PDA

View Full Version : Metalci u RS

Jumbo
06.11.2006., 14:11
U RS ima jako puno firmi koji rade nešto u vezi željeza.
Možemo na jednom mjestu raspravljati o svima njima, uspoređivati ih i sl.

Prvo da navedmo sve. Ja ću započeti s listom, a vi nadodajte one koje sam zaboravio:

-Bosnamontaža
-Metal Gradiška
-Metal BL
-Metalka
-Metalno
-MIP Prijedor
-Unis fabrika cijevi
-Unis TSC

To nisu ni približno svi, ali sam namjerno izbacio one koji imaju manje prihode od mil. KM ili se s njima uopće ne trguje.
Dodajte listi još metalce koji vas zanimaju, pa da napravimo usporedbu.

seljo
06.11.2006., 15:21
Upala mi u oko Bosnamontaza (zbog imena) i isao tako ja nju usporedjivati sa Remontmontaza (www.remontmontaza.com) koja se inace trguje na Sase.

P/S
Bosnamontaza (p=0,45) 1,6
Remontmontza (p=20) 0,1
P/B
Bosnamontaza (p=0,45) 0,7
Remontmontza (p=20) 0,2

Plus za remontmontazu. Takodjer Remont je puno-puno veca firma.

Pozivam sve da nastavimo sa usporedjivanjem fundamenta...

pozdrav

netstrider
06.11.2006., 21:45
Metalci u RS. Interesantno (ako želimo željeznare u RS, neka se tema tako zove). Ako bi se već raspravljalo bilo bi glupo ne spomenuti najveće i najznačajnije tj. VHVT, JLLC i BIRU.
seljo, BNMT uspoređivati obz. na trenutne podatke nema smisla. Da je prihod bio nula, p/s bi bio negdje oko dvije nule (oo), ali da, slažem se, kad je cijena bila tri puta veća meni je bila skupa. Sad mogu samo reći da je Remontmontaža jeftinija firma. (nije mi previše jasno kako se montažeri uklapaju u metalsku industriju, jer je po tome i Alumina Kneževo metalska industrija)

Guardian
06.11.2006., 22:10
Unis Valjaonica Hladnovaljane Trake (iliti VHVT), hm...
Nije mi jasno zasto uopste raspravljati o toj firmi, kad ne radi vec 15 godina...

Od kraja rata pa do danas sluzi kao baza za SFOR (nekadasnji IFOR)...Ljudi koji kupiju to smece se zalijecu bez ikakvih informacija...

Neko ko ima suprotnu informaciju, koja ce me razuvjeriti da je firma na koju ja ciljam apsolutno smece, molim ga neka me ispravi...

Lijepo bi bilo da raspravljamo o djelatnosti i imovini svih ovih firmi, pa za pocetak predlazem MTBL, MTLK i Metal Gradiska...

Pozdrav

Pepi
06.11.2006., 23:08
Kad bi još mogli prekopirati postove koje smo o "metalcima" pisali već. Da se sada ne ponavljam već da sumiram što sam već rekao na Ulaganje u RS. Osobno držim MTLK uz postojeće cijene daleko najboljom kupnjom.

nevaljalko
09.11.2006., 16:46
alum-r kne+evo sta kažete stručnjac i za nju

Guardian
09.11.2006., 18:50
To je bila jako dobra firma, ali na celo je dosla takva seljacina da je rastjero sve dobre majstore koje je imao...

Ovo znam, jer je prijateljev stari radio tamo...

Jumbo
09.11.2006., 23:34
Obećao sam usporedbu, pa evo je:

Ja nisam maher za exell, ali mislim da će svi skužiti bit.
Imate nekoliko metalskih firmi u RS i njihove rezultate za 2005 i 06/2006.

Ono što je bitno označeno je plavo. Sve što vam ne bude jasno, pitajte.

nevaljalko
10.11.2006., 10:02
[k

Jumbo
10.11.2006., 10:45
[k

Pa kad me već pitaš k...oji su moji favoriti da ti odgovorim:......

Šalu na stranu.
Cijene baš nisu točno upisane, ali s obzirom da su sve formule u tablicama, mjenjajte sami trenutnu cijenu.

mirkoslav
10.11.2006., 10:57
Jumbo, hm, možda nebi bilo loše i rezerviranja staviti u neku usporedbu, zgodno je kad je to kod nekog više od ukupnog MCap-a :)

thepavle
13.11.2006., 23:23
alum-r kne+evo sta kažete stručnjac i za nju

šta god se mislilo o ovoj firmi u poslednjih par dana se čisti po 0.0026. Konstanto i to je velika promena u odnosu na poslednjih 5-6 meseci kada je stagnirala. Tu postoji jedan veliki akcionar koji ni sam ne zna šta mu je činiti, ali isto tako su slovenci zainteresovani i kupuju preko poteze. pa ti vidi šta dalje... možda na čitavih 0.1 ode vrlol brzo

Jumbo
14.11.2006., 01:05
šta god se mislilo o ovoj firmi u poslednjih par dana se čisti po 0.0026. Konstanto i to je velika promena u odnosu na poslednjih 5-6 meseci kada je stagnirala. Tu postoji jedan veliki akcionar koji ni sam ne zna šta mu je činiti, ali isto tako su slovenci zainteresovani i kupuju preko poteze. pa ti vidi šta dalje... možda na čitavih 0.1 ode vrlol brzo

Iz ovog tvog teksta pretpostavit ću da imaš navedene dionice.
Inače kad bi došla na 0,1, narasla bi 40 puta ili 4000 % i bila na 10 BV.
Analogno tome Telekom bi bio na 12 KM ili Žitopromet na 18 KM.

Ja mogu razumjeti želju mladih forumaša/ulagača da navuku druge da kupuju njihove dionice, ali i u tome treba imati neku mjeru.

Guardian
14.11.2006., 01:43
Oce to tako...

Alumina u boljem slucaju moze otici na 0.005 i to je to...(bar sto se tice ove situacije), a ako krenu raditi kako treba, to bi mogla biti jako dobra dionica...

thepavle
14.11.2006., 11:37
Iz ovog tvog teksta pretpostavit ću da imaš navedene dionice.
Inače kad bi došla na 0,1, narasla bi 40 puta ili 4000 % i bila na 10 BV.
Analogno tome Telekom bi bio na 12 KM ili Žitopromet na 18 KM.

Ja mogu razumjeti želju mladih forumaša/ulagača da navuku druge da kupuju njihove dionice, ali i u tome treba imati neku mjeru.

greška je bila u zarezu, pa otuda i ova pometnja - 0.01.
Inače, možda sam tek uzeo udela u diskusiji na ovom forumu ali svakako nisam mlad forumaš/ulagač (mogao bi se kladiti da sam daleko duže na berzi od većine redovnih komentatora) - i NE nemam ALUM i ne mislim da "navlačim" ostale da kupuju ovakve ili bilo kakve dionice - vi kao "stari" forumaš znate da takvi na ovom tržištu ne prolaze, barem ne ozbiljnim i starim frumašima.

nevaljalko
14.12.2006., 10:40
alumina lagano ide gore jesu li ovi veliki izlazi 2-3 x po 50 000 km bili povezani sa ulazima nekog zorana corovica u pdpt kako sam vidjeo u nekom od postova,

netstrider
14.12.2006., 11:04
1) molim moderatora da premjesti post (i ovaj skupa s njim) gdje misli da mu je mjesto. Razlog: "alumina lagano ide gore"
2) Ulaz Zorana Ćorovića u PDPT? (nisam siguran da si to vidio u nekom od postova, ali ako jesi, ne vidim da je ta inf. bila točna). Cijena raste zato jer je kupnje više nego prodaje, a cijena je ok pod pretpostavkom da će poduzeće početi ozbiljnije raditi. Ali, za navijanje imaš temu "Sarajevska burza".
Pozdrav,

net

nevaljalko
14.12.2006., 11:11
onih dana kad je promet na alumini bio 50 h km neko je napisao da je neko izasao iz alumine i usao u pdpt ,,,a navijanje hm,,ostavit cu sebi na sase kad je vec tako jer kako ja mogu sma jadnik pomaci cijenu firmi na sase kad ti treba bar 500 h km za 10 posto govorim o jepsr,bht a o fds da ne govorim

GG
18.12.2006., 00:15
Mislim da je ova grana veoma interesantna za ulagače. Jedino mi se čini da nekako uvijek kaska za ostatkom marketa, što može biti i dobro (npr MTLB je dugo stajao ispod 0,20 (do sredine rujna) dok je ostatak marketa letio u visine). Razmišljajući o Dušaniću koji mi se i ne čini najidealniji 1. čovjek firme propustih kupnju, a rasla je kasnije do 0,6.
Danas razmišljam i analiziram UTSC. Za razliku od ostalih "metalaca" oni nisu doživjeli neki rast u proteklih godinu dana. Već dugo se trguje na nivou 0,5 KM ili 0,42 P/Bv. Količine na prodaji nisu velike, ali to tako i tako nije rijetkost ns BLSE. Posluju pozitivno i iz godine u godinu povečavaju prihode. Može li nako reći nešto više tvrtci i o ovoj dionici?

Pozdrav
GG

mirkoslav
18.12.2006., 08:49
Jedini problem ove dionice je mali free float. Da ima neke količine za likvidnost bila bi barem na BV. Pogledaj iznos u rezerviranjima, veći je od MCap-a na pola marke :)

GG
20.12.2006., 22:42
Jedini problem ove dionice je mali free float. Da ima neke količine za likvidnost bila bi barem na BV. Pogledaj iznos u rezerviranjima, veći je od MCap-a na pola marke :)

Slažem se. Nažalost iako sam nešto uspio kupiti (nije baš nešto), ostao je na strani prodaje skriveni nalog na 1 KM (0,9 Bv). Interesantno - svakako ću je nastaviti pratiti.

franciska
22.12.2006., 18:19
Svaki se dan trguje bar s jednim metalcem. Danas je to MTLK.
Čini mi se kad bi Metal jače krenuo gore, da bi svi metalci išli.
Premda naravno nije isto trgovati s metalom na veliko, ili izrađivati
žicu za vinograde...

p.s. Ne treba se opterećivati s Dušanićem. Vrijeme prvobitne akumulacije kapitala je prošlo.

netstrider
24.12.2006., 02:32
Taj ps me tako razveselija, ne mogu ti opisat. Mislim, budi hazarder za svoj novac, ali zbilja nisam siguran odakle tolika mržnja prema drugima koji kao i ti nemaju pojma tko i što je Dušanić (i ja se ubrajam u takve). Mislim, ono hvala što netko tko ne zna naći koliki je tečaj dvije valute piše o ljudima o kojima nema pojma, ionako ovo ne čitaš ti nego netko drugi. s ovo malo znanja koje imam naučio sam se držati podalje od ljudi kao što je Dušanić. Zašto?
-Pa on je nakon Vlade RS i nogometnih zvijezda Lige prvaka jedan od ljudi koji najbolje puni linije novinarima, mislim, on se toliko udomaćio da će teško izaći. Ajde potroši 5 minuta svog toliko vrijednog vremena pa pogledaj kako on to puni redove. I to ne samo on, ovaj je gori od Kutle, jer njemu u novinama žive i advokat, žena, direktori, stalno žive u novinama, a i za razliku od Kutleše kojeg ne vidiš na SDA top10, ovaj ti je i prije par dana sazvao skupštinu (ajde samo pogledaj dnevni red i onda reci da se ne treba opterećivati Dušanićem). Mislim, zbilja van svake pameti. Ajde mi učini uslugu, otiđi prekosutra u centar Prnjavora, i pliz, probaj ispred robne kuće i iz sveg glasa se zaderi nešto u stilu "ne treba se opterećivati Dušanićem. Vrijeme prvobitne akumulacije kapitala je prošlo" (neovisno što tebi ova rečenica znači, mislim da će te ljudi nagraditi za trud). E, ajd neka bude u 4 sata popodne da bude efektnije. Mogu ti sredit i neke novinare (mada nisam siguran koliko će tada ikome bit do novinara).

(nemam ništa protiv tih kompanija, ali protiv Dušanića itekako imam. Uostalom, stoj tu i gledaj. Samo ću ti nešto reći, ovo nije KIM, ovo nije CHROMOS Boje i Lakovi, ovo nije Slobodna Dalmacija niti nekakvi Croatia Bus, draga franciska, ovo ti nije ni Tisak, ni Diona, ni TV Marjan, ni Jadrantekstil, ni Radio Dalmacija, ni Dalma, ovo čak nije ni Zagrebdrvo (nisu svi jednako loše prošli), Gradski podrumi (to je bila Zagrebačka firma), Koteks, naravno, ikad čula za Drvodjelac, Autosaobraćajno poduzeće Đakovo, Obod Zagreb, OTP Karlovac, Preradu, Jadransku Pivovaru, Obnovu iz Splita, Uzor, MILS, Jugoplastiku, možda Kaštelansku rivijeru? Uoči o kolikim se razmjerima radi; Gucića koji je imao "profinjeniji" način ovdje ne spominjem (pogledaj PVOS, to je posao koji se netko potrudio smisliti, i zavozio proces punu deceniju), ali meni su Kutle i Dušanić jako slični; sreća po BiH što Dušanić nije imao prste u bankama, jer je Kutleša samo hrvatske banke oštetio za više nego je najbogatijem Balkancu u to vrijeme bila aktiva. Lako da nema banke u HR koju na neki način nije oštetio; znam za više od 10 banaka koje su popušile masno). Eto tebi tvoga Dušanića, drago mi je da se malo pisalo o ovome, jer sam sad čvršći u odluci da se ne diram u to.
Ovdje je samo jedna stvar bitna: pravna država nije dovoljno jaka, da ga spriječit da oštećuje poduzeća ukoliko to ne bude radio glupo kao sada (koliko je Kutle dobio? Ustvari, koliko je Dušanić dobio). Kao veliki dioničar on može paralizirati rad i razvoj poduzeća, a bome što taj drugo i radi.
Samo uoči jednu jako bitnu stvar:
-ekstrapoliraj vrijednost gorespomenutih poduzeća do kojih je Kutle došao samo u Splitu (fale mi još neka poduzeća, ali nisam siguran; tada sam ipak bio još mali), uzmi pretpostavku da ih je država tada darovala Todoriću. Ta poduzeća povezena danas bi mogla s lakoćom kupiti Elektroprivredu RS, Telekom RS, NIRS i ostale važne subjekte u RS (ja znam da je Jugoplastika bila nekonkurentna jer je izgubila tržište, ali ti vjerojatno ne znaš koliko je Jadrantekstil imao prodavaonica; onima kojima se ova tvrdnja čini pretjerana neka razmisle o činjenici da je ovaj kupio Dalmu kad je procjena bila bezveznih 150 milja KM; Dalma je samo kap u ovome). Eto. Sad ja tebe pitam. Kutle je bio u zatvoru i to, valjda sad neće biti vuk mijenja dlaku, vidiš da on ima udio u nekoj firmi, firma životari. Kupiti ili ne?

Tccc.

netstrider
24.12.2006., 16:51
Imam jedan ispravak (zasad samo taj jedan), Kutle nije uzeo Jugoplastiku (Diokom) jer je tada to poduzeće već ušlo u prevelike probleme. Još jedno od tih xyz poduzeća kojih bi zbilja volio vidjeti popis (navodno nitko ne zna napamet sva imena s popisa) je Mirna iz Rovinja.
Franciska, uoči da su danas mnoge firme koje su u to vrijeme bile propale obnovljene, ali zato su ove koje su tajkuni dirali ostale prazne, kao obilježene nečim. Jel to zato jer su tada otišli pametni i sposobni to ne znam, ali keep it in mind kako se situacija bude razvijala.

Guardian
25.12.2006., 01:24
Dusanic je na zemljistu Metalke iz Prnjavora izgradio zgradu, a stanove je prodavao po ekstra niskoj cijeni u vrijeme kad je bio u tvorziji, kako bi platio kaznu. Prnjavorcani su se nakupovali ekstra jeftinih stanova...

Ovo je provjereno!

salenacionale
25.12.2006., 10:18
Po meni je Dušanić previše kontroverzan da bih se osjećao komotno u preduzeću gdje je on većinski ili najveći akcionar, iako ne sumnjam da su mnogi baš zbog te činjenice uspjeli i solidno profitirati.

Nete, reako bih da ti Franciskin post nije dao spavati (žene, žene :biggrin: ), ali je nabrajanje pola hrv. preduzeća ipak OT :cool: (no hard feelings).

Metalska industrija RS ima potencijala, a neka od preduzeća već sasvim solidno i stabilno rade (METL, UNFC, UTSC, IAT...), tako da se ta grana privrede nikako ne smije zanemariti pri donošenju odluka o investiranju...

franciska
25.12.2006., 16:13
Dušanić ima u Metalu Banja Luka oko 22 %. Mali dioničari 61 %. Ostalo su uglavnom PIF-ovi i još dva nešto veća dioničara.
Ako se radi o poduzeću koje je nekad imalo i stratešku funkciju, zašto bi bilo teško za pretpostaviti da netko želi preuzeti dionice i vodstvo u toj firmi?
Netko tko može razvijati tržišta i staviti silan prostor u funkciju?

Mislim, Nete, da su Kutline hrvatske firme bile u drugoj poziciji od ovih metalaca. Zar su bile dionička društva?
Koliko ja vidim prema BV, MTLB i MTLK imaju prostora za rast.
Zašto netko ne bi napisao u čemu vidi perspektivu tih dionica?
Osim toga, mene zanima, zar Banjalučani ne uče od hrvatskog iskustva?

Guardian, zar to nije lijepo da su se Prnjavorčani nakupovali ekstra jeftinih stanova?

Što se tiče Metala iz Banja Luke, već ste rekli da Dušanić nije uspio rasprodati ili izdvojiti velesajamske hale, znači ima i drugih koji mu mogu stati na kraj.

Smeta me što vam je jedini problem, kako Sale lijepo veli, kontroverzni Dušanić, a ne govorite o djelatnosti i aspektima proizvodnje.
Dakle, da li Metal životari, ili ne. Ja iz bilance vidim da se to kreće, ali možda ja ne znam čitati bilancu, ni P/E nije loš 41.

Guardian
25.12.2006., 20:25
Lijepo je to sto su ljudi kupili jeftine, a dobre stanove. Ali htio sam reci da je covjek na zemljistu MTLK izgradio zgradu za sebe. Ipak on je glavni u upravi. To je problem, on radi tekve stvari u svojim firmama, pokupi sve sto vrijedi, pa ostali nek se ....!

netstrider
25.12.2006., 20:50
" ni P/E nije loš 41." -ovo ti je skoro bolji komentar od:
"Mislim, Nete, da su Kutline hrvatske firme bile u drugoj poziciji od ovih metalaca. Zar su bile dionička društva?"
-Da ja tebe pitam je li Berkshire Hathaways dioničko društvo. Znam, bilo bi glupo kad ti ni ne znaš iz kakve se čaše pije Berkshire Hathaways.
(Sale, ovaj put žena nije razlog kasnog rada; Kutle je razlog. 178 poduzeća. Pogledaj koliko sam ih nabrojao. Mislim, sad je to gotova stvar, ali takav jedan će doći opet za 40 godina).
Ajd nabavi preliminarne bilance dušanizacije za ovu godinu, pa ćemo imati o čemu konstruktivnom raspravljati.
Pozdrav,

net

netstrider
25.12.2006., 21:04
Zaboravljaš reći da firma koja je dobavila materijal i firma koja je gradila to neće imati ništa od tog posla. A kao mu se nešto sudi i sudilo. Ma tome treba tražiti da mu se i sudi u zatvoru.

franciska
25.12.2006., 21:07
Istina je da ja ne znam iz čega se bilo što pije, jer ja uopće ne pijem!
Također je istina da se na forumu znaju hvaliti firme koje imaju P/E preko tisuću i one koje ga naravno uopće ni ne mogu imati.

franciska
25.12.2006., 23:12
Lijepo je to sto su ljudi kupili jeftine, a dobre stanove. Ali htio sam reci da je covjek na zemljistu MTLK izgradio zgradu za sebe. Ipak on je glavni u upravi. To je problem, on radi tekve stvari u svojim firmama, pokupi sve sto vrijedi, pa ostali nek se ....!

Niste mi odgovorili kako on može sve pokupiti u Banja Luci kad se pogleda profil svih investitora?
Također pitanje za Banjalučane, je li Metal firma od značenja za RS, dakle neovisno od Dušanića, firma koja mora postojati i od koje se očekuje razvoj.
Osobno me najviše čudi što ne ostvaruju prihode u inozemstvu.

Guardian
26.12.2006., 02:56
Istina je da ja ne znam iz čega se bilo što pije, jer ja uopće ne pijem!
Također je istina da se na forumu znaju hvaliti firme koje imaju P/E preko tisuću i one koje ga naravno uopće ni ne mogu imati.

Bezveze ti je ovo prozivanje..., izracunaj P/E te firme na polugodistu i uvecaj ga za barem 40%, ako ne i vise, jer takvi ce sigurno rezultati biti. Stvarno ne vidim zasto vise napadati covjeka zbog hatrije koja je u vecini slucajeva obistinila njegova predvidjanja... (dobro nije josh otisla na 10 KM, ali ne kazem da nece...:rolleyes: :cool: :biggrin: )

Pozdrav i prati MTLB u skoroj buducnosti, moglo bi se tu svasta desavati...

franciska
26.12.2006., 15:56
Eto, to bih ja voljela, da vidimo što će se svašta dešavati.
Voljela bih da mi netko odgovori na već postavljena pitanja:
1. Zar nisu ostali dioničari (i neki fondovi) korektivni faktor Dušaniću?
2. Je li Metal Banja Luka važna firma za RS?

p.s. Ja znam što je eps i p/e kao neki od mogućih pokazatelja...

Guardian
26.12.2006., 16:50
MTLB je donekle vazna firma, imaju dosta robe koje druge firme nemaju, imaju atrakrtivan prostor, a najvaznije je sto imaju sajamske hale. Bez toga u BL i siroj regiji ne bi se mogli odrzavati sajmovi... (naravno ovo sve sam vec napisao)

Pozdrav

franciska
26.12.2006., 17:07
Guardina, oprosti što te gnjavim. Da li možda u perspektivi imaju i izvoz, jer je već netko napisao (možda baš ti) da su nekad bili vrlo aktivni i jaki u izvozu.
Tko bi sada mogla biti njihova tržišta?

Guardian
04.01.2007., 19:47
Ovih dana sam prosetao po halama BL Metala i iznenadilo me da su pune. Menadzment je napokon sklopio dogovor sa nekim ljudima koji ce tokom cijele godine iznajmljivati hale za pristupacnu cijenu. Tacnije radi se o Fitnes Centru koji zauzima polovinu zadnje hale, i tri teniska terena koja zauzimaju pola zadnje hale i cijelu predzadnju. Josh je tu prodajni centar Zastava Auta, Salon namjestaja i josh nekoliko firmi u reklamnim objektima Intala Milici.
Naravno u vrijeme odrzavanja sajmova teniski tereni se sklanjaju.

Cekamo polugodisnje izvjestaje, nadam se da bi mogli biti dobri...

Dreamer
04.01.2007., 21:41
Ovih dana sam prosetao po halama BL Metala i iznenadilo me da su pune. Menadzment je napokon sklopio dogovor sa nekim ljudima koji ce tokom cijele godine iznajmljivati hale za pristupacnu cijenu. Tacnije radi se o Fitnes Centru koji zauzima polovinu zadnje hale, i tri teniska terena koja zauzimaju pola zadnje hale i cijelu predzadnju. Josh je tu prodajni centar Zastava Auta, Salon namjestaja i josh nekoliko firmi u reklamnim objektima Intala Milici.

Neobičan briefing za nekoga tko bi se trebao voditi u rubrici "Metalci u RS"
:)

mirni
05.01.2007., 02:01
Metal Banjaluka je stvarno neopravdano na ovoj temi jer se radi o isključivo trgovačkom preduzeću

Sasko
05.01.2007., 08:47

ovo sto si gore napisao je meni vise negativna, nego pozitivna informacija.

Guardian
05.01.2007., 11:48
ovo sto si gore napisao je meni vise negativna, nego pozitivna informacija.
Zasto? Objasni kad nesto napises!

To moze biti samo + za preduzece, jer im hale ne leze prazne cijelu godinu, nego od iznajmljivanja zarade barem 200 000 KM, a to nije ni malo zanemariva cifra...Pa ako ne znas radi se o trgovackom preduzecu koje solidno radi, i koje ima nekoliko sajamskih hala na veoma atraktivnim pozicijama.Da li je bolje da stoje prazne (osim u sajamskim danima) ili da su pune i tokom sajma i tokom ostatka godine???

franciska
05.01.2007., 15:33
Metal Banjaluka je stvarno neopravdano na ovoj temi jer se radi o isključivo trgovačkom preduzeću

Mislim da nije neopravdano, jer se radi o trgovini metalima.
Može li netko napisati odakle metali i kome ih prodaju?
Da li su dakle vezani za proizvodnju i tko su krajnji korisnici?
Ponavljam i pitanje o potencijalnom izvozu? Zemlje u koje se nekad izvozilo bliske su sa Federacijom, možda postoji prostor za dogovor?

netstrider
06.01.2007., 23:53
Je, neopravdano je, jer dobit ostvaruju na najmu teniskih terena i fitnes centara, a sekundarno se bave prodajom svačega, dakle i tih metala. Sasvim primarna djelatnost je sjedenje u Dušanićevom portfelju.
Inače, čini mi se da tog s tenis terenima nije trebalo puno nagovarati da dođe tu. (budala je taj koji ga u srijedu ne izbaci i sam počne voditi taj posao, ali.. dok se tu vlasnička ne promijeni, neće to nigdi dogurat)
Guardiane, uoči da je ovo na neki način objašnjenje zašto je to loše. To što iznajmljuju znači da firma ništa ne radi. Mislim, još bi najbolje bilo da oni plaćaju nekome da drži kod njih frizerski salon (diže vrijednost lokacije), a ni to ne bi trebalo začuditi. Problem s Dušanićevim firmama je što su one ničije.
Pozdrav,

net

Mikey
07.01.2007., 00:16
Duško je u MTLB prebacio akcije na familiju....

franciska
07.01.2007., 17:40
Problem s Dušanićevim firmama je što su one ničije.

Ako su ničije, onda može doći do preuzimanja.

Ovdje se samo spekulira oko prostora, hala. Molila bih, stvarno, nekog iz Banja Luke da opiše tržište Metala i moguću ekspanziju, stvarnu ili potencijalnu, bez obzira na sadašnji menađment.

Na primjer, mene zanima koliko sudjeluju u građevinarstvu, da li imaju određeni monopol u trgovini metala na veliko i dr. Izvoz...(već sam bila postavila ta pitanja).

franciska
11.01.2007., 12:24
"Kompanija Dušanić je dala 20 kamiona Volvo Metalu, a na osnovu njih dobila hipoteku na Metalovu sajamsku halu kako kriminalci iz preduzeća Banjalučki velesajam ne bi došli u priliku da nam oduzmu te nekretnine. Ostvarene su dvije namjere - zaštita hale i razvoj transportne funkcije u preduzeću.", ističe
Dušanić, dodajući da je sve poteze u Metalu povlačio da bi preduzeće očistio od dugova i zaštitio njegovu imovinu.

izvor: "Nezavisne novine" 09/2006

netstrider
11.01.2007., 12:38
Hvala na inf. Umrit ću. Umrit ću od smija. Pa on će sve te firme gadno zajebat ponajviše svojom nesposobnošću. Na kraju ću doć ja neku tako drljo i uzet mu tu licencu za Volvo (obzirom šta je učinija nije ni čudo da su mu je dali; očekujući mu je uzet prvom prilikom). Mikey, razlog vlasničkog preslagivanja na obitelj je jasan - štiti imovinu. Inače, ovo ima veze s temom koliko i sam Metal BL o kojem bi volija da raspravljamo na temi Ulaganje u RS (svaka rasprava o Metalu BL je zapravo rasprava o Dušaniću i vlasničkoj strukturi): Kompanija Dušanić je počela kupovat PROM. Svi dioničari PROM (nemam jer mi je skupo, ali zamalo sam kupio čisto iz solidarnosti), ne dajte se, dapače. Inače, Prnjavorske firme su u BiH vj. najgore prošle u privatizaciji, jer je ovaj prodao mahom svu imovinu bila ona u BiH, a pogotovo onu koja nije bila u BiH. I ova priča s Metalom ti jasno pokazuje da su se hale počele iznajmljivati kad je gad to uzeo sebi. Ispada da je Metal vlasnik biznisa i starih kamiona, a vjerojanto mu Dušanić leasea prostor. Čak ni udio u Metalu ne može izgubit jer ga nema, a vjerojatno je sad dovoljno pametan da njegovo ime više ne ide na papire. Lijepo, lijepo, nema šta.
Pozdrav,

net

tuzlak
11.01.2007., 14:08
Netsrider, šta misliš o ELVACO a.d. Bijeljina, ali ne ono što se vidi, nego tvoja procjena obzirom na vlasničku strukturu (većina iz porodice Integral Inženjering Slobodana Stankovića) ?

netstrider
11.01.2007., 16:11
Vidim i ovdje post, ali odgovorio sam ti na Ulaganje u RS, jer mi se čini da tamo više pripada (usput, TDSK bi bio prije ovih Metalac u RS), a pro po posta gore, PROM je jednako metalac kao Metal BL jer im se u velikom dijelu asortiman poklapa (Promet radi prodaju na malo).

GG
11.01.2007., 19:49
Vidim i ovdje post, ali odgovorio sam ti na Ulaganje u RS, jer mi se čini da tamo više pripada (usput, TDSK bi bio prije ovih Metalac u RS), a pro po posta gore, PROM je jednako metalac kao Metal BL jer im se u velikom dijelu asortiman poklapa (Promet radi prodaju na malo).

Složio bih se u potpunosti. Tema Metalci RS trebala bi biti tema o tvrtkama koje se bave metalnom industrijom. To su prije svega prerađivaći (proizvođaći), a ne trgovci (prodavači). Od većih tu su:
UTSC - proizvodnja cijevi od čelika
UNFC- proizvodnja cijevi od čelika
METL - proizvodnja brava i okova
MTLK - proizvodnja veznih elemenata, lanaca i sl.
...

Ima ih još, ali da vas dalje ne zamaram.

Pozdrav

GG

franciska
12.01.2007., 11:02
Ja pak smatram da su dijelovi proizvodnog procesa i distribucija i trgovina.
Zato stalno postavljam pitanje o djelatnosti Metala Banja Luka, jer ako je ipak njihova osnovna djelatnost trgovanje i transport metalima (pogotovo na veliko) oni ipak pripadaju ovdje.
Naime pretpostavljam da za trgovinu metalima treba taj metal i obraditi.

Puno sam tražila po internetu Metal ad Banja Luka, ali mogu naći samo pojedinačne vijesti, tu i tamo.
Znate li možda neku stranicu koju bih mogla pogledati ili telefonski broj na koji bi se mogla obratiti za detaljnije informacije o poduzeću?

GG
18.01.2007., 10:43
Ima li netko objašnjenje sa UTSC?

Ušao sam sa manjim iznosom prije cca 3 mjeseca i danas sam u situaciji da razmišljam prodati ili dokupiti.

Fundamenti joj nisu loši i pratim je već neko vrijeme.

Ono što me iznenađuje je činjenica da se dionicom konstantno trguje na 0,5 KM (niti fenig manje, niti fenig više). Ovo mi izgleda veoma čudno. Znam da ne treba tražiti uzorke na burzi, ali zar nije neobično da je cijena unatoč trgovini već 4 mjeseca konstantna.

I evo kako sada stvari stoje - danas opet trgovina na 0,5.

Pozdrav

GG

Guardian
18.01.2007., 21:55
Ulazi po toj cijeni dok je ima, kad skoci ulazicemo po vecoj cijeni. Ta firma po fundamentima i po poslu kojim se bavi, po perspektivi tog posla, sigurno vrijedi vise!

Poz

Mikey
18.01.2007., 23:07
Već je Mirkoslav objasnio na temi Ulaganje u RS.
Radi se o interesima (i brzini) ili možda o samo jednome:confused:
Nebih ih ovako javno spominjao ali oni sigurno znaju koji su.
Zanimljivi su naime svi ti Mitalli, Slovenci i ini....barem meni.
Treba vidjeti tko tu koga i kad...barem se tako meni čini.

GG
19.01.2007., 13:48
Hvala na odgovoru. Ovo samo potvrđuje moja razmišljanja.

Nažalost trenutno nisam u mogućnosti kupovati dionice, jer još nije riješeno pitanje custodya i trenutno je moguća samo prodaja (barem za Hypo), ali valjda će se i to pitanje uskoro riješiti.

Pozdrav

GG

franciska
19.01.2007., 22:04
Hypo će vjerojatno profunkcionirati kroz tjedan dana. Dobili su odobrenje, sad sređuju papirologiju.
Ali čemu kupovati UTSC, daj si pogledaj vlasničku strukturu. Radi toga se cijena ni ne miče.
Uloži u MTLB, tamo će slijediti preuzimanje kad tad.

netstrider
19.01.2007., 23:57
Iss. franciska, daj otvori temu Metalci u CG za takve postove, zbilja nema smisla. (čak je bilo i malo groteskno)
Nemam ni UTSC ni MTLB, ali je jasno koja je bolji buy ako ono ne iz vlasničke strukture, onda bome iz aviona.

mirkoslav
20.01.2007., 08:58
Ja imam UTSC, a imao sam i MTLB, pa nisam htio komentirati. Ali ajde, malo... Slovenci/Alpos zasad dok je stanje kakvo je ne prikazuju dobit i nemaju razloga za to, još je vrijeme ulaganja i investicija, pa više manje sve završava u dugorocnim rezervisanjima, kapitalu, poslovnoj imovini...book je narastao duplo prošle godine, vjerujem da će i ove biti slično. Rade svoj posao i situacija je jasna i čista, perspektiva dobra i bla bla. I meni je MTLB bio bolji pick od UTSCa, ali tad kad sam je kupovao po 0.06KM nitko je nije htio...
UTSC ima mali free float i to nije špekulativna hartija, to stoji, ali...

U stvari se pomalo osjećam glupo što ovo pišem, jer ću dokupljivati UTSC koliko god se bude dalo po ovim cijenama

Yuppie
29.01.2007., 11:30
Da li neko moze da prokomentarise nisku cijenu Rudnika zeljezne rude Ljubija (LJUB) kada su vlasnici 49% Novih rudnika Ljubija?! kako je pravno usaglasena nova kompanija i sta se desava sa novcem od prihoda nove kompanije (sve se reinvestira ili..??) + Da li su dostupni skoriji bilansi Novih rudnika - jako me zanimaju. Uostalom sta je Mittal-ov sljedeci korak po pitanju eventualne promjene vlasnicke strukture? Neko od vas zna da cita misli i koristi telepatiju??:))

Guardian
29.01.2007., 11:44
Gdje si nasao podatak o 49%, ja sam ga trazio, ali nigdje nisam nasao...Bio bih ti zahvalan kad bi postavio link...

Yuppie
29.01.2007., 12:48
Hmmm podatak je bas transparentan i naletio sam na njega i slucajno par puta. Evo nekih od linkova koji pominju odnos vlasnistva:

http://ba.seebiz.net/?cat=59&id=10587
http://ssla.oneworld.net/article/view/85746/1/2245
http://www.opstinaprijedor.org/akt/51.htm

Pozdrav

Jumbo
31.01.2007., 10:15
"Metalna industrija Prijedor sa ino-partnerima ugovorila poslove vrijedne šest miliona KM

http://www.biznis.ba/index.php?optio...15&Ite mid=59

Vrijedi pogledati.

Pozdrav,"

Evo da prebacim Bobanov post s Ulaganja u RS.

Kad sam otvorio ovu temu nadao sam se da će biti više govora o malim metalcima koji imaju veliku mogućnost rasta, kao što je MIP ili Metalno Zvornik.
To su firme koje se trže na smiješnim cijenama, a kod njih rast prihoda je lako povećati za 100 %, što sada dokazuje MIP.

franciska
31.01.2007., 17:00
A što ćeš sa Metalno Zvornik, kad Spasojevići drže 67% dionica.

Ja gledam dokupljivanje MTLB do 0,6.

Guardian
31.01.2007., 17:26
Hmmm podatak je bas transparentan i naletio sam na njega i slucajno par puta. Evo nekih od linkova koji pominju odnos vlasnistva:

http://ba.seebiz.net/?cat=59&id=10587
http://ssla.oneworld.net/article/view/85746/1/2245
http://www.opstinaprijedor.org/akt/51.htm
Pozdrav

Hvala za linkove, proucih ovo, raspitah se detaljnije sta ova organizacija znaci za RZR ljubija i shvatih da ne vrijede nista...
Oni su samo vlasnici u novoj firmi, i nista vise...

Stara firma, hm, gotovo da ne radi, dugove su ocistili, a u bilansima vlasnika novog posla, u ovom slucaju LJUB iskazuje se samo dividenda koju dobiju od nove firme, ali ne i dio prihoda nove firme...

A pogledaj koliki im je kapital u knjigama, a koliko im je procjenjen kapital prilikom ulaska u novo preduzece...

Sve su to negativne stvari joint venture-a....

Maped
31.01.2007., 20:37
Guardian,

U potpunosti se slazem sa tobom ali bi dao malu korekciju i dopunu na tvoj prethodni post.

RZR nema cak ni dividendu.

Ne bih bas generalizovao da je JVC negativna stvar. Mnogo pozitivnih stvari tu ima (zaposleni, drzava naplacuje porez, koncesiju na rudu, velika su ulaganja itd.). Samo fakticki mi mali akcionari nemamo interesa za trgovanje sa tom akcijom.

To nas isto ceka i kod RITE.
Vec si spomenuo procenu kapitala prilikom ulaska u novo preduzece kod RZR. Kada pogledamo odnos koji je postavljen u sporazumu sa CEZ (ucesce u kapitalu je 51% na prema 49%) i da CEZ investira 1,4 mlrd onda je tacno moguce da i u RITE usledi neka procena kako bi matematicki dosli na 49% vrednosti u kapitalu (verovatno kroz procenu vrednosti osnovnih sredstava).
Ali sva ta osnovna sredstva idu u novo preduzece koje je organizovano kao d.o.o. i mi kao akcionari sta bi imali?
Nista !!!.
Ona se u RITE samo knjigovodstveno evidentiraju kao dugorocna ulaganja.

Guardian
01.02.2007., 05:00
Rite ce to ucesce evidentirati samo na dijelu Ucesca u imovini drugih pravnih lica. Bilans uspjeha postojace samo pod uslovom da posluju pozitivno (odnosno ako nova firma bude dala dividendu), a pogledajte kad ce se obaviti izgradnja (citaj 3 do 5 godina), znaci do tad nista nemate...

Yuppie
01.02.2007., 09:08
Dividende nema, jer se sve ponovo reinvestira. Samo nagadjam logicki. A ako se bude dijelila dividenda, a hoce, onda od tih 49% dividende koje primi RZR Ljubija kao vlasnik, a koji nema nikakve troskove, nego im je to cista kinta, mi "akcionari akcionara" imamo proporcionalni udio u tih 49%. Posredno upravljanje, sta ce biti s tim?? Ipak ce se preko tih 49% akcije starih rudnika morati prije ili kasnije pretvoriti u akcije Novih rudnika, samo je pitanje ko ce otkupiti dio drzavnog kapitala u Novim rudnicima?!?!
Pozz

Sefika
01.02.2007., 10:14
"Metalna industrija Prijedor sa ino-partnerima ugovorila poslove vrijedne šest miliona KM

http://www.biznis.ba/index.php?optio...15&Ite mid=59

Vrijedi pogledati.

Pozdrav,"

Evo da prebacim Bobanov post s Ulaganja u RS.

Kad sam otvorio ovu temu nadao sam se da će biti više govora o malim metalcima koji imaju veliku mogućnost rasta, kao što je MIP ili Metalno Zvornik.
To su firme koje se trže na smiješnim cijenama, a kod njih rast prihoda je lako povećati za 100 %, što sada dokazuje MIP.

Može li malo komentara za MIP.
Sklopili vrijedan posao, a odjeka na dionicama nema.
Ima li nesto sto nije vidljivo nama običnim smrtnicima?
Kakva je perspektiva ove dionice?

Hvala unaprijed na komentarima

Guardian
01.02.2007., 11:25
Dividende nema, jer se sve ponovo reinvestira. Samo nagadjam logicki. A ako se bude dijelila dividenda, a hoce, onda od tih 49% dividende koje primi RZR Ljubija kao vlasnik, a koji nema nikakve troskove, nego im je to cista kinta, mi "akcionari akcionara" imamo proporcionalni udio u tih 49%. Posredno upravljanje, sta ce biti s tim?? Ipak ce se preko tih 49% akcije starih rudnika morati prije ili kasnije pretvoriti u akcije Novih rudnika, samo je pitanje ko ce otkupiti dio drzavnog kapitala u Novim rudnicima?!?!
Pozz
Sve je to lijepo, ali gdje su bilansi, kako mi znamo da su rudnici sve reinvestirali? Kako znamo da Mittal nije usao sa novim parama i sve dokapitalizovao???

Uz to prije neki dan sam nesto gledao na tv-u i citao u novinama, da rudnici tek sad hvataju zalet, tacnije da josh nisu postali profitabilni...

A uz to Mittal je prije odredjenog vremena najavljivao da ce od drzave otkupiti sve akcije u starim rudnicima, znaci mali akcionari su na neki nacin na cjedilu...

I za kraj, mislis li da su oni zainteresovani da postanu a.d.??? Znas li kolike im slobode pruza d.o.o.?

amer
01.02.2007., 12:29
METL danas nešto opet porasla, gledam ima teoretski dobrih osnova prema FI i koeficientima. Može li mi netko malo više reć o toj firmi ?

amer
01.02.2007., 12:40
METL danas nešto opet porasla, gledam ima teoretski dobrih osnova prema FI i koeficientima. Može li mi netko malo više reći o toj firmi ?

Yuppie
01.02.2007., 12:58
Guardian,
Pa bez obzira, kupili drzavni kapital ili ne oni su A.D. S tih 49% posto koje bi hipoteticki kupio Mittal, ne otkupljuju oni sve akcije,nego samo drzavnih 65% od 49%, znaci mali akcionari postoje i ostaju u Novim Rudnicima. A sto se tice bilansa, nemam pojma kao ni ti, ali po obimu proizvodnje trebalo bi da je prihod odlican. Samo nevolja je u tome, sto se neproporcionalno uslo u joint venture posao. Drzava je napravila glupost time sto je dala 51% vlasnistva za ne znam 20-ak miliona i za "trziste", a s druge strane unijela je kopove, ljude, kakvu-takvu opremu itd..i dobila 49%. Sve u svemu, 46 mil. KM trzisne kapitalizacije za 49% Novih rudnika????!!!! Pa zar to nije PREMALO!

mirni
01.02.2007., 13:10
[QUOTE=amer]METL danas nešto opet porasla, gledam ima teoretski dobrih osnova prema FI i koeficientima. Može li mi netko malo više reć o toj firmi ?

Po meni sjajna kompanija. Zadnjih osam godina povećavaju prodaju za oko 25 % godišnje , nemaju dugova. P/S 0.35. Koliko znam da preko 50 % proizvodnje izvoze i imaju potrebu za novim radnicima.:thumbsup:

Jumbo
01.02.2007., 13:33
Može li malo komentara za MIP.
Sklopili vrijedan posao, a odjeka na dionicama nema.
Ima li nesto sto nije vidljivo nama običnim smrtnicima?
Kakva je perspektiva ove dionice?

Hvala unaprijed na komentarima

Kao da si prozvala ulagače pa se danas počelo s njom trgovati.
MIP je na ovoj cijeni sigurno najeftiniji metalac, ali problem je što nema količine na prodaji, a bez volumena ne može ni cijena rasti.
Klasična nelikvidna dionica koju treba vrijedno skupljati i jednog dana uzeti 3-4 puta na ulog.

Guardian
01.02.2007., 14:27
Guardian,
Pa bez obzira, kupili drzavni kapital ili ne oni su A.D. S tih 49% posto koje bi hipoteticki kupio Mittal, ne otkupljuju oni sve akcije,nego samo drzavnih 65% od 49%, znaci mali akcionari postoje i ostaju u Novim Rudnicima. A sto se tice bilansa, nemam pojma kao ni ti, ali po obimu proizvodnje trebalo bi da je prihod odlican. Samo nevolja je u tome, sto se neproporcionalno uslo u joint venture posao. Drzava je napravila glupost time sto je dala 51% vlasnistva za ne znam 20-ak miliona i za "trziste", a s druge strane unijela je kopove, ljude, kakvu-takvu opremu itd..i dobila 49%. Sve u svemu, 46 mil. KM trzisne kapitalizacije za 49% Novih rudnika????!!!! Pa zar to nije PREMALO!

Pa ako Mittal otkupi 65% LJUB, znaci da je vecinski vlasnik, sa nekih 80% udjela u d.o.o. (mozda malo vise ili manje), ali problem je sto d.o.o i dalje nastavlja raditi i oni cak imaju interesa da A.D. RZR Ljubija dotjeraju do stecaja i postanu vecinski vlasnik svega...
Razmisljaj malo u tom pravcu.

Maped
01.02.2007., 15:09
:nemampoj: Iskreno, ne razumem celu pricu po osnovu RZR. Nema tu polemike, Mittal je vlasnih 51% u d.o.o. Kakva raspodela dobiti? Pa Mittal nikada nece izglasati raspodelu dobiti u preduzecu Mittal rudnici Ljubija d.o.o.

Sto je Mittalu u interesu da preuzme bilanse ZRZ kao akcionarskog drusva i da time preuzima njihove obaveze. Posebno da jos plati za to!!!!!. To je smesno.

Proizvode, imaju ogromne prihode sa tendencijom rasta, veliku dobit sa kojom u potpunosti raspolazu (investiraju u zemlji i inostranstvu). Oni nikada ne mogu biti preglasani na "skupstini" njihovo je 51%.

Cela sustina JVC je da opstane opstina Prijedor i da ljudi imaju od cega da zive, a i drzava da uzme sto se uzeti moze. Da je ostalo kako je bilo RZR bi bio rupa a ne rudnik.

Guardian
01.02.2007., 15:40
A.D. RZR Ljubija gotovo da nema obaveza.

Pogledaj malo zavrsni bilans za 2005. godinu.

amer
01.02.2007., 22:03
Mirni, hvala, ulazim odma, vidim počeo rasti promet zadnjih dana, a i cijena pomalo.

cmyk
25.02.2007., 02:44
MTLB:

[izvor: Centralni registar hartija od vrijednosti RS]
Deset najvećih akcionara:
20.02.2007
Ime % % sa
pravom glasa
PIF "INVEST NOVA FOND" AD BIJELJINA 9,8473767 9,8473767
DUŠANIĆ SANJA 7,034296 7,034296
DUŠANIĆ SLAVIŠA 7,030607 7,030607
DUŠANIĆ MARKO 7,0306009 7,0306009
PENZIONI FOND 6,8778739 6,8778739
PIF VIB FOND A.D., BANJA LUKA 3,8903831 3,8903831
FOND ZA RESTITUCIJU 3,43894 3,43894
PIF "BLB-PROFIT" A.D., BANJA LUKA 2,893557 2,893557
"KRISTAL INVEST FOND" A.D. BANJA LUKA 2,0399943 2,0399943
"POLARA INVEST FOND" A.D., BANJA LUKA 1,8444803 1,8444803
"PIF PRIVREDNIK" A.D. BANJA LUKA 1,8444803 1,8444803

Guardian
27.02.2007., 18:23
Dobro, da zaboravimo priče za mtlb..., one negativne, i da kažemo još jednu pozitivnu, koju sam danas slučajno opazio. Naime, mislio sam da metal ima samo jednu upravnu zgradu, (ja tamo) kad ono međutim, postoji još jedan zgrada u užem centru grada 200 m od Boske, preko puta NBLB ima 4 sprata i poslovne prostore u podnožju. Jest da je oronula, ali ta pozicija itekako vrijedi (uz to danas vidoh da je sve prazno).

Toliko,...., vidim danas i cijena up!

netstrider
27.02.2007., 18:48
Moj savjet je da kažeš nekome da "monitorira" zgradu. Ako Duško skuži osvanut će unutra restoran Dugouško the Zec. Također, treba provjeriti radi li se o nekakvom pravnom sporu ili nećem šesnaestom, to je zbilja dobra lokacija.

Nenade, kad pokreneš fond savjetujem da kupiš (mada sumnjam da je čisto, jer bi donio već Duško (sve i iz pritvora) cigli iz Lopara i zazidao zgradu, radnici Niskogradnje, kamioni Dušanić, materijal Prometov, bome i Metalov, a lovu, užep), e, i ono što Guardian kaže. Nije mi baš jasno odakle nekom ideja da će banka prodavati dio upravne zgradurine u centru grada. To je kao da kažeš da će Kraljica dati posaditibršljan na Buckingham Palace i prodati bazen u sredini svog unutrašnjeg dvorišta zato jer po novom zakonu u Londonu na određenu kvadraturu moraju imati određenu površinu zelenila (kao Tokyo). Ponekad mi stvarno nije jasno. A banke vole velike zgrade u centru grada više od ičega (location,l,l ?).
Pozz

Dakle, ovo je super inf. za MTLB, ali savjetujem vam da to provjerite (ima sumnjivu boju)

mirni
27.02.2007., 19:20
Dobro, da zaboravimo priče za mtlb..., one negativne, i da kažemo još jednu pozitivnu, koju sam danas slučajno opazio. Naime, mislio sam da metal ima samo jednu upravnu zgradu, (ja tamo) kad ono međutim, postoji još jedan zgrada u užem centru grada 200 m od Boske, preko puta NBLB ima 4 sprata i poslovne prostore u podnožju. Jest da je oronula, ali ta pozicija itekako vrijedi (uz to danas vidoh da je sve prazno).

Toliko,...., vidim danas i cijena up!
Mislim da je tu zgradu preuzela Poreska Uprava 2002. godine na ime neplćenih poreskih obaveza.

franciska
27.02.2007., 19:47
Recite točnu adresu pa ćemo provjeriti. Ima razloga zašto Metal ide gore, kao što ste i sami naveli nekretnine, zemljište, izvoz i prihodi.

franciska
01.03.2007., 17:24
MTLB bit će na kontinuiranom tržištu od 7.3., jer ispunjava uvjete likvidnosti.

amer
01.03.2007., 22:07
MTLB bit će na kontinuiranom tržištu od 7.3., jer ispunjava uvjete likvidnosti.

... i METL ...

Sasko
01.03.2007., 22:50
... i METL ...

koji je uzgred rečeno ubilježio povećanje prihoda u odnosu na 2005. od 20% :thumbsup:

cmyk
02.03.2007., 00:45
Metal ide gore jer ga kupuje KRISTAL FOND.

mirni
02.03.2007., 00:48
Ima nas još koji ga kupujemo.:) A i kupovaćemo ga još:rolleyes:

Guardian
02.03.2007., 01:21
Na koji si Metal mislio BL ili Gradiška.

A Neto rezultat Gradiščaka me malo iznenadio, s tim da su imali odličnu poslovnu godinu.

mirni
02.03.2007., 08:48
Ima nas još koji ga kupujemo.:) A i kupovaćemo ga još:rolleyes:
Ja sam mislio na METL:thumbsup:

Jumbo
02.03.2007., 10:43
Pročitao sam ponovo prvi post i shvatio da smo svi pisali o Metalotehni pod Ulaganje u RS, a oni su isto Metalci, mislim rade proizvode od metala, što se jasno vidi iz njihovih web stranica. Kada sagrade one 3 hidroelektrane, to će im biti dodatna djelatnost, ali coure biznis će im i dalje biti metal.

Zbilja me zanima kakav će biti FI za 2006. Onaj za 2005. je tako naštimavan da u stvari iz prikazanih prihoda nisu mogli isplatiti sve plaće radnicima, a iz pouzdanih izvora znam da su plaće redovite.
Ipak je najveći dioničar zamjenik ministra i mislim da si sada ne smije dozvoliti prozivanja zbog nepravilnost rada njegove firme.

Pepi
02.03.2007., 10:56
Ako je vjerovati nalozima, na kupnji je već nalog na MTHN na 0.22

dragon
08.03.2007., 10:01
Vidim da ima nesto prodaje za FUSO i cijena je niska.

Koliko znam, oni nesto rade i proizvode, a ako neko ima vise saznanja , molim da komentarise!
Vjerujem i da ce im cijena otici gore, cim ih trziste zapazi.

Pavlek
08.03.2007., 10:42
U prilogu se nalazi dokument koji je wiiw napravio krajem 2006. godine. Bavi se pregledom metalske industrije u BiH i ima dosta interesantnih podataka o pojedinim metalcima u RS.
Iako dokument na prvi pogled nije pretjerano zanimljiv za citanje, mislim da bi ga svatko tko ulaže u ovaj sektor trebao pročitati...

Pozdrav,
Pavlek

franciska
08.03.2007., 13:30
Tu se nema što misliti, nego pokupovati Birač, čim više, tim bolje.

Maped
08.03.2007., 19:57
Hm, hm, hm,

Franciska, zasto Birac? Ne razumem zasto ljude navlacis na tanak led.
Pa da li uopste znas kako je on organizovan i kakav ce rezultat ostvariti u ovoj godini.

Razmislite o njegovoj organizaciji, vlasnickoj strukturi, nacinu poslovanja.......
Nemojte samo gledati slepo u izdate bilanse.........

Osecam da ce se svi ulagaci u Biraca okomiti na ovu konstataciju, ali .......

Mislite o tome.....

mirkoslav
08.03.2007., 20:08
U prilogu se nalazi dokument koji je wiiw napravio krajem 2006. godine. Bavi se pregledom metalske industrije u BiH i ima dosta interesantnih podataka o pojedinim metalcima u RS.

Ovdje možda neznaju svi da se UTSC ponekad (kao u ovom dokumentu) vodi kao Alpos T.C. (većinski slovenski vlasnik Alpos). Kompanija je očito preimenovana, ali se negdje vodi pod starim, negdje pod novim imenom.

Wiz-Dinero
10.03.2007., 19:03
pokusavam naci jedan clanak u el. izdanju GLASA SRPSKE,ali ne uspevam...
naime,pise se o tome da LVD preuzima banjalucki JELSINGRAD - JFAM!

nista se jos nije konkretno dogodilo,ali postoji ozbiljna ponuda...MOGLO SE VIDETI I PO PROMETU U PETAK!

ima li neko vise informacija?
POZDRAV

koristan link: http://www.lvdgroup.com/

franciska
10.03.2007., 20:06
Hm, hm, hm,

Franciska, zasto Birac? Ne razumem zasto ljude navlacis na tanak led.
Pa da li uopste znas kako je on organizovan i kakav ce rezultat ostvariti u ovoj godini.

Razmislite o njegovoj organizaciji, vlasnickoj strukturi, nacinu poslovanja.......
Nemojte samo gledati slepo u izdate bilanse.........

Osecam da ce se svi ulagaci u Biraca okomiti na ovu konstataciju, ali .......

Mislite o tome.....

Ma to smo već sve razmatrali, pogledaj malo od početka.:)
Nije tanak led, nego ako nešto ima perspektivu i izvan RS, onda je to
BIRA.

Guardian
10.03.2007., 20:44
Ali po hiljadu puta smo skontali da Bira ne vrijedi pri ovakvom načinu upravljanja...

Jedino nam preostaje da dignemo tužbu protiv menadžmenta..., a to bi mogli uraditi u još kojoj firmi, pogotovo u onoj koju i ja i ti (franciska) imamo...!

Maped
11.03.2007., 04:39
U poslednje vreme posmatram UNFC. Ko sta ponudi sve se cisti.
Fond PIO je bio na 1.10 ali su ga pokupili, (ne znam da li delom ili svu ponudu, neki kazu da se povukao delom u zadnjem momentu)
Ponude vise nema sledeca mozda bude + 20%. Kako je krenulo i to ce biti pocisceno.

Informacije koje sam dobio govore da fabrika dobro radi u poslednje vreme i da ima dobru perspektivu. Cak su i neku opremu zamenili. Radnice zadovoljni.

Ovo su sve informacije do kojih sam dosao.
Ima li ko sta detaljnije o svemu tome?
Kakva je situacija tamo?

franciska
11.03.2007., 11:37
Ali po hiljadu puta smo skontali da Bira ne vrijedi pri ovakvom načinu upravljanja...

Jedino nam preostaje da dignemo tužbu protiv menadžmenta..., a to bi mogli uraditi u još kojoj firmi, pogotovo u onoj koju i ja i ti (franciska) imamo...!

Ja sam ZA, samo da još dokupim :)

mirni
12.03.2007., 03:02
Fond PIO je bio na 1.10 ali su ga pokupili, (ne znam da li delom ili svu ponudu, neki kazu da se povukao delom u zadnjem momentu)
Ponude vise nema sledeca mozda bude + 20%. Kako je krenulo i to ce biti pocisceno.

Nije Fond PIO, već Bors Fond.

Jumbo
12.03.2007., 19:13
Odlični rezultat UNFC i ne baš tako dobar Metal BL, ali kako je već rečeno MTBL ni ne spada na ovu temu, osim po nazivu.

Finac
12.03.2007., 19:46
Odlični rezultat UNFC i ne baš tako dobar Metal BL, ali kako je već rečeno MTBL ni ne spada na ovu temu, osim po nazivu.

Pre nekoliko dana sam napisao na temi "Ulaganje u RS" o rezultatima UNFC za 2006. godinu (mrzi me da kopiram), a sada se to samo potvrdilo objavljivanjem FI.
Odlican rezultat, sa sjajnim trendom rasta u poslednje tri godine (svake godine prihodi duplo rastu). :thumbsup:

GG
16.03.2007., 22:54
Mirkoslave evo nešto za tebe. Ako se ostvare prognoze za slijedeću godinu:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: , a kao su se stvari do danas odvijale sa UTSC ne izgleda uopće nemoguće.

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=7278&meni=5

Pozdrav

GG

mirkoslav
17.03.2007., 00:32
Ja se i dalje pitam koji mi je vrag bio da uopće pišem o ovoj firmi. Ali nadam se da sam nekome i pomogao. A ne samo navukao da mi se pridruže u kupnji.

nedeljko
18.03.2007., 00:25
Mirkoslave, mene nisi navukao na kupnju i budi bez brige neću ti smetat.

Zašto?

Ne mislim da ova firma ne vrijedi, dapače, još prošle godine poslije financijskih izvještaja sam ju usnimio kao jednu od boljih prilika na tržištu ali tu sam našao jedan veliki ALI.

To je da tu ima jako malo slobodnih dionica i za njihovu kupnju treba biti jako strpljiv. U ovom trenutku prvih osam dioničara drže 97,2% dionica ili gledajući sa druge strane još ima slobodnih 2,8% (362.192 kom.) ili po dioničaru u prosjeku samo 545 komada.

Mirkoslave, nadam se da sam ti ovim postom pomogao i odagnao možebitno guranje na kupnji jer ovdje se teško može kupiti i mala količina bez dizanja cijene.

Ja mislim da u RS ima još prilika u najmanju ruku kao što je UTSC ali se ne treba toliko truditi da se skupi neku količinu kao što je kod ovog slučaj, a tebi Mirkoslave čestitam na strpljivosti.

Guardian
18.03.2007., 02:26
Strpljen = spašen!

Mislim da je MirkosLAV u pravu..., skupljati i ćutati..., kad dodje vrijeme prezentovati.

dragon
20.03.2007., 10:42
Evo i jedan zaboravljen papir:

Kompanija Fusol A.D. Nevesinje bavi se razvojem i proizvodnjom upravljackih mehanizama, sistem ozubljena letva, za putnicka vozila, a u planu je i proizvodnja nekih dijelova upravljackog mehanizma i za teretni program.
Fabrika je osnovana 1976. godine, s osnovnom namjenom proizvodnje upravljackih mehanizama za putnicka vozila po licenci firme TRW, BRESCIA Italija.
U prvoj fazi razvoja fabrika je bila osposobljena za proizvodnju od 70 do 80.000 komada godisnje. Tokom 1986. i 1987. godine izradjen je i realiziran investicioni program prosirenja, rekonstrukcije i modernizacije proizvodnih kapaciteta, cime je postojeci kapacitet uvecan za vise od 2,5 puta i uspostavljeni svi potrebni uvjeti za proizvodnju 200.000 komada godisnje. Uz ovakve uvjete fabrika je ostvarivala godisnju realizaciju od 14.000.000 DM, te zaposljavala 276 radnika.

Iz poznatih razloga razvoj fabrike zaustavljen je 1992. godine, iako su bile osigurane sve pretpostavke za nastavak uspjesnog razvoja.
Danas fabrika posjeduje vrlo dobru i obimnu infrastrukturu, sa sirokom paletom preciznih i stabilnih masina i uredjaja, kao i potrebne montazne linije. Sistem postizanja kvaliteta proizvoda u potpunosti je zaokruzen.
Fabrika posjeduje sve potrebne uredjaje za staticko-dinamicka ispitivanja finalnog proizvoda. Projektovani kapacitet fabrike koristi se sa svega 20% uz zaposlenost 155 radnika, sto pruza velike mogucnosti za proširenje proizvodnje i usvajanje novih proizvoda. S tim ciljem, u posljednje dvije godine obnovljeni su kontakti s davaocem licence, kompanijom TRW u Italiji, kako bi se postigla pozicija za neke upravljacke mehanizme iz teretnog programa, a rezultat je to da se uzorci uradjeni u FUSOL-u vec nalaze na homologacionim ispitivanjima.
Takodjer se radi na osvajanju proizvodnje hidraulicnog upravljackog sistema za vozilo Fiat Punto koji ce se u narednim godinama proizvoditi u fabrici automobila Zastava Kragujevac.
Cjelokupna trenutna proizvodnja plasira se na trzista: Srbije i Crne Gore, Italije i Egipta.

Strateski ciljevi fabrike jesu: ocuvati obucenu i strucnu radnu snagu, osigurati nove poslove znanjem i kvalitetom industrijske proizvodnje, osigurati svoje mjesto u autoindustriji, pokazati svojim primjerom da se i na ovim prostorima moze proizvoditi uspjesno i kvalitetno.

www.ac-bih.ba/index.php?file=fusol&filetype=profile

www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=10450&Itemid=59

Guardian
22.03.2007., 20:00
Nego, znam da ovdje ima dosta banjalučana, pa može li mi iko pomoći sa informacijom ko je dobio tender za Alu-panele na novoj zgradi Vlade Republike Srpske?
Ovih dana prolazim pored gradilišta i na obložnim panelima vidim neljepnice www.alumil.co.yu, e sad znamo da je alumil Čačak većinski vlasnik našeg Alpra (ALPR-R-A). Interesuje me da li iko zna da li je alumil dobio tender ili je to ALpro?

Pozdrav i hvala!

P.S. Ova adresa je nekada funkcionisala, ali bolje je da se informišete na www.alimil.gr ili www.alumil.com

Beker
22.03.2007., 22:47
Ja mislim Nisal, ali nisam bas siguran.

cakama
22.03.2007., 23:11
sta mislite o metalnom zvornik jel se isplati kupovati po 0.35
Malo sam nov ovde pa ako moze savjet

Jumbo
23.03.2007., 00:54
sta mislite o metalnom zvornik jel se isplati kupovati po 0.35
Malo sam nov ovde pa ako moze savjet

Ja sam već dosta pisao o njemu i to s razlogom. Prvi sam ušao u MTNO i to još na 0,1. Dokupljivao ga na 0,12 -0,2-0,25.

Sada ga više ne kupujem iz dva razloga. Imam ga dosta i sva mi je lova u dionicama.
Što se tiče vrijednosti.
Na 0,35 je na pola BV. Svi ostali (veći) metalci su iznad 1 BV. Po tome bi cijena mogla narasti duplo da sustigne druge. U 06/2006. prihodi su im narasli 55 %. Po tome bi cijena mogla još više narasti.
Međutim to su samo pretpostavke. Prava istina će se vidjeti tek objavom ovogodišnjeg izvještaja. Ako izvještaj bude u skladu s šesto mjesečnim onda možda više neće biti prodaje na 0,35. S obzirom na vlasničku strukturu cijena će teško značajno pasti i ako budu loše vijesti.
To je samo moje mišljenje, ti donesi sam svoje.

cakama
23.03.2007., 13:53
iz ovog yakljucujem da ne kupujem a ako ce cijena pasti treba bi i ti prodati pa kupiti ponovo kad padne ili ja grijesim

Jumbo
23.03.2007., 21:26
Točno, baš sam to htio reći, ali nisam našao pravih riječi....ili i ja griješim.

Finac
24.03.2007., 14:42
Na jednoj od tema jedan od forumasa je komentarisao odnos trenutne trzisne kapitalizacije i ukupnog poslovnog prihoda preduzeca (mislim da je rec bila o HETR). Odlican kriterijum za ocenu, po mom misljenju! Zasto? Pa, ako preduzece u narednom periodu (citaj: nekoliko godina) ne moze da "oplodi" svoj kapital ni sa minimalnom marzom, cemu onda poslovanje tog preduzeca. Sve ostalo je zanemarljivo, jer ukoliko dodje do potencijalne transakcije (mozda nikad i ne dodje), svaki investitor gleda kako sto pre da vrati ulozeno (sto u slucaju preduzeca sa losim odnosom trzisne kapitalizacije i prihoda nije izvesno).
Zasto sve ovo pisem na temi "Metalci u RS"? Pa, zbog UNFC (UNIS Fabrika cijevi, Derventa). Trzisna kapitalizacija UNFC danas je oko 35 mil KM, a ukupan prihod im je preko 60 mil. KM. Ali, nije to sve - trend prihoda je izuzetno prespektivan i obecavajuci. Proizvodnja od 62,000 tona cevi u 2006. godini, u odnosu na 30,000 tona iz 2005. godine. Struktura trzista na kojima prodaju svoj prozivod je promenjena - uglavnom EU (znaci, izvoz), i oko 15% domace trziste (nema problema naplate potrazivanja, sa cime kuburi celokupna domaca privreda).
A, sada najbitnije - investiranje u novu liniju!!! Investiranje u novu liniju je pri kraju (pocetak rada linije - maj/juni 2007), a kapacitet je neverovatnih - 300,000 tona, sto sa dosadasnjim kapacitetom (koji je 3 puta manji) cini nesto oko 400,000 tona. Ako se uzme prosecna cena kilograma savnih cevi koje oni proizvode od 1 KM do 1.3KM - sami izracunajte koliko je to poslovnih prihoda u narednom periodu (ekvivalent: 1,000 tona - 1 mil. KM). Naravno, skeptici ce reci - kako i kome ce to oni da prodaju? E, tu i jeste poenta, jer je trziste EU "gladno" za cevima, i oni ne bi isli u takvu investiciju da nemaju vec plasiran proizvod. Koliko ja znam, plan prodaje za ovu 2007. godinu je preko 150,000 tona. To znaci da vec imaju toliko ugovorenih poslova za 2007. da jedva cekaju da nova linija proradi. Kada dostignu proizvodnju od predvidjenih 350-400,000 tona cevi - bice u neverovatnih TOP 10 u svetu!:thumbsup:

Perspektiva je sjajna, na long..long period. Sama cinjenica da su direktna konkurencija Mittal-u i Balkalu po znacajnosti izvoza, je sama po sebi impozantna. Ne bi bilo fer ne pomenuti da je ovo jedan od retkih svetlih primera privatizacije u RS i BiH (svaka cast Balkan Steel):pljesak:.
Ni sam ne volim velike postove, a ja se raspisao kao lud...

Guardian
24.03.2007., 16:56
Pričao sam sa ljudima iz Prnajvora o UTSC i rekli su mi da narudžbe iz pomenute firme čakaju po 4mjeseca, jer je sva proizvodnja unaprijed naručena, i tako stalno! To znači da bi i kod ove firme mogli pčekivati ulaganjae u povećanje kapaciteta, jer činjenica je da ne mogu stići uraditi sve narudžbe. Ako je menadžment pametan, moglo bi tu biti dokapitalizacije, što je svakako bolje rješenje, nego uzimanje kredita (po mom mišljenju).

Poz

Finac
24.03.2007., 19:05
Pričao sam sa ljudima iz Prnajvora o UTSC i rekli su mi da narudžbe iz pomenute firme čakaju po 4mjeseca, jer je sva proizvodnja unaprijed naručena, i tako stalno! To znači da bi i kod ove firme mogli pčekivati ulaganjae u povećanje kapaciteta, jer činjenica je da ne mogu stići uraditi sve narudžbe. Ako je menadžment pametan, moglo bi tu biti dokapitalizacije, što je svakako bolje rješenje, nego uzimanje kredita (po mom mišljenju).

Poz

Ocigledno je cela bransa "cevi" izuzetno perspektivna u RS, ali malo komparacije UNFC Derventa i UTSC Prnjavor nije na odmet (na osnovu FI za 2006):

Ukupni posl. prihodi: 60 mil KM (UNFC) vs 15 mil. KM (UTSC)
Trzisna kapit-ja: 34 mil KM (UNFC) vs 13 mil KM (UTSC)
Prodaja ino (izvoz): 85% prihoda (UNFC) vs 13% (UTSC)
Poslednja cena akcije: 1.34 KM (UNFC) vs 1.00 KM (UTSC)
Investicije: UTSC povecava kapacitet 4 puta, za UTSC nemam podatak (mozda neko ima?).

Zakljucke necu da iznosim, to sami uradite. Naravno, ovo su samo neki parametri, ima ih jos sigurno. Molim i ostale da daju neki doprinos ovome. :biggrin: Nemojte samo komentarisati: "Ja mislim da ce cena skociti najmanje 250%", jer nece sigurno (but, long term - who knows?).:thumbsup:

geene
25.03.2007., 12:46
Investicije: UTSC povecava kapacitet 4 puta, za UTSC nemam podatak (mozda neko ima?).

UNFC

Jumbo
25.03.2007., 15:44
Finac s obzirom na rezultate iz 2006. ovako stoje stvari:

UTSC

P/BV-0,84
P/S-0,8
P/E-94
P/EBITDA-15
Z-4,34
cur. ratio-2,5

UNFC

P/BV-1,05
P/S-0,59
P/E-474
P/EBITDA-18
Z-1,72
cur. ratio-1,79

Iz ovoga možeš vidjeti da je UNFC jedino po P/S bolji, ali je UTSC profitabilnija, zdravija i likvidnija firma. Ne sumnjam da je pred obje firme svijetla budućnost, ali je trenutno UTSC jeftiniji.

verakis
29.03.2007., 21:22
U RS ima jako puno firmi koji rade nešto u vezi željeza.
Možemo na jednom mjestu raspravljati o svima njima, uspoređivati ih i sl.

Prvo da navedmo sve. Ja ću započeti s listom, a vi nadodajte one koje sam zaboravio:

-Bosnamontaža
-Metal Gradiška
-Metal BL
-Metalka
-Metalno
-MIP Prijedor
-Unis fabrika cijevi
-Unis TSC

To nisu ni približno svi, ali sam namjerno izbacio one koji imaju manje prihode od mil. KM ili se s njima uopće ne trguje.
Dodajte listi još metalce koji vas zanimaju, pa da napravimo usporedbu.

evo da se nadovežem na Jumbov post i pridodajem još jednog metalca:

JFMD - Jelšingrad fabrika metalnih dizalica;

Guardian
30.03.2007., 00:29
Čuo sam od ljudi (prilično pouzdani izvori) da se u toj firmi svašta radi... Rasipanje imovine na sve strane, prodaja u bescjenje...(i to u zadnjih par mjeseci...).

Ako griješim molio bih da me isprave...

netstrider
30.03.2007., 00:59
Bilježim se na ispravljanje.

Guardian
30.03.2007., 01:29
I?

verakis
30.03.2007., 14:00
Čuo sam od ljudi (prilično pouzdani izvori) da se u toj firmi svašta radi... Rasipanje imovine na sve strane, prodaja u bescjenje...(i to u zadnjih par mjeseci...).

Ako griješim molio bih da me isprave...

ne znam baš oko te info - a da provjeriš direktno u firmi?
ne stignu odraditi svih poslova...
večinski vlasnik M profil iz Hrvatske, vidi čime se bavi...
povečali prihode u 2006 za skoro 50%...
bio je smanjen osnovni kapital društva.

Podaci za 2006:
Aktiva 7.288.752KM
Prihodi 2.837.060KM
Dobit 23.623KM, itd, itd

ako trebaš još koje finansijske podatke, samo kaži

verakis
30.03.2007., 14:04
JFMD

Skraæeni bilans uspjeha 2005 2004
Prihod 2.032.588 1.204.080
EBITDA 158.097 -7.954.492
Amortizacija 220.458 221.309
EBIT -62.361 -8.175.801
Neto finansijski rezultat -33.433 -2.703
Dobitak prije poreza -95.794 -8.178.504
Porezi iz dobitka 0 78
Neto dobitak -95.794 -8.178.582
Broj zaposlenih 84 84
Prihod po zaposlenom 24.197,48 14.334,29

tek da se vidi kako je bilo u 2004 i 2005

Guardian
30.03.2007., 16:16
Moja greška! Izvinavam se. Mislio sam na Jelsingrad iz Gradiške!

Guardian
30.03.2007., 23:57
Nego, danas sam saznao jako dobru (prilično pozitivnu) stvar vezanu za MTLB!

Black Lord
31.03.2007., 00:12

Šta te sad trebamo molit da nam kažeš?!?

:biggrin: :biggrin: :biggrin:

cunami
31.03.2007., 01:43

Uljepšaj nam vikend :biggrin:

Guardian
31.03.2007., 02:18
Sve u svoje vrijeme. Prvo da detaljno provjerim svaku stavku!

Poslije toga..., javljam!

mirkoslav
14.04.2007., 11:33
Idem se ja malo osvrnuti na UTSC. Gotovo mi je teško povjerovati da je ova ekipa koja je razgrabila ono po marku u stvari htjela uzeti brzih 30-40%, ali knjige kažu da je tako. Vrlo je izgledno da se je i dizanje cijene odrađivalo. Pa to je presmiješno... Ako je to netko napravio na temelju mojeg pisanja onda nije razumio. Ja nisam špekulant, ja sam govorio o firmi koju sam pratio od vremena kad ih je Alpos kupio i nesebično sam (i na svoju štetu) podijelio info na ovoj temi. To se lijepo pokupi i zaboravi, doći će vrijeme za prodaju na 2 booka. Zadnje što sam mislio je da će na ovako nečem špekulanti pokušat pokrast pošten narod :) Pa imate tamo elektro i naftu i što ja znam ne, pa tamo velikima otimajte kolač na valovima....
No, za sve ima lijeka...

klisko
18.04.2007., 19:17
ima li tko info o mtno,kakvo je stanje,trguje li se uopce?

UPRAVITELJ
19.04.2007., 00:33
Idem se ja malo osvrnuti na UTSC. Gotovo mi je teško povjerovati da je ova ekipa koja je razgrabila ono po marku u stvari htjela uzeti brzih 30-40%, ali knjige kažu da je tako. Vrlo je izgledno da se je i dizanje cijene odrađivalo. Pa to je presmiješno... Ako je to netko napravio na temelju mojeg pisanja onda nije razumio. Ja nisam špekulant, ja sam govorio o firmi koju sam pratio od vremena kad ih je Alpos kupio i nesebično sam (i na svoju štetu) podijelio info na ovoj temi. To se lijepo pokupi i zaboravi, doći će vrijeme za prodaju na 2 booka. Zadnje što sam mislio je da će na ovako nečem špekulanti pokušat pokrast pošten narod :) Pa imate tamo elektro i naftu i što ja znam ne, pa tamo velikima otimajte kolač na valovima....
No, za sve ima lijeka...

Baš si britak Mirkoslave, ali i potpuno u krivu.
Znam sve iz prve ruke:
"Ekipa" su dugoročni ulagači, što si mogao lako i provjeriti. Samo kupuju na BL, ništa ne prodaju. Onaj mali postotak UTSC-a što je prodan prenesen je na dvojicu koji su izvisili onaj dan kada se prodavalo po 1 KM. Jednostavno ih je neki broker u zadnjim sekundama preskočio kad je vidio da se sve čisti (solidarnost ekipe).
Dečkima na koje ciljaš sigurno neće biti drago da ih prozivaš špekulantima.
Btw. Nemoj si umišljat, nitko nije ušao u to na temelju tvog pisanja.

Finac
24.05.2007., 14:38
Nekako se ova tema zaboravila, i to neopravdano. Gledajuci ove korekcije cena u zadnje vreme (nadamo se da je sa tim, bar za sada, kraj), ocekivao sam da "poleti na dole" i UNFC (o kojoj sam i ranije pisao), ali nista.
Stavise, sve sto se ponudi ispod 1,30 se skida. Neko to strpljivo skuplja, svaka cast (a da imam slobodnog cash-a u RS i ja bih jos dokupljivao :biggrin: ). Jer, uz sve one investicije i povecanje proizvodnje i prodaje o kojima je ovde bilo reci, to moze samo up! I ono najbitnije - nema udaraca politike, politicara, raznih budaletina koje sa oglasavaju - ljudi samo rade, i rade! ;) Ocekujem kvartalne FI, pa cemo ih malo analizirati. It will be fun, I know...

Guardian
24.05.2007., 15:55
Ja sam juče kod brokera ušao u minus, samo da unfc ne bi pala na 1.21...

Ko god ima akcija za tako jeftnu ponudu ja ću ih i dalje kupovati...

franciska
24.05.2007., 17:27
Guardiane, obecao si nam pozitivne vijesti o MTLB!

Wiz-Dinero
24.05.2007., 17:41
jos cekamo... da prodje zalbeni rok

btw... uskoro ce skupstina,ici cemo guardian i ja....

Guardian
24.05.2007., 20:04
poslije skupštine...

Iako lično poznajem direktora, nisam ga stigao pitati kako stoje stvari...

Uglavnom ono za zgradu u blizini NBLB je istina. Sve pripada metalu, a brat bratu ta zgrada, na toj poziciji vrijedi 5 mil KM, možda i više!

franciska
25.05.2007., 00:59
Hvala Guardian, znala sam da je MTLB dobra dionica :)

peka
25.05.2007., 02:25
BRKIĆ: RS BILJEŽI ZNAČAJAN RAST IZVOZA I PAD UVOZA (http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=12248&Itemid=59)

...najeveći uvoznici su "Unis-Fabrika cijevi", "SHP Celex", "Balkal", "Super petrol", dok su najveći izvoznici "Balkal", "Elektroprivreda RS-a", "Mital-Rudnici Prijedor", "Unis-Fabrika cijevi"...

I prosle godine (izvjestaj za pretproslu) je UNFC pominjan medju najvecim izvoznicima. Cesto ga dokupljujem po malo.
Vidim da je Finac bolje informiran, pa bih ga pitao zasto je prosjecan br. zaposlenih tako mali (UNFC 5, dok je kod UTSC 105).
Vecinski vlasnik je i pored takvog imena, koliko mi je poznato, neko iz RS-a.
Uskoro ce na kotaciju, pa ocekujemo prospekt. Rast prihoda je prosle god. bio izvrstan. Bas me zanima kakvo ce biti naredno FI.

Finac
25.05.2007., 09:27
Vidim da je Finac bolje informiran, pa bih ga pitao zasto je prosjecan br. zaposlenih tako mali (UNFC 5, dok je kod UTSC 105).
Vecinski vlasnik je i pored takvog imena, koliko mi je poznato, neko iz RS-a.

Ne znam odakle taj podatak za broj zaposlenih (5), ali znam da trenutno ima nesto manje od 500 zaposlenih (oko 470), sto znaci da je to bas "veliko" preduzece za uslove RS.
Vecinski vlasnik nije iz RS, ali je iz okruzenja (i to samo geografski, jer nacin razmisljanja je SVETSKI). To je ono sto je mozda, po mom skromnom misljenju, i najveca prednost ovog preduzeca. Covek ima viziju i zna sta hoce! Ja volim da, kada investiram, investiram tamo gde znam kako neko upravlja mojim parama (a ne kao Vlada RS, opet to pominjem, mozda ne bi trebao), a ovde znam i izuzetno sam zadovoljan!
Svaka im cast!:thumbsup: Rado bi im pomogao sa jednim dokapom!:biggrin:

Guardian
25.05.2007., 10:55
Balkan Stil Establišment...., firma je iz Lihenštajna, ako se dobro sjećam.

peka
25.05.2007., 15:23
To za br. zaposlenih je greska na sajtu berze. Zaboravili su 2 nule.
Prije neki dan sam to vidio i zacudio se kako mi je to ranije promaklo. Zakleo bih se da sam tada, kada sam prvo pomislio da je greska, i za ostale god. vidio samo par zaposlenih. Mislim da sam provjerio i u zbirnim FI i nasao iste podatke.
Na sajtu pise br. zaposlenih za 2005 je 4, a kada prebacite na 2005 pise 399, tako da je ocigledno da je rijec o gresci.

Za Balkan Steel sam i ja mislio da su stranci, bas zbog menadzmenta o kojem Finac govori. Nedavno su ucestvovali u privatizaciji Luke Samac i za vlasnika firme je receno da je neki Goran Tomic.

dragon
27.06.2007., 15:48
fusol - Nevesinje:

Danas fabrika posjeduje vrlo dobru i obimnu infrastrukturu, sa sirokom paletom preciznih i stabilnih masina i uredjaja, kao i potrebne montazne linije. Sistem postizanja kvaliteta proizvoda u potpunosti je zaokruzen.
Fabrika posjeduje sve potrebne uredjaje za staticko-dinamicka ispitivanja finalnog proizvoda. Projektovani kapacitet fabrike koristi se sa svega 20% uz zaposlenost 155 radnika, sto pruza velike mogucnosti za proširenje proizvodnje i usvajanje novih proizvoda. S tim ciljem, u posljednje dvije godine obnovljeni su kontakti s davaocem licence, kompanijom TRW u Italiji, kako bi se postigla pozicija za neke upravljacke mehanizme iz teretnog programa, a rezultat je to da se uzorci uradjeni u FUSOL-u vec nalaze na homologacionim ispitivanjima.
Takodjer se radi na osvajanju proizvodnje hidraulicnog upravljackog sistema za vozilo Fiat Punto koji ce se u narednim godinama proizvoditi u fabrici automobila Zastava Kragujevac.
Cjelokupna trenutna proizvodnja plasira se na trzista: Srbije i Crne Gore, Italije i Egipta.

Strateski ciljevi fabrike jesu: ocuvati obucenu i strucnu radnu snagu, osigurati nove poslove znanjem i kvalitetom industrijske proizvodnje, osigurati svoje mjesto u autoindustriji, pokazati svojim primjerom da se i na ovim prostorima moze proizvoditi uspjesno i kvalitetno.

netstrider
27.06.2007., 17:18
Interesantno, a ja sam gotovo isti tekst pročitao prije dvije godine.
Lijepo.
Pozdrav,

net

piny
06.08.2007., 15:00
evo malo podataka o metalcima....

hjk
06.08.2007., 16:25
super. može i komentar. ja ću samo kratko. elva mi je br.1

Doboj
06.08.2007., 16:51
Hvala "piny" - vrlo lijepo urađeno.

Finac
09.08.2007., 13:33
I juce i danas opasno "preskakanje" cene na traznji za UNFC. Danas napokon ociscen i onaj "paketic" na 1.40 KM koji stoji mesecima.
Neko nesto zna vise od nas ili jednostavno polako dolazi do svesti ljudi koliko to vredi? :confused:

Mikey
09.08.2007., 14:53
Vjerujem da su to oni veliki nalozi K koji nisu dočekali svoje, ali ne vjerujem da će cijena za sada ići gore.
Ponude nema ili je jako mala, stoga stay cool, come down.

To je moje mišljenje i to očekujem, a to mi govori i dan po dan trgovanje od početka trgovanja ovom akcijom.

Isto tako freefloat izvan top 10 je jako, jako mali.

Wiz-Dinero
09.08.2007., 17:55
unfc...videcemo! u svakom slucaju,mislim da vreme radi za ovu akciju :)

Guardian
10.08.2007., 00:06
Vjerujem da ovu informaciju zna veliki broj forumaša, koji su u prethodnim mjesecima kupovali ovu akciju (riječ je o VHVT), i mudro ćutali. Riječ je o tome da ta firma nije godinama radila, jer je u njoj bila smještena baza SFOR-a Ramići, ali o čemu se ovdje radi.

Iz priče sa bivšim radnicima Valjaonice dobio sam informaciju da su 1991. godine instalirane potpuno nove mašine koje su tu bile na probnom radu (6 mjeseci) prije finalnog uođenja u proizvodnju. Kada je rat počeo, a proizvodnja stala, sve mašine su upakovane u posebne folije, podmazane i konzervirane, tako da ako se danas sredi status firme mogu početi raditi za nekoliko dana. Čak im je ostalo dosta sirovine koja je uskladištena.

E sad zašto ja sve ovo pričam, zato što su SFOR-ovci napokon izašli iz firme, i sve je spremno za privatizaciju. Čak je i Dodik jednom izašao na TV i rekao da je vlada dobila ponudu od Balkan steel Establishmenta (Vlasnici UNFC-a) za kupovinu paketa akcija i radi pokretanja proizvodnje. Ono što je važno je da firma ima čiste bilanse, bez velikih dugova i da je kompletno zemljište koje posjeduju gruntovno prevedeno na njih 1/1.

U razgovoru sa prijateljima prije nekoliko dana dobio sam info da je neka firma iz Srbije (čiji su vlasnici neki Rusi) takođe zainteresovana za kupovinu državnog paketa akcija u Valjaonici, radi pokretanja proizvodnje.

Po njima najveći problem u pokretanju proizvodnje bi im bila radna snaga (ako je to problem, jer u bl imate toliko inžinjera el.tehnike i mašinstva koji su bez posla da radnici kako VSS, VS ili KV nisu nikakav problem)...

Sad vi vidite, ovo je definitivno špekulantska akcija, ali ko ne rizikuje, taj i ne dobija....

mirkoslav
17.08.2007., 13:03
Jel to netko zna polugodišnje UTSCa prije nas ostalih ili je bio samo wild guess... Ja nisam...

Guardian
17.08.2007., 15:50
Ma mislim da se od njih može očekivati samo poboljšanje prošlogodišnjih rezultata, jer ova industrija ima nenormalno velik potencijal...

Damirko
21.08.2007., 10:02
Pozdrav,

Moze li mi neko pokusati pojasniti jednu od odluka sa zadnje skupstine JLLC (Jelsingrad Livar) koja glasi:

"Odluka o trecoj emisiji dionica privatnom ponudom, kojom se regulise postupak III emisije akcija privatnom ponudom u ukupnom obimu od 3.000.000,00 KM"

Je li ovo stvarno ima ikakvog pravnog uporišta?

Damirko

balkaninvestor
21.08.2007., 16:58
livar i prijatelji uložit če nova 3 mio km po 1 km. cijena na bl berzi je 0,62 km. ako vrijedi za njih po marku...

Damirko
21.08.2007., 18:13
livar i prijatelji uložit če nova 3 mio km po 1 km. cijena na bl berzi je 0,62 km. ako vrijedi za njih po marku...

Livar ce, dakle, ulaganjem povecati temeljni kapital. To ce sigurno biti transparetno na godisnjem FI? Ako, recimo, penzioni fond kontrolise 10% od nominalnih cca 32milKM, sada ce kontrolisati....? Isto 10% ili se i njihov udio procentualno smanjuje kao i kod malih dionicara?

Wiz-Dinero
21.08.2007., 19:58
koliko se ja razumem u matematiku...posle dokapitalizacije,njihov ce se udio smanjiti...

netstrider
21.08.2007., 20:36
Udio PIO-a će se smanjiti. Ne bi morao, no mislim da do tog stupnja razvoja još nisu dogurali (sad kad sam to napisao stvari su možda drugačije). Pozdrav,

net

amer
28.08.2007., 15:22
Primjetite danas trgovinu s METL (najprometovanija !!!) : 238 kila KM, što je 1% firme ! Kad likvidnost BLSE tone, METL svakog dana sve više napreduje. Ne baš u svakom pogledu, jer cijena je ostala ko fiksirana na 1,50 KM. Ali je postala potpuno likvidna ! Radi li se o promjenama vlasništva ili trgovina između fondova ili nešto treće (možda to, da ste me svi saslušali pa kupujete ko ludi ?:biggrin:)

Molim za komentar nekog tko više zna ?

netstrider
28.08.2007., 15:34
Mislim da je Zepter odlučio pobraniti cijene na BLSE jer je pun love, a ocijenio je da je dosta pada. Ako je tako to objašnjava njihovo pojačanje u METL prije 10-ak dana. (moguće da je netko to vidio, pa je i on krenuo u kupnju)
Generalno se na BLSE razvijaju 2 market-makera:
-ZPTP kao svojevrsni redar koji daje opći trend (KRIP ga uglavnom prati, no tu i tamo preuzima vodeću ulogu)
-ADBR kao svojevrsni držač cijena niželikvidnih poduzeća i manjih dionica.
Pozdrav,

net

amer
28.08.2007., 15:50
Uf, dobro što si se bar ti javio, ovaj forum mi sve više izgleda ko kuča strahova (a pogotovo jer je danas praznik u MK).

Ali ti izjava baš nije u redu: "da je dosta pada" odnosi se vjerovatno na blse a ne na METL (jer ona je rasla). Pošto se radi o blse (a na kojoj ni danas nema više od pišljivih 1,5 mKM prometa) neko "pun love" ko je ocijenio da je dosta pada, nakrcao bi tu par tih dionica po 100 kila. Možda se ipak radi o dogovorenom transferu između fondova ?

Ma, i nije bitno, od ove tuge na berzi dođe mi da zatvorim kompjuter i provjerim tek nakon godinu dana. Ovih bi se dana isplatilo radit ko broker u BL - primaš plaču za ništa radit !

Finac
31.08.2007., 00:47
Dobar polugodisnji rezultat UNFC!!!

Prihodi vise od duplo povecani (45 mil. KM u odnosu na 22 mil. KM prosle godine)! Znaci da godisnji prihod od 100 mil KM za 2007. godinu je vrlo izvestan (2.5 puta veci od trenutne trzine kapitalizacije :thumbsup:)!

Samo me interesuje zasto ne urade jedan dobar dokap (sa dobrim ažiom) pa da izbegnu veliko zaduženje kod banaka (2 mil. KM su troskovi kamata za pola godine). Znamo da su im pare potrebne za veliku investiciju za proizvodnju cevi, ali ne od banaka!!! Mnogo je skupo!
Vidimo i da investicija nije zavrsena jer je sve na investicijama u toku a ne na opremi, a trebalo je biti gotovo do ovog polugodisnjeg obracuna. Ovo je dobro, zasto? Pa i bez novog pogona oni prave 100 mil. KM prihoda, i to 90% izvoze...

Dragi g-dine Tomicu, uradite jedan dobar dokap, i nece vam se ucesce mnogo smanjiti (ako vi nemate para)... Evo, ja cu sve prodati na BLSE i ucestvovati u tome...:biggrin:

Ako nista od toga, onda nastavljam sa dokupom...

Poz.

LIBERTAS
31.08.2007., 12:11
Zvijezda je rođena. UNFC je po polugodišnjim izvještajima 3 firma po prihodima u RS. Poslije TLKM i EKBL. Kapitalizacija ispod 40 miliona. Potpisujem sve što si rekao. Bolje dokap, nego kamate.

Wiz-Dinero
31.08.2007., 13:07
to bi bilo to... UNFC je krenuo...videce gde ce se zaustaviti :)

mirkoslav
31.08.2007., 15:42
Pogledajte malo UTSC, oba bilansa, mislim da je teško naći nešto slično, a gdje se radi o zdravom rastu osnovne djelatnosti, konstantnom rastu broja radnik (ali još bržem rastu prihoda po radniku) itd.
Nažalost, netko je izvješće dobio prije drugih i počeo skidati prošli tjedan, a danas (nakon što je sinoć objavljeno izvješče) sam bio spriječen i tako to bude. Prodaje više nema, a sad je jasno da onaj zadnji što je ostao na 2.5KM i nije bio tako veliki optimist. Na kraju, ostao je sam i bolje ponude od njegove nema...

mirkoslav
11.10.2007., 10:49
Mica (maca) se dosjetila lukave ideje da bi se dobit mogla isplaćivati i u dividendu. :thumbsup:
Akcionari UTSCa tako od iduće godine mogu očekivati ulazak u probrano društvo kompanija s podjelom dobiti!
Naprijed naši.

http://www.blberza.com/v2/nestandardiziranaDokumenti/utsc_odluke%20skupstine.zip

Guardian
15.10.2007., 23:52
Evo jedan lijep tekst o jednoj od najboljih firmi na BLSE.
Po riječima ljudi iz uprave sa kojima sam pričao katastrofalan rezultat u prvom polugodištu rezultat je nerada postrojenja zbog instaliranja nove linije.
Od oktobra su ponovo počeli raditi i najavljuju da će i ove godine imati prihode slične prošlogodišnjim...

Pročitajte, pa sami zaključite..., ovo su firme kojima bi se trebalo malo više trgovati na BLSE...

http://www.glassrpske.com/486/3717.html

piny
16.10.2007., 00:32
Evo jedan lijep tekst o jednoj od najboljih firmi na BLSE.
Po riječima ljudi iz uprave sa kojima sam pričao katastrofalan rezultat u prvom polugodištu rezultat je nerada postrojenja zbog instaliranja nove linije.
Od oktobra su ponovo počeli raditi i najavljuju da će i ove godine imati prihode slične prošlogodišnjim...

Pročitajte, pa sami zaključite..., ovo su firme kojima bi se trebalo malo više trgovati na BLSE...

Alpro mi jedna od perjanica u portfelju, šteta da je nelikvidna. Možeš li još par natuknica izvući iz teksta, teška mi ta čirilica..tnx

Guardian
16.10.2007., 05:00
Pa pročitaj glas na latinici....

Uskoro ću ponovo zvati ljude iz Alpra, pa ću pokušati dobiti neke informacije...

Trigger
24.10.2007., 17:38
Interesantno da je u zadnjih 20-ak dana pao interes za hartijama metalaca u RS. Prije svega, tu mislim na UNFC i UTSC, koji su bili solidno likvidni, a ni METL nije na puno boljem nivou. Za ALPR-om ima interesa, ali ga uglavnom nema na prodaji.
Cini se da je ova nesigurnost i pesimizam zahvatio investitote i po pitanju kvalitetnih hartija koje su zanimljive zbog poslovnih rezultata, a ne ko zna kakvih ocekivanja.

golf
25.10.2007., 00:30
@ Trigger
Ja bih dodao i MTLB kojeg svrstavaju medju metalce ali njegova djelatnost je nesto drugacija..vise sajamska :)

By the way,dokupljivao sam ga prosle sedmice ;)

VM
22.11.2007., 11:39
Ima li neko komentar na JLLC? Uz veoma male promete tone sve niže. Evo danas -10%, na ispod 0,50KM.

Wiz-Dinero
22.11.2007., 14:40
po meni... JLLC je super akcija...sa vremena na vreme je dokupljujem i ne mislim prodavati...ako ode ispod 0.5 ...to mi je BUY signal,danas nisam stigao reagovati...

cunami
21.12.2007., 13:03
Jelšingrad Livar livnica čelika a.d. Banjaluka - Povećanje osnovnog kapitala trećom emisijom akcija privatnom ponudom

Još jedna interesantna vijest o JLLC...

Jelšingrad Livar livnica čelika a.d. Banjaluka - Povećanje osnovnog kapitala trećom emisijom akcija privatnom ponudom. Osnovni kapital preduzeća nakon povećanja iznosi 35.262.434,00 KM.

Izvor: Jelšingrad Livar livnica čelika a.d. Banjaluka

Guardian
21.12.2007., 13:30
Ovo je staro nekoliko mjeseci!!!!!

tuzlak
25.12.2007., 10:51
ZIF Kristal će danas prodati svojih 11 % Elvaca nekome iz sistema Integral po 0,65 KM.

borisc
05.03.2008., 10:38
Dal ima ko neke novije ili tacnije info u vezi toga?

http://www.blberza.com/v2/DocView.aspx?Id=7405

moze i na privat mail

mirkoslav
09.04.2008., 12:40
Nitko ne komentira UTSC GFI, stvarno lijepo izgleda. Neku dobit i dalje ne prikazuju, ali rast po svim važnim stavkama je impresivan. Trenutni pokazatelji P/S: 0.6 P/B: 0.85

amer
17.04.2008., 13:58
Na METL u početku mjeseca stavljen čep - dosta velik prodajni nalog na 1 KM. Otad prometa nula. Danas nalog maknut, ostalo par dionica (kojih nitko ne želi).

Netko je očigledno promjenio strategiju pa je možda i ovo naznaka boljih vremena ?

gorangoran
17.04.2008., 14:04
koliko sam ja upratio nalog je maknut pre par dana i trenutno na prodaji imaju samo dva naloga vaucerista po 725 komada,725 je broj dionica koji se dobijao za 20 vaucera ulozenih u METL

Mikey
11.06.2008., 09:52
http://www.pincom.biz/vjesnik/opsirnije.asp?ID=16450&rub=vjesnik
Gredelj isporučio lokomotive za Arcelor Mittal (Zenica)

(8 lokomotiva!)

Bit će posla za metalce u BIH

netstrider
11.06.2008., 14:14
Mislim da ta vijest znači nešto drugo.
-da će služba održavanja imati manje posla
-da će Željezara imati manje troškove za pogon lokomotiva.
Mislim da ne govori o tome koliko će posla biti, mada će ga pod utjecajem dobre proizvodnje u Zenici vjerojatno biti više nego prije. Inače, vlasti u BiH ne nude ništa da bi se započela proizvodnja.
Radna snaga je relativno skupa, donekle čak skupa i u apsolutnom smislu (isti ti radnici na crno su jeftiniji u Hrvatskoj), nema beneficija, besplatnih zemljišta, zamrzavanja poreza i ostalog. Ima konplicirana i nekompetentna administracija koja je gora nego u Hrvatskoj. A Hrvatska je jedna od najnekonkurentnijih svjetskih zemalja. Bit će posla, ali će na kraju Balkan Steel odraditi većinu onoga što Željezara sama ne napravi.
Pozz

Mikey
28.06.2008., 11:55
@UNFC
Tvornica cijevi uduplala predratnu proizvodnju
http://www.capital.ba/tvornica-cijevi-uduplala-predratnu-proizvodnju/

Da su razne informacije koje smo dali na forumu bile točne - potvrđuje i Goran Tomić. :)

Ipak, ako postoji mjesta za rast, ne vidim da u doglednom periodu ove brojke ne budu i dobrano nadmašene - kako sam to i projicirao, naravno u dugoročnom periodu.

( Kako vidim netko ili ima dobre veze, poznaje direktora, a možda je i u šumi... ;)
Živio! )

wall st
05.07.2008., 21:22
Jer ima bivši šef Konzuma ikakve veze s tipom na BMNT top10?

BMNT ZDJELAR DARKO
BMNT MUNJIZA DRAGAN
BMNT ZIF BORS INVEST FOND AD BANJA LUKA
BMNT FOND ZA PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANJE REPUBLIK
BMNT MUNJIZA SANJA BUY
BMNT FOND ZA RESTITUCIJU RS AD BANJA LUKA
BMNT HYPO ALPE-ADRIA-BANK A.D. BL-KASTODI
BMNT IZER AD BANJA LUKA
BMNT ŠKELJO KREŠIMIR
BMNT ŠUNIĆ MILENKO

Inače fundamenti jako dobri a rast poslovanja u 2007. fenomenalno...

cunami
05.07.2008., 22:40

BMNT ZDJELAR DARKO
BMNT MUNJIZA DRAGAN
BMNT MUNJIZA SANJA BUY
BMNT IZER AD BANJA LUKA
BMNT ŠKELJO KREŠIMIR
BMNT ŠUNIĆ MILENKO

I ja sam ga ranije primjetio. Pretopstavljam da je to on. Inače Drago je poslovni savjetik (među ostalim ) u hr firmi Tim Kabel... čovjek očito spaja ugodno sa korisnim. :)

netstrider
05.07.2008., 23:55
Jakovviktorkakosevećzove afaik nije to što čitate. Isto ime i prezime.

Mikey
07.07.2008., 09:44
Da mjesta za metalce u regiji ima ili će ga biti, možda je vidljivo i iz sljedećeg:

Londonska Aurora gradi čeličanu u Slavonskom Brodu
http://www.poslovni.hr/84930.aspx

(ukupna planirana ulaganja od cca 200 milijuna eura)

Grunf
10.07.2008., 19:01
Livnica kupila pogon u Hrvatskoj
Datum: 26.06.2008 18:03
Autor: Dinka Kovačević

PRIJEDOR - Prijedorska "Livnica", koja svoju proizvodnju ima u Ljubiji, postala je bogatija za novi proizvodni pogon kojeg je kupila u Hrvatskoj. Riječ je o pogonu livnice iz mjesta Bedekovščina, koji je bio u stečaju, a cijeli pogon sa svom opremom prijedorska "Livnica" je kupila direktnom pogodbom za 400.000 evra.

Prijedorska "Livnica" članica je "Fortis" grupacije, koja u svom sastavu ima devet preduzeća.

Dragan Čorokalo, generalni menadžer grupacije "Fortisa", kaže da je kupovina livnice u Hrvatskoj za Prijedorčane veliki poslovni poduhvat, koji će značajno unaprijediti njihove proizvodne rezultate.

"Trenutno vodimo pregovore s predstavnicima 'Fadisa' iz Ljubije, nekadašnje fabrike za proizvodnju malih mašina, da dio svog prostora ustupi na korištenje 'Livnici' kako bi se mogli izmjestiti pogon iz Hrvatske i kompletan dopremiti u Ljubiju", istakao je on.

Čorokalo ističe da su, pak, otvorene i druge solucije, navodeći da bi najkasnije do kraja ove godine s radom trebalo da startuje proizvodnja u novim postrojenjima, čime bi se utrostručila proizvodnja u prijedorskoj "Livnici".

U "Livnici" trenutno dvadesetak zaposlenih radnika mjesečno proizvede 30 tona liva i na tržite plasira širok asortiman gotovih proizvoda za potrebe privredne infrastrukture u BiH i zemalja u okruženju. Veliki interes za proizvode prijedorske fabrike, kako kažu u rukovodstvu, pokazuju i Austrijanci i Italijani. Proširenje proizvodnih kapaciteta omogućiće zaposlenima u ovom preduzeću da sa paletom svojih proizvoda nastupe i na ino-tržištu.

Žarko Đurđenovski, glavni tehnolog u "Livnici", kaže da će se dolaskom savremene opreme iz Hrvatske nakon kupovine tamošnjeg pogona, u Prijedoru moći da se proizvodi nodularni liv, koji je svjetski trend.

"To znači da ćemo do kraja ove godini biti osposobljeni i spremni da u novom pogonu proizvodimo kočione papuče za potrebe željeznice kako u RS, tako i na području FBiH", kazao je Đurđenovski. On je dodao da će u tom pogonu zaposlenje naći još novih 15 radnika.

miki4
11.07.2008., 15:54

BMNT ZDJELAR DARKO
BMNT MUNJIZA DRAGAN
BMNT MUNJIZA SANJA BUY
BMNT IZER AD BANJA LUKA
BMNT ŠKELJO KREŠIMIR
BMNT ŠUNIĆ MILENKO

Munjiza Dragan i njegova supruga Sanja su iz Prijedora, on je nekada radio u osiguranju ZOIL Sarajevo,sada radi u Kosig Dunav, a ona je nastavnica u Osnovnoj školi.
Odakle im novac za akcije, samo oni znaju

Guardian
03.03.2009., 20:54
Evo i ALPR izbaci dobar izvještaj, NAPOKON.

Nadam se da će im sledeća godina biti približna ovoj, jer ipak dosta proizvode za povezane kupce...

Mikey
09.10.2011., 15:22
Malo o proizvođačima cijevi...

1.
http://www.blberza.com/v2/Pages/SecurityTrading.aspx?&code=UTSC-R-A
Alpos ugasio pogone, radnici poslati kućama
http://www.nezavisne.com/posao/privreda/Alpos-ugasio-pogone-radnici-poslati-kucama-109440.html

Ovi me čude.Kad sam prije analizirao ako se ne varam čini mi se da sam došao do zaključka da u Alposu i Mitall ima posredno učešće...možda se što regionalno(globalno) i promijenilo od tada...

2.
http://www.blberza.com/v2/Pages/SecurityTrading.aspx?code=UNFC-R-A

,,Unis,, do 2015. godine prvi izvoznik u EU
http://www.posavskenovosti.com/index.php?option=com_content&view=article&id=165:unis-do-2015-godine-prvi-izvoznik-u-eu-&catid=3:ekonomijabiznis&Itemid=4

Oglasi za posao u Unis fabrici cijevi...(relativno novi, možda ima još mjesta)
http://www.agencijaspektar.com/posao.php?pid=10489
(metalska struka - 26 ljudi)

http://szz-zzh.ba/attachments/article/88/KONKURS.pdf
(vozači tegljača - 40 ljudi)

Da malo obnovimo temu...
Uvijek je zanimljivo čitati što se događa, međutim takvih vijesti ovdje na forumu više gotovo da i nema...

amer
27.05.2013., 13:23
neki komentar današnjeg velikog obima trgovanja s METL ?

Peko
27.05.2013., 15:43
neki komentar današnjeg velikog obima trgovanja s METL ?

Prodala Ilirika. Koliko se sjećam, zadnje trgovanje Metalom je bilo isto kad je Ilirika taj svoj paket isto tako neočekivano kupila u nekoliko dana uz porast cijene svaki dan po 20% i dogurala cijenu preko 0,4.

Guardian
14.12.2013., 16:39
JLLC

http://www.blberza.com/Cms2FileCache/files/cms2/docver/37924/files/JLLC_Imenovanje%20clana%20UO.pdf

Ko je rekao da su braća Rusi pokvareni? :)