PDA

View Full Version : Makedonska berza

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Anastasija
06.05.2011., 11:46
Moze bid/ask za TPLF, ALK, STIL, MPT fala:thumbsup:

30 3.830,00
100 3.781,00
10 3.751,00
37 3.741,00
25 3.720,00
103 3.715,00
10 3.600,00
98 3.550,00
Цена Количина
3.899,00 50
3.900,00 30
3.900,00 10
3.930,00 45
4.000,00 20
4.000,00 10
4.000,00 20
TPLF

Anastasija
06.05.2011., 11:47
Количина Цена
54 4.310,00
24 4.302,00
198 4.300,00
20 4.250,00
20 4.200,00
100 4.035,00
Цена Количина
4.395,00 57
4.399,00 26
4.400,00 50
4.450,00 6
4.450,00 10
4.480,00 20
4.500,00 49
4.549,00 322
4.600,00 300
4.600,00 16

smoki
06.05.2011., 11:48
fala :)

Anastasija
06.05.2011., 11:49
Moze bid/ask za TPLF, ALK, STIL, MPT fala:thumbsup:

Количина Цена
1 26.800,00
1 26.500,00
4 25.200,00
5 24.200,00
1 24.000,00
Цена Количина
27.000,00 5
27.000,00 3
27.300,00 2
27.500,00 7
29.200,00 2
29.205,00 2

Master1
06.05.2011., 23:25
Vreme e za prolet i zelenilo na MSE...

Tito.gp
07.05.2011., 00:17
Nemora mnogu da zazeleni, dovolno e x 2 od momentalnive ceni i mladi da se penzionirame. Da vleam povtorno optimizam.:)

Slovenac1
08.05.2011., 10:38
Vreme e za prolet i zelenilo na MSE...

Je li? A zašto baš sad?

mastika
08.05.2011., 14:13
pozjdrav do sve clanove, a i oni koji samo prate ovaj forum kao i ja do sada, zelim vam da se bar za 50% ponovi 2007 i malo vise srece ( pameti )

Master1
08.05.2011., 22:00
Je li? A zašto baš sad?

A zasto pa da ne? Mk industrija ima kvartalni rast preko 25%, Mk BDP je iznad 5%, a MK dionice su i dalje u bescenje... Trilioni "novih" dolara i eura kruze svetskim burzama, sve je manje "jevtinih" dionica u svetu...Soros prodao svo zlato i srebro...mozda i on razmisla o MSE dionicama.:)

Jumbo
08.05.2011., 23:23
...Soros prodao svo zlato i srebro... )

Imaš neki link za to?

sticky fingers
09.05.2011., 03:10
http://www.marketwatch.com/story/soros-sells-gold-silver-investments-report-2011-05-04

Soros

dimges
09.05.2011., 07:25
http://www.marketwatch.com/story/soros-sells-gold-silver-investments-report-2011-05-04

Soros

..a Ljubčo ???:biggrin:

grim de witt
09.05.2011., 09:37
Šta će drugo čovek nego da prodaje zlato, kako inače da finansira makedonsku opoziciju pred izbore ;)

red max
09.05.2011., 15:01
Rast BDP za 5.1% a burza u crveno.
Ali ne smeta to meni,drago mi je da stvari idu nabolje a burza će se prije ili poslije probuditi...
Znam da tu ima i šminke prije izbora ali zbilja je malo nevjerojatno,mogu samo zamisliti kako bi ZSE reagirala da je u HR ostvareno tih 5%...blokada za blokadom.

OKA
09.05.2011., 17:47
http://www.seebiz.eu/heinrich-schaller-becka-burza-zeli-sirenje-na-hrvatsku-srbiju-i-bugarsku/ar-2556/
OMX nas otpisao, Wiener Börse nas ne zapisuje!!!

Ocean
10.05.2011., 15:35
Jeli ima neko da spodeli shta se deshava na berzanskoj konferenciji u Ohridu.

Pozdrav iz Berlina (samo na kratko) :p:

smoki
11.05.2011., 11:22
СДСМ најавува нова даночна политика
Коментари (1)
10.05.2011 18:03
Зоран Јовановски

Граѓаните нема да плаќаат данок за недвижен имот до 50 илјади евра, стапката за данок на промет на недвижности ќе се намали, а оданочувањето на приходите од камати ќе се укине.

За да се раздвижи берзата и фирмите полесно да доаѓаат до свеж капитал ќе се укине и данокот на капитална добивка.

Ова се само дел од мерките што ќе ги примени Социјалдемократскиот сојуз ако победи на изборите на 5. јуни.

СДСМ ветува разумна и избалансирана даночна политика, а се најавува и промена на политиката на казни при што ќе се напушти праксата веднаш да се казнуваат компаниите за евентуални грешка во работењето туку тие прво ќе се опоменат.

„Кај персоналниот данок на доход, наместо рамниот данок од кој најголема полза имаа најбогатите, ќе воведеме прогресивно оданочување, каде што данокот ќе се плаќа по различни даночни стапки, во зависност од висината на платата.

- Со тоа повторно ќе се вратиме на начинот на оданочување кој се користи во многу повеќе земји во споредба со рамниот данок, и кој обезбедува поголема правичност во оданочувањето.

- Ќе ја намалиме стапката на ДДВ од 18 на 5% за ветеринарните лекови, со што ќе се олесни работата на сточарите“, изјави Зоран Јовановски, СДСМ.:luxhello::luxhello::thumbsup::party::plj esak::pljesak:

red max
11.05.2011., 12:00
Mirovinski fondovi suzdržani nakon poziva da pokrenu burzu

11.5.2011 11:27:00 | Autor/Izvor PressCut
Poziv predsjednika Makedonske burze, Ivana Šterieva, mirovinskim fondovima da pokrenu tržište kapitala u uvjetima kada burza stagnira, gotovo da i nije naišao na odjek. Od tamo kažu da imaju solidne performanse s aktivom većom od 200 milijuna eura, ali je malen broj tvrtki u koje se može ulagati jer i zakon tako nalaže.

Rizik se vidi u performansama pojedinih tvrtki koji zasad ne nose dobit. “Ne možemo ulagati u društva s kapitalizacijom na tržištu manjom od deset milijuna eura. Sve drugo ima izuzetno malu likvidnost. Malen je obim tvrtki u koje se, zapravo, isplati ulagati“, izjavio je predsjednik Upravnog odbora NLB Novog mirovinskog fonda, Davor Vukadinović. On je dodao da za Vladu RM i nije uputno da u mirovinskim fondovima vidi pokretače burze.
(Kanal5)

Pa da,čemu se mučiti i skupljati na ovim razinama kad će biti toga na bacanje čim MBI stigne na 5000.Tada će smart money koje sada kupuje prodavati svojim fondovima i svi će biti sretni...:grouphug:
Kod trenutnih cijena se zbilja ne isplati kupovati,prejeftino je to za mirovince,pa tko je još vidio da je neki OMF na ovim prostorima zaista i zaradio neke pare!Ovo čim se oni bave,tu siću što zarade čekanjem dividende i kupovanjem obveznica ne računam,to može i malo bistriji 12-godišnjak.

Jumbo
11.05.2011., 14:20
Evo, ja službeno objavljujem da sam sada 100 % u dionicama...ako sada burza krahira imat će te luzera godine. :)

sticky fingers
11.05.2011., 17:32
Ako mirovinci kazu da je MSE neatraktivna, onda to je dobro za berzu posto nemaju pojma i treba raditi obratno. Da se izrazim preko TA vokabulara: kupuju na resistance, prodaju na support. Lose je za nase penzije ali to ce se kompenzirati nekako sa rastom koji ce mirovinci prespavati. A ako predstavnik NLB Mirovinskog fonda kaze da nece ulagati u dionice bas mnogo i da to nije uputno za Vladu RM, onda da se ne cudimo zasto i nema mnogo stranskih investicija. A nas Prime minister je ex-broker, ali njemu nije mnogo bitno da berza zazivi, bitnije je otvaranje seoskih igralista, to ce spasiti MK ekonomiju. A vidi naivcine sa zapada, Ameri i ostali, kada je DJ pao na 6500 poena svi su poludjeli a CNN je vristao od toga. A kod nas sve neki cool politicari i institucionalci(Komisija recimo), berza mrtva, a mi idemo u svijetlu buducnost.
Svaki narod ima vlast(berzu) kakvu zasluzuje, upamtite.

Tito.gp
11.05.2011., 23:39
Evo, ja službeno objavljujem da sam sada 100 % u dionicama...ako sada burza krahira imat će te luzera godine. :)

Nebrini druze Jumbo. Kao u stara dobra vremena, drugovi su tu da pomognu. Necemote ostaviti bez kruha ako nedaj boze ode MBI u pm.

dimges
12.05.2011., 08:52
nemojte samo da se skace kao ovi iz http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=540105&postcount=4383
, posebno ne sa objekata Skopje 2014 :biggrin:
..jedino ako neko hoce da dobije A1 publicitet

ex...
14.05.2011., 13:13
Dobar dan prijatelji !!!!
Protreso malo ukipljene kosti jer mi "troprdac" ne daje mira.
Pogledah "ko je kome" ( kao i obicno "svoj svome") i gle cuda nema promene :) . Brod jos uvijek drzi isti azimut samo je usidren stao da popuni zalihe ( valjda zbog politike... ko bi znao?!) ali mu meteo prognoza pase pa ako ga neka nepredvidzena tropska bura ne omete stici ce uz puna jedra cak i brze od predvidzenog do mete!!
Pozdrav svima

Prota
17.05.2011., 01:09
"Dionice nisu atraktivane za mirovinske fondove"
Mirovinski fondovi imaju kapital, ali nemaju interesa u trgovanju dionica...
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=37&eventId=36992

?Buy signal??
Ovo sve cesce ponavljaju u medije, a toliko su nezainteresovani za burzu? :rolleyes:

Bubastys
17.05.2011., 09:34
Pitanje je dali vlasti odgovara da mirovinski fondovi ulazu u dionice. Jer tko bi onda kupovao drzavne obveznice po smeshnim kamatama od 4,3%? Jeftinije pozajmljuvanje u Evropi trenutno ima samo Nemacka!

Jumbo
17.05.2011., 11:26
Pitanje je dali vlasti odgovara da mirovinski fondovi ulazu u dionice. Jer tko bi onda kupovao drzavne obveznice po smeshnim kamatama od 4,3%? Jeftinije pozajmljuvanje u Evropi trenutno ima samo Nemacka!

Što opet ima svojih prednosti. Jest da dionice ovog časa ne rastu, ali pare, koje mirovinci daju državi, država preko infrastrukturalnih projekata daje poslove firmama, koje kotiraju na burzi. Te firme sve bolje rade...a jednog dana će ih netko uočiti i fer vrednovati, pa makar to bilo kad uđete u EU. Ja imam vremena, a za sve kojima se žuri tu je Forex :)

sticky fingers
17.05.2011., 11:37
Š Ja imam vremena, a za sve kojima se žuri tu je Forex :)

:)

sticky fingers
17.05.2011., 12:11
Odnos FX:MSE je isti kao NBA:MK druga kosarkarska liga u svim aspektima. Vjerujem u perspektivu MK kosarke, posebno kad udjemo u EU, lakse se igra nego u NBA, poznajes domaci teren, a u NBA moras biti tough guy da bi opstao na terenu, konkurencija je ubitacna, sudije te ne stite mnogo ako nabasas na robusnog cuvara, bas sve kao u forex ali... I love this game :)
A sad i jedna pozitivna korelacija: MSE se ponasa bas kao i USD/JPY, sve neka konsolidacija, svi kao znaju da ce ici gore ali ne ide nesto, pa taman krene voz pa opet dole..ali dobro je sto oboje ne reagiraju toliko na lose koliko na dobre vesti. A to obicno znaci rast. Kod nas su depoziti jos uvjek svetinja, tako da dok banke forsiraju depozite, a ne investiciono bankarstvo bit cemo tu gde smo sada. To je i prilicno povoljno za one koje zele na miru da akumuliraju. Bit ce tu nagrade. Samo treba strpljivost, a za one sa kracim fitiljom..zna se :)

why
18.05.2011., 09:01
Нов прекар за Македонија?

Пред самиот почеток на изборна кампања, шефот на државата Иванов, со старо нова иницијатива - Република Македонија (Скопје).

Иако власта внимателно се имунизира од петгодишната одговорност за надминување на прашањето за името, нејзини новинарски експоненти преку електронските медиуми, два месеца наназад создаваат клима за прифатливост на одредени можни компромисни решенија.

Провладините телевизии говорат за географска одредница, а во интервју за австралиското радио „Илинден“ познатата новинарка и аналитичар Мирка Велиновска рече:

„Земјите кои имаат проблем со нашето официјално ќе ни се обраќаат со прекарот - Република Македонија (Скопје). Суштината е дека ако ова име, ако се прифати Република Македонија (Скопје) или некое друго име да ви дадам за пример Европска Република Македонија или Евроатланска Република Македонија не ни го менува ни името, ни идентитетот на главниот народ. 95% држави имаат по две, три па и четири и пет имиња“.

Аргументите за ваквото име - прекар ги бара во 90-тите години кога тогашното раководство прифатило Република Македонија - Скопје.

Македонците од Егејска Македонија каков прекар ќе имаат?

„Тоа е борба за човекови права и слободи, таа не завршува со оваа борба со името. За човекови права и слободи се борат и Абориџините се уште во Австралија и Индијанците во Америка, Курдите во Турција и Македонците во Грција, Бугарија и Албанија и уште илјадници народи, тоа е друго“, вели Велиновска.

Значи Македонците во Егејска Македонија друг прекар ќе имаат?

„Каков прекар? Јас ви зборувам за име, вие ми зборувате за име на народ“, одговара Велиновска.

А1 претпладнево контактираше со Велиновска, по нејзиниот разговор за радио „Илинден“ и водителот Дончо Ангелоски. Но, таа не сакаше да говори пред камера. За Велиновска двојната формула не мртва.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=138090

nesto se menuva ili taka mi se cini? ili e blef pred izbori, demek i VMRO bi resaval za imeto sooner rather than later? indikativno e Mirka sto izjavila
,,95% држави имаат по две, три па и четири и пет имиња“.,,
DOBRO UTRO!!!
toa li e pricinata sto macd kaj nekolku akcii od indeksot vleze vo pozitivna teritorija?

sticky fingers
18.05.2011., 09:44
Ako ovie sto se na vlast sega go smenat imeto, narodot treba so eden stap da im vleze i...Zatoa sto sekoj sto bese za promena go proglasuvaa za predavnik i bi bilo ogromna navreda za narodot koga onoj sto go letase deka ke jademe i korenja ako treba ama ime ne davame na kraj da go ubeduva istiot narod deka ne e problem i poveke iminja. Izvinete dragi prerodbenici ama ako furas imidz na tough guy, idi do kraj, ne se ligavi sega demek vo red bilo da bide i RM-Skopje ili nesto slicno.
A berzata? Sporo ama sigurno ke si odi gore, bez razlika sto bankarskoto lobi ke saka depozitite i kreditite vo drzavata da bidat edinstveni faktori vo finansiskiot sektor.

dimges
18.05.2011., 10:48
Ako ovie sto se na vlast sega go smenat imeto, narodot treba so eden stap da im vleze i...Zatoa sto sekoj sto bese za promena go proglasuvaa za predavnik i bi bilo ogromna navreda za narodot koga onoj sto go letase deka ke jademe i korenja ako treba ama ime ne davame na kraj da go ubeduva istiot narod deka ne e problem i poveke iminja. Izvinete dragi prerodbenici ama ako furas imidz na tough guy, idi do kraj, ne se ligavi sega demek vo red bilo da bide i RM-Skopje ili nesto slicno.
A berzata? Sporo ama sigurno ke si odi gore, bez razlika sto bankarskoto lobi ke saka depozitite i kreditite vo drzavata da bidat edinstveni faktori vo finansiskiot sektor.

politika e kurva.. pa i drugite se izjasnija za referendum a do vcera vikaa deka vladata se zadskriva zad referendumot, planot im bese vladata da ja nateraat da go smeni imeto iako i bez referendum tuka e parlamentot. Ironijata i cirkusot bese vo Bukurest 2008 koga vodac na delegacija bese predsedatelot Branko a se teretese Grujo deka sakal da go prodade imeto za (Skopje) ili sakal priem pod referencata, no ne uspeal bidejki Branko se skril a bez Branko NE mozele da resat !!.. pravata vistina e deka Grcija imase zacementirano veto od predhodno, ni busaviot nisto ne mozese ili takov cirkus ni se prikazuvase.. Zatoa ne se Penite, nie sme saka luge i ne mozeeme protiv grcite. Uspeh e ako uspeeme da go zacuvame identitetot vo OOUN, bidejki i tamu pritiskaat grcite, vo OOUN imaat vlijanie i preku Francija. Edino care e da Pimplame , t.e. da ako moze i pocneme uslovni pregovori koj sigurno dolgo ke traat, a da cekame da se Raspadne EU...:biggrin: No se zavisi sto ke se potpise, eve Hrvatska se najde pred svrsen cin, slovencite ke ribarat do Vrsar, ne samo ZERP tuku gubat suverenitet i na teritorijelnoto more, nema spas, resija da gu primat vo EU, ne gi spasuva ni referendum... a dolgovite i kamatite im rastat, pa i od toj aspekt gi drzat vo vecen SAH :mad:

Slovenac1
18.05.2011., 13:42
E kad bi pisali na jeziku koji svi razumemo čovijek bi još i čitao vaše duge postove, ali pošto sam iz Slovenije nije baš najlakše prevesti makedonski. Jednako kao što bi vi težko čitali da ja pišem slovensko

OKA
18.05.2011., 13:46
E kad bi pisali na jeziku koji svi razumemo čovijek bi još i čitao vaše duge postove, ali pošto sam iz Slovenije nije baš najlakše prevesti makedonski. Jednako kao što bi vi težko čitali da ja pišem slovenskoNishta strashno, decko samo kaze da mu je prijeko .urca od nashih Pahora i Janshi! Lijep dan zelim!

why
18.05.2011., 13:54
E kad bi pisali na jeziku koji svi razumemo čovijek bi još i čitao vaše duge postove, ali pošto sam iz Slovenije nije baš najlakše prevesti makedonski. Jednako kao što bi vi težko čitali da ja pišem slovensko

google translate kaze ovako(za deo mog post sto je na cirilicu daje-postovi koji su makedonski latinicom ne prepoznaje)

New nickname for Macedonia?

Before the start of an election campaign, the head of state Ivanov old with a new initiative - the Republic of Macedonia (Skopje).

Although the government is carefully imunizira the five-year responsibility for overcoming the issue of the name, its exponents journalism through the electronic media, two months ago created a climate for acceptability of certain possible compromise solutions.

Pro-government TV stations talk about geographical determinant, in an interview with Australian radio Ilinden-known journalist and analyst Mirka Velinovska said:

"Countries have a problem with our officials will speak to us with a nickname - the Republic of Macedonia (Skopje). The point is that if this name, if they accept the Republic of Macedonia (Skopje) or some other name to give you an example European or Euro-Atlantic Republic of Macedonia Republic of Macedonia does not change our name, nor the identity of the people. 95% of states have two, three or even four or five names.

The arguments for this name - nickname sought in the 90s when the then leadership accepted the Republic of Macedonia - Skopje.

Macedonians from Aegean Macedonia as a nickname you have?

"It is a struggle for human rights and freedoms, it does not end with this battle its name. Human rights and freedoms are struggling and still in Aboriginal Australia and Native America, Kurds in Turkey and the Macedonians in Greece, Bulgaria and Albania, and even thousands of people, it is another, "says Velinovska.

So the Macedonians in Aegean Macedonia will have another nickname?

"What nickname? I speak to you for a name, you spoke of behalf of the people, "responds Velinovska.

A1 morning Velinovska contacted after her talk radio Ilinden Presenter Donco Angeloski. But she did not want to speak on camera. The double formula Velinovska dead.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=138090

nesto se menuva ili taka mi se cini? ili e blef pred izbori, demek i VMRO bi resaval za imeto sooner rather than later? indikativno e ​​Mirka sto izjavila
, 95% of states have two, three or even four or five names. "
DOBRO UTRO!!!
toa li e pricinata sto macd kaj nekolku akcii od indeksot vleze vo pozitivna teritorija?

OKA
18.05.2011., 14:24
WHY, jebo'ga Amidza, otkad je Mirka postala market maker!?!?!? Pustimo lovacke price, macd-e i ostale vrazbine. MSE u tekucem periodu giba na bazi klasicnog spekulaja. I nishta vishe.

why
18.05.2011., 14:33
WHY, jebo'ga Amidza, otkad je Mirka postala market maker!?!?!? Pustimo lovacke price, macd-e i ostale vrazbine. MSE u tekucem periodu giba na bazi klasicnog spekulaja. I nishta vishe.

одамна ти кажувам:
CUTI I TOVARAJ, a ti se zaebavas i mi se mocash na muabetot. alk kb tel i indeks se vo golden veke 5, 7, 10 i 4 meseci, respektivno. ottogas sekoja od ovie akcii imaa nad 20% rast bez dividendi, so dividendi presmetaj si sam. pred dva dena tplf i stil napravija golden, macd im e svrten nagore. vrazbina ili ne, vazno e da stisnes zubi, i vlezes.

sticky fingers
18.05.2011., 17:19

Druze, excuse me for my French, ali mislio sam da cu ovo najbolje napisati na makedonski pa zato oterao sve politicare u 3 lepe na domacem jeziku. Ukratko, oni koji su ovde bili protiv ikakvog kompromisa sa Grcima oko imena i proglasavali za predavnike sve one koji su bili za promenu imena, sada odjednom su postali "meksi" i furaju kompromis i promjenu u stilu "no big deal" ako imamo nekoliko imena. Pa zato mislim kada te neko hebe u mozak treba uzeti jednu motku i...Mislio sam da ovo najvise dotice nas Makedonce pa zato na svom jeziku sam pisao. A poznajem i Slovence koji razumjeju makedonski pa ponekad mislim da i cela ex-YU razume o cemu se radi kada se pise na MK. Nema veze, zadrzacemo koncept i pisacemo na oficijalnom "Moj novac" jezikom :).
Nego, opet cu da ponovim moje mislenje: ako nesto ne reaguje na lose vijesti, a ceka trigger tj dobre vijesti kako bi se lansiralo (ulazak u EU recimo) onda treba biti bullish sto bi rekli zapadnjaci. Necu da pricam o kotiranim kompanijama i njihovim p/e, p/b koji nemaju blage veze sa realnoscu kao i njihovi FI, nego cisto pricam o sentimentu. Mislim da se jedva ceka nesto pozitivno da se desi da pocne razmrdavanje. Sada su izbori, ekonomija je sr..je, penzioni fondovi demotiviraju investitore sa debilnim izjavama da se nema gde investirati na MSE..a eto berza se ne rusi. Tesko bolestan covjek (kao MSE) moze samo da ozdravi ili umre. Ako racunamo na to da se berza nece ukinuti kao nepotrebni modni detalj u drzavi, onda moze samo da zazdravi. E sad, cekanje je to sto ubija..

bubba-san
22.05.2011., 20:27
Malo leve ili malo desne. Kaj znači. Se razme.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/bill-clinton-
u-budvi-drago-mi-je-sto-sam-u-makedoniji/552962.aspx

bubba-san
22.05.2011., 20:28
http://www.index.hr/vijesti/clanak/bill-clinton-u-budvi-drago-mi-je-sto-sam-u-makedoniji/552962.aspx

Master1
22.05.2011., 21:59
http://www.index.hr/vijesti/clanak/bill-clinton-u-budvi-drago-mi-je-sto-sam-u-makedoniji/552962.aspx

Budva = Makedonija? Opa...Sada ce i crnogorci da nas mrze. Mislice da muvamo nesto sa amerima.:confused:

dimges
22.05.2011., 22:08
Budva = Makedonija? Opa...Sada ce i crnogorci da nas mrze. Mislice da muvamo nesto sa amerima.:confused:

a ovde ce da kaze da je u Kosovu..:mad:

William O'Neil
25.05.2011., 15:31
MSE analiza April 2011 (MK fondovi).

Prota
26.05.2011., 11:50
Bas kao sto sam i mislijo. Optimizam se ovih dana polako vraca na burzi. Jos 10tak dana do izbore. Sad su svi dobri, obecavaju sve najbolje za Fyrom.
Siguran sam da koja i vlada da dodze, bice bolje stanje u fyrom (a i na burzi) nego li do sada.
Ako opozicija sastavi novu vladu, zna se, idemo u nebo. Imaju mnogo obecanja. Najpre, da ce odmah rjesiti ime, itd, itd.
A i da DPMNE opet pobjedi, nece moci tako lako da vlada. Ne ce imati isti komfor vise nikada. Ima i veliki pritisak sa zapada za ime.
Pa ako se MSE ovih par mjeseca sa dpmne na vlasti pokazala vec dosta zilava na ove razine od 2500 ili -75% down od pika, mislim da sto i da bude zatim, moze biti samo dobro.
Ljudi, ovo su dani gde imate veliki buy opportunity.

:up:

ČUTI I TOVARI!

dimges
26.05.2011., 12:03
Bas kao sto sam i mislijo. Optimizam se ovih dana polako vraca na burzi. Jos 10tak dana do izbore. Sad su svi dobri, obecavaju sve najbolje za Fyrom.
Siguran sam da koja i vlada da dodze, bice bolje stanje u fyrom (a i na burzi) nego li do sada.
Ako opozicija sastavi novu vladu, zna se, idemo u nebo. Imaju mnogo obecanja. Najpre, da ce odmah rjesiti ime, itd, itd.
A i da DPMNE opet pobjedi, nece moci tako lako da vlada. Ne ce imati isti komfor vise nikada. Ima i veliki pritisak sa zapada za ime.
Pa ako se MSE ovih par mjeseca sa dpmne na vlasti pokazala vec dosta zilava na ove razine od 2500 ili -75% down od pika, mislim da sto i da bude zatim, moze biti samo dobro.
Ljudi, ovo su dani gde imate veliki buy opportunity.

:up:

ČUTI I TOVARI!

nemoj da se zanosis..ime nemoze odma da resi ni albanska partija da sastavi vladu... jednostavno Grcka nije spremna za nikakvo resenje

Master1
26.05.2011., 17:17
Imeto ne znaci nisto za resavanje na problemite vo Makedonija. Grcija si ima svoi tantalovi maki i problemi nevideni vo ponovata istorija na EU. Malku fali i da ja isfrlat od evro zonata, pa duri i da se rasturi celata evrozona kakva sto sega ja znaeme. Mozno e da se formira "novo evro" samo so Germanija i nordiskite drzavi. Vo celata taa prikazna, Makedonija e vo vtor plan i za EU i za Grcite. Nasive politicari go koristat problemot so imeto za zamajuvanje na narodot. Demek, stom ke se resi imeto ke tece med i mleko vo Mk. Namesto da zborat kako ke go resat problemot na preku 40% nevraboteni i uste koj znae kolku prevraboteni vo drzavnata administracija, socijalcite i taka natamu, i na onie koi bozem rabotaat ama bez plata i neprijaveni...Strategija za razvoj i pottiknuvanje na biznisot i treba na Makedonija a ne prazni muabeti...

Master1
26.05.2011., 17:20
Ona sto e pozitivno se nekoi od kotiranite firmi koi i pokraj se ostvaruvaat odlicni rezultati i vo vakvi nenormalni uslovi.

Prota
27.05.2011., 00:58
Imeto ne znaci nisto za resavanje na problemite vo Makedonija. Grcija si ima svoi tantalovi maki i problemi nevideni vo ponovata istorija na EU. Malku fali i da ja isfrlat od evro zonata, pa duri i da se rasturi celata evrozona kakva sto sega ja znaeme. Mozno e da se formira "novo evro" samo so Germanija i nordiskite drzavi. Vo celata taa prikazna, Makedonija e vo vtor plan i za EU i za Grcite. Nasive politicari go koristat problemot so imeto za zamajuvanje na narodot. Demek, stom ke se resi imeto ke tece med i mleko vo Mk. Namesto da zborat kako ke go resat problemot na preku 40% nevraboteni i uste koj znae kolku prevraboteni vo drzavnata administracija, socijalcite i taka natamu, i na onie koi bozem rabotaat ama bez plata i neprijaveni...Strategija za razvoj i pottiknuvanje na biznisot i treba na Makedonija a ne prazni muabeti...

EU i NATO klub nisu svemocni, niti ce se cuda desiti (ne padam na bajke), ali u ovog povjesnog konteksta u koji se sada nalazi Makedonija, mogu biti od velike pomoci sa civilizaciske gledne tacke, da polako s pomoc njihova izadzemo iz ovo divljastvo koje vidis svaki dan u politici, ekonomiji i u drzavi u cjelost. Bez tutora sa strane, gledaces onaj film koji si napisao dok si ziv.
I nemojmo da brinemo mi za njih. Dali ce se NATO, EU ili monetarna unija raspasti i kada. To je tipicno balkansko razmisljanje. Zapadnjaci razmisljaju mnogo bolje, prakticnije. Kad to dodze, tada cemo misliti. Znaci, ti gledaj sto je najbolje sada, danas, da se uradi. A ne sta bi bilo, kad bi bilo. (i Ratko Mladic je '93te mislijo da ce se NATO raspasti i da ce Srbiju, Rusi da spase, pa eto koliko se to desilo)

@dimge, sta pricas ti? Grci nisu spremni? Grcima boli uho za nas.

sticky fingers
27.05.2011., 01:06
EU i NATO klub nisu svemocni, niti ce se cuda desiti (ne padam na bajke), ali u ovog povjesnog konteksta u koji se sada nalazi Makedonija, mogu biti od velike pomoci sa civilizaciske gledne tacke, da polako s pomoc njihova izadzemo iz ovo divljastvo koje vidis svaki dan u politici, ekonomiji i u drzavi u cjelost. Bez tutora sa strane, gledaces onaj film koji si napisao dok si ziv.
I nemojmo da brinemo mi za njih. Dali ce se NATO, EU ili monetarna unija raspasti i kada. To je tipicno balkansko razmisljanje. Zapadnjaci razmisljaju mnogo bolje, prakticnije. Kad to dodze, tada cemo misliti. Znaci, ti gledaj sto je najbolje sada, danas, da se uradi. A ne sta bi bilo, kad bi bilo. (i Ratko Mladic je '93te mislijo da ce se NATO raspasti i da ce Srbiju, Rusi da spase, pa eto koliko se to desilo)

@dimge, sta pricas ti? Grci nisu spremni? Grcima boli uho za nas.

Druze Prota, ustedio si mi trud :) . Potpisujem .

Prota
27.05.2011., 01:09
Druze Prota, ustedio si mi trud :) . Potpisujem .
:thumbsup:

Balboa
27.05.2011., 07:56
.....Kad to dodze, tada cemo misliti.....

Tipicno balkansko razmislljanje ...

Master1
27.05.2011., 10:46
Tipicno balkansko razmislljanje ...

:p:

Master1
27.05.2011., 11:07
Druze Prota, si ja promasil poentata na moeto razmilsuvanje vo vrska so EU i NATO (koe ne go ni spomenav). Finaniski pojakiot del vo EU imaat problemi so PIIGS, pa duri i razmisluvaat dali da ostanat zaedno vo vakva monetarna unija kako sega. Politicki EU se OK i od toj aspekt nema opasnost za nivnoto opstojuvanje. Germanskite plakjaci na danok gi boli toa sto vo Grcija se odi vo penzija na pedeset i nesto godini, sto grcite redovno si davale 13-ta i 14-ta plata, sto neplakjale danoci, sto grckiot budzet imal nerazumni rashodi, i sto sega sega baraat drugi da im ja platat smetkata. Toa go baraat ili naskoro ke go pobaraat i ostanatite PIIGS zemji. Sto se odnesuva do nasiot vlez vo EU, pokazavme deka ne sme zreli za takvo nesto. Probata so bezvizen rezim ne ja pominavme zatoa sto se izrezilivme i dozvolivme azilantite na Amdi Bajram da ja preplavat EU... Za da pokazeme deka sme seriozna EU drzava, treba mnogu, mnogu poveke samite nie za sebe da napravime na ekonomski, socijalen i politicki plan. Samata promena na imeto nisto ne znaci...Nikoj nikogas nema da dojde so vrekji so pari i da gi resava nasite problemi...

Master1
27.05.2011., 11:08
Ako si gi sredime sami svoite problemi, ako pokazeme deka sme zrela EU drzava, primanjeto vo EU ke bide po kusa postapka bez razlika kakvo ime imame.

sticky fingers
29.05.2011., 11:57
Ako si gi sredime sami svoite problemi, ako pokazeme deka sme zrela EU drzava, primanjeto vo EU ke bide po kusa postapka bez razlika kakvo ime imame.

sticky fingers
29.05.2011., 12:07
U prilogu je P/E ratio za BRIC u odnosu na S&P500. Kakav je kod nas prosjecni P/E na oficijalnom trgu? Nedelja je pa me malo mrzi da racunam, ali od oka gledano vidim da bi prosjeku STIL,MKSD i TEH pokvarili racunicu sa trocifrenim brojem PE koji posebno za Makstil je totalno nerealan. Mislim da mimo ove devijacije imamo PE negde ispod 15, ali ne hvatajte me za rec, ovo sam odvalio po predpostavci. A i pola analize je uradjeno iz nerevidiranih FI (izvor MSE web site). Ne da je ovaj pokazatelj presudan ( P/CF za mene je mnogo bolji), ali dobro je orijentirati se gde smo u odnosu na druge.

good investment
31.05.2011., 00:32
U prilogu je P/E ratio za BRIC u odnosu na S&P500. Kakav je kod nas prosjecni P/E na oficijalnom trgu? Nedelja je pa me malo mrzi da racunam, ali od oka gledano vidim da bi prosjeku STIL,MKSD i TEH pokvarili racunicu sa trocifrenim brojem PE koji posebno za Makstil je totalno nerealan. Mislim da mimo ove devijacije imamo PE negde ispod 15, ali ne hvatajte me za rec, ovo sam odvalio po predpostavci. A i pola analize je uradjeno iz nerevidiranih FI (izvor MSE web site). Ne da je ovaj pokazatelj presudan ( P/CF za mene je mnogo bolji), ali dobro je orijentirati se gde smo u odnosu na druge.

p/e je 12.79 http://www.mse.com.mk/Indicies.aspx?Index=MBI10

why
31.05.2011., 22:38

i ne samo sto e MACD u pozitivi, vec opet ima golden cross na STIL, TPLF, sutra i GRNT konacno posle duze vremena pravi GOLDEN CROSS! verovali ili ne, vrazbine deluju:biggrin:

Tito.gp
01.06.2011., 00:37
Za razoj MSEa zavisi kako ce da prodzu izbori i da vidimo ko ce da dodze, oni koji puno kradu i obecavaju brda i doline i puno kesa, ili oni koji kradu medzutim bacaju i kosti na ostalu raju. Kako i da je - svi kradu.

Titan
01.06.2011., 10:40
Bid na MSe kod nekij tvrtka sve snaznij .

Master1
01.06.2011., 12:59
Totalna rasprodaja na MSE danas. Dali je strah od mogucih izbornih neregularnosti pa cak i postizborne politicke krize u drzavi u pitanju?
Fakt je da ce biti neizvesno i da ce vrlo vjerojatno VMRO DPMNE pobediti ali sa tesnom razlikom. Dovoljno da SDSM negira izborne rezultate i kreira politicku krizu. U ovakvim uslovima, ko god da formira vladu, ona bi bila vrlo nestabilna. Nadam se da nisam u pravu i da je ovo samo mala korekcija pre novog, velikog rasta dionica na MSE. Ali...

Slovenac1
01.06.2011., 13:19
Totalna rasprodaja na MSE danas. Dali je strah od mogucih izbornih neregularnosti pa cak i postizborne politicke krize u drzavi u pitanju?
Fakt je da ce biti neizvesno i da ce vrlo vjerojatno VMRO DPMNE pobediti ali sa tesnom razlikom. Dovoljno da SDSM negira izborne rezultate i kreira politicku krizu. U ovakvim uslovima, ko god da formira vladu, ona bi bila vrlo nestabilna. Nadam se da nisam u pravu i da je ovo samo mala korekcija pre novog, velikog rasta dionica na MSE. Ali...

Totalna rasprodaja a indeks je pao za 0,1%????? O čemu ti to pričaš???

Master1
01.06.2011., 13:53
Totalna rasprodaja a indeks je pao za 0,1%????? O čemu ti to pričaš???

Pogledaj blue chipove....narocito na kraju trgovskog dana, kretanje njihovih cijena zadnjeg sata trgovanja.

red max
01.06.2011., 14:11

Moguće.Kapital je plašljiva zvjerka a tržište kapitala ne podnosi neizvjesnost...
Danas korekcija i u HR,mislim da i to donekle ima utjecaja,i ovaj lagani rast na MSE je započeo(više-manje) sa mini bullom u HR.
U HR su najviše rasli građevinari,koji se po meni mogu sakriti u usporedbi sa MK građevinarima.Zbog valuacije i budućih poslova.

Master1
01.06.2011., 14:17
Ono sto me zabrinjava jeste sta ce biti sa otpocetim gradjevinskim projektima, narocito sa preko 200 miliona eura teskim Skopje 2014. Nitko, pa cak ni VMRO u svojim govorima ga uopce ne pominju.

OKA
01.06.2011., 14:23
i ne samo sto e MACD u pozitivi, vec opet ima golden cross na STIL, TPLF, sutra i GRNT konacno posle duze vremena pravi GOLDEN CROSS! verovali ili ne, vrazbine deluju:biggrin:GOLDEN LOSS!?

red max
01.06.2011., 14:52
Ono sto me zabrinjava jeste sta ce biti sa otpocetim gradjevinskim projektima, narocito sa preko 200 miliona eura teskim Skopje 2014. Nitko, pa cak ni VMRO u svojim govorima ga uopce ne pominju.

Da ga i spominju u ovo predizborno doba ne bih previše obraćao pažnju,što se tiče građevinarstva općenito ovisit će naravno o mogućnosti zaduživanja države.Drugim riječima,koliko para posude toliko će se i utopit u građevinu,jednostavno zato jer političari na ovim prostorima ne poznaju drugi način za rast BDP nego kroz infrastrukturne projekte.
Tako se najlakše povečava zaposlenost i potrošnja te naravno i one druge popratne aktivnosti(korupcija).

why
01.06.2011., 15:19
GOLDEN LOSS!?

http://kurir.mk/makedonija/ekonomija/31635-Stavreski-Ke-se-otvorat-4500-rabotni-mesta

...Тој воедно информира дека над 10 фирми се заинтересирани за изградба на хидроцентралите Чебрен и Галиште, а стратешкиот инвеститор ќе биде познат летово или до есенва.

Според Ставрески, станува збор за најголема инвестиција во Македонија во износ од 600 милиони евра, која ќе обезбеди 2.000 вработувања, значајни пред се за Прилеп и за Кавадраци.

so ubavo vaka predizborno covek da se poraduva...

BET-MAN
01.06.2011., 16:21
http://kurir.mk/makedonija/ekonomija/31635-Stavreski-Ke-se-otvorat-4500-rabotni-mesta

...Тој воедно информира дека над 10 фирми се заинтересирани за изградба на хидроцентралите Чебрен и Галиште, а стратешкиот инвеститор ќе биде познат летово или до есенва.

Според Ставрески, станува збор за најголема инвестиција во Македонија во износ од 600 милиони евра, која ќе обезбеди 2.000 вработувања, значајни пред се за Прилеп и за Кавадраци.

so ubavo vaka predizborno covek da se poraduva...
MOZE LI BILO STO DA GI ZAMENI OSUMTE MILIJARDI OD MINATIOT PAT??? I kako da nikoj ne gi spomnal se ponasaat site, a najvekje opozicijata...

Slovenac1
01.06.2011., 16:53
Pogledaj blue chipove....narocito na kraju trgovskog dana, kretanje njihovih cijena zadnjeg sata trgovanja.

Da gledam najlikvidnije dionice KMB i ALK. I? Pali su samo gradjevinari i to je to. Kad indeks padne za više od 3% onda pričaj o korekciji i rasprodaji.

Master1
01.06.2011., 19:32
Da gledam najlikvidnije dionice KMB i ALK. I? Pali su samo gradjevinari i to je to. Kad indeks padne za više od 3% onda pričaj o korekciji i rasprodaji.

Pravo da ti kazem, ja uopce ne gledam KMB i ALK. Vise me zanimaju zeljezaci, naftashi i gradjevinari...

dirty old man
01.06.2011., 20:33
http://www.sec.gov.mk/default.aspx?item=meetings&subitem=meetingdetails&itemid=14595

Nekako sasvim nezabeležljivo je prošla ova vijest o market makerima. Pošto gospoda iz komisije nemaju vremena za prevod, ukratko: "Komisija je dozvolila uvođenje takozvanih market makera u sustav trgovanja na makedonskoj berzi. Oni pridonose povećanju obima trgovanja, likvidnosti dionica i dubini marketa, te smanjivanju raspona cijena pojedinih dionica..."

Ovi su i do sada bili prisutni na berzi, samo što im je sada i forma institucionalizirana. Dakle, od sada pa nadalje očekujmo veću likvidnost i smjer kretanja kakav njima odgovara (ne uvijek logičan).

A ovom prilikom bih izrazio i svoje razmišljanje kamo idemo nakon 5 juna: ako pobjedi vladajuća partija, biće "prdni, stani" (više prdni nego stani, pogotovo ako im oporba jače diše u vrat); ako ipak dobije SDSM, onda stisnite noge i čvrsto u sjedište, jer katapult se oslobađa. Ovo je ipak samo moje razmišljanje, a market makeri će i te kako imati udio u razvoju situacije.

why
02.06.2011., 12:01

АТИНА
Друцас: Има промени на пристапот на Скопје во спорот со името

02.06.2011 | 10:35
Извор: Макфакс
Прочитано: 392 пати
Испрати на пријател
Сподели на Facebook
Стави на МОЈНОВАЦ

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас смета дека има промени во пристапот на Македонија во однос на спорот со името.

Впечатокот Друцас го сподели на настап во Атина, каде говореше за бројни прашања од грчката надворешна политика, вклучувајќи го спорот со името.

Според Друцас, нема контрадикторност во фактот што Грција е еден од најгласните поддржувачи за интеграцијата на западниот Балкан во Европската Унија, во исто време кога има застој во македонската интеграција поради спорот со името.

Друцас смета дека по доаѓањето на власт на премиерот Јоргос Папандреу, по негова иницијатива биле засилени личните контакти со македонските лидери, како поддршка на процесот што се води во рамки на Обединетите Нации.

Шефот на грчката дипломатија, кој честопати ја обвинуваше Македонија за некоструктивност, сега вели дека има промени во пристапот на Скопје кон спорот.

„Нашиот впечаток е дека, полека но сигурно, има промена на пристапот од страна на Скопје“, рече Друцас во својот настап во Атина.

„Доколку сакаме искрено да бараме решение, ние (Атина и Скопје) ќе мора да разговараме, да се разбираме малку подобро“, смета Друцас.

За првиот човек на грчкото МНР, секој предлог што значи име со географска одредница за севкупна употреба, како што се „Северна Македонија“ или „Горна Македонија“, ќе ги отфрли сите територијални претензии.

http://www.time.mk/read/e872fad51b/7af3bb007e/index.html

dimges
02.06.2011., 15:01
http://www.time.mk/read/e872fad51b/7af3bb007e/index.html :thumbsup:

Slovenac1
02.06.2011., 17:09
Master1 da li još uvijek vidiš paniku i rasprodaju dionica?

Master1
02.06.2011., 17:37
Master1 da li još uvijek vidiš paniku i rasprodaju dionica?

Vise je straha nego optimizma na MSE. Straha ce biti jos i vise, ako se ostvare makar 5% crnih izbornih scenarija o kojima svakodnevno slusamo.
Nadam se da od toga nece nista i da cemo svi slaviti pobedu demokratije, bez obzira koja ce partija pobediti...
Ipak, treba biti oprezan. Sinoc je opozicijski kandidat za premijera Sekerinska bila napadnuta na autoputu, danas VMRO objavili dokumente opozicijske SDSM o stvaranju nereda na dan izbora, opozicija opet obavestava da je vlast ta koja sprema takvo nesto...
Mislim da je sada bolje biti oprezan i u strahu sto se para na burzi tice, nego...

Slovenac1
02.06.2011., 20:06
Vise je straha nego optimizma na MSE. Straha ce biti jos i vise, ako se ostvare makar 5% crnih izbornih scenarija o kojima svakodnevno slusamo.
Nadam se da od toga nece nista i da cemo svi slaviti pobedu demokratije, bez obzira koja ce partija pobediti...
Ipak, treba biti oprezan. Sinoc je opozicijski kandidat za premijera Sekerinska bila napadnuta na autoputu, danas VMRO objavili dokumente opozicijske SDSM o stvaranju nereda na dan izbora, opozicija opet obavestava da je vlast ta koja sprema takvo nesto...
Mislim da je sada bolje biti oprezan i u strahu sto se para na burzi tice, nego...

Sve je to ok, samo nemoj da pišeš o nekoj panici i rasprodaji kad toga nema

why
03.06.2011., 06:28
Кој води тајни преговори за името?
Сашка Цветковска Коментари (7)
02.06.2011 19:21

Македонија и Грција тајно преговараат за името, а преговорите го водат личности кои не работат во дипломатијата. Овие информации се објавуваат во грчкиот весник „Македонија“, а редакцијата се повикува на дипломатски извори во грчкото МНР.

Но дипломатски извори во земјава и странство истото го потврдуваат и за А1.

Што објави весникот? Насловот е - Три имиња за Македонија - Грција и БЈРМ во тајни преговори.

А1 ја контактираше авторката на текстот, новинарот Англеика Пану. Пану вели дека освен за името на државата, веќе паднале предлози и за јазикот и нацијата.

„Има три имиња на масата кои се однесуваат на име со географска одредница, како Република Северна Македонија, како Република Вардарска Македонија или како Горна Македонија. Исто така мислам дека што се однесува до основата за решение - „makedonski“ јазик е идеја за решение. И за националноста постои идеја, како „граѓани на Вардарска Република Македонија, на пример“, вели Ангелика Пану.

Но кои се тајните преговарачи? Во текстот се вели - дека Грците ги претставува еден неофицијално советник на премиерот со иницијали А.Р, и еден активен грк кој живее во Скопје со иницијали М.М.

Македонците пак ги застапувале двајца браќа - иницијалите се В.М и С.М. Новинарката Пану не знае кои се браќата В.М и С.М , но знае дека едниот работи за тајните служби, а другиот за царината во Македонија.

„Знам дека се двајца браќа. Едниот од нив работи во царина, а другиот за тајните служби. Тоа се моите информации, но сигурна сум дека никој не би обелоденил вакво нешто“, додава Пану.

Тајни преговори и тајни преговарачи - целата оваа тајна операција за промена на името во експертската јавност во Грција предизвикала силен револт.

Незадоволни се што преговорите не се водат јавно и транспарентно и што тоа го прават луѓе кои никогаш не работеле во дипломатијата.

Во своите блогови, долгогодишниот и популарен грчки новинар, Тасос Теглоу, коментира дека тајното преговарање за името остава простор за сомневање, дека позадината е валкана, а во името се менува од чисто лукративни, а не од државнички интереси.

Еве што напиша Тасос Теглоу во дел од својот коментар.

„Зошто го пишувам ова? Бидејќи дознавам од министерството за надворешни работи дека некои му препорачаа на премиерот Грција да ја искористи приликата за приватизација на електростопанството на Скопје за да истражат дали факторите кои ќе одлучуваат имаат потреба од „политички пари“ во пресрет на изборите што ќе се случат следната година. Во потсвеста на инспираторите на планот е да го „купат“ името, се вели во коментарот.

Република Северна, Горна или Вардарска Македонија, граѓани на Северна, Горна или Вардарска Македонија или македонски јазик на кирилично - ова се тајните предлози, а според грчките медиуми не само што тајно се преговара, туку и се напредува во преговорите.

„Да, мислам дека има напредок во овие тајни преговори“, рече Пану.

Така течат тајните преговори, за кои молчат и двете влади.

Но изненадувањата доаѓаат и јавно.

Првиот човек во грчкото МНР Димитрис Друцас на јавен настап истакна дека имало промени во позициите на Скопје, а секој предлог што значи име со географска одредница за севкупна употреба, како што се „Северна Македонија“ или „Горна Македонија“, ќе ги отфрли сите територијални претензии.

Останува нејасно што точно се променило во македонските позиции и дали навистина за името преговараат еден цариник и еден разузнавач - браќата В и С.М.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=138820

Da ne znae nekoj koi se ovie: браќата В.М и С.М , но знае дека едниот работи за тајните служби, а другиот за царината во Македонија.:rolleyes:???

dimges
03.06.2011., 06:40
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=138820

ova e "Dno Dna " na A1, ama i na sdsm... Posebno sto tocno se znae koj ima mandat da donese resenie za imeto, se znae i koj imase mandat vo Bukurest (pretsedatelot na RM) a i sega. Inaku i jas pregovaram so eden prijatel od Grcija za promena na imeto :biggrin:

why
03.06.2011., 06:45
abe eve Ljube znael, ti koga ne kazuvas koi bile pregovaracite

http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=11/miting-ljube-02-06.wmv&VestID=138831

why
03.06.2011., 06:50
СПОРЕД ШЕФОТ НА ГРЧКАТА ДИПЛОМАТИЈА ДИМИТРИС ДРУЦАС

Има промена во пристапот на Скопје за прашањето за името

Атина е за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан. Кога ќе се постигне решение за името, Македонија ќе може да ги започне преговорите за членство во ЕУ, а Грција ќе и биде "најсигурниот партнер", изјави Друцас

Македонија го променила пристапот во врска со спорот за името со Грција, оценува шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас. Според него, македонските дипломати сфатиле дека треба да изнајдат договор со Грција ако сакаат да имаат реална европска перспектива.

- Нашиот впечаток е дека полека, но сигурно има промена во пристапот на Скопје. Тие сфатија дека треба да изнајдат договор со Грција со цел да имаат реална европска перспектива. Спорот за името Македонија е прашање кое е длабоко вкоренето во душата на секој Грк. Но, ако сакаме искрено да најдеме решение ние (Атина и Скопје) ќе мораме да разговараме за да се разбереме подобро меѓу себе, рече Друцас во Атина каде што зборуваше за надворешно-политичките визии на Грција со цел за поттикнување на процесот на евроинтеграција на земјите од Западен Балкан.

Според шефот на грчката дипломатија, и покрај противењето на некои членки на ЕУ, попаметно би било Унијата да ги отвори границите и за земјите од Западен Балкан, што би било гаранција дека во иднина нема да има повеќе проблеми во регионот.

Но, присутните виделе контрадикторност во излагањето на Друцас, бидејќи Грција од една страна се залага за интеграцијата на Западен Балкан во Европската унија, а во исто време спорот за името со Македонија го става процесот на интеграција на земјава во мирување,

За грчкиот дипломат, нема спротивставеност во тврдењата. Според него, по доаѓањето на власт на премиерот Јоргос Папандреу во октомври 2009 година, на негова иницијатива, Атина ги засилила личните контакти со македонските лидери како поддршка на процесот што се води во рамки на ОН од медијаторот Метју Нимиц.

Друцас вели дека Атина сака компромис, во кој нема да има победници и губитници, и откако ќе биде постигнато такво решение, Македонија ќе може да ги започне преговорите за членство во ЕУ, а Грција во тој случај ќе биде "најсигурниот партнер" на Скопје во тие стремежи.

Димитрис Друцас уште еднаш го потенцираше ставот на официјална Атина за име со географска одредница за севкупна употреба, посочувајќи ги "Северна Македонија" и "Горна Македонија" како можни решенија. Друцас смета дека доколку било кое од овие имиња се употребува од страна на сите земји на меѓународно ниво, тоа ќе ги отстрани сите можни територијални и националистички прашања.

(В.С.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=53234691BB9A3C4182FE9112CBF69545

ako A1 laze, valjda VECER ne laze?!?

dimges
03.06.2011., 07:53
ova se e teška glupost
1- edno e koj i kako pregovara, zvanicno i nezvanicno, drugo e donesuvanje na odluka, toa se babi i žabi. No jasno e deka vlada i parlament nemožat ni zakon da donesat ako pretsedatelot ne potpiše, a za krupnite raboti mora najmalku sobranie so 2/3-sko mnozinstvo, a za identitetskite raboti koj se Ustqavna kategorija treba i referendum.
2- smešno e što A1-sdsm konglomeratot koj so godini kritikuvaa zošto vladata ne napravi kompromis so Grcija, klukaa sekoj den, posebno frčko, sega samite pagaat vo Kontradikcija, i sdsm e za referendum, a eve sega digaat djeva deka imalo tajni pregovori, pa bile diplomati ili nebile diplomati tajnite pregovarači..glupost do glupost nevidena..
3- Ajde vratete go filmot kako beše so Razmenata na Teritorii so Kosovo, rabota od Ustavna kategorija, po pravo za toa trebaše da ima Referendum. Koga dojde predlogot, opozicijata bukvalno se pos*a, sakaa da dadat na Ustaven Sud, ama gi pos*a EU i USA koj so Ajklamacii ja poydravija odlukata na Sobranieto..
Znači, neka ne ni prodavaat m*da za bubrezi 24/7...pa štipe za oči veke, dosadni se..
Koga će go svarat rešenieto za imeto najgolemite faktori vo svetskata politika, ko popčinja ke usvojat našite pratenici na Sobranie, a NEMA nikoj da smee da dade na Ustaven sud, kako sega za sekoja glupost što se javuva onoj arhitektot..

why
03.06.2011., 08:16
alo, kill the mesenger rabotava...

da povtorime:

,,Новинарката Пану не знае кои се браќата В.М и С.М , но знае дека едниот работи за тајните служби, а другиот за царината во Македонија.

„Знам дека се двајца браќа. Едниот од нив работи во царина, а другиот за тајните служби. Тоа се моите информации, но сигурна сум дека никој не би обелоденил вакво нешто“, додава Пану.,,

sto ne plukas protiv VECER, istovo tamu go pisuva, samo bez iminja:
,,Македонија го променила пристапот во врска со спорот за името со Грција, оценува шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас. Според него, македонските дипломати сфатиле дека треба да изнајдат договор со Грција ако сакаат да имаат реална европска перспектива. ,,

Slovenac1
03.06.2011., 08:32
A da neko na brzinu prevede o čemu je riječ oko imena?

why
03.06.2011., 08:45
Tko vodi tajne pregovore oko imena?
Sashka Cvetkovska Komentari (7)
02.06.2011 19:21

Makedonija i Grčka tajno pregovaraju oko imena, a pregovore vode osobe koje ne rade u diplomaciji. Ova informacija objavljena u grčkom listu "Makedonija" i uredništva odnosi se na diplomatske izvore u grčkom Ministarstvu vanjskih poslova.

No, diplomatski izvori u zemlji i inozemstvu su potvrdili isto za A1.

Što su objavile novine? Naslov je - tri imena za Makedoniju - Grčka i Makedonija u tajnim pregovorima.

A1 je kontaktirao autora teksta, novinarku Angleika Panu. Panu je rekla da osim naziva države, vec ima predloge i za imena jezika i naroda.

"Postoje tri imena na stolu koji se odnose na geografske odrednice, kao Republika Sjeverna Makedonija, Republika Makedonija Vardarska ili Gornja Makedonija. Ja također mislim da što se tiče osnova za rješenje - "makedonski" jezik je ideja za rješenje. I u vezi državljanstva, postoji predlog kao "narod Vardarske Makedonije, na primjer," rekao je Panu Angelica.

No koji su tajni pregovarači? Tekst kaže - da je sa grcke strane jedan neslužbeni savjetnik premijera s inicijalima A.R., i jedan aktivni Grk koji živi u Skopju s inicijalima MM

Makedonce zastupaju dva brata - sa inicijalima V.M i S.M. Panu ne zna tko su braća i V.M S.M, ali zna da jedan radi za tajne službe, a druge za carinske u Makedoniji.

"Znam da pregovaraju dva brata. Jedan od njih radi u carinskim, a drugi u tajnim službama. To su moje informacije, ali siguran sam da nitko ne bi objavio nešto slično ", dodao je Panu.

Tajna pregovora i pregovarače tajna - sve je to tajna operacija za promjenu imena kod stručnjaka u Grčkoj pobudila snažne ogorčenje.

Nezadovoljan što pregovori ne provode otvoreno i transparentno, te da to čini ljude koji nikada nisu radili u diplomaciji.

U svojim blogovima, dugogodišnji novinar Tassos Teglou komentirao da tajnim pregovorima o imenu ne ostavlja mjesta sumnji da je pozadina prljava i promjenu imena iz čisto unosan, a ne državni interes.

Evo što je napisao Tassos Teglou u dijelu svog komentara.

"Zašto ste napisali ovo? Kao što smo saznali iz Ministarstva vanjskih poslova predložio je da neke od premijera u Grčku iskoristio je priliku za privatizaciju električne kompanije od Skopje da istraži da li čimbenika koji će odlučiti što im je potrebno "politički novac", uoči izbora koji će se pojaviti iduće godine. U podsvijesti je od inicijatora plana je "kupiti" ime, navodi se u komentaru.

Republika Sjeverna, Gornja ili Vardar Makedonija, građani Sjeverna, Gornja Makedonija ili Vardar ili makedonskom jeziku u ćiriličnom – to su tajni prijedlozi, prema grčkim medijima, ne samo tajno pregovarati, ali pregovori napreduju.

"Da, mislim da ima napretka u ovim tajnim pregovorima", rekao je Panu.

Dakle, radi se o tajnim pregovorima, o kojima obje vlade šute.

No, iznenađenja dolazi i javno.

Prva osoba u grčkom Ministarstvu vanjskih poslova Dimitris Droutsas javnih nastupa istaknuo da su promjene u pozicijama Skopje, i bilo kakav prijedlog, što znači ime sa zemljopisnim odrednica za ukupne potrošnje, kao što su "Sjeverna Makedonija" ili "Gornja Makedonija", će pasti sve teritorijalne potraživanja.

Ostaje nejasno što se točno promijenilo u makedonskom pozicijama i da li stvarno ime pregovarati carinik i izviđač - braća V.M. i S.M.

why
03.06.2011., 09:02
Prema riječima šefa grčke diplomacije Dimitris Droutsas

Promjena u pristupu Skopje, u vezi pitanje imena

Atena je za proširenja Europske unije sa zemljama zapadnog Balkana. Kada dođete do rješenja o imenu Makedonije može početi pregovore s EU, Grčka se "najsigurniji partner", rekao je Droutsas

Makedonija mijenja pristup u vezi spora oko imena s Grčkom, izjavio je grčki FM Dimitris Droutsas. Prema njegovim riječima, makedonski diplomati shvatili da smo trebali tražiti sporazum s Grčkom ako imaju realnu europsku perspektivu.

- Naš je dojam da polako ali sigurno ima promjena u pristupu Skopje. Oni su shvatili da trebaju pronaći dogovor s Grčkom kao bi imali realnu europsku perspektivu. Spor oko imena Makedonija je pitanje koje je duboko ukorijenjeno u duši svakog grka. Ali ako zelimo iskreno pronaći rješenje mi (Atena i Skopje), morat ćemo razgovarati da bi bolje razumeli jedni druge, rekao je Droutsas u Ateni gdje je razgovarao o vanjskoj politici vizijama Grčke u cilju poticanja procesa integracije zemalja zapadnog Balkana.

Prema riječima šefa grčke diplomacije, unatoč protivljenju nekih zemalja članica EU, za Uniju će biti pametnije otvoriti granice za Zapadnog Balkana, koje bi se jamčilo da u budućnosti neće biti više problema u regiji.

No, publika je vidjela proturječnosti u izvješću Droutsas jer se Grčka s jedne strane, zalaže za integraciju zapadnog Balkana u Europsku uniju, dok u isto vreme spora oko imena s Makedonijom stavlja integracije zemlje na čekanje,

Za grčkog diplomata, nema proturječja. Prema njegovim riječima, nakon dolaska na vlast predsjednika poslova George Papandreou u listopadu 2009, na njegovu inicijativu, Atena je intenzivirala osobne kontakte s makedonskim vođama kao podržka procesa se vodi u okviru UN-a preko posrednika Matthew Nimetza.

Droutsas je kazao kako Atena želi kompromis u kojem neće biti pobjednika i pobijeđenih, a kad jednom bude dostignuto takvo rješenje, Makedonija može započeti pristupne pregovore s EU-om, i Grčka u tom slučaju će biti "najpouzdaniji partner" od Skopje u toj težnji.

Dimitris Droutsas još jednom je naglasio stav Ateni za ime s geografskim odrednica za ukupne upotrebu, ukazujući na "Sjeverna Makedonija" i "Gornja Makedonija" kao moguća rješenja. Droutsas vjeruje da ako se bilo koji od ovih imena koje koriste sve zemlje na međunarodnoj razini, to će ukloniti sve moguće teritorijalne i nacionalistička pitanja.

Slovenac1
03.06.2011., 09:55
Hvala puno

Master1
03.06.2011., 10:10
@Slovenac
Asocira se u tim vestima na to da su dva brata, inace bliski rodjaci premijera, u neovlascenim pregovorima sa Grcima oko imena sa ciljem da ostvare "licne biznis interese". To je naravno, jos uvijek sve na nivou "rekla-kazala". Mada pricu potvrdjuju i sami grci, pa cak i na najvisem nivou (bez imena pregovaraca naravno), to je jos uvijek sve u domenu spekulacije. Mozda Grci namerno pustaju ovakve balone da bi pomogli opoziciji jer smatraju da je opozicija spremnija na kompromise? Sa druge strane opet, jos nema demant prozvanih (brace M.) i ostalih posrednika od kojih jedan je "grk M.M. koji zivi i radi u Skoplju". Takve inicijale ima jedan grk koji je bio povezivan sa aferom OKTA 2001 ili 2002 godine i kojekakvim kofercicima....

Asteriks
03.06.2011., 10:20
Master1

Asocira se u tim vestima na to da su dva brata, inace bliski rodjaci premijera, u neovlascenim pregovorima sa Grcima oko imena sa ciljem da ostvare "licne biznis interese". To je naravno, jos uvijek sve na nivou "rekla-kazala". Mada pricu potvrdjuju i sami grci, pa cak i na najvisem nivou (bez imena pregovaraca naravno), to je jos uvijek sve u domenu spekulacije. Mozda Grci namerno pustaju ovakve balone da bi pomogli opoziciji jer smatraju da je opozicija spremnija na kompromise? Sa druge strane opet, jos nema demant prozvanih (brace M.) i ostalih posrednika od kojih jedan je "grk M.M. koji zivi i radi u Skoplju". Takve inicijale ima jedan grk koji je bio povezivan sa aferom OKTA 2001 ili 2002 godine i kojekakvim kofercicima....

A mozda i ne, zasto onda nase ministarstvo vanjskih poslova ne dematuje ovo, zasto gospoda navedena u grcku stampu ne daju demant ovome, ovo se prcutava a stime i odobrava.

why
03.06.2011., 11:17
НЛБ Тутунска Банка ги намали каматните стапки
03.01.2011 - 13:32 |

Бизнис

НЛБ Тутунска банка од почетокот на годинава ги намали каматните стапки на депозитите и кредитите на правни и физички лица.

Каматните стапки на кредити, кредитни картички и лимит на трансакциска сметка за физички лица се намалени до 1 процентен поен, а на депозитите за физички лица до 0,3 проценти за девизните и до 1 процент за денарските депозити.

Новите каматни стапки на кредитните и депозитните продукти за физички лица се однесуваат на сите постојни и новоодобрени кредити, како и постојни и новосклучени договори за депозити.

Банката ги намали и каматните стапки за новоодобрените кредити за правни лица. Каматните стапки на денарските кредити за правни лица се намалени од 0,5 до 2 проценти, додека намалувањето на кредитите со девизна клаузула изнесува 0,5 проценти.

Каматните стапки на депозитите за правни лица остануваат непроменети

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/nlb-tutunska-banka-gi-namali-kamatnite-stapki

ajmo dionice, jeftina roba, samo da se proba, KB 3925, TTK 990, josh malo pa nestalo...

why
03.06.2011., 11:22
ups greska, TTK na 990 nestalo, mozda sutra ali nesto skuplje?

sticky fingers
03.06.2011., 12:53
http://www.time.mk/read/88f75fb5ea/1d2325c0b4/index.html

Hm, u nekom drugom sistemu ovo bi bio okidac za rast trzista kapitala. Ako novi guverner ne preduzme nesto na polju podizanje kamate onda mozemo racunati na lagani prelazak kapitala iz banaka prema MSE. Naravno, ako sve banke produze sa namalenjem kamata na depozite.

mk_trejader
03.06.2011., 14:00
http://sec.gov.mk/?item=staticpages&page=links

ko je ovo uradio? priznajte !!!!

Master1
03.06.2011., 17:20
@Slovenac

Cini se da novinari TV Kanal5 citaju ovaj forum. Upravo su objavili da je sve to bilo podmetanje grckih tajnih sluzbi sa ciljem da pomognu opoziciji da pobedi. Sada ce u 18:00 casova isto to reci i Sitel TV.
P.S. Uh, kada bih ovako bio vidovit i sa dionicama...:p:

Slovenac1
03.06.2011., 18:08
Cini se da novinari TV Kanal5 citaju ovaj forum. Upravo su objavili da je sve to bilo podmetanje grckih tajnih sluzbi sa ciljem da pomognu opoziciji da pobedi. Sada ce u 18:00 casova isto to reci i Sitel TV.
P.S. Uh, kada bih ovako bio vidovit i sa dionicama...:p:

Bitno je da nema rasprodaje dionica:biggrin:

Master1
03.06.2011., 18:44
Bitno je da nema rasprodaje dionica:biggrin:

Medvedi : bikovi = 0:0

ex...
05.06.2011., 19:26
Dobar dan prijatelji!
Ovi Deutchlandezi ce uskoro zabraniti "bean"!!!!
http://news.sky.com/skynews/Home/World-News/Ecoli-Outbreak-German-Beansprouts-Are-The-Likely-Cause-Of-Ecoli-Outbreak/Article/201106116005965?lpos=World_News_First_World_News_A rticle_Teaser_Region_0&lid=ARTICLE_16005965_E.coli_Outbreak%3A_German_Bea nsprouts_Are_The_Likely_Cause_Of_E.coli_Outbreak

Ne dam im "troprdca" makar me napalo i cijelo "Luftwafe"
P.S. Zelim svim Makedoncima uspijelih izbora .

sticky fingers
06.06.2011., 11:07
MSE u minusu za sada. Kada bi ovo bilo NYSE, rekao bih da je crvenilo proizvod izbornog rezultata. Posto MSE ima svoje cudne mehanizme kretanja smatram da je jos rano za zakljucak, ostaje da vrijeme pokaze kako ce izbori uticati na trziste.

bosko007
06.06.2011., 12:44
MSE u minusu za sada. Kada bi ovo bilo NYSE, rekao bih da je crvenilo proizvod izbornog rezultata. Posto MSE ima svoje cudne mehanizme kretanja smatram da je jos rano za zakljucak, ostaje da vrijeme pokaze kako ce izbori uticati na trziste.

I vo Hrvatska e crveno. Ne im pomogna ni papata,a ni gospod denes :).
Gluposti. Padot nema nikakva vrska so izborite.

OKA
06.06.2011., 12:56
Tako je!
Burza!? To nisu p/e, p/s, p/b, kvocijenti, to nije diverzifikacija, disperzija, to nije efikasnost trga, fondovi, Buffetti, Mupetti, Sorosi, tehnicke i alkemmicne analize i ostale vrazbine...
Burza - to je sentiment i entuzijazam, strah i poklepa!
Nishta i nishta i nishta drugo!!!
Bacite sve knjige mogula, magova i ostalih mediokriteta, slijedite krdo i ulovitcete shto!

Slovenac1
06.06.2011., 12:57
Ja sam se več u martu pitao pa šta mislite da če izbori nešto bitno promeniti u Makedoniji. Jasno da ništa i uopšte nema veze ko je pobedio.

sticky fingers
06.06.2011., 13:09

Ja nisam rekao da pad ima sigurno veze sa izborima.

bosko007
06.06.2011., 13:14
Tako je!
Burza!? To nisu p/e, p/s, p/b, kvocijenti, to nije diverzifikacija, disperzija, to nije efikasnost trga, fondovi, Buffetti, Mupetti, Sorosi, tehnicke i alkemmicne analize i ostale vrazbine...
Burza - to je sentiment i entuzijazam, strah i poklepa!
Nishta i nishta i nishta drugo!!!
Bacite sve knjige mogula, magova i ostalih mediokriteta, slijedite krdo i ulovitcete shto!

Precizno opisano. Toa e MSE.
No, sepak na zapad e pomalku razlicno. Tamu ima i po nekoja brojka. Brojkite sluzat za da na niv ja temelish lagata(prikaznata).

red max
06.06.2011., 13:15
Već sam jednom napisao da pravi rast u MK slijedi nakon oporavka burze u HR,izbori za rast burze nisu previše bitni,iako bi bolje bilo da je pobijedila opozicija umjesto ovih konzervativaca.Najvažnije je ipak da nije bilo većih incidenata i da je sve regularno..
Dakle spavamo i dalje....

OKA
06.06.2011., 13:22
Precizno opisano. Toa e MSE.
No, sepak na zapad e pomalku razlicno. Tamu ima i po nekoja brojka. Brojkite sluzat za da na niv ja temelish lagata(prikaznata).To je to!!!

BET-MAN
06.06.2011., 14:50
To je to!!!
I sad ide prica... "Ti si se pojavio sad da uhvatis poslednji voz pre uzletanja?". Ili: "Dosao si sada do nekog cash-a pa bi kupio na manjim cenama?":biggrin:

OKA
06.06.2011., 19:15
I sad ide prica... "Ti si se pojavio sad da uhvatis poslednji voz pre uzletanja?". Ili: "Dosao si sada do nekog cash-a pa bi kupio na manjim cenama?":biggrin:Hahahahahahahah....nema vishe tko izbaciti otrovne strijelice. Svi su izdisali. Maksimalno. Od fondova do kavekuharica. Polako, ali sigurno, vec svi shvacaju da je za novi masovni entuzijazam, za novu veliku obmanu da i obicni covijek preko burze moze do lake love, za novi pravi, pravcati balun, ipak neophodna promjena generacija. Svaka cast svijetskim, politickim elitama, na ovome divnom Hudini performansu laznog oporavka, ali ja josh uvijek vjerujem da trebaju najmanj 10 godina. Da ljudi zaborave na zadnju pljacku Wall Streata, Washingtona i ostale bratije... Pet su iza nas. Ostaje josh pet.

Marlon
07.06.2011., 14:36
Hahahahahahahah....nema vishe tko izbaciti otrovne strijelice. Svi su izdisali. Maksimalno. Od fondova do kavekuharica. Polako, ali sigurno, vec svi shvacaju da je za novi masovni entuzijazam, za novu veliku obmanu da i obicni covijek preko burze moze do lake love, za novi pravi, pravcati balun, ipak neophodna promjena generacija. Svaka cast svijetskim, politickim elitama, na ovome divnom Hudini performansu laznog oporavka, ali ja josh uvijek vjerujem da trebaju najmanj 10 godina. Da ljudi zaborave na zadnju pljacku Wall Streata, Washingtona i ostale bratije... Pet su iza nas. Ostaje josh pet.

+1 of mene :thumbsup:

why
08.06.2011., 09:39
ЌЕ СЕ СЕЧЕ ЛИ ЈАЗОЛОТ ЗА ИМЕТО?

Наесен ќе и се кумува на Македонија

Веќе во август може на посредникот Метју Нимиц да му се дадат сигнали за консензуален став на власта и на опозицијата за прашањето за името и рано наесен тој да обликува некои предлози, вели професор Димитар Мирчев

i josh:

Бриселски дипломат кој побара анонимност објаснува дека премиерот Никола Груевски пред Филе се обврзал дека оваа година проблемот со Грција ќе биде решен.

- Брисел има доверба во ветувањата што ги дава премиер и уверени сме дека Македонија ќе преземе чекори во вистинската насока - вели тој за „Дневник“.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=207311F90317A44C9438106427831B47

Master1
10.06.2011., 00:47
Nadam se da konacno dolaze bolji dani za MSE. Tome ce doprineti i to sto smo imali mirne i demokratske izbore, bez nasilja i bez crnih scenarija.

why
10.06.2011., 14:57
Филе: Годинава очекувам преговори за членство во ЕУ со Македонија

Гледам перспектива до крајот на годината Европската комисија да почне преговори за присоединување кон ЕУ со уште земји од Западен Балкан, на пример со Македонија, каде што имаше успешни парламентарни избори, изјави на прес-конференција во Брисел еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Тој оцени дека „моментот за Македонија сега настапува“ и изрази очекување Атина и Скопје да го искористат за да постигнат решение, како што препорачува ЕУ.

- ЕК ги заврши денеска преговорите со Хрватска, работата е завршена, додаде Филе. Сега земјите од ЕУ треба да одлучат дали може преговорите да се сметаат за завршени и да се потпише договор за присоединување - посочи еврокомесарот.

Еврокомесарот истакна дека патот на Хрватска кон ЕУ започнал уште во октомври 2005 година, и за тоа време земјата извршила сериозни промени кон обезбедување на владеење на правото и кон пазарната економија.
#

Останати вести
Брисел препорача Хрватска да биде примена во ЕУ на 1 јули 2013 година

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=724BA7A5AB8BC740AAA0E24DA1D91B8 C

Prof. Josef
10.06.2011., 22:50
Филе: Годинава очекувам преговори за членство во ЕУ со Македонија

Гледам перспектива до крајот на годината Европската комисија да почне преговори за присоединување кон ЕУ со уште земји од Западен Балкан, на пример со Македонија, каде што имаше успешни парламентарни .....

Ova ili File od TOPKI ili Baba vanga ke e, ama sigurno ne onaj od EU :eek:

Visokite evropski diplomati imaat potpolna zabrana za davanje proizvolni ocenki po koe i da e prasanje povrzano so EU pa taka i so integriranjeto na novi clenki. Da bideme realni i da ne seeme magla (kasno e) pocetok na pregovori i istovremena pokana za ramnopravno clenstvo vo NATO se dobiva samo so promena na imeto. Brate Grujo 'na tebe je red'. Se nadevam deka Grujo i negovite podanici ke ja donesat vistinskata odluka.

dimges
11.06.2011., 12:44
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=6A7B0890F0E1B149B5E8218193BD0DA F

.. eve zošto im se brza... da ne nateraat sami da prifatime promena na imeto...

Titan
13.06.2011., 10:15
"Македонски компании се подготвуваат за котација на хрватскиот пазар?

http://www.time.mk/read/NONE/b555a2ee24/index.html

Neko procitao vest pre nego se burza otvorila pa opalio toplane sa 2.5 %

Master1
13.06.2011., 11:19
Ova najmnogu kazuva za makedonskiot mentalitet i gluposta na poedini t.n. menadzeri. Vo erata na globalizacija, nim im e dovolno nivnoto avlijce. Se od strav nekoj da ne im go zeme. :thumbsdow

Во Комерцијална банка велат дека ниту планирале, ниту размислуваат за котација на Загрепската берза. “Не гледаме зошто би котирале таму кога заинтересираните инвеститори можат да купуваат акции на нашата банка и овде. Секое излегување надвор значи губење на работата на домашните брокерски куќи. Зошто ние би влегувале во таква активност кога во рамките на банката имаме брокерски оддел?“, вели Маја Стевкова-Штериева, главен финансиски директор на Комерцијална банка...

red max
13.06.2011., 11:35
Ova najmnogu kazuva za makedonskiot mentalitet i gluposta na poedini t.n. menadzeri. Vo erata na globalizacija, nim im e dovolno nivnoto avlijce. Se od strav nekoj da ne im go zeme. :thumbsdow

Во Комерцијална банка велат дека ниту планирале, ниту размислуваат за котација на Загрепската берза. “Не гледаме зошто би котирале таму кога заинтересираните инвеститори можат да купуваат акции на нашата банка и овде. Секое излегување надвор значи губење на работата на домашните брокерски куќи. Зошто ние би влегувале во таква активност кога во рамките на банката имаме брокерски оддел?“, вели Маја Стевкова-Штериева, главен финансиски директор на Комерцијална банка...

Nažalost potpuno si u pravu.Vjerujem da bi KMB dobro prošla na ZSE,a to bi ujedno bila i dobra reklama za ostale makedonske dionice...tužno je to što se ovako svojevoljno izolirate od svijeta,ali naravno da nekome to i odgovara.

Master1
13.06.2011., 12:10
Ono sto me najvise inzenadjuje, jeste kako se nasi tzv. "manageri" olako zaduzuju skupim kreditima umesto da idu sa IPO na drugim burzama u regionu, u EU pa cak i u USA. Kada gledam sta se sve kotira tamo, pri tom ne mislim samo na americke "pink" i koliko se para tamo okrece u sumnjivim kompanijama, nikako ne mogu sebi da objasnim zasto se nasi ne okrenu tim nacinom prikupljanja "jeftinog" kapitala i tim novcem omoguce sirenje svog biznisa van granica Mk. Ja nikada nisam cuo o ozbiljnijoj green field investiciji nase kompanije vani ili da su nasi nekoga nekoga kupili tamo. Kao da svi cekaju da ih netko ovde kupi ili nesto slicno. Povukli se u svoje kucice kao puzevi...Jedna od retkih iole svetlih tacaka "sirenja" vani jeste Granit...ali je i on daleko od gore spomenitog...

Titan
13.06.2011., 13:41

Koji mentalitet evo gospodza Sterieva sama prica da nema pojma iz mentaliteta i sta je u korist banke, bar je sada na pismeno dala izjavu pa mozda se podneti kod psihijatra da utvrdi delovne sposobnosti doticne gospodze, a zatim kvalifikacije i ko je pisao te njene diplome , a sada uci zanat na 2 banku po vecini u MK.

Znaju i oni i Strasko i Zivko i sve ostala bagra sta ce se dogoditi ako siroke narodne mase iz susednjih zemalja imaju priliku kupovat . Evo sam Hadzimisev kaze da ce oni to uraditi kako bi cjena njihov dionce bila mn.veca.
Ali on sto osobno mislm je da ce SEC zaduzit svakoga na kotacij. ko kotira na MSE pa nije sve ovo slucajno.

sticky fingers
13.06.2011., 16:11
Bolje prv u selo nego poslednji u gradu. To je deviza svih MK menadzera i politicara. Zato smo ovde gde smo. To je isto kao da se kaze da je bolje da FK Vardar igra samo u MK prvenstvu posto ako slucajno uspe da zaigra u Ligu sampiona mozda ce igraci Vardara pozeljeti da igraju u bolje klubove.
Samo nije mi jasno kako ovi iz KMB misle da izbegnu globalizaciju i proces spajavanja trzista koji se odvija punom parom u svijetu? I kakvo je to razmisljanje u 21 veku u drzavi pretendent za EU ? Da je ovaj tip izjave nastao u '51 godini u FNRJ nekako bi razumjeo.. Naravno da ce nase brokerske kuce biti u nekom procentu zaobigjeni sa ovim procesom, ali ako to vazi za brokeraj, onda da se skroz zatvorimo kako bi zastitili sve nase kompanije od konkurencije, a ne samo brokerske kuce. I da proglasimo opet Narodnu Republiku Makedoniju !
Sa druge strane aplauz za TPLF.

sticky fingers
13.06.2011., 16:24
Ono sto me najvise inzenadjuje, jeste kako se nasi tzv. "manageri" olako zaduzuju skupim kreditima umesto da idu sa IPO na drugim burzama u regionu, u EU pa cak i u USA. Kada gledam sta se sve kotira tamo, pri tom ne mislim samo na americke "pink" i koliko se para tamo okrece u sumnjivim kompanijama, nikako ne mogu sebi da objasnim zasto se nasi ne okrenu tim nacinom prikupljanja "jeftinog" kapitala i tim novcem omoguce sirenje svog biznisa van granica Mk. ...

Kontrola. Bolje im je zaduziti kompaniju koju ionako nisu kupili svojim novcem nego dozvoliti IPO gde moze da se dezi ne daj Boze i da neko drugi pozeli da ozbiljno udje u doticnu kompaniju. Kao sto se poslusnost najvise cijeni na radnom mestu kod nas, tako i kontrola je najveci imperativ MK menadzera. Mislim, zamislite A.Josifovskog iz MPT da objavi resenje za kotaciju na LjSE recimo ?? Samo u nasim Свјат дримс ( Мизар ) .

Tito.gp
13.06.2011., 23:28
Sada znate zasto svi koji su na vlast (firme i drzava) nece da se otvore prema nadvoresnom svetu.Vani su niko i nista i lako se gube, a ovde su gazde i resavaju covecke sudbine.
Dokle ce da bude ovako samo vreme zna.

why
15.06.2011., 13:55
,,АХМЕТИ БАРА ПИСМЕНИ ГАРАНЦИИ ОД ГРУЕВСКИ

Влада само со странски жиранти за името

Како услов за влез во Владата, ДУИ ќе бара договор со рок за ре­ша­ва­ње на спорот со името, кој ќе биде потпишан и од САД и од ЕУ.,,

http://www.vest.com.mk/?ItemID=42A88F016F342D42947455090390ED5D

vistina li e ova , ili ova?

,,ПОСТИЗБОРНИОТ МОЛК НА ВМРО-ДПМНЕ И НА ДУИ РАЃА ШПЕКУЛАЦИИ

Никој сериозен не поставува рок за името,,

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=B63706D3A93EC64481959A8315554B24

Najverojatno ke bide ova:

,,Белгијците 365 дена без Влада! И - супер им е!,,

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E1B1341C00CB114788AC5AA655861AF E

dirty old man
16.06.2011., 13:12
Pamti li nekoj vakov obim na trguvanje (4.244.433,00 den./68.870 eur)? Ebati market makerite :biggrin:

Idete sredete go pazarot na bostan i krastavici, tamu treba mala intervencija :cool:

dimges
16.06.2011., 17:37
Pamti li nekoj vakov obim na trguvanje (4.244.433,00 den./68.870 eur)? Ebati market makerite :biggrin:

Idete sredete go pazarot na bostan i krastavici, tamu treba mala intervencija :cool:

EHEC :thumbsup: cucumber:thumbsdow ... watermelon vintage :mad:

bosko007
16.06.2011., 19:08

:biggrin:.

Tito.gp
16.06.2011., 21:52
Sreka nikoj ne prodava akcii za da kupi stan, inaku ke otidese indeksot do nedogled u minus. Zamislete da treba tri stana da kupis od prodazba na akcii. Ke propadne berzava.

dimges
17.06.2011., 13:01

imaše na vremeto na dedo Ante Marković - rabotničko akcionerstvo..ima gi zemaa akciite pošto zašto, ama pak barem kako došlo tako ošlo, akciitze gi dobija rabotnicite vo jakite firmi na šemata da ne se zgolemuva plata nad vrednost koga počnuva progresiven danok na plata
posle dojde građansko akcionerstvo, za vo 2007 da čekaa građanite RED za da kupat artii od vrednost
celo vreme vireeše i menađersko akcionerstvo, si natepaa paketi, arno ama sega dosta im e, ne im treba poveke, smernica e nema denda tuku samo ekstremni plati i nagradi za menađerite, pa na povidok e lud-zbunjenog akcionerstvo.. :biggrin:

ex...
21.06.2011., 16:30
Cestitam onome u ciju je mrezu danas upao ALK na 4220 .
Danas je bio dobar dan za sakuplajce askova.
Pozdravlja vas "tetovac" i kaze : jacajte bid dok jos uvijek ima aska!

Titan
05.07.2011., 19:38
danas uhvatio neke dionice na cjeni koja nije bila ni za Ortodoksni Bozic, jes da je kolicina mikro ali uzimas koliko ti se daje nadam se narednih dana jos nesto.

ex...
19.07.2011., 12:47
Dobar dan
Ima li koga ?
Pozdravlja vas "troprd..ac" i zeli svima puno sunca ,slanog mora i dobre zabave.
Za okorele "spekulante" porucuje : oprezno na suncu- pocinje rast "UV indexa":)!

Master1
25.07.2011., 13:11
Stize potop sa Crobex-a i na MSE... Spasavaj se tko moze...:(

Jumbo
25.07.2011., 13:43
МБИ10 2.514,47 , 0,38% 25.07.2011 13:02:33 ??????????????

ex...
25.07.2011., 13:46

?? kakav potop?? prosvetli nas Mastere

Slovenac1
25.07.2011., 17:13

Opet ti sa neko neosnovanom panikom, imao si veoma dobre, trezne, osnovane postove do pre par mijeseci kad si počeo pisati sa elementom panike. Opusti se malo, nema razloga za paniku:cool:

Slovenac1
25.07.2011., 17:14

Eh Crobex je pao za 6 % u poslednjim danima i Master vidi svemirski potop, bez veze

bosko007
25.07.2011., 17:46

Ohridska banka od 1420 den. moze li da e podolu.
Slicno e so STB, MPOL, BESK, ZPKO, KOMU, TETE . . . .
Eh koga bi imal 1 milion evra. 50.000 bi ostavil za kurvi, a so ostanatite poleka bi sobiral sve sto se prodava.
Mozebi, pa zatoa i nemam 1 milion evra :).

sticky fingers
25.07.2011., 18:07
http://youtu.be/couIBoI_1xw

Relax cousin... :)

Anastasija
25.07.2011., 19:16
Ohridska banka od 1420 den. moze li da e podolu.
Slicno e so STB, MPOL, BESK, ZPKO, KOMU, TETE . . . .
Eh koga bi imal 1 milion evra. 50.000 bi ostavil za kurvi, a so ostanatite poleka bi sobiral sve sto se prodava.
Mozebi, pa zatoa i nemam 1 milion evra :).

So milion evra na kupovna strana ke nema eftini akcii .
ke gi kupas site.
A so 50 000 evra ke treba da obrnes i na mazi zosto ke gi soberes site zeni..(zenite se sega mnogu eftini)bez uvreda.
pozdrav

pero.cukalo
25.07.2011., 20:43

Eve go odgovorot:
http://mkfondovi.com/mk_MK/news/23719-скандал-на-загребската-берза:-брокерите-не-знаат-таблица-множење.html

Master1
26.07.2011., 00:54
Fat finger na hrvatski nacin? Uh, sad mi je lakse...a mozda i nije...whatever...
Leto je, trudim se da zaboravim mse i da sto vise uzivam u moru i suncu...

Slovenac1
26.07.2011., 10:28
Fat finger na hrvatski nacin? Uh, sad mi je lakse...a mozda i nije...whatever...
Leto je, trudim se da zaboravim mse i da sto vise uzivam u moru i suncu...

Tako i treba, opusti se malo:cool:

dimges
28.07.2011., 16:26
Eve go odgovorot:
http://mkfondovi.com/mk_MK/news/23719-скандал-на-загребската-берза:-брокерите-не-знаат-таблица-множење.html

..pa sakaa da go "kopiraat" mr Harry "poter" od KMB, koj uspea so 1:5 pak da ja vrati cenata ... ama toa mnozese togas, so blokovi br.7 za likovno :biggrin:

cayman006
28.07.2011., 18:01
http://www.youtube.com/watch?v=ooJNK0vL-To&feature=related

braćo, svaka vam čast. fenomenalno. živa egzotika. takvi su busevi bili u SK i prije 50 godina ,zar ne?

bosko007
28.07.2011., 20:02
http://www.youtube.com/watch?v=ooJNK0vL-To&feature=related

braćo, svaka vam čast. fenomenalno. živa egzotika. takvi su busevi bili u SK i prije 50 godina ,zar ne?

Druze tu ima jos puno egzotike i zadnje godine :thumbsup:.
I pare ima, no nema ljudi sto ce to da pokupe.

Titan
29.07.2011., 00:54
Druze tu ima jos puno egzotike i zadnje godine :thumbsup:.
I pare ima, no nema ljudi sto ce to da pokupe.

Egzotika Boletova. Bas sam brows. neke omiljene deonice kada sam iznenada video da su skocile po 3-400% u zadnje 2 godinie i jos sibaju....primer BMW 380% porasta.

Ja se nadam da su svi koji imali namere vec prodali na MSE, ako jos malo poraste indeks onda sigurno i zadnji drematori junaci, pa ce moci sa malo volumena veoma brze gde treba stici. Ja sam zadnje nedelje masakrirao kupujuci jednu Sk dionicu , sada skupljam malo krvi onoga sta je ostalo.:biggrin:

bubba-san
30.07.2011., 15:22
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/140567/Makedonci-sami-sebi-upropastavaju-turizam.html

dimges
30.07.2011., 19:19
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/140567/Makedonci-sami-sebi-upropastavaju-turizam.html

..јакиот туризам.. туку сега со годишниот зелен картон ке им ги наполниме џебоите на Грците, а патем бидејќи ќе напраиме таму гужва ко *игани на кисело млеко, рачунај и цените ќе ги набијат..тоа што охрид е полн со гости од Србија и Бугарија е ништо спрена одливот на евра во Грција...:mad:

ELIT
30.07.2011., 22:31
Ednokratniot Odliv na evra vo grcija moze dolgorocno i da nosi pari nazad vo Mk...nov zakon vo Grcija,nekretnina na bilo cie,pa i makedonsko ime za eden den namesto dosegasnite godini vo proceduri i korupcija na grckata administracija.Primer nekretnina vo Pefkohori momentalno na prodazba za 60000 Evra godisno,spored proekciite na relevanten izvor moze da vraca najmalku 5000 Evra,plus vikendi i odmori vo slobodni termini za semejstvo i prijateli...sto samo za sebe i ne e kojznae sto...no ako na toa se dodade deka istata nekretnina pred samo nekolku godini se prodavala za 150000 Evra,ima sansa i za kapitalna dobivka vo narednata dekada...se razbira naivno bi bilo da ne se napomenat i opasnostite od vakvata investicija...no sepak vredi kako ideja za razmisluvanje...???

dimges
31.07.2011., 08:24
Ednokratniot Odliv na evra vo grcija moze dolgorocno i da nosi pari nazad vo Mk...nov zakon vo Grcija,nekretnina na bilo cie,pa i makedonsko ime za eden den namesto dosegasnite godini vo proceduri i korupcija na grckata administracija.Primer nekretnina vo Pefkohori momentalno na prodazba za 60000 Evra godisno,spored proekciite na relevanten izvor moze da vraca najmalku 5000 Evra,plus vikendi i odmori vo slobodni termini za semejstvo i prijateli...sto samo za sebe i ne e kojznae sto...no ako na toa se dodade deka istata nekretnina pred samo nekolku godini se prodavala za 150000 Evra,ima sansa i za kapitalna dobivka vo narednata dekada...se razbira naivno bi bilo da ne se napomenat i opasnostite od vakvata investicija...no sepak vredi kako ideja za razmisluvanje...???

ako ti repnat danoci i drugo ke vidiš air... a tamu vo Pefkofori ke odat pak naši turisti... naši pari...vsušnost vo Ohrid (država vo država) ne se isplati nedvižnina pa vo Grcija ... tuku narodot razmisluva deka i evroto ke bide samo hartija, kako zu dinarot na vremeto pa saka da gi vrze parite vo nedvižnini a nekoj vo zlato (kaj nas ne funkcionira, ušte sme so komunjarski zakoni na NBM)

.. e sega kade se tuka HV ??? so obezvrednuvanje na evroto i dolarot duri i so permanenten rast na HV ne se dobiva ništo, podobro da se kupuva gold ili CHF :(

grim de witt
31.07.2011., 11:26
so obezvrednuvanje na evroto i dolarot duri i so permanenten rast na HV ne se dobiva ništo, podobro da se kupuva gold ili CHF :(

Ovakve špekulanti obožavaju :)

dimges
31.07.2011., 12:05

http://www.24sata.hr/biznis/devizni-udar-hnb-stiti-kunu-od-eura-ali-ne-i-od-svicarca-229184

svicarac divlja ali nitko nece da vidi koliko je bio USA$ , ne 2001, vec skoro, a koliko je sada..

dimges
02.08.2011., 12:08

samo ti filozofiraj...:biggrin:

Obara sve rekorde: 'Švicarac' je porastao na čak 6,54 kune
Kuna je na tečajnoj listi HNB-a ojačala prema euru i dolaru, a prema švicarcu je oslabila za 0,46 posto. Dolar i euro pali su na rekordno nisku razinu prema franku

grim de witt
03.08.2011., 20:06
Dolar i euro pali su na rekordno nisku razinu prema franku

Onda je sada definitivno "pravo" vreme za kupovinu. :biggrin:

Bubastys
05.08.2011., 10:31
Veliki sell-off shiri se i na MSE, bit ce rasprodaje.

Inace je izashao bilten za Juli 2011. Samo par opaski. Najtrgovanija dionica MTUR. Ne znam kada je revizija indexa, ali MTUR sigurno ulazi u MBI 10.

Tko je kupovao u julu? Uglavno domaci pravni subjekti. Tko je prodavao? Uglavno inostrani pravni subjekti. Najveci izlazak stranaca? Upravo iz MTUR.

Dali se MSE moze podici bez inostranih investitora? Mislim teshko. Sledi interesantnih par nedelja

bonbona
05.08.2011., 12:24
P O T O P :( :)

Master1
05.08.2011., 12:32
Puno je slicnosti sa 2008 godinom, da ih sada ne nabrajam. Ipak to je samo navidum tako. Sada su vlade EU i USA puno odlucnije da ne dozvole potop takvih razmera. U ocekivanju QE3 u USA i europskog pandana tome koji su sada vec sve izvesniji, zelim vam da jos malo uzivate u moru i suncu...
P.S. I pored odlicnih prilika, necu jos nista kupovati...

Master1
05.08.2011., 13:22
Vrlo je moguce da su dogadjaji na Kosovu i strah od novog regionalnog konflikta, i pored toga sto je postignut dogovor, jos jedan faktor plus koji je uzrok danasnje rasprodaje na MSE a narocito na Belex-u. Sva su svetska trzista u dubokoj korekciji, i dionice i nafta i metali...Strah je na izuzetno visokim razinama (^VIX je preko 30). A to je uvijek vreme kada se polako treba pripremiti za kupovinu. Nakon odbijanca koji obicno sledi rasprodaje, moguca je jos dublja korekcija, pa cak i novi bear market. Narocito ako centralne banke ne pokrenu sto pre svoje stamparije novca...sto naravno nece resiti problem, vec ce ga samo odloziti...ali to je druga prica.
Ocito je da i regionalni i svetski dogadjaji, narocito oni negativni i vecih dimenzija, imaju veliki uticaj na MSE. Domaci, a jos vise strani ulagaci, fondovi i tako dalje, pomno prate sva zbivanja ovde i vani, i shodno tome donose svoje krtkorocne i dugorocne odluke. To je sasvim normalno i prirodno...
Oni koji imaju nerava i dugorocnije ciljeve, uzivace u moru i suncu, sacuvace to sto imaju i jos ce i kupovati na rasprodaji. Oni drugi ce trcati za svakom promenom u pokusaju da uhvate koji val...

kukomah
05.08.2011., 14:53
Danas če sledit veliki odbijanac US marketu zbog manje bezposelnosti u USA.

Evropa je že skoro u plusu!

OKA
05.08.2011., 17:34
Danas če sledit veliki odbijanac US marketu zbog manje bezposelnosti u USA. Evropa je že skoro u plusu!A!? Siguran ili se hecash!?

Titan
05.08.2011., 20:07
Danas če sledit veliki odbijanac US marketu zbog manje bezposelnosti u USA.

Evropa je že skoro u plusu!

Svaka cast, iako nije zbog non-farm pay roll ! Ono sto iznenadzuje veceras da volume na BUY pre closing nije bilo od 2009.

glasnoGOVORNIK
06.08.2011., 22:45
http://rdd.me/jszvar6c

kako idemo lagano nizbrdo :)))

Master1
07.08.2011., 22:17
Nakon smanjenja kreditnog rejtinga USA u petak uvece od AAA na AA+, sutra se ocekuje crni ponedeljak na svim svetskim burzama. I pored toga, ocekujem da krene bear market rally svetskih, a narocito USA dionica vec tokom ove sedmice. Nadam se da ce vec od prvih dana rally biti snazno kako bi sve ubedio da je bull market jos uvijek ziv. A zatim ce biti novi jos jaci pad dionica...

n3xu5
07.08.2011., 23:43
insert burning money icon here

n3xu5
07.08.2011., 23:44
:biggrin:

n3xu5
07.08.2011., 23:46
ova (http://images.covers.com/covers/emoticons/an_burningbag.gif)

n3xu5
07.08.2011., 23:47
i ova (http://images.covers.com/covers/emoticons/an_burn_money.gif)

kukomah
08.08.2011., 09:46
Evropa danas u plusu!!!

ECB je počeo odkupovat italijanske in španjolske obveznice.

mk_trejader
08.08.2011., 11:05
Evropa danas u plusu!!!

ECB je počeo odkupovat italijanske in španjolske obveznice.

aha, svakako

Bubastys
08.08.2011., 11:26
Bogami jaka rasprodaja.

Jedino se TEL drzi.

Eh, sto ti je moc redovite dividende. Kad bi i ostali konacno shvatili

kukomah
08.08.2011., 11:36
Jedan dobar članak na temo panika!!

http://www.finance.si/blog/26/920

bonbona
08.08.2011., 13:17
Ova bese nekoj od cekorite vo proslite izbori-PLANICA vo Makedonija :) ,i ne ka kaze nekoj deka kaj nas nema skokalnica:eek::biggrin:

mihail
08.08.2011., 15:58
Bogami jaka rasprodaja.

Jedino se TEL drzi.

Eh, sto ti je moc redovite dividende. Kad bi i ostali konacno shvatili

http://www.business.hr/hr/Investor/ZSE-uzivo/Dio-investitora-odlucio-se-povuci

pozdrav!

Master1
08.08.2011., 16:51
Mislim da je velika greska bas sada ulagati u zlato i swiss franc...Baloni...

glasnoGOVORNIK
08.08.2011., 16:58
Mislim da je velika greska bas sada ulagati u zlato i swiss franc...Baloni...

+1 +1 :biggrin:

Titan
08.08.2011., 17:33
Sve tvrtke su trebali do kraj dana objavit 1/2 godisnj. izvesce na MSE tocno danas ali mendzm. vise odgovara kupnja, a bilansi za koji tjedan. Kako govnjivi Menadzment video prilike zbog krize da kupuje zaboravili na duznost obavjest kako ne bi bilansi pokvarili negativni X-Ray tvrtke. MPT glavuc se potrudio da njegov brkic stavi 4 naloga na sale da ubrza proces :biggrin: prave slike , dok su par gradzevinaca samo bijali na bid. Volume na Dow ne stisava iz Petka cak i kad je u red. Mozna masovna intervencija UN Central Banks do kraja tjedna ali ovoga puta ne u FX. nego u sve sto moze novac kupit.

Bubastys
08.08.2011., 21:02
http://www.business.hr/hr/Investor/ZSE-uzivo/Dio-investitora-odlucio-se-povuci

pozdrav!

Drzi, samo dividendni prinos HT je 8-9%, a TEL 12%, ima razlike.

I to me malo nervira. Zapadne burze su imale od cega pasti, a MSE? Ali to je, bitno da se prati trend

Tito.gp
08.08.2011., 22:07
Sakam da napravam korelacija pomegu svetskite berzi i MSE, ama ne mi ide. Koga svetskite berzi go pominaa pikot od 2007, MSE ni od daleku ne se doblizi do pola od pikot.Zatoa se prasuvam dali vo minus ke odi MSE i koja e pricinata za toa koga kompaniite koj najmnogu se trguvaat na MSE bildaat dobivki ( ili gi prefrlaat na kerkite firmi).
Sto e toa sto ja natera MSE da se dvizi zaedno vo negativniot trend na svetskite berzi, a ne i da se doblizi do barem 5000 indexni poeni.

n3xu5
08.08.2011., 22:47
Sakam da napravam korelacija pomegu svetskite berzi i MSE, ama ne mi ide. Koga svetskite berzi go pominaa pikot od 2007, MSE ni od daleku ne se doblizi do pola od pikot.Zatoa se prasuvam dali vo minus ke odi MSE i koja e pricinata za toa koga kompaniite koj najmnogu se trguvaat na MSE bildaat dobivki ( ili gi prefrlaat na kerkite firmi).
Sto e toa sto ja natera MSE da se dvizi zaedno vo negativniot trend na svetskite berzi, a ne i da se doblizi do barem 5000 indexni poeni.

toa e golem problem...site ( poveketo ) prodavaat koga padja, a nikoj ( 95% ) ne kupuva koga e eftino.

Site cekaat da kupat na MBI 2000 i da prodadat na 4-5000 ili poveke, ama ako moze indexot nekoj drug da go krene, pa posle oni da iskoristat samo na gotovo.

ustvari, skapo e 2000....najdobro nekoj da im gi dade akciite gratis i posle da gi prodadat na nekoja ovca za x5.....ne ne, malku e....najdobro da pocekaat na x10.

Macedonian dream:thumbsup:

Bubastys
09.08.2011., 06:50
Situacija izmice kontroli. Mislim da bi trebalo financijski menadzeri kompanija smesta prekinuti ljetnji raspust i poceti masovni otkup sopstvenih dionica, u protivno shteta moze biti nesaglediva.

Master1
09.08.2011., 10:47
Situacija izmice kontroli. Mislim da bi trebalo financijski menadzeri kompanija smesta prekinuti ljetnji raspust i poceti masovni otkup sopstvenih dionica, u protivno shteta moze biti nesaglediva.

Nitko ne moze protiv trenda...a jos manje ako je to globalni trend kao sto je sada. Drzava zakonskim odredbama treba pomoci burzi a time i privredi...treba se promeniti i mentalni sklop Mk managera da pravilno shvate sta je burza i sta ona znaci za kompanije u razvijenom svetu...

Master1
09.08.2011., 11:17
Potop:
CROBEX: 1.941,34 -4,55%
BELEX15: 603,36 -5,63%
MSE se jos relativno dobro drzi...
MBI10: 2.330,85 -2,21%
Navidum sve ovo lici na 2008 godinu. Bitna je razlika sto je sada dug drzava (PIIGS, USA...) uzrok losem sentimentu investitora...a drzave, pogotovu USA, kao sto sinoc rece A.Greenspan, uvijek mogu nastampati novca koliko im je potrebno.:thumbsdow
P.S. danas krenuo sa kupovinom na mse...

Slovenac1
09.08.2011., 12:09
Potop:
CROBEX: 1.941,34 -4,55%
BELEX15: 603,36 -5,63%
MSE se jos relativno dobro drzi...
MBI10: 2.330,85 -2,21%
Navidum sve ovo lici na 2008 godinu. Bitna je razlika sto je sada dug drzava (PIIGS, USA...) uzrok losem sentimentu investitora...a drzave, pogotovu USA, kao sto sinoc rece A.Greenspan, uvijek mogu nastampati novca koliko im je potrebno.:thumbsdow
P.S. danas krenuo sa kupovinom na mse...

Da sad su države u buli, a firme rade vrlo solidno. Danas možda odbijanac u USA zbog feda, videčemo

Titan
09.08.2011., 13:18
Sve tvrtke su trebali do kraj dana objavit 1/2 godisnj. izvesce na MSE tocno danas ali mendzm. vise odgovara kupnja, a bilansi za koji tjedan.

Mada ovaj objavio bilanse:biggrin:. http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=29152

glasnoGOVORNIK
09.08.2011., 13:50
Mada ovaj objavio bilanse:biggrin:. http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=29152

Michael DELL ponashanje...sto vrlo vrlo cjenim kod njega, ovo vam je confidence vote za firme, jer ako on ne veruje u to sto radi zasto bi mi bar ja to tako gledam...:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

ELIT
09.08.2011., 15:05
Michael DELL ponashanje...sto vrlo vrlo cjenim kod njega, ovo vam je confidence vote za firme, jer ako on ne veruje u to sto radi zasto bi mi bar ja to tako gledam...:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Dobra e makedonskate verzija na Michael DELL,ali uste i da najde nacin isto taka disretno da najavi 7-8 % dividenda,mozebi ce stekne uste pogolem kredibilitet...a ALK utre nema da padne uspod 4000.

n3xu5
09.08.2011., 17:20
Potop???

Pa do 21.12.2012 ima uste godina i kusur?

ova ke bide kako poznatata MME koj prv pocna :)

BET-MAN
09.08.2011., 19:14
Najinteresantnije je (i cudo da niko ne komentira) da je promet skoknuo puta 3 kada je pocelo da pada. Iznenada, iako "nema para" i zbog toga je MSE down, danas i juce je neko "nasao" pare...

Slovenac1
09.08.2011., 19:27
Najinteresantnije je (i cudo da niko ne komentira) da je promet skoknuo puta 3 kada je pocelo da pada. Iznenada, iako "nema para" i zbog toga je MSE down, danas i juce je neko "nasao" pare...

Naravno, i to če se uskoro izkazati kao dobra kupovina

Titan
09.08.2011., 23:01

....Zivko, Andrej , Minca a bogami Strasa sa 8000 komada pojebali sum 1/2 forumase i opasne analiticare.... sta ce sutra radit oni koji su danas prodali ovde, a i sirom sveta. Kupovati od 7-9am pre nego sto burza otvori da preteknu strane fondove(bogami i mirovinci) kojim Ben iz FEDa veceras rekao da oni koji su u kes imaju cijanid pilula proizvodsto Repleka :biggrin: sve do dalecne 2013.

ex...
09.08.2011., 23:33
Slijedi zanjimlivih par dana. Sutra bi mogli imati odbijanac koji se danas stidljivo najavio krajem trzenja- ali... moze biti i"zezalica" .
P.S.Moj mi "troprdac" otkazao ljubav i sprastio na more a ja jadnica sam nikako da pronadzem pravi smjer.
Pozdrav

glasnoGOVORNIK
10.08.2011., 00:14
Don’t Panic! For Most of Us, This Market Sell-off Is a Buying Opportunity http://t.co/yLG0opY :)

bonbona
10.08.2011., 02:48
Definitivno......koi Toa roe I bilo kakvi "gluposti",amerika stanuva mnogu predvidliva-Europa samo ja prati,igraat samo na ciklusi I tajming...a mse-samo glumi berza-za pocetnici :(
Tolku...od utre pa nataka ce se ide vo probivanje novi up pikovi :)

Bubastys
10.08.2011., 07:42

Najbolji dokaz da je svaka dionica likvidna...za pravu cenu

Bubastys
10.08.2011., 09:37
Nitko ne moze protiv trenda...a jos manje ako je to globalni trend kao sto je sada. Drzava zakonskim odredbama treba pomoci burzi a time i privredi...treba se promeniti i mentalni sklop Mk managera da pravilno shvate sta je burza i sta ona znaci za kompanije u razvijenom svetu...

Evo o cemu pricam

http://www.bloomberg.com/news/2011-08-09/fluor-softbank-among-companies-buying-stock.html

Puno kompanija na Wall Streetu je pocelo otkup sopstvenih dionica, jer ne smeju dopustiti prevelik pad. Gde su tu nashi manageri? Verovatno piju kafu na Halkidikiju!

Oprez: privremeni oporavak u USA se moze zasnivati bas na buy-backu!

smoki
10.08.2011., 10:08
Kako po obicaj za nagore STIL prv vleguva vo sat za 10% nagore:thumbsup:

mihail
10.08.2011., 15:45
a utre shto praime? pak udole.
pozdrav!

Bubastys
10.08.2011., 18:30
Da e samo utre, dobro ke bese. Ova lici deka ke potrae.

bosko007
12.08.2011., 15:16
Prosetav malku po bloomberg i sto kje vidi covek, nekoi svetski banki padnale i po 50% od pred 12 meseci. Ako se pogledni nivniot grafikon za posledniten 5 godini kje se zabelezi deka najubavite pari za poslednite 2 godini se napraveni na bankarskite akcii.
Ima i makedonski banki koi se strasno eftini STB, OHB, SBT(ovaa trebe sto poskoro da se prodade), TNB i.t.n. Prvite tri se na 0.35 book. Ako se zeme predvid deka mkd bankite imaat strogi pravila za rabota, vreme e za kupuvanje.
Da ne ispadne navlekuvanje, jas samo banki si kupuvam. Kje gi ostavam akciite na vnucite, pa kje ima zosto da bidat blagodarni. Nesto kako dolgorocno stedenje so 25% godisna kamata :).

Bubastys
12.08.2011., 20:51
Zasto da gi ostavis na vnucite? Sto ti imaat oni ostaveno tebe?

bosko007
12.08.2011., 21:37

Zatoa sto sega nemaat nikakva vrednost:). Nema sto da im pravam?

n3xu5
12.08.2011., 22:54

so toa ke si kupis uste 50 godini zivot. Gi davas na vnucite i tie ti se blagodarni i zboruvaat se najdobro za tebe dodeka se zivi ( a ti ne si )

:biggrin:

n3xu5
12.08.2011., 23:18

od druga strana...kolku sebicno razmisluvanje...

ako tebe dedo ti ili nekoj blizok ti nema ostaveno nisto, ima nekoi na koi im ima ostaveno mnogu!!! I znam kolku e ubavo cuvstvoto...i zosto togas istoto da ne go pocuvstvuvaat moite vnuci?

dimges
13.08.2011., 01:39
od druga strana...kolku sebicno razmisluvanje...

ako tebe dedo ti ili nekoj blizok ti nema ostaveno nisto, ima nekoi na koi im ima ostaveno mnogu!!! I znam kolku e ubavo cuvstvoto...i zosto togas istoto da ne go pocuvstvuvaat moite vnuci?

.. vnucite ke dobijat rucka od tupan... pak ke ima i nacionalizacii i nekoj novi danoci sto ke bide vise dara nego maslo.. a i da nema, ke ima MRTOV kapital, kako sega... akciite (firmite) vredat, ama samo za tie vo menagerskio tim firmata, ili kratko kazano so tvoj kamen po glava.. duri i bankite sto se pod kontrola pocnaa da matat so rizicni krediti i vestacki zagubi, pa ne davaat denda, samo kamata..
b.t.w., tatko mi koga bese 1956 ( koga fiat 500 bese 500.000 liri) na specijalizacija vo Italija se plakase pari banka da ti cuva pari, kakva kamata :biggrin:

Bubastys
13.08.2011., 20:35
Hello, toa so vnucite trebase da bide shega, kaj se videlo vnuci da ostavat nasledstvo na dedo???

Nego da se vratime na ozbiljni temi, i ja sam se u proshloj nedelji nakupovao banke, jer mislim da su stvarno suvishe pale, i to neopravdano. Cini mi se da je to klasicni fenomen rulje, padaju banke svugde, pa daj da prodamo i ovde. Samo, evropske banke imaju zasto padati, reprogramirali su receivables iz grskih obveznica. Nisam cuo da su Mak banke nekad kupile grcke obveznice. A dali solidna banka moze dugorocno da se prodaje na p/e od 5 ili manje, to mislim da jednostavno nije moguce. Jedino ne znam kada ce to trziste prepoznati, ali je mislim samo pitanje vremena.

dimges
13.08.2011., 21:17
Hello, toa so vnucite trebase da bide shega, kaj se videlo vnuci da ostavat nasledstvo na dedo???

Nego da se vratime na ozbiljni temi, i ja sam se u proshloj nedelji nakupovao banke, jer mislim da su stvarno suvishe pale, i to neopravdano. Cini mi se da je to klasicni fenomen rulje, padaju banke svugde, pa daj da prodamo i ovde. Samo, evropske banke imaju zasto padati, reprogramirali su receivables iz grskih obveznica. Nisam cuo da su Mak banke nekad kupile grcke obveznice. A dali solidna banka moze dugorocno da se prodaje na p/e od 5 ili manje, to mislim da jednostavno nije moguce. Jedino ne znam kada ce to trziste prepoznati, ali je mislim samo pitanje vremena.

..da, ali kod nas je sve moguce, t.j., kupac banke moze da kupi samo 51%, imali smo slucaj Societe.... ko proda proda...
.. a posto su sad svi naostreni da se iskrcaju, kupac bi trebao da kupi bar 80% dionica a niko nece tako, svi oce da prodju mufte, samo s 51% ( uz pomoc muvanja a i blagoslova nadleznih)... t.j., nije ovo ni Srbija ni Hrvatska gde se stite mali dionicari

n3xu5
13.08.2011., 21:32

ja razbiram shega, sve e toa ok, ...ama samata pomisla deka stvarno ima ludje koi taka razmisluvaat...mi se gadi.

Bubastys
14.08.2011., 07:26
Ok, Ok, se izvinjavam na site na koi im gi povrediv cuvstvata.

Nazad na temu: dionice. Pa ne pricam ja samo o preuzimanju. Evo konkretno KMB ima 600 + MKD neto dobit po dionici. Kad bi reshili da sve daju na dividendu, to bi bilo 17-18% povrata godishnje. Ili, investicija u dionicu bi se vratila za 5 godina (p/e=5).

U slucaju oni reinvestiraju deo dobiti, sto vodi prema povecanju vrednosti firme, sto takodje trzisthte mora (treba) pratiti preko povecanja cene dionice. Sto vise, posto reinvestiraju sa preko 16% povrata (ROE), to je ukupni povrat jos veci.

Sumarno, za KMB recimo je realno pretpostaviti 6% povrata preko dende i jos 10% kapitalna dobit godishnje. Meni je to sasvim dovoljno, jer druge alternative momentalno nose puno manju dobit- recimo depoziti i obveznice su pale na nivo od 5-6% godishnje.

A ako se desi preuzimanje, to se racuna kao bonus!

grim de witt
14.08.2011., 09:48
Ma kakve akcije, vraćamo se na unuke! :)

Mislim da niko nije kupovao deonice sa namerom da ih ostavi unucima da ih za 30-40 godina prodaju i da mu budu zahvalni. Svi smo ih kupovali da bi zaradili što više u što kraćem roku.

Moja očekivanja su bila da ostvarujem zaradu od 30-40% na godišnjem nivou. U odnosu na plan, rezultat je poražavajući: za tri godine sam jedva malo bolji nego da sam novac oročavao. Sa ovom novom krizom se taj ultimativni dan totalne prodaje još uvek ne vidi na kraju tunela.

Nadam se da će u sledećih mesec dana još malo da padne pa da pojačam pozicije za sav raspoloživi keš i da odem u hibernaciju. Logika na MSE odavno ne stanuje, ne treba trošiti vreme i mentalnu energiju na razmišljanje o berzi. Iskren da budem, više mi je stvarno preko koorca.

Bubastys
14.08.2011., 14:15
Zarada od 30-40% je nerealno ocekivanje, to da se odmah razumemo. Mislim na 30-40% svake godine, u nedogled. Ne postoji firma na celom svetu koja moze da raste 30-40% godishnje, svake godine. Moze da se desi incidentno, ali ne kao pravilo.

Realno ocekivanje jeste 12-15%. Vecina fondova u zapadnom svetu ne premashi ni 6%.

Sto znaci povrat od, recimo 13,5% godishnje? To znaci da se investirana suma duplira na svakih 5,3 godina. Sto znaci da je, ako je ulozeno 10 000 EUR u 2011, za 21 godinu bi porasli na 160 000 EUR. E onda ce unuci imati o cemu da pricaju!

dimges
14.08.2011., 16:00
Zarada od 30-40% je nerealno ocekivanje, to da se odmah razumemo. Mislim na 30-40% svake godine, u nedogled. Ne postoji firma na celom svetu koja moze da raste 30-40% godishnje, svake godine. Moze da se desi incidentno, ali ne kao pravilo.

Realno ocekivanje jeste 12-15%. Vecina fondova u zapadnom svetu ne premashi ni 6%.

Sto znaci povrat od, recimo 13,5% godishnje? To znaci da se investirana suma duplira na svakih 5,3 godina. Sto znaci da je, ako je ulozeno 10 000 EUR u 2011, za 21 godinu bi porasli na 160 000 EUR. E onda ce unuci imati o cemu da pricaju!

tolko će da bude i inflacija...:biggrin:

ELIT
14.08.2011., 23:45
Dear Friends,catch the wave and enjoy profit every time it's show up! Nekako poubavo mi zvucese ova na angliski...ce mi dozvolite da se vklucam vo edna vakva opsta tema,neli? Posocenite gore 30-40 % na godisno nivo se najcesto mozen prinos na kapitalot...a uste povece ako se odbie dividendata 5-10%,se pocestite fluktuacii vo koi nekogas se dobiva malku,nekogas povece,nekogas duri i se gubi ali suma sumarum na krajot na godinata barem 25 % + dividendata se mozni...se razbira vo nekoi godini ce ima i isto takva zaguba na berza za hartii od vrednost medjutoa dobriot investitor sekogas treba da prepoznae koga i kade treba da go dislocira kapitalot...a sekade kade sto ima fluktuacija u cena moze da se zaraboti posoceniot procent i ako pritoa se raspolaga so barem sestocifrena brojka Makedonija e,se razbira,ubavo mesto za ziveenje!!!Steta sto zakonskata regulativa voopsto ne gi prati svetskite trendovi,pa da imame mnogu porazvien investitorski pazar...

pinkyg
15.08.2011., 11:04
Vekje e ocigledno deka strancive koga si odat tesko se odlucuvaat da se vratat na nasava berza. Proslata nedela koga site berzi pagjaa do vtornikot, togas fed objavi deka kamatnata stapka ostanuva nepromeneta, plus ecb objavi deka gi otkupi evro obrzniciti na zemjite dolznicki plus bese negirana informacijata deka francuskite banki se neklidni minata sreda,
Denes site berzi se up ama i po obem na trguvanje, nasava berza(za zal jas ja vikam zeleno pazarce) barem do 11 dodeka go pisuvam ova 200k promet pa pazarive pravat pogolem promet.

Izgleda pak kje cekame da se zasiti svetskiot pazar nekoe vreme(nekoi 3-4 meseci ako pak ne se slucat nekoi postresi) pa povtorno da vidime nekoe malo dvizenje na nasava berza.

Bubastys
15.08.2011., 14:19
Ono sto se moze vidjeti golim okom je pocelo da se vidi i na financijskim rezultatima: gradjevinci prosto rasturaju!

Ocean
15.08.2011., 14:29
Ono sto se moze vidjeti golim okom je pocelo da se vidi i na financijskim rezultatima: gradjevinci prosto rasturaju!

Slazem se sa tobom. Ali uvek kada ima dobru, postoji i losha vest. To je da glavni kupac je Drzava, a ne real sector.

William O'Neil
15.08.2011., 19:07
Slazem se sa tobom. Ali uvek kada ima dobru, postoji i losha vest. To je da glavni kupac je Drzava, a ne real sector.

Pa sta, drzavni novac nije dovoljno dobar? :confused:

ne vidim u cemu je problem...

Bubastys
15.08.2011., 20:19
Za sve koji traze dlaku u jajetu

http://www.econlib.org/library/Enc1/GovernmentSpending.html

Eto u Svedskoj drzavni troshak ucestvuje sa preko 40% u GNP. Tko ne zeli zivjeti u Svedskoj?

Ocean
18.08.2011., 15:00
Cel svet pred recesija. Mechkata igra na site pazari, ke bide stampedo.
Samo MSE e zelena, zelena kako pametot na makedonceto. Mnogu glup narod viree na ovaa pochva. Bile eftini akciite...oktomvri 2011 = - 30% od sega

dirty old man
18.08.2011., 15:18
Samo MSE e zelena, zelena kako pametot na makedonceto. Mnogu glup narod viree na ovaa pochva. Bile eftini akciite...oktomvri 2011 = - 30% od sega

Немаш потреба да го вреѓаш интелектот на македончето. Тоа што се тргува така како што тебе не ти одговара е друга приказна. Еве ти совет: продавај сега па купи си на -30%!

Bubastys
18.08.2011., 17:09
Tacno. Ja se bas radujem sto MSE pocinje da pokazuje karakter, umesto da slepo srlja prateci inostrane burze. Fakat je da makedonska ekonomija raste, ove ce godine biti sigurno iznad 3% vs. lani, tako da nema razloga za -30%. Mozda pojedine dionice, ali celi index ne.

smoki
18.08.2011., 18:43
Ocean

Nikoj ne e kriv sto gi prodade akciite pod ovie ceni i sega ne mozes da gi kupis prijatelce, namesto da vregas moze da se educiras i da gi sporedis parametrite na makedonskite kompanii so onie vo regionot, zboruvame za MBI i ostanatite top kompanii od potesnoto opkruzuvanje voopsto da ne navleguvame vo gigantskite pazari neli.:cool:

ELIT
18.08.2011., 22:59
Makedonija za zal ili za sreca e nadvor od svetskite finansiski tekovi,site faktori koi vlijaat nadvor nemaat ili edinstveno indirektno preku predizvikuvanje na panika kaj i taka i taka malkute makedonski investitori na berza ima vlijaniie vrz MSE.Dobro bilo kako bilo panicarite i utre se dobredojdeni da gi spustat ASK-ovite,a na sekoj eden sto ima i malku smisla za berzanskive dvizenja u Mk ne mu preostanuva nisto drugo nego da kupuva...
PS: Ve cekam

ex...
19.08.2011., 07:04
Dobro jutro rano budci!!!
Sta nas danas ceka? Pojma nemam ali dajem si pravo da malo nagadzam hehe:)
1.Svet ce danas u odbijanac
2.MSE bi danas trebala tonuti i biti ""best" opcija za "buy".
A sto usljed toga slijedi? - Kad bi znao .... ne bih ovdje pisao!!
Ljep pozdrav:)

Bubastys
19.08.2011., 07:26
Na kratke staze, nitko ne zna, krhko je znanje. Na dugacke, pa recimo da ono sto se danas kupi kroz 5-6 godina ce se duplirati u vrednosti.

ELIT
19.08.2011., 10:39
Na kratke staze, nitko ne zna, krhko je znanje. Na dugacke, pa recimo da ono sto se danas kupi kroz 5-6 godina ce se duplirati u vrednosti.

Duplirati,triplirati...i to desetak puta kako gore,tako i dole u narednih 5-6 godina! Pogledajmo samo sta se desilo u zadnjih 5-6 godina! I ne zaboravite panicari,cekam vas!

Master1
19.08.2011., 11:01
Dobro jutro rano budci!!!
Sta nas danas ceka? Pojma nemam ali dajem si pravo da malo nagadzam hehe:)
1.Svet ce danas u odbijanac
2.MSE bi danas trebala tonuti i biti ""best" opcija za "buy".
A sto usljed toga slijedi? - Kad bi znao .... ne bih ovdje pisao!!
Ljep pozdrav:)

Bas zato sto svi ocekuju odbijanac, burze ce i danas nastaviti prema dole. MSE ce biti "buy" kroz koji mjesec (5-6?). Pametni su prodavali u danima kad je MSE rasla i sada stoje sa strane. Samo QE3 moze promjeniti pesimizam na burzama...

pinkyg
19.08.2011., 11:05
Moze li nekoj da mi kaze kade mozam da ja najdam nasava berza real time ama onoj nov "datafeed" Alliance Data Highway izdaden od avstriskata berza.

http://www.profitiraj.hr/poslovne-financije/poceo-adh-%E2%80%93-podaci-makedonske-burze-u-stvarnom-vremenu-direktno-u-bec/

Master1
19.08.2011., 11:15

Sve sam vise ubedjen da je ovoga puta Crobex-ov fat finger krajem sedmog mjeseca uzrok sadasnjeg svetskog kolapsa na burzama...i posle neka netko kaze da Balkan nema nikakvog utjecaja na svetsku ekonomiju.:cool:
Salu na stranu, umesto da uzivam u moru i na suncu, cim sam osjetio nelagodnost u stomaku, trebao sam odmah jos onda sve rasprodati...

bonbona
19.08.2011., 11:42
Imase edna pesna.....bice rata kazu svi ,a ja cu umreti od ljubavi...:) kade koga kako i kolku -eh koga i toa bi go znael :)

ex...
19.08.2011., 15:37
Bas zato sto svi ocekuju odbijanac, burze ce i danas nastaviti prema dole. MSE ce biti "buy" kroz koji mjesec (5-6?). Pametni su prodavali u danima kad je MSE rasla i sada stoje sa strane. Samo QE3 moze promjeniti pesimizam na burzama...

hehe mastere , moras priznat da i nisam tako lose tipovao haha!!! 50:50:thumbsup:
Sto se "globa"tice mislim da ce tehnicki odbijanac poceti jos danas a najkasnije sutra a sta ce nakon toga bi ti ne znam . A MSE ? hm... nizak je tu vodostoj prijatelju da bi se sad neko tu utopio ipak moze se malo vode nagutati.
Lijep pozdrav

ex...
25.08.2011., 00:13

Eto i "world" je odradio svoje. Sta nas sad ocekuje?
Planeta ceka sta ce cika "BB" izjaviti ili , kako je to jedan kolega forumas slikovito opisao: "evo vam rakije" " nista od rakije" ili ti "u ovo doba godine rakija se ne pije ali ako nedaj bog pritreba onda u poznu jesen dobijate" .Kakvu ce muzu "BB" otpjevati u takvom ce ritmu market otplesati.
A MSE? U glavnom je vec "botomirao" . Ima jos malo vode u plicaku ali neke su dionice vec na suhom. Bojim se samo da mu u jedra ne zapuse bocni vijetar, te da ga mrtvilo ne dotuce.
pozdrav

ELIT
25.08.2011., 10:25
Eto i "world" je odradio svoje. Sta nas sad ocekuje?
Planeta ceka sta ce cika "BB" izjaviti ili , kako je to jedan kolega forumas slikovito opisao: "evo vam rakije" " nista od rakije" ili ti "u ovo doba godine rakija se ne pije ali ako nedaj bog pritreba onda u poznu jesen dobijate" .Kakvu ce muzu "BB" otpjevati u takvom ce ritmu market otplesati.
A MSE? U glavnom je vec "botomirao" . Ima jos malo vode u plicaku ali neke su dionice vec na suhom. Bojim se samo da mu u jedra ne zapuse bocni vijetar, te da ga mrtvilo ne dotuce.
pozdrav

E bas toa..."bocni vetar"...mrtvilo. Interesna e MSE...,koga svetskite berzi padjaat poradi nivni pricini kaj nas se utrkavaat bez sopstveni pricini da go sledat trendot,pa duri i da go nadminat...koga pak svetskite berzi barem na kratko idat prema gore,nasava berza ja zafaca mrtvilo...nisto...ideme site u zlato...a posto kaj nas go nema u vistinska za investitorite forma togas barem u nakit...!
P.S> Otkupuvam staro zlato...

ELIT
29.08.2011., 01:39
New York i Wall Street mozebi se spasija od IRENE,no zatoa utre MSE ce bide
"Devastated"...2% dole.Radi solidarnost valjda...

Jumbo
29.08.2011., 10:24
"Industrijska proizvodnja u Makedoniji u julu je zabeležila rast od 5,5 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine.

Državni zavod za statistiku saopštio je da industrijska proizvodnja u sektoru rudarstva i vađenja kamena u ovom periodu beleži rast od 2,2 odsto, sektor prerađivačke industrije od devet odsto, a sektor snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom pad za 18,7 procenata.

Prema glavnim industrijskim grupama, proizvodnja u julu ove u odnosu na isti mesec 2010. godine porasla je kod kapitalnih proizvoda za 26,1 odsto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 18,1 procenata, dok je kod energije registrovan pad za 15,5 odsto. Indeks industrijske proizvodnje u periodu januar-jul 2011. godine u odnosu na period januar-jul 2010. bilježi rast od 8,6 procenata."

MK dionice su 1. rasli zbog rasta tržišta u regiji i svijetu, a sada joj se događa ono što je privuklo strane akcionare u HR prije 6-7 godina. Ovaj rast će biti puno zdraviji, ali i puno manji....osim ako ponovo ne krenu kućedomaćice u redove za kupnju akcija :)

zoki
29.08.2011., 12:13
ovo su u svakom slučaju jako dobre vijesti. stvaraju se zdravi temelji

dimges
29.08.2011., 12:41
New York i Wall Street mozebi se spasija od IRENE,no zatoa utre MSE ce bide
"Devastated"...2% dole.Radi solidarnost valjda...

što bolje to gore.... obratno od poznate uzrečice Mao Tse Tunga :biggrin:

ELIT
29.08.2011., 20:44
Sreca...pa ne bea tolku solidarni nasite investitori so napateniot amerikanski finansiski pazar...aaa da tie se solidarni samo koga se ide dole,u "korist svoje stete",kojznae deneska zosto se drzea rezervirani...mozebi poradi pepeprutkata koja zamavnuva so krilata na Barbados,a toa moze da donese tsunami na Filipinite...sepak rizik seuste postoi,zatoa samo rezervirano investitori na MSE!!!

Titan
31.08.2011., 14:45
Neko od regijski fondova je velikm govna. Tako meni kaze ovaj tic tack bid ask. :biggrin:

pinkyg
31.08.2011., 19:37
Milsma deka ne, toa e samo moe mislenje, ovoj tic-tak bid-ask taka izgleda ama mislam deka parite od razprodazbata na komercijalna koja se slucuva ovie 5-6(rabotni dena) dena izgleda otide na dve strani, ednata otide na kupuvanje na

telekom(deneska imase obid da se fuzioniraat at&t i t-mobile i so toa da stane najgolema firma za telekomikacii(arno ama fed deneska bukvalno go sopre ova fuzioniranje so obrazlozenie deka ako ova se sluci vekje nema da ima napredok vo ovaa oblast i deka nema da ima konnkurencija sto e fakt koga ke se fuzioniraat 2-ta i 4-ta najgolema kompanija)),

i drugata na kupvanje na granit ova e cisto lokalna rabota, granit ja dobija delnicata katlanovo-veles i drugoto e jasno ......

Samo da dodadam deka sega e premnogu jasno zosto ne se investira vo nasava berza(nasive gazdi ne sakaat da bidat rabotnici, si sakaat da si bidt kvazi gazdi), koga ekonomskite pokazateli ne ja formiraat cenata tuku ja formiraat nekoj drugi faktori(citaj politika).

Uste samo ova deneska e peti den kako svetskite berzi se zeleni, a ova e neznam koj den kako nasata berza e crvena, kako mi izgleda taka kje bide do krajot na nedelata, a slednata kje vidime.

why
01.09.2011., 10:30
,,Се подготвува терен за нови медиуми, НВО-ата се регрутираат, влегуваат пари со вреќи од странство, но не е само тоа, не е ова некаква гола демкратија, се подготвува терен за некоја тешка тешка манџа каква не сме сркале досега, а која ќе мора да се проголта. Но не секој, јас на пример ионака не сум по манџите, но вие... јака ви перисталтика, ќе има акутни чиреви, силни киселини и нагони за повраќање... и не, навистина не знам каква манџа се спрема, се надевам дека наскоро ќе дознаам, само знам дека запршката веќе базди на сите страни.,,

http://vecer.com.mk/?ItemID=CDD87F6648614D458BAF87A72FB07A68

Bubastys
01.09.2011., 22:07
Heh, MSE-Crobex 78:76

Bubastys
01.09.2011., 22:10
Strpljenja molim, direktorcici se danas vracaju na posao, mora da deca krenu na skolu, kad vide koja je rasprodaja, sledi akcija od ponedeljka

pinkyg
02.09.2011., 10:30
Dodeka ima kupuvanje na tolkav broj obvrznici(citaj nema doverba vo akcii) tesko kje moze da se nadevame deka mbi10 kje moze da odi nagore, edina svetla tocka moze da dojde od nyse t.e.
http://www.marketwatch.com/story/dow-13600-here-we-come-2011-09-02

kako otsjaj od tamu da se kaci i nasava berza.

OKA
02.09.2011., 23:20
A shto da kazu drugovi iz Banje Luke!? Kako je tek njima? Historijski maksimum preko 5000 poena, danas na 950. Uz danasnji promet na BLSE-u od 40-tak K eura...

dirty old man
03.09.2011., 10:53
A shto da kazu drugovi iz Banje Luke!? Kako je tek njima? Historijski maksimum preko 5000 poena, danas na 950. Uz danasnji promet na BLSE-u od 40-tak K eura...

Promašio si temu, ovo nije BLSE.

sticky fingers
03.09.2011., 11:50
Promašio si temu, ovo nije BLSE.

Nije ni ZSE. Po svim parametrima blizi smo Banja Luci - mrtvilo tamo, mrtvilo vamo. Imamo sterilni management berze i nezainteresovanu (boljsevisticku ) vlast, visoke kamate (neprijatelj svake berze), kriminal u kompanijama (MPT) i smesne FI u koje ni mala deca ne vjeruju. Da ne govorim o politickoj nestabilnosti (Kosovo, unutrasnje podjele, spor oko imena..). Pored ovoga ja bih rekao i da se dobro drzimo. Olakavajuce je da su hartije po standardnim parametrima jos jeftine, firme dobro rade - Alk, Grnt, Ppiv.. tako da se nadam da ce ovaj faktor pobjediti i da vise necemo imati osnove da uporedjujemo MSE sa krahiranim trzistima kao BLSE.

BET-MAN
03.09.2011., 11:57
Tu smo, na nekih dvadesetak posto od istoriskog maksimuma. Jbg...

dimges
03.09.2011., 14:33
Nije ni ZSE. Po svim parametrima blizi smo Banja Luci - mrtvilo tamo, mrtvilo vamo. Imamo sterilni management berze i nezainteresovanu (boljsevisticku ) vlast, visoke kamate (neprijatelj svake berze), kriminal u kompanijama (MPT) i smesne FI u koje ni mala deca ne vjeruju. Da ne govorim o politickoj nestabilnosti (Kosovo, unutrasnje podjele, spor oko imena..). Pored ovoga ja bih rekao i da se dobro drzimo. Olakavajuce je da su hartije po standardnim parametrima jos jeftine, firme dobro rade - Alk, Grnt, Ppiv.. tako da se nadam da ce ovaj faktor pobjediti i da vise necemo imati osnove da uporedjujemo MSE sa krahiranim trzistima kao BLSE.

drug e problemot zosto berzite idat :thumbsdow... ednostavno im se moze, site si go otkrija nacinot deka moze da vladeat so tugi pari, t.e. i so pomalku od 50% akcii ( drugo e 50% glasovi), a i 51% glasovi ne se neophodni, dovolno e 51% od prisatni glasovi...

nema da me cudi ako izmislat ( so pomos na blok trguvanje) i akciite da vredat kako za kogo :biggrin:

Master1
05.09.2011., 11:18
Ocito je da je zlato sve vise u zizi interesovanja investitora i spekulanata. Dionice ce nastaviti svoj put prema dolje u ocekivanju QE3 ili neke varijante QE2. Fed bi mogao objaviti takvo sto vec krajem ovog mjeseca.
Pad MSE i regionalnih burzi je pre svega rezultat straha od nove svetske krize slicne onoj iz 2008 godine. Takvo sto je malo moguce pre svega jer je ovo sasvim razlicita kriza od one zadnje - sada su u pitanju dugovanja EU drzava i USA. A drzave uvijek mogu nastampati novac koliko im treba. Sve to na stetu stedisa ciji ce se tesko zaradjeni novac i dalje obezvrednjivati. Trenutno se cini da je zlato jedini pravi cuvar vrednosti novca. Fizicko zlato pre svega - ono sto imate u ruci. Ali i dionice i fondovi, kao ulog na kraci rok koji moze donijeti puno vise nego metal. Kao na primer moj omiljeni UGL...
Pametni se vec pozicioniraju u dionice, u ocekivanju nuzne vece korekcije zlata koja moze biti vec u toku ove godine. Postoje odlicne dionice i na MSE i vani, sa cenama blzu onim od proljeca 2009 godine i sa odlicnim fundamentima. Mozda je jos uvijek prerano za sitne ulagace ulaziti u dionicie i umesto toga bolje je nastaviti sa "cucanjem" u zlatu...Bar jos desetak dana...
Ono sto bi reginalne burze, a pre svega draga nam MSE trebale uciniti sto pre, jeste da se reorganizuju i ujedine i time postanu atraktivnije za vece ino ulagace.

OKA
05.09.2011., 13:11
Ocito je da je zlato sve vise u zizi interesovanja investitora i spekulanata. Dionice ce nastaviti svoj put prema dolje u ocekivanju QE3 ili neke varijante QE2...Tvome postu, na samome pocetku, fali fraza: "Ja licno mislim da...". Jer ima i onih (dodushe u fantasticnoj manjini) koji misle sasvim suprotno.
U svakome slucaju, to shto si ti postirao, to su sve ocekivane stvari. Ali, stari moj, trzishta se nikad ne slome zbog ocekivanih, vec zbog neocekivanih razloga, hahahha....

Master1
05.09.2011., 14:48
Tvome postu, na samome pocetku, fali fraza: "Ja licno mislim da...". Jer ima i onih (dodushe u fantasticnoj manjini) koji misle sasvim suprotno.
U svakome slucaju, to shto si ti postirao, to su sve ocekivane stvari. Ali, stari moj, trzishta se nikad ne slome zbog ocekivanih, vec zbog neocekivanih razloga, hahahha....

Uvijek ce biti medveda i bikova...i prasaca za klanje naravno...Contrarian investiranje je luksuz koji si mogu dopustiti samo najveci, oni koji imaju utjecaja na trziste i oni koji si mogu dozvoliti greske i duze cekanje ako trenutno nisu u pravu...Svi mi ostali citamo traku i plivamo kuda nas voda nosi...Nije potrebno "hvatati" dno ili vrh, za nas ima sasvim dovoljno i u sredini.

OKA
05.09.2011., 16:19
Uvijek ce biti medveda i bikova...i prasaca za klanje naravno...Contrarian investiranje je luksuz koji si mogu dopustiti samo najveci, oni koji imaju utjecaja na trziste i oni koji si mogu dozvoliti greske i duze cekanje ako trenutno nisu u pravu...Svi mi ostali citamo traku i plivamo kuda nas voda nosi...Nije potrebno "hvatati" dno ili vrh, za nas ima sasvim dovoljno i u sredini.Ma razumem te, ali ja sam uvik traku samo citao, no nikad se nisam ophodio po njenim, za ovce kreirane, uputima.
Pomenimo, primera radi, Bukureshtanske, NATO pizdarije. Traka "se drala" da ulazimo u NATO. Ja joj, prodajuci sav preostali MSE portfelj, nisam povjerovao. Kao i mnogo puta nakon toga, sada i u buducem. Tako da... svak sa svojom glavom i duzinom svog tepiha... Jebesh Buffetta i ostale trake...