PDA

View Full Version : Rudnik soli Tušanj

val
11.10.2006., 16:24
taj rudnik kotira izpod granskog prosjeka po P/BV. njegov P/BV je 0,31, a za granu je 2 i nesto pored. naravno tu su i drugi ratios po kojima je puno slabiji. vrlo verovatno ce im se vec ove godine prodaja puno povisiti pa tako ce im se popraviti i profitabilnost. sigurno sa sanacijom solane tuzla i tvornice sode tuzla (vec su je pruzeli turci) ce se i puno povisiti njihova prodaja. kakve imaju planove te dvije kompanije, to bi moglo znaciti i 200% visu prodaju za rudnik soli. tada ce i profitabilnost doci na svjetsku granu. to znaci, da bi se tada i cijena mogla pribliziti svetskoj grani u proizvodnji slane vode. to bi znacilo, da bi mogla blizu tromjestne brojke ili i iznad nje.

mozda ce i prije tog datuma turci kupiti taj rudnik jer je slanica, koju crpe iz njega osnovna surovina za tvornicu sode i solanu (koja im je isto interesantna).

verovatno i iz tih razloga investitori kupuju te dionice. valjda se to cini interesantno i hypu i njegovim fondovima (Hypo South Eastern European Opportunities upravlja sa 55,8 milijona €). zamislite da oni uđu sa 2% portfelja. to znaci, da im treba 40.000 komada.

jucerasnje trgovanje i danasnja reakcija trzista moglo bi nagovestiti nesto takvo.

tuzlak
11.10.2006., 16:40
Gospodo, glede rudnika Tušanj imajte na umu - Rudnik je opterećen sa 89 milliona KM šteta usljed slijeganja terena u Tuzli i oštećenja objekata i to samo do 1989 god- PRAVOSNAŽNIH !
Po Zakonu o rudarstvu, štete nastale ekploatacijom bilo kojeg resursa obavezan je platiti štetnik, odnosno Rudnik, u ovom slučaju Tušanj. To znaju i mala djeca ovde u Tuzli, ali očigledno ne i vi u HR i SLO.
Ako igrate na kraće staze OK, ali dugoročno ??????

val
11.10.2006., 17:05
kako onda objasniti, da toga nema u bilansima niti u revizijskim izjestajima? niti ih vode van bilansa.

ribar
07.11.2006., 09:22
sta kazu do kada ovo ide i gdje izaci neki pricaju do 50KM no to mi je malo previše, koliko se treba kupiti da odabrani izađu na 50KM kako bi oni zeljeli i da se poslije smiju

Znamsve
07.11.2006., 18:28
sta kazu do kada ovo ide i gdje izaci neki pricaju do 50KM no to mi je malo previše, koliko se treba kupiti da odabrani izađu na 50KM kako bi oni zeljeli i da se poslije smiju

Trebao si danas izaći! :confused:

Od danas počinje kliziti prema dole! ;)

hercegovac
08.11.2006., 10:07
Pa ti si prorok...Šta misliš o Velefarmaciji?

ribar
14.11.2006., 09:01
vfar je jako dobra triba to uzeti, kaj vi velite

Znamsve
14.11.2006., 18:12
vfar je jako dobra triba to uzeti, kaj vi velite

Dijelim isto mišljenje - vrlo perspektivna dionica! :)

tuzlak
15.11.2006., 08:48
Pa što onda ne uzimate ?? Ja sam je uzeo prošle godine po 1,2 a prodao mjesec dana poslije po 1,5 KM. Posloje je pala na 0,50.
O toj VFAR se ništa ne zna, atraktivno je samo ime.
Imam osjećaj da ovde ima lica koja se predstavljaju na više načina, pa pišu u stilu - bio si u pravu ... kako si pametan...trebao sam te poslušati...ma kome vi to ???:thumbsdow :thumbsdow :thumbsdow

tuzlak
15.11.2006., 08:55
I šta ima veze VFAR sa Rudnikom Tušanj ??
Ako imate pitanja jedan za drugog idite preko privatne pošte kao , a ne šatro "šta misliš o ovome ili onome".
Ovde to neće niko popušiti.

amer
22.11.2006., 11:04
Dali postoji neki poznat razlog za divljanje cijene Solane Tuzla (SOLTRK2)? Skoro +100% u zadnjih 20 dana?

Samo postavljam to u pravu temu, a interesira i mene, ova sol je uistinu nejveće zlato i BIH u zadnjih 6 mjeseci. Može li netko objasniti ?

nidje_veze
22.11.2006., 11:16
Trebao si danas izaći! :confused:

Od danas počinje kliziti prema dole! ;)

pa dođe on i na 50...znaš meeeee

andy
22.11.2006., 11:40
pa dođe on i na 50...znaš meeeee

Osnovno je pitanje bilo: zna li se zašto je došao na 50.

A za šišanje :eek: nije nikad kasno:

SOLTRK2 Solana dd Tuzla 22.11.2006 AVG 49,97 %CHG 2,75 BID 49,9700 ASK59,5000 VOL 3452 VOLK 172513,5300

Soprano
22.11.2006., 21:56
perspektivna dionica, probili smo 50 i tu se stvara brana na bidu, ispod vise ne idemo

amer
22.11.2006., 22:28
Još jedanput molim ako neko može ukratko, da objasni ovaj silan rast. Pravo je čudo kako se o ovom nije skoro ništa pisalo, a ispada vjerojatno najbolja akcija u BIH, a plus toga visoko likvidna. Molim lijepo za par rijeći, da bar shvatim u čemu je catch.

ladjo
22.11.2006., 23:14
Nedavno je neka turska kompanija kupila fabriku SODASo Lukavac kod tuzle.
posto im je osnovna sirovina za proizvodnju SOL, prica se da zele da preuzmu i rudnik soli, sto bi bio logican potez, jer bi time smanjili troskove proizvodnje.

nevaljalko
22.11.2006., 23:33
jas sam govorio da se od jepsr jepmr i solane očekuje puno prije mjesec i pol ali su obrisali moj post a pitajte momke koji su po tome kupili bar 1000 komada jel imk sad drago.

ladjo
22.11.2006., 23:39
:))

a imas li kakvih savjeta za buducih mjesec i pol? :cool:

nevaljalko
22.11.2006., 23:51
imas na pm

nevaljalko
22.11.2006., 23:53
brisi brisi

DEX
22.11.2006., 23:55
Moj citav porfelj na SASE je upravo Solana Tuzla.
Kupovao pre oko 3 meseca po 15-17KM.
Kako sam znao: :grouphug:
Planirao izlazak na 100% ali iznenada :saptac: pa je cuvam za sada.

tuzlak
23.11.2006., 09:09
Neka kompanija iz TR čiji se naziv izgovara otprilike Šiše Džam (nemam pojma šta to znači) uzela je firmu Soda Lukavac. U TR proizvodi staklo za šta je potrebna teška soda koja se trenutno ne proizvodi u Lukavcu ali navodno oni će to pokrenuti. Sirovina za proizvodnju sode je tzv. slanica (izlužena kamena so) koja dolazi sa planine Majevice iznad Tuzle, jer se ekploatacija u samom gradu napušta zbog ogromnih šteta od slijeganja terena u gradu. Onaj ko dobije koncesije na slanicu diktira cijenu svim koji je koriste kao sirovinu (Solana; Polihem itd). Obje dionice će još rasti, to je van svake sumnje, ali nisam siguran da Turci imaju snage da uđu u oba projekta istovremeno. Mislim da će sa vremenom pokrenuti proizvodnju stakla, jer Tuzla obiluje i drugom osnovnom sirovinom za proizvodnju stakla - kvarcnim pijeskom !

amer
23.11.2006., 09:40
Hvala svima. A može neko da objasni zašto se o rudniku ovdje na forumu pisalo tako malo - znači nije bilo puno onih koji su skontali scenu, ili ? Još, gdje pronači rezultate, bilans, jer ovo na SASE ne radi već treći dan ?

A evo baš i čitam neke vijesti iz 2002 (vidi dolje) kad se rudnik potopilo zbog tektonskih problema, bilo je onda diskusije oko stabilnosti i poslije potapanja. Kakva je sad situacija - prijeti li još mogućnost pomicanja zemljišta zbog rudnika ?

Moguća je kataklizma
"Tuzla nije spremno dočekala zatvaranje Rudnika soli. Podizanje nivoa podzemnih voda neminovno će dovesti do slijeganja terena, a moguća su i horizontalna pomjeranja blokova, pogotovo u strogom centru grada.

U rudnik Tušanj doticat će prirodna voda i slanica sa nedovoljnom količinom soli. To će dovesti do otapanja kamene soli i taj proces se neće moći kontrolirati. Sve to može dovesti do pojava tzv. proloma, gdje će bukvalno pojedini dijelovi grada u samo jednom trenutku propadati u zemlju i po nekoliko desetina metara. Moguća katastrofa mogla bi se spriječiti ili ublažiti tako što bi se napravilo nekoliko bušotina i ispitalo gdje se nalaze šupljine. Nakon toga bi se prazan prostor ispod zemlje popunjavao čvrstim materijalima. To jeste skup proces, ali ukoliko se općinske i kantonalne vlasti ozbiljno ne okrenu rješavanju ovog problema, situacija će vrlo brzo izmaći kontroli."

Taj
23.11.2006., 10:05
Tako hitno kako je otišlo gore, če iti dole. To nije banka, nije telekom, pharma,..to je rudnik. i to soli...

cesco
28.11.2006., 16:00
Moj citav porfelj na SASE je upravo Solana Tuzla.
Kupovao pre oko 3 meseca po 15-17KM.
Kako sam znao: :grouphug:
Planirao izlazak na 100% ali iznenada :saptac: pa je cuvam za sada.

Pa lijepo ali kako onda sada komentiras ovaj pad sada je na 45km, dali je to samo neka korekcija ili je moguce da nece ici uopce preko 50km...

panzer
28.11.2006., 21:54
ali nisam siguran da Turci imaju snage da uđu u oba projekta istovremeno.

U pitanju je firma koja djeluje u 12 zemalja na tri kontinenta i ima godišnje promete više od 12 mlrd USD i ako procjene da treba ići u dalje širenje na području TK to će uraditi tj. "snage" imaju dovoljno ali kao i uvijek djeluju racionalno - prvenstveno će gledati na isplativnost tih projekata.
Kao što je i Efes beverage group nakon pregleda stanja u Pivari Tuzla odustao jer ulaganje nije imalo ekonomsku opravdanost.

DEX
28.11.2006., 22:58
Pa lijepo ali kako onda sada komentiras ovaj pad sada je na 45km, dali je to samo neka korekcija ili je moguce da nece ici uopce preko 50km...

Nemam komentara, prodao sam Solanu Tuzla iznenada ovih dana...(dovoljno mi je bilo 200%) i kupio deonicu gde u odnosu na sadasnju situaciju ocekujem veci prinos... (jutros sam pisao o tome)

ribar
01.12.2006., 09:51
misli li tko da se moze kupiti ovo na 35 sljedeci tjedan

DEX
03.12.2006., 19:14
Definitivno treba-lo loviti Rudnik Tusanj na ovoj korekciji.:thumbsup:

Videcemo kako ce se nadalje odvijati situacija...

ladjo
09.01.2007., 19:41
trenutna cijena 45km.

sta mislite, ima li prostora za rast cijene?

cesco
05.02.2007., 16:03
Vidim vec dugo nije nitko piso na ovu temu pa me zanima ako netko ima neke novosti vezane uz rudnik soli? U zadnje vrijeme tj. vec dosta dugo nikakvog znacajnijeg porasta, zapravo samo se crveni sve a promet i dalje se drzi na oderedenom volumenu vecem....

gustavo
05.02.2007., 16:19
Vidim vec dugo nije nitko piso na ovu temu pa me zanima ako netko ima neke novosti vezane uz rudnik soli? U zadnje vrijeme tj. vec dosta dugo nikakvog znacajnijeg porasta, zapravo samo se crveni sve a promet i dalje se drzi na oderedenom volumenu vecem....

Po koliko si kupio, ako nije tajna?

cesco
06.02.2007., 10:43
a cuj negdje 1k, al kakve to veze ima,mene zanima ako znas sta se desava tamo?Zadnje kaj je bilo je da su ti turci je trebali preuzet a sta sada??

dalmar
06.02.2007., 12:50
Dobar dan. Zamolio bih nekoga tko zna zbog čega je ovakvo stanje u Rudniku soli Tušanj da nam kaže (čitaj nikako na zelenu granu). Hvala!

ladjo
06.02.2007., 19:09
a prije 3sedmice je krenula prica da se u nepustenima jamama rudnika treba poceti lagerovati plin. svi su ZA ali opstina tuzla nece ni da cuje, ni pot koju cijenu nece to dozvolit.

mozda to ima kakve veze, neam pojma...

cesco
07.02.2007., 13:17
A da nije mozda u planu neko preuzimanje ili nesto? jel cijena se jako rusi u zadnje vrijeme, evo samo danas pad od 5%...pa sta stvarno nitko nezna nista u vezi rudnika soli?

eculov
07.02.2007., 13:19
procitao sam da ce privatizacija solane biti u 2008 godini a sto znaci da i ovaj rudnik tada negdje ili kasnije. Ovo bi mogao biti razlog da pada cijena + navodi sa skladistenjem plina protiv cega je nacelnik 100%.

cesco
07.02.2007., 13:22
Pa sta vec sada poceli rusit cijenu a prodaja ce bit za godinu dana???Ma mislim da se nesto dogada sta ce biti malo ranije nego godinu dana ali neznam sta je zasluzilo takav pad...

hercegovac
08.03.2007., 09:50
Kakav je komentar na jučerašnji promet od 1 mil,km?

eculov
08.03.2007., 10:39
Dragi forumasi,

ja bih samo da prenesem ono sto se suska, a to je da Rudnik soli ide gore a zasto to jos neznam. Vjerovatno cemo saznati ako do ovoga dodje kada bude vec kasno...

dalmar
09.03.2007., 13:58
Dobar dan dobri ljudi. Ako netko ima bid and ask za Rudnik soli Tušanj. Hvala!

pvarot
14.03.2007., 12:07
Dal neko zna šta če se desiti sa RSTTR? Danas izgleda kao da samo H1 i A1 nabire, kad je prošle dane bilo videti od svih učesnika na tržištu, da kupuju... do kud može da krene i ako ima netko knjigu dioničara, bilo bi super:)

Pozz

mikisa
16.03.2007., 12:20
Turci Soda Sanyai preuzimaju Tušanj! Cijena 1,50 BV!!
A uprilog vam šaljem već staru Analizu kad je cijena bila početna....al nije loše za pročitati...

pvarot
16.03.2007., 13:46
Možeš staviti link na to? Gde si to čuo?

nidje_veze
16.03.2007., 13:58
kazu da je dezinformacija...plasirano da se poklopi sa posjetom ovog Turcina sto je dosao u Tuzlu.

boss
16.03.2007., 14:00
koliko je to 1,50 BV, izrazeno u novcu

hercegovac
16.03.2007., 15:21
Istina da su u zadnjevrijem prometi veliki i da cijena ide gore,al malo mi skupo ti 1,5 BV. To je oko 150 km!!!??:confused: E neznam vrijedili to toliko, meni ne!

mikisa
18.03.2007., 17:13
Tušanj u narednih 5 dana 100 km ????:confused:

hercegovac
19.03.2007., 13:37
Ovaj rudnik soli tušanj mi nije jasan???? Čuj 90 km?

andy
19.03.2007., 13:50
Ovaj rudnik soli tušanj mi nije jasan???? Čuj 90 km?

A čovjek več jučer rekao 100. Pa strpi se do sutra.:thumbsup:

DEX
19.03.2007., 14:27
Definitivno treba-lo loviti Rudnik Tusanj na ovoj korekciji.:thumbsup:

Videcemo kako ce se nadalje odvijati situacija...

Na ovo sam skrenuo paznju pre 3 meseca.:thumbsup:
Fino, vise od 100%

Da vidimo sta je sledece dobro na SASE... ;)

ladjo
28.03.2007., 20:28
moze li neko uz pomoc teh. analize ili drugih pokazatelja nam reci do koje cijene bi korekcija rudnika mogla ici?

hvala lijepo.

galiot
24.05.2007., 08:54
Jednu od najvećih poslijeratnih investicija Rudnika soli Tušanj Tuzla predstavlja nabavka garniture za bušenje. Nova garnitura je koštala oko 500.000 maraka, a služiće za pozicioniranje pokretnih kolona cijevi i remonte na bušotinama.

„Ovaj projekat je prvenstveno namijenjen potrebama rudnika na Tetimi i pomoći će u svakodnevnim radovima. Do sada su ove poslove, za naše potrebe, obavljale firme iz Hrvatske koje su imale ovu opremu. Sada će to biti mnogo jednostavnije, efikasnije i, što je najvažnije, mnogo jeftinije”, kaže doc.dr. Amir Sušić, tehnički direktor Rudnika soli Tušanj Tuzla.

Inače, u rudniku je zaposleno 145 radnika, a sva sirovina odlazi za potrebe tuzlanskih i lukavačkih hemijskih postrojenja.

(izvor: Oslobođenje)