PDA

View Full Version : Otplatne tablice - kredit rate, ne anuiteti

tonka
04.10.2006., 10:33
Bok!
Ukoliko se netko razumije u izračun rata za kredite, molim pojašnjenje.
Naime, po izračunu u jednoj od banaka kredit od 80.000 € otplaćuje se u ratama na način da je prva rata 547 €, druga 557, treća 556 €, četvrta 523 €, peta 554 €.
Kod plaćanja na rate kamata se obračunava na preostali dio glavnice. Ne bi li stoga svaka rata trebala biti manja od prethodne, što nije slučaj u otplatnom planu koji mi je dostavljen.
Koji je razlog oscilacijama?
Hvala.

elvar
04.10.2006., 15:49
kamata se uvijek računa na preostali dio glavnice...

razlika anuiteta ili rate je isključivo u činjenici oćeš li kontatno otplačivati isti dio glavnice ili ćeš svaki mjesec imati istu 'ratu'...

gornji primjer koji si navela po mojim saznanjima nije moguć

tonka
04.10.2006., 17:38
I ja sam mislila da takav izračun nije moguć, ali takav je naveden u otplatnoj tablici, u kojoj je stanje kredita - glavnice "logično" napisano. Naime, sa svakom ratom se smanjuje.
To međutim nije slučaj sa samom ratom kredita.
Otplatna kvota je 222,22 € za cijelo vrijeme trajanja kredita, glavnica se umanjuje, kamata i rata variraju.
Ukoliko netko ima objašnjenje, dobrodošao.

elvar
05.10.2006., 15:45
stvarno čudno...

a da pitaš nekog u toj banci? i javiš i ovdje nakon saznanja...

syrius1
05.10.2006., 16:48
pretpostavljam da je rijec o stambenom kreditu i pretpostavljam da je rijec o PBZ

Vecina banaka preferira otplatu u anuitetima. Anuitet je jednak kroz cijeli period otplate kredita a razliza moze biti jedino u prvom ili zadnjem anuitetu. Anuitet se sastoji iz dva dijela: otplata glavnice i kamata. U pocetku otplacivanja glavnioca je manji dio a kamata veci dio. S vremenom se mijenja tako da dio kojim se otplacuje glavnica raste a drugi dio se smanjuje. Zbroj je uvijek isti.

Kod otplate na rate, rata se isto sastoji iz dva dijela, s tom razlikom da se dio koji se odnosi na otplatu glavnice ne mijenja a kamata pada i stoga bi svaka slijedeca trebala biti niza. U praksi to nije tako jer u onim mjesecima koji imaju 31 dan cemo platiti vise kamate i ukupna rata ce biti veca nego u onim mjesecima koji imaju 30 ili 28 dana

Pogledaj otplatni plan i bit ce ti jasno.