PDA

View Full Version : Moze li umirovljenik biti vlasnik d.o.o.?

locutos
03.11.2006., 03:13
Moze li umirovljenik biti vlasnik tvrtke a da nitko u toj tvrtki nije zaposlen?
Sto se dogadja sa zdravstvenim osiguranjem i mirovinom umirovljenika u tom slucaju, tj. hoce li i dalje imati zdravstveno osiguranje i hoce li i dalje primati mirovinu ili je ona trenutno "zamrznuta" dok god je taj umirovljenik vlasnik tvrtke?

Napominjem, nitko u toj tvrtki ne bi bio zaposlen, pa cak ni taj umirovljenik koji dakle ne bi placao nikakve doprinose (zdravstveno i mirovinsko) za vrijeme dok je vlasnik tvrtke.

Pozdrav.

miato
03.11.2006., 09:39
ne vidim zašto ne bi mogao. Samim time što nije zaposlen u tvrtki i ne plaća nikakve doprinose za mir i zdrst osiguranje svejedno je što osoba radi pored toga, je li student, je li zaposlen u drugoj firmi, je li umirovljenik, itd. No nisam od velike pomoći jer ne mogu to dokazati nijednim člankom zakona:)

jsedlar
03.11.2006., 16:47
vlasnik nemora biti zaposlen u vlastitoj tvrtci no netko mora.... znaci izbjegavanje plačanja doprinosa je nemoguce....

a nesto bi reka...

ljudi pad kad ce te vise to skuzit da se doprinosi moraju plačati, a ako vam je to jedan od problema onad bolje da ne ulazite u biznis

ALEŠ
03.11.2006., 17:40
vlasnik nemora biti zaposlen u vlastitoj tvrtci no netko mora.... znaci izbjegavanje plačanja doprinosa je nemoguce....

a nesto bi reka...

ljudi pad kad ce te vise to skuzit da se doprinosi moraju plačati, a ako vam je to jedan od problema onad bolje da ne ulazite u biznis

ja mislim da je bitna stvar to da moraš imat nekog zaposlenog,da ne možeš sam.mislim da plačanje ili ne doprinosa nije glavna stvar.....znam par ljudi koji su imali svoje firme..pa su si lipo sad " postali" penzioneri sa 42-45godina.firmu su morali formalno zatvorit ili dat u mirovanje ..e sad bi opet malo radili..

locutos
03.11.2006., 17:56
Hvala svima na javljanju, ali jsedlar i ALEŠ, niste u pravu.

U d.o.o. nitko NE MORA biti zaposlen (u obrtu mora). Odnosno tvrtka moze normalno poslovati a da nitko u njoj ne placa doprinose (jer nitko nije zaposlen). To je zakon. Ostalo se "govori" ali je to neutemeljeno u zakonu.

Mene zanima sto se dogadja sa mirovinom i zdravstvenim osiguranjem umirovljenika za vrijeme dok je npr. 2 godine on vlasnik tvrtke.
Da li, za vrijeme dok je vlasnik tvrtke, nastavlja primati svoju mirovinu i ima svoje zdravstveno osiguranje ili mozda jedno od ovoga ide na "mirovanje" dok god je taj umirovljenik vlasnik tvrtke.

Pozdrav.

MASTER
03.11.2006., 20:48
naravno da umirovljenik može biti vlasnik i suvlasnik doo i svakog drugog trgovačkog društva i to ne utječe na penziju
međutim nije pametno da bude i direktor!

ChoChikun
04.11.2006., 14:12
U d.o.o. nitko NE MORA biti zaposlen (u obrtu mora). Odnosno tvrtka moze normalno poslovati a da nitko u njoj ne placa doprinose (jer nitko nije zaposlen). To je zakon. Ostalo se "govori" ali je to neutemeljeno u zakonu.

Molio bih malo pojašnjenja. Firma mora imati odgovornu osobu odnosno direktora, ali on ne mora biti zaposlen? Konkretno me zanima, da li vlasnik može biti direktor i biti nezaposlen u firmi, te ne plaćati doprinose, bez obzira što je i inače nezaposlen?

dk
04.11.2006., 15:46
Molio bih malo pojašnjenja. Firma mora imati odgovornu osobu odnosno direktora, ali on ne mora biti zaposlen? Konkretno me zanima, da li vlasnik može biti direktor i biti nezaposlen u firmi, te ne plaćati doprinose, bez obzira što je i inače nezaposlen?

da, firma mora imati direktora koji ne mora biti zaposlen u toj firmi. da, može biti direktor i ne plaćati doprinose u toj firmi.

direktor možeš biti u nebrojeno mnogo firmi...

locutos
04.11.2006., 16:07

U ovom zadnjem primjeru koji si naveo, da, nezaposlena osoba moze biti vlasnik i direktor neke svoje tvrtke i ne mora placati nikakve doprinose, mada tada gubi povlasticu zdravstvenog osiguranja kao nezaposleni (ukoliko je do tad imao zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba).
Osoba koja je negdje drugdje zaposlena (te tamo uplacuje sebi zdravstveno i mirovinsko) takodjer moze biti vlasnik i direktor neke svoje firme te u njoj ne mora placati nikakve doprinose (ako je odabrao biti nezaposlen u toj svojoj firmi).
Samo sam htio provjeriti vrijedi li isto i za umirovljenike.
Prema logici, oni su svoje zdravstveno i mirovinsko vec rijesili pa bi, prema tome, takodjer mogli biti vlasnici i direktori svoje tvrtke (u kojoj nisu zaposleni te ne placaju nikakve doprinose) a da se pri tom i dalje primaju svoju uobicajenu mirovinu te i dalje imaju svoje zdravstveno osiguranje.
Je li ovo ispravno?

Hvala.

MASTER
06.11.2006., 19:47
za člana uprava koji nije negdje drugdje zaposlen, mora se plaćati doprinos za MIO na osnovicu oko 5600 kn (mislim ali tu negdje)

jsedlar
07.11.2006., 19:41
locutos - a da se ostavis toga i krenes u biznis...

- d.o.o. - vlasnik moze biti u penziji ili nezaposlen i firma nemora imati nijednog zaposlenog... no bas me zanima sto bi bilo kad bi ta firma odradila neku uslugu i dosla u poreznu i donijela obrazac pdv da se - 5 000 kn ...

locutos
08.11.2006., 03:13
za člana uprava koji nije negdje drugdje zaposlen, mora se plaćati doprinos za MIO na osnovicu oko 5600 kn (mislim ali tu negdje)

Hvala, MASTER (pretpostavljam da je ovih 5600 godisnje).
Takodjer pretpostavljam da jedna osoba moze biti vlasnik i direktor i jedini clan uprave?

jsedlar, ako sam dobro razumio (nisi dovrsio misao) tebe zanima sto ako na kraju godine drzava treba tom hipotetickom d.o.o.-u uplatiti 5000 kn.
Negdje na forumu sam procitao savjet kako nije dobro da drzava tebi duguje (mogu ti odmah poslati kakvu kontrolu).
Bolje bi bilo da firma ravnomjerno rasporedi zaradu i troskove (npr. za struju, za putovanja i slicno).
Takodjer, u prvoj godini, firma uopce ne mora ulaziti u sustav PDV-a ako joj tako odgovara, a niti kasnije ako ne prelazi 85000 kn zarade godisnje.

Pozdrav

MASTER
08.11.2006., 09:40
Hvala, MASTER (pretpostavljam da je ovih 5600 godisnje).

mjesečno!:eek:

lider
08.11.2006., 19:47
evo da se malo uključim, sve ste rekli, ali djelomično nepovezano......

Naime, svaka fizička osoba može biti vlasnik i suvlasnik d.o.o. ili d.d. kroz udjele i dionice.....neovisno o statusu zaposlenja, umirovljenja, invalidnosti ili sl.....

S aspekta poslovanja d.o.o. je pravna osoba sa svojim matičnim brojem, obavezama, jastvenim kapitalom i odgovornošću za djelatnost koju obavlja. U svom uobičajenom poslovanju može imati prihode i rashode koji u konačnici donose dobit ili gubitak...... Biti u sustavu PDV-a samo je obaveza za one iznad 85000 kn ukupnog godišnjeg prihoda...... Obračun i plaćanje PDV-a nisu ni u kakvoj vezi s osobama koje bi trebale biti zaposlene u d.o.o......

Drugim riječima, ako firma ostvaruje prihode od određene djelatnosti za koju je uobičajeno da to radi jedan ili više zaposlenih u kontinuitetu, to znači da bi bilo logično da ima nekog stalno zaposlenog. Ako firma radi neka posredovanja u manjem obimu, nije u PDV-u i ne izaziva pažnju poreznika s prihodima, nema bojazni da će PU poduzimati radnje kojima će utvrđivati način poslovanja tvrtke ( naime, to im nije interesantno jer će ta tvrtka na kraju paltiti porez na dobit na svoje aktivnosti). Druga je stvar da li će kao naknadu za poslove direktora-likvidatora firma istome koji je ujedno i vlasnik isplaćivati neku naknadu, honorar ili sl za njegov rad. nigdje u zakonu ne stoji da mora, osim ako on to ugovorom ili drugim normativnim aktom ne zatraži, utuži i sl.

Drugim riječima, umirovljenik kojeg se ovdje spominje može biti i vlasnik i direktor, bez da ima ikakve troškove po osnovi doprinosa i poreza i prireza, osim na onaj dio koji mu se legalno ispalti iz te iste firme na osnovu honorara ili putnih naloga, dnevnica i sl koji tome podliježu.....

ako ništa ne isplaćuje, u formi nema tih troškova, sve mu predstavlja osnovbicu za dobit i plaća porez na dobit.

ako PU treba vratiti bilo koji preplaćeni porez, ne vidim razloga zašto to ne bi učinili ukoliko je sva knjižena dokumentacija uredna i ne vidim razloga za bojazan od kontrole PU.......

Znam dosta umirovljenika koji na taj način primaju visoke honorare na koje bi platitli u Zagrebu dosta doprinosa i poreza, a kroz d.o.o. plate samo 20% poreza na dobit......

treba se snaći.....

MASTER
08.11.2006., 20:57
Zakon o doprinosima za obvezna osiguranja (»Narodne novine«, br. 147/02. i 175/03.)
TEMELJNI POJMOVI

Članak 3.
U smislu ovoga Zakona, pojedini pojmovi imaju sljedeća značenja:
..............
2. član uprave trgovačkog društva je osoba koja dužnost člana uprave toga društva obavlja izvan radnog odnosa i s te je osnove obvezno osiguran;
IV. OBVEZNIK DOPRINOSA TE OBVEZNIK OBRAČUNAVANJA I PLAĆANJA DOPRINOSA

Članak 4.

Obveznik je doprinosa te obveznik obračunavanja i plaćanja doprinosa:
........
27. osiguranik član uprave trgovačkog društva obveznik je doprinosa i plaćanja doprinosa na osnovicu prema članku 20. ovoga Zakona.
Članak 20.

Mjesečna osnovica za obračun doprinosa na osnovicu obvezniku doprinosa iz članka 4. točke 25. – 27. ovoga Zakona jest prosječna plaća

toliko o snalažljivosti!

lider
09.11.2006., 01:14
Zakon o doprinosima za obvezna osiguranja (»Narodne novine«, br. 147/02. i 175/03.)
TEMELJNI POJMOVI

Članak 3.
U smislu ovoga Zakona, pojedini pojmovi imaju sljedeća značenja:
..............
2. član uprave trgovačkog društva je osoba koja dužnost člana uprave toga društva obavlja izvan radnog odnosa i s te je osnove obvezno osiguran;
IV. OBVEZNIK DOPRINOSA TE OBVEZNIK OBRAČUNAVANJA I PLAĆANJA DOPRINOSA

Članak 4.

Obveznik je doprinosa te obveznik obračunavanja i plaćanja doprinosa:
........
27. osiguranik član uprave trgovačkog društva obveznik je doprinosa i plaćanja doprinosa na osnovicu prema članku 20. ovoga Zakona.
Članak 20.

Mjesečna osnovica za obračun doprinosa na osnovicu obvezniku doprinosa iz članka 4. točke 25. – 27. ovoga Zakona jest prosječna plaća

toliko o snalažljivosti!

točno je to, ali u praksi su članovi uprave djeca umirovljenika koji već negdje rade i ne primjenjuje se ta odredba.......

locutos
09.11.2006., 02:35
MASTER i lider, (vi se izgleda najbolje razumijete u problematiku)

mora li u d.o.o. biti clanova uprave?
moze li d.o.o. biti a da nema nijednog clana uprave?

drugim rijecima, moze li d.o.o. biti "one-man-band"?
dakle jedna jedina osoba u tvrtci koja je vlasnik i direktor.
ako tvrtka mora imati bar jednog clana uprave, moze li to biti ovaj jedan te isti umirovljenik?

Hvala

lider
09.11.2006., 08:49
može, ali nema ekonomske logike, odnosno ovisi o poslu kojim se tvrtka bavi i ima li od takve postavke koristi......

naime, u ZTD-u jasno kažu da d.o.o. mora imati Upravu koja može biti od jednog ili više čanova, a s obzirom da citirani zakon o obveznim doprinosima jasno kaže da član uprave mora biti osiguran, vidi se da je neizbježno da bi u toj situaciji umirovljenik morao zamrznuti mirovinu dok traje taj period rada.

Opet naglašavam, u praksi je jednostavnije ( ovisno o poslu naravno) naći osobu koja je negdje u radnom odnosu i imenovati je direktorom, te izbjeći ove troškove ( član obitelji, rođak, prijatelj ili sl.)......

Iako u praksi u mojem 10 godišnjem privatnom poduzetništvu nisam naišao na niti jedan primjer kontrole plaćanja doprinosa za umirovljenike koji su bili člnaovi uprave, odnosno oni koji bi to trebali raditi nisu previše zainteresirani za tu vrstu nadzora.....

njima je važno da obrasce i obaveze po istima plaćate na vrijeme i da njima unos i naplata štimaju u informacijskom sistemu.....

U našoj zemlji nažalost možete uz takav discipliniran pristup uživati i voditi poslovanje temeljeno na 30-50% sive ekonimije u svojoj tvrtci, a da vas u 10 godina nitko neće upitati za niti jednu sitnicu, čak vas i državni inspektorat ne uspije detektirati da postojite, osim ako slučajno nisu naišli na vašu tvrtku ili adresu.........

Ali, da ne bude savršeno, onda sami pogriješite, kupite kuću ili auto koji ne prođu nezapaženi i tada sve krene nizbrdo, pitanja, dokazivenje porijekla novca i sl.....

Mudri i strpljivi bolje prolaze.....

jsedlar
09.11.2006., 16:55
jsedlar, ako sam dobro razumio (nisi dovrsio misao) tebe zanima sto ako na kraju godine drzava treba tom hipotetickom d.o.o.-u uplatiti 5000 kn.
Negdje na forumu sam procitao savjet kako nije dobro da drzava tebi duguje (mogu ti odmah poslati kakvu kontrolu).
Bolje bi bilo da firma ravnomjerno rasporedi zaradu i troskove (npr. za struju, za putovanja i slicno).
Takodjer, u prvoj godini, firma uopce ne mora ulaziti u sustav PDV-a ako joj tako odgovara, a niti kasnije ako ne prelazi 85000 kn zarade godisnje.

Pozdrav

a tko je putovao ako firma nema zaposlenih, tko se grijao ako firma nema zaposlenih... tko se javlja na telefon

lider
09.11.2006., 18:15
gdje stoji da netko mora putovati ili grijati se,,,,,,i da se ti troškovi moraju pravdati.....logika u poslovanju mora postojati.....

ali, između ostalog, putovati za tvrtku može bilo koje druga osoba kojoj se na bazi putnog naloga ili loko vožnje može platiit naknada, ali to podliježe plaćanju doprinosa, poreza i prireza kao da je cjelokupni iznos isplaćen u obliku honorara ........

troškovi telefona i grijanja nisu dvojebeni, ali mora postojati jasno određen ugovor o korištenju prostora i linije......

ali ne na način da na račun griješ privatni stan za privatne potrebe, to se brzo otkrije

locutos
13.11.2006., 20:26
Hvala, ljudi.

Ako sam dobro razumio,

D.o.o. mora imati vlasnika, direktora i bar jednog clana uprave.
Sve ovo moze biti jedna osoba i ako je ona negdje drugo vec zaposlena, tada ne mora placati nikakve doprinose u vezi ovog d.o.o. (jer se vec placaju tamo gdje ta osoba vec radi).

Ako je vlasnik koji je ujedno i direktor nezaposlen, onda on ne moze biti clan uprave (jer tada, kao clan uprave mora placati drzavi 56kn mjesecno).

Ako je vlasnik koji je ujedno i direktor umirovljenik, onda takodjer ne moze biti clan uprave (jer tada nastupa obustava primanja mirovine).

Dakle, proizilazi da ipak netko u d.o.o. MORA biti zaposlen (naime, clan uprave) i jedino u ovoj kombinaciji nema nikakvih placanja doprinosa.

Molim javite jeli ovo ispravno.
Hvala svima na trudu.

MASTER
21.11.2006., 18:10
NAREDBA O IZNOSIMA OSNOVICA ZA OBRAČUN DOPRINOSA ZA OBVEZNA OSIGURANJA ZA 2007. GODINU
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2006/2781.htm

dr.marko
18.10.2009., 21:43
Evo da ja prigidnem temu sličnim pitanjem. :)

Koje su posljedice ako redovni student postane vlasnikom i direktorom firme, a i dalje studira? Gubi li on što, dobiva li, do kojih promjena dolazi?

Gdje se uopće raspitati o problematici studenta wannabe poduzetnika?

adacta
19.10.2009., 17:53
Ako redovni student postane vlasnik firme koja ima direktora, ne gubi niti dobiva ništa.

Ako redovni student postane direktor mora si plačati mirovinsko i socijalno minimalno na osnovicu prosječne plaće.

Kada sam u hitr.hr zamolio da mi pokažu članak zakona koji regulira to područje, odgovorili su mi : Nama su tako rekli naši savjetnici.

Zašto mi uvijek moramo slušati mišljenja, preporuke i savjete (koje nijedan revizor ni u ludilu neće dati u pisanom obliku), umjesto da pročitamo članak zakona, a da ga država efikasno provodi ?

Moram priznati da me ova pitanja jako zbunjuju. Kada sam došao na hitro.hr, dali su mi informaciju da se direktoru moraju plaćati davanja.

Svi revizori i knjigovođe kažu mi da to nije istina.

Čini mi se da u praksi sve firme bez zaposlenih koje imaju direktora i ne plačaju mu doprinose krše zakon, koji se ne provodi.

Pa kaj smo mi stvarno takva banana od države da ni tako jednostavan zakon ne možemo provesti ?

dr.marko
19.10.2009., 18:43
Vidim da se kužiš u tematiku boje od mene.

Uzimimo hipotetski slučaj da je student redovni i da mu Ministarstvo na temelju uspjeha plaća cijelu (ili barem subvencionira) školarinu.

Kakve sad to i s čim ima veze ako si redoviti student i kao direktor isplaćuje doprinose (osim s činjenicom da to firmu košta)? On je status redovnog stekao upisom na fax, a Ministarsvo ga "časti" školarinom na temelju uspjeha i posve je nebitno ima li on kakvu imovinu ili plaću (ili bi bar trebalo biti).

Vidim ja da u toj državnoj upravi nemaju pojma ni o "golom" poduzetništvu kamoli o nekom student-hibridu. :thumbsdow

go
21.10.2009., 10:32
Koliko ja znam, direktoru se moraju plaćati doprinosi i ostalo ako nema već negdje drugdje riješeno to pitanje. Zgodan način za smanjivanje nezaposlenosti. :thumbsdow

Proglasi direktorom osobu koja je negdje u radnom odnosu i sve si riješio.

adacta
21.10.2009., 13:36
Upravo sam to i napravio, ali svi revizori mi kažu da nisam trebao, a hitro kaže da trebam.

A meni se čini da postoji puno firmi koje to nisu napravile, a svejedno ne plačaju doprinose, a da država ne čini ništa (kao i obično a trebala bi).

Mislim da imamo zakon koji država ne provodi.

Dodatno mislim da time firme koje ne plačaju doprinose ostvaruju nepoštenu konkurentsku prednost pred onima koje to čine i mislim da bi vlasnici takvih firmi, kao i odgovorne osobe u državi koje toleriraju takvo ne provođenje zakona trebale krivično odgovarati.

Teške riječi , ha ?

Jel ima netko tko se razumije u ovo područje MASTER GDJE SI ?

mališa
21.10.2009., 16:55
Direktor d.o.o.-a ne mora biti zaposlen i ne moraju se plaćati nikavi doprinosi, čak može imati i službeno osobno vozilo (1, ne baš 3-4).

adacta
21.10.2009., 19:48
Da mališa - to kažu svi revizori i knjigovođe, ali ne žele dati ništa napismeno.

HITRO.hr tvrdi upravo suprotno.

Opet smo na početku.

MASTER
22.10.2009., 11:54
ako je osoba osigurana mirovinski i zdrastveno po drugom osnovu, ne moraju se plaćati doprinosi za mio i zdrastveno za direktor koji nije u sa tom tvrtkom u radnom odnosu

međutim, pitanje je da li samim imenovanjem za člana uprave se zapošljavaš (bez obzira što nemaš zaključen ugovor) pa samim tim umirovljeniku prestaje pravo na primanje mirovine, a tada stupa na snagu odredba da moraš plaćati doprinose za direktora koji nije nigdje zaposlen

adacta
22.10.2009., 12:25
Znači mutne vode ponovo.

Znam za mnoge firme koje se jednostavno ne obaziru na taj zakon i znam za jednu državu koja ga ne provodi.

dr.marko
22.10.2009., 15:20
Meni sad ništa nije jasno. Nisam poslovanjak, a situaciju dodatno komplicira raskorak između zakona i provedbe u praksi. Napisati ću kako sam ja to shvatio da je po zakonu i molim neka me onda netko ispravi, ako nešto krivo napišem. :thumbsup:

Osnivač (vlasnik) može biti bilo tko jer to vlasništvo ništa dodatno "ne opterećuje" ili "košta", da se tako izrazim.

A članovi uprave (direktori) ako su:
A.) već negdje zaposleni u nekoj firmi "A" (tamo primaju plaću i plaćaju doprinose), firmu "B" u kojoj su direktori ama baš ništa ne koštaju (jer u njoj ne primaju plaću pa ne plaćaju ni doprinose)
B.) Nisu nigdje zaposleni, žele biti direktor u firmi "B". Mogu to, ali sad se tu moraju zaposliti, primati neku minimalnu plaću (i iz nje neke minimalne doprinose).

Znači država traži da se doprinosi plaćaju.

Nije mi logičko jasno zašto vlasnik ne mora biti zaposlenik svoje firme, a neki direktor mora (pa čim je zaposlenik ima plaću i plaća doprinose)? Što ako je neki Miro Mirić direktor u 20 firmi? Zar nije status "direktora" samo ovlaštenje u firmi, a ne radno mjesto koje zhtjeva zaposlenje? U kojem roku vlasnik firme može razvlastiti starog i/ili sebe dodati kao novog direktora?

Znam da sam zadavio sa pitanjima, i ispričavam se, ali očito na tom polju vlada prava gungula pa ni onima koji su u doticaju s tim nije jasno kako i zašto.

MASTER
24.10.2009., 23:11
Nije mi logičko jasno zašto vlasnik ne mora biti zaposlenik svoje firme, a neki direktor mora (pa čim je zaposlenik ima plaću i plaća doprinose)?
ja bi jako rado kad bi kupio koju dionicu zagrebačke banke, pa da me moraju zaposliti i dati mi plaću

dobra ideja - treba je razraditi:biggrin:

dr.marko
26.10.2009., 23:35
Jedno je mali d.o.o., a drugo debeli d.d. no vidim što si htio reći.

BUTRAGENHO
10.11.2009., 19:57
evo da se malo uključim, sve ste rekli, ali djelomično nepovezano......

Naime, svaka fizička osoba može biti vlasnik i suvlasnik d.o.o. ili d.d. kroz udjele i dionice.....neovisno o statusu zaposlenja, umirovljenja, invalidnosti ili sl.....

S aspekta poslovanja d.o.o. je pravna osoba sa svojim matičnim brojem, obavezama, jastvenim kapitalom i odgovornošću za djelatnost koju obavlja. U svom uobičajenom poslovanju može imati prihode i rashode koji u konačnici donose dobit ili gubitak...... Biti u sustavu PDV-a samo je obaveza za one iznad 85000 kn ukupnog godišnjeg prihoda...... Obračun i plaćanje PDV-a nisu ni u kakvoj vezi s osobama koje bi trebale biti zaposlene u d.o.o......

Drugim riječima, ako firma ostvaruje prihode od određene djelatnosti za koju je uobičajeno da to radi jedan ili više zaposlenih u kontinuitetu, to znači da bi bilo logično da ima nekog stalno zaposlenog. Ako firma radi neka posredovanja u manjem obimu, nije u PDV-u i ne izaziva pažnju poreznika s prihodima, nema bojazni da će PU poduzimati radnje kojima će utvrđivati način poslovanja tvrtke ( naime, to im nije interesantno jer će ta tvrtka na kraju paltiti porez na dobit na svoje aktivnosti). Druga je stvar da li će kao naknadu za poslove direktora-likvidatora firma istome koji je ujedno i vlasnik isplaćivati neku naknadu, honorar ili sl za njegov rad. nigdje u zakonu ne stoji da mora, osim ako on to ugovorom ili drugim normativnim aktom ne zatraži, utuži i sl.

Drugim riječima, umirovljenik kojeg se ovdje spominje može biti i vlasnik i direktor, bez da ima ikakve troškove po osnovi doprinosa i poreza i prireza, osim na onaj dio koji mu se legalno ispalti iz te iste firme na osnovu honorara ili putnih naloga, dnevnica i sl koji tome podliježu.....

ako ništa ne isplaćuje, u formi nema tih troškova, sve mu predstavlja osnovbicu za dobit i plaća porez na dobit.

ako PU treba vratiti bilo koji preplaćeni porez, ne vidim razloga zašto to ne bi učinili ukoliko je sva knjižena dokumentacija uredna i ne vidim razloga za bojazan od kontrole PU.......

Znam dosta umirovljenika koji na taj način primaju visoke honorare na koje bi platitli u Zagrebu dosta doprinosa i poreza, a kroz d.o.o. plate samo 20% poreza na dobit......

treba se snaći.....

A nakon poreza na dobit, da li mogu sebi isplatiti kao vlasniku firme na privatan racun, cisto radi potrosnje, ili se to mora nekako pravdati nekim racunima? Inace, ako je netko s foruma u kontaktu s onima na vlasti, nek predlozi da se napravi jedna sveobuhvatna knjizica u vezi poreza, studenti, zaposleni, nezaposleni, majke na porodiljnom, umirovljenici itd...sve moguce situacije...s ciljem da se gradjani informiraju (kakav OIB kakvi bakrači) i naravno s pozitivnim ciljem da se porezno opismenimo, a da usput i vise poreza udje u drzavnu kasu, dakle da se pojacano kontrolira porezni sustav, ali i da ljudi ustede tamo gdje se moze ustedjeti.

motorista
13.11.2009., 10:36
....nek predlozi da se napravi jedna sveobuhvatna knjizica u vezi poreza, studenti, zaposleni, nezaposleni, majke na porodiljnom, umirovljenici itd...sve moguce situacije...s ciljem da se gradjani informiraju (kakav OIB kakvi bakrači) i naravno s pozitivnim ciljem da se porezno opismenimo, a da usput i vise poreza udje u drzavnu kasu, dakle da se pojacano kontrolira porezni sustav, ali i da ljudi ustede tamo gdje se moze ustedjeti.

Ne treba biti u vezi s onima na vlasti, dovoljno je malo poguglati :)

http://www.ijf.hr/index.php?ime=25

Priručnik je objavljen i u tiskanom obliku i besplatno se dijeli poreznim obveznicima u područnim uredima i ispostavama Porezne uprave

lucius
13.11.2009., 15:08
A nakon poreza na dobit, da li mogu sebi isplatiti kao vlasniku firme na privatan racun, cisto radi potrosnje, ili se to mora nekako pravdati nekim racunima?

Da. Nema pravdanja računima. Nakon plačanja poreza na dobit s novcem se slobodno raspolaže po vlastitom nahođenju.
:biggrin:

PRO
20.11.2009., 12:42
Nije mi logičko jasno zašto vlasnik ne mora biti zaposlenik svoje firme, a neki direktor mora (pa čim je zaposlenik ima plaću i plaća doprinose)?

nisam baš pročitao sve postove u temi pa možda nešto ponovim, ali....

"vlasnik", odnosno OSNIVAČ je odvojena "funkcija" od uprave (direktora i članova uprave)... osnivač je čovjek sa viškom novaca i dobrom voljom da uloži u kakav dobar posao, on nema odgovornost za posao...e, uprava (direktori, manageri) nisu ulagači već upravitelji i odgovorni su za poslovanje ne samo državi već i osnivačima koje moraju informirati o tome kako se raspolaže sa njihovim kapitalom, uloženim i novostvorenim (dobit)...kako je karakteristika za rani kapitalizam (malo teorije) da su ove dvije funkcije tvrtke obično u istoj osobi od tuda i vaša nedoumica...dakle, umirovljenik može biti osnivač ("vlasnik") ali ne i član uprave (to je onako malo ugrubo za d.o.o.)
vlasnika stavljam pod navodnike jer ne postoje (prema ZTDu) vlasnici tvrtki već osnivači (članovi) društva, a to sve proizlazi iz činjenice da ropstva nema i da nitko ne može biti vlasnik neke osobe (ni fizičke, ni pravne). vlasnički list za tvrtke ne postoji, a i kada izvadite izvadak iz TSa na vaše razočaranje piše da ste samo osnivač. iz vaše pozicije osnivača imate samo PRAVO na neto dobit i izbor uprave i skoro ništa više. nisam pravnik ali su me neki od njih instruirali mada i oni zaborave na ove činjenice

tato
26.10.2010., 21:56
Pitao bih nešto:

Imamo u obitelji jednu firmu koja ne posluje već 5 godina, nema poslovnih aktivnosti, svake godine knjigovođa napravi godišnju prijavu u kojoj se to i vidi.
Troje je suvlasnika, svi su direktori.
Sad je aktualna preregistracija, 1600 kn iz džepa nizašto, ali dobro to.

I sad najvažnije, jedan od suvlasnika, vodi se i kao jedan od direktora je pošao u mirovinu prije dvije godine. Može li mu se dogodit da ostane bez mirovine jer je direktor i suvlasnik u firmi koja 5 godina ne posluje i nikakve prihode ne ostvaruje. Ostalo dvoje su u međuvremenu postali nezaposleni,
jedan je na berzi, drugi nije.
Moze li ovaj koji je na berzi izgubit taj status i sve ono što ide uz to zato jer se vodi u firmi kao suvlasnik i direktor. Napominjem, firma nema poslovnu aktivnost već 5 godina i u blokadi je zbog par tisuća duga, uglavnom režija.

franciska
27.10.2010., 08:23
Nadam se, Tato, da će ti netko odgovoriti. No, ne bi bilo loše da postaviš ova pitanja i na forumu Legalis.hr.
Bilo bi najbolje otići po pravni savjet (pitaš načelno) u Mirovinsko i na Zavod za zapošljavanje.

Predator17
13.01.2015., 13:41
Hmmm, čitam postove i mislim da bi ovim linkom pronašli (legalno) rješenje.. i nebi imali nikakvih problema :)

http://www.4thdimension.hr/4dwand/putni-nalozi-i-loko-voznja

franciska
22.01.2015., 21:31
Nije mi jasan ovaj link u svezi s pitanjem.
Pojednostavimo pitanje. Mogu li umirovljenici raditi?
Kako radi neka baka ili dida na pazaru/placu? Imaju
penziju, a imaju li i fiskalne kase?

cayman006
30.01.2015., 19:18
prvo neka autor ove teme definira što je to "vlasnik d.o.o.-a" pa onda možemo dalje razglabati. takav termin nije poznat u zakonu. postoje osnivači i postoje članovi uprave. na što je mislio autor?

uskok
30.01.2015., 22:19
Ako je dioničar on je suvlasnik dioničkog društva.

cayman006
30.01.2015., 23:56
Ako je dioničar on je suvlasnik dioničkog društva.

ne, to je onako ugrubo laički rečeno, no biti dioničar točno ima svoje značenje. dioničar ima pravo na ....., ...... i ........ po zakonu i na ništa drugo. ja samo pitam : što znači vlasnik doo-a. misli li on na osnivača ili na direktora tj. člana uprave jer to može , ali i ne mora biti ista osoba. dakle, pitanje treba postaviti precizno, treba koristiti zakonsku terminologiju i ništa izvan toga jer se jedino tako može dati ozbiljan odgovor. najbliže terminu "vlasnika" bio bi osnivač, dok opet direktor odlučuje o upotrebi dobiti. dakle, što je pisac htio pitati i s kojim točno ciljem?

franciska
31.01.2015., 00:29
Odgovorite meni, molim vas:
(nema veze s mirovinom):
recimo da hodam okolo i pomažem ljudima (fokalna terapija, therapie a foyer).
Mogu li ja kupiti fiskalnu blagajnu, ali ne otvarati poduzeće, ili obrt, eto
baš tako kako to rade prodavači na tržnicama.

urta
31.01.2015., 12:00
Hodaš okolo, pomažeš ljudima i to naplaćuješ?
:biggrin:

franciska
31.01.2015., 15:16
Ne hodam, ali bih htjela vršiti takvu vrstu terapije. :)

vilma1
01.02.2015., 02:33
Odgovorite meni, molim vas:
(nema veze s mirovinom):
recimo da hodam okolo i pomažem ljudima (fokalna terapija, therapie a foyer).
Mogu li ja kupiti fiskalnu blagajnu, ali ne otvarati poduzeće, ili obrt, eto
baš tako kako to rade prodavači na tržnicama.

priča se da u kineskim dučanima postoji igračka koja izgleda kao fiskalna blagajna.

Na tržnicama postoje dvije vrste prodavača, legalni i oni koji mogu brzo trčati.
Ovi drugi obično postave djecu da im dojave da spakiraju proizvode i usluge i da
trče što ih najbrže noge nose.

Kako izgleda procesuiranje nadrilječenja ne znam..

Otužno ti je to, sa lijevog ramena se klatari fiskalna lažnjak kasa, u desnoj ruci takujin a za svaku kvalitetnu terapiju potrebiti zaslužuju više..

franciska
02.02.2015., 02:37
Ti si stvarno zločesta.
Ja se ne bavim nadrilječništvom.
Terapija se vrši u kući pacijenta jer on ne može izlaziti.
Misliš da kvalitetna terapija uključuje poslovne salone s Murtićem na zidu?
Ti vrijeđaš, što će meni lažnjak fiskalna kasa?!
Ti se moraš riješiti svoje zloće koju maskiraš lošim humorom.

urta
02.02.2015., 16:27
Kad ugledaju Franci na vratima, i kljasti prohodaju. :biggrin:

vilma1
02.02.2015., 17:33
[QUOTE=franciska;658615]
Ti vrijeđaš, što će meni lažnjak fiskalna kasa?!

A kako bi se zvala fiskalna blagajna iza koje ne stoji bilo kakav poslovni subjekt?

Bilo bi se ugodno odmoriti malo u tvojoj glavi...

Cicija
02.02.2015., 22:27
@ franca
Pretpostavimo da si po struci psihijatar, klinički psiholog, psihoterapeut. Onda se to ne bi smatralo nadriliječništvom. Premda je to sve šuć-muć po mom sudu.
Ne znam po kom modusu ali navodno ima liječnika koji su u mirovini i još drže ordinacije? Ako mogu oni valjda možeš i ti? No, vilma je u pravu, moraš na neki način biti registrirana, npr. doo. Pitaj u poreznoj upravi.

franciska
02.02.2015., 23:28
Puno hvala Cicija. :)

adacta
03.02.2015., 14:06
Franci, umirovljenik može biti vlasnik aviona, ali ne smije pilotirati.

Isto tako može biti vlasnik stotine firmi, ali ne smije biti direktor.

Ako je direktor, tada mu se mirovina stavlja u mirovanje (ne isplaćuje se).

RH državljani, ne mogu izdavati račune, firme i obrti mogu.

Liječnici u mirovini mogu biti su/vlasnici privatnih bolnica,ljekarni, ordinacija, ali ne mogu tamo biti zaposleni na puno radno vrijeme i dobivati penziju.

Mogu biti penzioneri i tamo raditi, ali bez da im se isplačuje penzija.

kaj još nije jasno ?

franciska
03.02.2015., 16:40
Jako dobro objašnjeno, Adacta.
Baš te stvari nisam znala.
A imam iskustva s Poreznom da oni nekad ne znaju pravi odgovor.
Puno ti hvala!
:)

vilma1
08.02.2015., 02:42
Porezna uprava zna prave odgovore, a pametni i mudri ljudi znaju postaviti prava pitanja.

Toliko o Goethe-u..

Porezna jedino ne funkcionira kada ih pitaš o njihovom prihvatu podataka, npr kada poreznog referenta zamoliš da kontaktira help desk porezne, a njemu odgovore da se stranka obrati poreznom referentu.