena i ta se cijena isto tako može smatrati tržišnom cijenom i " fer " vrijednošću.

ne bih htio biti dosadan ali stav državnog odvjetništva je drugačiji i dižu kaznene prijave radi prekoračenja od 50% "tržišne" cijene koju oni procjenjuju po babi i stričevima:thumbsdow

gogo
04.04.2007., 00:32
ne bih htio biti dosadan ali stav državnog odvjetništva je drugačiji i dižu kaznene prijave radi prekoračenja od 50% "tržišne" cijene koju oni procjenjuju po babi i stričevima:thumbsdow

ma pazi kakva je to glupost. Po čemu to oni procjenjuju tržišnu vrijednost? Ja recimo u svojoj tvrtki imam samo laptop i bilanca mi je mala kao flis papir, a s druge strane mogu zarađivati milijune kuna godišnje i svake godine si isplatiti dobit. Tvrtka vrijedi nekoliko milijuna, a po bilanci ne vrijedi ništa. I što bi naše državno odvjetništvo zaključilo? :confused:

Gordosh
04.04.2007., 08:39
da citiram sam sebe:
ukoliko je cijena koja se plaća znatno viša od temeljenog uloga - nekako u ugovor naznačiti da vrijednost kapitala koju posjeduje doo sa rezervama (tzv book value) približno jednaka iznosu kupoprodajne cijene. smatram da sve do 2BV je načelno ok, ako domaća firma ima određeni značajni tržišni udio.[/QUOTE]

Ideja je izdvojiti nekretninu u novu firmu i prodati udjele, a ne nekretninu. U ovom slučaju BV je višestruko manji od tržišne cijene budući da knjigovodstvena vrijednost nekretnine nije godinama revalorizirana. Sumnjam da bi ovdje 2 BV bilo OK.

Online trader
04.04.2007., 09:10

Po toj logici bi onda protiv dobrog dijela HR firmi koje kotiraju na ZSE trebalo podići kaznenu prijavu jer se njihovim dionicama ( koje su također udjeli u kapitalu ) trguje daleko iznad nekih realnih fundamentalnih vrijednosti. Ukratko potpuni nonsense. Pozdrav.

MASTER
04.04.2007., 18:58
Po toj logici bi onda protiv dobrog dijela HR firmi koje kotiraju na ZSE trebalo podići kaznenu prijavu jer se njihovim dionicama ( koje su također udjeli u kapitalu ) trguje daleko iznad nekih realnih fundamentalnih vrijednosti. Ukratko potpuni nonsense. Pozdrav.
nisam niti očekivao drugačiju reakciju, ali ovo je istinita priča iz Hrvatske :flaster: :weeping:

Ideja je izdvojiti nekretninu u novu firmu i prodati udjele, a ne nekretninu. U ovom slučaju BV je višestruko manji od tržišne cijene budući da knjigovodstvena vrijednost nekretnine nije godinama revalorizirana. Sumnjam da bi ovdje 2 BV bilo OK.
prilikom unosa nekretnine u trgovačko društvo pri osinivanju treba napraviti procjenu vrijednosti nekretnine po ovlaštenom sudskom vještaku inače se neće moći "nova" firma upisati u sudski registar

ali ako je riječ o podjeli firme onda se može naknadno (nakon podjele) napraviti izračun vrijednosti nekretnine - revalorizirati vrijednosti imovine - prikazati je kao revalorizacijsku rezervu - time b/v raste - i onda prodati firmu:thumbsup:

usput budi rečeno porezna uprava posebno pregledava i prati sve statusne promjene (pripajanja, spajanja, odvajanja itd) kod trgovačkih društava pa treba računati na posjetu:biggrin:

Danijela30
25.05.2011., 15:23
Molim savijet.

Odlučili smo prodati udio u firmi stranom državljaninu. Firma se satoji od visokog udjela nekretnine, opreme i inventara. Prije 1 godinu napravili smo procijenu nekretnine na određeni iznos međutim nakon procijene su uslijedila daljnja ulaganja.
Molim za savijet kako odraditi prodaju udjela i kako odlučiti koliko će udio dobiti novi kupac. Da li to ovisi o tržišnoj vrijednosti objekta, o stavkama bilance ili jedno i drugo? Koje korake treba poduzeti, na što paziti da se ne izostavi u ugovoru???
Hvala

Monk
27.05.2011., 16:03
bok Danijela30, imaš privatnu poruku.
lp

tomislav_zg
06.03.2012., 20:32
e sad je novi zakon tak da se plaća porez :)