PDA

View Full Version : POMOĆ-nedoumica glede statističkog pojma

Nadobudni
28.09.2006., 18:10
Molim cijenjene forumaše (pogotovo one koji su statistički jače obrazovani) za pomoć:

može definicija pojma: "1 standardna devijacija pomičnog petogodišnjeg prosjeka centriranog na trećoj godini za razdoblje od 16 godina"?

formula za izračunavanje, statističke Internet stranice s objašnjenjima, možda tablica u EXCELU....

Zahvaljujem.

Za slučaj da tema ne pripada ovdje, molim moderatore da je premjeste.

Hvala

starecase
28.09.2006., 19:01
gujarati - basic economterics :thumbsup:

po mnogim biblija a i po meni, ako vas kolega zanima imam ju u pdfu i mogu poslati na mail. iako je pitanje vidim vezano uz TA, ali sama metoda izracuna TA se nalaze u stat. i ekonometriji

pozdrav

n.

Nadobudni
28.09.2006., 21:07
starecase, hvala

može na nado_budni@yahoo.com

pozdrav

Online trader
28.09.2006., 22:01
Jel mogu zamoliti da mi je pošalješ na online-trader@hotmail.com

Unaprijed hvala. Pozdrav.

starecase
28.09.2006., 23:29
budem ju uploadao na neki ftp.. pa vam javim link pozdrav :)

p.s.

ja sam si nabavio hardcopy, mislim da ju vrijedi imati, jos nesto sto imam ali nazalost nije u pdf formatu, ali ako vas zanima je introducty financial econometrics od Brooks, ima je na amazonu, za one koji su nisu econ. struke a i nisu imali dodira s puno statistike, nisam jos poceo citat Modern Portfolio Theory (published by Wiley), stariji textbook ali cini mi se solidno, ako neko ima nesto bolje nek javi slobodno..

pozdrav

n..

Stari medo
29.09.2006., 08:18
Molim cijenjene forumaše (pogotovo one koji su statistički jače obrazovani) za pomoć:

može definicija pojma: "1 standardna devijacija pomičnog petogodišnjeg prosjeka centriranog na trećoj godini za razdoblje od 16 godina"?

Nisam citao navedenu knjigu, ali iz poznavanja statistike i tehnicke analize pomicni prosjek se izracunava za odredjen broj dana unazad. Standard kod tehnicke je 50 dana. To znaci da se racuna prosjek cijene dionice za 50 dana unazad. Jednostavno uneses cijene za zadnjih 50 dana u stupac i izracunas prosjek. Kod petogodisnjeg prosjeka racuna se sa 365*5=1825. Centrirano na trecoj godini po meni znaci da je nulta tocka treca godina i da tu vrijednost uzimamo kao 0d.

Obicno se racuna sa dvije odnosno tri standardne devijacije sto zavisi o razini sigurnosti kojom hoces operirati. 3 devijacije (sa svake strane) cini 99% sigurnosti, 2d 95%, 1d 68%. Nije jednostavno objasniti zasto nekome tko nije radio statistiku... zavisi o zakonu vjerojatnosti i to sad uzmi kao cinjenicu. Kad to primjenim na graf trebalo bi izgledati nekako ovako.
....
......
-3d......
....................
-2d....................
..............................
-1d.............................
......................................
0d (M)................................
......................................
1d...............................
..............................
2d.....................
....................
3d.......
......
....

E sad. U jednu standardnu devijaciju (1d) sa svake strane aritmeticke sredine (M) po zakonu vjerojatnosti pada 68% rezultata (34% sa svake strane). Ako ti je treca godina na 0d(M) onda od tada racunas prosjek 1825 dana s tim da racunas novih 1825 svaki novi dan, odnosno pomices prosjek (1 dan vise s jedne strane za svaki novi dan, jedan dan manje za onaj prije 1825 koji je prosao). Model bi bio (kad bi se radilo o pet dana):

1 2 3 4 5
...2 3 4 5 6
......3 4 5 6 7
.........4 5 6 7 8
etc.

Logika je da sa 68% sigurnosti (+/-1d) predvidis kretanje cijene dionice. Na tose onda nadovezuju druge metode TA. Obicno se u programima za tehnicku analizu koriste SMA (simple moving average) gdje se onda upise broj dana koji hoces pratiti. Kazem, obicno se uzima 50 dana, ali to zavisi sto hoces. Za HR trziste koristim program koji je na www.abacus-brokeri.hr

Zivjeli!

starecase
29.09.2006., 11:54
Gujarati - Basic Econometrics

http://www.megaupload.com/?d=6NI1OOSR

Online trader
29.09.2006., 19:58
Zahvala na knjizi, već duže vrijeme tražim kvalitetnu knjigu iz statistike a ova je prava Biblija. Još jednom hvala. Pozdrav.

Stari medo
30.09.2006., 12:01
Zahvala na knjizi, već duže vrijeme tražim kvalitetnu knjigu iz statistike a ova je prava Biblija. Još jednom hvala. Pozdrav.

Probaj "Petz-Statistika za nematematicare", ako te bas zanima iskljucivo statistika. Svakako za pocetnike s HR govornog podrucja. Iako, nema ekonomije... :(

Nadobudni
17.10.2006., 17:06
poštovani forumaši,

trebala bi mi daljnja pomoć oko pomičnog prosjeka.Ja sada radim "ručno" prosjeke za svako od podrazdoblja. Znači: da od svake središnje godine oduzimam prosjek tog razdoblja. Znači, npr. od 94. godine oduzmem prosjek za razdoblje od 92. do 97, od 95. godine oduzimam prosjek za razdoblje od 93 do 98 itd. Postoji li kakav način da ja to ubrzam u Excelu (nekakvo uvjetno formatiranje formule ili sl.)

hvala najljepša

joebrocker
17.10.2006., 17:59

Postaj tablicu, da vidimo kako to izgleda. Možda netko može prepraviti tvoj uradak pa da sve radi automatski.