PDA

View Full Version : Granit

Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12

Master1
31.07.2008., 12:06
Sto bolji FI, to ce dublje zaroniti...

ProFit
31.07.2008., 12:11
Sto bolji FI, to ce dublje zaroniti...

sto dublje zaroni to ce mo mi bolje zaraditii,...
kao sto vidite ja presao u LJesinareee... :biggrin:

SteleRules
01.08.2008., 11:45
Nacuo da GRRRRanit ima ugovor sa MAk Auto Star za nabavu na 100 novih kamioana Mercedesa, nesto kipera i nesto mjesalica, sa rok isporuke do nove godine.
Prvi kontingent od 8 kamiona su vec isporuceni.
Ima li neko od kolege detaljniji info za ovu pricu?

vikser
01.08.2008., 14:51
Nacuo da GRRRRanit ima ugovor sa MAk Auto Star za nabavu na 100 novih kamioana Mercedesa, nesto kipera i nesto mjesalica, sa rok isporuke do nove godine.
Prvi kontingent od 8 kamiona su vec isporuceni.
Ima li neko od kolege detaljniji info za ovu pricu?

..........ja "nacuo" da ce GRRRRRRRANIT........ostati u Albaniji sa novim poslom oko autoceste Drac........oko 700 000 000 eur.....jedan dio najvjerovatnije granit.......analogno tome su i novi kamioni:rolleyes:i..........idemo dalje:):biggrin:

ProFit
01.08.2008., 16:42
..........ja "nacuo" da ce GRRRRRRRANIT........ostati u Albaniji sa novim poslom oko autoceste Drac........oko 700 000 000 eur.....jedan dio najvjerovatnije granit.......analogno tome su i novi kamioni:rolleyes:i..........idemo dalje:):biggrin:

druze ne zamarajmo se, dionicama auto cestaa... sledecih 5 godina na balkanu sledi izgradnja auto cesti da glava boli od cifraa... ;), samo sledite sad investicije firmi prema poslovanju... ;)

ProFit
01.08.2008., 20:11

da nebi ispao totalno neozbiljan, ja doznao da Slovenecka Iskra priprema proekt gde se oseca prisustvo Granita... :cool:

ProFit
04.08.2008., 08:41
Ќe doneseme evtini aviokompanii vo Makedonija

Klučna cel na našiot proekt e da go napravime letanjeto dostapno za site, a toa može da se postigne ako se soz adepogolema konkurencija

Evropskiot konzorcium „Egis prožekt“ e edna od četirite firmi što se kvalifikuvaa za učestvo na tenderot za zemanje pod koncesija na makedonskite aerodromi. Proekt-direktorot vo „Egis“, Žan Dinan, veli deka investiranjeto vo aerodromite „Aleksandar Veliki“ i „Sv. Apostol Pavle“ se vklopuva vo nivnite strategiski opredelbi. Zasega ne otkriva kolku ќe vložat vo modernizacija na dvata aerodroma i vo izgradba na kargo-aerodrom vo Štip bidejќi tenderskata postapka se' ušte trae. Edna od celite na „Egis“ e da donese evtini aviokompanii vo Makedonija, koi ќe gi namalat cenite na avionskite bileti. Klučna cel na našiot proekt e da go napravime letanjeto dostapno za site. Toa može da se postigne samo ako se sozdade pogolema konkurencija i vo Makedonija ako dojdat evtini aviokompanii. Dosega ovie kompanii rečisi gi ignoriraa makedonskite aerodromi, što negativno se odrazuva vrz cenata na aviobiletite. So sličen problem se soočivme i na marsejskiot aerodrom. Cenite na aviobiletite bea previsoki i patnicite često kako prevozno sredstvo koristea voz. Sega edna od ovie kompanii očekuva da preveze eden milion patnici za samo edna godina. Evtinite aviokompanii na makedonskite aerodromi ne samo što ќe ovozmožat pogolem broj patnici od zemjava da letaat poevtino do poveќe evropski i svetski gradovi tuku ќe pridonese i za unapreduvanje na turizmot vo Makedonija. Blagodarenie na niv pogolem broj turisti ќe može da prestojuvaat vo zemjava.

Razvoj na „Bunardžik“

*Vo konkurencija za zemanje na aerodromite pod koncesija se ušte tri meѓunarodni kompanii. Što predviduva Vašata ponuda za da gi pobedi drugite?

- „Egis“ vo poslednite nekolku godini raboteše na 1.000 proekti vo 140 zemji. Delovnata strategija na kompanijata e ekspanzija preku obezbeduvanje inženerski rešenija za infrastrukturni i gradežni proekti vo site delovi na svetot. Prvičniot kontakt so Makedonija go imavme vo 2005 godina kako nositeli na proektot za regionalni patišta, koj se sproveduva preku Ministerstvoto za transport. Za ovie nekolku godini dobro gi naučivme uslovite, pravilata i olesnuvanjata za stranskite investitori. Ostvarenata formalna sorabotka so nekolku gradežni kompanii od Makedonija ni ovozmožuva ušte podobro da se zapoznaeme so delovnite običai vo zemjata. Imajќi predvid deka aerodromot „Aleksandar Veliki“ e na samo tri kilometri od slobodnata ekonomska zona „Bunardžik“, našata ponuda ќe vkluči izgradba na infrastruktura što indirektno ќe ovozmoži razvoj na zonata i ќe obezbedi polesen razvoj na investiciite vo „Bunardžik“. Dosegašnoto iskustvo vo izgradba na avtopatišta i drugi infrastrukturni objekti vo Avstralija, Germanija, Avstrija, Francija, Koreja i vo drugi zemji ќe ni bide od golema pomoš za ispolnuvanjeto na ovie planovi.

.....

Sorabotka so domašni firmi

*Spomenavte sorabotka so domašni kompanii. So koi firmi planirate da rabotite i za koi proekti?

- Za proektot za stopanisuvanje so makedonskite aerodromi „Egis“ veќe ima sklučeno dva ekskluzivni dogovora so „Granit“ i so „Davos“. Se rešivme na vakov čekor zašto i dvete strani može da izvlečat golema korist. Za vašata zemja toa znači zadržuvanje na kapitalot i otvoranje novi rabotni mesta, a nie kako investitori dobivame lokalna ekspertiza koja samo domašnite kompanii može da ja ponudat i obezbedat. Vo site zemji kade što investirame nikogaš ne ja potcenuvame vrednosta na ekspertizata na domašnite podizveduvači.
.....

vikser
12.08.2008., 14:21
..........saopcenje na sajtu mse.......Granit........profit..........X3;)

...........institucionalci.......kupujte .........i cekajmo ..........likvidnost burze:biggrin::p:

england1
12.08.2008., 16:20
Od saopstenja se vidi da su to opet poslovi samo u Makedoniji. Znaci da opet to je samo oko 40% ukupnog poslovanja prihoda i dobit koji ostvaruje Granit.
I da cekajmo likvidnost burze....

jove_yu
12.08.2008., 19:09
..........saopcenje na sajtu mse.......Granit........profit..........X3;)

...........institucionalci.......kupujte .........i cekajmo ..........likvidnost burze:biggrin::p:

Od saopstenja se vidi da su to opet poslovi samo u Makedoniji. Znaci da opet to je samo oko 40% ukupnog poslovanja prihoda i dobit koji ostvaruje Granit.
I da cekajmo likvidnost burze....

prica od inostrani prihodi GRNT vec prodata protekle godine kako bi se pik odradio, sada prodaju price 3x vise od 2007 2q, ali vidimo u Februaru 2009skoro isti dobitak kao 2007. Majmunska stvar na kojoj se GRNT ljudi raduju i fale do Maked. Delceva da drmaju indeks. Protok GRNT planiran u saradnju sa vrhom nbrm i.e (Straskov komercijani direktor), + cujem da umanjili ucesce u par svojih stranih preduzeca kao ne bi dugovali informaciju o strani prihoda GRNT,JV Granit T-ATM, ono sto daje nadu za kraj ove price da mandat vrh NBRM broi zadnje godine, a svaka transakcija kraju ostavi trag, a svaki trag uradi pricu za novine i promocija Premiera. UJP i drzava kaze kad se od devizama radi u MK novac je prvo drzavni a onda tvoj, "zakon za devizno rabotenje", probajte uneti par hiljada eura u MK ili izvaditi napolje kao Makedonac i onda osetite restrikcije da je to drzavni, saku po licem.
p.s zavrsili veliki igraci prodaju kod notara svoih pozicija , nemaju oni vremena cekati kao forumasi ovde beskonecno sivilo. I Makedonska Direkcija za Perenje Pari pocela proveru svih banaka napolje kros IBS oko toga jer mozda neka MK firma ima tezak racun van MK, jer socijala sve veca.

ProFit
12.08.2008., 21:07
nije bilo greski u nulamaa ... : )))
prica je racunajte na nasss....
idemo samo laganoo pii jaa noo... ;) nemozemo mi na forumu kazivati ko ce ulagati a koodlagatii u Granit, ... zatorelaaxxx

ProFit
22.08.2008., 13:09
auu so se neko fino ofajdijoo, alal vera... :) :

GRNT 1.339,52 5441 7.288.350,00

money2
26.08.2008., 21:57
Kada Granit daje dendu za proslu godinu?

ProFit
27.08.2008., 00:33
krajom ovog meseca, ako mi odmor nije izbrisao ovo malo memorije sto imam... :)

bosko007
18.09.2008., 14:55
Ubavo mi velese teta Ana: "Prodaj mali ,a ja ne pa ne". Ode granit na 600den. Ke si kupev duplo akcii nego sto imam sega.

dimges
18.09.2008., 15:01
Ubavo mi velese teta Ana: "Prodaj mali ,a ja ne pa ne". Ode granit na 600den. Ke si kupev duplo akcii nego sto imam sega.

>> a koga vrabotenite pred 3-4 godini pod pritisok gi prodavaa po 300mkd...

Gavril.
18.09.2008., 15:07

prodaj gi utre pa cekaj na 600:p:

bosko007
18.09.2008., 15:26
prodaj gi utre pa cekaj na 600:p:

Kasmo e za taa egzibicija. Utre granit e 950. A slednata nedela i 850-800. A za dokup ke ima vreme ke trae ova barem nekoja nedela. Sve zavisi kakvi ke bidat vestite na A1,HTV i Nova ,bidejki onie na Kanal 5 ,a posebno na Alfa po default se negativni .

magnetik
18.09.2008., 15:31
gRAnIt,GraniT,grANiT

01.04.2008 diskusii na forum

balkanstar,profit,... i uste nekoj bese...

Sakam da vi kazam deka pominaa 5 meseci i granit ne e x2, granit e na 1000 denqri, Da ne bide deka junaci se javuvaat posle bitka kako sto rece drugar balkanstar i kako sto delese navredi profit, se bese kazano dobronamerno. Granit sega e dobar za kupuvacka nema sto, samo panikata vo redovite na kupuvacite moze da ja spusti cenata na nekoj 10-20%,ali se ke bide dobar pazar za onoj sto kupuva.
pozzzzdddddravvvenniiii biddddeeete......

ProFit
18.09.2008., 15:55
gRAnIt,GraniT,grANiT

Sakam da vi kazam deka pominaa 5 meseci i granit ne e x2, granit e na 1000 denqri, Da ne bide deka junaci se javuvaat posle bitka kako sto rece drugar balkanstar i kako sto delese navredi profit, se bese kazano dobronamerno. Granit sega e dobar za kupuvacka nema sto, samo panikata vo redovite na kupuvacite moze da ja spusti cenata na nekoj 10-20%,ali se ke bide dobar pazar za onoj sto kupuva.

me zbuni so postov, sto tocno sakas da kazes izjasni se slobodno... :)))
pominaa 5 meseci a koj toa e x2 a GRNT ne e..???
daj ne ne zezaj, sega koga ni e najtesko... :biggrin:

Jaja
18.09.2008., 16:03

I ti i teta Ana možete samo da sanjate 600mkd. hahahahah, koji naivci

William O'Neil
18.09.2008., 16:15
I ti i teta Ana možete samo da sanjate 600mkd. hahahahah, koji naivci

Druze, edna akcija vredi onolku kolku sto investitorite se spremni da platat za nea. Gledaj promet kaj GRNT, top, se prefrluvaat blokovi denovive, se cistat mali naivci...

Kupuvaat fondovi. Da receme deka Ilirika, Inovo, Potenca, Moj fond i ostanati fondovi kupuvaat denovive GRNT. I ide GRNT moze i do 600 den i uste kupuvame, kupuvame se polnime...i nasi fondovi i yu, i gragani.... i eden den ke se potrosat parite. i posle? sto ke pravime? na koj ke prodavame???

Terminator_Sk
18.09.2008., 16:24
Druze, edna akcija vredi onolku kolku sto investitorite se spremni da platat za nea. Gledaj promet kaj GRNT, top, se prefrluvaat blokovi denovive, se cistat mali naivci...

Kupuvaat fondovi. Da receme deka Ilirika, Inovo, Potenca, Moj fond i ostanati fondovi kupuvaat denovive GRNT. I ide GRNT moze i do 600 den i uste kupuvame, kupuvame se polnime...i nasi fondovi i yu, i gragani.... i eden den ke se potrosat parite. i posle? sto ke pravime? na koj ke prodavame???

Taka razmisluvavme i pred 2 godini koga ni trgna berzata nagore, no se ispostavi deka i ponatamu imase kapacitet za porast... i sega istiot ciklus... se polnat fondovi, golemi igraci itn... a sitnite prodavaat... Otkako ke se stabiliziraat rabotite, istite tie mali investitori n.z. fizikalci ke se vratat , pridruzeni so fondovite ( tie sekogas imaat sredstva)

Jaja
18.09.2008., 16:27
upravo tako...al bid je dobar, možda ne toliko koliko ti vidiš na burzi, koliko je po kvaliteti imena....nemoj da brineš ako ga imaš

ProFit
18.09.2008., 16:33

... posle 2meseci, 6 meseci ili edna godina... sam velis, vo zavisnost od toa kakva ke bide situacijata na pazarot ke bide i brojot na kupuvaci / prodavaci... koi ke ja formiraat cenata vkalkulirana i idninata...
dokolku se gleda krajot na krizata, veke ke vleguvaat tie sto ne go saaka rizikot... se razbira cenite koji garantiraat donekade pomal rizik se povisoki od ovie sega... :)

William O'Neil
18.09.2008., 16:52
Taka razmisluvavme i pred 2 godini koga ni trgna berzata nagore, no se ispostavi deka i ponatamu imase kapacitet za porast... i sega istiot ciklus... se polnat fondovi, golemi igraci itn... a sitnite prodavaat... Otkako ke se stabiliziraat rabotite, istite tie mali investitori n.z. fizikalci ke se vratat , pridruzeni so fondovite ( tie sekogas imaat sredstva)

ne, gresis, ne e ista situacijata. fondovite i fizickite lica gore-dole gi imaat zadrzano poziciite vo GRNT. tie sredstva se investirani vo GRNT na povisoki ceni, ova sega se extra sredstva, izvadeni neznam od kade. Situacijata definitivno ne e ista - i fondovite imaat zagubi i otpisuvanja, mnogu luge povlekoa udeli, pogotovo vo hrvatska. Vrednosta na imotite so koi upravuvaat se namali, starite pozicii se cuvaat, sega ova se napori za ublazuvanje i uprosecuvanje. malite investitori se nemokni i nemaat tolku sredstva i prasanje e kolku ke se vratat. i da, fondovite nemaat sekogas sredstva - vidi i sam kolku fondovi zgasnaa vo HR. i vo svetot.

eve primer za GRNT: Fisher go kupuvase GRNT na 2.000, sega verojatno ke se obide da uproseci i ke kupuva. I ke go uproseci do 1.500 den. 1.500 den ke bide break even point za Raja i nema nikogas da prodade akcija pod. Drugite sredstva i se vrzani nadvor, glavno na forex. znaci, nema sansi da izvadi pari od tamu i da vrati na mse. a pazi, raja upravuva so najmnogu pari od site nasi fondovi i "investitori".

i, koj ke gi kupi akciite na fisher na 1.500??? Koj? HR fondovi ja cepaat INA momentalno, HT e bagatela, eden kup drugi kompanii....ne doagaat druze oni vo brzo vreme. sigurno 2-3 godini...minimum.dotogas: hibernirajte. ne si trosete parite zaludno. parite ne treba da spijat.

Terminator_Sk
18.09.2008., 17:47
Prasanjeto bese koj ke gi kupuva akciite na Granit ili sevkupno akciite od MSE...

Granit spored svoite FI i demonstriranite delovni perfomansi e edna od vodeckite gradezni kompanii vo regionot. Imaat ogromni planovi za vo ednina. Vo prasanje se ambiciozni proekti za nastapi vo regionot, a i posiroko. Ako gi poglednes fundamentite p/e p/b ... isto taka sogleduvas deka e edna od BEST BUY akcii na berzata. Od fundamentalen aspekt voopsto ne sum zagrizen za GRANIT i cenam deka edna od nekolkute hartii od vrednost sto se povolni za defanzivno investiranje i long term investiranje.
Koga se vo prasanje takvi akcii sekogas ke se javat zainteresirani kupuvaci, sto znaci i vo idnina ke bide likvidna. Se soglasuvam vo delot deka nekoi od fondovite se seuste IN i deka sega delumno gi pokrivaat zagubite i se uprosecuvaat. No koj moze da pretpostavi sto ke se se sluci za 1, 2 ili poveke godini. Mozebi ke se javat drugi, novi fondovi podgotveni da investiraat na nasiot pazar. Iako tvojot osvrt delumno drzi voda, ne treba da se rakovodis samo od eden fond nezavisno, koj patem receno go napusti nasiot fin pazar.

lovec
18.09.2008., 18:54
Willi po tvoja logika sitnata boranija prodade deneska vo panika 10000 akcii. Ne bi se slozil. Poprvo bi ja gledal situacijata obratno.

dimges
18.09.2008., 19:35

>> a ima i : edna akcija ( i se drugo) vredi onolku kolku sto prodavacot e spremen da ja prodade ...

William O'Neil
18.09.2008., 19:57
>> a ima i : edna akcija ( i se drugo) vredi onolku kolku sto prodavacot e spremen da ja prodade ...

NE! GOLEMA GRESKA! Edna hartija vredi onolku kolku sto nekoj e spremen da plati za nea. Djabe sto jas sakam da prodadam GRNT za 2.000 den, koga kupuvacite ja sakaat za 600den.

Toa e pusta zelba. Tocka!

Marlon
18.09.2008., 20:09
Čujte, pa nije tako strašno za prave investitore.
Živećemo i vratimo uloženo od dende!
Kolko beše ovde denda?
Ako daju po 100 den dende/god svake naredne godine, eto smo na svome za 11 godina! :thumbsup:

Hmm, 100 den je nešto malo, ništa od mene.

William O'Neil
18.09.2008., 20:18
Prasanjeto bese koj ke gi kupuva akciite na Granit ili sevkupno akciite od MSE...

Granit spored svoite FI i demonstriranite delovni perfomansi e edna od vodeckite gradezni kompanii vo regionot. Imaat ogromni planovi za vo ednina. Vo prasanje se ambiciozni proekti za nastapi vo regionot, a i posiroko. Ako gi poglednes fundamentite p/e p/b ... isto taka sogleduvas deka e edna od BEST BUY akcii na berzata. Od fundamentalen aspekt voopsto ne sum zagrizen za GRANIT i cenam deka edna od nekolkute hartii od vrednost sto se povolni za defanzivno investiranje i long term investiranje.
Koga se vo prasanje takvi akcii sekogas ke se javat zainteresirani kupuvaci, sto znaci i vo idnina ke bide likvidna. Se soglasuvam vo delot deka nekoi od fondovite se seuste IN i deka sega delumno gi pokrivaat zagubite i se uprosecuvaat. No koj moze da pretpostavi sto ke se se sluci za 1, 2 ili poveke godini. Mozebi ke se javat drugi, novi fondovi podgotveni da investiraat na nasiot pazar. Iako tvojot osvrt delumno drzi voda, ne treba da se rakovodis samo od eden fond nezavisno, koj patem receno go napusti nasiot fin pazar.

Ne se rakovodam od eden fond, toa bese primer. btw, toj fond upravuva so najmnogu sredstva i e povlecen. Koj znae koj i sto se ima vo toj fond, znae. toa nema da go komentiram. I se soglasuvame deka nema da investira vo MK i nema da otkupuva nazad akcii na GRNT. toa e moe mislenje.
Ilirika e gola voda i onaka zaglavija dosta i ne znam dali SL ke go vadat Alek od gomna, KD vo kombinacija so Kamcev i ekspert Vesna = propast, Inovo = katastrofa, Sajn neznam kolku pari ima da spasuva, Magde&ortaci takodje...neznam. moze gresam, ama kolku sto jas gi poznavam lugeto, znam deka nemaat mnogu pari. Site se nadevame da uprosecime i da zarabotime, ama djabe koga nema pari. Ke otidat sega 30-40.000 akcii na GRNT na 1.000 pa posle ke visat nalozi na 1.200 den...i sto? koja e poentata???

Jas sum pesimist. Nelikvidni sme. Ima mnoguuuu dobri i likvidni akcii worldwide...vidi ja usa. zosto da se zezam vo MK, koga ja imam na primer denes BAC so 10% UP i $200 Mil volume??? kazi mi.

dimges
18.09.2008., 21:18
NE! GOLEMA GRESKA! Edna hartija vredi onolku kolku sto nekoj e spremen da plati za nea. Djabe sto jas sakam da prodadam GRNT za 2.000 den, koga kupuvacite ja sakaat za 600den.

Toa e pusta zelba. Tocka!

>> a eve jas sakam da kupam Titan za 20.000, ama nema, otide nesto i pak e 31.000mkd prodazna...
.. a da ne zboruvam kako bese koga kupuvav BESK po 1650 mkd ...

ProFit
19.09.2008., 01:16
hehe treba, prodavacot da saka da ja prodade hartijata po taa cena sto si ti spremen da ja kupis...
za da toa bide taka koi se faktori vlijaat na kupuvacot i prodavacoot???
vo razlicni situacii razlicni se faktorite...
najaktuelen primer e denesnicava, koga ne bi bila ovaa kriza od svetski ramki i koga obicnite smrtnici ne bi gledale "vesti", po koja druga osnova ti bi go dobil denes Granit po 1000 den. druze... spored koi fundamentii, ...??
zatoa lagano pijano, ...

dimges
19.09.2008., 08:23
hehe treba, prodavacot da saka da ja prodade hartijata po taa cena sto si ti spremen da ja kupis...
za da toa bide taka koi se faktori vlijaat na kupuvacot i prodavacoot???
vo razlicni situacii razlicni se faktorite...
najaktuelen primer e denesnicava, koga ne bi bila ovaa kriza od svetski ramki i koga obicnite smrtnici ne bi gledale "vesti", po koja druga osnova ti bi go dobil denes Granit po 1000 den. druze... spored koi fundamentii, ...??
zatoa lagano pijano, ...
>> pa toa i velam, duri i vo ista situacija ne e isto za site firmi..sega pagaat bluechipovite zatoa sto tie sto begaat (Hrv i Slo fondovi) najpoveke takvi akcii imaat, nemaat oni od tie neatraktivnite..
>> sto vikaat najubavoto meso crvite go jadat, najubavite devojki ostanaa nemazeni ..itn

J.B.G.
19.09.2008., 10:12
I dje su prodavači u momentu, pitam se pitam se...

vikser
19.09.2008., 10:24
I dje su prodavači u momentu, pitam se pitam se...

.............posle posta wilijama...............ljudi su sve prodali i pobegli:biggrin:

Terminator_Sk
19.09.2008., 10:46
Cekaju da cena padne na 600 d. pa ondak da unovce .. .Sta si ti mislio ??? Razradjena taktika covece ;)

J.B.G.
19.09.2008., 10:49
... zosto da se zezam vo MK, koga ja imam na primer denes BAC so 10% UP i $200 Mil volume??? kazi mi.

Ti bi 10%. Pa evo ti sine. GRNT.

Gavril.
19.09.2008., 14:54

Kaj si Bosko Buha?Zasto denes ne si prodade pa da cekas na 600da kupis?Nemoj povece da ja slusas tetkati Ana,otsega ke go slusas cickoti Gavril.Nemoj da nasednuvas na evtini trikovi ne e sekoj stvoren za kupi-prodaj-kupi.Uste si ti mal,cekajsi i svirkajsi:thumbsup:

bosko007
19.09.2008., 15:56
Kaj si Bosko Buha?Zasto denes ne si prodade pa da cekas na 600da kupis?Nemoj povece da ja slusas tetkati Ana,otsega ke go slusas cickoti Gavril.Nemoj da nasednuvas na evtini trikovi ne e sekoj stvoren za kupi-prodaj-kupi.Uste si ti mal,cekajsi i svirkajsi:thumbsup:

Bas mi e zal sto go prespav cirkusot ,no ke si kupam granit na 900 sledniot mesec. MBI odi +3-4% a posle ponovo 15% dole barem nekoj period. Ne gledam kesh koj ke ja pridvizi rabotava. Dobro e sto nekoi firmi ke pocnat da otkupuvaat sopstveni akcii. Sekoja cest za Metalec.

balkan*star
19.09.2008., 18:19
gRAnIt,GraniT,grANiT

Molim te da moje ime ne spominjes zaludno.
1.Granit je jeftin i na 2000 den, al je cela burza pala!
2.Znam da nisi nivo ali ako razumes KONSOLIDOVANI izvestaj granita na ovu cjenu= p/e*p/b=5 , prihodi od 120 mil eur, za 2007 god.
Jos konsolidovanog do sada nismo videli oficijalno na sec, ali mozda straso resi da spodeli u 2009 sa svim obicnim smrtnicima da spodeli zasto misli da granit vredi 100 eur per share!
Ja imam oficijalnu verziju iz granita.Nadam se da cete je i vi nekad vidjeti i povjerovati.Do tad pozdrav i ne kupujte trule dionice!

magnetik
19.09.2008., 19:11
Ako imas nesto spodeli go, ja so Q50 i mojte kolegi so Q45
kako sto vikas,samo opusteno.

magnetik
19.09.2008., 19:19
Ako imas nesto spodeli go, ja so Q50 i mojte kolegi so Q45 mislime deka granit e dobar za kupuvanje na 1000-1200,a ne bese dobro da se kupuva na 2000 ili 2500,a nikoj ne rece deka granit ne vredi onolku ili tolku,kako sto vika i wiliam sekoj znae kolku vredi akcijata onolku kolku sto si spremen vo momentot da ponudis,se slozuvam so nego.

jove_yu
20.09.2008., 00:16
Molim te da moje ime ne spominjes zaludno.
1.Granit je jeftin i na 2000 den, al je cela burza pala!
2.Znam da nisi nivo ali ako razumes KONSOLIDOVANI izvestaj granita na ovu cjenu= p/e*p/b=5 , prihodi od 120 mil eur, za 2007 god.
Jos konsolidovanog do sada nismo videli oficijalno na sec, ali mozda straso resi da spodeli u 2009 sa svim obicnim smrtnicima da spodeli zasto misli da granit vredi 100 eur per share!
Ja imam oficijalnu verziju iz granita.Nadam se da cete je i vi nekad vidjeti i povjerovati.Do tad pozdrav i ne kupujte trule dionice!

5 dinara pridonesa oko price
Ako 120m eura income za 2007 je sve sto granit ima onda je 100 eura malo previse za ovu deonicu mozda bi Strasko trebao opet razmislit. Ono sto je meni dostupno o granitov income je malo drugacije od onaj interni koji kruzi u samoj tvrtki vec poduze vremena i ga skoro 1/2 investitora bar sigurno videli do sad.

Master1
20.09.2008., 01:24
@jove_yu, @balkan*star
Mozete li da atacirate FI o kojima pricate ili barem malo vise detalja?

good investment
20.09.2008., 05:17
@jove_yu, @balkan*star
Mozete li da atacirate FI o kojima pricate ili barem malo vise detalja?

tako je

dimges
20.09.2008., 10:42
Ako imas nesto spodeli go, ja so Q50 i mojte kolegi so Q45 mislime deka granit e dobar za kupuvanje na 1000-1200,a ne bese dobro da se kupuva na 2000 ili 2500,a nikoj ne rece deka granit ne vredi onolku ili tolku,kako sto vika i wiliam sekoj znae kolku vredi akcijata onolku kolku sto si spremen vo momentot da ponudis,se slozuvam so nego.

>> ja ne se slozuvam, za Tango je potrebno dvoje.. ama tuka kaj nas na MSE nekoj si prodava i kupuva Sam so sebe

balkan*star
20.09.2008., 14:34
5 dinara pridonesa oko price
Ako 120m eura income za 2007 je sve sto granit ima onda je 100 eura malo previse za ovu deonicu mozda bi Strasko trebao opet razmislit. Ono sto je meni dostupno o granitov income je malo drugacije od onaj interni koji kruzi u samoj tvrtki vec poduze vremena i ga skoro 1/2 investitora bar sigurno videli do sad.

Sada mozda vredi oko 60eur, no i straso je rekao da 100eur per share je cjena za onaj ko zna sto kupuje...procitajte i sami da ne citiram.Kako raste granit i nije ni cudo.. za prvih 6 mjeseci 2008 za 3,5 puta(+350%) uvecan profit u odnos na isti period 2007, tj. 3 mil eur samo iz poslova u makedoniji.Za celu 2007 samo iz makedonije profit 5,5mil eur.A racunaj da doprva sledi proces granit kako investitor , a ne kako izvodzac, pola ohrid i skopje su negovo vlasnistvo.Gradit ce granit stanove, kongresne centre, to ja najprofitabilniji biznis.
http://www.ohrid.gov.mk/index.asp?PodatociID=640

http://www.mojnovac.net/forumi/attachment.php?attachmentid=12968&d=1208953809
http://www.mojnovac.net/forumi/attachment.php?attachmentid=12969&d=1208953859
P.S>Ovaj materijal intervju koji je izasao u kapital je kolega profit postirao.:thumbsup:

ProFit
20.09.2008., 14:46
znaet nekoj koja e kvadraturata vo kompleksto KVK sto mu pripaha na Granit i seuste ne ja prodava...? ... :)

KVK, za one sto nisu iz Skoplja: http://wikimapia.org/#lat=41.9922998&lon=21.4120799&z=18&l=0&m=a&v=2

D_MKD
20.09.2008., 16:49
znaet nekoj koja e kvadraturata vo kompleksto KVK sto mu pripaha na Granit i seuste ne ja prodava...? ... :)

KVK, za one sto nisu iz Skoplja: http://wikimapia.org/#lat=41.9922998&lon=21.4120799&z=18&l=0&m=a&v=2

Mala ispravka. KTK e.. :) a inace se e prodadeno na 1250eura za m2.

ProFit
20.09.2008., 18:15
Mala ispravka. KTK e.. :) a inace se e prodadeno na 1250eura za m2.

ok KTK... :)

Ivi
20.09.2008., 18:41

KTK, za one sto nisu iz Skoplja: http://wikimapia.org/#lat=41.9922998&lon=21.4120799&z=18&l=0&m=a&v=2

Prvo kompleksot ne mu pripaga na Granit. Granit ja gradeshe karabinata, a investitor beshe Remis-Ohrid.
Na Granit mu pripadna samo eden del po osnov kompezacija za gradba.
Cenata na kvadrat beshe 1250Eur+3%
Slobodni stanovi za prodazba nema, no ako bash si zapnal da ti shitnam eden. :biggrin:

samba
20.09.2008., 18:43
Prvo kompleksot ne mu pripaga na Granit. Granit ja gradeshe karabinata, a investitor beshe Remis-Ohrid.
Slobodni stanovi za prodazba nema, no ako bash si zapnal da ti shitnam eden. :biggrin:

Eve jas sum zainteresiran za eden,ama so 10% popust,ok;)

Ivi
20.09.2008., 18:50
Eve jas sum zainteresiran za eden,ama so 10% popust,ok;)

Sambic sekako deka moze, ke ti dadam i 15%, pa neli si mi prijatel :)

samba
20.09.2008., 18:54
Sambic sekako deka moze, ke ti dadam i 15%, pa neli si mi prijatel :)

Znaev deka ke dades popust,samo ne bev siguren okolu visinata na procentot:biggrin::thumbsup:

Terminator_Sk
20.09.2008., 18:56
luge ... aj batalete takov tip na muabeti, za da ne pocnat nekoi i za ajvar da praat muabeti .... ;)

samba
20.09.2008., 18:57
luge ... aj batalete takov tip na muabeti, za da ne pocnat nekoi i za ajvar da praat muabeti .... ;)

Ako be so,pa sezona na ajvar e:p:

ProFit
20.09.2008., 19:22

blagodarim "drugarice",
da se pojasnam, rekov koja e kvadraturata vo objektot sto mu pripaga na Granit...
znaci kolku m2 od celiot kompleks mu pripaga na granit... hehe ja znam kompletnata prikazna vo KTK... i daj Ivi nemoj mene Arhitekt da me smestuvas tamu!?
za mene/sebe pripremam izvedba na kompleks, onaka kejfski so bazen, ... ;)
koga ke bide spremen za sitkanje keti go pokazam... ;)

bosko007
21.09.2008., 20:12
KTK ne e na granit, no granit samo vo skopje ima sigurno nedvizen imot nad 30 milioni evra. Vo Ohrid igralisteto go dobi kako kompenzacija na nekoj star dolg sto go imase opstinata prema Granit (mislam deka granit go gradese kolektorskiot sistem) i tamu veruvam deka ke nikne grandiozen objekt. Najverovatno veke se pravi plan ili se obezbeduvaat gradezni dozvoli. Vo Ohrid granit poseduva i drug atraktiven imot koj za nekoja godina ke vredi poveke milioni evra.
Realno koga nekoj bi go kupuval Granit sigurno bi platil 50 evra po akcija a moze i poveke.

Samo ke vidime dali nekoj ke izvadi pari i kolku pari ke izvadi za da granit stigne do pravata cena. Dobro bi bilo da potrae ovaa sostojba za da mozat da kupat i onie sto vo momentot nemaat pari.

good investment
22.09.2008., 16:38
jel mozda neko ima prognozu kako bi granit zavrsio 2008?mozemo se nadati na 8-10 mil eura dobit?ja licno mislim ali onako pausalno da ce zavrsiti oko 10 miliona.prognoze????????//

bosko007
22.09.2008., 17:00
jel mozda neko ima prognozu kako bi granit zavrsio 2008?mozemo se nadati na 8-10 mil eura dobit?ja licno mislim ali onako pausalno da ce zavrsiti oko 10 miliona.prognoze????????//

10 milioni se golema osnovica za danok. Ke bide negde okolu 7-8 milioni.

balkan*star
22.09.2008., 20:00
konsolidovano verovatno preko 12 mil, nekonsolidovan ~7mil eur

good investment
22.09.2008., 23:12
konsolidovano verovatno preko 12 mil, nekonsolidovan ~7mil eur

a jel imalo konsolidovani ove godine?misim da ne.a zasto?ko zna?

money2
26.09.2008., 21:55
Granit isplatio dendu 20,71 den/akcija!

Marlon
26.09.2008., 22:44
Preko 20 denara!!!
Uauuu, denda, čoveče!
Znači ako kupim sad, vratim investiciju kroz 50 godina!

ProFit
26.09.2008., 22:54
Preko 20 denara!!!
Uauuu, denda, čoveče!

Marloone, ti :nono: :p:

samba
26.09.2008., 23:06
Granit isplatio dendu 20,71 den/akcija!

I to je mnogo !!!

Marlon
26.09.2008., 23:31
Opet vesela arhiva! April 2008

Anica
GRNT down pick 1.430,00. Dakako, denara.

znači ipak nam je Anica opet pogodila down pick, ovaj put sa strateškim partnerom?

:confused:

Ne slažem se.
Mislim da je Anica opet bila optimista i kuražila očajne, dok ovome na čelu piše bar 1.200. I to ako mu se posreči, ako ne, ode na P/E<10.

Očigledno mu se nije posrećilo.

J.B.G.
26.09.2008., 23:58
Preko 20 denara!!!
Uauuu, denda, čoveče!

Ili ... ako kupimo danas, i zaboravimo ih na jedno dvije godine, pa prodamo, i vratimo investiciju X 2. A od nas zavisi kolko možemo da zaboravimo.

Marlon
27.09.2008., 00:10
Magične reči!
Zarada, profit, x2 x5 x20 x100.
Samo to moje uši čuje!
Još, reci mi još! :biggrin:

MKD977
27.09.2008., 00:25
Magične reči!
Samo to moje uši čuje!

a imas li sila da kazes ti kolku navistina si vo minus?
mene mi kazaa deka i ti ubavo si kleknal.

Marlon
27.09.2008., 00:26
a imas li sila da kazes ti kolku navistina si vo minus?
mene mi kazaa deka i ti ubavo si kleknal.

Oko 11.000 eur.

Dodatak: da, kapitaliziranih, ne na papiru.

J.B.G.
27.09.2008., 00:36
Magične reči!
Samo to moje uši čuje!

male hidrocentrale brate, hidrocentrale. I ne mora da čekas 50 godina da vratiš investiciju. Ali za 20g. si na konju.

Marlon
27.09.2008., 00:42
Nema sumnje da je to odlična kompanija, sa odličnim menađmentom koji prvo misli na firmu a tek onda na menađerske bonuse, dodatke i plaću, tu se svi slažemo.
Ali ja bih radije da sačekam jeftinije, ako može.

MKD977
27.09.2008., 00:51
Nema sumnje da je to odlična kompanija, sa odličnim menađmentom koji prvo misli na firmu a tek onda na menađerske bonuse, dodatke i plaću, tu se svi slažemo.
Ali ja bih radije da sačekam jeftinije, ako može.

ne ja razbrav dobro predhodnata tvoja poraka okolu toa kolku si vo -
okolu firmata nema dilema a moze i podole i jas cekam da uprosecam. inaku imam kupuvano i socuvano pa sega prosek mi e 1790. koga ke izlezam od minus neznam. okolu 15k eur samo tamu. i uste okolu 7k niz drugi firmi.
zatoa mi drzat sila akciite koi mi se dadeni vo nasledstvo a vo familija gi cuvale skoro 15 godini pa ke gi pocuvam i jas. isto taka i stil i metropol koi gi kupuvav ovoj period vo 2006 i toa dobri kolicini.
veruvam deka do kraj na ovaa ke ima eden turnus a deka 2 polovina od 2009 ke bide solidna za izleguvanje. ke vidime.

J.B.G.
27.09.2008., 00:55
1000 evra plata :p: u stvari :eek: da se bolje razumjemo.

samoyed
27.09.2008., 00:59
[QUOTE=MKD977;439407]ne ja razbrav dobro predhodnata tvoja poraka okolu toa kolku si vo - ...

Saka covekot da kaze deka si ja iskeshiral zagubata odnosno prodal po poevtino i izgorel 11.000 Eur.

Marlon
27.09.2008., 01:01
Kapitalizirano znači da sam prodao papire i utvrdio minus.
Metropol mi je bila prva akcija koju sam kupio negde oko 1.900 od preporuke ovde na forumu, pa je roknula debelo i ja počeo da čitam i da učim za da me ne navlače svakojaki probisveti. A najbolje stvari sam naučio od stvarno pametnih i poštenih ljudi, koji su uvek bili tu za savjet, čak su me darovali knjigama.
Hvala Trejader_MK, Cecillon, Anica, Money_Lover, OKA, Penzioner, Ivi, Skijaš i još pokoji, znate ih svi, suha zlata vredni. :thumbsup:

MKD977
27.09.2008., 01:03
Saka covekot da kaze deka si ja iskeshiral zagubata odnosno prodal po poevtino i izgorel 11.000 Eur.

alal da mu e ako imal sila za takva odluka. mene me fakja strav od takvi egzibicii. mozda da morav i ke prodadev ama ako se bide kako sto treba si vikam deka eden den ubavo ke se ofajdam. jas razmisluvam uste da dokupuvam tamu kade sto sum vo minus za malku da uprosecam pa da napravam podobra razlika. nekogas. :biggrin:

samoyed
27.09.2008., 01:12
alal da mu e ako imal sila za takva odluka. mene me fakja strav od takvi egzibicii. mozda da morav i ke prodadev ama ako se bide kako sto treba si vikam deka eden den ubavo ke se ofajdam. jas razmisluvam uste da dokupuvam tamu kade sto sum vo minus za malku da uprosecam pa da napravam podobra razlika. nekogas. :biggrin:

OK e bilo koja odluka da ja donesesh, ako imash free cash da dokupuvash odlicno, no koga nemash mozebi e dobro da izigrash kako Marlon, pretvorish se vo kesh pocekash da padne uste nekoja iljadarka indexot pa se kupish odnovo na poevtino, a vo megjuvrem i nekoja kamatichka mozesh da soberesh vo nekoja banka.

MKD977
27.09.2008., 01:15
Kapitalizirano znači da sam prodao papire i utvrdio minus.
Metropol mi je bila prva akcija koju sam kupio negde oko 1.900 od preporuke ovde na forumu, pa je roknula debelo i ja počeo da čitam i da učim za da me ne navlače svakojaki probisveti. A najbolje stvari sam naučio od stvarno pametnih i poštenih ljudi, koji su uvek bili tu za savjet, čak su me darovali knjigama.
Hvala Trejader_MK, Cecillon, Anica, Money_Lover, OKA, Penzioner, Ivi, Skijaš i još pokoji, znate ih svi, suha zlata vredni. :thumbsup:

bratmi e postar i on me navlece na berza. go koristam sega negovoto ime na forumov on mi go dade ama mi rece da napisam deka ne e veke on. minatiot mesec se preselija so snaami i decata vo avstrija. mi kazuvase deka i on se dopisuval so nekoj od tie sto ti gi spomna i deka stvarno dosta se razbirale. a on covece e majstor za pravenje pari. nonstop e vo dvizenje i raboti 100 raboti odednas. mi vikase pred da zaminat nemoj da si prodaval sega akcii na ovie ceni tuku kupuvaj kolku sto mozes povekje. ama i gledaj da ne ostanes bez denar zasto ke treba da pocekas dodeka vlogot ti se vrati. pa znam deka pak ke iskoci vo pravo pa zatoa i jas taka pravam. a on e pun so akcii na nasava a i na drugi berzi. odamna so toa raboti i znae dosta. mi rece i da ve pozdravam site i deka odvreme na vreme ke pregleduval pa eve i tebe brat te pozdravuvam.

Marlon
27.09.2008., 02:04
Pozdrav bratu i od mene! :thumbsup:

Nažalost, ovde na MSE, bez instrumenata za zaštitu je veoma lako izgubiti 30%, 50%, 80% vrednosti svoga portfelja, jer nema, opcija na primer. Kupiš akcije, pa kupiš opcije da će dolje i štitiš se.
Al opet je i dobro jer ima idiota koji bi samo na opcije, i znaš i sam oouupp up'up'up juriš lakome oči, samo što nije poletelo zadnji poziv za voz i izgubi sve pare.

Isto tako se ne bih složio tezom da će SIGURNO up, pa se zavijemo u čauru sigurnosti da će ovo kad tad SIIIGUUURNOOO™, garant, samo treba da se sačeka. Na burzi, kao i u životu nema ništa sigurno, i ne treba se uzdati u to. I tulipani su roknuli x100 pa je bilo idiota što su ih držali jer će to SIGURNO up, a i još većih što su ih kupovali jer mora da se vrati cena kakva je bila pa eto zarade opet x 100. Prošlo odtad mnogo stoljeća al je ljudska glupoća vječita. Nema ništa sigurno.
Ili ona najsmešnija, čuvajte ljudi, ne prodajte neee, dok ne bude kasno. Dok ti to priča isti taj, ide, sve prodaje. Rezultat on u cash'u na dobroj ceni, mi papiri koje NITKO neće da kupi. Vidiš, fondovi sve rasprodali i sad su vani ili u cash'u. itd itd, misli svojom glavom, druže. :thumbsup:

J.B.G.
27.09.2008., 02:30
bratmi e postar i on me navlece na berza. go koristam sega negovoto ime na forumov on mi go dade ama mi rece da napisam deka ne e veke on. minatiot mesec se preselija so snaami i decata vo avstrija. mi kazuvase deka i on se dopisuval so nekoj od tie sto ti gi spomna i deka stvarno dosta se razbirale. a on covece e majstor za pravenje pari. nonstop e vo dvizenje i raboti 100 raboti odednas. mi vikase pred da zaminat nemoj da si prodaval sega akcii na ovie ceni tuku kupuvaj kolku sto mozes povekje. ama i gledaj da ne ostanes bez denar zasto ke treba da pocekas dodeka vlogot ti se vrati. pa znam deka pak ke iskoci vo pravo pa zatoa i jas taka pravam. a on e pun so akcii na nasava a i na drugi berzi. odamna so toa raboti i znae dosta. mi rece i da ve pozdravam site i deka odvreme na vreme ke pregleduval pa eve i tebe brat te pozdravuvam.

Ja bih poslušao brata.
P.S. Ovo prijatelju nema veza sa sigurnošću i relativnosti, radi se o prostom Ciklusu koji mora da se okrene danas, sutra, prekosutra, itd.

Marlon
27.09.2008., 02:37
Sigurno, garant?!? Ili 2.018, 2024, 2.065...
Ako je sigurno i mi smo pronašli filozofov kamen pa što se ondak fed i usa zajebavaju, ili emirati i rusija s naftom, hajde svi ovde, navali narode, up up up!!!

J.B.G.
27.09.2008., 02:39
Sigurno, garant?!? Ili 2.018, 2024, 2.065...
Ako je sigurno i mi smo pronašli filozofov kamen pa što se ondak fed i usa zajebavaju, ili emirati i rusija s naftom, hajde svi ovde, navali narode, up up up!!!

Gledam i Bufet se zajebava.

Marlon
27.09.2008., 02:41
Gledam i Bufet se zajebava.

Da eno ga čeka Granit i Alkaloid da kupi.

J.B.G.
27.09.2008., 02:44
Da eno ga čeka Granit i Alkaloid da kupi.

Kad se prestalo "tamo" kupovat, prestalo se bogami kupovat i GRNT i ALK. Kad "tamo" počne počeće bogami i GRNT i ALK. Malo kasnije i JAKA80.

Master1
27.09.2008., 02:44
@MKD...
Dokolku si kupuval likvidni fundamenti so visokot od svoite pari, i dokolku imas vreme za cekanje, nemas gajle. Koga togas bikot ke ja pobedi meckata i se ke bide kako treba. No ako si zaglavuval vo somnitelni i nelikvidni hartii samo zatoa sto bile evtini ili "imale dobri koeficient" ili nekoj ti gi preporacal, pa uste zgora na toa ako si kupuval so pozajmeni pari, togas Gospod da ti e na pomos. Najlosa varijanta e ako pocnes "trka na pacovi", ako trcas vo mesto kako pacov vo kafez. Odnosno ako kupuvas pa prodavas so zaguba, pa povtorno kupuvas poevtino i prodavas so zaguba itn. Celo vreme trcas vo mesto, vsusnost tones, uporno kupuvas i prodavas na downtrend. I vo eden moment, koga po koj znae koj pat si prodal so zaguba i si cekal da kupis poevtino, trendot se smenil, cenite otisle nagore a ti seuste si so cashot vo raka...I duri i togas ne sfakjas deka trebalo da vnimavas kakvi hartii ke kupis a potoa da "gi zaboravis" odreden period kolku sto e potrebno i da ostavis pazarot da ti odraboti profit. Namesto toa, drugite gi ubeduvas deka "uste ke pagja" i deka "bas sega e najdobro da si vo cash"...

Marlon
27.09.2008., 03:37
Odlično rečeno, s tehničke strane.
Ali ako si siguran da će sve da ide dole još 3 meseca, ja stvarno ne vidim razloga ne prodati sad i kupiti za par meseci na nižoj.
Od straha da samo što nije poletelo pa nas uhvati nespremne? Pa to smo prostudirali dobro zadnjih 10 meseci.

Uvlačiti se u razne šeme, portfelj formule i patterne tipa kupi ovu knjigu "invest na lak način" i "100 načina se obogatit s dionicama" gde kažu radi to i to da bi se obogatio za godinu do pet, nek mi oproste autori, ali vređa moju i tvoju inteligenciju druže, jebiga.

Tamo na drugoj strani kugle pao je meteor kao planina i udario tako jako da je uzdrmao srž najjače ekonomije sveta, nas je malo zagolicao potres pa nam smešno, pa prođe koji mesec, e sad malo smrdi na sumpor, ne vidi se sunce već 6 meseci i štipe za oči, gušimo se, eto komšije odapele, al nije nam ništa, samo što nije. Zar treba čekati glavni val da nas potopi do kraja?

Firma x ima jaka fundamenta i ako joj ne pokradu ta ista fundamenta taj isti menađment ona će vredeti vlasnicima većinskog dela. Ako da dendu vredeće i nama. Ali za preprodaju većim budalama na skupljoj ceni, teško ove godine.
I, zašto držati?

Del Boy
27.09.2008., 12:52
Odlično rečeno, s tehničke strane.
Ali ako si siguran da će sve da ide dole još 3 meseca, ja stvarno ne vidim razloga ne prodati sad i kupiti za par meseci na nižoj.
Od straha da samo što nije poletelo pa nas uhvati nespremne? Pa to smo prostudirali dobro zadnjih 10 meseci.

Uvlačiti se u razne šeme, portfelj formule i patterne tipa kupi ovu knjigu "invest na lak način" i "100 načina se obogatit s dionicama" gde kažu radi to i to da bi se obogatio za godinu do pet, nek mi oproste autori, ali vređa moju i tvoju inteligenciju druže, jebiga.

Tamo na drugoj strani kugle pao je meteor kao planina i udario tako jako da je uzdrmao srž najjače ekonomije sveta, nas je malo zagolicao potres pa nam smešno, pa prođe koji mesec, e sad malo smrdi na sumpor, ne vidi se sunce već 6 meseci i štipe za oči, gušimo se, eto komšije odapele, al nije nam ništa, samo što nije. Zar treba čekati glavni val da nas potopi do kraja?

Firma x ima jaka fundamenta i ako joj ne pokradu ta ista fundamenta taj isti menađment ona će vredeti vlasnicima većinskog dela. Ako da dendu vredeće i nama. Ali za preprodaju većim budalama na skupljoj ceni, teško ove godine.
I, zašto držati?

Nestale su tvoje daytrading vratolomije...zasto? Bio si odlican u tome druze. Cemu rezigniranost? Ili polako punis municiju za novi turnus(onaj vanredni ako se resi ime)?

Marlon
27.09.2008., 13:06
Nestale su tvoje daytrading vratolomije...zasto? Bio si odlican u tome druze. Cemu rezigniranost? Ili polako punis municiju za novi turnus(onaj vanredni ako se resi ime)?

Ma nisu nestale, trgujem svaki dan, eto Granit i KMB imam pun kofer i čekam za gore iduće sedmice na par procenata da isporučim, al ni u ludilu ne bih opalio sav cash na ovim cenama. A i nešto sve češće mi udara u stop-loss marginu ovo, majku mu.

Kratko trgovanje i te kako podržavam, jerbo bez toga nema likvidnosti, a bez likvidnosti burza se zatvara. Ali investiranje, sad ne, mislim da je rano i preskupo.

Master1
27.09.2008., 17:12
Slika jedne burze je kompletna samo ako su u njoj i dugorocni i spekulanti. Nema nista lose u tome. Svako je ubedjen da je u pravu i sledi svoju strategiju. I to je dobro. Jer sta bi bilo ako bi svi isto mislili i radili? Svako ima pravo da iznese svoje misljenje, bez obzira dali je iskreno ili ne. Sve moze biti potencijalno interesantno. Svoje konacne odluke ipak, sami donosimo, svako za sebe.

good investment
01.10.2008., 20:39
hej ljudi jer moze neko da mi da informaciju sta da uradim da uzmem dividendu za 2007????????jer su poceli isplacati?

ProFit
01.10.2008., 23:43
hej ljudi jer moze neko da mi da informaciju sta da uradim da uzmem dividendu za 2007????????jer su poceli isplacati?

poceli i zavrsli, javiti u Granit, i pratiti fax sa svojom transakciskom smetkom...
prethodne smeta ne vazi, trebaju biti transakciske...
iako ProCredit smetka jos od pocetka je transakciska potrebno je oped potvrditi... (ostale nisu bile transakciske prosle godine)...

granit tel: +389 2 3218 700

bosko007
02.10.2008., 00:34
HPB go namalila svojot udel vo Granit, a Minco masala kupil uste 150000 akcii vo Makstil (toa e nad 90% od site istrguvani akcii vo septemvri). Lud e ovoj Minco sto vaka skapo kupuva. Sto ke bide koga ke prestane on da pazari :thumbsdow?

http://www.cdhv.org.mk/Dokumenti/5posto_011008.pdf

Jumbo
02.10.2008., 09:25
Ima neka priča da zbog zaloga dionica (kredita) ne smije dozvoliti da cijena padne ispod 400. Ne znam zna li netko više o tome.

BET-MAN
02.10.2008., 09:34
Ima neka priča da zbog zaloga dionica (kredita) ne smije dozvoliti da cijena padne ispod 400. Ne znam zna li netko više o tome.
Eto i ja sam cuo tu pricu jos odavno, ali nekako mi u zadnje vreme nema smisla, posto toliko para je potrosio da bi branio cenu, mislim da bi vratio kredit sa tim parama (koliko ja znam da racunam potrosio preko 5 miliona eura). Ali, mozda je kredit u milijardama pa se isplati da ga brani...:rolleyes:

Master1
02.10.2008., 12:24
Pre bih rekao da ima nameru jos povecati svoje ucesce u svim svojim kompanijama, a narocito u STIL i BESK. Mislim da ce polako obarati cenu STIL-a i BESK-a i nastaviti kupovati. Ako bi naglo oborio cene, oterao bi prodavaoce i ne bi mogao da skupi zelljene kolicine. Ocito je da je on puno veci optimist nego vecina na MSE. Ili zna nesto sto vecina ne zna.:confused:

Master1
02.10.2008., 12:28
Mislim da bi moderator trebao prebaciti zadnja 4 posta u temu Makstil.

Future_rising
02.10.2008., 13:19
Pre bih rekao da ima nameru jos povecati svoje ucesce u svim svojim kompanijama, a narocito u STIL i BESK. Mislim da ce polako obarati cenu STIL-a i BESK-a i nastaviti kupovati. Ako bi naglo oborio cene, oterao bi prodavaoce i ne bi mogao da skupi zelljene kolicine. Ocito je da je on puno veci optimist nego vecina na MSE. Ili zna nesto sto vecina ne zna.:confused:
Naravno da zna, brz ulazak makedonija u nato je neminovan, kao sto su i u proslim danima Gruevski i Milososki najavili, ime ce brzo biti reseno (severna makedonija), bice stavljeno na referendum koji ce naravno proci, a svetska ekonomska kriza ce u Makedoniju dovesti investitore kojima su zapadne plate strasno skupe sada, ovo je neminovno, kratkorocno mse ce se verovatno muljati na ovoj razini, ali svako ko ume da sklopi kockice vidi buducnost, balkanske raskrsnice, pod americkim kisobranom sa relativno nerazvijenom ekonomijom i jeftinom berzom.

OKA
02.10.2008., 15:37
Naravno da zna, brz ulazak makedonija u nato je neminovan, kao sto su i u proslim danima Gruevski i Milososki najavili, ime ce brzo biti reseno (severna makedonija), bice stavljeno na referendum koji ce naravno proci, a svetska ekonomska kriza ce u Makedoniju dovesti investitore kojima su zapadne plate strasno skupe sada, ovo je neminovno, kratkorocno mse ce se verovatno muljati na ovoj razini, ali svako ko ume da sklopi kockice vidi buducnost, balkanske raskrsnice, pod americkim kisobranom sa relativno nerazvijenom ekonomijom i jeftinom berzom.
Spor sa Grckom, poziv za NATO i EU ove godine - NE!

Terminator_Sk
02.10.2008., 16:51
Dali si siguran ili samo lupas ?

samba
02.10.2008., 16:53

Ma daaaaj svarci,pa ono drugo 100%,kada samo vidis ko analizira:rolleyes:

Terminator_Sk
02.10.2008., 16:56

Malo me nema i decica opet istu pricu c-c-c-c-c

Ako GRANIT nije solidna dionica za ulaz , ondak ne znam koja je ????

Isto vazi i za ZPKO.

jove_yu
02.10.2008., 21:38
Malo me nema i decica opet istu pricu c-c-c-c-c

Ako GRANIT nije solidna dionica za ulaz , ondak ne znam koja je ????

Isto vazi i za ZPKO.

Nema se likvidni novac za servisiranje bazicnih potreba finansiskih subjekata a kamo li pricati o kupnji deonica, svega toga margin call svaki dan kod domacih subjekata sa grnt na 1000 den.
Ne zaboravimo sta pretstavlja onaj 700b paket liability za sledeci tax payers u US e sada pogledajmo EU kad je kriza dotakla breg Evrope a instrumenata ni na san za slicnu pomoc, ne zaboravimo da je fiskalna politika EU decentralizovana u ramci EU stoga sama finasiska pomoc je nemoguca jer nema ko bi preuzeo liability postoi samo monetarni ECB bez ingerencije u fiskalnoj sveri.
dinar u diskusii..

Terminator_Sk
02.10.2008., 21:55
Nema se likvidni novac za servisiranje bazicnih potreba finansiskih subjekata a kamo li pricati o kupnji deonica, svega toga margin call svaki dan kod domacih subjekata sa grnt na 1000 den.
Ne zaboravimo sta pretstavlja onaj 700b paket liability za sledeci tax payers u US e sada pogledajmo EU kad je kriza dotakla breg Evrope a instrumenata ni na san za slicnu pomoc, ne zaboravimo da je fiskalna politika EU decentralizovana u ramci EU stoga sama finasiska pomoc je nemoguca jer nema ko bi preuzeo liability postoi samo monetarni ECB bez ingerencije u fiskalnoj sveri.
dinar u diskusii..

Aj probaj malo fundamentalne analize, FI, projekti, planovi, perspektive GRANITA... Cenim da bi diskusija bila mnogo konstruktivnija... MSE je u zadnjih godinu dana iz raznih politicko ekonomskih razloga dozivela dovoljan pad. Gde bi jis nize? Koja je logika?

Strah , panika malih dionicara?

Marlon
02.10.2008., 22:00
Možda zdravi razum?
Građevina trpi jako u ovakvoj krizi.
Fundamenti kažu na 1.000 denara 50 godina za povrat investicije kroz dendu, računajući zadnju, veoma uspešnu godinu.
To su 2 fundamenta koja ja u ovoj krizi mogu da opipam, ako ima neki drugi, molim da me prosvetli neko.

OKA
02.10.2008., 22:15
Spor sa Grckom, poziv za NATO i EU ove godine - NE!
Lupam, lupam... Lupate Vas dvoje UPI i DUMPI, vec godinu dana uzaludno...
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=98382

xman
02.10.2008., 22:25
500 dinara za Granit puna šaka brade...

Marlon
02.10.2008., 22:32
500 dinara za Granit puna šaka brade...

S dužnim poštovanjem, zavisi od količine druže, ako se ima puno, teško je izvući živu glavu do 300-350 denara.

OKA
02.10.2008., 22:52
S dužnim poštovanjem, zavisi od količine druže, ako se ima puno, teško je izvući živu glavu do 300-350 denara.
Nemojte preterivati. Ovo je vec pravo ljesinarstvo. Necete nikoga zahebati, svi vec znamo, i Straso je to rekao, da Granit vrijedi 100 eura za dionicu... Ishhh ljeshinari, ishhhh...:furious:

Future_rising
02.10.2008., 23:09

Procitajte ceo tekst do kraja i videcete da naslov i sustina teksta ne odgovaraju, on jasno kaze da i pored grckih manevara, Makedonija ce dobiti poziv za nato

samba
03.10.2008., 00:03
Procitajte ceo tekst do kraja i videcete da naslov i sustina teksta ne odgovaraju, on jasno kaze da i pored grckih manevara, Makedonija ce dobiti poziv za nato

:thumbsup:Tako je druze,dobro si primetio;),treba biti temeljan u svemu a ne samo "lupati",takve kod nas zovu "ucen-nedoucen":p:

ProFit
03.10.2008., 00:58
500 denara maa daj nemasanse...i to nema paraa... ko ce da dade 300 denara... 100 denara dovoljno je za granit... i to da vidimoo, ma daj...

ps: ovo vam je, ludi popeo na k**c zbunjenog...

Terminator_Sk
03.10.2008., 09:25

opet lupas ...

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=DD3D3D86B152124780166299B0929EE 6

http://www.sitel.com.mk/?ItemID=DF3E75AAC0A52F448752309895B19CC4

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=38560&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

dimges
09.10.2008., 11:54
GRNT 870,00 870,00 870,00 870,00 -8,13 % 862,00 890,00 5 0,00

neli imase limit 5% ?

ProFit
09.10.2008., 11:57

neli imase limit 5% ?

heheh decko ti deneska se se lepis na pecatni greski bee ... pa kako moze na 870 da bide -8 ... :biggrin:

J.B.G.
09.10.2008., 11:57

neli imase limit 5% ?

Ne sum siguren deka te razbrav?
A da. Ako gledas na Poslovnom tamo je greska i za juce i za danas.

ProFit
09.10.2008., 12:00

@dimges go cita toa od QuoteStatin.com... kade se raboti za pecatna greska... :)

dimges
09.10.2008., 12:01
@dimges go cita toa od QuoteStatin.com... kade se raboti za pecatna greska... :)

t.n.x.
nemam ticker, ovoj firefox 3.03 mi pobrka se

Marlon
09.10.2008., 12:04
t.n.x.
nemam ticker, ovoj firefox 3.03 mi pobrka se

Eve ti tiker brat:
www.point.com.mk/Temp/Berza_Ticker.zip

dimges
09.10.2008., 12:21
Eve ti tiker brat:
www.point.com.mk/Temp/Berza_Ticker.zip
..tnx..ovoj go imav, samo sum go imal zatureno, mislev na lentatata na MSE websajtot nikako ne raboti, no i ovoj vrsi rabota...

dimges
09.10.2008., 12:23
A da. Ako gledas na Poslovnom tamo je greska i za juce i za danas.

>> mozno e da sporeduvaat so 7.10, vcera im bese praznik..

jove_yu
18.10.2008., 14:37
Grnt sales 1999/2000

Mozda bi attach. ovde ukupni prihodi GRNT 2006 ugovoreni poslovi 2007 ako Strasko ne skupi hrabrost da sam uradi uskoro. Ali bi onda MKD IRS bio munjevit...
ugodan vikend deonic. Grnt-a

Master1
19.10.2008., 00:23
Grnt sales 1999/2000

Mozda bi attach. ovde ukupni prihodi GRNT 2006 ugovoreni poslovi 2007 ako Strasko ne skupi hrabrost da sam uradi uskoro. Ali bi onda MKD IRS bio munjevit...
ugodan vikend deonic. Grnt-a

Attachiraj kolega. Strasko nema da sobere hrabrost, toa e sigurno. Ako mati nesto, podobro e da se rascisti sto poskoro...

balkan*star
27.10.2008., 08:26
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=1462E7524CC33A4AB2ABD5E0DC46F79F

На Вардарската долина ќе се градат 12 хидроцентрали

Ова е најголемиот проект во енергетскиот сектор во земјава, вреден 1,2 милијарди евра, најавува министерот за економија Фатмир Бесими

За најголемиот проект во енергетскиот сектор во земјава, вреден 1,2 милијарди евра, со кои ќе треба да се изградат 12 средни и мали хидроцентрали по течението на Вардар, денеска Министерството за економија ќе објави меѓународен тендер. Според Фатмир Бесими, министер за економија, хидроцентралите треба да бидат со просечна инсталирана моќност од 320 мегавати и на годишно ниво да имаат производство на околу 1.000 гигават-часови електрична енергија.Тендерот ќе се одвива во две фази.
- Првата фаза ќе трае до 15 март идната година, до кога компаниите треба да се заинтересираат за да во втората фаза ги достават своите понуди - објаснува Бесими. Според него објавувањето на тендерот само потврдува дека на проектите од енергетскиот сектор во министерството забрзано се работи.

Веќе е завршена и првата фаза од проектот Бошков мост. Сите 14 компании, меѓу кои РВЕ - Германија, Вербунд-Австрија, Дуферко-Велика Британија, конзорциумот од ЕФТ (Данска), Турбоинженеринг (Словенија) и Гранит (Македонија), Едисон од Италија, што официјално се пријавени, се квалификувани и одат во втората фаза.

- До 13 ноември годинава тие ќе треба да ги подигнат тендерските документи, за да до 11 февруари идната година ги достават своите понуди -вели Бесими. Според министерот, тендерската комисија го усогласила и нацрт договорот за првите два пакети за изградба на мали хидроцентрали, а сега се чека Владата тоа да го стори. Потоа сите компании што ќе се изберат на тендерот ќе бидат известени и во рок од 20 дена ќе се потпишат договорите. Со тоа ќе се заокружат двата пакети за иградба на 65 мали хидроцентрали. Бесими укажа дека во меѓувреме во министерството е усвоен и трет пакет, односно список на нови 20 мали хидроцентрали. Пакетот во моментов е во владина процедура.

- За овие хидроцентрали до крајот на неделава или идната недела се очекува објавување на меѓународен тендер - вели Бесими.
За Чебрен и Галиште, Бесими вели дека проектот не доцни. Според него, тендерската комисија детално ги анализира понудите.
- Кога ќе го потпишам договорот, сакам да бидам сигурен дека тоа е квалитетно сработено - нагласува Бесими.

Енергетската стратегија ќе каже дали ќе се вклучиме во Белене
Министерот Бесими смета дека е рано да се знае дали нашата земја ќе се вклучи во изградбата на бугарската нуклеарка Белене. Според него бугарската држава до крајот на годинава треба да формира нова компанија со стратешкиот инвеститор, германски РВЕ. Идната година ќе се знае нивната финасиска конструкција и инвестициониот проект, а со тоа и финасиската понуда што евентуално би била упатена до нас.
- Дотогаш ќе се знае и нашата енергетска стратегија до 2020 и 2030 година и дали ќе се вклучиме во нивниот проект или ќе си ги поддржиме проектите во земјава - вели Бесими.

Monk
31.10.2008., 10:06
Izvještaj 1-9/08 (http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=18676)

OKA
31.10.2008., 12:02
Izvestaj Granita 2007 vs. 2008 veoma povoljan, cijena dionice ispod booka, reakcija ulagacha danas - apsolutna nula!
Chini se da se na MSE-u polako ushunjava atmosfera Banja Luke - nepovjerenje, strah, neprofitabilnost, nesigurnost, nelikvidnost...

Master1
31.10.2008., 12:06
Ovo zadnje me najvise plasi...i istodobno raduje...imacemo vise vremena za lepse stvari od zurenja u monitor.:)

Master1
31.10.2008., 12:08
Salu na stranu, navikli smo na padanje cene. Cekamo GRNT ispod 700,00. Kad vidimo da nema, onda juris... Mislim da nema niti jedna gradjevinska dionica u regiji sa boljim kojeficijentima od Granita...

dimges
31.10.2008., 12:08
Izvestaj Granita 2007 vs. 2008 veoma povoljan, cijena dionice ispod booka, reakcija ulagacha danas - apsolutna nula!
Chini se da se na MSE-u polako ushunjava atmosfera Banja Luke - nepovjerenje, strah, neprofitabilnost, nesigurnost, nelikvidnost...

>> ima i drugo, investitorite se na dieta, golem im e holesterolot, sega jadat samo so mali zalcinja, a Granit i slicnite blue chip kompanii se krupeen zalak..
..t.n.r. recesija :(

ProFit
31.10.2008., 12:37
toa znacim deka FI nema da deluva na cenata, tuku panikata/psihologijata na vlozuvanje ke bide taa sto ke kaze koga ke...
a posle vrz baza na FI KE NAPREDUVAAT HARTIITE ... :biggrin:

balkan*star
31.10.2008., 16:32
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=99557

Гранит и Бетон со шанси да градат во Украина
goran-petreski.jpg Горан Петрески Коментари (0)
31.10.2008 14:33
Украина се подготвува за Европското првенство во фудбал

Изградба на автопатот Киев-Одеса е најпримамливиот од 70 мега проекти кои Украина планира да ги реализира како земја домаќин на Европското првенство во фудбал во 2012. година. Во овој стотици милиони евра вреден бизнис сериозни шанси да влезат имаат македонските градежни компании.

Како докажани на украинскиот пазар, ангажманот на „Гранит“ и „Бетон“ во изградбата на најфрекфентната делница е веќе извесен. Првата компанија како изведувач на трасата, втората на мостовите и надвозниците.

Тендерите за овие проекти треба да бидат отворени на пролет, но „Гранит“ веќе ја минал претквалификацијата, а „Бетон“ има олеснет пристап на украинскиот милионски пазар по преземањето на фирмата од страна на големиот украински бизнисмен Сергеј Тарута.

Втор голем проект од пакетот „Евро 2012“ е реконструкција на киевскиот аеродром. Најверојатно ќе го добие турска компанија, која планира да ангажира 400 градежни работници од Македонија.
Тендерите треба да бидат отворени на пролет

Во Запорожје треба да се гради деловен центар, бизнис вреден 30-на милиони евра, што според најавите ќе и припадне на мешовита македонско-украинска компанија.

За успешна организација на фудбалскиот спектакл на Украина и остануваат уште три години да се подготви. Тоа подразбира и нови стадиони, терени, хотели, разни придружни инфраструктурни објекти, кои треба да го заокружат фудбалскиот фестивал.

Квалификациите ќе покажат како и во кој обем на него ќе учествува Македонија.

Terminator_Sk
31.10.2008., 17:13
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=99557

Гранит и Бетон со шанси да градат во Украина
goran-petreski.jpg Горан Петрески Коментари (0)
31.10.2008 14:33
Украина се подготвува за Европското првенство во фудбал

Изградба на автопатот Киев-Одеса е најпримамливиот од 70 мега проекти кои Украина планира да ги реализира како земја домаќин на Европското првенство во фудбал во 2012. година. Во овој стотици милиони евра вреден бизнис сериозни шанси да влезат имаат македонските градежни компании.

Како докажани на украинскиот пазар, ангажманот на „Гранит“ и „Бетон“ во изградбата на најфрекфентната делница е веќе извесен. Првата компанија како изведувач на трасата, втората на мостовите и надвозниците.

Тендерите за овие проекти треба да бидат отворени на пролет, но „Гранит“ веќе ја минал претквалификацијата, а „Бетон“ има олеснет пристап на украинскиот милионски пазар по преземањето на фирмата од страна на големиот украински бизнисмен Сергеј Тарута.

Втор голем проект од пакетот „Евро 2012“ е реконструкција на киевскиот аеродром. Најверојатно ќе го добие турска компанија, која планира да ангажира 400 градежни работници од Македонија.
Тендерите треба да бидат отворени на пролет

Во Запорожје треба да се гради деловен центар, бизнис вреден 30-на милиони евра, што според најавите ќе и припадне на мешовита македонско-украинска компанија.

За успешна организација на фудбалскиот спектакл на Украина и остануваат уште три години да се подготви. Тоа подразбира и нови стадиони, терени, хотели, разни придружни инфраструктурни објекти, кои треба да го заокружат фудбалскиот фестивал.

Квалификациите ќе покажат како и во кој обем на него ќе учествува Македонија.

Bravo i za Granit... Ima mali milion poslova na Istoku , samo treba pomno slediti .... Blagu prednost ipak dajem BESK zbog novopecenog akcionara,,,

Terminator_Sk
31.10.2008., 17:23
22-0126021-08 | Аукцион | 31.10.2008
Открытый аукцион на право заключения государственного контракта на выполнение подрядных работ по строительству здания общеобразовательной школы по адресу: город Москва, Центральный административный округ, район Таганский, ул. Марксисткая, владение 9, корпус 2.
ДЕПАРТАМЕНТ ГОРОДСКОГО ЗАКАЗА КАПИТАЛЬНОГО СТРОИТЕЛЬСТВА ГОРОДА МОСКВЫ
торги проводит уполномоченный орган 767 524 834 20.11.2008 21.11.2008 28.11.2008 Приём заявок

Alo Straso .... prijavi se na ovo ... Isto vazi i za Minca ako neko od njegovih prati forum ....

ProFit
31.10.2008., 17:26
Bravo i za Granit... Ima mali milion poslova na Istoku , samo treba pomno slediti .... Blagu prednost ipak dajem BESK zbog novopecenog akcionara,,,

heheh ko tebe pita druze, nisi ti taj sto deli prednost u Ukrainu...
to ti je od ovih prostora, gde se prednosti daju ne po zasluzi vec po ostalim raketarsko familijarnih orgijamaaa... :biggrin:

Terminator_Sk
31.10.2008., 17:33
to ti je od ovih prostora, gde se prednosti daju ne po zasluzi vec po ostalim raketarsko familijarnih orgijamaaa... :biggrin:

Ukraina ili Rusija ... nije bitno... vazno je traziti posla tamo gde ga ima na pretek . Soci , prvenstvo u fudbalu .....

Ono gore na ruskom vredi preko 20 mil evra ...

balkan*star
31.10.2008., 18:15
Poslovi se dobijaju na osnovu referenci, a GRNT referenca u Ukrainu je fantasticna, svi rokovi ispunjeni i odlican kvalitet.Jos imaju puno tekucih poslova u Ukrainu.Tamo im se nalazi i ogromni deo operative, trosoci ce biti svedeni na minimum za iducih poslova.Prihod granita u Ukrainu za 2007:37 mil eur, Cisti profit:1,9mil eur.Bas bih voleo da vidim konsolidirani izvestaj za 2008 najzad.

ProFit
31.10.2008., 19:01
posle svih ovih povoljnosti, podrazumeva se da ce biti sutra cena "diskontna/dobra" za dokuuppiti.... :biggrin:

bravar
31.10.2008., 19:05
Poslovi se dobijaju na osnovu referenci, a GRNT referenca u Ukrainu je fantasticna, svi rokovi ispunjeni i odlican kvalitet.Jos imaju puno tekucih poslova u Ukrainu.Tamo im se nalazi i ogromni deo operative, trosoci ce biti svedeni na minimum za iducih poslova.Prihod granita u Ukrainu za 2007:37 mil eur, Cisti profit:1,9mil eur.Bas bih voleo da vidim konsolidirani izvestaj za 2008 najzad.
Oba ste u pravu.
Zato Granit i daje po nesto nekim u Lvovu.
E sad problem je sto je Ukrajina podvojena drzava,mozda nesto kako Sfrj,pa prednost u Lvovu nis ne znaci u Donbasu.
Ali kolko znam Granit je godinama radio u Zaporozju pa mozda opet bude dobro.

BET-MAN
31.10.2008., 19:24
posle svih ovih povoljnosti, podrazumeva se da ce biti sutra cena "diskontna/dobra" za dokuuppiti.... :biggrin:
Sutra nece biti nista, ipak dva dana za odmor su dobrodosla, vidimo se u ponedeljak:biggrin:

ProFit
01.11.2008., 08:30
Sutra nece biti nista, ipak dva dana za odmor su dobrodosla, vidimo se u ponedeljak:biggrin:

heh ocigledno da ti i MSE ne radite u Subotu, dok ja i Granit radimo... ;)

D_MKD
06.11.2008., 14:18
Гранит почна нов бизнис во Украина вреден 70 милиони евра

Најголемата македонска градежна компанија деновиве Гранит почна да гради нов автопат во Украина, бизнис вреден 70 милиони евра, информира генералниот директор на Гранит, Страшо Милковски.
“Пред две недели почнавме со реновирањето на нов автопат во Украина, од Киев до Новоград. Станува збор за бизнис вреден 70 милиони евра. Со оглед на ризичната финансиска ситуација на Украина, би требало да се плашиме од можната инфлација во оваа држава, односно од евентуалното девалвирање на вредноста на договорената зделка. Но, не се плашиме за судбината на овој договор, бидејќи кредитор за реновирање на делницата е ЕБРД”, вели Милковски.
Тој објаснува дека Гранит во принцип внимава, кога влегува во нови проекти во странство, тие да имаат сигурни инвеститори, како што се ЕБРД, ЕИБ и слични меѓународни институции. Целта е секако обезбедување на сигурна наплата за изведувањето на градежните работи.
Милковски исто така не се надева дека глобалната финансиска криза може да предизвика сериозни потреси на бизнисот на Гранит во Македонија, затоа што не се надева дека домашната економија е до тој степен изложена на глобалните потреси.

(Тотал)

good investment
07.11.2008., 17:32
jeste li primetili neke nelogicnosti oko fin izvestaja kod granita?kod finansiskih prihoda za 30-09-2008 kazu da imaju 228592000 denara sto mu dodze oko 3 i pola miliona eura a za isti period 2007 imaju 236324000 denara.E sada ako se vidi fin izvestaj za 30-09-2007 na seenet za isti period 2007 imaju 6821000 denara fin prihoda a u izvestaju za 2008 kako sam vec rekao 236324000 denara.ovo je neka nelogicnost greska ili neka mucka?mislenja???????????

good investment
07.11.2008., 17:34
znaci izvestaj 30-09-2007 i 30-09-2008 nemaju bas ikakve veze sta je zna samo smetkovodza granita

balkan*star
07.11.2008., 18:47
jeste li primetili neke nelogicnosti oko fin izvestaja kod granita?kod finansiskih prihoda za 30-09-2008 kazu da imaju 228592000 denara sto mu dodze oko 3 i pola miliona eura a za isti period 2007 imaju 236324000 denara.E sada ako se vidi fin izvestaj za 30-09-2007 na seenet za isti period 2007 imaju 6821000 denara fin prihoda a u izvestaju za 2008 kako sam vec rekao 236324000 denara.ovo je neka nelogicnost greska ili neka mucka?mislenja???????????

Najveca nelogicnost da eksperti poput tebe pisu na forum.Zar ne vidis da se radi u 000 denara.Pise lepo u objasnjenu na sei net za one koje nisu mogli zavrsiti osnovnu skolu... :biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:
Во периодот 01.01.2008-30.09.2008 година ГД Гранит АД оствари позитивен финансиски резултат во износ од 247.168 илјади ден што е за 66.18 % поголем од остварениот финансискиот резултат за истиот период 2007 год. Зголемувањето на добивката пред оданочувањето од 66.18% произлегува воглавно од порастот на остварените приходи од продажба, кои бележат пораст од 50.56% во однос на 2007 година достигнувајки 2.126.365 илјади денари.
2.126.365.000=znaci 34 mil eur prihoda, a ne 3 i pol kao sto ti "racunas"

Triglav
07.11.2008., 20:04

Mislis ovo?

30.10.2007 objavili su:

fin.prihodi (1.1. - 30.9. 2007): 6.821.000

31.10.2008 objavili su sledece:

fin.prihodi (1.1. - 30.9. 2007): 236.324.000
fin.prihodi (1.1. - 30.9. 2008): 228.592.000

sve sto ti ja mogu reci je to, da 6.821.000 nije jednako 236.324.000 :)

bosko007
08.11.2008., 04:24
Mi se cini deka ni uste 100 milioni $$$ rabota ne go spasuvaat od -20% vo naredniot mesec dena.

good investment
08.11.2008., 18:13
Mislis ovo?

30.10.2007 objavili su:

fin.prihodi (1.1. - 30.9. 2007): 6.821.000

31.10.2008 objavili su sledece:

fin.prihodi (1.1. - 30.9. 2007): 236.324.000
fin.prihodi (1.1. - 30.9. 2008): 228.592.000

sve sto ti ja mogu reci je to, da 6.821.000 nije jednako 236.324.000 :)

da druze triglav bas to je to sto sam mislio i pitao a balkan star zalim tebe sta ne razumes ali berza nije za svakoga kad ne znas strukturu fin izvestaja :p: i ako jos nisi shvatio gde je problem pisimi na pp da ti objasnim i prevedem ako zatreba.a ako si izbrzao za procenom slobodno mozes da se izvinis.

grim de witt
08.11.2008., 20:18
Može jedno glupo pitanje. Šta su ustvari finansijski prihodi?

Jeli to možda profit od firmi-kćeri u inostranstvu?

J.B.G.
08.11.2008., 20:35
Može jedno glupo pitanje. Šta su ustvari finansijski prihodi?

Jeli to možda profit od firmi-kćeri u inostranstvu?

Ne. Finansijski prihod je dobit od prodaje dionica, obvrznica, dividende od investiranih sredstva i sl.

grim de witt
08.11.2008., 20:54
Pa onda kako se prikazuju realizacija i profit od firmi-kćeri? Dali uopšte ulaze u FI matične firme? Non stop izlaze neke vesti kako su Granit ili Beton dobili poslove od 80, 100 miliona eura ili dolara, a to se nigde ne vidi u njihovim FI.

Od posla od recimo 100 miliona eura bi moralo da bude bar oko 10-20 miliona profita, a Granit će ove godine imati godišnju prodaju od oko 45 miliona eura i profit od oko 5,5 miliona eura od čega bar 3,5 miliona od prodaje (sopstvenih) akcija?!?

Znači pitanje bi bilo: dali u FI ulaze i promet i profit firmi-kćeri i ako da, onda gde se to vidi?

balkan*star
08.11.2008., 21:39
Izvestaji granita su nekonsolidovani: Znaci prihodi od firmi kceri nisu ukljuceni, neznam zasto mesate prihode(ostvareni poslovi) i profit.Ostvareni profit samo u mk je 4 mil eur,a prihodi 35 mil eur za 9 meseci.Tu nisu ukljuceni ukraina, hrvatska, albanija, kosovo, kazakstan, gamatroniks, balkan konsalting, hotel granit itd.... znaci nekonsolidovano.
Konsolidovana dobit za 2007 je 10 mil eur, a prihodi za 2007 100 mil eur.
Znaci to sto si video mozda je bilo konsolidovano 6 miljardi denara prihoda za 9mj 2008.
...post je namjenjen samo onima koje imaju osnovnih poznavanja ekonomije
Pogledajte pozicije 13 i 125 u prilozenom dokumentu 200 najboljih firmi u mk!Znaci gamatroniksova dobit i kapital nije ukljucen u granitov, a firma je 100% grnt vlasnistvo kao i sve firme kceri.
Isto interesantna firmica 100% granitova:
http://www.balkan-consulting.com/mak/zanas.htm
http://www.balkan-consulting.com/mak/fin_rabot.htm

good investment
10.11.2008., 00:17

balkan*star Odgovor na: Granit

--------------------------------------------------------------------------------
Izvestaji granita su nekonsolidovani: Znaci prihodi od firmi kceri nisu ukljuceni, neznam zasto mesate prihode(ostvareni poslovi) i profit.Ostvareni profit samo u mk je 4 mil eur,a prihodi 35 mil eur za 9 meseci.Tu nisu ukljuceni ukraina, hrvatska, albanija, kosovo, kazakstan, gamatroniks, balkan konsalting, hotel granit itd.... znaci nekonsolidovano.
Znaci to sto si video mozda je bilo konsolidovano 6 miljardi denara prihoda za 9mj 2008.
Pogledajte pozicije 13 i 125 u prilozenom dokumentu 200 najboljih firmi u mk!Znaci gamatroniksova dobit i kapital nije ukljucen u granitov, a firma je 100% grnt vlasnistvo kao i sve firme kceri.
http://www.balkan-consulting.com/mak/fin_rabot.htm abre balkan stare so tuku tresis gluposti ziti se.do vcera go barase konsolidiraniot izvestaj za denes da lupetas deka dobivka e 10 mil a prihod od 100 mil.ili si vo rodbinska vrska so baba vangja ili so amdi bajram poso ne znam kako da go okarakteriziram gafov ili prividenievo.

balkan*star
10.11.2008., 14:36
balkan*star Odgovor na: Granit

--------------------------------------------------------------------------------
http://www.balkan-consulting.com/mak/fin_rabot.htm abre balkan stare so tuku tresis gluposti ziti se.do vcera go barase konsolidiraniot izvestaj za denes da lupetas deka dobivka e 10 mil a prihod od 100 mil.ili si vo rodbinska vrska so baba vangja ili so amdi bajram poso ne znam kako da go okarakteriziram gafov ili prividenievo.

Znanje se stica, ne moze se pokloniti.
Za tebe sam kombinacija Nostradamusa i Warren Buffet-a.
:biggrin:
Nakon 2 minutne pauze vracam se na posao, a ti dezuraj na forum i pisi gluposti i onako ranije je bilo konstruktivno mesto za diskusije ali vidim ti nisi uhvatio taj period, a sad je samo ventil za praznjenje frustracija, a to ti najbolje lezi s obzirom da si kupovao granit iznad 2000 i ocekivao imedzu 3000 i 5000 denara i ocito prodao ga na 700 denara u nadi da ces ga kupiti na 200 :biggrin: :)

good investment
10.11.2008., 20:52
Znanje se stica, ne moze se pokloniti.
Za tebe sam kombinacija Nostradamusa i Warren Buffet-a.
Nakon 2 minutne pauze vracam se na posao, a ti dezuraj na forum i pisi gluposti i onako ranije je bilo konstruktivno mesto za diskusije ali vidim ti nisi uhvatio taj period, a sad je samo ventil za praznjenje frustracija, a to ti najbolje lezi s obzirom da si kupovao granit iznad 2000 i ocekivao imedzu 3000 i 5000 denara i ocito prodao ga na 700 denara u nadi da ces ga kupiti na 200 :biggrin: :)

da tacno da sam ga kupovao nad 2000 i na 1400 i na 900 i nikad nisam prodao dionicu granita jer nisam imao potrebe da ga prodam jer imam dovolnjo para da ne radim do naredne reinkarnacije a ti vrati se tvom tuznom poslu i drzi jaja tvojim bosom i kad imas vremena da se iskrades ugnetivanja repliciraj mom postu jer to jako zelis.ocekujem te:biggrin:

makedonce
18.11.2008., 11:37
Strucnjaci,
Sta kazete, koji je Vas down pick? Brani Straso odluku na min.600 ili idemo na 300?

Master1
18.11.2008., 11:45
Skapo, epten skapo... Fer cena e pod 200,00...:cool:

Master1
18.11.2008., 11:47
... a 20,00 e optimalno....

dimges
18.11.2008., 15:42

ne si vo pravo, fer cena e denda/0.06 = ~300mkd..mislam denda bese ~20mkd

ProFit
20.11.2008., 10:36
samo da pribelezim, ovo je istorija... :biggrin:
ГРНТ 571,00 -9,94%

pvarot
12.12.2008., 09:54
Da li se možda zna, kakve su prognoze GRNT za kraj ove godine i za sledeću? Koliko imajo projekata u pipeline-u i kakav je plan kompanije u vezi većinskog vlasnika? do koje razine bi mogla ova hartija još pasti?
Hvala na odgovorima!

ProFit
12.12.2008., 10:49
Da li se možda zna, kakve su prognoze GRNT za kraj ove godine i za sledeću? Koliko imajo projekata u pipeline-u i kakav je plan kompanije u vezi većinskog vlasnika? do koje razine bi mogla ova hartija još pasti?
Hvala na odgovorima!

drug nemamo kuglu momentalno (posudili je na BESK), ...

al gledajuci ovu i slicne sam odluci:
GRNT 600,00 -0,17% K 600,00 P 630,00 kolicina 5950

Master1
12.12.2008., 11:17
Danas proslo 18.450 kom. GRNT-a...hrabri ljudi, nema sta...:confused:

dimges
12.12.2008., 11:29
Hvala na odgovorima!

> to niko nezna, ali sigaran sam da nece ispod one cjene po kojoj su direktorcici pod pritiskom kupovali od radnika... 5eu...

SteleRules
12.12.2008., 11:59
Danas proslo 18.450 kom. GRNT-a...hrabri ljudi, nema sta...:confused:

Druze, ima jos!

Master1
12.12.2008., 12:20
Vec je preko 20.000 kom.

Master1
12.12.2008., 12:22
Ko kupuje, ulaze li to i cvrste ruke ?
10:22:32 ГРНТ 600,00 4.850 2.910.000,00 350260
10:57:11 ГРНТ 600,00 9.500 5.700.000,00 35027
...i ko prodaje?

Master1
12.12.2008., 12:26
Cini se da prodaje odredjeni hrvatski fond...

SteleRules
12.12.2008., 12:29
Ko kupuje, ulaze li to i cvrste ruke ?
10:22:32 ГРНТ 600,00 4.850 2.910.000,00 350260
10:57:11 ГРНТ 600,00 9.500 5.700.000,00 35027
...i ko prodaje?

Ko kupuje?
Nesto ja, ali ne sve.
A dali su moje ruke cvrste? To poima nemam.
Ko prodaje?
Ovih dana vjetar pusi sa sjevera. Imena nisu vazna. Vazno je da je sa sjevera i da njima treba friski novac.
Reko da im ucinim stvar i ulepsam dan.

Master1
12.12.2008., 12:42
Ja cu ipak sacekati GRNT na jos malo nize...

SteleRules
12.12.2008., 12:45
Ja cu ipak sacekati GRNT na jos malo nize...

Ja cu kupovati i dalje!
Dali ce to biti na nize cjene ili na vise cjene, u drugom je planu.

Master1
12.12.2008., 13:02
Jeste, GRNT je veoma podcenjen u ovom trenutku, ali ako pogledas svetske burze, pa cak i par regionalnih, kakva je tamo likvidnost i kakvih tamo prilika ima, onda je puno jasnije zasto stranci napustaju MSE cak i na ovim cenama, i da ce je napustati i na jos nizim....

SteleRules
12.12.2008., 17:51
Jeste, GRNT je veoma podcenjen u ovom trenutku, ali ako pogledas svetske burze, pa cak i par regionalnih, kakva je tamo likvidnost i kakvih tamo prilika ima, onda je puno jasnije zasto stranci napustaju MSE cak i na ovim cenama, i da ce je napustati i na jos nizim....

posljednih nekoliko tjedna stranci su napustali MSE, ali su I dolazili, I to u istom razmjeru.
Po kojim cjenama ce napustati ili dolaziti stranci ovisi od svjetskih trendova.
I opet fundamenti nece biti prjesudni za odlu:eek:e:eek:
Vazno je da su u prvom rjedu za napustanje i dolazenje top 10 na mse.

micomk
30.01.2009., 01:07
http://www.total.com.mk/default.aspx?mId=16&eventId=14909

Девалвацијата во Украина скапо го чинеше Гранит

OKA
30.01.2009., 02:33
Pa naravno da su problemi kada se umijesto posla ganja politika!
Novi direktori kod Granita: gospa Petra Miteva, Kacarski....
Jednom recju: DROL Granit AD!
Drushtvo za Rehabilitaciju Osudjenih Lica!

pvarot
30.01.2009., 08:45

Pa to kao da su najveći šalabajzeri! jel nisu još ćuli za hedge? pa koji kreten u ovo doba u ukraini dogovori da se mu plati u lokalnoj valuti? ajme ajme...

dimges
30.01.2009., 09:42
Pa naravno da su problemi kada se umijesto posla ganja politika!
Novi direktori kod Granita: gospa Petra Miteva, Kacarski....
Jednom recju: DROL Granit AD!
Drushtvo za Rehabilitaciju Osudjenih Lica!

...koji je nzs svih tih lica...SDSM ?:confused:

.. a vazno MSE vednas reagira na ovaa vest...:GRNTthumbsdow
..no ne e tolku strasno ako e Granit dolgorocno vo Ukraina...:rolleyes:

Master1
30.01.2009., 12:13

Koji kreteni. Upropastice odlicnu kompanju.:thumbsdow
Ovo nije samo obicna glupost managementa. Sve je to veoma sumnjivo. Netko pokusava maksimalno da devalvira vrednost firme...Gubitci u Granit a profiti u vlastite dzebove. Vec vidjeno kod Mavrovo...

jove_yu
30.01.2009., 13:54
Koji kreteni. Upropastice odlicnu kompanju.:thumbsdow
Ovo nije samo obicna glupost managementa. Sve je to veoma sumnjivo. Netko pokusava maksimalno da devalvira vrednost firme...Gubitci u Granit a profiti u vlastite dzebove. Vec vidjeno kod Mavrovo...

“Имајќи ги предвид последиците што финансиската криза ги предизвикува во некои земји, заедно со нашиот партнер ЕБРД, со кој работиме поголем дел од проектите, ќе преземеме превентивни мерки. За да се заштитиме од слични ситуации во иднина, ЕБРД ќе направи ново предоговарање на проектите за нивна исплата исклучиво во евра”, објаснува Милковски.
Гранит е најголемата македонска градежна компанија, ангажирана на многу проекти и во земјата и во странство. Во 2007 година работела на повеќе од 100 проекти со просечна вредност од 35 милиони евра по проект. Истата година Гранит имал добивка од 49,5 милиони евра.
(Тотал)

Jer to rece da je dobit za 2007, 14 eura po deonici.

Master1
30.01.2009., 14:15
Kolko je meni poznato, oficijalni podatak je da je dobit za 2007 bila 5,7 mil. Eura. Gde su jos 43,8 mil.Eura ?

pvarot
30.01.2009., 14:53
Haha, ti gledaš nekonsolidovane izveštaje za 2007 (5,7 m eur), a 49,5 je vjerovatno konsolidovan izveštaj. Ako neko može, neka pita novinara totala, kako je došao do konsolidovanih izveštaja i neka ih podjeli sa nama:)

Monk
30.01.2009., 15:25
Krivo, nema šanse da je dobit 49 milijuna eura....

magnetik
30.01.2009., 16:20
“Имајќи ги предвид последиците што финансиската криза ги предизвикува во некои земји, заедно со нашиот партнер ЕБРД, со кој работиме поголем дел од проектите, ќе преземеме превентивни мерки. За да се заштитиме од слични ситуации во иднина, ЕБРД ќе направи ново предоговарање на проектите за нивна исплата исклучиво во евра”, објаснува Милковски.
Гранит е најголемата македонска градежна компанија, ангажирана на многу проекти и во земјата и во странство. Во 2007 година работела на повеќе од 100 проекти со просечна вредност од 35 милиони евра по проект. Истата година Гранит имал добивка од 49,5 милиони евра.
(Тотал)

Sto bi reklo deka : 100 x 35 miljona evra = 3,5 miljardi evra. Ili 3 puti poveke od drzavnite rezervi prihodi za GRANIT. Ako e ova tocno togas i 20.000 denari se malku pa akcija, a ako total jade burek treba da se zatvori i zabrani portalot pod hitno.

balkan*star
30.01.2009., 18:13
Spodelit cu da su konsolidovani prihodi za 2007 100 mil eur, a kons. profit 12 mil eur, sto znaci da ovo 49,5 mil eur, nema nikakve veze i nigde se ne uklapa. Mutna stvar ovo u ukrainu sto rade,mislim da nisu toliko infantilni vec su nasli softificirani nacin da se nakrcaju love u svoje dzepove :( . Tamo se radi na prihodima od preko 50 mil eur/god, pa vi proracunajte koliko ce 20-30% "inflacije" pojesti od tog novca. jezivo

dimges
31.01.2009., 11:17
pod Hitno menjati glupi zakon koji dozvoljava neprivatizovanim (<75%) kompanijama da rade sto hoce... a nije lose da drzava umesto kredita kupuje dionice u strateskim gigantima, bar 10-15% i da bude zainteresovana za finansisku kontrolu... a biznis sa Istocnom Evropom je tradicionalno kriminalan, jos od 70-ih...pa kako su najveci ologarsi postali gazde ?? aj da vidimo sta su imali dok je bio ziv Tito ?..i ne samo kako im je dosao taj kapital, nego ajde UJP da kaze dali je taj ogroman kapital prijavljen kao prihod ??..pa AlCapon je oslobodjen na sudu za tada ogromnih 4 Mil$ sumnjivog novca jer je imao papir da je prijavio i platio porez... a i nasi oligarsi su platili, ali ne porez drzavi nego donacije partijama..

grim de witt
31.01.2009., 11:45
Evo šta kaže Strašo: “...Само што го наплативме завршениот бизнис во украинска валута, се случи девалвација...“.

PA DALI JE MOGUĆE DA U TIH SAT VREMENA KOLIKO TREBA DA SE PO UPLATI PRETVORE GRIVNJE U EVRA NASTUPI DEVALVACIJA!?!?!?!?!?!??!?!?!?! Koga lažete pi-ka vam materina lopovska!

dimges
31.01.2009., 13:40
Evo šta kaže Strašo: “...Само што го наплативме завршениот бизнис во украинска валута, се случи девалвација...“.

PA DALI JE MOGUĆE DA U TIH SAT VREMENA KOLIKO TREBA DA SE PO UPLATI PRETVORE GRIVNJE U EVRA NASTUPI DEVALVACIJA!?!?!?!?!?!??!?!?!?! Koga lažete pi-ka vam materina lopovska!

pa sigurno lokalne troskove tamo, nafta, cement, gvozdje ne placa u Evrima.. ako placa u evrima onda bi i naplata bila u evrima...ovako ovo je dobro za stimanje bilansa i crne fondove...:rolleyes:

OKA
31.01.2009., 19:47
...Mutna stvar ovo u ukrainu sto rade,mislim da nisu toliko infantilni vec su nasli softificirani nacin da se nakrcaju love u svoje dzepove :( . Tamo se radi na prihodima od preko 50 mil eur/god, pa vi proracunajte koliko ce 20-30% "inflacije" pojesti od tog novca. jezivo Ja sam racunao i racunao i racunao i doshao do rezultata da su ti DROL Granit AD novci stvarno veliki, i recimo, ilustracije radi, apsolutno dovoljni za pokriti bruto troshkove za kampanju predsjednickih i lokalnih izbora u MK mart 2009. Ako je netkome neupucenom ta svota prevelika za jednu politkampanju, onda pojasnimo da kampanja za MK izbore obuhvata slijedeche troshkove:
1. Kupiti medije
2. Kupiti glasove
3. Kupiti odelo za kandidate
4. Kupiti izbornu komisiju
5. Kupiti delegate u Skupshtini
6. Kupiti josh medija (za drugi krug)
7. Kupiti josh glasova (za drugi krug)

samba
31.01.2009., 20:21
QUOTE=OKA;469466]Ja sam racunao i racunao i racunao i doshao do rezultata da su ti DROL Granit AD novci stvarno veliki, i recimo, ilustracije radi, apsolutno dovoljni za pokriti bruto troshkove za kampanju predsjednickih i lokalnih izbora u MK mart 2009. Ako je netkome neupucenom ta svota prevelika za jednu politkampanju, onda pojasnimo da kampanja za MK izbore obuhvata slijedeche troshkove:
1. Kupiti medije
2. Kupiti glasove
--------------------------------------------------------------------------

:nono:
Ma i da pokusaju,tesko ce im to uspeti druze,jer:

1.Familija kontrolise cca.90% mediuma!!!
2.Familija ne dozvoljava!!!
3.Moze,Familija to dozvoljava,ali je to ipak premala suma!!!
4.Dali si lud???nema sanse pored Familije!!!
5.Familija zabranjuje!!!
6.Citaj pod br.1
7.Citaj pod br.1

balkan*star
31.01.2009., 21:22
QUOTE=OKA;469466]Ja sam racunao i racunao i racunao i doshao do rezultata da su ti DROL Granit AD novci stvarno veliki, i recimo, ilustracije radi, apsolutno dovoljni za pokriti bruto troshkove za kampanju predsjednickih i lokalnih izbora u MK mart 2009. Ako je netkome neupucenom ta svota prevelika za jednu politkampanju, onda pojasnimo da kampanja za MK izbore obuhvata slijedeche troshkove:
1. Kupiti medije
2. Kupiti glasove
----------------------------------------------------------------------
:nono:
Ma i da pokusaju,tesko ce im to uspeti druze,jer:

1.Familija kontrolise cca.90% mediuma!!!
2.Familija ne dozvoljava!!!
3.Moze,Familija to dozvoljava,ali je to ipak premala suma!!!
4.Dali si lud???nema sanse pored Familije!!!
5.Familija zabranjuje!!!
6.Citaj pod br.1
7.Citaj pod br.1

Tako smo mislili i na MSE indeks 10.000, sve u zivotu dozivi svoju kulminaciju i nakon toga pad(tj. pocetak pada) ma koliko izgledalo da je nezamenlivo i nepobedlivo...

Master1
01.02.2009., 02:03
Na zalost politicka su nam alternativa Buckovski, Makraduli itd... Pravi uzas...A sada jos i Frcko! Da ne poverujes. :thumbsdow
Pravo je cudo ako je Straso zaista stavio du*e u procep zbog takvih luzera...
P.S. Financijska policija bi se trebala malo pozabaviti dragim nam Granitom i njegovim ino poslovanjem...

mihail
01.02.2009., 02:05
(Тотал)

Jer to rece da je dobit za 2007, 14 eura po deonici.

ko nije video, ima korekcija: "Во 2007 година работела на повеќе од 100 проекти со просечна вредност од 3,5 милиони евра по проект. Истата година Гранит имал добивка од 4,9 милиони евра."

zna li neko kolko je devalvirala ukrainska valuta? hvala!

pozdrav!

Master1
01.02.2009., 02:17
Ni korekcija nema veze...

balkan*star
01.02.2009., 10:58
ko nije video, ima korekcija: "Во 2007 година работела на повеќе од 100 проекти со просечна вредност од 3,5 милиони евра по проект. Истата година Гранит имал добивка од 4,9 милиони евра."

zna li neko kolko je devalvirala ukrainska valuta? hvala!

pozdrav!

http://www.exchange-rates.org/Chart.aspx?iso_code=UAH&base_iso_code=EUR&mode=G&filter=180

Ovi su stvarno opljackali do koske, ako uzmes period od 2-20 nov - 17 dec, preko 50% devalvacije, mogu da opljackaju ko market kapitalizaciju granita i ko da nikada niceg nije ni bilo

http://www.exchange-rates.org/history/UAH/EUR/G/180

samba
01.02.2009., 11:17
Na zalost politicka su nam alternativa Buckovski, Makraduli itd... Pravi uzas...A sada jos i Frcko! Da ne poverujes. :thumbsdow
Pravo je cudo ako je Straso zaista stavio du*e u procep zbog takvih luzera...
P.S. Financijska policija bi se trebala malo pozabaviti dragim nam Granitom i njegovim ino poslovanjem...

Slazem se,ali paralelno sa Granitom finansiska policija bi se trebala pozabaviti i sa OKTOM!!!
P.S.Ako cemo realno,politicke alternative u ovom trenutku i u poziciji i u opoziciji,prakticno i nema,nazalost!

Bk trejd
01.02.2009., 13:49
Samba sosmea si vo pravo deka nema liderstvo ni vo edna onudena opcija. A koga ke svatam deka od niv ni zavisi i celokupniot biznis mi se kreva kosata na glava. Samo neka pomine....
Alternativa za sega nema. Za granit.. Matni vodi se se toa. Ima mnogu mali firmi kerki koi imaat ogromni profiti. Dali nekoj gi sledi niv?

grim de witt
01.02.2009., 13:51
Spodelit cu da su konsolidovani prihodi za 2007 100 mil eur, a kons. profit 12 mil eur

[QUOTE=mihail;469491] Во 2007 година работела на повеќе од 100 проекти со просечна вредност од 3,5 милиони евра по проект. Истата година Гранит имал добивка од 4,9 милиони евра." [QUOTE]

Koliko mene služi matematika: 3,5 * 100 = 350 miliona eura, tako da je jedna od ove dve informacije netačna.

Nego, u najcrnjem scenariju, uprava je kao naplatila ceo ukrajinski posao od 100 miliona evra u grivnjama. Pretpostavimo da 60 miliona Ukrajinaca nisu toliki slepci da moraju da uvoze cement, pesak, agregat, gvožđe itd, onda su te isplate, kao i plate i porezi, isplaćeni u lokalnoj valuti. Samo je profitna stopa od valjda oko 15% trebalo da bude pretvorena u čvrstu valutu i izvučena iz zemlje. Pošto je maksimalna dnevna devalvacija bila oko 10% ove naše "naivčine" su mogle da izgube u najgorem slučaju 1,5 miliona evra, što bi taman pokrilo jednu prosečnu izbornu kampanju. To je i 30% dobiti Granita iz 2007.

Moj je predlog da se ovo prijavi makedonskoj upravi poreza da oni to istraže. Čak možemo da se dogovorimo da skupimo i potpise malih akcionara za ovu prijavu, npr. ispred sedišta Granita.

Bk trejd
01.02.2009., 13:57
Se nadevam deka UJP ke reagira .. i so prijava.
Barem jas znam mnogu primeri za takva praksa.

jove_yu
01.02.2009., 21:57
[QUOTE=mihail;469491] Во 2007 година работела на повеќе од 100 проекти со просечна вредност од 3,5 милиони евра по проект. Истата година Гранит имал добивка од 4,9 милиони евра." [QUOTE]

Koliko mene služi matematika: 3,5 * 100 = 350 miliona eura, tako da je jedna od ove dve informacije netačna.

Nego, u najcrnjem scenariju, uprava je kao naplatila ceo ukrajinski posao od 100 miliona evra u grivnjama. Pretpostavimo da 60 miliona Ukrajinaca nisu toliki slepci da moraju da uvoze cement, pesak, agregat, gvožđe itd, onda su te isplate, kao i plate i porezi, isplaćeni u lokalnoj valuti. Samo je profitna stopa od valjda oko 15% trebalo da bude pretvorena u čvrstu valutu i izvučena iz zemlje. Pošto je maksimalna dnevna devalvacija bila oko 10% ove naše "naivčine" su mogle da izgube u najgorem slučaju 1,5 miliona evra, što bi taman pokrilo jednu prosečnu izbornu kampanju. To je i 30% dobiti Granita iz 2007.

Moj je predlog da se ovo prijavi makedonskoj upravi poreza da oni to istraže. Čak možemo da se dogovorimo da skupimo i potpise malih akcionara za ovu prijavu, npr. ispred sedišta Granita.

evo ja cu prvi a vreme ce mozda presuditi wrong/right, vjeruem da je tvoja matematika tacna , zamenio $ umesto eura jer granitova valuta poslovanja je $ bar vecina. Odgovor se moze naci putem google i nisto vise.

GRNT revenue o 102 m eura je bio pre 10 godina(provera bilansa 99/00) , kada je grnt imao manji market share i otvorio nastupi Ukraini u savez za "Autocesta Cerno More BG" deleci posao. Ovi bilansi su licno potpisani od strane Petra Miteva.

Pozdrav inicijativi nekim forumasima da izrazili zelju da traze pravdu od strane drzave.

Drzava kaze da po zakonu ZTD menadzment odgovara vlastitom imovinom, jer tako nest bese...ili mozda dezinformacija.

Prota
03.02.2009., 12:13
Licio je Granit kao dionica u koju se moze covjek vratiti za neku godinu, ali...

01.04.2008
Granit AD Skopje izvestuva Deka Vo Mesec Mart 2008 god prevzema nova rabota Vo Ukrajina na objekt Rekonstrukcija na avtopat M 06 Kijev Vo vrednost od 53.463.107 eura
30.01.2009
Zaradi devalvacijata koja se sluči na Ukrainskiot pazar kon krajot na 2008 god Granit AD izgubi golema suma pari pri naplata na važen proekt
izgradba na patišta koj kompanijata gi raboti zaedno so EBRD.
Biznisot ni e totalno poremeten poradi šok koj ni se sluči na Ukrainskiot
pazar pred Nova godina. Samo što go naplativme završeniot projekat u
Ukrainsjka valuta, se slučaju devalvacije zajedno sa zabrana za kupuvanje
evra.Poradi to zagubivme golema suma pari, što bese neočekivan udar za
našiot biznis.

Gubitak je znaci min.40% ili najnamnje 21 mil.eur., (ili skoro kao sto i trenutacno celi Granit vrjedi) jer je devalvacija bila cca 40%. Bravo majstori. :thumbsup: Pizda li vam mater. Svi u Idrizovo!
Trazimo Granita sada na 200-300 den/dionicu. Ljepi pozdrav.

http://www.oanda.com/convert/fxhistory?date_fmt=normal&date=02/03/09&date1=01/01/08&exch=EUR&expr=UAH&lang=en&margin_fixed=0&format=ASCII&redirected=1

ProFit
03.02.2009., 13:37
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=19148

OKA
03.02.2009., 14:09
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=19148
Ma, "crkavica", dovoljna za kampanjicu malu :smokekot:

ProFit
03.02.2009., 14:18
Ma, "crkavica", dovoljna za kampanjicu malu :smokekot:

ama su stisnuti ovi Granitovi mali akcioneri... :p:

pvarot
03.02.2009., 14:19
Prota, kad bi ti znao šta uopšte pričaš. Jadan si ti meni i žao mi te je. Zašto bi nakon toga trebao GRNT da padne na 200-300? Do danas nisi video konsolidovani izveštaj GRNT. I ovaj loss ne uđe u bilans koji si ti za sad pratio (ako si uopšte kojeg). Ako se konsolidovan izveštaj prezentuje, treba da se prezentuje i za prošle godine pa će svi prošlogodišnji P/E, P/S i drugi racii da ispadnu smešno. A onda će board vjerovatno dioničarima treba da objasne gde su pare iz inozemstva odnosno u kojim đepovima su.

Prota
03.02.2009., 15:37
Hostapleri. Trebalo im tjedan dana da objave tj. slazu za gubitke. Ili su cekali da ih netko socno otera u pm da nesto napisu. Kakva je ovo glupa drzava fyrom. Ipak za mene je 300 den fer cjena za ovu dionicu za sada.

Prota
03.02.2009., 15:39
Pvarot, mladicu, sta je, izgorio si u Granita?

A za one izvestaje koje spominjes, sad je meni zao za tobom jer se nadas u ovu svjetsku ekonomsku krizu na izvestaje. Cccc.
Sada ti dobar izvestaj kolega nista ne vrjedi, ali ti zato los, samo moze pogorsati stvari. Zato se ne cudi, nego trazi svoje Granitove papire na 300 den uskoro.

grim de witt
03.02.2009., 21:40
Pa oni u principu ne moraju da izgube nista pošto nisu promenili grivnje. Tim će parama da plaćaju materijal za taj posao od 70 miliona evra koji su kao dobili, a samo treba da ugovore isplatu za njega u evrima.

SteleRules
03.02.2009., 22:27
10 mesec 2008 trguvana kolicina 75863 - slutnja o devalvaciji
11 mesec 2008 trguvana kolicina 40414 - pocetak sumlje o devalvaciiji
12 mesec 2008 trguvana kolicina 53968 - devalvacija
1 mesec 2009 trguvana kolicina 5875 - ko je prodao prodao, ko nije, prodace jeftinije.

S jednu napomenu - Trgovane kolicine dionica kod ostalih kompanija su isto tako jake, krajem 2008, kao i kod Granta.

Master1
04.02.2009., 02:33
Pa oni u principu ne moraju da izgube nista pošto nisu promenili grivnje. Tim će parama da plaćaju materijal za taj posao od 70 miliona evra koji su kao dobili, a samo treba da ugovore isplatu za njega u evrima.

Cene materijala su se zasigurno koregirale. Inace bi svi pohrlili tamo da kupuju cigle, beton i sl. na duplo nizim cenama...
Popusili su/smo, to je zavrsena prica...:thumbsdow
Pitanje je sta ce biti dalje, dali ce GRNT moci podnijeti toliki gubitak i dali ce netko snositi odgovornost...

england1
04.02.2009., 08:25
Ako procitate tekst do kraja (onaj koji je objavio Kapital) Straso prvo kaze da je napravio veliki gubitak u Ukrajni zbog devalvacije, a zavrsava da je u 2007 Granit radio na 100 projekta svaki prosek po 35 mil eur, i da je granit za tu godinu napravio oko 75 mil eur dobit?????
Tako da ne verujem ni e prvu, ali bas ni u drugu informaciju.
Verovatno su namenski plasirane, a videcemo zbog cega.
Ko veruje u firmu neka sakuplja jer je stvarno jeftino, ko ne veruje neka prodaje, negovo pravo.
A cudo Straso nije objavio da je dobio jedan veliki tender u MK.???

bosko007
04.02.2009., 11:58
Pocna uste edna psiholoska vojna da se butne Granit uste malku, pa duri i do 300 den.. Posle 6 meseci site onie sto sega go cenat Granit na 300 den. ke ne ubeduvaat po istive ovie forumi, totali, kapitali deka Granit vredi 100 evra.
Kakva ironija.

ProFit
04.02.2009., 12:16
Ako procitate tekst do kraja (onaj koji je objavio Kapital) Straso prvo kaze da je napravio veliki gubitak u Ukrajni zbog devalvacije, a zavrsava da je u 2007 Granit radio na 100 projekta svaki prosek po 35 mil eur, i da je granit za tu godinu napravio oko 75 mil eur dobit?????
Ko veruje u firmu neka sakuplja jer je stvarno jeftino, ko ne veruje neka prodaje, negovo pravo.

Straso zna kada koja informacija se posta u optek, naravno po potreba... si ima svoj redosled covek... :biggrin:
inace ima mogucnost sa isplatom zavrsenog posla po potrebi i napraviti sve moguce kombinacije (citaj: Dali ovaa zaguba ke se zgolemi ili namali zavisi od ponatamosnoto dvizenje... bla bla).
Tak da Strasu niko nemere zabraniti da po zelji/potrebi prikaze zagubu/profit, a najmanje "drzava" jer...?? jer je ona postala profitabilna i bum treba profit da bi...

ps: nemam nista protiv kupiti granit na 200-300... ;)

grim de witt
04.02.2009., 13:19
Cene materijala su se zasigurno koregirale. Inace bi svi pohrlili tamo da kupuju cigle, beton i sl. na duplo nizim cenama...
Popusili su/smo, to je zavrsena prica...:thumbsdow
Pitanje je sta ce biti dalje, dali ce GRNT moci podnijeti toliki gubitak i dali ce netko snositi odgovornost...

Sama poenta devalvacije je da se postigne stabilnost platnog bilansa prema inostranstvu, t.j. da se unose devize da bi se u dotičnoj državi kupovalo jeftinije. Zato su i Amerikanci spuštali dolar da bi se kupovala njihova roba. Ja lično gledao na CNN-u kako američki trgovci primaju evra u Njujorku i kako Britanci idu u šoping-turizam kad je bilo 3 dolara za funtu. Sada Evropljani idu da kupuju u Engleskoj jer se evro skoro bio izjednačio sa funtom.

Mislim da se cene ukrajinskih proizvoda tipa cement, pesak, agregat, bitumen, armatura neće menjati. Imaš primer u susednoj Srbiji gde je dinar devalvirao u zadnjih 5-6 meseci prema evru sa 1:76 na 1:96 (više od 20%) pa inflacije kod robe za široku potrošnju skoro da i nema. Najpreciznije bi bilo naći podatak o inflaciji u Ukrajini u periodu devalvacije, ali me sada mrzi da guglam.

Master1
04.02.2009., 13:33
@Grim...
Kada cujem rec devalvacija, odmah se prisetim naseg, a bogami i iskustva nasih suseda, od ranih devedesetih. Uvek kada je bila devalvacija, cene su isle prema gore, sve su cene bile vezane za tadasnju nemacku marku. Cak i za robu lokalne proizvodnje.
Fluktuacija konvertibilnih valuta razvijenih ekonomija razlicno se shvata i prihvata od devalvacije lokalne valute u nerazvijenim. Strah, panika, poskupljenja, trcanje za "devizama"...Naravno ako drzava ne reaguje na odgovarajuci nacin i smiri sve to...

SteleRules
04.02.2009., 14:13

I ja mislim da je nesto trulo u tu informaciju.
Nekoliko puta je obljavljivana informacija u razne medije za nastalih gubitaka. Ne bi li ostao neko neinformiran!?
Prvi put cujem u nasu praksu da jedan od vlasnika tvrtke javno prica o gubitcima i to napravljenih zbog devalvacije???
Cekaj, Straso je malo djete???
Kad je treblo prikriti profite onda su obljavljivani podatci koji nisu bili komletni sa obecanjem da ce doci i biti prikazani odvojeno - Radovi u inozemstvo.
Ako se dobro secam.
Sada, na svu stranu kukaju "devalvacija, devalvacija..."

Sumljivo, sumljivo ......

Mozda neko i poveruje pa da proda koju desticu (hiljada) Strasi, da bi ovaj napunio do vrha. I tako mu treba jos 15-ak kvocjenta.

balkan*star
05.02.2009., 09:04
straso-baron minhauzen(100 projekta svaki prosek po 35 mil eur)
svi gradzevinari ukupno imaju 44mil eur u inostranstvo za 2008

Нашите градежници се' помалку во странство

Драстичен пад на извршените градежни работи во странство во 2008 година забележа градежната оператива на Македонија. Според Државниот завод за статистика, македонската градежна оператива лани во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 2,75 милијарди денари (44,7 милиони евра), што е за 38,3 отсто помалку во споредба со 2007 година. Ваквото намалување се должи на намалениот обем на извршените градежни работи во Србија, Црна Гора, Русија и Украина. Зголемен обем на извршени работи македонските градежници реализираа во Бугарија, Албанија и во Хрватска. Како нови пазари со помал обем на извршени работи се јавуваат Швајцарија, Словачка, Унгарија и Алжир. (Макфакс)

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=7864B512E8D112488050312BAA786E2 3

Master1
05.02.2009., 10:30
Mozda ne laze. Mozda su pare na njegovim off-shore racunima...

ProFit
05.02.2009., 11:46
Vo 2007 se rekordni rezultatite, vo 2008 godina imaat namalena rabota (profit), se vrakat na rezultatite od prethodnite godini
Dodeka pak vo 2009 gradeznite raboti se stopirani segde kade rabotea nasite gradeznici. ke se dorabotuvaat nekoi ostanati raboti i ke se ceka na vladata da gi vkluci svoite proekti, dokloku seto toa ne e samo predizborna reklama na vladata...
Moznosti ima kaj Gadafi, i arapskiot svet /Irak kade treba da se izvrsi pritisok na drzavno/diplomatsko nivo no ne veruvam deka za toa se ima kapacitet...

Bk trejd
07.02.2009., 20:17
Zagubata na Granit poradi inflacijata vo Ukraina iznesuva 3.400.000 EUR.
I za straso da e mnogue....
i .. kolku sega cini Granit????

grim de witt
11.02.2009., 12:27
Evo pozitivnih vesti o predstojećem velikom deviznom prilivu u Ukrajini koji bi mogao da utiče na apresijaciju grivnje, t.j. manji gubitak Granita.

Украина становится меккой секс-туризма

На Украине после обвала национальной валюты - очередная волна секс-туризма. В страну иностранцев, помимо невысоких цен, привлекает еще и наличие недорогих авиабилетов.

"Я прочитал об Украине в Интернете. У вас красивые и доступные девочки. У нас час стоит около 80 евро, у вас же в пересчете на наши деньги - 50-60 евро. Так что экономия налицо, - рассказал голландец Вим, который вместе с другом приехал на Украину. - У меня многие знакомые на Украину едут. Причем даже не к проституткам. Они просто через Интернет знакомятся с вашими девочками, и договариваются о встрече. Большинство сразу идут на контакт".

О том, что заезжих клиентов стало больше, говорят и сами работницы этой сферы. "Несмотря на то, что зимой не сезон, сейчас иностранцев хватает. Девочки ожидают весны, когда начинается нестоящий наплыв. Обычно они приезжают на несколько дней. Мне щедрые не попадались", - рассказывает Лина.

По данным руководителя женского движения Femen Анны Гуцол, уже в апреле из-за кризиса Украину еще больше наводнят секс-туристы. Гуцол прогнозирует, что ехать иностранцы будут в Киев, Одессу и Крым. "Схем есть несколько. Например, организовываются международные секс-туры. Собираются 50-60 мужчин, вместе вылетают, здесь их встречают организаторы, расселяют в гостиницах, после чего приводят к ним для знакомства девушек. Это хорошо организованный бизнес. Есть и одиночные случаи. Некоторым просто надоели местные проститутки", - сказала она.

Стоит отметить, что крымские представительницы коммерческого секса, напротив, жалуются на экономический кризис. Согласно их рассказам, в связи с кризисом не только сократились их доходы, но и увеличилась конкуренция на рынке секс-услуг.

dimges
11.02.2009., 14:54
Tesko... seks turizam ce se naplacivati u Eurima i moze samo povjecati inflaciju...nema tu proizvodnje... samo nije mi jasan njihov plan, ko uopste danas ima para ?..mozda emirati , Dubai ?.. ali i oni ga ulazu kod sebe, zidaju hotele i vestacka ostrva.. znaci mogu samo Ukrajinke da idu na rad u beli svet...
p.s. a sto Granit i Beton nisu usli u Dubai.. ?? .. tamo se gradi naveliko...

mk_trejader
11.02.2009., 16:36
Evo pozitivnih vesti o predstojećem velikom deviznom prilivu u Ukrajini koji bi mogao da utiče na apresijaciju grivnje, t.j. manji gubitak Granita.

Украина становится меккой секс-туризма

На Украине после обвала национальной валюты - очередная волна секс-туризма. В страну иностранцев, помимо невысоких цен, привлекает еще и наличие недорогих авиабилетов.

"Я прочитал об Украине в Интернете. У вас красивые и доступные девочки. У нас час стоит около 80 евро, у вас же в пересчете на наши деньги - 50-60 евро. Так что экономия налицо, - рассказал голландец Вим, который вместе с другом приехал на Украину. - У меня многие знакомые на Украину едут. Причем даже не к проституткам. Они просто через Интернет знакомятся с вашими девочками, и договариваются о встрече. Большинство сразу идут на контакт".

О том, что заезжих клиентов стало больше, говорят и сами работницы этой сферы. "Несмотря на то, что зимой не сезон, сейчас иностранцев хватает. Девочки ожидают весны, когда начинается нестоящий наплыв. Обычно они приезжают на несколько дней. Мне щедрые не попадались", - рассказывает Лина.

По данным руководителя женского движения Femen Анны Гуцол, уже в апреле из-за кризиса Украину еще больше наводнят секс-туристы. Гуцол прогнозирует, что ехать иностранцы будут в Киев, Одессу и Крым. "Схем есть несколько. Например, организовываются международные секс-туры. Собираются 50-60 мужчин, вместе вылетают, здесь их встречают организаторы, расселяют в гостиницах, после чего приводят к ним для знакомства девушек. Это хорошо организованный бизнес. Есть и одиночные случаи. Некоторым просто надоели местные проститутки", - сказала она.

Стоит отметить, что крымские представительницы коммерческого секса, напротив, жалуются на экономический кризис. Согласно их рассказам, в связи с кризисом не только сократились их доходы, но и увеличилась конкуренция на рынке секс-услуг.

80 eur !!! skupo !!!!

grim de witt
11.02.2009., 20:17
80 eur !!! skupo !!!!

Ne be, 80 e u Holandija, 50-60 e u Ukraina. :) Ja mislam deka kaj nas e uste i poeftino.

Treba ovoa Vladava malce da se zaangazira toa da go promovira, npr. vo kampanja so dvosmislen naziv: Erect in Macedonia. Da se dozvoli interventen uvoz na Ukrainki za domasnata usluzna industrija. Bunardzik da stane Red light district, i vo organizirani ednodnevni turi strancite da se nosat direkt od aerodrom tamu.

I Granit moze da fati del od toj kolac, ce kupi tamu Ukrainki za grivnji, a ovde ce gi prodava na Siptarive za evra. Granit da stane ovlasten distributer na Ukrainki za Makedonija.

Pa Straso, ako go citas ova...

trpce
24.02.2009., 20:51
granit deli dividenda

dimges
24.02.2009., 21:24
granit deli dividenda

..kolku grivni ??

trpce
24.02.2009., 21:44
izgleda 24den

Prsti
24.02.2009., 23:13
a kolku kosta edna paloma?:(
barem davaat kolku da si gi izbriseme solzite u ovaa kriza...

buba-san
25.02.2009., 03:07
5% na sadašnju cene.Gdje to još ima.Bolje no da daš u banku.Samo dokaz da kad pada ,sve pada ali kvaliteta se zna.Zadnje četri godine Granit je isplatio dendu, 19,21,22, i sad 24 den po dionici pa za nas koji smo kupovali kad je trebalo ,a nažalost jos nismo prodali pa ponovo kupili -melem za dušu.Idemo dalje

balkan*star
25.02.2009., 09:01
Ne bojte se za granitce...

Evo jedna mala retrospektiva:
Bruto dobivkata na Granit za 1997 godina iznesuva 15 milioni
dolari, slednata godina okolu 25,4 milioni dolari, a 1999 godina zavr{i
so bruto dobivka od 21,6 milioni dolari. Za 2000-ta bruto dobivkata
iznesuva{e 17,1 milion dolari, a lani 15,1 milioni dolari.
Granit e komintent na Stopanska Banka AD Skopje, Komercijalna
Banka AD Skopje i Makedonska Banka AD Skopje.

Sadasnja kapitalizacija ispod 20 milja eur

Master1
25.02.2009., 11:29
Ne bojte se za granitce...

Evo jedna mala retrospektiva:
Bruto dobivkata na Granit za 1997 godina iznesuva 15 milioni
dolari, slednata godina okolu 25,4 milioni dolari, a 1999 godina zavr{i
so bruto dobivka od 21,6 milioni dolari. Za 2000-ta bruto dobivkata
iznesuva{e 17,1 milion dolari, a lani 15,1 milioni dolari.
Granit e komintent na Stopanska Banka AD Skopje, Komercijalna
Banka AD Skopje i Makedonska Banka AD Skopje.

Sadasnja kapitalizacija ispod 20 milja eur

Jedan korak napred, dva nazad...:thumbsdow
Nakon katastrofalnog gubitka u Ukrajini, casa se prelila, potpuno sam izgubio veru u management GRNT-a. Dojadile mi njihove malverzacije, firme kcerke, vlastiti off-shore racuni i sta sve ne. Cena mora ici jos znatno dolje da bih razmislio o ponovnom vecem ulasku tamo...:mad:
... a mozda bih i ako medo krene u neki suludi rally.... :rolleyes:

balkan*star
02.03.2009., 13:21
Jedan korak napred, dva nazad...:thumbsdow
Nakon katastrofalnog gubitka u Ukrajini, casa se prelila, potpuno sam izgubio veru u management GRNT-a. Dojadile mi njihove malverzacije, firme kcerke, vlastiti off-shore racuni i sta sve ne. Cena mora ici jos znatno dolje da bih razmislio o ponovnom vecem ulasku tamo...:mad:
... a mozda bih i ako medo krene u neki suludi rally.... :rolleyes:

Ja "razumem" da je kriza i recesija "osobeno u makedoniji" i da ce svet propasti i nece se vise automobili voziti po ulicama i necemo uzimati kredite, nece se graditi hidrocentrale, putevi, zgrade, aerodromi i slicno. Ipak cena je smesna(samo prikazano p/e=2,78). Ako je neko prodao granit na 3000 razumem njegov pesimizam na tu cenu, ali sudeci postovima takvih na forumu su manje od 1%. U medzuvremenu granit radi rekordni profit od 430 milj denara, a ukupno sa svim poduzecima koje su 100% vlasnistvo granita ukupni konsolidovani profit po mojim racunicama i dokumentovanim podatcima je kao i kapitalizacija granit na 400 den, to ce se sve jedan dan vidjeti i nadam se da bice par vizionera koji ce zaraditi vise od x10 bas na granit, kroz 3-5 godina.

Zasto mislim da je granit bolji od ostalih lopovskih firmi na mse: Svi u menadzmentu imaju podosta akcija i odgovara im prosperitet firme, a stim i uvecanje vrednosti dionica(jednog dana), strasova kcer kupila desetak tisuca dionica u zadnjih par meseci, firma redovno prikazuje ogromnu dobit, svaku godinu jos vecu i ima najbolji p/e omjer od svih sto znaci ako se krade puno i ostane za razliku od drugih i najbitnije ovo je NEKONSOLIDOVANA dobit, znaci tu nije ukljucen gamatroniks koji je ovu godinu maltene imao dupli profit od lani(USA ambasada), lani je profit bio 46 miljona denara, prihodi u inostranstvo za 2007 od 60 milj eura itd itd, sve to nije u ovom izvestaju i nije ni dosad bilo, a koliki je book i koliko je toga sve nagomilano vidjetcemo... :)

Sto se tice ukrajine moje mislenje da je "zaguba"- "investirana" za da dobiju poslove, pratite vesti i mozda vam bude jasno...

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=19324

england1
02.03.2009., 13:39
nema logike, i bolje da je ne trazimo.
Ono sto je bitno da profit raste, i u ovoj kriznoj godini sa 11%. Naravno samo poslovanje u MK. slazem se da je realni p/e 1.7. Tacno je da Granit jos nije objavio revidiran i konsolidiran FI, ali ko zeli moze da procita i da sam izracuna.
Na pr. u zadnjem revidiranom FI pise kolike garancije Granit koristi od sloveneckih i makedonskih banaka. Pise tacan iznos i na koji biznis se odnosi. Tako da banke su izdale garancije na vise od 60 mil eur, a trzisna vrednost firme je manje od 20 mil eur.
Nema logike.
Ali firma vredi onoliko koliko je neko spreman da plati . momentalno jedva 400 den po dionici.
Ali samo neka tako nastavi.

grim de witt
02.03.2009., 14:53
I ja potpisujem konstataciju da se mnogo krade, ali i da mnogo ostane. Na primer, imamo za 2008 rast prihoda od 38,6%, a rast dobiti od samo 10,8%. Razlog za ovo treba tražiti i u 15 miliona eura spičkanih na "potrošni materijal i sitni inventar", čak 5 miliona više nego prošle godine. Toliko ni Roman Abramovič ne troši na stolice, tonere i spajalice.

balkan*star
02.03.2009., 16:03
I ja potpisujem konstataciju da se mnogo krade, ali i da mnogo ostane. Na primer, imamo za 2008 rast prihoda od 38,6%, a rast dobiti od samo 10,8%. Razlog za ovo treba tražiti i u 15 miliona eura spičkanih na "potrošni materijal i sitni inventar", čak 5 miliona više nego prošle godine. Toliko ni Roman Abramovič ne troši na stolice, tonere i spajalice.

U svakom slucaju 21 put veca dobit od betona, pa vidi tamo koliko se trosi na spajalice i stolice:)
A i nije fer da se prikaze profit veci od kapitalizacije, osobeno ako ukljuce i inostrane jedinice.

ProFit
02.03.2009., 17:35
zakljucak: granitvci toa go pravat so usul... :biggrin:

samba
02.03.2009., 17:47
zakljucak: granitvci toa go pravat so usul... :biggrin:

Da be druze,racionalni se epten,zatoa i si pazaram kaj niv;),a ne kako onie betoncine,rasipikuki:p:

bosko007
04.03.2009., 01:19
Kolaps !!!!
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D0EE38E21CBB5C458FC52F859D243096

dimges
04.03.2009., 08:03
Kolaps !!!!
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D0EE38E21CBB5C458FC52F859D243096

1. Prvo Gradeznicite se mnoogu golemi za da baraat Cicka od Makedonija.. vo komunjarskiot period, pa i do 90-te, si imaa obicaj da napravat mnogu objekti i da gi cuvaat u 60 - 80% dovrsena forma so godini, duri imase i slucai lugeto 100% da platat a da ne e se dovrseno, pa imase gi fakase i poskapuvanje.....posebno da ne zboruvam se si platil a nema imoten list, mu se moze, nikoj ne go kaznuva, ke se povrze so lokalnata samouprava i ne plaka nesto do beskraj.. e sega nema veke toa, duri izleze pred nekoja godina i mislenje deka prodavanje stan bez imoten list e krivicno delo, samo ne veruvam deka se sproveduva; a eden od razlozite za prodavanje na Nedovrsen stan ne e samo da se zabusat nekoj plakanja (komunalii, ddv), tuku i da se Butne na musteriite Fushot i da ne se otklonat nedostatocite.. e pa ke mu dojde krajot i na toa, na tradicionalniot makedonski gradezen nekvalitet - popularno narecen epa ima majstor za ramno ama nema za kus...
..ubavo na vremeto na SFRJ vo Libija Gadafi im urna 50-na kukicki zosto na edna so vinkla nasol deka ne e zapazen prav agol...
.. a sakaa Koreancite da vlezat tuka kaj nas vo gradezniot biznis, ama nikako ne im se dozvoluva..
.. sega ako se nemaat rabota neka si zemat da praat edna Brana za da ja zadrzat GRNT da ne padne pod 300mkd...:biggrin:..
.. ekonomski gledano od aspekt na dolgorocnoa kriza pazarot moze da priznae samo cena od 10* denda, ako racuname na kamatna stapka od 10% (a i ova ke se namaluva) :eek:
.. ** ne e zlonamerno, imam i jas nesto GRNT, gi kupiv na vremeto, 2005, po 580mkd..veke sum vo bula

Master1
04.03.2009., 11:40

Kako je krenulo, cini se da ce GRNT vrlo brzo do ove a mozda i do jos nize cene...
P.S. Pitam se kolika je bila cena GRNT pre 12 godina i hocemo li dotle stici... (If DOW=12 year min, than...)

Miss Titan
04.03.2009., 14:58
Ako MBI10 indeks stroposta na 800 poena(MPT 12.000, ALK 1500, KMB 1000, TPL 1200..) tada je i to moguce, mada je milkovski uzeo kredit i kupio ~300.000dionica na 300denara, pre 3-4 godina, pa licno ne verujem iako mi odgovara da se to desi.

jove_yu
04.03.2009., 21:47
Ako MBI10 indeks stroposta na 800 poena(MPT 12.000, ALK 1500, KMB 1000, TPL 1200..) tada je i to moguce, mada je milkovski uzeo kredit i kupio ~300.000dionica na 300denara, pre 3-4 godina, pa licno ne verujem iako mi odgovara da se to desi.

tada je bio sam, sada ima HR institucionalce da prodaju kolicinu deonica svakog mjeseca kao da su deonice grnt custodian.

U revidiranom 2007 kaze da ostao duzan deonicarima i UJP jedino konsolidovani za 2007/06 i jos par gresaka. Ili godine rade da zacesto gresi ili mu savetnici losi.

Iskreno mislim da je covek bolje kuvao corbu kada se sam snalazio, a i sadasnja vlast jedno pricaju drugo misle nemoze bas biti siguran.

Kako je nervoza velika zbog pada cjena Cudo je da nema 1 deonicara da zatrazi svoje pravo da zna konsolidovani i stanje u tvrtki jer na to svako ima pravo. MKD je jedna od retkih koja daje ovo pravo malim deonicarima.
Mali alarm mozda ukljuci drzavu da poce postavljati pitanja u ime 1 pa da velika tajna grnt postane problem menadzmenta.

Master1
04.03.2009., 22:11
tada je bio sam, sada ima HR institucionalce da prodaju kolicinu deonica svakog mjeseca kao da su deonice grnt custodian.

U revidiranom 2007 kaze da ostao duzan deonicarima i UJP jedino konsolidovani za 2007/06 i jos par gresaka. Ili godine rade da zacesto gresi ili mu savetnici losi.

Iskreno mislim da je covek bolje kuvao corbu kada se sam snalazio, a i sadasnja vlast jedno pricaju drugo misle nemoze bas biti siguran.

Kako je nervoza velika zbog pada cjena Cudo je da nema 1 deonicara da zatrazi svoje pravo da zna konsolidovani i stanje u tvrtki jer na to svako ima pravo. MKD je jedna od retkih koja daje ovo pravo malim deonicarima.
Mali alarm mozda ukljuci drzavu da poce postavljati pitanja u ime 1 pa da velika tajna grnt postane problem menadzmenta.

Kolega, ideja je dobra. Podrzacemo te da je sprovedes u delo.

balkan*star
05.03.2009., 08:49

Pa ima par dionicara koji znaju i imaju stanje u granita, al se to ne trazi na forumu, slobodno mozes dobiti sve bilance ako odes u upravu granita, malo te izmrcvare al ipak dobijes pojedinacno za svaku podruznicu, aktiva/pasiva, bilans uspeha itd... Evo samo mala uvertira u prilozenom dokumentu: Granit stranstvo sve podruznice!!!!
P.S. Izgleda da vise niko ne prati, ali vredno je da se spomene da u biltenu za februar 2009 inostranci nisu smalili svoj udio u granita, vec su ga malo i zgolemili(kod mpt,alk,kmb,sbt su prodavali):
http://www.mse.com.mk/News.aspx?NewsId=3765

Master1
05.03.2009., 10:31
Pa ima par dionicara koji znaju i imaju stanje u granita, al se to ne trazi na forumu, slobodno mozes dobiti sve bilance ako odes u upravu granita, malo te izmrcvare al ipak dobijes pojedinacno za svaku podruznicu, aktiva/pasiva, bilans uspeha itd... Evo samo mala uvertira u prilozenom dokumentu: Granit stranstvo sve podruznice!!!!
P.S. Izgleda da vise niko ne prati, ali vredno je da se spomene da u biltenu za februar 2009 inostranci nisu smalili svoj udio u granita, vec su ga malo i zgolemili(kod mpt,alk,kmb,sbt su prodavali):
http://www.mse.com.mk/News.aspx?NewsId=3765

Nije mi jasno cemu tolika tajnovitost managementa Granita? Cemu takav odnos prema dionicarima? Pa sve se tvrtke bore da prikazu sto bolje rezultate, a oni stalno nesto skrivaju. Sto se tice povecanja udela stranaca u Granitu u Februaru, to moze da znaci i da su proradile Strasini off-shore racuni i kompanije za koje nista ne znamo. :thumbsdow
Sve sam vise ubedjen da bi se financijska policija trebala malo vise pozabaviti Strasom&Co. Siguran sam da bi jedna takva detaljna kontrola bila odlicna za Granit, bez obzira na nalaze.

Master1
05.03.2009., 10:33
Nije mi jasno cemu tolika tajnovitost managementa Granita? Cemu takav odnos prema dionicarima? Pa sve se tvrtke bore da prikazu sto bolje rezultate, a oni stalno nesto skrivaju. Sto se tice povecanja udela stranaca u Granitu u Februaru, to moze da znaci i da su proradile Strasini off-shore racuni i kompanije za koje nista ne znamo. :thumbsdow
Sve sam vise ubedjen da bi se financijska policija trebala malo vise pozabaviti Strasom&Co. Siguran sam da bi jedna takva detaljna kontrola bila odlicna za Granit, bez obzira na ishod.

Master1
05.03.2009., 10:35
Upppsss...greska, post se duplirao. Molim moderatora da obrise post br. 1496. Hvala.

bosko007
05.03.2009., 20:27
@ Balkan Star
Ne e loso da ja dostavis i vtorata polovina od listot.

ProFit
11.03.2009., 15:43
potroseni site prodazni deneska...? a jas gi cekam uste nesto po... :)