PDA

View Full Version : Trgovanje u regiji

Dex1
28.09.2006., 21:56
Eto ovak, imam nešto love, imam neke informacije. Nemam previše vremena za proučavanje jer trenutno 150 % svojeg vremena trošim na adaptaciju kuče, pa bih zamolio nekog da mi potanko objasni kako kupiti dionice u regiji. Do sad nisam niti kod nas trgovao tak da sam "tudum" kaj se toga tice.
To bi trebalo otprilike ici ovako, ja odaberem dionice, dajem lovu i neka brokerska kuća ako moze, to sve uradi za mene. (Možda najbolje Fima jer sam iz Vž-a?).
Big thx ako tko ima volje.

shichich
29.09.2006., 02:59
Pitanje je poprilično nejasno,u koje zemlje u regiji bi ulagao?!Ukoliko sam misliš kupovati dionice to ide preko brokerske kuće u državi u kojoj želiš kupovati,a za svaku državu u regiji postoji procedura otvaranja računa i registracije u depozitarnoj agenciji te države koju ti najbolje može objasniti brokerska kuća preko koje misliš ulagati(npr. u makedoniji makedonska;u cg cg-orska)!Pošto nemaš vremena za praćenje tržišta bilo bi ti pametnije da kupiš udjele u par fondova koji su prisutni u regiji,premda će ti prinosi biti neznatni u usporedbi sa onima kakave možeš ostvariti ulažući za svoj račun!

netstrider
29.09.2006., 09:11
Brokeri se uglavnom tek parcijalno razumiju u problematiku, ali su i u nezgodnom sukobu interesa kad upravljaju tuđim novcem (broker uvijek poznaje samo svoj market; market koji prati, a to je rijetko kad 10 burza. Tj. to onda nije broker nego daytrader koji ispred sebe ima 10-tak monitora). Napredni broker ima diplomu investicijskog savjetnika, tj. on je investicijski savjetnik. Uglavnom je pošteniji jer ima veću školu i više novca (hmm za svo troje). Oni upravljaju tvojim portfeljom uz neku naknadu. Moj prijedlog je da ukoliko ideš na to strogo definiraš što radiš, jer ti koji upravljaju često vole ostrižati naivne novce željne para (priznajem i sam da za pažljivije ljude više pazim. Ljudi koje nije briga za njihove pare uglavnom nemaju para. Ako ih i imaju, mene ne interesira. "Nema kruha bez motike, nema para bez muzike" (nije loše Mikey?)). Treći problem je regija. Znam svega par ljudi koji se razumiju u regiju i donekle kompetentno trguju ili poznaju prilike u regiji. Ustvari, da budem precizniji znam samo dvojicu i obojica spadaju na prste ruke najboljih trejdera u zemlji (još dvojica na toj ruci prate prilike u regiji i trguju u njoj, ali je u toj mjeri prati i nas velik broj). U regiji imaš n burzi. Vidi ovo:
Austrija
Slovenija
Hrvatska (x2)
FBiH
Srbija
Turska
Bugarska
CG (x2)
RS
Makedonija
Pokušao sam ih posložiti po nekoj jeftinoći. RS će zbog svoje transparentnosti unatoč tome što je blago prestigla MAK i dalje biti burza na kojoj se ostvaruju najveći prinosi. Gomilu stvari koju smo mi mogli kupiti da smo znali što kupujemo i koliko jeftino tamo ti na burzi ni ne znaju je li uvršteno, a kad im kažeš da je mogu ti eventualno pronaći i koliko to ima dionica (to ti naravno nigdje ne piše). Daš li novac nekome na taj način on će vidjeti da si neupućen i to će vjerojatno iskoristiti. Ljudi ne vole kad im dođe netko tko bi da njegov novac raste na stablu samo jer je čuo da drugima raste. To tako ne ide. (nisam siguran da želiš znat kako tada uglavnom ide, preplašilo bi te).
A kako pravo ide?
1) Nađi prijatelja koji trguje u regiji/ima brokersku kuću/...
1.2) Neka ti bude dobar prijatelj
2) Neka te savjetuje koje dionice kupiti za duge staze i na kojoj cijeni je ok izaći
3) I preko koje brokerske kuće
4) Kupi.
5) Stavi prodajni nalog na tu njegovu cijenu
6) Čekaj dok ti ne dođe izvod od depozitara da više nemaš te dionice. Uzmi keš i budi sretan
7) Moguće da ćeš ostvariti prinos od 20%. To je luđački prinos i s njim treba biti zadovoljan

varijanta b:
1) Nađi prijatelja koji će te stalno savjetovati, ili još bolje koji je inv. savjetnik u nekoj od zemalja regije i može ti voditi portfelj. Daj mu portfelj na vođenje
2) U pauzama između postavljanja YTONG ploča pitaj ga da ti kaže kako ide, pokaže te brojeve i što je radio. Ključno je da sudjeluješ.
3) Konačan rezultat nakon što on uzme svoj dio će lako biti 30%, možda i 40% u idućih godinu dana. Sve ovisi o tome koliko je on sposoban i kako radi.

Neke ključne stvari. Svaka zemlja je posebna za sebe. Dapače, još više, svaka burza je posebna za sebe. Procedure, zakoni, blabla, sve je različito (dosta se slaže, ali,... khm). Savjet shichicha poslušaj, odredi prvo tržište u regiji (moj savjet je da ti bude čim bliže dnu ove moje tablice, ali da bude nešto što ima i druge "vrijednosti", tada bi dno bilo malo drugačije). Nemoj tražit da ti je inv. savjetnik fizički blizu nego da je čovjek kojeg poznaješ i možeš mu vjerovati. Kuća nije bitna. Bitna je osoba. Dogovori uvjete s njim koji će vam obojici biti ok. Odluči da ti taj novac neće trebati u idućih x vremena (najgori su oni koji bi to stalno nešto prodavali). Prije svega možda bolje da malo pročešljaš forum i upoznaš se s tematikom. Mnogi su razbili zube ne želeći propustiti igru. Nekako, bolje je da ode ta zadnja baba s kolačima nego da naletiš na kamen. Uvijek će bit baba s kolačima za one koji žele vidjeti i usude se okušati svoje znanje, strpljenje, viziju,... all it takes.
Neka krene pažljivo i dobro.
Pozdrav,

net

ps: moderatori. Molio bih da se ime teme promijeni. Možda u "Kako trgovati u regiji?" (već imamo par kratkih topica koji bi mogli doći pod ovo, a u suštini su zaključeni s par postova. Ovo je lijep vid te problematike. Čovjek dolazi s jedinom idejom "hoću da mi se novac okreće u regiji")

goran91415
02.10.2006., 08:25
Evo i novine pišu o ulaganjima na burze susjednih nam zemalja u regiji ,a isto se i doticu procedura za početak trgovanja...

http://www.glasistre.hr/?1d500bf33f8eee3f1651a02eac142006,TS,1658,,10339,, 134816,

tuzlak
05.10.2006., 08:10
"LIDER"
Rasplet izbora u Bosni i Hercegovini te kriza Vlade u Srbiji nije izazvala pretjeranu zabrinutost hrvatskih investitora koji u tim državama imaju velike investicije. Direktor brokerske kuće InterFinance, Denis Fudurić objašnjava da navedene političke promjene neće navesti investitore na panični bijeg jer se tržišta Bosne i Srbije oduvijek doživljavaju kao rizična i taj je rizik već uračunat u cijenu

- Kada je riječ o Bosni i Srbiji, gotovo da bi mogli reći da su ovakve pojave uobičajene. Rekacija tržišta na nedavne nemire u Mađarskoj nije bila tako velika kao što se očekivalo i mnogi su ostali razočarani što se dionice nisu spustile na niže razine. Smatram da je ova svojevrsna kriza u Bosni i Srbiji dobra prilika za dokup dionica na tim tržištima - kaže Fudurić.

Za razliku od hrvatskih investitora, slovenski su, kako piše poslovni dnevnik Finance, izrazili zabrinutost najnovijim zbivanjima na Balkanu koja donose novu neizvjesnost. No, i ovaj list navodi da je upravo predstojeće razdoblje od idućih nekoliko mjeseci pravi trenutak za nove investicije jer je regija dugoročno ipak stabilna, a do vlasničkih udjela u tim državama u procesu privatizacije moći će se doći jeftinije.
(Antonija Knežević)

Dex1
08.10.2006., 08:47
Eto ako nekog zanima, a siguran sam da vas ima puno, zvao sam Fimu u Vz-u i rekli su da ce krajem mjeseca trgovati u Srbiji. O detaljima nisu zeljeli pričati. Mozda bi netko tko je njihov dobar klijent dobio više podataka...

lovac
04.11.2006., 09:48
Eto ako nekog zanima, a siguran sam da vas ima puno, zvao sam Fimu u Vz-u i rekli su da ce krajem mjeseca trgovati u Srbiji. O detaljima nisu zeljeli pričati. Mozda bi netko tko je njihov dobar klijent dobio više podataka...
Ima li kakvih novih informacija?

Shogun
04.11.2006., 11:44
Navodno i Prva G. radi na tome (nadam se da to neće biti samo BL)?

hjk
04.11.2006., 14:14
ima li kakvih okvirnih cijena?

čiko
22.11.2006., 14:21
Tko radi na belexu osim hypo brokera? Zivim, radim i djelujem u dalekoj zemlji na kraju planete treba broker kod kojeg ne treba otvarati racun vec je sve moguce faxom i telefonom. Kod hypa treba otvarati racun u banci itd itd.

Oskar
23.11.2006., 23:41
Pozdrav svima!
Može mi netko objasniti kako je stanje na tržištima u bivšoj nam državi? jesu li tržišta gore ili dolje? ima li po Vašem mišljenju još podcijenjenih dionica?

Unaprijed zahvaljujem

Bugs Bunny
24.11.2006., 15:13
Pozdrav svima!
Može mi netko objasniti kako je stanje na tržištima u bivšoj nam državi? jesu li tržišta gore ili dolje? ima li po Vašem mišljenju još podcijenjenih dionica?

Unaprijed zahvaljujem

Mozes se informisati o stanju na trzistima u regionu iz postova ovdje prisutnih ucesnika. Ja ti mogu reci nesto o stanju u Crnoj Gori, posto sam tamo prisutan, dok se u opservacije drugih trzista ne bih upustao, jer ih ne poznajem dobro.
Na CG berzama trenutno nema neke bure. Cijene su generalno gledano dosta ispod nivoa postignutog u avgustu i septembru, a to se moglo i ocekivati posle "ludnice" i opstih skokova koja je tada vladala.Doduse poslednja dva radna dana doslo je do nekih trzaja, ali mislim da ce se na opsti skok cijena jos cekati, tako da ako mislis kupovati akcije u CG, to mozes uraditi sada, jer licno smatram da je dobar period za kupovinu.
Nema mnogo kvalitetnog trzisnog materijala, ali se ipak moze probrati ponesto. Preporucujem da obratis paznju na Kombinat Aluminijuma, Telekom, Jugopetrol, Budvansku Rivijeru, Crnagoraput i Barsku Plovidbu.Naravno, tu su i investicione jedinice fondova, i jos par firmi, ali u globalu najkvalitetnije je vec pomenuto i to ne samo od moje strane vec i od drugih ucesnika na forumu.
Mislim da u Cg ima jos dosta mjesta za rast, tako da se mogu ostvariti dobri prinosi na investicije. Pred Crnom Gorom je tek potpisivanje ugovora o stabilizaciji i pridruzivannju EU, pristup Partnerstvu za mir... i na sve to se nece predugo cekati, vjerovatno tokom sledece godine, a ovi dogadjaji mogu znacajno uticati da investitori dobiju malo vise povjerenja u Cg pa da se i vrijednosti akcija povecaju.

Shogun
30.11.2006., 02:30
Tko radi na belexu osim hypo brokera? Zivim, radim i djelujem u dalekoj zemlji na kraju planete treba broker kod kojeg ne treba otvarati racun vec je sve moguce faxom i telefonom. Kod hypa treba otvarati racun u banci itd itd.
Probaj sa Fimom Srbija, pošalji mail...

lutonjica
28.03.2007., 11:35
Nisam znao gdje pa šaljem na ovu temu usporedbu regionalnih indexa (CROBEX, VIN, NEX20, MBI-10, BIRS) za zadnjih godinu dana.
Metodologije izračuna su vjerojatno različite pa se indexi ne mogu direktno uspoređivati no ipak je zgodno usporediti trendove.

samba
28.03.2007., 12:18
Nisam znao gdje pa šaljem na ovu temu usporedbu regionalnih indexa (CROBEX, VIN, NEX20, MBI-10, BIRS) za zadnjih godinu dana.
Metodologije izračuna su vjerojatno različite pa se indexi ne mogu direktno uspoređivati no ipak je zgodno usporediti trendove.

Svaka cast sto si se potrudio,daje nam jasniju sliku za ceo region.:thumbsup:

kingich
20.05.2007., 01:46
jel istina da su u BiH nesto pojacali kontrolu, u smislu da se ne moze otvoriti racun i uplatiti lova, jer u banci traze potvrdu s carine o prijenosu novca i sl. ?

ima netko novija iskustva ?

spirou2
18.10.2007., 13:05
shogun, pa ti trgujes u srbiji?
preko koje brokerske kuce?

iskreno, i ja sam zainteresiran za trgovanje u regiji,ali ne samostalno

mislio sam dati nekoj brokerskoj kuci portfelj na upravlajnje,ali svi bi ga vodili samo u Hrvatskoj

ako tko sazna za neku hrvatsku brokersku kucu, koja bi vodila portfelj u inozemstvu, nek se javi :)

boriss_com
29.10.2007., 22:46
“Crveni” dan za regionalne burze
U Sarajevu se danas nastavio veliki pad burzovnih indeksa, pa je tako BIFX potonuo 1,83 posto, a SASX-10 čak 3,80 posto. Najlikvidnija je bila dionica Rudnika željezne rude iz Vareša kojom je ostvareno 291.800 KM prometa, uz skok cijene od 2,17 posto. Velike padove su pak zabilježili BH Telecom (-3,13 posto), Hidrogradnja (-4,62 posto) te Energoinvest (-7,36 posto). U Banjaluci je BIRS potonuo 1,96 posto, FIRS 0,48 posto, a ERS 10 značajnih 3,42 posto. I na Beogradskoj burzi ništa bolje stanje, pa je tako Belex 15 izgubio 2,55 posto na vrijednosti, a Belex line 1,84 posto. AIK banka je vodstvu sa prometom od 70,9 milijuna dinara, ali uz pad dionice od 4,59 posto. Padove bilježe i Soja protein, Agrobanka te Energoprojekt holding. Na Ljubljanskoj burzi je pak SBI 20 skliznuo 0,14 posto, a SBI TOP 0,13 posto. Pritom je Krka jedina ostvarila promet veći od milijun eura. Makedonski burzovni indeks MBI 10 je oslabio 0,36 posto, a crnogorski MOSTE 1,64 posto.

baki
03.11.2007., 01:25
Koji su fundamentalni razlozi ovom medvjedjem razdoblju u cijeloj regiji ?

amer
03.11.2007., 22:53
Jedini fundament: Kosovo !

baki
03.11.2007., 23:31
Znaci da medo moze jako dugo potrajati ?
I da dno jos ne vidimo ?

P.S. Da li uopce postoji kod nas nesto poput "contract for difference" pa da mozemo u "short" ?

amer
04.11.2007., 09:12
Ja lično vjerujem da če se politička situacija smiriti i treba doći do nekih pozitivnih vijesti. Kad ide medo svi pričaju o medu, kad se pojavi bik - svi zaborave meda. Dosta dugo traje ovaj medo, otprilike 7 mjeseci. Da traje još toliko to bi bilo puno. Mislim, da vani ima dosta kapitala koji prati situaciju i drži prst na okidaču. Samo je pitanje kad če im biti dosta jeftino i bar relativno sigurno. Ako ovo s Kosovim prođe relativno mirno, a uvjeren sam da hoče, polaki bi oporavak trebao sljediti od 1. mjeseca 08. Do kraja 08 trebali bismo biti bar u +50% od sadašnjih cijena, razume se kod kvalitetnih papira. Naravno, ovo je samo moje mišljenje, može bit i bolje dok večeg pada ne očekujem jer je Balkan generalno danas vjerovatno najjeftiniji na svijetu.

samba
05.11.2007., 16:26
Ja lično vjerujem da če se politička situacija smiriti i treba doći do nekih pozitivnih vijesti. Kad ide medo svi pričaju o medu, kad se pojavi bik - svi zaborave meda. Dosta dugo traje ovaj medo, otprilike 7 mjeseci. Da traje još toliko to bi bilo puno. Mislim, da vani ima dosta kapitala koji prati situaciju i drži prst na okidaču. Samo je pitanje kad če im biti dosta jeftino i bar relativno sigurno. Ako ovo s Kosovim prođe relativno mirno, a uvjeren sam da hoče, polaki bi oporavak trebao sljediti od 1. mjeseca 08. Do kraja 08 trebali bismo biti bar u +50% od sadašnjih cijena, razume se kod kvalitetnih papira. Naravno, ovo je samo moje mišljenje, može bit i bolje dok večeg pada ne očekujem jer je Balkan generalno danas vjerovatno najjeftiniji na svijetu.

Amer druze,u potpunosti se slazem sa tvojim razmisljanjem,samo bi nesto dodao oko jeftinoci citavog Balkanskog trzista,ne vjerovatno,vec Balkan je definitivno najjeftiniji na svetu u odnosu svojih kapaciteta i resursa.:thumbsup:

mahniti
01.01.2008., 18:29
Da se malo vratimo na prvotnu temu, je li se što promijenilo u vezi hr brokera i trgovanja u regiji? Fima i PG to već podugo obećavaju, ima li kakvih pomaka u tom smislu? (koliko vidim nema, ali ima li barem glasina?)

Čujem često da je najbolje sjesti u auto i otići u zemlju u kojoj želiš trgovati, ali puno je tu zezancije; ipak bih volio da mogu odavde ulagati u sve burze u regiji, pa makar bile i malo veće naknade; ionako planiram dugoročno ulagati tamo, daytradeanje me ne zanima.

Uglavnom, ukoliko ima kakvih novosti na tu temu, volio bih ih čuti. Zahvaljujem.

Pantera
26.01.2008., 01:48
Pričalo se de će uskoro putem skrbništva preko Poštanske banke biti moguće ulagati i u Srbiju. Da li netko zna kakva je trenutna situacija što se te banke tiče, te da li netko ima informaciju kako se kreću naknade za isto ulaganje putem Hypo banke.

Poštovanje.

dubravac
26.01.2008., 21:47
ovo mi se čini kao zgodna stranica za praćenje svih burzi u regiji, s odgodom od 15 minuta

http://www.seebiz.eu/hr/burze/

žarulja
14.03.2008., 11:55
hej, gledam Srbiju, Cg i Mk.
koja bi vaša preporuka bila za trgovanje u regiji? Hypo, HPB...

noe
15.03.2008., 07:24
hej, gledam Srbiju, Cg i Mk.
koja bi vaša preporuka bila za trgovanje u regiji? Hypo, HPB...

Za Srbiju - Fima, za C. Goru - Podravska banka
Najmanje provizije koje sam uspio naći od svih ponuđenih.
Kvaliteta usluge vrlo dobra (nema on-line stanje portfelja)

Momir
26.09.2010., 17:04
Provizije brokera su sada od 0,3 do 1%

http://www.aikb.net/index.htm

Bezi od fime IC.Broker je OK

MarkusAurelius
12.12.2010., 11:02
Jel radi i jel se moze trgovat na burzi u Tirani?

riznicar
24.12.2010., 11:48
ALVOGEN“ I DALJE ZAGRIJAN ZA „BOSNALIJEK“
00:15 / 14.12.2010.
Suprotno očekivanju, američka farmaceutska kompanija Alvogen nije preuzela paket od 8,37 posto dionica sarajevskog Bosnalijeka u vlasništvu Međunarodne finansijske korporacije (IFC). To još uvijek ne znači da je Alvogen ...

... odustao od najavljene investicije u farmaceutsku industriju BiH, ali ni takva mogućnost nije isključena ako Vlada Federacije BiH u skorije vrijeme ne deblokira prodaju vlastitog paketa dionica (oko 19 posto) u Bosnalijeku.

Prema raspoloživim informacijama, Alvogen je i dalje zainteresiran za preuzimanje Bosnalijeka, ali se u tu operaciju ne želi upustiti bez prethodnog čvrstog dogovora s manjinskim vlasnikom Bosnalijaka - Vladom Federacije BiH.

Kao što je poznato, federalna Vlada još prije desetak mjeseci donijela je odluku o prodaji vlasničkog udjela u Bosnalijeku, ali se pred samu realizaciju odluke u dogovor upleo stranački vrh SDA koji je izrazio sumnju u vjerodostojnost poslovnih planova Alvogena. Istina, u međuvremenu je vrh SDA promijenio mišljenje o Alvogenu, ali se pojavio problem s blokadom rada federalne Vlade koja se posljednjih sedmica uopće nije sastala kako bi korigirala svoju raniju odluku o prodaji vlasničkog udjela u Bosnalijeku, na čemu inače bezuvjetno insistira federalna Agencija za privatizaciju.

Alvogen je dakle još uvijek zagrijan za preuzimanje Bosnalijeka a kada će se to desiti isključivo ovisi od federalne Vlade.

optima
24.12.2010., 13:43
Tvrdi da pred ovom vladom nije ostalo nedovršenog posla, ali i naglasio kako prioriteti naredne vlade defitivno moraju biti ulaganja u energetski sektor i privatizacija pojedinih firmi.
"Tu prije svega mislim na 'Energoinvest' i 'Bosnalijek'. Njihova privatizacija što prije mora biti okončana, jer će rezultirati finansijskom stabilizacijom FBiH", rekao je Mujezinović, koji je prema ocjeni čitalaca "Nezavsinih", proglašen najboljim članom Vlade FBiH u ovoj godini.
MUJEZINOVIĆ: Nemamo nekih ključnih obaveza. Nastojimo da se rasteretimo svih ključnih odluka u ovom periodu osim onih koje su neophodne za funkcionisanje države. U slučaju da period do formiranja valsti potraje duže, nećemo moći voziti smanjenim gasom. Ovo je i poruka da budu ubrzani procesi formiranja većina na svim nivoima u BiH. Ova vlada formalnopravno ima sve ingerencije. Jedino nam je mana što nemamo parlament i parlamentarnu većinu koja bi trebalo da stoji iza nas. Ako proces formiranja vlasti potraje duže, učinit ćemo sve da život normalno funkcioniše. Nažalost, nekoliko je oblasti koje čekaju konačno rješenje. To je oblast novih investicija u javne radove, posebno kada su u pitanju elektroenergetski objekti, infrastrukturni objekti, kao što su autoputevi i putevi. I sad idu svojim tokovima, ali taj proces mora biti ubrzan. Predstoji nam još gotovo 290 kilometara autoputa i nekoliko desetina kilometara brzih cesta što u principu treba da sačeka puni kapacitet Vlade. Tu je i završetak privatizacije, gdje je evidentan zastoj koji mora biti otklonjen što prije. Moraju biti obezbijeđeni uslovi da firme, koje ne donose profit državi niti država dobro upravlja njima, budu privatizirane. Imamo obavezu dokapitalizacije Razvojne banke FBiH. Po zakonu u nju treba ubaciti 400 miliona KM novca od privatizacije. Ono što je na dobrom kolosijeku je penzioni fond. I tu što prije treba provesti strategiju penzionog fonda.
NN: Na koje ste firme mislili kad ste govorili o privatizaciji?
MUJEZINOVIĆ: Svakako na one koje su u planu Agencije za privatizaciju FBiH. Među najznačajnijim je "Energoinvest". Bilo je planirano da "Energoinvest", kao državna kompanija, uđe u veće projekte i za sobom povuče i pomogne manje firme. Nažalost, to se nije desilo zbog političkih predizbornih dešavanja. Tu je svakako i "Bosnalijek", koji je spreman za privatizaciju već duže vrijeme. Znamo da 30 odsto novca od privatizacije direktno ide u penzioni fond bez ikakvih obaveza i povezivanja staža. Ovdje svoj stav moraju dati i penzioneri. Ljudi koji su radili u ovim kompanijama nakon njihove prodaje poboljšanje će osjetiti na svojim penzijama. Ranije, kad smo pokušali završiti privatizaciju ovih kompanija, glas ove populacije se nije čuo. Ostale procese privatizacije treba završavati. To je nešto što je zadatak, ali i prilika za finansijsku stabilizaciju FBiH u sljedećoj godini.

optima
24.12.2010., 13:55
http://www.nezavisne.com/novosti/intervju/Mustafa-Mujezinovic-Bez-politickog-dogovora-blokada-Vlade-FBiH-74421.html

riznicar
24.12.2010., 16:38
http://www.google.com/search?hl=en&source=hp&q=alvogen+buy+bosnalijek&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

potrcko
25.12.2010., 13:15
PRVIH 10 DIONICARA U BOSNALIJEKU:

Naziv dioničara
Zemlja
Broj dionica
Postotak u emitentu
Na dan

FEDER.MINIS.ENER.,RUD. I IND.
BIH
1.507.724
19,26
30.09.2010.

The Economic and Social Development Fund
LBY
687.259
8,78
30.09.2010.

International Finance Corporation (IFC)
USA
655.729
8,37
30.09.2010.

ZIF "BIG-Investiciona grupa" d.d. Sarajevo
BIH
381.814
4,88
30.09.2010.

NLB TB d.d. Tuzla
BIH
307.729
3,93
30.09.2010.

Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina
BIH
303.430
3,88
30.09.2010.

ZIF "PROF-PLUS" d.d. Sarajevo
BIH
120.071
1,53
30.09.2010.

ZIF CROBIH FOND d.d. Mostar
BIH
99.799
1,27
30.09.2010.

HYPO ALPE-ADRIA-BANK d.d. Mostar
BIH
87.150
1,11
30.09.2010.

ZIF HERBOS FOND d.d. Mostar
BIH
66.985
0,86
30.09.2010.

optima
29.12.2010., 16:39
12.11.2010 13:00:00 CET

Snažan rast Bosnalijeka u izvozu

Bosnalijek d.d. (Bosnalijek) je za devet mjeseci 2010. godine ostvario ukupan prihod od 77,2 miliona KM, dok je prihod od prodaje ostvaren u iznosu od 75,5 miliona KM. Na tržištu Bosne i Hercegovine ostvaren je prihod od prodaje u iznosu od 42,5 miliona KM, dok je na izvoznim tržištima ostavaren prihod od 32, 9 miliona KM.

Kontinuirani rast Bosnalijeka na izvoznim tržištima potvrđuju i rezultati u prvih devet mjeseci ove godine. Prihod na izvoznim tržištima veći je za 31,5 posto u odnosu na isti period prošle godine. Vodeće izvozno tržište i dalje je Rusija sa ostvarenim prihodom od 17,6 miliona KM i rastom od 64,4 posto. Ukupan prihod u zemljama CIS regije je 22,9 miliona KM, sa rastom od 41,7% u odnosu na isti period prošle godine.

Dobit Bosnalijeka prije amortizacije, kamata i poreza iznosi 12,7 miliona KM, dok neto dobit na kraju trećeg kvartala 2010. godine, iznosi 5,7 milliona KM.

Uprava Bosnalijeka očekuje da će sličan trend biti zabilježen u poslovnim rezultatima na kraju godine što je uzrokovano opisanim problemima na tržištu BiH.

Ukupna vrijednost imovine Bosnalijeka je na dan 30.09.2010. godine iznosila 175,9 miliona KM, sa povećanjem od 1,4 posto u odnosu na 31.12.2009. godine. Ukupne obaveze su smanjenje za 5,5 posto u odnosu na prethodni period i iznose 56,3 miliona KM, od čega su kratkoročne obaveze 49,2 miliona KM i dugoročne 7,1 miliona KM. Vrijednost kapitala Bosnalijeka je uvećana za 5 posto u odnosu na prethodni period i iznosi 119,6 miliona KM.

optima
10.01.2011., 12:34
U nedavnom saopćenju za javnost potvrdili ste da je dio kolača dividende iz FDS-a dobila i Vlada FBiH. Mnoge kompanije, poput "Aluminija", nikada nisu isplaćivale dividendu Vladi FBiH.

- Dividenda koju je FDS u zakonskom roku isplatio Vladi BiH iznosi oko dva miliona KM. To je pripadajući dio dobiti koji je FDS bio dužan isplatiti Vladi, odnosno državi kao najvećem pojedinačnom dioničaru (39,92 posto). Čim se kaže dobit, to podrazumijeva više nego uspješno poslovanje u 2009. godini. Ona je u posljednjih 20 godina, prema realizaciji FDS-a, bila najuspješnija s proizvedenih i prodatih pet miliona paklica cigareta.

Iako su se uslovi poslovanja u duhanskoj branši na tržištu BiH znatno pooštrili, FDS i u 2010. godini uspješno radi. Ovo će rezultirati, najmanje, realiziranim, a vrlo vjerovatno i premašenim planom realizacije dobiti.

Najbolja brana

Iako ste predmet žestokih napada, činjenica je da je kapital FDS-a povećan sa 103 na 234 miliona KM.

- Ove cifre govore da je menadžment vukao prave poteze i u pravo vrijeme, da su sredstva iskorištena u cilju generiranja maksimalnih rezultata. Da su okolnosti bile bolje i povoljnije, sigurno bi i rezultati bili bolji.

Ponajviše smo ponosni na činjenicu da smo kapital u posljednjih nepunih pet godina povećali 2,2 puta, da smo državi kao vlasniku isplatili 21 milion KM u novcu i dionicama te da je državni kapital u našoj kompaniji ne samo očuvan nego i uvećan sa 41 na 93 miliona KM. I sve to uz redovite isplate dividende malim i privatnim dioničarima. Moja i želja menadžmenta, kao i svih uposlenika FDS-a, jeste da taj trend nastavimo i dalje, jer to je, prema nama, najbolja brana od neuspjelih pokušaja naših neprijatelja.