PDA

View Full Version : Trojica brokera u ciganskim trenirkama

branimir
17.10.2006., 11:06
Evo vam jedan tekst koji mi je bio zanimljiv , čak me i nasmijao . Antiša ( dolje potpisani novinar ) za kojeg ne znam da li je pisac il novinar ali sa uvijek puno netočnih informacija zaključiti ću da je novinar . Veli on nama da je Plivina dionica doživjela uspjeh . Samo koji ? To valjda vidi samo on , ivo sanader i žužulov pas koji je vjerovatno sam zaradio jednu kuću radeći kao statista u jadran filmu . Onda nadalje ismijava ljude : " posao baš za njih koji ne vole rano ustajanje, modre radničke kombinezone i alergični su na cementnu prašinu. " , a njegov posao je baš takav ko i njihov al on to zapravo i ne vidi . Zanimljivo je da on za radnog vremena pije u bircu , zar ne ante ?

http://www.jutarnji.hr/komentari_i_misljenja/kolumne/clanak/art-2006,10,15,tomic_kolumna,46530.jl

Trojica brokera u ciganskim trenirkama

Ante Tomić

KLASA OPTIMIST

Nedavni uspjeh Plivinih dionica neviđeno je osokolio sve neradnike i sanjare, žicare s Ferrarijevim privjescima na ključevima stojadina. ‘This time next year we’ll be millionaires!’, viču oni otkrivši novu uzbudljivu šemu ‘kruha bez motike’, posao baš za njih koji ne vole rano ustajanje, modre radničke kombinezone i alergični su na cementnu prašinu.

Tri muškarca u trenirkama izvalila se na terasi kafića. Jedan je neobrijan i ispuhuje kolutove dima, drugi je nosat i grize plastičnu žličicu, a treći se igra s ključevima na Ferrarijevu privjesku. Jednom će možda imati i čitav Ferrari, za sada je nabavio samo privjesak. I put od tisuću milja, što se kaže, jednom je počeo prvim korakom.

“Končar”, kaže onaj što grize žličicu. “Končara bi trebalo kupiti.”

“Meni čovjek kaže da je Đuro Đaković dobar.”

“Ma kakav Đuro Đaković, tko ti je to rekao?!”

“Čovjek.”

“Koji čovjek?”

Neobrijani odluči zatajiti izvor, a onaj s bijelom izgriženom žličicom zapilji se u novinske stupce u rubrici “Novac”.

“Kako Franck stoji?”

“Nema Francka.”

“Šteta, ja bih to kupio.”

“Pa ti kupi”, reče nosati zlovoljno, odustajući od prepirke s očitim burzovnim diletantom.

“Ljudi masovno piju kavu”, nastavi svejedno onaj neobrijani otpuhujući jedan savršeni krug dima.

“Kako da ne”, plane nosonja nehotice gužvajući novine, “kad god ti naručiš kratku s malo mlijeka, Franck na Varaždinskoj burzi skoči za tri i po posto.”

Onaj s Ferrarijevim privjeskom kratko se zasmija. Između njih trojice zatim se spusti trideset sekundi tišine.

“Koliko je Vlado zaradio na Plivi?”, upita Ferrari.

“Glupan, ne spominji mi ga”, kaže nosati ogorčeno. “Dva dana! Da je mene poslušao i još samo dva dana pričekao! Ali, ne, on se uplašio i prodao za osamsto trinaest, a dva dana kasnije bilo osamsto trideset.”

“Au!”, zavapi neobrijani.

Sumrak se lagano spušta, sve je manje svjetla, neonska lampa na uglu iznenada se uključila gotovo nas prestrašivši.

Kriomice gledam ovu trojicu burzovnih autoriteta za susjednim stolom i mislim se kako izgled ponekad zavara čovjeka. Za njih trojicu, da me je tkogod prije pola sata pitao, ja bih rekao da su gubitnici, u kasnim tridesetima, vjerojatno nezaposleni, žive s roditeljima, očevi ih proklinju, a majke kao majke, što će od njih, od svojih malih penzija svaki dan im kupe dvije kutije bijelog Ronhilla.

Kada su neradnici već bili na kraju snaga i već pomišljali na najgore, sve su ih zajedno spasile sportske kladionice. Zamisao da nesretnici lipsaju po stadionima i sportskim dvoranama, a ti zarađuješ bez da si se maknuo iz kafića, bilo je možda nešto najljepše što se hrvatskom čovjeku ikada dogodilo
No, vidiš, njih trojica prate dionice, znaju koliko za Plivu nudi Actavis, a koliko Barr, gledaju Montmontažu na Zagrebačkoj burzi i Turisthotel na Varaždinskoj, kupuju Uljanik, prodaju Podravku, prepiru se oko Đure Đakovića i Končara. Brokeri, bog te mazo! Samo što u Americi nose crvene tregere, a u nas ciganske trenirke s pazara.

Primijetili ste možda kako su svi mudrijaši u posljednje vrijeme poludjeli za burzom. Prije od njih u kafiću ne bi mogao doći do Sportskih, a sada svi hvataju ozbiljne novine, smrknuto proučavaju financijske stranice i čitavo se jutro krvavo prepiru u što bi uložili pare kada bi ih imali, da bi još prije otvaranja tokijske burze odreda bili paralizirani od pelinkovaca.

Nedavni uspjeh Plivinih dionica neviđeno je osokolio sve neradnike i sanjare, žicare s Ferrarijevim privjescima na ključevima stojadina. “This time next year we’ll be millionaires!”, viču oni otkrivši novu uzbudljivu šemu “kruha bez motike”, posao baš za njih koji ne vole rano ustajanje, modre radničke kombinezone i alergični su na cementnu prašinu.

Sve njihove poslove u posljednjih dvadeset godina ja znatiželjno pratim. Jednom davno i po četvorica njih su me u jednome danu hvatala da se uključim u financijski lanac, nepoznatom čovjeku uplatim sto maraka da bi najkasnije za pola godine njih četrdeset šest tisuća i šesto pedeset šest uplatilo po sto maraka meni. Slaboumno odbijajući zaraditi više od četiri i po milijuna maraka skakao sam preko plotova, skrivao se i u sebi molio da što prije dođe dan kada će se svi oni obogatiti, odseliti u elitne četvrti i ostaviti me na miru.

Financijski su lanci, međutim, propali, pametnjakovići su ostali u mome susjedstvu i gotovo svi istovremeno kupili činčile. Iz svih su drvarnica užasnuto cijukali maleni smećkasti glodavci navodno izvanredno cijenjeni među krznarima. U svakoj zgradi koja je držala do sebe u podrumu je bilo između četiri i šest hektara krzna, samo da se netko potrudio poubijati i oderati činčile. No, kako mudrijašima originalna ideja nikada ne padne na pamet a da je se u isto vrijeme nije sjetilo još dvjesto tisuća njih, tržište je brzo bilo zasićeno krznom i legla su se ili prodavala u bescjenje ili bi ih uzgajivač, pomahnitao od očaja, u gluho doba umlatio lopatom i zakopao u parku.

U godinama koje slijede neki su prodavali kozmetiku i lonce za neke sumnjive strane tvrtke organizirane poput fundamentalističkih sekti, drugi su grozničavo čekali izvlačenje lutrije za američke zelene karte, a najbjedniji su se dali prevariti od protuha što su tobože tražili radnike za naftne bušotine u Sjevernom moru.

Napokon, kada su neradnici već bili na kraju snaga i već pomišljali na najgore, da se negdje zaposle od devet do pet, sve su ih zajedno spasile sportske kladionice. Zamisao da neki nesretnici lipsaju po stadionima i sportskim dvoranama, a ti zarađuješ bez da si se maknuo iz kafića, bilo je možda nešto najljepše što se hrvatskom čovjeku ikada dogodilo. Na nesreću, i tu je bila nepredviđena okolnost. Otkrilo se kako su sportaši bagra, lijeni i nepouzdani i rijetko se kada potrude napraviti ono što očekuje onaj koji se na njih okladio.

I evo, sada su došle dionice. Burzovni autoriteti iz kafića ne doživljavaju da je u osnovi toga išta bitno drugačije od sportskog klađenja. Onako kako su se njih trojica za stolom do mojega prije nekoliko dana prepirala o Končaru i Plivi, mogli su se uistinu prepirati i oko Manchestera ili Barcelone. Sjedio sam im sasvim blizu i u jednom trenutku obasjala me njihova sreća. Ti ljudi, pomislio sam, gotovo svaki dan nađu nešto novo čemu će se nadati. I baš im je lijepo. Barem dok mama ne umre.

--------------------------------------------------------------------------------

Raca
17.10.2006., 12:41
Hvala Branimir,

čitao sam to u nedjelju u JL, a članak je zbilja genijalan. Čak mislim da se radi o nekim mojim poznanicima (nadam se da se takvi tipovi nisu u zadnje vrijeme multiplicirali diljem Lijepe Naše).

ChoChikun
17.10.2006., 14:50
Mislim da takvih ima po cjeloj regiji. Više puta sam sam bio u prigodi slušati slične analize sa susjednih stolova.

HM
17.10.2006., 19:06
Ovaj Tomić je panj. Pa taj ni ne zna što je broker a što mešetar. Usporedba sa kladionicama je debilna i uvredljiva. Veli da ljudi hoće kruha bez motike. A što on radi. Piskara i svira k...u. Kritizira sve živo, ništa mu ne valja, svi na svijetu su lopovi(osim njega naravno). Čudim se vama forumaši da vam je takav debil zabavan.

McCaan
17.10.2006., 20:00
Ovaj Tomić je panj. Pa taj ni ne zna što je broker a što mešetar. Usporedba sa kladionicama je debilna i uvredljiva. Veli da ljudi hoće kruha bez motike. A što on radi. Piskara i svira k...u. Kritizira sve živo, ništa mu ne valja, svi na svijetu su lopovi(osim njega naravno). Čudim se vama forumaši da vam je takav debil zabavan.

... ma kaj se odmah vrijeđaš. Meni je baš bilo zabavno čitati malo sprdačine. Normalno da on o burzi nema pojma, malo se zafrkava i to je sve.
Veći je problem što sada svi imaju kaj reći o toj temi. Gdje god okreneš spominju se brokeri, dionice, lova - to je generalno loše.

vipy
17.10.2006., 20:06
Kad frizer(ka) (sorry ako je tko medju nama :biggrin: ) prica o dionicama, prodaj sve.:party: .. Zaboravio sam source:cool:

cayman006
17.10.2006., 20:25
Kostolani je rekao da kad svi pričaju o burzi, to je znak da se treba prodati dionice jer je tržište previše zasićeno. Ali kod nas je taj trenutak daleko jer jedva 10% hrvata štedi novac, a kamoli da ga ulaže. Svi mi na svim forumima činimo niti 1% populacije i to je dobro.
Što se Tomića tiče, kao i obično (na stranu nepoznavanje burze i ičega čeg se dotakne taj čovjek) laže čim "zine". Kad bi mu netko povjerovao, to bi značilo da se tom čovjeku svakodnevno po kafićima događaju najčudnovatije stvari, da ima toliko čudnih događaja da za to uopće nema dovoljno sati u danu i dana u tjednu. On je pisac baš poput hansa christiana andersena - čovjek piše bajke i mnogi mu vjeruju. Ja ni riječi. Iako zna biti duhovit, ovo što je napisao upravo je slika kako tipični prosječni hrvat poima burzu i dionice. Ništa drugo do malo finija kladionica. A što se tiče naslova "ciganske" trenirke, zaista ne priliči "intelektualcu" da se tako izražava (ako shvaćate na što aludiram). Još nešto, čak i da je to sve istina, u što 100% sumnjam, onda je tomić taj koji je glupan u priči, a ovi "cigani" s ferrarijem su pametni - na kraju nije bitno kako izgledaš i što nosiš nego što i kako radiš i kakav si čovjek. Naravno, osim ako nisi ante tomić ma što god to značilo (ovo je rečenica koju koriste tomić i slični kad ne znaju što bi napisali).

Cicija
17.10.2006., 21:32
Izgled može itekako varati. Prije par godina prodavao sam jednu nekretninu na moru, dogovorio cijenu i kad se kupac pojavio skoro sam mu dao milostinju. Nije imao "cigansku" trenirku, već staru, odrpanu i masnu tankericu i izlizane hlače (bila je zima pa valjda zato nije nosio trenirku), no lova je bila nova i ispeglana.
A što se tiče kladionice, prelistajte malo forum i naći ćete dosta forumaša koji se hvale svojim uspjesima u klađenju. Nisam taj, a to niti odobravam, niti kudim, samo kažem da nas ima svakakvih.

carlo gambino
17.10.2006., 23:13
a to sto pise tomić. tako razmislja vecina stanovnika hrvatske.
a to da je to cuo za susjednim stolom i to je istina ali to ce trajati jos malo da se slegne ova prasina od plive i to, pa ce i to pasti u zaborav.
a onda ce takva ekipa koa ovi likovi naci novu temu.

pecop
18.10.2006., 00:09
ma tomicev tekst je genijalan, kao i vecina njegovih kolumni u jutarnjem. samo su se mozda neki prepoznali u ovom teksu pa se sada osjecaju prozvanim. a vidim da neki i ozbiljno shvacaju njegove tekstove, pa ljudi opustite se malo covjek je cinik, ismijava nasu svakodnevnicu...

ante, ante mi smo zate...

marinthedrzic
18.10.2006., 10:27
ja sam pronašao susjede u ovom članku i dobro se nasmijao, a vi kako hoćete! od činčila prije 10 godina (tada nisam ni znao što je to) preko financijskog inženjeringa, pa poker aparata i sličnih zanimacija do današnjih kladionica i dionica. vidi ima i sličnosti...

Monk
18.10.2006., 10:42
Ma ovo je novi val. :sing: :biggrin:
Ako je istinito prenosio, čim ovaj spominje da "nema Francka" i da na "Varaždinskoj burzi" naraste Franck vidi se da su početnici.

Čovjek mi je rekao....:p:

Erik
18.10.2006., 10:43
Što se Tomića tiče, kao i obično (na stranu nepoznavanje burze i ičega čeg se dotakne taj čovjek) laže čim "zine". Kad bi mu netko povjerovao, to bi značilo da se tom čovjeku svakodnevno po kafićima događaju najčudnovatije stvari, da ima toliko čudnih događaja da za to uopće nema dovoljno sati u danu i dana u tjednu. On je pisac baš poput hansa christiana andersena - čovjek piše bajke i mnogi mu vjeruju. Ja ni riječi.

Kako misliš da laže?

Pa to su humoreske, to je fikcija, a ne reportaža. Naravno da je sve to (ili većina) izmišljeno, zar netko misli suprotno?

Nećeš valjda reći da je i Tolstoj lažac jer je izmislio Anu Karenjinu?

čvarkožder
18.10.2006., 11:16
Kako misliš da laže?

Pa to su humoreske, to je fikcija, a ne reportaža. Naravno da je sve to (ili većina) izmišljeno, zar netko misli suprotno?

Nećeš valjda reći da je i Tolstoj lažac jer je izmislio Anu Karenjinu?

:pljesak: :doh: :udrijace:

A onom lažovu Hemingwayu dadoše i Nobelovu nagradu, a znam da onaj njegov ludi i pijani starac Kubanac nije ulovio nikakvu sabljarku, nego je to bio cipal.
I, neka su mu ga pojeli morski psi. Pokvareni lašci (i Ernest i starac i Manolino). Kakav nepošten svijet.

Raca
18.10.2006., 11:43
"ovo što je napisao upravo je slika kako tipični prosječni hrvat poima burzu i dionice. Ništa drugo do malo finija kladionica." - točno

Od pamtivjeka su ljudi tražili način kako kamenje pretvoriti u zlato.

Nekad Rokeri s Moravu pjevali:

"Stekao sam paru brzu,
sada mogu samo da me mrzu.

Nosim belo džez odelo,
produciram se kroz selo.

Ko živi od muziku,
ne jede lebac od motiku."

franciska
18.10.2006., 13:09
Takvim tekstovima (Tomićevim) nedostaje "prosvjetiteljska" nota. Ako već građani na površan način doživljavaju dioničarstvo, na piscu je da stvarnost "uozbilji".

Salamander
18.10.2006., 13:41
Stvarno sam se dobro nasmijao, svaka čast na članku. Po meni članak je genijalan. Novinar je ukazao na pojavu u našem društvu, koja sama po sebi nije smiješna na veoma humorističan način.

Čovjek govori istinu u zadnjih par godina svi su postali vrhunski ekonomisti - od građevinara, liječnika do strojara. A sada u zadnjih godinu, dvije nije više dosta biti ekonomist nego se svi preoblače u financijaše (prije par godina svi su bili manageri - pa vidimo kako su nam kompanije završile!).

majmun
18.10.2006., 14:17
Ako već građani na površan način doživljavaju dioničarstvo, na piscu je da stvarnost "uozbilji".

Pa koliko sam ja uspio shvatiti, na površan način to shvaća upravo pisac, jer glavna zamjerka ovoj trojici, kako ih on zove "brokera" je da nose ciganske trenirke a ne kao u Americi "crvene tregere":p:
A i profil je malo nategnut jer ne vjerujem da kvartovski žicari kojima mama od penzije kupuje cigarete, odjednom vade ušteđevinu (od nerada) i kupuju dionice.Uspoređivati tržište kapitala sa kladionicom ili lancima sreće je u najmanju ruku neinteligentno isto kao i poistovječivanje rada sa kopanjem kanala, jel ti "brokeri" bi se trebali primiti lopate i ugledati se na Aliju Sirotanovića, a ne se baviti kojekakvim kapitalističkim izmišljotinama.

Nego reci druže Ante, šta si ti radio u radno vrijeme u birtiji?;)

Erik
18.10.2006., 14:25
Uspoređivati tržište kapitala sa kladionicom ili lancima sreće je u najmanju ruku neinteligentno ...

Kostolany često uspoređuje burzu sa kazinom. Za trgovanje opcijama kaže da je čisto klađenje.

Ja ću pak, bez imalo ustručavanja, dionicu Zdenke nazvati najobičnijim lancem sreće.

U svemu tome, pogrešno je jedino poopćavanje.

majmun
18.10.2006., 14:36
U svemu tome, pogrešno je jedino poopćavanje.
Točno, možda sam malo pretjerao, ali mi smeta taj njegov stav jer on kroz ovu trojicu sve nas optužuje da smo nekakvi lezilebovići koji bi kruha bez motike. Bilo kome tko investira je cilj da nešto zaradi, nosio tregere ili ne:biggrin: , tako da me čudi ovo oduševljenje kolega.

Dobis
18.10.2006., 17:49
Točno, možda sam malo pretjerao, ali mi smeta taj njegov stav jer on kroz ovu trojicu sve nas optužuje da smo nekakvi lezilebovići koji bi kruha bez motike. Bilo kome tko investira je cilj da nešto zaradi, nosio tregere ili ne:biggrin: , tako da me čudi ovo oduševljenje kolega.

Pa kolega nemojte se Vi uzbuđivati oko toga,nama će dobro doći ti u trenirkama koji misle da je ovo kruh bez motike,neka ljudi ulažu bez znanja,takvih uvijek treba,zašto ne zaraditi više od planiranog.;)

Vilim
18.10.2006., 21:08
Ma nema veze taj Tomić što priča!On je čuo priču tri tipa i sad aludira da je burza kockarnica!naravno da moze biti kockarnica ako se neprestano kupuje i prodaje,nemoguće je predvidjeti kratkoročne oscilacije tečaja!Dugoročno se može lijepo zaraditi ako čovjek ima strpljenja!

Pacer
19.10.2006., 09:28
Mislim da Tomić nije napisao da je burza kockarnica, nego da je takvi "brokeri" tako doživljavaju.

Očito imamo različit doživljaj umjetničkog djela:)

Inače, ne mislim da je zadatak pisca-humorista ili satiričara da stvar uozbilji, nego upravo suprotno - da ozbiljnu stvar uneozbilji.

franciska
19.10.2006., 14:17
Pacer, kao što vidiš Tomićev članak izaziva različite diskurse. Nedostaje mu jedna rečenica koja bi odvojila burzu od lanaca sreće i sl. Njegova spisateljska odgovornost jest da ne laže o prirodi burzovnog poslovanja. Tako može snažno ismijavati i umirovljenike koji ulažu u oročenu štednju ili fondove.

MASTER
19.10.2006., 14:35
moram priznati da sam rijetko našao kod tog autora da je o nečem pozitivno i afirmativno sa podlogom pisao

mislim da on treba nositi nick
"pisac iz novina u ciganskoj trenirci"

konačno takav naslov je rasistički i šovinistički, ali obzirom da čovjek dolazi i piše u novinama maoističke provinjencije to je uredu!

Pacer
19.10.2006., 15:08
Kao što su konstruktivni npr. Kishon, Hašek ili Škvorecki...

Mislim, nisam je tu neki ljubitelj Tomića, pa ni Kishona ni Hašeka, ali malo ste preozbiljni. Mislio sam da su prošla vremena kad je pisac kao kulturni "radnik" imao "društveni zadatak" da "uozbiljuje" i "prosvjećuje".

Ovo s penzionerima nije loša ideja, samo mislim da su temu "penzić i kontejner" već uglavnom apsolvirali karikaturisti.

A nekako slutim da bi neka od slijedećih Tomićevih tema mogli biti forumaši, blogeri i slična bratija koja svojim dubokoumnim raspravama "mijenja (virtuelni) svijet":biggrin:

franciska
19.10.2006., 20:58
Slažem se s Masterom da je naslov šovinistički.

Naravno da pisac koji drži do sebe progovara o svijetu.

Doći će dan kad će prevladavajuća mišljenja na forumima, blogovima i sl. itekako značiti... :)

čvarkožder
19.10.2006., 22:05
Što se tiče naslova, mislim da je prilično dvojbena tvrdnja da je taj naslov rasistički i šovinistički. Naime, pridjev "ciganski" ne označava samo nešto romsko, nago u prenesenom (i pejorativnom) značenju i nešto nekulturno, nedostojno ili primitivno. Kao, recimo, pridjev "seljački" i imenica "seljačina" koje ne moraju nužno značiti (najčešće i ne znače) nešto vezano uz selo i seljake kao žitelje ruralnih predjela.
Osim toga, autor je (možda) uporabio navedeni pridjev jer on (možda) ponajbolje u jednoj riječi dočarava sliku koju nam želi prikazati. Ja si, nakon ovakvog naslova, prilično dobro mogu zamisliti tu trojku, njihov izgled i mentalni sklop. A vi? Možda ima neki bolji pridjev za dočaravanje situacije i osoba, ali meni je vrlo uspio i uporabljeni. U raznim oblicima umjetnosti pisane riječi (znači i u pisanju kolumni) naći ćete mnogo sličnih primjera "šovinizma i rasizma".
Drugo, što mi je još više upalo u oči je dočekivanje "na nož" ideje i poante ovog članka s kojima se dobrano slažem. Pa, zar nisu i na ovom forumu mnogi priznali da nemaju pojma o nikakvim analizama, pokazateljima i financijskim izvješćima, a smatraju se investitorima i genijalcima? A, bili su samo purani u doba uragana. Što takve razlikuje od onih koji se klade na sportske rezultate? Znam dva-tri kladitelja koji izuzetno studiozno i hladne glave pristupaju svom poslu koristeći insajderske informacije, prateći sve o dotičnom sportu po novinama i na internetu. Dakle, i više negoli neki "investitori" na našim burzama.
Ne dopuštam si tvrditi da među kritičarima ovog članka ima "brokera u ciganskim trenirkama" jer da se "svatko češe tamo gdje ga svrbi" (zato što neke od njih vrlo uvažavam), ali da takvih kakve je Tomić opisivao ima mnogo, bogami ima.

P.S. O moralnosti i poučnosti Tomićeve(ih) kolumni ne treba trošiti riječi. Pa, nije on novinar "Glasa koncila", ni "Modre laste", a niti biltena Vlade RH. On je cinik i satiričar i uvjeren sam da takvi trebaju svakom zdravom društvu.

MASTER
19.10.2006., 22:40
ljudi dakle ne bi trebali nositi ciganske trenirke (bez navodnih znakova) jer je tako odlučio neodgojeni pojedinac a koji nije novinar u nekim novinama

čvarkožder
19.10.2006., 22:52
ljudi dakle ne bi trebali nositi ciganske trenirke (bez navodnih znakova) jer je tako odlučio neodgojeni pojedinac a koji nije novinar u nekim novinama

Priznajem, izgubio sam se...
Ne vidim zašto netko ne bi trebao nositi bilo kakvu trenirku. Pa, makar to ne određivao novinar u nekim novinama. Uh, opet sam se izgubio...

Pacer
20.10.2006., 12:15
Malo odstupanje od teme, ali ovo je ipak Caffe.

Dakle, sjećam se da sam jednom čitao intervju s jednim bogatim Romom koji se bavio skupljanjem otpada, prvenstveno starih guma i, mislim, metala. U intervjuu je kritizirao svoju konkurenciju koja ne zna sortirati gume (a sa stajališta otpadne vrijednosti nisu iste npr. radijalne, pune, s metalnom mrežicom itd., to prije nisam znao) prije prodaje, pa je posprdno napomenuo da se to što njegova konkurencija radi zove "ciganska posla".:biggrin:

Očito je imao više smisla za humor nego poneki forumaš.

Slow
20.10.2006., 14:14
pretjerujete svakako.

kao prvo, ovo je kolumna u novinama, a ako se nesto bitno nije promjenilo u zadnje vrijeme, naslove u novinama odredjuju urednici. u tekstu se spominje "Samo što u Americi nose crvene tregere, a u nas ciganske trenirke s pazara." cinjenica je da su cigani (bar po trznicama po kojima ja idem) vecinski prodavaci trenirki i nema tu neke vece razlike od svicarske cokolade i bosanskog bureka. brand kao brand :)

iznenadi me Master, nisam ocekivao toliko politicke korektnosti od jednog libertijanca :)

petro3
29.10.2006., 15:04
da tomić laže? haha pa ovdje stvarno ima svega... nekima jednostavno nije dano da razumiju...

Monk
05.11.2006., 16:53
Neznaš što je gore. Ja naprimjer jučer vidio trojicu cigana u brokerskim trenirkama...

Shogun
16.12.2006., 03:55
Neka Tomić slijedeći put pogleda, da nije bilo blizu neko tenisko igralište, a tamo na parkingu "neznaš jel kamion, kombi ili oklopno vozilo"........na tragu Monkovog gornjeg posta