PDA

View Full Version : Mavrovo

Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7

Terminator_Sk
20.11.2007., 23:16
Za resavanje na sekoj problem ima tri fazi.
Imenuvanje na problemot
Oglasuvanje i
Baranje sojuznici.

Za pocetok sibajte gi so mejlovi. Ili neka napise nekoj eden meil i site neka im go pratat. Koga ke go dobijat vo 1000+ primeroci ke im tekne za sto zborime site ovde.

http://www.economy.gov.mk/default-mk.asp?section=contact
http://www.vlada.mk/kontakt.htm
finance@finance.gov.mk
khv@sec.gov.mk
nakeva.kavrakova@sec.gov.mk
bocevskiivica@hotmail.com

Jas predlagam da go vikneme Goran od ZEVZEKMANIJA i da napravi prilog :thumbsup:

mk_trejader
20.11.2007., 23:53
Ja nisam dionicar MAVR (i nikad nisam bio) ali bih hteo nesto da kazem dve stvari:
1.g-n Kuka je Majka Tereza za ovih
2. Ne bih ja odma sa emailovima (spamom), vec bi najmio dobre advokate (ne jednog, vec parnjih) da bi ispitali mogucnost sta se ovdje moze nesto spasiti .... dzaba da menadzment zavrsi ko g-n Kuka ako nema od toga profita za dionicare ...

p.s. mozda bi borba bila uzaludna, ali po meni ako se jedan moze izvuci onda imacemo mnogo "inzineringa" ...

Terminator_Sk
21.11.2007., 00:01
E , tu si u pravi, jer u spritivnome bi ovaj nazovi slucaj postao redovna praksa u nasem drustvu, sto bi bio los signal EK za praktikovanje i funkcioniranje trzisne ekonomije. Znaci, kao sto rece nasa zgodna i pametna Lexy, PR-i od najraznovidnijeg formata, pravac mediji i znate sta treba ciniti.

vikser
21.11.2007., 00:01
...............kako u mkd idu stvari ........moje je misljenje da ce na kraju nahebati samo cistacica toaleta......maximum dobije zabranu poslovanja od godinu dana (pod uslov da jos jedan put ne uradi ista stvar.....ovo je sto se tice mavrova.............dok u komisiju za harije od vrijednosti nahebace moja omiljena kavekuvarica sa kaznom od mijesec dana prinudnog odmora:(:biggrin::p::eek:

maktri
21.11.2007., 00:25
Abre druze Profit,pa ti se radujes kao da si osvojio Ameriku.Pa jos nije igra zavrsena.Menadjment i sam direktor,mogu da donesu odluku da je MavrovoInzinjering 100% njihovo.Mogu da donesu odluku i da je cela Amerika njihova.Ali zato postoji sud.I sam si pametan da znas da ce ovo da padne na sudu.To sto neki misle da je sve politicki namesteno,i da ce sud namerno da omane,je samo njihova zelja.
Aj da je neki sitan problem u pravnim finesama,pa da mogu nekako da “izmrdaju”.Ovde se iz aviona da ova odluka nema pravnu osnovu.Kristalno cista situacija.Pa ako hipoteticki,pod politickim pritiskom sud omane,to ce znaciti da nema pravne drzave,nema NATO,nema EU,ode i berza i ekonomija.Ko je lud da investira u drzavu bez zakona.Moze da izgubi firmu preko noci.Tako da bez panike,kao sto sam rekao,samo ce malo da se oduzi.Mene brinu ovi fondovi.Oni su mi bili sumnjivi jos od pocetka.Da ne ispadne da su svi zajedno ista ekipa.Videcemo.

Adv.Lexy
21.11.2007., 00:31
...PR-i od najraznovidnijeg formata, pravac mediji i znate sta treba ciniti.

Kolko ja znam Snezana Lupeska aktivno prati ovaj Forum.
Sledeci je Kod za par 5 dana.

Жанеееее!!!

PRETORIAN_MK
21.11.2007., 00:40
Ajde ispucajte se jos malo pa idemo dalje. Smirite se malo. Mislim da nema mesta za neku posebnu paniku.Iz izvoda akcionerske knjige vidi se da struktura akcionara je veoma solidna t.e mislim da su zdravi i jaki pojedinci i fondovi sakriveni iza nekog imena. Pa zato mislim da nema mesta za paniku i samo mirno do 29.11. bez panike i hladnih glava.

Blade Runner
21.11.2007., 02:16
Makedoncive se specijalci za pogrebi.
Ama jebi ga,nisto ovoj pat.
Cak sta vise on je njihov zastitnik ....... ne...
I iza 9 brda,iza 9 gora,ima jedna kucica na obali mora ....ne..
Pararura!!!

magnetik
21.11.2007., 22:42
Za odrzuvanje na sobranieto(29.11.2007) vo zakazaniot rok (50% + 1 glas)potrebni se uste okolu 5.ooo akcii. Zatoa site koi ne se prijavile za sobranie, a smetaat deka treba da se trgne kriminalot vo ADG Mavrovo na 29.11.2007 vo klubot na pratenici neka go napravat toa 2 dena pred odrzuvanje na sobranieto.

magnetik
21.11.2007., 22:45
Organiziraniot kriminal caruva , komisijata za rabota so hartii od vrednost na R.Makedonija e se uste gluva korunpirana kucka.

bravar
22.11.2007., 01:08
Zna neko sto je sa nekretninama i opremom?
Jesu oni prebaceni na Inzenjering?

Takodjer,sto je sa kandidatima za direktore i ostala mjesta?
Znam jednog bivseg Mavrovca koji je i dokazano sposoban i ima motiv,ali posto radi u Rusiji trazi dobre uslove.

ProFit
22.11.2007., 01:24

Znam jednog bivseg Mavrovca koji je i dokazano sposoban i ima motiv,ali posto radi u Rusiji trazi dobre uslove.

nije to problem, obeca ce mu oni odlicne uslove, i ja imam prijatelja bivseg sposobnog Mavrovca...

ali:

Se zapali krovnata konstrukcija na fabrikata što ja gradi Džonson Kontrols ----------------------------------------------------------------------

Docna popladnevo se zapali krovnata konstrukcija na fabrikata što ja gradi amerikanskiot avtomobilski gigant Džonson Kontrols. Od brigadata za zaštita od požari na grad Skopje velat deka najverojatno pričinata za požarot e defekt vo ventilacijata za zatopluvanje na objektot. Od tamu velat deka materijalnata šteta ne e golema.

Startot na rabotata na fabrikata na Džonson Kontrols e zakažana 12 dekemvri. Od rakovodstvoto za Kanal 5 uveruvaat deka denešnata slučka nema da go prolongira.

(21.11.2007)

mk_trejader
22.11.2007., 02:12

Sve sto je valjalo otislo u inzinering, sto nije ostalo za naplatu kreditorima ... klasika ... a sto se tice Rusije .... Cestitke hrvatskim kolegama .... from Russia with love .... ovo morate debelo naplatit :)

kico
22.11.2007., 11:40
Za odrzuvanje na sobranieto(29.11.2007) vo zakazaniot rok (50% + 1 glas)potrebni se uste okolu 5.ooo akcii. Zatoa site koi ne se prijavile za sobranie, a smetaat deka treba da se trgne kriminalot vo ADG Mavrovo na 29.11.2007 vo klubot na pratenici neka go napravat toa 2 dena pred odrzuvanje na sobranieto.

Danas sam bio do kluba poslanika ( klubot na pratenici) da pitam gde se pravi ovaj spisak i tamo su znali za ovaj termin 29.nov , ali nista nisu znali okol prijavljivanja.

Gde se treba prijaviti i dali je dovoljna licna karta i izvestaj od depozitara.

magnetik
22.11.2007., 14:29
Danas sam bio do kluba poslanika ( klubot na pratenici) da pitam gde se pravi ovaj spisak i tamo su znali za ovaj termin 29.nov , ali nista nisu znali okol prijavljivanja.

podatoci ti pustiv na private post
pozdrav

Falcon
22.11.2007., 15:39

Mozes pozvati advokata Vencislava Guseva koji vodi sve ovo: ++38971840447

Markowitz
23.11.2007., 00:38
Mozes pozvati advokata Vencislava Guseva koji vodi sve ovo: ++38971840447

Gusev jos nema 50000glasova...znaci u pitanju je kvorum na 29tog. Najverovatnije da nece prikupiti dovoljno da bi se skupstina odrzala. A sto se tice imovine, sve je pod hipoteke a UJP realizuje dio po dio svoje hipoteke...racuni su blokirani vec dugo vreme...potraznja od drzave se nemoze realizovat...Mavrovo je u dubokim problemima.:thumbsdow

magnetik
23.11.2007., 01:05
Gotovo e rabotite dobivaat sosema nov tek, utresen dnevnik pisuva za slucajot ADG Mavrovo, a voedno i komisijata za hartii od vrednost i makedonskata berza gledaat kriminal vo celata rabota, (kao ova ona do sega si go perat prljaviot ves, ali dobro bitno e Mr Kriminal da go strpaat u bajbuk) za onie koi imaat akcii Mavrovo inginering ke bide vrateno vo sopstvenost na ADG Mavrovo po sudski pat, a sobranieti ke se odrzi zatoa sto trebaat negde uste 3500 akcii, do vtornik ima uste tri rabotni dena.........ama sega ke se vleze dali na 29 ili po 15 dena vazno ke se vleze. Pak ke povtoram prijavuvajte se za sobranie najbolja opcija za site akcioneri e da uspee na 29.11.2007 cetvrtok.

makanaki
23.11.2007., 08:27
Mavrovo ne moze ni sv. Petar da go oprai, koga ne se opraia pokraj site proekti sto gi rabotea vo izminatiov period
HEC Kozjak, HEC Sveta Petka, avtopatot vo Bugarija, prugata kon bugarija, brana Lisice, a vo stranstvo i ne se znae kade tocno se ne rabotea (Rusija), i lugeto majstorski gi trgnaaa sredstvata, ala da im e na umesnosta, strasen menagerski tim, sekoj da gi posaka

Terminator_Sk
23.11.2007., 08:34
Kolko ja znam Snezana Lupeska aktivno prati ovaj Forum.
Sledeci je Kod za par 5 dana.

Жанеееее!!!

Izgleda deka deluva....:p: Za site onie koi ne se informirani, neka kupat DNEVNIK i vidat sto e udarna vest na denot !!!! Vidi se da je MN jak medium... :thumbsup:

globalinvest
23.11.2007., 09:30
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=276E236B3DB59B4FB822C423690CE9CF
ic ne mi e krivo za fondovite zasto oni pak prelazuvaat eden kup drugi luge, no sepak los signal za investitorite i za mse

magnetik
23.11.2007., 09:35
eve i link od dnevniot vesnik za onie koi ne se vo moznost da go nabavat vesnikot :www.dnevnik.com.mk

ProFit
23.11.2007., 10:08
hmm ovaj tekst je tako "blag" u odnosu tome sto se desilo, moguce je i da je narucen da nebi ispalo eto desilo se i niko nije ni...
u ovaj tekst ne kaze Vanco napraviojo kriminal, vec izgoreli stranci... !!??
KHV i MSE drz nedaj na kraju stegnu jednu kaznu zbog prekrsaja (nesto malo vecu od saaobracajne)...
i... ??? jos dva tri teksta u novinama da to ne ide tako, sud sudija i ... :thumbsdow

ps: neznam da nisam arognatan :rolleyes: , al ovde iz blizine ja tako vidim ovu stvar... :cool:

kirek2
23.11.2007., 10:19
a sta vi mislite, ko je usao u Mavrovo Inzenering kao suvlasnik?
Ja se kladim na privatno lice g-din Vanco Popovski ili firma Prototip (ta firma radi super, Aluminium prozora i vrata, radila svi objekti zaedno za Mavrovo) Sportska Sala u Skopje, Johnson Kontrol, Autobuska Stanica Skopje i mnoguuuuu druge)! A ta firma ima svoj vlasnik i slicno, na papiru svakako! Ali tamo figurira Vanco, kao pali gasi! To je isto tako negova firma! E sada vi vidite dali tu ima kriminal ili ne!

Meni je zao za sitne akcionere u MAVROVO, za ove krupne, manje vise oni zarade na druga strana, planiraju i negde da izgore!

Anica
23.11.2007., 10:31
hmm ovaj tekst je tako "blag" u odnosu tome sto se desilo, moguce je i da je narucen da nebi ispalo eto desilo se i niko nije ni...
u ovaj tekst ne kaze Vanco napraviojo kriminal, vec izgoreli stranci... !!??
KHV i MSE drz nedaj na kraju stegnu jednu kaznu zbog prekrsaja (nesto malo vecu od saaobracajne)... ??? jos dva tri teksta u novinama da to ne ide tako, sud sudija i ... :thumbsdow ps: neznam da nisam arognatan :rolleyes: , al ovde iz blizine ja tako vidim ovu stvar... :cool:
Mavrovo je 100% pure projecat kumrovačkoga labosa. Transfer i promjena vlasništva, distribucija bezvrijednih diopapira... Koliko sam ja pogledala predmet (jos četvrtoga mijeseca o. g.), kirurški su to izveli... osim nezaobilaznoga, hebivjetar posledičnoga po njih, burzanskog prekršaja. Dodamo li da je u ovome času, slučaj apsolutno izvan agende lijepoga Gruje. Rezime: na koncu sve završi po principu svatko čudo za tri dana...

ProFit
23.11.2007., 10:33
a sta vi mislite, ko je usao u Mavrovo Inzenering kao suvlasnik?
Ja se kladim na privatno lice g-din Vanco Popovski ili firma Prototip (ta firma radi super, Aluminium prozora i vrata, radila svi objekti zaedno za Mavrovo) Sportska Sala u Skopje, Johnson Kontrol, Autobuska Stanica Skopje i mnoguuuuu druge)! A ta firma ima svoj vlasnik i slicno, na papiru svakako! Ali tamo figurira Vanco, kao pali gasi! To je isto tako negova firma! E sada vi vidite dali tu ima kriminal ili ne!

Meni je zao za sitne akcionere u MAVROVO, za ove krupne, manje vise oni zarade na druga strana, planiraju i negde da izgore!

oni imaju trecu zajednicku firmu... , ali i Gustero(t)v je u dilu (normale u pozadini)

kirek2
23.11.2007., 10:37
jedna dobra vest za sve mavrovce,
vanco ostavio staro zelezo (neupotreblive masine), a cena na zelezo raste na svetske berzi, tako da ima nada da vas obestete! mala sala :)

ProFit
23.11.2007., 10:40
u ovome času, slučaj apsolutno izvan agende lijepoga Gruje. Rezime: na koncu sve završi po principu svatko čudo za tri dana...

Grujo ne povlaci poteze koje nece doneti poene pred biracima, (ne racunam tu male dionicare)... u ovom slucaju Mavrovo nema nikakvog efekta, naprotiv sam bi se upeco u svoju "mrezu"... & "Mavrovo" ne radi nista sam na svoju ruku, iza stoje puno njih pa ako sme neko nek odpetlja mrezu... : ))

magnetik
23.11.2007., 10:54
Anica
Mavrovo je 100% pure projecat kumrovačkoga labosa. Transfer i promjena vlasništva, distribucija bezvrijednih diopapira... Koliko sam ja pogledala predmet (jos četvrtoga mijeseca o. g.), kirurški su to izveli... osim nezaobilaznoga, hebivjetar posledičnoga po njih, burzanskog prekršaja. Dodamo li da je u ovome času, slučaj apsolutno izvan agende lijepoga Gruje. Rezime: na koncu sve završi po principu svatko čudo za tri dana...

Anice, Anice , Anice....
U koj svet ziveete vie Anice najverovatno u komonizmot koga vasite pretpostaveni izleguvaa bez odgovornost za napravenite kriminali.......

Edinstven nacin za kotirena firma i za koe bilo akcionersko drustvo da napravi promena na sopstvenost e modelot koj neodamna bese primenet kaj Makpetrol i Oilko, so proglasi do Makedonskata berza so svikuvanje na akcionersko sobranie zanaci zakonski kako sto dolikuva vo edna pazarna ekonomija....., a se drugo e tezok kriminal, toa go znaat i tvojte naracateli ama ne sakat da se pomirat so nekoj raboti koj doprva ke im se slucuvaat........
ProFit
Grujo ne povlaci poteze koje nece doneti poene pred biracima, (ne racunam tu male dionicare)... u ovom slucaju Mavrovo nema nikakvog efekta, naprotiv sam bi se upeco u svoju "mrezu"... & "Mavrovo" ne radi nista sam na svoju ruku, iza stoje puno njih pa ako sme neko nek odpetlja mrezu... :

Da bea vo prasanje sitni akcioneri mozebi se ke pominese blago, ama vo slucajot koga zad Mavrovo stojaat i cekaat investicii od stranstvo na silni firmi i avtoriteti Grujo mora da reagira i najstrogo kako nikogas do sega da ja resi rabotata....

jove_yu
23.11.2007., 11:16
Dali znaete sto e kaznata za vakvi raboti po ZHV, kakvi sto gi objavuva berzata i SEC?
Smesna.. paricna kazna od nekolku iljadi evra. Se e odnapred dobro planirano. Prefrlanjeto na strukturata ne e krajna cel, tuku da se dobie na vreme, poranija fondovite 2 meseci so inicijativata.

dimges
23.11.2007., 13:16
Dali znaete sto e kaznata za vakvi raboti po ZHV, kakvi sto gi objavuva berzata i SEC?
Smesna.. paricna kazna od nekolku iljadi evra. Se e odnapred dobro planirano. Prefrlanjeto na strukturata ne e krajna cel, tuku da se dobie na vreme, poranija fondovite 2 meseci so inicijativata.

..> more ni toa ne e nisto, citam za Lozar (pelisterka) uste se mutat rabotite, sega gazdata si bara otsteta zosto dolgo vreme ne mozel da si dojde vo vladenie na posedot, ama sega sudot se javue demek imalo zalba, uste ne e se okoncano, teski nevideni gluposti, .. se dodeka nema stroga i brza akcija nisto od biznisot...
..smesno mi e Vrhoven sud se mesa vo danocna politika, nema zatvor za neplakaci na danok..Pa normalno, sudiite ne sakaat da plakaat danok, a po sudski pat so niv nemozes, pa se znae..
..imase ubav napis vo vecernji list: "Ne mozemo ocekivati da korupciju rjese korumpirani"

Anica
23.11.2007., 13:23
Anice, Anice , Anice... U koj svet ziveete vie Anice najverovatno u komonizmot koga vasite pretpostaveni izleguvaa bez odgovornost za napravenite kriminali... Edinstven nacin za kotirena firma i za koe bilo akcionersko drustvo da napravi promena na sopstvenost e modelot koj neodamna bese primenet kaj Makpetrol i Oilko, so proglasi do Makedonskata berza so svikuvanje na akcionersko sobranie zanaci zakonski kako sto dolikuva vo edna pazarna ekonomija...
1. Pa živim reality world. A tebe sada emocije vladaju. Ak ti bude bolje slobodno pljuni po Anici, no... Budem sretna ak ulovite Mavrovske hohstaplere. No, tragično jeste, da ste, ničim izazvani, naivno promjenili svoj status investa u status Odbora za spas Mavrova.
2. Usput rečeno, stvar sa Oilkom = MPT = Oilko - je apsolutno van pozitivnih zakonskih normi. No, to je, kako ja vidim stvari, posao (ili reket opcija) za Radmilu SDSM. Kad se dokopa vlasti. Jednom...

Kiko22
23.11.2007., 13:40
Ne bih rekao,setite se samo kako je zavrsio Upravni Odbor Ohisa.Spored onoga sto je do sada izaslo plan je najverovatnije bio da se Mavrovo stavi u stecaj ali ne sada nego tek iduce godine i tu ih je advokat zeznuo,tako da sada vlada panika i ocekujem razvrsku kao kod Ohis(ne zaboravite drzava ima jos 13 % od kapitala).Sa samom objavom od zakasnjenje od 10 meseca imaju odgovornost i MSE i ostale institucije.

Mon27
23.11.2007., 14:28
Anica:Jednoga dana, kada privrši ova nizozemska farsa, budem Vam ispričala ružnu, Mavrovsku istinu. Dotad, puno sreće na hohshtaplerskom trgu. I to je burza, ne?

Anice cekam pricu...
Ali molim te nemoj da izostavis Gusterova molim te.

Adv.Lexy
23.11.2007., 14:38
...Dodamo li da je u ovome času, slučaj apsolutno izvan agende lijepoga Gruje....
S obzirom na tome da je sve manje stvari na agendi lepog Gruje, cini se da je novopeceni tata usao na kolosek "kako prokockati dobijenu partiju".
Ako mu gluposti kao Mavrovo i slicne nisu na agendi nekom drugom nekad bice.
:thumbsup::thumbsup:

(ovo pisem posto vidim da Ida Protuger cita MN, a stom ona cita ovako ili onako cita i onaj drugi Protuger)

Gavril.
23.11.2007., 14:55
Jednoga dana, kada privrši ova nizozemska farsa, budem Vam ispričala ružnu, Mavrovsku istinu. Dotad, puno sreće na hohshtaplerskom trgu. I to je burza, ne?
P.S. Novi oglasić prisilne prodaje opreme dužnika ADG Mavrovo imate u Jutarnjem vjesniku br.2474 od 01.09. Ili je to bilo 31.08.? Vraga, tko već to može pratiti?

Hvala puno Anice sto ste objavili ovo jer nakon toga za nekoliko dana sam ocistio Mavrovo. p.s.castim rucak kad oces i gde oces pisi na private i hvala!

Mon27
23.11.2007., 15:03
Anice,

I ja Vam se puno zahvaljujem. Bas na osnovu teksta koji ste Vi napisali, makla sam se od Mavrovo
Dio Vaseg teksta, sam potencirala maloprije u mom prethodnom postu.
Ocekujem tu pricu, ako je moguce.

Adv.Lexy
23.11.2007., 15:08
Anice,

I ja Vam se puno zahvaljujem. Bas na osnovu teksta koji ste Vi napisali, makla sam se od Mavrovo
A veceru? Zaboravila si veceru?

p.a.t.o.r
23.11.2007., 15:14
Illegov od Mavrovo uste vo april 2007, uste togas logicno bese deka ke odi vo stecaj zasto rabotite gi izveduvase Mavrovo-inzinering

Andrej
23.11.2007., 15:16
chica mica, gotova je prica.
Nazalost ostali su ljudi bez svoje investicije.
Stvarno zalim za ljude koji imaju MAVROVO dionice. Za ovakve skandale pada vlast, letaju glave i deshavaju se ubistva. Ali u drugoj zemji i drzavi.
Kad se i barem jedan put to desi i u MK nece biti "cases" kako MAVROVO.
Do tada .......
Pozdrav,

ProFit
23.11.2007., 15:19
S obzirom na tome da je sve manje stvari na agendi lepog Gruje, cini se da je novopeceni tata usao na kolosek "kako prokockati dobijenu partiju".
Ako mu gluposti kao Mavrovo i slicne nisu na agendi nekom drugom nekad bice.
:thumbsup::thumbsup:

(ovo pisem posto vidim da Ida Protuger cita MN, a stom ona cita ovako ili onako cita i onaj drugi Protuger)

slezem se, ali kad tom drugom bude red, tad vec ce sve biti zavrseno...!!? buduci da si Advokat, znas (kod nas 100'tinak primera) da kad dodze vreme potrazivati vise ga nema... sve to od Inzineringa ce nestati kod ostalih "partnera" iza koih su oped isti ljudi tako da oped nikakve koristi...

ps: tada moze i Vanco zavrsiti u zatvor ali nikakve koristi od toga vama/nama...

Adv.Lexy
23.11.2007., 15:34
slezem se, ali kad tom drugom bude red, tad vec ce sve biti zavrseno...!!? buduci da si Advokat, znas (kod nas 100'tinak primera) da kad dodze vreme potrazivati vise ga nema... sve to od Inzineringa ce nestati kod ostalih "partnera" iza koih su oped isti ljudi tako da oped nikakve koristi...

ps: tada moze i Vanco zavrsiti u zatvor ali nikakve koristi od toga vama/nama...

Tad ce samo Heslinki committie imati pune ruke posla.
Znas kako to ide kod nas. Zasto ih hapsite pred kamere??

BET-MAN
23.11.2007., 15:58
Ljudi, imalo je pre nekoliko meseci (sigurno jos stoji) thread koji se zvao Politika/Ekonomija, gde su svi, pa cak i nasa lijepa Anica, komentirali pozitivno o ovoj garnituri vlasti (kao Gruja i kompanija smanjuju porez, rade na promociji, investicije samo sto nisu dosle i sl.), a u stvari i jos tada je bilo jasno da isto kao i svi pre njih nista ne rade (samo propagiraju populizam),a i nece da rade zbog toga sto im ovakva situacija odgovara.
Moj stav je da je stvar mnogo veca od Mavrova i da su gresku ipak uradili oni koji su svoj kapital stekli pre 2005-te sto nisu nasli nacina kako da ga zastite, a zavisilo je od samih njih, posto ustvari mislili su da ce moci jos malo da rade na isti nacin i da uzmu jos malo od tog kapitala.
Ali (uvek ima jedno ali jel tako) nisu uspeli u tome i sada smo u situaciji da imamo preraspored kapitala s jednog na drugo mesto (iz ruku komunjara/oligarha kako ih neki nazivaju u ruke sadasnjih vladara). Bas zbog toga imamo tender TEC, tender Ramstore, tender Patista, ovo sa Mavrovom, Kiro i slicne stvari koje ustvari sad niko i ne gleda, posto zdrav razum kaze da u ovakvoj situaciji nije odgovornost samo na jedno mesto, a isto tako nikoga i ne interesuje kolateralna steta.
I da ne pricam puno, ja se samo nadam da ce novopeceni kapitalisti (ako mogu tako da ih nazovem) imati malo vise edukacije i znanja da kad njima dodje vreme zastite kapital koji su stekli i na taj nacin onemoguce jos koji preraspored, preko stavljanja u pravu funkciju suda, policije i sl. Tada cemo napokon moci da kazemo da funkcionise pravna drzava i da mozemo da idemo dalje i napred. Pozdrav.

J.B.G.
23.11.2007., 16:50
Anice,

Eto Anice i ja ti se zahvaljujem u ime svi onih koje si spasila tvojim postovima za Mavrovo.
P.S. Ja nemam Mavrovo :) niti sam imao:p:

vikser
23.11.2007., 17:09
Eto Anice i ja ti se zahvaljujem u ime svi onih koje si spasila tvojim postovima za Mavrovo.
P.S. Ja nemam Mavrovo :) niti sam imao:p:

.......draga Nasa......jel su svi ovi prosli kroz cvijecaru........:saptac::biggrin::thumbsup:

ProFit
23.11.2007., 17:30
draga Anice biduci da nisam nikad imao dionice Mavrova, ipak da ne zaboravim...
da ti se zahvalim sto si preuzela deo tereta od Rista (iz Pripora) , bio je pravo naporann... :)

ps:eeh sad mi je i mene lakse...

J.B.G.
23.11.2007., 17:36
.......draga Nasa......jel su svi ovi prosli kroz cvijecaru........:saptac::biggrin::thumbsup:

...sta...je ...ovo...ljubomora....?????!!!!

ProFit
23.11.2007., 17:45

i meni lici na ljubomoruu, vikser de uzdrzi se ... :p:

vikser
23.11.2007., 17:45

........ne.....nego i meni je drago sto niste usli u mavr.....jer poznajuci V.P......nosio bih vas na dusu.....ovako je dobro ......sto manje malih investa koji nisu pokradjeni od doticnog......a njega, ostali koji su jos u mavr......trebalo ga okaciti na jarbolu na plostadu(umijesto cara Samuila):thumbsup:

J.B.G.
23.11.2007., 17:56
Ma i meni je stvarno zao, a zasto? Zato sto u ovom momentu nisu konkurencija mome GRNT-u, a bogami i BESK-u. Tacno je postovani da su nekad bili, sad se pamtili. Inace da nije tako, tj. obratno bila bi velika hipokrizija s moje strane. :thumbsup:

Adv.Lexy
23.11.2007., 18:56
..............a njega, ostali koji su jos u mavr......trebalo ga okaciti na jarbolu na plostadu(umijesto cara Samuila):thumbsup:
Ma ne trosimo mi nas glavni jarbol za kojekakvu fukaru. Ima za njega jedan u Idrizovo.
Ovaj na Plostad cuvamo za bolja vremena.

Max 11
23.11.2007., 19:16
Ma i meni je stvarno zao, a zasto? Zato sto u ovom momentu nisu konkurencija mome GRNT-u, a bogami i BESK-u. Tacno je postovani da su nekad bili, sad se pamtili. Inace da nije tako, tj. obratno bila bi velika hipokrizija s moje strane. :thumbsup:

Citajuci zadnje tri strane vasih postova vidim da uglavnom niko ne potencira glavnu stvar ove govnarije.
Ako danas moze Mavrovo (nekaznjeno), sto sutra ne bi mogo Granit ili ZPKO ili Beton ..... Kad je juce mogo Panovski sa Pelagonijom, ili kad se cine razni splitovi akcija i slicno, dali to nije podstrek za menadzerski timove mnogih drugih firmi da pokusaju nesto slicno. Medzutim cujem da su se slovenci rastrcali na sve strane i ako je Gruevski iole pametan nece dozvoliti jos jednu blamazu kojoj ovaj put nemoze zalepiti SDSM etiketu.
Zato treba podrzati sakupljanje akcija za Skupstinu prvo da ljudi spasu ono sto je njihovo i sto su platili, a drugo da bude jasna opomena da razni hohstapleri i supci nemogu vise voditi igru. Inace ostade Makedonija zadnja rupa na svirali.
PS. Kupovao sam i prodavao Mavrovo dva puta i sad mi je ovih stotinjak akcija koje u momentu imam cist profit. Ali sta ako mi se ovo desi sa glavnim igracima u mom portfoliu? Mislim da ovo pitanje treba svako od forumasa sebi da postavi.

nikotin
23.11.2007., 19:25
JEdino Anica je bila u pravu i treba svi da joj skinete kapu sto ste je ismjevali i tako dalje, trenutno sam saznao da je najveci vlasnik mavrovo inzinjeringa nash vice premijer stavrevski tako da:)))))) Nasha vlada ve je zajebala, imao sam post pre neznam koliko vremena da mavrovo inzinjering nije deo adg mavrova ali napali sum me i povuko sam se!!!! SRETNO

vikser
23.11.2007., 19:48
JEdino Anica je bila u pravu i treba svi da joj skinete kapu sto ste je ismjevali i tako dalje, trenutno sam saznao da je najveci vlasnik mavrovo inzinjeringa nash vice premijer stavrevski tako da:)))))) Nasha vlada ve je zajebala, imao sam post pre neznam koliko vremena da mavrovo inzinjering nije deo adg mavrova ali napali sum me i povuko sam se!!!! SRETNO

........to znaci da gori od kumunista su sadasnji "anti kumunisti"...........neko rece da lijepi Gruja gubi dobijenu poker pariju......ma trudice se on igrati jos malo ....ako zna dobro blefirati sa one dvije karte sto jos ima u ruci....(al to je samo blef)...........(mada mavrovo ne pratim od prvi put kad je stigo 1400)

p.s. ......ne zaboravite da od 01.2008 ss lovenci pocinju da presedavaju sa EU.....mozda i zato afera sa putarinama.....il rijesio da zrtvuje svoju dijesnu ruku....il ce graditi ceste u Sloveniji al gratis....:biggrin:

BET-MAN
23.11.2007., 19:50
A inace za site koi se vlezeni vo MAVR (iskreno zalam za se ova), denesen Dnevnik se osvrnuva na problemot, taka sto ne sum siguren deka na ova kje se zavrsi i deka site kje si izlezat so planiranite kjarovi nekazneti.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8CD2D1665A684245BC2A2EB50F21C10B
Cekame rasplet...

vikser
23.11.2007., 20:07
A inace za site koi se vlezeni vo MAVR (iskreno zalam za se ova), denesen Dnevnik se osvrnuva na problemot, taka sto ne sum siguren deka na ova kje se zavrsi i deka site kje si izlezat so planiranite kjarovi nekazneti.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8CD2D1665A684245BC2A2EB50F21C10B
Cekame rasplet...

..........pa ne bih se slozio jer koliko ja pratim nije mavr jedina firma koja je na ovakav nacin to uradila........trebate malo vise znati o svojim firmama.....a menadzeri su ostali nekaznjeni i sa dubokim profitima.......nazalost nekih od njih su moji "prijatelji".......uzdam se u mlade koje ne zanima ih vise mnogo politika i koji gledaju svoj osobni interes i naravno koji imaju *uda da ovo doguraju do kraja.....jer ranije..te i te.....danas mavr.........sutra:confused:

ps...ovaj clanak u novine da bude zaboravljen kosta 300eur.....da je bio malo vise vulgarniji mozda bi kostao 1000 eur.........ne daj boze ak neko plati 2000eur........potpisani novinar tvrdice da nije se on parafirao ispod teksta....:(....svugdije ista prica ....na zalost kod vas nimalo nije evoluirala:p:

BET-MAN
23.11.2007., 20:17
..........pa ne bih se slozio jer koliko ja pratim nije mavr jedina firma koja je na ovakav nacin to uradila........trebate malo vise znati o svojim firmama.....a menadzeri su ostali nekaznjeni i sa dubokim profitima.......nazalost nekih od njih su moji "prijatelji".......uzdam se u mlade koje ne zanima ih vise mnogo politika i koji gledaju svoj osobni interes i naravno koji imaju *uda da ovo doguraju do kraja.....jer ranije..te i te.....danas mavr.........sutra:confused:

ps...ovaj clanak u novine da bude zaboravljen kosta 300eur.....da je bio malo vise vulgarniji mozda bi kostao 1000 eur.........ne daj boze ak neko plati 2000eur........potpisani novinar tvrdice da nije se on parafirao ispod teksta....:(....svugdije ista prica ....na zalost kod vas nimalo nije evoluirala:p:
Razumem sta zelis da kazes, ne kazem da ce se mozda nesto spektakularno promeniti, ali u vezi placanja tekstova, siguran sam da ukoliko ovo nije trebalo da izadje ne bi uopste ni izaslo. Meni sve ovo mirise na jos jednu populisticku kampanju g-dina Gruje, cak sto vise posle saznanja za vice-premijera i inzenering (ovo nisam znao i jos ne znam dali je tacno). Ne bi me iznenadilo da sada premijer dodje i spasi akcionare, pa dobije jos koji glas na kontu. Zato sam i rekao, cekamo rasplet...

bravar
23.11.2007., 20:23
Nemam sumnje da ce skupstina proci,samo treba staviti na znanje javnosti,jer ima raznojakih interesa od kriminala do konkurencije.
Advokat je dobar,zeli se dokazati i van MK i jedno od pitanja vladi slijedeceg petka u Sobranju sigurno bice i ovaj slucaj.Kakav tijek moze dobiti ovo po vlast i uopce po ekonomiju znaju svi,te stoga ne sumnjam da ce dionicari dobiti.
Da ne pisem dalje mozda mi bude zao tih direktora,ali i kazna je za ljude.
Takodjer nemojmo spekulirat ko je suvlasnik u Inzenjeringu,kad to ionako ne vazi.

magnetik
23.11.2007., 21:20
mozda izgleda kao reklama za Dnevnik ali vredi da se kupi utresniot ili da se prosledi elektronski. Naslovot kao " Stranski Ambasadori se interesiraat za ADG Mavrovo".
Ke letaat glavi samo strplivo.

zaremlad
23.11.2007., 21:28
Odoh kupiti Dnevnik pa vam posle napisem sta ima novo (za nepoznate prijatele iz HR).

P.S. U njih spada i Anica.

Adv.Lexy
23.11.2007., 21:31
Odoh kupiti Dnevnik pa vam posle napisem sta ima novo (za nepoznate prijatele iz HR).

P.S. U njih spada i Anica.
Што ти е бе?
Па Аница, пред да се испечати Дневник знае што има во него. Она го смислува. :p:

Terminator_Sk
23.11.2007., 22:11

Vidi se da redovno radis domaci zadatak i da si vredna devojcica. Ipak ovo sa Mavrovom neci proci, tek tako u stilu vuk pojeo magarca. Informacije koje ti salju tvoji prodavaci tulipana , ne sadrze notu ( nijansu) koje se da poprimiti sa druge strane ulice.
Premieru ipak nije svejedno ;) da kad mu je drzava u najvecem skripcu desavaju dubare ovakvoga kalibra. Sta mislis da radi Kabinet Gospon Fuerea i postovane Amb. Dzuli ? Oni pomno prate svaki nas potez, svaki mig i to ugradjuje u svoje izvestaje.
Dionicarska struktura je 30% stranih investitora , megu kojima je i tvoj cenjeni fond. Cemu onda sav ovaj teatar i rasomonijada???
Nije valjda zbog "plebsa" i celivanja ruku?

jove_yu
23.11.2007., 23:24
Vidi se da redovno radis domaci zadatak i da si vredna devojcica. Ipak ovo sa Mavrovom neci proci, tek tako u stilu vuk pojeo magarca. Informacije koje ti salju tvoji prodavaci tulipana , ne sadrze notu ( nijansu) koje se da poprimiti sa druge strane ulice.
Premieru ipak nije svejedno ;) da kad mu je drzava u najvecem skripcu desavaju dubare ovakvoga kalibra. Sta mislis da radi Kabinet Gospon Fuerea i postovane Amb. Dzuli ? Oni pomno prate svaki nas potez, svaki mig i to ugradjuje u svoje izvestaje.
Dionicarska struktura je 30% stranih investitora , megu kojima je i tvoj cenjeni fond. Cemu onda sav ovaj teatar i rasomonijada???
Nije valjda zbog "plebsa" i celivanja ruku?

Ne bi pisuval ponataka na ovoj post bi ostapil prostor na onie koi se vo nezgodna situacija so nivnite akcii. Megjutoa moze da veruvate na slednovo.

1. Drzavna istraga
2. Inicijativa Javno obvinitelstvo pregled na sobraniot materijal za obvinenie i ponistuvanje na transformacijata veke napraven.
3. Zaklucok deka ne postoi moznost da se goni rakovodstvoto na Mavrovo i vrakjanje na prvobitnata sostojba.
3. Pritisok od megjunarodniot faktor da se prodolzi
4. Sudska parnica neizbezna (pocetok)
5. Otvrlanje na obvinenie

Veruvajte deka e vnimatelno planirano od pocetok do kraj so eden grst pravni sovetnici, vkalkulirano e edinstveno prekrsocnoto gonenje.. barem ona sto jas go znam...

cashflow
23.11.2007., 23:45
Nazalost na kraju ce cela prica da se svede samo na jednu tuzbu za kasnenje. :(
:thumbsdow :thumbsdow :thumbsdow :thumbsdow

vikser
23.11.2007., 23:48
Ne bi pisuval ponataka na ovoj post bi ostapil prostor na onie koi se vo nezgodna situacija so nivnite akcii. Megjutoa moze da veruvate na slednovo.

1. Drzavna istraga
2. Inicijativa Javno obvinitelstvo pregled na sobraniot materijal za obvinenie i ponistuvanje na transformacijata veke napraven.
3. Zaklucok deka ne postoi moznost da se goni rakovodstvoto na Mavrovo i vrakjanje na prvobitnata sostojba.
3. Pritisok od megjunarodniot faktor da se prodolzi
4. Sudska parnica neizbezna (pocetok)
5. Otvrlanje na obvinenie

Veruvajte deka e vnimatelno planirano od pocetok do kraj so eden grst pravni sovetnici, vkalkulirano e edinstveno prekrsocnoto gonenje.. barem ona sto jas go znam...

............samo nemojte zaboraviti da prije nekoliko mijeseca i cvijecare i ducane za kavu i cijela skopljanska kaldrma pricala za stecaj mavrova......i da je ovo plan iza kuloara odavno smisljen......kako ce na kraju biti......ak se nista ne dogodi ondak trijebate zgradu vlade preadaptirati u KPDom:biggrin:

dimges
24.11.2007., 10:05
............samo nemojte zaboraviti da prije nekoliko mijeseca i cvijecare i ducane za kavu i cijela skopljanska kaldrma pricala za stecaj mavrova......i da je ovo plan iza kuloara odavno smisljen......kako ce na kraju biti......ak se nista ne dogodi ondak trijebate zgradu vlade preadaptirati u KPDom:biggrin:

..>> ocito da ne kuziis situaciju na ovim prostorima (vazi i za Hrvatsku); vlada moze samo inicirati zakone, ali sabor ih donosi a krivosudje sprovodi; vlada ima vrlo malo ovlasti u kaznenoj politici..
..evo sada Ustavni sud zabranio zatvorske kazne za porezne utajivace,(nece suci placati poreze), pa sada Makovej sprema penzioniranje sudaca mladjih od 55 godina..
..tesko da ce i to pomoci; da sam ja vlada, mozda bi organizovao referendum za uvodjenje vanrednih mera prema krivosudju, naime uveo bih pravosudni sistem sa vrhovnim Sudskim savjetom pod jurisdikcijom EU, neka EU donira 10-ak nekorumpiranih sudaca koji ce poceti akciju za rasciscavanje ovog sljama..
..ovo je potrebno i Hrvatskoj, bila je nedavno u medijima dobra konstatacija, "kako ocekivati da korumpirani rjese korupciju ?"

Adv.Lexy
24.11.2007., 13:40
И амбасадори ќе го пеглаат проблемот со „Маврово“

И Берзата и адвокатот на странските инвеститори знаеја за промените во друштвото, тврди раководството на „Маврово“

Странските фондови закажаа вонредно акционерско собрание идниот петок, на кое ќе бараат да се открие вистинската финансиска слика на „Маврово“. За нив е несфатливо како може тие да немаат ниту еден член во раководните структури на компанијата, а поседуваат околу 30 проценти од капиталот, а претседателот на Управниот одбор, Ванчо Поповски, кој ги продал своите акции, да има можност да носи сензитивни одлуки за судбината на „Маврово“.

Правниот застапник на странските фондови, адвокатот Венцислав Гушев, најавува правна битка за заштита на своите клиенти.

- Ве уверувам дека странските фондови не изгореа и ќе ги употребиме сите правни механизми за да се заштити нивната инвестиција. Веќе се побарани средби со македонскиот амбасадор во Љубљана Самуил Филиповски. Во Скопје дојдоа и акционери од Сплит загрижени за алармантната состојба. Побаравме средба и со американската амбасадорка во Скопје, Џилијан Миловановиќ, затоа што еден од акционерите е американски државјанин кој на Берзата купил 4. 000 акции без да ги знае важните податоци за промени во компанијата поврзани со фирмите-ќерки. Бараме во рамките на своите надлежности да реагираат и домашните институции, во заштита на инвестицискиот кредибилитет и правната сигурност - вели Гушев. Тој вели дека се размислува за тужба и против Македонска берза затоа што не презеле ништо во врска со тргувањето со акциите на „Маврово“, кое оди во надолна линија по најновите случувања.

Во „Маврово“, пак, не гледаат грешка во постапките на раководството, туку велат дека станува збор за проблем што со години не го решиле со државата.

- Нашата сметка е блокирана од септември 2006 година поради долг за ДДВ од 2000 година кој не е направен по наша вина. Долгот сега изнесува 750 милиони денари и раководството побарало отпис на каматите, но Даночната управа одбила да го стори тоа.

- Поради блокадата на сметката, за да ги извршуваме тековните активности, ние моравме да го формираме „Маврово инженеринг“. Редовно доставувавме извештаи до Берзата и таму требало да ги знаат сите промени. Ги демантираме тврдењата на правниот застапник на Фондовите, Венцислав Гушев, затоа што тој беше присутен на Акционерското собрание во јуни годинава, ја знаеше состојбата на друштвото и требало навреме да ги извести своите клиенти за промените - тврди директорот на „Маврово“ Ванчо Поповски. Тој потврдува дека нема акции во компанијата, а вели дека нема сопствен капитал ниту во „Маврово инженеринг“.

- Ние бараме разбирање од државата за да може да се реализира продажбата на „Маврово“ на странски инвеститор. Веруваме дека така ќе се решат проблемите, а не одбиваме поддршка и од странските фондови. За се' може да се разговара, но без кавги - додава Поповски.

Во Берзата демантираат одговорност за настаните. Најавија повеќе детали за во вторник, кога ќе имаат седница на Управниот одбор.

Во Комисијата за хартии од вредност (КХВ) засега утврдиле дека „Маврово“ не ги почитувало обврските како правно лице со посебни обврски за известување.

- Во 2007 година не достави ниту една објава. Инспекторите на КХВ и вчера беа на терен, а идната недела ќе ги објавиме резултатите и евентуалните мерки - велат во КХВ.

Ида Протугер

ProFit
24.11.2007., 14:05
Toj nema ne ni poseduva akcii nitu pak ima protiv prodazbata na Mavrovo... na "Turcite" sto... :biggrin:

koj bese redosledot za obesshtetuvanje...:
1.RM 700 000 000 den
2._________________
3._________________
4._________________

:rolleyes:

И амбасадори ќе го пеглаат проблемот со „Маврово“
....
Венцислав Гушев, затоа што тој беше присутен на Акционерското собрание во јуни годинава, ја знаеше состојбата на друштвото и требало навреме да ги извести своите клиенти за промените - тврди директорот на „Маврово“ Ванчо Поповски. Тој потврдува дека нема акции во компанијата, а вели дека нема сопствен капитал ниту во „Маврово инженеринг“.
- Ние бараме разбирање од државата за да може да се реализира продажбата на „Маврово“ на странски инвеститор. Веруваме дека така ќе се решат проблемите, а не одбиваме поддршка и од странските фондови. За се' може да се разговара, но без кавги - додава Поповски.

JOVANCO
24.11.2007., 17:32
Umesto bezbrojnih pretpostavki, savjetovao bih ostecenima da se obrate OJO Skopje.

nikotin
24.11.2007., 17:50
..>> ocito da ne kuziis situaciju na ovim prostorima (vazi i za Hrvatsku); vlada moze samo inicirati zakone, ali sabor ih donosi a krivosudje sprovodi; vlada ima vrlo malo ovlasti u kaznenoj politici..
..evo sada Ustavni sud zabranio zatvorske kazne za porezne utajivace,(nece suci placati poreze), pa sada Makovej sprema penzioniranje sudaca mladjih od 55 godina..
..tesko da ce i to pomoci; da sam ja vlada, mozda bi organizovao referendum za uvodjenje vanrednih mera prema krivosudju, naime uveo bih pravosudni sistem sa vrhovnim Sudskim savjetom pod jurisdikcijom EU, neka EU donira 10-ak nekorumpiranih sudaca koji ce poceti akciju za rasciscavanje ovog sljama..
..ovo je potrebno i Hrvatskoj, bila je nedavno u medijima dobra konstatacija, "kako ocekivati da korumpirani rjese korupciju ?"

Kolega seto ova okolu ukinuvanjeto na zatvorskata kazna go imas pogreshno protolkuvano:)) Znaci: ne se ukinuva zatvorska kazna za zatajuvanje na danok tuku se ukinuva zatvorska kazna za neplakjanje, sto se dve razlicni stvari, prvata e krienje na danok sto sleduva zatvorska kazna vtorata e prijavuvanje ali negovo ne plakanje sto ne sleduva zatvorska kazna bar za sega!!:thumbsup:

Free bet
26.11.2007., 09:34
Zdravo na site.

Gi sledam slucuvanjata okolu Mavrovo denovive I navistina ne ja razbiram situacijava shto ne ja prevzemat nadleznite institucii pod svoja ingerencija. Nekako site dejstvija se tegavat I ne se odvivaat ekspresno vo korist na akcionerite. Koga sme kaj niv bi sakal da spomnam deka eden od najgolemite e I Borut Lozej od Slovenija. Eden od najbogatite 50 slovenci. I pokraj seto toa sepak sum uveren deka kje ima dobra zavrshnica.
:thumbsup:

Marlon
26.11.2007., 23:49
Čujte i počujte, cvijećara javlja, Dnevnik sutrašnji, strana 5
...Krivično da se goni pretsedatelot na Upravniot odbor na Mavrovo...
traži Komisija vrednosnih papira od javnog tužilaštva, a sutra ima i MSE skupštinu, uostalom kupi i čitaj... :thumbsup:

vikser
26.11.2007., 23:59
Čujte i počujte, cvijećara javlja, Dnevnik sutrašnji, strana 5
...Krivično da se goni pretsedatelot na Upravniot odbor na Mavrovo...
traži Komisija vrednosnih papira od javnog tužilaštva, a sutra ima i MSE skupštinu, uostalom kupi i čitaj... :thumbsup:

......Draga nasa al si prosirila biznis ......vidim zaposlila si podosta.....jel i Marlon u cvijecari il je samo kandidat............jel ovo ide sve preko zavoda zaposljenja posto pokazatelji su im za 30% down ........ak vako produzis da zaposljavas ljude nece ostati ni jedan nezaposljen:biggrin::cool::thumbsup:

Anica
27.11.2007., 00:06
......Draga nasa al si prosirila biznis ......vidim zaposlila si podosta.....jel i Marlon u cvijecari il je samo kandidat............jel ovo ide sve preko zavoda zaposljenja posto pokazatelji su im za 30% down ........ak vako produzis da zaposljavas ljude nece ostati ni jedan nezaposljen:biggrin::cool::thumbsup:
Heebes foruma koji nema Marlona.

Marlon
27.11.2007., 00:07

Vikserovača, pa mogu i ja malu cvijećaru da osnujem čoveče, vidim, dobro ide biznis cvećem. A zna i par hiljadarki da uštedi, bogami, od loših investicija. :thumbsup:

samba
27.11.2007., 00:07
Ne znam samo kako moze da se pausalno uporedzuje Mavrovo sa Granitom,u stilu "Granit je precijenjen a Mavrovo podcijenjen" price za malu decu.Prije izvesnog vremena sam upozorio da ima jos dosta toga nedokazanog u Mavrovo .

Haaaaa... Brando,znao sam,ovo gore je cisto da se potsetimo na jedan moj post pre 6-7 meseci.:rolleyes:
Marlone,sta kazes na ovo:Halo Bing,kako brat?:cool::biggrin:

Marlon
27.11.2007., 00:09
Haaaaa... Brando,znao sam,ovo gore je cisto da se potsetimo na jedan moj post pre 6-7 meseci.:rolleyes:
Marlone,sta kazes na ovo:Halo Bing,kako brat?:cool::biggrin:

Zaglavio...opet! :biggrin:
Ok, sve u svemu, počelo ono što je trebalo početi još pre 6 meseci. Šou počinje, protagonisti oblače kostime, drama se sprema.

samba
27.11.2007., 00:11
Zaglavio...opet! :biggrin:

Ne boj se,tu je MAMICA,da odglavi stvar,normalno ako moze.;)

vikser
27.11.2007., 00:18
Vikserovača, pa mogu i ja malu cvijećaru da osnujem čoveče, vidim, dobro ide biznis cvećem. A zna i par hiljadarki da uštedi, bogami, od loših investicija. :thumbsup:

....lijepo ime.......al mislim da ima vec jedan takav ducan za kavu:biggrin:......ma nadam se da cu biti izmedju pocasnih gosta ...ak za nicega drugo onda jel slici na moj nick:confused:

Marlon
27.11.2007., 00:21
....lijepo ime.......al mislim da ima vec jedan takav ducan za kavu:biggrin:......ma nadam se da cu biti izmedju pocasnih gosta ...ak za nicega drugo onda jel slici na moj nick:confused:

Hajde, ne ljuti se. :thumbsup:

Marlon
27.11.2007., 00:35
Hajde, dosta sprdačina, da se vratimo na stvar.
Već je novi, sutrašnji Dnevnik na kioscima. Jel neko okrenuo stranu 5, pročitao, i ima komentar?

samba
27.11.2007., 00:49
Hajde, dosta sprdačina, da se vratimo na stvar.
Već je novi, sutrašnji Dnevnik na kioscima. Jel neko okrenuo stranu 5, pročitao, i ima komentar?

Procitao druze,sta da se komentira,dug Mavrova prema UJP od 12 miliona eura,sam po sebi prica,sada se jedino mogu nadati da ih ostave na oficijalnom,tako sto ce im se zabraniti trgovanje sa dionicama.Kako i da ga okrenes,nije dobro.:rolleyes:

Anica
27.11.2007., 00:52
Strpljenja, Ohrid stiže u 23:30...
Moze mi tko donjeti primjerak na recepciji Mileniuma. Ostaviti kod g-dina Krsteta. Unaprijed hvala.

vikser
27.11.2007., 00:54
Procitao druze,sta da se komentira,dug Mavrova prema UJP od 12 miliona eura,sam po sebi prica,sada se jedino mogu nadati da ih ostave na oficijalnom,tako sto ce im se zabraniti trgovanje sa dionicama.Kako i da ga okrenes,nije dobro.:rolleyes:

..........to je kad odaberete sitnog lopova i stavite ga na celu kompanije......i gledati mu kroz prste bar najmanje 7 godina koliko ga pratim......decko nije kriv vec je naivan i gl*p al posrijedi da oni koji su mu gledali kros prste bili mnogo pametni.....i sad ih nigdje nema:eek:

Adv.Lexy
27.11.2007., 09:50
Dur da dojt do OhriT i kaj Krsteta evo malu vaka. :)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1AC9DE74FE10BC4EAD01C3B536137B95

Andrej
27.11.2007., 10:06
Jao kakva drzava. Kad je ovo moguce, postavja se pitanje: Shta je KHV i ostali organi - Skupshtina manekena ili pravi kontrolor na pazarot za hartii od vrednost. Pazi, nis znali da direktori prodali svoje dionici, i da su namalili svoji dio u mavrovo inz. SVASTA!!!!
INVEST IN MACEDONIA - budite sigurni da ce vasha investicija biti adekvatno upotrebena.:biggrin:

magnetik
27.11.2007., 10:25
Posle ovaa vest najdobro ke bide da novite sopstvenici i R.Makedonija sostavat zaednicki Upraven odbor za vodenje na ADG Mavrovo.Drzavata vo ADG Mavrovo ima 15% udel.

Free bet
27.11.2007., 10:57
Decki bitno e sega da se razreshi celava rabota po kratka postapka za da se uchestvuva vo izgradbata na objekti vo Soci kade shto mavrovo ima natrupano ogromna mehanizacija.:thumbsup:

mihail
27.11.2007., 11:49
Zar i posle svega nema predloga da se neshto promeni u Zakonu o trgovskim drushtvima i Zakonu o vrednosnim papirima?!

Pozdrav!

Andrej
27.11.2007., 11:57
Decki bitno e sega da se razreshi celava rabota po kratka postapka za da se uchestvuva vo izgradbata na objekti vo Soci kade shto mavrovo ima natrupano ogromna mehanizacija.:thumbsup:

Odakle si ti siguran da ta mehanizacija je u vlasnistvu Mavrovo. Da ne bude da je mehanizacija rigistrovana na Mavrovo Inzinering :rolleyes:

ProFit
27.11.2007., 12:04
Odakle si ti siguran da ta mehanizacija je u vlasnistvu Mavrovo. Da ne bude da je mehanizacija rigistrovana na Mavrovo Inzinering :rolleyes:

ne sekirajte se, Vanco je na vreme sortirao masine na valja i nevalja, i podelijo bratski... :biggrin:

ps:aal mu brat sad ima mehanizaciju i FAP'oveee...

Andrej
27.11.2007., 12:08
ne sekirajte se, Vanco je na vreme podelijo masine na valja i nevalja, i podelijo bratski... :biggrin:

Steta shto Mavrovo Inz. ne kotira na berzu. :biggrin:

ProFit
27.11.2007., 12:13

nee bee begaj podaleku, i na inzeneringot koj ke mu bide rok na traenje ne se znaee... ;)

Andrej
27.11.2007., 12:17
nee bee begaj podaleku, i na inzeneringot koj ke mu bide rok na traenje ne se znaee... ;)

Dodeka da se doznae prodje moda. A do tada imas 100% up i teras dalje.:biggrin:

Konstantin
27.11.2007., 12:21

Ako prezivi Vanco, od Nova godina moze na super kotacija ke go pusti Inz. da mu parira na BESK.
:eek:

Andrej
27.11.2007., 12:33
Ako prezivi Vanco, od Nova godina moze na super kotacija ke go pusti Inz. da mu parira na BESK.

Shala na strana. Na svi forumashi im je vec jasno da ce ovo da bude dugotrajan proces i da na kraju akcioneru ce da plate racun. Ovo je samo jedan los signal za strane investitore i da niko od nas nece imati plus na svoje konto.
A ovo sa Mavrovo nije bez amin iz sve politicke strukture. Pa vidite da niko nije ni sa malim prstom. UJP je znala da mavrovo duzi 12.000.000 EUR za nepalceni porez, blokirali su mu ziro racun, a drzava ima 15% ili koliko u mavrovo. I sad oni nisu znali da mavrovo transferise biznis u mavrovo inz.
To je jedna velika igra. Isto ce da bude i sa GP Pelagonija. Ushao je per 1 godinu Dr. Panovski. Doktor koj voli gradezni biznis.
To je makedonska realnost i dok ne dogje neki Eliot Nes da sve to potepa nema napred.:thumbsdow

ProFit
27.11.2007., 12:37
Shala na strana. Na svi forumashi im je vec jasno da ce ovo da bude dugotrajan proces i da na kraju akcioneru ce da plate racun. Ovo je samo jedan los signal za strane investitore i da niko od nas nece imati plus na svoje konto.
A ovo sa Mavrovo nije bez amin iz sve politicke strukture. Pa vidite da niko nije ni sa malim prstom. UJP je znala da mavrovo duzi 12.000.000 EUR za nepalceni porez, blokirali su mu ziro racun, a drzava ima 15% ili koliko u mavrovo. I sad oni nisu znali da mavrovo transferise biznis u mavrovo inz.
To je jedna velika igra. Isto ce da bude i sa GP Pelagonija. Ushao je per 1 godinu Dr. Panovski. Doktor koj voli gradezni biznis.
To je makedonska realnost i dok ne dogje neki Eliot Nes da sve to potepa nema napred.:thumbsdow

soryy brzam samo mali citat ali sve je podeseno i znase tacno ko ce sta da dobie i izgubi... i prema tome nas interesuje onaj deo za male dionicare.. oni ce da isgube a i na vreme su znali .. itd itd

magnetik
27.11.2007., 13:50
Free bet
Decki bitno e sega da se razreshi celava rabota po kratka postapka za da se uchestvuva vo izgradbata na objekti vo Soci kade shto mavrovo ima natrupano ogromna mehanizacija.

Gledam deka nekoj razmisluva vo vistinskata nasoka i toa me raduva, znaci poveke nema tajni okolu strategijata na novite potencijalni sopstvenici na ADG Mavrovo , eve samo ke se nadovrzam na komentarot od Free bet. Novite sopstvenici pod zakrila na Lozej Borut od Slovenija koj e predlozen i kako clen na noviot Upraven Odbor koj ke go vodi ADG Mavrovo izminatiot period kontaktiraat so prestavnicite na ADG Mavrovo vo SOCI-RUSIJA, bidejki nivnata namera e da dobijaat del od kolacot na NAJGOLEMOTO svetsko gradiliste vo periodot sto prestoj zaradi odrzuvanje na zimskite olimpiski igri vo SOCI-RUSIJA. Kriminalot koj go napravi Vanco Popovski eks direktorot na ADG Mavrovo e ogranicen samo na teritorija na R.Makedonija, a eve dobivame i nedvosmisleni najavi deka Vanco pokraj gubenjeto na direktorskata funkcija vo ADG Mavrovo ke dobie i profesija cistac na zatvorski kenefi vo naredniot period , pa so toa ke gi zagubi i poziciite vo firmite kerki koj se privremeno kriminalno otrgnati od ADG Mavrovo. Direktorite na firmite vo Rusija mu otkazaa poslusnost na Vanco bas poradi negovata namera kriminalno da gi prevzeme rabotite na ADG Mavrovo i vece gi finisiraat dogovorite so novoto Rakovodstvo sostaveno od Slovenski i Hrvatski kapital. Mehanizacijata vo Soci e vo Top forma moderna i skladna na baranjata na koj treba da odgovori za izgradba na olimpiskite kapaciteti. Onie koi imaat akcii vo ADG Mavrovo neka miruvaat zatoa sto akcijata posle razresuvanjeto na segasnata sitoacija ke ja dostigne vrednosta koja se ocekuva za ADG Mavrovo, vo granici od 10.000 do 15.000 denari po akcija.

Andrej
27.11.2007., 14:03
Gledam deka nekoj razmisluva vo vistinskata nasoka i toa me raduva, znaci poveke nema tajni okolu strategijata na novite potencijalni sopstvenici na ADG Mavrovo , eve samo ke se nadovrzam na komentarot od Free bet. Novite sopstvenici pod zakrila na Lozej Borut od Slovenija koj e predlozen i kako clen na noviot Upraven Odbor koj ke go vodi ADG Mavrovo izminatiot period kontaktiraat so prestavnicite na ADG Mavrovo vo SOCI-RUSIJA, bidejki nivnata namera e da dobijaat del od kolacot na NAJGOLEMOTO svetsko gradiliste vo periodot sto prestoj zaradi odrzuvanje na zimskite olimpiski igri vo SOCI-RUSIJA. Kriminalot koj go napravi Vanco Popovski eks direktorot na ADG Mavrovo e ogranicen samo na teritorija na R.Makedonija, a eve dobivame i nedvosmisleni najavi deka Vanco pokraj gubenjeto na direktorskata funkcija vo ADG Mavrovo ke dobie i profesija cistac na zatvorski kenefi vo naredniot period , pa so toa ke gi zagubi i poziciite vo firmite kerki koj se privremeno kriminalno otrgnati od ADG Mavrovo. Direktorite na firmite vo Rusija mu otkazaa poslusnost na Vanco bas poradi negovata namera kriminalno da gi prevzeme rabotite na ADG Mavrovo i vece gi finisiraat dogovorite so novoto Rakovodstvo sostaveno od Slovenski i Hrvatski kapital. Mehanizacijata vo Soci e vo Top forma moderna i skladna na baranjata na koj treba da odgovori za izgradba na olimpiskite kapaciteti. Onie koi imaat akcii vo ADG Mavrovo neka miruvaat zatoa sto akcijata posle razresuvanjeto na segasnata sitoacija ke ja dostigne vrednosta koja se ocekuva za ADG Mavrovo, vo granici od 10.000 do 15.000 denari po akcija.

Druze, daj boze da je ovo sve shto je napisano i vistinito. Ako to sve se spovede na delu bilo bi odlicno. Ja licno navijam da ova situacija dobije bash vakav tek kako shto si to ti tu napisao. Dosta je bilo kriminalaca iz komunisticke klupe. Dosta su oni pokrali.
Ja licno ne posedujem Mavrovo dionice ali opet se radujem da se stari ovako dese.
Pozdrav,

Max 11
27.11.2007., 14:13
Druze, daj boze da je ovo sve shto je napisano i vistinito. Ako to sve se spovede na delu bilo bi odlicno. Ja licno navijam da ova situacija dobije bash vakav tek kako shto si to ti tu napisao. Dosta je bilo kriminalaca iz komunisticke klupe. Dosta su oni pokrali.
Ja licno ne posedujem Mavrovo dionice ali opet se radujem da se stari ovako dese.
Pozdrav,

Prijatelju lopov je lopov bez obzira koje je skole ucio (kumrovacke ili vecernje).
Dosta je etiketiranja od toga svi danas pate. Bitno je da se sakupi dovoljno punomocja za Vanrednu skupstinu i da banditi nesto ne smuvaju, jer kako cujem rastrcali su se po Mavrovu, sakupljaju i oni potpise a zaposleni neznaju sta ce.

Konstantin
27.11.2007., 14:39
PR ove vlade je dosada radio na principu "Mi radimo i ne pricamo, sve dok ne ostvarimo rezultate".
U zadnje vreme cini se da na "Ilindenska" bb gube dah, ali evo ako je takav red da im damo sansu nek nas uvere da su jos na starom koloseku. Cute i rade.

n3xu5
27.11.2007., 14:47
PR ove vlade je dosada radio na principu "Mi radimo i ne pricamo, sve dok ne ostvarimo rezultate".
U zadnje vreme cini se da na "Ilindenska" bb gube dah, ali evo ako je takav red da im damo sansu nek nas uvere da su jos na starom koloseku. Cute i rade.

dosega bese obratno,...malku rabotea a mnogu zboruvaa...sekoj den press konferencija za sekakvi sitnici...a sega kade se???Grujo ti e kako pop zvezda...kolku brgu nagore, uste pobrgu nadole...ala britney spears:)

Konstantin
27.11.2007., 15:00
dosega bese obratno,...malku rabotea a mnogu zboruvaa...sekoj den press konferencija za sekakvi sitnici...a sega kade se???Grujo ti e kako pop zvezda...kolku brgu nagore, uste pobrgu nadole...ala britney spears:)

Dobro sega veke vleguvame vo politicka diskusija, sto ne ni(mi) e intencija.
No za volja na vistinata ne bese sekogas bas taka. I ovde an forumov ima eden kup dobri vesti koi zboruvaat za interesni proekti na Vladata, zatoa rekov da im dademe sansa.

Znaes kako vikaat Gospod dava sansa, da ja upropastis. Ama posto e Golem, dava uste edna....Za i nea da ja upropastis. Eve im ja vtorata (vo vrska so Mavrovo). :thumbsup:

LJUC
27.11.2007., 15:46
Inzinering je u modi:
ВРЕМЕ: Фондот за патишта одбрал понуда поскапа за милион евра

Градежната фирма „Пелагонија инженеринг“ поднела жалба до второстепената владина комисија за јавни набавки бидејќи Фондот за патишта на тендерот за изградба на магистралниот пат Штип - Струмица не ја прифатил нивната понуда иако била за околу еден милион евра пониска од понудата на „Маврово инженеринг“ и „Конструктор инженеринг“, која го добила тендерот. На тендерот за изградба на делница од околу 10 километри на магистралниот пат М-6 се пријавиле пет компании. Главен критериум за избор на најповолен понудувач била вредноста на изградбата. „Пелагонија инженеринг“ понудила цена од околу шест милиони евра, додека „Маврово инженеринг“ со својот партнер од Хрватска понудил цена од околу седум милиони евра. - Без никакво образложение Фондот за регионални и магистрални патишта во почетокот на ноември не извести дека за најповолен понудувач се избрани „Маврово инженеринг“ и „Конструктор инженеринг“. Поради тоа поднесовме жалба до второстепената владина комисија и еве се уште чекаме членовите на комисијата да се изјаснат по нашата жалба - велат во „Пелагонија инженеринг“. Во Фондот за патишта велат дека не можат да го коментираат случајот бидејќи е во тек жалбена постапка, меѓутоа додаваат дека понудувачите на тендерот се обврзале да исполнат одредени критериуми. Оттаму кратко велат дека на тендерот била избрана понудата со најниска цена. „Време“ дојде до допис од кој се гледа дека во тендерската процедура Фондот за патишта побарал од „Пелагонија инженеринг“ да достави дополнителна документација. „Од документацијата треба да се види тековната состојба на компанијата, решение од Централен регистар, договор за регулирање на односите меѓу капитално поврзаните субјекти и друга документација со која располагате и која ја сметате за потребна“, пишува во дописот до „Пелагонија инженеринг“. Фондот тогаш образложил дека документите се потребни поради утврдување на правната поврзаност меѓу градежната компанија „Пелагонија“ и „Пелагонија инженеринг“. Во одговорот што компанијата го испратила до Фондот биле испратени повеќе документи од УЈП и Трговскиот регистар, од кои се гледа историјата на фирмата „Пелагонија инженеринг“. Таа била основана во 1998 година, а единствен основач била градежната компанија „Пелагонија“. Во октомври 2006 година била извршена промена на основачите и единствен основач станала фирмата „Инвестициско биро“, која станала доминантен сопственик и на градежната компанија „Пелагонија“. Се очекува второстепената владина комисија да каже дали тендерот бил исправен или бил направен пропуст во Фондот за патишта.

nikotin
27.11.2007., 15:49
Inzinering je u modi:
ВРЕМЕ: Фондот за патишта одбрал понуда поскапа за милион евра

Градежната фирма „Пелагонија инженеринг“ поднела жалба до второстепената владина комисија за јавни набавки бидејќи Фондот за патишта на тендерот за изградба на магистралниот пат Штип - Струмица не ја прифатил нивната понуда иако била за околу еден милион евра пониска од понудата на „Маврово инженеринг“ и „Конструктор инженеринг“, која го добила тендерот. На тендерот за изградба на делница од околу 10 километри на магистралниот пат М-6 се пријавиле пет компании. Главен критериум за избор на најповолен понудувач била вредноста на изградбата. „Пелагонија инженеринг“ понудила цена од околу шест милиони евра, додека „Маврово инженеринг“ со својот партнер од Хрватска понудил цена од околу седум милиони евра. - Без никакво образложение Фондот за регионални и магистрални патишта во почетокот на ноември не извести дека за најповолен понудувач се избрани „Маврово инженеринг“ и „Конструктор инженеринг“. Поради тоа поднесовме жалба до второстепената владина комисија и еве се уште чекаме членовите на комисијата да се изјаснат по нашата жалба - велат во „Пелагонија инженеринг“. Во Фондот за патишта велат дека не можат да го коментираат случајот бидејќи е во тек жалбена постапка, меѓутоа додаваат дека понудувачите на тендерот се обврзале да исполнат одредени критериуми. Оттаму кратко велат дека на тендерот била избрана понудата со најниска цена. „Време“ дојде до допис од кој се гледа дека во тендерската процедура Фондот за патишта побарал од „Пелагонија инженеринг“ да достави дополнителна документација. „Од документацијата треба да се види тековната состојба на компанијата, решение од Централен регистар, договор за регулирање на односите меѓу капитално поврзаните субјекти и друга документација со која располагате и која ја сметате за потребна“, пишува во дописот до „Пелагонија инженеринг“. Фондот тогаш образложил дека документите се потребни поради утврдување на правната поврзаност меѓу градежната компанија „Пелагонија“ и „Пелагонија инженеринг“. Во одговорот што компанијата го испратила до Фондот биле испратени повеќе документи од УЈП и Трговскиот регистар, од кои се гледа историјата на фирмата „Пелагонија инженеринг“. Таа била основана во 1998 година, а единствен основач била градежната компанија „Пелагонија“. Во октомври 2006 година била извршена промена на основачите и единствен основач станала фирмата „Инвестициско биро“, која станала доминантен сопственик и на градежната компанија „Пелагонија“. Се очекува второстепената владина комисија да каже дали тендерот бил исправен или бил направен пропуст во Фондот за патишта.
MAvrovo inzinjering, vecinski vlasnik vice premier stavrevski:) Dali moze nekoj da ja ispita ovaa informacija???? Mnogu mi e bitno!!!!

mk_trejader
27.11.2007., 15:57
MAvrovo inzinjering, vecinski vlasnik vice premier stavrevski:) Dali moze nekoj da ja ispita ovaa informacija???? Mnogu mi e bitno!!!!

ne e .... nekoj Goran .. firma MEDIA TRADE ... radi betonsko gvozdje

Blade Runner
27.11.2007., 18:05

Stavrevski nema vrska so slucajov(dosega).
A veruvam deka ke ima-kako pretstavnik na vladata.
Kampanjata Invest in Macedonija otide po gjavolite,ako izrikaat evropjanive vo Mavrovo.Razmisluvanjevo predpolaga brza sudska zavrsnica i novi poeni za vladata vo ocite na novite predsedavaci na EU:eek:
pozz

apis
27.11.2007., 18:25
ne e .... nekoj Goran .. firma MEDIA TRADE ... radi betonsko gvozdje

+Vase+Miso+Davitkov(Blagoevgrad)

Kiko22
27.11.2007., 19:05
АДГ Маврово - Одлука на ОД на Берзата за јавна опомена, времен прекин на тргување и времено суспендирање од котација

Македонската берза АД Скопје ја информира јавноста за следното:

• На седницата одржана на 27.11.2007 година Одборот на директори на Македонската берза донесе одлука за изрекување на јавна опомена на котираното друштво АДГ Маврово Скопје, времено прекинување на тргувањето со акциите издадени од АДГ Маврово Скопје и времено суспендирање од котација на акциите издадени од АДГ Маврово Скопје.
• Согласно Одлуката на Одборот на директори на Македонската берза:
o Котираното друштво АДГ Маврово Скопје јавно се опоменува заради непочитување на Правилата за котација на Македонската берза во делот на објавување на ценовно чувствителни информации;
o АДГ Маврово Скопје останува да котира на Официјалниот пазар на Берзата, имајќи го предвид фактот дека исклучувањето од котација во овој момент не би водело кон заштита на акционерите и инвеститорите;
o Времено се прекинува тргувањето на Берзата со акциите издадени од АДГ Маврово Скопје почнувајќи од 28.11.2007 година (среда) до 05.12.2007 година (среда). Тргувањето со акциите издадени од АДГ Маврово Скопје ќе продолжи на 06.12.2007 година (четврток);
o Времено се суспендираат од котација акциите издадени од АДГ Маврово Скопје, во период до 30 дена, почнувајќи од 27.11.2007 година (среда). Во овој период мируваат сите релации помеѓу Македонската берза и АДГ Маврово врз основа на склучениот Договор за котација.
• Одлуката на Одборот на директори на Берзата следи по последните настани поврзани со котираното друштво АДГ Маврово Скопје (јавен повик за свикување собрание на акционери објавен согласно судско решение, ненавремено објавени ценовно чувствителни информации од страна на друштвото итн.). Одборот на директори утврди дека котираното друштво АДГ Маврово Скопје не ги испочитувало одредбите од Правилата за котација на Берзата и ја донесе наведената одлука, со цел заштита на целината на пазарот на хартии од вредност, вклучувајќи ги и инвеститорите и издавачите на хартии од вредност.

• Имајќи ја предвид комплексноста на целата ситуација и импликациите за ефикасното функционирање на македонскиот пазар на хартии од вредност, Берзата ги повикува сите надлежни институции да преземат енергични мерки во рамките на своите надлежности.
Objavljeno na Mse,danas.

Adv.Lexy
27.11.2007., 20:51
Управата за јавни приходи ќе го конфискува имотот на градежното претпријатие „Маврово“. Компанијата не платила данок од 13,8 милиони евра. Каматите се трупале со години.

Ќе биде конфискуван целиот движен и недвижен имот и потоа ќе го продава на лицитација. Извршните решенија веќе се доставени во рацете на раководството.

Останува да се види дали даночниците, за да го наплатат долгот, прво ќе одат со преземање на атрактивната управна зграда на градежната компанија „Маврово“ или, пак, тоа ќе го сторат со помалите објекти кои се во сопственост на компанијата.

Неофицијално се дознава дека на списокот за конфискација се наоѓаат и станбени згради кои ги градело „Маврово“. Според информациите, компанијата во обид да покрие дел од долговите, под залог ставала цели згради кои со години веќе се вселени.

Директорот на компанијата Ванчо Поповски за А1 вели оти не верува дека ќе дојде до конфискација на имотот. Се пожали дека веќе седум години барал помош од Владата, да се спаси градежната компанија.
Ја замолиле Управата за јавни приходи да не стартува со конфискацијата, бидејќи во моментов преговарале со стратешки партнер од Хрватска кој бил заинтересиран да ја купи компанијата.

Во меѓувреме, денеска берзата го забрани тргувањето со акциите на „Маврово“, откако претходно фирмата навреме не доставила информации за промените во акционерската структура.

mk_trejader
27.11.2007., 22:24
+Vase+Miso+Davitkov(Blagoevgrad)

oni se del od media grup ili tkz. ostanati akcioneri?

magnetik
27.11.2007., 22:29
Kako i da e trgnaa naracanite tekstovi preku A1.
Samo ne mi e jasno kako tolku brzo se prevospita covekov i sega saka transparentno i preku sobranie (utresen dnevnik) da nosi odluki za prodazba na ADG Mavrovo.

Terminator_Sk
27.11.2007., 22:39
Kako i da e trgnaa naracanite tekstovi preku A1.
Samo ne mi e jasno kako tolku brzo se prevospita covekov i sega saka transparentno i preku sobranie (utresen dnevnik) da nosi odluki za prodazba na ADG Mavrovo.

Dokaz deka lugeto nabrzina se organiziraa.:thumbsup: Ima intervencii i urgencii od site strani, pocnuvajki od megunarodniot faktor vo zemjata, pa do nasi diplomati vo stranstvo. Da ne go spomnuvam vlijanieto i ulogata na MN vo taa nasoka :p:

PRETORIAN_MK
27.11.2007., 23:33
R.I.P Mavrovo ^^^^^___________ UJP konfiskovala imot AGP Mavrovo za 13.800.000,00 Eura neplaceni porez koi se gomilao sa kamatom nekoliko godina.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86635

Kiko22
27.11.2007., 23:34
Ne mogu vjerovati?!! Zar oni misle da su investitori a pre svega fondovi,cobani sa Sar Planine???Prodali cobani sir pa ulozili novac na burzu i postali dionicari Mavrova???Na kom stranom investitoru ce oni prodavati firmu kada nemaju nijednu dionicu ???

Free bet
28.11.2007., 00:35
Videte, nimalku ne ke bide lesna ovaa vojna. I tekstovi po novini ke se naracuvaat i storii po TV ke se prezentiraat. No smetam deka ke se zavrsi seto ova vo korist na akcionerite. Uste poveke sto ke treba da posluzi kako primer deka instituciite zasegnati, funkcioniraat. Treba da se izgradi doverba kaj strancite koi imaat namera da investiraat vo MK. A kriminalot i prostotilakot prisuteni kaj ovdesnite lokalni menadzercinja da se iskorenat na soodveten nacin - kjorka!

vikser
28.11.2007., 00:39
Videte, nimalku ne ke bide lesna ovaa vojna. I tekstovi po novini ke se naracuvaat i storii po TV ke se prezentiraat. No smetam deka ke se zavrsi seto ova vo korist na akcionerite. Uste poveke sto ke treba da posluzi kako primer deka instituciite zasegnati, funkcioniraat. Treba da se izgradi doverba kaj strancite koi imaat namera da investiraat vo MK. A kriminalot i prostotilakot prisuteni kaj ovdesnite lokalni menadzercinja da se iskorenat na soodveten nacin - kjorka!

cuo te bog ,al mislim da ce sve ovo zavrsiti kao sto je neko tu postirao" svako cudo za tri dana" i da ce mozda sve zavrsiti al na uskrb akcionara:(........mozda i grijesim,vrijeme ce pokazati:confused:

Master1
28.11.2007., 03:29
Moze mi tko donjeti primjerak na recepciji Mileniuma. Ostaviti kod g-dina Krsteta. Unaprijed hvala.

Dolazim u Ohrid u petak na vikend, pa ako si jos tamo donjecu ti...

jove_yu
28.11.2007., 13:29
Cisto prijatelsko prasanje sto si go postavuvam bidejki se pomirija dosta lugje dokolku bi imal barem 1 akcija vo mavrovo.

Dali nekoj od akcionerite razmisluval da pokrene tuzba za nadomest na steta od MSE poradi 2 nedelnoto docnenje da go zapre trguvanjeto so Mavrovo? Ne samo sto imate krsenje na zakonot za hartii od vrednost, tuku direktno krsenje na nivniot pravilnik.Imeno tolku vreme pomina od objavuvanjeto na sopstenieto na adg mavrovo. Za firmi bliski do direktorite na berzata, se intervenira vo rok od 20 min. presedan KB.
Cist penal:thumbsup:

Free bet
28.11.2007., 13:44
Koga se otvara sega cela situacija i kje se reshava potrebno kje bide da se pobara odgovornost i od KHV kako i Makedonskata berza za nivnite propusti po odnos na ova prashanje. A se po status legitimni da sprechat ili ukazat na bilo shto.
Sepak dobro e shto pochna procedurata.
Da ve potsetam da si izvadite denes kako posleden rok potvrda za poseduvanje na akcii vo CDHV i utre se gledame site na sobranie.:thumbsup:

samuil
28.11.2007., 14:23
Cisto prijatelsko prasanje sto si go postavuvam bidejki se pomirija dosta lugje dokolku bi imal barem 1 akcija vo mavrovo.

Dali nekoj od akcionerite razmisluval da pokrene tuzba za nadomest na steta od MSE poradi 2 nedelnoto docnenje da go zapre trguvanjeto so Mavrovo? Ne samo sto imate krsenje na zakonot za hartii od vrednost, tuku direktno krsenje na nivniot pravilnik.Imeno tolku vreme pomina od objavuvanjeto na sopstenieto na adg mavrovo. Za firmi bliski do direktorite na berzata, se intervenira vo rok od 20 min. presedan KB.

Vekje storeno....

mihail
28.11.2007., 15:29

Jove_yu, imate pravo. Chlan 80 zakona za vrednosne papire kazhe da pravila za kotaciju obavezno utvrdjuju uslove za objavljivanje informacija i izveshtaj sa strane izdavacha chije vrednosne papire kotiraju na berzi. ... Berza vodi registar o svakov izdavachu u kom se evidentiraju i chuvaju svi relevantni podatci i dokumenti o izdavachu chije papire kotiraju na berzi. Izdavach ... je duzhan da poshtuje pravila o kotaciji na berzi.

Pozdrav!

MARLOOS
28.11.2007., 20:54
Znaejki ja ovaa bratija koja e soberena okolu Vanco(koja ne se razlikuva mnogu od ostanatite ,,oligarsi,,) otide mackata vo kasata.Steta za akcionerite.
p.s.-Go slusam denes Trajkovski od UJP , ma Vanco bil sampion ,pazi vamu imale i suma vo Bitola...tranziciski sampioni , ubavi na mama.
Ma sve to treba pohapsiti.:thumbsdow

piramida01
28.11.2007., 21:02
Sto mislite za utresnoto vonredno sobranie?Ke ima li nekakov pozitiven efekt ili e otiden vozot vo nepovrat?!

Adv.Lexy
28.11.2007., 21:17
Sto mislite za utresnoto vonredno sobranie?Ke ima li nekakov pozitiven efekt ili e otiden vozot vo nepovrat?!
Ako Indijcite go izmislile shahot, togas Makedoncite ja izmislile pat - pozicijata. Kako i se poslednive 18 godini i ova ke zavrsi so patpozicija.

micomk
28.11.2007., 21:33
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=26755&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

micomk
28.11.2007., 21:35
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86688

XTR
28.11.2007., 21:57
Slovenski akcioneri obratili su se na makedonskog ambasadora sa žalbom.

Ide vijest o slavnoj makedonskoj berzi sve do Brisela.

pero.cukalo
28.11.2007., 22:14
dali postoi nacin da se zastitat akcionerite?

Marlon
28.11.2007., 22:23
Ovo mi neko poslao na mail, da sutrašnji Dnevnik kaže:

УЈП го конфискува имотот на „Маврово“
Управата за јавни приходи го конфискува имотот на „Маврово“ и почна со присилна наплата на долгот за ДДВ од 12 милиони евра.
- Градежната компанија „Маврово“ е должник број еден во државата и Управата за јавни приходи поведе постапка да си ги наплати долговите. На неколку аукции го продадовме возниот парк на компанијата,а ќе почнеме и со продажба на недвижниот имот - изјави вчера директорот на Управата Горан Трајковски. Според него, „Маврово“ не платило данокот на додадена вредност од 2000 година, односно од моментот кога бил воведен. Управата конфискувала и неколку згради што ги изградила „Маврово“ и шума од 8.000 квадратни метри, сопственост на компанијата.
- Цела година разговараме со раководството на фирмата за наплата на данокот, но не наидовме на соработка - вели Трајковски.
Берзата завчера го суспендира правото на тргување со акциите на компанијата, а Комисијата за хартии од вредност ја привршува истрагата во делот на своите надлежности.
Странските фондови што како акционери влегле во „Маврово“ без да знаат за долговите и за трансакциите со фирмите-ќерки за денеска закажаа вонредно акционерско собрание.

Molim da neko dekodira ovo u latinicu.

pero.cukalo
28.11.2007., 22:31
dali odlukata na UJP vo presret na utresnoto sobranie e slucajnost ili e namerno tempirana?

torente
28.11.2007., 23:35
Ovo mi neko poslao na mail, da sutrašnji Dnevnik kaže:

УЈП го конфискува имотот на „Маврово“
Управата за јавни приходи го конфискува имотот на „Маврово“ и почна со присилна наплата на долгот за ДДВ од 12 милиони евра.
- Градежната компанија „Маврово“ е должник број еден во државата и Управата за јавни приходи поведе постапка да си ги наплати долговите. На неколку аукции го продадовме возниот парк на компанијата,а ќе почнеме и со продажба на недвижниот имот - изјави вчера директорот на Управата Горан Трајковски. Според него, „Маврово“ не платило данокот на додадена вредност од 2000 година, односно од моментот кога бил воведен. Управата конфискувала и неколку згради што ги изградила „Маврово“ и шума од 8.000 квадратни метри, сопственост на компанијата.
- Цела година разговараме со раководството на фирмата за наплата на данокот, но не наидовме на соработка - вели Трајковски.
Берзата завчера го суспендира правото на тргување со акциите на компанијата, а Комисијата за хартии од вредност ја привршува истрагата во делот на своите надлежности.
Странските фондови што како акционери влегле во „Маврово“ без да знаат за долговите и за трансакциите со фирмите-ќерки за денеска закажаа вонредно акционерско собрание.

Molim da neko dekodira ovo u latinicu.

UJP go konfiskuva imotot na „Mavrovo“
Upravata za javni prihodi go konfiskuva imotot na „Mavrovo“ i počna so prisilna naplata na dolgot za DDV od 12 milioni evra.
- Gradežnata kompanija „Mavrovo“ e dolžnik broj eden vo državata i Upravata za javni prihodi povede postapka da si gi naplati dolgovite. Na nekolku aukcii go prodadovme vozniot park na kompanijata,a ќe počneme i so prodažba na nedvižniot imot - izjavi včera direktorot na Upravata Goran Trajkovski. Spored nego, „Mavrovo“ ne platilo danokot na dodadena vrednost od 2000 godina, odnosno od momentot koga bil voveden. Upravata konfiskuvala i nekolku zgradi što gi izgradila „Mavrovo“ i šuma od 8.000 kvadratni metri, sopstvenost na kompanijata.
- Cela godina razgovarame so rakovodstvoto na firmata za naplata na danokot, no ne naidovme na sorabotka - veli Trajkovski.
Berzata zavčera go suspendira pravoto na trguvanje so akciite na kompanijata, a Komisijata za hartii od vrednost ja privršuva istragata vo delot na svoite nadležnosti.
Stranskite fondovi što kako akcioneri vlegle vo „Mavrovo“ bez da znaat za dolgovite i za transakciite so firmite-ќerki za deneska zakažaa vonredno akcionersko sobranie.

torente
29.11.2007., 00:00
Ne znam kakvu to igru igraju strani fondovi ali nema teorije da nisu znali za ove Mavrovske muljaže...
I mi na forumu smo bili bolje informirani...a još su i dokupljivali na +2000 den ..:rolleyes::confused:
Ili su zaista totalni idioti?:biggrin:

samba
29.11.2007., 00:06
Ne znam kakvu to igru igraju strani fondovi ali nema teorije da nisu znali za ove Mavrovske muljaže...
I mi na forumu smo bili bolje informirani...a još su i dokupljivali na +2000 den ..:rolleyes::confused:

Ovo zadnje mi nekako izgleda najtacnije.:biggrin:

Adv.Lexy
29.11.2007., 00:14
Vo zemjata na slepite, onoj so edno oko e kral.
Vo zemjata na totalnite idiot, idiotot e.....

:(

vikser
29.11.2007., 00:16
I mi na forumu smo bili bolje informirani...a još su i dokupljivali na +2000 den ..:rolleyesIli su zaista totalni idioti?:biggrin:

......il su mnogo pamijetni i lukavi pa razradili sve do detalje (kako najbezbolnije proci a narod ne osijeti i ne posumja) pa zatim se sa nekim u cetiri oka dogovorili oko obestecenja znajuci sve:confused:.......vijerujte da bas za nicega i za nista nema igra slucajnosti:mad:

p.s ocito da tu se svodi na razmisljanje ....hebes narod drzavu europu dionicare....daj da mi to podijelimo:eek:

pero.cukalo
29.11.2007., 00:23
advokatot gusev do vcera vecer imase pod kontrola 80000 akcii, a denes do 10 casot uste novi 3500 akcii.ke se bie bitka utre na sobranie.

ProFit
29.11.2007., 00:29
Ako Indijcite go izmislile shahot, togas Makedoncite ja izmislile pat - pozicijata. Kako i se poslednive 18 godini i ova ke zavrsi so patpozicija.

da go cueme sluzbeno pravnoto lice na forumov molam lepo... :biggrin:
kako odi redosledot so podmiruvanje ??
1.Drzavata (e na prvo mesto kako sto gledam)
-UJP______13 800 000
-Penzisko___5 000 000
-__________________
2.Kooperanti
3.Akcioneri

inaku ne grizite se za takanarecenite fondovi, tie si go izvadija svoeto so spekulativniot rast/pad poglednete gi togasnite postovi i % so koi se IN i OUT... sega si imaat advokati sto izvadat + pola pola... :)

pero.cukalo
29.11.2007., 00:29
praksata pokazala deka slovencite nikogas ne frlaat pari vo veter.sepak mislam deka nisto ne e slucajno.

Free bet
29.11.2007., 01:05
E profite, profite... Tolkava upornost i plukanje po mavrovo neznam so sto ja kompenziras. Sigurno megju prvite si na platen spisok na "lokalnite menadzercinja", pa sledat novinarite, pa ... Ostaj gi akcionerite da se izborat za ona sto im pripagja.
Ne siri dezinformacii deka slovencite ili bilo koj dobro ja izigrale akcijata i izlegle na dobra cena. Za tvoja informacija, se dokupuva i cenovniot target e mnooogu pogolem od toa sto ti mozes da zamislis.

ProFit
29.11.2007., 01:21
E profite, profite... Tolkava upornost i plukanje po mavrovo neznam so sto ja kompenziras. Sigurno megju prvite si na platen spisok na "lokalnite menadzercinja", pa sledat novinarite, pa ... Ostaj gi akcionerite da se izborat za ona sto im pripagja.Ne siri dezinformacii deka slovencite ili bilo koj dobro ja izigrale akcijata i izlegle na dobra cena. Za tvoja informacija, se dokupuva i cenovniot target e mnooogu pogolem od toa sto ti mozes da zamislis.

ne tropaj gluposti bee, i ostaj ti toj muabet poznat za mene od poodamna na Mavrovo temava,... a zosto si go smenil nickot? :biggrin: si se sokril zad dva nicka... :rolleyes: siguurno si eden od onie blesavite sto se derese kuuupijtee naroodee mlogo "lepa" akcijaaaa... :p: Ostaveni se za zal lugeto...

ps: da se izvinuvam na ostanatite, ama morav da mu go kazam ova vo orginalen format,... ne??? :cool:

pero.cukalo
29.11.2007., 01:23
mislam deka i mavrovo ima pobaruvanja kon drzavata,a im pripaga i del od dolgovite od irak kon nasite gradezni kompanii.sepak vo Makedonija prestojat proekti za izgradba na hidrocentrali,a slovencite projavuvaat interes...................................

pero.cukalo
29.11.2007., 01:30
Da ne zaboravime deka Slovenija od 01-01-2008 pretsedatelstvuva vo EU.....neznam kolku bi bilo pametno vladava da ne gi zastiti interesite na slovenskite gragani koi investirale vo mavrovo.

mihail
29.11.2007., 01:48
Da ne zaboravime deka Slovenija od 01-01-2008 pretsedatelstvuva vo EU.....neznam kolku bi bilo pametno vladava da ne gi zastiti interesite na slovenskite gragani koi investirale vo mavrovo.

Zakoni, shtite jednako sve gradjane a ne samo slovenechke.

Pozdrav!

magnetik
29.11.2007., 09:32
Free bet
E profite, profite... Tolkava upornost i plukanje po mavrovo neznam so sto ja kompenziras. Sigurno megju prvite si na platen spisok na "lokalnite menadzercinja", pa sledat novinarite, pa ... Ostaj gi akcionerite da se izborat za ona sto im pripagja..............

Jas navistina ne znam koj e motivot na Profit da se pojavuva na blogot Mavrovo, uopste ne mi e jasen........navistina apsurden e , dodeka forumgiite ovde ukazuvaat na kriminal sto e napraven vo postapkata na transformacija na sopstvanost kaj firmite kerki (mavrovo inginering i prima inginering) od d.o.o.e.l vo d.o.o i ostetuvanje na akcionerite kako i ignoriranje na zakonite i drzavniot sistem on se odnesuva kako novnarcinjata na A1 i kanal5 na koj im e frlana koska za da go ublazat kriminalot koj e pricinet vo ADG Mavrovo so nesustinski komentari i zabikoluvanje na vistinskiot problem, a toa grabez na privatna sopstvenost koja im pripaga na Akcionerite vo ADG Mavrovo . Eve pusti komentar za ADG Mavrovo Profit e tuka , kazi nesto za Mavrovo Profit e tuka,

Free bet
Sigurno megju prvite si na platen spisok na "lokalnite menadzercinja", pa sledat novinarite, pa ...

Toa ke da e , nelogicno e da e nesto drugo .

Adv.Lexy
29.11.2007., 09:42
da go cueme sluzbeno pravnoto lice na forumov molam lepo... :biggrin:
kako odi redosledot so podmiruvanje ??
1.Drzavata (e na prvo mesto kako sto gledam)
-UJP______13 800 000
-Penzisko___5 000 000
-__________________
2.Kooperanti
3.Akcioneri

inaku ne grizite se za takanarecenite fondovi, tie si go izvadija svoeto so spekulativniot rast/pad poglednete gi togasnite postovi i % so koi se IN i OUT... sega si imaat advokati sto izvadat + pola pola... :)

Cekaj ne e dojdena do tamu rabotata da se deli stecajna masa, po redosled prvo majkata, pa posle decata.
Ova sto go pravi UJP e drugo. Prisilna naplata/konfiskacija na imot za naplata na dolg. A za isplata na akcioneri, kooperanti ili doveriteli uste ne e dojdena meckata do tamu. Ke vidime popladne so ke se sluci.
Inaku ja ne znam dali UJP ima navistina plan i dali navistina znaat sto pravat so konfiskacija naimotot na ADG Mavrovo.
Ako navistina se spremni da zaplenuvaat zgradi vo koi ziveat luge po 10 godini, a spored imoten list toa se stanovi na Mavrovo mislam deka ke zaglavat vo nepotrebni i uzasno zaebani imotno pravni slucai.
Se mi se cini deka Goran Trajkovski namerno gi turka vo prv plan informaciite deka ke se zaplenuvaat celi zgradi so stanari i sl. za da moze da gi zemat atraktivnite delovi i da naplatat sto e za naplata. Ko sto napravija na vremeto so domot za rabotnici na Mavrovo vo Lisice, sega poznatata Agencija za Razuznavanje na RM. Mu ja zemaa za neplateni davacki.

dirty old man
29.11.2007., 10:33
Cekaj ne e dojdena do tamu rabotata da se deli stecajna masa, po redosled prvo majkata, pa posle decata.
Ova sto go pravi UJP e drugo. Prisilna naplata/konfiskacija na imot za naplata na dolg. A za isplata na akcioneri, kooperanti ili doveriteli uste ne e dojdena meckata do tamu. Ke vidime popladne so ke se sluci.
Inaku ja ne znam dali UJP ima navistina plan i dali navistina znaat sto pravat so konfiskacija naimotot na ADG Mavrovo.
Ako navistina se spremni da zaplenuvaat zgradi vo koi ziveat luge po 10 godini, a spored imoten list toa se stanovi na Mavrovo mislam deka ke zaglavat vo nepotrebni i uzasno zaebani imotno pravni slucai.
Se mi se cini deka Goran Trajkovski namerno gi turka vo prv plan informaciite deka ke se zaplenuvaat celi zgradi so stanari i sl. za da moze da gi zemat atraktivnite delovi i da naplatat sto e za naplata. Ko sto napravija na vremeto so domot za rabotnici na Mavrovo vo Lisice, sega poznatata Agencija za Razuznavanje na RM. Mu ja zemaa za neplateni davacki.

That's my girl! :pljesak:

Cecillon
29.11.2007., 10:34

E ova ti je bas smesna...ko ce se zamarat za par stotinu hiljada eura. Imaju oni dosta drugih velikih glavobolja.

ProFit
29.11.2007., 11:06

od pravna gledna tocka se soglasuvam,... :)
no prisilna naplata osven UJP nema li i Kooperantite preku izvrsitelot...? i penziskiot fond isto...??
za da nakraj dojde do akcionerite i doveritelite...?

ProFit
29.11.2007., 11:10
E ova ti je bas smesna...ko ce se zamarat za par stotinu hiljada eura. Imaju oni dosta drugih velikih glavobolja.

moze se desit i Slovenija, Austrija, Turska, i engleska da nas napadne, zbog EVN i SLO investitora, Internationale Bolnice, prevara zemljista dole u... :( :biggrin:

Grujo juce pustijo odma jednu demagosku... :biggrin:

vikser
29.11.2007., 11:23
moze se desit i Slovenija, Austrija, Turska, i engleska da nas napadne, zbog EVN i SLO investitora, Internationale Bolnice, prevara zemljista dole u... :( :biggrin:

Grujo juce pustijo odma jednu demagosku... :biggrin:

....pa i on ti je Titov pionir...........

ProFit
29.11.2007., 11:30
....pa i on ti je Titov pionir...........

bez razlike dal je Titov il Bushov ili ... :rolleyes:

Akcijas
29.11.2007., 13:25
Redosled na namiruvanje:
1. Gordan Izvrsitelot
2. Drzavata
3. Doveritelot sto baral izvrsuvanje
Ako imotot sto se izvrsuva prethodno e hipotekarno zalozen, pred red. br. 3 se namiruva hipotekarniot doveritel iako ne baral izvrsuvanje.

Ako se otvori stecaj site izvrsuvanja zapiraat. Po namiruvanje na site od stecajnata masa, ona sto ke ostane se deli na sopstvenicite (akcionerite).

magnetik
29.11.2007., 16:18
Ova e natpisot vo dnevniot pecat " vreme" na tema ADG Mavrovo :

АКЦИИТЕ НА „МАВРОВО“ ЗАМРЗНАТИ, УЈП НАПЛАЌА ДОЛГ
„Маврово инженеринг“ ја доградува фабриката на „Џонсон контролс“

„Џонсон контролс“, кој гради фабрика во слободната економска зона Бунарџик, ќе ја продолжи соработката со „Маврово инженеринг“ и покрај проблемите со акциите на матичната фирма „Маврово“. - „Џонсон контролс“ ја продолжува соработката со „Маврово инженеринг“, која е различна фирма од „Маврово“, околу која се крена прав изминативе неколку дена - изјави Ристо Гуштеров, претставник на „Џонсон контролс“. Според Гуштеров, компанијата што го гради објектот на „Џонсон контролс“, има оставено гаранција дека работите ќе бидат завршени навреме. - Ако има некои технички пропусти во градбата, „Маврово инженеринг“ треба да ги отстрани - напоменува Гуштеров. Дел акционерите во „Маврово“ тврдат дека раководните луѓе на компанијата криеле чувствителни бизнис-податоци од сопствениците на акциите. - Не може личност што нема ниту една акција во компанијата да биде на чело на управниот одбор. Несфатливо е како може да се прикриваат документите од другите акционери - вели Венцислав Гушев, правен застапник на дел од акционерите. Гушев вели дека случувањата со „Маврово“ не и одат во прилог на Македонија.
- Ова што се направи со „Маврово“ и неговите акции не е добар показател за Република Македонија во очите на потенцијалните инвеститори - напоменува Гушев.
Гушев најави дека денеска ќе се одржи вонредно собрание на акционерите, на кое треба да се согледаат сите случувања во „Маврово“. Според Гуштеров, ова собрание на акционери е нелегитимно. - Правниот застапник на дел од акционерите добил решение од судот, кое му дозволува да свика собрание, но тоа решение „Маврово“ го има обжалено - додава Гуштеров. Државата исто така поседува 15 проценти од акциите во „Маврово“. - Сите се загрижени за тоа колку „Маврово“ и должи на државата, но дали некој прашал колку државата му должи на „Маврово“ за изведените градежни зафати досега - вели Гуштеров. Одборот на директори на Македонската берза во вторникот донесе одлука за привремено прекинување на тргувањето со акциите издадени од „Маврово“ и привремено суспендирање од котација на акциите издадени од оваа фирма. - Одборот на директори утврди дека котираното друштво „Маврово“ не ги испочитувало одредбите од правилата за котација на Берзата и ја донесе одлуката да се заштити целината на пазарот на хартии од вредност - се вели во соопштението од Македонска берза. Директорот на Управата за јавни приходи Горан Трајковски изјави дека се работи само на случајот „Маврово“, а не и на придружните фирми. - Откриено е дека „Маврово“ поседува имот во Битола, поточно шума. За наплата на долгот кон државата, УЈП првин ќе го продава подвижниот имот на компанијата - изјави Трајковски.

Г. Г.

Od gore izlozenoto kartite vo igrata ADG Mavrovo poleka se otvaraat i veke javno se znae deka medijator i kreator na kriminalot vo ADG Mavrovo e pocituvaniot i dobro poznat dobrotvor Risto Gusterov , a negov paravan e instrumentot Vanco Popovski supakot.

„Џонсон контролс“, кој гради фабрика во слободната економска зона Бунарџик, ќе ја продолжи соработката со „Маврово инженеринг“ и покрај проблемите со акциите на матичната фирма „Маврово“. - „Џонсон контролс“ ја продолжува соработката со „Маврово инженеринг“, која е различна фирма од „Маврово“, околу која се крена прав изминативе неколку дена - изјави Ристо Гуштеров, претставник на „Џонсон контролс“.

Za informacija na Risto Gusterov i site kriminalci pod negova zakrila mavrovo inginering e d.o.o.e.l firma vo sopstvenost na edno lice , a toa e ADG Mavrovo. Malcinskite akcioneri koi se vo brojka od 40-45% ke ja osporat odlukata na mnozinskite akcioneri koj gi zastapuva Risto Gusterov i Vanco Popovski so brojka 0% , a toa e nezkonskata (kriminalna) transformacija na d.o.o.e.l mavrovo inginering i d.o.o.e.l prima inginering vo d.o.o mavrovo inginering i d.o.o prima inginering.

Drzavnite institucii neka prevzemat energicni merki(sto vprocem se pobara i od Makedonskata berza po nivnoto vonredno sobranie vo vtornikot) da ja resat ovaa sitoacija na koja se smeaat stranskite i domasnite investitori i celata makedonska javnost, a dolgovite so UJP neka si se teraat nikoj nema protiv toa. Kako sto placame danok na drzavnite institucii taka i drzavnite institucii treba da go resat kriminalot i da gi zastitat pravata na onie koj se zastiteni so zakonot za Trgovski drustva i ustavot na Makedonija.

ProFit
29.11.2007., 16:42
Redosled na namiruvanje:
1. Gordan Izvrsitelot
2. Drzavata
3. Doveritelot sto baral izvrsuvanje
Ako imotot sto se izvrsuva prethodno e hipotekarno zalozen, pred red. br. 3 se namiruva hipotekarniot doveritel iako ne baral izvrsuvanje.

Ako se otvori stecaj site izvrsuvanja zapiraat. Po namiruvanje na site od stecajnata masa, ona sto ke ostane se deli na sopstvenicite (akcionerite).

blagodarim decko, :) ...

Adv.Lexy
29.11.2007., 18:51
KHV podnea prekrsocni prijavi protiv odgovornite luge na Mavrovo, a bara istite da se gonat i krivicno.

micomk
29.11.2007., 22:02
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86732
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=26790&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

AlPro
29.11.2007., 22:26
http://www.sec.gov.mk/mak/aktivnosti_list.asp?id=227
Oficijalnoto soopstenie od KHV.

mihail
29.11.2007., 23:07
"- Не може личност што нема ниту една акција во компанијата да биде на чело на управниот одбор. Несфатливо е како може да се прикриваат документите од другите акционери - вели Венцислав Гушев, правен застапник на дел од акционерите."

Bilo bi dobro da pravni zastupnik (ili kolega Magnetik) objasni u kom zakonu pishe da lichnost koja nema ni jednu akciju u dion. drushtvu ne mozhe biti chlan ili na chelu upravnog odbora. Chemu onda sluzhi nadzorni odbor? Ko je birao takav nadzorni odbor koji nije vrshio kontrolu rada upravnog odbora? Verojatno vechinski dionichari! Sve mi se chini da ovakvom logikom nachete mnogo postichi.

Pozdrav!

pero.cukalo
30.11.2007., 00:15
Kaj ste bre mavrovci? Sto se plasite? Prijavete se kaj advokatot i odnesete potvrda deka poseduvate akcii na ADG Mavrovo. Denes sobranieto za malku ne se odrza. Nedostasuvaat 17500 akcii za 51%. Ova se pravi za dobroto na site akcioneri. Mozebi ova e edinstveniot izlez,pa zatoa ne dvoumete se i prijavete se. Slednoto vondredno sobranie e zakazano na 06-12-2007. HRABRO

micomk
30.11.2007., 02:16
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4A6ACA7C4760DA4AA15688CD2DD1062D

magnetik
30.11.2007., 02:27
mihail
Bilo bi dobro da pravni zastupnik (ili kolega Magnetik) objasni u kom zakonu pishe da lichnost koja nema ni jednu akciju u dion. drushtvu ne mozhe biti chlan ili na chelu upravnog odbora. Chemu onda sluzhi nadzorni odbor? Ko je birao takav nadzorni odbor koji nije vrshio kontrolu rada upravnog odbora? Verojatno vechinski dionichari! Sve mi se chini da ovakvom logikom nachete mnogo postichi.
Pozdrav!

Bidejki me prozva ke ti odgovoram , a za komentar od praven aspekt ke mora da odgovori nekoj koj e pravnik po profesija.
Ako e volja na akcionerite da gi upravuva covek koj nema nikakov udel vo kompanijata kade tie se akcioneri nema nikakov problem, ama problemot se javuva ako akcionerite resat deka takov covek e ne podoben za kompanijata i togas svikuvaat akcionersko sobranie i go razresuvaat ili imenuvaat na funkcija pretsedatel na upraven odbor.
I toj ke bide smenet vo slucajot na Mavrovo od mnozinstvoto akcioneri, a istoto gi ceka i clenovite na upravniot odbor i tuka zavrsuva prikaskata .
Ama prikaskata ne zavrsuva za pretsedatelot i clenovite na upravniot odbor koj storile krivicno delo i ja zlupotrebile funkcijata dodeka bile na funkcija.
Krivicnoto delo koe go pricinile e zloupotreba na sluzbena dolznost i e kaznovo spored zakonot i ustavot na Republika Makedonija.
Pretsedatelot i clenovite na upravniot odbot imaat obvrska i odgovorni se da gi informiraat akcionerite od prv do posleden bez razlika na brojot na akciite za namerite i odlukite koj sakaat da gi sprovedat, ako go napravele toa so vreme kako sto treba i kako sto nalagaat obvrskite na upravniot odbor na edna kotirana kompanija togas ke nemalo nikakov problem. Znaci dokolku pretsedatelot i clenovite koi ja donele odlukata imaat akcii vo kompanijata povece od 51% mozat da nosat odluki i da gi usvojuvaat bez nikakov problem, ama pak ostanuva obvrskata da gi izvestat ostanatite akcioneri za nivnite nameri pred da gi usvojat tie odluki. Vo slucajot na Mavrovo ne e zadovoleno niti prvoto niti vtoroto, a donesena e odluka za transformacija na sopstvenost kaj prima inginering i mavrovo inginering za koja akcionerite baraat da se gonat storitelite na krivicnoto delo spored zakonot, dokolku se utvrdi i deka storitelite pricinile i drugi krivicni dela kaznivi spored zakonot otkako vece go napravile prvoto isto taka treba da odgovaraat pred zakonite na Republika Makedonija krivicno za finansiski malverzacii i steta koja im e pricineta na akcionerite poredi prigrabuvanje(kradenje) na nivnata sopstvenost i nejzino iskoristuvanje od strana na drugi lica koj ne se nejzini pravni sopstvenici.
Znaci sakam da ti kazam deka e mnogu bitno da clenovite i pretsedatelot na upravniot odbor imaat svoj udel vo kompanijata zaradi konsenzus so ostanatite akcioneri vo nosenje na odlukite, ama vo slucajot na Mavrovo nemame takva situacija.
Vanco Popovski najverivatno dovolno ne bil zapoznaen so pravata koj gi imaat akcionerite i obvrskite koj gi ima toj kon akcionerite vo edna kompanija i poradi toa bil izmanipuliran od nekogo da napravi vakvo naivno krivicno delo, navistina nesvatlivo za direktor i pretsedatel na upreven odbor kako moze da se drzne da napravi kriminal so tezinata koja ja ima vo A.D Mavrovo, no sekoja glupost i potcenuvanje na lugeto i nivniot intelekt skapo se plaka kako sto i toj treba da ja plati za da vo idnina nemame problemi so glupcovci kako sto e Vanco Popovski.
Dodeka toj kontrolirase del od akciite preku opolnomostuvanje od strana na vrabotenite kon nego(vo brojka od 25.000 do 30.000 vo zavisnost od periodot) se odese kako podmackano se nosea odluki se odrzuvaa sobranija ne se placaa davacki kon drzavata (PIOM i UJP)abe cutese se kako sto treba vo negoviot svet ama denes se sobraa okolu 90.000 glasa na akcioneri koj sakaat malce da go osvestat i da go vratat vo realnosta.

P.S
Do site akcioneri koj nemaa hrabrost da se javat denes na zakazanoto sobranie od razni licni pricini (gi svacam) neka soberat hrabrost i neka se prijavat na prodoleztokot koj e zakazan za sledniot cetvrtok vo isto vreme i na isto mesto - on e gotov!!!! eden komonisticki diktator pomalku.

Licno denes go vidov advokatot Vencislav Gisev i mozam da kazam deka namerite na akcionerite koj gi zastapuva toj se dobronamerni i od polza na akcionerite i ekonomijata vo Republika Makedonija.

4te
30.11.2007., 03:21
Godinama su svi rukovodioci Mavrova bezmilosno krali i takmicili se koce vise. Velika je steta da su akcionari tako grubo osteceni ko da smo neka africka drzava. Zao mi je i radnika koji su imali platu od 80 eura bez placenih obaveza. A koliko samo privatnih tvrtka je propalo zbog nenaplacenih potrazivanja od Mavrova. Ja znam za bar 2-3 firme.
Prava bruka za celu drzavu.
Ujedinite se i otjerajte onaj sljam od rukovodstva na zasluzeni odmor.
sledecek Cetvrtka svi tamo!

samuil
30.11.2007., 08:34
Kaj ste bre mavrovci? Sto se plasite? Prijavete se kaj advokatot i odnesete potvrda deka poseduvate akcii na ADG Mavrovo. Denes sobranieto za malku ne se odrza. Nedostasuvaat 17500 akcii za 51%. Ova se pravi za dobroto na site akcioneri. Mozebi ova e edinstveniot izlez,pa zatoa ne dvoumete se i prijavete se. Slednoto vondredno sobranie e zakazano na 06-12-2007. HRABRO

Na isto mesto vo 16h

mihail
30.11.2007., 11:43
Kolega Magnetik, mojim komentarim sam htio samo pomochi. U tom smislu evo josh neshto. Do sledecheg chetvrtka svi dionichari Mavrova trebate prochitati Zakon o trgovskim drushtvima. Evo samo mali dio toga:
Chlan 343 Zakona o trgovskim drushtvima kaze da "za chlen na organot na uravuvanje, odnosno na nadzorniot odbor mozhat da bidat izbrani samo fizichki lica koi se delovno spodobni".
Chlan 380 Zakona o trgovskim drushtvima kaze da "nadzorniot odbor vrshi nadzor
vrz upravuvanjeto so drushtvoto shto go vrshi upravniot odbor".
Vredi prochitati i chlan 354, 362 i josh mnogo toga shto tamo pishe.

Pozdrav!

pero.cukalo
30.11.2007., 12:30
Apel do site vraboteni vo ADG Mavrovo:
Ne se plasete za svoite rabotni mesta.Posle sevo ova vasata firma propadna. Vie ke ostanete na ulica.Zatoa prijavete se za da moze da se spasi nesto sto ostana od ovaa firma koja sto ima golem potencijal vo idninata sto i prestoi na Makedonija.Ima uste mnogu da se gradi i so vistinsko rakovodstvo i stranski kapital pokraj vasite ke se otvorat i novi rabotni mesta, ke se podmirat pridonesite i za vas i za novite rabotnici i pred se ke se zgolemat vasite primanja i vrednosta na akciite. zatoa HRABRO
Advokat Vencislav Gusev mob.071840447

volk
30.11.2007., 13:01
Apel do site vraboteni vo ADG Mavrovo:
Ne se plasete za svoite rabotni mesta.Posle sevo ova vasata firma propadna. Vie ke ostanete na ulica.Zatoa prijavete se za da moze da se spasi nesto sto ostana od ovaa firma koja sto ima golem potencijal vo idninata sto i prestoi na Makedonija.Ima uste mnogu da se gradi i so vistinsko rakovodstvo i stranski kapital pokraj vasite ke se otvorat i novi rabotni mesta, ke se podmirat pridonesite i za vas i za novite rabotnici i pred se ke se zgolemat vasite primanja i vrednosta na akciite. zatoa HRABRO
Advokat Vencislav Gusev mob.071840447

Zarem navistina mislis deka preku forumov tvojot apel ke stigni do vrabotenite na Mavrovo? Mislam daj malku realnost.

kirek2
30.11.2007., 13:07
Zarem navistina mislis deka preku forumov tvojot apel ke stigni do vrabotenite na Mavrovo? Mislam daj malku realnost.

zosto da ne stigne, pa ON NET ima postaveno WIFI mreza, bas sega vidov kaj salata desetina majstori so pivo i posebna sunka kako citaat na lap top! :):):)
mala sala, malce da se nasmeeme vo ovie teski denivo ;)

pero.cukalo
30.11.2007., 15:16
zosto da ne stigne, pa ON NET ima postaveno WIFI mreza, bas sega vidov kaj salata desetina majstori so pivo i posebna sunka kako citaat na lap top! :):):)
mala sala, malce da se nasmeeme vo ovie teski denivo ;)

mozebi tebe ti e zabavno, megutoa ovie luge imaat maka,pa se trudam na nekoj nacin da im pomognam.:thumbsup:

ProFit
30.11.2007., 15:24

mavrovci 5 meseci nemaat primeno plata (samo koj ne primi moze da gi razbere), znam deka ne mu e toa jasno zato i ne go...
... :thumbsdow :rolleyes:

bravar
30.11.2007., 17:02
I mi na forumu smo bili bolje informirani...a još su i dokupljivali na +2000 den
......il su mnogo pamijetni i lukavi pa razradili sve do detalje (kako najbezbolnije proci a narod ne osijeti i ne posumja) pa zatim se sa nekim u cetiri oka dogovorili oko obestecenja znajuci sve:confused:.......vijerujte da bas za nicega i za nista nema igra slucajnosti:mad:

p.s ocito da tu se svodi na razmisljanje ....hebes narod drzavu europu dionicare....daj da mi to podijelimo
Citava diskusija oko Mavrova svodi se na pitanje Torente-a,i donekle odgovor Viksera.

Ipak ima puno nelogicnosti.
Recimo ko je bio motiv Ninijevog ulaska od 1.500- na gore?
A znao Nini za doo sigurno.

Nisan pametan sto je,ali izgleda da ima neke politike?,straha konkurencije,kontra-igre fondova ili mozda onaj Gusterov sjedi na 2 stolice.

Master1
01.12.2007., 01:22
...ili su mislili da ce naivci nasesti na njihov blef-ulazak i uci a oni ce izaci na vreme...

pero.cukalo
01.12.2007., 01:50
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2093A2B9FF7CF5498AB3530857AB3ED2

Terminator_Sk
01.12.2007., 11:29
Neka neko konvertira sledece i na latinjic :)

КХВ ЈА ИСПИТА РАБОТАТА СО АКЦИИТЕ НА „МАВРОВО“
Прекршочни пријави за директорите
Комисијата за хартии од вредност (КХВ) ќе поведе прекршочни постапки пред надлежниот суд против „Маврово“ и одговорното лице бидејќи компанијата не ги исполнило обврските од Законот за хартии од вредност за доставување на годишен, полугодишен и тримесечен финансиски извештај, како и на тековни соопштенија и материјали за акционерски собранија. - Комисијата за случајот со „Маврово“ ќе достави информација до Јавното обвинителство, Министерството за внатрешни работи и до Управата за јавни приходи - велат од КХВ. Освен поведувањето прекршочна пријава, КХВ привремено го прекина тргувањето со акциите на „Маврово“ и забрани вршење нетрговски преноси со акциите. „Заради недоставување на првичен извештај за сопственост, ниту извештај за промена на сопственост, согласно со Законот за хартии од вредност, Комисијата ќе поведе прекршочна постапка пред надлежниот суд против членовите на органите на управување“, соопшти комисијата за хартии од вредност. КХВ констатирала дека членовите на органите на управување на „Маврово“ поседувале ценовно чувствителни информации кои навремено не ги објавиле и не ги направиле достапни до целокупната инвеститорска јавност, а притоа своите акции ги продавале. - Комисијата ќе поднесе иницијатива до надлежните институции за поведување постапка против членовите на органите на управување на „Маврово“ заради злоупотреба на службената положба и овластувањата при тргување со хартии од вредност врз основа на инсајдерски информации - велат од КХВ.
Дел од сопствениците на акциите на „Маврово“, велат дека криењето на информациите биле практика на дел од членовите на Управниот одбор на „Маврово“. - Освен што се криеше кој продава, кој купува акции и по која цена се прави тоа, ние како акционери немавме информација за билансот на фирмата - велат дел од акционерите. Членови на УО на Маврово, според дел од акционерите уште во 2005 година почнале со префрлање на дел од финансиските средства од „Маврово“ на сметка на фирмата-ќерка „Маврово инженеринг“. - Познато е дека се префрлаа финансии и имот од една во друга фирма, уште тогаш нешто не беше како што треба, но инвестициите на странците влеваа сигурност во стабилноста на компанијата - напоменуваат дел од акционерите. Според последниот извештај на Централниот депозитар за хартии од вредност, објавен на почетокот на овој месец, најголем број акции се во сопственост на Страшо Милковски, кој поседува 15,91 процент од акциите. Помалку од 10 проценти се во сопственост на хрватската Поштенска банка, а 5,98 отсто поседува Истинвестор. Акции во „Маврово“ поседуваат и словенечкиот инвестициски фонд „Потеза“, австриската банка „Звеза“, „Проспектус“, како и радовишката „Јака 80“.

volk
01.12.2007., 11:50
Според последниот извештај на Централниот депозитар за хартии од вредност, објавен на почетокот на овој месец, најголем број акции се во сопственост на Страшо Милковски, кој поседува 15,91 процент од акциите. Помалку од 10 проценти се во сопственост на хрватската Поштенска банка, а 5,98 отсто поседува Истинвестор.

Ova e sopstvenicka struktura na Granit.

ГРАДЕЖНО ДРУШТВО „ ГРАНИТ “ АД - СКОПЈЕ
СТРАШО МИЛКОВСКИ 15,91 MKGRNT101015 Обични акции
HRVATSKA POSTANSKA BANKA D,D, 9,29 MKGRNT101015 Обични акции
EASTINVESTOR LTD 5,98 MKGRNT101015 Обични акции

Terminator_Sk
01.12.2007., 12:12
To bese prilog od vcerasnoto izdanie na dnevniot list VREME.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=10&tabid=1&EditionID=1266&ArticleID=81300

novak2005
01.12.2007., 12:13
KHV JA ISPITA RABOTATA SO AKCIITE NA „MAVROVO“
Prekršočni prijavi za direktorite
Komisijata za hartii od vrednost (KHV) ќe povede prekršočni postapki pred nadležniot sud protiv „Mavrovo“ i odgovornoto lice bidejќi kompanijata ne gi ispolnilo obvrskite od Zakonot za hartii od vrednost za dostavuvanje na godišen, polugodišen i trimesečen finansiski izveštaj, kako i na tekovni soopštenija i materijali za akcionerski sobranija. - Komisijata za slučajot so „Mavrovo“ ќe dostavi informacija do Javnoto obvinitelstvo, Ministerstvoto za vnatrešni raboti i do Upravata za javni prihodi - velat od KHV. Osven poveduvanjeto prekršočna prijava, KHV privremeno go prekina trguvanjeto so akciite na „Mavrovo“ i zabrani vršenje netrgovski prenosi so akciite. „Zaradi nedostavuvanje na prvičen izveštaj za sopstvenost, nitu izveštaj za promena na sopstvenost, soglasno so Zakonot za hartii od vrednost, Komisijata ќe povede prekršočna postapka pred nadležniot sud protiv členovite na organite na upravuvanje“, soopšti komisijata za hartii od vrednost. KHV konstatirala deka členovite na organite na upravuvanje na „Mavrovo“ poseduvale cenovno čuvstvitelni informacii koi navremeno ne gi objavile i ne gi napravile dostapni do celokupnata investitorska javnost, a pritoa svoite akcii gi prodavale. - Komisijata ќe podnese inicijativa do nadležnite institucii za poveduvanje postapka protiv členovite na organite na upravuvanje na „Mavrovo“ zaradi zloupotreba na službenata položba i ovlastuvanjata pri trguvanje so hartii od vrednost vrz osnova na insajderski informacii - velat od KHV.
Del od sopstvenicite na akciite na „Mavrovo“, velat deka krienjeto na informaciite bile praktika na del od členovite na Upravniot odbor na „Mavrovo“. - Osven što se krieše koj prodava, koj kupuva akcii i po koja cena se pravi toa, nie kako akcioneri nemavme informacija za bilansot na firmata - velat del od akcionerite. Členovi na UO na Mavrovo, spored del od akcionerite ušte vo 2005 godina počnale so prefrlanje na del od finansiskite sredstva od „Mavrovo“ na smetka na firmata-ќerka „Mavrovo inženering“. - Poznato e deka se prefrlaa finansii i imot od edna vo druga firma, ušte togaš nešto ne beše kako što treba, no investiciite na strancite vlevaa sigurnost vo stabilnosta na kompanijata - napomenuvaat del od akcionerite. Spored posledniot izveštaj na Centralniot depozitar za hartii od vrednost, objaven na početokot na ovoj mesec, najgolem broj akcii se vo sopstvenost na Strašo Milkovski, koj poseduva 15,91 procent od akciite. Pomalku od 10 procenti se vo sopstvenost na hrvatskata Poštenska banka, a 5,98 otsto poseduva Istinvestor. Akcii vo „Mavrovo“ poseduvaat i slovenečkiot investiciski fond „Poteza“, avstriskata banka „Zveza“, „Prospektus“, kako i radoviškata „Jaka 80“.

http://www.aleksa.org/vucko/jsvucko-l.html

http://www.uni-bonn.de/~manfear/cyrlatencoder.php

Konvertor ćirilica -latinica

mihail
01.12.2007., 13:46
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2093A2B9FF7CF5498AB3530857AB3ED2
Jedan citat iz ovog teksta:
Од Берзата велат дека тие ги спровеле сите мерки што се во нивна надлежност во врска со „Маврово“. Инвеститорите е нормално да се чувствуваат изневерени од компанијата, бидејќи таа не ги доставила до нив навреме сите информации. „Сите други друштва досега редовно ја информираат јавноста“, објаснуваат во оваа институција.

Dali iz berze mogu izrechi vechu glupost od gore citiranog?! Preduzeli sve mere, iako "Mavrovo" nije dostavio na vreme sve informacije, investitori se osechali iznevereni a berza ne-njima je svejedno, ali ne sekirajte se sva ostala drushtva su o.k. - do sada redovno informiraju javnost. Kada se ispostavi da nije tako opet che javnost biti izneverena a berzu bash boli ... .

Nadam se da je ova izjava dovoljna da odgovorni za upravljanje berzom preduzmu korake da takva (ne)odgovorna lica budu odmah smenjena.

Pozdrav!

Max 11
01.12.2007., 14:16
Jedan citat iz ovog teksta:
Од Берзата велат дека тие ги спровеле сите мерки што се во нивна надлежност во врска со „Маврово“. Инвеститорите е нормално да се чувствуваат изневерени од компанијата, бидејќи таа не ги доставила до нив навреме сите информации. „Сите други друштва досега редовно ја информираат јавноста“, објаснуваат во оваа институција.

Dali iz berze mogu izrechi vechu glupost od gore citiranog?! Preduzeli sve mere, iako "Mavrovo" nije dostavio na vreme sve informacije, investitori se osechali iznevereni a berza ne-njima je svejedno, ali ne sekirajte se sva ostala drushtva su o.k. - do sada redovno informiraju javnost. Kada se ispostavi da nije tako opet che javnost biti izneverena a berzu bash boli ... .

Nadam se da je ova izjava dovoljna da odgovorni za upravljanje berzom preduzmu korake da takva (ne)odgovorna lica budu odmah smenjena.

Pozdrav!

Tacno, za ovo svuda u svetu leti cela postava sa berze, samo na MSE moze proci: Izvinite zajebali smo se (vas), ali necemo vise kunemo se.
Jebote koji ljudi u Makedoniji vode znacajne institucije da se cudis !!!!!????
Zografski vidis li ti kako tvoja bivsa ekipa lepo radi. Svi nazad u klupe ili cuvajte ovce!

ProFit
01.12.2007., 14:29
Tacno, za ovo svuda u svetu leti cela postava sa berze, samo na MSE moze proci: Izvinite zajebali smo se (vas), ali necemo vise kunemo se.
Jebote koji ljudi u Makedoniji vode znacajne institucije da se cudis !!!!!????
Zografski vidis li ti kako tvoja bivsa ekipa lepo radi. Svi nazad u klupe ili cuvajte ovce!

ne brini oni su pametniji/pimeniji i organizovaniji od svija nas tu, to su oni proracunali... da bi se sve ovo zataskalo zan se ko ce koji % dobiti ko ce "kurban" biti itd... :biggrin:

akaci
01.12.2007., 14:47
mnogu e vazno da se kaze slednovo.dali nekoj od vas bil kaj advokatot Vencislav Gusev?jas da.Nemozev da poveruvam deka polnomosnoto treba da mu go doveram na nego. Pa covekot kuca na stara masina za pisuvanje, izgleda mu ja ostvil Hitler na beganje pa mnogu mu e draga. koga go prasav zosto ne ne izvestil koga gi dobil bilansite(proveriv negoviot potpis stoi deka gi primil) vo koi stoelo se sto denes se slucuva . covekot se zbuni nebare jas sum advokat.koga ke razmislam podobro celata situacija nekoj ja pumpa. nie kako akcioneri ne dobivme ama bas nisto. samo izgubivme.ni gi zamrznaa akciite i sega.....krevaat panika.advokatot ako sakal da ne zastiti ke svikase sednica pred istiot da istrca po vesnicite i televiziite. ama prasanjeto e drugo. koj stoi pozadi gusev i koj saka za bez pari da ja zeme firmata. dodeka ne se vmesa advokatot akcijata mi rastese i bezmalku ja stigna nominalata.fala ti advokatu zatoa sto sakas da bides zvezda vo vesnici i televizii a ne pred onie cii potpisi gi pretstavuvas.

volk
01.12.2007., 16:28
mnogu e vazno da se kaze slednovo.dali nekoj od vas bil kaj advokatot Vencislav Gusev?jas da.Nemozev da poveruvam deka polnomosnoto treba da mu go doveram na nego. Pa covekot kuca na stara masina za pisuvanje, izgleda mu ja ostvil Hitler na beganje pa mnogu mu e draga. koga go prasav zosto ne ne izvestil koga gi dobil bilansite(proveriv negoviot potpis stoi deka gi primil) vo koi stoelo se sto denes se slucuva . covekot se zbuni nebare jas sum advokat.koga ke razmislam podobro celata situacija nekoj ja pumpa. nie kako akcioneri ne dobivme ama bas nisto. samo izgubivme.ni gi zamrznaa akciite i sega.....krevaat panika.advokatot ako sakal da ne zastiti ke svikase sednica pred istiot da istrca po vesnicite i televiziite. ama prasanjeto e drugo. koj stoi pozadi gusev i koj saka za bez pari da ja zeme firmata. dodeka ne se vmesa advokatot akcijata mi rastese i bezmalku ja stigna nominalata.fala ti advokatu zatoa sto sakas da bides zvezda vo vesnici i televizii a ne pred onie cii potpisi gi pretstavuvas.

Situacijata se pumpa?! :eek:
Bez pari da ja zemat?! :eek: Firmata dolzi milioni evra!
Akcijata ti rastese?! :eek:

magnetik
01.12.2007., 21:07
akaci
mnogu e vazno da se kaze slednovo.dali nekoj od vas bil kaj advokatot Vencislav Gusev?jas da.Nemozev da poveruvam deka polnomosnoto treba da mu go doveram na nego. Pa covekot kuca na stara masina za pisuvanje, izgleda mu ja ostvil Hitler na beganje pa mnogu mu e draga. koga go prasav zosto ne ne izvestil koga gi dobil bilansite(proveriv negoviot potpis stoi deka gi primil) vo koi stoelo se sto denes se slucuva . covekot se zbuni nebare jas sum advokat.koga ke razmislam podobro celata situacija nekoj ja pumpa. nie kako akcioneri ne dobivme ama bas nisto. samo izgubivme.ni gi zamrznaa akciite i sega.....krevaat panika.advokatot ako sakal da ne zastiti ke svikase sednica pred istiot.....

Prva posta, pa i na tema Mavrovo , pa ostaj drugo uste i laze .........
Za site onie koi ne se prijavile za ucestvo na sobranieto, a imaat namera da se prijavaat 06.12.2007 cetvrtok 16.00 casot za prodolzetokot na sobranieto koe bese zakazano na 29.11.2007 cetvrtok vo 16.00 casot .
Za sobranieto ne mora da go opolnomostite advokatot (kako sto tvrdi onoj gore) nego so potvrda od depozitar za poseduvanje na akcii od Mavrovo i prijava koja ja popunuvate kaj adv. Vencislav, (se razbira iskucani vo kompjuterski fond,a ne so kucaca masina ) i vasata rabota okolu prijavuvanjeto e zavrsena i potoa licno mozete da se zastapuvate i prisustvuvate na sobranieto.
Adv. Vencislav Gusev e samo praven zastapnik na stranskite investitori od Slovenija i Hrvatska , a ne i na slabajzeri koi se javuvaat vo ime na nekoj drug.

magnetik
01.12.2007., 21:23
АДГ Маврово - Одлука на ОД на Берзата за јавна опомена, времен прекин на тргување и времено суспендирање од котација
Македонската берза АД Скопје ја информира јавноста за следното:

• На седницата одржана на 27.11.2007 година Одборот на директори на Македонската берза донесе одлука за изрекување на јавна опомена на котираното друштво АДГ Маврово Скопје, времено прекинување на тргувањето со акциите издадени од АДГ Маврово Скопје и времено суспендирање од котација на акциите издадени од АДГ Маврово Скопје.
• Согласно Одлуката на Одборот на директори на Македонската берза:
o Котираното друштво АДГ Маврово Скопје јавно се опоменува заради непочитување на Правилата за котација на Македонската берза во делот на објавување на ценовно чувствителни информации;
o АДГ Маврово Скопје останува да котира на Официјалниот пазар на Берзата, имајќи го предвид фактот дека исклучувањето од котација во овој момент не би водело кон заштита на акционерите и инвеститорите;
o Времено се прекинува тргувањето на Берзата со акциите издадени од АДГ Маврово Скопје почнувајќи од 28.11.2007 година (среда) до 05.12.2007 година (среда). Тргувањето со акциите издадени од АДГ Маврово Скопје ќе продолжи на 06.12.2007 година (четврток);
o Времено се суспендираат од котација акциите издадени од АДГ Маврово Скопје, во период до 30 дена, почнувајќи од 28.11.2007 година (среда). Во овој период мируваат сите релации помеѓу Македонската берза и АДГ Маврово врз основа на склучениот Договор за котација.
• Одлуката на Одборот на директори на Берзата следи по последните настани поврзани со котираното друштво АДГ Маврово Скопје (јавен повик за свикување собрание на акционери објавен согласно судско решение, ненавремено објавени ценовно чувствителни информации од страна на друштвото итн.). Одборот на директори утврди дека котираното друштво АДГ Маврово Скопје не ги испочитувало одредбите од Правилата за котација на Берзата и ја донесе наведената одлука, со цел заштита на целината на пазарот на хартии од вредност, вклучувајќи ги и инвеститорите и издавачите на хартии од вредност.

• Имајќи ја предвид комплексноста на целата ситуација и импликациите за ефикасното функционирање на македонскиот пазар на хартии од вредност, Берзата ги повикува сите надлежни институции да преземат енергични мерки во рамките на своите надлежности.

pero.cukalo
02.12.2007., 02:07
Taka e druze Magnetik. Se pojavuvaat nekoi skeptici, koi zaklucocite gi donesuvaat vrz baza na banalni fakti i pojma nemaat sto znaci dobar advokat. Samo za informacija advokatot Gusev se uste nema ni denar naplateno za sevo ova. Cesno si ja raboti rabotata i ne e bitno dali kuca na masina ili na komjuter. I najbitno od se e sto e optimist vo vrska so slucajov. Zatoa prijavuvajte se. Pozdrav

Risto80
02.12.2007., 17:07
Pocituvani

Bez nikakva griza, kartite se na nasa strana,spored zakonot vo cetvrtok imame pravo da izbirame nadzoren odbor NOV kade sto posle nadzorniot odbor ke izbere nov upraven odbor.
Na akcionerskoto sobranie sednav do advokataot koj go zastapuvase ADG Mavrovo, i samiot bese svesen i naglasi deka mavrovo e edna od njgolemite gradezni firmi i nema sansi da otide vo stecaj.
Dali znaete kolku milionski sumi drzavata dolzi kon mavrovo, ova so UJP e pickin dim.
Kako sto kazav pred 6 meseci, sevo ova ke zavrsi za max 1 godina, smena na upraven odbor, finansiska stabilizacija i predzemanje od strana na stranski investitor, kade sto akcijata min ke bide 10.000 den.:biggrin:
Pozdrav :thumbsup:

akaci
02.12.2007., 18:41
Prva rabota. Ako mislis deka manipuliram okolu advokatot i negovata rabota i se ona sto go napisav vo prviot post, poveli drugar otidi vo kancelarija kaj doticniot advokat.Vidi za kakov kvalitet na covek se raboti, napravi nekoj muabet da vidis do kade e so pametot,kako mu fakja i kazi mu da sostavi nekoja najprosta molba da vidis dali moze da ja napise. nema nisto da izgubis. Jas kazav samo sledno. Advokatot e tuka za nas i treba da gi stiti nasite interesi, a ne da seta po vesnici i televizii da glumi zvezda i so toa da stvara fijasko od koe samo nie izlegovme kako gubitnici.So samoto toa sto kazuvas deka Vencisla Gusev ne naplatil nitu denar za uslugite se otvora prostor za golemo somnevanje. Zosto vo vakvo vreme kade sto sekoj gleda sekogo da zakrpi i da dojde do pogolem profit ti mi kazuvas deka ima advokat alijas Majka Tereza koj zgora na toa e i eden od najkvalitetnite vo drzavata. Pa nemojte vi se molam.Samo edno znam. Nitu bilansi vidov od Gusev niti svika sobrane na vreme tuku istrca kako prle pred magare i sega ete ni da trguvame so akciite ama steta.....nemozeme.Koj znae kogo zastapuva?Jas ne veruvam deka nas akcionerite! Fala na profesionalizmot advokatu Majka tereza-Vencislav Gusev!

Max 11
02.12.2007., 18:50
Prva rabota. Ako mislis deka manipuliram okolu advokatot i negovata rabota i se ona sto go napisav vo prviot post, poveli drugar otidi vo kancelarija kaj doticniot advokat.Vidi za kakov kvalitet na covek se raboti, napravi nekoj muabet da vidis do kade e so pametot,kako mu fakja i kazi mu da sostavi nekoja najprosta molba da vidis dali moze da ja napise. nema nisto da izgubis. Jas kazav samo sledno. Advokatot e tuka za nas i treba da gi stiti nasite interesi, a ne da seta po vesnici i televizii da glumi zvezda i so toa da stvara fijasko od koe samo nie izlegovme kako gubitnici.So samoto toa sto kazuvas deka Vencisla Gusev ne naplatil nitu denar za uslugite se otvora prostor za golemo somnevanje. Zosto vo vakvo vreme kade sto sekoj gleda sekogo da zakrpi i da dojde do pogolem profit ti mi kazuvas deka ima advokat alijas Majka Tereza koj zgora na toa e i eden od najkvalitetnite vo drzavata. Pa nemojte vi se molam.Samo edno znam. Nitu bilansi vidov od Gusev niti svika sobrane na vreme tuku istrca kako prle pred magare i sega ete ni da trguvame so akciite ama steta.....nemozeme.Koj znae kogo zastapuva?Jas ne veruvam deka nas akcionerite! Fala na profesionalizmot advokatu Majka tereza-Vencislav Gusev!

Poznam coveka licno. O njegovim advokatskim sposobnostima ne bih raspravljao jer nemam takva iskustva, ali posto zastupa vece akcionare, trebaju se i mali prikljuciti jer drugoga izlaza nemaju. Ako se ne sakupi za skupstinu sa akcijama si mogu obrisati d.pe. I onako su izgledi za povoljan ishod mali.
Ne svidzaju mi se ovakve kvalifikacije i sumnje, izgleda kao da su tendenciozne i nedaj boze narucene...

Max 11
02.12.2007., 18:52
Ja sam mu dao punomocje za moju sicu, kosta 350 den i ne boli nista.

Adv.Lexy
02.12.2007., 19:02
... Pa covekot kuca na stara masina za pisuvanje, izgleda mu ja ostvil Hitler na beganje pa mnogu mu e draga. ....
Ma pusti burazeru neozbiljna posla. Nije to negova masina, pozajmio je od jednog kolege advokata, da moze da kuca pisma u slucaju Mavrovo. Kad sve to zavrsi vratice i masinu pa ce ostati na nista.
Skandal.

Max 11
02.12.2007., 20:00
Ma pusti burazeru neozbiljna posla. Nije to negova masina, pozajmio je od jednog kolege advokata, da moze da kuca pisma u slucaju Mavrovo. Kad sve to zavrsi vratice i masinu pa ce ostati na nista.
Skandal.
Nemoj curo da ogovaras kolegu. Nije eticki. Moze da te tuzi advokatskoj komori, pa ce onda Nesa da te kazni.
Iako deluje mutavo, nije taj mutav, proso je on i sito i reseto.

akaci
03.12.2007., 02:16
Prasanjeto koe go povtoruvam nekolku pati e:Zosto nasiot advokat gospodinot Vencisla Gusev ne ne izvestil za sostojbata vo koja se naogja firmata?Negoviot potpis stoi deka gi primil bilansite i izvestaite uste pred 4 meseci!

magnetik
03.12.2007., 09:58
akaci
Prasanjeto koe go povtoruvam nekolku pati e:Zosto nasiot advokat gospodinot Vencisla Gusev ne ne izvestil za sostojbata vo koja se naogja firmata?Negoviot potpis stoi deka gi primil bilansite i izvestaite uste pred 4 meseci!

Koj bilansi i izvestai gi primil vo Avgust?
kade se potpisal i odnosno kade stoj negoviot potpis(kade si go vedel toa)?
od kogo gi dobil tie bilansi?
na sto se odnesuvaat tie bilansi i izvestaii?

Ako si iskren vo namerite da pomognes ,Eve ti cetiri prasanja daj 4 ili poveke odgovori pa ke moze da diskutirame ponataka.

Adv.Lexy
03.12.2007., 10:24

Izvini, a zasto mislis deka Gusev treba da gi izvestuva site akcioneri poedinecno. Po taa logika on treba 24/7 da sedi i da vrti po telefon za da ja dade istata informacija na akcionerite.
Iskreno mislam deka bespotrebno se sozdava situacija "ne mozeme po konjot ke mavame po samarot"
Gusev e praven zastapnik i opredelen od Sudot da go organizira Sobranieto i tolku.
Ne e on vinoven sto ne se sobraa dovolno glasovi.

mihail
03.12.2007., 10:55
"ne mozeme po konjot ke mavame po samarot"

Ne po konjot tuku po magareto.

Pozdrav!

Max 11
03.12.2007., 11:30
Ne po konjot tuku po magareto.

Pozdrav!
:biggrin:Urnisaste bre coveka. Nece moci da se pogleda u ogledalo.

mihail
03.12.2007., 11:59
:biggrin:Urnisaste bre coveka. Nece moci da se pogleda u ogledalo.

Narodna poslovica glasi: "Kada ne mozhesh po magarcu udri na samar".

Pozdrav!

Free bet
03.12.2007., 15:45
Ja sledam komunikacijava pomegju nekolku forumashi i smetam deka potrebno e da go ostavime advokatot takov kakov shto e i da si ja vrshi svojata rabota. Izbran e za praven zastapnik i toa e. Zavrshena rabota. Podobro e taa energija da se nasochi kon animiranje na instituciite za da ja reshat situacijata so Mavrovo. Tie se onie koi kje treba da gi sprovedat najprvo odlukite od vonrednoto sobranie i preporakite od dvete zasegnati i krajno odgovorni: KHV i Makedonska Berza.

magnetik
03.12.2007., 16:28
centralen depozitar 01.12.2007
ФОНД ЗА ПЕНЗИСКО И ИНВАЛИДСКО ОСИГУРУВАЊЕ
НА МАКЕДОНИЈА
100,00
MKMAVR110019 Приоритетни
партиципативни
акции
HRVATSKA POSTANSKA BANKA D,D, 5,96 MKMAVR101018 Обични акции

Se prasuvam ciji interesi preovladale vo izminatiot period i koj profitira od kriminalot vo Mavrovo. Kako e mozno od 2000 - 2007 godina da ne se plati danokot na dodadena vrednost kon UJP, koga UJP vodi zestoka borba za neplakacite na danok i kasnenje od samo 1 godina go sankcionira i kaznuva, a tuka se 7 godini neplakanje na danokot. Koj ja registriral d.o.o mavrovo inginering i d.o.o prima inginering vo drzavnata institucija centralniot registar . Koj profitira od stetata napravena na stranskite direkni investicii koga drzavata vodi kampanja i trosi sredstva da gi privlece. Koj ke profitira od otpustanjeto na 2000 rabotnici koga drzavata grcevito se bori da go namali brojot na nevraboteni vo Makedonija.Koj profitira od obezvrednuvanjeto na udelot na penziskiot fond od 15% vo Mavrovo koga drzavata se bori da gi podigne drzavnite vrednosti i standardi.Prasanje : Koj vo Makedonija e nad drzavnite i graganskite interesi i ne gi pocituva zakonite i ustavot na Makedonija. Zarem drzavata i drzavnite institucii se paravan za nekoj da gi ostvaruva licnite interesi.

Blade Runner
03.12.2007., 16:51
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=5de47eee-95ee-40fd-81b8-a20429019a07&open=sec

ProFit
03.12.2007., 16:52
НА МАКЕДОНИЈА
100,00
MKMAVR110019 Приоритетни
партиципативни
акции

Se prasuvam ciji interesi preovladale vo izminatiot period i koj profitira od kriminalot vo Mavrovo. Kako e mozno od 2000 - 2007 godina da ne se plati danokot na dodadena vrednost kon UJP, koga UJP vodi zestoka borba za neplakacite na danok i kasnenje od samo 1 godina go sankcionira i kaznuva, a tuka se 7 godini neplakanje na danokot. Koj ja registriral d.o.o mavrovo inginering i d.o.o prima inginering vo drzavnata institucija centralniot registar . Koj profitira od stetata napravena na stranskite direkni investicii koga drzavata vodi kampanja i trosi sredstva da gi privlece. Koj ke profitira od otpustanjeto na 2000 rabotnici koga drzavata grcevito se bori da go namali brojot na nevraboteni vo Makedonija.Koj profitira od obezvrednuvanjeto na udelot na penziskiot fond od 15% vo Mavrovo koga drzavata se bori da gi podigne drzavnite vrednosti i standardi.Prasanje : Koj vo Makedonija e nad drzavnite i graganskite interesi i ne gi pocituva zakonite i ustavot na Makedonija. Zarem drzavata i drzavnite institucii se paravan za nekoj da gi ostvaruva licnite interesi.

dobro utro duragar,
mislam deka sega ti e pojasno za kolkava mreza se raboti, i zosto jas vi postiram "negativni" informacii dodeka vie me proglasuvate deka rabotam za "lokalni" kriminalci... :)

William O'Neil
03.12.2007., 17:41
Recisi sum siguren deka nekoj od nadleznite na MSE i KHV go sledi forumov, cita i sigurno postira. Zatoa, imam edno mnogu dobro cetivo za niv - dobro procitajte go (ako treba i nekolku pati) i izvlecete pouka kako se raboti!

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=5de47eee-95ee-40fd-81b8-a20429019a07&open=sec

mihail
03.12.2007., 18:18
magnetik View Post
НА МАКЕДОНИЈА
100,00
MKMAVR110019 Приоритетни
партиципативни
акции
__________________________________________________ _____________

Da, ali imali ste i ovo:
01.07.07 poteza bpd, d.d. 5,36%
01.08.07 poteza bpd, d.d. 5,51%
01.09.07 poteza bpd, d.d. 0%
01.12.07 hpb 5,96%

Pozdrav!

vikser
03.12.2007., 18:25
magnetik View Post
НА МАКЕДОНИЈА
100,00
MKMAVR110019 Приоритетни
партиципативни
акции
__________________________________________________ _____________

Da, ali imali ste i ovo:
01.12.07 hpb 5,96%

Pozdrav!

.......ja mislim bez razlike dal imate il nemate dionice u Mavrovo ....da odredjeni period okanite se komentara i ostavimo drzavi Makedoniji i njenih institucija da vidimo kako ce zavrsiti svoj domaci zadatak.....koji svakako ima tajming.....a onda u zavisnost od toga sto posrijedi ukljucimo se u konstruktivnu diskusiju il pronalazenje adekvatnog rijesenja:thumbsup:.........pozdrav

Blade Runner
03.12.2007., 18:59
Da, ali imali ste i ovo:
01.12.07 hpb 5,96%

Pozdrav!

01.09.07 poteza bpd, d.d. 1,8% ili 3800

mihail
03.12.2007., 19:07
.......ja mislim bez razlike dal imate il nemate dionice u Mavrovo ....da odredjeni period okanite se komentara i ostavimo drzavi Makedoniji i njenih institucija da vidimo kako ce zavrsiti svoj domaci zadatak.....koji svakako ima tajming.....a onda u zavisnost od toga sto posrijedi ukljucimo se u konstruktivnu diskusiju il pronalazenje adekvatnog rijesenja:thumbsup:.........pozdrav

Nemam akcije u Mavrovo. Samo sam hteo pokazati na trend koji je mogao uochiti neko ko ima akcije u Mavrovo i obavestiti prijatelje na forumu. Sa dobrim namerama da budu oprezni. Samo toliko.
U ranijem postu sam citirao nekoliko chlanova zakona o dionichkim drushtvima, sve sa namerom da pomognem.
Nadam se da si Shteriev neche naprasno dati ostavku vech da institucije pochnu delovati.

Pozdrav!

mihail
03.12.2007., 19:08
01.09.07 poteza bpd, d.d. 1,8% ili 3800

To samo potvrdjuje trend o kome sam pisao u prethodnom postu.

Pozdrav!

Blade Runner
03.12.2007., 19:38
To samo potvrdjuje trend o kome sam pisao u prethodnom postu.

Pozdrav!

Ne,toa e razlicno od tvoite 0%,a i ´trendot´(barem toa sto ti go narekuvas trend:biggrin:) bese rastecki,zatoasto taka veli akcionerskata kniga od NOV.
Super e sto sakas da kazes nesto pozitivno,ama vnimavaj na visok napon,site se ustekani,strujava e pojacana.
pozz

dimges
03.12.2007., 20:55

>>nista ne moze drzava dok nema zakona protiv otvaranja drugih firmi i prebacivanja kapitala tamo, blokirani racun da se ne mogu naplatiti sudske presude..
..sad se digla buka za Mavrovo, a OHIS zadnjih 8 godina radi sa blokiranim racunom, vozila su prenesena u raznorazne privatne firme a skoro svi objekti su pod hipotekom iako je OHIS uvjek bio 51% drzavan; radnicima nisu placani doprinosi od 2000, a oni koji su otpusteni i tuzili ne mogu da realizuju sudske presude..bilo je sudjenje starom rukovodstvu ali samo za akcije KB, a drzavu zabole za doverioce i radnike; vladi su cesto i vezane ruke, sve je to politicka borba izmjedju opozicije i vlade i kupovanje vremena.. treba na vreme spreciti da se ne pokrade kapital, posle je kasno a nema se i otkud , drzava ima garantni fond samo za banke

..znaci nije tocno da u Makedoniji burza ne valja, NE valja poslovni moral i zakoni koji dozvoljavaju menadjerima u firmi bez dominantnog vlasnika da kradu, a toga ima i u Hrvatskoj koja je na pragu EU...
pisalo je u HR -medijima, bolje bilo kakva dokapitalizacija nego nikakva, zato sto kad nema gazde onda se cerupa

bravar
03.12.2007., 22:22
Eve vam stanje +2000 kom po dk,prije Skupstine i stanje od sredine 10`07,pa sami zakljucite.

27.7
1.Poteza-11635
2.Prospectus-9817
3.Zveza-8128-
4.Probanka-7180-
5.Hpb-6112-
6.Ilirika-4139
7.O`Shaughnessy-4000
8.Invest Ko-3717
9.Roglic-2628
10.Nastevski-2500
11.Inovo-2000
12.Lotski-2000

19.10
1.Jaka 80-9637
2.Hpb-8135
3.Prospectus-7817
4.Zveza-7683
5.Lozaj-5632
6.Raspopovic-4836
7.O`Shaughnessy-4000
8.Poteza-3522
9.Probanka-3522
10.Invest Ko-3336
11.Ilirika-3106
12.Inovo-2299
13.Roglic-2128
14.Lotski-2000

akaci
03.12.2007., 23:07
Magnetik: Ako dobro gi sledite situaciite vo eden od vesnicite izleze (mislam Dnevnik) imase odgovor na prviot covek na Mvrovo. "Toj kaza Advokatot Vencislav Gusev gi zema site dokumenti(finansiski izvestai) za i okolu rabotenjeto na Mavrovo. Toj ja znaese situacija i trebase da gi izvesti akcionerite"-vaka izgledase na kratko odgovorot. Zatoa sto se grizam za moite akcii se upativ vo kancelarijata na nasiot praven zastapnik koj kako sto znaete e DOLZEN nas kako akcioneri da ne izvesti.Negoviot potpis tocno e deka stoi vo mavrovo. Pri zemanjeto na nekoi dokumenti od firma treba da se potpises deka istoto si go napravil. Samiot Gusev na moite agresivni prasanja mi potvrdi.Go prasav i zosto ne ne izvestil a se znael i togas jasno mi stana za kakov covek se raboti.Toj zbuneto me gledase celo vreme!Po taa sredba mnogu razlicno gledam na rabotite.Mnogumina ke kazat deka sum na stranata na nekogo. Da se razbereme jas imam akcii i me interesira samo profitot od niv!Nasiot advokat vodi borba so firmata.Da pretpostavime deka ke uspee da go smeni menadjmentot.Akciite ni se padnati.Od kade nie kako akcioneri ke bideme sigurni deka pozadi sevo ova ne stoi taktikata razdori pa vladej!Mislam deka poradi sevo ova Gusev e najmalku nas advokat.Dali onoj sto ke dojde na mestoto nov menadjer ke se snajde vo firmata?Treba da znaeme deka so takva firma nemoze da rakovodi sekoj. Ima dolgovi nema rabota.Samo prodazba e majkata!Koj ke ja kupi sega firmata posle vakvi obvinuvanja od strana na Advokatot?Toa e prasanjeto!!Ama toj istiot go dava i odgovorot deka firmata ne saka da ja kupat stranski investitori tuku ... Celata fama se kreva okolu edno isto!Se e poradi tie cenovno custvitelni informacii koi ne bile istakanti na vreme!Koj seriozen akcioner cita cenovno custvitelni informacii alo! Vazni se bilansite!! Epa drugari niv gi ima kaj Gusev ama kaj ke mu tekne na covekot deka treba da ni gi prezentira!Pet meseci pominaa!

akaci
03.12.2007., 23:15
Izvini, a zasto mislis deka Gusev treba da gi izvestuva site akcioneri poedinecno. Po taa logika on treba 24/7 da sedi i da vrti po telefon za da ja dade istata informacija na akcionerite.
Iskreno mislam deka bespotrebno se sozdava situacija "ne mozeme po konjot ke mavame po samarot"
Gusev e praven zastapnik i opredelen od Sudot da go organizira Sobranieto i tolku.
Ne e on vinoven sto ne se sobraa dovolno glasovi.

Ako moze sega da ostava telefoni da seta po vesnici i televizii i da ne vika za potpisi mozel i togas??Ama dali sakal, e toa e drugo!!!::confused:

magnetik
04.12.2007., 00:14
akaci
Magnetik: Ako dobro gi sledite situaciite vo eden od vesnicite izleze (mislam Dnevnik) imase odgovor na prviot covek na Mvrovo. "Toj kaza Advokatot Vencislav Gusev gi zema site dokumenti(finansiski izvestai) za i okolu rabotenjeto na Mavrovo. Toj ja znaese situacija i trebase da gi izvesti akcionerite"-vaka izgledase na kratko odgovorot. Zatoa sto se grizam za moite akcii se upativ vo kancelarijata na nasiot praven zastapnik koj kako sto znaete e DOLZEN nas kako akcioneri da ne izvesti.Negoviot potpis tocno e deka stoi vo mavrovo. Pri zemanjeto na nekoi dokumenti od firma treba da se potpises deka istoto si go napravil. Samiot Gusev na moite agresivni prasanja mi potvrdi.........

A ti mu veruvas na prviot covek na Mavrovo, i si go videl potpisot na dokumentite koj gi potpisal advokatot Gusev koga navodno go podignal dokumentite sto mu gi dal prviot covek na Mavrovo. I tvrdis deka akcionerite ne terba da gi zanimaat cenovno custvitelni informacii , a?
Abe koj si ti ? Da ne si Vanco ili nekoj negov blizen pusac.
Poveke nema sto so tebe da diskutiram jasen si u namerata sto ja imas.

pero.cukalo
04.12.2007., 00:39
Eve vam stanje +2000 kom po dk,prije Skupstine i stanje od sredine 10`07,pa sami zakljucite.

27.7
1.Poteza-11635
2.Prospectus-9817
3.Zveza-8128-
4.Probanka-7180-
5.Hpb-6112-
6.Ilirika-4139
7.O`Shaughnessy-4000
8.Invest Ko-3717
9.Roglic-2628
10.Nastevski-2500
11.Inovo-2000
12.Lotski-2000

19.10
1.Jaka 80-9637
2.Hpb-8135
3.Prospectus-7817
4.Zveza-7683
5.Lozaj-5632
6.Raspopovic-4836
7.O`Shaughnessy-4000
8.Poteza-3522
9.Probanka-3522
10.Invest Ko-3336
11.Ilirika-3106
12.Inovo-2299
13.Roglic-2128
14.Lotski-2000
Jas od sevo ova gledam deka site fondovi se tuka ,samo del od akciite se preraspredeleni na stranski fizicki lica.Fakticki nema drasticni promeni.site uspesno se skrieni pod 5%.:thumbsup:

vikser
04.12.2007., 01:08
>>nista ne moze drzava dok nema zakona protiv otvaranja drugih firmi i prebacivanja kapitala tamo, blokirani racun da se ne mogu naplatiti sudske presude..
..sad se digla buka za Mavrovo, a OHIS zadnjih 8 godina radi sa blokiranim racunom, vozila su prenesena u raznorazne privatne firme a skoro svi objekti su pod hipotekom iako je OHIS uvjek bio 51% drzavan; radnicima nisu placani doprinosi od 2000, a oni koji su otpusteni i tuzili ne mogu da realizuju sudske presude..bilo je sudjenje starom rukovodstvu ali samo za akcije KB, a drzavu zabole za doverioce i radnike; vladi su cesto i vezane ruke, sve je to politicka borba izmjedju opozicije i vlade i kupovanje vremena.. treba na vreme spreciti da se ne pokrade kapital, posle je kasno a nema se i otkud , drzava ima garantni fond samo za banke

..znaci nije tocno da u Makedoniji burza ne valja, NE valja poslovni moral i zakoni koji dozvoljavaju menadjerima u firmi bez dominantnog vlasnika da kradu, a toga ima i u Hrvatskoj koja je na pragu EU...
pisalo je u HR -medijima, bolje bilo kakva dokapitalizacija nego nikakva, zato sto kad nema gazde onda se cerupa

...ovako da se razumijemo ......drzava bez obzira ko je na vlasti ima mehanizme ....u MKD mislim da ima vec zakon konfiskacije ak se neko o necem ogrijesio........jedna je stvar dal to hoce il nece i za koliko vrijemena drzava(vlada i drzavne institucije)potegne stvar ka resenju.......nisam pravnik pa tvrditi ovo sto pisem medjutim ako drzava hoce nesto to i uradi .....u ovom slucaju zastititi interese dionicara i kanalizirati t.j dati pravce jednom drugom poslovanju nego sto je dosad bio:thumbsup:

ps.....i naravno da suzbije mentalitet kolektivnoj odgovornosti, nego vec moraju da se sprave sa individualnoj odgovornoscu(neko po imenu i prezimenu ....naravno ako je istinski kriv)

micomk
04.12.2007., 01:36
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DB5BF6D245DFA14798731817ACA4B17B

akaci
04.12.2007., 01:47
I tvrdis deka akcionerite ne terba da gi zanimaat cenovno custvitelni informacii , a?
.:eek:

Magnetik eve ti edna cenovno custvitelna informacija izdadena od granit na 07.03.2007
Izvestuvame deka nemame soznanija za postoewe na odredeni cenovno ~uvstvitelni informacii koi bi mo`ele da imaat vlijanie vrz porastot na cenata na akciite izdadeni od GD GRANIT AD Skopje.
Ajde sega ti bidi fraer i spored ovaa cenovno cuvstvitelna informacija odluci dali treba da kupis akcii od granit. Ama me nasmea!Neznam samo dali fondovite koga kupuvaat akcii pri citanjeto na cenovno cuvstvitelnite informacii koristat preveduvac ili ....???I samiot znaes deka Vencislav Gusev gi imal bilansite pred site nas. A ako ne togas otidi vo prasaj go da vidis sto ke ti odgovori.Nemas sto da izgubis!

4te
04.12.2007., 01:48
Pa zar je moguce da svi ovi fondovi da nisu znali ono sto svi mi znamo ?
Kakva bruka ?
A trube na sve strane kako najvaznije prilikom ulaganja je transparentnost, pozitivni FI, razvojni planovi i bla bla bla

vikser
04.12.2007., 02:01
Pa zar je moguce da svi ovi fondovi da nisu znali ono sto svi mi znamo ?
Kakva bruka ?
A trube na sve strane kako najvaznije prilikom ulaganja je transparentnost, pozitivni FI, razvojni planovi i bla bla bla

Fakat je da Mavrovo vrijedi vise nego tih 13000000eurica dugovanja i to samo mozda sa objektima koje ima .....poslovao kak je poslovao.......nesreca je to sto je radio prijeko Mavr.inzinjering i ona druga firma........koje su osnovani od Mavrova a zatim prijesli u ruke pojedinca al samo sa profitom i radove(znaci ono sto je najvrednije iz mavrova) i sad za njih nemamo FI nemamo nicega ....dok zna se kakva je procedura davanja izvjesca o kotiranom prijeduzecu i za to mora netko odgovarati(osim ak nije prodavac toaletnoga papira)

ps.....ak uspijete skupiti u jedan kos sve Mavrovo i ostale dvije firme .....pa i licno bogatstvo menadzmenta Mavrova(kolike su plate imali -a nisu isplaceni (sta i koliko iza sebe imaju...odakle to))....mozda Mavrovo dodje i na nominalu:thumbsup:

bobe_mk
04.12.2007., 09:39
Ne znam dali ja gledavte press konferencijata vcera na izvesen Aleksandar Pandev koj se javuva kako prestavnik na akcionerite na mavrovo!Jas stvarno ne znam i ne mi e jasno kako moze covekot da gi brka investitorite na berza i da vika da ne se investira na mse zatoa sto se toa ne bilo ne sigurno bla bla..............Pa sekoja pocit do akcionerite sto se naogaat vo vakva situacija vo mavrovo megutoa ne smee nikoj generalno i javno da zbori za makedonskata berza i da gi ocrnuva rabotite

volk
04.12.2007., 10:48
Ne znam dali ja gledavte press konferencijata vcera na izvesen Aleksandar Pandev koj se javuva kako prestavnik na akcionerite na mavrovo!Jas stvarno ne znam i ne mi e jasno kako moze covekot da gi brka investitorite na berza i da vika da ne se investira na mse zatoa sto se toa ne bilo ne sigurno bla bla..............Pa sekoja pocit do akcionerite sto se naogaat vo vakva situacija vo mavrovo megutoa ne smee nikoj generalno i javno da zbori za makedonskata berza i da gi ocrnuva rabotite

Странските - хрватски, бугарски и словенечки фондови кои вложиле во „Маврово“ бараат случајот да се реши, оти во спротивно се праќа порака дека македонската берза не е сигурна.

„Истите тие имаат намера, ако не се преземат мерки да одржат прес-конференции во Словенија, во Хрватска и во Бугарија и да ги подучат своите граѓани, фондови и банки, коишто инвестираат во Македонија, на македонската берза со директорот Иван Штериев, нема сигурност и дека секоја една македонска компанија може да биде идно „Маврово““, додаде Пандов.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86854

Fondovite ke svikaat press vo svoite zemji, sto znaci deka fondovite ke i nanesat steta na MSE.

cmyk
04.12.2007., 11:01
MSE sucks!!! :mad:

(pozdrav agitatorima i podrška metodama pressinga)

ProFit
04.12.2007., 11:06
Странските - хрватски, бугарски и словенечки фондови кои вложиле во „Маврово“ бараат случајот да се реши, оти во спротивно се праќа порака дека македонската берза не е сигурна.

„Истите тие имаат намера, ако не се преземат мерки да одржат прес-конференции во Словенија, во Хрватска и во Бугарија и да ги подучат своите граѓани, фондови и банки, коишто инвестираат во Македонија, на македонската берза со директорот Иван Штериев, нема сигурност и дека секоја една македонска компанија може да биде идно „Маврово““, додаде Пандов.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86854

Fondovite ke svikaat press vo svoite zemji, sto znaci deka fondovite ke i nanesat steta na MSE.

ama vo Bugarija, Hrvatska, i Slovenija pred nie ovde da pocneme da trubime znaea tocno koga i na koj nacin Mavrovo ke odi u... Nivnite diplomatski pretstavnistva, Ekonomski atashea ozbilno analiziraat i gi imaat potrebnite informacii od ovoj prostor... i spored toa davaat ocenki za korupucijata sudrstvoto i politicka vmesanost vo ekonomijata itn itn...

novak2005
04.12.2007., 11:31
Akcionerite baraat merki protiv „Mavrovo“ Nataša Stojanovska

03.12.2007 16:26

Vladata vednaš da prezeme merki protiv kriminalot što go napravi rakovodstvoto vo gradežnata kompanija „Mavrovo“, pobaraa deneska akcionerite koi tvrdat deka poseduvaat mnozinski udel.

„Toa rakovodstvo igralo na kartata likvidacija na „Mavrovo“ i oni toa go sproveduvaat, den denes toa go pravat i se ona što e vredno, prefrluvanje, otuѓuvanje na tie ќerki firmi“, izjavi Aleksandar Pandov, akcioner vo „Mavrovo“.

Rakovodstvoto gi sokrilo podatocite, kompanijata bila pokažana vo dobra kondicija, investitorite kupuvale akcii.

Odgovornosta ja lociraat i kaj berzata, koja navreme ne otkrila deka nešto se slučuva vo firmata.

Stranskite - hrvatski, bugarski i slovenečki fondovi koi vložile vo „Mavrovo“ baraat slučajot da se reši, oti vo sprotivno se praќa poraka deka makedonskata berza ne e sigurna.

„Istite tie imaat namera, ako ne se prezemat merki da održat pres-konferencii vo Slovenija, vo Hrvatska i vo Bugarija i da gi podučat svoite graѓani, fondovi i banki, koišto investiraat vo Makedonija, na makedonskata berza so direktorot Ivan Šteriev, nema sigurnost i da svaka makedonska kompanija može da bide kao „Mavrovo““, dodade Pandov.

dimges
04.12.2007., 12:20
...ovako da se razumijemo ......drzava bez obzira ko je na vlasti ima mehanizme ....u MKD mislim da ima vec zakon konfiskacije ak se neko o necem ogrijesio........jedna je stvar dal to hoce il nece i za koliko vrijemena drzava(vlada i drzavne institucije)potegne stvar ka resenju.......nisam pravnik pa tvrditi ovo sto pisem medjutim ako drzava hoce nesto to i uradi .....u ovom slucaju zastititi interese dionicara i kanalizirati t.j dati pravce jednom drugom poslovanju nego sto je dosad bio:thumbsup:

ps.....i naravno da suzbije mentalitet kolektivnoj odgovornosti, nego vec moraju da se sprave sa individualnoj odgovornoscu(neko po imenu i prezimenu ....naravno ako je istinski kriv)
..> vidi, problem je u zakonima koji su doneseni s supljinama; to je i u Hrvatskoj isto taka, pa sto mislis kako se financiraju politicke partije, posebno kad dodju izbori ??; ja tvrdim da svuda gdje ima debelo bacanja novaca oko partija i izbora ima i kriminala u samom zakonskog sustavu; pravo manjinskog akcionera nije ostvarljivo, ako treba da ga ostvari glasanjem na sobranju akcionara; jednostavno potrebna je efikasna finansiska policija i revizija, kontroli svih ulaza i izlaza novca i kapitala u firmama sa manjinskim gazdama; kad smo tu, bila je ne tako davno ona TV serija o englekom nogometnom klubu; bio je jedan detalj, 95%-om gazdi kluba je trebalo 50.000 & kesha da plati ucjenu, pa je napravio transakciju u neku svoju ostrovsku firmu - konsultantske usluge; sutradan mu dolazi agent iz policije i kaze mu :
ti si 95% gazda, ali nisi 100%, kad budes 100% mozes da radis sto hoces..
..a ovdje na Balkanu menadjeri koji nemaju ni 5% kapitala, ali imaju 51% glasova, rade sto hoce..evo sada ICNF je izabrao svoj UO i bez 51% glasova, na ponovljenom sobranju..
..znaci sve firme gdje nema dominantnog gazde trebaju biti pod budnim okom financiskih inspektora, ne traziti da mali akcioneri pokrenu sudski postupak, a i da ga pokrenu njega ce sudac drzati u ladici...

jove_yu
04.12.2007., 12:36
Cisto da se objasnime.Me interesirea kakvi sankcii predlagate za rakovodstvo vo firma koja e 80% akcionersko drustvo? Gledam se povikuvaat dosta od forumot na sankcii od drzavata. Lugjeto rabotele kako sakaat, ako akcionerite ne se zadovolni ima poslednive godini sobranija mozele da gi smenat, toa e zakonot(aktot na firmata za osnivanje) sto e baziran na ZTD. Sto se odnesuva do niv mozele i da go preregistriraat Mavrovo vo dejnost za Odgleduvanje Pceli i proizvodstvo na med.

Edinstveno koe sto ne drzi a na cija osnova moze da si gi baraat partie e MSE
bidejki go stopira trguvanjeto 2 nedeli posle objavuvanjeto na cenovno cuvstvitelna informacija. Pa zatoa treba site da si pokrenat sudska postapka da im se plati nadomest od MSE po najmalce 2000 denari po akcija kolku sto iznesuvase koga zakasnija da go zaprat trguvanjeto.

mihail
04.12.2007., 12:48
..> vidi, problem je u zakonima koji su doneseni s supljinama; to je i u Hrvatskoj isto taka, pa sto mislis kako se financiraju politicke partije, posebno kad dodju izbori ??; ja tvrdim da svuda gdje ima debelo bacanja novaca oko partija i izbora ima i kriminala u samom zakonskog sustavu; pravo manjinskog akcionera nije ostvarljivo, ako treba da ga ostvari glasanjem na sobranju akcionara; jednostavno potrebna je efikasna finansiska policija i revizija, kontroli svih ulaza i izlaza novca i kapitala u firmama sa manjinskim gazdama; kad smo tu, bila je ne tako davno ona TV serija o englekom nogometnom klubu; bio je jedan detalj, 95%-om gazdi kluba je trebalo 50.000 & kesha da plati ucjenu, pa je napravio transakciju u neku svoju ostrovsku firmu - konsultantske usluge; sutradan mu dolazi agent iz policije i kaze mu :
ti si 95% gazda, ali nisi 100%, kad budes 100% mozes da radis sto hoces..
..a ovdje na Balkanu menadjeri koji nemaju ni 5% kapitala, ali imaju 51% glasova, rade sto hoce..evo sada ICNF je izabrao svoj UO i bez 51% glasova, na ponovljenom sobranju..
..znaci sve firme gdje nema dominantnog gazde trebaju biti pod budnim okom financiskih inspektora, ne traziti da mali akcioneri pokrenu sudski postupak, a i da ga pokrenu njega ce sudac drzati u ladici...

Slazhem se. U zakonu o trgovskim drushtvima stoji da ako je to odredjeno statutom drushtva, izbor chlanova nadzornog odbora mozhe se birati kumulativnim glasanjem. Dobro se zna ko i kako donosi statut-vechinski dionichari. Tako ispada da ono shto je dato kao moguchnost u zakonu, u stvarnosti se nikad ne ostvari. Manjinski dionichari nemaju shansu da imaju chlana nadzornog odbora i da nadziru shta se radi u drushtvu gde imaju svoj kapital.

Pozdrav!

Kiko22
04.12.2007., 12:58
Sada smo u fazi kada dionice iz ruke radnika prelaze kod investitora i ako menaderi firme jos nas promatraju kao da smo radnici i plase nas kao sto su ucenjivali radnike onda su se gadno zeznuli.To vam jasno dokazuje resenje koje je dobio advokat i zadnja press konferencija.Danas su investitori na MSE,ljudi koje puno znaju sta je dionicko struktura i koje ce traziti svaku zastitu koju im pruza pravni sistem.Ako neko misli da se moze izvlaciti na stare fore onda je zaglavio u perioudu od pred 10 godina.Isto ovo vazi i za Upravni Odbor MSE.ako oni ne mogu naci menadera koi ce pratiti razvoj burze,onda neka placaju obestecenje svih investitora koju su ulozili novac na MSE za svaku njihovu gresku.

Blade Runner
04.12.2007., 13:18
deep inside info:
Mavrovo go dobi tenderot za izgradba na trasa za novata MK berza:biggrin:

akaci
04.12.2007., 16:01
Ne znam dali ja gledavte press konferencijata vcera na izvesen Aleksandar Pandev koj se javuva kako prestavnik na akcionerite na mavrovo!Jas stvarno ne znam i ne mi e jasno kako moze covekot da gi brka investitorite na berza i da vika da ne se investira na mse zatoa sto se toa ne bilo ne sigurno bla bla..............Pa sekoja pocit do akcionerite sto se naogaat vo vakva situacija vo mavrovo megutoa ne smee nikoj generalno i javno da zbori za makedonskata berza i da gi ocrnuva rabotite:thumbsup:
Po toa ke vidite deka nasite akcii samo ke tonat.Nikoj ne saka nas da ne izvadi od situacijava.Jas uste odamna krenav race od Gusev!Koj e toj kopiljot do nego da zboruva vo ime na site i da kazuva najrazni gluposti i da obvinuva lugje koi se gospod za nego!Sto saka Gusev i Aleksandar Pandev da ni gi pocuvaat uste malku akciite zamrznati. vaka li ke dojdeme do pogolem profit.Da rascistime edna rabota.Nie sme tuka za profit od nasite akcii!So vakvi scenarija,fijaska od samoproglaseni zastapnici ne odime nikade!Koj ke :thumbsdow

Master1
04.12.2007., 16:45
Predmet: Pokana za pres konferencija na Berzata

Po povod poslednite slu~uvawa na pazarot na hartii od vrednost Makedonskata berza AD Skopje }e odr`i pres konferencija.
Pres konfenercijata e zaka`ana za 05.12.2007 godina (Sreda) so po~etok vo 12:30 ~asot vo novite delovni prostorii na Berzata na ul.Orce Nikolov br.75.

Makedonska berza AD Skopje

Free bet
05.12.2007., 00:31
Vo utresen dnevnik pisuva deka KHV ke podnese prekrsocni prijavi protiv kotiranite kompanii poradi ne dostavuvanje na izvestai, bilansi,...
I uste ne ubeduvaat deka ne e inicirana ovaa akcija od poslednite slucuvanja so Mavrovo. Pa so ova si gi priznavaat propustite vo rabotenjeto i vo krajna linija da se posomnevame vo sposobnosta na rakovodstvoto pod zakrila na "prim m.......". I berzata e 100% vinovna i e duvlo na kriminogeni strukturi od minatoto vreme, stitejki gi interesite na pogolemite kriminalci (menadzeri). Potrebno e javno da se pobara odgovornost od gore spomenatite.
E sega stranskite investitori koja percepcija ke ja imaat za nas, toa moze sekoj da si pretpostavi.

Gavril.
05.12.2007., 00:39
Vo utresen dnevnik pisuva deka KHV ke podnese prekrsocni prijavi protiv kotiranite kompanii poradi ne dostavuvanje na izvestai, bilansi,...
I uste ne ubeduvaat deka ne e inicirana ovaa akcija od poslednite slucuvanja so Mavrovo. Pa so ova si gi priznavaat propustite vo rabotenjeto i vo krajna linija da se posomnevame vo sposobnosta na rakovodstvoto pod zakrila na "prim m.......". I berzata e 100% vinovna i e duvlo na kriminogeni strukturi od minatoto vreme, stitejki gi interesite na pogolemite kriminalci (menadzeri). Potrebno e javno da se pobara odgovornost od gore spomenatite.
E sega stranskite investitori koja percepcija ke ja imaat za nas, toa moze sekoj da si pretpostavi.

A prekrsocna prijava je do 6000den.:thumbsdow

dimitri20030807
05.12.2007., 01:43
I treba se konacno ukinuti bazna cena. Moj je problem koju cu cenu ponuditi u datom momentu, a ne da me svakojaka budala sprecava u tome. Ovo je berza, a ne igroteka ili ne ljuti se covece. Pravi ulagaci znaju gde i kada treba uloziti. Koga samo stite ovi nepismenjaci. Ja dajem novac i nadam se da zaradim, ali ako izgubim to je moj i samo moj problem, a ne problem drzave, premijera, nekog ministra, kafekuvarice ili cvecarke. I konacno umesto da gone firme sto daju onako povrsne izvestaje (konacno su se setili, ali mera bi trebala biti izbacivanje sa berze), oni se bave kako da zastite interese kriminalaca ciji je interes da im kapital i dobit uvek budu u maglu.

Gavril.
05.12.2007., 01:53
U pravo si druze jer ova bazna cena strasno nervira,jer svako zna na koju cenu oce da proda ili kupi evo ja bi da nas platio stila na 550ako neko prodaje,ili dans mi trebaju pare a ono tri dana blokirano.Svako ima pravo da prodaje ili kupuje bez ogranicenja.Na 1og. septemra imali su najavu da ce ukinuti baznu cenu,al im sigurno odgovara ovako...

cmyk
05.12.2007., 01:55
sačekaj još koji dan pa če STIL u fiksing, tamo nemaš granice limita. hibridni sistem bazne cijene i fiksinga jedna od rijetkih dobrih stvari na MSE.

Gavril.
05.12.2007., 02:03
sačekaj još koji dan pa če STIL u fiksing, tamo nemaš granice limita. hibridni sistem bazne cijene i fiksinga jedna od rijetkih dobrih stvari na MSE.

Sve u redu,evo uzeli smo stila,danas niko ne prodaje,isto sutra,onda treci dan ja prodam 530dionica.Opet isto mogu tako ja celu godinu.Zar ne vidis da se tu gubi vreme nervi neko ceka tri dana na jednu dionicu pa potrosi pare na drugu to nije u redu druze ,jer to nema na nijednoj burzi u svetu.

vikser
05.12.2007., 11:50
I treba se konacno ukinuti bazna cena. Moj je problem koju cu cenu ponuditi u datom momentu, a ne da me svakojaka budala sprecava u tome. Ovo je berza, a ne igroteka ili ne ljuti se covece. Pravi ulagaci znaju gde i kada treba uloziti. Koga samo stite ovi nepismenjaci. Ja dajem novac i nadam se da zaradim, ali ako izgubim to je moj i samo moj problem, a ne problem drzave, premijera, nekog ministra, kafekuvarice ili cvecarke. I konacno umesto da gone firme sto daju onako povrsne izvestaje (konacno su se setili, ali mera bi trebala biti izbacivanje sa berze), oni se bave kako da zastite interese kriminalaca ciji je interes da im kapital i dobit uvek budu u maglu.

:thumbsup:

ProFit
05.12.2007., 12:20

sve je receno! :thumbsup:

magnetik
05.12.2007., 19:06
SOPSTENIE BERZA 05.12.2007 http://www.mse.com.mk/mk/vesti_nastani/vest_nastani.asp?kade=front#vest3378

5.12.2007
Соопштение на Берзата во врска со случајот “Маврово“

ЗА СЛУЧАЈОТ „МАВРОВО”

За почеток

Последните случувања на македонскиот пазар на хартии од вредност и коментарите во јавноста за тие случувања наметнуваат потреба уште еднаш да се објасни улогата на различните учесници на пазарот.

Би сакале да ги потсетиме сите „познавачи” на берзанската проблематика дека акционерските друштва котираат на Берзата на доброволна основа. Берзата стапува во деловни односи со котираните акционерски друштва преку склучување договори за котација. Котацијата придонесува за градење на имиџот на акционерските друштва, кои самостојно одлучиле да работат потранспарентно од останатите и прифатиле објавувањето на финансиски и нефинансиски ценовно чувствителни информации во јавноста да претставува нивна постојана обврска. Оттука, котираните друштва пред инвеститорите ја носат целосната правна одговорност за објавените, но и за необјавените информации поврзани со нивното работење. Берзата нема можност да врши увид и контрола врз тековното работење на котираните друштва на дневна основа и, поради тоа, не може во секое време да знае дали во овие друштва се случуваат настани кои за инвеститорите имаат карактер на ценовно чувствителни информации.

Вложувањето во хартии од вредност во модерните пазарни економии, со оглед на неизбежните ризици кои постојат на пазарот и зависноста од правовремени и релевантни информации, има третман на јавно добро. Пазарот на хартии од вредност почива на доверба на јавноста. Токму поради тоа оваа област е предмет на детална регулатива и стриктна поделба на институционалните овластувања и одговорности. Берзите, пред с#, го организираат самото тргување со хартии од вредност и се грижат за дистрибуција на податоците од тргувањето и податоците за работењето на котираните друштва. Регулаторите на пазарот на хартии од вредност и другите институции на правната држава ги определуваат законските правила на игра и се грижат за спроведување на истите.

За случајот

Да го вклопиме актуелниот случај АДГ Маврово Скопје во контекст на кажаното погоре.

Во врска со настаните на пазарот на хартии од вредност поврзани со АДГ Маврово, друштво котирано на Берзата, сметаме дека е особено важно македонската јавност да ја информираме за следното:

Објавување на ценовно чувствителни информации

• Македонската берза доби индиции за постоење на ценовно чувствителна информација - пререгистрација на ДООЕЛ Мавровоинженеринг во ДОО, со допис доставен на 13.11.2007 година од група акционери преку нивен правен застапник. Во прилог на тој допис беше доставена фотокопија од Договор за усогласување на ДООЕЛ во ДОО склучен помеѓу АДГ Маврово и Медијан Трејд ДОО Скопје. На фотокопијата немаше штембил и печат на АДГ Маврово, а нотарската заверка беше нечитлива. Имајќи ги предвид овие индиции, а поради неможноста да се утврди веродостојноста на доставените документи, Берзата итно реагираше со барање АДГ Маврово да се произнесе околу ова. На 19.11.2007 година АДГ Маврово достави до Берзата известување со детали околу пререгистрацијата на свои две фирми - ќерки од ДООЕЛ во ДОО: Мавровоинженеринг и Примаинженеринг. Истото е објавено преку специјалната веб апликација на Берзата СЕИНет, пред почеток на тргувањето на 20.11.2007 година. Со ова целата инвеститорска јавност беше запознаена со оваа ценовно чувствителна информација, за што до тој момент знаеле само лицата кои учествувале во договарањето и спроведувањето на трансакцијата (пререгистрацијата). Инидиции, пак, за ова, очигледно имале и акционерите, кои преку својот застапник ја информираа Берзата неколку дена пред тоа.
• Постапувањето на Берзата во оваа ситуација беше строго во согласност со нејзините правила: во моментот кога официјално ја доби ценовно чувствителната информација од котираното друштво, Берзата ја објави истата во јавноста. Претходно, Берзата немала таква информација и не можела да објави нешто за кое не знаела. Дали пред овој момент и колку долго некој имал таква информација, дали ја искористил истата и зошто побрзо не била информирана јавноста (преку Берзата) или Комисијата за хартии од вредност, тоа ќе биде предмет на истрага и евентуално санкционирање од страна на надлежните институции.
• Имајќи го предвид наведеното, може лесно да се заклучи дека токму реакцијата на Берзата помогнала да се обелодени оваа значајна ценовно чувствителна информација и истата да им стане достапна на сите инвеститори.

Јавен повик за свикување акционерско собрание

• Што се однесува до постапувањето на Берзата во врска со објавениот јавен повик за одржување на собрание на акционери на АДГ Маврово согласно судско решение, истиот беше објавен од страна на застапникот на група акционери на 07.11.2007 година во еден не многу тиражен деневен весник. За истото Берзата не беше известена до моментот на објавување на јавниот повик. Утредента, на 08.11.2007 година, по промптната реакција на Берзата, информацијата дека во дневен весник е објавен јавниот повик, заедно со ставот на котираното друштво АДГ Маврово, беше објавена и достапна до сите инвеститори на вообичаениот начин – преку специјалната веб апликација СЕИНет. На тој начин, секој заинтересиран инвеститор добил информација дека е во тек постапка за свикување собрание согласно член 386 од Законот за трговски друштва и дека истата ќе биде обжалена од страна на котираното друштво.

Прекинување на тргувањето

• Со оглед на тоа што во јавноста се полемизира дали и кога Берзата можела и/или требала да го прекине тргувањето со акциите на АДГ Маврово, треба да потсетиме дека во минатото Берзата го прекинуваше тргувањето со одредени акции кога, врз основа на официјално објавени информации од самите друштва или изјави во медиуми од акционери со квалификувано учество во тие друштва, се бараа дополнителни информации, а не откако информациите беа дистрибуирани во јавноста.
• Тргувањето со акциите овој пат беше прекинато со одлука на Одборот на директори на Берзата, донесена на вонредна седница одржана на 26.11.2007 година, како санкција поради задоцнето објавената ценовно чувствителна информација и поради фактот што во настанатата ситуација постоеше висок степен на конфузија во врска со (не)валидноста на закажаното Собрание на акционери на АДГ Маврово Скопје на 29.11.2007 година свикано со јавниот повик од 07.11.2007 година согласно судско решение.
• Напомнуваме дека помеѓу 14.11. и 19.11.2007 година (периодот за кој се проблематизира дека тргувањето не е прекинато) на Берзата беа истргувани вкупно 580 акции на АДГ Маврово. Оваа истргувана количина претставува 0,19% од вкупната истргувана количина на акции на ова друштво во периодот 01.01.-19.11.2007 година, кога се истргувани 305.004 акции или 122,86% од вкупната главнина на друштвото.
• Во контекст на големата трговска активност со овие акции во 2007 година, интересно е да се напомене дека во ревидираните финансиски извештаи на АДГ Маврово за 2006 година (исто така објавени на СЕИНет), овластените ревизори се воздржуваат од давање мислење, со детално образложение за причините за воздржувањето. Напомнувајќи дека позитивниот финаниски резултат и неквалификуваното ревизорско мислење не се услови за котација на Берзата, би сакале да истакнеме дека причините наведени од страна на ревизорите за воздржување од давање мислење претставуваат важна информација што за секој инвеститор би требала да значи поголем ризик од инвестирање.

За реакциите на Берзата

На седницата на Одборот на директори на Берзата, одржана на 26.11.2007 година, како што веќе беше објавено, Берзата ги презеде следните мерки:

• Котираното друштво АДГ Маврово Скопје беше јавно опоменато заради непочитување на Правилата за котација на Македонската берза во делот на објавување на ценовно чувствителни информации;
• Времено беше прекинато тргувањето со акциите на АДГ Маврово Скопје во периодот од 28.11.2007 година до 05.12.2007 година.
• Времено беа суспендирани од котација акциите на АДГ Маврово Скопје, во период до 30 дена, почнувајќи од 27.11.2007 година. Во овој период мируваат сите релации помеѓу Берзата и АДГ Маврово врз основа на склучениот договор за котација.
• АДГ Маврово останува да котира на Официјалниот пазар на Берзата, имајќи го предвид фактот дека исклучувањето од котација засега не би водело кон заштита на акционерите и инвеститорите.

Битен е и фактот дека, и покрај убеденоста присутна кај повеќе субјекти дека Берзата располага со неограничена моќ, согласно Правилата за котација на Берзата одобрени од Комисијата за хартии од вредност, најостра казна што Берзата може да ја изрече кон одредено котирано друштво е јавна опомена и исклучување од котација.

За крај

Случајот Маврово заслужува да биде предмет на јавна дебата затоа што негативните последици што од него произлегоа, а особено разврската што следува по реакциите на сите надлежни институции, ќе имаат големо влијание врз натамошниот развој на македонскиот пазар на хартии од вредност.

Секако, во целата вжештена атмосфера не треба да се заборави дека вакви случаи ги потресувале и, веројатно, и во иднина ќе ги потресуваат и многу поразвиените пазари на хартии од вредност во светот. Добро се познати, на пример, случаите на Енрон (Enron), Ворлдком (Worldcom) или Пармалат (Parmalat) кои се случија во последните години на пазари со долгогодишна традиција и регулатива.

За жал, од јавните изјави на некои акционери на АДГ Маврово, очигледно е дека познавањата за надлежностите, овластувањата и одговорностите на различните институции и учесници на пазарот на хартии од вредност се сеуште на мошне ниско ниво. Од друга страна, вложувањето во хартии од вредност треба да оди во чекор со добро познавање на начинот на функционирањето на пазарот и на релевантните законски прописи.

Затоа, сметаме за потребно да упатиме порака дека во јавноста не треба да се излегува со нестручни, неинформирани и неиздржани оценки. Исто така, наша порака е дека проблемите произлезени од еден изолиран случај не треба да се користат за давање генерални негативни оценки за состојбите на македонскиот пазар на хартии од вредност, односно (легитимното) незадоволство од настанатата ситуација да не се претвора во паушални јавни атаци врз тој пазар.

Пресудно во случајот Маврово, сепак, ќе биде дали надлежните институции, преку активирање на сите механизми што им стојат на располагање, ќе испратат јасна и недвосмислена порака дека вакво нешто не смее да се повтори.

МАКЕДОНСКА БЕРЗА АД СКОПЈЕ

akaci
05.12.2007., 20:16
SOPSTENIE BERZA 05.12.2007 http://www.mse.com.mk/mk/vesti_nastani/vest_nastani.asp?kade=front#vest3378

5.12.2007
Соопштение на Берзата во врска со случајот “Маврово“

За жал, од јавните изјави на некои акционери на АДГ Маврово, очигледно е дека познавањата за надлежностите, овластувањата и одговорностите на различните институции и учесници на пазарот на хартии од вредност се сеуште на мошне ниско ниво. Од друга страна, вложувањето во хартии од вредност треба да оди во чекор со добро познавање на начинот на функционирањето на пазарот и на релевантните законски прописи.

Затоа, сметаме за потребно да упатиме порака дека во јавноста не треба да се излегува со нестручни, неинформирани и неиздржани оценки.

МАКЕДОНСКА БЕРЗА АД СКОПЈЕ

Za ova govoram veke podolgo vreme. Ovaa e taa neprofesionalnost koja proizleguva od nasite pravni zastapnici. Gusev ako imase tri cisti namase da mu dozvoli na samoproglaseniot mnozinski akcioner Aleksandar Moronski da ja dokazuva svojata glupavost.Tragicno e sto zaradi niv ni se smeat lugjeto koi podobro ja poznavaat rabotata!

Kiko22
05.12.2007., 21:56
Za ova govoram veke podolgo vreme. Ovaa e taa neprofesionalnost koja proizleguva od nasite pravni zastapnici. Gusev ako imase tri cisti namase da mu dozvoli na samoproglaseniot mnozinski akcioner Aleksandar Moronski da ja dokazuva svojata glupavost.Tragicno e sto zaradi niv ni se smeat lugjeto koi podobro ja poznavaat rabotata!
A ti bi hteo sta???Ako si dao punomocje odvjetniku,povuci ga,pa fino mozes odbrati drugog odvjetnika i plati ga onoliko koliko ce traziti a sto se tice za Aleksandar Pandov koji je dao izjavu pred celokupne javnosti,bar je imao hrabrosti da izadje pred novinarima i suprostavit se sistemu koji ocigledno je zatajio a ne skrivati zad nekakvom nesposobnost odvjetnika i postirati na forumu kako oni ne valjaju a pri tome ti nista ne preuzimas.

exBroker
05.12.2007., 22:57
Za svi oni sto su izgubili nadu da ce im propasti dionice u Mavrovo jedna ohrabrujuca vest da decki iz Publikuma iz Skoplje pripremljuju paket dionice za prodaju ove kompanije

exBroker
05.12.2007., 22:58
:thumbsup:Samo hrabro momci

Max 11
05.12.2007., 23:07
Za svi oni sto su izgubili nadu da ce im propasti dionice u Mavrovo jedna ohrabrujuca vest da decki iz Publikuma iz Skoplje pripremljuju paket dionice za prodaju ove kompanije

???:confused:

volk
05.12.2007., 23:10
Koga ke se procita soopstenieto na MSE se dobiva vpecatok deka napravile se sto e vo nivna mok, no ne se soglasuvam so toa.

Објавување на ценовно чувствителни информации

• Македонската берза доби индиции за постоење на ценовно чувствителна информација - пререгистрација на ДООЕЛ Мавровоинженеринг во ДОО, со допис доставен на 13.11.2007 година од група акционери преку нивен правен застапник. Во прилог на тој допис беше доставена фотокопија од Договор за усогласување на ДООЕЛ во ДОО склучен помеѓу АДГ Маврово и Медијан Трејд ДОО Скопје. На фотокопијата немаше штембил и печат на АДГ Маврово, а нотарската заверка беше нечитлива. Имајќи ги предвид овие индиции, а поради неможноста да се утврди веродостојноста на доставените документи, Берзата итно реагираше со барање АДГ Маврово да се произнесе околу ова. На 19.11.2007 година АДГ Маврово достави до Берзата известување со детали околу пререгистрацијата на свои две фирми - ќерки од ДООЕЛ во ДОО: Мавровоинженеринг и Примаинженеринг. Истото е објавено преку специјалната веб апликација на Берзата СЕИНет, пред почеток на тргувањето на 20.11.2007 година. Со ова целата инвеститорска јавност беше запознаена со оваа ценовно чувствителна информација, за што до тој момент знаеле само лицата кои учествувале во договарањето и спроведувањето на трансакцијата (пререгистрацијата). Инидиции, пак, за ова, очигледно имале и акционерите, кои преку својот застапник ја информираа Берзата неколку дена пред тоа.

Прекинување на тргувањето

• Тргувањето со акциите овој пат беше прекинато со одлука на Одборот на директори на Берзата, донесена на вонредна седница одржана на 26.11.2007 година, како санкција поради задоцнето објавената ценовно чувствителна информација и поради фактот што во настанатата ситуација постоеше висок степен на конфузија во врска со (не)валидноста на закажаното Собрание на акционери на АДГ Маврово Скопје на 29.11.2007 година свикано со јавниот повик од 07.11.2007 година согласно судско решение.
• Напомнуваме дека помеѓу 14.11. и 19.11.2007 година (периодот за кој се проблематизира дека тргувањето не е прекинато) на Берзата беа истргувани вкупно 580 акции на АДГ Маврово. Оваа истргувана количина претставува 0,19% од вкупната истргувана количина на акции на ова друштво во периодот 01.01.-19.11.2007 година, кога се истргувани 305.004 акции или 122,86% од вкупната главнина на друштвото.

За реакциите на Берзата

На седницата на Одборот на директори на Берзата, одржана на 26.11.2007 година, како што веќе беше објавено...

Samata reakcija na MSE e zadocneta od prosta pricina sto sednicata Odborot na direktori ja odrzuva na 26-ti, a indikacii ima na 13ti i custvitelnata informacija od Mavrovo e dostavena na 19ti. Samoto stopiranjeto na akciite doaga skoro 1 nedela podocna, a za toa vreme od 20.11.2007 do samiot prekin na trguvanjeto se ima pad od okolu 10% sekojdnevno.
Ako se potsetime na stopiranjeto na akciite na Komercijalna banka vo noemvri 2006, na custvitelnata informacija objavena na 6.11.2006 za neuspehot na iznaoganje strateski partner, stopiranjeto na akciite sleduva na 9.11.2006. Sto znaci ako se saka moze da se reagira vednas, neli?!

За крај

Случајот Маврово заслужува да биде предмет на јавна дебата затоа...

Zatoa MSE ne treba da zaboravi deka vo ovaa situacija sekoj ima pravo da ja komentira nastanatata sostojba i da se bori za zastita na svoite investicii, bez razlika kolkavi se negovite/nejzinite "poznavanja" na berzanskata problematika. Ovaa prikazna od Mavrovo mora da bide pouka za MSE i KHV da bidat aktivni "zastitnici" na investitorite.
Kolku za primer denes bese objavena informacija koja se odnesuvase na Granit koja e od oktomvri 2007, eden mesec podocna. Zarem ne e veke vreme MSE da bara sto pogolema transparentnost i odgovornost od site A.D. koi kotiraat na berza?

pero.cukalo
05.12.2007., 23:32

Od kade izleze ovaa informacija? :confused:Dali se misli na brokerskata kukja Publikum???

mihail
05.12.2007., 23:36
"Македонската берза доби индиции за постоење на ценовно чувствителна информација - пререгистрација на ДООЕЛ Мавровоинженеринг во ДОО, со допис доставен на 13.11.2007 година од група акционери преку нивен правен застапник."
Pitanje: zashto ovi akcioneri nisu spodelili tu informaciju sa ostalim akcionerima - recimo na ovom forumu?

Evo slichno pitaju i od berze:
"Дали пред овој момент и колку долго некој имал таква информација, дали ја искористил истата и зошто побрзо не била информирана јавноста (преку Берзата) или Комисијата за хартии од вредност"?

"Утредента, на 08.11.2007 година, по промптната реакција на Берзата, информацијата дека во дневен весник е објавен јавниот повик, заедно со ставот на котираното друштво АДГ Маврово, беше објавена и достапна до сите инвеститори на вообичаениот начин – преку специјалната веб апликација СЕИНет."
Ima li ovo na SEINET? Ja nisam nashao.

Pozdrav!

PRETORIAN_MK
05.12.2007., 23:39
Samo da ve podsetam deka MSE nemase vakva spora reakcija na neobjavuvanje na na bilansi vo rok od 3 meseci na OTEKS - Ohrid i vednas go isfrli od kotacija a so Mavrovo se cekalo cela godina i prefrlanje na imot i svasta.....?!?!?!?!? OVDE NESTO SMRDI ?

Free bet
06.12.2007., 01:19
Ovde ne da smrdi nego korne. Strasna korupcija ispagja. Nego ne vi izgleda li deka MSE probuva da si go trgne gzot i ne prevzema odgovornost za slucuvanjata. Izgleda deka cela institucija rabotela edna nedela da go sostavat soopstenieto. Jas vakvo objasnuvanje, citaj pravdanje, ne sum sretnal od niedna institucija. Pa uste i ne ucat sto e rizik i rizicni kompanii i kako pravilno se investira. Se spomnuvaat kompanii koi propadnale na svetski berzi, no ne svakjaat deka tie ne propadnaa zaradi regulativata i pravilata na igra za koi vo ovoj primer se tokmu vinovni KHV i MSE, kolku i da ne priznavaat.