PDA

View Full Version : Solana Tuzla

ladjo
16.02.2007., 15:27
posto je na drugim temama bilo upita za ovu dionicu, otvaram ovu temu da imamo sve podatke na jednom mjestu.

dakle, ajde Tuzlaci, javljajte se, sta se desava sa ovom dionicom?

u posljednja 4dana je imala promet preko 1.700.000KM i porast od ca. 20%.

do koje cijene idu prognoze, ima li neko kvalitetne informacije?

ozi
14.03.2007., 10:34
Imali neko info da je Podravka zainteresovana za preuzimanje Solane.Kazu tako se prica po Tuzli.Tuzlaci molim info.

tuzlak
14.03.2007., 11:15
Solana će još godinama raditi sa gubitkom. Posebno je pitanje ko će platiti 100miliona KM pravomoćno presuđenih šteta zbog slijeganja terena u Tuzli-Rudnik Tušanj, Soda, Solana ili svi proprcionalno korištenoj slanici. A o preuzimanju se govori tri godine-te Austrijanci, Hilmo Selimović & son, Podravka...

ladjo
14.03.2007., 22:50
pa to odstetu za slijeganje tla sigurno nece platiti ni jedna fabrika, jer oni nemaju koncesiju za exploataciju slanice, vec slanicu izvadjenu iz zemlje kupuju i preradjuju i tako proizvode sol ili neke druge proizvode.

jedino ko bi mogo biti duzan da plati, je rudnik tusanj, ali u to duboko sumnjam da ce se ikada desiti. rudnik je jos uvijek drzavna firma, i s toga mislim da su delegati ministri opstinari duzni da odgovaraju.

u globalu mislim da niko iz Tuzle nece ni feninga dobit za to slijeganje tla...nazalost...

ozi
14.03.2007., 23:27
Mislim da si u potpunosti u pravu i da je solana samo krajnji korisnik a rudnik je taj koji je vrsio eksplotaciju i koji nosi odgovornost za slijeganje tla u tuzli.Zbog toga mi nije jasno zbog cega raste cijena rudnika a ne solane koja je sigurno profitabilna i dobra firma jer soli nema niko u regiji a znamo da SOL
znaci zivot.Djaba rudnik ako nema solane.

tuzlak
15.03.2007., 10:51
Nekada je bolje ne znati puno, možda ja griješim što previše razmišljam.
Za one koji imaju ovu dionicu (ja je davno prodao po 16, kupovao po 8,3), da ih malo obradujem sljedećom agencijskom viješću :

"U Novom Sadu polovinom maja će biti održan tradicionalni Međunarodni poljoprivredni sajam, na kojem već šestu godinu zaredom učestvuje i tuzlanska “Solana”. Ocjena kvaliteta proizvoda svih učesnika održana je u februaru, a “Solana” je osvojila 11 medalja i šampionski pehar, koji će joj biti dodijeljeni na početku manifestacije. “Solana” je dobila dvije velike zlatne medalje za kvalitet proizvoda, osam zlatnih medalja za proizvode te bronzanu medalju za so s biljnim začinskim dodacima. Srebreni šampionski pehar Novosadskog sajma “Solana” je kao izlagač osvojila za visok kvalitet soli i dodatka solima." A. Mu.:thumbsup:

andy
15.03.2007., 12:46
Nekada je bolje ne znati puno, možda ja griješim što previše razmišljam.
"U Novom Sadu polovinom maja će biti održan tradicionalni Međunarodni poljoprivredni sajam, na kojem već šestu godinu zaredom učestvuje i tuzlanska “Solana”. Ocjena kvaliteta proizvoda svih učesnika održana je u februaru, a “Solana” je osvojila 11 medalja i šampionski pehar, koji će joj biti dodijeljeni na početku manifestacije. “Solana” je dobila dvije velike zlatne medalje za kvalitet proizvoda, osam zlatnih medalja za proizvode te bronzanu medalju za so s biljnim začinskim dodacima. Srebreni šampionski pehar Novosadskog sajma “Solana” je kao izlagač osvojila za visok kvalitet soli i dodatka solima." A. Mu.:thumbsup:

Medalje su več tu, pitanje je ako če iznad 60 Km biti i zarade.

ladjo
19.03.2007., 19:39
Decki,
ima li neko kvalitetnih informacija,
opet je u dva dana imala 1.700.000KM prometa, porast od ca. 11% i sad se ne moze kupit ispod 75maraka po komadu?

ne moze bit slucajnost sa ovolikim prometima, zna li neko nesto novo?

hvala hvala

ozi
19.03.2007., 19:43
Pa ako se zna da se preuzima rudnik soli Tusanj valjda onda nekom treba i solana da preradi rudu i proizvede sol.Logicno zar ne.

ladjo
19.03.2007., 19:46
a ko preuzima rudnik? nisam informisan...

ozi
19.03.2007., 19:48
Pogledaj postove po tema rudnik tusanj.

ozi
25.03.2007., 21:43
Pocela tehnoloska obnova solane.Povecanje proizvodnje soli na 150.000 tona godisnje sto je vise za 50 % u odnosu na dosadasnje kapacitete.
Prenijele Poslovne novosti za 26.03.2007

ribar
03.04.2007., 13:15
ne kuzim nista oko solane, obnova , udvostručenje proizvidnje, početak proizvodnje i distribucije soli za posipanje puteva u BIH.. najveći proizvođač soli u JI europi, a dionica dolje i nema interesa..pa sto se ovdje događa

ribar
07.04.2007., 15:56
bio sam u krivu ima interesa, ide i solana tamo gdje zaslužuje biti preko 100 KM, a cujem i puno vise ima li ko kakvi info oko toga
hvala

Znamsve
07.04.2007., 18:35
bio sam u krivu ima interesa, ide i solana tamo gdje zaslužuje biti preko 100 KM, a cujem i puno vise ima li ko kakvi info oko toga
hvala

Imam ja! :biggrin:

Izgleda da se ti i ja po prvi put slažemo oko nečega! ;) :biggrin:

Solana bi mogla vrlo lako do 200 KM! :eek: :biggrin:

Znamsve
11.04.2007., 19:32
SOLANA DD TUZLA Vrijednosni papiri
Vrijednosni papir: SOLTRK3
Klasa papira: REDOVNE DIONICE
Nominalna vrijednost: 77.10
Količina: 506279
Datum registracije emisije: 25.12.2006

Prvih deset vlasnika vrijednosnih papira:

IF "BIG-Investiciona grupa" d.d. Sarajevo | Sarajevo, BIH | 20.96 %

IF "BONUS" d.d. Sarajevo | Sarajevo, BIH | 6.39 %

SODASO-holding d.d. Tuzla | TUZLA, BIH | 1.98 %

TINK d.o.o. Sarajevo | Sarajevo, BIH | 1.64 %

BLEKIĆ SENAD | DRAMMEN, NOR | 1.49 %

ZORNIĆ MUHAMED | ILIDŽA, BIH | 1.40 %

ČENGIĆ HALIL | Sarajevo, BIH | 1.17 %

BRODOMERKUR | SPLIT, HRV | 0.92 %

HYPO ALPE-ADRIA-BANK d.d. Mostar | MOSTAR, BIH | 0.92 %

BBS DOO SARAJEVO | Sarajevo, BIH | 0.78 %

Od kuda Brodomerkura u Solani, jel to novijeg datuma ili ne. Zna li netko nešto više o tome? :)

g.i.joe.
16.05.2007., 18:59
:confused: Što nam se to ljudi događa sa Solanom u zadnje vrijeme

poslovala u gubitku ali je imala drama ulaganja

ima li tko šta za prijaviti iz prve ruke....tuzlaci???....

ado-tz
18.05.2007., 03:21
Informacije sa kojima ja raspolažem, a mislim da su kvalitetne i korektne, obećavaju zaista lijepu budućnost dioničarima Solane, ali će to otprilike biti tek na jesen. Ima dosta zainteresovanih kupaca, najčešće se spominju Hilmo i Radončić (vlasnik Avaza), ali korekcija na SASE utiče i na Solanu, a ja lično mislim da će ona uskoro početi još malo da pada, jer dolazi sezona godišnjih odmora, pa će neko od radnika dati dionice po svaku cijenu samo da bi ženu i djecu odveo na more. Srećom, veoma mali broj dionica je ostao u posjedu radnika, a većina od njih zna da je realna cijena dionica Solane oko 150 KM (neki kažu i preko, ali mislim da je to malo pretjerivanje) i ne misli po svaku cijenu prodavati dionice, mada će uvijek biti neko ko nema strpljenja.
Ja imam lijep paketić dionica i ne pada mi na pamet da razmišljam o prodaji Solane, jer njeno vrijeme dolazi za par mjeseci. Živi bili, pa vidjeli. : )

tuzlak
18.05.2007., 09:16
Informacije sa kojima ja raspolažem, a mislim da su kvalitetne i korektne, obećavaju zaista lijepu budućnost dioničarima Solane, ali će to otprilike biti tek na jesen. Ima dosta zainteresovanih kupaca, najčešće se spominju Hilmo i Radončić (vlasnik Avaza), ali korekcija na SASE utiče i na Solanu, a ja lično mislim da će ona uskoro početi još malo da pada, jer dolazi sezona godišnjih odmora, pa će neko od radnika dati dionice po svaku cijenu samo da bi ženu i djecu odveo na more. Srećom, veoma mali broj dionica je ostao u posjedu radnika, a većina od njih zna da je realna cijena dionica Solane oko 150 KM (neki kažu i preko, ali mislim da je to malo pretjerivanje) i ne misli po svaku cijenu prodavati dionice, mada će uvijek biti neko ko nema strpljenja.
Ja imam lijep paketić dionica i ne pada mi na pamet da razmišljam o prodaji Solane, jer njeno vrijeme dolazi za par mjeseci. Živi bili, pa vidjeli. : )

Zemljak, prisiljen sam da reagiram na tvoj tekst, jer je potpuno nelogičan, a ima dosta i neistina pa je upitan motiv tvog javljanja (doduše, priznao si da si se nakrcao, možda po 80-85 KM, pa je onda ipak sve jasno).
Solana je imala 3,5 mil KM gubitaka, smanjuje kapital, a ima i ogromne dugove (struja, slanica itd). Prolazi vrijeme jeftinog korištenja slanice iz Tuzle, eksploatacija prelazi na Tetimu, odakle je sirovina puno skuplja, a kad se Rudnk Tušanj još privatizira i ne bude političke podrške ???
Praktično, jedva drži glavu iznad vode. To da je zainteresiran Hilmo se priča, ali ne znam da li je to nešto čemu bi se dioničari Solane trebali radovati (ako pogledamo Pivaru TZ, Mlin, Pekaru Ljubače....).
Najveća šansa Solane je bila kada su Austrijanci prije dvije godine bili zainteresirani ali od toga ništa. Kažeš prvo da će cijena još padati zbog godišnjih odmora (znači juli-august), a onda da njeno vrijeme dolazi za par mjeseci?
Šta znači izraz realna cijena ? Vrijednost zemljišta? Možeš li obrazložiti izraz realan?
Mislim, legitimno je da svako hvali firme u koje je uložio i da se nada zaradi, ali to ipak treba biti potkrijepljeno nečim čvrstim. So više nije zaštićena državnom politikom, uvoz iz Rumunije, Poljske, Maroka...je slobodan i više se ne može govoriti o monopolskom položaju Solane, pa se na osnovu toga nadati nečemu.
Moj savjet je SELL, za sve koji imaju kakvu-takvu zaradu, a oni koji su je kupovali preko 80 neka sačekaju neki bull period i brzo je se riješe.

g.i.joe.
18.05.2007., 10:25
Ej hvala momci.

Tuzlak ne razumijem baš toliko razočarenje tvrtkom koja vas hrani s razlozima koje navodiš.

Daj mi molim te potvrdi je li solana u gubitku 31.12.2006. 3,5 mlnKM ali je li ona smanjuje taj gubitak u odnosu na prethodne godine?

A evo iz Poslovnih novosti izgleda da će pomoći Vlada.

Delegacija Vlade Tuzlanskog kantona,
na čelu sa premijerom Enesom
Mujićem, posjetila je jučer
fabriku soli Solana Tuzla i industriju
deterdženata Dita Tuzla.
Kako je javio dopisnik agencije Onasa,
cilj posjete čelnika Vlade je da se, u razgovoru
sa menadžmentom, upoznaju sa
najvećim problemima, ali i mogućnosti
ovih privrednih subjekata, kako bi im
Vlada TK mogla pružiti adekvatnu
pomoć, odnosno poticajna sredstva.
Delegaciju su činili ministar financija
Sead Bečirović, zatim ministar industrije,
energetike i rudarstva Sehudin
Ograšević, ministar za rad i socijalnu
politiku Faruk Vikalo, te savjetnik premijera
za industriju Mustafa Burgić i
predsjednica Sindikata kemije i nemetala
Federacije BiH Kata Iveljiæ.
"Članovi Vlade, prvenstveno, će obići
uspješne firme na području TK, odnosno
one koje su uspješno prošle kroz proces
privatizacije. Nastojimo utvrditi koju
vrstu podrške bi im u ovom trenutku
Vlada mogla pružiti, kako bi jo. uspje
.nije funkcionirale, odnosno, kako bi
se poboljšao status uposlenika", istakao
je Mujić.
Prema njegovim riječima, jučer posjećen kompanije, su do sada mnogo
puta nagrađivane i veoma su uspješne,
ali zbog nelojalne konkurencije ne mogu
biti u dovoljnoj mjeri konkurentne na
tržištu
Mujićje naveo kako su u budžetu TK za
ovu godinu predvidjeli i određena sredstva,
koja će snažnije potaći industrijske
kapacitete na području Kantona".
Na sastanku je menadžment fabrike
Solana izrazio očekivanje da Vlada TK u
što skorijem roku riješi pitanja koja se
tiču nekretnina kojima raspolaže ova
kompanija, a kojima nije ušla u posjed, a
.to se, prije svega, odnosi na zgradu koju
trenutno za svoje potrebe koristi kantonalna
Vlada, a vlasništvo je Fabrike soli.
"Očekujemo da se to definiše i riješi
određenim ugovorima ili na neki drugi
odgovarajući način i da preko toga
pokušamo riješiti istovremeno i neke
investicijske projekte koji se odnose na
izgradnju ili uspostavljanje novih bušotina
soli u Rudniku soli Tetima a koji su
osnovni izvor sirovine za našu fabriku",
istakao je Izudina Kapetanović, direktor
Solane.
Jućerašnju posjetu Solani i Diti inicirao je
Sindikat kemije i nemetala FBiH, a kako
bi se, prema riječima predsjednice
Sindikata, Kate Iveljić "novi kantonalni
ministri, odnosno Vlada upoznali sa
trenutnim stanjem u kolektivima i stvarnim
potrebama ovih privrednih subjekata".
"Insistiramo na tome da se Vlada uključi
u ove firme kojima malo treba da bi
postale zdrave, jer sve se lomi preko radnika.
Očekujemo da se povećaju njihove
plate, jer je danas drastična razlika u
platama uposlenih u privredi i onih u
vanprivrednim djelatnostima", istakla je
Iveljić
Također, prilikom juèerašnjih posjeta,
izražena su očekivanja da kantonalna
Vlada pruži neophodno pomoć u
poboljšanju njihove konkurentnosti na
domaćem tržištu.

;)

sani
19.05.2007., 00:56
Tuzlak, sta ti mislis o Rudniku soli? Kakava su tvoja predvidanja u vezi ove dionice? ja sam se natovario ohrabren pricom u ulaganju od 50mil u lukavac i pokretanjem hemijske industrije a turci trebaju sirovinu iz rudnika soli. FI za 2006 je los zbog toga je vjerovatno i ovaj pad na cijeni dionice. Ja sam usao na duzi period tako da me ovaj pad i nezabrinjava previse. Kakva su tvoja razmisljanja posto si ti tamo blizu pa si mozda bolje upoznat?

hercegovac
19.05.2007., 20:22
Okanite se gluposti zvanih solan i tušanj , na ovim i višim cijenama. Ljubić je uvalio i Brodomerkur (Vlasnik mirko g ) u solonu i tušanj na max cijenama...

g.i.joe.
19.05.2007., 20:59
razumijemo mi to uvaljivanje ... ali nije ni mirko toliki stupido koliko mi mislimo.
znaju oni zašto i gdje stavljaju lovu

kagemusha
19.05.2007., 22:59
ja nikad nisam sreo glupog covjeka koji ima pare ..al Mirko ima viska para i manjka vremena i sa sela je a njima kad dodje covjek iz grada i ako je jos tad obukao odjelo, Mirkec ce ulozit i da mu je rekao Medikomerc ili Velfarmacija

ado-tz
20.05.2007., 00:28
:biggrin: Zemljak, prisiljen sam da reagiram na tvoj tekst, jer je potpuno nelogičan, a ima dosta i neistina pa je upitan motiv tvog javljanja (doduše, priznao si da si se nakrcao, možda po 80-85 KM, pa je onda ipak sve jasno).
Solana je imala 3,5 mil KM gubitaka, smanjuje kapital, a ima i ogromne dugove (struja, slanica itd). Prolazi vrijeme jeftinog korištenja slanice iz Tuzle, eksploatacija prelazi na Tetimu, odakle je sirovina puno skuplja, a kad se Rudnk Tušanj još privatizira i ne bude političke podrške ???
Praktično, jedva drži glavu iznad vode. To da je zainteresiran Hilmo se priča, ali ne znam da li je to nešto čemu bi se dioničari Solane trebali radovati (ako pogledamo Pivaru TZ, Mlin, Pekaru Ljubače....).
Najveća šansa Solane je bila kada su Austrijanci prije dvije godine bili zainteresirani ali od toga ništa. Kažeš prvo da će cijena još padati zbog godišnjih odmora (znači juli-august), a onda da njeno vrijeme dolazi za par mjeseci?
Šta znači izraz realna cijena ? Vrijednost zemljišta? Možeš li obrazložiti izraz realan?
Mislim, legitimno je da svako hvali firme u koje je uložio i da se nada zaradi, ali to ipak treba biti potkrijepljeno nečim čvrstim. So više nije zaštićena državnom politikom, uvoz iz Rumunije, Poljske, Maroka...je slobodan i više se ne može govoriti o monopolskom položaju Solane, pa se na osnovu toga nadati nečemu.
Moj savjet je SELL, za sve koji imaju kakvu-takvu zaradu, a oni koji su je kupovali preko 80 neka sačekaju neki bull period i brzo je se riješe.

Poštovani zemljače !
Vjerovatno nisam toliko stručan oko berze i još nekih bitnih stvari vezanih za berzu, ali nekada i čaršijske priče i nagađanja običnih ljudi (i onih dobro upućenih) imaju svoju težinu. Moj paketić dionica Solane je nešto malo veći od broja 600, a većinu sam kupovao još pi cijeni od 20 KM, ostatak je dopunjen na cijeni od 60 KM, a skoro sam na cijeni od 80 KM istovario paket od preko 1 200 dionica. Znao sam tada, kao što i sada znam, da će Solana još ići (doduše, kao što sam već napisao-ne toliko brzo), ali mi je trebao keš za neke druge, brže kombinacije. Ne znam samo zbog čega u svojoj replici ne spominješ da je "Podravka" unutar kruga fabrike Soli sagradila potpuno nov pogon i koliko on vrijedi, a takođe ne spominješ još neke bitne ugovore koje je Solana potpisala. Uostalom, ne želim se prepucavati, smatram ovo korektnom razmjenom mišljenja, a vrijeme će pokazati svoje.
Pozdrav svima, a naročito mom tuzlaku.
P.S. Ah, sjetih se još nečega. Ne znam, dragi zemljače, jesi li čuo da su Turci prošle godine trebali kupiti Solanu po puno povoljnijoj cijeni od Austrijanaca ? E, baš tada sam se natovario po 20 KM, a sve ovo ostalo mi je išlo i još mi uvijek ide na ruku. :biggrin:

adriamyl
21.05.2007., 01:22
ja nikad nisam sreo glupog covjeka koji ima pare ..al Mirko ima viska para i manjka vremena i sa sela je a njima kad dodje covjek iz grada i ako je jos tad obukao odjelo, Mirkec ce ulozit i da mu je rekao Medikomerc ili Velfarmacija
Jeste li sigurni da znate o kojem Mirku pričate??

Znamsve
23.05.2007., 12:29
Pričali šta pričali, nešto se sprema oko Solane! ;)

Mikey
24.05.2007., 09:02
Da, sprema se smanjenje o.k.
Vidjeti na SASE >
http://217.199.131.154/desktopdefault.aspx?tabid=1&ItemID=1672&mid=97

Znamsve
25.05.2007., 13:31
Da, sprema se smanjenje o.k.
Vidjeti na SASE >
http://217.199.131.154/desktopdefault.aspx?tabid=1&ItemID=1672&mid=97

Poznato, sve OK! :)

Ali ipak ima pouzdanih info da se nešto sprema, možda već u toku ljeta! ;)

g.i.joe.
25.05.2007., 13:41
Znamsve, nadam se da nisi sarkastičan i da smo na istom tragu stranci-fosfor-solana.

Uglavnom ja takve info dobijam zadnjih dana pa ako netko bolje istražuje...
solanu će pokušati max oboriti a onda slijedi otkup i UP

Znamsve
25.05.2007., 13:53
Znamsve, nadam se da nisi sarkastičan i da smo na istom tragu stranci-fosfor-solana.

Uglavnom ja takve info dobijam zadnjih dana pa ako netko bolje istražuje...
solanu će pokušati max oboriti a onda slijedi otkup i UP

Nemam zbog čega biti sarkastičan, jer još ne posjedujem ovu dionicu!

Imam info od vrlo pouzdanog izvora (do sada niti jednom nije falio) da bi solana 100% trebala na oko 200 KM.

Sutra ću kupiti solane, dugoročno tako i tako ne mogu faliti. Ovo nipošto ne shvatite kao neko navlačenje, jednostavno iznosim info do kojih sam došao. Ionako svatko za sebe odlučuje što će kupiti, a što ne . . .

Pozdrav!

tuzlak
25.05.2007., 14:19
Sutra ili malo sutra? Mislim, pošto je subota, bar u bošnjačkim kantonima. Za županije nisam siguran.

Izgleda da svi više znaju o Solani nego mi u Tuzli.

ladjo
25.05.2007., 16:55
v.d.

ladjo
25.05.2007., 16:56
Sutra ili malo sutra? Mislim, pošto je subota, bar u bošnjačkim kantonima. Za županije nisam siguran.

Izgleda da svi više znaju o Solani nego mi u Tuzli.

e ta vam je dobra :biggrin:

eculov
25.05.2007., 17:22
Sada nema nista od solane, posluje u gubitku, ALI ako se pojavi strateski kupacili se vec pojavio, onda bi moglo nesta biti.

the terminator
25.05.2007., 18:20
Gubitak će biti još maksimalno 2 godine.

Prošle godine imali su bruto dobit od 1.000.000., a ove godine 4.000.000..
Redovni prihodi su malo porasli (sa 18 na 19 mil. km). Redovne rashode su smanjili sa 17 na 15 mil. km).

Gubitak je bio prošle godine 2.8 ove godine 3.5. mil km. Veći gubitak je posljedica "ostalih rashoda" koji su ove godine bili 3 mil. km a idućih godina takvih rashoda biti neće.

Solana ne može propasti, a vjerovatno će imati dobit kroz par godina.

A onda ćemo viditi dokle ide dionica, bez kupca ili sa njim.

Znamsve
25.05.2007., 19:10
Sada nema nista od solane, posluje u gubitku, ALI ako se pojavi strateski kupacili se vec pojavio, onda bi moglo nesta biti.

Moj info mi kaže da je ipak riječ o preuzimanju Solane, i to još tijekom ove godine!

Možda su mnogi previdjeli vijest od prije 2 mjeseca:

ZAPOČELA TEHNOLOŠKA OBNOVA SOLANE

Potpisivanjem ugovora s njemackom firmom «Glynwed pipesystem» o isporuci sest cirkularnih pumpi, zapocela je tehnoloska obnova postrojenja tuzlanske Solane. Ugovor je potpisan 22.03.2007. godine u Tuzli.

Pumpe su srce postrojenja za vakum uparavanje i njihovom zamjenom Solana zapocinje obnovu proizvodnih kapaciteta i prakticno, izgradnju nove Solane. Nove pumpe omogucit ce povecanje proizvodnje soli na 150 hiljada tona godisnje (sto je vise od 50% u odnosu na sadasnji kapacitet), te proizvodnju soli raznih granulacija, sto ce povecati i marketinski potencijal Solane.

Sadasnje Solanino postrojenje bazirano na tehnologiji vakumskog uparavanja instalirano je 1987 godine i izuzevsi redovne godisnje remonte, do sada nije tehnoloski obnavljano. Ugovor s najpoznatijim svjetskim proizvodacem pumpi pocetak je zamjene najvitalnijeg dijela postojeceg postrojenja Solane.

http://www.solanatuzla.com/bosanski/osnovni_akt.html

the terminator
25.05.2007., 19:43
To su ti "vanredni rashodi",tj. ulaganje.

Oni su uzrokovali da solana ima gubitak koji je ustvari samo prividan.

Znamsve
25.05.2007., 19:43
Pa to sam i htio da kažem, terminator!

the terminator
25.05.2007., 19:44
Znam da si to htio, ali većina ljudi, ako uopće čita financijska izvješča, vidi samo "neto gubitak" a ne gledaju odakle taj tzv.gubitak.

Velika je razlika redovnih i vanrednih kako rashoda tako i prihoda, samo to ljudi slabo gledaju.

Blitzkrieg
30.05.2007., 14:13
Halo sveznadarko, dokle će ova tvoja solana da propada. Vidim da je zatvoren Rudnik soli Tušanj. Kako bi to trebalo da se odrazi na cijenu ove dionice, menščini negativno. Ova dionica tone ko i Tuzla...

Znamsve
30.05.2007., 15:06
Kakve veze ima rudnik soli Tušanj sa Solanom???

Blitzkrieg
30.05.2007., 22:53
Imo` je. Nema više

ulazem sitnis
31.05.2007., 23:05
Halo sveznadarko, dokle će ova tvoja solana da propada. Vidim da je zatvoren Rudnik soli Tušanj. Kako bi to trebalo da se odrazi na cijenu ove dionice, menščini negativno. Ova dionica tone ko i Tuzla...

Polako, ocito nisi najbolje informisan, pa da malo pomognem, da se i ostali pogresno ne protumace zadnje vijesti.

Rudnik Tusanj je zatvoren prije nekoliko godina i potopljen, a prije par dana je obustavljeno crpljenje slane vode na bunarima (na brdu sjeverno od centra grada). Ovo je ucinjeno da bi se zaustavilo slijeganja tla o kojem pricas, a Solana je prije rata dobar dio dobiti uplacivala u fond za rekonstrukciju, sto vise nece morati ciniti. Naravno slijeganje ce se nastaviti jos nekoliko godina, pa mozda i deceniju ili dvije, ali su odlicne vijesti, ne samo za Solanu i RST, vec za cijeli grad.

Rudnik Tetima radi, i nedavno je nabavljena dodatna garnitura za busenje vrijedna preko pola miliona KM. Inace izgradnja rudnika na Tetimi je pocela prije rata, a prije nekoliko godina je krenuo sa radom. Dakle po mjerilima te industrije radi se o jako modernom i mladom postrojenju.

Dionice Solane jesu pale, ali obavezno treba pogledati obim trgovanja i citati izmedju redova.

Pozdrav!

kenny
31.05.2007., 23:32
Treba li i ovo ubaciti u to čitanje između redova:

Protiv Društva su pokrenute tužbe od kojih su značajnije slijedeće:1.Tuzlanski kanton, radi vlasništva na zgradi Sodaso.Postupak je u toku.2.Rudnik soli Tušanj, radi duga 2.915.871,00KM, uložen je prigovor.Znatno je niža naša obaveza i iznosi 347.878,00 KM.3.Opština Tuzla, radi duga koji se odnosi na članice bivšeg "Sodaso" Holdinga tužba na 87.522.676,00 KM, po osnovu procjene stanja šteta za slijeganje terena.4.JKP Vodovod i kanalizacija Tuzla, rdi duga 865.828,00 KM, a po našoj evidenciji ova obaveza iznosi 10.199,00 KM, a utuženi dio obaveze je po našoj evidenciji kompenziran Protokolom sa Skupštinom opštine Tuzla.

ulazem sitnis
01.06.2007., 00:09
Treba li i ovo ubaciti u to čitanje između redova:

Protiv Društva su pokrenute tužbe od kojih su značajnije slijedeće:1.Tuzlanski kanton, radi vlasništva na zgradi Sodaso.Postupak je u toku.2.Rudnik soli Tušanj, radi duga 2.915.871,00KM, uložen je prigovor.Znatno je niža naša obaveza i iznosi 347.878,00 KM.3.Opština Tuzla, radi duga koji se odnosi na članice bivšeg "Sodaso" Holdinga tužba na 87.522.676,00 KM, po osnovu procjene stanja šteta za slijeganje terena.4.JKP Vodovod i kanalizacija Tuzla, rdi duga 865.828,00 KM, a po našoj evidenciji ova obaveza iznosi 10.199,00 KM, a utuženi dio obaveze je po našoj evidenciji kompenziran Protokolom sa Skupštinom opštine Tuzla.

Svakako da treba, ali i tu se ima dosta toga reci, mada ne bi bilo lose da jos ljudi ponudi kakve korisne informacije.

1. Spor okončan u korist Solane, Kanton im mora vratiti poslovnu zgradu površine 6000 kvadrata u centru grada i usput platiti nekoliko godina zakupnine.
2. Nisam siguran, ali mislim da je i to gotovo, tj. da je dio obaveza proizilazio iz vec pomenutog slucaja (RST je vlasnik dijela zgrade), a dio se odnosi na isporuku sirovina.
3. Opstina Tuzla tuzi SVE clanice bivseg Sodaso holdinga, a ne samo Solanu ! Od toga u svakom slucaju nema nista.
4. Za Vodovod ne znam detalje, sporni su ratni dugovi, ali ne radi se o jako velikom iznosu ako uzmemo u obzir velicinu firme.

Blitzkrieg
01.06.2007., 10:57
Slažem se sa sitnišem. Privatizovat ce se ona uskoro. RTS je odavno stvar prošlosti, a ja sam se solane natovario, doduše nije velika cifra, ali...

Čekam da poskoči!

ulazem sitnis
01.06.2007., 11:16
Slažem se sa sitnišem. Privatizovat ce se ona uskoro. RTS je odavno stvar prošlosti, a ja sam se solane natovario, doduše nije velika cifra, ali...

Čekam da poskoči!

RST nije stvar proslosti. Pazi, zatvoren je rudnik u Tusnju, ali je otvoren drugi, moderniji i veci na Tetimi, ali se firma i pored toga sto su potopili stari rudnik zove "Rudnik Soli Tusanj". Ukratko, stari rudnik je zatvoren, novi radi, a firma i dalje nosi ime starog rudnika. Solana je i meni prilicno zanimljiva, cijena joj dugo nije bila povoljnija.

Blitzkrieg
01.06.2007., 11:26
Bit ce povoljnija do kraja godine kad skoči...

ulazem sitnis
01.06.2007., 11:36
Bit ce povoljnija do kraja godine kad skoči...

Ja ne vjerujem da ce biti nekog velikog rasta, imam osjecaj da ce se vratiti na nominalu ili malo vise. Ove najave o nekim atronomskim cijenama su ipak neutemeljene, mada ni to nije iskljuceno...

Blitzkrieg
01.06.2007., 16:35
A nominala je 77,10.

Vrijedi ona i više, mnogo više...

panzer
01.06.2007., 17:09
72 KM

Bilo je smanjenje prije nekoliko dana.

Blitzkrieg
01.06.2007., 19:10
72 KM

Bilo je smanjenje prije nekoliko dana.

Smanjenje? Poradi čega? Nove dionice na puštene u opticaj ili?

kenny
01.06.2007., 19:40
Smanjenje? Poradi čega? Nove dionice na puštene u opticaj ili?

Možda poradi gubitaka, najbolje da sačekaš 2008. pa će biti još jeftinije s nominalom ispod 70 :biggrin:

Blitzkrieg
01.06.2007., 22:30
Narod imo` nemo` za soli mora imat.
Što se mene tiče nek joj nominala ide i ispod 40, ja je čekam da se sada privatizira, a kad to krene meni je opet kašika u medu.
Ulažem malo, ali kvalitetno.

Znamsve
03.06.2007., 21:03
Možda poradi gubitaka, najbolje da sačekaš 2008. pa će biti još jeftinije s nominalom ispod 70 :biggrin:

Misliš "ovih gubitaka"!?? :biggrin:

ZAPOČELA TEHNOLOŠKA OBNOVA SOLANE

Potpisivanjem ugovora s njemackom firmom «Glynwed pipesystem» o isporuci sest cirkularnih pumpi, zapocela je tehnoloska obnova postrojenja tuzlanske Solane. Ugovor je potpisan 22.03.2007. godine u Tuzli.

Pumpe su srce postrojenja za vakum uparavanje i njihovom zamjenom Solana zapocinje obnovu proizvodnih kapaciteta i prakticno, izgradnju nove Solane. Nove pumpe omogucit ce povecanje proizvodnje soli na 150 hiljada tona godisnje (sto je vise od 50% u odnosu na sadasnji kapacitet), te proizvodnju soli raznih granulacija, sto ce povecati i marketinski potencijal Solane.

Sadasnje Solanino postrojenje bazirano na tehnologiji vakumskog uparavanja instalirano je 1987 godine i izuzevsi redovne godisnje remonte, do sada nije tehnoloski obnavljano. Ugovor s najpoznatijim svjetskim proizvodacem pumpi pocetak je zamjene najvitalnijeg dijela postojeceg postrojenja Solane.

http://www.solanatuzla.com/bosanski/osnovni_akt.html

Kako ono kažu? Tko se zadnji smije - najslađe se smije! :biggrin: :biggrin: :biggrin:

kenny
04.06.2007., 00:28
Kako ono kažu? Tko se zadnji smije - najslađe se smije! :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Nadam se da ti taj smijeh neće prisjesti, ja samo iznosim ono što vidim a to je da je solana povećala gubitak, a iskreno nadam se da ćeš se ti zadnji smijati, a sve ovisi da li si špekulant ili dugoročni ulagač.

tuzlak
04.06.2007., 08:52
Narod imo` nemo` za soli mora imat.
Što se mene tiče nek joj nominala ide i ispod 40, ja je čekam da se sada privatizira, a kad to krene meni je opet kašika u medu.
Ulažem malo, ali kvalitetno.

O kakvoj privatizaciji Solane govoriš? Solana je 100 % privatizirana još prije 4 godine prilikom prvog kruga privatizacije. Pogledaj malo site RVP.
Možda ti misliš na privatizaciju Rudnika soli Tušanj ?
Ili na preuzimanje od strane strateškog kupca? Ako misliš na ovo, onda bi trebao naglasiti ko je u igri i pokoji argument ili makar trač (glasine) ili sl.

Blitzkrieg
04.06.2007., 09:05
Pardon, pardon, mislio sam na dokapitalizaciju tj. preuzimanje od strateškog ulagača. To sam čuo iz pouzdanog izvora, koliko je tačno uvjerit ćemo se.

Blitzkrieg
04.06.2007., 15:21
reko bi netko ode Solana opet u nebo, skočila preko 7%, kad ono prometovalo se sa samo 5 dionica. :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

ulazem sitnis
04.06.2007., 17:39
Nadam se da ti taj smijeh neće prisjesti, ja samo iznosim ono što vidim a to je da je solana povećala gubitak, a iskreno nadam se da ćeš se ti zadnji smijati, a sve ovisi da li si špekulant ili dugoročni ulagač.

Kenny, izvini, ali tvoja prica na ovoj temi meni izgleda kao najobicniji flame.

Iznosis bajate informacije, poput onih tuzbi, a kad ti covjek ostavi podake o tom "gubitku" ti i dalje nastavljas istu pricu. Da nisi na Hilminom platnom spisku ?

I ti i Blizkrieg ste na posljednje 2 stranice imali par kometara koji pokazuju da ne raspolazete skoro nikakvim bitnim informacijama, budite malo ozbiljniji.

kenny
04.06.2007., 19:37
@Ulazem_Sitnis
Razumijem ja tvoju početničku osjetljivost na dionice koje posjeduješ, a naročito ako si ih kupio po mnogo većoj cijeni od trenutne, ali skuliraj se malo.
Ako misliš da informacije o tužbama nisu trebale biti iznijete to samo govori o karakteru tvoga ulaganja, isto tako ako misliš da sam bilo gdje rekao pogrešnu informaciju molio bih da na to ukažeš, ali činjenica je da je Solana ima velike gubitke i vrlo loše poslovne rezultate.
Ako su ovo bajate informacije (na zadnjem listu unutar excel dokumenta sama Solana je navela postojeće tužbe)
http://www.komvp.gov.ba/cms/index.php?option=com_remository&Itemid=33&func=fileinfo&id=891
onda ti iznesi službene birtijske.
Također, ako smatraš da je forum namijenjen samo navijanju za pojedine dionice i da svi koji misle drugačije ne trebaju da se javljaju onda si pogriješio, navija se na stadionima, a forum služi razmjeni mišljenja i informacija.
Pozdrav.

Znamsve
04.06.2007., 20:42
kenny, burazeru, ohladi malo! :biggrin:

Ne znam koji je tvoj motiv u ovom drukanju i tvrdoglavom iznošenju parola, ali ako ti ne kužiš da je gubitak iskazan radi tehnološke obnove tvornice i podizanja kapaciteta za 50%, onda ja ne kužim što ti uopće radiš na ovom forumu!

Tip od maloprije ti je najbolje rekao, a i mene zanima: Koliko ti Hilmo plaća po postu na forumu??? :confused:

Ja ipak ne vjerujem da si "jeftina roba", pritisni Hilmu i traži "malo više"!!! :thumbsup: :biggrin:

Znamsve
04.06.2007., 20:46
A, da, umalo da zaboravim! ;)

Kanny, od danas si za mene od milja jednostavno - HILMICA! :biggrin: :biggrin:

Blitzkrieg
04.06.2007., 21:51
Aj bola ljudi kanite se Hilmice. Čovjek je u pravu :) da svi misle kao mi to bi značilo da nešto nije u redu.

Kenny ono su podci iz 2005. Od tada se nešto i promijenilo. Pa vidiš danas kako je dionica skočila preko 7%
Počelo je počelo. Ja sam vezan i spreman za poljetanje i ti imaš priliku još uvijek...

kenny
04.06.2007., 22:19
A, da, umalo da zaboravim! ;)

Kanny, od danas si za mene od milja jednostavno - HILMICA! :biggrin: :biggrin:

Znašsve, pa bio ti je dovoljan jedan nick da izneseš svo to "znanje" na vidjelo, možeš se ti registrirati još 2-3 puta, ali to ti neće pomoći da od solane napraviš dragulj kad to nije. Razgovarajmo s činjenicama i konkretnim pokazateljima i s navođenjem izvora informacija pa možda nekog (pa i mene) uspiješ uvjeriti da vrijedi kupiti ove dionice.
A do tada ti si jedan običan špekulant s dječijim stilom pisanja i argumentiranja ;)

kenny
04.06.2007., 22:27
Aj bola ljudi kanite se Hilmice. Čovjek je u pravu :) da svi misle kao mi to bi značilo da nešto nije u redu.

Kenny ono su podci iz 2005. Od tada se nešto i promijenilo. Pa vidiš danas kako je dionica skočila preko 7%
Počelo je počelo. Ja sam vezan i spreman za poljetanje i ti imaš priliku još uvijek...

Sretan let, samo skok od 7% s ukupnim prometom od 340 KM nikako ne može biti relevantan pokazatelj.

ulazem sitnis
04.06.2007., 22:33
@Ulazem_Sitnis
Razumijem ja tvoju početničku osjetljivost na dionice koje posjeduješ, a naročito ako si ih kupio po mnogo većoj cijeni od trenutne, ali skuliraj se malo.

Nisam ih kupio po visoj cijeni i nemam ih puno (vidi nick), uzimao sam ih u vise navrata, jos kad su se vrtile od 12-16, nakon price o Salinenu, ali sam ih i prodavao tad. Ali ipak me zanimaju, zato sam se i prijavio na forum, jer mi se cini da nisu lose po ovim cijenama (a kako je krenulo moci ce se ubrzo uzeti i za manje od 60). A Solanu je malo ko kupio "po cijeni vecoj od trenutne", zapravo uopste mi nije jasno ko je tada kupovao (85-95, treca sedmica marta ako se ne varam), mada je obim trgovanja i tada bio prilicno veliki.

Ako misliš da informacije o tužbama nisu trebale biti iznijete to samo govori o karakteru tvoga ulaganja, isto tako ako misliš da sam bilo gdje rekao pogrešnu informaciju molio bih da na to ukažeš, ali činjenica je da je Solana ima velike gubitke i vrlo loše poslovne rezultate.

Za tuzbe sam ti odgovorio na prosloj stranici, ono su konkretne i korisne informacije, samo nisu aktuelne. Uostalom, procitaj sta sam tamo napisao. Sto se tice poslovnih rezultata, jesu losi, ali to za gubitke je druga prica.

Ako su ovo bajate informacije (na zadnjem listu unutar excel dokumenta sama Solana je navela postojeće tužbe)
http://www.komvp.gov.ba/cms/index.php?option=com_remository&Itemid=33&func=fileinfo&id=891
onda ti iznesi službene birtijske.

Solana d.d. Tuzla 2005.xls... Submitted On: 22 Aug 2006. - za mene bajato. Ne koristim sluzbene birtijske, a presuda protiv Kantona je izvršna, samo im ostaje da dogovore kiriju. :biggrin:

Također, ako smatraš da je forum namijenjen samo navijanju za pojedine dionice i da svi koji misle drugačije ne trebaju da se javljaju onda si pogriješio, navija se na stadionima, a forum služi razmjeni mišljenja i informacija.
Pozdrav.

Nije namijenjen navijanju, ali nije ni drukanju, mada ti vise drukas no sto ja navijam (vjerovatno su kod tebe vece pare u igri, ja ipak ulazem sitnis). Sve sto sam ja napisao za Solanu stoji, a isto se ne moze reci za tebe. Nemoj sta zamjeriti.

E sad, ima li neko, ko nije laik poput mene, kakvu pametnu procjenu - da li cekati da se jos sroza preko ljeta, ili nece ici puno nize ?

kenny
04.06.2007., 22:46
Za tuzbe sam ti odgovorio na prosloj stranici, ono su konkretne i korisne informacije, samo nisu aktuelne. Uostalom, procitaj sta sam tamo napisao. Sto se tice poslovnih rezultata, jesu losi, ali to za gubitke je druga prica.

Informacije iz 2005 su akutalne sve dok nisu objavljene novije, pa na SASE su sve do prije par tjedana vrijedili FI iz 2005, a za tebe tužba iz 2005 nije aktualna.
Što se tiče tvojih informacija, ako misliš da bih ti trebao vjerovati na riječ, nakon dva napisana posta i bez službenog izvora ili očekuješ da sam ja naivan ili si to ti, i dok god ne naiđem na službeni izvor te tvoje informacije su za mene obična špekulacija.

Sve sto sam ja napisao za Solanu stoji, a isto se ne moze reci za tebe. Nemoj sta zamjeriti.

Kao što sam već rekao, što god nije točno navedi, a ovako je tvoj komentar obična provokacija.

ulazem sitnis
04.06.2007., 22:57
Informacije iz 2005 su akutalne sve dok nisu objavljene novije, pa na SASE su sve do prije par tjedana vrijedili FI iz 2005, a za tebe tužba iz 2005 nije aktualna.
Što se tiče tvojih informacija, ako misliš da bih ti trebao vjerovati na riječ, nakon dva napisana posta i bez službenog izvora ili očekuješ da sam ja naivan ili si to ti, i dok god ne naiđem na službeni izvor te tvoje informacije su za mene obična špekulacija.

Ne moras vjerovati meni na rijec, spor je dogurao do Vrhovnog suda i Kanton je izgubio, ako je to spekulacija, onda ok. Za informaticku nepismenost nasih sudskih organa nemoj kriviti mene, a na ovu opasku o mojoj naivnosti necu odgovarati - toliko o tvojoj ozbiljnosti.

Na sluzbeni izvor ces naici - vjerovatno 2009. :biggrin: Meni je to suvise kasno, a ti cekaj ako hoces. :biggrin:

Kao što sam već rekao, što god nije točno navedi, a ovako je tvoj komentar obična provokacija.

Stani malo, ja sam samo rekao da su ti informacije stare, a iza mojih navoda stoji presuda Vrhovnog suda ? I to je tebi provokacija ? :eek: Izvini ako ti je to uvreda.

kenny
04.06.2007., 23:14
Ne moras vjerovati meni na rijec, spor je dogurao do Vrhovnog suda i Kanton je izgubio, ako je to spekulacija, onda ok. Za informaticku nepismenost nasih sudskih organa nemoj kriviti mene, a na ovu opasku o mojoj naivnosti necu odgovarati - toliko o tvojoj ozbiljnosti.

Ne očekujem pismenost od sudskih organa ali očekujem od službenih stranica poduzeća, a budući da imaju Web stranice objavljivanje takve informacije bi im oduzelo cijelih 5 minuta vremena, a značilo bi mnogo.
A za mene je spornija tužbu općine za koju si rekao da od toga nema ništa, to ti mogu vjerovati jedino ako si općinski načelnik.

sani
04.06.2007., 23:24
Nesto se cudno dogada tu oko soli u Tuzli. Neznam za Solanu ali ja vec neko vrijeme promatram Rudnik soli Tusanj. Vidim da, dok mala raja panicno rasprodaje dionice veliki igraci kupuju. Posebno se izdvaja u kupovini SPLITSKA BANKA i prevent INVEST. Zao mi sitne raje koja u panici mozda i gubi tesko steceni novac. Neko ce se izgleda tesko kajati.
attach:

03.05.2007:
VLADA TUZLANSKOG KANTONA TUZLA, BIH 73.24 VLASNIČKI
--------------------------------------------------------------------------
SODASO-holding d.d. Tuzla TUZLA, BIH 7.72 VLASNIČKI
MUJKIĆ ERMIN LUKAVAC, BIH 0.81 VLASNIČKI
AKTIVA INVEST DD LJUBLJANA, SVN 0.70 VLASNIČKI
HVB Central Profit Banka d.d. SarajevoSarajevo, BIH 0.69 SKRBNIČKI
SULEJMANOVIĆ ZIJAD GRAČANICA, BIH 0.58 VLASNIČKI
BRODOMERKUR SPLIT, HRV 0.45 VLASNIČKI
SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA d.d. SPLIT, HRV 0.45 VLASNIČKI
IF "prevent INVEST" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 0.37 VLASNIČKI
ČENGIĆ HALIL Sarajevo, BIH 0.29 VLASNIČKI

04.06.2007:
VLADA TUZLANSKOG KANTONA | TUZLA, BIH | 73.2354 % | VLASNIČKI |

SODASO-holding d.d. Tuzla | TUZLA, BIH | 7.7217 % | VLASNIČKI |

MUJKIĆ ERMIN | LUKAVAC, BIH | 0.8282 % | VLASNIČKI |

-----------------------------------------------------------------------

AKTIVA INVEST DD | LJUBLJANA, SVN | 0.6999 % | VLASNIČKI |

HVB Central Profit Banka d.d. Sarajevo | Sarajevo, BIH | 0.6855 % | SKRBNIČKI |

-----------------------------------------------------------------------

SULEJMANOVIĆ ZIJAD | GRAČANICA, BIH | 0.5760 % | VLASNIČKI |

-------------------------------------------------------------------------
SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA d.d. | SPLIT, HRV | 0.4732 % | VLASNIČKI |

BRODOMERKUR | SPLIT, HRV | 0.4533 % | VLASNIČKI |

IF "prevent INVEST" d.d. Sarajevo | Sarajevo, BIH | 0.3980 % | VLASNIČKI |

--------------------------------------------------------------------------ČENGIĆ HALIL | Sarajevo, BIH | 0.3105 % | VLASNIČKI |

ulazem sitnis
04.06.2007., 23:34
Ne očekujem pismenost od sudskih organa ali očekujem od službenih stranica poduzeća, a budući da imaju Web stranice objavljivanje takve informacije bi im oduzelo cijelih 5 minuta vremena, a značilo bi mnogo.
A za mene je spornija tužbu općine za koju si rekao da od toga nema ništa, to ti mogu vjerovati jedino ako si općinski načelnik.

Mislim da je ta odluka starija od sluzbenih stranica Solane, ali se vec godinama odugovlacilo sa izvrsenjem, jer se u toj zgradi nalaze skoro svi organi Kantona.

Za tu drugu tuzbu cu se raspitati ovih dana, i mene zanima, ok ? A provjerit cu i sta je s njihovog hotela u Neumu. Nisam nacelnik, ali mogu ga upitati sta je s tog sljedeci put kad ga vidim, mada pretpostavljam da ce mi reci isto sto sam ja vec napisao.

Svi smo valjda ovdje sa istim ciljem, nema razloga za svadju bez obzira na razlike u misljenju, nek' je sa srecom.:biggrin:

Znamsve
04.06.2007., 23:47
Ljudi, poslije dugog naprezanja mojih istrošenih "sivih" ćelija, dođoh do zaključka da je kenny 100% u pravu. ;)

Rasprodajite Solanu pošto-poto, nema tu "haira" i "šićara"! :(

Valjda će se netko nać da vam to kupi . . . :biggrin: :biggrin: :thumbsup:

ulazem sitnis
04.06.2007., 23:53
Ljudi, poslije dugog naprezanja mojih istrošenih "sivih" ćelija, dođoh do zaključka da je kenny 100% u pravu. ;)

Rasprodajite Solanu pošto-poto, nema tu "haira" i "šićara"! :(

Valjda će se netko nać da vam to kupi . . . :biggrin: :thumbsup:

Ma kad moze Golf 2 dizel za 5000, moze i Solana po nominali...:biggrin:

kagemusha
05.06.2007., 00:39
Nesto se cudno dogada tu oko soli u Tuzli. Neznam za Solanu ali ja vec neko vrijeme promatram Rudnik soli Tusanj. Vidim da, dok mala raja panicno rasprodaje dionice veliki igraci kupuju. Posebno se izdvaja u kupovini SPLITSKA BANKA i prevent INVEST. Zao mi sitne raje koja u panici mozda i gubi tesko steceni novac. Neko ce se izgleda tesko kajati.
attach:
03.05.2007:

SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA d.d. SPLIT, HRV 0.45 VLASNIČKI
IF "prevent INVEST" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 0.37 VLASNIČKI
04.06.2007:
-------------------------------------------------------------------------
SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA d.d. | SPLIT, HRV | 0.4732 % | VLASNIČKI |

IF "prevent INVEST" d.d. Sarajevo | Sarajevo, BIH | 0.3980 % | VLASNIČKI

pa sta sve na ovom forumu necu viditi..
inace i ne citam svacije postove al moram reagirat na ovo, pa u slucaju Splitske banke promjena je bila od0,023% pa to je 350 dionica ili ti cak 27tisuca maraka:eek: al POSEBNO SE IZDVAJA povecanje preventa od 0,028% :eek::eek:
VELIKA LOVA se zavrtila u cak 31 dan ko zna sta stoji iza toga da nije nacelnik opcine bio u Splitu pa na minutu izgubio nadzor nad djetetom a mali usao u banku i potrosio sav đeparac na RSTTR

Blitzkrieg
14.06.2007., 18:30
A danas, ode solana polako prema gore. Nominala je 77,1. ide ona prema gore

ulazem sitnis
15.06.2007., 11:55
A danas, ode solana polako prema gore. Nominala je 77,1. ide ona prema gore

Jos da sam imao love da je uzmem po 50... Ali nije lose, imam one od prije, mada nije puno, ali sta ces. Mada je i ovo zalijetanje, nece ona tako brzo na nominalu, osim ako se nesto nepredvidjeno ne dogodi.

Znamsve
15.06.2007., 12:03
Jos da sam imao love da je uzmem po 50... Ali nije lose, imam one od prije, mada nije puno, ali sta ces. Mada je i ovo zalijetanje, nece ona tako brzo na nominalu, osim ako se nesto nepredvidjeno ne dogodi.

Što kažu Zagorci, bumo vidli! ;) :biggrin:

Solana je skriveni adut na SASE, ušao sam unutra i čekam! :)

ado-tz
15.06.2007., 12:06
Što kažu Zagorci, bumo vidli! ;) :biggrin:

Solana je skriveni adut na SASE, ušao sam unutra i čekam! :)

BRAVO, znam sve. Čini mi se da znaš izvršiti dobru procjenu. Upravo sada, u ovim trenucima, u krugu Solane je u posjeti jedna visoka Turska delegacija, koju sigurno ne zanima posipna so za puteve. Uostalom, odmah je živnula i kupovina. U brokerskoj kući iz koje se sada javljam nekoliko dobro informiranih ljudi je odmah izdalo kupovne naloge. Krenulo je, krenulooooooooo.....

ulazem sitnis
15.06.2007., 12:11
BRAVO, znam sve. Čini mi se da znaš izvršiti dobru procjenu. Upravo sada, u ovim trenucima, u krugu Solane je u posjeti jedna visoka Turska delegacija, koju sigurno ne zanima posipna so za puteve. Uostalom, odmah je živnula i kupovina. U brokerskoj kući iz koje se sada javljam nekoliko dobro informiranih ljudi je odmah izdalo kupovne naloge. Krenulo je, krenulooooooooo.....

A ta brokerska kuca je, pretpostavljam, preko puta Solane u jednom malom podrumu... ;) :biggrin:

ado-tz
15.06.2007., 12:13
A ta brokerska kuca je, pretpostavljam, preko puta Solane u jednom malom podrumu... ;) :biggrin:

NEEEEEEEEEEEEEEE, skroz pogrešno, druže. Ne u podrumu, nego na spratu. Možda se ti javljaš iz tog podrumčića........

ulazem sitnis
15.06.2007., 12:22
NEEEEEEEEEEEEEEE, skroz pogrešno, druže. Ne u podrumu, nego na spratu. Možda se ti javljaš iz tog podrumčića........

Bitno je da sam pogodio zgradu. :biggrin: Sprat i prostorija su manje vazni, ali fina vam je zgrada...;)

Nego, gdje je Kenny, da malo druka, prebrzo raste, a jos nisam skupio dovoljno love da bilo sta bitno napravim.

ado-tz
15.06.2007., 12:22

Gdje je zapelo, pa se ne javljaš, druže. Da ti nisu isključili struju ili je ne daj Bože poplava u podrumčiću odakle tipkaš????????????

ado-tz
15.06.2007., 12:25
Bitno je da sam pogodio zgradu. :biggrin: Sprat i prostorija su manje vazni, ali fina vam je zgrada...;)

Nego, gdje je Kenny, da malo druka, prebrzo raste, a jos nisam skupio dovoljno love da bilo sta bitno napravim.

Opet pogrešno druže, svega mi. Javljam se iz skroz drugog dijela grada. Uostalom, ne vidim razlog da ti lažem. Misliš na VGT brokers. Radim preko njih (to je samo jedan od kuća sa kojim sarađujem), ali ne pišem odozdo. Sjedim u drugoj kući, pomalo kupujem preko njih, a više preko VGT on-line. Uostalom, ako si u TZ hajde na kafu, da vidiš gdje sam.

ulazem sitnis
15.06.2007., 12:26
Gdje je zapelo, pa se ne javljaš, druže. Da ti nisu isključili struju ili je ne daj Bože poplava u podrumčiću odakle tipkaš????????????

Ko kaze da je zapelo ? :biggrin: Nisam u podrumu, konkurencija tu obitava, ja vise volim visokospratnice s dobrim pogledom.

ado-tz
15.06.2007., 12:27
Ko kaze da je zapelo ? :biggrin: Nisam u podrumu, konkurencija tu obitava, ja vise volim visokospratnice s dobrim pogledom.

OK. Poziv na kafu i dalje vrijedi, druže. ;)

ulazem sitnis
15.06.2007., 12:28
Opet pogrešno druže, svega mi. Javljam se iz skroz drugog dijela grada. Uostalom, ne vidim razlog da ti lažem. Misliš na VGT brokers. Radim preko njih (to je samo jedan od kuća sa kojim sarađujem), ali ne pišem odozdo. Sjedim u drugoj kući, pomalo kupujem preko njih, a više preko VGT on-line. Uostalom, ako si u TZ hajde na kafu, da vidiš gdje sam.

Hvala na pozivu, ali prezauzet sam i nisam u TZ, u biti ne znam ni zasto ovo pisem, a visi mi metar posla nad glavom.

Znamsve
15.06.2007., 12:28

Dok se vas dvojica zajebavate ovdje :biggrin: , Solanu čiste, onako "momački"! :)

Manje priče, više naloga! :mad: :) :biggrin:

ulazem sitnis
15.06.2007., 12:33
Dok se vas dvojica zajebavate ovdje :biggrin: , Solanu čiste, onako "momački"! :)

Manje priče, više naloga!

Nema se para kolega, nema se para i nemam sta glumit. :biggrin:

Preko 2000 vec otislo, ti si vec uletio ako se ne varam na oko 55, dobra procjena i nek je sa srecom !:thumbsup:

Znamsve
15.06.2007., 12:34
Nema se para kolega, nema se para i nemam sta glumit. :biggrin:

Preko 2000 vec otislo, ti si vec uletio ako se ne varam na oko 55, dobra procjena i nek je sa srecom !:thumbsup:

Hvala, frend!

I tebi želim dobar market! :thumbsup:

Znamsve
16.08.2007., 14:40
Solana po meni u narednom periodu dionica br. 1 na SASE! :biggrin::thumbsup:

Maulwurf
16.08.2007., 15:19
Solana po meni u narednom periodu dionica br. 1 na SASE! :biggrin::thumbsup:

Koliko si ih kupio? :biggrin::biggrin:

Znamsve
16.08.2007., 15:43
Dovoljno! :biggrin:

Prikupljam pomalo već duže vrijeme! :)

ulazem sitnis
16.08.2007., 16:37
Dovoljno! :biggrin:

Prikupljam pomalo već duže vrijeme! :)

Ulijetao si po 52-53 ako se ne varam. Vec sad si prilicno dobar, a ako naraste kako neki optimisti ocekuju uduplirat ces lovu za manje od pola godine. Ja sumnjam da ce tako poletjeti, ali sve je moguce u ovoj blentavoj drzavi.

Malo sam se raspitivao, ona presuda za zgradu je prosla, samo jos uvijek to nisu toliko gurali u javnost. Jos uvijek ne znam sta je s hotela u Neumu...

Znamsve
07.09.2007., 14:55
Samo da se javim ekipi! :) :biggrin:

kagemusha
07.09.2007., 15:40
Samo da se javim ekipi! :) :biggrin:

he he.pa di si bio ovih dana?prolaze ovi milioni kraj tebe

Znamsve
07.09.2007., 16:00
he he.pa di si bio ovih dana?prolaze ovi milioni kraj tebe

Milioni su sa mnom, pa i ja sam samo u prolazu! :biggrin::biggrin:

TOP 001
07.09.2007., 16:12
u svakom slučaju solana jr podcenjena

Znamsve
14.09.2007., 00:45
Moglo bi ovo "ispalit" vrlo brzo . . . :biggrin:

bad
14.09.2007., 12:00
Zna li ko iz Tuzle više izgleda da imaju problem s slanicom koja isto prouzrokuje tonjenje djela grada

ulazem sitnis
17.09.2007., 13:58
Zna li ko iz Tuzle više izgleda da imaju problem s slanicom koja isto prouzrokuje tonjenje djela grada

To je bila udarna vijest 1950.

Slanica se više ne crpi u centru kao tada, već na obroncima Majevice (čitaj u vukojebini).

TOP 001
18.09.2007., 16:47
To je bila udarna vijest 1950.

Slanica se više ne crpi u centru kao tada, već na obroncima Majevice (čitaj u vukojebini).

to si u pravu tuzlak to lagano prikuplja preko P3 ,čeka ove sa slabim živcima da prodaju 65-67 km:thumbsup:

tuzlak
18.09.2007., 16:56
to si u pravu tuzlak to lagano prikuplja preko P3 ,čeka ove sa slabim živcima da prodaju 65-67 km:thumbsup:

Na kojeg "tuzlaka" misliš; ja ne prikupljam.

Znamsve
18.09.2007., 17:57

Kad ste već došli skoro do cilja, ja ću reći! :biggrin:

Misli na Nasera Orića, ratnog zapovjednika Srebrenice! ;)

Znamsve
18.09.2007., 18:15
E, a onda ja sebi velim, onako u bradu:

"A što bi samo Naser omastio brke na Solani, pa gdje sam ja u toj cijeloj priči"?? :biggrin::biggrin::thumbsup:

TOP 001
19.09.2007., 00:35

na dotičnog gospodina već je napisan gore Naser to prikuplja

TOP 001
19.09.2007., 00:47

"A što bi samo Naser omastio brke na Solani, pa gdje sam ja u toj cijeloj priči"?? :biggrin::biggrin::thumbsup:

tačno, neće dugo izdržat ova cjena , :confused:

ulazem sitnis
21.09.2007., 21:12

Naser je old news, za njega se zna vec od marta... :biggrin:

I nije Tuzlak, niti ce kad to moci biti.:p:

TOP 001
22.09.2007., 13:14
bit ce kad preuzme solanu "počasni građanin Tuzle" 100%

Znamsve
27.02.2008., 14:49
Tvornica soli Tuzla kreće s remontom i revitalizacijom postrojenja
Napisao Investitor.ba
Ponedjeljak, 25 Februar 2008

Tuzlanska tvornica soli Solana u aprilu će započeti proces revitalizacije postrojenja u koji će uložiti oko tri miliona KM.
„Remont, koji inače radimo svake godine, ovaj put ćemo iskoristiti i za revitalizaciju pogona. Izvršit ćemo ugradnju šest kružnih crpki koje smo već nabavili iz Njemačke i zamijeniti značajan dio postrojenja. Time ćemo dobiti novo srce tehnološkog procesa i praktično novo srce Solane“, kazao direktor Izudin Kapetanović.

Po njegovim riječima, revitalizacija postrojenja osigurat će dobre pretpostavke da u idućem razdoblju ta tvornica ostvari dobit, a što će omogućiti početak izgradnje nove solane, odnosno novog pogona.

„Zamjenom postrojenja i ugradnjom crpki moguće je ostvariti povećanje u proizvodnji soli za 50 posto, a tada ćemo moći računati na proizvodnju do 150.000 tona. Usporedbe radi, prošle godine Solana je proizvela 86 000 tona, a u najboljim prijeratnim uvjetima proizvodila oko 200 000 tona soli“, kazao je Kapetanović.

On smatra da je to dobra pretpostavka za stabilizaciju na tržištu te mogućnost da postanu jedan od najznačajnijih proizvođača soli u ovom dijelu Evrope. Zamjenom postrojenja i crpki, Solana će moći proizvoditi soli različite granulacije, što će joj s obzirom na zainteresiranost partnera iz Hrvatske, osigurati plasman na tržište.

http://investitor.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1766&Itemid=49

Znamsve
29.02.2008., 17:50
Odličnih vijesti glede Solane Tuzla izgleda ne manjka - jedna od najperspektivnijih dionica na SASE.

:biggrin: :thumbsup:

FI Solana Tuzla za 2007. godinu - Sažetak

U 2007.godini ostvarena je rekordna proizvodnja soli od 86.074 tona, što je iznad ostvarenja u 2006.godini za 6,54%. Realizacija soli je povećana za 3,81%. Uz povećanje ušteda na normativima troškova i regresiji fiksnih i relativno fiksnih troškova ostvarena je dobit od operativnih aktivnosti od 1,425.011 KM, dok je u 2006. godini ostvaren gubitak od opretivnih aktivnosti iz tekućeg poslovanja u 2006.godini od 403.074 KM. U 2007. godini ostvaren je neto dobit u iznosu od 62.036 KM, što predstavlja značajnu poboljšanje finansijskog rezultata poslovanja u odnosu na 2006. godine, kada je ostvaren gubitak u poslovanju u iznosu od 3.498.521 KM, od koga iznosa se na otpis potraživanja odnosi 2,282.970,44 KM. U cjelini posmatrano, pozitivne promjene koje su uslijedile naročito u povećanju nivoa poslovne aktivnosti uticale su da su ostvareni povoljni rezultati poslovanja.

Još kada dodamo podizanje kapaciteta sa 86.000 tona na 150.000 tona soli poslije remonta i ugradnje crpki u travnju, našoj sreći neće biti kraja!

:biggrin:

Sarajevo1803
03.03.2008., 14:33
Jos kad bi poslovanje kompanija uticalo na cijenu dionica, pa gdje bi nam kraj bio!:)

Ako je tacno da solana tako dobro radi vjerovatno nece cijena dionice ici ispod 17KM inace bi pala na 4KM. p.s. Treba nekad biti i optimista!

Znamsve
15.05.2008., 16:00
Skupština dioničara je bila najavljena za 21.04.2008.

Je li tko od forumaša bio možda i jel se zna što se dešavalo na skupštini? :)

Znamsve
01.07.2008., 09:34
Solana Tuzla postala članica asocijacije Eu Salt

Tuzlanska tvornica soli u lipnju je primljena u članstvo asocijacije Eu Salt, čija je misija predstavljati i štititi interese proizvođača soli u Europi.

"Mi smo jedan od značajnijih proizvođača soli u Europi i za nas je ovo velika čast, pogotovo zato što BiH još nije članica Europske unije. U ovom trenutku postali smo pridruženi članovi europske asocijacije proizvođača soli i očekujem da ćemo postati i punopravni članovi", kazao je direktor Solane Izudin Kapetanović.
On je istaknuo da članstvo u asocijaciji pruža niz mogućnosti od plasmana proizvoda na europsko tržište do suradnje s drugim članicama te dodao da je kvalitetu tuzlanske soli nedavno potvrdilo i Ekspertno vijeće Superbrands BiH.
To vijeće je na temelju prepoznatljivosti, reputacije, kvalitete, pouzdanosti i dugogodišnje dosljednosti tuzlanskoj soli dodijelilo status superbranda za 2008. godinu, čime je ovaj proizvod svrstan među vodeće tržišne marke u našoj zemlji, kazao je Kapetanović.
"Superbrand je za nas veliko priznanje s obzirom da je ta organizacija prisutna u 75 zemalja širom svijeta Tuzlanska sol je jedna od najkvalitetnijih u Europi i drago nam je da je i kod nas prepoznata kao visokokvalitetan proizvod. Dodjelom spomenutog statusa stekli smo pravo da znak Superbrand stavimo na naš proizvod i to ćemo i učiniti u najskorije vrijeme", istaknuo je direktor Solane.
Ukazujući da na tržištu BiH još uvijek postoje soli koje ne zadovoljavaju ni minimum kriterija, Kapetanović je pozvao nadležne institucije i organe da ispitaju što se prodaje i da ne podcjenjuju sol jer se radi o proizvodu koji se svakodnevno unosi u organizam.
Po njegovim riječima, još je opasnije to što se takve soli pakiraju u ambalažu tuzlanske soli i time nanose ogromnu štetu Solani i tako ugrožavaju zdravlje potrošača.

http://www.sarajevo-x.com/clanak/080610026

mikisa
01.07.2008., 10:17
Ode danas solana gore 40%.....he he he:biggrin:

nevaljalko
18.07.2008., 08:44
Tuzlanska solana dobila certifikat za sistem upravljanja kvalitetom
Predstavnici firme BH-cert iz Sarajeva danas su dodijelili certifikat za sistem upravljanja kvalitetom ISO 9001:2000 Solani Tuzla. Ovo je zvanična potvrda ne samo za kvalitet Solaninih proizvoda nego i za upravljačke procese, skladištenje, distribuciju i prodaju.
U skladu s zahtjevima standarda ISO 9001:2000 Solana Tuzla je razvila i primjenila Sistem upravljanja kvalitetom koji je prvi put certificiran 2003 godine.

Certifikacijska kuća BH-cert je u aprilu ove godine ponovo provjeravala poslovne procese u fabrici Soli i evidentirala poboljšanja. Zbog toga je direktoru Solane Tuzla Izudinu Kapetanoviću danas dodijeljen Certifikat za sistem upravljanja kvalitetom ISO 9001:2000.

Firma BH-cert iz Sarajeva ima licencu njemačke kvalifikacijske kuće. Najpoznatiji ISO standard 9001:2000 ima oko 30.000 firmi u 96 zemalja.

Znamsve
25.08.2008., 10:56
Nešto se dešava (ili sprema)! :eek:

Cijena Kolicina ST
80,0000 6000 A
80,0000 1109 A
80,0000 287 A
80,0000 2 h M
80,0000 1 h M
80,0000 1 h M
95,0000 2000 A
98,0000 2000 A

panzer
25.08.2008., 11:07
Da nije Küçükusta odlučio da obezbijedi firmu na duži rok?

skocko
25.08.2008., 12:21
To je jedan nacin za trazenje kupca.

Znamsve
25.03.2009., 18:02
Neoporezovana dobit Solane za 2008. godinu 540.141 KM.

Odličan rezultat, gledajući na investicije, ulaganje u nove crpke i povećanje proizvodnje od preko 50% u 2008. godini.

hercegovac
25.03.2009., 21:27
Solana je definitivno firma koja se treba svim raspoloživim ovcima kupovati..he he..ma daj znam sve...već ako možeš prodaji i bježi iz tog odmah!

Znamsve
25.03.2009., 22:07
Solana je definitivno firma koja se treba svim raspoloživim ovcima kupovati..he he..ma daj znam sve...već ako možeš prodaji i bježi iz tog odmah!

Ok, najlakše je nešto izvaliti.

A možeš li možda dati neko suvislo objašnjenje tvog posta, ili da to promatramo kao navijački slogan na nekoj stadionskoj tribini.

Solanu ću polako dokupljivati. Firma je stabilna, perspektivna, povećava proizvodnju, ima tržište . . . .

Prošlo je vrijeme kada se kupovalo sve i svašta po teoriji krda. Sada neka svatko odluči što i kako.

hercegovac
26.03.2009., 21:03
Ali ipak ima pouzdanih info da se nešto sprema, možda već u toku ljeta! tvoj post
Nemam zbog čega biti sarkastičan, jer još ne posjedujem ovu dionicu!

Imam info od vrlo pouzdanog izvora (do sada niti jednom nije falio) da bi solana 100% trebala na oko 200 KM.

Sutra ću kupiti solane, dugoročno tako i tako ne mogu faliti. Ovo nipošto ne shvatite kao neko navlačenje, jednostavno iznosim info do kojih sam došao. Ionako svatko za sebe odlučuje što će kupiti, a što ne . . .

Pozdrav! i ovo je tvoj post ....po ovome ti si se obogatio na solani!! he he

Lovaš
08.10.2009., 21:31
U duhu onoga što sam naveo da dijelimo korisne informacije evo još pokoja:
Solana je još jedna od dionica koje su neopravdano "zaboravljene"
506279; nominalne vrijednosti 70,20 KM (trenutna cijena mizernih 14,50 KM)
Na pola godine ostvare redovito gubitak zbog van-sezone, ali na kraju ostvare oko 500.000,00 KM. Oko 1,00 KM po dionici. OK, To znači:
P/E = 14,5, ok je cijena na 20,00 KM, ali knjigovodstveno vrijedi oko nominale tj. 70,00 KM.
Uz neku veću dobit, tko zna.. Sami procijenite

Lovaš
04.11.2009., 15:10
Evo još pokoja info:

"Razvojna banka Kine zainteresirana za investicije u Tuzli

Objavljeno: 15.10.2009. 000000 16:18
Izvor: comart.ba
Predstavnik Razvojne banke Kine Homer Jan posjetio je jučer općinu Tuzla.

Održao je sastanak sa načelnikom ove Općine Jasminom Imamovićem i direktorom Solane dd Tuzla Izudinom Kapetanovićem. Inače, Razvojna banka Kine sa potencijalom od 400 milijardi eura jedna je od većih u svijetu za investiciona ulaganja. Njen predstavnik iskazao je interes za finansiranje projekata u Tuzli.

Također je iskazan i interes za saradnju sa Solanom, sa akcentom na razvojne projekte u oblasti farmaceutske i prehrambene industrije, a posebno za mogućnost izgradnje fabrike infuznih rastvora za medicinske potrebe."

ALEXANDAR VELIK
20.05.2010., 19:41
Vrijeme bi bilo da se počme kupovati po fundamentima a solana je jedna od takvih:
Tržišna kapitalizacija= 6.581.627 km
p/e=4.44

Lovaš
08.03.2011., 11:03
Iako preferiram ovu dionicu, netko namjerno diže cijenu. vrijedi puno više od trenutne cijene, ali pazite da se netko ne istrese na vama

5-ER
08.03.2011., 11:34
Dali su več poznati rezultati poslovanja za 2010?

optima
09.02.2012., 16:16
solana radi u tri smjene da bi podmirila potrebe za solju u ovo nevrijeme