PDA

View Full Version : Makedonska berza

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

CashWizard
19.11.2008., 01:49
Pocetnik sum vo finansiskiot pazar i ne znam dali prasanjava mi se na pravo mesto:
1. Koi akcii imaat pravo na dividenda?
2. Dali mora da se objavat dividendite sto se isplakjaat?
3. Dali dividendite se povrzani so cenata na akcijata?
4. Kade mozat da se vidat isplatenite dividendi od minatata godina?
Ve molam, ako ne e pravo mesto za prasanjata, da me upatite kade se postavuvaat vakvi prasanja.

OKA
19.11.2008., 01:56
Pocetnik sum vo finansiskiot pazar i ne znam dali prasanjava mi se na pravo mesto:
Ve molam, ako ne e pravo mesto za prasanjata, da me upatite kade se postavuvaat vakvi prasanja.
Najbolje ti budu pomogli ovdije:
тел. +389 2 3122 055
Potraziti g-sna Ivana Shterijeva.
On ti sve zna!
Sa srecom.

Bk trejd
19.11.2008., 08:09
Oka ne go zafrkavaj covekot.
Spak pristojno prasa..hm pa i pocetnik e
3

ProFit
19.11.2008., 08:10

drugarmi,
site nie sme "pocetnici" na nekoj nacin, iako se rasfrlame so tollku "nogu" cifri...
nemas gotovi mnogu podatoci za site tie informacii, zatoa pocni od stranata na www.mse.com.mk ... ;)

dimges
19.11.2008., 10:37
Nema tuka zasteda druze,treba grujo da proglasi uste 100 nerabotni denovi(za sadenje drva,neli),pa da se nadevame na nesto:rolleyes:,vaka samo ja odlozuvame "smtnata kazna" za uste eden den:thumbsdow

grujo nema da proglasi 100 nerabotni denovi, ama menagerite od metalnata grupacija ke objavat, ne samo nerabotni tuku i neplateni...

mtrtnik
19.11.2008., 10:42
radi li berza danas? ne radi bestnet a i brokera nama na skype :)

mtrtnik
19.11.2008., 10:43
a tek sam sad vidio na sajtu berze da se ne radi.

ProFit
19.11.2008., 11:41
grujo nema da proglasi 100 nerabotni denovi, ama menagerite od metalnata grupacija ke objavat, ne samo nerabotni tuku i neplateni...

si pravi reklami naravno ne na na svoj racun... :biggrin:
gospod e edinstven i semoken, ama nemoze vo nedela da sadi drva i krastavici tuku uste i sekoj tret den praznici "napravi"... ni se smee eden stranec veli; nie vaka razvieni koga bi imale volku praznici bi banknotirale...

ova e "suuuupeeeer" za pogolem del od graganstvoto/seljanstinata naviknato samo da praznuva i da ceka plata, "odlicna reklama"... posle reklamite pak Intel i Orakle reklama... i se taka... :thumbsup:

ps: koj gi ebaa ovie od celicnata industrija, sega neka gi trosat parite koi gi zarabotile koga rabotele profitabilno...
heheh zamisli na Merkel ne i teknuva taa finta da im ja kaze na Opel,... :eek:

vikser
19.11.2008., 11:50
.......metalci mogu izdrzati ovo.......spremaju se za pocetak novog ciklusa krajem veljace il ozuljka..............do tada......u potpuno bunilo kao i svetska burza.........

ps............mozda zato i grujo sadi toliko puno drvece.......da zastiti prirodu od toliku proizvodnju metalca:biggrin:

BET-MAN
19.11.2008., 12:06
Ma Grujo je super........Evo idu izbori:cool:

Master1
19.11.2008., 22:45
Stampedo...opca bezanija svuda u svetu...Cini se da svatko ko moze prodaje u nadi da ce kroz x dana kupiti jevtinije...utrka stakora...Problem ce biti kada se trend okrene a oni u cash-u....a to ce se kad-tad desiti...puno ce sitnih ribica ostati nasukano...Gledajuci ino burze, ne mogu se nacuditi kakve su sada cene prvoklasnih kompanija...i kolika je tamo likvidnost... I kada to uporedim sa nasim "blu-chipovima"...uhhhhhhhhh....Cast izuzecima, a njih je na MSE zaista malo....Cini se da uskoro najveci problem na MSE nece biti niska cena vec likvidnost...i da cemo se bas zbog straha od nelikvidnosti, nagledati crvenila na MSE... Ja kao neizlecivi optimista, i pored svega, cuvacu ono sto sam kupio i kupovacu i dalje kad god mi se ukaze zgodna prilika...To sto je MSE malo i plitko trziste i sto je relativno malo dobrih hartija, je prednost koja garantje brzi rast nakon promene trenda...vec u ovom desetlijecu, nadam se...

maktri
20.11.2008., 01:14
Abre ovi nasi ovde mogu sa prometom od 200.000Eura da spuste indeks i na 0. Budalastine.))
Pada indeks po 5 -10% sa prometom od par hiljada Eura.Neko ce da proda svoj auto i pokupuje sve akcije tog dana.
I kao glumimo svetski trend.Svetske berze pale 30-40%,a nasa skoro 90%.Jos malo pa idemo do nule.
Posto Ekonomija vise ne postoji,a zemlju je pogodio meteor.Pljackaaaaa!)))))))
U normalnim uslovima nekad berza varira samo 10%godisnje.A sada ta varijacija od 10% moze da se “uradi” u jednom danu.Ovo im je ogromna sansa koja se ukazuje jednom u 100godina.
Nego bolje da svi hibernirate nekoliko meseci,posto je sve ovo dobro tempiran i isplaniran psiholoski rat.
Situaciju diktiraju oni “krupni prevaranti”.A sto da se ne “omrse” i ovi nasi lokalni.Mi samo mozemo zbunjeno da gledamo ovaj “teatar”

CashWizard
20.11.2008., 09:21
Nego bolje da svi hibernirate nekoliko meseci,posto je sve ovo dobro tempiran i isplaniran psiholoski rat.
Situaciju diktiraju oni “krupni prevaranti”.A sto da se ne “omrse” i ovi nasi lokalni.Mi samo mozemo zbunjeno da gledamo ovaj “teatar”
Dolgo vreme bev na istoto mislenje. Najverojatno pogresno. Vo celiot svet vladee istiot trend, a najverojatno problemot e sto ne se vo sostojba da "hiberniraat", tuku mora da se vratat kreditite. Normalno e deka ima i psiholoski efekti, no mislam deka tuka hibernacijata nema mnogu da pomogne. Vakvi krizi traat barem 3-4 godini. Najgolema dubioza mi e pazarot so zlato. Zlato nema nikade da se kupi ni za lek, a cenata mu pagja https://online.kitco.com/bullion/completelist.html.

dimges
20.11.2008., 09:29
Stampedo...opca bezanija svuda u svetu...Cini se da svatko ko moze prodaje u nadi da ce kroz x dana kupiti jevtinije...utrka stakora...Problem ce biti kada se trend okrene a oni u cash-u....a to ce se kad-tad desiti...puno ce sitnih ribica ostati nasukano...Gledajuci ino burze, ne mogu se nacuditi kakve su sada cene prvoklasnih kompanija...i kolika je tamo likvidnost... I kada to uporedim sa nasim "blu-chipovima"...uhhhhhhhhh....Cast izuzecima, a njih je na MSE zaista malo....Cini se da uskoro najveci problem na MSE nece biti niska cena vec likvidnost...i da cemo se bas zbog straha od nelikvidnosti, nagledati crvenila na MSE... Ja kao neizlecivi optimista, i pored svega, cuvacu ono sto sam kupio i kupovacu i dalje kad god mi se ukaze zgodna prilika...To sto je MSE malo i plitko trziste i sto je relativno malo dobrih hartija, je prednost koja garantje brzi rast nakon promene trenda...vec u ovom desetlijecu, nadam se...

najveci problem je sto ce biti tezak povratak dionica, zato sto oni koji su ih obarili mogu s malim parama da ih kontrolisu na niskom nivou... kompletno je pogresan metod racunanja bazne cjene na osnovu smesnog prometa ...kad ovo ludilo prodje, jedino ostaje trgovanje blokovima i izvan berzansko trgovanje .. ili mozda donosenje odluke da svaki dnevni promet dionicama neke firme < od 1% ili < od 1 milion MKD smatra se kao da ga nije ni bilo, t.j. ostaje fixing rezim; ali, i limiti fixing rezima se trebaku maknuti ili ako ostanu (+/-10% za oficijalnu i +/-20% za neoficijalnu) da se ne odnose na ovu lakrdiju od zadnje bazne cjene vec na prosjek od 2godine... ili realnu knjigovodstvenu cjenu, ne onu od proslog stoljeca...

Minister
20.11.2008., 10:37
МБИ10 2.341,50 , -7,32%
АЛК 3.475,00 -10,00% БЕСК 11.785,18 -1,34% ГРНТ 571,00 -9,94%

samba
20.11.2008., 10:48
Raspad sistema:rolleyes:,iiihhhh be grujo Maziste golemo,aj sega spremi uste edna tuzba i protiv EU,cisto onaka da ispadneme fraeri,a narodot normalno koj mu _ebe mater,c c c c c c bravo be genijalci:mad::thumbsdow

Terminator_Sk
20.11.2008., 10:55
Ova ti se vika druze, panikaaaaa.... Sto ti se vika sindrom stado ili krdo..... :)

Master1
20.11.2008., 11:04
Raspad sistema:rolleyes:,iiihhhh be grujo Maziste golemo,aj sega spremi uste edna tuzba i protiv EU,cisto onaka da ispadneme fraeri,a narodot normalno koj mu _ebe mater,c c c c c c bravo be genijalci:mad::thumbsdow

Kolega, tuzbata nema vrska so ova. Se slucuva svetsko stampedo, nezapameteno do sega. A nie ja imame taa privilegija aktvno da ucestvuvame vo ovaa tragedija.:(

Prof. Josef
20.11.2008., 11:17
Prekrasna prilika da tankirame.

Samo pazete otkako ke go tovarite tankerot kade ke vi prodolzi marsutata, nemojte da odite vo kriznite regioni prepolni so pirati, za tanker so nafta vredna 200000000$ ke vi baraat otkup od 10000-20000$

P.S. Koj? Kade? Kako? Kolku?

Marlon
20.11.2008., 11:21
Samo da Vas, sve, pozdravim, poštovani. :thumbsup:

Master1
20.11.2008., 11:51
Svaki dan malo pomalo, ribar lovi ribice. Baci mamac, obori cenu i ceka. A onda skuplja. Strpljivo i polako. Kuha ribice na tihoj vatri, ne pojacava da mu ne bi iskocile iz serpe...Pitanje je samo dokle. Dok ima glupih ribica naravno i dok ribar ne skupi sto je vise moguce. A onda ce ribice shvatiti (ponovo, po ko zna koji put) da su ispale ovce, da su osisane... I opet nakon svega, kupovace na znatno visoj razini ono sto su prodavale u bescenje...Dokle ce stado slediti trend i slepo ici u sunovrat prateci svog ovna predvodnika? Da, dotle dok je greed&fear i dok sve ovce do zadnje ne izginu...Prezivece samo one koje ne prate slepo nekog ovna vec fundamentalno analiziraju ono sto kupuju/prodaju...
P.S. I dalje mislim da ce prolece doci u Decembru....

OKA
20.11.2008., 11:52
Samo da Vas, sve, pozdravim, poštovani. :thumbsup:Oooooo, maestro! Malo se zacrvenelo, a? Koliko "iiiika" :eek:?

Marlon
20.11.2008., 12:22
Oooooo, maestro! Malo se zacrvenelo, a? Koliko "iiiika" :eek:?

hahaha, ima ima. Nego, kako ono beše... Laganooo, pijanooo... LOL
Oh, majko moja, ljudskoj glupoći nikad kraja...
Odoh ja da radim nešto korisno, čujemo se kasnije... Mnogo kasnije. :thumbsup:

Master1
20.11.2008., 13:13
Prodaj kolega, tu smo, samo daj nesto likvidnije ako imas.:)

OKA
20.11.2008., 13:22
Prodaj kolega, tu smo, samo daj nesto likvidnije ako imas.:)Likvidnije, hm,... "Likvid", OHIS-ov sapun za ruke! :thumbsup:

BET-MAN
20.11.2008., 13:23
Jel pazi neko na danasnji promet???
Jel to znaci da niko nece akcije???
Jel to znaci da propadaju firme???

Terminator_Sk
20.11.2008., 13:25

Hahahahaha

Nit je sneg..
Nit su labudovi...

To se beli vuna u gori zelenoj
od silnih ovci osisanih

Master1
20.11.2008., 13:26

Odavno nismo imali takav promet kao danas. Veliki tankaju, polako ali sigurno...

BET-MAN
20.11.2008., 13:33
OK, ja sam samo pitao, posto nekako mi izgleda da niko nece ove nase propale papire...;)

Master1
20.11.2008., 14:13
Od utre moznost za izleguvanje od nekoi Mk fondovi. Ke ima uste pointeresni rasprodazbi...

SteleRules
20.11.2008., 14:46
Odavno nismo imali takav promet kao danas. Veliki tankaju, polako ali sigurno...

Tojlet papir?
Cist ili prljav?

Terminator_Sk
20.11.2008., 14:52
Aj sto stado panicno prodaje.... nego ko to urerdno skuplja? :) Sigurno likovi koji ovde loze raju da je sve propalo hehehehehe Dok je ovaca , bice i vune !!!! ALoooo

Pogledajte promete KMB, BESK, GRNT, STIL, SBT.... Taj potfolio mi je poznat .... Imao ga jedan propali fond iz Zagreba. Fond menadzerka dobro nam poznata. ;)

OKA
20.11.2008., 15:26
http://www.broker.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=517&Itemid=1

ProFit
20.11.2008., 15:58
heh oped +/- 5 ...

Bk trejd
20.11.2008., 16:00
Ma toa e dobro. Ke go uspori tonenjeto.. Ama nema da go zapre.
POcna rasprodazbata na MSE pa koj ima kes neka kupuva

dimges
20.11.2008., 16:07
heh oped +/- 5 ...

neli ednohlasno utvrdivme deka treba limit +10%/ -3% :biggrin:

Bk trejd
20.11.2008., 16:10
Heheh zarem ne e podobar predlog +15%/-0%.
barem vo narednite 5 godini?

ProFit
20.11.2008., 16:41
neli ednohlasno utvrdivme deka treba limit +10%/ -3% :biggrin:

:rolleyes: :biggrin:

n3xu5
20.11.2008., 17:10
da be, koj saka da prodade po poniska cena, go tepame po usi :)

Master1
21.11.2008., 12:03
Zelenilo svuda u svetu osim na DJ i na MSE...Cak je i Crobex u plusu. Nije zdravo prodavati sada i cekati jevtinije za koji dan. Jer burza je nepredvidljiva...narocito sada. Kada se svi slazu da ce jos padati, treba biti jos oprezniji. Jer stado je uvijek u krivu...

Master1
21.11.2008., 13:08
Nadam se da najnovije mjere (+-5%) nece imati negativni impakt na likvidnost MSE...

Ivi
21.11.2008., 13:50
Nadam se da najnovije mjere (+-5%) nece imati negativni impakt na likvidnost MSE...

Ako sam zadnji put i opravdala mjere MK Burze, sad mislim da su uradili glupost.
Ne moze bre brale cim padne indeks malo vishe odmah mjere za ogranicenja u trgovinu.
Bash me zanima dal ce se tako ponashati i kad jedan lepi dan u buducnosti cjene pocnu rasti. :thumbsdow

Master1
24.11.2008., 01:57
Nakon snaznog rally-a USA indeksa proslog petka, sledeci dani su veoma vazni. Dali ce to biti samo jos jedan "dead cat bounce" ili ce se konacno poceti iscrtavati V, sto bi bio i prvi nagovestaj promene trenda? Licno mislim da je za takvo sto prerano, jos smo daleko od dna, ali nikad se ne zna...Nakon naglog pada, uvijek sledi snazan rebound...Sansa za daily tradere...

Master1
24.11.2008., 12:07
Danasnji promet, vise nego mizeran. KMB je prica za sebe - kupaca puno na max ceni, ali prodavaca ni za lek...Nelikvidnost rezultat najnovijih ogranicavajucih mera MSE i neodlucnosti kupaca i prodavaca...Pod hitno treba maknuti restrikcije i omoguciti MSE slobodno disanje...

dimges
24.11.2008., 15:11
Danasnji promet, vise nego mizeran. KMB je prica za sebe - kupaca puno na max ceni, ali prodavaca ni za lek...Nelikvidnost rezultat najnovijih ogranicavajucih mera MSE i neodlucnosti kupaca i prodavaca...Pod hitno treba maknuti restrikcije i omoguciti MSE slobodno disanje...
..osobito na fixing kod javnoposeduvani drustva, ako se ne ukine limit, tamo dole ce uskoro da ostanu samo 9-10firmi ...
.. neki je sa (malo para ) naduvali ili sto je sada najcesce "izduvali" balone malo vise i sada normalno da nema naloga u okviru smjesnog limita baziranog na nerealnim cjenama...

SteleRules
24.11.2008., 21:03
Nakon snaznog rally-a USA indeksa proslog petka, sledeci dani su veoma vazni. Dali ce to biti samo jos jedan "dead cat bounce" ili ce se konacno poceti iscrtavati V, sto bi bio i prvi nagovestaj promene trenda? Licno mislim da je za takvo sto prerano, jos smo daleko od dna, ali nikad se ne zna...Nakon naglog pada, uvijek sledi snazan rebound...Sansa za daily tradere...

:pljesak:, pa idemo opet na :kava:

J.B.G.
24.11.2008., 23:06

Rano je, rano je. Ali ja isto tako mislim da više nećemo vidjeti nagle, kontinuirane padove kao npr. krajem 9-tog i početkom 10-tog mjeseca kada se indeks(mislim na dow) i spustio na današnje razine.

Jesi li mislio na Pantovčak ili Tuškanac?:thumbsup:

OKA
24.11.2008., 23:16
Smrdljiva je stvar tek na pola puta kanalizacije!
http://www.ezimages.net/DR/Denning112108.PNG

Cecillon
24.11.2008., 23:41
Kako moj dobar drug kaze: " 21. je vek i sve ove mere doprinesu da govno smrdi manje ali vonj ce trajati duze no kada je Mujo nabacio na se Pino Silvestre, a Haso je mislio da je netko srao u borovoj shumi. "

J.B.G.
24.11.2008., 23:52
Smrdljiva je stvar tek na pola puta kanalizacije!
http://www.ezimages.net/DR/Denning112108.PNG

Nevjerovatna je sličnost sa situacijom iz 1974(crvena linija na tvom grafu). Čak se datumi i kretanja marketa po objavi recesije ponaša isto. Slučajnost:confused:

J.B.G.
25.11.2008., 00:30

http://www.cnbc.com/id/15840232?video=937995675

SteleRules
25.11.2008., 08:44
Rano je, rano je. Ali ja isto tako mislim da više nećemo vidjeti nagle, kontinuirane padove kao npr. krajem 9-tog i početkom 10-tog mjeseca kada se indeks(mislim na dow) i spustio na današnje razine.

Jesi li mislio na Pantovčak ili Tuškanac?:thumbsup:

Je druze, Tuskanac!
Ako neko zeli vidjeti kriterije za luxarije moze slobodno prosetati Tuskanac i nauciti sto je sto.
Ako ima boljih mjesta u Zagrebu i njegovu okolicu koje slice Tuskancu, onda se ispricavam.
Analogno pitanje:
- Koliko stoji m2 ili kucesricu na Tuskancu?

CashWizard
25.11.2008., 11:06
Mislam deka MSE e edna golema izmama. Dobiv informacija deka firmite nemaat zakonska obvrska za isplata na dividenda ako ostvarat profit, i ako toa e tocno, decki i devojki, site pari sto vi se vo akcii se samo edna bezvredna hartija. Spored mene treba da postoi obvrska za kompnijata kolkav del od profitot smee da koristi za investicii i razvoj. Bez takvi propisi berzava mi lici na legaliziran kriminal. Voopsto ne mi e jasno koi se tie akcioneri na firmi bez dividenda, najverojatno lugje stoo ne se razbiraat voopsto od finansii.

Master1
25.11.2008., 11:18
Dali znaju ovi na MSE sta znaci rec LIKVIDNOST, vide li sta su uradili zadnjim svojim "merama"? Aloooo...Pustite burzu slobodno da dise...

samba
25.11.2008., 11:22
Odbijanac ???
P.S.Steriev bre strucnjace,sta jos cekas,oslobadzaj stege hebo te..:mad::thumbsdow

dimges
25.11.2008., 11:56
Mislam deka MSE e edna golema izmama. Dobiv informacija deka firmite nemaat zakonska obvrska za isplata na dividenda ako ostvarat profit, i ako toa e tocno, decki i devojki, site pari sto vi se vo akcii se samo edna bezvredna hartija. Spored mene treba da postoi obvrska za kompnijata kolkav del od profitot smee da koristi za investicii i razvoj. Bez takvi propisi berzava mi lici na legaliziran kriminal. Voopsto ne mi e jasno koi se tie akcioneri na firmi bez dividenda, najverojatno lugje stoo ne se razbiraat voopsto od finansii.

se gleda deka si od vcera... dividendi davat, no tie se mali od poveke razlozi..
..ima nekoj sto se vo dobivka, ama pokrivaat zagubi od poranesni godini ili slicno... i vo Hrvatska slabo se plakaa dividendi, imase proletoska akcija - ubeduvanje licno od Sanader ... ima tuka na ovie prostori i drug problem, too many leshinars, pa ako se naseti dobra dividenda nastanuva navala ala romi na kiselo mleko ili pak neopravdano pumpanje, pa posle so novata ceni dendata e pak mala....:biggrin:

dimges
25.11.2008., 12:06
Odbijanac ???
P.S.Steriev bre strucnjace,sta jos cekas,oslobadzaj stege hebo te..:mad::thumbsdow

..mislim da je medvjed (bar privremeno, do proleca ) otisao na spavanje, ali sada dolazi vreme magarca ... ..bik ce biti jos dugo uspavan pod sedativima....:(

OKA
25.11.2008., 13:00
|^^^^^^^^^^ ||
| Grejana rakija l l
l + skara Vrshac ||''''''\\__,
|______________||MK_|__|
(@)(@)'''''**|(@)=(@)*|(@)

Pomozite kamijonu dobrog raspolozenja da obidje forume i skypove.
Kada nema burze udrimo na veselje!

CashWizard
25.11.2008., 15:22
Prodavajte akciite, vadete parite od banka i brzo kupuvajte zlato dodeka ima. Edinstveno sigurno vo vakvi krizi e zlatoto, nema kjar od nego, no nema nitu da izgubi vrednost. Ako najdete nekade da se kupi, no pravo zlato, ne hartii deka ste sopstvenik na zlato.
http://biz.yahoo.com/ap/081125/eu_serbia_currency.html?.v=1

dimges
25.11.2008., 15:30
ako dojde vistinska kriza, zlatoto mozes da go smenis za roba... vo opsadata na Lenjingrad 1kg meso = 1kg zlato = 1 par vojnicki cizmi...
..ama ovakva rabota nema da ima, a toa za Srbija e poradi toa sto gi napumpa platite za 12-13god. od 50DM na 450 EU pa sega ke:thumbsdow YuD.. pa ke paga... nema vise od kade da se krade i da se pecati na tug grb, i Crna Gora se izdvoji...

kobain
25.11.2008., 15:35
ako dojde vistinska kriza, zlatoto mozes da go smenis za roba... vo opsadata na Lenjingrad 1kg meso = 1kg zlato = 1 par vojnicki cizmi.....ama ovakva rabota nema da ima, a toa za Srbija e poradi toa sto gi napumpa platite za 12-13god. od 50DM na 450 EU pa sega ke:thumbsdow YuD.. pa ke paga... nema vise od kade da se krade i da se pecati na tug grb, i Crna Gora se izdvoji...

i plus moze da ti go zemat i da platis globa deka si imal..., mozebi sega e malku docna za kupuvanje zlato:confused: ~ 20k eura za kg mi e nekako skapo

CashWizard
25.11.2008., 15:47
Eve vi nekolku linkovi, pa istrazuvajte:
http://www.zealllc.com/2000/dead.htm
http://www.sovereignsociety.com/2008Archives2ndHalf/110308GoldandTheLessonsofHistory/tabid/4851/Default.aspx

- “Gold has worked down from Alexander’s time … When something holds good for two thousand years I do not believe it can be so because of prejudice or mistaken theory.” - Bernard M. Baruch (1870 - 1965), famous speculator, financier, statesman, and advisor to several United States Presidents

- "Lenin said the day would come when gold would serve to coat the walls and floors of public toilets." -Premier Nikita S. Khrushchev

CashWizard
25.11.2008., 15:51
i plus moze da ti go zemat i da platis globa deka si imal..., mozebi sega e malku docna za kupuvanje zlato:confused: ~ 20k eura za kg mi e nekako skapo
What's Next for Gold?

History teaches that gold will hold its value relative to other goods. In terms of inflating currencies, all goods, including gold, will hold their relative value to each other, and rise relative to currency. Right now, for the last 6 years the price of gold has risen more rapidly than other prices, and is now higher than the norm.

Since 1980, consumer prices have risen by almost 150%. Many analysts today assume that gold will repeat the price pattern that occurred in the decade of the 1970s, and argue that gold could go as high as US$2,000...or higher.

Mislam deka ne e tocna prognozova, ama vo odnos na toa sto go ocekuvam za MSE, posebno za bankarskiot del, zlatoto e premija.

glasnoGOVORNIK
27.11.2008., 12:46
Dragi moi :biggrin:

Vladata so paket merki vredni 330 milioni evra za spravuvanje so krizata

Četirigodišno miruvanje i otpišuvanje na obvrskite na firmite po osnov na pridonesi za zadolžitelno zdravstveno osiguruvanje, otpis na kamatite po osnov na personalen dohod, danok na dobivka, DDV, danoci na imot i pridonesi za penzisko osiguruvanje pod uslov obvrznicite vo celost da go namirat glavniot dolg, se del od merkite koi Vladata ќe gi prezeme so cel da se ublažat eventualnite posledici od svetskata finansiska kriza vo realniot sektor vo Makedonija.

Pokraj toa, Vladata planira i plaќanje na danočen dolg na rati, odanočuvanje na dobivka samo ako e raspredelena vo dividendi, namaluvanje na carinite pred se za surovinite, ponisko odanočuvanje na zemjodelcite.

„So cel da se ublažat eventualnite posledici vo realniot sektor koi može da gi predizvika svetskata finansiski kriza Vladata na sinoќešnata sednica donese paket od 10 preventivni merki za pomoš na makedonskoto stopanstvo. Vkupnata poddrška na stopanstvoto iznesuva okolu 330 milioni evra“, istakna na denešnata pres-konferencija premierot Nikola Gruevski.

Toj dodade deka Vladata i natamu budno gi sledi sostojbite vo ovaa sfera i oti e podgotvena navremeno da prezema i drugi merki dokolku se pokaže deka toa e potrebno. Premierot smeta deka bankarskiot sektor ne može da bide zafaten od finansiskata kriza, no oti realniot sektor može da trpi odredeni posledici zaradi toa što mnogu makedonski kompanii svoite proizvodi gi izvezuvaat na evropskiot i svetskiot pazar, kade del od zemjite veќe proglasija recesija.

Vladata očekuva Makedonija vo narednata godina da zadrži ekonomskiot rast i toj da se dviži okolu 5 procenti.

KAZETE im PRIJATNO na dividendite od poveketo kompanii na MSE!!!
ne deka se odkornaa od davanje do sega ama posle ova NISTO!!!!!

a nasava vlada SIROTA sama si gi izede go.nata:biggrin:(do pred 1 mesec vikaaaaa deka nema kriza kaj nas)

pozdrav

dimges
27.11.2008., 13:54
Dragi moi :biggrin:

KAZETE im PRIJATNO na dividendite od poveketo kompanii na MSE!!!
ne deka se odkornaa od davanje do sega ama posle ova NISTO!!!!!

a nasava vlada SIROTA sama si gi izede go.nata:biggrin:(do pred 1 mesec vikaaaaa deka nema kriza kaj nas)

pozdrav

nisto novo, pa i dosega se plakase danok na dividendi, a dobivka nikoj i ne prikazuvase ako ne deli dividenda, t.e. ja trosea predhodno za pokrivanje nekoj stari zagubi ili investiranje...

>> mislis i T-com nema da deli denda :confused:

SteleRules
27.11.2008., 14:16
nisto novo, pa i dosega se plakase danok na dividendi, a dobivka nikoj i ne prikazuvase ako ne deli dividenda, t.e. ja trosea predhodno za pokrivanje nekoj stari zagubi ili investiranje...

>> mislis i T-com nema da deli denda :confused:

Tocno, ama se plakase danok na dobivka i na ostanatiot del od ostvarenata dobivka, koja ne se isplakase vo dividenda. NA sopstvenicite na firmite im bese vo korist da podelat legalna dividenda, a ne da go sokrivaat ostvareniot profit.
Od sega ke se plaka danok na dobivka samo na iznosot od dobivkata koj UO na "tvrtkite" ke go preraspredelat za isplata na dividenda, a za ostanatite formi na s/va, kako sto se: akumulirana dobivka, s/va za rezervi, bonusi za menagmntot, seminari na menageri, obuki na vraboteni, trosoci, investicii vo tek, proizvodstvo vo tek, zalihi na ona - na ova, NE!

daj boze da gresam:(

dimges
27.11.2008., 14:29
Tocno, ama se plakase danok na dobivka i na ostanatiot del od ostvarenata dobivka, koja ne se isplakase vo dividenda. NA sopstvenicite na firmite im bese vo korist da podelat legalna dividenda, a ne da go sokrivaat ostvareniot profit.
Od sega ke se plaka danok na dobivka samo na iznosot od dobivkata koj UO na "tvrtkite" ke go preraspredelat za isplata na dividenda, a za ostanatite formi na s/va, kako sto se: akumulirana dobivka, s/va za rezervi, bonusi za menagmntot, seminari na menageri, obuki na vraboteni, trosoci, investicii vo tek, proizvodstvo vo tek, zalihi na ona - na ova, NE!

daj boze da gresam:(

mozno e, no site tie izdatoci imaat ogranicuvanja kolku moze da bidat , duri sega na zapad se zagovara i kontrola i ogranicuvanje na menadjerskite plati ..
..jas ova go svakam kako merka za potiknuvanje na investicijata..
..no prasanje kolku e i toa pametno vo uslovi na recesija, bidejki vrabotuvanje na novi vraboteni pa i sirenje na firmata sozdava i novi permanentni troskovi...

SteleRules
27.11.2008., 14:32
mozno e, no site tie izdatoci imaat ogranicuvanja kolku moze da bidat , duri sega na zapad se zagovara i kontrola i ogranicuvanje na menadjerskite plati ..
..jas ova go svakam kako merka za potiknuvanje na investicijata..
..no prasanje kolku e i toa pametno vo uslovi na recesija, bidejki vrabotuvanje na novi vraboteni pa i sirenje na firmata sozdava i novi permanentni troskovi...

Vo uslovi na kriza ne se investira, tuku se pottiknuva stedenjeto.
Merkata e da se stedi.

dimges
27.11.2008., 14:34
Vo uslovi na kriza ne se investira, tuku se pottiknuva stedenjeto.
Merkata e da se stedi.

>> toa e mac so 2 ostrici, sozdava uste pogolema Recesija, imam post sto preporacuva Berluskoni..
.. a imam i ubav predlog sto ke gi zadovoli site...post#1020 vo topic KMB....

SteleRules
27.11.2008., 14:38
Prije 40 tak dana:

Kako mozemo znati da ce biti dividende kod KMB, MPT, STB, TPLF, GRNT, TEL ili ALK?
Ili da postavim pitanje malo optimisticnije.
Kako mozemo znati da ce biti dividnde u visini kao sto je bila isplacena ove godine kod KMB, MPT, STB, TPLF, GRNT, TEL ili ALK?

Mozda i nece biti dividija!!

SteleRules
27.11.2008., 14:41
I ovo prije 40 - tak dana:

Da, video izvjestaje (ono sto se moze vidjeti).
I upravo zbog toga postavljam takva pitanja. Zbog krize u koju smo usli visoki profiti mogu lako da budu pretvoreni od strane UO u akumulirani profit.
OP CVRC, ode dividenda za ovu godinu!:mad:
Moras priznati da u uvjetima krize ozbiljne kompanije nerazbacuju se novcima!
Za Telea, imamo gotovo isto mislenje. Ako zelezarci i Feni za iducu godinu predvigaju usporavanje svoje proizvodenje (citaj manji porez za Gruju) neznam ko ziv bi mogao ubjediti Gruju da ne isplati TEL kvalitetnu dendu za 2008 g.

Zakljucak:
Cena od oko 430 za komad teletine i nije tako losa u krizna vremena!

dimges
27.11.2008., 15:20
po mene ova ke predizvika uste pogolema Recesija...bidejki akciite strmoglavo :thumbsdow, mnogumina se otkazaa od kupuvanje stanovi, avtomobili.. sega so ukinuvanje na dividendata mnogumina ke se otkazat i od kupuvanje konduri :biggrin:
>> no sepak mislam deka nekoj vo nadleznite ministerstva malku ke porazmisli okolu otkazuvanjata od danok na dobivka...razbiram da ne se odanocuva investicija vo proizvodstvo so novi vrabotuvanja, no razni donacii , konsultantski uslugi i drugi formi na perenje pari sekade se odanocuvaat..
..na stapot ima dva kraja...eve, ima nekoj AD drustva izdale i novi emisii, a dali pak voopsto nekoj sega ke uspee da plasira novi akcii, kako ne tolku odamna Popova Kula...:mad:

dimges
27.11.2008., 15:59
EU ne sovetuva otkazuvanje od danoci :
http://www.vecernji.hr/newsroom/economics/3199030/index.do

a eve i od kaj prepisuvale nasite strucnjaci ...
" Zahvati u dobit i stambene kredite
Uz opasku da mora biti uravnotežen, dr. Đuro Njavro, dekan ZŠEM, ističe da bi se kroz novi proračun ipak trebale provući dvije fiskalne mjere. Prva je izuzeće od plaćanja poreza na dobit za dio dobiti koji tvrtka ne isplaćuje jer se time jača samofinanciranje dobrih tvrtki i smanjuju zahtjevi za kreditom. Druga mjera bila bi izravna pomoć obiteljima koje otplaćuju stambeni kredit, a to je da se osnovica poreza na dohodak u cijelosti umanji za iznos otplate stambenih kredita. Time bi se smanjilo moguće nevraćanje kredita bankama. "

mihail
28.11.2008., 01:08
Ja mislim da bi prava mera vlade trebala da glasi ovako: odanočuvanje na dobivka samo ako ne e raspredelena vo dividendi. Time bi se dobili novci da zazhivi potroshnja.
Jer, svuda u svetu kamate padaju da bi narod shto vishe troshio a s tim se podigla i proizvodnja. A nemojmo zaboraviti da vlada josh uvek napominje da bi narodna banka trebala smanjiti kamate kako bi novac postao jeftiniji i pristupachniji.
Pozdrav!

Master1
28.11.2008., 13:29
Zeleni val nije doneo bitnije promene na MSE...a vec nailazi crveni...
Nadam se da dividendni porez nece biti usvojen u sledece dve godine....inace ce ta "mjera" zajedno sa "mjerom" ogranicenja +-5%, otjerati i najtvrdokornije MSE investe...

dimges
28.11.2008., 14:16
Nadam se da dividendni porez nece biti usvojen u sledece dve godine....inace ce ta "mjera" zajedno sa "mjerom" ogranicenja +-5%, otjerati i najtvrdokornije MSE investe...

>> pa porez na dende ima, placa ga firma koja daje dendu ( ustvari odbija od bruto dende) a ti samo podneses potvrdu u UJP.. to je odavno tako...

ProFit
28.11.2008., 14:37
mislim da Vladi nije smo mi cilj, njen cilj ili ciljna grupa su druge vrste zivotinjskog carstva... :biggrin:

zato relaax please ... :hat1:

mihail
28.11.2008., 15:11
dividendni porez se odnosi na profit ostvaren u 2009 godini.

Pozdrav!

vikser
28.11.2008., 22:46

..........problemi mak.deficitnog bilanca i drzavne rezerve s kojim investirate onih USA "brothers" moraju se ukalkulirati u cijenu dionice bez obzira o kojoj se dionici govori........strani investi znaju i vide statistiku cini mi se malo bolje i nastupaju bez icega emotivnog .............nazalost kriza u USA lagano i polako probija stegu beara..........a mi ce mo se ovdje jos dugo muciti gledajuci zelenila kod ostatka svijeta.........a kod nas od toga niti trag niti glas.........
..........Masteru ...sad i ja ne znam na cemu sam u mkd slusajuci vam vladu........jedanput NEMA drugi IMA krizu.........pa sta je sada tacno jel je IMA il je NEMA:biggrin::eek:.........il kako sam prosudio...........ne smes nit ti reci istinu:p:

ps....................policija trenira strogocu.........:party::sing:

Master1
29.11.2008., 00:09
@Vikser
Naravno da ima krize u Mk....mi zivimo u krizi vec petnaesetak godina, narocito nakon nase "cuvene" privatizacije...vec smo navikli na krizu pa je i ne primecujemo.:mad:
Sto se tice aktualne svetske krize, svi cemo je osetiti, ne samo mi u Mk...sa manjim ili vecim zakasnjenjem...U Mk najkriticnije ce biti kod tekstilaca, kozharske industrije i metalurga...mozda malo manje kod gradjevinara...a to su sve najveci poslodavci u Mk...Nase banke nece direktno biti pogodjene zbog svoje konzervativnosti, ali kriza u realnom sektoru, zajedno sa losim bankarskim plasmanima u proslosti, o cemu sam vec pisao, moze dovesti pojedine Mk banke u nezavidnu poziciju...da i ne govorim sta bi se desilo ako se pojavi panika kod stedisa kojima ne treba puno za to jer su ranije vec imali dovoljno losih iskustava (kao i svi na Balkanu)....
U ovakvim vremenima mislim da su ipak dionice puno bolje od casha. Cash ce rapidno gubiti na vrednosti...najvise zbog silnih milijardi dolara i Eura koje ce USA i EU nastampati za razno razne bail-oute....Najbolje je vecim delom portfelja biti u fundamentalno dobrim i likvidnim dionicama. Kad pocne puhati vjetar na svetskim burzama, i balkanski ce purani polijeteti... A to bi se trebalo desiti vec 2010....

Master1
29.11.2008., 00:23
>> pa porez na dende ima, placa ga firma koja daje dendu ( ustvari odbija od bruto dende) a ti samo podneses potvrdu u UJP.. to je odavno tako...

Nisam mislio na personalen danok...vec na novu mjeru nase Vlade da oporezuje samo onaj deo dobiti koja je namenjena za dende a za sve drugo ne...Mjera ce se po svemu sudeci odnositi na dobit ostvarenu u 2009-oj...Obrazlozenje Vlade: dende idu vani, a ostali deo dobiti ostaje ovde...?!? A sta je sa "ostalim troskovima" i slicnim stavkama koji ce naglo "narasti"...gde ce to ici? I kako ce zainteresovati iole ozbiljnije dugorocne investe da kupuju na MSE ako ne bude bilo ozbiljnije dende? Je li cilj ove mjere da i Mk dionice ostanu u Mk? Nadam se da nisu ozbiljni sa tom "mjerom", kao i sa nekim "cuvenim mjerama" na burzi...Pozitivno kod ove Mk Vlade je to da brzo reaguju ako nesto ne funkcionise...mislim da ce tako biti i sa spomenutim "mjerama"...

dimges
29.11.2008., 00:43
Nisam mislio na personalen danok...vec na novu mjeru nase Vlade da oporezuje samo onaj deo dobiti koja je namenjena za dende a za sve drugo ne...Mjera ce se po svemu sudeci odnositi na dobit ostvarenu u 2009-oj...Obrazlozenje Vlade: dende idu vani, a ostali deo dobiti ostaje ovde...?!? A sta je sa "ostalim troskovima" i slicnim stavkama koji ce naglo "narasti"...gde ce to ici? I kako ce zainteresovati iole ozbiljnije dugorocne investe da kupuju na MSE ako ne bude bilo ozbiljnije dende? Je li cilj ove mjere da i Mk dionice ostanu u Mk? Nadam se da nisu ozbiljni sa tom "mjerom", kao i sa nekim "cuvenim mjerama" na burzi...Pozitivno kod ove Mk Vlade je to da brzo reaguju ako nesto ne funkcionise...mislim da ce tako biti i sa spomenutim "mjerama"...
ja sam shvatio da je naglasak bio da ce se stimulirati neoporezivanjem Neraspodeljeni profit, t.j. Rezervni fond... to mi nalikuje na vestacku recesiju ili pripremu za duzi zimski san..

micomk
29.11.2008., 16:48
Од 1 декември измени и дополнувања на ценовните ограничувања

Одборот на директори на Македонската берза АД Скопје на седницата, одржана вчера, донесе одлуки со кои се воведуваат измени и дополнувања во врска со ценовните ограничувања.

Како што објавуваат од Македонска берза, во периодот од 01.12.2008 заклучно со 03.12.2008 (среда) за сите хартии од вредност (и за хартиите од вредност кои се тргуваат во режим на фиксинг и за хартиите од вредност кои се тргуваат во режим на континуирано тргување) се воведуваат дневни ценовни ограничувања (статички лимити) од +/-10%. Воедно, динамичките лимити за хартиите од вредност кои се тргуваат во режим на континуирано тргување изнесуваат +/-3%.

Започнувајќи од 04.12.2008 (четврток): за хартиите од вредност кои се тргуваат во режим на фиксинг се воведуваат ценовни ограничувања од +/-20%; за хартиите од вредност кои се во режим на континуирано тргување остануваат ценовните ограничувања +/-10%.

Започнувајќи со пресметување од 4 декември сите хартии од вредност кај кои во пет последователни денови на тргување нема да се оствари тргување, на шестиот ден на тргување ќе се тргуваат без ценовни ограничувања.
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=45212&kategorija=2

Master1
30.11.2008., 11:38
Ipak su ukinuli "cuvenu" mjeru +-5% i pustili malo MSE da dise. Steta je samo sto promasili tajming, propustili su zeleni val. Vrlo je vjerojatno da cemo sledecih dana ici na jug, kratkotrajno, ali snazno...

David MK
01.12.2008., 00:10
t was the first time the Dow rose for five consecutive sessions since July 2007, and the biggest five-session percentage gain since Aug. 8, 1932. For the S&P 500, it was the first five-day string of gains since July 2007, and the largest five-day percentage gain since March 16, 1933.
Ajde sad ljubitelji TA i istorijskih podataka , recite kako da ovo tumacimo? Sta nam sledi??

SteleRules
01.12.2008., 12:06
t was the first time the Dow rose for five consecutive sessions since July 2007, and the biggest five-session percentage gain since Aug. 8, 1932. For the S&P 500, it was the first five-day string of gains since July 2007, and the largest five-day percentage gain since March 16, 1933.
Ajde sad ljubitelji TA i istorijskih podataka , recite kako da ovo tumacimo? Sta nam sledi??

Daj nam svoje misljenje u kratke certe!

pozz

Master1
01.12.2008., 12:54

Sta njima sledi je tesko reci, a nama oseka, svakako...nadam se ne i nelikvidnost... :thumbsdow

David MK
01.12.2008., 13:34
Daj nam svoje misljenje u kratke certe!

pozz

Pojma nemam:p::p: zato sam i pitao Tehnicare!
kad se malo povijesno vratimo ,onda kod amera mozemo videti da su u sredini najvece recesije porasli 100% i jednoj godini.
A imamo i drugi primer da veliki pad sledi posle jakog i brzog rasta .
Konstatacija : znam da pojme nemam!!!:biggrin:
Pozdrav!

SteleRules
01.12.2008., 14:27
Pojma nemam:p::p: zato sam i pitao Tehnicare!
kad se malo povijesno vratimo ,onda kod amera mozemo videti da su u sredini najvece recesije porasli 100% i jednoj godini.
A imamo i drugi primer da veliki pad sledi posle jakog i brzog rasta .
Konstatacija : znam da pojme nemam!!!:biggrin:
Pozdrav!

Iskoristicu jedan tekst koji sam napisao u jednu priliku pre par dana.

cit:

"Zelenilo na Wall stritu pretpostavljam da je rezultanta bozicne groznie u US.
US i EU fundamenti su porazavajuci. No, ipak trziste prvo odigra poteg, na stanje u ekonomiji, koje se predviga za 3 mjeseca.
Treba vidjeti dali je zelenilo zbog bozica ili zbog ocekivanja da ce nakon tri mjeseca ekonomija pokazati prvih znakova oporavka.
Ako pad GDP-a za Q3 je koregiran za 0.3 na 0.5, to bi moglo znaciti da ce Q4 biti u istu liniju silazne putanje.
Isti trend bi trebao biti i Q1, da bi Q2 bio bar malo u pozitivi.
Ovo smatram realno za ocekivati, sa otstupanjem u predviganju za jednog kvartala, do sigurnih i pozitivnih trendova u US.

Kriza kod Nas, transformirat ce se od verbalnu u empirisku formu, pocetkom 2009 g.
Mediji su puni sa razarajucim rjecima poput sledecih: pad cjena, pad profita, tvrtke i gragani izgubili toliko i toliko, nema kredita, nema novca, kriza, bankrot drzave, skracenje place, radnicko nezadovoljstvo itd., itd.
Gragani, biznis sektor i Drzava u takvu konstalaciji realno preduzimaju mjere da bi umanjili gubitke za iduci period, a to se odrazava i dalje na kondiciju ptofita tvrtki i potrosnja gragana.
Ocekujem da ce sada i u skoroj buducnosti hr i slo fondovi biti na najacoj vatri i pritisak od svojih clanova da bi izvukli novac. U posljedni period, postizanje likvidnost gragana, tvrtke i fondove je najteza stvar.
To bi znacilo da ce mo imati cesce, na prvom pogedu nelogicne, razlike na trzistu kapitala izmjegu svjeta i naseg regiona, kao sto su situacije kad Dow biva zelen, a mi da smo crveni i obrnuto".

p.s. ......

Master1
01.12.2008., 23:29
Ipak su ukinuli "cuvenu" mjeru +-5% i pustili malo MSE da dise. Steta je samo sto promasili tajming, propustili su zeleni val. Vrlo je vjerojatno da cemo sledecih dana ici na jug, kratkotrajno, ali snazno...

Krecemo snazno dole...Svatkom tko ima slabe zivce preporucujem da zaboravi na MSE neko vreme...

OKA
02.12.2008., 00:26
Krecemo snazno dole...Svatkom tko ima slabe zivce preporucujem da zaboravi na MSE neko vreme...De, de, de. Ne preteruj. Stavish povijechi shlijem i... nema problema!

dimges
02.12.2008., 07:44
Krecemo snazno dole...Svatkom tko ima slabe zivce preporucujem da zaboravi na MSE neko vreme...

ova da ne vadish zaklucak od CROBEX ? . mislish malite sipanici od tamu se prenesuvaat za den dva ??:biggrin:

dimges
02.12.2008., 07:54

>> najbolje ko ima slabe zivce da konvertuje share u jedno 100 ovaca, pa pravac ne selo, grujo daje 4g 100% grace period za sitne poljoprivrednike, pljus ima za svaku ovcu godisnje ovci dodatak i euro putovnica, cist vazduh, dobar san ( sanjash i brojish ovcice)...
..ko ima malo vishe sharesa moze i mini mlekaru da otvori...:p:

ProFit
02.12.2008., 09:00
Pjevajj moooj naroedeee, pa nek bude sta buudeee... :sing:

Vladinata merka ušte poveќe ќe gi stopi akciite?

Spored ekspertite, so destimuliranje na delenjeto dividenda postoi opasnost cenite i natamu da se namaluvaat
Sonja Madžovska
Postoi li možnost najnovata vladina merka, so koja se destimulira delenjeto dividenda, dopolnitelno da ja turne nadolu Makedonskata berza? Imeno, edna od paketot merki za ublažuvanje na krizata, koja ќe znači odanočuvanje samo na onaa dobivka što ќe se deli kako dividenda, ќe gi obeshrabri firmite da delat dividenda, što pak, negativno ќe vlijae na i onaka maliot broj ostanati investitori na Makedonskata berza. Domašnite kompanii ќe stanat neatraktivni, osobeno za onie koi kupuvaat akcii za zarabotuvačka po osnova na dividenda. Ovaa vladina merka za osloboduvanje od danokot na dobivka ja pofalija i pogolem del od ekspertite.

No, berzanskite analitičari ne se soglasuvaat i smetaat deka ќe vlijae dopolnitelno na padot na berzata. Tie objasnuvaat deka vo slučajov Vladata nosi merki za amortiziranje na udarot od krizata, a vsušnost dosega najpogoden od krizata e pazarot na hartii od vrednost. Zatoa prašuvaat - zošto se nosi vakva merka, so koja ќe se napravi ušte eden negativen udar vrz cenata na akciite.

Tie što kupuvaat akcii vo golemite kompanii ne gi interesira dali firmata ќe investira vo novi pogoni, tuku čekaat dividenda. Zatoa ovaa merka, kako što komentiraat berzanskite analitičari, ќe vlijae negativno vrz cenata na akciite, koi godinava i onaka se stopija pod vlijanie na svetskata kriza. „Nedelenjeto dividenda ќe znači obeshrabruvanje na investitorite da trguvaat so akcii. Tie odnapred ќe znaat deka po taa osnova ќe nemaat zarabotuvačka. Im ostanuva samo kratkoročnoto trguvanje za da ostvarat kapitalna dobivka. Site onie investitori koi sakaat da investiraat na podolg rok vo postabilni kompanii i koi smetaat na dividenda kako na zarabotuvačka, ќe bidat obeshrabreni da kupuvaat akcii. I za samite firmi ne e dobro, bidejќi ќe se namali interesot za trguvanje so nivnite akcii. Toa ќe predizvika i pad na vrednosta na akciite i likvidnosta na kompaniite“, veli berzanskiot analitičar Milčo Ќupev.
... http://utrinski.com.mk/?ItemID=29AFD62273AE294B8B7832B355A3DD9B

dimges
02.12.2008., 09:21

Spored ekspertite, so destimuliranje na delenjeto dividenda postoi opasnost cenite i natamu da se namaluvaat
Sonja Madžovska
Postoi li možnost najnovata vladina merka, so koja se destimulira delenjeto dividenda, dopolnitelno da ja turne nadolu Makedonskata berza? Imeno, edna od paketot merki za ublažuvanje na krizata, koja ќe znači odanočuvanje samo na onaa dobivka što ќe se deli kako dividenda, ќe gi obeshrabri firmite da delat dividenda, što pak, negativno ќe vlijae na i onaka maliot broj ostanati investitori na Makedonskata berza. Domašnite kompanii ќe stanat neatraktivni, osobeno za onie koi kupuvaat akcii za zarabotuvačka po osnova na dividenda. Ovaa vladina merka za osloboduvanje od danokot na dobivka ja pofalija i pogolem del od ekspertite.

No, berzanskite analitičari ne se soglasuvaat i smetaat deka ќe vlijae dopolnitelno na padot na berzata. Tie objasnuvaat deka vo slučajov Vladata nosi merki za amortiziranje na udarot od krizata, a vsušnost dosega najpogoden od krizata e pazarot na hartii od vrednost. Zatoa prašuvaat - zošto se nosi vakva merka, so koja ќe se napravi ušte eden negativen udar vrz cenata na akciite.

Tie što kupuvaat akcii vo golemite kompanii ne gi interesira dali firmata ќe investira vo novi pogoni, tuku čekaat dividenda. Zatoa ovaa merka, kako što komentiraat berzanskite analitičari, ќe vlijae negativno vrz cenata na akciite, koi godinava i onaka se stopija pod vlijanie na svetskata kriza. „Nedelenjeto dividenda ќe znači obeshrabruvanje na investitorite da trguvaat so akcii. Tie odnapred ќe znaat deka po taa osnova ќe nemaat zarabotuvačka. Im ostanuva samo kratkoročnoto trguvanje za da ostvarat kapitalna dobivka. Site onie investitori koi sakaat da investiraat na podolg rok vo postabilni kompanii i koi smetaat na dividenda kako na zarabotuvačka, ќe bidat obeshrabreni da kupuvaat akcii. I za samite firmi ne e dobro, bidejќi ќe se namali interesot za trguvanje so nivnite akcii. Toa ќe predizvika i pad na vrednosta na akciite i likvidnosta na kompaniite“, veli berzanskiot analitičar Milčo Ќupev.

Nisto novo, Dividendata od sekogas bila TRN vo oko i se odanocuvala za razlika od kamatata, iako taa e ista ekonomska katergorija... jasno e , se brkaat sitnite vlozuvaci od berzata, niv im e mnogu podobro da stedat vo banka ili eventualno obvrznici...a ponatamosno paganje na akciite e primamlivo za novopecenite kapitalisti ...

CashWizard
02.12.2008., 09:52
Каматата се оданочува!

dimges
02.12.2008., 10:05
Каматата се оданочува!

..trebase od 2008, ama odlozija, taka barem pisuva sekade...

.. a mnogu odamna, koga imavme tekovni smetki i cekovi, na izvestijata doagase danok na pozitivna kamata...

.. a uspat, koga sme kaj danocite, uste ima kup luge sto ne davaat danocna prijava, n.pr. drzavnite sluzbi, nastavnicite....

OKA
03.12.2008., 02:00
Tri zadnja odbijanca na MSE-u su u prosjeku trajala po sedam-osam dana. Sutra je osmi dan ovog, zadnjeg. Sve mirishe da ce probiti 2000* prije 2009**.

* poena MBI-a
** kalendarske godine

dimges
03.12.2008., 07:50

Sonja Madžovska

Vladite na Balkanot se dogovaraat so menadjerite.. nema dividenda ama tie imaat ogromni plati, a i pored svetskata kriza ke se najde nesto i za izbori...

http://www.poslovni.hr/93884.aspx :biggrin:

OKA
03.12.2008., 10:38
Obveznice, prijatelji, obveznice, parking za velike (a bogami, i male) igrache!
Na tom vam pokrivenom parkingu cuvaju i operu "autich" i nakon godinu dvije vam ljubazno vrate kljuceve i pozele sretan put!
http://money.cnn.com/markets/bondcenter/?
http://www.mse.com.mk/Indicies.aspx?Index=OMB

ProFit
03.12.2008., 12:18
uuh danasnjieeg proomeetaa... :rolleyes: :thumbsdow Vrijednosti od 11:52:37 (03.12.2008)
Promet:
3.845.099,70 MKD

vikser
03.12.2008., 12:30
uuh danasnjieeg proomeetaa... :rolleyes: :thumbsdow Vrijednosti od 11:52:37 (03.12.2008)
Promet:
3.845.099,70 MKD

Вкупно сите пазари 74 10.946.880,00 12.30 a bilo i prije toga:rolleyes:

OKA
05.12.2008., 23:26
..."CUVAJTE I ONO MALO MRVICA STO VAM JE PREOSTALO,IMACETE DOBAR ULOV DO KRAJA OVE GODINE";)Samba prijatelju, do kraja ove (ne)godine mosh eventualno da ulovimo samo zaraznu azijsku ili americku GRIP-u. I nishta vishe! Sve je ostalo - obechanje - ludom radovanje! Najveci uspijeh MK burze do kraja ove godine bio bi eventualni, nelikvidni, umijetni, nikomnetrebajuci, nizashtotni, nevazni, zlokobni, baksuzni, blaaaaaagi parprocentni porast MBI-a. Kako bi fondichi mogli uknjiziti vechi uspijeh u 2008-moj, t.j. minus od 70%, umijesto minusa od 75%!
To je sto se tice optimizma!
No, sve se bojim da nam Djeda Mraz priprema zabavu pod sloganom:
Sretan novi, tisucu i devetsto i bla, bla... indeks i puno zdravlja u Novoj godini!
:cugeri::cugeri::cugeri::cugeri:

samba
06.12.2008., 01:58
Samba prijatelju, do kraja ove (ne)godine mosh eventualno da ulovimo samo zaraznu azijsku ili americku GRIP-u. I nishta vishe! Sve je ostalo - obechanje - ludom radovanje! Najveci uspijeh MK burze do kraja ove godine bio bi eventualni, nelikvidni, umijetni, nikomnetrebajuci, nizashtotni, nevazni, zlokobni, baksuzni, blaaaaaagi parprocentni porast MBI-a. Kako bi fondichi mogli uknjiziti vechi uspijeh u 2008-moj, t.j. minus od 70%, umijesto minusa od 75%!
To je sto se tice optimizma!
No, sve se bojim da nam Djeda Mraz priprema zabavu pod sloganom:
Sretan novi, tisucu i devetsto i bla, bla... indeks i puno zdravlja u Novoj godini!
:cugeri::cugeri::cugeri::cugeri:

Fersped druze Fersped,pisao sam samo o Ferspedu i ne znam zasto nisi koristio tu temu za odgovor,ali ok,evo opet kazem da ce dobar ulov biti do kraja ove godine,a uzgajanje ribica i njihova prodaja,krajem iduce godine,kod Ferspeda naravno!!!

OKA
07.12.2008., 14:46
Pazi grckoga li lapsus-priopcenja (obratiti paznju na boldirano)!

IZVESTUVANJE
Imajki predvid deka globalnata ekonomska situacija se menuva na poloso, so visoki kamatni stapki, recesija i mnogu neizvesnosti, Zito Luks AD Skopje odluci da dezinvestira od neproduktivni sredstva, so cel da gi namali operativnite trosoci. Poradi toa, kompanijata ja prodade administrativnata zgrada (cija neto knigovodstvena vrednost e 2,57% od vkupnite sredstva) na lokalna kompanija, a prihodot od prodazbata e iskoristen za otplakanje na bankarskite krediti i za novi proizvodstveni investicii. Vrabotenite od amnistracijata ke se preselat do krajot na ovoj mesec vo fabrikata vo Suto Orizari.
Menadzmentot na Zito Luks AD Skopje potencira deka prodazbata na del od imotot ne znaci nivno povlekuvanje od Zito Luks AD Skopje i od Makedonija. Elbisko AD Grcija e mnozinski akcioner na Zito Luks AD Skopje od 2001 godina, koga go kupi mnozinskiot paket akcii i kakov takov ostanuva.
Skopje, 05.12.08 godina http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=18990

Dakle grcki, "kakav je - takav je" partner Zito Luksa, ostaje u MK! :biggrin:

dimges
09.12.2008., 11:49
http://www.mse.com.mk/News.aspx?NewsId=3690

..abe ne trebase da doaga, sega ja izbrka nasata mecka ama ni donese grizli..:eek:

Master1
09.12.2008., 12:51
Cini se da necemo jos jednom dole ove godine...Krece rally svuda pa i na MSE. Sledecih dana ce sve ici u zeleno...cak i prebrzo...Ipak, to jos uvijek nije promena trenda. To samo "veliki igraci" ubiru vrhnje za kraj godine...A naivni ce kao i uvijek, kupovati skuplje ono sto su prodali jevtino...i omoguciti puno lepse blagdane "velikim". Realni razlog za zelenilo koje pretstoji, ne postoji. Sve je isto kao i pre...Osim naravno, jucerasnja izjava Mr. Obame da ce pokrenuti javne radove u USA cime ce zaposliti 2,5 mil. ljudi... Jedna izjava je razlog za optimizam? Hmmmmmmmmmmm... Zvuci prejednostavno, zar ne?

Slovenac1
09.12.2008., 13:02
Cini se da necemo jos jednom dole ove godine...Krece rally svuda pa i na MSE. Sledecih dana ce sve ici u zeleno...cak i prebrzo...Ipak, to jos uvijek nije promena trenda. To samo "veliki igraci" ubiru vrhnje za kraj godine...A naivni ce kao i uvijek, kupovati skuplje ono sto su prodali jevtino...i omoguciti puno lepse blagdane "velikim". Realni razlog za zelenilo koje pretstoji, ne postoji. Sve je isto kao i pre...Osim naravno, jucerasnja izjava Mr. Obame da ce pokrenuti javne radove u USA cime ce zaposliti 2,5 mil. ljudi... Jedna izjava je razlog za optimizam? Hmmmmmmmmmmm... Zvuci prejednostavno, zar ne?

A da bi možda bio razlog za zelenilo jednostavno to, da je sve previše palo? I da če u sledečoj godini na zapadu možda ipak početi da deluje ono što rade vlade i centralne banke u ovim mesecima? Ponekad berze i nisu tako komplikovane koliko izgleda, u optimizmu se je išlo predaleko a možda i u pesimizmu.

vikser
10.12.2008., 11:47
.............pocinje igrica......................nelikvidnost.......... ..psiholoska barijera:biggrin:..........do kada:confused:

ProFit
10.12.2008., 12:18
.............pocinje igrica......................nelikvidnost.......... ..psiholoska barijera:biggrin:..........do kada:confused:

psiholoska barijera ceka da vidimo kako ce se preslikati finansiska iNJekcija na realni sektor:
ako ne bude smirujuca... !?
ako bude smirujuca... !?
ako bude efikasna...!?

Ivi
10.12.2008., 12:59
psiholoska barijera ceka da vidimo kako ce se preslikati finansiska iNJekcija na realni sektor:
ako ne bude smirujuca... !?
ako bude smirujuca... !?
ako bude efikasna...!?

Ma dobro si se uvalio u fotelju, uzivaj malo nemoj se zamarat - ako bude ovo ako bude ono. :biggrin:

dimges
10.12.2008., 13:57
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0D9ADA6E10ECB94692FDC2C572E35B06

teska nestrucnost.... pa sto ia da se otkrijat akciite na menagerite ( gi ima na CDHV 5%)...imaat tie i svoj krug luge....Drugo e potrebno, za site kotirani kompanii na MSE da se uvede Minimum kolku akcii treba da ima menager, clen na UO, clen na NO... i toa za golemite firmi vo % od site akcii, za malite vo Euri, n.pr. 50.000Eu za firmi so knigovodstvena vrednost do 500.000 Eu...

Master1
10.12.2008., 15:25
Kratko i jasno:thumbsup:

“The Stock Market is designed to transfer money from the Active to the Patient." - Warren E. Buffett

ProFit
10.12.2008., 16:47
Ma dobro si se uvalio u fotelju, uzivaj malo nemoj se zamarat - ako bude ovo ako bude ono. :biggrin:

ma ja samo onako uvaljeno maltaram... :biggrin: uuuf dosada...
inace gledam da mi CEVI krenuli nadole, i razmisljam na temu... :rolleyes:

n3xu5
11.12.2008., 17:34
ma ja samo onako uvaljeno maltaram... :biggrin: uuuf dosada...
inace gledam da mi CEVI krenuli nadole, i razmisljam na temu... :rolleyes:

bice dana za megdana druze...strpljivo samo!!!

glasnoGOVORNIK
12.12.2008., 10:32
Kakov e, vsušnost, MBI-10?

Indeksite imaat edna glavna cel i nekolku podceli.

Kako prvo, tuka e nivnata informativna uloga - od niv se gledaat site dnevni (i periodični) promeni na cenite na hartiite od vrednost so koi se trguva na eden pazar, vo odnos na opredelenata bazna cena.

Taka, i MBI-10, akciskiot indeks na Makedonskata berza za hartii od vrednost, koj vo sebe očigledno sodrži deset odbrani kompanii so čii akcii se trguva na berzata, ima edna glavna i nekolku, isto taka, važni slabosti. Pri negovoto formiranje, propušteno e da se zeme predvid eden klučen faktor - bruto domašniot prihod na Makedonija. Tokmu zaradi situacii kako segašnata, vo koja otsustvoto na i taka maliot broj stranski investitori (koi se povlekoa, meѓu drugoto, i zaradi toa što moraa da ’krpat’ dupki vo svoite matični zemji) ostavi i ostava teški posledici po likvidnosta na pazarot na kapital vo zemjata. Vrednostite na kompaniite izrazeni preku nivnata pazarna kapitalizacija, t.e. brojot na izdadeni akcii pomnožen so nivnata tekovna cena, nezasluženo padna vo odnos na vrvot što go postignaa minatoto leto. Ne treba da se zaboravi deka, iako vo točkata na kulminacija na slučuvanjata na Makedonskata berza minatata godina imaše i akcii (pa i obvrznici) koi porasnaa ’do nebo’ isklučivo zaradi emociite što zavladeaja so pazarot, samiot pazar na kapital e tokmu toa - čist odraz na percepcijata na učesnicite na istiot vo pogled na vrednosta na ona što se prodava i se kupuva.

Meѓutoa, sega, koga gi nema strancite (čitaj: Slovencite i Hrvatite), na pazarot ostanaa samo onie koi (bi trebalo da) go znaat sopstveniot pazar podobro od site drugi. I, tie se onie koi vo momentot ja formiraat ponudata i pobaruvačkata. A, meѓu niv e ogromen brojot na onie koi, propuštajќi ja minatogodišnata možnost da dojdat do nevideni zarabotki, sega se veќe očajni i prodavaat po nerazumno niski ceni. Tuka, navistina, ’pomogna’ i opštata sostojba na pazarite širum svetot.

Kako i da e, dokolku indeksot go imaše vgradeno makedonskiot BDP kako varijabla pred da dojde do vidlivo i intenzivno prisustvo na stranskite investitori, možebi site ќe imaa porealna slika za vistinskata vrednost na odredeni hartii od vrednost, preku porealno presmetanata vrednost na MBI-10.

MK Fondovi (http://www.mkfondovi.com)

mislim da je avtor u pravo donegde...ali jos nije uso u sustini problema:)))

mene interesuje sto vi mislite dali ovaj indeX je realna slika trzista u MK??? :confused:

lep pozdrav:biggrin:

ProFit
12.12.2008., 10:39
mislim da je avtor u pravo donegde...ali jos nije uso u sustini problema:)))

mene interesuje sto vi mislite dali ovaj indeX je realna slika trzista u MK??? :confused:

lep pozdrav:biggrin:

sto se tice mene ja imam svoj index, jest 10 al ne MBI... :biggrin:

vikser
12.12.2008., 11:07
........eto i danas neki vrijedan i hrabri dionicar skuplja dionice .....top 5........:)

ps..............cika MJ ide ispod 100
ps 2.................ajmo nek prodje ova 2008...........pa iduce godine posle prvog kvartala kad cemo jos imati crni humor...............dolazi proljece...........mrzim zimu.........mrzim zimu:biggrin:

Master1
12.12.2008., 11:22
Sudeci po danasnjem prometu, optimizam se prividno vraca na MSE...kraj je godine, treba malo popraviti binace...

dimges
12.12.2008., 11:26
........eto i danas neki vrijedan i hrabri dionicar skuplja dionice .....top 5........:)

ps..............cika MJ ide ispod 100
ps 2.................ajmo nek prodje ova 2008...........pa iduce godine posle prvog kvartala kad cemo jos imati crni humor...............dolazi proljece...........mrzim zimu.........mrzim zimu:biggrin:

>> a kad se u proljece razbudi grizli, pa ako pogrijesi put pa umjesto u sumu dodje na burzu ?:biggrin:

vikser
12.12.2008., 11:56
>> a kad se u proljece razbudi grizli, pa ako pogrijesi put pa umjesto u sumu dodje na burzu ?:biggrin:

...........onda ..........pomracina:biggrin:..................ako si te srijece da prezivis.........onda mozda ces moci suprotstaviti se i Worenu:biggrin:

Seznajko
12.12.2008., 13:44

jao kakav optimizam

SteleRules
12.12.2008., 18:09
Sve sto s moglo da se desi lose desilo se na trziste kapitala u svjetu u kod nas;
- banke propadale
- drzava kratila baznjake
- usporila proizvodnja
- nelikvidnost narasla do neba
- dolar je snazno ojacao
- naruzbe su padale
- nezaposlenost je rekordna
- sve drzave zapadnog svjeta proglasisli recesiju
- aziski tigrovi su u recesiju zajedno sa indiju kinu i USSR
- nafta je pala na ....
- finanaciska pomoc je stigla
- drzave su kupovale tvrtke
- bankrotirale drzave
- tvrtke skratili prognoze za rast na rekordnih razina za 2009
- potrosnja najmanja
- inflacija najveca
- cuts radnih mjesta u 2009
- kvartalni izvjestaji su u kontinuitetu u minusima
- imamo tamna ocekivanja itd.

Sto je next? Armagedon?
Ma sigurno ne.

Idemo u 2009 sa pozitivn scenariji!

OKA
12.12.2008., 18:21
...Sto je next? Armagedon?
Ma sigurno ne. Idemo u 2009 sa pozitivn scenariji!
Stele, prijatelju, shto pijesh kad ti shkodi!?

Cecillon
12.12.2008., 18:33
Sve sto s moglo da se desi lose desilo se na trziste kapitala u svjetu u kod nas;
- banke propadale
- drzava kratila baznjake
- usporila proizvodnja
- nelikvidnost narasla do neba
- dolar je snazno ojacao
- naruzbe su padale
- nezaposlenost je rekordna
- sve drzave zapadnog svjeta proglasisli recesiju
- aziski tigrovi su u recesiju zajedno sa indiju kinu i USSR
- nafta je pala na ....
- finanaciska pomoc je stigla
- drzave su kupovale tvrtke
- bankrotirale drzave
- tvrtke skratili prognoze za rast na rekordnih razina za 2009
- potrosnja najmanja
- inflacija najveca
- cuts radnih mjesta u 2009
- kvartalni izvjestaji su u kontinuitetu u minusima
- imamo tamna ocekivanja itd.

Sto je next? Armagedon?
Ma sigurno ne.

Idemo u 2009 sa pozitivn scenariji!

Kud si krenuo Stele, isto ides long? Po meni premalo svega navedenoga, stignu novi valovi...

P.S. Moderatori! Gde ste zakljucali Anicu? Dajte, da je cujemo!

Terminator_Sk
12.12.2008., 19:45
Strpljenje do 2 Q 2009 g. Ko prezivi zimu, moze da doceka kakvo-takvo zeleno prolece.... U meguvremenu , ko zna surfati po mbi 10, eto prilike za bonus zaradu. Sve ostalo je u velikoj zimskoj hibernaciji.

SteleRules
12.12.2008., 22:43
Kud si krenuo Stele, isto ides long? Po meni premalo svega navedenoga, stignu novi valovi...

Danas u 22 ure i jednu minutu sam jos sigurniji da sve sto je zlo je vec ugrageno u cjenu. Pravo iznenagenje je fakat da je fin pomoc za GM i kompe odbijena, a da POLITICKI indeks Dow J. zavrsio u plusu iako na pocetku dana bio u debelom minusu.
To je znak ili putokaz kamo ide fin trziste.

SteleRules
12.12.2008., 22:47
Stele, prijatelju, shto pijesh kad ti shkodi!?

Stele poziva OKU!

SteleRules
12.12.2008., 23:49
Ako je dolar poceo slabiti omogucuje se americkim tvrtkama da povecaju izvoz - pozitivno;
Ako je radna snaga na ulici, onda cjena truda je manja i troskovi poslovanja su manji - pozitivno;
Ako oil je na nizu razinu, opet troskovi poslovanja su manji - pozitivno
Ako ostali inputi imaju niske cjene onda opet troskovi poslovanja ce biti manji - pozitivno
Ako bazne kamate su na nisku razinu onda cjena novca je jevtina, a sa time niski ce biti i troskovi poslovanja - pozitivno
Ako drzavni intervencijonizam je jak, onda osiguravaju se tvrtke od dalnjih gubitaka - pozitivno
Ako fiskalna politika drzave je labava, onda ostaje vise novca tvrtkama - pozitivno

U proteklom razdoblju pomenute varijable kao inputi poslovanja dobili su niske vrjednosti. Svi oni imaju direktni ili indirektni utjecaj na profit tvrtke i kondiciju cjele ekonomije. Problem je u tome sto efekti njihovog dejstva dobiju se ili se mogu vidjeti nakon 3 do 6 mjeseci.
To bi znacilo da u drugu polovicu 2009 tvrtke mogu prikazivati i sramezljivi profiti. To ce biti prvi signal da je recesija na zalazu. No, tada ce biti kasno za mnoge koje cekaju da im fin izvjesce pokaze da je kriza prosla.
Ono sto dobijamo ovih dana kao informacije i parametra o kretanju ekonomije je rezultat necemu sto se desavalo u nju pre par mjeseci. Njihov utjecaj na indekse trzista kapitala je ugragen daleko prije.
Danasnji indeksi na trzistu kapitala su rezultanta necemu sto se desava sada u poslovanju tvrtkama ili cjelokupnoj ekonomiji, ali se to objavljuje empirijom nakon tri do sest mjeseci. Ili drugim rjecima, danasnji indeksi na trziste kapitala korespondiraju stanju ekonomije i tvrti koje se obljavljuju nakon tri do sest mjeseci.

Master1
13.12.2008., 01:43
I ponataka samo crni predviduvanja:

The global stock market could be stuck in its current bear-market trend until 2012 and beyond, but next year could give investors a strong bear-market rally to trade, Sandy Jadeja, chief market strategist at ODL Securities, told CNBC.com.
Major stock indexes such as the Dow Jones Industrial Average, FTSE-100 and indexes in Asia could all face "major declines, possibly all the way down into 2012, 2013," Jadeja said.
"But for 2009 we expect a rally into July 2009 followed by a decline into October/November," he said.

OKA
13.12.2008., 02:31
Stele poziva OKU!
Rezanje troskova i prejudicirano ozivljavanje globalnog gospodarstva (i burzi) na koje si se, cini se, konacno i ti, Stele, stari borche "navukao", je sada definitivno i apsolutno utemeljeno na pauperizaciji (unishtavanju) srednje i(li) radnicke klase. Mozda zvuci marksisticki, ali bitce josh puno "grckih pricha", gorjece pored Athene i Soluna i Pariz, Bern, Frankfurt, Roma, Tokio, New York... Ova t.z. kriza je definitivno ubacila svijet u tranziciju, nakon koje ekonomija, institucije, savezi, ljudi... nista nece biti ko prije. Ovo sranje mozhe (pre)stati, jedino ako bude promovisan nekakvi new model "minimalno neophodne" redistribucije blaga. Kako za to treba malo vishe vrijemena (godina), a kako me trejaderski motivisani (lazni) oporavci burza, ama uopce ne zanimaju, mogu ti samo rechi: Prijatelju dobri, neka ti je sa srecom, samo napred. Bez mene, naravno, jer najvishe shto sam od svega mrzeo je sebe proglasiti dugorocnim investitorom u kratkorocnom (vlastitom) zivotu. Hebi ga!
Istini za volju, ako kapitalizam kakvog smo poznavali, kojim divnim cudom kvantnim skokom preskochi ovaj zzunami i pokrene i nasu burzu, eto mene "in" na 3000 i "out" na 4500 MBI-a. Fer i bez mnogo rizika. Shta!? Nece biti dionica za kupiti jer ste vi sve pokupili!? Super, ako ne bude dionica, ne bude ni trga, nece bit ni rasta. Zashto ste onda kupovali!? Bitche za kupiti, bitche, koliko god pozelish! Viva la revolution! :thumbsup:

maktri
13.12.2008., 02:41
Svetska pljacka bre ljudi))) Odmarajte i hibernirajte.
Da ne zaboravimo da je glavni svetski krah poceo istog dana kada je u americi prosao “bejlaut” plan za spasavanje.Izrezirali su dramaticno kao u filmu.Par dana su glumili “prolazi-neprolazi”,i kad je plan prosao,u istoj minuti poceo krah.
Svetski “dirigenti” se reorganizuju i okrupnjavaju,stvara se kapitalisticko robovlasnicki poredak.
Pare nisu izgorele u pozaru,samo su presle u “veci djep”.Prosle godine cena nafte,metala... je bila eksta profitabilna.Namlatili su bilijarde.A da ne pricamo o drugim “pljackama”.
Sa tim parama sada,ce da pokupuju pola svetske ekonomije.I opet novi ciklus.Taj sto je bio bogat,bice jos bogatiji.Takav je svet vekovima unazad.Taj sistem nikada ne propada,posto i sami “dirigenti” moraju da zive na ovoj planeti.Samo je prestiz,ko je “glavni dirigent”.
Kod nas vidim Mital 900komada sa -20%.Cirkus.Sa 20.000Eura docicemo do nule))))

SteleRules
14.12.2008., 11:34
Rezanje troskova i prejudicirano ozivljavanje globalnog gospodarstva (i burzi) na koje si se, cini se, konacno i ti, Stele, stari borche "navukao", je sada definitivno i apsolutno utemeljeno na pauperizaciji (unishtavanju) srednje i(li) radnicke klase. Mozda zvuci marksisticki, ali bitce josh puno "grckih pricha", gorjece pored Athene i Soluna i Pariz, Bern, Frankfurt, Roma, Tokio, New York... Ova t.z. kriza je definitivno ubacila svijet u tranziciju, nakon koje ekonomija, institucije, savezi, ljudi... nista nece biti ko prije. Ovo sranje mozhe (pre)stati, jedino ako bude promovisan nekakvi new model "minimalno neophodne" redistribucije blaga. Kako za to treba malo vishe vrijemena (godina), a kako me trejaderski motivisani (lazni) oporavci burza, ama uopce ne zanimaju, mogu ti samo rechi: Prijatelju dobri, neka ti je sa srecom, samo napred. Bez mene, naravno, jer najvishe shto sam od svega mrzeo je sebe proglasiti dugorocnim investitorom u kratkorocnom (vlastitom) zivotu. Hebi ga!
:thumbsup:

Ostavi patetiku!
boli (te) me rac-ku za kapitalizam i socijalizam i ,,,,

A usput receno gornji deo posta ne uklapa se sa donji deo posta.

Istini za volju, ako kapitalizam kakvog smo poznavali, kojim divnim cudom kvantnim skokom preskochi ovaj zzunami i pokrene i nasu burzu, eto mene "in" na 3000 i "out" na 4500 MBI-a. Fer i bez mnogo rizika. Shta!? Nece biti dionica za kupiti jer ste vi sve pokupili!? Super, ako ne bude dionica, ne bude ni trga, nece bit ni rasta. Zashto ste onda kupovali!? Bitche za kupiti, bitche, koliko god pozelish! Viva la revolution!

Stari si ti vuk i prava si OC(S)A berzijanska.

Prema to sto kazes, 3000 bodova ja na plus 25% od danasnje razine. Impresivan skok za ovo doba sumraka. Da ne govorim da je 4500 bodova na plus 50% od tvog targeta za ulazak Ili ukupno fascinantnih 75% rast indeksa za narednih, resimo 500 dana.

Cuj, nisam ti ni ja toliki optimist!

pozz

OKA
14.12.2008., 13:05
...boli (te) me rac-ku za kapitalizam i socijalizam i.. Cuj, nisam ti ni ja toliki optimist! pozz
Pa to ti svo vrijeme pokushavam rechi!!! Nije vrijeme za optimizam i kupnju! Vec za skloniti dupe na sigurnome. :thumbsup:

J.B.G.
14.12.2008., 13:20
Pa to ti svo vrijeme pokushavam rechi!!! Nije vrijeme za optimizam i kupnju! Vec za skloniti dupe na sigurnome. :thumbsup:

Ma trebalo je bulju skloniti prije godinu i kusur. Od sada više i neće boljeti mnogo.

OKA
14.12.2008., 13:30
Ma trebalo je bulju skloniti prije godinu i kusur. Od sada više i neće boljeti mnogo. Jony bee good, ovisi koliko bulja moze podnijeti. Nisu sve bulje istog kvocijenta izdrzljivosti.:thumbsup:

dimges
14.12.2008., 20:43
ajde malo:thumbsup:, vladine mere za neoporezivanje prevedeno na staro tzv. rezervnog fonda vaze od 1.01.2009, znaci firme koje imaju dobitak u 2008 nisu destimulisane da podele dendu... s druge strane sad je Stavrevski spomenuo reinvestiranje, za razliku od prvoobjavljenog termina neraspredeljeni dobitak koji je bio spomenut kad su najavljene vladine mere... jos ce tu da se mudruje...oslobadjanje reinvestiranog dobitka i nije neka Nova mera, koliko znam klasicno se u kapitalizmu oporezuje samo profit koji se deli, pa i plate, ne samo dende, Eu, USA,Kanada i Australija oporezuju i kamate na stedne uloge, inace gubi se opcenito smisao burze i akcija... ako firma dobro radi onda je logicno da se dele ne samo dobre plate i nagrade nego i dividenda.. ako je firma u banani, onda nema dividende, ali ima i otpustanja i racionalizacije radnih mesta...

n3xu5
15.12.2008., 17:58
sega ke moze sekoja firma da prikaze realni rezultati i da ne se plasi od danok na dobivka...

ajde da gi vidime junacite, kaj lezi zajakot!!!

vikser
15.12.2008., 18:10
sega ke moze sekoja firma da prikaze realni rezultati i da ne se plasi od danok na dobivka...

ajde da gi vidime junacite, kaj lezi zajakot!!!

.............which snake .....give you her legs?????????? :biggrin:

dimges
15.12.2008., 18:29
.............which snake .....give you her legs?????????? :biggrin:

.. a zaboravas deka e izborna godina, a pari za partii...:mad:

Terminator_Sk
16.12.2008., 11:13
Hm... neko uporno kljuka steroidima akciju ICNF. Ko li moze biti toliko uporan??? :) Pump and dump ....

dimges
16.12.2008., 11:33
Hm... neko uporno kljuka steroidima akciju ICNF. Ko li moze biti toliko uporan??? :) Pump and dump ....
> mislis kljuka ili sitno kljucka ??
>> vec se proculo da je neka farmaceutska kompanija zainteresovana... a mozda je i tacno, ako misle na Jaka :biggrin:

Master1
17.12.2008., 11:22
Piljara u komsiluku ima danas veci promet od nasih blu-chip dionica.:mad:
Oficijalen pazar: 3.964.298,00 den.

dimges
17.12.2008., 19:05
a sto e rabotata so ALKB ??...dali i tuka ima nekoe pumpanje ili..??
..dojde vreme ALKB >> ALK....
(mislam deka odamna selotejpot nema vrska so ALK ?)

urban
23.12.2008., 16:08
Kakva tragedija od berza......Si zemam odmor do 01-04-09.....se nadevam deka proletta ke dojde i na MSE......Posle vakva dlaboka negativa i 0,0001% se racuna kako prolet..

Master1
24.12.2008., 12:46
Danasnji promet na MSE, skoro nikakav.
Oficijalen pazar: 4.397.088,00
Redoven pazar: 5.521.473,00
I forum Makedonija danas u zimskom snu.
Samo medo jos ne ide na spavanje...

dimges
25.12.2008., 11:59
trebase i denes da bide neraboten den na MSE...pored tolku praznici, mozese i ovoj da se slavi...ke kupevme vreme 1 den...:rolleyes: denes nema ni so sto da sporedues... moze ako raboti ruska i srpska berza...:mad:

samba
29.12.2008., 11:23
МБИ10 2.104,19 +2,00% :luxhello::biggrin:

Master1
29.12.2008., 11:43
Medvedi su danas malo zaspali. Bozicni mamurluk ili shopping za N.G.?
Na zalost promet na oficijalnom je samo 4.453.732,00.

Master1
29.12.2008., 12:42
@samba
Go ure4e:)
2.036,93 , -1,26%

dimges
29.12.2008., 13:12
@samba
Go ure4e:)
2.036,93 , -1,26%
ajde uste utre, u sreda nema, ama utre moze ke ima malku gnjurenje u tinja :thumbsdow 2000 ??

Prsti
30.12.2008., 00:06
pocna da se trguva i so zamrznati akcii od nekoj firmi:confused:
oti ne komentirate...

Master1
30.12.2008., 11:00
Trenutni promet na MSE, veci od uobicajenog: 20.592.058,00
A kako i ne bi sa ovim cenama a jos i kraj je godine i zadnji je trgovski dan za 2008...

homer_mkd
02.01.2009., 09:24
prvo, srecna nova godina svima. da je bar 3 puta sretnija i 10 puta bogatija od prosle.

drugo, jesu li ovi normalni:
петок, 02 јануари 2009
Известување за технички проблеми

Поради технички проблеми, на ден 02.01.2009 година,податоците од тргувањето кој што се објавуваат на интернет страницата на Берзата, апликацијата Бестнет и Веб сервисите ќе бидат надвор од функција. Податоците од тргувањето на 02.01.2009 ќе бидат достапни на 03.01.2009.

i sta cemo sad? samo sto sam se spremio, cak i kavu skuvao. sjebali mi prvi dan nove godine. juce ne racunam, spavao sam.

dimges
02.01.2009., 10:13
prvo, srecna nova godina svima. da je bar 3 puta sretnija i 10 puta bogatija od prosle.

drugo, jesu li ovi normalni:
петок, 02 јануари 2009
Известување за технички проблеми

Поради технички проблеми, на ден 02.01.2009 година,податоците од тргувањето кој што се објавуваат на интернет страницата на Берзата, апликацијата Бестнет и Веб сервисите ќе бидат надвор од функција. Податоците од тргувањето на 02.01.2009 ќе бидат достапни на 03.01.2009.

i sta cemo sad? samo sto sam se spremio, cak i kavu skuvao. sjebali mi prvi dan nove godine. juce ne racunam, spavao sam.

ako hoces da trgujes onda samo off-line trgovanje, " snega gazi i dolazi " :kava:

dimges
02.01.2009., 14:59
doslo je ono sto sam ranije napisao...1ALK = 5 GRNT

dimges
06.01.2009., 09:04
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CB8AEB77D6ECE943BDA6F2C2ECC51324

... ovakvi vlozuvanja na stranski investitori ke ima i ponatamu...iako e kriza... no dali cenata po akcija e povolna za prodavacite, toa e drugo prasanje...

Terminator_Sk
07.01.2009., 18:32
http://www.mse.com.mk/Repository/Reports/MK/ReportMK_1_20063101mk.xls

Nesto iz rubrike RETRO ... :)

Master1
12.01.2009., 11:35
Danasnji promet na MSE do ovoga trenutka: 904.683,00 den.

ProFit
13.01.2009., 12:02
ode burza na 3500 :p:
ps: drz te je...:biggrin:

Prof. Josef
13.01.2009., 16:21
Pocituvan g-din premier sakam da znam zoso .....?

1. kreiravte zakoni so koi i onie malkute firmi na MSE koi davaa dividenda gi premislivte da stanat nepocituvaci na svoite akcioneri i da ne ja davaat istata.
2. makedonskite tajkuni imaat tolkavo vlijanie na vas so site navlegoa vo po 2-3 novi biznisi pa imame kombinacii od (metalurgija, gradeznistvo, prehrana, osiguruvanje i dr) (metalurgija, bankarstvo, IT, osiguruvanje, stocarstvo, gradeznistvo, ugostitelstvo i dr) mnogumina gi znaat iminjata i preziminjata na ovie dvajca pogore spomnati, ama realno kazano SMESO E.
3. ne gi prodavate tradicionalnite zagubari: EMO, OHIS, Eurokompoziti, Tut-Kom Prilep, kako i eden kup kompanii koi vo normalniot svet se privatna sopstvenost a vie cekate dobra provizija za istite da gi privatizirate. Znaeme deka preku niv se perat golemi milioni i milijardi, i deka se apsorbira nezadovolnata bagra od partiskata vojska, NO mora da bidete svesni deka se dodeka ne se sluci privatizacijata na ovie firmi ke imate partiski direktorcinja koi ke im kopaat oci na sosedite i koi ke vi pravat ogromna steta kako finansiska taka i vo pogled na rejtingot na vasata partija.

Znam deka nema da mi odgovorite na prasanjava, ama barem znam deka nekoj od bliskite vasi (misiri:p:) koi vi se postaveni vo sektorot za IT i e nadlezen za sledenje i spiunaza na internet portalite sigurno ke vi pokaze so sum napisal kutriot jas makedonski prosecen investitor:rolleyes:

dimges
13.01.2009., 16:54

1. kreiravte zakoni so koi i onie malkute firmi na MSE koi davaa dividenda gi premislivte da stanat nepocituvaci na svoite akcioneri i da ne ja davaat istata.
2. makedonskite tajkuni imaat tolkavo vlijanie na vas so site navlegoa vo po 2-3 novi biznisi pa imame kombinacii od (metalurgija, gradeznistvo, prehrana, osiguruvanje i dr) (metalurgija, bankarstvo, IT, osiguruvanje, stocarstvo, gradeznistvo, ugostitelstvo i dr) mnogumina gi znaat iminjata i preziminjata na ovie dvajca pogore spomnati, ama realno kazano SMESO E.
3. ne gi prodavate tradicionalnite zagubari: EMO, OHIS, Eurokompoziti, Tut-Kom Prilep, kako i eden kup kompanii koi vo normalniot svet se privatna sopstvenost a vie cekate dobra provizija za istite da gi privatizirate. Znaeme deka preku niv se perat golemi milioni i milijardi, i deka se apsorbira nezadovolnata bagra od partiskata vojska, NO mora da bidete svesni deka se dodeka ne se sluci privatizacijata na ovie firmi ke imate partiski direktorcinja koi ke im kopaat oci na sosedite i koi ke vi pravat ogromna steta kako finansiska taka i vo pogled na rejtingot na vasata partija.

Znam deka nema da mi odgovorite na prasanjava, ama barem znam deka nekoj od bliskite vasi (misiri:p:) koi vi se postaveni vo sektorot za IT i e nadlezen za sledenje i spiunaza na internet portalite sigurno ke vi pokaze so sum napisal kutriot jas makedonski prosecen investitor:rolleyes:

> i jas go mislev istovo, no sepak ne e taka..dividendata bila sekogas odanocena, negativnoto sto go vnesoa bese danokot na kapitalna dobivka koj go nema nikade vo regionot; novo e sega i osloboduvanje od danok na reinvestirana dobivka, no i toa e voobicaeno vo kapitalizmot... a treba da se kontrolira i odanocuva Profitot, t.e. gotovi pari sto se izvlekuvaat od firmata a ne se vo funkcija na rabotata na firmata (trosok na proizvodstvo); e sega i tuka treba da ima limiti vo trosocite na proizvodstvoto za plati, posebno kaj menagerskite plati i konsultantski honorari, a za ova ima mislam i postapka protiv poranesniot menager na t-com....
.. toa so zagubarite e golem problem , nasleden od SDSM, no VMRO za zal ne uspea da se spravi so nego.. najloso e sto permanentno se krsat site zakoni i ne se rascistuv situacijata...
.. da se vratam na dividendata, jas sepak mislam deka nesto ke ima, a ne veruvam bas deka nekoj tolku mnogu ke reinvestiraat.... mozebi ke se koristi formata na podelba na akciite sto gi kupila firmata, posebno kade sto imame struktura so mnogu mali akcioneri koj ne see predizvik za prevzemanje...

Prota
14.01.2009., 01:35
Svim loserima na MSE zelim cestitati novu 1929 godinu!
Pa moze da zaigramo i s jednom pjesmom...
http://www.youtube.com/watch?v=XOEnDEA3mbA

:party::party::party:

Prota
14.01.2009., 01:38
Ispricavam se. Mislio na 2009-tu. ;)

Prota
14.01.2009., 02:09
Hey ljudi kako ste, sta ima novo?
Long time no see. Ovdje kaze “vasa zadnja posjeta:23.05.2008”. To je bilo vec davno..
Malo sam prelistao historiju foruma i mogu reci da ovdje nema bas neke nove stvari. Samo par igraci po nesto kazu… nema neke ozbiljne face, sto je zalosno i to. Na kraju se svaki post zavrsava sa komentarima nekih klicima (nemoj se ljutiti) profit i dimges. Ali evo, idemo dalje…
Inace, nekada je prota bio optimista, ali za prijatelje sa foruma cu reci da sam vec odavno sa 0% dionice. Jebiga, situacija se nije poboljsala..

Veliki pozdrav i citamo se….
;)

OKA
14.01.2009., 02:10
Svim loserima na MSE zelim cestitati novu 1929 godinu! Pa moze da zaigramo i s jednom pjesmom...
http://www.youtube.com/watch?v=XOEnDEA3mbA
:party::party::party:
Hvala ti puno prijatelju. Pesma moze, nisam po igranjeto :sing:

Prota
14.01.2009., 02:33

samba
14.01.2009., 02:48

Epten si prav so prasanjava,ne se sekiraj druze,te cita pastirot,ama znaes kako,sekoj balon ima svoj vek na traenje,pa i ovoj ne e isklucok,skoro ke ispusti vozduh,ama kako trgnala rabotava izgleda i site nie so nego..:rolleyes:

ProFit
14.01.2009., 13:06
Hey ljudi kako ste, sta ima novo?
Long time no see. Ovdje kaze “vasa zadnja posjeta:23.05.2008”. To je bilo vec davno..
Malo sam prelistao historiju foruma i mogu reci da ovdje nema bas neke nove stvari. Samo par igraci po nesto kazu… nema neke ozbiljne face, sto je zalosno i to. Na kraju se svaki post zavrsava sa komentarima nekih klicima (nemoj se ljutiti) profit i dimges. Ali evo, idemo dalje…
Inace, nekada je prota bio optimista, ali za prijatelje sa foruma cu reci da sam vec odavno sa 0% dionice. Jebiga, situacija se nije poboljsala..

Veliki pozdrav i citamo se….
;)

hehe ja se ne ljutim, al za @dimges neznam on pamti pa...
medzu ostalom meni (a ne vidim ni ostale prenemognute) da im znaci ama bas nista to sto nisi bijo na forumu od 23.05, a jos manje tvoja "analiza" foruma u dobi otsustva da bi se ljutiJo... :biggrin:

ps: samo nam ti budi haappyy, al losa ti navika gazeci ostale penjati se... :biggrin:

Prota
14.01.2009., 21:10
Ohoho. Tako be profite. Cjenim kad ljudi i pored sve, imaju smisao za humor. Ovo sam samo zakljucio kad poglednem sto je napisano, lici mi kao da ste bili neka dezurna informativna sluzba ili na sve ste stavili (kako mi kazemo) “kapace”. Ali nista strasno. To je tvoje pravo. A ono gore je samo moje mislenje.
No stvarno neznam odakle ti na pamet dodze pomisao, da bi se nekim dopao gazeci po drugima. Ovo nema veze sa moju najiskreniju nameru koju imam. A gde bi se penjao ili kome bi se dopao stvarno neznam, kad je forum mrtav. Svi se razbegose.

BET-MAN
14.01.2009., 22:19
Ohoho. Tako be profite. Cjenim kad ljudi i pored sve, imaju smisao za humor. Ovo sam samo zakljucio kad poglednem sto je napisano, lici mi kao da ste bili neka dezurna informativna sluzba ili na sve ste stavili (kako mi kazemo) “kapace”. Ali nista strasno. To je tvoje pravo. A ono gore je samo moje mislenje.
No stvarno neznam odakle ti na pamet dodze pomisao, da bi se nekim dopao gazeci po drugima. Ovo nema veze sa moju najiskreniju nameru koju imam. A gde bi se penjao ili kome bi se dopao stvarno neznam, kad je forum mrtav. Svi se razbegose.

Tu gresis druze, svi su jos tu, ali sada je strategija drugacija. Cekaj kad pocne mala kisa, odmah ce se puzevi pojaviti;)

dimges
14.01.2009., 22:39
ajde odgovarajte na #300 od thread Region...
....zato sto neko hoce silom da "uveze" devalvaciju...

Prsti
15.01.2009., 15:22
ajde odgovarajte na #300 od thread Region...
....zato sto neko hoce silom da "uveze" devalvaciju...

Negde vo april or maj denarot down ko se zaduzio kod harcota neka mu je sasrecom:biggrin:

dimges
15.01.2009., 20:30
Negde vo april or maj denarot down ko se zaduzio kod harcota neka mu je sasrecom:biggrin:

.. i ako kojim slucajem dodje do toga sta biva na Burzi... akcije i MBI :thumbsup: u mkd a u konvertibilnoj :thumbsdow ... jos ima da se placa porez na kapitalni dobitak :biggrin:...
..jel neko video kako je npr Belex prosao sa plivacko - gnjurackim kurskom srpskog dinara :confused:

mk_trejader
15.01.2009., 21:08
.. i ako kojim slucajem dodje do toga sta biva na Burzi... akcije i MBI :thumbsup: u mkd a u konvertibilnoj :thumbsdow ... jos ima da se placa porez na kapitalni dobitak :biggrin:...
..jel neko video kako je npr Belex prosao sa plivacko - gnjurackim kurskom srpskog dinara :confused:

a zosto mislis ako denar devalvira cenite na akciite ke ja sledat devalvacijata???

dimges
15.01.2009., 21:38
a zosto mislis ako denar devalvira cenite na akciite ke ja sledat devalvacijata???

.....jas mislam ako ima devalvacija pisi mu krs na ionaka slabo trguvanje, ke viree samo trgovijata so Obvrznici... tamu se se racuna vo Euro :rolleyes:...

TRTKO
15.01.2009., 21:49
devalvacija pa opet devalvacija sta vam je bre ovo nije srbija dosta so takva panika nema da ima devalvacija tako da ne siritie dezinformacije koje su potrebne samo jedne strukture kojom se vidi kraj za uvek

SteleRules
16.01.2009., 00:47
Prvo: Denarot nema da devalvira zatoa sto seuste ne se ispolneti uslovite za takva monetarna merka.
Vtoro: Koga ima deprecijacija na domasnata valuta, (inflacija i devalvacija) vrednosta na kapitalot izrazen vo domasnata valuta se revalorizira do visinata na deprecijacijata, sledejki ja vrednosta na kapitalot koj e izrazen vo evra. Toa znaci deka deprecijacijata na domasnata valuta nema vlijanie vrz vrednosta na kapitalot.
Ako pazarnata kapitalizacija na KMB denes iznesuva 100 milioni evra ili 6.150.000.000,00 den., spored denesniot kurs, togas vo slucaj na deprecijacija na denarot od 20% ili korekcija od 61,5 na 73,8 den., pazarnata cena na akcijata ke se koregira za dopolnitelni 20% zaradi zadrzuvanjeto na vrednosta na kapitalot na pretprijatieto, vo momentot na deprecijacijata. Spored toa, segasnite 100 milioni evra pazarna kapitalizacija na KMB, ke ja imaat vrednosta od 7.380.000.000,00 den. podelena na 2 milioni izdadeni akcii.
Koga bi imala vlijanie aprecijacijata ili deprecijacijata na domasnata valuta vrz vrednosta na kapitalot, vo toj slucaj bi se namalila ili bi se zgolemila vrednosta na pretprijatieto izrazen vo evra. Seto ova bi dovelo do silni korekcii vo finansiskite pokazateli koi vo presmetkata ja vklucuvaat vrdnosta na kapitalot i koi bi dale sosema pogrsna slika za finansiskata sostojba na pretprijatieto. Spored toa, ako aprecira (deflacija ili revalvacija) denarot 20%, togas bankata pazarno vredi 5.125.000.000,00 den., no izrazeno vo evra povtorno ke vredi 100 milioni, a ne 83.333.333,00 evra.
Aprecijacijata i deprecijacijata na domasnata valuta ne se monetarni merki za korekcija na vrednosta na kapitalot.
Ovie monetarni merki se nasoceni kon zabrzuvanje ili zabavuvanje na prometot na dobra i uslugi megu ekonomskite subjekti vo ramkite na nacionalnata ekonomijata i vo trgovskata razmena so stranstvo.

OKA
16.01.2009., 02:09
Prvo: Denarot nema da devalvira zatoa sto seuste ne se ispolneti uslovite za takva monetarna merka.
Vtoro: Koga ima deprecijacija na domasnata valuta, (inflacija i devalvacija) vrednosta na kapitalot izrazen vo domasnata valuta se revalorizira do visinata na deprecijacijata, sledejki ja vrednosta na kapitalot koj e izrazen vo evra. Toa znaci deka deprecijacijata na domasnata valuta nema vlijanie vrz vrednosta na kapitalot.
Ako pazarnata kapitalizacija na KMB denes iznesuva 100 milioni evra ili 6.150.000.000,00 den., spored denesniot kurs, togas vo slucaj na deprecijacija na denarot od 20% ili korekcija od 61,5 na 73,8 den., pazarnata cena na akcijata ke se koregira za dopolnitelni 20% zaradi zadrzuvanjeto na vrednosta na kapitalot na pretprijatieto, vo momentot na deprecijacijata. Spored toa, segasnite 100 milioni evra pazarna kapitalizacija na KMB, ke ja imaat vrednosta od 7.380.000.000,00 den. podelena na 2 milioni izdadeni akcii.
Koga bi imala vlijanie aprecijacijata ili deprecijacijata na domasnata valuta vrz vrednosta na kapitalot, vo toj slucaj bi se namalila ili bi se zgolemila vrednosta na pretprijatieto izrazen vo evra. Seto ova bi dovelo do silni korekcii vo finansiskite pokazateli koi vo presmetkata ja vklucuvaat vrdnosta na kapitalot i koi bi dale sosema pogrsna slika za finansiskata sostojba na pretprijatieto. Spored toa, ako aprecira (deflacija ili revalvacija) denarot 20%, togas bankata pazarno vredi 5.125.000.000,00 den., no izrazeno vo evra povtorno ke vredi 100 milioni, a ne 83.333.333,00 evra.
Aprecijacijata i deprecijacijata na domasnata valuta ne se monetarni merki za korekcija na vrednosta na kapitalot.
Ovie monetarni merki se nasoceni kon zabrzuvanje ili zabavuvanje na prometot na dobra i uslugi megu ekonomskite subjekti vo ramkite na nacionalnata ekonomijata i vo trgovskata razmena so stranstvo.
Stele,
1. Molim te pojasni koji su to uvijeti koji trebaju biti ispunjeni da bi denar devalvirao!?
2. Zashto bi eventualna de(re)valvacija domicilne valute imala izravne, procentualno identichne posledice na trzisnu cijenu bilo koje dionice!?

Prota
16.01.2009., 02:12

Dobro prepisano :thumbsup:

OKA
16.01.2009., 02:22
Dobro prepisano :thumbsup:
Ali je prijevod neadekvatan! :thumbsup:

mk_trejader
16.01.2009., 09:16
.....jas mislam ako ima devalvacija pisi mu krs na ionaka slabo trguvanje, ke viree samo trgovijata so Obvrznici... tamu se se racuna vo Euro :rolleyes:...

ako ostanat nesto od obvrznicive ili ako uspeat do juli da ja vovedat novata (sto ke bide kasno). slaba e nesto ponudata poslednive denovi

mk_trejader
16.01.2009., 09:17
devalvacija pa opet devalvacija sta vam je bre ovo nije srbija dosta so takva panika nema da ima devalvacija tako da ne siritie dezinformacije koje su potrebne samo jedne strukture kojom se vidi kraj za uvek

a ko siri?? sve varjante razmatramo ....

mk_trejader
16.01.2009., 09:23

a kako ke se revalorizira ako kapital uplaten vo firma od 500.000 denari koi denes se cca.8.100 eur utre ke stane 729.000 denari po kurs 90 denari ???

samba
16.01.2009., 11:03

Tako je druze,dobro si rekao,ovo nije Srbija,vec neka cudna forma nedifinirane situacije koja je mnogo gora od Srbiju i to od svakog aspekta(ali je slicna takva situacija vec vidzena u Srbiji pre 10 godina),svidzalo se to nekome ili ne,devalvacija denara je neminovna i ocekujem da se to dogodi sredinom ove godine,jer svi moguci pokazatelji i parametri ukazuju na to i u ovom slucaju ama bas nikakve strukture nemogu imati nikakvu ulogu.
P.S.Moras nesto nauciti druze,nista nije zauvek i nikad ne reci nikad,balon ce ipak kad tad puci,a onda....

samba
16.01.2009., 11:08

Druze,bez navredi ama kazi mi koj od "strucnjacite"ja napravi analizata,Trajko,Gosev,Stavre......:rolleyes:

BET-MAN
16.01.2009., 11:17
Vtoro: Koga ima deprecijacija na domasnata valuta, (inflacija i devalvacija) vrednosta na kapitalot izrazen vo domasnata valuta se revalorizira do visinata na deprecijacijata, sledejki ja vrednosta na kapitalot koj e izrazen vo evra. Toa znaci deka deprecijacijata na domasnata valuta nema vlijanie vrz vrednosta na kapitalot...
Mislim druze da pravis veliku pogresku u pojmovima. Treba da razgranicis dve stvari, kapital i trzisna kapitalizacija NISU ista stvar.
Kod kapitala, najlakse ces da vidis dali ce da de(re)precijacija valute uticati na vrednost kapitala, ako uzmes prospekt bilo koje kompanije i vidis dali kapital firme je izrazen u domacoj valuti ili kao vrednost strane valute. Mislim da veliki deo kotiranih kompanija vrednost kapitala su izrazili preko EMU valute, tako da bilo koja deprecijacija automatski povecava vrednost kapitala u lokalnoj valuti i obrnuto.
Kod trzisne kapitalizacije, jedino merilo ti je cena na berzi, a ona je izrazena u lokalnoj valuti, tako da de(re)precijacija danas nece imati nikakvu ulogu u vrednosti akcije na berzi, ukoliko trziste ne misli da akcija treba da poraste ili se smanji u bilo kojem od slucajeva. Kod nas na berzi ima ogranicenje maksimalnog dnevnog rasta od 10% i baznu cenu, tako da u najboljem mogucem slucaju, trziste moze dovesti akciju na istu vrednost u eurima za dva dana (ukoliko pricamo o 20% korekciji). Ja mislim da ce to trajati duze (bar 5), i to samo kod likvidnih kompanija.
E sad, moje misljenje je da i pored svega kad tad, trziste ce koregirati vrednost akcija u slucaju de(re)precijacije, tako da imanje akcija u takvom trenutku nije nesto od cega bi se trebalo plasiti. Trebate se plasiti jedino od toga na kakav nacin ste dogovorili platu kod rabotodavaca, zbog toga sto ukoliko ste dogovorili denare, onda ce vam se plata u jednom danu smanjiti za 20-tak posto, a vi necete moci nista da uradite...

SteleRules
16.01.2009., 11:38
Mislim druze da pravis veliku pogresku u pojmovima. Treba da razgranicis dve stvari, kapital i trzisna kapitalizacija NISU ista stvar.
Kod kapitala, najlakse ces da vidis dali ce da de(re)precijacija valute uticati na vrednost kapitala, ako uzmes prospekt bilo koje kompanije i vidis dali kapital firme je izrazen u domacoj valuti ili kao vrednost strane valute. Mislim da veliki deo kotiranih kompanija vrednost kapitala su izrazili preko EMU valute, tako da bilo koja deprecijacija automatski povecava vrednost kapitala u lokalnoj valuti i obrnuto.
Kod trzisne kapitalizacije, jedino merilo ti je cena na berzi, a ona je izrazena u lokalnoj valuti, tako da de(re)precijacija danas nece imati nikakvu ulogu u vrednosti akcije na berzi, ukoliko trziste ne misli da akcija treba da poraste ili se smanji u bilo kojem od slucajeva. Kod nas na berzi ima ogranicenje maksimalnog dnevnog rasta od 10% i baznu cenu, tako da u najboljem mogucem slucaju, trziste moze dovesti akciju na istu vrednost u eurima za dva dana (ukoliko pricamo o 20% korekciji). Ja mislim da ce to trajati duze (bar 5), i to samo kod likvidnih kompanija.
E sad, moje misljenje je da i pored svega kad tad, trziste ce koregirati vrednost akcija u slucaju de(re)precijacije, tako da imanje akcija u takvom trenutku nije nesto od cega bi se trebalo plasiti. Trebate se plasiti jedino od toga na kakav nacin ste dogovorili platu kod rabotodavaca, zbog toga sto ukoliko ste dogovorili denare, onda ce vam se plata u jednom danu smanjiti za 20-tak posto, a vi necete moci nista da uradite...

Ne pravam nikakva greska vo poimite.
Aprecijacijata ili deprecijacijata na domasnata valuta ne vlijae na namaluvanje ili zgolemuvawe na vrednosta na kapitalot na kompanijata. Aprecijacijata ili deprecijacijata na domasnata valuta ima vlijanie vrz pretprijatieto edinstveno na pariniot kapital vo domasna valuta koj pretprijatieto go drzi vo kasata kako gotovina ili na ziro smetkata vo banka.
Vrednosta na kapitalot Kapitalot na kompanijata zavisi od uspesnosta ili neuspesnosta vo rabotenjeto na pretprijatieto i red drugi faktori, odnosno vrednosta na kapitalot ne se revalorizira so administrativni monetarni merki.

Sit:
"E sad, moje misljenje je da i pored svega kad tad, trziste ce koregirati vrednost akcija u slucaju de(re)precijacije, tako da imanje akcija u takvom trenutku nije nesto od cega bi se trebalo plasiti."

Ovoj citat go izdvojuvam kako sosema korektno mislenje.

SteleRules
16.01.2009., 11:40
Ali je prijevod neadekvatan! :thumbsup:

Druze,
RAZOCARAO SI ME!

OKA
16.01.2009., 11:46
Druze,
RAZOCARAO SI ME! Oprosti, nikakve zle namjere. Samo sam se bio nadovezao na shalu "ludog" Prote. Izvinjavam ako je humor bio prejak. I javno povlacim moj post! Za mene jesi bio i ostajesh jedan od rijetkih MK forumasha koji pokushavaju glavom, a ne kurcem, prakticirati burzu! Pozz

SteleRules
16.01.2009., 11:55
Nema nikakov problem.
Castim coffee!

OKA
16.01.2009., 12:06
Nema nikakov problem.
Castim coffee! Ok, ti kafu, a ja Grolch beer! Moramo rascistiti ovo sa devalvacijom! Pocnimo faktom da je denar preskup, i da je veliki makijato u Skoplju vec na nivou 1,2 eura. A trebao bi biti maksimum 80 denara, iliti jedan euro!:biggrin:

samba
16.01.2009., 12:17
Ok, ti kafu, a ja Grolch beer! Moramo rascistiti ovo sa devalvacijom! Pocnimo faktom da je denar preskup, i da je veliki makijato u Skoplju vec na nivou 1,2 eura. A trebao bi biti maksimum 80 denara, iliti jedan euro!:biggrin:

Oko kuco stara,hajd da kupimo rz usluge,mani se devalvacije i nekretnina :biggrin:

Bk trejd
16.01.2009., 12:19
Devalvacija??? Kolku?? Uste toa mi treba u pm.... Ako na sevo ovaaa se dodade i "cela plata" ovie ke me doteraat do bankrot

samba
16.01.2009., 12:21
Devalvacija??? Kolku?? Uste toa mi treba u pm.... Ako na sevo ovaaa se dodade i "cela plata" ovie ke me doteraat do bankrot

He he,pa min 15%,a ti sto mislese be druze,deka ke bide bolje:rolleyes:.....

Bk trejd
16.01.2009., 12:25
Nada umire zadnja...a se nadevav na malku ili nula... Dali posle devalvacijata ocekuvate promena na cenite na MSE? Dali ke gi vrzeme za evro ili.. pak ke bideme down i po toj uslov?

samba
16.01.2009., 12:38
Nada umire zadnja...a se nadevav na malku ili nula... Dali posle devalvacijata ocekuvate promena na cenite na MSE? Dali ke gi vrzeme za evro ili.. pak ke bideme down i po toj uslov?

Promenite na cenite na akciite na MSE bi trebalo da bidat soodvetno na procentot na devalviraniot denar,no i ne mora da bide taka,zatoa sto vrednosta na kompaniite moze da vlijae samo vo odreden vremenski period,no ne e direktno vrzana za devalvacijata,no sega se uslovite vonstandardni pa nisto ne e iskluceno.Vrzuvanjeto na akciite so evroto nema da se sluci,znaci ke si ostanat vo denari.

Bk trejd
16.01.2009., 12:40
Ma ja znam regulativata samo veke ne znam sto da ocekuvam osven se pogolemi zagubi na site polinja. Znam i toa deka nema da prodavam po ovie ceni...
A teskodeka nekoj i ke kupuva vo ovaa se podlabokakriza

Bk trejd
16.01.2009., 12:41
Prividot toplo ladno prodolzuva a so t5oa i nasata agonija
http://www.vecernji.hr/newsroom/economics/3217278/index.do

Master1
16.01.2009., 13:41
Devalvacija nema da ima. Nitu ovaa nitu slednata godina... Nepotrebno gubite vreme vo prazni muabeti...Nikoj nema hrabrost da ja otvori Pandorinata kutija, a i nema potreba za toa. Mnogu dobro znaeme sto ke izleze od nea, veke e videno na ovie prostori. :thumbsdow
Ako nekoj ima za cel so prikazni za devalvacija da ja rusi cenata na hartiite na MSE, nema potreba tolku da se trudi. Cenite najverojatno ke odat uste na jug, osobeno po objavata na FI za 2008 na nekoi blu-chipovi...

Bk trejd
16.01.2009., 13:48
Devalvacija nema da ima. Nitu ovaa nitu slednata godina... Nepotrebno gubite vreme vo prazni muabeti...Nikoj nema hrabrost da ja otvori Pandorinata kutija, a i nema potreba za toa. Mnogu dobro znaeme sto ke izleze od nea, veke e videno na ovie prostori. :thumbsdow
Ako nekoj ima za cel so prikazni za devalvacija da ja rusi cenata na hartiite na MSE, nema potreba tolku da se trudi. Cenite najverojatno ke odat uste na jug, osobeno po objavata na FI za 2008 na nekoi blu-chipovi...

Master.. Ako nema dewvlaqvacija jas cestam.
Ti odberi vreme i mesto
:)

Bk trejd
16.01.2009., 13:49
dewvlaqvacija = devalvacija

David MK
16.01.2009., 15:36

Dali ke ima ili nema devalvacija na denarot ne bi prognoziral , no sto se odnesuva na gorniot tekst , toa sigurno ne e nekoja izmislica na "Steele" tuku formula po koja se odvivaat slucuvanjata nasekade na zemjinata topka. Postojat odstapki koi se dvizat od 2 do 6% vo zavisnost kakvi se ocekuvanjata od taa merka( devalvacijata) dali se ocekuva dopolnitelna devalvacija i sl.
Moe licno milsenje e deka relaksiranje na denarot (7-8%)trebase da se sluci i toa mnogu porano i ako se slucese ke bese stimulativna merka za domasnata ekonomija. Denes ne veruvam deka toa ke se sluci ili barem ne vo slednite 5-6 meseci a sto se odnesuva za taa merka kako potreba mislam deka sega ne e i tolku nuzna a od psiholoski aspekt moze da ima i mnogu negativni posledici. Spekulaciite koi se plasiraat ne mora sekogas da imaat i ekonomska osnova.
Pozdrav!

Terminator_Sk
16.01.2009., 15:54
Koj si ja ima muvata na kapata.....

ili da prafraziram ... ko ce o cemu, vojnik o skracenju, a kurva o postenju...

Kakva devalvacija , kakvi bakraci...

SteleRules
16.01.2009., 17:14
Dali ke ima ili nema devalvacija na denarot ne bi prognoziral , no sto se odnesuva na gorniot tekst , toa sigurno ne e nekoja izmislica na "Steele" tuku formula po koja se odvivaat slucuvanjata nasekade na zemjinata topka. Postojat odstapki koi se dvizat od 2 do 6% vo zavisnost kakvi se ocekuvanjata od taa merka( devalvacijata) dali se ocekuva dopolnitelna devalvacija i sl.
Moe licno milsenje e deka relaksiranje na denarot (7-8%)trebase da se sluci i toa mnogu porano i ako se slucese ke bese stimulativna merka za domasnata ekonomija. Denes ne veruvam deka toa ke se sluci ili barem ne vo slednite 5-6 meseci a sto se odnesuva za taa merka kako potreba mislam deka sega ne e i tolku nuzna a od psiholoski aspekt moze da ima i mnogu negativni posledici. Spekulaciite koi se plasiraat ne mora sekogas da imaat i ekonomska osnova.
Pozdrav!

Deprecijacijata na domasnata valuta moze da ima anticipativno dejstvo vrz vrednuvanjeto na kapitalot na pretprijatieto. Toa ke se sluci, koga vo ekonomijata ili monetarnata politika na NB postojat realni uslovi vo bliska idnina da dojde do administrativno namaluvanje na vrednosta na domasnata valuta vo odnos na stranskite valuti. Ova, moze da gi pottikne sopstvenicite na slobodni paricni sredstva da kupuvaat akcii na pazarot na kapital, so sto bi go izbegnale rizikot od gubenje na vrednosta na domasnata valuta. Vo toj slucaj, bi se zgolemila pobaruvackata na akcii na pazarot na kapital, a nivnata cena ke se zgolemi na povisoko nivo.
Na ovoj nacin, koregiranata vrednost na akcite i kapitalot na pretprijatieto ke ja vgradi vo sebe visinata na depreciranata vrednost na domasnata valuta, pred taa realno da se sluci.
Vo slucaj na aprecijacija, procesot bi se odvival po obraten redosled.

samba
16.01.2009., 18:16
Aha da da,i jas mislam deka nema da devalvira:rolleyes:,aj ke pravime muabet za nekoj mesec!!!

Tuku,slusam u vtornik regulatorive ke go ripale bezinot i toa 10%:thumbsdow,se prasuvam na koja osnova go pravat toa i kako ke ja opravdaat odlukata :confused:
Pratat li be "strucnjacite" ova:January, Friday 16 2009 - 12:02:31
Crude Oil $34.80
▼0.60

...ili pak rabotat po necij diktat?!

Bk trejd
19.01.2009., 17:52
Dalu cenite na MSE USTE KE PAGJAAT??

urban
19.01.2009., 21:52

Ne be nema veke da pagaat.........
Kakvo prasane takov odgovor:biggrin:

Bk trejd
19.01.2009., 21:57
Ama znaes deka odgovorot e dobar
:)

BET-MAN
19.01.2009., 22:00
Kje pagjaat;)

Bk trejd
19.01.2009., 22:02
Zbaci uste da cekam pred investiranje/

n3xu5
20.01.2009., 17:50
Zbaci uste da cekam pred investiranje/

Zbaci da/

samba
21.01.2009., 01:20
Uhhhh..koliki li ce danas biti minus???...po meni otprilike jos 2% down:rolleyes:

SteleRules
28.01.2009., 09:51
Kolege, treba li malo kupovati danas?

samba
28.01.2009., 10:04
Kolege, treba li malo kupovati danas?

Mozda,ajde predlozi nesto.

Prota
28.01.2009., 10:20
MSE lici da pravi neko dno na ove cjene i da polako ide gore.
Bojim se samo ce mozda skociti 5%, pa ce im "vatrogasci" odma sa kofama isturiti nove ture.

:rolleyes:

SteleRules
28.01.2009., 10:21
Mozda,ajde predlozi nesto.

KMB jeftino izgleda.
Sto kazes?

samba
28.01.2009., 14:16
KMB jeftino izgleda.
Sto kazes?

Hmm,da slazem se,ali je tuzno sto nije jedina sto izgleda jeftino:)

OKA
28.01.2009., 16:28
KMB jeftino izgleda.
Sto kazes?
Stele! Pozdrav!!!
http://kompanii.investor.bg/?cat=10&cid=1247

SteleRules
28.01.2009., 20:32
Stele! Pozdrav!!!
http://kompanii.investor.bg/?cat=10&cid=1247

Sto treba da radim, kad si me doveo u dilemu?

a) Da kupim dionice Prvu investicionu banku BG.
b) Da kupim dionice KMB.
c) Da kupujem od obe dvje dionice.
d) Da ne kupujem niti jednu dionicu.

Zaokruzi slovo isprjed tocnog odgovora.

mk_trejader
28.01.2009., 21:13

b) Da kupim dionice KMB.

e) sacuvati vrjednost kapitala (ili bar toga sto je ostalo)

Master1
29.01.2009., 12:18
@Steele...
Cena dionica PIB je izuzetno jevtina u ovom trenutku, nikad niza. Razlog tome su njihove promasene investicije na Crnom Moru i u BG ski kurortima (Bansko).
PIB je najveca cisto bugarska banka, imaju velike dugove koje redovno servisiraju, nude najvece kamate za depozite, spread im je mali sve je u rukama dvoje vlasnika koji su i vlasnici nase UNI...
Ipak, s obzirom na rally bankarskih dionica u USA i EU zadnjih dana, sve je moguce...

SteleRules
29.01.2009., 12:23
@Steele...
Cena dionica PIB je izuzetno jevtina u ovom trenutku, nikad niza. Razlog tome su njihove promasene investicije na Crnom Moru i u BG ski kurortima (Bansko).
PIB je najveca cisto bugarska banka, imaju velike dugove koje redovno servisiraju, nude najvece kamate za depozite, spread im je mali sve je u rukama dvoje vlasnika koji su i vlasnici nase UNI...
Ipak, s obzirom na rally bankarskih dionica u USA i EU zadnjih dana, sve je moguce...

Oces reci da slovenci rasprodaju KMB na p/e - 1, da bi uvatili bolje prilike koje mogu i roknuti?

Za cudo, u ni jednom izvjestaju sto sam procitao u zadnjih mjesec dana nigde ne spominje se da je makedonski bankarski sektor ugrozen, do te mjere da bi se ocekivalo da doge do bankrota banke ili koje kakve akvizicije ili drzavne intervencije.
Nase banke nemaju izlozenost prema inostranih trzista da bi osjetili neki veci rizik njihovih plasmana.
Domace bankarske proizvode so klasicnog tipa i ne daju mogucnost izloziti banku na rizicne plasmane.
Isto tako, interesantno je to so u proslom razdoblju Stopanska Banka je izvrsila dokapitalizaciju od cca 20 mil eu, zatim Tnb je izvrsila dokapitaizaciju od cca 10 mil. eu., a KMB iako je u proceduri jos nije napravila dokapitalizaciju od preko 400 k dionica. Ove mjere pomenutih banki su preduzete da bi se zadrzala njihova likvidnost i poboljsao kreditni potencijal.
U istom smjeru, za poboljsanje likvidnosti banki su povecale pasivne kamate. Oni bi trebalo pozitivno utjecati na priliv novih depozita i na kreditni potencijal.
Dalje, aktivne kamate su rasle i pored nepromenjene referentne kamate NBM.
Nivo, riziko plasmana je poviseno, sto govori da su se banke usmjerile ka sigurnih i dobropoznatih (velikih) klijenta.
Pre izvjesnog vremena NBM je povisila kvocjent obaveznih rezervi i time smanjila nivo izlozenosti prema riziku banki.
Val izvlacenja depozita je nestao, sto bi moglo znaciti da za sad likvidnost banki zadovoljava potrebe ekonomije i graganstva u MK.
Na kraju, poslovanje nase KMB i ostalih banki u MK u 2009 g. bice tesko i sa smanjenim obimom rada i profita, ali daleko od katastrofalnih rezultata.
Ovo sto lie kao iz kabla kod KMB u zadnjih dana je "vjerovatno" reakcija nekih od fondova iz Slovenije, koje zele smanjiti rizik svojh plasmana pod pritiskom raznih izvjesca o mogucnosti za losi poslovnih rezultata na balkanskim prostorima u narednih mjeseci.
Drugog objasnjenja nemam.

pozz

Master1
29.01.2009., 13:29
@Stele...
Bankarske dionice nigde u svetu nisu osobito popularne zadnjih nekoliko meseci. Strah je zavlado nakon kolapsa najvecih. Taj sentiment je preovladao i kod nas. Mozda i bez razloga. Drasticno su gubile na ceni cak i najbolje bankarske dionice. Triju Mk banaka koje ce verojatno imati preko 80% profita 2008 u Mk bankarstvu.
Ma koliko nas bankarski sistem bio konzervativan, on nije postedjen svjetskih negativnih utjecaja. Nas je bankarski sustav preslab da bi izdrzao bilo kakvu turbulenciju u smislu naglog povlacenja depozita, ili naglog pretvaranja denara u devize, ili naglog pada izvoza, otpustanja radnika, manjeg priliva ino doznaka nasih gastrabajtera...Previse je rizicnih faktora koji bi mogli negativno utjecati...S druge strane postoje historijske prilike za jevtinu kupovinu vani, likvidnih, pogotovu bankarskih dionica, sa P/E<2 !
To ne znaci da su nase bankarske dionice lose na ovim cenama, vec da vani ima puno boljih i likvidnijih... Za one koji si to mogu priustiti i koje ne kaci nasa retro zakonska regulativa...

OKA
29.01.2009., 16:22
b) Da kupim dionice KMB.

d)

OKA
29.01.2009., 17:22
...Drugog objasnjenja nemam...pozz
Nashe ce "velike" banke, ako vec nisu, uci u biznis ciklus koji je poznat kao 2/3 (dvije trecine). Ili jednostavnije receno, to je stanje u kojem jedna trecina bankovnih filijala posluje sa dobitkom, jedna sa gubitkom i jednoj se daje shansa od nekih 3 do 6 mijeseci. Razlog je tome frapantni pad bankovnih aktivnosti koji je, i slijedi - pad kreditnih aktivnosti, doznaka, pad samog platnog prometa...
Veoma skupa aktiva vec polako gricka esenciju bankovnog kapitala. Polako, ali sigurno. Za ocekivati je pojavu novoga vala poskupljenja "novca", koji bi stvari krajem kvartala doveo i (zashto da ne?) na nivou 12 do 15% za eurodepozite.
Naplata kredita, od najmanjeg do najveceg klijenta, je sada vec nemogucha misija. Ne da se pomisliti stanje u vezi toga krajem godine. Reocena kreditnih portfolija i naravno nove i nove rezervacije.
Dividende nije za ocekivati (uspijeh je kada bi bile olanjske!), devalvaciju, pad poverenja, shtedishe koje jurishaju na shaltere... to i da ne pominjemo!
Teshko je dati prognozu koliko dolje mogu MK banke na kraju ove (ne)godine! Izvesno je da bi bio uspijeh ako ponove rezultate od prije nekih 3-5 godina! Ako stvari pogledamo s te razine, onda novac u ruke. Cvrsto zatvorene ruke!
P.S. Fundamente gledati dok razjareni bik trci ili, svejedno, ujeda grizli kingkongovskih omjera - je kao i cekati udicom na ulov shkotske nemani Nesi, na bregovima Ohridskoga jezera! I to na "hlebche"!!!

mk_trejader
29.01.2009., 18:02
Nashe ce "velike" banke, ako vec nisu, uci u biznis ciklus koji je poznat kao 2/3 (dvije trecine). Ili jednostavnije receno, to je stanje u kojem jedna trecina bankovnih filijala posluje sa dobitkom, jedna sa gubitkom i jednoj se daje shansa od nekih 3 do 6 mijeseci. Razlog je tome frapantni pad bankovnih aktivnosti koji je, i slijedi - pad kreditnih aktivnosti, doznaka, pad samog platnog prometa...
Veoma skupa aktiva vec polako gricka esenciju bankovnog kapitala. Polako, ali sigurno. Za ocekivati je pojavu novoga vala poskupljenja "novca", koji bi stvari krajem kvartala doveo i (zashto da ne?) na nivou 12 do 15% za eurodepozite.
Naplata kredita, od najmanjeg do najveceg klijenta, je sada vec nemogucha misija. Ne da se pomisliti stanje u vezi toga krajem godine. Reocena kreditnih portfolija i naravno nove i nove rezervacije.
Dividende nije za ocekivati (uspijeh je kada bi bile olanjske!), devalvaciju, pad poverenja, shtedishe koje jurishaju na shaltere... to i da ne pominjemo!
Teshko je dati prognozu koliko dolje mogu MK banke na kraju ove (ne)godine! Izvesno je da bi bio uspijeh ako ponove rezultate od prije nekih 3-5 godina! Ako stvari pogledamo s te razine, onda novac u ruke. Cvrsto zatvorene ruke!
P.S. Fundamente gledati dok razjareni bik trci ili, svejedno, ujeda grizli kingkongovskih omjera - je kao i cekati udicom na ulov shkotske nemani Nesi, na bregovima Ohridskoga jezera! I to na "hlebche"!!!

ja bi samo dopunio da je KMB banka bez "dominantnog institucionalnog vlasnika" sto nije slucaj kao sa TNB (kakav takav NLB Ljubljana), OHB (Societe), STB (NBG) i ne verujem da bi u slucaju scenarija kolegi OKA, bilo ko mogao da dokapitalizira KMB ili uradi sub-ord kredit (dokle je onaj "dokap" na 6500 ?? )

Master1
30.01.2009., 11:44
Mislim da se krediti, a narocito gradjanski, vracaju redovno, iz razloga sto su plasirani pre svega onima koji rade u drzavnoj administraciji, ili onima koji imaju za zirante uposljenike u drz.administraciji ili u jacim kompanijama. Hipoteke za vece kredite su u razmeri 1:2, narocito ako su zalog nekretnine, i bira se sta ce se prihvatiti kao zalog. Ukoliko kamate za Eur-e porastu preko 10% (licno ne verujem da ce ici vise od 8%), onda ce nastati prava navala depozita u banke. Naravno da je takva kamata nemoguca jer nema gde da se plasiraju tako skupi devizni krediti.
Ne mislim da je situacija sa Mk bankama losija nego sa svetskim bankama. Naprotiv. Naravno da ce mozda propasti, spojiti se ili prodati se, vecina manjih banaka, ali za nekoliko vecih, mislim da nece biti problema. I pored svih negativnosti o kojima sam vec ranije pisao.
I najnovija vest: uvodi se mesecna naknada za vodjenje transakcionih racuna gradjana. Suma je 15,00 denara mesecno. Kada se to pomnozi sa brojem tih racuna, onda je jasno da ce to biti lep dopunski prihod za Mk banke.

OKA
30.01.2009., 11:59
I najnovija vest: uvodi se mesecna naknada za vodjenje transakcionih racuna gradjana. Suma je 15,00 denara mesecno. Kada se to pomnozi sa brojem tih racuna, onda je jasno da ce to biti lep dopunski prihod za Mk banke.Opet sitna potkradanja "pucanstva", hebem mu mater! Ako je tacno, naravnno da smijesta gasim sve transakcione, zacuvam jednu! :thumbsup:

Master1
30.01.2009., 12:19
Ako ostane na tom paushalu, nista strasno. Cena za ceo mesec je kao za jedan primerak dnevnih novina. Nije skupo za komoditet rada sa vise banaka i vecu sigurnost koja se dobija. Skupo ce biti ako se naplacuje svaka transakcija, kao kod pravnih subjekata. A to ce verovatno biti sledece.

samba
30.01.2009., 12:43
I najnovija vest: uvodi se mesecna naknada za vodjenje transakcionih racuna gradjana. Suma je 15,00 denara mesecno. Kada se to pomnozi sa brojem tih racuna, onda je jasno da ce to biti lep dopunski prihod za Mk banke.

Neka neka,treba jos da pojacaju,malo je to za raju.:rolleyes:

n3xu5
30.01.2009., 17:11
OD KADE OVAA DEZINFORMACIJA????????????

dimges
30.01.2009., 17:42
Neka neka,treba jos da pojacaju,malo je to za raju.:rolleyes:

stara vest..STB naplaka transakcioni usto odamno, a duri i na kniskite uste pred nekoja godina imase nekoja davacka ako imas pomalku od 300mkd...

ProFit
30.01.2009., 22:54
:) i PCB isto 15,00 mesecno od 01.02.2009...

Master1
03.02.2009., 12:39
Skoro 1 mil. Eura prometa danas na MSE...

mihail
03.02.2009., 13:33
Skoro 1 mil. Eura prometa danas na MSE...

вторник, 03 февруари 2009
Блок трансакција

Ве известуваме дека ја објавуваме блок трансакцијата со акциите на:

ЕУРОЛИНК Осигурување АД Скопје
Шифра: ЕУОС
Вид на ХВ: обични акции
Пазарен сегмент: Редовен пазар – Слободен пазар
Номинална вредност: 1.000 ЕУР
Количина: 800
% од основната главнина: 25%
Цена по акција (во денари): 61.410,00
Вредност на трансакција (во денари): 49.128.000,00

pozdrav!

MKD977
03.02.2009., 16:22
A sto se slucuva vo RZLV, Арцелормиттал Скопје (ЦРМ) Скопје
Vo poslednive 5 dena istrguvani se poveke od 35.000 akcii
Koj izleguva a koj vleguva na ovie ceni?

Master1
04.02.2009., 02:19
вторник, 03 февруари 2009
Блок трансакција
ЕУРОЛИНК Осигурување АД Скопје
Вредност на трансакција (во денари): 49.128.000,00

Pre par dana je bila jos jedna takva transakcija. Cini se da gazda Trifun vise nije gazda u Eurolink Osiguranju...Ko je kupac?

homer_mkd
04.02.2009., 09:07
A sto se slucuva vo RZLV, Арцелормиттал Скопје (ЦРМ) Скопје
Vo poslednive 5 dena istrguvani se poveke od 35.000 akcii
Koj izleguva a koj vleguva na ovie ceni?

niti nekoj vleguva, niti nekoj izleguva.
35000 parcinja rzlv se sitna boranija.

Prsti
05.02.2009., 00:23
TAPAAAAA....:thumbsdow
Ali za edno 200g, a moze i jace, med i mleko, ko prezivi pricace....:biggrin:

dimges
05.02.2009., 07:42
:) i PCB isto 15,00 mesecno od 01.02.2009...

vcera prosetav po nekoj banki...tie tvrdat, (ke proveram i vo nadlezno mesto) deka se naplaka 15 mkd mesecno AKO imas transakcija toj mesec, ako nemas ne se naplaka ; isto taka za stedni kniski NEMA troskovi, samo ako zatvaras 200mkd..no i ako zatvoris kniska, transakciska ako ti otvorile kaj niv ne smeat da ja zatvorat...
..no ima prednost od mnogu transakciski, koga ke te brkaat doveriteli i izvrsiteli im itvaras poveke rabota :biggrin:

samba
05.02.2009., 12:35
Nazdravje bricenje "eksperti":thumbsdow

МИНИСТЕРОТ ВЕЛЕ САМАК ПРИЗНАВА

Странците се откажуваат од Бунарџик

Четири странски компании, кои годинава планирале да градат свои фабрики во зоната, целосно ги откажале своите инвестиции во Македонија, а две од нив како поповолни за вложување ги одбрале Србија и Турција

Слободната економска зона Бунарџик кај Скопје остана речиси празна, и покрај најавите од Владата дека во неа повеќе нема да има место за градење. Министерот за странски инвестиции Веле Самак признава дека четири странски компании, кои годинава планирале да градат свои фабрики во зоната, целосно ги откажале своите инвестиции во Македонија. Тој не ги открива нивните имиња, но објаснува дека се работело за реномирани западноевропски производители. На две од нив Македонија, според Самак, им била топ 2 дестинација за инвестирање, но поради рецесијата, одлучиле да не го прошируваат бизнисот во ниту една земја, па ниту во Македонија. Другите две компании, од која едната е "Грудхост" од Данска, иако ги разгледувале условите за инвестирање во Македонија, одлучиле бизнисот да го шират во други земји. Како поповолни за вложување ги одбрале Србија и Турција, вели министерот за странски инвестиции Веле Самак.
Пред точно половина година, на свеченоста за поставување камен темелник за нова трафостаница во Бунарџик, министерот Самак изјави дека за шест месеци во зоната веќе нема да има место за нови инвеститори. Тогаш тој рече дека до пред две години Бунарџик потсетувала на "скршени соништа, на ливадата на заборавени ветувања", а сега е големо градилиште.
Денес, по половина година од изјавата на Самак, во Бунарџик се е по старо. Единствено целосно изградена е фабриката на "Џонсон контролс", а во изградба е само објектот на "Џонсон Мети".

dimges
05.02.2009., 13:21
ajde dosta so predvremena sdsm propaganda...vlezot ili otkazuvanje na stranskite kompanii mnogu malku zavisi od vlasta..a sto so restartiranjeto na Bucim cija "zasluga" e toa..?..se se toa Ekonomski raboti.. a ako mislis deka vlasta treba da im dade bespari struja i drugi beneficii, takvi investitori Sikter..od niv samo steta ima, Silmak i Feni se tipicni primeri.. a za Vest ne sakam da zboruvam, apla e za sdsm, beter i od Utrinski Vesnik..iako e vmro na vlast, samo Vecer i Latas slepo gi podrzuva, a sdsm koj e vo opozicija e podrzan od 2 pa i 3 neobjektivni vesnika.. i posle koj e kriv ako i za toa dobieme kritika od EU...
.. a Sekerinska se isprci da krititikuva pred 4-5 dena za epidemijata na zauski i koga izleze deka tie se vinovni bukvalno se po*raa.. a treba da dobijat tuzbi sega od site zaboleni cii deca togas ne bile vakcinirani....bez obzir sto ministerot za zdravstvo najverojatno i togas bil od albanska partija, nego go bira aktuelnata vlada.....
..pa i sega sdsm ja kritikuva vladata na vmro za bilo koe ministerstvo i bilo koj minister..

BET-MAN
05.02.2009., 13:33
ajde dosta so predvremena sdsm propaganda...vlezot ili otkazuvanje na stranskite kompanii mnogu malku zavisi od vlasta..a sto so restartiranjeto na Bucim cija "zasluga" e toa..?..se se toa Ekonomski raboti.. a ako mislis deka vlasta treba da im dade bespari struja i drugi beneficii, takvi investitori Sikter..od niv samo steta ima, Silmak i Feni se tipicni primeri.. a za Vest ne sakam da zboruvam, apla e za sdsm, beter i od Utrinski Vesnik..iako e vmro na vlast, samo Vecer i Latas slepo gi podrzuva, a sdsm koj e vo opozicija e podrzan od 2 pa i 3 neobjektivni vesnika.. i posle koj e kriv ako i za toa dobieme kritika od EU...
.. a Sekerinska se isprci da krititikuva pred 4-5 dena za epidemijata na zauski i koga izleze deka tie se vinovni bukvalno se po*raa.. a treba da dobijat tuzbi sega od site zaboleni cii deca togas ne bile vakcinirani....bez obzir sto ministerot za zdravstvo najverojatno i togas bil od albanska partija, nego go bira aktuelnata vlada.....
..pa i sega sdsm ja kritikuva vladata na vmro za bilo koe ministerstvo i bilo koj minister..
Se slagam okolu predizbornata propaganda, ama isto taka se slagam deka ovie se pos**a koga reklamiraa na golemi zvona deka kje bide tepanje za vo Bunardzik. Jas sum pobornik na parolata "sraboti pa pofali se". Ovde e povekje od ocigledno deka se raboti obratno i ne treba da bides niciv simpatizer za da go svatis toa. Ako drzavata odi vo pogresna nasoka treba nesto da se smeni i toa e toa. Ako toa treba da bide vladata, so be it. Nie samo treba da bideme korektni i stvarno da kritikuvame koga za toa ima potreba, posto cenzura nema nikomu da pomogne. Duri ni na ovie segasnive...

samba
05.02.2009., 13:53

Kakva propaganda be druze???...sto se zapali tolku od vistinata vo Bunardzik,pa toa go priznavaat licno od vladata.....ili mozda "strucnjakot" Vele Samak laze:rolleyes:pa ne gledas li deka sekoj normalen investitor ja odbegnuva Makedonija,a onie investitori koi sto se veke ovde,gledaat kako da izbegaat i da go preflat kapitalot vo naseto sosedstvo.Sto mislis zasto e toa taka,zaradi sdsm mozda:confused:...ne gledas li deka narodot ni e isplasen od pritisocite koi sto gi pravat "strucnjacite" na sekoj cekor:thumbsdow.Ako namerno ne sakas da ja vidis realnosta,toa e veke druga rabota!!!
Balonot na strucnjacite,kako i na sekoj totalitaren i populisticki rezim,sigurno ke pukne,samo problemot e sto eksplozijata najveke ke ja osetime nie,obicnite gragjani.

dimges
05.02.2009., 14:30
Se slagam okolu predizbornata propaganda, ama isto taka se slagam deka ovie se pos**a koga reklamiraa na golemi zvona deka kje bide tepanje za vo Bunardzik. Jas sum pobornik na parolata "sraboti pa pofali se". Ovde e povekje od ocigledno deka se raboti obratno i ne treba da bides niciv simpatizer za da go svatis toa. Ako drzavata odi vo pogresna nasoka treba nesto da se smeni i toa e toa. Ako toa treba da bide vladata, so be it. Nie samo treba da bideme korektni i stvarno da kritikuvame koga za toa ima potreba, posto cenzura nema nikomu da pomogne. Duri ni na ovie segasnive...
.. i jas se slagam so tebe, ne gi branam jas "strucnjacite" od ovaa ama i od site dosegasni vladi... no ima eden faktor koj mora da go priznaeme, a koj opozicijata dobro go znae ama ke go obelodeni ako po nekoj slucaj dojde na vlast; imeno Makedonija e totalno diskriminirana i uceneta, najpoveke poradi svojata zatvorenost i nezainteresiranost za silen stranski faktor; eve Island kade site banki otidoa vo pm, pa i drzavata, demonstracii i neredi, NE sakat da vlezat vo EU ama EU bara Zabrzano da vlezat..zosto ?.. pa Rusija ponudi 4 MRD$ za voena baza i sega EU se uprdi...isto taka i Srbija ima blanko ponuda za vlez vo EU, zaradi Ruskiot grb..da ne osvezuvam zosto vlegoa vo EU pun k*r skapani drzavi, ne samo Rumunija i Blgarija, pa i baltickite drzavi se problematicni, pa i Polska i Ungarija... kolku sme diskriminirani pokaza i edna navidum sporedna rabota, prvenstvoto vo rakomet, kako bese tretiran Lazarov, topscorer ama i top asistent a go tretiraa kako 13 prase.. a da bese Lazarov od druga drzava drugo ke bese..
.. i sto ke se lazeme, kako i vlasta deka ke nagrnat investitori taka i opozicijata sto ja kritikuva vlasta..ako ima interes tie ke dojdat... no dali vredi i da dojdat novi investitori, pa da kazema po 6-7 meseci taa firma ako propaga, site rabotnici ke gi nabrka, samo ke im gi poremeti planovite..jasno e deka vo Bunardjik se gradi za svetski pazar, ne za MK pazar... a analizite i varijantite neka gi dade nekoj neutralen ekonomski strucnjak, ne provladini ili opozicioni mediumi...vprocem imase pred nekoj den deka Grcija najavi povlekuvanje na kapital od Grckite banki vo Srbija i Romanija, pa jas ne gledam deka tamu se nastrvija mediumite protiv aktuelnata vlast...biznisot si e biznis... mec so 2 ostrici...bez silen domasen pazar i domasno proizvodstvo se e nestabilno i luk i voda..ova vazi i za Kina, a ne samo za edna mala Makedonija

dimges
06.02.2009., 12:51
Nazdravje bricenje "eksperti":thumbsdow

МИНИСТЕРОТ ВЕЛЕ САМАК ПРИЗНАВА

Странците се откажуваат од Бунарџик

Четири странски компании, кои годинава планирале да градат свои фабрики во зоната, целосно ги откажале своите инвестиции во Македонија, а две од нив како поповолни за вложување ги одбрале Србија и Турција

Слободната економска зона Бунарџик кај Скопје остана речиси празна, и покрај најавите од Владата дека во неа повеќе нема да има место за градење. Министерот за странски инвестиции Веле Самак признава дека четири странски компании, кои годинава планирале да градат свои фабрики во зоната, целосно ги откажале своите инвестиции во Македонија. Тој не ги открива нивните имиња, но објаснува дека се работело за реномирани западноевропски производители. На две од нив Македонија, според Самак, им била топ 2 дестинација за инвестирање, но поради рецесијата, одлучиле да не го прошируваат бизнисот во ниту една земја, па ниту во Македонија. Другите две компании, од која едната е "Грудхост" од Данска, иако ги разгледувале условите за инвестирање во Македонија, одлучиле бизнисот да го шират во други земји. Како поповолни за вложување ги одбрале Србија и Турција, вели министерот за странски инвестиции Веле Самак.
Пред точно половина година, на свеченоста за поставување камен темелник за нова трафостаница во Бунарџик, министерот Самак изјави дека за шест месеци во зоната веќе нема да има место за нови инвеститори. Тогаш тој рече дека до пред две години Бунарџик потсетувала на "скршени соништа, на ливадата на заборавени ветувања", а сега е големо градилиште.
Денес, по половина година од изјавата на Самак, во Бунарџик се е по старо. Единствено целосно изградена е фабриката на "Џонсон контролс", а во изградба е само објектот на "Џонсон Мети".

VEST denes pak pisuva so Bombasticen naslov
ОТКАКО ВЛАДАТА ГО ПОНИШТИ ТЕНДЕРОТ
И Германците се разочараа во Македонија
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=163167&idg=9&idb=2592&rubrika=Makedonija

.. a ako se procita se gleda deka kajnas ne moze da se resavaat tenderi za vreme na izbori, znaci vladata ne e kriva..baska ima i drugo

: Лошото искуство на германските компании со Македонија влече корен уште од 1997 година, кога автомобилскиот гигант "Ауди" дојде со готов проект за изградба на своја фабрика во Македонија, но Владата на тогашниот премиер Бранко Црвенковски го одби.

a se sekavam kako i zasto bese toa...

ProFit
06.02.2009., 14:09
poleka opustete se... :biggrin:
nema golema razlika a SDSM a VMRO, zatoa i sme sega na derece na Afrika vo srede Evropaa... na toa se rabotese od pocetok makotrpno i vo kontinuitet i ne bese bas lesno da se dovode do ova derece narodot... a da ne bese narodot oFca nemase da dozvoli da go sisaat i da go e-bavaat koj i kako stignat kakvi ti ne seLJanduri i na tolku eFtini fazoni... itn itn

zato idemo lagano, pianoo... ;)

samba
06.02.2009., 17:13
[QUOTE=dimges;470125]VEST denes pak pisuva so Bombasticen naslov
ОТКАКО ВЛАДАТА ГО ПОНИШТИ ТЕНДЕРОТ
И Германците се разочараа во Македонија
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=163167&idg=9&idb=2592&rubrika=Makedonija
.. a ako se procita se gleda deka kajnas ne moze da se resavaat tenderi za vreme na izbori, znaci vladata ne e kriva..baska ima i drugo

Kakvo resavanje za vreme na izbori be druze,a go procita li ova:

"Разочарувањето е затоа што Владата чекаше шест месеци за да го поништи на крај тендерот, и со тоа испрати лош сигнал кон сите други евентуални инвеститори од Германија".

grim de witt
06.02.2009., 17:52
Zošto nekoj voopšto i bi vložil vo Makedonija koga ne dobiva skoro nikakov lokalen pazar na koj bi možel so minimalni trošoci i komplikacii da gi plasira proizvodite. Ako naprai fabrika u Vojvodina dobiva vo krug od 100km tripati poveće luđe so dvapati pogolema kupovna moć, nego ako napravi vo Bunardžik.

I od dvata miliona potrošuvači vo Makedonija, Šipcive samo gledaat kako da ne platat danoci, pridonesi i sl. Zagledajte samo koga Šiptar kupuva vo šiptarska prodavnica. Vo 80% slučai koristat evra. Pola od onoa bulite i ne znaat kako izgledaat denari.