PDA

View Full Version : Trebišnjica (HETR-R-A)

Taj
06.02.2007., 11:38
Što vama znači ovaj podatak:
Trebišnjica 1 P/B
Gacko 1,44 P/B
Uglevik 1,59 P/B

HIDROELEK. NA TREBIŠNJICI AD TREBINJE (HETR-R-A)
http://81.93.74.18/berzanova/finpokazatelji.aspx?hartijaID=1121
Odnos tržišne i knjigovodstvene cijene 1,0231415

Ostale su več na 1,5 booka:

R I TE GACKO AD GACKO
http://81.93.74.18/berzanova/finpokazatelji.aspx?hartijaID=1074
Odnos tržišne i knjigovodstvene cijene 1,44363396

R I TE UGLJEVIK AD UGLJEVIK
http://81.93.74.18/berzanova/finpokazatelji.aspx?hartijaID=1122
Knjigovodstvena vrijednost po akciji 1,59933435

Po time podatku je Trebišnjica najjeftinija od svih.... Sto kažete?

netstrider
06.02.2007., 12:24
1) ajde probaj ne otvarati temu zbog gluposti.
2) mislim da na obije teme od navedenih imaš odgovor na svoje pitanje:
-Ulaganje u RS
-Elektroprivreda RS
Razlog leži u činjenici što je svaka vršna elektrana (s visokom branom) unikatna. Kod nje book "ništa" ne znači. Ovdje je book bio dosta veći jer su inicijalna ulaganja probijanja krševitog kamena bila itekako skupa, pa je to korigirano. Bilo kako bilo, osim što je ovaj post namjerno diluted i što nema veze s vezom, molim moderatore da moj odgovor premjeste na temu Elektroprivreda RS jer mu je tamo mjesto. Tamo su i objašnjene neke metodologije procjene vrijednosti elektrana ako koga zanima.
Pozdrav,

net

tuzlak
06.02.2007., 13:01
Uglevik 1,59 P/B

Pored svega što je naveo Netsrider, netačan je i podatak za RTEU, jer nije P/B=1,59 nego po jučerašnjem trgovanju oko 1.
Apsolutno se slažem sa Netsom, jer sam isti komentar dao i za EKBL.

Goran8
12.02.2007., 17:34
PROJEKAT SE NASTAVLJA

Iako ne postoji znanstvenik ili ekološko udruženje koje nije progovorilo o ovom slučaju i sugeriralo što se može sve dogoditi na prostoru Hercegovine ako se ovaj projekt nastavi, čini se kako će se realizacija neminovno nastaviti.

Milorad Živković, savjetnik ministra privrede, energetike i razvoja RS, kaže da su Gornji horizonti samo dio projekta svih energetskih objekata u slivu rijeke Trebišnjice.

"Dio tih projekata već je realizovan prije rata", kaže Živković, podsjećajući da su to hidroelektrana (HE) na brani Grnčarevo, HE na brani Gorica i prva faza HE Dubrovnik.

On je kazao da je i Hrvatska iskazala interes za realizaciju projekta "Gornji horizonti", pošto bi imao veliki značaj za izgradnju druge faze HE Dubrovnik.

"Studije koje su rađene još prije rata pokazuju da je postojalo pozitivno mišljenje s ekološkog stanovišta, ali ako postoje određene nejasnoće po tom pitanju, RS ne bježi od toga da se napravi analiza i da se o njoj raspravlja", kaže Živković.

Prema njegovim riječima, problemi koji se navode u vezi sa zaslanjivanjem Neretve u većem dijelu mogu nastati trenutnim načinom korištenja voda, rijeke nego uticajem Gornjih horizonata.

"Uticaj Gornjih horizonata na zaslanjivanje ušća Neretve biće zanemariv u odnosu na to koliko na to utiču već izgrađene elektrane na Neretvi", tvrdi savjetnik ministra.

Govoreći o značaju voda sa Gornjih horizonata on je naveo da ukupni potencijal iznosi oko 320 GWh, od čega vode Fatničkog polja nose 130 GWh, dok bi preostalu snagu činile vode koje još nisu prevedene.

Živković upozorava da se poenta cijele priče stavlja samo na jedan segment i postavlja se pitanje za čitav projekt.

DOLINA NERETVE NEĆE BITI PUSTA

Ljubo Glamočić, pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja, smatra da će se u narednih 50 godina u svijetu glavna borba voditi oko izvora električne energije i pitke vode. "Srećom RS raspolaže značajnim resursima, što nekima iz našeg okruženja ne odgovara", kaže Glamočić, dodajući da zato iznose osporavanja bez osnova.

On smatra da bi jedan od razloga za opstruisanje projekta moglo biti i to što je RS jedini izvoznik struje na Balkanu nakon zatvaranja nuklearke u Bugarskoj.

"Priče da će dolina Neretve biti pusta ako se dozvoli gradnja Gornjih horizonata su bez osnova", kaže Glamočić, dodajući da će Vlada RS to dokazati studijom koja će to potvrditi.

"Regulacijom Gornjih horizonata ćemo pokazati da će se primjenom određenih tehničkih rješenja značajno poboljšati stanje u tom dijelu tokova i to posebno u vrijeme niskih voda Bregave", ističe Glamočić.

Prema njegovim riječima, akumulacije će se stvarati u zimskom i proljetnom periodu kupljenjem snijega sa Kalinovika i svih brda do Gacka, čime će se stvoriti zalihe vode kojima će se u ljetnim mjesecima moći ispuštati i na taj način regulisati tokovi.

On je kazao da je u toku izrada novih studija koje bi sve ovo trebale da potvrde, te da se već postavljaju mjerni instrumenti koji će snimiti tačnu situaciju.

"Izgradnja Gornjih horizonata ima višestruki značaj, polja u gornjem dijelu su plavna i regulacijom voda dobili bismo plodna zemljišta, stvorilo bi se bolje snabdijevanje vodom, a naravno i uslovi za proizvodnju struje", tvrdi Glamočić.

Nezavisne novine

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=9743&Itemid=58

Lorenzo
15.02.2007., 22:38
Što vama znači ovaj podatak:
Trebišnjica 1 P/B
Gacko 1,44 P/B
Uglevik 1,59 P/B

...

Po time podatku je Trebišnjica najjeftinija od svih.... Sto kažete?

Prije bi malo pogledao, s obzirom da je riječ o proizvodnji i ogromnim vrijednostima osnovnih sredstava p/EBITDA. Mislim da je vrlo prihvatljiv usporedni instrument o stvaranju dodane vrijednosti hidro proizvođača el. energije:

HETR
p/EBITDA= 39

HEDR
p/EBITDA=69

HELV
p/EBITDA=41

Goran8
23.03.2007., 15:26
HADŽOVIĆ: TEMA ''GORNJI HORIZONTI'' VIŠE GODINA PRISUTNA I AKTUELNA Ispis
Friday, 23.03.2007.

ImageU povodu najave premijera Republike Hrvatske Ive Sanadera da će tokom službene posjete Sarajevu razgovarati i o projektu ''Gornji horizonti'', koji bi mogao imati velike posljedice na područje donjeg ...

... toka Neretve, Hadžović je kazala da se radi o velikom sistemu u sklopu kojeg su već od polovine prošlog stoljeća planirani i izgrađeni značajni objekti, a planira se i izgradnja još dodatnih objekata.

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=10541&Itemid=59

tuzlak
23.03.2007., 15:48
Analitičari smatraju da je jedan od važnih pokazatelja kada se glada podcjenjenost odnosno precjenjenost neke akcije odnos tržne kapitalizacije i godišnjeg prihoda.
Po tome je HETR najprecjenjenija jer ima Mcap 1,2 milijarde a prihod oko 55 mil KM!!
Inače sam primjetio da se u diskusijama malo spominje ovaj kriterij podcjenjenosti cijena akcija (dionica). Ja sam se baš na osnovu ovoga odlučio za neke firme na BLSE.

GG
23.03.2007., 21:33
Sitni i Guardian

Slažem se sa vašim konstatacijama da ne treba iznositi neargumentirano ovakve podatke, ali mislim da bi ovakve stvari ipak trebalo ostaviti za arhivu.

Mene baš zanima, između ostalog, što će biti u ovo vrijeme slijedeće godine sa HETR.

U tu svrhu jedan prijedlog moderatorima - budući da se ovakve stvari javljaju i na ostalim forumima otvorite topic neargumentirane izjave (ili sl.) i sve ovakve poruke trpajte u taj topic. Pa kog zanima neka čita. Također mislim da bi svima bilo veoma interesantno, a možda i korisno, čitati ovakve stvari sa vremenskom zadrškom.

Pozdrav

GG

Jumbo
23.03.2007., 21:54
Podržavam GG-a. Takva je teme postojala na HR forumu i tamo su se mogle pisati svakakve gluposti, a kako nas je Rafter od svog dolaska zatrpao s istima, zahvaljujući njegovom svesrednom angažmanu mogli bi otvoriti takvu temu i ovdje. Nešto kao "Bez cenzure".

Tuzlak ovo o čemu ti pišeš skraćeno se zove P/S i po meni je to glavni kriterij za odabir dionice. Firmu koja ima P/S preko 4 ne gledam taman da im je profitna margina i RoE 30 %.
Firme koje imaju visoki P/E (preko 50) nikako ne smiju imati veći P/S od 1.

Guardian
27.03.2007., 15:04
Čitam ovaj FI trebišnjice i ima nejasnoća!

Bilans stanja: Neraspoređeni dobitak!
VI NERASPOREĐENI DOBITAK (117+118) 116 17931778
1. Neraspoređeni dobitak iz ranijih godina 117 7466902
2. Neraspoređeni dobitak tekuće godine 118 10464876

A sad Bilans uspjeha!
Đ. NETO REZULTAT
I NETO DOBITAK (274-276+277) 278 2459619

A nisam primjetio neka druga smanjenja..., Rev.Rezerve...., ako nešto nisam primjetio, hvala unaprijed na ispravci.

Goran8
29.03.2007., 17:35
GOSPODARSTVO SARAJEVO, 28. ozujka Mjesovito povjerenstvo za vodno gospodarstvo Hrvatske i BiH postiglo je dogovor da nece biti nikakvih aktivnosti na hidroenergetskom sustavu Gornji horizonti bez suglasnosti hrvatske strane. Republika Srpska namjerava u gornjem toku rijeke Neretve izgraditi nekoliko hidroelektrana,?sto bi se moglo negativno odraziti na stanje u dolini Neretve. Da bi Hrvatska dala suglasnost, Republika Srpska mora izraditi kompletnu studiju utjecaja na okolis.

http://wap.hrt.hr/hrmtt/show.jsp?pg=212

bolence
29.03.2007., 17:44
Sasvim normalna izjava, sumnjam da je neko pametan mislio da ce RS napraviti elektrane bez izrade studije i nezavisne revizije iste.

canada
05.05.2007., 12:24
Sasvim normalna izjava, sumnjam da je neko pametan mislio da ce RS napraviti elektrane bez izrade studije i nezavisne revizije iste.

Šta se događa sa Trebišnjicu? Zašto neumorno pada cena? Možemo očekivat, da če uskoro početi rast ili ne?
Kakvi komentari?

amer
05.05.2007., 14:36
Šta se događa sa Trebišnjicu? Zašto neumorno pada cena? Možemo očekivat, da če uskoro početi rast ili ne?
Kakvi komentari?

udebelo preskupa

Guardian
05.05.2007., 15:36
Prvi put da je amer u pravu i da se slažem sa njim...

Rafter
08.05.2007., 22:50
udebelo preskupa

Ne možeš to tvrditi sa nekom sigurnošću.Nije mi jasan ovako nizak pad,pada uostalom kompletan sastav EPRS.Mislim da može dole još 2-3 dana maximalno (šteli se nečiji ulazak na niskoj cijeni,mislim).
Mislim da će se vrlo brzo vratiti na 3.72 koliko je bila prošli mjesec.

Mislim naravno,nemogu dokazati kao ni nitko drugi suprotno.
POZDRAV

Mikey
09.05.2007., 08:43
Ljudi ne shvaćaju da je to državna firma (taj EPRS) i takva će i ostati.
Također je to Holding (baš kao što se vesele i ovi u FBIH :) ?), a to znači da će raditi svakako.
Također još kad dođu i Nove elektrane RS d.o.o. što će li tek onda to biti...

Stigo ćumur...
Ali ako shvate tržišnu ekonomiju i neke druge stvari bit će bolje...neko kaže...
(ex.soc.economy)

Ipak, bilo bi 100 puta bolje kad bi onda po nekom osnovu pustili EPRS u prodaju ili PO, ovako tu može biti prelijevanja da glava zaboli.
Nažalost.

tuzlak
09.05.2007., 09:18
[QUOTE=Rafter]Ne možeš to tvrditi sa nekom sigurnošću.

Raferu, jesi li čuo za tzv. fundamentalne pokazatelje podcjenjenosti odnosno precjenjenosti neke akcije ili dionice?
Šta se to ima dokazivati ako neka kompanija ima recimo P/E 450, a stručnjaci tvrde da je sve preko 25 PRECJENJENO ?
A da zanemarimo i ovo, puno je loših vijesti oko elektro-sektora u zadnja dva-tri dana. Ono što bi moglo otjerati investitore iz ovog sektora je ova socijalna politika koju vodi Vlada RS na račun dobiti (od "naše" dobiti se renoviraju škole i veterinarske stanice:mad: ), kao i stalna ponavljanja Dodika da neće biti privatizacije elektrana i distribucija. Moguće je čak i da se novi gubici rafinerije pokriju iz ove dobiti.
Za hidroelektrane je još posebno loša vijest da navodno rade sa 20 % kapaciteta , a tek je ljeto na pragu.
Bojim se da ćemo dugo čekati na neke značajnije skokove u ovom sektoru.
Moj savjet - sell!

Mikey
09.05.2007., 09:21
(od "naše" dobiti se renoviraju škole i veterinarske stanice:mad: ),

Od kud ti to...?
Imaš link na to

tuzlak
09.05.2007., 09:53
Od kud ti to...?
Imaš link na to

Nađi ranije Odluke o raspoređivanju dobiti, pa ćeš vidjeti.
Zar ti stvarno misliš da će Dodik dijeliti dobit sa malim dioničarima (da ne kažem još i Slovencima, Hrvatima, Bošnjacima, Austrijancima, "kanađanima"...)?

Mikey
09.05.2007., 09:54
Znam za AERD i sl, ali za ovaj tvoj navod ne znam...ili sam zaboravio možda?

netstrider
09.05.2007., 11:32
1) Holding je to šlampavo napravio jer nije znao. To su ponovili u slučaju TLKM jer su Trebinje xyz km od Banja Luke (TLKM je u BL). Ima Dodo savjetnike, bez brige, i ispravit će to ako mu netko objasni da mu dugoročno odgovara (rekao bih da on ni ne zna o čemu se radi i u čemu je problem. Za neke probleme on je jednostavno premijer i neće ni znati za njih ako mu prvi ljudi ne ukažu na njih i argumentirano mu objasne razliku "drugog" pristupa).
OT ste.
Pozdrav,

net

ps: Zašto je moj strong sell odavno na HETR (što me čini potpuno u krivu):
-elektrana proizvodi koliko proizvodi. Po ovoj politici, ako podigne dobit 5 puta, P/E joj je 89 što je jako puno. HETR uz trenutne cijene struja može maksimalno povećati dobit 4 puta, do kraja godine je to na nekoj godišnjoj razini od 5 puta ako se cijene na prosječnoj godišnjoj razini podignu 40-tak %. Dakle u najboljem mogućem scenariju ova cijena može biti opravdana za 2 godine. Ono što ja mogu reći je da je vjerojatnost za tako dobar scenarij nikakva, tj. kolike bi trebale biti cijene ostalih poduzeća u sastavu EP ili još bolje u RS kad bismo im gledali najbolji mogući scenarij u naredne 2 godine?
Inače, P/E od 89 znači da ti treba oko 100 godina da vratiš uloženo, tj. jako veliku vjerojatnost da u narednih par godina možeš biti u kapitalnom minusu a sumnjam da netko želi biti par godina u minusu u takvoj situaciji. Opet, ako će sve gore, ići će i HETR, ali ja polazim od pretpostavke da se on the long run sve nivelira na neke fer vrijednosti, a to je u slučaju HETR vrlo loš scenarij.
Pozz,

net

(htio sam reći tuzlaku da argumentira, mada se svačija razmišljanja o precijenjenosti HETR svode na slično i vrlo očito. Svakako se može reći "tržišno precijenjena", uz kakva god luda očekivanja)

Batboy
09.05.2007., 16:56
Struja i nafta drže cijelu berzu, jer ako je i HETR precjenjena u što sumnjam, debelo će biti ''precjenjen'' veliki di BLSE

Goran8
09.05.2007., 19:07
Za hidroelektrane je još posebno loša vijest da navodno rade sa 20 % kapaciteta , a tek je ljeto na pragu.

Odavno nisam vidio zlonamjerniju poruku na forumu. Dragi forumaši zapamtite ovaj "nick" kad za 2 mjeseca izađe polugodišnje izvješće pa ćemo vidjeti što je 20% a što 120% kapaciteta.
Govorim isklučivo za HETR.

Goran8
09.05.2007., 19:10
[QUOTE=Rafter]Ne možeš to tvrditi sa nekom sigurnošću.
Bojim se da ćemo dugo čekati na neke značajnije skokove u ovom sektoru.
Moj savjet - sell!

Odavno nisam vidio zlonamjerniju poruku na forumu. Dragi forumaši zapamtite ovaj "nick" kad za 2 mjeseca izađe polugodišnje izvješće pa ćemo vidjeti što je 20% a što 120% kapaciteta.
Govorim isklučivo za HETR.

Rafter
10.05.2007., 00:13
Ljudi,moramo biti optimisti ako želimo zelenilo,ove tužne poruke iako su možda istinite samo stvaraju paniku kod vlasnika akcija i naravno padove...

Debela_Berta
14.05.2007., 15:17
HETR P/E 460 P/B 1.13
HELV P/E 123,032 P/B 1.51
HEDR P/E 349 P/B 2.24

Da zanemarimo P/B sada, ovo su podaci sa sajta berze u petak na vrhu korekcije. Poredio sam najviše cene ovih hidroelektrana i njihovo dno, pa se vidi da ih je tržište prilično efikasno "kaznilo", HETR i HELV su pali oko 21%, a HEDR 29%.
Za HELV je bolje da su gubitaši, P/E od 0 bolje izgleda nego 120K :)
Precenjeno - potcenjeno?
Fundamentalno sigurno precenjeno, al šta drugo nije...kada bi kupovao po fundamentima, jako malo akcija bi kupio na BLSE.
Imam HETR, ja sam odlučio da je prodam čim se malo povrati.
Mislim da je ova akcija "marketinška" to jest da ljudi u Srbiji su uglavnom za nju čuli..znate kako se kupuje..rekla kazala, ne znam čoveka koji nema HETR u portfoliju.
Jedina prednost - likvidnost. Živi bili pa videli, ali sad već duže vreme pratim BLSE, uočio sam bolje prilike, pa prodajem HETR jer mislim da ću drugde bolje zaraditi, a novih novaca za ulaganje nemam:(
Pozz
DB

Zeks
14.05.2007., 15:54
HETR P/E 460 P/B 1.13
HELV P/E 123,032 P/B 1.51
HEDR P/E 349 P/B 2.24

Da zanemarimo P/B sada, ovo su podaci sa sajta berze u petak na vrhu korekcije. Poredio sam najviše cene ovih hidroelektrana i njihovo dno, pa se vidi da ih je tržište prilično efikasno "kaznilo", HETR i HELV su pali oko 21%, a HEDR 29%.
Za HELV je bolje da su gubitaši, P/E od 0 bolje izgleda nego 120K :)
Precenjeno - potcenjeno?
Fundamentalno sigurno precenjeno, al šta drugo nije...kada bi kupovao po fundamentima, jako malo akcija bi kupio na BLSE.
Imam HETR, ja sam odlučio da je prodam čim se malo povrati.
Mislim da je ova akcija "marketinška" to jest da ljudi u Srbiji su uglavnom za nju čuli..znate kako se kupuje..rekla kazala, ne znam čoveka koji nema HETR u portfoliju.
Jedina prednost - likvidnost. Živi bili pa videli, ali sad već duže vreme pratim BLSE, uočio sam bolje prilike, pa prodajem HETR jer mislim da ću drugde bolje zaraditi, a novih novaca za ulaganje nemam:(
Pozz
DB

Koristiti P/E pokazatelj kod preduzeca u okviru Elektroprivrede RS nema nikakvog smisla zbog njihove unutrasnje organizacije. HE su veoma profitabilne sto se iz ovih bilansa naravno ne moze vidjeti.

P/B je samo nesto malo preko 1, sto je daleko ispod prosjeka ovog sektora.

Prema prethodnoj procjeni iz 2000. godini, knjigovodstvena vrijednost HETR je bila oko 3.9 KM po akciji!

Nije mi jasno zasto niste prodavali HETR na 3.6-3.7 nego ste odlucili da ga prodajete poslije korekcije od 25-30%.

Debela_Berta
14.05.2007., 16:00
Ja nisam jos prodao, cekam da se vrati na tih 3,7 a onda u nešto rizičnije..

gustavo
14.05.2007., 16:05
Ja nisam jos prodao, cekam da se vrati na tih 3,7 a onda u nešto rizičnije..

Time ćeš doprinjeti formiranju Trokuta (iz TA);)

Batboy
14.05.2007., 16:16
Debela Berta, slažem se s tobom. Takođe ću izaći iz HETR za neko kraće vrijeme, ali i ponovo ulaziti zavisno od kretanja tržišta.

Prilaka ima dosta. Kad se najviše crvenilo ja sam bilježio rast.

lomu
14.05.2007., 16:48
Ne znam za vas ali meni je sve što če biti za 5 godina traženo i zbog čega če možda zaratiti negdje ( nafta, struja, voda...) vrijedi puno više od trenutačne cijene na berzi uz predpostavku da negdje postoje kompanije sa puno love 8 CEZ, E-ON, ...) za investicije baš u to čega neče biti u naredih 5 - 10 godina:thumbsup: :biggrin:

Debela_Berta
14.05.2007., 16:51
Što kaže Net ako raste sve rast će i HETR, izgura njega uvek tržište..
Ja sam kao neiskusan investitor novajlija, skupio sve sto sam imao (i pozajmio od svih kojih sam mogao i od banke takodje)..znači vremenska diversifikacija nista..i onda sam ostao bez para, a vidim i druge prilike..
Pa s obzirom da u portfoliu imam EDPL, EKBL, HETR, RITE, RTEU i TLKM nekako mi HETR prvi kandidat da prodam kad se vrati i udjem u nesto novo..
Forum mi je dosta pomogao..ima i dosta budalastina ali i pametnih postova..
pozz

Goran8
14.05.2007., 17:25
Prije svega htio bi se zhvaliti na analizama koje utemeljene i prepisane iz SAD i ostalih zapadno evropskih analitičara, zapravo svih onih koji su se obogatili na Burzama.
Naravno svi oni svoje bogatstvo temelje na fundamentalnoj analizi.
Međutim ta pravila vrijede negdje drugdje,a u Bih možda za 2-3 godine.
Pravi primjer je HETR P/E 460 P/B 1.13 koji će sigurno još više skočiti u narednih 6 mjeseci utemeljenim na očekivanjima svega onoga što slijedi.
Kod nas je tržište emotivno a ne racionalno zato mislim da je prerano prodavati po 3.70 km kad se može još puno zaraditi.

Rafter
14.05.2007., 23:28
Potpuno se slažem.Ja imam HETR odavno i ne mislim je prodavati ispod 4,50 makar pala na 1.06 npr.Pogledajte sadašnju ponudu i potražnju i sve će vam biti jasno (Niko je ne da ni po 3 KM).Malo je usporila,kao i ostale,situacija u Srbiji ali sad je opet uhvatila zalet.Mislim da je vrlo glupo prodati je sada,to je kao da si potpisao da predaju u dobijenoj bitci.
POZDRAV

Lorenzo
14.05.2007., 23:44
Što kaže Net ako raste sve rast će i HETR, izgura njega uvek tržište..
Ja sam kao neiskusan investitor novajlija, skupio sve sto sam imao (i pozajmio od svih kojih sam mogao i od banke takodje)..znači vremenska diversifikacija nista..i onda sam ostao bez para, a vidim i druge prilike..
Pa s obzirom da u portfoliu imam EDPL, EKBL, HETR, RITE, RTEU i TLKM nekako mi HETR prvi kandidat da prodam kad se vrati i udjem u nesto novo..
Forum mi je dosta pomogao..ima i dosta budalastina ali i pametnih postova..
pozz

Dobro si se izložio na elektro sektor. Ja osobno ne bih imao hrabrosti po ovim cijenama. U portfelju držim samo jednog iz elektrosektora... Ljudi vole ovaj sektor, pa nek se nađe.

P.S.
Ne znam, što se držite samo tih p/b i p/e. Malo ostalih pokazatelja izbacite, jedan vara na podcijenjenost (relativnu), a drugi na prepreprecjenjenost( :biggrin: ).

Batboy
14.05.2007., 23:57
Mislim da će biti oscilacija što se tiče ove akcije (kao i drugih likvidnih).

Ove godine sam već dva puta izlazio iz HETR i ponovo ulazio tako da sam bilježio sam značajnu zaradu.

Sve dok ima vaučerista to nije problem... Ovo tržište je veoma osjetljivo, i mislim da će oscilacija biti na ovakvim snažnim HOV.
Ali prije svega to su HOV koje su uglavnom u državnom vlasništvu.

Nemos
15.05.2007., 00:00
Ali se može puno i izgubiti. HE na BLSE su PRECIJENJENE i kad-tad kad ovo tržište sazri, pašće toliko da će mnoge da zaboli.

olujni
15.05.2007., 09:17
Ljudi moji, sve su to OK analize...
Ipak, HE, TE su okosnice cijelog gospodarstva, a energije može samo faliti...
Ove akcije će uvijek imati oscilacije, ali i likvidnost...

canada
23.05.2007., 10:52
Šta sa događa sada sa ovim dionicama? Koji je razlog za takav pad u ovih danima? Kakvo naprijed?

lomu
23.05.2007., 11:01
Pa najbolje ti je glavom u zid :):)

Ne stvarajte nepotrebnu paniku. Istina je da ne izgleda tako ružno kako je :):)

Vlada nas zaj...la i oduzela nam godišnji regres :) za ljetovanje

Rafter
24.05.2007., 14:21
Budi se i HETR.
Iskreno se nadam da je sutra zadnji dan(ove godine) za ukrcavanje ispod 3,10

moke_
25.06.2007., 13:41
hoće li hetr napokon gore? ili? ima li netko kakva saznanja?

Zeks
25.06.2007., 13:44
HETR je sa 3.80 pao na 2.20 u posljednjih mjesec i po dana, dok je HEDR sa 3.4 pao na 1.55.

Po meni, HEDR i HETR su odlicne investicije u ovom momentu.

Schlager
25.06.2007., 14:14
Mnogi se ne bi slozili sa tobom,pogotovo za HEDR,koji je cesto pominjan ovde kao hartija sa jednim od najgorih pokazatelja,pogotovo P/E.

moke_
25.06.2007., 14:17
preporuka: buy?

Zeks
25.06.2007., 14:21
Mnogi se ne bi slozili sa tobom,pogotovo za HEDR,koji je cesto pominjan ovde kao hartija sa jednim od najgorih pokazatelja,pogotovo P/E.

Bazirati argumentaciju na P/E pokazatelju kod HEDR nema nikakvog smisla.

Izanaliziraj malo operativne pokazatelje kod HEDR pa ces doci do sasvim drugacijih saznanja.

Koliko je meni poznato, cijenja kostanja po kwh elektricne energije kod HEDR je najniza u Evropi.

Zeks
25.06.2007., 14:32
preporuka: buy?

Da, naravno.

moke_
25.06.2007., 14:33

Izanaliziraj malo operativne pokazatelje kod HEDR pa ces doci do sasvim drugacijih saznanja.

Koliko je meni poznato, cijenja kostanja po kwh elektricne energije kod HEDR je najniza u Evropi.

a što s HETR? buy? ili?

moke_
25.06.2007., 14:35
Da, naravno.

koja je tvoja procjena, do koliko bi to moglo ići, odnosno, gdje bi moglo stati.
ako se sad udje, na kojoj bi cijeni trebalo izaci?

Batboy
25.06.2007., 14:39

Pokazatelji P/E nemaju trenutno nekog većeg smisla, ali na neki duži period mogu biti dobra smjernica.

Osim toga, HEDR stvara gubitke tamo gdje ih nebi trebalo biti, i ako ti to npr. spada u jedan dio oper. pokazatelja onda HEDR ne može da stoji dobro na BLSE, zato je ovako nisko......

Zbog ovakvog pada postoji prostor za brz rast i tu se slažem s tobom.
Ali ja ipak djem glas za HETR

Zeks
25.06.2007., 14:40
a što s HETR? buy? ili?

Ako moram da biram izmedju HEDR i HETR, u ovom momentu bi odabrao HEDR.

Naravno nema greske i ako se udje u HETR po ovoj cijeni.

Na jesen bi to trebalo da ode daleko iznad sadasnjeg nivoa cijena.

Zeks
25.06.2007., 14:45
Osim toga, HEDR stvara gubitke tamo gdje ih nebi trebalo biti, i ako ti to npr. spada u jedan dio oper. pokazatelja onda HEDR ne može da stoji dobro na BLSE, zato je ovako nisko......

Ne razumijem o kakvim operativnim gubicima se ovdje prica.

HEDR je ovako nisko samo iz razloga panike i iracionalnog ponasanja pojedinih ulagaca, sto je opsta karakteristika na BLSE u posljednjih desetak dana.

Batboy
25.06.2007., 15:04
Naravno da svaka firma ima gubitke samo je pitanje kakve i kolike (ovo više neću komentaristati), a što se tiče ovih paničara tu se slažem s tobom.

I naravno stojim iza toga da je HETR bolja investicija od HEDR.

PoZZ.

moke_
25.06.2007., 15:09
koja je gornja granica za HETR? ako sam udjemo kada bi trebali izaći?

Batboy
25.06.2007., 20:26
@moke Niko ti ne može reći target, naročito ne kod ovih gigantski (bar za ovo tržište) HOV, sve je puno vaučerista i špekulanata, i podložno je čestim korekcijama. Već sam prognozirao, kao i većina ostalih forumaša ovaj ''sezonski'' pad, ali ne ovakav.

Korekcija je bila duboka, zatim je uslijedila panika i uz mali promet, smo tu gdje jesmo. :(

Iskreno se nadam da će do kraja godine HETR biti na 3,5KM-3,8KM (maksimalna visina koja je bila ove godine), a sve preko toga je fantastično.

Na HETR je uslijedio brz pad, i kao po već uhodanom sistemu treba očekivati brz rast. :thumbsup:

PoZZ.

BAT

Taj
29.06.2007., 09:40
@moke Niko ti ne može reći target, naročito ne kod ovih gigantski (bar za ovo tržište) HOV, sve je puno vaučerista i špekulanata, i podložno je čestim korekcijama. Već sam prognozirao, kao i većina ostalih forumaša ovaj ''sezonski'' pad, ali ne ovakav.

Korekcija je bila duboka, zatim je uslijedila panika i uz mali promet, smo tu gdje jesmo. :(

Iskreno se nadam da će do kraja godine HETR biti na 3,5KM-3,8KM (maksimalna visina koja je bila ove godine), a sve preko toga je fantastično.

Na HETR je uslijedio brz pad, i kao po već uhodanom sistemu treba očekivati brz rast. :thumbsup:

PoZZ.

BAT

I ja tko mislim. HETR je u ovom trenutku najbolji izbor.

tuzlak
04.07.2007., 09:53
:eek:
http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=13343&Itemid=59

bolence
04.07.2007., 10:24
Ako je istina onda je ovo tragikomicno!!! Cuj za prvih 5 mjeseci napraviti 7 miliona maraka gubitka proizvodeci struju na hidroelektrani ?

ferrari
04.07.2007., 16:03
nije jasno naveo, kakav gubitak, za koji period....

tuzlak
04.07.2007., 16:44
A čuj, nije bilo nikakve koristi za male akcionare ni kada su imali dobit 10 mil KM, pa zašto bi se sada uzbuđivali oko gubitka.
Osim za one koji su kupovali po 2 KM pa uvalili nekim kretenima po 3,9 ...

duno1
02.08.2007., 12:18
Niko ne komentira veliku rast u tjedan dana (iz 2,30 na 2,69 BAM).

Rafter
03.08.2007., 19:42
Evo ja se radujem,mislim da će HETR brzo doći na svojih 3.50-4.00.

Batboy
03.08.2007., 20:45
A čuj, nije bilo nikakve koristi za male akcionare ni kada su imali dobit 10 mil KM, pa zašto bi se sada uzbuđivali oko gubitka.
Osim za one koji su kupovali po 2 KM pa uvalili nekim kretenima po 3,9 ...

Ajde Tuzlak molim te ostavi se ti svojih federalnih inf. neka petljaju tamo po SASE. Koliko su iskreni to smo vidjeli u prethodnom periodu.

Koji to sektor nije potorio za 30-40% u proteklom periodu. Ko je kome uvaljivao bolje kometariši na bez cenzure......... :thumbsdow

Batboy
03.08.2007., 20:46
Niko ne komentira veliku rast u tjedan dana (iz 2,30 na 2,69 BAM).

Zašto bi, korekcija ga odnjela na malom prometu.

Guardian
04.08.2007., 13:45
Ajde Tuzlak molim te ostavi se ti svojih federalnih inf. neka petljaju tamo po SASE. Koliko su iskreni to smo vidjeli u prethodnom periodu.

Koji to sektor nije potorio za 30-40% u proteklom periodu. Ko je kome uvaljivao bolje kometariši na bez cenzure......... :thumbsdow

Ne napadaj čovjeka bez ikakvog razloga..., ako neko korektno piše, onda je to tuzlak.

A uz to, stariji je član od tebe...

Taj
09.10.2007., 16:23
Što se dešava sa HETR?

cmyk
09.10.2007., 17:01
upravo to što se događa svim skupim hartijama.

golf
09.10.2007., 18:17
HETR je reagovao kao i sav energetski sektor na BLSE na ovu "naftnu krizu" koja za sobom na dole vuce vecinu akcija.Pokazale su se tacnim pretpostavke da ce buducnost kompletne berze zavisiti od ishoda prodaje NIRS jos ako se tome doda i situacija sa RITE onda je se lako moze naci uzrok pada vrijednosti ove akcije...HETR je mozda i bio precijenjen na 3.80 ali na nivou na kojem je sad ne vjerujem da je skup..mozda ne bi bilo lose da to prokomentarise neko ko je malo bolje upoznat sa ovom akcijom

Oporavak se moze ocekivati sa rastom citave berze...

ferrari
09.10.2007., 20:42
p/e 314.....ma hajte......

sjetite se priče o tunelu fatničko polje, a evo ove godine suša pa gubitak 12 miliona.....ko tu koga zaj..............

Doboj
09.10.2007., 22:10
Dividenda pо јednoj akciji iznosi 0,0046758 КМ. - Evo i dividende. Ako je ovo ne digne ništa neće :)

Batboy
10.10.2007., 00:34
Ljudi jeste li čitali FI... nemojte napamet pričati?

Slažem se da ovi nivoi nisu realni, ali nije realno ni da poraste za mnogo procenata... Tržište je plitko a uzmite uz to još u obzir koliko fondovi posjeduju ove hartije....

cmyk
10.10.2007., 01:07
HETR je reagovao kao i sav energetski sektor na BLSE na ovu "naftnu krizu" koja za sobom na dole vuce vecinu akcija.Pokazale su se tacnim pretpostavke da ce buducnost kompletne berze zavisiti od ishoda prodaje NIRS jos ako se tome doda i situacija sa RITE onda je se lako moze naci uzrok pada vrijednosti ove akcije...HETR je mozda i bio precijenjen na 3.80 ali na nivou na kojem je sad ne vjerujem da je skup..mozda ne bi bilo lose da to prokomentarise neko ko je malo bolje upoznat sa ovom akcijom

Oporavak se moze ocekivati sa rastom citave berze...

EPCG ima:
- proizvodnja 2000GWh god., HE Piva i HE Perućica
- proizvodnja 1000GWh, TE Plevlja
- distribucija za cjelu CG (potrošnja 4500 GWh)
- prenos za cjelu CG.

CENA: 850 mio eur.

HETR:
- proizvodnja 1200 GWh.,

CENA: 400 mio eur.

Guardian
10.10.2007., 01:11
Moraš u to računati da hetr ima vodosnabdjevanje i gomilu drugih djelatnosti (ali dobro..., one ne bi trebale puno uticati na cijenu).
Ono što je važno je da hetr ima značajna potraživanja od dubrovnika (hidroelektrane) od koje potražuju 75% njihove proizvodnje jer ih snabdjevaju vodom, a dubrovnik im daje samo 50%...

Pa ima tu značajnih potraživanja..., a generator dubrovnika je poprilično jak..., bar po energetskim bilansima kojima raspolažem...
Dobro, u prva 4 mjeseca generator nije radio, pa je hetr bila na samo 20% ispunjenosti planova, kasnije je proradio, pa se ispunjenost popela na preko 50%...

cmyk
10.10.2007., 01:16
računaj to, da je ono čitava elektroprivreda, da je pokrenula inicijativa za nove kapacitete, gomilu potraživanja.... a ima i gomilu dugova, to je istina.

ali ipak, na drugoj strani, kolko je p/s HETR? ako ovdje ulagamo u infrastrukturu (a ne bilance), ima puno boljih.

golf
10.10.2007., 05:26
Vidjeli smo koliko su fundamenti odlucuju na BLSE... pogotovo u zadnje vrijeme..

Izgleda da si namjerno previdio procenat od HE"Dubrovnik" cije se akumulaciono jezero nalazi na teritoriji RS cija je srednja godisnja proizvodnja 1168GWh

Sto se tice prosirenja kapaciteta kad vec tako "vjesto" baratas podacima onda si sigurno cuo za projekat "Gornji Horizonti" koji je doduse jos na dugom stapu i oko kojeg ima dosta sukobljavanja ali s obzirom na potraznju i potrosnju el energije u regionu a i sire mislim da i na njega necemo puno cekati..nisam primjetio da EPCG ima ovako velike projekte a usput su i odustali od projekta Buk Bijela..mozda ne bi bilo lose da nas ti malo uputis kad si vec tu

Kad si vec spomenuo distribucije koje ulaze u sastav EPCG evo mozemo izvrsiti i ovakvo poredjenje : uzecemo trzisnu kapitalizaciju svih elektro distribucija u Republici Srpskoj koja iznosi oko 300 mio eur zbirno pa cemo ih sabrati sa trzisnom kapitalizacijom HETR to je opet za 150 mio eur jeftinije od EPCG..

E sad je pitanje da li uopste ima smisla porediti elektro distribucije u RS i CG s obzirom na koliko je Crna Gora "veca" od Republike Srpske i po teritoriji i po broju stanovnika

golf
10.10.2007., 06:26
A moze i ovako:
Godisnja proizvodnja EPRS 5200 GWh
Trzisna kapitalizacija 1 400 000 000 eur

Godisnja proizvodnja EPCG 2700 GWh
Trzisna Kapitalizacija 850 000 000 eur

Distribucije je smijesno i porediti..
Perspektive je smijesno i porediti..
Ma sve ovo je smijesno i porediti...

Ko je ovde sada precijenjen a ko je potcijenjen?

ferrari
10.10.2007., 10:48
A moze i ovako:
Godisnja proizvodnja EPRS 5200 GWh
Trzisna kapitalizacija 1 400 000 000 eur

Godisnja proizvodnja EPCG 2700 GWh
Trzisna Kapitalizacija 850 000 000 eur

Distribucije je smijesno i porediti..
Perspektive je smijesno i porediti..
Ma sve ovo je smijesno i porediti...

Ko je ovde sada precijenjen a ko je potcijenjen?

ako ovako porediš onda tu ima neke logike, može se neka korelacija povući

cmyk
10.10.2007., 12:55
MCAP ERS = 1 550 000 000 EUR i ne 1 400 000 000 EUR.

kod potrošnje, u RS je trečinu manja nego u CG (distribucije). ako RS distribucija vrijedi 300 mio onda distribucija u EPCG barem 450 mio. i ostane ti 400 mio EUR za sve proizvodne kapacitete 2 HE, 1 TE i prenos?!?

cmyk
10.10.2007., 17:32
ako ovako porediš onda tu ima neke logike, može se neka korelacija povući

nema logike jer uspoređuje samo na osnovi proizvodnje dok ignoriše distribucije pa i fakt da ima EPCG 66% proizvodnje u HE a ERS "samo" 46%. a cost of electricity za TE je više od 3 puta veči od HE. pa i struja od HE se skupljije proda na tržištu jer TE ne može da obezbeđuje konstantan tok.

Guardian
10.10.2007., 21:28
Ali dešavaju se suše, ko i ove godine pa ni he ne mogu obezbjediti planiranu proizvodnju..., tu nastaju problemi...
Tačno je da je struja TE dosta skuplja od HE, ali to se kod nas u RS ne vidi, jer je sve diktirano..

Goran8
10.10.2007., 22:59
Ali dešavaju se suše, ko i ove godine pa ni he ne mogu obezbjediti planiranu proizvodnju..., tu nastaju problemi...
Tačno je da je struja TE dosta skuplja od HE, ali to se kod nas u RS ne vidi, jer je sve diktirano..

Hiljadu puta smo vidjeli da na SASE ili BLSE rast ili pad neke dinice nažalost nema usku vezu sa fundamentima već se temelji na priljevu svježeg novca na burzu - umreženom sa tkz teorijom očekivanja budućih prinosa ili sl.
Činjenica je da će cijena struje u narednih 7-8 godina rasti po stopi od 20% godišnje pa se u Europi intezivira mišljenje o izgradnji nuklearnih elektrana.

Osobnog sam mišljenja da će projekt "gornji horizonti" zaživjeti u nekom obliku, ali predizborna utrka u RH sada ga stavlja na marginu zbivanja - politike radi.
Bez obzira tko u RH dođe na vlast razgovori će se sigurno nastaviti slijedeće godine.

Ova godina je za HETR u pogledu uspješnog poslovanja nažalost izgubljena , da li će se i koliko odraziti na cijenu dionice u budućnosti treba sagledati u kontekstu priljeva svježeg kapitala iz regije.
U RH jedan od bitnih aduta političkih protivnika je porez na kapitalnu dobit, uskoro dolazi doba predizborne neizvjesnosti i vjerovati je da će dio fondova preusmjeriti svoj kapital na BIH tržište.

golf
10.10.2007., 23:18
Izgradnjom sistema "Gornji horizonti" HETR bi gotovo utrostrucio proizvodnju + projekat "Buk Bijela" na Drini pa mozemo pretpostaviti koliki ce udio HE biti u proizvodnji EPRS..pa samo ce HETR proizvoditi struje kao kompletan EPCG i ako tome dodamo poskupljenje struje koje se ocekuje u buducnosti onda je jasno o kakvom se potencijalu radi

@ cmyk
Da li EPCG ima ovakve potencijale ili da preformulisem pitanje: da li ti mozes uopste naci nesto u EPCG sto bi sa ovim uporedio?

Jeste da su ovo potencijali i ocekivanja ali zar perspektiva nekog preduzeca ne diktira formiranje cijene na trzistu

Guardian
11.10.2007., 01:42
Najveći problem je u tome što gornje horizonte neće graditi het, već neka druga firma, kojoj će vlada to dozvoliti...

Eto to je problem naše vlade...

Wiz-Dinero
11.10.2007., 09:51
nesto slicno kao i tunel FATNICKO POLJE.... EFT dobija svoj mesecni dio ,bez obzira na susu...

golf
11.10.2007., 12:04
To je tacno ali ne mora znaciti da ce ova ova vlada ili bolje receno ovaj premijer biti na funkciji u vrijeme kad ovaj projekat dodje u fazu realizacije..

Guardian
11.10.2007., 13:28
Pročitajte revizorski izvještaj pa vidite koliki je kredit dobijen od EFT-a za gradnju tunela...
Tunel je u imovini HETR-a, ali sedam godina EFT eksploatiše struju dobijenu iz njega, iako ove godine nije bilo snjegova, pa prema tome i tunel je podbacio...
Eft je HETu dao 14 mil eura kredita da naprave tunel, a ovi su se obavezali da eft-u mjesečno isporučuju 11.52 GVh el.energije. To je na godišnjem nivou oko 138.24 GVh, pa vi pogledajte koliko to izađe na godišnjem nivou pri cijeni od 80 eura za MVh.
138.240*160 KM = 2211840
Za sedam godina izađe daleko više..., pa vi sad vidite koliku kamatu na godišnjem nivou het plaća...., a uzmite u obzir da cijena struje non stop skače i da će svake godine ići po 20 do 30%.....

Goran8
11.10.2007., 22:46
Pročitajte revizorski izvještaj pa vidite koliki je kredit dobijen od EFT-a za gradnju tunela...
Tunel je u imovini HETR-a, ali sedam godina EFT eksploatiše struju dobijenu iz njega, iako ove godine nije bilo snjegova, pa prema tome i tunel je podbacio...
Eft je HETu dao 14 mil eura kredita da naprave tunel, a ovi su se obavezali da eft-u mjesečno isporučuju 11.52 GVh el.energije. To je na godišnjem nivou oko 138.24 GVh, pa vi pogledajte koliko to izađe na godišnjem nivou pri cijeni od 80 eura za MVh.
138.240*160 KM = 2211840
Za sedam godina izađe daleko više..., pa vi sad vidite koliku kamatu na godišnjem nivou het plaća...., a uzmite u obzir da cijena struje non stop skače i da će svake godine ići po 20 do 30%.....

Nažalost, ili na nečiju sreću naši političari su objeručke dočekali "strani " kapital pa bi sada radili revizije, promjene i dopune ugovora, međutim za neke stvari nema povratka.
Sa velikom tugom i žalosti čitam i gledam sve što se u nas radi , pogotovo jer sam sam sasvim slučajno sreo gospođicu koja radi kao savjetnik za institucionalne investitore u Francuskoj,
Po njoj najveći potencijal ZA RAST imaju dionice i firme u EU koje se bave el. energijom i sve što je u uskoj vezi sa poljoprivredom a posebice sa kruhom (hljebom).
A pogledaj nas!!!!
STVARNO, ZA SJEST I PLAKAT.

Batboy
12.10.2007., 00:55
Izgradnja tunela je trebala biti ekonomski opravdana... A što se tiče snjega, njega će biti sve manje....

Guardian a rečeno je da će tunel služiti za potrebe postojećih hidroelektrana i omogućit godišnje 140GVh... to je gotovo kao i obaveza postojećih sistema da isporuče 138,3 GVh

Ispašće još i da tunel nije ni bio isplativ ako uzmemo da njegova izgradnja početa 1986 i tad je uloženo dosta novca...

Ako se neko sjeće koliko je bilo kontraverzi pri izgradnji tunela, pa oni prekidi radova i gubici usljed prekida.... Eeee to je bilo za sjesti i plakati.

Guardian
12.10.2007., 01:27
Pazi, pročitaj na sajtu eft-a o ulaganju u tunel. Dogovor je bio da HET dobije kredit od eft-a, a da eft za uzvrat dobije sedam godina pravo eksploatacije struje koju het proizvede od voda dobijenih iz tunela. To je po njihovim računicama oko 140 GVh godišnje...

E kad sam ja prije godinu dana pisao o ovim stvarima, niko nije reagovao...

ccc

golf
12.10.2007., 14:16
Danas je ostvaren najveci promet u zadnja tri mjeseca,tacnije od 26.07.

Mozda je aktiviranje ove teme doprinijelo povecanju prometa :)...sala mala

Taj
09.11.2007., 10:01
Što je vaše mnjenje kuda je smer Trebišnice (gore/dole/time,...)?

lomu
09.11.2007., 10:39
Pa ovdje pada liša, tako da HETR koliko sam ja na zadnje pogledao je HIDRO elektrarna znači gore !!!!:)

Pratite malo ravojne događaje u Europi.
Ponestanak struje u sledečih 5 godina čini vrlo jaku brigu Europi , uvođenje carina sa strani Mađarske i još nekih država.

Čini mi se da u rukama držimo drugu naftu :):):eek:

Wiz-Dinero
09.11.2007., 10:48
buducnost definitivno ima...ova godina ce podbaciti....sad...ako uzimate dugorocno,onda je akcija atraktivna,a ako razmisljate kratkorocno...malo razmislite

coja
09.11.2007., 12:24
buducnost definitivno ima...ova godina ce podbaciti....sad...ako uzimate dugorocno,onda je akcija atraktivna,a ako razmisljate kratkorocno...malo razmislite

Slazem se potpuno, struja je generalno deficitarna roba, na duge staze proizvodjaci su jako dobre akcije.:thumbsup:

Guardian
09.11.2007., 15:20
Ali ova godina je minus od sto miliona KM.

gorangoran
09.11.2007., 15:41
do privatizacije se ne treba nista ocekivati,dok god je to u drzavnim rukama za ocekivati je pljacku,nemar,nerad,i milionske gubitke

Zeks
12.01.2008., 13:49
Odluka o raspodjeli dobiti

http://www.blberza.com/v2/DocView.aspx?Id=6101

Guardian
12.01.2008., 21:04
Ekstra, ima cijena da skoči u ponedjeljak...

Taman da fondovi plate ono što su potrošili za proslave nove godine..., u stvari, mislim da će samo troškove čačkalica moći pokriti sa ovim...:biggrin:

hahahahahahaha

franciska
12.01.2008., 21:20
Moje je mišljenje: Skoro dva dana nije bilo postova na našem forumu. Premalo aktivnosti.
Evo sad smo dobili ovu vijest za HETRa i mislim da je to za optimizam.

gustavo
14.01.2008., 17:21
Mogao bih ja na pizzu otići s mojom dividendom.

Batboy
14.01.2008., 22:27
Ekstra, ima cijena da skoči u ponedjeljak...

Taman da fondovi plate ono što su potrošili za proslave nove godine..., u stvari, mislim da će samo troškove čačkalica moći pokriti sa ovim...:biggrin:

hahahahahahaha

Guardi insistiram da se izraziš u procentima... :biggrin: :biggrin:

Trebali smo napraviti anketu šta ćete sa HETR dividendom... :cool:

Ja ću od svoje dividende da kupim jedno Banjalučko pivo... :cool:

Guardian
14.01.2008., 23:23
Ja ću od svoje dividende da kupim jedno Banjalučko pivo... :cool:

Nisam znao da je toliko pojeftinilo!!!:p:

Pazi da ti ne uvale ono sa isteklim rokom... :):)

franciska
14.01.2008., 23:35
Ako vi mislite ovakvim postovima privući nove članove ili nove ulagače, onda ne znam.
I navijanje je bolje, jer je ulaganje na burzi dinamični proces, bit će i daljnjih uspona, a na BLSE se zbilja smije opravdano očekivati uspjeh.

Guardian
15.01.2008., 01:12
Možeš li mi samo odgovoriti na jedno pitanje!

Da li bi ti da si na mjestu ovih papaka iz ers-a izvlačila na ovaj način pare iz trebišnjice?!?!!?! Jesi li pogledala poslovne rezultate ove godine i tu katastrofu, a oni još na to da podliju malo ulje na vatru uzimaju preko 2 mil KM.
Kakav bi menadžment to uradio!?!?!?

Po meni nesposoban..., ili je to samo pokriće za već izvučene pare, možda još koja donacija za aerodrom?!

Ko će ga znati...., ZATO,

nemoj naše postove nazivati "ovakvima", jer oni sigurno nisu "ovakvi" na kakve si ti mislila, vjeruj mi, ozbiljniji su nego što ti to misliš i već jednom počni izučavati FI i počni govoriti sa činjenicama, a ne samo ovo valja, ovo ne...

Nemoj me pogrešno shvatiti :)

franciska
15.01.2008., 01:42
Ma nije samo FI kriterij...
Zato je cijena kakva je.
Netko sada može kupiti za budućnost.
Osim toga mora netko na ovom forumu imati i koju dobru riječ za BLSE, malo je diskusija i onda su još podsmješljive i kud to vodi...
Ja osobno vjerujem da je ERS i te kako perspektivan.

Nemoj ni ti mene pogrešno shvatiti :)

lomu
18.01.2008., 01:09
franciska, svi te razumijemo, i mi bi najviše voljeli da bude sve 5 puta bolje, transparentno,profitibilno, isplatljivo,...,

ali Guardian ima pravo!
Ako čemo još 5 godina govoriti po forumu da odlična budučnost, veliki potencijali, mala cijena,... i dobiti 0,006 KM dividende, onda radije stavim pare u banku i šta dobijem tu je.
I te kako su FI jedina i najvažnija osnova , a tek onda raspodjele dobiti, okulje, dobra atmosfera, ...

radije bih video da ove dividende od 2 mio ulože u nek remont ili popravak pa da u sledečoj bilanci vidim dodanu vrijednost ovog uloga ( ali kako ovi rade radije imam i ovih 0,006 Km po dionici u džepu :):)

gustavo
18.01.2008., 10:25
Pitanje vezano za ovu dividendu:

U objavi stoji:
Društvo poziva sve akcionare da na adresu društva ZP "Hidroelektrane na Trebišnjici" a.d. Trebinje, Luke Vukalovića 2, dostave podatke neophodne za uplatu dividende, odnosno podatke o matičnom broju i računu za isplatu pripadajuće dividende (pravna lica). Fizička lica treba da uz zahtjev dostave i ovjerenu fotokopiju lične karte i tekućeg ili žiro računa na koji će se uplatiti pripadajuća dividenda.

Je li ovo znači da trebam kopirati osobnu, ovjeriti kod javnog bilježnika, to uraditi i s karticom bankovnog rčuna, i to sve poslati u Trebinje?

Pa skuplja mi pita nego tepsija. Neću izgleda ni onu pizzu pojesti.:confused:

Mikey
18.01.2008., 10:33
Reci da se odričeš u ime Trebinja i svih Srba.
Tepsija ti je skuplja.

tuzlak
18.01.2008., 10:42
Koliko god je situacija sa dividendom zgodna za zafrkancije, meni ovo ipak govori da je Vlada RS izvukla neke pouke. Nema više da skupština donese odluku da se dobit raspodijeli za izgradnju aerodroma u Trebinju ili rekonstruiciju neke veterinarske stanice u Rogatici.
Neka Vlada radi sa svojih 65 % što hoće, a malim dioničarima njihovo.
Druga stvar je koliko je ko plaćao za akcije i koliko ih ima. Bitno je da se vidi je li ovo generalna promjena politike Dodika (čuj mene "Vlada RS"!) ili neka slučajnost.
Will see.

salenacionale
18.01.2008., 10:55
HET je oduvijek u Trebinju bio "krava muzara". Kad god za nešto zatrebaju pare idemo u HET, a ta se praksa nastavila i kad je postao a.d. Jedno vrijeme su (sad kako je ne znam pouzdano) svi igrači fudbalskog kluba Leotar bili na platnom spisku HET-a!!!
Promjene u tom smislu su dobro došle, lijepo je biti human i donirati sredstva za pomoć sportu, kulturi... ali to je ipak akcionarsko društvo.

Dobra pogonska spremnost, bolji hidrološki uslovi u odnosu na prošlu godinu i poskupljenje struje su najava boljih dana.

Mikey
18.01.2008., 10:58
Šta su i vet sektor financirali?(link?)

Pa rekao sam ja, daj dividendu pa radi što te volja sa njom.

Opet će neke prostore dat neka od tih hidro....nekome na korištenje (bilo je zadnjih dana) ili će se čak odreći prostora. :p:

Guardian
18.01.2008., 20:57
Pitanje vezano za ovu dividendu:

U objavi stoji:
Društvo poziva sve akcionare da na adresu društva ZP "Hidroelektrane na Trebišnjici" a.d. Trebinje, Luke Vukalovića 2, dostave podatke neophodne za uplatu dividende, odnosno podatke o matičnom broju i računu za isplatu pripadajuće dividende (pravna lica). Fizička lica treba da uz zahtjev dostave i ovjerenu fotokopiju lične karte i tekućeg ili žiro računa na koji će se uplatiti pripadajuća dividenda.

Je li ovo znači da trebam kopirati osobnu, ovjeriti kod javnog bilježnika, to uraditi i s karticom bankovnog rčuna, i to sve poslati u Trebinje?

Pa skuplja mi pita nego tepsija. Neću izgleda ni onu pizzu pojesti.:confused:

Dodaj još malo, pa možeš autobusom za trebinje, a odskora i avionom...

hahahahahahahahahahahahahahaha

Batboy
19.01.2008., 21:07
Sad sam nešto računao, ne mogu uzeti ni pitu ni tepsiju... :biggrin: :rolleyes:

Ma nema veze, samo nek' dividenda bude svake god..... ;)

Goran8
20.01.2008., 16:51
Koliko god je situacija sa dividendom zgodna za zafrkancije, meni ovo ipak govori da je Vlada RS izvukla neke pouke. Nema više da skupština donese odluku da se dobit raspodijeli za izgradnju aerodroma u Trebinju ili rekonstruiciju neke veterinarske stanice u Rogatici.
Neka Vlada radi sa svojih 65 % što hoće, a malim dioničarima njihovo.
Druga stvar je koliko je ko plaćao za akcije i koliko ih ima. Bitno je da se vidi je li ovo generalna promjena politike Dodika (čuj mene "Vlada RS"!) ili neka slučajnost.
Will see.

Slažem se sa Tobom kolega,
Simbolika od 0,006km označava novi smjer u politici vođenja državnih firmi i predstavlja prvo opravdanje, pa onda poziv institucionalnim investitorima da će ovakva ispravna politika dugoročno voditi u očuvanje, rast i razvoj tržišta kapitala.

HETR je gigant koji ovisi o puno toga a najviše o državi međutim izdvojit ću dvije nevjerojatne stvari:
- prosto je nevjerojatno da se morala zaduživati kod "privatnika" da bi završila Fatnički tunel, a da nije kredit mogla dobiti od neke domaće-strane banke.
- prosto je nevjerojatno da će ove godine imati velike gubitke - bez obzira na lošu hidrometeorološku godinu.

Batboy
20.01.2008., 20:10
Ne bih se složio sa vama... Ova dividenda je jedna malo jača glupost, bilo bi im bolje da pokrpaju kritična mjesta....

A.., ja lično bih prvo krenuo sa otpremninama... Jedan po jedan... laganice... Kada bi smanjili broj radnika za 30-40% ne bi govorili o 0,00**** bla, bla KM. :cool:

Goran8
21.03.2008., 23:03
UBRZATI REALIZACIJU PROJEKTA "GORNjI HORIZONTI"
Friday, 21.03.2008.

Realizaciju projekta "Gornji horizonti", koji podrazumijeva višenamjensko korištenje vode u slivu rijeke Trebišnjice, potrebno je ubrzati, rekao je ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske /RS/ Radivoje Bratić. ...

... On je, na današnjem sastanku u Trebinju o tom projektu, istakao da o njegovoj realizaciji treba razgovarati sa Federacijom BiH i Hrvatskom, jer je i ekonomski i ekološki održiv.

Bratić je naveo da se moraju ispoštovati stavovi međuentitetske komisije od prije tri godine, kada je sugerisano da se provjere pojedini elementi iz projektne dokumentacije, te da se na osnovu toga uradi studija uticaja koja će pokazati da sistem "Gornjih horizonata" nije degradirajući za životnu sredinu.

Sastanku u Trebinju su, osim Bratića, prisustvovali predstavnici preduzeća "Energoprojekt" iz Beograda, stručnjaci iz RS i Srbije koji su radili na projektu, te predstavnici opština istočne Hercegovine i "Elektroprivrede RS".

U okviru projekta "Gornji horizonti", poslije završetka izgradnje tunela Fatničko polje - Bilećko jezero, potrebno je napraviti hidroelektrane "Dabar" i "Nevesinje", kao i hidroakumulaciju na Nevesinjkom polju.

http://www.biznis.ba//index.php?option=com_content&task=view&id=28450&Itemid=59

Goran8
14.06.2008., 21:21
Krađa struje na sistemu HE na Trebišnjici: BiH podiže tužbu protiv Hrvatske?

24SI - Ako Vijeće ministara BiH u saradnji sa Vladom Hrvatske najkasnije do kraja ove godine ne otpočne, a do sredine naredne ne riješi pitanje raspodjele električne ene­rgije na sistemu hidroelektrana (HE) na Trebišnjici, prema ranijem sporazumu između dvije zemlje, naša država treba tužiti zapadnog susjeda za krađu struje.

Ovo je u razgovoru za "Oslobođenje" istakao Slobodan Šaraba, delegat Doma naroda Parlamenta BiH, koji je od Vijeća ministara zatražio da po hitnom postupku riješi ovo pitanje putem Međudržavnog vijeća dvije zemlje.

U okviru sistema HE na Trebišnjici izgrađena su tri objekta, i to Grančarevo u Trebinju - sa dvije mašine snage od po 60 megavata (ukupno 120); zatim Dubrovnik, smješten u hrvatskom Platu - također sa dvije mašine snage od po 105 megavata (ukupno 210), te mala hidroelektrana Gorica na trebinjskom području snage 10 megavata.

Inače, hidroelektrana Granč­a­­revo ne učestvuje u raspodjeli energije jer je izgrađena u prvoj fazi, prije zaključivanja sporazuma.

"Prema sporazumu dvije vlade iz 1965., na osnovu učešća u izgradnji, odnosno uloženim sredstvima, dogovoreno je da se raspodjela struje u okviru sistema vrši prema omjeru 78 naprema 22 posto u korist BiH. Naša zemlja je u izgradnju sistema uložila više od 420 miliona tadašnjih dinara, a Hrvatska oko 150 miliona", naveo je Šaraba.

On je istakao kako je raspodjela proizvedene energije prema tom omjeru funkcionisala do 1. novembra 1993, kada je Hrvatska elektroprivreda napravila posebno razvodno postrojenje na hidroelektrani Dubrovnik i time se otkačila sa onog koje je bilo u Trebinju, a koje je bilo jedinstveno za cijeli sistem.

"Od 1993. do sada iz hidroelektrane Dubrovnik vrši se isporuka struje samo sa jedne mašine, a drugi pogon od 105 megavata usmjerava se isključivo za potrebe Hrvatske. Time je u proteklim godinama privreda naše zemlje pretrpjela štete od čak 200 miliona KM! BiH pripada veliki dio energije i sa druge mašine i da je dobivamo, kako je regulisano sporazumom, mogli bismo je prodavati. Ovako, gubici su ogromni i to se više ne može tolerisati", naglasio je Šaraba.

On ističe kako je sada na potezu Vijeće ministara BiH koje ovo pitanje mora hitno riješiti jer se direktne štete ne pričinjavaju samo elektroenergetskom sektoru RS-a već privrednim kapacitetima cijele države.

"Radi se o državnom pitanju i ono mora biti promatrano i riješeno kao takvo", naveo je Šaraba.

Neriješenih pitanja ima i između BiH i Srbije. Još prošle godine poslanik u državnom Parlamentu Hadži Jovan Mitrović zatražio je od Vijeća ministara da u razgovorima riješi pitanje plaćanja naknade Elektroprivrede Srbije za potopljeno zemljište zbog izgradnje hidroelektrane Zvornik.

"Naknadu za potopljeno zemljište Srbija ne plaća od početka rata. To je razlog zbog kojeg Zvornik i sjeveroistočna Bosna trpe ogromne štete. Sredstva koja su dobijali na ime te naknade trošila su se za gradnju i obnovu, što je, od kada se ona ne uplaćuju, onemogućeno", naveo je Mitrović.

On je istakao kako je na rješavanju ovog pitanja insistirao još dok se nalazio na čelu Opštine Zvornik, te da je lično u tom svojstvu tražio rješavanje tog pitanja u dopisima koje je slao Elektroprivredi Srbije, odnosno Ministarstvu energetike i rudarstva te države, ali i Vladi RS-a. Ovo pitanje je još, nažalost, otvoreno jer ni nakon više od 12 godina nakon završetka ratnih dejstava ni entiteti ni država nisu iskazali zainteresiranost da zaštite interese građana.

(oslobodjenje.ba)

tobra
07.03.2009., 13:11
http://www.capital.ba/predstavljen-idejni-projekat-o-koristenju-gornjeg-sliva-trebisnjice/

golf
10.06.2009., 20:28
Crna Gora i Hrvatska zajedno u eksploataciju potencijala Trebišnjice

http://seebiz.eu/hr/tvrtke/energetika/crna-gora-i-hrvatska-zajedno-u-eksploataciju-potencijala-trebisnjice,47840.html

racun se pravi a krcmara nigdje..:)

netstrider
11.06.2009., 16:22
kakve veze ima sortiranje otpada i usmjeravanje pitke vode od Plata do Herceg Novog s HETR? Inače, postoje projekti i za izgradnju elektrana, no mislim da od toga neće biti ništa dok BiH i RH ne sjednu i riješe svoje nesuglasice. A kako mi se trenutno čini, RH će se prije dogovoriti sa Srbijom nego s Dodikom. Čini mi se da je njegov bahati pristup rezultirao time da ga se zaobilazi. Nekad su se najavljivala velika imena poput GE i ČEZ-a, a na kraju će morati moliti Končar da napravi tu željeznicu. RS sve više zaostaje i u oblasti energetike gdje ima veliki potencijal, no kao što kažem, ne vidim vezu s ovom dionicom.

golf
11.06.2009., 19:43
"PODGORICA - Crna Gora i Hrvatska formiraće radnu grupu za rješavanje pitanja korišćenja hidropotencijala sliva rijeke Trebišnjice i aktivnije djelovanje zajedničke komisije za upravljanje vodama, saopšteno je danas iz Ministarstva za ekonomski razvoj."

Da,stvarno,ne vidim kakve veze ima ''koristenje hidro potencijala rijeke Trebisnjice'' sa HETR..dobro si to primjetio..moja greska:)

Nekad mi je tvoje pisanje bilo interesantno a u poslednje vrijeme mi se cini da ti je jedini cilj osporavanje onoga sto drugi napisu..

Guardian
12.06.2009., 02:36
Vode Bilećkog jezera, o tome se radi

netstrider
12.06.2009., 09:25
"PODGORICA - Crna Gora i Hrvatska formiraće radnu grupu za rješavanje pitanja korišćenja hidropotencijala sliva rijeke Trebišnjice i aktivnije djelovanje zajedničke komisije za upravljanje vodama, saopšteno je danas iz Ministarstva za ekonomski razvoj."

Da,stvarno,ne vidim kakve veze ima ''koristenje hidro potencijala rijeke Trebisnjice'' sa HETR..dobro si to primjetio..moja greska:)

Nekad mi je tvoje pisanje bilo interesantno a u poslednje vrijeme mi se cini da ti je jedini cilj osporavanje onoga sto drugi napisu..

Šta, repetitio est mater studiorum?
Ime je ime, tema se zove Trebišnjica, firma se zove Hidroelektrane (u množini, doduše to i stoji, ali da se zove Hidroavioni, samo je ime). A novinari su novinari (odnosno, hidropotencijal neke vode je i njen potencijal da uz pomoć Ariela opere Ivanove bijele čarape), a ako se negdje i misli na elektranu (u tom članku ne, čitaj) koji krasni bi RH i CG dogovarale elektranu u BiH?

Što se tiče toga kako pišem u zadnje vrijeme, to si dobro primijetio, u RS je malo pozitivnog i konstruktivnog po pitanju konkretnih poteza Vlade i gospodarstva i zaostajanje hvata moment, firme koje pratim ili imam ne rade kako bih volio, a cijena im je još gora od toga. Alternative osim izlaska s tržišta nemam. Konkretno tu s vremena na vrijeme dođe neko s ovakvom nebulozom, ako već nemam često pozitivni primjer na koji mogu ukazati, ima tih negativnih. Nije nekakvo osobno opredjeljenje za traženje negativne strane jer na drugim dijelovima foruma pišem drugačije. Nije stvar u tome jer želim tako pisati nego jer su okolnosti takve. Takav je izbor ponuđene robe/postova. Kad vidim briljantan post ovdje u podforumu sumnjam da ću to preskočiti pohvaliti. A dotad... samo nemoj čitati što linkaš i u što ulažeš ;)

Pozz

golf
12.06.2009., 12:41
Vidi,

Hetr je slucajno izgradjen na ovoj rijeci o kojoj se govori u ovom clanku pa sam pomislio da bi bilo interesantno ovde i linkati..mozda sam to trebao uraditi na temi Vodovod a.d slijedeci tvoju logiku(prva asocijacija na hidropotencijal-pranje carapa na rijeci???) ...a da sam znao da ce te ovo toliko pogoditi nista ne bi ni cinio

Mozda RH i CG ne mogu dogovoriti elektranu u RS ali ono sto sigurno mogu je da koce,miniraju i otezavaju realizaciju buducih projekata (tipa Gornji Horizonti)

Postujem tvoj kriticki stav samo onda kad ima smisla i kad ima objektivnosti...u ovom slucaju nisam primjetio ni jedno ni drugo.

Pozdrav

netstrider
12.06.2009., 15:20
Mislim da počinješ shvaćati, jer da si linkao na temi Vodovoda bio bi jednako blizu.

Opet nema neke veze s HETR, ali ajde:
Mislim da se projekt Gornji horizonti neće graditi kao ni drugi projekti od značajnog utjecaja na okoliš. Takvi projekti više nisu in ni u Kini. Što se tiče "miniranja" i "otežavanja" realizacije projekata, mogu ti samo reći da ti isti Hrvati i Crnogorci ne dozvoljavaju bitno manje ekološki nepogodne projekte u vlastitoj zemlji (ponekad nemaju valjane argumente već samo galame). Strujanja u svjetskoj energetici su se radikalno promijenila posljednjih mjeseci.
S jedne strane imaš Obamu koji je sam radio na zelenim projektima u energetici i koji je tu doveo dosta ekipe (u Department of Energy), te ova dva nova Billa koji zapravo radikalno mijenjaju sam koncept energetske industrije
Imaš EU koja je izglasala novu regulativu u energetici
Imaš vrlo jake ekološke inicijative poput HOME projekta (www.youtube.com/homeproject video besplatnog pristupa još koji dan)
Imaš jake SmartGrid projekte na kojima i Google intenzivno radi. Ideja je da se mrežom drugačije upravlja do te mjere da neće biti potrebno imati toliki udio koncentriranih, bazičnih i visoko reaktivnih (da brzo reagiraju, elektrana kakva je npr. HETR) izvora u mreži.

Sve u svemu, mislim da projekt Gornji horizonti ne bi trebalo dozvoliti u mjeri i na način kako je to zamišljeno jer se do sada pretjeralo s nekontroliranim iskorištavanjem prirodnih bogatstava područja između Zapadne i Istočne Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore što narušava samu mikroklimu područja (slično mislim i za Buk Bijelu, no EFT je to shvatio i krenuo djelovati u tom smjeru). Sam projekt osmišljen je davno uz jedne pretpostavke, no slika je danas izmijenjena i mislim da ga treba staviti u taj kontekst. Konačno, sama činjenica da RS nije spomenuta u članku trebala bi zabrinuti birače. Nakon ignoriranja i bahatog ponašanja prema Hrvatskoj i Crnogorskoj strani dogodilo se logično - Dodo sam na svijetu.

golf
12.06.2009., 18:29
Strujanja u svjetskoj energetici su se radikalno promijenila posljednjih mjeseci.

"Francuzi grade nuklearke unatoč jeftinoj nafti i skupom kapitalu"
http://www.poslovni.hr/105207.aspx

Jesu li ovo ti zeleni projekti u energetici o kojima ti pricas?

hidroenergija je pogubna za ekologiju.. ali nuklearna vec ne bi trebala biti:biggrin:

I dalje bez smisla i bez objektivnosti...:)

golf
12.06.2009., 18:38
Sve u svemu, mislim da projekt Gornji horizonti ne bi trebalo dozvoliti u mjeri i na način kako je to zamišljeno jer se do sada pretjeralo s nekontroliranim iskorištavanjem prirodnih bogatstava područja između Zapadne i Istočne Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore što narušava samu mikroklimu područja (slično mislim i za Buk Bijelu, no EFT je to shvatio i krenuo djelovati u tom smjeru). Sam projekt osmišljen je davno uz jedne pretpostavke, no slika je danas izmijenjena i mislim da ga treba staviti u taj kontekst.

Na cemu ti uopste temeljis ovakve tvrdnje?...pa cak i ekolozi,koji su upoznati sa ovim vise nego sto ces ti ikada biti,priznaju da sve sto imaju su obicne pretpostavke..nijedne ozbiljnije studije.

Ah da,projekat je davno osmisljen a u medjuvremenu se promijenio reljef,rijecni tokovi,sastav tla.itd,itd pa zato sada nije primjenjiv...shvatam te:)

netstrider
13.06.2009., 19:12
Neda mi se. Vrijeđaš mišljenja i stajališta koja ne razumiješ i smatraš da znaš više nego što doista znaš. Koliko sam te razumio ne želiš naučiti ili razumjeti već se prepirati. Pa izvoli. moj fening

net out

golf
15.06.2009., 16:23
Pogresno si razumio a ima tu i sujete...no nema veze,ne mozemo svi imati ise stavove

Pozdrav

damir77
22.06.2009., 13:04
Pogresno si razumio a ima tu i sujete...no nema veze,ne mozemo svi imati ise stavove

Pozdrav

sav ovaj vas dijalog iako ima smisla nama veze sa cijenama dionica, ako mislite da ima objasnite kako to utice na ponudu i traznju kako to desavanje sa HET om moze povecati cijenu dionice
Zna li neko nesto o potrazivanjima HET-a od elektrop[rivrede hrvatske

damir77
22.06.2009., 13:09
jos jedno pitanje ako recimo hrvatska prizna nesto duga RS kome se isplacuje novac vladi RS , elektroprivredi rs ili HET-u

Guardian
23.06.2009., 01:01
Dobro pitanje....hmmm, to niko ne zna... Vlada je svemoguća, tako da može svašta odlučiti...

pikibu
23.06.2009., 22:47
Ja mislim da ce to akcionari dobiti!!! mislim hahahah sala mala....
Nego Guardian da te pitam za RZR LJubija ti si u nju upucen,prije si nesto pisao,znam da sam citao ali ne mogu sad naci!Ima li tu kod te akcije ikakve svetle buducnosti (sad za 5 godina nema) ali u nekoj bliskoj buducnosti?
RZR Omarska su odvojili(izuzeli) i napravili sa Mitalom nove rudnike!
sad ovih dana planiraju da rudarski fakultet i rudarski institut prepisu na opstinu Prijedor!Planira se u Prijedoru-centar praviti neki objekat(ko pravi Mitall ili RzR)??
e,sad znas li ti mozda sta je ostalo na RZR LJUBija,prava za rudu,kolicine rude na lokalitetu RZR Ljubija?
opreme nema nista,rasprodano,sto je moglo pohrdat to je i pohrdalo,
ima zaposlenih 10 ljudi na odrzavanju,nemaju nekih velikih dugova,tu je i rudnik Tomasica u sastavu RZR-a!! ako znas ista pisi...
pozzz

Guardian
24.06.2009., 04:46
Tomašica je stari kop, mislim da tu nešto mogu kopati, ali nemaju obrtnih sredstava da to rade... Ona firma u kojoj oni imaju 49% je jedino što stvarno vrijedi, ali jebiga, niko nam ne daje njihove bilanse, da vidimo kako stvarno posluju i koliko danas vrijedi ono što je prije pet godina vrijedilo 24 miliona KM..., mene samo to interesuje... Ako vrijedi više, onda ako bi se to prodavalo, možda bi ta firma valjala nečemu, a ovako..., šuplje...

pikibu
24.06.2009., 11:25
Cekaj sta ako bi se prodavalo,rudnik Omarska?Mital tu ima 51 i on je tu gazda,nece on to prodavati!!!
doo bilanse ne objavljuje,
Mital je prosle godine poslovao dobro,na lokalitetu omarske imaju rude za 30 god!!!
Mene zanima kolicina rude u ljubiji,tomasici,njen kvalitet,prava ako nadu novi kop blizu ljubije ili omarske na koga idu,ja mislim da su prije ispitivali nesto...(koliko ovo vredi)
Oprema manje vise,za vreme od 5 god.
Ti mislis da vredi samo ovo 49% u Omarskoj!!

netstrider
24.06.2009., 15:31
Moderatoru, premjesti u odgovarajuću temu

damir77
25.06.2009., 13:47
Elektroprivreda BiH isplacuje dividendu mozemo li uskoro ocekivati nesto slicno u uspjesnijem BH entitetu ?

tropico
25.06.2009., 22:19
koliko znam dividendu u nasoj drzavi isplacuju vec nekoliko godina sve hidroekektrane HELV,HETR,HEDR..nemogu se sjetiti dali je bila koja isplata distribucija i termoelektrana

amer
21.08.2009., 15:20
U nekim boljim danima godišnji izvještaj komentiralo bi na ovom forumu brdo ljudi, danas nitko ni da primjeti. Primjetila je to ipak nekolicina malih ulagača i u 2 dana podigla cijenu za dobrih 10 % (ako se to kod ovih prometa uopče više može govoriti o cijeni kao pokazatelju vrijednosti).

Dobro, znalo se da su rezultati za 2008 dobri (odlični prema onim u 2007):
http://www.blberza.com/v2/Pages/DocView.aspx?Id=11601
pa možda zbog tog nema komentara.

No, morao sam ovo da stavim i još da dodam jedno sasvim jednostavno razmišljanje: dionica HETR jako sigurno mora porasti 100% u naredne 2 godine
jer je čak 200% više od današnje cijene vrijedila onda u godini 2006 prije euforije - kad su joj rezultati bili na razini ovih iz 2008.

Ako večini 100% u dvije godine nije dosta, ostat če više meni, uostalom Warren kaže: budi grabežljiv kad se svi drže sa strane... pa kad vi navalite za koju godinu ja ču biti tu da vam prodajem po tih 100% skuplje ...:p:

salenacionale
23.08.2009., 11:04
Interesantno je da Amer na temi HETR direktno poziva na kupovinu, a 8 minuta kasnije na temi Ulaganje u RS "savjetuje" upravo suprotno - skupljanje keša jer će sve sigurno padati:confused:

Vrijednost HETR-a, kao i većine drugih HoV na BLSE nije zavisila od finansijskih izvještaja nego od očekivanja...
Ponašanje Vlade RS kao većinskog vlasnika, koja nepoštuje ni zakone, ni principe korporativnog upravljanja, a ponekad ni sopstvene odluke je dovoljan razlog da investitori zaziru od ulaganja. A znaju da ih Komisija neće zaštititi...
Poslovna reputacija vlasnika "nosi" dio vrijednosti firme. Naša Vlada je tu reputaciju odavno prokockala.

Mikey
23.08.2009., 13:40
Aha, vidiš... :ideja:

Ok, neću ići u detalje koliko je nešto od iznesenog točno, ali da je nešto krivo - to svakako jest!

Da je na svijetu više pameti, više sloge i razumijevanja svima bi nam bilo mnogo, mnogo bolje.

Problem nastaje kad fer, objektivno i logično razmišljanje postane nebitno i izgubi svoju važnost ili nema prava i mogućnosti da se "čuje".

Da su politika, upravljanje, hijerarhija...itekako bitni - ovdje dolazi do izražaja.
Isto kao i u RH, gdje nas vode kako nas vode...

Više ljubavi, manje sebičnosti - svima bi u konačnici išlo na ruku.

damir77
24.08.2009., 14:58
Znali se ko kupuje , evo danas i HEDR veća kollićina .

amer
24.08.2009., 21:29
Sale, da razjasnimo: nisam direktno pozivao nikog na kupovanje HETR, jednostavno mi ponekad pukne film kad vidim koliko nisko cijene stoje na BLSE (dobro, istina, nisam tu bio u 2005 kad ste kupovali u bescijenije) a da se ne protrguje par 100 KM dnevno. No, istina, izostavio sam tu politički faktor i vlasništvo koje nažalost uistinu znači puno. Ali jednom treba i to da se promjeni ?

Što se tiče opčenite situacije i onog "W" sve je više vidim kao realnost jer su vani svjetske berze naduvane za ovaj trenutak u kome nikom osim Kineza nije baš simpatično svakog dana gledati propast firmi i gomile radnika na socialnoj potpori. S tom razlikom da BLSE vjerovatno i nema puno snage za neki ozbiljan pad, tek če možda biti na prodaji nešto više "dobrih prilika".

Kako za par 10 godina Kina postaje svjetski lider i BIH i RS imaju šanse prema sličnome receptu uloviti viši postotak rasta nego razvijeni svijet. Zbog toga si vjerovatno i ti ponovo s nama tu na forumu, što me raduje i daje hrabrosti za tih kojih 100 KM kupovine svaki dan pomalo !

damir77
15.09.2009., 22:33
Sale, da razjasnimo: nisam direktno pozivao nikog na kupovanje HETR, jednostavno mi ponekad pukne film kad vidim koliko nisko cijene stoje na BLSE (dobro, istina, nisam tu bio u 2005 kad ste kupovali u bescijenije) a da se ne protrguje par 100 KM dnevno. No, istina, izostavio sam tu politički faktor i vlasništvo koje nažalost uistinu znači puno. Ali jednom treba i to da se promjeni ?

Što se tiče opčenite situacije i onog "W" sve je više vidim kao realnost jer su vani svjetske berze naduvane za ovaj trenutak u kome nikom osim Kineza nije baš simpatično svakog dana gledati propast firmi i gomile radnika na socialnoj potpori. S tom razlikom da BLSE vjerovatno i nema puno snage za neki ozbiljan pad, tek če možda biti na prodaji nešto više "dobrih prilika".

Kako za par 10 godina Kina postaje svjetski lider i BIH i RS imaju šanse prema sličnome receptu uloviti viši postotak rasta nego razvijeni svijet. Zbog toga si vjerovatno i ti ponovo s nama tu na forumu, što me raduje i daje hrabrosti za tih kojih 100 KM kupovine svaki dan pomalo !

Zašto bi bilo ko kupovao HETR , kolika će mu biti dividenda , koliko je dividende dobio onaj ko je kupio prije 5 godina ,a onaj koje kupio po 2 3 KM kad će se njemu isplatiti kupovina ,nemorate kupovati akcije da bi bili nečij donatori . Hidroelektrana tolike snage koja vrijedi i više nego je procjenjena ostvaruje manju dobit od ćevabđinice na čaršij ,pa i da su tu nekakvu dobit podjelili akcionarima računica bi bila ova:
Uložio sam 7500 KM i ove godine od dividende tj mog djela dobit mogu otići na ćevape . Hvala NE niti ću kupovati više niti prodavati neka akcije stoje pa nekad ...
Pa sad kad neko poziva na dokupljivanje ili kupovinu nek odgovori na par realnih pitanja ?
A te priče sa kinom i svjetskom ekonomijom :)

gederovec
27.11.2009., 13:34
Ajde, neka me nero rasvetli ,šta mu to znači na dnevnom redu skupšzine pod tačku 10,u vezi prvenstvenog prava otkupa udjela od strane Integra- inženjiringa d.o.o B.L.
Nadam se da to nije to što mislim.

gederovec
22.05.2010., 13:58
SNAŽAN ISKORAK ENERGETSKOG SEKTORA
00:11 / 22.05.2010.

Za ukupni privredni razvoj BiH protekla sedmica imala je povijesni značaj: u rad je pušten prvi značajniji elektroenergetski objekat izgrađen ne samo u BiH nego i cijeloj regiji Balkana nakon skoro 30 godina investicione suše. Riječ je hidroelektrani srednje snage Mostarsko...

... blato koja se nalazi u sastavu Elektroprivrede HZHB, koja je od podjednakog značaja za razvoj elektroenergetskog sektora kao i za razvoj agrarnog biznisa u Hercegovini. Hidroelektrana Mostarsko blato koristi vode sliva Lištice koje su na lokalitetu Mostarsko blato pravile ogromne probleme poljoprivrednoj proizvodnji zbog učestalih poplava.

Izgradnjom hidroelektrane EP HZHB dobila je novih 170 GWH električne energije (optimalna godišnja proizvodnja) a poljoprivrednici tog kraja dobili su cijela prostranstva obradivog zemljišta koje se ubraja među najkvalitetnije u cijeloj Hercegovini.

HE Mostarsko blato, čija je investiciona vrijednost premašila 140 miliona KM, sastoji se od devet građevinskih objekata, među kojima je osobito značajan dovodni tunel duljine 2.207 metara prokopan kroz brdo Varda, kao i odvodni kanal prema Neretvi, koji će uveliko poboljšati poljoprivredne uvjete na širem lokalitetu.

Tokom jeseni, zime i proljeća poplavljena je golema površina Mostarskog blata, a tokom dva-tri vrela ljetna mjeseca presuše svi izvori. U takvim okolnostima razvoj poljoprivredne proizvodnje bio je skoro onemogućen jer se vrijeme sazrijevanja kultura podudaralo s najnepovoljnijim uvjetima - malom količinom kiše i visokim temperaturama. Isušivanjem Mostarskog blata stvaraju se uvjeti za proširenje poljoprivredne sezone s tri na najmanje devet mjeseci u godini. Upravo to je najveća vrijednost hidroelektrane Mostarsko blato, mada nipošto ne treba zanemariti ni vrijednost proizvedene električne energije od oko 17 miliona KM godišnje. Pod uvjetom da se električna energija plasira na evropsko tržište u najpovoljnijem tajmingu.

Biznis.ba /Asim Metiljević (Slobodna Bosna)

Usporedba daje misliti!

pikibu
22.05.2010., 19:03
da,da ali Elektroprivrede HZHB a ne HET-a!!!!
Da li ste culi sta kaze poznati ekonomista Nurijel Rubini za američku TV stanicu CNBS:
Cijene akcija će u narednim mjesecima izgubiti dodatnih 20 odsto vrijednosti zbog slabosti svjetske privrede, opasnosti od recesije sa duplim dnom, dodajući da očekuje da će se stanje na tržištima od sada pogoršavati.Cijene akcija, kao i robe, doživjeće novi udar i investitori mogu da budu sigurni jedino ako raspolažu kešom, istakao je Rubini, profesor ekonomije na Njujorškom univerzitetu koji je poznat po tome što je 2006. predvidio dolazak globalne finansijske krize. Tanjug,capital.ba
A gde su ljudi sa ovog foruma,nema nikog...

Kvcvc82
22.05.2010., 19:14
SNAŽAN ISKORAK ENERGETSKOG SEKTORA
00:11 / 22.05.2010.

Izgradnjom hidroelektrane EP HZHB dobila je novih 170 GWH električne energije (optimalna godišnja proizvodnja) a poljoprivrednici tog kraja dobili su cijela prostranstva obradivog zemljišta koje se ubraja među najkvalitetnije u cijeloj Hercegovini.

HE Mostarsko blato, čija je investiciona vrijednost premašila 140 miliona KM, sastoji se od devet građevinskih objekata, među kojima je osobito značajan dovodni tunel duljine 2.207 metara prokopan kroz brdo Varda, kao i odvodni kanal prema Neretvi, koji će uveliko poboljšati poljoprivredne uvjete na širem lokalitetu.

Usporedba daje misliti!

Koliko ja razumijem, covjek je htio da usporedi HETR i Mostarsko blato.

Trenutna kapitalizacija cijelog HETR je oko 120 miliona KM, dok vrijednost investicije u daleko manje HE Mostarsko blato iznosi 140 miliona KM.

Ova prica o Rubiniju i padu svjetskog trzista od 20% nema puno veze sa BLSE.

U prethodnih godinu rast svjetskih indeksa je bio oko 80%, dok se BLSE nije mrdnula sa mjesta u istom periodu.

gederovec
23.05.2010., 18:05
Prvenstveno sam mislio skrenuti pažnju na instalisanu snagu u MW(agregati),vrs prihoda!

corto maltese
18.12.2010., 09:01
Hidroelektrane na Neretvi, u čijem sastavu su HE „Jablanica", „Grabovica" i „Salakovac", zahvaljući izuzetno povoljnoj hirološkoj situaciji, ali i vrhunskoj pogonskoj spremnosti proizvodnih kapaciteta, ostvarile su do sada nezabilježen proizvodni rezultat.
Do danas, u ovoj godini, je proizvedeno dvije milijarde kWh električne energije ili 2.000 GWh, čime je godišnji plan proizvodnje premašen za nevjerovatnih 35 procenata, saopćeno je iz Elektroprivrede BiH
http://www.energetika.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=10450&Itemid=1

Evo okvirno za koliko bi HETR mogla prebaciti plan. Izgleda 30-40%.

gederovec
18.12.2010., 13:22
Prebaciti plan da,ali je problem to prodati ,jer kada ima ima za sve pa je i cijena adekvatna tome.
Sada ,da je tu mogučnost reverzibilnosti, ali opet tu nemamo kapacitete Nasera.
Moglo bi se za to vreme i proizvoditi H ,ali skladištenje toga bi bilo znanstvena fantastika za meneđment,koji svake godine zaposli ljude ,samo da zaposli.
E, pa sada da sam Kolumbijski Escobar ,bio bi u nedoumici dali ,da se bavim starim poslom ili ,da kupim hetr napravim red u firmi i radim legalno, jer profit bi trebao biti negde tu tu!
Eh!

kagemusha
14.02.2011., 21:22
Da prebacim Energ-tel-ov post na ovu temu.
Prije ratna i sadšnja proizvodnja je:
HEDR oko 950 GWH
HETR oko 1050 GWH

Meni je uvijek bitno ono što je stvarno i sada, smatram da ulagaći najviše griješe što padajau na priće (maštanja) i plaćaju neizvijesnu budućnost.

Rekao bi da je HERD zaokružena priča, dok je kod HETR puno toga otvoreno. Npr. "Dubrovnik 2" je možda najisplativija energetska investicija na ovim prostorima. Jumbo, ne zamjeri, puno je toga tu otvoreno (pošlo bi u dugo da sve raspravimo): imovinski odnosi sa HEP-opm (uzima više struje nego mu pripada,...), EPHZHB ("pripala im" revezibilna HE Čaplina - 420 MW, koja koristi vodu iz Bilećkog jezera), Gornji horizonti, ... Baš jedna komplesna priča, sa velikim potencialom, pogotovo za proizvodnju vršne struje.

kagemusha
14.02.2011., 21:32
Za Dubrovnik II ima vec dio radova gotovih; iskopana je podzemna prostorija za postrojenje i priprema za turbinu i generator, te trafostanica i dovedena visokonaponska mreža do postrojenja.

gederovec
14.02.2011., 23:00
http://www.ers.ba/stara/hedabar.htm
Dodik najavio kroz 15 dana obelodaniti EPS projekt Dabar.

kagemusha
14.02.2011., 23:06
Imas li link gdje je to najavio ili da prepričaš ako nemaš link?

gederovec
14.02.2011., 23:24
http://www.capital.ba/srpska-makroekonomski-stabilna/
Evo dole na kraju.

energ-tel
15.02.2011., 13:21
Dodik najavio kroz 15 dana obelodaniti EPS projekt Dabar.

Za HETR ključan je projekt "Dubrovnik 2", nema previše smisla dovoditi vodu u Bilečko jezero dok se ne riješi "Dubrovnik 2"
Postam izvadak iz materijala Elektroprojekta i Instituta Ruder Bošković (rađeno za Hrvatsku elektroprivredu) radi boljeg razumjevanja:

3. OPIS PROJEKTA HE DUBROVNIK II
3.1 Osnovna zamisao projekta
Kod planiranja izgradnje HE Dubrovnik bilo je predvideno da se HE Dubrovnik izgradi u dvije faze. Prva faza je izgradena i puštena u pogon 1965.godine, a sastoji se od dovodnog tunela, vodne komore, zatvaracnice tlacnog cjevovoda sa zatvaracima, dva tlacna cjevovoda, strojarnice, dvije proizvodne jedinice Q= 2x45 m3/s, pristupnog tunela strojarnici ,odvodnog
tunela i rasklopnog postrojenja.

Za razumijevanje zamisli i samim time i svrhe cijelog projekta izgradnje II faze HE Dubrovnik potrebno je poznavati postojece pogonske uvjete pod kojima HE Dubrovnik radi.

Po svom karakteru HE Dubrovnik je elektrana koja radi protocno. Pod pretpostavkom da radi kontinuirano s maksimalnim instaliranim protokom od 90 m3/s, elektrana bi prosjecno godišnje radila oko 6 400 sati što je za takvo postrojenje vrlo visoko. Proizvodnja varijabilne (vršne) energija u današnjim uvjetima iznosi oko 6 % što je za postrojenje koje ima sve karakteristike vršne elektrane zanemarivo ..

Takoder, HE Dubrovnik koristi izravnate vode gornje energetske stepenice HE Trebinje I smještene uz branu Grancarevo i vode medudotoka s dominantnim vodotokom Sušica izmedu brane Grancarevo i brane Gorica. Brana Gorica formira kompenzacijski bazen zapremine 9x106 m3 u kojem se nalazi zahvat vode za HE Dubrovnik. Kompenzacijski bazen Trebinje (Gorica) svojim volumenom omogucava dnevno izravnanje dotoka. Medutim zbog bujicnog karaktera rijeke Sušice i ostalih vodotoka medudotoka na brani Gorica godišnje se prelije u prosjeku oko 400 milijuna m3vode.

Iz svega naprijed navedenog može se vidjeti da u sadašnjem režimu rada elektrane postoje dva problema koji utjecu na velicinu proizvodnje i kvalitetu proizvedene energije. To su:
- vrlo visok broj sati rada elektrane u godini
- relativno veliki preljevi na brani Gorica

Osnovna zamisao projekta II faze HE Dubrovnik je da se instalirani protok HE Dubrovnik s današnjih 90 m3/s poveca na 210 m3/s. Na taj nacin HE Dubrovnik postala bi vršno postrojenje Takoder bi se iskoristio i dio voda koje se prelijevaju na brani Gorica . Da bi se to ostvarilo potrebno je izgraditi novi dovodni tunel, vodnu komoru, zatvaracnice tlacnih cjevovoda, dva tlacna cjevovoda, u postojecu strojarnicu ugraditi dvije proizvodne grupe instaliranog protoka 60 m3/s svaka, te izgraditi novi odvodni tunel.
...

kagemusha
15.02.2011., 13:27
Dubrovnik II se moze napraviti i bez novih tunelskih zahvata i dovođenja novih voda u Dabar ili Bilećko jezero.

Citiram u vezi projekta Du II:
"Treba napomenuti da ovaj projekt ne predvida prevodenje voda s gornjih horizonata sliva rijeke Trebišnjice, odnosno Nevisinjskog i Gatackog polja, nego iskljucivo uzima u obzir vode koje danas utjecu u akumulacijsko jezero Bileca".

kagemusha
15.02.2011., 13:49
Dabar ce biti cudo ako ga stvarno naprave (samo se ukopava 764 m tlacnog cjevovoda), evo da ljudi znaju o cemu se priča, prava mapa sa visinskim kotama:
http://i1109.photobucket.com/albums/h422/kagemusha2/clip_image002.jpg

energ-tel
15.02.2011., 14:46
Zna li se tko će biti investitor u HE Dabar?
Koliko vidim u svojim zabiljeskama investicija oko 168 mil. € (160 MW, 271 GWh -> 620.000 €/GWh)

Nebi imao ništa protiv da bude RWE, još kad bi to bilo kroz dokapitalizaciju HETR :)
Vidit ćemo dali će išta biti (uvjek sam suzdržan u vezi realizacije), ali dokapitalizacija je najrazumnije rješenje.

kagemusha
15.02.2011., 16:16
i neka u obveznoj ponudi za preuzimanje manjinskim dionicarima isplate 1.5 km ja zadovoljan.

energ-tel
15.02.2011., 16:28
i neka u obveznoj ponudi za preuzimanje manjinskim dionicarima isplate 1.5 km ja zadovoljan.

Pošteno s tvoje strane, pogotovo kad nakon preuzimanja ponovo padne cijena pa ponovo kupiš i čekaš novu dokapitalizaciju za "Dubrovnik 2" ;)

Kako ono idu stihovi: "Sreća je lepa samo dok se čeka samo dok od sebe nagoveštaj da"

tobra
15.02.2011., 17:21
kad bude he dabar ja cu da budem kapetan na bela ladja

cobi84
15.02.2011., 22:43
Znali se koliko će het imati vlasništva u novim elektranama koje će biti izgrađene u sistemu Trebišnjice, jeli het ranije ulagao u elektrane u dubrovniku i Ćapljini, i koliko će se povećati godišnja proizvodnja HETa sa povećanjem dotroka vode, logično je da sav novi dotok iz Elektrane dabar odnosno Gornjih horizonata mora proći kroz dvije elektrane na trebišnjici pa se ukupna proizvodnja HET a uvećabva za taj dotok ili griješim ?

energ-tel
15.02.2011., 23:50
jeli het ranije ulagao u elektrane u dubrovniku i Ćapljini

http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=112338&postcount=36
Proguglaj malo i pogledaj starije postove.

kagemusha
15.02.2011., 23:53
Novim tunelom od 760 m (za uvid, zavrsili su prije koju godinu tunel fatničko polje-bileća od 15 km, koji dobija na važnosti sa ovim novim) i elektrane Dabar :"dobija se vlastita proizvodnja HE Dabar od 262,5 GWh godišnje, a uticajem na nizvodne elektrane dodatnih 221,4 GWh godišnje. Znači da je ukupna moguća prozvodnja 483,9 GWh godišnje, što se smatra ukupnim energetskim efektima dobijenim izgradnjom HE Dabar". Znaci oko 50% vise na današnju proizvodnju, sa minornim ulaganjem.
Ulagali su u Čapljinu i to im se ne može pobiti, to im se mora vratiti ali EP Herceg bosna im ne vraća zbog vitalnog značaja nje na mostarski Aluminijski kombinat.
Dubrovnik I imas lijepo na prethodnom postu obrazlozeno.

tobra
16.02.2011., 20:10
interesantno, nekada sam ja govorio da je hetr podcjenjena akcija, a tada je bio oko 0,30 niko nije aminovo da je to dobra i ispravna akcija.....sada kad neko najavi mogucnost novih poslovnih ostvarenje tipa "dabar" svi se upecate......samo da se zna ..to sto je neko najavio nesto ne znaci da ce to i da uradi jer je to isto mogao i prije par godina.obecanja luda radovanja
p.s. i u hetr imam akcija,.. sto znaci da mi sve sto pricate odgovara ..dakle navalite i kupujte dizite cijenu,
pomisljam da ovdje je vise dipl- masinskih ili gradjevinskih ing neko ekonomista

Jumbo
17.02.2011., 00:11
interesantno, nekada sam ja govorio da je hetr podcjenjena akcija, a tada je bio oko 0,30 niko nije aminovo da je to dobra i ispravna akcija.....sada kad neko najavi mogucnost novih poslovnih ostvarenje tipa "dabar" svi se upecate......samo da se zna ..to sto je neko najavio nesto ne znaci da ce to i da uradi jer je to isto mogao i prije par godina.obecanja luda radovanja
p.s. i u hetr imam akcija,.. sto znaci da mi sve sto pricate odgovara ..dakle navalite i kupujte dizite cijenu,
pomisljam da ovdje je vise dipl- masinskih ili gradjevinskih ing neko ekonomista

Jedan vrhunski poznavatelj burzi...a nije Cayman.... je često govorio da za ulaganje na burzi je najgore biti ekonomista. S tim se u potpunosti slažem i ne vidim problema što sam ja upravo studirao građevinu.
On još kaže da se najbolje odluke donose kad si malo popiješ...pa za svaki slučaj ja se više ni ne trijeznim :)

berzo
17.02.2011., 08:41
Na domacim berzama u pocetku najvise para su zaradili ljudi koji nikad nisu posjedovali studenski index tz.sverceri dileri itd

Jumbo
17.02.2011., 10:25
Na domacim berzama u pocetku najvise para su zaradili ljudi koji nikad nisu posjedovali studenski index tz.sverceri dileri itd

Ma i oklen ekonomisti para...pa normalno da smo šverceri, dileri i ostali najviše zaradili, kad smo imali početni kapital.
Vrlo lako je dokazivo da su gotovo sve bankarske obitelji do prvobitne akumulacije kapitala došli krađama, prevarama ili čak razbojstvima...sad su to najugledniji članovi društva.

berzo
17.02.2011., 11:13
Slazem sa tobom u potpunosti

Kvcvc82
17.02.2011., 23:20
Za HETR ključan je projekt "Dubrovnik 2", nema previše smisla dovoditi vodu u Bilečko jezero dok se ne riješi "Dubrovnik 2"

...

Dodik najavljuje rjesavanje otvorenih pitanja sa Hrvatskom. Koliko je poznato, najznacajnija otvorena pitanja su raspodjela struje u HETR, kao i pitanje hrvatskih ulaganja u RITE Gacko. Nadamo se da ce to biti i teme sastanka.

Milorad Dodik uskoro u posjeti Hrvatskoj

Dodik je, nakon sastanka s predstavnicima Vlade RS-a, rekao na pres-konferenciji da će kabinet Aleksandra Džombića pripremiti detalje oko svih otvorenih pitanja, ali nije želio precizirati kada i s kim će se sastati tokom posjete Zagrebu.

http://www.seebiz.eu/bih/makroekonomija/bosna-i-hercegovina/milorad-dodik-uskoro-u-posjeti-hrvatskoj,105562.html

Jumbo
18.02.2011., 00:17
Najbolje bi bilo da se s Mesićem sastane. Oni su stari prijatelji :)

Kvcvc82
18.02.2011., 23:28
Kanađani zainteresovani za finansiranje projekata Gornji horizonti i Dubrovnik 2

18.02.2011. Trebinje - Sudeći prema pismu koje je ovih dana proslijeđeno u direkciju Elektroprivrede RS od strane Zlatka Mandžukića, direkotra EOL PRVI iz Nevesinja, a koje je u cjelosti objavljeno na zvaničnom sajtu opštine Berkovići, u izgradnju sistema Gornji horizonti i Dubrovnik 2 mogla bi da se uključi državna kanadska kreditna agencija CCC sa inženjering kompanijom SNC Lavalin kao organizatorom.

Suština priče je da bi Kanađani uložili oko 85 % sredstava potrebnih za izgradnju pomenutih sistema, dok bi elektroprivrede RS i Hrvatske dale ostalih 15 %.

Investitori EPRS i HEP bi ovu investiciju otplatili finansijeru, odnosno kanadskoj kreditnoj agenciji CCC od rada HE Gornji Horizonti i HE Dubrovnik 2, tokom perioda od petnaestak godina od puštanja u rad.

- U Kanadi je donijeta odluka da državna kanadska kreditna agencija CCC stane iza finansiranja ovog projekta, a čiju realizaciju bi organizovala inženjering kompanija SNC Lavalin. Inače, ova kanadska kompanija je sa Vladom Republike Srbije pre godinu dana potpisala Ugovor o finansiranju rekonstrukcije topionice u basenu Bor i izgradnje nove fabrike sumporne kiseline, vrijedan 200 miliona evra - navodi se u pismu koje je Mandžukić poslao generalnom direktoru Elektroprivrede RS Branislavi Milekić i Jovu Mariću, izvršnom direktoru za tehničke poslove EPRS.

Dalje se dodaje da bi pravni oblik kroz koji bi se mogao realizovati ovaj projekt mogao biti zajedničko preduzeće u svojini EPRS i HEP u odnosu 50:50 %.

- Izgradnja ovog projekta dala bi mogućnost da se definitivno regulišu sporni odnosi u vezi HE Dubrovnik 1. Jedna od ideja koju je dao gospodin Dodik jeste da u ovaj projekat hrvatska strana ulozi više od Srpske, za vrijednost 28% Dubrovnika 1. Tako bi i Dubrovnik 1 mogao da udje u novo zajedničko preduzeće koje će gazdovati Gornjim Horizontima i Dubrovnikom 2. Realizacija ovog projekta omogućila bi i da se definitivno skine sa dnevnog reda sporno potraživanje HEP-a u odnosu na TE Gacko. Činjenica je da je Samoupravnim sporazumom iz 1973. godine Hrvatska investirala u gradnju TE Gacko sa oko 30%, ali ne da postane suvlasnik, već jedino da stekne pravo da kupuje struju u BiH po lokalnim cijenama, koje su bile niže od cijena struje u Hrvatskoj - kaže se u pismu.

http://trebinjedanas.com/node/3596

energ-tel
25.02.2011., 00:04
Što se tiće novih ulaganja u sliv Trebišnjice pogledao sam "Plan poslovanja HETR za period 2011.-2013. godine" (materijali za zadnju skupštinu) u investicionom dijelu plana (izgradnja novih objekata) su:
...
- Radovi na betonskoj oblozi tunela fatničko polje - Akumulacija Bileća druga faza
- Izgradnja objekata po projektu Gornji horizonti
- Početak druge faze projekta Gornji horizonti
- predinvesticione aktivnosti oko izgradnje HE Dubrovnik 2
...
što upućuje da bi se nova ulaganja trebala provesti kroz HETR

gederovec
01.03.2011., 14:55
http://www.blberza.com/v2/Pages/DocView.aspx?Id=16811
Solidno,a neraspoređene dobiti nebi se sramio ni Gadafi.

Jumbo
01.03.2011., 15:10
Meni to izgleda jako dobro...možda sam malo pristran, jer sam u zadnje vrijeme puno kupovao :) ali mi je drago da me FI nije razočarao....čak naprotiv.

Jumbo
02.03.2011., 13:43
He-he...nekome je danas FI izgledao loše, pa je stavio malo veću količinu na prodaju....ali je nekome izgledao dobro, pa mu je sve pokupio i ostavio 33.000 na kupnji, ako ovaj još ima tih loših dionica :)

kagemusha
02.03.2011., 13:55
izvjestaj je ocekivano dobar. HETR sam mislio prodavati iznad 0,7 ali sad sam u zadnje tjedne jos kupovao jer se pojavilo novih momenata. Najavljeno je objavljivanje strateskog partnera sa reformom mirovinskog sustava kroz transformaciju PIO-a. Plus nesto stariji događaji; podvodni kabel izmedju italije, liberalizacije trzista 2015, gornji horizonti sa novim elektranama.
U RS mirovinski fond nema 5 hartija da mu je sigurno kupovat, a HETR je jedna od njih i tu ima i neku dividendu slicnu kao kamate na banci.
Plus od jucer (došli Japanci):
01/03/2011
Prije nekoliko je dana, doznajemo iz Hrvatske elektroprivrede, tu je tvrtku u sklopu poslovnog posjeta Hrvatskoj, koji je organiziralo Veleposlanstvo Japana, posjetila japanska poslovna delegacija radi uspostavljanja buduće suradnje. U njoj je bilo dvadesetak predstavnika industrije strojeva, koje je predvodio Ito Mototsugu, predsjednik Japanske federacije industrije strojeva, te japanski veleposlanik u Hrvatskoj Yoshio Tamura
Predsjednik Uprave HEP-a Leo Begović zahvalio je japanskoj delegaciji na posjetu HEP-u i predstavio im temeljne značajke budućih velikih HEP-ovih investicija, kao što su hidroelektrane Ombla, Dubrovnik

salenacionale
02.03.2011., 14:58
Najavljivao je Dodik i CEZ u RITE i Amerikance i Slovence za II blok RTEU, i aerodrom u Trebinju i autoputeve sa Strabagom, CPM-om, i General Electric u ZERS, itd itd. Ko se "ložio" na te najave, ostao je kratkih rukava... Ima li neki konkretniji podatak o investiranju u najavljene projekte ili je sve samo spisak lijepih želja i dobar povod za jagnjetinu nakon PRESS konferencije?
"More bit` bidnе" - rekao bi Nele imitirajući predratnog potpredsjednika Vlade BiH...

energ-tel
02.03.2011., 15:04
Na skupštini prošlo ljeto jedno od postavljenih pitanja bilo je:

Cijenu struje za zavisna preduzeća u ERS-u određuje „Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske“ na taj način da odobri sve opravdane troškove (za realizaciju godišnjeg plana proizvodnje) na osnovu zahtjeva zavisnog preduzeća (HET).
Odobreni troškovi (prihodi) podjele se sa godišnjim plana proizvodnje i dobije se odobrena cijena u KM/kWh.
Odobreni troškovi uvećavaju se za povrat na kapital (koji je u RS-u simboličan 2%, za HET u prošloj godini iznosio je 17.600.000 KM).
Ako HET nije ostvario dobit od 17.600.000 KM, u tom slučaju HET s obzirom na inflaciju jede svoju supstancu (kapital Republike Srpske i malih akcionara). Tako preduzeće živi na račun onog što je stvoreno prije, umjesto da barem očuva kapital.
Molim obrazloženje gosp. direktora. Zašto dobit nije ni u visini odobrenog povrata na kapital a s obzirom na značajan prebačaj plana proizvodnje trebala bi biti značajno viša od povrata na kapital?

Direktor i ministar (predstavnik najvećeg akcionara) rekli su nešto općenito, da je pitanje kompleksno i obećali pismeni odgovor!
Možda je vrijeme je da se mi akcionari malo bolje pripremamo i organiziramo za skupštine!

Inače Regulatorna komisija je odredila da povrat na kapital za proizvodna preduzeća bude 2% a za distribucije 3%.

salenacionale
02.03.2011., 15:23
Direktor i ministar (predstavnik najvećeg akcionara) rekli su nešto općenito, da je pitanje kompleksno i obećali pismeni odgovor!
Možda je vrijeme je da se mi akcionari malo bolje pripremamo i organiziramo za skupštine!
E upravo o ovome se radi! Male akcionare ne zarezuju čak ni kad postave sasvim normalno pitanje na Skupštini akcionara. Ili vam daju uopšteni odgovor, čisto da vas se otarase. Tu ne pomaže nikakvo organizovanje malih akcionara, jer svi zajedno imate 20% i opet vas ovi vladajući neće udostojiti ni pristojnog odgovora.

U svakom strateškom preduzeću gdje je država većinski vlasnik, male akcionare percipiraju kao nametljivce koji se prave pametni, a imaju tričavih 5-6% vlasništva i samo smetaju implementaciji megalomanskih razvojnih planova, koji donose dobrobit samo džepovima vladajuće oligarhije. I dok god bude tako (a nema nikakvih naznaka promjene) vama je boravak unutra samo glavobolja, a vrlo često i gubitak vremena i novca.

Batboy
02.03.2011., 15:54
Najavljivao je Dodik i CEZ u RITE i Amerikance i Slovence za II blok RTEU, i aerodrom u Trebinju i autoputeve sa Strabagom, CPM-om, i General Electric u ZERS, itd itd. Ko se "ložio" na te najave, ostao je kratkih rukava... Ima li neki konkretniji podatak o investiranju u najavljene projekte ili je sve samo spisak lijepih želja i dobar povod za jagnjetinu nakon PRESS konferencije?
"More bit` bidnе" - rekao bi Nele imitirajući predratnog potpredsjednika Vlade BiH...

Al' je zato ubo eve Ruse i Litvance ko prstom u go*no.., i evo šta imamo... :cool:

Samo da nam on ne dovodi investitore... :mad:

Kvcvc82
02.03.2011., 21:19
Dodik: Stvoreni uslovi za zajedničke projekte

“Stvorili su se svi politički, ekonomski, pa čak i finasijski uslovi da zajedno radimo i definitivno završimo ono što je odavno planirano, a to je projekat `Gornji horizont` u RS, koji podrazumijeva izgradnju hidroelektrane `Plat 2` i tako riješimo pitanje energetske efikasnosti obje zemlje”, rekao Dodik na privrednom forumu u Zagrebu.

http://www.capital.ba/dodik-stvoreni-uslovi-za-zajednicke-projekte/#more-159003

Kvcvc82
21.03.2011., 15:27
HE DABAR

1. prijedloga Odluke o osnivanju privrednog društva pod nazivom: "Hidroelektrana Dabar" društvo sa ograničenom odgovornošću sa sjedištem u Trebinju, sa učešćem od 70% u osnovnom kapitalu MH ERS ZP "Hidroelektrane na Trebišnjici" a.d. Trebinje i 30% učešća u osnovnom kapitalu MH "ERS" Matično preduzeće a.d. Trebinje, sa ukupnim osnovnim kapitalom u iznosu od 1.000.000,00 (jedan milion KM), i

http://www.blberza.com/v2/Pages/DocView.aspx?Id=17077

kagemusha
21.03.2011., 18:12
Скупштина акцонара Предузећа, везано за ово питање надаље, констатује сљедеће:
да је сачињена Студија економске оправданости за изградњу ХЕ Дабар са претходном процјеном утицаја на животну средину, која је показала економски оправданом изградњу ХЕ Дабар, а коју је за потребе МХ ЕРС ЗП „Хидроелектране на Требишњици“ а.д. Требиње, израдио „Енергопројект-Хидроинжењеринг“ Београд;

Dolazi novih 170 MW. Znači HETR treba minimalno duplo da vrijedi na ovu cijenu ako bi racunali da košta 1mil eur=1 MW.
Batboy, mogao bi i zaraditi nešto.

Jumbo
21.03.2011., 18:17
Nećeš valjda opet pomicati onaj nalog na prodaji...pusti i druge nek malo zarade.
Evo danas bar malo normalnije trgovanje. Nakon što je cijena rasla 11 % prodavači se počeli slagati na toj zadnjoj cijeni, a kupci se povukli....tako treba izgledati zdravi rast. Ovaj tjedan nek završi na 0,85 ja zadovoljan, a ne odmah na 1,5-2 KM i slično.

kagemusha
21.03.2011., 19:04
Nećeš valjda opet pomicati onaj nalog na prodaji...pusti i druge nek malo zarade.

Jesam, poslao sam zahtjev za otkazivanje prodaje ali sam se zato sutra stavio na kupnju 0,71.

Jumbo
21.03.2011., 19:09
Znači nekadašnja cijena za izlaz je postala cijena za ulaz?

Sjećam se kad sam zadnji put to radio....nastavak kasnije.

kagemusha
21.03.2011., 19:13
Skoro pa je tako, ali ne namjeravam ulaziti više od 10% - 20 % novih dionica.
Ipak ovo su novi krucialni momenti koji će uduplati fundament.
Plus početak bull tržišta u regiji.

Jumbo
21.03.2011., 19:49
Svojevremeno sam kupovao Zepter umjesto Telekom, jer je više vrijedio Telekom po tržišnoj cijeni u portfelju Zeptera od ukupne tržišne vrijednosti fonda.
Možda sada nije loše pogledati fondove koji imaju puno elektro sektora. Možda se i tu nađe interesantnih anomalija.

cobi84
21.03.2011., 19:54
Konačn vijest zbog koje vrijedi dokupljivati još , a ja namjeravao izači po 0.85 .
Ipak ugodno me obradovao omjer 70% HETR 30% MHERS, jer ne bih bio mnogo iznenađen da je bilo 10% HETR a 90% neki " ČEZ".
Znači ona tužba malih akcionara protiv RITE ima efekta i to mi pomalo ulijeva povjerenje u BLSE .

energ-tel
22.03.2011., 01:25
Svojevremeno sam kupovao Zepter umjesto Telekom, jer je više vrijedio Telekom po tržišnoj cijeni u portfelju Zeptera od ukupne tržišne vrijednosti fonda.
Možda sada nije loše pogledati fondove koji imaju puno elektro sektora. Možda se i tu nađe interesantnih anomalija.

Možda EINP ?
Mcap: 11.300.000 KM (za cijenu 10,45 KM)
NAV: 34.200.000 KM + 1.500.000 K gotovine

Guardian
22.03.2011., 01:57
Jesil oduzeo dugovanja prema dufu?

Batboy
22.03.2011., 05:08
On još kaže da se najbolje odluke donose kad si malo popiješ...pa za svaki slučaj ja se više ni ne trijeznim :)
Ne za*ebavaj zbog tebe sam se registrovao na forum... Sad ispada da sam se registrovao zbog tamo neke pijane budale... :p:

(šala :) )
Dolazi novih 170 MW. Znači HETR treba minimalno duplo da vrijedi na ovu cijenu ako bi racunali da košta 1mil eur=1 MW.
Batboy, mogao bi i zaraditi nešto.
Juče sam ne e-trade zadao nešto sitno na kupovinu.., ne znam je l' mi prošlo...

Iz sličnih (ne zbog TLKM) sam 1/3 grunuo u Euroinvestment fond na 15-16 KM 2006 god. pa šta bude... Tad sam smatrao da ima prejak portfelj... :rolleyes:

Bila je to zlatna koka zaborava mog'... :biggrin:

kagemusha
22.03.2011., 05:46
Juče sam ne e-trade zadao nešto sitno na kupovinu.., ne znam je l' mi prošlo...
Vjerojatno nije, netko je na pola dana kupio visoki ask. Danas ćemo se boriti ponovno da kupimo nešto, pa tko prvi odustane:)

Jumbo
22.03.2011., 12:10
Ne za*ebavaj zbog tebe sam se registrovao na forum... Sad ispada da sam se registrovao zbog tamo neke pijane budale... :p:

Molim ne vrijeđati....pijane budale.
Ako si se zbog mene registrirao na Forum, onda si ti gori od mene....hehehe

Jumbo
22.03.2011., 13:33
Evo danas konačno malo ozbiljnija prodaja na HETR....sve što brzo raste na malim volumenima mora "ispuniti gap"....ma koliko god to zvučalo smješno na nelikvidnim dionicama/tržištima.

Batboy
22.03.2011., 18:27
Vjerojatno nije, netko je na pola dana kupio visoki ask. Danas ćemo se boriti ponovno da kupimo nešto, pa tko prvi odustane:)
Nije prošlo.., al' nema veze...:)

Molim ne vrijeđati....pijane budale.
Ako si se zbog mene registrirao na Forum, onda si ti gori od mene....hehehe

Haha.., ne znam jesam li gori... Posebno ste mi bili zanimljivi onaj Amer (veliki kritičar) i ti... A od tebe su mi bile samo zanimljivije tvoje pozicije u BiH... Mislim da sam većinu tvojih postova pročitao.., naučio ponešto...

jbg.., tek sad vidim da sam to gledao u čašicu.., tuđim očima... Hehe... :)

p.s. Na stranu šala.., ovo je već OT...

kagemusha
23.03.2011., 14:07
Evo danas konačno malo ozbiljnija prodaja na HETR....sve što brzo raste na malim volumenima mora "ispuniti gap"....ma koliko god to zvučalo smješno na nelikvidnim dionicama/tržištima.

Evo ima sad prodaje dosta na 0,80. Čini mi se da je jedan prodavač samo je ko fol izneo toliko manjih naloga.
I dalje mi nije jasno sto se kupuje toliko HEDR koji trenutno skuplji?!

Ova firma iz Kanade SNC-Lavalin koja je iskazala interes na gradnju G. Horizonata je među 10 najvećih inžinjerskih firmi na svijetu. Ozbiljna da ne moze biti ozbiljnija. Nisam vjerovao do sad previše u Kanađane ali sad sam vjernik.:)

http://i1109.photobucket.com/albums/h422/kagemusha2/clip_image002-1.jpg

http://www.pmgroup-global.com/contentfiles/news/ENR%20Top%20Firms%202010.pdf

lemi.capital.ba
24.03.2011., 14:56
vjerujem da je ovoliki rast HETR posljedica dobrog i kvalitetnog menadzmenta, te prijedloga odluke predstojece skupstine akcionara o poklanjanju 600.000 km za poplavljena podrucja :biggrin:

Guardian
24.03.2011., 16:21
Pa slušaj, da jest to da taj poklon ide na štetu akcionara, ali ako nisi znao da he moraju na primjer ribarskim udruženjima godišnje davati nadoknadu za štetu koje he napravi ribljoj populaciji (loš mrijest u jezeru) tako često znaju dati i poplavljenim područjima, jer su i oni sami djelimično krivi za to.

lemi.capital.ba
24.03.2011., 17:35
neka oni fino isplate dividendu pa neka drzava radi sta god hoce sa svojim dijelom. ovo sa ribarima i mrijestom nema nikakve veze.

Kvcvc82
24.03.2011., 18:29
Za HE “Dabar” potrebno 180 miliona evra

Vlada Republike Srpske usvojila je prijedlog rješenja o utvrđivanju javnog interesa za izgradnju hidroelektrane “Dabar” na Trebišnjici, za čiju je gradnju potrebno obezbijediti 180 miliona evra, izjavio je ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević.
Kovačević je rekao da će 25 odsto sredstava za izgradnju ove hidroelektrane, instalisane snage 159 megavata, biti obezbijeđena iz vlastitih sredstava, a 75 odsto putem kredita.

http://www.capital.ba/za-he-dabar-potrebno-180-miliona-evra/#more-162568

cobi84
24.03.2011., 22:16
Konačn vijest zbog koje vrijedi dokupljivati još , a ja namjeravao izači po 0.85 .
Ipak ugodno me obradovao omjer 70% HETR 30% MHERS, jer ne bih bio mnogo iznenađen da je bilo 10% HETR a 90% neki " ČEZ".
Znači ona tužba malih akcionara protiv RITE ima efekta i to mi pomalo ulijeva povjerenje u BLSE .

E evo citiram samog sebe , da imam akcije RTEU sve bih prodao i kupio HETR a evo i zašto Pojavio se neki " ČEZ" sa ućešćem 90%

http://www.capital.ba/usvojeno-pismo-namjere-za-izgradnju-te-ugljevik-dva/#more-162562

Vlada Republike Srpske usvojila je pismo namjere investitora za izgradnju termoelektrane “Ugljevik Dva” – ruske firme “Komsar enerdži” sa sjedištem na Kipru, izjavio je premijer Srpske Aleksandar Džombić.

On je rekao novinarima da je ta firma u vlasništvu Rusa Serdareva, da ukupna investicija za izgradnju bloka TE “Ugljevik 2″ iznosi 400 miliona evra, te da će poslovi biti izvođeni sa zajedničkim preduzećem “Komsar enerdži RS”, gdje će TE “Ugljevik 1″ imati 10 odsto vlasničkog udjela, a “Komsar enerdži” 90 odsto.

Kvcvc82
04.04.2011., 11:17
Počinje gradnja HE Dabar

TREBINJE, Početak pripremnih radova za izgradnju Hidroelektrane Dabar, prvog novog postrojenja u velikom hercegovačkom hidroenergetskom sistemu Gornji Horizonti, očekuje se u drugoj polovini ove godine, potvrdili su u “Elektroprivredi RS” (ERS).

Komentarišući mogućnost uključenja kanadske državne kreditne agencije CCC i firme “SNC Lavalin” u taj projekat, o čijoj zainteresovanosti su nedavno pisali mediji, Vladičić je rekao da će ERS nastojati sam da obezbijedi sredstva za izgradnju navedene tri hidroelektrane, dok Kanađani, kako kaže, svoje mjesto mogu tražiti u realizaciji projekta izgradnje HE Dubrovnik II.

http://www.capital.ba/pocinje-gradnja-he-dabar/

Kvcvc82
06.04.2011., 17:16
Osnovano preduzeće “HE Dabar”

TREBINJE, U Hidroelektranama na Trebišnjici /HET/ u Trebinju danas je na vanrednoj sjednici skupštine akcionara osnovano zajedničko koncensiono preduzeća “HE Dabar” DOO za proizvodnju i prodaju električne energije, čiji će zadatak biti da sa HET-om i Elektroprivredom RS /ERS/ vodi dalje aktivnosti na izgradnji Hidroelektrane /HE/ Dabar, potvrdio je Srni Marko Mitrović, direktor HET-a.

http://www.capital.ba/osnovano-preduzece-he-dabar/#more-164727

kagemusha
06.04.2011., 20:39
Jel netko bio danas na skupstini?! Moze li s nama podjeliti događaje?

Ovo je do sada najbolji deal u RS. 70% HETR i 30% ERS.Nije mi jasno što taj model ne primjene i na ostale, a ne da Ugljevik ili ELDO budu samo po 10% u njihovim JV, a da ovi privatnici harače kako žele sa svojih 90%

kagemusha
08.04.2011., 00:54
“Uskoro počinjemo sa promovisanjem realizacije projekta Gornji Horizonti, naravno u fazama, izgradnju pristupnih i logističkih pravaca na hidroelektrani `Dabar` za šta `Elektroprivreda RS` izdvaja 52 miliona KM, što je prva faza. Završna faza tog projekta biće izgradnja Hidroelektrane `Dubrovnik 2` što ćemo raditi sa hrvatskim partnerima”, rekao je Dodik
http://www.capital.ba/ohrabrenje-za-investitore-u-srpsku/#more-164962

lemi.capital.ba
08.04.2011., 01:23
aha, kao sto je i radio aerodrom u trebinju i ostale propale projekte.

Jumbo
15.04.2011., 11:20
Konačno malo ozbiljnija trgovina na HETR. To mi je drago za vidjeti, jer pravu vrijednost ćemo vidjeti tek kad se dnevno protrguje bar 20-30 tis. KM.
Evo i ljepe količine na prodaji, cca 100.000.

gederovec
15.04.2011., 12:27
Sve če to kristal pomarendati.

kagemusha
18.04.2011., 13:08
17/04/2011
HE "Dabar"
Osim energetskih efekata, realizacija projekta Hidroelektrane "Dabar" omogućiće dodatna zapošljavanja u toku izgradnje, kao i trajno zbrinjavanje jednog broja radnika, a istovremeno će izazvati i pokretanje drugih privrednih aktivnosti u istočnoj Hercegovini, najavio je u intervjuu za Srnu ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević.
On je istakao da će time biti stvoreni uslovi za smanjenje negativnih ii povećanje pozitivnih migracionih kretanja stanovništva kao i da će realizacijom HE "Dabar" biti obezbjeđena značajna proizvodnja "čiste" električne energije, energije iz obnovljivih izvora, bez emisije štetnih gasova, što je prioritet i obaveza u skladu sa ugovorom o Energetskoj zajednici jugoistočne Evrope, a što ujedno stvara mogućnost obezbjeđenja povoljnijih finansijskih sredstava.
Kovačević je podsjetio da je riječ o investiciji vrijednoj 180 miliona evra, da projekat predviđa četvorogodišnju izgradnju, zatim instalisanu snagu 159 megavata uz projektovanu prosječnu godišnju proizvodnju struje od 251 gigavat-časova.
Ono što još nije poznato, dodao je Kovačević, biće jasnije već u utorak, 19. aprila u Trebinju, gdje će biti biti prezentovan projekat Hidroelektrane "Dabar".
Ministar je istakao da je Vlada Republike Srpske prioritet izgradnje bazirala na potrebi ravnomjernog razvoja Srpske, procjeni ukupnog privrednog razvoja i prognoze ukupne potrošnje električne energije, s ciljem dugoročnijeg obezbjeđenja energije za domaće tržište.
"Viškovi električne energije omogućiće izvoz koji će imati pozitivan uticaj na devizni bilans Republike", kazao je Kovačević i dodao da će sjedište preduzeća za sada biti u Trebinju.
"Mislim da je od pitanja sjedišta mnogo bitnije da ovaj regionalni projekat počne i da se stvore pretpostavke za angažovanje radnika, ali i pokretanje drugih privrednih aktivnosti kroz pozitivne efekte koje nosi realizacija ovog projekta", navodi Kovačević.
On je istakao da je početak realizacije projekta HE "Dabar", jedne od tri hidroelektrane na "Gornjim horizontima", od prioritetnog značaja za razvoj elektroenergetskog sektora Republike Srpske, budući da ona predstavlja osnov za nove investicije nizvodno na slivu rijeke Trebišnjice u Srpskoj, ali i u Federaciji BiH, pa i u Hrvatskoj.
Osim "Dabra", u planu su i druge investicije poput početka geoloških istraživanja, reinterpretacije starih planova i novih seizmičkih istraživanja, a idući korak je, kako je najavljeno, početak bušenja.
Kovačević je kazao da je posljednjoj sjednici Vlade usvojeno rješenje o utvrđivanju javnog interesa za istraživanje i korišćenje sirove nafte i gasa na prostoru cijele Srpske.
"Mnogo je razloga za utvrđivanje javnih interesa sa ekonomsko-finansijskog aspekta - od predviđenih investicija u procesu istraživanja 40,7 miliona dolara preko investicije u iznosu od 229 miliona dolara koja po dinamici treba da bude realizovana do 2029. godine", navodi Kovačević.
On je istakao da je jedan od veoma važnih aspekata za utvrđivanje javnog interesa i broj zaposlenih, kojih će u početnoj fazi biti od 10 do 12, a prelaskom u fazu razrade i konačno proizvodnje (od 2014.) oko 500 stalno zaposlenih, javlja Srna.
Kovačević je rekao da je Vlada Srpske prihvatila pismo namjere ruskog investitora sa Kipra za izgradnju termoelektrane "Ugljevik 2" sa firmom "Komsar enerdži", čime je otvorena mogućnost za dalje razgovore i usaglašavanja projekta i sve druge aktivnosti koje su predviđene zakonima Srpske.
"U pismu namjera investitor je iskazao interes za izgradnju dva nova bloka TE "Ugljevik dva" i TE "Ugljevik tri", za šta će u prvoj fazi biti investirano oko 400 miliona evra. Prema informacijama investitora, sredstva su obezbijeđena, te možemo očekivati realizaciju projekta bržu od uobičajene kada je riječ o energetskim projektima", najavio je Kovačević u intervjuu Srni

kagemusha
19.04.2011., 18:12
Realizacijom projekta Hidroelektrane ''Dabar'' neće biti ugrožen sistem nizvodnih voda na području Bregave, Bune i Bunice prema Federaciji BiH, izjavila je direktorka ''Elektroprivrede Republike Srpske'' Branislava Milekić.

http://www.energetika.ba/hidroenergija/3930-Dabar-nece-ugroziti-sistem-nizvodnih-voda.html

kagemusha
24.05.2011., 11:10
23/05/2011
Na postrojenjima Hidroelektrana na Trebišnjici danas je počeo redovni godišnji remont, za šta će ova firma iz sopstvenih sredstava izdvojiti preko 1,2 miliona maraka.

Prema riječima Ljubomira Zotovića, izvršnog direktora za proizvodnju i tehničke poslove HET-a, riječ je o nešto obimnijim poslovima od uobičajenih remontnih aktivnosti.

"Obimniji radovi se odnose na preklinjavanje statora generatora agregata broj 1 na brani Grančarevo, zajedno sa svim potrebnim mjerenjima statora, rotora, zvona i segmente ležajeva", kaže Zotović.

On dodaje da su, osim radova na postrojenju HE Trebinje 1, odnosno brani Grančarevo, planirani značajni radovi na sprečavanju procjeđivanja vode na brani Gorica, što će se pokušati spriječiti "injektiranjem" iz tunela prema HE Dubrovnik, kao i radovima na "injektiranju" ispod same brane. Zotović objašnjava da je, kada je u pitanju procjeđivanje oko brane Gorica, riječ o pilot projektu "Elektroprivrede RS" kroz projekat "Power 4", u sklopu kojeg se namjerava riješiti pitanje preljeva na brani Bočac, saniranje procjeđivanja voda na brani u Višegradu i na brani Gorica, postrojenja HE Trebinje 2, pišu Nezavisne novine.

Zbog radova, ove godine će se ispuštati i voda iz Trebinjskog jezera, što će omogućiti obavljenje mnogih neophodnih radova kada je akumulacija prazna.

Zotović objašnjava da su u pitanju radovi čišćenja nanosa na ulaznim građevinama hidroelektrana Trebinje 2 i Dubrovnik, te radovi na temeljnim ispustima Trebinje 2, sanacija ulaznih rešetaka na HE Dubrovnik i remont leptirastog zatvarača ispusta za Popovo polje.

"Osim pomenutih radova, u toku remonta na HE Trebinje 2, biće obavljen i remont prelivnih klapni na ovoj brani", dodaje Zotović.

Remont na postrojenjima dvije hidroelektrane trajaće do kraja juna

http://www.energetika.ba/hidroenergija/4191-Revitalizacija-Trebinje-Poceo-remont-postrojenja.html

cobi84
25.05.2011., 16:47
http://www.energetika.ba/hidroenergija/4191-Revitalizacija-Trebinje-Poceo-remont-postrojenja.html

Videći da pratite dešavanja iz energetike .Prerdpostavljam da si iz oblasti hidroenergetike KAGEMUSHA jedno pitanje za tebe, Kad neka hidroelektrana prebaci plan plan proizvodnje za nekih 30% nerijetko i više proceneta zbog povolljne hidrologije odnosno jednostavno bilo više kiše, kako ja to shvatam, zašto taj procenat pebačaj proizvodnje ne predstavlja čistu dobit kao u drugim zemljama nego ovdje troškovi rastu linearno sa prihodima , jeli se mašine toliko više habaju pa im je potreban milionski Remont ? Ako si upoznat s tim molim vas da objasnite i nama ?

lemi.capital.ba
25.05.2011., 16:52
Videći da pratite dešavanja iz energetike .Prerdpostavljam da si iz oblasti hidroenergetike KAGEMUSHA jedno pitanje za tebe, Kad neka hidroelektrana prebaci plan plan proizvodnje za nekih 30% nerijetko i više proceneta zbog povolljne hidrologije odnosno jednostavno bilo više kiše, kako ja to shvatam, zašto taj procenat pebačaj proizvodnje ne predstavlja čistu dobit kao u drugim zemljama nego ovdje troškovi rastu linearno sa prihodima , jeli se mašine toliko više habaju pa im je potreban milionski Remont ? Ako si upoznat s tim molim vas da objasnite i nama ?

:thumbsup::biggrin:

cobi84
06.09.2011., 20:03
:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/republika_srpska/story/173842/Marko+Mitrovi%C4%87+kupio+gliser+od+115.000+maraka .html

Batboy
08.09.2011., 21:29
:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow:thumbsdow

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/republika_srpska/story/173842/Marko+Mitrovi%C4%87+kupio+gliser+od+115.000+maraka .html

Šta hoćete.., dobar gliser... :biggrin:

Goran8
15.07.2012., 11:03
Hrvatska će s Republikom Srpskom graditi HE Dubrovnik 2

http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvatska-ce-republikom-srpskom-graditi-he-dubrovnik-2-clanak-430751

Zai Jian
15.07.2012., 14:58

http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvatska-ce-republikom-srpskom-graditi-he-dubrovnik-2-clanak-430751

Od samog članka su interesantniji komentari koji pokazuju domete većinskog razmišlja na ovim prostorima i da patološka mržnja ne opada u odnosu na svoju vršnu vrijednost.

cobi84
16.07.2012., 22:23

Ništa bitno, više će vode proteći kroz postojeće elektrane na trebišnjici , koje će imati znatno veću godišnju proizvodnju i Prihod ali na neki naćin će i rashodi isto toliko biti povećani tako da dividenda akcionarima ostaje ista . Tako da ova vijest nije toliko bitna.

a što se tiće Udjela HEP-a u RITE Gacko , pa nekim ERS isplati dividende odnosno dio dobiti koje je ta termoelektrana ostvarila u proteklim godinama :):):)

Batboy
31.07.2012., 03:49
Ništa bitno, više će vode proteći kroz postojeće elektrane na trebišnjici , koje će imati znatno veću godišnju proizvodnju i Prihod ali na neki naćin će i rashodi isto toliko biti povećani tako da dividenda akcionarima ostaje ista . Tako da ova vijest nije toliko bitna.

a što se tiće Udjela HEP-a u RITE Gacko , pa nekim ERS isplati dividende odnosno dio dobiti koje je ta termoelektrana ostvarila u proteklim godinama :):):)

Pa majka mu stara valjda ima neka zarada po kubiku protekle vode... Jedina logika da dobit ostane ista je ona lopovska....

mendo
13.12.2012., 14:55
šta znači ovo?
http://www.blberza.com/v2/Pages/DocView.aspx?Id=24645

8.Razmatranje i usvajanje prijedloga Odluke o razrješenju poslovnih odnosa između Mješovitog Holdinga "ERS-MP" a.d. Trebinje ZP "Hidroelektrane na Trebišnjici" a.d. Trebinje i Društva sa ograničenom odgovornošću za građevinarstvo Institut za građevinarstvo "IG" d.o.o. Banja Luka radi prestanka svojstva Mješovitog Holdinga "ERS-MP a.d. Trebinje ZP "Hidroelektrane na Trebišnjici" a.d. Trebinje kao člana Društva i prijedloga konačne verzije Ugovora o prenosu udjela.

pikibu
23.01.2014., 19:37
Zna li neko cija je HE Capljina da li struja ide u HET ili u elektroprivredu herceg bosne ?
Vidim na netu da ih svojataju i jedni i drugi
Ima li neke podjele proizvedene struje?
He Dubrovnik deli se proizvedena struja 50 / 50 % hrvatska i rs

tuzlak
27.01.2014., 11:34
HE Čapljina je reverzibilna, pripada JP Elektroprivreda Mostar

kagemusha
27.01.2014., 12:21
Zna li neko cija je HE Capljina da li struja ide u HET ili u elektroprivredu herceg bosne ?
Vidim na netu da ih svojataju i jedni i drugi
Ima li neke podjele proizvedene struje?
He Dubrovnik deli se proizvedena struja 50 / 50 % hrvatska i rs

odgovor na sva pitanja ti je ne.
capljina uglavnom i ne proizvodi struju. duga prica al vecinom zato jer dobijaju vodu iz RSa a ona je u sastavu EHB.
kod DU isto ima problema kod djeljenja struje iz slicnih razloga.