PDA

View Full Version : Engleska gramatika

toknezev
28.01.2007., 16:42
Iako se engleskim jezkom služim relativno dobro, jedna me je stvar oduvijek cimala: uporaba članova a/an, the i Ø.
Ako netko ima neki sistem kako to tečno svladati molio bih za instrukciju(e).

(ona pravila /ispred nebrojivih imenica, imenica koje se drugi put spominju,.../ relativno poznam pa uz ta tehnička pravila dobro bi došle i neke finte iz prakse kako ste vi to sebi olakšali pri savladavanju)

Hvala

Tailorpal
10.02.2007., 00:29
Malo mi je kasno za dublje uključivanje, no ne razumijem šta te interesira:
- kada i da li upotrijebiti te članove?
- ili misliš na član "a" kao normalan na pr. odnosno na član u obliku "an" ispred riječi koje počinju samoglasnikom? To se odnosi i na "the i Ø". Moglo bi se o tome puno diskutirati..........Ako se dobro sjećam nakon puno godina, u Stannard-Allenovoj gramatici (nije mi sad pri ruci pa ne mogu točno navesti ime) je to sve sistematizirano i potkrijepljeno primjerima.
Ako imaš tu knjigu....onda sve znaš!

toknezev
10.02.2007., 00:50
Npr. Neodređeni član a/an se upotrebaljava pred imenicom u jednini koja predstavlja vrstu.

Evo to je jedno od pravila. Pošto takih pravila ima miljon i treba dosta vremena i prakse da to uđe u uho kako bi se brzo, točno i precizno koristilo mislio sam ako ima neko sa nekom fintom kako je on(a) to savladao(la) da pomogne. Jsanije?

Moglo bi se o tome puno diskutirat
Samo ti daj...

Tailorpal
10.02.2007., 12:52
Potraži:
W. Stannard Allen "Living English Structure". Ja sam davno kupovao takve knjige u ZG u knjižari strane literature. Valjda i danas postoji nešto takvo.
Knjiga se ne sastoji od suhoparnih navođenja pravila nego su "pravila" i teme iz engl. gramatike podijeljena i uz svaku temu imaš desetke primjera iz govornog jezika. Isto tako i jednostavne vježbe/zadatke iz kojih odmah shvatiš zašto je nešto kakvo jest.
Na pr. knjiga počinje ovako:
Section 1
Countables and uncountables - Excercise 1 Elementary.
Note: Things we cannot count have no indefinite article, and usually no plural.
Examples: ink, water, wood.
Put into the plural:
1. A dog is an animal.
2. A potato is a vegetable.
3. A student is not always good.
4. A chair is made of wood..........

Exercise 2.
Put into the singular:
1. Horses are animals.
2. Balls are toys.
3. Novels are books.
4. Boots are kinds of shoes........

I tako to na idućih 350 stranica. Kad prođeš/riješiš sve zadane primjere.....svaka čast! Još samo tome dodaš fraze, synonime, idiome i sl. te znanje primjeniš u govoru. Nakon toga shvatiš da si tek počeo učiti.....:) :thumbsup:

toknezev
10.02.2007., 21:45
To je to. Svakako budem probao nabaviti. Progooglao sam tu knjigu po domaćim siteovima i čini mi se da će to biti dosat teško nabaviti.
U slučaju neuspjeha zamolio bih te da prekucaš tu knjigu ovdje na forum. Nadam se da ne tražim previše. Hvala

Tailorpal
11.02.2007., 11:45
Ne bi' prepisival 350 stranica engleskog teksta na forum niti svojoj babi za rođendan! A vjerujem niti ti.
Savjet svima koji uče, studiraju, trebaju ili prevode engleski.
Postoji na webu engleski jednojezični riječnik WORDWEB koji postoji u Free i Pro varijanti. Već je Free varijanta amazing a možete ju downloadati sa:
http://wordweb.info/
Kako vam se sviđa? Kome to nije dovoljno može kupiti i Pro verziju....:biggrin:
Velika je ušteda (naročito lijenčinama) na traženju riječnika, listanju i lamatanju s knjižurinama.......Dozvoljava copy/paste samo po jednu rečenice tako da je onemogućena veča zlo-upotreba.

toknezev
11.02.2007., 21:56
Ne bi' prepisival 350 stranica engleskog teksta na forum niti svojoj babi za rođendan! A vjerujem niti ti.
Ma zajebavah se za prepisivanje...

Javim ti kakavje ovaj worldweb nakon testiranja.

Tailorpal
12.02.2007., 01:52
toknezev:
".....Javim ti kakavje ovaj worldweb nakon testiranja"
Pazi, jedno slovo je previše, radi se o Wordweb -u bez "l" ;)

nina_brr
12.02.2007., 20:11
Ima i tu mala vježbica...
http://www.roseofyork.co.uk/learning6.html

toknezev
12.02.2007., 20:14
Tailorpal, ne. Krivo. Ja sam izričito i precizno mislio na jedan drugi program (koji sasvim slučajno ima ime slično tvome) - worldweb. Ali no ajd, evo tebi za ljubav pogledat ću i ovaj tvoj wordweb.

nina_brr
12.02.2007., 20:28
Napišeš u Google "Learn english online indefinite" (ili definite) kako hoćeš i dobiješ brdo stranica s primjerima - možeš si sam onda izvući najjednostavniji način za zapamtiti kad koji ide ili ne ide ;)

Tailorpal
13.02.2007., 01:22
Tailorpal, ne. Krivo. Ja sam izričito i precizno mislio na jedan drugi program (koji sasvim slučajno ima ime slično tvome) - worldweb. Ali no ajd, evo tebi za ljubav pogledat ću i ovaj tvoj wordweb.

Pa stavio sam link, nisi mogao dobiti nešto drugo!! Ajd onda ti nabaci link na taj tvoj program :thumbsup: Da i mi vidimo o čemu se radi. Za učenje nikad previše materijala......

toknezev
13.02.2007., 20:12
Ma (koliko ja znam) ne postoji worldweb, već sam nehotice ubacio slovo L u tom postu i s pravom si ne upozorio, no umjesto dosadnog "da Taliorpal, u pravu si. pogriješio sam" složio onaj pokušao izvlačenja iz greške. Očito trebam početi koristiti smajlije kad sam "malo manje ozbiljan i neformalan".

btw Wordweb je odličan, a i simpa je ova testić
Ima i tu mala vježbica...
http://www.roseofyork.co.uk/learning6.html

Tailorpal
14.02.2007., 22:43
Samo mali "tip" onima koji su dawnloadali WordWeb. Naime sve riječi koje se pojavljuju kao rezultati pretraživanja mogu se samo dva puta kliknuti.......i oni se pretvore u "search" riječ automatski. Odmah dobiješ i rezultate za tu novu riječ.
Povrat na prijašnju riječ ima nalog "back" ako se dobro sjećam. Ugodna zabava - učenje!!

toknezev
23.02.2007., 20:33
Što više koristim ovaj tvoj WordWeb sve se više zaljubljujem u nju (dobro, njega!).:thumbsup:

Tailorpal
01.03.2007., 22:40
Uz sve rječnike, knjige, priručnike koje sam do sada sakupio, istina je da je WordWeb jedno od najpraktičnijih i najkorisnijih pomagala kod učenja engleskog jezika. Pokušavam zamisliti tek kako izgleda Pro verzija istoga.....i ovo mi je više nego dosta! Vjerojatno je Pro verzija za predavače, profesore, prevoditelje san snova.......

toknezev
02.03.2007., 10:10
Posebno mi se sviđa što možeš iskopirati neku riječ u recimo pluskvamperfektu (ne samo u infinitivu) i on će ti dati objašnjenje, kako se čita, oblike u prezentu i perfektu,...

Onda od one tvoje opcije duplog klika, pa back,... Odličan!