PDA

View Full Version : Toplifikacija

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

samba
05.12.2006., 16:14
Mislim da ovu temu nismo dovoljno tretirali do sada.Nekako imam osecaj da je pravo vreme da se malo vise pozabavimo,ovoj po meni veoma isplatljivom investicijom na duzi rok.Ako ste spremni za komentare,idemo.:thumbsup:
Danas zadnje trgovanje: 4050

mudri mačak
12.12.2006., 01:37
Pad prihoda -15% od 2004. na 2005. godinu. P/E 22 jako, jako visok! P/B 1.2 a imaš firmi sa P/B 0.25. Dakle meni nije uopće zanimljivo.

samba
12.12.2006., 11:06
Mislio sam na nesto duzem roku,mozda 1-2 godine,ipak hvala ti.:thumbsup:

Rich_Girl
29.01.2007., 23:34
Топлификација АД

Согласно Глава 6 од Правилникот за котација на хартии од вредност, Ве известуваме за следната ценовно чувствителна информација:

Топлификација АД Скопје формира Трговско друштво за трговија и дистрибуција на гас и гасовити горива со назив: ГАС ТРАДЕ - Експорт Импорт ДООЕЛ - Скопје и за истата доби лиценца за вршење на енергетска дејност: Трговија со природен гас од страна на Регулаторната комисија за енергетика на Р. Македонија. Лиценцата е објавена во Службен весник на Р. Македонија бр.22 од 01.2007 година.

Sta mislite za TPLF? Moja tehnicka analiza mi kaze da ce nakon jakog support-a ici prema gore. Slazem se da fundamentalni brojevi nisu sjajni, ali mislim da bi ipak moglo da malo poraste, osobito zbog objavljene informacije.

Sta mislite vi?

Mi6
30.01.2007., 13:52
Ova informacija je samo uvertira za to sto se treba dogoditi. Naime, Toplifikacija startuje sa izgradnju gasna-termo centrala za proizvotstvo toplotne i elektricne energije sa visokim kapacitetom. Mislim da ce imati kapacitet da snabdjeva vise od pola Makedonije sa strujom. Ovaj projekat je ustvari zajednicki projekat sa jedne ruske kompanije i tezak je oko 120 mil. eur.
Stvarno, trebao je da startuje jos u 11. mesecu, ali evo odduzio se do sada. Valjda je to bilo radi potrebnih dozvola i sl. Ali nadajmo se da ce poceti u 2. mesecu. Pa za dve godine kolko treba da se ta centrala uradi, dionica ima perspektive otici vise puta nagore.
U svakom slucaju ovo je mislim dionica za dogacak rok.

Mi6
05.02.2007., 20:28
Evo, to je to.
Procitajte malo u danjasni broj Utrinskog Vesnika.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=87D080A4D20CEF48AAE9A9362505DC06

Ciao.

Anica
06.02.2007., 00:29
Sta mislite za TPLF? Moja tehnicka analiza mi kaze da ce nakon jakog support-a ici prema gore. Slazem se da fundamentalni brojevi nisu sjajni, ali mislim da bi ipak moglo da malo poraste, osobito zbog objavljene informacije.Sta mislite vi?
Kolegice mila,
Moja mnogoputno osporavana i nikad osporena (vidi primjera radi moj zadnji Granitni pamflet!!!) zenska intuicija, zove na oprez! Ta mi Toplifikacija nekako frigidno stoji. Makedonski je stari obicaj pet puta (putem pocascenih novinara) najavljivat (utop) projekte koje nikako da krenu. Ta je TPLF Toplana vise reklamirana, no nedavna Boratova premijera. Svakako, svrha reklame je prodati proizvod. No uprokos blokbasterskom EPP-u Toplifikacija SE SLABO PRODAJE.
Razmislajajuci o uzrocima ove anomalije, odmah sam iskljucila faktor loseg managamenta. Naprotiv, pricali su mi da je g-din Hadzimisev veoma snalazljiv i razuman covijek. Recimo, priloga radi, da je vizionarski, prvi kotirao svoju firmu na MSE-u, a izvori slonovske memorije kazu da je prije toga maherski privatizovao ono sto se nije moglo zamislit - drzavnog isporucioca topline, dakle samu Toplifikaciju.
Sto je stvarno poteg za:hat1:
Zlobnici tvrde da se i prvi dosjetio kupovat svoje dionice prerusen u stranca, te da je u to ime slovenacka Poteza za pola nominale pokupovala prije 2 godine (jos uvijek neprominjenih) 18% Toplifikacije.
No to su stari magic trikovi, dovolnji za prodat karte od 4 tisuca denara.
Direktno sam pitala Skopljance zasto novi adut sporo napusta Hadzimisev rukav!? Kazu da Toplana ima 2 problema. Prvi je problem novac za puki start gradnje centrale. U igri je 30% akontacija (~40-tak mio eur-a) koje zasad Hdzmv nema. Ono sto mu je sigurno pri ruci to je TPLF-ov 9 mio eur-a vrijedan KMB portfolio. I nekoliko zalupljenih bankarskih vrati. Nedovoljno za pocet gradnju. Jos ko da ove brige nisu dovoljne, pa je premijer Grujevski isto tako narucio za gradit termoelektro centralu. Vecu. I ima novce za platit. A kad "mali" nacilja nesto...
Drugi je problem TPLF partner za Toplanu. Ruska ITERA, kazu poznavaoci, nije u milosti GASPROM-a i zasad nema plinskog ugovora. Jer glupo je gradit centralu na plin, ako nema plina.
Svaku srecu zelim velikom magu Hdzmv-u. No u medzuvrijemenu bilo bi mu zgodno naplatit ona silna potrazivanja i podelit neku dendu ljudima. Umijesto ljubit novinarske guze po Skoplju.

wddow
06.02.2007., 01:18
Kolegice mila,
Moja mnogoputno osporavana i nikad osporena (vidi primjera radi moj zadnji Granitni pamflet!!!) zenska intuicija, zove na oprez! Ta mi Toplifikacija nekako frigidno stoji. Makedonski je stari obicaj pet puta (putem pocascenih novinara) najavljivat (utop) projekte koje nikako da krenu. Ta je TPLF Toplana vise reklamirana, no nedavna Boratova premijera. Svakako, svrha reklame je prodati proizvod. No uprokos blokbasterskom EPP-u Toplifikacija SE SLABO PRODAJE.
Razmislajajuci o uzrocima ove anomalije, odmah sam iskljucila faktor loseg managamenta. Naprotiv, pricali su mi da je g-din Hadzimisev veoma snalazljiv i razuman covijek. Recimo, priloga radi, da je vizionarski, prvi kotirao svoju firmu na MSE-u, a izvori slonovske memorije kazu da je prije toga maherski privatizovao ono sto se nije moglo zamislit - drzavnog isporucioca topline, dakle samu Toplifikaciju.
Sto je stvarno poteg za:hat1:
Zlobnici tvrde da se i prvi dosjetio kupovat svoje dionice prerusen u stranca, te da je u to ime slovenacka Poteza za pola nominale pokupovala prije 2 godine (jos uvijek neprominjenih) 18% Toplifikacije.
No to su stari magic trikovi, dovolnji za prodat karte od 4 tisuca denara.
Direktno sam pitala Skopljance zasto novi adut sporo napusta Hadzimisev rukav!? Kazu da Toplana ima 2 problema. Prvi je problem novac za puki start gradnje centrale. U igri je 30% akontacija (~40-tak mio eur-a) koje zasad Hdzmv nema. Ono sto mu je sigurno pri ruci to je TPLF-ov 9 mio eur-a vrijedan KMB portfolio. I nekoliko zalupljenih bankarskih vrati. Nedovoljno za pocet gradnju. Jos ko da ove brige nisu dovoljne, pa je premijer Grujevski isto tako narucio za gradit termoelektro centralu. Vecu. I ima novce za platit. A kad "mali" nacilja nesto...
Drugi je problem TPLF partner za Toplanu. Ruska ITERA, kazu poznavaoci, nije u milosti GASPROM-a i zasad nema plinskog ugovora. Jer glupo je gradit centralu na plin, ako nema plina.
Svaku srecu zelim velikom magu Hdzmv-u. No u medzuvrijemenu bilo bi mu zgodno naplatit ona silna potrazivanja i podelit neku dendu ljudima. Umijesto ljubit novinarske guze po Skoplju.

Jas neznam kakvi probima Itera no uste pred nekolku meseci na ime na TE-TO gi prefrli svoite 100 mil. , duri imase predlog celiot proekt sama da go isfinansira. Megutoa i sredstvata na Toplifikacija se obezbedeni. Del preku krediti del preku nova emisija na akcii. Problemot vo neotpocnuvanjeto so gradba eod tehnicka priroda, koj naskoro ke bide odstranet i ke pocne so gradba.
Inaku vo deficit na el. energija vo celiot region nezmislivo e da propadne vakov genijalen proek. G-dinot Hadzimoshev e takov genijalec sto site potezi mu se 5 cekori pred drugite i klamo sreka vo Makedonija pa i posiroko da ima takvi luge kako nego.
So eden zbor TPLF zaedno so ALK najkvaklitetnata akcija koja na dolg rok ke donese mnogu pari

Mi6
06.02.2007., 01:51
... Ono sto mu je sigurno pri ruci to je TPLF-ov 9 mio eur-a vrijedan KMB portfolio. I nekoliko zalupljenih bankarskih vrati...

Ej Anice za kaj smo toliko uzbudzene, pa "genijalac" ima jos 5 miliona u drugoj ruci.
Evo vidi:
http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?ItemID=D08FC5D39B81EA40BEB6A50A1F91E1D1&arc=1

:p:

mk_trejader
06.02.2007., 10:07
Kolegice mila,

Anice potpue seslazaem sa tovjom konstatacijom oko ITERE - firma nema nit novca nit gasa. GAZPROM je jedini izvoznik ruskog gasa preko GAZEXPORTPROM, a jedini koi ima takav ugovor u MK je MPT. GAZPROM je zamrznuo potpisanje ugovora sa novim kupcima, t.e. obnavlja samo stare. Drugo nesto je cev koja nam dolazai iz Bugarske - svi zele gas, ali niko nije pitao koi je kapacitet cevi .. to je druga prica,
A sto se tice nase kolegenice, ona nam daje tehnicku analizu koja je za kratak period a mislim da je bila u pravo ... od 4100 doslo do 4300, ja bih je molio da pogleda jos jadanput grafikone i da nam kaze sta ocekuje ovog meseca.

pozdrav,

mk_trejader
06.02.2007., 10:11
Jas neznam kakvi probima Itera no uste pred nekolku meseci na ime na TE-TO gi prefrli svoite 100 mil. , duri imase predlog celiot proekt sama da go isfinansira. Megutoa i sredstvata na Toplifikacija se obezbedeni. .....

Wddow, meni je malo nelogicno pre pocetka izgradnje neko da prefrli 100 mio ?? pa makar i denara ... ako je to tacno odna akcionari ITERA moraju da proterayu managera zbog neefikasnog koriscenja para !

samba
06.02.2007., 12:37
Jas neznam kakvi probima Itera no uste pred nekolku meseci na ime na TE-TO gi prefrli svoite 100 mil. , duri imase predlog celiot proekt sama da go isfinansira. Megutoa i sredstvata na Toplifikacija se obezbedeni. Del preku krediti del preku nova emisija na akcii. Problemot vo neotpocnuvanjeto so gradba eod tehnicka priroda, koj naskoro ke bide odstranet i ke pocne so gradba.
Inaku vo deficit na el. energija vo celiot region nezmislivo e da propadne vakov genijalen proek. G-dinot Hadzimoshev e takov genijalec sto site potezi mu se 5 cekori pred drugite i klamo sreka vo Makedonija pa i posiroko da ima takvi luge kako nego.
So eden zbor TPLF zaedno so ALK najkvaklitetnata akcija koja na dolg rok ke donese mnogu pari

Aaaaaaa..:confused:...100 mil. cega...???....i kad je to bilo....imamo li verodostojne detalje?

Value
06.02.2007., 14:07
Problem oko ne-izgradnja gasne centrale NIJE SA TEHNICKE PRIRODE NEGO SA FINANSISKE PRIRODE. Problem sa finansije imaju nase, a ne Ruse.
Izgradnja se ocekuje da otpocne najranije LETO 2007 optimalno ESEN 2007.
Informacije su sa IN-SIDE-ere u TPLF.

samba
06.02.2007., 14:23
Problem oko ne-izgradnja gasne centrale NIJE SA TEHNICKE PRIRODE NEGO SA FINANSISKE PRIRODE. Problem sa finansije imaju nase, a ne Ruse.

Potpuno tacno::thumbsup:..tek onda mozemo pricati o milionima.

mk_trejader
06.02.2007., 15:55

:thumbsup: a i rusi imaju probleme sa finansiranjem ... banka im jos ne da pare na takav projekt ... informacija in-side russia ...:)

Mi6
09.02.2007., 19:09
Za svim pesimistima:

Toplifikacija Skopje usla je u elitni klub Makedonskoj burzi, u takozvanoj Superkotaciji, kao jedna od naboljih, najlikvidniji i najtransparentnii dionica na MK trziste.

:party:

mk_trejader
09.02.2007., 22:17
Za svim pesimistima:

Toplifikacija Skopje usla je u elitni klub Makedonskoj burzi, u takozvanoj Superkotaciji, kao jedna od naboljih, najlikvidniji i najtransparentnii dionica na MK trziste.

:party:

a sta tamo trazi naprimer INB ... kako sto prelistavam bazu zadnjih pola godina ona i nije tako likvidnija, kao naprimer OHB, SBT, MPT ....
druze, nisam ja pesimista (a bogami i veci deo) samo realno gledamo na stvari ... :)

Mi6
21.02.2007., 21:37
Hej prijatelji,
TPLF otisla 15% za nekoliko dana. To je mislim dobaro budzenje iz zimskog sna. Sta kazete?

Mi6
26.02.2007., 20:49
Evo o cemu se radi:

MEPSO i TOPLIFIKACIJA so pomos na Svetskata banka formiraat zaednicka kompanija!

http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=6108&mid=303&tabId=1&tabindex=0

mi6,

mk_trejader
05.03.2007., 10:03
potvrdilo se da itera nema para ...

http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=6188&mid=303&tabId=1&tabindex=0

Ruska kompanija Project Managment Consulting LTD kupio deo ITERE u TETO ...

Kiko22
05.03.2007., 22:33
Ako nije uspeo da uzme kredite od bilo koje banke najlogicnii sledeci korak je da pusti novu emisiju dionice da bi skupio novca ali pre toga mora cena dionice doci barem oko 5500-6000 na burzi da bi bila uspesna.Bar bi ja ovako izigrao ako bi hteo da izgradim gasnu centralu,kako prolazi vreme bice jos vise onih koji bi hteli da imaju gasnu centralu tako da kako vreme prolazi bice jos teze za TPLF da izgradi tu centralu.

mk_trejader
05.03.2007., 23:49
Ako nije uspeo da uzme kredite od bilo koje banke najlogicnii sledeci korak je da pusti novu emisiju dionice da bi skupio novca ali pre toga mora cena dionice doci barem oko 5500-6000 na burzi da bi bila uspesna.Bar bi ja ovako izigrao ako bi hteo da izgradim gasnu centralu,kako prolazi vreme bice jos vise onih koji bi hteli da imaju gasnu centralu tako da kako vreme prolazi bice jos teze za TPLF da izgradi tu centralu.

i jos da dobies dozvolu sa strane komisije i da to sve neko kupi .... to je idealno ...

Rich_Girl
08.03.2007., 23:36
Газпром влезе на мала врата преку гасната централа ТЕ-ТО?
Рускиот гасен гигант Газпром преку компанијата Проџект менаџмент консалтинг ЛТД влезе на мала врата во Македонија, дознава Тотал.
Компанијата која во минатата недела купи 60% од акциите на руската компанија Итера во гасната централа што ќе се гради во Скопје, била формирана од нафтена компанија која е во тесни врски со Газпром, изјавија дипломатски извори за Тотал.
Според нив, промената на сопственикот на 60% од акциите во гасната централа била од исклучиво политички причини. Тие велат дека само компании кои се во државна соственост или се капитално поврзани добивале дозвола за крупни зделки во други земји.
И пред промената на сопственичката структура во ТЕ-ТО, главен адут на Топлификација и Итера за добивање кредити од банките беше договорот со Газпром за снабдување со гас.
Промената на сопственичката структура се случува непосредно пред потпишувањето на договорт за подмирување на клириншкиот долг на Русија кон Македонија преку изградба на гасоводен прстен во неколку региони. Експертите ваквиот тренд го оценуваат како позитивен бидејќи според нив тоа ќе значи конечна гасификација на земјава и пристап до алтернативен извор на енергија.
(Тотал)

http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=6263&mid=303&tabId=1&tabindex=0

Pretorian
25.04.2007., 00:18
ja ovo nemogu da veujem, Toplifikacija je prosirala svoju kapitalizaciju duplo bez jedne nove izdadete deonice ima novu gasnu centalu i jos niko ne dira agresivno njene deonice:rolleyes: mirise na zatisje pred buri.A sto je drugo cudno ljudi na ovoga foruma potisnuli naslov.:rolleyes: jer to neko tiho natovara osim Janceka slovenca?

mk_invest
25.04.2007., 10:16
I ja mislim da je ovo zatisje pred buru. Ja mislim da je realan target od 12000-15000. i ovaj target se moze dostici za 7-10 dana. Dugorocno gledano ovaj target bi izgledao kao mala sala. Mislim da je sada momenat da se udje. Ja se razmisljam vec duze vreme. Onaj ko je usao na 4000 ce se bas usreciti.

samba
03.05.2007., 13:17
I ja mislim da je ovo zatisje pred buru. Ja mislim da je realan target od 12000-15000. i ovaj target se moze dostici za 7-10 dana. Dugorocno gledano ovaj target bi izgledao kao mala sala. Mislim da je sada momenat da se udje. Ja se razmisljam vec duze vreme. Onaj ko je usao na 4000 ce se bas usreciti.

Ma usrecice se i oni koji ulaze ovih dana,a za one koji su usli ranije(a jos nisu izasli),uopste da ne pricamo.;)

maliOT
03.05.2007., 13:24
da bev malku pohrabar lani vo april koga toplifikacija bese 1100-1200 denari po akcija denes ke bev mnogu sreken covek :) ........ denes cenata e 10250 !!!!!!
jebi ga......

samba
03.05.2007., 13:48
da bev malku pohrabar lani vo april koga toplifikacija bese 1100-1200 denari po akcija denes ke bev mnogu sreken covek :) ........ denes cenata e 10250 !!!!!!
jebi ga......

Malo si pogresio druze,prosle godine u aprilu sam kupovao po 3500-3600 denara,(ih,da je bilo 1200-1300,bilo bi super :( ),ali nema veze,iduce godine u maju,svi cemo da se cudimo kako je danas bila niska cijena.:confused:

mk_trejader
03.05.2007., 15:41
jebi ga......

a da je baka imala (znas sta) bila bi deda .... analiziraj buducnost, uci od proslost i nemoj da zalis ....

Andrej
03.05.2007., 15:52
i ja bih te dopunio druze mk trejder sa jedne stare makedonske poslovice:
Covekot uci dodeka e ziv +
Uci od sopstevnite greshki

mk_trejader
03.05.2007., 15:53
i ja bih te dopunio druze mk trejder sa jedne stare makedonske poslovice:
Covekot uci dodeka e ziv +
Uci od sopstevnite greshki

najbolje se uci od tudjih gresaka al nema veze idemo dalje ....... kakva je prognoza za TPLF?

Andrej
03.05.2007., 17:34
Moja prognoza je do kraja 2007 x 2 od danashne cene. To je moj target. Ali videcemo za vishe.
Toplifikacija je monopol u MK. Radi shat hoce. Ove godine ni su potrosili ni 1/2 od mazuta a svaki mesec skupjaju velike novce. Ako neko sledi FI kvartalni ondak 1,2,3 kvartal zagubu i ondak u 4 kvartal dobit. To onie rade svake godine. To daje mi signal da rezultati ni su bash realni ima tu veliki skriveni potencijal. Ali videcemo time will show cija majka vunu prede.:)

ProFit
03.05.2007., 17:48
Moja prognoza je da negde najkasnije do kraja leta pocinje projekt gasne centale koji tzaversava za 3 godine (bez mogucnosti za produzetke) ne samo sto ce proizvodit jeftinu tolotnu energiju vec ce proizvoditi i Ei koja nedostaje na pijacii...
A buduci da su Rusi u igri nece imati nikakvih problema sa gasom. Ja verujem da je ova igra sa "kupovinom" maslo Gasproma kojeg Evroa ne zeli na ovim prostorima...

Boli
08.05.2007., 01:47
TPLF ima impruvment u Q1 2007 vs. Q1 2006 :thumbsup:
Q1 2007 +97mil. den.
Q1 2006 -72mil den.
Turnover 2007 625.259.423,00 den.
Turnover 2006 611.895.094,00 den.
ili 2006 vs. 2007 - 2.2% ;)

mk_invest
09.05.2007., 16:18
TPLF ima impruvment u Q1 2007 vs. Q1 2006 :thumbsup:
Q1 2007 +97mil. den.
Q1 2006 -72mil den.
Turnover 2007 625.259.423,00 den.
Turnover 2006 611.895.094,00 den.
ili 2006 vs. 2007 - 2.2% ;)

A jel zna neko kakva je presuda Vrhovnog suda oko tuzbe o povecanju cene Toplifikacije? Ako zna onak od sutra nova navalica na dionicu Toplifikacije.

Katerina1818
09.05.2007., 16:22
http://212.13.75.76/seinet/index.htm?id=14637

mk_invest
09.05.2007., 16:25
http://212.13.75.76/seinet/index.htm?id=14637

Odlicno
Nepranirani dohodi od 4mil Eur. Idealno. Ko je danas kupovao sutra ce biti bogat covek.

ProFit
14.05.2007., 10:19
do koje cene moze panuti Toplifikacija, racunajuci broj istrgovanih akcija prethodnih dana...? :confused:

ProFit
14.05.2007., 17:52
Toplifikacija Skopje 8.942,35 0,41 9.100,00 9.499,00 9.499,00 8.905,00 9.499,00 1.036 9.266 9.148
dobar broj trgovanih akcija toplifikacije... ;)
to je pred pocetak proekta gasne centrale??? po ceni 8.942,35 :confused: :thumbsup:

ProFit
22.05.2007., 14:31
cuvstvitelne informaciye... :)
http://212.13.75.76/seinet/index.htm?id=14838

revidirani finansiski izvestai ...
http://212.13.75.76/seinet/document.aspx?id=14835

Pretorian
23.05.2007., 18:19
Toplifikacija 32 denara po deonic za ove godine, ovo ce drzite sekretarice napolje, korekcijia pa opet natrag

mk_invest
31.05.2007., 17:10
Почна изградбата на гасната централа ТЕ-ТО во Скопје

Изградбата на гасната централа ТЕ-ТО почна денеска во Скопје, изјави Димитар Хаџимиџев, директор на Топлификација, која е еден од инвеститорите во проектот.
Пред два дена на сметката на ТЕ-ТО биле префрлени 20 милиони евра, со што и официјално се исполниле сите услови за почнување на изградбата. Од овие пари, 13 милиони евра се префлени на турската компанија ГА-МА која е изведувач на проектот заедно со швајцарски Алстом на чија сметка е префрлени преостанатиот дел.
Другите рати ќе се плаќаат од кредитните средства кои ги обезбедија инвеститорите - скопска Топлификација и руската компанија Синтес.
Инвеститорите во наредните 45 дена ќе треба да ги обезбедат сите потребни дозволи.
Комбинираната гасна централа ќе биде лоцирана во општината Гази Баба, во близина на Скопскиот саем. Централата ќе произведува околу 180 мегаватчасови електрична енергија што е околу 30% од вкупното производство на Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) и 160 мегавати топлинска енергија што е 50% од вкупното производство на Топлификација. Гасната централа годишно ќе троши 400 милиони кубни метри гас. Сегашната годишна потрошувачка на гас во Македонија изнесува 70 милиони кубни метри.
Инвестицијата ќе чини 150 милиони евра. Ова е првата приватна гасна централа која ќе продава струја слободно на пазарот во земјава и на странските пазари. Цената на електрична енергија ќе зависи од цената на гасот. Според сегашните проценки, еден мегават електрична енергија би чинел 56 евра.

ProFit
31.05.2007., 17:33
hmm, a po koja cena ke moze da se kupi utre...!? :biggrin:

ms979
31.05.2007., 17:37
ko je kupio kupio ko nije sto bi rekla suzana mancic vise sreke u idecem kolu:biggrin: :biggrin: :biggrin:

ProFit
31.05.2007., 17:55
ko je kupio kupio ko nije sto bi rekla suzana mancic vise sreke u idecem kolu :biggrin: :biggrin:

ja esam kupijo, na vreme :biggrin: , mene ubi tuga sto nisam puno ranije...:p:
(kao ja pametnakovic imam informacije o ruskim finansiskim problemima... :p: i ... )

Pretorian
31.05.2007., 18:12
ja esam kupijo, na vreme :biggrin: , mene ubi tuga sto nisam puno ranije...:p:
(kao ja imao informacije o ruskim finansiskim problemima i ceko da bude donegde sigurno... :p: i ... )
Nista novo.
Bit ce jos prilika da se dokupi, Toplifikacija je deonica sa jednom od najmanjih Beta indexa(to je ustvari promena cene deonice usporedzena za proemenom indeksom mbi) cudo je kako neke deonice koj vredi mnogo vise se ponasaju tekom vremena.Imalo je puno lekcija Toplifikacije, kade je probila 4800 a zatim natrag mirovala skoro pola godine na 4000 ili 3900 denara(moze se viditi iz cdhv izvestaja 5% da je najveci akcioneri prodao svoje deonice da bi odrzao cenu dole) mnogu usli pa im nerve popustile i prodali sve natrag na 5000 denara.Druga jedna deonica, 'poljoprovedna', koja po svojoj book value treba da bude najmanje 20 000 ako se cita starih FI uz caja a ne uz viskija, i to bez ono sto posededuje u drugim tvrtkama, gde bi book mnogo od toga se ponasa slicno kao toplifikacija jer he njen beta istoriski bio vezan za toplif. Poceo invest. fond raditi formalno iako je i do sada bagerisao sada bude mnogih netrgovskih transfera, dok bura uradi svoje.

mk_invest
01.06.2007., 09:28
JA BIH DA OVA DIONICA PADNE ISPOD 9000 (za dokup)

Ovo je jedna od nasperspektivnijih dionica i svako ko razmislja na duzi rok jednostavno je mora imati. Strani ce fondovi prvi odariti na nju. (kao poteza).

Mislim da je najmanje duplo od sada za godinu dana, realni rast za TOPL

Value
01.06.2007., 09:58
Moj target je 15,000.00 jesen 2007!

OKA
01.06.2007., 10:52
Nista novo.
Bit ce jos prilika da se dokupi, Toplifikacija je deonica sa jednom od najmanjih Beta indexa(to je ustvari promena cene deonice usporedzena za proemenom indeksom mbi) cudo je kako neke deonice koj vredi mnogo vise se ponasaju tekom vremena.Imalo je puno lekcija Toplifikacije, kade je probila 4800 a zatim natrag mirovala skoro pola godine na 4000 ili 3900 denara(moze se viditi iz cdhv izvestaja 5% da je najveci akcioneri prodao svoje deonice da bi odrzao cenu dole) mnogu usli pa im nerve popustile i prodali sve natrag na 5000 denara.Druga jedna deonica, 'poljoprovedna', koja po svojoj book value treba da bude najmanje 20 000 ako se cita starih FI uz caja a ne uz viskija, i to bez ono sto posededuje u drugim tvrtkama, gde bi book mnogo od toga se ponasa slicno kao toplifikacija jer he njen beta istoriski bio vezan za toplif. Poceo invest. fond raditi formalno iako je i do sada bagerisao sada bude mnogih netrgovskih transfera, dok bura uradi svoje.
Upravo tako. Nema frke oko TPLF-a jer nemojmo zaboraviti da je sadasnja cijena dionice poprilicno anticipirala gasnu centralu. Zelim reci da je skok TPLF-a od 4 na 10 tisuca, nista drugo no ovaj projekat. E sad slijede dvije-tri teske invest godine za TPLF u kojima treba pokazat disciplinu u izgradnji novog projekta, no i efektivnost u realizaciji maticnog biznisa (poboljsati naplatu recimo). Ako sve budu valjano radili ocekujem godisnju kapitalizaciju od 30-tak %. Kad centrala krene, tko zna koji ce biti limit!?
P.S. Malu euforijicu oko jucerasnjeg presa Hadzimiseva vidim kao sansu kratkorocnim ulagacima da zadovoljni napuste brod. Ako ne bude iznenadjujuce preuzimanje firme, moja prognoza je da cemo TPLF-a imati u izobilju narednih mijesec dva na ovom nivou.

ProFit
01.06.2007., 11:11
projekt:
dosadasnje kasnenje projekta je zbog insistiranje Hadzimiseva da projekt bide cist u odnosu dokumentacije. Projekt radi Turska Gama www.gamapower.com.tr firma sa iskustvom ovog tipa gradzevina, ne ocekuje se zastoji u poslu...
Od finansiske gledne tacke toplifikacija je u ovaj projekt sigurna, sa Ruske strane ne vidim finansiski problem (!?) ... Toplifikacija nije tu posebno ukljucena...!?
Tako da zasada izgleda proekt celosno zaokruzen, disciplinska gradnja Tursek firme je isto tako sigurna...

Sa gledne tacke akcionerskih povoljnosti ove akcije je sve receno u prethodnim tekstovima... i niko ne ocekuje ektremne skokove ... koje periodicno ce se desavati...

ProFit
12.06.2007., 12:58
ЕЛЕМ бара нова цена за топлинската енергија
--------------------------------------------------------------------------------

Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) достави барање за утврдување на цена за топлинска енергија за 2007 и 2008 година.
Компанијата бара утврдување на цена од 1, 5 денари за киловатчас топлинска енергија за годинава. Според барањето на ЕЛЕМ, цената на еден киловатчас во 2008 година треба да изнесува 1,9 денари за киловатчас.
Во следните неколку денови Регулаторната комисија за енергетика ќе се произнесе по барањето на ЕЛЕМ.
ЕЛЕМ произведува топлинска енергија во делот Енергетика каде што треба да се гради гасната централа. Тендерот за нејзината изградба треба да биде распишан во наредниот месец.
Новата гасна термоелектрана која како гориво ќе користи природен гас, годишно ќе произведува 1.520 гигават часа електрична енергија, технолошка пареа и топлинска енергија од 500 гигават часа. Инсталирана моќност на капацитетот ќе биде 195 мегавати, при што годишно ќе работи околу 8.000 часа. Во комбинираната топлана-електрана ќе се постави гаснотурбинска постројка, парен котел за регенерација на топлина и парна турбина со електрогенератор. Изградбата ќе чини 137 милиони евра.
(Тотал)

mk_invest
13.06.2007., 13:24
TO JE TO:

Заеднички бизнис на МЕПСО и Топлификација

МЕПСО во партнерство со Топлификација, во компанијата за поголема енергетска ефикасност, влегува со сопствени пари, но и со грант од Светската банка. Станува збор за неповратна сума од 800.000 евра.

"Со процентуално учество на АД МЕПСО и АД Топлификација Скопје, што во наредните неколку години ќе обезбеди само одржлив развој, со поврат на средствата што во почетокот ќе бидат вложени. Ќе треба да се наоѓаат и трети партнери кои ќе обезбедат кофинансирање на проектите од енергетска ефикасност", изјави Атанаско Туневски, директор на МЕПСО.

Filipinec
04.07.2007., 18:37
Dobar dan zelim svima !!!

Ocekujem komentare na sledecem: Izgradnje toplane je u toku, 1 Avgust je datum kada se "oficijalno" postavljaju temelje toplane bice i objaveno.Vec u Juli ulazi strani investitor u TPLF i vrjednost dionice bice od :confused: do :thumbsup: Euro....
Razmislite ili josh bolje raspitajte se pa da cujem shta imate reci t.e. napisati....

Josh jednom pozdrav svima !!!

bilbil
04.07.2007., 19:49
:biggrin: ej Markos ne grai se toplana vec elektrana u krugu toplane.
Ovo samo za da imas pravu informaciju oko toga. A gde ce i kako dionice TPLF, vrme ce pokazati.Ja mislim :thumbsup: a mozda i gresim pa ce ici :thumbsdow videcemo:biggrin:

Filipinec
04.07.2007., 20:47
Hej zdravo Markos !!!

Pvo zahvajlujem na brzoj intervencii prvi si :biggrin: ...moja poenta je da pokrenemo u ovaj forum za TPLF neshto konkretno sa konkretnim podacima ili rokovima...dali ce biti gasna elektrana koja proizvodi i toplinsku energiju ili toplana koja proizvodi i elektricnu energiju nije bitno, imam celikupnu dokumentaciju od mojeg prisustva akcionerskih sobranija kao manji, a mozda i malo veci akcionar u TPLF vec vishe od 5 god. i kako sam mogao zabeleziti u ovaj forum komentiraju se statije u novinama neke dokumente i slicno...hteo sam da isprovociram konkretnu i pouzdanu informaciju ima li je neko pa da razmenimo :)

Ima li nekoj fraer so konkretna informacija da RAZMENIME za TPLF (ili za nekoja druga kompanija mozebi) zoshto se ostanato e kafe muabet:coffee:

Pozdrav, najzdrav !!!

ProFit
27.07.2007., 18:01
se vrakame na cenata pred padot... do septemvri!!?? :)

Toplifikacija so profit od 2,14 milioni evra vo prvoto polugodie
-----------------------------------------------------------------------

Toplifikacija objavi deka vo prvoto polugodie godinava rabotela so profit od 131,4 milioni denari ili 2,14 milioni evra.
Istiot period lani kompanijata imaše zaguba od 2,62 milioni evra, što vo najgolem del se dolžeše na investiciite vo izgradbata na kombiniranata elektrana TETO. Toplifikacija vleze vo ovaa investicija vredna 120 milioni evra zaedno so ruskata kompanija Sintes.
Prihodite od prodažba na Toplifikacija vo prvite šest meseci iznesuvaat 14,3 milioni evra i beležat blag pad od 0,5%.
Toplifikacija e edna od najprofitabilnite kompanii, a nejzinata akcija e del od berzanskiot indeks MBI 10.
Deneska akcijata na Toplifikacija na berzata se trguvaše po cena od 10 iljadi denari po akcija.
Pazarnata kapitalizacija na Toplifikacija iznesuva 73 milioni evra.
(Total)

D_MKD
08.08.2007., 16:11
http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=15448

Samo uste da se dobijat 4M za osteta i :thumbsup:

vikser
08.08.2007., 21:28
u svakom slucaju po svako ekonomsku logiku i po svim parametrima TPLF je dionica no.1 ali ne i za brzi veliki ekstra profit....a sto se tice 4m...dobice ih ali to ce se malo odugovlaciti....bar je to moje misljenje...pozdrav

Ivi
08.08.2007., 23:41
[QUOTE=vikser;295688]u svakom slucaju po svako ekonomsku logiku i po svim parametrima TPLF je dionica no.1 ali ne i za brzi veliki ekstra profit..
Taka e taa e trom slon, no slonot odi sekogash po ista pateka...up :),

OKA
09.08.2007., 12:30
Malo vremeplova: Post br.049

ProFit
09.08.2007., 13:06
Toplifikacija i Makpetrol su vec "drzava" nije moguce "kupovanje za postozasto", ali moguc je njihov zajednicki konzorcijum u energetskom sektoru...
za rast dionice Toplifikacije moja procena je 40%-60% na polugodishnjem nivou...
projekt gasne centrale je dosta velik proekt koji nebi ga razglabo ovde,...

ps: Za makpetrol nebi na ovom delu foruma... :)

D_MKD
13.08.2007., 13:19
mislam deka ne

magnetik
13.08.2007., 15:25
ke bide ako se pomine onoj nalog so nesto nad 1000 akcii , normalno ako se uste stoj na istata cena do utresniot pocetok na trguvanje..

zaremlad
13.08.2007., 16:20
Nova bazna 12258.96

D_MKD
15.08.2007., 12:08
1.009 14.832,00
200 14.500,00
40 13.500,00
254 13.484,00
10 13.000,00

Prodazna nema
Istrguvani 111

sapun
15.08.2007., 12:58
Imame li i denes nova bazna cena?

D_MKD
15.08.2007., 13:04
ne

ProFit
16.08.2007., 11:53
sto midanas ova akcija pjeva pesmu... : ))))

D_MKD
16.08.2007., 12:31
Teshko nova bazna cena... Samo 31 projdeni sega za sega..

ProFit
16.08.2007., 12:39
Teshko nova bazna cena... Samo 31 projdeni sega za sega..

nisto, ke se odmorime nekolku dena na ovaa nivo... :)

sapun
16.08.2007., 12:59
Pa da ostavime nesto i za slednata nedela. Mnogu ke bese so 16000 ovaa da ja zatvorime :)

D_MKD
21.08.2007., 13:08
Парите од ТЕЦ Неготино ќе се инвестираат во новата гасна централа во Скопје
Дел од парите од продажбата на ТЕЦ Неготино што се случи на почетокот на месецов ќе се инвеститраат во изградбата на гасната централа во Скопје. Вицепремиерот Зоран Ставрески вели дека се разгелдува опцијата дел од парите од продажбата на ТЕЦ Неготино(68 милиони евра) да се инвестираат во изградбата на гасната централа во Скопје како удел на државата.
„Сеуште оваа идеја не е дефинитивна бидејќи моделот по кој ќе се гради гасната централа во Скопје сеуште не е дефинират. За тоа ќе се разговата на една од следните владини седници. Најдобро би било државата да има свој удел, но сепак за тоа ќе се одлучува на седница„, вели Ставрески.
Ставрески вели дека тендерот за гасната централа ќе се распише во септември. Досега овој тендер беше најавуван неколкупати. Причината за тоа била ставот на Владата да се завршат прво другите тендери од енергетскиот сектор, па потоа да се распише и овој тендер.
И другите пари од продажбата на ТЕЦ Неготино ќе се насочат во капитални инвестиции.
Проектот е веќе изготвен од Електрани на Македонија (ЕЛЕМ). Новата комбинирана когенеративна постројка се планира да биде инсталирана во источниот дел на Скопје, во индустриската зона, на локацијата каде се наоѓа подружницата на ЕЛЕМ Енергетика. Ова е со цел да може да се искористи постоечката опрема и инфраструктура на Енергетика. Според проценките цената на изградбата на новата гасна централа ќе биде 137 милиони евра. За изградбата на овој капацитет ќе бидат потребни 2,5 години. Новата гасна термоелектрана која како гориво ќе користи природен гас, годишно ќе произведува 1.520 гигават часа електрична енергија, технолошка пареа и топлинска енергија од 500 гигават часа. Инсталирана моќност на капацитетот ќе биде 195 мегавати, при што годишно ќе работи околу 8.000 часа. Во комбинираната топлана-електрана ќе се постави гаснотурбинска постројка, парен котел за регенерација на топлина и парна турбина со електрогенератор.
Доколку се изгради оваа гасна централа, ќе биде втора во земјава која ќе произведува струја и топлинска енергија на гас.
Веќе почна изградбата на гасната централа ТЕ-ТО инвестиција на скопска Топлификација и руската компанија Синтез. Инвестицијата е над 120 милиони евра, а гасната централа ќе има инсталирана моќност од 200 мегават часови струја и 160 мегават часови топлинска енергија.
(Тотал)

Nekoi imaat idea..... drugi realizacija ;)

D_MKD
24.08.2007., 11:38
Znae li nekoj sto tocno se deshava-15898 ne e mala rabota?! :)

samba
24.08.2007., 11:51
Znae li nekoj sto tocno se deshava-15898 ne e mala rabota?! :)

Nije mala da,ali bice jos veca,ocekivano je ovo sto se sada desava.;)

D_MKD
27.08.2007., 13:15
TPLF denes projoda 400 akcii. Neznacitelno se zgolemi cenata no rabotata e sto nekoj kupuva 1000 AKCII NA 15801!!! Sto mislite? Ova e garancija deka cenata nema da ide pod taa cena. ;)

MPinvest
27.08.2007., 18:53
1000 dionica g-din NINI. Pocinjem da sumnjam da ga vise ne interesuje nista neg samo trejdanje.
Pozdrav

samba
27.08.2007., 19:46
1000 dionica g-din NINI. Pocinjem da sumnjam da ga vise ne interesuje nista neg samo trejdanje.
Pozdrav

Da,njega vec odavno interesuje samo trejdanje,tako to ide,prvo izgradis kraljevinu a posle se kurvas i radis to sto pozelis.:rolleyes:

exBroker
28.08.2007., 03:16
Dragi prijatelju taj kupac sa 1000 lotova mislim da je Novi penziski fond(NLB grupa). Trebamo proverit.

MPinvest
28.08.2007., 03:25
Jovica NINI. Sigurno.
A NLB mirovinski i KB mirovinski poceli su kupnju TPLF 09.08. ali bez agresivnosti.

D_MKD
29.08.2007., 20:42
[QUOTE=vikser;295688]u svakom slucaju po svako ekonomsku logiku i po svim parametrima TPLF je dionica no.1 ali ne i za brzi veliki ekstra profit..
Taka e taa e trom slon, no slonot odi sekogash po ista pateka...up :),

Ova ne e slon, ova e EXPRESS SLON! :) I ovaa akcija se pokaza dobra i na kratki patista.. :thumbsup:

denikos
30.08.2007., 03:19
Slovenci pokusavaju da kupe mnozinski paket (do 30.000 po akc.) ovo je proveren info od unutrasnjih izvora.

denikos
30.08.2007., 03:36
A ako su slovenci spremni da daju 30000 po akc. sta vi mislite koliko ce to vrediti kroz godinu dana.

D_MKD
02.09.2007., 12:45
23 18.701,00
31 18.502,00
18 18.500,00
20 18.400,00
8 18.001,00

18.798,00 34
18.799,00 96
18.900,00 83
18.990,00 50
19.000,00 10

Tuka se negde ponudata i pobaruvackata. Ako nema korekcija na ovaa cena ke bide SUPER. :rolleyes: Projdeni se 619 akcii po prosecna cena od 18840den odnosno skoro 200K evra. I predhodnava nedela se trguvashe dosta so ovaa akcija, taka da golema korekcija (max 10%) ne veruvam deka ke ima. Ako mislite kako mene ili sprotivno, pishete.

ProFit
05.09.2007., 19:47
TOPLIFIKACIJA SAMA ЌE NABAVUVA GAS [04.09.2007]

Toplifikacija AD Skopje e prvata makedonska kompanija koja samostojno ќe nabavuva gas. Regultornata Komisija za energetika donese odluka so koja na Toplifikacija i se dodeluva statusot na kvalifikuvan potrosxuvacx na gas. Resxenieto, spored Zakonot za energetika, treba da stapi na sila od 1-vi januari 2008. Potrosxuvacxite vo momentov kupuvaat gas od GAMA.
Toplifikacija od slednata godina ќe nabavuva gas samostojno, a za prenosot ќe i plaќa na GAMA. Sepak, od kompanijata pobarale odlukata da stapi na sila poskoro od toa za sxto se potrebni izmeni na Zakonot za energetika. Eden od uslovite sxto regulatorite go baraat za kvalifikuvan potrosxuvacx e kompanijata godisxno da trosxi najmalku 10 milioni metri kubni gas. So ova baranye Toplifikacija saka da izleze vo presret na potrebite na Teto, prvata gasna centrala vo zemjava koja treba da bide izgradena do esenta 2009.

D_MKD
12.09.2007., 12:08
12.9.2007
Откуп на сопствени акции и нетрговски трансфери на акции од котирани друштва

Согласно точка 6.03. од Правилникот за котација на хартии од вредност на Берзата, а врз основа на податоците внесени во системот за тргување на Берзата, ве известуваме за следното:

На 11.09.2007 година Витаминка АД Прилеп изврши откуп на 80 сопствени обични акции по цена од 18.500 денари за една акција, преку 3 трансакции;

Согласно податоците добиени од Централниот депозитар за хартии од вредност, ве известуваме дека на 11.09.2007 година се извршени следните нетрговски трансфери на акции на котирани друштва (по основ на компензација, подарок или наследство):
- АДГ Маврово Скопје – 1 обична акција,
- Технометал-Вардар АД Скопје – 14 обични акции,
- Топлификација АД Скопје – 800 обични акции,
- Гранит АД Скопје – 157 обични акции,
- Макпетрол АД Скопје – 18 обични акции.

:eek::confused:

Debo
13.09.2007., 02:45
Slovenci pokusavaju da kupe mnozinski paket (do 30.000 po akc.) ovo je proveren info od unutrasnjih izvora.
Sigurno.... ako se i Blackstone pojavi na burzi:thumbsdow

AlPro
08.10.2007., 23:58
Sto se slucuva so akcijata na Toplifikacija:
Date open high low close volume
05.10 16.799 17.500 16.799 17.500 225
08.10 17.790 18.500 17.790 18.500 280

Za samo 2 dena trguvanje ima rast od 10,13%. Dali toa znaci deka za 2 dena treba da ocekuvame cena od 20 i nesto iljadi denari? Dali toa znaci deka nekoj stvarno ima nekoi informacii za nekakvo kupuvanje na mnozinski paket? Dali cenata od 18.000/akc e eftina za nekoj/i?

Koi se vasite informacii, razmisluvanja...

D_MKD
09.10.2007., 11:16
Kolku sto imam jas informacija nema i ne se spomenuvaat nekakvi prevzemanja, no cenata po koja se trguvashe minatata nedela beshe niska, pa na toa se dolzi ovoj rast.

J.B.G.
09.10.2007., 21:56
Pogledajte malo i koje su se kolicine istrgovale u tom periodu. Obratite paznju i na broj dionica u transakcijama. Nesto sasvim razlicitije od kolicine postavljene danas na 19.000,00. Misli da je nesto vise od 1000 komada. Kad saberes cijelu nedelju nije bilo tolko trgovanja. 1000X308e=308000eura. Fina cifra:rolleyes: Ko zna cija je:confused:

drama
09.10.2007., 22:04
Pogledajte malo i koje su se kolicine istrgovale u tom periodu. Obratite paznju i na broj dionica u transakcijama. Nesto sasvim razlicitije od kolicine postavljene danas na 19.000,00. Misli da je nesto vise od 1000 komada. Kad saberes cijelu nedelju nije bilo tolko trgovanja. 1000X308e=308000eura. Fina cifra:rolleyes: Ko zna cija je:confused:

ha, to moj mali brat opet igra na burzi bez da pita za sta je namenjen domasni buget:biggrin: salim se, ali ipak izgleda da neko zna sta radi

apis
10.10.2007., 15:40

Bugarska finta.Neko ima target da kupuje ispod 19000 i onda postavi veliku kolicinu deonica na tu cenu, recimo 1200.Onda mali deonicari kojima danas treba novac normalno prodaju ispod te cene,jer im se zuri.Cim se cena malo priblizi do 19000 povlaci svoj nalog

Andrej
10.10.2007., 15:50
Bugarska finta.Neko ima target da kupuje ispod 19000 i onda postavi veliku kolicinu deonica na tu cenu, recimo 1200.Onda mali deonicari kojima danas treba novac normalno prodaju ispod te cene,jer im se zuri.Cim se cena malo priblizi do 19000 povlaci svoj nalog

Tacno. Gde je sad KHV da to iskontrolishe. To rade u saradnju sa brokerima jel neko stalno treba slediti kretanje cena. Ko su te face i ko su te brokere treba se otkriti i kazniti. Ali to je mana u trzishtu.
Pozdrav,

MOJO JOJO
10.10.2007., 21:43

Pa upravo to su radili ceo septembar sa svim dionicama na mse,rade to i sada,ali malo im teze prolazi

D_MKD
11.10.2007., 18:55
Конечно гасификација ?!

Досега најдалеку во гасификацијата отиде општината Куманово, која самостојно започна изградба на гасоводна инфраструктура. Индустријата бара овој процес да започне што побрзо и да не се одвива селективно само во некои градови, туку истовремено да бидат опфатени сите индустриски центри. Гасификација на нашата држава би требало да се одвива преку пребивање на клириншкиот долг со Русија кој изнесува околу 62 милиони евра. Но, од руската “ГА-МА” која единствено има лиценца за оваа работа велат дека овие пари не се доволни ни за гасификација на Скопје која би чинела 150 милиони евра. Значи недостасува половина од средствата само за главниот град, а гас бараат и Тетово, Битола , Прилеп...
...
Прстен
Клириншкиот долг Русија ќе го враќа преку изградба на гасоводен прстен. Се работи за неколку проекти. Изградба на гасоводен прстен околу Скопје и дистрибутивна мрежа до потрошувачите. Секундарниот гасоводен прстен треба да започне од населбата “Илинден” и да минува низ територијата на целиот град до населбата “Ѓорче Петров”, а потоа од таму локалната гасоводна инсталација да оди до Кисела Вода. Со проектот е планирано гасот да стигне во целиот град. Од Скопје гасоводната магистрална цевка според проектот ќе продолжи кон Тетово, Штип и Неготино. Проектот треба да заврши до 2010 година.
Ова е навистина добра вест. Особено ако се земат во предвид неколку фактори. Над 80% од граѓаните во Македонија користат струја или дрва како средство за греење.
Процентот е сличен и кај компаниите. Помалите фабрики во најголем дел користат струја како енергенс во своето производство. А според сите најави цената на струјата ќе се зголеми. Тоа значи зголемени трошоци, кои не можат да се избегнат. Во вакви околности единствено и долгорочно решение е гасификација на Македонија. Потрошувачите ќе добијат избор и пристап до поевтин енергенс.
За компаниите најавата за гасификација на земјата е од исклучително значење. Тоа ќе ги намали нивните трошоци и ќе им овозможи инвестиции во развој.
Од аспект на бизнисот со гас, влезот на “Газпром” и изградбата на гасоводни мрежи низ Македонија значи развој на низа компании кои ќе занимаваат со трговија и сервисни услуги.
На терен веќе се формирани неколку компании, кои чекаат момент да почнат со своите активности. Дел од нив се регистрирани и надвор од Македонија. Процените покажуваат дека гасот ќе биде профитабилен бизнис, односно дека во областа на енергетиката токму овој сектор ќе биде еден од најбрзорастечките.
Освен инветицијата од 62 милиони долари што во гасификацијата ќе ги вложи државата, интерес за вклучување во овој бизнис доаѓа од сите страни. За вложување во гасификација заинтересирани се неколку странски компании меѓу кои австриски “ЕВН”, турски “Игдаш” и неколку други компании од Унгарија и Германија. “ЕВН” веќе неколкупати го најави својот интерес за влез и во бизнисот со гас во земјава, по влезот во бизнисот со дистрибуцијата и снабдувањето со струја. И турски “Игдаш” сериозно е заинтересиран за бизнисот со гас. Двете компании веќе го презентираа својот бизнис план за гасификација на Скопје.
На овој план и домашните компании не заостануваат. Неофицијално сериозно заинтересирана за гасификацијата е и скопска Топлификација и уште неколку други компании.
...
Celata statija na: http://www.total.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=29&tabid=141&EditionID=19&ArticleID=500

micomk
15.10.2007., 21:55
so se slucuva so toplifikacii,kako stojat rabotite ke odime nakaj gore ???

micomk
19.10.2007., 22:25
Регулаторна комисија за енергетика: Топлификација продавала мазут без лиценца
--------------------------------------------------------------------------------

Топлификација АД лани и во првата половина од годинава тргувала со нафта и нафтени деривати без за тоа да поседува лиценца, соопшти денеска на прес-конференција претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Славе Ивановски.
Според Регулаторната комисија, Топлификација им продавала мазут на Скопје Север АД и на други корисници за што е известен Државниот пазарен иснпекторат. По анализата на податоците и документацијата доставени, Регулаторната комисија утврдила дека Топлификација не исполнила повеќе законски обвсрки.
„ Компанијата нема доставено финансиски извештаи за енергетските дејности производство, дистрибуција и снабдување за 2006 година, нема поставено мерни уреди кои се верифицирани од Бирото за метрологија, а кои би ја евидентирале произведената количина топлинска енергија во топланите, односно предадената количина топлинска енергија во дистрибутивната мрежа, нема доставено документација за спроведената постапка за набаква на мазут согласно законот за јавни набавки, ниту договори за набавка на вкупните количини мазут„, рече Ивановски.Тој смета дека Топлификација во најскоро време ќе ги елиминира наведените нерегуларности.
„ Топлификација покажа висок степен на кооперативност. Ги достави сите податоци што беа побарани. Сметаме дека ќе ги преземе сите мерки за исполнување на пропишаните обврски и дека во најскоро време ќе ги отстрани недостатоците во работењето. Има добро основа да се надеваме на тоа„, напомена Ивановски.
Казните за ваков вид нерегуларности во работењето, како што информираа од Регулаторната комисија, се парични.
Вчера Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за намалување на цената на парното за 6,06%, Одлуката ќе важи од први октомври и покрај тоа што е донесена на 18 истиот месец.
Според Комисијата причината за намалување на цената се пониските трошоци за гориво при производството на топлинска енергија во 2006 година и во првите шест месеци од 2007.
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=8942&mid=303&tabId=1&tabindex=0

D_MKD
20.10.2007., 16:20
Регулаторна комисија за енергетика: Топлификација продавала мазут без лиценца

Bombasticen naslov: "TOPLIFIKACIJA PRAVI MALVERZACII!" Kakvi malverzacii pravela? Prodavala mazut na firma kerka. A dali moze Skopje Sever i TPLF Bitola da nabavuvaat sami mazut? Nemoze, zatoa sto nemaat bonitet. A ako MORAAT sami, togas nema da rabotat tie firmi deka nemozat sami da si kupat. Vtora rabota: Dividendi i drugi prihodi nadvor od dejnosta se zemeni kako dobivka od operativno rabotenje sto e VAN RAZUM. Imaat 46K akcii vo KMB! Nemam poveke sto da kazam. Se nadevam deka ke se sredi celava rabota, zosto zalno e vo Makedonija sto sekoja dobra rabota mora da bide unistena, a najlosho od se e toa sto "ShAMPIONOT" Ivanovski izgleda nema akcii vo niedna firma, pa vakvi izjavi neznae deka moze da vlijaat na cenata na akcijata.. Katastrofa. Nepromislenost..

MANDRAC
20.10.2007., 17:27
Pa ne bi bio toliko siguran oko KMB jer jucerasni dan je bas kao stvoren za Toplifikacija.
Jer i meni nije bilo jasno kako je moguce jedan ist akcioner dvaput da se upise i to jedanput 36000 i opet na 15000 ocigledno je da malverzacija postoji.
Pa ko je znao da oko 5% i vise ima toplifikacija u KMB zar nije to malverzacija.

samba
20.10.2007., 17:29
Taka e druze,katastrofa e praviot zbor, a koga sme kaj Ivanovski,pa nego ne mu e ni bitno kakov efekt ke predizvika izjavata, vrz cenata na akcijata i na kraj ne e ni bitno dali toj ima akcii ili ne,pogotovo ako prethodno nekoj dobro ja "podmackal" rabotata a mene ova mi lici na celosno poracana izjava i normalno,poracan novinarski tekst.Samo nemaj gajle,Toplifikacija i porano trpela i pojaki udari od ovoj,pa gledame deka nema nisto od seto toa.;)

D_MKD
20.10.2007., 18:58
Pa ne bi bio toliko siguran oko KMB jer jucerasni dan je bas kao stvoren za Toplifikacija.
Jer i meni nije bilo jasno kako je moguce jedan ist akcioner dvaput da se upise i to jedanput 36000 i opet na 15000 ocigledno je da malverzacija postoji.
Pa ko je znao da oko 5% i vise ima toplifikacija u KMB zar nije to malverzacija.

Vishe od 5%? Na pocetok na godinata imashe 67390(3.38%) a sega ima/la 47390(2.38%). Ni sega ni togas ne nadminuva poveke od 5% vo nikoj slucaj. Ili jas ne te razbrav dobro sto napisa ili ti si se pomeshal.

Master1
25.10.2007., 02:52
Toplifikacija Bitola i Skopje Sever nema da isporacuvaat toplinska energija do domovite. Premnogu defekti na mrezata na Toplifikacija vo Skopje, premnogu nezadovolni od greenjeto ovaa godina... Pa sto se slucuva so firmava? Totalen haos.

ProFit
25.10.2007., 08:44
Toplifikacija Bitola i Skopje Sever nema da isporacuvaat toplinska energija do domovite. Premnogu defekti na mrezata na Toplifikacija vo Skopje, premnogu nezadovolni od greenjeto ovaa godina... Pa sto se slucuva so firmava? Totalen haos.

druze, ne smeju Istoku i Bitolji oni prodavat naftu... popili kaznu... i namalana regulatorna cena acena : ))))...
& eto vam zakona ako zelite, da se (ne) grejete!!! ;)
isto zapocnaat gradeznite raboti na gasnatata centrala...

jove_yu
01.11.2007., 12:38
Zarem nie zboruvame na MBI 10 za uspesni ili neuspesni FI? Uste se spekulira so kapitalizacijata poradi losata privatizacija i nepravilnite procenki imame
problem da pogodime kolku vredi toa sto kotira.

Probaj na primer da go presmetas dijametarot na instalirani cefki od strana na toplifikacija vo Skopskiot bitolskiot sistem kade za sekoj dovod imate i odvod od potrosuvacot na metalni cefki sto znaci deka e dvosmeren, ke nemozes na digitron da ja presmetas cenata na vrednosta bidejki digitronot vrakja radian,50 godini drzava go pravela od zaednicki sredstva a anica tropa svasta spomnuva kozloduj nulearni centrali i gluposti (so zakon vo stecaj od 90' poradi bezednost). Koja mislis ti deka bi bila cenata na instalacija na edna nova takva infrastruktura kako na toplif.vo pogolemite gradovi samo cefki bez centralite turbini i gluposti, a na ova ne bi se dodala i capitalnata investicija vo gasnata centrala so 400 megavati moknost, koga ke zemes vo predvid deka Rek bitola po krilo od vkupno 3 efektivni moknost od 120mega vati kade eden e stalno vo defekti MK zavisi, sega doagja eden prospektus sto se misli kade da vleze bidejki e "fondic" so ogrniceni sredstva pa mora sirota zena da se maci da si pravi izlezni ceni i da seta navaka nataka kako kelner da opsluuva izlezni ceni za da moze da im ostane nekoj dinar da kupat nekoja akcija poveke.Zalno i stresno. Ke ima vreme koga ke gledame FI so toa sto ke ima i izmena na zakonot okolu transparentnosta na prihodite na firmite.

1. Malo historije. Komparirajmo akviziciju Toplane Ruse Bulgaria. Koju su pokupili Janezi. Platili cijenu za pojest jaja (pogledati drugorangiranu Dalkiu sa 34 mio jura nižu cijenu - http://www.vecer.com.mk/?ItemID=ED06B0DF07A8084382C188EF3C788974). Eto i ukratko story SLO smijeh-licitacije:
"...The offer of the Slovenian bidder - € 85.1 million - was preferred to those of French Dalkia and German E.ON, respectively € 51.05 M and € 29.1 million. When the final agreement on Toplofikatsia Russe is signed, Holding Slovenske Elektrarne (HSE) will become owner of a new capacity of 400 MW for electricity production, and new capacities for thermal energy production. HSE also intends to maximize the utilization of two condensation blocks of 110 MW each for electricity generation, as well as providing up to 500 GWh of thermal energy for heating 16,000 residential units in the town of Ruse...http://ase.org/uploaded_files/munee/uh-regional_final.pdf"

2. Vratimo se na SK toplanu. Digiće u ruke!
Dakle 450.000 toplotnih dionica x 313 EUR-a (TPLF 2007 high pick) = 140.850.000,00 EUR-a market kapitalizacije.

3. Hmm.. Lijepa svotica. No, šta ona "pokriva"!?
a. 15% gasne centrale. Neizgrađene!!!
b. zastarjelu SK, BT toplanu
c. užasnu naplatu prihoda
d. spornu privatizaciju (slijedeči "Fershped"-pandan slučaj, timing Q3 2008)

4. Rezime: TPLF ima još tako mnogo odraditi da bi zavrijedela onih 313, a da ne pominjem cijenu od 500 jura. Kak su, ne tak davno, market makeri kuhali ulagače po skopljanskim kafanama. Napuhano, napuhano, prijatelji. Znam da nekima to nije za lijepo čuti, no to je to.

P.S. Jovetu. Cefki se piše sa v, t.j. = cevki. Provjerila kod šefa SK cviječare.

Ova pripagja na Toplifikacija post.

Anica ke se vratis li na vremeto koga barem toa sto ke go kazese imase smisla, dosta lugje koj veruvaat vo avtoritetot tvoj kako expert megju koi i jas"seuste" :).
Prvo ti bese ispadot za sporedba na toplf so kozloduj, pa bese sto bese ama ne bese dosta pa go lupna gorenavedeniot post za gradot(sela pripoeni)100 000 ziteli Russe vo BG. I eve ti pak post so copy paste od fusnota na USaid bez da poglednes sto postiras.Aj da ne se "jade burek" eve link od tehnickite moznosti na ruse pa zaklucite sto postira ance deka se prodalo za 85 milioni.
http://www.toplo-ruse.com/drujestwo.php

Eden hint, curata smesala MW toplinska mokj na kotli i toplovodni greenje so MW casovi elektricna energija,lol Eve Ance za podsetuvanje koga zboruvame MW na kotli sto ima toplif.

http://toplif.com.mk/districtHeating.htm
i ova e od postarite moznosti pred 4-5 godi ima uste dosta napraveno od togas, ali dovolno e za tebe da soberes za CAP

Pa so gore navedenata matematika na vrednost na tehnickite moznosti ke dobiees....ehhhhhh "uradi sam"..

Se pisuva deka podstanicite ne bile na toplifik. Kako sto i trafostanicite nemaa posedoven list koga EVN gi kupi, pa so zakon kade sto se javuvaat
stanici od javen interes im bese dodeleno! Sega dosta se bunat imase i emisija na A1 za toa.

Drugo nemalo meraci na toplins. energija.
Toa ne e vistina, povekete kukji koj se povrzani na gradskiot sistem se so vgradeni meraci koj sega se kajat deka pobarale bidejki plakjaat poveke otkolku porano.Vo zgradite se instalirani kolektivni meraci pri sto se deli so brojot na vkupni kvadrati od celokupnata zgrada.

Treto...
Rabotela na fosilni goriva.Samo za ilustracija deka Heating oil kako derivat na naftata ucestvuva so 35% od celinata,i pretstavuva najtrguvan commodities posle Crudot....pa videte vie so sto se gree svetot,sekako osven plinot sto e podobra opcija

Za Ance uste edna korekcija 20% od novata gasnata centrala ne 15% so MW moknost ama struja Ance ne toplinska mokj na kotli. 80mw
vo racete na toplifikacija, a sega presmetaj ti kolku toa vredi koga TEC negotino so nereformiran pogon od mazut na plin dobi tenderski ponudi od 60-70milioni.

By the way ovo sto go pisuvase za russe. slovencite vekje 47% frlija po kupoprodazbata. Pitaj sefa cvecare ups ili u njega Ance vidi samo upotrebnu vrednost za citatnje cirilicu zute MK stampe...pozdrav

sapun
01.11.2007., 17:52
Druže Jove, svaka čast za postov !!!!
ALAL VERA.....Izgleda naša Anica naučila kako funkcionirame vo MK i koj ni e mentalitetot pa primenuva naši metodi za postignuvanje na svoi celi. Toa se metodi na 'dobro' obraboteni podatoci koj služat isklučivo vo propagandni i špekulantski celi. Ako primetuvate MSE koja od istive luge do pred mesec dva so index nad 10.000 beše potceneta sega naednaš so 7.700 stanuva PRESKUPA ....

Postov nema vrska so TPLF i moderatorot može slobodno da go otstrani!

D_MKD
02.11.2007., 14:39
270000evra ne e malce... Koj naceka po 13600 alal da mu e :)

10:05:41 ТПЛФ 13.577,00 20 271.540,00 295543
10:05:41 ТПЛФ 13.577,00 7 95.039,00 295544
10:05:41 ТПЛФ 13.577,00 3 40.731,00 295545
10:05:41 ТПЛФ 13.577,00 16 217.232,00 295546
10:05:41 ТПЛФ 13.577,00 7 95.039,00 295547
10:05:41 ТПЛФ 13.577,00 24 325.848,00 295548
10:05:41 ТПЛФ 13.577,00 8 108.616,00 295549
10:05:41 ТПЛФ 13.577,00 2 27.154,00 295550
10:05:41 ТПЛФ 13.577,00 13 176.501,00 295551
10:06:48 ТПЛФ 13.577,00 127 1.724.279,00 295562
10:06:48 ТПЛФ 13.577,00 50 678.850,00 295563
10:06:48 ТПЛФ 13.577,00 1 13.577,00 295564
10:06:48 ТПЛФ 13.577,00 48 651.696,00 295565
10:06:48 ТПЛФ 13.577,00 13 176.501,00 295566
10:06:48 ТПЛФ 13.577,00 50 678.850,00 295567
10:06:48 ТПЛФ 13.577,00 70 950.390,00 295568
10:06:48 ТПЛФ 13.577,00 20 271.540,00 295569
10:07:03 ТПЛФ 13.577,00 21 285.117,00 295570
10:07:10 ТПЛФ 13.577,00 23 312.271,00 295571
10:36:19 ТПЛФ 14.002,00 7 98.014,00 295686
10:37:01 ТПЛФ 14.016,00 2 28.032,00 295687
10:37:01 ТПЛФ 14.015,00 8 112.120,00 295688
10:37:01 ТПЛФ 14.013,00 3 42.039,00 295689
10:37:01 ТПЛФ 14.000,00 7 98.000,00 295690
10:40:00 ТПЛФ 14.299,00 14 200.186,00 295691
10:40:05 ТПЛФ 14.299,00 31 443.269,00 295692
10:40:05 ТПЛФ 14.299,00 3 42.897,00 295693
10:40:05 ТПЛФ 14.300,00 36 514.800,00 295694
10:40:13 ТПЛФ 14.300,00 4 57.200,00 295695
11:04:02 ТПЛФ 15.390,00 20 307.800,00 295856
11:04:02 ТПЛФ 15.390,00 21 323.190,00 295857
11:04:02 ТПЛФ 15.390,00 13 200.070,00 295858
11:04:02 ТПЛФ 15.390,00 16 246.240,00 295859
11:04:02 ТПЛФ 15.390,00 23 353.970,00 295860
11:04:11 ТПЛФ 15.390,00 4 61.560,00 295862
11:04:44 ТПЛФ 15.390,00 10 153.900,00 295864
11:07:21 ТПЛФ 15.390,00 13 200.070,00 295869
11:07:27 ТПЛФ 15.500,00 37 573.500,00 295870
11:09:15 ТПЛФ 15.500,00 15 232.500,00 295875
11:09:38 ТПЛФ 15.500,00 4 62.000,00 295877
11:12:07 ТПЛФ 15.500,00 4 62.000,00 295889
11:12:37 ТПЛФ 15.500,00 159 2.464.500,00 295893
11:16:13 ТПЛФ 15.850,00 13 206.050,00 295906
11:26:13 ТПЛФ 16.000,00 5 80.000,00 295926
11:26:13 ТПЛФ 16.000,00 25 400.000,00 295927
11:26:13 ТПЛФ 16.000,00 10 160.000,00 295928
11:26:13 ТПЛФ 16.000,00 30 480.000,00 295929
11:40:40 ТПЛФ 16.000,00 10 160.000,00 295976
11:41:05 ТПЛФ 16.150,00 5 80.750,00 295983
11:41:30 ТПЛФ 16.150,00 5 80.750,00 295984
11:41:30 ТПЛФ 16.000,00 35 560.000,00 295985
11:53:43 ТПЛФ 16.000,00 13 208.000,00 296021
11:53:52 ТПЛФ 16.000,00 10 160.000,00 296023

Vkupno 1138 :thumbsup:

ProFit
02.11.2007., 15:07
270000evra ne e malce... Koj naceka po 13600 alal da mu e :)
Vkupno 1138 :thumbsup:

zatoa jas vi velam berzata e za zarabotuvacka, ne e gradinkaaa... : ))

RakitnicaInvest
05.11.2007., 04:15
moj pik do nova godina 25000

BET-MAN
05.11.2007., 10:22
E to je ono sto ne valja na ovom forumu. Jedan dan u zelenom i odma pocinje euforija...:(

Blade Runner
05.11.2007., 10:47

Si slusnal za trend,moda,nasoka itn?
Ovaa sezona vo trend e dick,a ne pik:biggrin:

ProFit
05.11.2007., 11:01
E to je ono sto ne valja na ovom forumu. Jedan dan u zelenom i odma pocinje euforija...:(

jah, zato idemo lagano pijanoo... u ritmu svinga... ;)

Johnny_Cash
05.11.2007., 12:09
ajde ajde rasti radijatorot dodadovme uste nekoe rebro deneska a okolu ona 25000 do nova godina bi bil dobar podarok za nova godina ama mislam deka ke zakasni 2-3 meseci

D_MKD
05.11.2007., 12:41
Steta. Treba 309 akcii za nova bazna cena...:(

sapun
05.11.2007., 12:44
Kolku se pominati do sega?

D_MKD
05.11.2007., 12:47
Kolku se pominati do sega?

98

Master1
07.11.2007., 03:44
Haosot prodolzuva. Vo Bitola nema da grejat zimava iako regulatorna im dozvoli pokacuvanje na cenata - kasno im bilo da nabavuvaat mazut.:confused: A vo Skopje Sever pola od korisnicite se otkazale od nivnite uslugi poradi novata previsoka cena.:thumbsdow

ProFit
07.11.2007., 09:43

Haosot prodolzuva. Vo Bitola nema da grejat zimava iako regulatorna im dozvoli pokacuvanje na cenata - kasno im bilo da nabavuvaat mazut.:confused: A vo Skopje Sever pola od korisnicite se otkazale od nivnite uslugi poradi novata previsoka cena.:thumbsdow

druze master11,
ove su ti "novinarske" informacije za na udarnu stranu, ali ovde nije tehnicki izvodljivo...
a nije ti celosna ova informacija, koja polutka od S. Severa desnica ili levica... : ))))

Master1
07.11.2007., 13:52
druze master11,
ove su ti "novinarske" informacije za na udarnu stranu, ali ovde nije tehnicki izvodljivo...
a nije ti celosna ova informacija, koja polutka od S. Severa desnica ili levica... : ))))

Bi bilo dobro da ni dades celosna informacija ako imas.

D_MKD
09.11.2007., 16:04
Eve bilans na uspeh za TPLF za devetomesecje i obrazlozenie: :rolleyes:

11743

11744

vikser
09.11.2007., 19:04
Eve bilans na uspeh za TPLF za devetomesecje i obrazlozenie: :rolleyes:

11743

11744

pa sta:confused:......zavrsicemo sa dobitkom od ~4000000 eurica i velika stvar:biggrin:

vikser
09.11.2007., 19:26
.........ah da......zaboravio da kazem i to da nas "Kozloduj" osvetli ce nas osobito iducu godinu......hebiga nekome je remont dionice pobego:)

Kiko22
09.11.2007., 20:17
Ma daj uozbiljite se,TOPLA-RUSE je pick of the year,kakve su ove gluposti,neka mala dobit i vi bi odma UP,slusajte dick sta vam preporucuje i svi bi mi profitirali!!!

sale mk
09.11.2007., 20:33
Ma daj uozbiljite se,TOPLA-RUSE je pick of the year,kakve su ove gluposti,neka mala dobit i vi bi odma UP,slusajte dick sta vam preporucuje i svi bi mi profitirali!!!

hahh,dobri ste vie postarive:),a dali ovaa akcija topla-ruse kotira na balkanskata berza zasto na mse ne mozam da ja najdam:confused::biggrin:

Kiko22
09.11.2007., 20:52
dick je uradio neku sporedbu sa toplifikacijom(na 13 0000) i topla-ruse.Evo ti link pa ti proceni,www.topla-ruse.com(bugarska,100% vlasnistvo slovencima).

Kiko22
09.11.2007., 20:54
www.topla-ruse.com

sale mk
09.11.2007., 21:07
dick je uradio neku sporedbu sa toplifikacijom(na 13 0000) i topla-ruse.Evo ti link pa ti proceni,www.topla-ruse.com(bugarska,100% vlasnistvo slovencima).

Ma znam toa go gledav i e mnogu smesno,mislam deka ne moze ni teoretski a ne pak prakticno da se komparira ,duri taa komparacija navistina mi be smesna i za moroncinja.Sepak izgleda Vikser ima pravo koga go sporeduva remontot i kasnenjeto pa posle.(posle "takvoto" nema kaenje kako nekoj sto pravat) Poleka poleka mnogu raboti stanuvaat jasni na forumov na koj pred sest meseci otkoga go pratam se pisuvaa konkretni cifri i analizi,dodeka sega.....:(
ps. ne znaci deka ako sme novi na forumov ne gi svacame i ne gi znaeme igrickite;)

vikser
09.11.2007., 22:09
Ma znam toa go gledav i e mnogu smesno,mislam deka ne moze ni teoretski a ne pak prakticno da se komparira ,duri taa komparacija navistina mi be smesna i za moroncinja.Sepak izgleda Vikser ima pravo koga go sporeduva remontot i kasnenjeto pa posle.(posle "takvoto" nema kaenje kako nekoj sto pravat) Poleka poleka mnogu raboti stanuvaat jasni na forumov na koj pred sest meseci otkoga go pratam se pisuvaa konkretni cifri i analizi,dodeka sega.....:(
ps. ne znaci deka ako sme novi na forumov ne gi svacame i ne gi znaeme igrickite;)

kak bi rikla Nasa draga.......Jel Vikser ikada pogresio:biggrin::p:

samba
09.11.2007., 22:23
Samo da prasam dali vi e toplo po doma:biggrin:.....e toplo e toplo,nema zima...a Bogami koga gledam vo horizontot,nema ni nekoja poseriozna konkurencija.;):thumbsup:

Prota
09.11.2007., 23:00
Ma za TOPLF i 4000 po dionica je mnogo.
he, he.

:thumbsup:

zaremlad
09.11.2007., 23:25
Ma za TOPLF i 4000 po dionica je mnogo.
he, he.

Cenava vo kuni li e?

vikser
10.11.2007., 00:13
Cenava vo kuni li e?

.........ma ovakvu dionicu nimamo u nasu lipoj Hrvatsku.....ova dionica druze zaremlad se nalazi u Bugarskoj i cijena je u levove......
ps za ovu grijesku sto si uradio ......oprosteno jer si mlad.....:thumbsup:

zaremlad
10.11.2007., 01:04
.........ma ovakvu dionicu nimamo u nasu lipoj Hrvatsku.....ova dionica druze zaremlad se nalazi u Bugarskoj i cijena je u levove......
ps za ovu grijesku sto si uradio ......oprosteno jer si mlad.....:thumbsup:

Mislim da je Prota pisao o TPLF. Zato sam ga pitao dali misli o kunama (34440 den).
Inace na BSE-Sofia nepostoi TOPLF.

vikser
10.11.2007., 11:06
Mislim da je Prota pisao o TPLF. Zato sam ga pitao dali misli o kunama (34440 den).
Inace na BSE-Sofia nepostoi TOPLF.

a jesi.......mlad........to sam skuzio al ti nisi......trazi tamo di si poceo ne pod imenom TPLF vec nesto kao topla-ruse to je isto sto i TPLF na bugarski.........ak mi ne vjerujes pitaj nasu mamu:biggrin:

zaremlad
10.11.2007., 13:30
a jesi.......mlad........to sam skuzio al ti nisi......trazi tamo di si poceo ne pod imenom TPLF vec nesto kao topla-ruse to je isto sto i TPLF na bugarski.........ak mi ne vjerujes pitaj nasu mamu:biggrin:

Aj ti potrazi na BSE Sofia nesto kao Topla-ruse pa postiraj. A nebi bilo loso i da malo procitas i unazad jer smo Topla-Rusa apsolvirali prosle nedele i to u diskusiji sa vasom mamom.

Prsti
10.11.2007., 14:52
Abre ovie izgleda resile da ne smrznat.:mad:

vikser
10.11.2007., 15:34
Abre ovie izgleda resile da ne smrznat.:mad:

........nema zime dok nas nasa toplifikacija (TPLF) grije;):):thumbsup:

vikser
10.11.2007., 15:36
Aj ti potrazi na BSE Sofia nesto kao Topla-ruse pa postiraj. A nebi bilo loso i da malo procitas i unazad jer smo Topla-Rusa apsolvirali prosle nedele i to u diskusiji sa vasom mamom.

........druze zare pa znam da u svim jezicima postoji rec alegorija il tak nesto(to oznacava nesto za koje pricas a odnosi se na sasvim drugo):thumbsup:

zaremlad
10.11.2007., 16:44
........druze zare pa znam da u svim jezicima postoji rec alegorija il tak nesto(to oznacava nesto za koje pricas a odnosi se na sasvim drugo):thumbsup:

micomk
11.11.2007., 04:13
ТОПЛИФИКАЦИЈА ЗАРАБОТИ ПРЕКРШOЧНА ПРИЈАВА [10.11.2007]
(Марина Доковска)

Топлификација заработи прекрошчна пријава од пазарната инспекција, за продавање мазут на двете топлани Скопје Север и Битола без лиценца, вели првиот човек на инспекторатот за Сител. Контролите ја чешлаа работата на компанијата по барање на регулаторната комисија за енергетика, кој од последниот извешатај на топлификација утврдила дека бил правен нерегулиран профит.
Сега Топлификација ќе плаќа пенали за препродажбата на мазут на двете топлани. Но, проверките не застанaлe овде, вели дирекорот на пзараната инспекција. Инспекторите утврдиле и други нерегуларности. Според нивниот извештај компанијата немала поставено мерни уреди кои се верифицирани од бирот за метрологија, а служат да се евидентира колку од произведената количина топлинска енергија во топланите е предадена во дистрибутивна мрежа.
Првиот човек на Топлификација тврдеше дека мазутот се продавал на свои компании, а за тоа не биле потребни лиценци. Според него компанијата на овој начин ги спасувал двете топлани, оти тие неможеле сами да го набават потребното гориво. Поради утврдените нерегуларности, компанијата може да заработи парична казна од 100 000 до 300 000 денари или забрана за работа 3 месеци до 1 година.

http://www.sitel.com.mk/vesti_detmk.asp?ID=22081&kategorija=Економија

Master1
11.11.2007., 04:22
Se vide kolku gi spasile dvete toplani - Bitolskata prestana da raboti a Skopje Sever e prasanje na den koga ke prestane i dali ke ima korisnici. Problemot kaj Toplifikacija ne e nov. Sekoja godina se na ivica na rentabilnost. Lani imaa srekja sto bese topla zimata pa zastedija na mazut. Ovaa godina ako bide ostra zimata i so ovie ceni na mazutot, ne znam kako ke preziveat. Imaat i golemi nenaplateni pobaruvanja od potrosuvacite vo Skopje i od Bitolskata toplana. A im pretstoi ogromna investicija vo gasnata toplana/elektrana...

micomk
11.11.2007., 04:27
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=26250&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

premijer
11.11.2007., 13:14
Samo treba napomenuti dve stvari:
1. Toplane Skopje sever i Bitola nisu ni 10% od domacinstva koje se greju na ovaj nacin.(drugo sve pripada Toplifikaciiji )
2. Ove iste toplane su samo bili teret Skopske toplifikacije.
I samo bi dodao da kazna od 100000den (1.500 eura ) do 300000den (3.000 eura) je smesna suma za TPF:biggrin:

jove_yu
11.11.2007., 13:21
a koj veli deka vecno niz mrezata na toplifika. mora da tece topla voda so mazut vo kotlarite.I ona sto izgleda slucajno e dosta planirano i vak e super ama se raboti da bide mn.podobro
p.s izvestaj svetska banka undp za energetski sostojbi i planiranja.

ProFit
11.11.2007., 14:31
gledam deka nekoi ne razbrale sto se za TOPL Bitolskata i Skopje Sesever "toplanite".
Prvo napravi nekoja analiza pa pota postiraj...
Ako toa ne mzoete, togas spoi gi trite posledni slucki so Toplifikacija i... ete ti go resenieto...

Na Toplifikacija ne i se od korist Bitola i Sever...naprotiv postojano pravat rashodi i dolgovi... i vrz seto toa "drzavata" ako ti stegnne kazna,mesto da te stimulira...

eeee togas ke kazes evetigi toplanite pa rabotigi da te vidam... :p:

Master1
11.11.2007., 17:03
gledam deka nekoi ne razbrale sto se za TOPL Bitolskata i Skopje Sesever "toplanite".
Prvo napravi nekoja analiza pa pota postiraj...
Ako toa ne mzoete, togas spoi gi trite posledni slucki so Toplifikacija i... ete ti go resenieto...

Na Toplifikacija ne i se od korist Bitola i Sever...naprotiv postojano pravat rashodi i dolgovi... i vrz seto toa "drzavata" ako ti stegnne kazna,mesto da te stimulira...

eeee togas ke kazes evetigi toplanite pa rabotigi da te vidam... :p:

Priznavam, stvarno ne razbiram sto e dobro kaj Tplf. Ako raboti protivzakonski (instalira nebazdareni kalorimetri), ako postojano gi gubi korisnicite vo osnovnata dejnost (distribucija na toplinska energija), ako zavisi od regulatorna, od cenata na mazutot i od toa dali e studeno ili ne e, ako celata investicija vo idnata gasna centrala se bazira na skapi krediti i na zavisnost od rusite koi vsusnost i ke bidat gazdi na centralata, i ako ima pobaruvanja koi nikogas nema da gi naplati, ne znam sto e dobro. Ajde, "prosvetlite me", postirajte gi vasite analizi. :confused:
P.S. Ne mi e jasno zasto treba drzavata da im prosti ako rabotaat protivzakonski pa uste i da gi stimulira. Totalen haos. :thumbsdow

ProFit
11.11.2007., 18:01
drugar,
toplifikacija e slozena tema za tebe, odi si na nekoja polesna... :biggrin: :biggrin:

ps: samo prijatelska preporaka...!!! ;)

premijer
11.11.2007., 22:32
[QUOTE=Master1;339211]Priznavam, stvarno ne razbiram sto e dobro kaj Tplf. Ako raboti protivzakonski (instalira nebazdareni kalorimetri), ako postojano gi gubi korisnicite vo osnovnata dejnost (distribucija na toplinska energija), ako zavisi od regulatorna, od cenata na mazutot i od toa dali e studeno ili ne e, ako celata investicija vo idnata gasna centrala se bazira na skapi krediti i na zavisnost od rusite koi vsusnost i ke bidat gazdi na centralata, i ako ima pobaruvanja koi nikogas nema da gi naplati, ne znam sto e dobro. Ajde, "prosvetlite me", postirajte gi vasite analizi. :confused:
P.S. Ne mi e jasno zasto treba drzavata da im prosti ako rabotaat protivzakonski pa uste i da gi stimulira. Totalen haos.

Firmava e katastrofa !!! Prodaj gi akciite ako veke ne si gi prodal i spasi se dodeka mozes!!!:biggrin:Kaj i da e ke odi vo stecaj:yikes:, lugeto ke se great na drva a gasnata centrala najverojatno e propala investicija;):smokekot:.Neka ne te buni sto ja stavaat vo razni balkanski berzi ,toa e nekoja VMRO-vska finta.
Pozdrav

D_MKD
11.11.2007., 22:38
Firmava e katastrofa !!! Prodaj gi akciite ako veke ne si gi prodal i spasi se dodeka mozes!!!:biggrin:Kaj i da e ke odi vo stecaj:yikes:, lugeto ke se great na drva a gasnata centrala najverojatno e propala investicija;):smokekot:.Neka ne te buni sto ja stavaat vo razni balkanski berzi ,toa e nekoja VMRO-vska finta.
Pozdrav

Hahahahah. Me iznasmea :thumbsup:

vikser
12.11.2007., 00:02
[/QUOTE]Firmava e katastrofa !!! Prodaj gi akciite ako veke ne si gi prodal i spasi se dodeka mozes!!!:biggrin:Kaj i da e ke odi vo stecaj:yikes:, lugeto ke se great na drva a gasnata centrala najverojatno e propala investicija;:smokekot:.Neka ne te buni sto ja stavaat vo razni balkanski berzi ,toa e nekoja VMRO-vska finta.
Pozdrav[/QUOTE]

kako bre to da premijer kritizira samog sebe .....i otkriva nam fore:thumbsup:...ma salim se.....al vidim da se tu raspravljte oko glupih stvari...ajmo malo logike i analitike...ostavite to dal TPLF ima manje il vise korisnika (uporedite je sa telekomom i videcete da i on ima manje pretplatnika al veci profit-znak dobrog poslovanja i sve to nizim cijenama)....onda uporedite i stavite istu analitiku kao kod rz usluga di ce imati slicnu gasnu centralu al sa mnogo manjoj moci.....pa onda uporedite ocekivanja usluga sa ocekivanja tplf....zapitajte se jer oboje imace udjeo u energetiku....pa onda na svemu tome dodajte kotizaciju tplf na Balkansku burzu............i.......???????????????????...... ....Decki vjerujem da ce nasa "kozloduj-ruse" za par mijeseca uhvatiti onih 3???? denara.....a mozda i grijesim:;)

nikotin
12.11.2007., 00:39
1. Toplane Skopje sever i Bitola nisu ni 10% od domacinstva koje se greju na ovaj nacin.(drugo sve pripada Toplifikaciiji )
I samo bi dodao da kazna od 100000den (1.500 eura ) do 300000den (3.000 eura) je smesna suma za TPF:biggrin:

Ocigledno matematika slaba strana ;) ajde ja tebe dajem 3000 eura ti meni 300 000 den jer moze? :biggrin:

Master1
12.11.2007., 01:24

drugar,
toplifikacija e slozena tema za tebe, odi si na nekoja polesna... :biggrin: :biggrin:

ps: samo prijatelska preporaka...!!! ;)

Priznavam, vasava matematika e mnogu slozena tema za mene.:thumbsdow
Ako gasnata centrala koja seuste e samo na hartija, vi e edinstveniot argument vo prilog na TPLF, samo napred i so srekja. Pozdrav.

vikser
12.11.2007., 01:33
Priznavam, vasava matematika e mnogu slozena tema za mene.:thumbsdow
Ako gasnata centrala koja seuste e samo na hartija, vi e edinstveniot argument vo prilog na TPLF, samo napred i so srekja. Pozdrav.

druze steta je to sto si dominicilan a neznas i dozvoljavas da sa strane ljude ti pokazuju ono sto ti je u dvoristu......ona druga tplf (cini mi se da je istok?) negdije blizu sajma u Skoplju odveli su me i sa svojim ocima sam se uverio o pocetku izgradnje gasne centrale di su postavljeni stubovi.....ovo postiram kako ne bi doslo do zablude da gasna centrala je samo fizibiliti studija na papiru.....vjeruj da nije , a i ja sam se uvjerio licno.....a ostale argumente koji su na stranu tplf-a vec cetiri godine od kad je trzim ostavljam da svako za sebe procjeni....
pozdrav:thumbsup:

Master1
12.11.2007., 02:05
Kolega tocno e, ne sum bil da gi vidam stolbovite, no gi sledam rabotite okolu gasnata centrala uste od pred 2006-ta koga dobija dozvola od togasnata Vlada. Ako ne se lazam investicijata e okolu 100 mil.Evra, dominanten sopstvenik na centralata e ruskiot partner koj e voedno i dobavuvac na gasot. Prvenstvena namena na centralata e proizvodstvo na toplinska energija, sto e i osnovna dejnost na TPLF. Proizvodstvoto na el.energija e so pomal procent. Najgolem problem e brzorasteckata cena na gasot vo uslovi na stagnacija na cenite na toplinskata energija vo Mk i visokite transportni ceni niz gasovodot vo Makedonija vo situacija koga JP Gama (citaj: Makpetrol) go drzi monopolot. Prethodno za ovoj proekt se interesirase i edna golema francuska kompanija, no se pokaza deka samo so ruski proizvoditel na gas kako partner, centralata bi mozela da raboti renatbilno. I pokraj toa sto licno ne veruvam vo TPLF kako dolgorocna investicija, jas kako akcioner na Makpetrol i kako ekologist po ubeduvanje, silno navivam sto poskoro da proraboti ovaa gasna centrala i da ima sto poveke drugi gasni centrali vo Makedonija.:thumbsup:

sapun
12.11.2007., 10:53
Prvenstvena namena na centralata e proizvodstvo na toplinska energija, sto e i osnovna dejnost na TPLF. Proizvodstvoto na el.energija e so pomal procent.

Pročitaj go postot br.103, pa ponataka sam proceni kolkav procent ke bide proizvodstvoto na el. energija a kolkav toplinska. Žalno e što nemožeš da gi vidiš potencijalite na TPLF, no koga e barem taka ne gledam koja e celta na tvoite postovi? NE prosvetluvaš, ne predupreduvaš da ne investirame vo TPLF ili nekoja druga namera?

D_MKD
13.11.2007., 00:58
Priznavam, stvarno ne razbiram sto e dobro kaj Tplf. Ako raboti protivzakonski (instalira nebazdareni kalorimetri), ako postojano gi gubi korisnicite vo osnovnata dejnost (distribucija na toplinska energija), ako zavisi od regulatorna, od cenata na mazutot i od toa dali e studeno ili ne e, ako celata investicija vo idnata gasna centrala se bazira na skapi krediti i na zavisnost od rusite koi vsusnost i ke bidat gazdi na centralata, i ako ima pobaruvanja koi nikogas nema da gi naplati, ne znam sto e dobro. Ajde, "prosvetlite me", postirajte gi vasite analizi. :confused:
P.S. Ne mi e jasno zasto treba drzavata da im prosti ako rabotaat protivzakonski pa uste i da gi stimulira. Totalen haos. :thumbsdow

Prvo: Naplata za privte 10 meseci od 2007 e 102% (Fakturirano vo odnos na naplateno staro i novo)
Vtoro: Site kalorimetri sto se instalirani vo delovnite i stambenite kalorimetri se bazdareni, znaci se sto e sprema nadvreshnite korisnici kade sto treba da se meri, fakturira i naplaka e so bazdareni kalorimetri. Zamerkata od Regulatorot e sto nema merac na izlez na toplanata koj bi go merel predavanjeto na toplinata vo distributivnata mreza. Minatiot mesec meracot beshe nabaven od Japonija, daden na sertificiranje vo Germanija i denovive e instaliran. So toa zamerkata od regulatorot e ispolneta i problemot nadminat.
Treto: Celata investicija ne e od krediti (30% e gotovina). Kakvi se tie skapi krediti? Ova e kridit koj meze da go dobijat samo prvorangirani firmi.

ProFit
13.11.2007., 09:27
Prvo: Naplata ...
Vtoro: Site kalorimetri ...
Treto: Celata investicija ne e...

sega za kazna dajmu deset pati da gi prepise ovie tri tocki, vo tetratka po tesni i siroki.!!! :p: :biggrin:

Master1
13.11.2007., 16:03
Prvo: Naplata za privte 10 meseci od 2007 e 102% (Fakturirano vo odnos na naplateno staro i novo)
Vtoro: Site kalorimetri sto se instalirani vo delovnite i stambenite kalorimetri se bazdareni, znaci se sto e sprema nadvreshnite korisnici kade sto treba da se meri, fakturira i naplaka e so bazdareni kalorimetri. Zamerkata od Regulatorot e sto nema merac na izlez na toplanata koj bi go merel predavanjeto na toplinata vo distributivnata mreza. Minatiot mesec meracot beshe nabaven od Japonija, daden na sertificiranje vo Germanija i denovive e instaliran. So toa zamerkata od regulatorot e ispolneta i problemot nadminat.
Treto: Celata investicija ne e od krediti (30% e gotovina). Kakvi se tie skapi krediti? Ova e kridit koj meze da go dobijat samo prvorangirani firmi.

102% :eek: Povtorno Amdi Bajram matematika, samo sto po negovo bese 102,5%. :biggrin: A dali imaat dobra naplata, vidi samo kolku stecai ima vo Skopje vo koi TPLF e doveritel i ne moze nisto da naplati, kolku domakinstva se iskluceni poradi neplakjanje, kolku e dolgot na Toplana Bitola kon TPLF...:thumbsdow Za kalorimetrite (i kaznata) i za kreditite (dali se skapi ili evtini vo Makedonija) ne bi komentiral, sekoj neka si donese svoj zaklucok. Steta sto nemas argumentirani odgovori za drugite moi navodi, bi bilo interesno da gi vidime. Kako i da e, sezonata na greenje i na trosoci zapocna i vednas se vidoa problemite krieni pod tepih. Vi posakuvam mnogu srekja so ovaa hartija. Pozdrav.

D_MKD
13.11.2007., 17:58
102% :eek: Povtorno Amdi Bajram matematika

Hah. Aj pak od pocetok, ma da jas mislev deka si pameten momak pa ke razberesh. ;) Tie 102% dogaat vaka: Naplatenoto od tekovnata godina i ona ona od minatite sto ostanalo po nesto (neli nema 100% naplata) e pogolemo od fakturiranoto do sega. Taka dogaat tie 102% sto na prv pogled izgledaat kako na AMDI ama ne se :)

ProFit
13.11.2007., 18:11
Hah. Aj pak od pocetok, ma da jas mislev deka si pameten momak pa ke razberesh. ;) Tie 102% dogaat vaka: Naplatenoto od tekovnata godina i ona ona od minatite sto ostanalo po nesto (neli nema 100% naplata) e pogolemo od fakturiranoto do sega. Taka dogaat tie 102% sto na prv pogled izgledaat kako na AMDI ama ne se :)

hehe D,
lagano pijano, relaxxx ... :cugeri:

Master1
14.11.2007., 00:37

Hahahahaha... navistina ne sum tolku pameten takvata matematika da ja razberam kako ispravna. Ako gledas taka, toa e pikanje glava vo pesok i samozalazuvanje. Treba da ja gledas celata slika a ne samo eden del. Voopsto ne e dobro ako imas otvoreni stavki od lani ili uste postari, pa gi prikazuvas vo tekovnata godina kako naplateni a pri toa i vo tekovnata imas nenaplateni koi gi prenesuvas vo narednata...Vo toj slucaj tvojot cashflow e losh i brzo ke krahiras. Pa uste ako imas i pobaruvanja koi moras da gi otpises (likvidirani firmi-dolznici, ili dolznici bez imot,zastareni pobaruvanja, "prijatelski" dolznici i dr.). A pri toa silno zavisis od dobavuvacot na mazut koj postojano ja kacuva cenata i ti bara avansno plakjanje ili ti dava odlozeno plakjanje no ako go obezbedis so bankarska garancija. A da ne spomenuvame plakjanja na mesecnite anuiteti za kreditite sto si gi zel... Vo toj slucaj i tvojata likvidnost i tvojot opstanok se opasno zagrozeni. A uste i ako zavisis i od toa kolku ke bide studena zimata (postudeno=poveke potrosen mazut) i kolkava promena na cenata ke ti dozvoli regulatorna, a pri toa uste i ti se namaluva osnovniot biznis a ti se tesis deka Skopje Sever i Bitola ne ti se vazni i deka se ke bide med i mleko koga ke proraboti gasnata centrala po edno xx godini... Izvini kolega, ama moras da priznaes deka ima premnogu slabi tocki vo nivniot biznis. :thumbsdow
No dobro, mislam deka nema poveke rezon da go gusime forumov so osnovni raboti. Ionaka sekoj sam ke si donese zaklucok. Taka li e kolega? :biggrin:

D_MKD
14.11.2007., 00:57
No dobro, mislam deka nema poveke rezon da go gusime forumov so osnovni raboti. Ionaka sekoj sam ke si donese zaklucok. Taka li e kolega? :biggrin:
Ajde neka bide taka :zipped:

jove_yu
16.11.2007., 01:25
Za dobar Vikend...

I pokraj site postovi kolku vredi krajniot CAP na Toplifi. iznenaduvanja nikojpat dosta. Imeno pokraj proizvodstvo na 400 MW elektricna energija od novata gasna centrala na koja 80 MW struja za prodazba vo racete na akcionerite na Toplf. Razvojniot plan ukazuva na upotreba na reziduite/ostatocite

1. Reziduite od vakvata moknost ne se frlaat tuku ke se upotrebuvaat za toplinska i energija za razladuvanje, klima od radijatorite letno vreme koja ke bide poeftina od koristenjeto na klima uredite i grejnite tela.

Distrbucijata na gas do golemite MK potrosuvaci i domakinstva stanuva minorna rabota vo sporedba so slednovo

2. Novata gasna centrala na toplifikacija i Ruska Itera stanuva strateska vo jugoistocna evropa, turbinite i nivnata moknost e dovolna da sluzat kak RING ROAD pomegju makedonija kosovo grcija... pls attachment energetska gas mapa so objasnuvanje.
CAP?

Patern
01.12.2007., 20:57
Ovaa tema malku zamre ili pak nema osteteni forumasi. :) Nikoj ne gi iskomentira onie -9,52%.

samba
01.12.2007., 21:54
Ovaa tema malku zamre ili pak nema osteteni forumasi. :) Nikoj ne gi iskomentira onie -9,52%.

Ne e deka nema osteteni druze,ima,ama tie jas bi gi narekol samo "privremeno osteteni",a mnogu ne se komentira,zatoa sto tie sto se sopstvenici na ovaa akcija,mnogu dobro ja znaat nejzinata prava vrednost,pa nemaat nekoja zelba i potreba za komentar.Sepak ovaa akcija ne e bas za dnevni trejderi,tuku e za malku podolg rok.;)

ProFit
02.12.2007., 00:59

hehe, zadovostvo e da kupuvas po ovaa cena TOPL... akcionerite na TOPL investiraat vo idnina i toa em sigurna em profitabilna vo isto vreme... ;)

D_MKD
02.12.2007., 15:15

Nema sto da se komentira.. Samo 36akcii na 11000. Jas sum osteten kratkorocno, za dolgorocno bi se prasale... :rolleyes:

lilygel
03.12.2007., 14:52
znaci, 11000 den. po akcija e dobra cena za tplf, i sto znaci toa "dolgorocno"?

Sdejkoff
03.12.2007., 14:56

Ovaa akcija dostigna okolu 19000. Dali e dobra cena 11000 vo momentov za akcija od energetika ?!!!

mukles
17.12.2007., 14:27
kupujte ljudi i ne pricajte zivo dzabe 200 eur smesno

alex_mkd
17.12.2007., 14:58

Ma cena je odlicna i preduzece je dobro ali gledajte malo politicku situaciju. Kosovo, Zapadna Makedonija, Grcka,.... Ja razumem dugorocno da je treba pocekati odprilike 1 godinu, mozda malo manje malo vise.

Pozdrav

AlPro
30.01.2008., 00:29
Државата ќе ја тужи „Топлификација“
29.01.2008 19:12

Државата ќе ја тужи „Топлификација“ за долг од 150.000 евра. А1 дознава, компанијата три години не платила закуп за цевките низ кои ја пренесува енергијата за парно греење до граѓаните во Скопје.

Се работи за сума од по 50.000 евра годишно, што „Топлификација“ треба да ги плаќа за користење на цевководната мрежа долга 147 километри.

Со мрежата стопанисува Јавното станбено претпријатие. Оттаму тврдат дека испратиле две опомени пред тужба. Според раководителите во станбеното, „Топлификација“ се обврзала секоја година да инвестира и по 480.000 евра за одржување на мрежата.

Тужбата се подготвува, а во барањето за наплата на киријата ќе бидат вкалкулирани и камати од околу 15.000 евра.

Во бизнисот со парното греење годишно се вртат десетици милиони евра. Скопска „Топлификација“ заедно со нејзината фирма ќерка „Скопје Север“ е единствената која нуди вакви услуги на територијата на главниот град.

На предупредувањата од Јавното станбено претпријатие од компанијата велат дека ќе возвратат со контра тужба.

Ставот на „Топлификација“ е дека нема да платат, бидејќи и Станбеното претпријатие им должи за парно греење за повеќе локални објекти. Инсистираат на компензација.

Државата досега не успеа да го разбие монополот на „Топлификација“ и да донесе конкуренција во овој бизнис, иако тоа го дозволуваат законите.

D_MKD
30.01.2008., 16:17
TPLF osnova drustvo so ogranicena odgovornost МАЛИ ХИДРО ЕЛЕКТРАНИ ДОО Скопје

http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=16305

jove_yu
30.01.2008., 21:35
TPLF osnova drustvo so ogranicena odgovornost МАЛИ ХИДРО ЕЛЕКТРАНИ ДОО Скопје

http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=16305

Broj mali hidro centrala treba narasti do 40-50 od momentalnih 19 koi ce ovaj DOO imati. Zatim slede i neke vece kao sto je hidro Boskov most sa otprilike 70-90MGV, with compliments from Strasko i Austrijanci .. Sir HadziMisev ispunio dosta svojih snova, toplf itera otvaranje gasne centrale 400mgv zadnji kvartal ove godine zatim "gas pipeline Negotino, Bitola i zapadne MKD. gasovod privodi krajem podajem ruke dubokok grla iz severne Grcke ".

micomk
21.02.2008., 22:47
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=89974

D_MKD
22.02.2008., 16:39
Отпшуштања во битолската топлификација

Нема стечај, нема ликвидација барем засега. За ден, два, деветнаесетмина вработени ќе бидат невработени, а новата директорка ќе треба да го наплати 30 милионскиот фактуриран долг на граѓаните од последните години, јави Тера телевизија.

За дел од корисниците спорен е еден период од грејната сезона. За 2007 година, треба да платат сметки за греење, кое не било соодветно на договореното.

Директорката Лилјана Андреевска вели дека има документација и докази кој колкава топлинска енергија добивал.

Пропаднале оти регулаторната комисија постепено не ја зголемувала цената сразмерно со поскапувањето на нафтата на светскиот пазар тука наеднаш што бил силен удар за граѓаните.

“Скопје север работела со загуба но ја добила подршката од градот. Нашата општинска власт не и помогала“, вели таа.

Долгот на битолска топлификација е многу поголем отколку Што таа има побарувања. Според Андреевска долгот на битолска топлификација дефкатот е долг на скопска топлификација а во најголем дел за мазутот од ОКТА. Деновиве имало Словенци во посета на фирмата и се интересирале за инвестирање.

Битолска топлификација на сопствениците им ги врати шесте котларници од кои две во моментов не функционираат, а останатите четири самостојно и во режија на станарите.

Автор на веста: Нетпрес

ProFit
23.02.2008., 12:39
ЌE SE GRADAT NOVI ENERGETSKI KAPACITETI
So gasni centrali ќe se spasuvame od mrak i od stud
Natalija Tomovska

Gasna termocentrala za proizvodstvo na toplinska i na električna energija ќe gradi Elektrani na Makedonija (ELEM), zaedno so strategiski partner, za čijšto izbor državnata kompanija najavi raspišuvanje tender. Pobednikot na tenderot i ELEM treba da ja izgradat gasnata centrala za 30 meseci. - Naskoro ќe go objavime tenderot za izgradba na gasna termocentrala so kapacitet od 300 megavat-časovi električna energija i 150 megavat-časovi toplinska energija, što ќe pokrie del od potrošuvačkata na električna energija. Investitorot ќe mora sam da si go obezbedi gasot - reče Kiro Spandžev, zamenik minister za ekonomija. Gasna centrala gradi i „Toplifikacija“. - Nie veќe gradime gasna centrala, no so ogled na se pogolemiot nedostig od struja, državava ima potreba od nekolku centrali. Centralata što ja gradime vo momentov ќe proizveduva samo 30 procenti od segašnoto proizvodstvo na ELEM - veli Dimitar Hadžimišev, generalen direktor na „Toplifikacija“. Vo Ministerstvoto za ekonomija velat deka se ušte nemaat proekt za toa kako bi izgledala gasifikacijata. - Problemot e vo što nema proekcii za razvoj na gasovodnata mreža. Koga ќe se napravat tie proekcii, togaš ќe može da se raspiše tender za izgradba na mrežata, po što ќe sleduva mrežno povrzuvanje pomeѓu gradovite - veli Spandžev. Energetskite eksperti ja poddržuvaat idejata da se donese gasot vo zemjava bidejќi, kako što velat, vo uslovi na poskapuvanje na električnata energija standardot na graѓanite može da se spasi edinstveno so voveduvanje na gasot kako poevtin energens.

D_MKD
25.02.2008., 17:47
Скопјани ќе плаќаат поскапо парно

Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница донесе одлука за зголемување на просечната цена за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија за греење на Топлификација –Скопје, и Скопје Север АД Скопје за периодот од 1 јануари до 31 декември 2008.

Во барањето што го доставила Топлификација АД Скопје до Регулаторната комисија според нивните пресметки зголемувањето на цената за парното греење треба да биде за 24,4 проценти, односно наместо досегашните 2,36 ден за киловат час побарале 2,94 ден за киловат час, додека Скопје Север АД Скопје побарале покачување од 19,81% односно 2,64 ден за киловат час на 3,17 ден киловат час.

Регулаторната комисија по разгледаните барања ја утврдила тарифата за тековната 2008 година, во која линеарно треба да се зголеми цената на парно греење во просек за 17, 56 % за Топлификација АД Скопје, додека за Скопје Север да ја зголеми цената за парно греење за 8,92 %. Одлуката стапува во сила наредниот ден по објавувањето во “Службен весник на Македонија“.
Автор на веста: Нетпрес

Master1
03.03.2008., 15:11
Sto mislite za nivniot denesen nerevidiran BU?

SteleRules
03.03.2008., 21:06
Sto mislite za nivniot denesen nerevidiran BU?

Dobivka od redovnoto rabotenje po
odanocuvanjeto za 31.12.2006 41,581,329

odanocuvanjeto za 31.12.2007 80,119,000

100% ????

Ma jeli mogoce!?

A cjena dionice TPLF pada!!!!!

Terminator_Sk
03.03.2008., 21:12
Jebi ga, sam si pisao da su u regionu i americi negativni trendovi ekonomskih kretanja... :)

SteleRules
03.03.2008., 21:31
Jebi ga, sam si pisao da su u regionu i americi negativni trendovi ekonomskih kretanja... :)

Stvarno priznajem da mi je zao sto sam ovaj put bio u pravu!!!

Terminator_Sk
03.03.2008., 21:37
hahaha videces da nisi ako u aprilu nekako dobijemo tu famoznu pozivnicu za NATO...

Dok traje neizvesnost , potrajace i ova letargija na berzi....

cmyk
03.03.2008., 22:03
koliki je MCAP Toplifikacije?

D_MKD
03.03.2008., 22:18
94M eura

ProFit
04.03.2008., 00:04
94M eura

dobra cifra druze, al eto ja se nadam sutra da i dalje mogu "ugodno" dokupiti... ;)

cmyk
04.03.2008., 01:10
i 27 mio prihoda, i 1.6 mio dobiti a vrijedi 94 mio. dali je to "ugodno"?

D_MKD
04.03.2008., 01:26
Svi dobro znamo zasto TPLF vredi toliko. Sacekaj dok proradi TE-TO, pa videcemo x7 od sada. Koliko ja znam, cjena srtuje je prosla 80eura, sto je rekord, jel tako? Tako da ova x7 moze biti i veci. Videcemo

OKA
04.03.2008., 01:43
i 27 mio prihoda, i 1.6 mio dobiti a vrijedi 94 mio. dali je to "ugodno"?
Pa nije. A bilo je i jos gore kada je kapitalizirala na rekordnih 140 mio eura. Dobro su prodali pricu: "...ode ovo na 30 tisuca/dionica." I dvije centrale ne mogu to pokriti, a ne Hadzimisevih 20% u jednoj jedinoj. Neizgradzenoj. Sa gasom koji je, po svemu sudeci, apsolutno neizvestan.

mihail
04.03.2008., 02:40
odanocuvanjeto za 31.12.2006 41,581,329

odanocuvanjeto za 31.12.2007 80,119,000

100% ????

Ma jeli mogoce!?

A cjena dionice TPLF pada!!!!!

Da, da. Pada, jer cena tplf na 31.12.2006 bila je 4.090 a cena tplf na 31.12.2007 - 13.800. Suglasno takvom logikom do 7.880 tplf ima josh za "odradit".

Pozdrav!

cmyk
04.03.2008., 04:47
Pa nije. A bilo je i jos gore kada je kapitalizirala na rekordnih 140 mio eura. Dobro su prodali pricu: "...ode ovo na 30 tisuca/dionica." I dvije centrale ne mogu to pokriti, a ne Hadzimisevih 20% u jednoj jedinoj. Neizgradzenoj. Sa gasom koji je, po svemu sudeci, apsolutno neizvestan.

bazooka, hubba bubba i softy, sve zajedno, za ogromne balone, zaljepi se ti po cijeloj faci kad pukne.... hahaha ludo bre!

(RITE Ugljevik RS, 55 mio tona uglja u VLASTITIM zalihama, elektrana 300 MW, 1400 GWh proizvodnje godišnje,... 130 mio eur)

J.B.G.
04.03.2008., 11:03
Da, da. Pada, jer cena tplf na 31.12.2006 bila je 4.090 a cena tplf na 31.12.2007 - 13.800. Suglasno takvom logikom do 7.880 tplf ima josh za "odradit".

Pozdrav!

Cijena tplf 31.12.2003 je bila 1430 den. Profit 93 000 000 den iste godine. I sad bi po tvojoj logici cijena dionice trebala da bude 1787 jer je profit 117 000 000(+25%):confused:

mihail
04.03.2008., 11:35
Cijena tplf 31.12.2003 je bila 1430 den. Profit 93 000 000 den iste godine. I sad bi po tvojoj logici cijena dionice trebala da bude 1787 jer je profit 117 000 000(+25%):confused:

Ako nisi primetio, to je bila logika nekog drugog. Ja sam samo iskomparirao.

Pozdrav!

SteleRules
04.03.2008., 12:03
Da, da. Pada, jer cena tplf na 31.12.2006 bila je 4.090 a cena tplf na 31.12.2007 - 13.800.Suglasno takvom logikom do 7.880 tplf ima josh za "odradit". Pozdrav!

Takva logika na trzistu kapitala ne postoi.

Moguci razlozi ovog pada mogli bi biti:
- Politicki rizik;
- Neostvarena ocekivanja odregenih dionicara koji su procjenjivali ranije da profit moze da bude 250% za 2007, a koja nisu se ostvarila jer je prikazan profit od samo 100%;
- Poboljsanje likvidnosti pojedinih prodavaca;
- Pokrivanja gubitaka po drugim osnovima;
- Rebalansiranje u dionice koje su perspektivnije o odregenom momentu (sada)jer po trzisnoj "logici" ne moze jedna dionica beljiziti rast u kontinuitetu i u beskonacnosti;
- Ocekivanja u blisku buducnost trziste kapitala da uge u snazniju korekciju;
- i dr.

Pozdrav!

cmyk
04.03.2008., 12:48
SteleRules, zaboravio si jednu alineju
- teoretska nemogučnost da firma i na duži rok uostvari očekivanja koje izražava cijena hartije

Prota
04.03.2008., 20:55
Nije uopste neoptimisticno da akcija dodze 30.000. Jer Toplifikacija moguce je da se uskoro proda. A da ne pominjemo tu TE-TO-a. S njim moze i vise.

cmyk
04.03.2008., 22:09
misliš da su strateški investitori ludi da bih platili za nešto što če se im (možda) povratiti u slijedečih 50 il 100 godina?

Prota
04.03.2008., 22:20
Podeli ovo sa 10 i dobices odgovor Da.
Jer toplf fali investicije, razvoj, viziju. To nazalost u MK nema. Ali ga ima vani...

cmyk
04.03.2008., 22:35
bez ikakvih racionalnih argumenata, samo ludost, gola ludost.

Prota
04.03.2008., 22:41
Sta ti mogu ja drugo reci i kakve argumente od meni mozes ocekivati?
Mislim da je ovo dovoljno: investicije, razvoj i viziju za buducnost. Toplifikacija ti je cmyk na nivou 1963 godine, a potencijal je ogroman.

cmyk
04.03.2008., 22:58
ok ako ne možem očekivati racionalnih argumenata koje sadrže određene analitičke instrumente, onda si ti jednostavno mašina za drukanje i sve mi je jasno.

Prota
04.03.2008., 23:03
Cmyk prastam ti. Vidi se da si daleko iz mk. Ti ne mozez shvatiti stanje, a i velicinu koju ima ili moze jos vise imati Toplifikacija.

cmyk
04.03.2008., 23:11
Cmyk prastam ti. Vidi se da si daleko iz mk. Ti ne mozez shvatiti stanje, a i velicinu koju ima ili moze jos vise imati Toplifikacija.

znači toplifikacija je več religiozno pitanje?

J.B.G.
04.03.2008., 23:58

Evo ja priznajem. Za mene jeste. Svako jutro, negdje oko 09:59, onako risjanski se prekrstim i čekam normalno UP:p:
By the way; ni ona RITE nije baš mašala. I za nju ću se jednom. I baš me interesuje koliko bi koštala investicija RITA da postane proizvodjač i distributer toplinske energije srednje Bosne ne uključujući zajednicu opštine Tuzla,nego samo Bijeljinu i Brčko(oko 220 000 stanovnika)???

cmyk
05.03.2008., 01:29
možeš si na sajtu BL berze pronači firmu koja toplinskom energijom snajdbijeva grad od 230.000 stanovnika.

OKA
05.03.2008., 02:54
Ma pre svega pitanje je za Moniku Makovej. TPLF je MK etalon nezakonite pretvorbe drzavne imovine. Isto kao i Fershped, Pazar... Dakle, ispred TPLF-a su ozbiljni problemi nalik onih koje ima Sterjo, rat sa drzavom oko koncesije na (drzavne) toplovodne cijevi, onda propast njenog monopolizma (iduce godine defacto demonopolizira se isporuka toplinske energije u Skoplju), pa najava izgradnje jos triju gasnih centrala, stabilizacija svijetskih cijena elektricne energije 2010...
Pametno bi managementu bilo da se do kraja godine proda (prije svega) renomiranom brandu ("pa makar" i za 2 booka - sto je fenomenalna i apsolutno fer akvizicijska cijena za ovakvu Tplfciju), kako ne bi bio "kompeticijski kraj" kompanije za koju godinu-dvije.
Svakako, sa postojecim mentalnim sklopom, takav bi razvoj događaja bio veeeliko iznenađenje i prava najava makedonskog akvizicijskog proljeca - 2009.
Svakako, za ocekivati je i to da eventualni novi bikov trg (8-og mijeseca, po mojemu skromnome mislenju), pomjeri cijenu dionice na 20 tisuca. Sto, putem distribucije starih ulagaca, samo kreira redovnike (gustere) odreda "novih budala", ali nikako i novu vrijednost stare Toplifikacije.

OKA
11.03.2008., 18:36
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=25472&kategorija=2

samba
11.03.2008., 18:58
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=25472&kategorija=2

Ne smemo zaboraviti da su vlade ili vlast promenjliva kategorija,pa ako vec znamo da je to tako,onda nema zime za Toplifikaciju,Fersped,Sk.Pazar.......

samba
11.03.2008., 19:07
E moj ELEM i MEPSO i Grujo,tenderi,gasne centrale,Toplifikacija vam sada ne valja a ?????:rolleyes::thumbsdow

Energyobserver: Македонското производство на струја пред колапс

Македонското производство на струја е пред колапс, се заклучува во анализата на македонскиот електро-енергетски систем објавена на сајтот Energyobserver, првиот приватeн сајт во Европа кој емитува информации за енергетиката со посебен акцент на енергетската ситуација во југоисточна Европа. Причината за дополнителниот увоз на 300 Gwh, електрична енергија, според анализата, се должи на сериозниот недостиг од домашна електрична енергија.

“Катастрофалната состојба во производството на електрична енергија е само продолжение на претходните случувања. Состојбата сега ескалираше. Засега Владата не посочува одговорни за ваквата состојба. Виновни биле временските неприлики. За да биде апсурдот поголем, кон крајот на минатата година Електрани на Македонија ЕЛЕМ, во Енергетските биланси предвидоа зголемено производство од хидропотенцијалот за 45 отсто. Со ова само се потврдија, претходните шпекулации дека состојбата во македонското производство е катастрофална. Новиот увоз според првичните проценки Македонија ќе ја чини дополнителни 30 милиони евра“, се наведува во анализата.

Надоместокот на струја преку ТЕЦ Неготино, се коментира како исклучително скапо решение, бидејќи според официјалните енергетски власти, просечна цена изнесува околу 100 евра за мегават, можеби поскапо и од увозот на електрична енергија, а работата на оваа ТЕЦ Неготино е под знак прашање заради малите количини на мазут.

Ако лани ЕЛЕМ произвел 960 гигават часови електрична енергија од хидро потенцијалот, годинава истото производство го проектира на 1.397 гигават часови. Прогнозата, според анализата на energyobserver, е оптимистичка и храбра, но за жал нереална и неостварлива.

“Минатата година Македонија имаше суша и намалување на ходропотенцијалот, што значи дека нема доволно вода. И годинава не се очекуваат драстични промени. Како тогаш ЕЛЕМ ќе произведе повеќе електрична енергија од хидропотенцијалот, никој не даде објаснување“, е посочено во анализата.

Коментарот на energypbserver за ваквите состојби, е дека се случуваат во деликатна состојба, бидејќи целиот регион се соочува со недостиг од електрична енергија.

Гледано од агол на статистиката, според анализата на, состојбите се уште покатастрофални.

“Македонија лани произведе само 5.500 гигават часови. Тоа беше за 18 птстп пониско од претходната 2006 година кога ЕЛЕМ произведе 6300 Гњх. Во 2005 година вкупното производство изнесувало 6470 Гњх, а за годинава производството е проектирано на околу 6000 гигават часови. Директорот на ЕЛЕМ Влатко Чингоски не даде објаснување на катастрофално лошата состојба. За него виновно беше претходното производство кое според него произведувало повеќе електрична енергија со што производствените капацитети биле доведени во лоша состојба“, наведува обсервер.

Според анализата, со тоа што ЕЛЕМ произведе скоро 100 гигават часови помалку, компанијата на годишно ниво претрпе загуби од околу 22 милиони евра. “Работата не завршува тука. Лошото работење на ЕЛЕМ се одразува и на МЕПСО, која преку увоз го надомествуа домашниот недостиг. И наместо МЕПСО овие количини на електрична енергија да ги плати по 22 евра, мора да ги набави на отврен пазар по најмалку 50 евра за мегават, што ја чини оваа компанија 50 милиони евра. Со сите трошоци на ниво на држава намаленото производство за 2007 година Македонија ја чини 72 милиони евра“, објавува сајтот за енергетика.Во анализата не се заобиколени ниту техничките дефекти, посочувајќи дека
честите дефекти во најголемиот производител на електрична енергија во Македонија, РЕК Битола станаа синоним за состојбите во овој сектор.

“Менаџментот на ЕЛЕМ, за ваквата состојба вината ја лоцираше во претходното раководство кои не направиле навремени ремонти на блоковите. Овој аргумент беше валиден првите месеци по промената на раководството во компанијата , но никако неможе да биде оправдување повеќе од две години“, стои во анализата.

Во неа се коментира и увозот на јеглен, како ненадеен потег, и поркај тврдењеата дека има доволно за следните пет години.

На крајот од анализата се псочува дека хидроцентралите за жал не можат да ја амортизираат лошата состојба во термопроизводството зошто и тие се соочуваат со проблеми.

Prota
11.03.2008., 19:15
Tako je Samba.
Mogu reci da izgradnju jos jednu centralu je odlicna vjest.
Jer Makedoniju treba ne jos jednu, vec 10 X 300MW centrale.

ProFit
11.03.2008., 19:31
Ma pre svega pitanje je za Moniku Makovej. TPLF je MK etalon nezakonite pretvorbe drzavne imovine. Isto kao i Fershped, Pazar... Dakle, ispred TPLF-a su ozbiljni problemi nalik onih koje ima Sterjo, rat sa drzavom oko koncesije na (drzavne) toplovodne cijevi, onda propast njenog monopolizma (iduce godine defacto demonopolizira se isporuka toplinske energije u Skoplju), pa najava izgradnje jos triju gasnih centrala, stabilizacija svijetskih cijena elektricne energije 2010...
Pametno bi managementu bilo da se do kraja godine proda (prije svega) renomiranom brandu ("pa makar" i za 2 booka - sto je fenomenalna i apsolutno fer akvizicijska cijena za ovakvu Tplfciju), kako ne bi bio "kompeticijski kraj" kompanije za koju godinu-dvije.
Svakako, sa postojecim mentalnim sklopom, takav bi razvoj događaja bio veeeliko iznenađenje i prava najava makedonskog akvizicijskog proljeca - 2009.
Svakako, za ocekivati je i to da eventualni novi bikov trg (8-og mijeseca, po mojemu skromnome mislenju), pomjeri cijenu dionice na 20 tisuca. Sto, putem distribucije starih ulagaca, samo kreira redovnike (gustere) odreda "novih budala", ali nikako i novu vrijednost stare Toplifikacije.

hehe, ajde druze budi drug pa okreni jedan krug... :biggrin:

izradnja gasne centrale ne lici gajenja pecurki, ne nice to za tri dana... tako si lako tipkao ovaj post da za malo sam i ja nacrtao jedan proekt za mene... :biggrin:
sta se desilo sa pomenutim gasnim centralama, grade se, pocele da rade ?? :confused: ....osven proekata na papiru ,javio se ko sve to da keshiraa...??

"Drzava"=Paritiski raketirati , vise nece moci raketirati na nacin kao sto je krenula na Fersped, smeju nam se i "cigani" komsije na "Drzavu" sto sama kaze da je kriminalac... ;) itd itd...

ProFit
11.03.2008., 19:42
Ne smemo zaboraviti da su vlade ili vlast promenjliva kategorija,pa ako vec znamo da je to tako,onda nema zime za Toplifikaciju,Fersped,Sk.Pazar.......

druze prosto smesna "zelja" vlade, ne... :rolleyes:
da neko ke$ira da bi imao posla sa ovom, onom, il sledecem garniturom politickih raketara...!!?? zasto bi...??? :biggrin:
drzava je jedino u gasovod GA-MA ortak gde Makpetrol ima crne muke sa drzavnim raketarima koi ne ulazu novca sa ortacima, a trazice profit ortacki podeliti ne... :biggrin:

samba
11.03.2008., 19:49
druze prosto smesna "zelja" vlade, ne... :rolleyes:
da neko ke$ira da bi imao posla sa ovom, onom, il sledecem garniturom politickih raketara...!!?? zasto bi...??? :biggrin:
drzava je jedino u gasovod GA-MA ortak gde Makpetrol ima crne muke sa drzavnim raketarima koi ne ulazu novca sa ortacima, a trazice profit ortacki podeliti ne... :biggrin:

Da druze ortacki,slazem se.;)

money2
17.03.2008., 00:08
Poskupljenje grijanja za 17,5%, jeli neko video racune?!!! Bravo TPLF!
MPT je umanjio dobit, a od GA-ME ni traga ni glasa.

LJUC
05.04.2008., 21:49
Toplifikacija ostvari 1,9 milioni evra neto profit
Upravniot odbor na Toplifikacija AD Skopje na svojata redovna sednica donese predlog Odluka za usvojuvanje na delovnite rezultati od godišnata smetka za 2007 godina. Spored podatocite od finansiskiot izveštaj za delovnata 2007 godina, Toplifikacija realizirala vkupni prihodi vo iznos od okolu 33 milioni evra odnosno 2,024 milijardi denari. Ostvarenata neto dobivka na ovaa kompanija iznesuva 1,9 milioni evra ili okolu 117,7 milioni denari. Spored predlog odlukata za raspredeluvanje na neto dobivkata ostvarena vo tekot na minatata rabotna godina, 15 otsto od dobivkata, ili 288 iljadi evra (17,6 milioni denari) ḱe se odvojat za obezbeduvanje na zakonskite rezervi, 22 otsto od dobivkata (407,8 iljadi evra) ḱe bidat podeleni kako dividenda na akcionerite, dodeka ostanatiot del, 63% od dobivkata, što pretstavuva okolu 1,22 milioni evra ostanuva kako neraspredelena dobivka i ḱe se koristi za ponatamošno investiranje. Toplifikacija ima izdadeno 450 iljadi akcii za koi godinava ḱe bide podelena dividenda vo vkupen iznos od 25 milioni denari ili točno 55,55 denari po akcija.
Ovaa predlog odluka treba da se izglasa na 22 april, za koga e svikana sednicata na Godišnoto sobranie na akcioneri na Toplifikacija.
http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=972&ArticleID=52217

drama
09.04.2008., 17:42
bez komentar

http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=C1E7BED1E820004AB58B7408FE68CE06

samba
09.04.2008., 17:49
bez komentar

http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=C1E7BED1E820004AB58B7408FE68CE06

Bog da cuva:confused:???abe slusaj i taka sega ke stopli,pa nema ni da im treba greenje:p:

jove_yu
11.04.2008., 14:40
Poskupljenje grijanja za 17,5%, jeli neko video racune?!!! Bravo TPLF!
MPT je umanjio dobit, a od GA-ME ni traga ni glasa.

predlozio bi da se forumasi manje bave politikom a da vise energije ulozi na tvrtke jer ima sta sve da se prolista e sve je free jer tesko dobiti free info na ovaj forum.

primer tplf nece vise da radi ono sto sada radi pa mole ljudi za malo konkurencije jer misle da im sledi mnogo profitna dejnost nego ova hoce da prenamene svoje toplane, dobijate dokument na skupstini.

ProFit
16.04.2008., 13:04
svi cekali i ovo jedno za drugim krece...

TPLF 9.920,00 0,00 % 9.920,00 10.400,00 288 0,00

D_MKD
17.04.2008., 12:13
uste 56 akcii za nova bazna..:(

jove_yu
17.04.2008., 21:33
...............to je matematicko inzinjerstvo:p::biggrin::thumbsup:

budemo usjoro pogledali hadzimisevo inzinjersto... postirao pre koji dan dokument o potraznji konkurencije sa strane tplf sto brze da se uvede konkurencija jer im sledi dopuna dejnost.
ono sto strani fondovi nesto poznaju povrsno a nece podeliti je prava zagonet ali ne zagonet svima MK Mirovinski fondovi KB nini i ostale reference trgovali na pik august 2007...
Kako bi deonicari tplf odgovorili zagonet uputio bi ih na sledece...Kad odgovore na pitanje zasto u dokumentaci o novoj 400mgW termocentrali oko 1/3 ide kao energens grijanje koji nosi stabilni prihod tvrtke od 30m eura jer bi to mogli iskoristit za proizvodnju struje i ukesirali prilicno oko 90 miliuna eura 3x vise nego kada koriste isporucuvati toplinske engergije... ne svatljivo jel? Kada budete nasli nepoznati koeficient u ovoj ravenci otkrili bi buduce inzinjerstvo g-d Hadzimiseva koga licno doista postujem... mislim da je hint dovoljan...

D_MKD
24.04.2008., 22:37
Струја од гас
Во последниве неколку години многу се зборуваше за гасификација на ТЕЦ Неготино. Експертите велат дека таа инвестиција не е исплатлива, затоа што искористеноста на гасот би била само 30% и цената на струјата која би се добивала на тој начин би била превисока. Како исплатлива инвестиција се посочува единствено изградбата на Термоелктраната на гас во Скопје.
“Во овој термоенергетски капацитет искористеноста на гасот ќе биде над 60%”, вели директорот на Топлификација, Хаџимишев. “Затоа што топлата вода која останува при технолошкиот процес ќе се користи за загревање, а гасот кој излегува со температурата од над 500 степени ќе се враќа во индустријата. Топлификација веќе склучила договор со рускиот Гаспром” за увоз на 440 милиони кубни метри гас, кој ќе се транспортира преку ГАМА. Во гасната централа 80% на инвестицијата е руски капитал, што го гарантира редовното снабдување со гасот. Со пуштање во погон на овој капацитет Топлификација односно гасната централа ќе троши 6 пати повеќе гас отколку цела Македонија.
“Инсталираната моќност на гасната централа ќе биде 220 мегавати, ќе произведува 1,8 милиони киловат часови струја што е 30% од вкупното производство на струја во Македонија, и ќе произведува 160 мегавати топлинска енергија”, вели Хаџимишев.

Celata statija na http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=65&EditionID=620&ArticleID=14609

Filipinec
07.05.2008., 22:40
BEITEN BURKHARDT advised LBB on the financing of TE-TO’s
€167-million power plant in Skopje

Moscow, May 2, 2008. The Moscow office of the international law firm BEITEN BURKHARDT was
advisor to Landesbank Berlin (LBB) in arranging the financing of a new combined cycle power plant in
Skopje. With a total volume of €167 million, this will be the largest private investment to ever have
been placed in the Republic of Macedonia.
The borrower is TE-TO, a joint venture between Toplifikacija, Skopje, and Negusneft, Moscow (Sintez
Group); co-lenders are NLB, Ljubljana and NLB Tulunska banka, Macedonia.
Finance structuring for this project was quite a complex endeavor, due to difficult market conditions
and the need to cooperate with a number of Export Credit Agencies. The financing concept ultimately
chosen comprised four elements:
•Two-tranche confirmation of stand-by letters of credit (LCs) for €27.16 million
•Bridge loan of €19.86 million with a tenor of 148 days (€17.416 million secured by a pledge of
Sberbank shares and €2.444 million secured by NLB)
•€106.02 million ECA loan (reinsured by Euler Hermes, Kuke, and Serv)
•Commercial loan for €14 million.
BEITEN BURKHARDT Moscow advised LBB on the securing of the bridge loan and provided a
positive risk assessment for the pledge of Russian shares as collateral.
Partner in charge: Dr. Christian von Wistinghausen, Moscow.
LBB’s financing solution received two prestigious awards from leading international trade journals:
It was voted “Best Deal of the Year 2007” by Global Trade Review (GTR) and won the “Deal of the
Year 2007” award by Trade Finance Magazine.

ProFit
21.05.2008., 18:46
sme se potrudile da licit na nesto, ... :)

http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=17586
http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=17589

ProFit
04.06.2008., 12:28
~11:00 :

TPLF 9.700,00 10.100,00 10.070,07 +3,06 % 9.650,00 10.350,00 1677 16.887.510,00

Prsti
17.06.2008., 15:45
Pa sto k..rac se slucuva so ovaa dionica:(

Filipinec
17.06.2008., 21:41
Prijatele ne se sekiraj....pocekaj malku :cool:

Seznajko
17.06.2008., 22:21
Pa sto k..rac se slucuva so ovaa dionica:(

zar ne vidish da vam cela burza ide down , nije samo do tplf kao sto ti je prije prijatelj rekao ne brini kad su ti sve janje pri broju

ProFit
17.06.2008., 22:25
:biggrin: ...tuzni dijo price je sto nemamo dovoljno ke$$$a... i sa sicomom dokupujemo...

ProFit
21.06.2008., 23:07
pocinje izgradnja gasne centrale !?
to znaci da moze produziti pad akcije ?? :biggrin:

TRTKO
26.06.2008., 19:33
od krajot na juli toplifikacija zgolemuva ceni na smetki za parno od 60% DOBRA PRILIKA ZA PAD NA AKCIJATA OD 10%

ProFit
26.06.2008., 19:47
od krajot na juli toplifikacija zgolemuva ceni na smetki za parno od 60% DOBRA PRILIKA ZA PAD NA AKCIJATA OD 10%

jedini problem ostalismo bez cacha ... :biggrin:
zato i "ja kutim i traem"... :cool:
ali radim puno vise da bi imao jos cacha, ...

vikser
26.06.2008., 20:00
jedini problem ostalismo bez cacha ... :biggrin:
zato i "ja kutim i traem"... :cool:
ali radim puno vise da bi imao jos cacha, ...

...........ja kupio i usao u gubitak 3 eur po dionici :biggrin:........al ........neka........imace snajke da me spominju .........:biggrin:

ProFit
26.06.2008., 20:13
...........ja kupio i usao u gubitak 3 eur po dionici :biggrin:........al ........neka........imace snajke da me spominju .........:biggrin:

imace imace ja skupljam sve sto se moze skupiti i iskoristiti da bi me u penzionerske dane... :p:

jove_yu
26.06.2008., 20:33

pet dinara za jos neki update.Do kraja godine mozda i jos jedna nova skupstina za raspredelje 4 m eura koi je drzava oduzela tplf 2006 a vrhovni sud doneo odluku za vracanje, moralo se potvrdit i u upravnom sudu MK ali i ovo privrsilo ovih dana u korist tplf. Za novac ce odluciti deonicari, jer novac ide u dividende il u zatvaranja finansiske konstrukcije gasne centrale za sto je podrebno jos oko 5m kako ne bi se bespotrebno uzimao kredit iz banke koi je vec odobren.

3 tankera sa 5000t kapacitet prebaceni na lokaci Istok gde je gasna cent. glavni deo mehanizma vec ocarinjen u carinskoj upravi mk pocinje montaza, turbine stizu Decemb.2008, pustanje gasne centrale 2-3 meseca pre utvrdzenok roka Novemb 2009 koji je Turak ugovorio.

Rok izgradnje danasnje Gasne Centrale na svetskom nivou je 7-11 godina sto ce uticati na cene struje, toplf je srecom sve narucila 2003 kad je rok isporuke i montaze bio 4-6 godine kako bi 2009 bila operativna

Direktor Hadzimisev ima mali ortopedskih problema pozelimo mu brz oporavak.

Master1
26.06.2008., 22:52
„Топлификација“ ќе им враќа пари на граѓаните

„Топлификација“ и „Скопје-Север“ ќе мора да им ги вратат парите на корисниците за повисоките сметки поради ретроактивното поскапување на парното за јануари и за февруари. Уставниот суд вчера ги поништи одлуките на Регулаторната комисија за енергетика со кои се овозможи ретроактивна наплата на парното греење по повисока цена.Уставните судии како неуставни ги оценија одлуките за покачување на цената на топлинската енергија, кое беа донесени на 25 и 28 февруари, а важеа од 1 јануари. Уставот забранува ретроактивна примена на одлуки и закони. Исклучок има само кога прописите се поповолни за граѓаните. Од идентични причини Уставниот суд поведе постапка за член од измените на Законот за данок на добивка, кој се однесува на примена на нови правила за мали даночни обврзници. Законот, кој е објавен во „Службен весник“, на 31 декември 2007, предвидува новите правила да се применуваат од 1 јануари 2007 година. Законските измени налагаат даночните обврзници што остваруваат вкупен приход до три милиони денари годишно да плаќаат данок на добивка од 1,5 процент од вкупниот приход без да се намалат вкупните расходи.

Filipinec
27.06.2008., 14:27
...za dve nedeli ke ima novo pokacuvanje na cenata na parnoto greenje....

Master1
27.06.2008., 23:44
...a na mazutot sto go koristat - novo pokacuvanje sekoj den.

Filipinec
30.06.2008., 14:39
...he,he...kako i da e se ke bide nadomesteno....mnooogu e vazno da se znae deka strujata shto ke se proizveduva ke se prodava isklucitelno po PAZARNA vrednost, bez regulatorni komisii i "reketari" ili obstrukcii od drug institucionalen karakter....ako Vi znaci neshto :)

ProFit
14.07.2008., 18:23
ako ima nekoj uste da ne znaeet eve go postov... :)

Gasnata centrala ќe ja spasi strujata

Skopska „Toplifikacija“ zasileno raboti na gasnata centrala vo Skopje, a za eden mesec se očekuva da pristigne gasnata turbina od Rusija. Spored nadležnite, najdocna za godina i pol, centralata treba da bide puštena vo upotreba. - Od 2010 godina vo ovaa centrala ќe se proizveduva prvenstveno struja vrz baza na priroden gas, a potoa i toplinska energija - veli Dimitar Hadži Mišev, generalen direktor na „Toplifikacija“. Spored prviot čovek na skopskata toplana, gasnata turbina vo Skopje ќe proizveduva 30 procenti od celokupnoto dosegašno proizvodstvo na struja vo Makedonija, a tolku ќe iznesuva i procentot na toplinska energija. Hadži Mišev veli deka so prorabotuvanjeto na gasnata turbina bi se podobrila sostojbata na energetskiot pazar vo Makedonija. Zemjava poveќe ќe nema nedostig od struja, tuku naprotiv duri i ќe izvezuva za stranskiot pazar. Ova e prvata pridobivka od sopstvenoto proizvodstvo na električna energija vo skopskata gasna turbina, a vtorata e što energijata proizvedena vrz baza na priroden gas, električna ili toplinska, ќe čini poevtino. Spored podatocite na Regulatornata komisija za energetika, minatata nedela 1.000 kubni metri priroden gas na svetskite berzi činele 400 dolari, što e mnogu poevtino od mazutot. Spored Hadži Mišev, proizvodstvoto od gasnata turbina vo Skopje ќe im se prodava na trgovcite na golemo, koi može da bidat i od domašniot i od stranskiot pazar, a cenata nema da bide regulirana, kako što e slučaj so segašnata toplinska energija proizvedena vo „Toplifikacija“, tuku ќe bide isklučivo pazarna. Isto taka, spored direktorot, ќe se namali količestvoto jaglerod dioksid, što znači koristenjeto ekološki energens e tretiot benefit na proizvodstvoto na gasnata turbina vo gradov. - Po puštanjeto na gasnata centrala vo Skopje, očekuvame državata da raspiše javni povici po reoni na koi može da se javi industrijata koja saka nivnite pogoni da koristat gas, namesto mazut, a vo naredniot period i zainteresiranite domaќinstva može da se javat kako potrošuvači i mazutot da go zamenat so priroden gas - veli Hadži Mišev. Celokupnata investicija na gasnata centrala vo Skopje čini 150 milioni evra, a dosega se potrošeni poveќe od 50 milioni evra, veli Hadži Mišev. Vo izgradbata na gasnata centrala vo Skopje, so 80 procenti učestvuva ruskata SINTEZ, a skopska „Toplifikacija“ so 20 procenti od celokupniot kapital

Sase d grejt
15.07.2008., 14:23
Kako kaze hadzi se e ok samo kako se privatizira ova drustvo na hadzi usta ne mu se otvatra.
Za da moze topl da ja zavrsi centralata hadzi bara sekoj vo drzavava da uplati po 10eura, a odak ke bideme the best u regionov so struja.
By the way ako cenata ide up, a bogami i ke ide, ondak sk topl da ne ide down kako bitolskata.:(

bilbil
15.07.2008., 15:56
Kako kaze hadzi se e ok samo kako se privatizira ova drustvo na hadzi usta ne mu se otvatra.
Za da moze topl da ja zavrsi centralata hadzi bara sekoj vo drzavava da uplati po 10eura, a odak ke bideme the best u regionov so struja.
By the way ako cenata ide up, a bogami i ke ide, ondak sk topl da ne ide down kako bitolskata.:(

Bas me interesira dali imas nekakav podatak oko privatiziranju Toplifikacije, jer moji govore da je Toplifikacija imala dobru privatizaciju, rano kotirala na burzi, menadzment nije nikoga prisiljavao da proda akcije iliti pak zabranjivao da ih prodaje na berzi.Znas li mozda ko ima najveci dio akcija u toplifikaciji? Sta je to za toplifikacijom u Bitolju? Toplifikacije je odbila seriozni zahtjeh gradzana da ih grije besplatno ili?

Sase d grejt
18.07.2008., 15:58
bogami sto grejat ja poima nemam ali mojot stan sekoja godina e so pocool:biggrin:

ProFit
21.07.2008., 18:23
Toplifikacija bara da i se ukine monopolot... pa posle drzavata baraa da i se ukine monopoloott.... :biggrin: i sve tako do besvestii... i ja barak da s eukine monopoloott ... iii ????

Parnoto poskape za 60,35%

Regulatornata komisija za energetika ja verifikuva odluka za zgolemuvanje na cenata na parnoto greenje. Skopjanite koi dobivaat parno greenje od „Toplifikacija Skopje“, vo septemvri ќe dobijat povisoki smetki za rekordni 60,35%.

Veќe se poglasni se informaciite za ukinuvanje na monopolot na Toplifikacija.

„Ukinuvanjeto na monopolot na toplifikacija treba da bide zasnovan na voveduvanje na konkurencija vo sektorot na proizvodstvo“, reče Slave Ivanovski, Regulatorna komisija za energetika.

Za baranjeto na Skopska toplifikacija za demonopolizacija informirani se i Ministerstvoto za ekonomija i Komisijata za zaštita na konkurencijata.

money2
02.08.2008., 22:47
Jel to Tplf isplatila dendu proslog Petka?

dimges
04.08.2008., 17:19
ako 1 kWh toplinska energija od Toplifikacija e poskap od 1 kWh el.struja na EBN, togas so ZAKON treba da se ZABRANI vrelovodno/toplovodnoto greenje i so toa gorivo da se proizveduva elektricna energija; namesto cevkovoden sistem podobro i poeftino e da se vodat kabli , posebno sto vo cevkovodniot sistem imame poskapo odrzuvanje i pogilemi zagubi..;
osven toa so elektriocna energija imame tocno merenje na potrosuvackata po korisnik, moznost za stedenje pri topli poeriodi v zima ili greenje koga e ladno von grejna sezona; najgolema prednost e moznost za koristenje na TOPLINSKI PUMPI...

money2
13.08.2008., 00:32
Neznam sta se to prica o TPLF (nema veze).
Ali fakat je da se menjaju toplovodne instalacije, monopol traje jos dalje, investicije idu...

magnetik
13.08.2008., 15:17
Prvi sest od 2008 2 miljona evra u bula.
nemam komentar , ke treba da cekame 3-ti kvartal,valjda ke bide bolje.

deep
13.08.2008., 15:34
Prvi sest od 2008 2 miljona evra u bula.

sizik, toplifikacija e toa, normalno deka prvi sest e vo bula, posle e vo kar

magnetik
13.08.2008., 16:11
Prvi sest od 2008 2 miljona evra u bula

sizik, toplifikacija e toa, normalno deka prvi sest e vo bula, posle e vo kar

taka e,normalno e da e u bula,posle ke bide u kar.

samoyed
13.08.2008., 16:25
A shto ke se sluci ako lugjeto pocnat masovno da se isklucuvaat od mrezata na TPLF poradi visokite ceni i pocnat da barrat alternativa za greenje???

skills
13.08.2008., 16:35
A shto ke se sluci ako lugjeto pocnat masovno da se isklucuvaat od mrezata na TPLF poradi visokite ceni i pocnat da barrat alternativa za greenje???

ahaaaaa ........... ami pak da ne zborime so ke se sluci ako nema zima? a? :)...spusti se malku nema mnogu alternativi zasto sigurno ti ne si secel drva, ne si cepel drva......a uste pomalku si lozel kumbe :)