PDA

View Full Version : ZIK Pelagonija - ZPKO

Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7

Max 11
29.11.2007., 23:42
Danas resio da je bolje potrositi dan na anlizu dioknjige nego na buljanje u monitor.
Rezultati zapanjujuci, skoro da su fondovi napustili mk trziste :(
Kod BESK-a najvise, a kod ZPKOa su fondovi najmanje izasli, cak sto Privredna banka Zagreb uvecava na 1540, a prije su imali samo 700.AC Nalozbe ili Q WEST kako im je novi naziv prodao tacno toliko kako ne bi imali iznad 5%, vec 4,99%
:)

Ne znam otkud ti ovo. Bas sam pogledao sve Biltene od januara do oktobra i svakog meseva se % ucesca kod stranih ulagaca povecava.
Ali ajde da sacekamo bilten za novembar.

4te
30.11.2007., 01:47
Jedna od dionica gde sam najsigurniji da ce biti tacno 100% up za tacno 6 meseci od danas

Razlog ?
Ima bar 100 razloga

Nemoj 100 :biggrin: napisi 3 razloge pa da cujemo to cudo

Mogu al nema smisla, vec je skoro sve receno. Lakse je da prolistas unazad ovu temu i na to dodas rast subvencije, prirodni CO2 najbolji na balkanu, najvece farme i najveci posed zemlje u RM, Polog, Dio u Zito Vardar, dio u zito luks, pacienti u komsiluku za otkup mljeka(Danube IMB i Dukat), ribnjake, mamutski dio u SBT uvecan za 30%, profit fenomenalan, trend takodje i jos 20% dionica u njihovom vlasnistvu koji bi mogli da se poniste i uvecaju vrednost nasih. Ima sigurno i jos toga al dosta je i ovo :cool:

Future_rising
01.12.2007., 21:39
Ne znam zasto neki koji ne veruju u ovu akciju ubedjuju druge da prodaju, situacija je takva kako sto je, medjutim ko ne veruje neka izadje i gotovo

vilma01
01.12.2007., 21:51
Ne znam zasto neki koji ne veruju u ovu akciju ubedjuju druge da prodaju, situacija je takva kako sto je, medjutim ko ne veruje neka izadje i gotovo

do sada su zpko, kmb, alk, tet i još neke izgubile još najmanje (%)
pitam se zašto...:biggrin:

Max 11
01.12.2007., 23:36
do sada su zpko, kmb, alk, tet i još neke izgubile još najmanje (%)
pitam se zašto...:biggrin:
Verojatno jer su u opstoj euforiji letos i najmanje bile napumpane, za razliku od raznih mitala i sl.
Nazalost nista nije sigurno u naredne dve nedelje, zato sto je ovo sada panika a ne korekcija.

Gavril.
04.12.2007., 22:41
balkan*star sta kazes na ovo,da stopanska bt.je do nove godine prodata,ZPKO pregovara da kupi Zito BItola neku infomaciju???

RakitnicaInvest
04.12.2007., 23:34
Нема никакви најви дека Стопанска Банка Битола ќе биде продадена за брзо време, а ова за ЖитоБитола се чисти шпекулаци

Gavril.
05.12.2007., 00:18
Нема никакви најви дека Стопанска Банка Битола ќе биде продадена за брзо време, а ова за ЖитоБитола се чисти шпекулаци

Posto vidim da ste vi iz Bitolj i znate puno o zpko,jel istina da je gagacev junior komercijalni direktor bt.mlekare,i sta ce raditi zpko sa pare koje uzme iz sbt?

Gavril.
05.12.2007., 00:33
Stopanska bt.bice prodana za mesec dva,zpko ce uzeti oko18.000.000.eur[osamnaest miliona eur]Gagacev gen.direktor je u odboru bt.mlekare,njegov sin Tome postavili su ga za komercijalni u bt.mlekaru.Sta se tu muti Danube ce kupiti zpko,zasto vi iz bitolj nista ne pisete informacije,kome ce prodavati mleko zpko,bt.mlekari ili Dukatu?

cmyk
05.12.2007., 01:18
Verojatno jer su u opstoj euforiji letos i najmanje bile napumpane, za razliku od raznih mitala i sl.
Nazalost nista nije sigurno u naredne dve nedelje, zato sto je ovo sada panika a ne korekcija.

KOMU nisu pumpali, jeftina hartija, pa je pala za nekih 40%.

bravar
05.12.2007., 02:19
Stopanska bt.bice prodana za mesec dva,zpko ce uzeti oko18.000.000.eur[osamnaest miliona eur]Gagacev gen.direktor je u odboru bt.mlekare,njegov sin Tome postavili su ga za komercijalni u bt.mlekaru.Sta se tu muti Danube ce kupiti zpko,zasto vi iz bitolj nista ne pisete informacije,kome ce prodavati mleko zpko,bt.mlekari ili Dukatu?
Nisam u BT,ali ni ti nisi od jucer,pa bi trebao znati da je paralelno sa kupovinom IMB isao i pokusaj preuzimanja Zika.
E sad kolko je bia ozbiljan govori cijena od bijednih 16-17.000.
Bitno je da je Zik sa najvecim potencijalom rasta od blue chipova,a ostalo je problem MPT ili Fers.
Naravno da su meta preuzimanja,jer kupac za ulozenih u prosjeku 500-700eura dobija brzi return,s obzirom da je potencijal od min 12 mil.eura/god profita.

Najcesca greska prilikom kalkul. Zika je broj dionica!
Od ukupnih 278.620,cak 93.106 su Zikove.60.753 trezorskih i 32.353 Zito Pologa,koji je 69,9%Zikov.To znaci da bilance treba dijeliti sa 185.544.Tako su ratia 50,17%veci!
Znaci i bv i pe ROE i ROA sve je to +50%.
A price/cash ratio je prica sama za sebe.
Da ne govorimo to sto je dobar dio udjela po firmama na Z knjizen po nominali,ali evo zato je Zpog vecinski Zikov,a banka se prodaje.

LJUC
05.12.2007., 03:48
Za kupnju mlina u Z.Bitola najjaci kupac je bio Zivko Radevski koji je veoma tesko podneo zagubu mlekare ,pa sad trazi biznis gde jos noze biti aktivan.Posle prodaje mlekare i njegovih
11% procenjuje se da je tezak oko 3.5mil EUR.Ali on je hteo samo mlin a jucer su doveroci doneli odluku da se sve sto je u krugu Z.Bitole (a to je 90%) proda zajedno na licitaciji ili na
domacem/medzunarodnom tenderu.
Sad posto se prodaje za 12mil EUR. potrebna je pomoc prijatelja.Gagacev je uvek bio mentor Radevskom (on je zasluzan za osnixanje same mlekare) tako da su razne kombinacije u igri.Moje misljenje je da ce tu odigrati ulogu i onaj visak trezorskih dionica iznad 10%.

balkan*star
05.12.2007., 07:58
Nisam u BT,ali ni ti nisi od jucer,pa bi trebao znati da je paralelno sa kupovinom IMB isao i pokusaj preuzimanja Zika.
E sad kolko je bia ozbiljan govori cijena od bijednih 16-17.000.
Bitno je da je Zik sa najvecim potencijalom rasta od blue chipova,a ostalo je problem MPT ili Fers.
Naravno da su meta preuzimanja,jer kupac za ulozenih u prosjeku 500-700eura dobija brzi return,s obzirom da je potencijal od min 12 mil.eura/god profita.

Najcesca greska prilikom kalkul. Zika je broj dionica!
Od ukupnih 278.620,cak 93.106 su Zikove.60.753 trezorskih i 32.353 Zito Pologa,koji je 69,9%Zikov.To znaci da bilance treba dijeliti sa 185.544.Tako su ratia 50,17%veci!
Znaci i bv i pe ROE i ROA sve je to +50%.
A price/cash ratio je prica sama za sebe.
Da ne govorimo to sto je dobar dio udjela po firmama na Z knjizen po nominali,ali evo zato je Zpog vecinski Zikov,a banka se prodaje.
:thumbsup:
Samo se nadam da ce skoro ZK Pelegonija prodati(ili ponistiti) dio tih sopstvenih dionica kako bi obicni investi shvatili pravu vrednost zika.
90.000 x 200 eur =18mil eur + sbt 18 mil eur =36mil eur + akum dob i rezerve 40 mil eur= 76 mil eur, ako ne racunamo sto sve ostalo poseduju- ako uzmemo samo ovo sto sam napisao su na 0,7 booka :) - suho zlato
A samo da potsetim poseduju jos i farme, zivinu, posed plodne zemlje i izvore sa fantasticnom cistocom Co2, mehanizacija, udeli u ostalim preduzeca i jos puno toga, tj u slobodno vreme su najveci agrokombinat u istocnoj eu, sa zasad iskoriscenim potencijalom kojeg poseduju od 20%..
Zaduzenost skoro ravna 0.Pa ovakva diodrustva u mk skoro i da ne postoje, a mislim da su i uopce retkost.
Evo i dio knjige cisto samo da se vidi novi ciklus fondova v.Ilirika (koja dosad nije bila tu kao i Privredna banka zagreb, Poteza, Abanka, Zveza bank)- kupovali na "skupo".
Oni koji su vec bili tu su reducirali svoj udio minimalno, u odnos na ostala dionicka drustva u mk s kojim sam uporedzivao.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86816

Gavril.
05.12.2007., 14:19
Hvala drugovi ja sve to znam i ne prodajem ZPKO ispod 500eur,samo meni nije jasno zasto ovaj''rakitnica ''ne odgovara?

sapun
05.12.2007., 14:20
Jel imamo novu baznu cenu danas?

Gavril.
05.12.2007., 14:21
A puno zna o ZPKO.

Gavril.
05.12.2007., 14:23
Jel imamo novu baznu cenu danas?
Imamo od proslih dva dana

Future_rising
06.12.2007., 10:51
Zikova je nesreca njegovo rukovodstvo, a sreca su dobre performanse kompanije. Nadam se da ce ovo drugo pobediti.

mihail
06.12.2007., 11:32
Zikova je nesreca njegovo rukovodstvo, a sreca su dobre performanse kompanije. Nadam se da ce ovo drugo pobediti.

Chini mi se da jedno sa drugim ne ide-kontradiktoran si. Jesu li performanse kompanije pale s neba, doneo im neko u miraz ili ih nasledili?

Pozdrav!

globalinvest
06.12.2007., 12:01
Chini mi se da jedno sa drugim ne ide-kontradiktoran si. Jesu li performanse kompanije pale s neba, doneo im neko u miraz ili ih nasledili?

Pozdrav!

TOCNO, kako moze los menadzment a dobri rezulatati, zarem rabotnicite gi pravat zdelkite?

Cecillon
06.12.2007., 12:06
A jel neko zna cija je ova silna plodna zemlja, navodno u vlastnistvu ZPKO?

alex_mkd
06.12.2007., 12:22
Ja mislim da je dosta pumpanja ZPKO. Znamo svi ko su oni. Ljudi opustite se malo. Samo nek ide jos dole. Ako je neko glup da ne vidi da je firma fantazija nek prodaje deonice ko slepac, al zato smo mi tu da kupimo ono sta se ponudi,

... tako da danasnja slika mi kaze da ce ici deonica jos dolje pa ajde da vidimo junaka, samo vi prodajte deonice i spustite cenu ispod 12000 ....

P.S. Neki su forumasi koristili izraz " Suti i kupuj"

pozdrav

MPinvest
08.12.2007., 23:44
Gazde dobro znaju vrednost. Zbog toga i ZPKO poseduje 25% vlastitih. Ako dodze do prodaje njihov prijarelj/kupac dobija 25% skoro za free(uzvratiće im za to nekom drugom uslugom).
Pozdrav!

jove_yu
09.12.2007., 14:48
Ako gazde ove firme neznaju koliko vredi mozda mi znamo:) mozemo da preuzmemo vlasnistvo... i posle prodamo to stranskim investitorima za x5:)

pozdrav

:) Dobra bi ideja bila da se uradi jedna anketa na ovaj forum kao sto smo vec nekoliko puta radili da vidimo koliko mi forumasi skupa imamom deonice u Zpko nadam se preko 20% pa izaberemo jedan forumas kao clan borda direktora.

Adv.Lexy
09.12.2007., 14:54
:) Dobra bi ideja bila da se uradi jedna anketa na ovaj forum kao sto smo vec nekoliko puta radili da vidimo koliko mi forumasi skupa imamom deonice u Zpko nadam se preko 20% pa izaberemo jedan forumas kao clan borda direktora.

Ja imam 20 ali bez % :( ali ipak smatram da bi anketa bila nepotrebna, znajuci da samo jedan clan foruma t.z forumski biser poseduje min. 51% dionica zpko.
Ako ne znate ko je taj, pitajte viksera.

kirek2
11.12.2007., 08:59
Malku vreme ja pratam ovaa akcija, megutoa od avion se gleda deka ova e super firma, retka vo Makedonija, nesto sto dosta go procitav na forumov. Megutoa ovdeka se spomenuvaat i prevzemanja od Danube i drugi kompanii. Spored mene prevzemanje na ovaa kompanija e nesto sto ke se sluci vo 2008, i toa od strana na Miskovic (Delta konzorcium Srbija), Todoric (Agrokor konzorcium Hrvatska) ili Miskovic i Todoric zaednicki!

Vo Srbija Miskovic gi poseduva najgolemite agrokombinati, vo Hrvatska Todoric gi poseduva najgolemite Hrvatski kombinati. I na dvajcata toa im e relativno nov biznis koj sakaat da go prosirat i razvijat! I dvajcata megusebno sorabotuvaat, imaat osnovano zaednicka firma pred se za trgovski lanci. Megutoa, i dvajcata i toa kako se zainteresirani za sirenje na svoite biznisi vo Makedonija, doagaa tuka na nekolku navratai, Todoric ima i nesto investirano vo Trgotekstil Maloprodazba.
ZIK Pelagonija e nesto sto dvajcata nema da mozat da mu odoleat. Prasanje na vreme e koga ke pocnat da atakuvaat na ZPKO! HPB veke ima solidna kolicini na akcii, nisto cudno pogolem del od tie da se kupeni vo ime na Todoric. Mozebi 2008 godina ke bide momentot koga ke se prevzeme ovaa kompanija! Glavna pricina zosto ovie dvajca bi bile najseriozni kupuvaci na ZPKO e faktot sto i dvajcata ke sakaat da imaat monopol vo zemjodelieto vo Balkanski ramki!

globalinvest
11.12.2007., 09:09
Malku vreme ja pratam ovaa akcija, megutoa od avion se gleda deka ova e super firma, retka vo Makedonija, nesto sto dosta go procitav na forumov. Megutoa ovdeka se spomenuvaat i prevzemanja od Danube i drugi kompanii. Spored mene prevzemanje na ovaa kompanija e nesto sto ke se sluci vo 2008, i toa od strana na Miskovic (Delta konzorcium Srbija), Todoric (Agrokor konzorcium Hrvatska) ili Miskovic i Todoric zaednicki!

Vo Srbija Miskovic gi poseduva najgolemite agrokombinati, vo Hrvatska Todoric gi poseduva najgolemite Hrvatski kombinati. I na dvajcata toa im e relativno nov biznis koj sakaat da go prosirat i razvijat! I dvajcata megusebno sorabotuvaat, imaat osnovano zaednicka firma pred se za trgovski lanci. Megutoa, i dvajcata i toa kako se zainteresirani za sirenje na svoite biznisi vo Makedonija, doagaa tuka na nekolku navratai, Todoric ima i nesto investirano vo Trgotekstil Maloprodazba.
ZIK Pelagonija e nesto sto dvajcata nema da mozat da mu odoleat. Prasanje na vreme e koga ke pocnat da atakuvaat na ZPKO! HPB veke ima solidna kolicini na akcii, nisto cudno pogolem del od tie da se kupeni vo ime na Todoric. Mozebi 2008 godina ke bide momentot koga ke se prevzeme ovaa kompanija! Glavna pricina zosto ovie dvajca bi bile najseriozni kupuvaci na ZPKO e faktot sto i dvajcata ke sakaat da imaat monopol vo zemjodelieto vo Balkanski ramki!

dali ova se bazira na nekoi konkretni podatoci, ili na fnatazija, a zasto da se prodava i sto ke ni donese nas toa?firmata raboti odlicno, a toa sto ima needucirani mali investitori ne veruvam deka ni todorovic ni drugiot moze da go smenat toa!!!

kirek2
11.12.2007., 09:42
dali ova se bazira na nekoi konkretni podatoci, ili na fnatazija, a zasto da se prodava i sto ke ni donese nas toa?firmata raboti odlicno, a toa sto ima needucirani mali investitori ne veruvam deka ni todorovic ni drugiot moze da go smenat toa!!!

Todoric vo 2007 godina ima dojdeno okolu desetina pati vo Makedonija.
Pri sekoja poseta svratuval do Ministerstvo za zemojodelstvo, razbirlivo, covekot e dosta zainteresiran za vlez vo Makedonija. Agrokor e gigant vo balkanski ramki, i koga vleguva nekade saka vednas da ima cvrsti pozicii, po moznost monopolski uslovi.
Verodostojna informacija nemam, megutoa eden moj drugar od Dubrovnik sto sorabotuva so Agrokor mi ima na nekolku pati napomenato deka Todoric planira da vospostavi Balkanski monopol vo zemjodelieto, a bidejki Makedonija ima perfektna klima za taa granka, sam povrzi si gi kockite. Ako nisto drugo, sigurno postoi interes za ZPKO, kako nas najgolem kombinat!

globalinvest
11.12.2007., 10:36
Todoric vo 2007 godina ima dojdeno okolu desetina pati vo Makedonija.
Pri sekoja poseta svratuval do Ministerstvo za zemojodelstvo, razbirlivo, covekot e dosta zainteresiran za vlez vo Makedonija. Agrokor e gigant vo balkanski ramki, i koga vleguva nekade saka vednas da ima cvrsti pozicii, po moznost monopolski uslovi.
Verodostojna informacija nemam, megutoa eden moj drugar od Dubrovnik sto sorabotuva so Agrokor mi ima na nekolku pati napomenato deka Todoric planira da vospostavi Balkanski monopol vo zemjodelieto, a bidejki Makedonija ima perfektna klima za taa granka, sam povrzi si gi kockite. Ako nisto drugo, sigurno postoi interes za ZPKO, kako nas najgolem kombinat!

todorovic dojde vo mk desetina pati za da otvori otkupen centar vo STrumica, i toj otkupen cenatr veke raboti!!A toa ne odgovara na prasanjeto sto go postaviv, a toa e sto ima vrska cenata na akcijata so mozna prodazba na ZPKO?Zpko ostvaruva rekordni dobivki i go prosiruva svojot biznis, novi investicioni proekti (CO2 itn) a cenata na akcijata konstantno paga, taka da ne gledam pricina zasto ZPKO treba da se prodade za da dostigne druga cena?

William O'Neil
11.12.2007., 19:09
globalinvest;...Zpko ostvaruva rekordni dobivki i go prosiruva svojot biznis...."

Jas bi dodal i uste deka: ...ostvaruva rekordni rashodi od operativno rabotenje koi se pogolemi od prihodite!!!

samba
11.12.2007., 19:42
globalinvest;...Zpko ostvaruva rekordni dobivki i go prosiruva svojot biznis...."

Jas bi dodal i uste deka: ...ostvaruva rekordni rashodi od operativno rabotenje koi se pogolemi od prihodite!!!

Mnogu tocno,druze.;)

BET-MAN
11.12.2007., 20:04

Jas ocigledno sum slep, ajde malku pomos, posto ne gledam kako se rashodite pogolemi od prihodite. Mozda ako sporeduvas samo operativni rashodi so operativni prihodi, no i taka godinava e mnogu pomala razlikata od minatata...

samba
11.12.2007., 20:15
todorovic dojde vo mk desetina pati za da otvori otkupen centar vo STrumica, i toj otkupen cenatr veke raboti!!A toa ne odgovara na prasanjeto sto go postaviv, a toa e sto ima vrska cenata na akcijata so mozna prodazba na ZPKO?Zpko ostvaruva rekordni dobivki i go prosiruva svojot biznis, novi investicioni proekti (CO2 itn) a cenata na akcijata konstantno paga, taka da ne gledam pricina zasto ZPKO treba da se prodade za da dostigne druga cena?

Leleeeeee,citirav pogresen post:eek:,neme veze,pravime i greski:),Globalinvest druze,na tebe se odnesuvase pofalbata za tvojot post.:thumbsup:

P.S.William druze,izvini,ali izgleda samo kada pogresim:p:,mozemo da slozimo.:)

globalinvest
11.12.2007., 21:32
Leleeeeee,citirav pogresen post:eek:,neme veze,pravime i greski,Globalinvest druze,na tebe se odnesuvase pofalbata za tvojot post

P.S.William druze,izvini,ali izgleda samo kada pogresim:p:,mozemo da slozimo.:)

No problem Samba :) Steta sto lugeto ne moze da ja svatat velicinata na ovaa kompanija, no nemanjeto BRAND si go pravi svoeto.

bravar
11.12.2007., 21:33

Zik se preuzima i tu nema dvojbe.A oce li kupac bit ovaj ili onaj nije ni bitno.Ja sam vec napisao da bi prosjek preuzimanja trebao bit 500-700eur.To znaci da peak bude i cijelu iljadarku.I opet novi ce vlasnik dobiti profit od min 12 mil eura,a s obzirom da oni vec imaju razradjeni biznis,ni 20-30 mil eura nije nerealno.

Za one koji i tada ostanu,a ja cu sigurno sa bar 20% kolicine koju imam,Zik bi na 12 mil eura pf i skromni PE od 40 trebao bit 480 mil ili cijenu po komadu od ~2.600 eura ili u denarima ~160.000-!

Ove su brojke razlog zasto nekolicina od nas strpljivo cuvamo svoje i nismo popustili ni kad nam je bilo nudjeno po 30% vise od trzisne,ni kad smo imali oport.trosak zbog ostalih dionica.

Triglav
11.12.2007., 22:19
... Zik bi na 12 mil eura pf i skromni PE od 40 trebao bit 480 mil ili cijenu po komadu od ~2.600 eura ili u denarima ~160.000-!

:eek: Ti stvarno mislis da je PE 40 skromno??? :eek:

Anica
11.12.2007., 23:54
Zik se preuzima i tu nema dvojbe...
ZIK se ne preuzima i tu nema dvojbe. Cijenu ne bih komentirala, naročito onu nakon koje ZIK Gagačevci poskoči na nevjerojatnih 724,4 milijuna eura market kapitalizacije... Inače štovanje poslovično umjerenom kolegi Bravaru.

kurto
12.12.2007., 00:08
ZPKO down pick 11.340,00\
sutra,prekosutra docekacemo i jeftinije.

MPinvest
12.12.2007., 01:04
Jooooj e tek sad imam vrtlog u svojem premalom malom mozgu!!!!
Moj kvoeficijent ne może skużiti : jel to treba ćekati 1.600 E ( po Bravaru)
il możda 2.700 E (po Anici)
ili możda neśto sasvim drugo śto ja nisam mogao skużiti.
P.S. Molio bih Anicu ( meni za ljubav) eventualni odgovor slożiti "prostim pismom" kak bi moja dvoznamenkasta( a możda i manja) inteligencija mogla razumeti

chembar
12.12.2007., 01:18
zdravo forumasi ja sam malo mozda dosadan i do sada sam vec vise puta pitao dali da prodam akcije zpko na ceni 15-16 tisuca i vi ste mi rekli cuvaj bice super a evo danas ne mogu da ih prodam ni za 11000 pa bih vas molijo jos jednom za savjet da prodam sad ili da prodam jevtinije mozda na 8000

Gavril.
12.12.2007., 01:41
zdravo forumasi ja sam malo mozda dosadan i do sada sam vec vise puta pitao dali da prodam akcije zpko na ceni 15-16 tisuca i vi ste mi rekli cuvaj bice super a evo danas ne mogu da ih prodam ni za 11000 pa bih vas molijo jos jednom za savjet da prodam sad ili da prodam jevtinije mozda na 8000

Ako pitas ove partizani oni ti ih mogu kupiti i za 5eur.Sedi i cekaj april ja ti garantujem najmanje 50%od danasnje:thumbsup:

balkan*star
12.12.2007., 05:51
ZIK se ne preuzima i tu nema dvojbe. Cijenu ne bih komentirala, naročito onu nakon koje ZIK Gagačevci poskoči na nevjerojatnih 724,4 milijuna eura market kapitalizacije... Inače štovanje poslovično umjerenom kolegi Bravaru.

Da se Zik ne preuzima slazem se.Samo jedna napomena Anice cjena od 11.800 den je izrazena u denarima a ne u kunima ili eurima, znaci trzisna kapitalizacija je ~ 20 puta manja od onog sto ti pises.

Rekao sam ti da prodas te dionice, evo sad ti je odlicna prilika i tebi i meni(da kupim) :biggrin:

Terminator_Sk
12.12.2007., 09:21
Bogme, na 10-12 k i nije tako lose za dokup :):biggrin: Samo vi limbajte... How low can we go ? :cool:

globalinvest
12.12.2007., 12:00
ne mi se veruva deka ima tolku neeudcirani investitori na mse, i mislam deka krahot koj sto se desava so berzata , odgovornosta treba da ja barame sami vo sebe , zasto posle vakvi vesti http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=A1AA0E99477D4B4DA4982CC6342667F F
cenata na kompanijata koja e zateknata od ovaa situacija treba da odi UPP!!! a ne nadolu kako vo slucajot na ZPKO, zasto pri sekoja objava za poskapuvanje na naftata na svetskite berzi, akciite na EXON,SHELL i dr (7sestri) odat nagore bidejki prihodite se zgolemuvaat.

ProFit
12.12.2007., 12:13
ne mi se veruva deka ima tolku neeudcirani investitori na mse, i mislam deka krahot koj sto se desava so berzata , odgovornosta treba da ja barame sami vo sebe , zasto posle vakvi vesti http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=A1AA0E99477D4B4DA4982CC6342667F F
cenata na kompanijata koja e zateknata od ovaa situacija treba da odi UPP!!! a ne nadolu kako vo slucajot na ZPKO, zasto pri sekoja objava za poskapuvanje na naftata na svetskite berzi, akciite na EXON,SHELL i dr (7sestri) odat nagore bidejki prihodite se zgolemuvaat.

ma neka se utrinskog, ne citaju niti forum ja sam pre 2 meseca postirao nafta i mleko... : ))))
ko moze dokupiti srecnoo, ja zrtvujem svoj novac za/na ovoj ceni dionice : ))))

Anica
12.12.2007., 12:31
Jooooj e tek sad imam vrtlog u svojem premalom malom mozgu!!!! Moj kvoeficijent ne może skużiti: jel to treba ćekati 1.600 E ( po Bravaru) il możda 2.700 E (po Anici) ili możda neśto sasvim drugo śto ja nisam mogao skużiti. P.S. Molio bih Anicu ( meni za ljubav) eventualni odgovor slożiti "prostim pismom" kak bi moja dvoznamenkasta( a możda i manja) inteligencija mogla razumeti
Hajde, jesi preskroman. Lahka, nevjerojatna matematika:
278.620 gruntovnih dionica x 2.600,00 eur/dio (prema Bravarevoj legendi) =
fucking, emaizing 724,4 mio eur market capitalisation.
More biti za dvajs godina kad, recimo, komad jajeta lahko platimo 25 eura...

BET-MAN
12.12.2007., 12:37
Ako za 20 godina ovo vredi ovoliko, onda po prostoj matematici za 4 ce da vredi 5x manje, t.j. 500 eur po dionici, ili oko 150 mio eur mcap, sto i nije tako lose, a moze da se stigne i brze od 4 godine...:biggrin:

mihail
12.12.2007., 12:47
Ako za 20 godina ovo vredi ovoliko, onda po prostoj matematici za 4 ce da vredi 5x manje, t.j. 500 eur po dionici, ili oko 150 mio eur mcap, sto i nije tako lose, a moze da se stigne i brze od 4 godine...:biggrin:

A ako zhelish videti danashnju cenu onda podelish 500 eur sa 4, jel tako BET-MEN-e? Vesela matematika.

Pozdrav!

William O'Neil
12.12.2007., 12:51
Ne mi se veruva kakvi gluposti se pisuvaat na forumov - forumov stana mesto za prognozi. Moze nekoj da kaze dali ke zavrne sneg na 14.11.2008???:confused:

Konstantin
12.12.2007., 12:53
Ovo je cena za Veligden ili regular???

Ne mi se veruva kakvi gluposti se pisuvaat na forumov - forumov stana mesto za prognozi. Moze nekoj da kaze dali ke zavrne sneg na 14.11.2008???:confused:

Moze. Ke zavrne okolu 13.47 hrs. :thumbsup:

vikser
12.12.2007., 12:53

........citaj ranije postove ....za to imate na weather chanell.....:biggrin:

BET-MAN
12.12.2007., 12:59
A ako zhelish videti danashnju cenu onda podelish 500 eur sa 4, jel tako BET-MEN-e? Vesela matematika.

Pozdrav!
Tako nekako otprilike, MSE je postalo stvarno jedna vesela matematika, posto zakoni trzista ovde ne vaze. Bar ne za sada nazalost...

vikser
12.12.2007., 13:03
Tako nekako otprilike, MSE je postalo stvarno jedna vesela matematika, posto zakoni trzista ovde ne vaze. Bar ne za sada nazalost...

........donekle si u pravo.......al samo oko matematikcki dio trzista.......oko Dharme......nema slucajnosti:)

flexi
12.12.2007., 15:42
........donekle si u pravo.......al samo oko matematikcki dio trzista.......oko Dharme......nema slucajnosti:)

Evo jos jedan dokaz u prilog.
Cena mleka raste cena Zika-a pada.
Gde su tu logika, nauka, zakoni trzista.............:mad:

Fucking Las Vegas

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=A1AA0E99477D4B4DA4982CC6342667F F

bravar
12.12.2007., 16:14
Jooooj e tek sad imam vrtlog u svojem premalom malom mozgu!!!!
Moj kvoeficijent ne może skużiti : jel to treba ćekati 1.600 E ( po Bravaru)
il możda 2.700 E (po Anici)
ili możda neśto sasvim drugo śto ja nisam mogao skużiti.
P.S. Molio bih Anicu ( meni za ljubav) eventualni odgovor slożiti "prostim pismom" kak bi moja dvoznamenkasta( a możda i manja) inteligencija mogla razumeti
Financijskih 1.722eura kod Zika ti je realnih 2.584eura,ili ~160.000mkd.
To ti je tako,jer kupujuci jednu dionicu Zika ti ustvari dobijas jednu i pol.Zik sam sebe posjeduje 33,4%,ili od 278.620 cak 93.106 su Zikove.I to 60.753 trezorskih i 32.353 Zito-Pologa,koji je 69,9% vecinski Zikov.To bi bilo kao da od 18.000 Ferspeda,6.000 bude Ferspedovih i recimo FerspedBrokera,ili da od 3.000.000 Granitovih,Granit i Gamatroniks imaju citavih milijun svojih itd. itd.
Sluzbe Ivice i Miskeca kao i sve ostale zainteresovane strane trebaju malo vise vremena da bi ovo ukapirali,no eto nam cijelu 2008 pred nama.

Usredotocimo se na tih min. 12 milja/god.To posocena gospoda prave kao od sale i idu prema profitima od 20-30 milja/god.
Bitno je da Zik ima na racunu vise novca no sto vrijedi i da kad se to investira,diskontuje i razradi daje tih min. 12 milja/god.

Nas je posao snaci se u brdu infoa. Zik imaju SVI profesori energetike koji uopce trze mse. Sto traze oni u polj.kombinatu?
Jel ovo tplf,rzus ili mozda metc?
Ja cu vam rec.Oni dobro znaju sto znaci imat pored jedne njive toplu vodu,ispod druge prirodno blago,a pored trece mesecev pejsaz koji se treba revitalizirat.To agronomi neznaju.
Nije kod Zika bitno kolko hektara ima,vec sto ima ispod ili pored tih hektara.
Dalje,svu ovu hranu treba transportovat te osigurat u EU te u Al,Mak,Kos markete za kojih opet ima novca kod Zika.Znaci Deltinu i Konzumovu ekspanziju u Al i Kos ne moraju sami financirat,vec Zik sve to sam financira.Nije ni cudo,da su se bas zbog ovog Zik Gagacevci oni i capnuli.Znaju oni kakva je ova seoska zadruga,a pekara je slucajno u Tetovu.
Sad vidimo kakovu je gresku napravio Steki kad nije poslusao savjet fam. Fiti te kupio ovu zadrugu dok je jos mogo.Greska karijere.Jer nemozese tek tako uci neki biznis,a Ivica sigurno ulazi u brodare i logisticare,jer lakse je uzet lizing za to,no placat.U svemu tomu bude koji % i za Zika.Naravno ako postane njegov.
Holdinzi prave novce tako sto kombiniraju ratija,zalihe te optimiziraju kolaterale kad uzmu sto sta.
I najvaznije neko moze imat i cijelu milijardu,ali ako firma u kojoj se to zeli investirat nema apsorpcijonu moc za to,onda nista od toga.

Kod Zika sve je stancanje. Treba da neko to samo razradi.A Ivica i Miskec ako zele bit EU brand onda moraju uzet Zik.Ova se firma tek treba razraditi.Ovo vam je Stil iz ’97-me.

ps U moje se vrije za zbirku Brighama ili Horngrena dobijalo/davalo po jedan studentski.
Sada pored svih torenta i kojecega ja moram objasnjavat mukte.
Ko ce ga znat mozda mi Ivica ili Miskec ponude CFO.Bar ako mi propadne ova karijera:eek:

bravar
12.12.2007., 16:22
A cuj draga,istinu i sama znas,al ak tako zelis nek ti bude.Tako moras doci na Skupstinu u staji di je grijanje medjusobno.Ipak je to seoska zadruga.:p:

samba
12.12.2007., 16:49
A cuj draga,istinu i sama znas,al ak tako zelis nek ti bude.Tako moras doci na Skupstinu u staji di je grijanje medjusobno.Ipak je to seoska zadruga.:p:

U Prilepu na primer na ovakav odgovor,odma bi prokomentirali:"Ubo i go klade":biggrin:
Bravaru druze:thumbsup:

Marquis de Kizo
12.12.2007., 17:31
U Prilepu na primer na ovakav odgovor,odma bi prokomentirali:"Ubo i go klade":biggrin:

Abe, da tibam Sambata(ova e epten Prilepsko-vo najdobronamerna konotacija),kaj ti isteknuvaat vakvi raboti? :biggrin:Me iznasmea:thumbsup:
Stvarno taka bi rekle, a najdobro bi zvucelo vo interpretacija na Dzumerko:)
Pozdravi

Anica
12.12.2007., 17:37
A Ivica i Miskec ako zele bit EU brand onda moraju uzet Zik. Ova se firma tek treba razraditi. Ovo vam je Stil iz ’97-me... Ko ce ga znat mozda mi Ivica ili Miskec ponude CFO. Bar ako mi propadne ova karijera:eek:
1. Ne moraju. Se zahebavat sa bitoljskim preptosaurusima. Opciju čekati da odumru, trenutačno substituiraju sa akvizicijama u pravcu Strumice. Tko od Vas Croatmana čuo za Strumicu!? Mastika, paprike-frenke, domata, plodna grunta ex feudalnih kmetova i te stvari...

2. ZPKO na današnjim cenovnim nivoima nikako ne može biti STIL iz '97 (16,00 - 23,00 denara per share). Odnosno, bila bi kada bi se trenutačno tržila na 870,00 denara per share. Dakle, nemojmo zamjavati auditorij.

3. Ako ZPKO-a preuzmu prije 2011, prihfatim godinu dana musti njihove lude krave. Dragovoljno, u humanitarne svrhe.

P.S. Todorić i Mišković permanentno trebaju bravare. Za podmazat velike sefove...
P.S.2 Jel Vam, štovani kolega, onaj detektor za homiče na platnome spisku!? Hebe Vam visoki renome...

Terminator_Sk
12.12.2007., 18:12

Ja bi dodao i ono : " Pu pu satano, bezi u vodu ..."

Btw , imamo i PIPS u slucaju krajne nuzde.

p.s. Mala je ko' najnoviji model Terminatora, ne otstupa od ucitanog programa, pa to je cudo jedno.
:thumbsup: Za entuzijazam i upornost

Marlon
12.12.2007., 19:36
Citat:
D_MKD
50 9.001,00
30 6.000,00
20 3.000,00

12.000,00 7
12.149,00 13
12.150,00 186
12.499,00 55
13.000,00 44

Sta mislite: provokacija ili realizam :eek:

Realizam druže, to je moj nalog.
Ooo da, u cenu su uključeni subvencije, trezorske dionice i uranij ispod njiva. :thumbsup:

globalinvest
14.12.2007., 13:55
povik do site dobri luge, koi ja kupile zpko po 14-17 iljadi, jas se nudam da gi kupam nivnite akcii pod cena, za da moze vo mart-april da im ja prodadam 3xpati
poskapo bidejki togas "stranci(fondovi)" ke ja "kupuvaat" :)

Adv.Lexy
14.12.2007., 14:39
Moze nekoj da gi pokaze denesnite transakcii?
Plizzzzzz

D_MKD
14.12.2007., 15:01
Moze nekoj da gi pokaze denesnite transakcii?
Plizzzzzz

11:01:02 ЗПКО 11.112,00 6 66.672,00 305485
11:45:21 ЗПКО 11.207,00 14 156.898,00 305540
11:45:21 ЗПКО 11.207,00 7 78.449,00 305541
11:45:21 ЗПКО 11.207,00 10 112.070,00 305542
11:45:21 ЗПКО 11.206,00 11 123.266,00 305543
11:45:21 ЗПКО 11.201,00 50 560.050,00 305544
11:45:21 ЗПКО 11.200,00 5 56.000,00 305545
11:45:21 ЗПКО 11.200,00 60 672.000,00 305546
11:49:32 ЗПКО 11.200,00 13 145.600,00 305550

drama
14.12.2007., 16:27
povik do site dobri luge, koi ja kupile zpko po 14-17 iljadi, jas se nudam da gi kupam nivnite akcii pod cena, za da moze vo mart-april da im ja prodadam 3xpati

koi stranci, koi fondovi? ako imas nesto sto znaes, kazi?
forum e ova neli?

globalinvest
14.12.2007., 16:33
drama ne gledas deka e vo navodnici :) a znam mnogu raboti, na primer deka hranata poskapuva , i znam deka vakvi zdravi firmi koi imaat investicioni planovi se retkost, i najbitnata rabota sto ja znam e deka momentalno akcijata e 3xpati poniska od realnata

kurto
14.12.2007., 16:34

Kupeno po 16k, ama sega i na 11k mi izgleda skapo.
Ke cekam na 9k da uprosecam, ili veni da secam.
Retko glupa akcija t.e firma

drama
14.12.2007., 16:38
izvini ne gi vidov navodnicite

globalinvest
15.12.2007., 12:24
Kupeno po 16k, ama sega i na 11k mi izgleda skapo.
Ke cekam na 9k da uprosecam, ili veni da secam.
Retko glupa akcija t.e firma

iseci gi venite odma ama ostavi ni gi akciite :biggrin:

Adv.Lexy
15.12.2007., 13:08
iseci gi venite odma ama ostavi ni gi akciite :biggrin:

Global aj u 100 evra deka u ponedelnik,pred nos ke ti gi kupam zpko, od Kurto, Samo neka gi pusti na prodazba. :biggrin:

mihail
15.12.2007., 14:25
Jel neko chuo shto se danas prichalo o ZKPO na emisiji STADION na radio Kanal 77?

Pozdrav!

MPinvest
15.12.2007., 14:38
Jel neko chuo shto se danas prichalo o ZKPO na emisiji STADION na radio Kanal 77?

Pozdrav!

Ne może svako ćuti Kanal 77. Bi li ti mogao da nam ukratko to preprićaś?
Pozdrav

mihail
15.12.2007., 15:33
Ne może svako ćuti Kanal 77. Bi li ti mogao da nam ukratko to preprićaś?
Pozdrav

Chuo sam samo kraj. Neko od radnika ZIK-a prichao da su radnici (nisam chuo dali nekadashnji ili sadashnji) tuzhili kombinat da su ih primorali prodati svoje dionice.

Pozdrav!

samba
15.12.2007., 17:21
Chuo sam samo kraj. Neko od radnika ZIK-a prichao da su radnici (nisam chuo dali nekadashnji ili sadashnji) tuzhili kombinat da su ih primorali prodati svoje dionice.

Pozdrav!

Nista novo,vec vidzeno u 99% imucnih kompanija,verovatno mislis da su ih primorali,njima(rukovodstvu)prodati svoje dionice.Nazalost to se u realnoscu stvarno desava i ja znam da su ih silom terali da prodaju,a ovi su morali,jer im je od toga zavisilo radno mesto,:(,medzutim radnicima ce biti mnogo tesko da dokazu da je to bilo bas tako,zato sto dosada imamo x primera za to.

Miss Titan
16.12.2007., 11:07
Pitaj radnike granita dali su bili primorani prodavati rukovodstvu..to je slucaj sa skoro svih mk kotiranih diodrustva.Oko zika, radnici su malo kasno shvatili potencijal i da dionica moze se popeti jos x3-4 od sadasnje cene i sad su poceli da kukaju.Ko im je bio kriv sto nisu mislili kad je bilo vreme.Iskreno se nadam da ima jos poneki radnik da nas usreci na ovim cenama.

n3xu5
17.12.2007., 01:47
u svih ostalih "normalnih" kompanija direktori traze od radnika da NE PRODAJU AKCIJE cisto iz straha da ih neko ne preuzme hahahaha???Makedonija i sve je moguce...

pozdrav

lebza
17.12.2007., 08:50

Pozdrav!

...ovo me podsjeća na priču o mom starom i njegovoj firmi (u Hrvatskoj). Također je bilo pritisaka od strane direktora i vodećih ljudi da se dionice njima prodaju za neku "fer" cijenu..Većina u firmi ih je popustila tome...Ne trebam ni reći da je dionica ubrzo potom skočila 7X (da, sedam puta...).

Bitola
17.12.2007., 21:23
To ti je balkan

Mak Player
19.12.2007., 20:27
:saptac:Dali posle katolicki Christmas se ocekuva cena od 11.000,00 po akcija, znam brokeri koi go pravat muabetot deka momentot za kupuvanje ke bide prvite dve nedeli od 2008. Do koga ke odime nadole?:confused:

Gavril.
19.12.2007., 20:38
:saptac:Dali posle katolicki Christmas se ocekuva cena od 11.000,00 po akcija, znam brokeri koi go pravat muabetot deka momentot za kupuvanje ke bide prvite dve nedeli od 2008. Do koga ke odime nadole?:confused:

Sega odime samo nagore 11000den zaboravi:cool:

Mak Player
19.12.2007., 20:49
Sega odime samo nagore 11000den zaboravi:cool:

Ako ima trguvanje kako denes,i ako toa bide i utre i petok se gleda na koi firmi e frlena kotvata.

kurto
19.12.2007., 21:04
Ako ima trguvanje kako denes,i ako toa bide i utre i petok se gleda na koi firmi e frlena kotvata.

Kako ke se kacuva cenata koga cel forum-VOAERI ?
Nikoj ne kupuva -samo gledaat i se tresat da ne padne uste.
Ke dojdat strancite,pa posle trci po niv kupuvaj na 20.000

Gavril.
19.12.2007., 21:10
Kako ke se kacuva cenata koga cel forum-VOAERI ?
Nikoj ne kupuva -samo gledaat i se tresat da ne padne uste.
Ke dojdat strancite,pa posle trci po niv kupuvaj na 20.000
Nekoj si kupuva i na tivko da znajs,jas i Lexy imavme 770 sega imame 850:cool::cool::cool:

globalinvest
20.12.2007., 09:13
uste ednas povik do site dobri luge koi se voljni da prodavaat pod cena:SAMO NAPRED!!

http://utrinski.com.mk/?ItemID=88AB3C9897840544A430191665A07C51

kirek2
20.12.2007., 09:44
Nekoj si kupuva i na tivko da znajs,jas i Lexy imavme 770 sega imame 850:cool::cool::cool:

ako stvarno imate 850 komada respect!!!
jas malce po malce ke dojdam do kaj 100ka, vcera bocnav uste 5 komada, tie vo 11.59 po 11.800! deneska ako se otkacam od nekoi bezvezni hartii, ke stignam do 100ka! Kako i da e, cekame prolet :cool:

Adv.Lexy
20.12.2007., 11:18
Samo da znaes deka od denes na sila stapuva zakonot za zastita na licni podatoci. Mene brojot na akcii vo ZPKO mi e isto ko EMBG.

globalinvest
20.12.2007., 11:23
zakon ne zakon, dobrite lugje prodavaat povtorno po bagatelni ceni

micomk
21.12.2007., 02:35
Битолската млекарница ќе вложи 5 милиони евра за развој на фарми
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=27414&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

chembar
22.12.2007., 15:15
sta to znaci jer to znaci da trebam prodati i ostale ckije zpko posto ce imb sama proizvoditi mleko i nece kupovati od zpko

balkan*star
22.12.2007., 15:59
sta to znaci jer to znaci da trebam prodati i ostale ckije zpko posto ce imb sama proizvoditi mleko i nece kupovati od zpko

da da naravno, tako je. prodaj!

ZLAMIJA
22.12.2007., 16:46

Moj sovet ti e da gi cuvas. Ne igram so akciite na taa firma, no spored to so gledam so pisuvaat kolegite i po to so se slusaat "informacii" deka akcijata ke porasni ( ke se vrati na 14-15 000) vo skoro vreme togas bi bilo pametno da gi pricuvas. Vidi i rasprasaj se i ti malce. Za dzabe ne si od Bitola :)

micomk
25.12.2007., 07:33
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=25239F0BAA2781458EC4B665FE15ACD5

се' погласни се гласиштата дека ЗК „Пелагонија“ ќе се приватизира. Наводно, групацијата „Данубе фудс“, која неодамна преку српски „Имлек“ ја купи битолската Млекарница, заинтересирана е да инвестира и во ЗК „Пелагонија

cmyk
25.12.2007., 11:28
Danube Foods = http://www.clicksmilies.com/s1106/wuerg/vomit-smiley-015.gif

sticky fingers
25.12.2007., 12:04
Zdravo,

jedan od najnovijih sam na forumu, a posto mi je zpko najomilenija dionica na mse, interesira me jedna stvar: koliko% od zemlje je u posedu samog zpko-a? I sta je sa delom koji nije u njihovom vlasnistvu? Kupit ce to 2008 ili nemaju nameru da postanu vlasnici ? Cash imaju u svakom slucaju. Bio bih zahvalan na bilo kakvu(istinitu) informaciju.

balkan*star
25.12.2007., 19:16
Zdravo,

jedan od najnovijih sam na forumu, a posto mi je zpko najomilenija dionica na mse, interesira me jedna stvar: koliko% od zemlje je u posedu samog zpko-a? I sta je sa delom koji nije u njihovom vlasnistvu? Kupit ce to 2008 ili nemaju nameru da postanu vlasnici ? Cash imaju u svakom slucaju. Bio bih zahvalan na bilo kakvu(istinitu) informaciju.

Nije bitno dal ce to kupiti oni 2008, bitno je da zik vredi najmanje 5 puta vise od sada, a to ce uskoro neko preuzeti jer drugih ovakvih kombinata u posjed komunistickih direktora nema, a i po velicini , potencijalu pokazateljima i kapacitetu nema konkurencije u istocnoj eu...
Ostale dionice na mse imaju vrednost 5 puta vecu od realne a ove 5 puta manju...(dokaz o pravoj vrednosti zik-a mozes naci u prethodnih postova)

mk_trejader
25.12.2007., 19:49
Nije bitno dal ce to kupiti oni 2008, bitno je da zik vredi najmanje 5 puta vise od sada, a to ce uskoro neko preuzeti jer drugih ovakvih kombinata u posjed komunistickih direktora nema, a i po velicini , potencijalu pokazateljima i kapacitetu nema konkurencije u istocnoj eu...
Ostale dionice na mse imaju vrednost 5 puta vecu od realne a ove 5 puta manju...(dokaz o pravoj vrednosti zik-a mozes naci u prethodnih postova)

12 000 MKD x 5 (puta) = 60 000 MKD x 278.620 (broj dionica) = 1.67172e+10 MKD ili 278.62 mln eura

oladi malo ....

samba
25.12.2007., 20:18
12 000 MKD x 5 (puta) = 60 000 MKD x 278.620 (broj dionica) = 1.67172e+10 MKD ili 278.62 mln eura

oladi malo ....

Uuuuuuu..i tata bi sine:biggrin:,sala na stranu,1000 eura po dionici je realna cena,ali tek za 2-3 godine,kada se budu zavrsili sve zapocete reforme i kada se kombinat bude prodao nekom gigantu,za sada kao realnu cenu mozemo uzeti oko 500 eura po dionici i to do kraja 2008-me.;)

Triglav
25.12.2007., 20:31

Ajde napisi dionice koje su po tvome 5x precenjene.
Ili su to bas sve dionice, osim ZPKO naravno, koja ima 5x manju vrednost u odnosu na realnu vrednost :biggrin:

balkan*star
25.12.2007., 20:50

oladi malo ....

Racunica je prosta za onaj ko zna da racuna, dakle:
60.000 vlastitih dionica
30.000 u posjed zito polog(kojeg poseduju opet oni)
Ukupno vlastitih dion: 90.000
278.620-90.000=188.620,,, znaci 188 mil eur (pricamo kad cjena dionice bude 1000eur ili 60.000 den tj 5 puta veca od sada)

Sto se dobija za te pare:
40 mil eur akumulirane dobivke i rezerve
16 mil eur - 21% sbt-stopanska banka bitola 80.000 dion x 200 eur
Zito vardar 6,54% / 4242dionica /8500/ 580.000 eur
Zito Polog 69,95%/ 37808dio /~7000/ 4.338.622 eur
Zito Luks 9,21%/ 74.176dio /850den / 1.000.000 eur
---------------------------------------------------
61 mil eura, a nisam ni napisao nista o posjed kombinata....
Zemljiste,farme,mehanizacija,stocni fond, zitni fond, ribnici mozda jos nekih 100mil eur

Jel sada jasno?
Ako nije procitaj prilozeni dokument.
Ako opet nije jasno sacekaj cjenu 24000 den pa ondak kupi sigurno ce se vise znati o zika nego sada.
Pozdrav :p::)

1.Zpko ima sopstvenu fabriku za dobitocnu hranu i susaru:So kupuvaweto na fabrikata za dobito~na hrana, vo idnina, se ovozmo`uva nepre~eno izvr{uvawe na `etvata na `itnite kulturi i smestuvawe na dobienoto proizvodstvo, so {to imame mo`nost za ~uvawe do negova realizacija koga }e se sozdadat najpovolni ceni.
So rekonstrukcijata i pu{taweto vo rabota na postojnata su{ara vo 2005 godina isto taka e ovozmo`eno nepre~eno pribirawe na p~enkata i sirakot koi mora da se oslobodat od vi{okot na vlaga za istite da mo`at da se ~uvaat. So ovaa investicija vo rekonstrukcijata se namalija tro{ocite za transport na vla`noto zrno do @ito Vardar vo Gradsko i nema da se pravat tro{oci za su{ewe. So su{eweto vo ovaa su{ara i skladirawe vo silosite vo Radobor koi se povrzani so su{arata isto taka ovozmo`eno e ~uvawe na ovie proizvodi i nivna proda`ba koga }e ima najpovolni pazarni uslovi.
2.Sto se tice subvencija koje su trazili za 2005 god:
Koga sme kaj stimulaciite na zemjodelskoto proizvodstvo vo 2005 godina , soglasno Programata za pottiknuvawe i razvoj na zemjodelstvoto vo 2005 godina od na{a strana podneseni se barawa za finansiska poddr{ka do Ministerstvoto za zemjodelstvo, {umarstvo i vodostopanstvo na Republika Makedonija vo vkupen iznos od 26.902.900 denari i toa: za rastitelnoto proizvodstvo 21.684.500 denari i za sto~arskoto proizvodstvo vo iznos od 5.218.400 denari. Za `al baranite sredstva do denes ne se naplatija.
44
Otprilike 26.902.900 denara(sad isplata subvencija ne kasni i je nekoliko kratno povecana...)-26 mil denara nije puno-al kad vidis to je vise nego cisti profit adg betona za celu 2006 godinu sto i nije lose(koji po mcapu i ne zaostaje iza zpkoa a i ne poseduje dionice u drugim preduzecima, a profit kao zpko sto je ostvarila u samo 6 mjeseci moze sanjati bar jedno 10 godina)...
3.Razno-koliko da steknemo dojam kolika im je proizvodnja:
Riba:Vo 2005 godina vkupno e proizvedeno 180.000 kgr. riba od koja do 31.12.2005 godina e prodadeno 141.381 kgr.
Mleko:Od sto~arskoto proizvodstvo najgolemi prilivi se dobieni od realizacijata na mlekoto kako i vo izminatite godini. Vo 2005 godina celokupnata koli~ina na mleko e prodadena vo Industrijata za mleko ad Bitola vo koli~ina od 9.444.375 litri za vrednost od 161.702.022 denari. Prose~nata cena na mlekoto za 1 litar e 17,12 denari. Vo 2004 godina be{e prodadeno 9.263.230 litri vo vrednost od 161.128.585 denari so prose~na cena od 17,39 denari.
4.Investicije:
Pokraj organizacionite aktivnosti vo 2005 godina se prodol`i da se investira vo dovr{uvawe na kravarskata farma "Porodin", nabavka na zemjodelska mehanizacija, kopawe na dlabinski bunari so potrebna infra struktura kako i rekonstrukcija na su{arata za su{ewe na zrnesti proizvodi vo fabrikata za dobito~na hrana.
Vkupniot iznos na zavr{eni investicii vo 2005 godina e 191.453.139 denari i investicii vo tek koi }e se zavr{at vo 2006 godina 37.646.280 denari, ili vkupno 229.099.419 denari.

Sto~arskoto proizvodstvo vo kontinuitet dobiva vo zna~ewe vo proizvodnata orientacija na ZK Pelagonija ad Bitola.
Na{ite dolgoro~ni celi se razvoj na sto~arstvoto i organizirawe na sovremeni farmi po primerot na evropskoto farmerstvo, so iskoristuvawe na resursite za obezbeduvawe sigurni izvori na surovini (sopstvena sto~na hrana i razvoj na nejziniot kvalitet).
Zaradi toa se i zna~itelnite dolgoro~ni investicii vo grade`ni-sto~arski kapaciteti i nabavka na stoka so visok genetski potencijal.
Vo 2005 godina zaokru`ena e izgradbata na t.n. Zapadna {tala, zapo~nata vo 2004 godina za odgleduvawe na 170 molzni kravi i za toa vo 2005 godina se vlo`eni 17.725.878 denari.
Vo tek e izgradba na {tala za 240 grla molzni kravi koja se o~ekuva, so mali vlo`uvawa, da bide zavr{ena vo 2006 godina za koja ovaa godina se potro{eni 26.284.152 denari.
So ovie kapaciteti , so postoe~kata {tala za 180 grla i so Lauf {talata izgradena vo 2003 godina kapacitetot na farmata Porodin e 500-550 grla molzni kravi so prate~ki `enski podmladok, ili vkupno 1.100 grla stoka.
Vo ov~arstvoto kako najzna~ajna investicija vo 2005 godina e vlo`uvaweto vo izgradba na ku}a za ov~ari na Kajmak~alan, koja treba da bide zavr{ena vo 2006 godina. Vo ovoj objekt vo 2005 godina e vlo`eno 4.941.551 denari. So ovaa investicija }e se sozdadat povolni uslovi za smestuvawe na vrabotenite ov~ari pri prestoj na ovcite vo letnite meseci na bogatite pasi{ta na Kajmak~alan. Toa }e otvori mo`nosti za {irewe na ovaa granka vo idnina.
G o v e d a r s t v o
Govedarstvoto vo ZK "Pelagonija" ad Bitola e vode~ka granka vo sto~arskoto proizvodstvo i e zastapeno vo ~etiri govedarski farmi od koi dve farmi (Porodin i Novaci) se so sloboden na~in na dr`ewe na stokata i dve (Radobor i Kremenica) so vrzan na~in na odgleduvawe.
Po zavr{enata rekonstrukcija na govedarskata farma Porodin, ~etirite govedarski farmi raspolagaat so smestuva~ki kapacitet za 2200 - 2300 molzni kravi i 4.400 - 4.800 grla goveda od site kategorii.
Vo 2005 godina vo govedarstvoto napraveni se koreniti promeni vo organizacionata postavenost i rakovodeweto, tehni~ko - tehnolo{ki promeni i promeni vo preventivata i zoohigienata so cel prilagoduvawe i pribli`uvawe kon standardite na zemjite so razvieno govedarstvo. Ovie standardi se povrzani so produktivnosta, ekonomi~nosta, kvalitetot i bezbednosta na proizvodstvoto - ISO i HASAP - standardi.
5.Posed zemlje:
5. So del od sopstvenicite na koi im e vrateno zemjodelsko zemji{te ZK "Pelagonija" ima sklu~eno, ili e vo tek postapkata za sklu~uvawe na kupoproda`ni dogovori za 16.86.61 hektari. Steknatoto zemjodelsko zemji{te po ovoj osnov e locirano vo slednite tri proizvodni edinici:
1. Vrz osnova na Dogovor za dolgoro~en zakup sklu~en so Ministerstvoto za zemjodelstvo, {umarstvo i vodostopanstvo na RM od 15.10.1998 godina, ZK “Pelagonija” ad – Bitola zaklu~no so 31.12.2005 godina koristi pod dolgoro~en zakup vkupno 18288.24.07 hektari, {to po proizvodni edinici e kako sleduva:

PS:niste obradili domaci, trebalo bi samo procitati onaj dokument kojeg sam ranije postirao tamo je sve napisano ;)

drama
25.12.2007., 21:35
ZPKO ima 9.21% prioritetni akcii vo ZILU

Terminator_Sk
25.12.2007., 21:51
Racunica je prosta za onaj ko zna da racuna, dakle:
60.000 vlastitih dionica
30.000 u posjed zito polog(kojeg poseduju opet oni)
Ukupno vlastitih dion: 90.000
278.620-90.000=188.620,,, znaci 188 mil eur (pricamo kad cjena dionice bude 1000eur ili 60.000 den tj 5 puta veca od sada)

Sto se dobija za te pare:
40 mil eur akumulirane dobivke i rezerve
16 mil eur - 21% sbt-stopanska banka bitola 80.000 dion x 200 eur
Zito vardar 6,54% / 4242dionica /8500/ 580.000 eur
Zito Polog 69,95%/ 37808dio /~7000/ 4.338.622 eur
Zito Luks 9,21%/ 74.176dio /850den / 1.000.000 eur
---------------------------------------------------
61 mil eura, a nisam ni napisao nista o posjed kombinata....
Zemljiste,farme,mehanizacija,stocni fond, zitni fond, ribnici mozda jos nekih 100mil eur

Jel sada jasno?
Ako nije procitaj prilozeni dokument.
Ako opet nije jasno sacekaj cjenu 24000 den pa ondak kupi sigurno ce se vise znati o zika nego sada.
Pozdrav :p::)

Tako je druze Seljo:thumbsup: dobro si obavio zadatak. Jes' da nekad malo preteras po drugim temama, ali za ZIK Pelagonija si postao ekspert :thumbsup:
No further comment

micomk
26.12.2007., 00:12
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=4BDD456717F73243B6AB82E9E89A322D

William O'Neil
26.12.2007., 16:16
nema prodazni nalozi za utre...

sfatija akcionerite deka 200e e smesna cena ili im snema pari na spekulantite da ja drzat cenata nisko??? :biggrin:

flexi
26.12.2007., 16:35
nema prodazni nalozi za utre...

sfatija akcionerite deka 200e e smesna cena ili im snema pari na spekulantite da ja drzat cenata nisko??? :biggrin:

Ipak ke da e ova vtoroto.

torente
30.12.2007., 12:20
Evo što ameri misle o perspektivama poljoprivrednog sektora za 2008g...

Skuplja hrana zaslužna za procvat poljoprivrede u SAD-u

Business.hr/Hina

Rekordno visoke cijene kukuruza, soje i pšenice, kao i skok vrijednosti poljoprivrednog zemljišta ove su godine pospješili zaradu američkih poljoprivrednika te oživjeli ruralna područja diljem SAD-a, a sve se čini da će takva biti i 2008., piše novinska agencija Reuters.
Gordon Wassenaar "bacio je oko" na kombajn vrijedan 300.000 dolara kojim želi zamijeniti svoj stari, trošni model iz 1990. Osim toga, kupio je i novo zemljište, proširivši tako svoj posjed od 1.600 akri.

"Ovo su vjerojatno najbolje dvije godine koje sam ikada iskusio ", priznaje Wassenaar, koji živi u Iowi, na farmi na kojoj već 52 godine uzgaja kukuruz i soju.

Revitalizacija ruralnih područja

Procvat u ruralnim područjima SAD-a u oštrom je kontrastu sa situacijom u ostatku SAD-a, gdje vlasnici nekretnina strahuju zbog zapljene svojih kuća kupljenih drugorazrednim hipotekarnim zajmovima koje ne mogu otplaćivati. Korporacije, pak, muku muče s krizom na tržištu kredita a maloprodajni lanci snose posljedice usporavanja osobne potrošnje.

Dok ruralna područja bilježe revitalizaciju, Kongres sastavlja prijedlog zakona o poljoprivredi vrijedan 286 milijardi dolara, koji uključuje i prvi program jamstva prihoda od usjeva. Senat je u prošli petak usvojio svoju verziju poljoprivrednog programa koji bi od 2010. uzgajivačima žitarica, pamuka i soje jamčio prihode. Kongres je sličan prijedlog zakona donio u srpnju a konačna verzija toga prijedloga Bijeloj kući mogla bi biti poslana krajem siječnja.

Pojedine poljoprivredne grupacije pozdravljaju novi nacrt zakona Kongresa koji bi, prema njihovom mišljenju, predstavljao "stabilnu i predvidljivu sigurnosnu mrežu". No, kritičari upozoravaju da je upravo sada pravo vrijeme da se obustave subvencije. Ističu da one remete tržišta a novac poreznih obveznika usmjeravaju u pravcu velikih poljoprivrednih korporacija. "Prijedlog zakona o poljoprivredi koji imamo pred sobom ne predstavlja smislenu reformu", naglašava senator Richard Lugar, republikanac iz Indijane, koji se zalagao za amandman da se subvencije poljoprivredi smanje. Bushova vlada je zaprijetila ulaganjem veta na takav prijedlog zakona.

Snažna globalna potražnja

Porast cijena žitarica ove bi godine trebao povećati prihode za dva milijuna američkih poljoprivrednih farmi, na rekordnih 87,5 milijardi dolara. U odnosu na 2006. to predstavlja povećanje od oko 48 posto, podatci su Ministarstva poljoprivrede SAD-a.

Ključni pokretač procvata je potražnja za kukuruzom, važnim izvorom hrane za ljude i za stoku, koji je ujedno i sirovina iz koje se dobiva etanol. Kukuruz, čija cijena doseže četiri dolara po bušelu i više, poskupio je više od 50 posto u odnosu na cijenu od prije dvije godine.

Soja, još jedan važan izvor ljudske i stočne hrane, ove se godine prodaje po cijeni višoj od 11 dolara po bušelu. Takva je cijena posljednji puta zabilježena 1973. Cijene pšenice, pak, ove godine su po prvi puta u povijesti premašile razinu od deset dolara po bušelu, što predstavlja dvostruko višu cijenu u odnosu na godinu dana ranije.

Ipak, unatoč tome povećanju cijena, američki farmeri tvrde kako im je potrebna podrška američke vlade, koja brine i za očuvanje zemlje, osigurava programe za razvoj ruralnih područja te pristupačne cijene hrane. Usjevi pšenice u dijelovima Kanzasa, Oklahome i drugdje ove su godine propali zbog kasnoproljetnoga mraza te sušnog ljeta. Visoke cijene žitarica tim poljoprivrednicima ne znače ništa, osim gorkog podsjetnika na propuštenu priliku za zaradu. Oni i ostali ističu kako je čvrsta vladina sigurnosna mreža od ključne važnosti da bi mogli nastaviti sa svojim biznisom.

Svjetla točka

Brojni farmeri ukazuju u na porast troškova uzgoja žitarica - više su cijene gnojiva, goriva te sjemena. Iz američkog ministarstva poljoprivrede predviđaju da će ukupni troškovi poljoprivredne proizvodnje u 2007. porasti na rekordnih 254,2 milijardi dolara, dok su prošle godine iznosili 21,7 milijardi dolara. "Prinosi su bili dobri a i cijena žitarica je porasla", kaže Larry Jernas, poljoprivrednik iz Indiane. "No troškovi rastu bržim tempom pa, da bi se trend rasta održao, cijene žitarica i 2008. trebaju ostati visoke."

Terminski ugovori za sirovu naftu trenutno se, nakon što su krajem studenoga dosegli rekordnih 99,29 dolara po barelu, kreću oko 88 dolara, što predstavlja 40-postotno povećanje u odnosu na proteklu godinu. S obzirom na ograničene zalihe, rastu i cijene gnojiva. Cijene sjemena, pak, 2008. bi trebale porasti po dvoznamenkastim stopama.

Poljoprivrednici zbog svega toga gunđaju no ipak se jagme za skupim sjemenom jer i oni, kao i svi ostali, očekuju da će cijene ostati visoke i slijedeće godine. Diljem ruralnih područja SAD-a, farmeri koriste svoje visoke prihode za otplatu postojećih zajmova, za ulaganje u novu opremu te kupnju novoga zemljišta. Stoga rast bilježi i cijena zemljišta pogodnog za poljoprivrednu obradu kao i za uzgoj stoke, i to za više od 13 posto u odnosu na godinu dana ranije.

S obzirom da manjkavi prinosi usjeva i dalje ponudu u inozemstvu čine "mršavom", a potražnja za etanolom kao alternativnim gorivom i dalje raste, cijene poljoprivrednih proizvoda i slijedeće bi godine trebale ostati visoke. "Smatram da je poljoprivreda definitivno svijetla točka gospodarstva", ističe Bill Niebur, globalni potpredsjednik za Pioneer Hi-Bred International Inc., jedinice za poljoprivredne proizvode DuPont Co, a prenosi Reuters.

vilma01
30.12.2007., 17:45
o tome misle ameri, balkan je druga priča.....

balkan*star
30.12.2007., 18:49
Nije bas tako.U periodu koji dolazi hrana ce biti sve skuplja.Globalna potraznja a najvise potraznja kine ce konstantno uvecavati nedostatak hrane i s tim i cjenu.Ameri su to vidjeli i oni se pripremaju za to a mozda neko drugi(kao sto je danube foods kupio mlekaru za 27mil eur), vec pikira zemljodelske kombinate, a ovo je jedan od najvecih u jugoistocnoj eu i jos nema vlasnika..

kirek2
03.01.2008., 17:07
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=20838&kategorija=2

e sada vidite kako stoe stvari!

bas mi se svdja danas sto niko nije popustio i prodao dzabe, za 12500 :) !

mihail
03.01.2008., 17:46
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=20838&kategorija=2

e sada vidite kako stoe stvari!

bas mi se svdja danas sto niko nije popustio i prodao dzabe, za 12500 :) !

"за пченката, пченицата, јачменот ќе се доделуваат по 100 евра за хектар"

Ima li min-max za koliko hektara se daju subvencije?

Pozdrav!

Daskal_pro
03.01.2008., 23:46
Da, minimumot e za polovina hektar, a 1000 denari e iznosot za precekoruvanje na prinosite

balkan*star
04.01.2008., 07:35
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=6CFDA9206B9CCE41BA55BD5E1BA8719B
ZIK PLAN 2008(pcenica, jacmen, masl. repa)- 10,729 xa X 100 eur = 1mil eur
ukupno proizvedeno mleko ZIK-a za 2005: 10.067.625 litri x2 denara = 20 mil denara
+ ostale subvencije
Planirana cista dobit 2008 samo od poljodelske proizvodnje:135 mil den (preko 2mil eur)
dividende od stopanske banke bitola i kamate na 20 mil eura depozite
I sad preracunajte kolika ce biti dobivka za 2008, a tek za 2009 i 2010 kad ce subvencije biti 100 mil eur.
Ja mislim najmanje 5 mil eur(2008)...ako je prikazu realno, tj ako je ne reinvestiraju sto takodze i nije tako lose
trenutacna vrednost zika na ovu cjenu: 40 mil eur
ostale kompanije sa pribliznom dobivkom imaju trenutacnu vrednost na sadasnjim cjenama 7-10 puta vecu od zika....

BET-MAN
06.01.2008., 15:09
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=6CFDA9206B9CCE41BA55BD5E1BA8719B
ZIK PLAN 2008(pcenica, jacmen, masl. repa)- 10,729 xa X 100 eur = 1mil eur
ukupno proizvedeno mleko ZIK-a za 2005: 10.067.625 litri x2 denara = 20 mil denara
+ ostale subvencije
Planirana cista dobit 2008 samo od poljodelske proizvodnje:135 mil den (preko 2mil eur)
dividende od stopanske banke bitola i kamate na 20 mil eura depozite
I sad preracunajte kolika ce biti dobivka za 2008, a tek za 2009 i 2010 kad ce subvencije biti 100 mil eur.
Ja mislim najmanje 5 mil eur(2008)...ako je prikazu realno, tj ako je ne reinvestiraju sto takodze i nije tako lose
trenutacna vrednost zika na ovu cjenu: 40 mil eur
ostale kompanije sa pribliznom dobivkom imaju trenutacnu vrednost na sadasnjim cjenama 7-10 puta vecu od zika....
:Hail::Hail::Hail:
Ne mogu da verujem druze, alal vera, ne znam samo jos sta treba da postiras da bi cena dosla do realne u ovom trenutku.
Ovo je jos jedan dokaz da sve sto postiramo ovde nema ama bas nikakve veze sa kretanjima na MSE...U ovom slucaju nazalost...

balkan*star
06.01.2008., 17:47
Pa to je zato sto 90% investitora ne analizira potencijale i vrednost kompanije. Moze biti i bolje od sve sto sam postirao, saznatcemo najkasnije kroz 1-2 mjeseca. Stopanska banka bitola ce najverovatnije biti preuzeta sa bugarske banke.Ta je banka vec oficijalno potrazila superreviziju sa narodne banke makedonije u sbt...tu zik ima preko 80.000 dionica sto znaci x 200eur(cjena prodaje)=16 miljona eura na konto zika..ali ipak ostavimo da vreme odradi svoje :)
dobro ce doci 16milj eur+4milj dobivka za 2007, sa market kapitalizacijom od 40 milj eur na ovu cjenu, znaci da se pola zik samoproizveo i jednu godinu, ili p/e omjer =2, tj. dobivka po dionici(eps)=6000 den

BET-MAN
06.01.2008., 19:38
Pa to je zato sto 90% investitora ne analizira potencijale i vrednost kompanije. Moze biti i bolje od sve sto sam postirao, saznatcemo najkasnije kroz 1-2 mjeseca. Stopanska banka bitola ce najverovatnije biti preuzeta sa bugarske banke.Ta je banka vec oficijalno potrazila superreviziju sa narodne banke makedonije u sbt...tu zik ima preko 80.000 dionica sto znaci x 200eur(cjena prodaje)=16 miljona eura na konto zika..ali ipak ostavimo da vreme odradi svoje :)
dobro ce doci 16milj eur+4milj dobivka za 2007, sa market kapitalizacijom od 40 milj eur na ovu cjenu, znaci da se pola zik samoproizveo i jednu godinu, ili p/e omjer =2, tj. dobivka po dionici(eps)=6000 den
Jos da samo pametno odrade tu dobivku, kako bi i mi nesto dobili. Nisam nesto previse uzbudjen zbog neke dividende, ali da odrade tako da svake godine mogu da odrze taj profit, to bi bila prava stvar...

n3xu5
06.01.2008., 20:00

Druze to je pretvaranje kapitala od jedan u drug vid, nemozes tako da racunas...ne uzimaj u predvid akcije od STB zasto oni su vec u kapital ove firme...mogu oni da ih prodaju kad hoce, nemora bas sad:)

pozdrav

MPinvest
06.01.2008., 23:51
Druze to je pretvaranje kapitala od jedan u drug vid, nemozes tako da racunas...ne uzimaj u predvid akcije od STB zasto oni su vec u kapital ove firme...mogu oni da ih prodaju kad hoce, nemora bas sad:)

pozdrav

Tacno da su te dionice kalkulirane kao kapital firme (sto i jesu) samo sto su pri kalkulaciji uzimali drugu cijenu koja je nesto niza od danasnje po kojoj se trguje na MSE ( par tisuca mkd) a na to dodaj koja dva tisuca pri eventualnoj prodaji banke.
Pozdrav!

Sretni praznici !

4te
07.01.2008., 09:53
Tacno da su te dionice kalkulirane kao kapital firme (sto i jesu) samo sto su pri kalkulaciji uzimali drugu cijenu koja je nesto niza od danasnje po kojoj se trguje na MSE ( par tisuca mkd) a na to dodaj koja dva tisuca pri eventualnoj prodaji banke.
Pozdrav!

Sretni praznici !

Za kalkulaciju uzima se cena ulaska, tako da realno razlika je ogromna isto vazna stvar koju smo zaboravili da kazemo je da Zpko gazda 25% samog sebe sto znaci da kupnjom jedne dionice ustvari kupujemo 1,25. Eno SPAZ poceo da ponistava svoje i logicno i dobro je da se to desi i ovde.
Definitivno,fundamentalno top dionica.

balkan*star
07.01.2008., 21:08

pozdrav

To je pretvoriti kapital od 3000 den/ dionica kako su upisani u 12000 den dionica cjena prodaje.
A sto ce biti kad prodaju vlastite dionice(oni se knjize kao negativni kapital). 60.000 dionica x 200 eur= 12 mil eur

globalinvest
08.01.2008., 10:08
malku im e stara listava ama eve za 2006
http://www.eurobc.com.mk/utd_200_mk.html

jove_yu
08.01.2008., 12:21
Deonica je dobra, svi ovi planovi su isto ok. Megjutim malo umereno, ako pogledate jos starije bilanse ili imate pristup centralnom registru MK po neke slucajnosti videcete da je bilo josh boljih vremena ZPKOa od ovih danas koji su nabrojavane kao najuspesne proteklih godina, zatim iznenadzenje (-) gubitak od skoro pola stotina miliona denari, cena deonica ode -80%. Sto me kao deonicar od samog pocetka ove tvrtke posebno pogodilo,i to ne pad deonice nego neumorni menadzament koji uporno pokazuje svoju limitiranost kao i najvece fantazije sa sta sledece moze da izneandi ili sokira svakog deonicara zpko-a.

alex_mkd
17.01.2008., 12:44
Nakon mlekare, evo polako odlazi i banka... sta sleduje? valjda svi znamo.

Balkansteel, ova deonica ima da zazivi samo me je strah da mi ne ode previsoko da mogu jos dokupit.:biggrin:

alex_mkd
17.01.2008., 12:45
E druze pardon, promasio sam ti nick, mislim na BalkanStar.

pozdrav

mk_trejader
17.01.2008., 13:57
Nakon mlekare, evo polako odlazi i banka... sta sleduje? valjda svi znamo.

Balkansteel, ova deonica ima da zazivi samo me je strah da mi ne ode previsoko da mogu jos dokupit.:biggrin:

a sta ako ne ide banka ? ili ide za nekih 25-30 milja tuto kompleto?

flexi
17.01.2008., 13:59

Banka ide ove godine 100%

mk_trejader
17.01.2008., 14:02
Banka ide ove godine 100%

cjena?

flexi
17.01.2008., 14:32
cjena?

25-30 manje vise je fair enough

alex_mkd
17.01.2008., 23:37

Druze, banka je vec otisla samo ti nisi jos dobio informaciju.

Pozdrav

Miss Titan
18.01.2008., 08:58
xixixi ma sta pricas 25-30 mil to ti je kad bi se banka prodala za 4000 den/ dionica
dogovorena je vec prodaja i to za oko 200 eur/dionica
zik ima preko 80.000 dionica u sbt, tacnije 21%

mk_trejader
18.01.2008., 11:24
Druze, banka je vec otisla samo ti nisi jos dobio informaciju.

Pozdrav

kasnim , to je to ... i po kojoj cjeni je otisla?

alex_mkd
18.01.2008., 11:36
kasnim , to je to ... i po kojoj cjeni je otisla?

13000 na akcija i plus 1000 dividenda na akcija. Deneeska treba i oficijalno da se objavi. Kupec je AIG. pozdrav

glasnoGOVORNIK
18.01.2008., 11:52
13000 na akcija i plus 1000 dividenda na akcija. Deneeska treba i oficijalno da se objavi. Kupec je AIG. pozdrav

eee koga vikav jas pred 3 meseca na

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=3458&page=16

deka e takA!!!

aj neka e za arno valda!!! :D

homer_mkd
31.01.2008., 15:56
kako stoi zpko so dividenda za ovaa godina? kako bilo prethodni godini? ima nekoj info?

dimges
02.02.2008., 14:12
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=BDBF1CAF05FB334AA22BA31BF7A67290

znaci dobitna kombinacija za 2008 je skladiranje mlijeka i mlijecnih proizvoda, konditorski proizvodi, kafa, ulje...
..jedan mali magazin..

vilma01
06.02.2008., 22:33
http://www.finance.si/moje_finance/202382/Z_inflacijo_lahko_tudi_zaslu%BEite

malo optimizma....

najdobar
07.02.2008., 13:36
ZPKO-evci, sto e sega akcia vredi mnogu no nema ni D od dvizenje na cenata, koga ke prestane zimskoto spanje znae li nekoj? pozdrav na site

D_MKD
07.02.2008., 19:01
Ima li ZPKO akcii vo ZITO BITOLA VO STECAJ?

MPinvest
07.02.2008., 19:28
Ima li ZPKO akcii vo ZITO BITOLA VO STECAJ?

Nema

MPinvest
07.02.2008., 19:32
ZPKO-evci, sto e sega akcia vredi mnogu no nema ni D od dvizenje na cenata, koga ke prestane zimskoto spanje znae li nekoj? pozdrav na site

Dionica vredi i dalje ali zatoćenik je Fimine rasprodaje.
Pozdrav.

bravar
07.02.2008., 20:20
8.Za sada stopirano formiranje Osiguravajuceg drustva.?

Imate neki info oko ovaj projekt?
Nakon skupstine bio sam zapitan ovo.Evo sada i oficijelno o cemu je,
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=89432

Nazalost to drustvo jos nije ni formirano,tako da tek dogodin cemo vidjet koristi od toga.Ne znam ko je kriv? :rolleyes:,ali da su bili brzi vec bi i ovakav Zik premasio 5 milja/god profita,sto ostali mogu samo sanjat.
Inace ovaj ministar je Zikovac tako da ipak mozda kompenzira necim. :)

ps Poseban pozdrav osobi logiranoj jucer u 13:59.Kad zavrsi mavr,dolazim opet kod vas u shopping.:cool:

Adv.Lexy
11.02.2008., 13:04
Moze danasnje trgovanje?

penzioner
11.02.2008., 13:13
10:24:26 ZPKO 11.900,00 3 35.700,00 313302
10:24:26 ZPKO 11.701,00 10 117.010,00 313303
11:30:42 ZPKO 11.700,00 3 35.100,00 313458
11:36:26 ZPKO 11.300,00 3 33.900,00 313475
11:36:26 ZPKO 11.300,00 7 79.100,00 313476
11:36:26 ZPKO 11.300,00 20 226.000,00 313477
11:36:37 ZPKO 11.101,00 2 22.202,00 313478
11:44:28 ZPKO 11.150,00 25 278.750,00 313492
11:44:28 ZPKO 11.102,00 10 111.020,00 313493
11:44:28 ZPKO 11.101,00 8 88.808,00 313494
11:44:28 ZPKO 11.100,00 27 299.700,00 313495
11:44:28 ZPKO 11.100,00 10 111.000,00 313496
11:44:28 ZPKO 11.100,00 10 111.000,00 313497
11:44:28 ZPKO 11.100,00 10 111.000,00 313498
11:58:58 ZPKO 11.051,00 20 221.020,00 313539
11:58:58 ZPKO 11.050,00 8 88.400,00 313540
11:58:58 ZPKO 11.002,00 27 297.054,00 313541
11:58:58 ZPKO 11.002,00 5 55.010,00 313542
11:58:58 ZPKO 11.001,00 10 110.010,00 313543
11:58:58 ZPKO 11.000,00 4 44.000,00 313544
11:58:58 ZPKO 11.000,00 117 1.287.000,00 313545

Adv.Lexy
11.02.2008., 13:15
tnx mr. Penzioner

globalinvest
12.02.2008., 13:04
dobro e,ima dobri luge na svetov sto prodavaat na ovie ceni:)
p.s za uste pomala cena davam pari na raka:)

Adv.Lexy
12.02.2008., 13:23
Mene 11000 mi e skapo za ovaa akcija. ke pocekam uste malku pred da se stavam vo akcija za ovaa akcija.
:)

roko
13.02.2008., 21:44
ako neko zna koliko hektara ima zpko u svoj posed ili na koriscenje voleo bi da mi kaze

samba
13.02.2008., 22:36
ako neko zna koliko hektara ima zpko u svoj posed ili na koriscenje voleo bi da mi kaze

46.000 hektara.

Cecillon
13.02.2008., 23:40
46.000 hektara.

Kolko od toga ima ZPKO u vlasti?

roko
14.02.2008., 10:29
hvala samba

roko
14.02.2008., 10:30
sta im je glavno proizvodstvo?

cunami
14.02.2008., 10:40
sta im je glavno proizvodstvo?

Čelične konstrukcije i sanitetski materijal.
Predlažem ti da ipak malo pročitaš temu od prve stranice a tek onda pitanja ako nije jasno :thumbsdow

Blade Runner
14.02.2008., 10:46
Čelične konstrukcije i sanitetski materijal.
soncevi kolektori na veteren pogon:biggrin:
gosn.cunami ti objasni sto im e ´pretezna´dejnost,
ova e idninata na kompanijata.
razmisli dobro i so sreka
:thumbsup:

LJUC
26.02.2008., 17:46
Postiram ovaj clanak kako bi videli strukturu poseva ZIK-a
za 2008g.Naglasak je na suncokretu sto je i razumljivo ako se zna da je veliki nedostatak ove kulture u Mak.i egionu kao i rast cena ove surovine.Isto vidi se da je posejano negde oko 15500 hektara od raspolozivih 18450 ha.
Во ЗИК „Пелагонија“ во тек е прихрана на житните посеви

Битола, 26 февруари (МИА) - Во земјоделскиот комбинат „Пелагонија“-Битола во тек е втората прихрана на есенските култури со азотни ѓубрива. Воедно, стручните тимови ги завршуваат подготовките за пролетната сеидба.

- Прихранети се 6.500 хектари со пченица и јачмен, а за неколку денови ќе заврши прихраната со азотни ѓубрива и на уште 4.500 хектари со другите есенски житни посеви, истакна Тоде Лазаревски, главен технолог за полјоделски култури во ЗИК „Пелагонија“-Битола.

Паралелно со оваа активност, во најголемиот земјоделски капацитет привршуваат подготовките за пролетната сеидба.

- Во комбинатот во тек е второто орање на земјоделските површини. Пролетва ќе бидат засеани 1.200 хектари под пченка за зрно, 600 хектари пченка за силажа, 60 хектари пченка за семе. Ударна култура за сеење пролетва е сончогледот кој ќе биде распространет на 2.200 хектари, потоа луцерката на површина од 250 хектари, а градинарските култури ќе се засеат на 45 хектари, предочи Лазаревски.

Актуелните временски услови позитивно влијаат врз лебното жито, јачменот и други земјоделски култури кои во ЗИК „Пелагонија“ се простираат на над 11.000 хектари.

alex_mkd
29.02.2008., 14:03
Sta kazete na nerevidiranom izvestaju?? Dobit 3X visji nego lani!

Cecillon
29.02.2008., 14:06
Sta kazete na nerevidiranom izvestaju?? Dobit 3X visji nego lani!

Proveri odakle i pogledaj prihode. P/S 3,7...

mihajlovski
29.02.2008., 16:39
ZPKO kao dodatni izvor prihoda ima dividende sto dobija od Bitolsku Banku, kapitalni dobitak od prodaju dionica i kamate koje ostvaruje na orocene depozite. I pored toga sto ovi prihodi te profit nije od core biznisa, oni se povtaraju svaku godinu i tako ce biti i u buduce sve do prodaje portfelja i banci ( ako do toga dodze). Znaci ovo su sigurni prihodi koji nisu jednokratni.Znaci ako banka posluje dobro to ce se odraziti i na bilanse ZPKOa
Book za 2007 godine bice uvecan na osnov na zadrzani dobitak i na osnovu na rezerve na sopstvenih dionica. Isto tako za 2007 godini ZPKO ke dobiti pozamasnu sumu drzavnih subvencija od vlade.
Znaci vec tretu godinu imamo vise nego odlican rast profita, i core biznis koji ima idninu. Sve na svemu ovo je sasvim solidna dionica za ulaganje u 2008 godini

MPinvest
01.03.2008., 00:28
146.978 je ODLIĆNO ... joś ako se to dopuni dendom SBT onda je i viśe no ODLIĆNO...
ipak me neśto mući i nemogu da skużim pa bilo bi dobro da mi forumaśi otvore oći -
. 3Q = 227mil FI 2007 = 147mil nestalo mi 80mil mkd ili 1,35mil EUR!

BET-MAN
01.03.2008., 00:40
146.978 je ODLIĆNO ... joś ako se to dopuni dendom SBT onda je i viśe no ODLIĆNO...
ipak me neśto mući i nemogu da skużim pa bilo bi dobro da mi forumaśi otvore oći -
. 3Q = 227mil FI 2007 = 147mil nestalo mi 80mil mkd ili 1,35mil EUR!
Pretpostavljam da to ima veze sa seasonality-jem biznisa mozda zbog toga sto je 3Q2006 isto tako bolji od FI2006...

MPinvest
01.03.2008., 02:03
Pretpostavljam da to ima veze sa seasonality-jem biznisa mozda zbog toga sto je 3Q2006 isto tako bolji od FI2006...

I meni se to vrtijelo u glavi pa proverio i: Q3 50mil FI2006 53mil znaci ne radi se o tome a treba napomenuti da su ove godine u 4 kvartalu inkasirali vladine stimulacije.
Nema veze . I ovako je ZPKO odlićno!! Samo da joś preżivimo FIMU .
Pozdrav!

4te
01.03.2008., 12:26
profit od 2,5 milona je impresivan a jos je bolja je perspektiva ove dionice i to je vec apsolvirano
kako bi se vratili u fokus hteo bih da potaknem sve analiticare na forumu da zajedno jos jednom iskopamo sto sve imamo ovde radi realnog odredjivanja BV koji je u najmanju ruku u ovom trenutku bezobrazno smesan

znaci trazimo realan BV

pazarna cena posjeda
prodaja zita i ostalih kultura po ovim 150% vecim cenama
subvencije koje trebaju uzeti
njihov dio u STB, Polog, Zito Luks, Zito Vardar itd ( pa neka bude i po sadasnjim niskim cenama)
pare i kamate koje cuvaju u banku odnosno dobit od minulih godina
dionice ZPKO koje imaju
ribnjaci
farme i broj grla
godisnja proizvodnja mljeka (po novim pazarnim+subvencioniranim cenama)
itd

meni matematika nikako ne ide ispod 20.000 po dionicu
kako je kod vas ?!

BET-MAN
01.03.2008., 13:48
profit od 2,5 milona je impresivan a jos je bolja je perspektiva ove dionice i to je vec apsolvirano
kako bi se vratili u fokus hteo bih da potaknem sve analiticare na forumu da zajedno jos jednom iskopamo sto sve imamo ovde radi realnog odredjivanja BV koji je u najmanju ruku u ovom trenutku bezobrazno smesan

znaci trazimo realan BV

pazarna cena posjeda
prodaja zita i ostalih kultura po ovim 150% vecim cenama
subvencije koje trebaju uzeti
njihov dio u STB, Polog, Zito Luks, Zito Vardar itd ( pa neka bude i po sadasnjim niskim cenama)
pare i kamate koje cuvaju u banku odnosno dobit od minulih godina
dionice ZPKO koje imaju
ribnjaci
farme i broj grla
godisnja proizvodnja mljeka (po novim pazarnim+subvencioniranim cenama)
itd

meni matematika nikako ne ide ispod 20.000 po dionicu
kako je kod vas ?!
Proveri balkan-star-ove postove na ovu temu, mislim da ces naci odgovor. Inace i ja delim tvoje misljenje u vezi >20K BV. Zato sam nedavno i nesto dokupio na cenu ispod 12K...

bravar
02.03.2008., 19:41
Nisan gledao neku noviju knjigu,al ako prodaje Fima to moze znacit samo jedno.Odradjuju za nekoga.
Vlada za svoje trazi 30.000- ili ~ 22 mil eura za paket od 15%.Posto navodno dolaze izbori,oni ce spustit,s time sto recimo milion ide u kampanju,pa svi zadovoljni.

Sto se tice rezultata,to je to,samo pricekajmo na FI od Zpog.Od jednog lanca supermarketa potvrdjeno mi je da su prosle g. kod njih najvise prodavali Tetovski kruh.A to nije cijelo trziste.Nemojmo zaboraviti lani su bili minus 250k eura sve od ostalih troskova tipa leva ruka desni dzep.

MPinvest
02.03.2008., 23:58
Nisan gledao neku noviju knjigu,al ako prodaje Fima to moze znacit samo jedno.Odradjuju za nekoga.
Vlada za svoje trazi 30.000- ili ~ 22 mil eura za paket od 15%.Posto navodno dolaze izbori,oni ce spustit,s time sto recimo milion ide u kampanju,pa svi zadovoljni.

Nisam skontao śta si hteo reći ovim da vlada trażi 22mil ?!?! Za śto? U knjigama (do kraja 2007) nigde nisam video da drżava poseduje ZPKO, ispravite me ako greśim.
Śto se tiće FIME, njoj je ostalo joś necelih 4000 ali za sad je za prodaju samo neśto manje od 1000 .
ZPKO je odlićna dionica .Na FI treba dodati i dendu SBT , iznad 500.000 eura.
Imao bih pitanje za forumaśe koji poznaju regulativu - Dali je ZPKO po zakonu obvezan da se oslobodi ili poniśti vlastite dionice koje poseduje i ukoliko je odgovor da, u kojem roku.
Pozdrav!

flexi
03.03.2008., 02:59
Посебни начини на стекнување на сопствени акции

Член 335

(1) Стекнувањето на сопствените акции се врши без примена на условите
од членот 333 став (1) на овој закон, ако:
1) врз основа на одлука на собранието, повлекувањето акции се врши
според одредбите од овој закон за намалување на основната главнина;
2) бесплатно или кога банка, инвестиционен фонд и друга финансиска
институција купува акции од свое име од провизијата којашто ја стекнува
со купување на акции;
3) како последица на универзална сукцесија на имотот;
4) во постапка за присилно извршување заради намирување на
побарување на друштвото по основа на одлука на суд;
5) во случај на спојување, присоединување и поделба и при преобразба од
една во друга форма на друштвото, кога во согласност со овој закон
друштвото има обврска да ги откупи акциите на акционерите кои не ја
прифатиле понудата да примат акции;
6) при исклучување на акционер, во согласност со членот 324 од овој
закон;
7) акции стекнати по сила на законска обврска или врз основа на одлука
на суд и
8) како компензација за долг или во постапка на реорганизација на
должникот, во согласност со Законот за стечај.
(2) Акциите стекнати во случаите наведени во ставот (1) од овој член мора
да се целосно платени и мора да се отуѓат во рок од три години од денот
на нивното стекнување, освен ако номиналниот износ на стекнатите акции,
вклучувајќи ги и стекнатите сопствени акции, според членот 333 од овој
закон не надминува една десеттина од основната главнина.
(3) Ако стекнатите акции според ставот (1) од овој член не бидат отуѓени
во рокот од ставот (2) на овој член, без одлагање мораат да бидат
поништени. Кога поништувањето на сопствените акции доведува до
намалување на имотот на друштвото под номиналната вредност на
основната главнина, мора да се спроведе постапка за намалување на
основната главнина.

balkan*star
03.03.2008., 07:47

Nisam skontao śta si hteo reći ovim da vlada trażi 22mil ?!?! Za śto? U knjigama (do kraja 2007) nigde nisam video da drżava poseduje ZPKO, ispravite me ako greśim.
Śto se tiće FIME, njoj je ostalo joś necelih 4000 ali za sad je za prodaju samo neśto manje od 1000 .
ZPKO je odlićna dionica .Na FI treba dodati i dendu SBT , iznad 500.000 eura.
Imao bih pitanje za forumaśe koji poznaju regulativu - Dali je ZPKO po zakonu obvezan da se oslobodi ili poniśti vlastite dionice koje poseduje i ukoliko je odgovor da, u kojem roku.
Pozdrav!

Na FI osim dendu treba dodati to da ovu godinu su dobili 30.000 vlastitih dionica ili oko 6 mil eur.Pa sad racunajte koliki im je profit za 2007 ;)
Drzava tj. piom posjeduje prioritetne dionice zpko koje nakon aukciske prodaje transformiraju se u regular shares.
Treba sacekati i revidirani izvestaj jer vrednost rezervi ako ih realno prikazu trebali bi biti nekoliko kratno veci jer zito i ostale kulture su puno vecih cjena.

jove_yu
03.03.2008., 13:18
U knjigama (do kraja 2007) nigde nisam video da drżava poseduje ZPKO, ispravite me ako greśim.

Mislim da ne gresis, u registar se vodi ukupan zbir obicnih deonicA 278.620
navodimo dole participativni
""
Do Makedonskata Berza na dolgorocni hartii od vrednost AD Skopje e
dostaveno barawe za kotacija na akciite na ZK Pelagonija a.d. Bitola
na Oficijalniot Pazar na Berzata. Nominalnata vrednost na akciite
na ZK Pelagonija a.d. Bitola iznesuva 51,13 evra. Baraweto za
kotacija se odnesuva na slednite rodovi na akcii:
• 236.827 obicni akcii od koi 22.782 akcii se bez pravo na glas
(11.000 akcii se vo sopstvesnost na drustvoto i seuste ne se
ottugeni, a 11.872 akcii seuste ne se doplateni)
• 41.793 prioritetni akcii vo sopstvenost na Fondot za PIOM, koi
so prodazba se transformiraat vo obicni akcii.
Pred kotacijata na Oficijalniot Pazar na Makedonskata Berza AD
Skopje, so akciite na ZK Pelagonija a.d. Bitola se trguvalo na
Neoficijalniot Pazar na Makedonskata Berza.""

ProFit
13.03.2008., 17:20
ZK Pelagonija ostvari 175% rast na dobivkata

Spored podatocite na bilansot za uspeh, ZK Pelagonija vo 2007 godina ostvari golem rast na dobivkata za 2,75 pati ili 175%. Godinava ZK Pelagonija ostvari 2,4 milioni evra (146,9 milioni denari) neto dobivka, što pretstavuva rečisi trojno zgolemuvanje vo odnos na ostvarenata neto dobivka od okolu 870 iljadi evra vo 2006 godina. Pozitivnoto rabotenje e rezultat pred se na finansiskoto rabotenje, velat od ovaa kompanija. ZK Pelagonija prodade dobar del od akciite što gi poseduvaše vo drugi kompanii i vrz osnova na toa ostvari zgolemuvanje na dobivkata na godišno nivo. Dobivkata e zgolemena i kako rezultat na dividendite no, i na prihodite po osnov kamati od deponirani sredstva na ZK Pelagonija vo bankite, objasnuvaat od tamu.
Pritoa napomenuvaat deka 2007 godina za ZK Pelagonija beše prilično nepovolna od strana na klimatskite uslovi i prinosite bea pod prosečnite, posebno prinosite od proletnite kulturi.
Vo poljodelstvoto se ostvareni zadovolitelni finansiski rezultati, dodeka vo stočarstvoto e zabeležana zaguba poradi trendot na niski ceni, posebno vo svinjarstvoto.
Inaku, kako i obično, najverojatno dobivkata ќe se reinvestira zašto toa e veќe dolgogodišna praksa vo našata kompanija, velat od tamu, iako seušte ne e raspravano po ova prašanje. Reinvestiranjeto za godinava bi se sostoelo od obnovuvanje na zemjodelskata mehanizacija, kako i proširuvanje na stočarstvoto, posebno na govedarstvoto, bidejќi vo momentov cenite vo ovie sektori se dosta primamlivi, velat od ZK Pelagonija.
ZK Pelagonija e eden od najgolemite kombinati ne samo vo Makedonija, tuku i na Balkanot. Ova akcionersko društvo broi nad 500 akcioneri, fizički i pravni lica no, nema dominanten sopstvenik. Osnovnata dejnost na ZK Pelagonija e zemjodelsko proizvodstvo, što opfaќa proizvodstvo najmnogu na pčenica (rečisi 30 iljadi toni na godišno nivo), jačmen (okolu 15 iljadi toni godišno), potoa sončogled, pčenka itn. ZK Pelagonija se zanimava i so stočarstvo, odgleduvanje na molzni kravi, svinji, ovci, ribi no, i proizvodstvo na meso i mleko nameneti za ponatamošna dorabotka.

amer
14.03.2008., 15:10
mislim da će toga još biti ispod 10Kmkd.

Marlon
18.03.2008., 14:28
Netko me prevaril da imaju uranij ispod njiva. Gle mangupa, nemajo!
Maknuo se ja s 9.000, u zadnji čas!
Preskupo. :thumbsup:

Trotter Trading
18.03.2008., 19:56
nije skupo nego je bagatela.
u ovoj panici ko ulovi na ove cene svaka cast.
kad dogje 15k bice vam jevtino.

Adv.Lexy
18.03.2008., 20:30
Skupo mi je ono 9 napred. Kad budem videla 8 mozda cu poceti broiti novas. :)

samba
18.03.2008., 20:39

Dobro je Lexy,a kada si kupovala na 15,onda ti je cena bila ok??!!;)

amer
18.03.2008., 22:37

kad budeš videla 8 ti češ u mišju rupu dok ne ode na 7, kad skokne nazad na 15, ti češ nas herojski ubeđivati kako si kupila na 5. Retorika velikih manipulatora i sitnih miševa.:p:

cmyk
19.03.2008., 01:22
biće i 6000 :)

samba
19.03.2008., 01:27
biće i 6000 :)

He he he...al si nekada pizdek:p:;)

cmyk
19.03.2008., 01:34
domaći će braniti. nadajmo se da imaju dosta municije. :)

Max 11
19.03.2008., 01:35
Ma bice i 20000 , samo ce mnogima dotad da pobeli kosa .
Ko prezivi - prica ce !

media
19.03.2008., 01:41
bice i vise od 20000 bez sumnje, samo strpljivo.

Marlon
19.03.2008., 01:43
domaći će braniti. nadajmo se da imaju dosta municije. :)

Šaka jada i bedoće!

Kupnja
5 9.205,00
3 9.201,00 JA :thumbsup:
10 9.125,00

Prodaja
9.500,00 44
9.899,00 20
9.900,00 66
10.385,00 20
10.389,00 44

To me danas ponela pesma junačka pa došo ja do 9.201, iako sam reko da počinjem kupnju od 9. Al sad mi nešto ovo skuupo! :thumbsup:

Max 11
19.03.2008., 01:49
Kad je na ovim cenama ASK na 18 akcija crno se pise berzi i to dugorocno. Hrabri su ostali bez para a ostali se uprpali. Ja sam opalio na 10000 i sad sam posmatrac do daljnjeg.

cmyk
19.03.2008., 01:52
[QUOTE=Marlon;389670]Šaka jada i bedoće!

Kupnja
5 9.205,00
3 9.201,00 JA :thumbsup:
10 9.125,00

Prodaja
9.500,00 44
9.899,00 20
9.900,00 66
10.385,00 20
10.389,00 44

hahahahaha majstore on će čačkalicom da podigne kamion! :thumbsup:

Adv.Lexy
19.03.2008., 02:01
Dobro je Lexy,a kada si kupovala na 15,onda ti je cena bila ok??!!;)

kad budeš videla 8 ti češ u mišju rupu dok ne ode na 7, kad skokne nazad na 15, ti češ nas herojski ubeđivati kako si kupila na 5. Retorika velikih manipulatora i sitnih miševa.:p:

Wow,wow ...take it easy guys.
Kad ne mozete po konja nemojte na sedlo.
Ja i tad i sad sam srecna sto sam kupila ne samo zpko, nego i ostale bilo da su 15 000 ili 7 000.

:thumbsdow

amer u koju skupinu spadas ti u pumparose, miseve ili kenj***
;)

ProFit
19.03.2008., 10:28
idemo lagano pijanooo... ;)
pade sneg, a mi moramo preziveti ovaj igmanski mars... :biggrin:
nebi valjda da se medjusebno poubijamoo...!!?? :biggrin:
ps: ovaj sneg znaci plodna godinaaa nee...??? :rolleyes:

Marlon
19.03.2008., 10:55
I posle svega što ti se desilo opet lagano i pijanooo :eek:
E imaš muda, stari! :thumbsup:

globalinvest
24.03.2008., 17:35
http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/430215/index.html

LJUC
27.03.2008., 18:37
http://62.162.173.73/seinet/file.aspx?file=10463&sid=

ZIK sobranie 21.04.2008.
http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=16735

samba
27.03.2008., 19:23
Al su darezljivi:p:

Soglasno Predlog - odlukata za upotreba i rasporeduvawe na ostvarenata dobivka za 2007 godina, donesena na den 26.02.2008 godina od strana na Generalniot izvr{en direktor i izvr{nite direktori na ZK "Pelagonija" ad – Bitola, a proverena i potvrdena od Odborot na direktori na ZK "Pelagonija" ad – Bitola na den 27.03.2008 godina, iznosot na dividendata za edna akcija (prioritetna) iznesuva 62,50 denari :(, odnosno 2 % vo odnos na nejzinata nominalna vrednost.

LJUC
27.03.2008., 19:29
To ide za PIOM ,penzionerima za stare dane.

Boli
28.03.2008., 01:15
Al su darezljivi:p:

Soglasno Predlog - odlukata za upotreba i rasporeduvawe na ostvarenata dobivka za 2007 godina, donesena na den 26.02.2008 godina od strana na Generalniot izvr{en direktor i izvr{nite direktori na ZK "Pelagonija" ad – Bitola, a proverena i potvrdena od Odborot na direktori na ZK "Pelagonija" ad – Bitola na den 27.03.2008 godina, iznosot na dividendata za edna akcija (prioritetna) iznesuva 62,50 denari :(, odnosno 2 % vo odnos na nejzinata nominalna vrednost.

Zbog ove odluke jedan od vecih akcionara reagovace nimalo bezazleno....:thumbsup: koja nece se dopasti nekim likovima iz ZPKO.... a kasnije sledi napad i preuzimanje ZPKO preko "njihovih prijatelja"...... jedino sto znam da se skupja puno puno municija....i za koji mesec desice se dan "D"..... bice interesantno :thumbsup:

samba
28.03.2008., 01:20
Zbog ove odluke jedan od vecih akcionara reagovace nimalo bezazleno....:thumbsup: koja nece se dopasti nekim likovima iz ZPKO.... a kasnije sledi napad i preuzimanje ZPKO preko "njihovih prijatelja"...... jedino sto znam da se skupja puno puno municija....i za koji mesec desice se dan "D"..... bice interesantno :thumbsup:

Hmmmmm,dobro si informiran druze Boli,svi to cekamo.;)

Blade Runner
28.03.2008., 01:55
.... jedino sto znam da se skupja puno puno municija....i za koji mesec desice se dan "D"..... bice interesantno

oppa batoo!:biggrin:
znaci sepak ke ima vojna,a?:biggrin:

ne deka ne mu veruvam,cak sta vise,i jas taka mislam.
ama sepak,zasto bas nego mu se doverija deka sobiraat cash?

why
31.03.2008., 10:58
evo nesto staro-novo, ZK posadila repu za biodisel

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=91278

globalinvest
31.03.2008., 11:19
toa znaci pad na cenata na akcijata?:)))katastrofa

samba
31.03.2008., 12:05
toa znaci pad na cenata na akcijata?:)))katastrofa

Mozda,ali samo za kratko ;)

cmyk
31.03.2008., 19:11
evo nesto staro-novo, ZK posadila repu za biodisel

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=91278

au koji AMATERI...

http://www.finance.si/208386
http://www.finance.si/208880

Brent Crude 100,90 -2,77% 18:02 Zert. K.O.

globalinvest
07.04.2008., 14:08
au koji AMATERI...

mnogu mi e drago sto nasava drzava ima dobri "analiticari" kako tebe, znaci firma sto napravila zgolemuvanje na prihodot za 176% e amaterska?ama dobro pa takvi kako tebe kontinuirano ja prodavaat akcijata pod cena...pa sega vidi ti koj e amater.....

cmyk
07.04.2008., 14:34
global invest znači investirati globalno a ne zaljubiti se u neku lokalnu dionicu..

Prihodi od proda`ba 2006:753.010 2007:768.221

rast prihoda 1,99%

rast prehrane u 2007: >50%

AMATERI!!!

why
07.04.2008., 17:02
zaboravljas zbog cega su cene prehrane porasle: svetska populacija se nije uvecala 50 %, vec zbog losih zetava o celom sveti, uklucijuci i Makedoniju, rod se bio manji, t.e fizicki obem je bio manji, pa cena hrane je porasla 50% i to pretezno na pocetku 2008, a ne tokom 2007, za koju se odnose bilance ZK. A ako zelis kupiti jeftine zk-dionice po 360 denara, zakasnio si tri godine, pa ti ni tvoji komentari tu nece pomoci...mi cekamo rezultate 2008, koji ce biti po tvojim 50% uvecanim prodajnim cenama psenice i mleka, pa sad ti vidi...

cmyk
07.04.2008., 18:17
stare cijene sjemenki, nove cijene proizvoda pa nikakav rast prihoda. baš nepohvalno.

šta ču da čekam zpko kad u bosni več danas ima prehrambenih firmi sa p/s 0.3, p/b 0.5 i sa p/e 17... pa sad ti vidi.

magnetik
07.04.2008., 18:27
cmyk
šta ču da čekam zpko kad u bosni več danas ima prehrambenih firmi sa p/s 0.3, p/b 0.5 i sa p/e 17... pa sad ti vidi.

Imas takvo nesto i vo MKD(prehrambena industrija), ne deka nema.

cmyk
07.04.2008., 18:36
vjerovatno ima ali nije to sve zlati i najbolji i najomiljeniji precijenjeni ZPKO.

RakitnicaInvest
08.04.2008., 15:01
cmyk nemas vrska od zivotot

cmyk
08.04.2008., 19:45
šta e?

vikser
08.04.2008., 19:55
šta e?

..............cmuk ..........se naspavao.............:biggrin:

cmyk
08.04.2008., 20:25
nisam.. :kava:

šta e s ovim likom? nasamarili su ga sa RZUS, onda sa VTNK, pa ZPKO pa HRM... i sad se on ljuti na mene. :confused:

vikser
08.04.2008., 20:45

šta e s ovim likom? nasamarili su ga sa RZUS, onda sa VTNK, pa ZPKO pa HRM... i sad se on ljuti na mene. :confused:

...............ja se u intimu ne mijesam......:biggrin::p:

Terminator_Sk
08.04.2008., 22:26
au koji AMATERI...

global invest znači investirati globalno a ne zaljubiti se u neku lokalnu dionicu..

Prihodi od proda`ba 2006:753.010 2007:768.221

rast prihoda 1,99%

rast prehrane u 2007: >50%

AMATERI!!!

stare cijene sjemenki, nove cijene proizvoda pa nikakav rast prihoda. baš nepohvalno.

Dobro, ajde sada ti fino meni objasni koje su po tebi isplatljive dionice za kupovinu na MSE , ako su svi amateri i lokalni kloshari. I da, ako je Bosna jeftinija, decko imas podforum Bosna, pa , bujrum, tamo izlazi svoja misljenja i "ekspozeja".

cmyk
08.04.2008., 22:46
Dobro, ajde sada ti fino meni objasni koje su po tebi isplatljive dionice za kupovinu na MSE , ako su svi amateri i lokalni kloshari. I da, ako je Bosna jeftinija, decko imas podforum Bosna, pa , bujrum, tamo izlazi svoja misljenja i "ekspozeja".

ha!

OKTA, METC, PPIV, KOMU, RZIN ....

al moglo bit i jeftinije. :)

inače u posjeti sam i u bošnjačkoj ekspozituri. :)

Terminator_Sk
08.04.2008., 23:01
ha!

RZIN je krajnje nelikvidan. Isto vazi i za KOMU i ostale... METC is totally hazardous....

Ja bi se drzao:

1. gradjevine
2. energetike
3. metalurgije
4. prehrambene industrije

media
08.04.2008., 23:14
ceneti gospodine cmyk ako ti smeta zpko zasto uopste pises na ovu temu?
ti imas tvoju agendu i mozda hoces da kupis zpko jeftinije ali pristup ti je
mnogo los.
btw ja imam sasvim sprotivno misljenje oko zpko i mislim da je super dionica,
jako perspektivna i vreme radi u korist zpko-a.
pozdrav i zelim ti uspeh u bosni.:thumbsup:

BET-MAN
08.04.2008., 23:19
ceneti gospodine cmyk ako ti smeta zpko zasto uopste pises na ovu temu?
ti imas tvoju agendu i mozda hoces da kupis zpko jeftinije ali pristup ti je
mnogo los.
btw ja imam sasvim sprotivno misljenje oko zpko i mislim da je super dionica,
jako perspektivna i vreme radi u korist zpko-a.
pozdrav i zelim ti uspeh u bosni.:thumbsup:
Ne znam zasto se svi zamarate sa cmyk-om, mozete da ga zamenite sa RGB-om ili pa sa Pantone-om (coated ili uncoated);).
U svakom slucaju covek postira sa nekom strategijom, a dali mu uspeva ili ne on sam zna. Ako neko ne misli kao on neka ne slusa. Jedino cemo uspeti da se odbranimo od nekoga (ako je to uopste potrebno na ovom forumu) ukoliko uopste ne uzimamo u obzir sta taj prica, odnosno ako ga stavimo na ignore...:thumbsup:

Terminator_Sk
08.04.2008., 23:26
Ne znam zasto se svi zamarate sa cmyk-om, mozete da ga zamenite sa RGB-om ili pa sa Pantone-om (coated ili uncoated);).
U svakom slucaju covek postira sa nekom strategijom, a dali mu uspeva ili ne on sam zna. Ako neko ne misli kao on neka ne slusa. Jedino cemo uspeti da se odbranimo od nekoga (ako je to uopste potrebno na ovom forumu) ukoliko uopste ne uzimamo u obzir sta taj prica, odnosno ako ga stavimo na ignore...:thumbsup:

hahahaha Je, apsolutno si u pravu BET-MAN ... Cmyk je krajnje interesnatna i kontraverzna pojava na forumu. Po svemu je specifican i kontradiktoran i u zavisnosti svojih "strateskih" interesa, "koalicira" i sa "levicom" i sa "desnicom" :biggrin:

vikser
08.04.2008., 23:29
.........nevolim te-cmyk..............volim te cmok...............nevolimte-cmyk......vol
im te- cmok......nevolim te-cmyk..............volim te cmok...............nevolimte-cmyk......vol
im te- cmok.........:cool:..................uh hebote kao cvijece si....................a negde procitao .....ekolosko:p::biggrin:

ps.........jel vidis batmanu ako covjeka mrzis ....slijedstveno tome onda trijebaces ga ljubiti

ps 2 moderatore otjeraj me u bez cenzure

cmyk
09.04.2008., 01:54
ja ne koaliciram sa nikome, imam svoj stav i to argumentiran, interes mi je zdrava burza i dugoročna stabilnost dok nekima je prosto interes MOJE MOJE ME ME JA JA JA NAŠI NAŠI NAŠI i sa svojim manipulacijama praviju megalomansku štetu berzanskom tržištu. teško je to shvatiti, posebno vama, koji igrate za jedan ili drugi tim, lijevi ili desni kako kažete. i to u glavnom beskompromisno i bez ukusa. dok ja imam savjest čistu ko suza.

Terminator, o metalcu odgovoreno ti je na temi METC

Master1
09.04.2008., 02:14
ha!

Uh... ala ti je protfolio!:thumbsdow
P.S. I kod bosnjaka samo kukas kako ti je sve tamo preskupo...

cmyk
09.04.2008., 02:38
što se tiče bošnjaka pogrešno si shvatio, možeš napravit paste poruke pa da vidimo. ono nije to moj portfolio nego e jeftino. jel stvarno tebi neka navika, da se guraš između? šta ti fali njofra, ko djete se ponašaš.

Master1
09.04.2008., 02:47
Uuuuuuuu...neko je previse osetljiv kada se promene uloge, kada je neko drugi zlocest. :biggrin: Eksperiment je zavrsen. Idem da spavam.

cmyk
09.04.2008., 02:53
vadi argumente il bjaž.

moderatooooor!!!!

Master1
09.04.2008., 02:56
Moderator, molim te obrisi sve moje i cmyk-ove postove od veceras.

cmyk
09.04.2008., 03:02
jaoooo pročitaj si pravila foruma!

Master1
09.04.2008., 03:28
Neverojatno je kako uvek kazes pogresne stvari u pogresno vreme. Ali toliko plakanja od, pretpostavljam, odrasle osobe, jos nisam video.

cmyk
09.04.2008., 03:29
Neverojatno je kako uvek kazes pogresne stvari u pogresno vreme. Ali toliko plakanja od, pretpostavljam, odrasle osobe, jos nisam video.

:thumbsup::thumbsup::thumbsup: UP UP UP!!!

bravar
09.04.2008., 17:27
Vec neko vrijeme se mislim za ovaj post,stvari se brzo mijenjaju,pa me cmyk motivirao.

Kao sto sam reko vlada prodaje svoje.Zato i dobija dendu.Problem su cijena(30.000 mkd) te KVALITETA kupca.

Naime Zik moze apsorbirati stotine i stotine mil eura investicija,takva je i organizacija firme i pozicija na trzistu,te stoga jeste atraktivan i za svijetske brandove.O tome sto i sam Zik ima dobar dio svote,pa je financijski za kupca bagatela,drugi put.

Problem je moze li malena i sirota MK to odraditi?
Posebice ako to znaci odbijanje zagrijanih Balkan tajkuna.
Da politicari odbiju novce!?
I da i ne.Ipak su oni doveli JCI i JMAT,a evo jucer citam i GD bili na kafu.
Takodjer treba znati da ovakovu brandiranu prodaju gura glavni u vladi osobno.Nisam znao,prof.Toljo i nas Gagacev bili i zemljaci i skolski.Fundamenti postoje,a kakve ce toljumbe il mozda baklave izaci,pratimo.

ps cmyk,ako ti je skupa firma sa p/e <10 i casha duplo vise no sto sada vrijedi,koji pazi!,nije fiksan-054 je,vec raste kako i firma raste,a tek treba rasti,svaka cast.
Suti i kupuj.Nas nekoliko imamo 7% firme…bude mi drago ako i ti imas koji %.

Master1
09.04.2008., 22:25
Vec neko vrijeme se mislim za ovaj post,stvari se brzo mijenjaju,pa me cmyk motivirao.

Kao sto sam reko vlada prodaje svoje.Zato i dobija dendu.Problem su cijena(30.000 mkd) te KVALITETA kupca.

Naime Zik moze apsorbirati stotine i stotine mil eura investicija,takva je i organizacija firme i pozicija na trzistu,te stoga jeste atraktivan i za svijetske brandove.O tome sto i sam Zik ima dobar dio svote,pa je financijski za kupca bagatela,drugi put.

Problem je moze li malena i sirota MK to odraditi?
Posebice ako to znaci odbijanje zagrijanih Balkan tajkuna.
Da politicari odbiju novce!?
I da i ne.Ipak su oni doveli JCI i JMAT,a evo jucer citam i GD bili na kafu.
Takodjer treba znati da ovakovu brandiranu prodaju gura glavni u vladi osobno.Nisam znao,prof.Toljo i nas Gagacev bili i zemljaci i skolski.Fundamenti postoje,a kakve ce toljumbe il mozda baklave izaci,pratimo.

ps cmyk,ako ti je skupa firma sa p/e <10 i casha duplo vise no sto sada vrijedi,koji pazi!,nije fiksan-054 je,vec raste kako i firma raste,a tek treba rasti,svaka cast.
Suti i kupuj.Nas nekoliko imamo 7% firme…bude mi drago ako i ti imas koji %.

Odlicna analiza.:thumbsup:

Marlon
10.04.2008., 05:08
Imam i ja od ovih sličica, a bogme i ne prodajem, nego, jel svima jasno da idemo još bar 20% dolje?

amer
10.04.2008., 10:15
Imam i ja od ovih sličica, a bogme i ne prodajem, nego, jel svima jasno da idemo još bar 20% dolje?

pa, kad je tebi jasno, onda prodaj da zaradiš nešto !:)

amer
10.04.2008., 10:55
nemam baš dosta zpko ali sam zbunjen čitajuči prethodne postove: prodaj ili kupuj ?? Prvo, ima li negde oficielni FI za 2007 ?

Bravaru, navodiš PE 10, a tamo dobit 2,4 mEur, a mcap oko 42 mEur, što ipak znači lošiji PE = 17,5 ? Drugo, gde se izgubila ona dobit od 6 mEur kao posljedica vlasništva sopstvenih akcija oko 30 % (ili to ide u povečanje kapitala firme ?).

Imamo li tačno stanje book-a ? Navodite od 9.000 - 11.500 mkd, a oficielno na mSE stoji da smo na PB 1,14. Koliko je tu uračunato zemljište - onih 46.000 hektara (ili samo dio toga - najam ?) odnosno kolika je cijena m2 agrarnog zemljišta u MK ?

Moguće je sasvim da i zpko na malim količinama rokne -20% ali čiso zbog situacije u regiji. Inače i ja se pridružujem mišljenju (ako ništa drugo) da se radi o branši s velikim potencijalom i garancijom razvoja. Pa, svakog dana slušamo kako će hrana još da poskupi, znači trebalo bi u 2008 da bude puno lep FI, pogotovo je logično povećanje dobiti.

Jedini strah je od politike da ne odlući nešto namjerno pogrešno - na štetu akcionara ?

globalinvest
10.04.2008., 11:10
profesionalci ili amateri kako sto saka nekoj da prestavi ovde dobro stoecka firma,koja sto raboti po propisi

http://62.162.173.73/seinet/index.htm?id=16839

kurto
10.04.2008., 11:56

Radovao sam se kad sam kupovao na
14.000
12.000
10.200
9.800

sad mi skupo i na 9.500 ?!?

ZLAMIJA
10.04.2008., 12:21
Ima nekoj informacija kakov e finansiskiot izvestaj za 2007 godina?

media
10.04.2008., 12:36
da da svakako, mnogo radosnije je da kupis na 14000 nego sada.

zgolemuvanje na neto dobivka za 175% vo odnos na 2006

Palmer
14.04.2008., 14:50
Nov sum, samo sto postirav nova tema, odma mi ja skinaa...Alooo moderatori, da ne dobivate instrukcii direktno od Nakeva-Kavrakova - Steriev?????

Prodavam blok ZPKO 400 akcii - vrednost na blokot - 4.000.000 den.

Info na private!

BET-MAN
14.04.2008., 15:01
Nov sum, samo sto postirav nova tema, odma mi ja skinaa...Alooo moderatori, da ne dobivate instrukcii direktno od Nakeva-Kavrakova - Steriev?????

Info na private!
A be druze, u situacija kade na berza imas ZPKO po 8500, blokot treba da bide po poniska cena spored mene.
A zosto te stopiraat, pa mislam deka se vo pravo posto ovde ne e mesto za prodavanje/kupuvanje, ovde e mesto za diskusija. Blokot mozes preku brokerska kukja da go ponudis, kje ti projde sigurno...

kurto
14.04.2008., 15:02

Info na private!

Za NOV ne ke da si.
min za blok e 5.000.000
za taa suma ti trebaat 625 akcii

sifra: zainteresiran

samba
14.04.2008., 15:52
Za NOV ne ke da si.
min za blok e 5.000.000
za taa suma ti trebaat 625 akcii

sifra: zainteresiran

:biggrin:care,go otkri;)

Palmer
14.04.2008., 17:15
:biggrin:care,go otkri;)

Sto da otkrie?

samba
14.04.2008., 17:25
Sto da otkrie?

Kodot na Da Vinci:biggrin:,mala sala druze;),pa otkri deka za da projde blok treba min. 5 mil.denari ili 625 akcii.

p.s.Dobro ni dosol na forumov:thumbsup:

good investment
14.04.2008., 18:19
Kodot na Da Vinci:biggrin:,mala sala druze;),pa otkri deka za da projde blok treba min. 5 mil.denari ili 625 akcii.

p.s.Dobro ni dosol na forumov:thumbsup:

epa ako e taka prodavaj gi za 13000:biggrin:

Palmer
15.04.2008., 11:28
Gagacev, vadi pobrzo FI da vidat ovcive deka ZPKO ne vredi - prodavajte ovci, na 12+ koga kupuvavte vi bese dobra investicija, sega na 8 spasuvaj sto mozes....

Ccccc......

Andrej
15.04.2008., 11:36
Gagacev, vadi pobrzo FI da vidat ovcive deka ZPKO ne vredi - prodavajte ovci, na 12+ koga kupuvavte vi bese dobra investicija, sega na 8 spasuvaj sto mozes....

Ccccc......

Druze ne se nerviraj. Ako si imal dobra analiza na ZPKO i znaesh kolku vredi shto se nervirash. Sekogash ke ima zajaci i leshinari. Uzivaj ..... :thumbsup:

Konstantin
15.04.2008., 11:51
Kaj e toj so blokot denes?

Palmer
15.04.2008., 11:55
Znam jas druze kolku vredi ZPKO, ama ova ne cini;

lesno se butkaat ceni so mali kolicini; posle tesko se digaat. Treba vreme posle da se kacat, toa e problemot. Vidi kako funkcionira ZSE; se blokira trguvanjeto na nekoja akcija stom se zabelezi nekoja neregularnost. Vcera blokiraa trguvanje na poveke od 10 firmi. Stom se zabelezi butkanje ceni i spekulacii, HANFA vednas reagira.

A kako e kaj nas?
Kavrakova visi vo kancelarija ili se pojavuva vo javnost koga treba da se slika, a Steriev eve go do mene na drugava masa vo "Krug", pie kafe. Vo 10:53, pa direktor e covekot, moze koga saka da pie kafe. Za "organiziraniot" pazar na kapital sto naplakaat provizii, uvo ne gi boli.

ProFit
15.04.2008., 12:04

lesno se butkaat ceni so mali kolicini; posle tesko se digaat. Treba vreme posle da se kacat, toa e problemot. Vidi kako funkcionira ZSE; se blokira trguvanjeto na nekoja akcija stom se zabelezi nekoja neregularnost. Vcera blokiraa trguvanje na poveke od 10 firmi. Stom se zabelezi butkanje ceni i spekulacii, HANFA vednas reagira.

A kako e kaj nas?
Kavrakova visi vo kancelarija ili se pojavuva vo javnost koga treba da se slika, a Steriev eve go do mene na drugava masa vo "Krug", pie kafe. Vo 10:53, pa direktor e covekot, moze koga saka da pie kafe. Za "organiziraniot" pazar na kapital sto naplakaat provizii, uvo ne gi boli.

razlikata pomegu Hrvatska i Makedonija e toa druze... !!!

Andrej
15.04.2008., 12:05

A kako e kaj nas?

Personalniot kapacitet na sponenatiot so kafeto ne mu dozvoluva da rasuduva shto e, a shto ne e shpekulacija??? Tipovi kako nego se postaveni tamu da igraat kako ke im svirat.
Daleku e MSE od ZSE. Ne samo so personalen kapacitet, no i so mnogu znacajnoto iskustvo koe go poseduvaaat.
Ako nemozesh da gi pobedish, razberi im go sistemot i igraj kako niv.
Pozdrav,

Palmer
15.04.2008., 12:05
Taka e drugari, ajde ideme - padnaa 2 akcii na 7600. Bravo!

samba
15.04.2008., 12:11

A kako e kaj nas?

Pozdravi go Ivan od mene,i kazi mu naka se fati za rabota:biggrin:

Palmer
15.04.2008., 12:24
Pozdravi go Ivan od mene,i kazi mu naka se fati za rabota:biggrin:

Druze, posle mojot post vo 10:53h, mu zazvoni mobilniot, zborese kratko. Pobaraa smetka, platija i stanaa pred edno 10 min.

Ne mozam da trvrdam, ama se mi se cini deka MSE go prati forumov. Ili moze zena mu mu se javila? :biggrin:

BET-MAN
15.04.2008., 12:26
Druze, posle mojot post vo 10:53h, mu zazvoni mobilniot, zborese kratko. Pobaraa smetka, platija i stanaa pred edno 10 min.

Ne mozam da trvrdam, ama se mi se cini deka MSE go prati forumov. Ili moze zena mu mu se javila? :biggrin:
Nema sto da ti se cini be druze, taka e, sigurno del od niv se i aktivni. Bas bi sakal da vidam koj se toa stoi zad nickovite posto mene ne bi mi smetalo da bidam javen...

samba
15.04.2008., 12:47

Ne samo sto go pratat,tuku se i aktivni,a najinteresno od se e toa sto ucat od nas.;)

drama
15.04.2008., 13:43

koj plati, kolkava bese smetkata??? :) "Krug" vo Biser li?

Palmer
15.04.2008., 13:56
Krug, na kruzen tek, Debar Maalo.

Bese so prijatel, neznam koj plati. Sigurno prijatelot platil, kaj vadi Steriev pari, zmija ima vo djebot :p: