PDA

View Full Version : Stambene zgrade - PDV

marija
18.09.2006., 19:16
Bok svima,

trebam mali savjet. Naime spremamo se unajmiti jedan dio stambene zgrade
1 - zanima me kad mi ispostavljaju račun da li će nam zaračunati PDV ili ne ?
2a - ako zgrada ima predstvanika suvlanika stanara koji ima svoje društvo i on nam prefakturirava taj najam da li se zaračunava PDV ili ne?
2b - ako zgrada ima predstvanika suvlanika stanara koji ima svoje društvo ono u ime i zaračun stambene zgrade izdaje račun da li se zaračunava PDV ili ne?

Molim Vas i članke zakona.

Hvala.
M.:biggrin:

MASTER
19.09.2006., 07:24
1 ovisno da li je iznajmljivač u sustavu PDVa i da li je usluga koja se pruža oporeziva PDVom
2a i 2b vidi 1

2a bitno je da doo (u vlasništvu predstavnika suvlasnika zgrade) nositelj posla i ima pravo plodouživanja nad pojedinim djelom zgrade tada se može govoriti da ima status kao vlasnik

2b ako je riječ samo o izdavanju računa u ime i za račun drugih suvlasnika tada za svakog pojedinačnog suvlasnika treba promatrati obvezu PDV

marija
19.09.2006., 11:04
hm

pa usluga je najam poslovnog prostora, a onaj tko daje tu uslugu je stambena zgrada. Koliko ja znam stambene zgrade nisu u sustavu PDV-a, ali možda govorim krivo (možda i one imaju ako prešu 85,000 godišnje da ulaze u sustav PDV-a).
Ako govorimo da zgrada nije u sustvau PDV-a moje mišljenje je da preko bilo koga da zgrada posluje u biti radi sve u ime i za račun zgrade, pa prema tome ako zgarda nije u sustavu PDV-a onda ni ta osoba ne može zaračunati PDV kod izdavanja računa.
Pitanje je u biti kako saznati da li je zgrada u sustavu PDV-a ili ne?

MASTER
19.09.2006., 12:07
nije zgrada nego vlasnici odnosno nositelj stvarnog prava!
netko je pobrkao lončiće!

marija
19.09.2006., 12:42
hvala na odgovoru,
a dodatni komentari zaista nisu potrebni

gogo
21.09.2006., 00:22
za što iznajmljujete prostor? Za stanovanje ili za poslovne svrhe?

marija
21.09.2006., 11:10
Za poslovni prostor. Međutim možda da malo pojasnim "poslovni prostor" to neće biti poslovni prostor u kojemu će se obavljati poslovna djelatnost u smislu sjedenja u uredu i sl. iako ima svrhu i važna je za poslovanje, već će u tom prostoru stajati server i neki još sistemi za obradu podataka (možda bi kao primjer mogla navesti npr ako HRT postavlja svoju antenu na vrh zgrade i za to sigurno imaju neku prostoriju unutar zgrade ili na zgradi koja ima neke sistema za obradu podatak , veza i slično).
Također uplaćeni novac koliko sam upoznata ide u pričuvu zgrade - da li je ona oporeziva?

MASTER
22.09.2006., 15:20
ajmo ponovno- a tko vam iznajmljuje?
a) suvlasnici zagrade (svi bi morali po ZoV biti ugovorne strane)
b) predstavnik suvlasnika
c) firma u njegovom vlasništvu
d) netko treći

onak sa strane mislim da vas neko mulja a na koncu bute morali izletiti ko ptičica iz tog prostora