PDA

View Full Version : KLAS Sarajevo

Pages : [1] 2

bob rock
14.09.2006., 18:57
Bilo je dosta upita za neki blu čip, naravno podcjenjen. Svakako blu čip i svakako jako podcjenjen je Klas. Sada je cijena 9 KM, za što nema nikakvog opravdanja, pitanje je kad će ga prepoznati širi krug investitora, a posebno veliki.
Dakle:

prihod 99,0 milijuna KM,
dobit 3,2 milijuna KM,
aktiva 112,9 milijuna KM,
upisani kapital 50,9 milijuna KM,
ukupni kapital 80,9 milijuna KM,

BV=15,9 KM; P/E=14,5; D/A=0,28; D/BV=0,39; P/BV=0,57; P/S=0,46

S potencijalom kakav ima zasigurno ima prostora za rast iznad BV. Molim vaše komentare i mišljenja.

shichich
14.09.2006., 22:08
http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=2578&page=15

hercegovac
15.09.2006., 11:41
Potencijala ima, al kad to kontrolira "jedna" osoba lako ga može kontrolirati i održavati cijenu na istoj razini, klas ima 3 godine kreće se od 8 do 10...ima na sase puno puno boljih i zanimljivijih dionica

bob rock
15.09.2006., 17:16
Slažem se da ima puno boljih prilika na SASE. Ali zasigurno je Klas pravi blu čip još neotkriven. Ta jedna osoba ako je i kontrolirala cijenu, iako ne mislim tako, više se ne može šaliti, rekao bih iz 3 razloga:

1. Već su došli, toliko veliki da progutaju i cijeli Klas, a dolazak u većem broju slijedi,
2. Kad bi održavao cijenu na niskom nivou, znači da bi očekivao da kupi značajnu količinu. Kako značajne količine imaju samo IFovi (bivši PIFovi) koji znaju izvršiti procjene, ne može očekivati nikakvu povoljnu kupovinu. Na koncu, i BIG mu je prodao blok po 15,50 KM,
3. Još će se oteliti i dobrano zavući ruku u džep da u potpunosti iskontrolira firmu. Pod kontrolom ima samo 36% dionica.

Iz navedenog smatram da je neminovan porast dionica Klasa, a kao osvjedočeni blu čip bit će među prvima na udaru.

shichich
15.09.2006., 20:09
Istina,ima boljih prilika ali u drugim kategorijama.Klas je kvalitetni blue čip koji "pati"(cjenovno)zbog lošeg trenda sarajevskog tržišta i ima mnogo potencijala za gore(najbliža bi bila usporedba sa CKML-tako gledajući KLAS je kapitalno veći(po imovini(nekretninama i pokretninama) i u knjigama) i kapitalno znatno podcijenjeniji,ima više prostora za povećanje prihoda i marži,bolju strukturu duga i veći tržišni udio-tj.lidersku poziciju na tržištu,pokriven dio repro-lanca sa MIMS-ovim kćerima;veliki dio toga još nije ni približno vrednovano pa stoga mislim da BV nije nikakav orijentir jer KLAS vrijedi znatno više od samog Booka-zadnjih par godina su ulaganja premašila 1/2 knjigovodstvene i Mujo zna da je to poduzeće na koje se isplati platiti i premija(a trenutno se može kpiti uz veliki diskont)-zna on kako stvari stoje i preko nacionalnih granica,a budući da u regiji ponestaje ideja,što se vidi na u CG(cijene polagano i opravdavaju trenutno stanje),HR(svi željno iščekuju IPO-e i nove velike % kojih neće biti kao prošlih godina,vidi gdje sad guramo sve što se zvalo podcijenjeno) i slov(još odavno),SASE je prvi slijedeći,veći zalogaj ...to što KlAS ima vlasnika (kao što je mujo) vidim samo kao prednost!Mislim da svatko tko pogleda SASE prvi put teško da može zaobići KLAS.

Lorenzo
20.09.2006., 22:55
Danas 9,95 KM uz četiri kupoprodajne transakcije u ukupnoj vrijednosti od 14205,27 KM. Je li moguće da ovoliki promet pokrene dionicu za više od 10% u odnosu na prošlo trgovanje?
BTW Ova dionica ima najmanji udio u mom portfelju i ne žurim sa njom. Nisam imao nikakvih preporuka za nju, ali sam vjerovo u perspektivu tvrtke.
Kakve su vaše kratkoročne prognoze za nju?

bob rock
20.09.2006., 23:24
Danas 9,95 KM uz četiri kupoprodajne transakcije u ukupnoj vrijednosti od 14205,27 KM. Je li moguće da ovoliki promet pokrene dionicu za više od 10% u odnosu na prošlo trgovanje?
BTW Ova dionica ima najmanji udio u mom portfelju i ne žurim sa njom. Nisam imao nikakvih preporuka za nju, ali sam vjerovo u perspektivu tvrtke.
Kakve su vaše kratkoročne prognoze za nju?

Moguće je da na malom volumenu cijena dionice značajno poraste, jer je malo dionica u prodaji na cijenama do 10. Oni koji su pod svaku cijenu htjeli prodati (koji nisu investitori već obični mali dioničari), prodali bi i po 5 da nije bilo potražnje.

Klas ima veliki potencijal. Ponovit ću:

BV=15,9 KM; P/E=14,5; D/A=0,28; D/BV=0,39; P/BV=0,57; P/S=0,46

Prema pokazateljima Klas je zrel da dođe na nivoe 1,2-1,4 BV, što znači na 19,1-22,3 KM, bez preuzimanja. Kod preuzimanja, i preko 1,5 BV.

Kratkoročno očekujem da relativno brzo prođe kroz 10 KM i da se trgovina malo intenzivira na nivoima 11,5-12 KM.

bob rock
22.09.2006., 00:15
Delegacija Libije posjetila kompaniju Klas Sarajevo i Grupu MIMS
Srijeda, 20 Septembar 2006

Delegacija Velike Socijalističke Narodne Libijske Arapske Džamahirije, koja boravi u posjeti Bosni i Hercegovini s pomoćnikom libijskog Generalnog narodnog komiteta Muhamedom Ali el-Hevejgom na čelu, posjetila je MIMS grupaciju i kompaniju Klas.
U toku posjete razgovarano je o inteziviranju suradnje između MIMS grupacije i Libijske Džamahirije, kao i o novim investicijama. Libijska delegacija je, zajedno s menadžmentom MIMS grupacije i Klasa obišla i proizvodne pogone sarajevskog Klasa te se informirala o tehnološkim procesom proizvodnje i o kvaliteti proizvoda.

Menadžment Klasa je ovaj susret ocijenio vrlo važnim jer je, kako je rečeno, Klas firma orjentirana ka izvozu i svoje proizvode plasira u 22 zemlje svijeta.

Dobra poslovna suradnja grupacije MIMS s Libijskom Džamahirijom je utemeljena otvaranjem fabrike Jafara, a ovom uzvratnom posjetom visoke libijske delegacije suradnja je ojačana i potvrđuje ozbiljnost ulaganja s obje strane, saopšteno je iz MIMS grupacije.

bob rock
26.09.2006., 21:36
Dionica Klasa polako,ali sigurno napreduje. Primjećuje se pojačani interes za kupnju u rasponu 9-10 KM. Sve ispod 10 KM se kupuje, a prodavatelji se na cijenama ispod 10 pojavljuju na kapaljku. Stoga je za očekivati da 10 iz točke otpora preraste u točku potpore. Čim neki fond gladan količina krene u šoping, morat će povući barem do 11, za početak.

Lorenzo
26.09.2006., 21:43
Dionica Klasa polako,ali sigurno napreduje. Primjećuje se pojačani interes za kupnju u rasponu 9-10 KM. Sve ispod 10 KM se kupuje, a prodavatelji se na cijenama ispod 10 pojavljuju na kapaljku. Stoga je za očekivati da 10 iz točke otpora preraste u točku potpore. Čim neki fond gladan količina krene u šoping, morat će povući barem do 11, za početak.

Dobro si optimističan. Ima li ikakvog utjecaja, što je se Selimović već dobro šopingiro ovde i preko svojih povezanih poduzeća već drži značajan udjel?

bob rock
27.09.2006., 16:25
Ima li ikakvog utjecaja, što je se Selimović već dobro šopingiro ovde i preko svojih povezanih poduzeća već drži značajan udjel?

Selimović kontrolira svega 36% Klasa. Koliko znam, osim što je od BIGa kupio po 15,50 i s ostalim PIFovima pokušao je sklopiti deal na razinama 13-14 KM, ali bezuspješno. Jasno je da u potpunosti želi ovladati firmom, ali neće ići za bagatelu. Bude li morao kupovati na burzi, otegnut će j....

mba
27.10.2006., 14:32
KLAS d.d.: Zahtjev za uvrštavanje dionica na Kotaciju SASE
24SI - Kompanija KLAS d.d. Sarajevo je podnijela zahtjev za uvrštavanje njihovih dionica na Kotaciju - prestižni segment Sarajevske berze-burze vrijednosnih papira. Ovo je druga kompanija, nakon Bosnalijeka Sarajevo, koja ispunjavanjem propisanih uslova želi koristiti prednosti uvrštenja na Kotaciju.
U narednim danima Odbor za prijem na Kotaciju SASE-a će donijeti odluku o zahtjevu kompanije KLAS d.d. Sarajevo.

Berza u narednom periodu očekuje podnošenje zahtjeva za uvrštenje u Kotaciju i drugih domaćih kompanija što bi dovelo do proširenja ovog prestižnog segmenta. Kotacija je segment tržišta gdje se trguje dionicama najkvalitetnijih domaćih kompanija.

Da bi jedno društvo bilo primljeno u kotaciju, mora ispunjavati, pored opštih i posebne uslove. Naime, svi ostali emitenti, osim Privatizacijskih investicionih fondova koji imaju svoj poseban segment, nalaze se na slobodnom berzanskom tržištu na koje se dionice uvrštavaju jednostavno davanjem kupovnog ili prodajnog naloga brokerskoj kući.

Feral
27.10.2006., 15:22
Selimović kontrolira svega 36% Klasa. Koliko znam, osim što je od BIGa kupio po 15,50 i s ostalim PIFovima pokušao je sklopiti deal na razinama 13-14 KM, ali bezuspješno. Jasno je da u potpunosti želi ovladati firmom, ali neće ići za bagatelu. Bude li morao kupovati na burzi, otegnut će j....
Uzmi u obzir da je dobar dio vlasnistva nad Klasom kod IF Naprijed koji kontrolira Selimovic mladji. Prema tome, the family vec ima punu kontrolu nad firmom, postavljaju Upravu i clanove Nadzornog, prosto vode firmu u cijelosti. U srijedu je protrgovano blokovski oko 305 tis. dionica tako da im je udio jos povecan. Samo sada Sarajevska pivara ima direktno 33% udjela pa mora ici na javnu ponudu i to ce biti po 10KM po dionici (nominala)

tuzlak
27.10.2006., 15:45
Još mi niko ne odgovori ko je prodao paket od 7 % Klasa?
Gde je lova, bre ???!!!

hercegovac
27.10.2006., 16:06
Nlb banka

tuzlak
27.10.2006., 16:11
Znači skrbnički račun?? Samo za koga...?
Imam osjećaj da je ipak sve ostalo u obitelji.

bob rock
28.10.2006., 14:02
Velika je vjerojatnost da je sve ostalo u obitelji. Obitelj razmišlja ekonomski logično. Osjetili su da je BIH tržište postalo interesantno i da dolaze veliki investitori koji znaju pravilno procjeniti trenutnu vrijednost, kao i potencijal kompanija. Stoga su požurili okrupniti svoj udio koliko mogu, naravno po što nižim cijenama, pa koliko skupe. U tom svjetlu treba razmatrati i sadašnje okrupnjavanje po 10 KM/dionici. Ako je Sarajevska pivara kupac i ima obvezu javne ponude po toj istoj cjeni, jasno je da je 10 KM namještena cjena po kojoj smatraju da će nešto prikupiti. Da su istu transakciju provukli par mjeseci ranije (kada je cjena na burzi bila ispod 8 KM) i onda dali javnu ponudu, uvjeren sam da bi prikupili poprilično, bez obzira na fundamentalne pokazatelje. Ovako, mislim da odaziv neće biti prevelik, ali da će ipak biti dovoljan da pređu 50%, što bi ih u ovom trenutku moglo zadovoljiti. Sigurno da im je dvotrećinska većina želja, ali za to će ipak morati podići cjenu. Realno je očekivati da će i to napraviti, ali u kojem roku, ostaje da se vidi.

kagemusha
27.11.2006., 18:11
moze li mi neko reci kako je moguce da netko danas proda dionicu po 9.99 km, ako su ovi dali javnu ponudu da odkupljuju po 10km?
A do kada uopce vrijedi javna ponuda kada se objavi?

Feral
27.11.2006., 18:21
moze li mi neko reci kako je moguce da netko danas proda dionicu po 9.99 km, ako su ovi dali javnu ponudu da odkupljuju po 10km?
A do kada uopce vrijedi javna ponuda kada se objavi?
Ima covjek pravo raspolaganja svojom imovinom. Vjerojatno mu se nije dalo cekati.
Od trenutka izdavanja, mislim da je min. rok trajanja 30 dana. Nisam 100% siguran.

boss
27.11.2006., 18:23
Pa moze neko staviti cijenu i 5 pa da se proda,ja sam prije 18 mjeseci usao nesto sitno po 10 i dan danas je cijena 10, i sta dalje reci, oko klasa je sve nekakva muljaza,hoce li to nekad vrijediti recimo 15 pa da cekam ili da se proda ima li ko pametan pa da mi zna odg.? Vasa predvidanja nista drugo

shichich
27.11.2006., 18:56
ne treba čekati da bi klas vrijedio 15 ili 20 jer on već sada vrijedi toliko samo još uvijek nije toliko vrednovan...ako me pitaš za argumente pogledaj temu od početka,a nakon toga zaviri u prospekt na stranicama burze...ukoliko i dalje imaš nedoumica možeš pogledati njihov www;ono što nisam znao,a inirektno piše u prospektu je da vrijednost tvrtki tj.udjela u Klasu vrijedi barem 10 mil KM,a tu su i pekare ljubace koje vrijede i više nego što vrijede po burzi;uglavnom,samo imovina u ulaganja u Klas zadnjih par i sljedećih isto toliko godina vrijede oko jedne trenutne vrijednosti ovog poduzeća...mislim da je pričica o vrijednosti više nego očita i ne treba puno ulagačke izvrsnosti da bi se to otkrilo;s druge strane cijena je konstantno flat iz meni nepoznatih i nejasnih razloga ali sam gotovo siguran da će se kad tad moći prodati za više;na kraju,ova ponuda za preuzimanje po 10KM je više nego smiješna i bilo bi vrlo glupo i neracionalno(s ulagačke strane) prodavati Klas po toj cijeni jer sam uvjeren da bi svaki regionalni igrač bio spreman platiti mnogo više, uostalom stavite se u položaj hipotetskog kupca cijelog poduzeća-tko ne bi htio imati cijeli po 10 KM za dionicu!?

bob rock
28.11.2006., 00:13
Još uvijek se nije stvorila kritična masa investitora koje ne zanimaju Selimovići. Sindrom Selimovići još je uvijek prisutan i dok se ne razbije, neće ni cjena gore. Ali i Naprijed su držali nisko dok su mogli. Sad više ne mogu i makli su se s prodaje.

kagemusha
28.11.2006., 02:30
ja sve cekam da udje neki veci fond pa podigne cijenu.
zna li se koliko selimovici i bratska drustva imaju u svom vlasnistvu klasa?
ne znam zasto fondovima nije intersantan klas pa samo je nominala?!(a da ga kupi todoric danas, vec sutra bi vrijedio 40-50 km )

tuzlak
01.12.2006., 16:22
na kraju,ova ponuda za preuzimanje po 10KM je više nego smiješna i bilo bi vrlo glupo i neracionalno(s ulagačke strane) prodavati Klas po toj cijeni jer sam uvjeren da bi svaki regionalni igrač bio spreman platiti mnogo više, uostalom stavite se u položaj hipotetskog kupca cijelog poduzeća-tko ne bi htio imati cijeli po 10 KM za dionicu!?

Bravo Shishich, Hilmo stvarno nije uspio!:(
Danas je ponovo objavljen tender u Oslobođenju za kupovinu preostalih dionica Klasa po 10 KM.
Rok 31.12.2006.

guru
01.12.2006., 17:16
Ako Selimovići otkupljuju po 10Km onda dionice vrijede 20 sigurno!!
Pitanje je samo kad ce se iskazati ta vrijednost na burzi?
Ukoliko dodje do prodaje Klasa nekoj stranoj kompaniji (tu mislim i na konzum) onda ce cijena brzo skociti ukoliko ne dodje do toga onda ce ostati ovako duuuuugo.
Oni muljaju s izvješćima pa se dividendi ne može nadati....

Feral
01.12.2006., 17:52
Ako Selimovići otkupljuju po 10Km onda dionice vrijede 20 sigurno!!
Pitanje je samo kad ce se iskazati ta vrijednost na burzi?
Ukoliko dodje do prodaje Klasa nekoj stranoj kompaniji (tu mislim i na konzum) onda ce cijena brzo skociti ukoliko ne dodje do toga onda ce ostati ovako duuuuugo.
Oni muljaju s izvješćima pa se dividendi ne može nadati....
1. javna ponuda je tu tek zbog zakonse obveze. Obitelj kontrolira Klas vec duze. Nude nerealno nisku cijenu, ako i ne otkupe neki znacajniji udio nije toliko bitno.
2. Dok oni kontroliraju firmu nece biti znacajnije kupnje. Moguce da ce cijene i padati ispod 10KM zbog niske kupnje kao i njihovih manipulacija i tunnellinga profita iz firme (treba dobro vidjeti preko kojih firmi i po kojim cijenama ide nabava sirovina)
3. Tek kada (i ako) se odluce na prodaju moze biti interesantno. Agrokor je bio zainteresiran tamo jos 2003 no Selimovici su stekli kontrolu. Za ostale potencijalne kupce nisam siguran ali obratite paznju da core business Klasa nije u okviru Agrokorovih aktivnosti (njih je prije svega zanimala retail mreza ali se i tu radi o manjim ducanima cije vrijeme prolazi)
4. Dividendu placaju zadnje 2-3 godine. Nije neka ali je placaju. Obzirom da ce vjerojatno firmu cijediti kroz nabavu sirovina mislim da ce i dividendu ostaviti simbolicnom (njima nije bitna).
5. Ovo sa nedavnom najvisom kotacijom na SASE je cista sminka.

guru
02.12.2006., 17:26
FERAL hvala na informacijama,
ja ih nism imao toliko zato sto nemam nista od klasa i ne namjeravam kupovati dok ima brzorastucih dionica, ali sam ovo govorio čisto iz razloga što znam da su selimovići muljatori kakvih nema. Što je ustvari legitimno raditi dok te ne zatvore a dok je ovo država kakva je nema se ljudim što zamjeriti. Bilo bi glupo s njihove strane ne uzimati lovu koja im se nudi na pladnju.

Ljudi kupujte razne žitopromete i mlinove a ne Klas jer će njih klas kupovati i onda možda nekad u budućnosti to ntko i preuzme od njih........

tuzlak
04.12.2006., 09:42
Ja sam davno čuo (i ovde napisao) da će Hilmo prodati Klas Slovencima kada zaokruži ovaj sektor. Zato je kupio Mlin i Pekare Ljubače i zato ga Slovenci prate u svim akvizicijama, bilo preko BIG-a ili Nove LJ.B.
Ne tvrdim, kako kupio tako prodao.

Feral
04.12.2006., 10:03
Ja sam davno čuo (i ovde napisao) da će Hilmo prodati Klas Slovencima kada zaokruži ovaj sektor. Zato je kupio Mlin i Pekare Ljubače i zato ga Slovenci prate u svim akvizicijama, bilo preko BIG-a ili Nove LJ.B.
Ne tvrdim, kako kupio tako prodao.
Moguce, no do tada Klas i ne nudi neku perspektivu za ulaganje. Jedino kao takeover target. no, opet, pitanje je kada ce se to desiti.
Druga stvar, na koju treba obratiti paznju je cinjenica da se obitelj siri akvizicijama: Vegafruit (inc. Bosnaprodukt), Klas, greenfiled investicija u Libiji (preko Mims-a) a evo spominje se i Tuzlanska Pivara. Jedan dio financiraju iz priliva od prodaje UPI banke, ostatak (veci dio) na kredu. Pitanje je kojim ce Grupa smijerom krenuti, ako se budu koncentrirali na pivarstvo, moguce je da ce nesto od postojecih firmi prodati da namaknu sredstva za nove akvizicije. Obzirom da je pivarstvo znatno unosnije od mlinsko-pekarske industrije, pretpostavljam da bi se mogli rijesiti Klasa.

netstrider
04.12.2006., 13:23
Klas je source. Ne prodaješ to lako. Mislim, na KLAS-u sve počinje. Kad bih ja radio, prodao bih sporedne stvari, konfekcije, distribucije, te pizdarije. Pa i sokiće gdje je jaka konkurencija. Nikad ne zaboravite da je KLAS unatoč niskoj marži monopol. Mene ne zanima KLAS, ali kao investicija sumnjam da ima nekog tko može reći da je loš.

Feral
04.12.2006., 13:48
Moguce no bitno je kako obitelj razmislja. A tko ce znati sto je njima na umu.
Ja bih se opet radje drzao pivarstva nego mlinksko pekarske industrije.

shichich
04.12.2006., 22:18
Klas je source. Ne prodaješ to lako. Mislim, na KLAS-u sve počinje.
Mislim da je net rekao bit,nije klas nešto što će obitelj olako prodati,pogotovo znajući kolike su investicije bile/trenutno u toku,a u slučaju da se i bude prodavalo to će biti po znatno višoj cijeni od trenutne...ferale,naravno da je moguće pronaći negativne strane svakog ulaganja no u ovom slučaju su negativnosti zanemarive u usporedbi sa pozitivnim stranama priče;kad već uspoređuješ različite industrije možda je korisno reći da je Klas više od mlino pekara u jednoj Bosni,a naravno da se nameće i pitanje cijene onoga što kupuješ iako pritom ne mislim je pivovara skupa...po liniji vrijednosti,Klas od oka vrijedi najmanje najmanje duplo,a što to trenutno nije prepoznato,sasvim je druga priča!Na kraju,ne znam zašto bi bilo potrebno da netko preuzme ovo poduzeće da bi mi na burzi bili spremni platiti više tj.što će taj raditi više,bolje ili jače!?

Feral
04.12.2006., 22:24
Znam ja vrlo dobro da on vrijedi znatno vise nego mu je trenutna trzisna cijena. Znaju to svi od reda no cinjenica je da cijena vjerojatno nece bitno rasti prije nego netko ne odluci preuzeti firmu. Obitelj bi dokupljivala pojeftino, potencijalni preuzimac zna da bez obitelji ne moze steci znacajniji udio, obitelj trenutno ne smatra da Klas treba prodati i eto pat pozicije.

shichich
04.12.2006., 22:44
Što znači prije nego netko ne odluci preuzeti firmu kad se u vlasničkoj strukturi jasno vidi da je 50-ak % vlasništva pod kontrolom dinastije koja je upravo nedavno izrazila želju da preuzme firmu;po cijeni od 10KM koja je nerealno mala;tj. strateški vlasnik sa više manje jasnom vizijom razvoja poduzeća je tu i stvarno ne znam zašto bi se očekivala neka reprivatizacija!Pošto cijena do sada nije išla nigdje vjerojatno neće ni rasti još neko vrijeme,no za očekivati je da će takvo poduzeće kad tad vrijediti više!

Feral
05.12.2006., 00:03
Prije 2,5 godine je cijena po kojoj je obitelj stjecala kontrolni paket isla do KM 16. Sada je 10 sto ukazuje da su namjerno obezvrijedjivali firmu da bi dokupljivali jeftinije. Vrijednost a i potencijal Klasa je sigurno visi no do rasta cijene nece doci dok se ne pojavi neki jaci investitor kojem Klas moze biti interesantan. No i tada nece ici bez odluke obitelji da ga proda.

netstrider
05.12.2006., 13:30
Obezvrijedili?
Sa svime što su napravili i kako su sve uredili i podigli?
Čekajte, čovjek ima obavezu ponude za preuzimanje, pa jeste li vi ikad vidjeli koliko se nudi?
Par primjera čisto da vidite koliko je ova rasprava nelogična i bespotrebna. Obavezne ponude za preuzimanje ove godine imali su Mediapack, Vindija, Lavčević i tko sve ne (ne pratim HR tržište, osim što povremeno vidim na VSE). Pogledajte cijenu ponude i zadnju trgovinu.

Feral
05.12.2006., 14:31
Obezvrijedili?
Sa svime što su napravili i kako su sve uredili i podigli?
Čekajte, čovjek ima obavezu ponude za preuzimanje, pa jeste li vi ikad vidjeli koliko se nudi?
Par primjera čisto da vidite koliko je ova rasprava nelogična i bespotrebna. Obavezne ponude za preuzimanje ove godine imali su Mediapack, Vindija, Lavčević i tko sve ne (ne pratim HR tržište, osim što povremeno vidim na VSE). Pogledajte cijenu ponude i zadnju trgovinu.
Pa kako to onda da je cijena dionice samo padala od momenta preuzimanja. Znaci obitelj se potrudla " napravili i kako su sve uredili i podigli" a cijena dionice potonula. Vidjeli smo koliko nude u javnoj ponudi: KM 10 po dionici (nominala). E sad mi daj primjere gdje je takover isao po nominali.
I da se razumijemo, cijenu dionice su namjerno rusili zbog jeftinijeg dokupa.

netstrider
05.12.2006., 15:07
Pa što ne bi padala. Kupuj ti po 10, pa neće padati. (od tih 16 KM je otvoreno nekoliko velikih centara, zaduženost je niska i firma radi samo sve bolje i bolje; a što se tiče toga da je nešto jeftino, imam ti ja pregršt tih. U usporedbi s njima, KLASR je beba-zvečku).

PS: Nijedan dobar gazda ne daje za manjinske udjele svoje firme više nego što mora. nijedan (dobro, ima iznimki, ali vidio si ovo preveć puta i opet ćeš). Mislim, u BDSS dobiš za svoje dionice uvijek ispod tržišne. Glupo, zar ne?
Nije glupo, jer, vrijeme je na njegovoj strani. sve je na gazdinoj strani, pa se on ne opterećuje s time. Dovoljno da kupi jednu dionicu, Hilmi se isplati ponuda po 10. Eto cijele logike.
Pozdrav,

net

Feral
05.12.2006., 15:28
Ne znam cemu taj ton. Ovo kao da gosp. Hilmo ili gosp. Mujo osobno pisu ili njihov odvjetnik. Sve sto tvrdim je da obitelj manipulira Klasom na ustrb manjih dionicara i da se u takvim okolnostim nece pojaviti jaca kupnja (a time i rast cijene) sve dok se na nadje strateski partner za prijateljsko preuzimanje.
Sto se tice cijene od KM 10 po dionici, samo izvoli i kupuj koliko te volja kad je "zaduženost ... niska i firma radi samo sve bolje i bolje".
Ja tvrdim da firma nije ptencijalno losa no u ovakvoj konstelaciji u nju ne bih investirao in pfeninga.

guru
05.12.2006., 21:14
Ni ja!

netstrider
05.12.2006., 21:39
Ma, to nas sad zezaju oko ugovora za novi proizvodni pogon u Alžiru, pa sam malo nervozan. :)
Htio sam reći da gledaš vrlo okvirno. Nije Klas jedina firma koja se tako ponaša u tom periodu u BiH i nema tu ništa čudno. Ako se svi Slovenci koji su nalupali RMU, elektroprivrede i još najbolje, SOSOR, prebace u KLAS, 16 će biti malo. Ali sada, svi koji ga imaju nemaju drugu nego čekati ili naći jeftinije i perspektivnije papire.

Feral
06.12.2006., 09:52
Ok, ali reci mi iskreno: Da li bi ti kupio bilo koju kolicinu Klasa po KM 10 po dionici pri ovakvoj konstelaciji i u situaciji kada dosta toga ovisi od scenarija "ako ovo onda ono"?
Eto cini se da ke sada jeftino.

netstrider
06.12.2006., 10:38
Bi, da je firma manja i da ne znam za 50 jeftinijih na istom tržištu s likvidnošću koja me obzirom na poslovanje firme ionako više nego zadovoljava. Tj. 10 mi je previše, ali seljacima koji kupuju likvidni market na SASE ne bi smjelo biti, tj. oni bi trebali učiniti da 10 KM popusti (kažem ti, kad RMU, Solana, Rudnik soli i ponajviše SOSOR popuste, očekujem da će neki skontati da nije Selimović popio sve pare ovog svijeta; a čak i da je, šta ima veze, onaj koji bude čekao uz Klas neće loše proći; kontaš, ovdje se ne slažemo; sve te što ako mene ne tangiraju)

Feral
06.12.2006., 11:41
Bi, da je firma manja i da ne znam za 50 jeftinijih na istom tržištu s likvidnošću koja me obzirom na poslovanje firme ionako više nego zadovoljava..................... onaj koji bude čekao uz Klas neće loše proći; kontaš, ovdje se ne slažemo; sve te što ako mene ne tangiraju)
1. Znaci ipak sada ne bi kupio Klas jer:
a) firma nije manja
b) znas za 50 jeftinijih firmi na istom trzistu
2. Slazemo se glede perspektive no pitanja su: "ako" i "kada"

kagemusha
06.12.2006., 15:50
mislim da ne stoji "ako" , nego samo "kada"!

Feral
06.12.2006., 16:17
Pa ako znas vec da je samo "kada" u pitanju, mozda znas i kada je to "kada"

kagemusha
06.12.2006., 16:38
reci cu ti dan prije

Feral
06.12.2006., 17:13
:thumbsup: Ma strasan si ti

netstrider
06.12.2006., 18:15
Ma da, on sve sigurno zna.

Dobro, da je točno "ako", to se vidjelo po zadnjoj rečenici. A "kada", pa to ti danas ne Mujo, nego bome ni Ismet što radi dole na peći 3 u Rajlovcu ne zna reći, a kako bi onda moga ja. Opet, ako ćemo ići dublje, ni to "ako" nije sigurna opcija, ali je u ovom trenutku najvjerovatnija, a burza je dobrim dijelom to, povlačenje vjerovatnosti u svom smjeru.

Feral
11.12.2006., 19:37
Klas: U prvom polugodištu 2006. profit pao za 83,7 posto
Napisao Investitor.ba
Ponedjeljak, 11 Decembar 2006
Dioničko društvo Klas Sarajevo, jedan od najvećih bh. proizvođača prehrambenih proizvoda, u prvih šest mjeseci 2006. godine ostvarilo je 139.659 KM neto dobiti, što u odnosu na isti period prethodne godine predstavlja smanjenje profita od 83,7 posto, saznaje online magazin Investitor.ba.
Ukupni polugodišnji prihodi Klasa iznosili su 41.543.681 KM, a rashodi 41.404.022 KM. Ukupna aktiva kompanije, zaključno sa 30. junom 2006. godine, iznosila je 102.825.154 KM, a ukupni kapital 80.462.428 KM, navodi se u nerevidiranom finansijskom izvještaju o poslovanju.

Dugoročne obaveze kompanije krajem prvog polugodišta iznosile su 5.739.584 KM, a kratkoročne obaveze 16.623.142 KM. Većinski dioničar Klasa Sarajevo je Sarajevska pivara koja kontrolira 33,55 posto dionica, a slijede je IF Naprijed Sarajevo (19,30 posto), IF Herbos Mostar (8,63 posto), IF Prevent Invest (4,25 posto) i IF MI Group Sarajevo (2,95 posto), saznaje online magazin Investitor.ba.
Deru li ga deru! Pa neka mali dionicari budu sretni.

boss
11.12.2006., 22:49
Dali je klas dijelio dividendu a 2005 god.cini mi se da sam negdje procitao o tome, mada ja licno nisam dobio obavjest o tome a dionicar sam klasa.

Lorenzo
12.12.2006., 00:06
Dali je klas dijelio dividendu a 2005 god.cini mi se da sam negdje procitao o tome, mada ja licno nisam dobio obavjest o tome a dionicar sam klasa.

Eh i ja sam bio dioničar, a ne vidjeh dividende.

Feral
12.12.2006., 10:01
Eh i ja sam bio dioničar, a ne vidjeh dividende.
Ako si bio dionicar do ex dividend day morao si je dobiti ako imaju detalje tvog bankovnog racuna.

bob rock
15.12.2006., 01:36
Bilo bi vrlo interesantno znati koliko će Selimovići skupiti na tenderu ili još preciznije kakvo je raspoloženje među malim i među velikim dioničarima. Imam dionica, znam da je BV blizu 16 KM i pokušavam dokučiti razvoj događaja nakon tendera. Slobodno se uključite sa konkretnim saznanjima ili razmišljanjima.

Lorenzo
15.12.2006., 01:56
Ako si bio dionicar do ex dividend day morao si je dobiti ako imaju detalje tvog bankovnog racuna.

Bio dioničar od početka godine do kraja IX mjeseca. Dividende nisam vidio.

kagemusha
15.12.2006., 14:40
prije jedno 3-4 dana prica mi broker da on odgovara kupce klasa da ga ne kupuju, pitam ja zasto to radi, a on mi rece da mu je šef naredio.(glupo mi je zvucalo al eto sjetio sam se toga pa da cujem vasa misljenja o tome)

tuzlak
15.12.2006., 14:53
Ako je taj broker Palisaen, jasno je zašto to radi.

NOVIJI
17.12.2006., 22:05
Moje razmišljanje: Ako sam kupio KLAS u 2005. po cca 10,00 KM, čekao toliko vrijeme vjerujući u potencijal te dionice, neka idu k vragu i Selimovići sa svojom ponudom od 10,00 KM, kojom bih bio na čistoj "0" nakon toliko vremena, iako bi sad bilo možda puno boljih opcija za ulagati, ja ću čekati još neko vrijeme bar nešto da zaradim. :mad: :mad:

bob rock
22.12.2006., 12:06
Još par dana do kraja tendera. Mišljenja sam da fondovi neće prodavati po cijeni daleko ispod realne i da će se prikupati vrlo malo dionica.

Bio bi to jasan signal da Klas svi vide na višim nivoima i realno je očekivati da nakon što se počiste prodavatelji do 10 KM, cijena dionice krene prema realnim vrijednostima (16 KM). Dionica je u najvišoj kotaciji burze, blu čip i mogla bi biti interesantna velikim investitorima. A i Selimovići žele cijeli Klas. No treba pričekati da prođe tender. Kakva razmišljanja imate?

Feral
22.12.2006., 13:07
Ovi (Selimovici) vec imaju kontrolu i javna ponuda je bila vise forme radi.
Ovo ce rasti jedino ako bude pokusaja preuzimanja a za to treba pitati Hilmu i Muju (ako nam hoce reci)

netstrider
22.12.2006., 13:42
Mislim da će biti preuzimanja, ali u drugom smijeru. Burek je nastao na Balkanu. Kako je pekarska djelatnost jedna s najkraćim dometom (kraća djelatnost su vodna distribucija, mljekovodi, i roba još kraćeg roka trajanja od kruha i slastica (postoji jedino zamrznuti program, ali to radi Ledo Čitluk, a ne Klas)), rekao bih da će prije Selimovići ići u preuzimanja i postati Evropski lider pekarske industrije. Zašto? Zato što je kontrola BiH pivarske industrije jedno. Bez političke podrške zapravo je i to vrlo kratkog dometa, jer igrači pojedu cijelu BiH kad se sjete. S druge strane, prostor širenja u pekarstvu je neograničen.
Po meni je ovo dobro fundamentalno ulaganje koje je kontrolirane cijene zbog čega se zaobilazi u širokom luku, ali je ostalo u čvrstim rukama. Svi koji razmišljaju na LONG ovo kupuju. Svi koji razmišljaju kratkoročno/srednjeročno ovo preskaču jer nitko ne može znati kada će doći do pomaka u cijeni.

Mislim da se svi slažemo oko proforme ponude. Mislim da će i uspjeti skupiti nešto dionica.

Ukoliko se ne pojavi neki bob rock s ambicijom nekog bida od 500.000 KM, mislim da će cijena teško ići na 16 KM. Ukoliko se i pojavi, i cijena dođe npr. na 16 KM svi će govoriti da bi KLASR trebao biti 20, ali bome on neće htjeti mrdati sa 16 KM. Zato mi koji maksimiziramo profite na manjim parama izbjegavamo takve, "ne-dinamične" papire na kojima stalno netko kontrolira dubinu s obije strane spreada (ili barem tako izgleda).
Pozdrav,

net

muki2
22.12.2006., 14:11
Lorenzo, obrati se Registru i trazi izvod sa danom kad je bila odrzana Skupstina i to dostavi ^gospodi^ iz Klasa. Istu stvar su meni uradili. Pozdrav

bob rock
22.12.2006., 15:18
Nitko u ovom trenutku ne može sa velikom dozom sigurnosti znati što će se u budućnosti s Klasom zbivati. Čak ni Selimovići koji najviše znaju i u ogromnoj mjeri su do sada kontrolirali situaciju. Svakim danom je sve više investitora koji razmišljaju na svoj način i sigurno će remetiti dosadašnju kolotečinu.

Da li će cijena po završetku ići gore, ovisi prvenstveno o igračima na dulje staze, dakle fondovima. Dovoljno je da samo jedan takav već postoji (nekoliko fondova je već unutra) ili da se pojavi samo jedan novi sa dubokim džepom, kojeg zadovoljava godišnji prinos od 10-15%. Prije ili kasnije Selimovići će ga upitati koliko traži za svoj dio.

Možda nisam u pravu, ali mislim da će BIH sljedeće godine biti jedno od najatraktivnijih tržišta i u tom kontekstu da će i Klas propjevati. I pored toga još nisam donio odluku da li ću sada prodati na 10 KM ili ću kasnije kupovati iznad 10 KM.

balkan surfer
22.12.2006., 17:20
Možda nisam u pravu, ali mislim da će BIH sljedeće godine biti jedno od najatraktivnijih tržišta i u tom kontekstu da će i Klas propjevati. .[/QUOTE]

ovo ti je bitno !
i jos nesto Klas radi sa profitom a PB je samo 0,6. Decki, treba je samo malo pricekati

mba
23.12.2006., 09:38
Rekli su mi u Hypu da nijedan dioničar Klasa koji je kupio preko skrbničkog računa nije prihvatio javnu ponudu za prodaju dionica!

nidje_veze
23.12.2006., 22:09
Hypo nema dozvolu za skrbništvo u BiH, bar prema KOMVP, na njihovoj web stranici...sada ili ne govore istinu ili je to ono brokersko držanje VP pa ga zovu skrbništvo...

mba
24.12.2006., 19:33
Hypo nema dozvolu za skrbništvo u BiH, bar prema KOMVP, na njihovoj web stranici...sada ili ne govore istinu ili je to ono brokersko držanje VP pa ga zovu skrbništvo...

U pravu si - brokersko držanje VP

Mikey
11.01.2007., 20:38
Gledajući kako se stvari razvijaju na SASE: uz banke, osiguranja, pivare i telekom i promatrajući velike i jako dobre firme jedino KLAS nije došao do izražaja na SASE.

Naime, rekli su jedni da je Sarajevska pivara najbolja kompanija u JI EU ako se ne varam; po prinosu, dobiti i bla, bla.

Meni je jako smiješno i značajno ipak to da se jedan Klas koji je inače veća i gledajući je čak i samo bilansno, vrednija firma od SA pivare, trži po kudikamo manjoj cijeni.
Toliko mi je to smiješno, kao i neke druge stvari na marketu u HR.
No dobro, ljudi znaju.

Ajmo redom.
Dobro, pivarska familija kontrolira sav taj biznis, ali ljudi, gledajući stvari realno i postaveći ih na pravo mjesto SA pivara ima dug veći od ukupnog kapitala!
Dok Klas ima dugovanje od cca 1/4 ukupnog kapitala.

Ne govorim pri tome još o bilansima i stvarima koje se na prvi pogled daju uočiti iz njih.Klas ulaže i to nenormalno, dugovanja reže i to nenomalno...
O vrijednim terenima i poslovnim prostorima da i ne govorim.
Vjerujem da bi i da će svakako nešto iz bogate exJu Klasove prošlosti također kad tad iznići na vidjelo.
Dok je pivara tako kako jest.
Jest zlata vrijedna ali meni ne.

A onda opet, strah od kontrole cijene...pa i Agrokor je Belje napravio i kupio kako je kupio (obrv 50 %) pa je svejedno cijena otišla nebu pod oblake.
Ima dosta primjera.

Također, stvar je i ostatka dioničara koji se nalaze u vl. straukturi.
Nije istina da ako netko iam 51 % ili kontrolira toliko, može sve baš što hoće.
"E to baš hoću"
Svakakve se njemu stvari mogu komplicirati i otežati ako se hoće.
Pogotovo jer je u igri veliko poduzeće od 1300 ljudi (+-)
Isto tako je stvar i tog većinskog vlasnika kako će se on odnositi prema Klasu.
Niti to nemora biti uvijek po nekoj shemi ili principu.
No taj odgovor ostavimo pravom, budućem već. vlasniku jer će ga vjerujem jedino on dobro znati.
Ne zaboravimo pritom niti to da su u igri sve (veliki) fondovi kao vlasnici večine ostalog kapitala.

No dobro, ostavimo i pivaru po strani.
Kako kažem najbitnije je to po kojoj cijeni se trži Klas u odnosu na to kako se trže ova gore (u uvodu) navedena poduzeća.
Gledajući samo to i financ. pokazatelje zdravome bude dosta.

pozdrav,

Mikey

tuzlak
12.01.2007., 09:26
Vrijednost Sa Pivare i jeste u tome da kontroliše Klas, a ne obratno.
Sa Pivara kontroliše Klas, a svi zajedno sa MIMS-om i IF-om Naprijed, Vegafruit, Bosnaprodukt, TZ pivaru, Mlin i Pekaru Ljubače, IF Naprijed, Sprind,Oslobođenje...više ni ja ne mogu pratiti.
BTW, postoje indicije da indirektno pomalo ulazi i u Bihaćku pivovaru, koja ima 10 puta bolje fundamentalne pokazatelje od Tuzlanske pivare (zadržane dobiti 5 mil, dobit u 06. god. oko 3,5 mil. KM.).
Onda je jasno zašto je dionica SA Pivare 50 KM, mada je ne bih nikada kupio jer obitelj kontrolira preko 75 %.

Mikey
12.01.2007., 09:35
Nek oni kontroliraju koga hoće.
I to je s jedne strane dobro, nikako loše (mada i to može nekad biti), ali Klas se trži duboko ispod prosjeka usporedivih poduzeća u BIH.
U tu skupinu usporedivih sam još naravno zaboravio napomenuti Bosnalijek, Energoinvest i druge.

bob rock
12.01.2007., 11:53
Evo, u općem rastu tržišta, i Klas počeo pjevati.

amer
12.01.2007., 14:36
odlična prognoza Mikey, kapu dole !

GrabMan
15.01.2007., 15:53
klas danas najveća cijena u zadnjih 6 mjeseci, zadnjih par dana skoro 20% gore. jeli konačno krenuo gdje mu je i mjesto!!???

amer
15.01.2007., 16:18
Ne znam na osnovu čega je Mikey rekao ono što je rekao, ali ima čovjek osječaj. Dosta se toga pisalo o Klasu, koji je već prije 2 godine bio i preko 14 KM, o mučkama, komparacijama, faktorima, ...

Ali kako pogoditi momentum, sentiment berze ? Nije niko rekao ni slovo o Klasu danima, da bi mikey onda stavio bet - i pogodio.

Meni je čudno što se to događa na u stvari niskom prometu, što znači, da Klasa i nema na prodaju (možda neko može da izlista ??), pa bi cijena bez poklopca mogla otić pratit blue chipove.

kagemusha
15.01.2007., 16:20
Možda nisam u pravu, ali mislim da će BIH sljedeće godine biti jedno od najatraktivnijih tržišta i u tom kontekstu da će i Klas propjevati. I pored toga još nisam donio odluku da li ću sada prodati na 10 KM ili ću kasnije kupovati iznad 10 KM.
jesi li bob prodao ili ces sad pocet dokupljivat? ja imam 35% portfelja na SASE-u u Klasu mislim da je pokrenut i da ce tek malo stat na granici od 16tak. trebao bi ga sad dokupit ali ionako ga imam srazmijerno dosta.
dvoumica??

Feral
15.01.2007., 16:25
Sve je to jos uvijek na jako mrsavom prometu da bi znacilo "sustainable growth". Pitanje je tko sada kupuje dionice i sa kojim namjerama. U trenutnoj konstelaciji dionicara sumnjam da itko ima namjeru kupovati znacajniji dio Klasa.

bob rock
15.01.2007., 18:13
jesi li bob prodao ili ces sad pocet dokupljivat? ja imam 35% portfelja na SASE-u u Klasu mislim da je pokrenut i da ce tek malo stat na granici od 16tak. trebao bi ga sad dokupit ali ionako ga imam srazmijerno dosta. dvoumica??

Nisam prodao i još sam nešto kupio. Imam još slobodnih novaca, ali bit ću iskren, za sada ne mislim dalje kupovati. Ne zato što mislim da Klas nema perspektivu, nego zato što mislim da će neke stvari ići brže od Klasa. Drago mi je da se Klas odlijepio od 10 KM, što se moglo očekivati, jer su oni koji su mislili prodavati na 10 počišćeni u javnoj ponudi. Stoga je prodaja postala znatno tanja što je rezultiralo porastom cijene 15-20%. Klas ima perspektivu, ali za znatniji rast koji priželjkujemo trebat će se uključiti i veliki igrači. Da li će se pojaviti i kada, ostaje nam da vidimo. Mislim da njihov snažniji ulazak ovisi o rezultatima za 2006. Budu li dobri, to bi moglo značajno ubrzati rast, a ne budu li dobri, mogao bi se Klas poduže zadržati na ovim nivoima.

Mislim da ti je pozicija u Klasu dovoljno jaka i na tvom mjestu ne bih je podebljavao, bez obzira na očekivanja.

kagemusha
16.01.2007., 00:49
Necu niti ja jer imam jos malo keša i to cu sutra stavit u jednu građevinsku koja je dosta nisko, a danas nisam uspio sve ubacit.
Mislim da snazniji ulaz fondova ne ovisi toliko o rezultatima za 2006 (koji nadam se da nece pokazati nista iznenađujuce ) nego vise o izboru ostalih prosperitetnih dionica na trzistu i njihovim razinama cijena, ako odu visoko ostaje im klas, koji je zdrava kompanija, relativno "velika" i k tome "povoljna".

amer
16.01.2007., 12:24
Hmm, da, eto nas danas u + 10%, to znači preko 30% u tjedan dana.
Nema prognozera do Mikey-a !

kagemusha
16.01.2007., 12:38
Kupovni (TOP 10)
Kolicina Cijena
201 h 12,6000
703 h 12,5700
230 12,0500
230 12,0100
657 12,0000
2 h 11,9000
300 11,8000
1 h 11,7000
1000 11,5900
2505 h 11,5800
Prodajni (TOP 10)
Cijena Kolicina
13,0000 1300
13,2000 1000
13,5000 1191
14,0000 1 h
16,0000 500
50,0000 1000 h
evo ali mali volumeni. ceka se neki fond za znacajniji rast

Feral
16.01.2007., 16:12
Hmm, da, eto nas danas u + 10%, to znači preko 30% u tjedan dana.
Nema prognozera do Mikey-a !
Da je samo 20 ljudi pokusalo kupiti po 1000 dionica Klasa ne bi uspjelo. Nece se bas mnogi obogatiti na ovakvom rastu sve dok je promet ovako mali.

Mikey
16.01.2007., 21:22
Da, kad se zna gdje su dionice...
To je barem jasno.A što bi neki sad željeli par milijuna prometa svaki dan?

Zanimljivo mi je da nitko ne komentira količinu prikupljenu u preuzimanju od strane Sarajevske pivare i tko je(su) prodavač(i)?

adriamyl
16.01.2007., 21:45
Sarajevska pivovara preuzela Klas

Sarajevska pivara objavila je kako je javnom ponudom za kupovinu dionica preuzela dodatnih 15,55 posto dionica sarajevskog Klasa čime je stekla većinsko vlasništvo u toj tvrtci.

Do preuzimanja većinskog vlasništva u Klasu Sarajevska je pivovara imala 43,88 posto vlasništva. Investicijski fond iz Sarajeva Naprijed imao je 19,3 posto, a ostatak vasništva nekoliko investicijskih fondova.

Većinski vlasnik Sarajevske pivovare je Hilmo Selimović s 69,11 posto vlasništva, Pivovarna Union iz Ljubljane posjeduje 12 posto, a sarajevski MIMS u vlasništvu Selimovićeve obitelji 5,01 posto.

16.1.2007.
Pincom.biz

Feral
17.01.2007., 10:15
Sarajevska pivovara preuzela Klas
Sarajevska pivara objavila je kako je javnom ponudom za kupovinu dionica preuzela dodatnih 15,55 posto dionica sarajevskog Klasa čime je stekla većinsko vlasništvo u toj tvrtci.
Do preuzimanja većinskog vlasništva u Klasu Sarajevska je pivovara imala 43,88 posto vlasništva. Investicijski fond iz Sarajeva Naprijed imao je 19,3 posto, a ostatak vasništva nekoliko investicijskih fondova.
16.1.2007.
Pincom.biz
Do preuzimanja je Sarajevska Pivara (tj. family Selimovic) vec imala punu kontrolu nad Klasom ako se racuna udio koji je drzao PIF Naprijed, koji oni isto kontroliraju. U clanku se ne navodi nova struktura dionicara nakon zatvaranja javne ponude jer bi bilo zanimljivo vidjeti da li se u novostecenih 15,55% dionica Klasa nalazi neki dio koji je ranije drzao PIF Naprijed tj. da li je Naprijed prodao dio svog udjela u Klasu Sarajevskoj pivari.
Ako su im treca lica prodavala po 10KM po dionici bilo bi interesantno vidjeti njihovu reakciju sada kada je cijena otisla 25% gore u svega par dana. Na ovom forumu jos nisam procitao niti jednu izjavu forumasa da je prihvatio javnu ponudu Sarajavske pivare i prodao Klas po 10KM tako da mi je to sve skupa jako intigantno.

nidje_veze
17.01.2007., 10:21
Do preuzimanja je Sarajevska Pivara (tj. family Selimovic) vec imala punu kontrolu nad Klasom ako se racuna udio koji je drzao PIF Naprijed, koji oni isto kontroliraju. U clanku se ne navodi nova struktura dionicara nakon zatvaranja javne ponude jer bi bilo zanimljivo vidjeti da li se u novostecenih 15,55% dionica Klasa nalazi neki dio koji je ranije drzao PIF Naprijed tj. da li je Naprijed prodao dio svog udjela u Klasu Sarajevskoj pivari.
Ako su im treca lica prodavala po 10KM po dionici bilo bi interesantno vidjeti njihovu reakciju sada kada je cijena otisla 25% gore u svega par dana. Na ovom forumu jos nisam procitao niti jednu izjavu forumasa da je prihvatio javnu ponudu Sarajavske pivare i prodao Klas po 10KM tako da mi je to sve skupa jako intigantno.
ova opcija stoji, da je Naprijed prodao, tj doslo je do prepakiranja vlasništva i sada je Naprijed nakrcan kešom, a Klas je konacno pod cvrstom rukom, iako je i bio...zanimljivo je što ce biti sa tim kešom tj gdje ce NPRFK sa njim...:confused:

netstrider
17.01.2007., 10:59
Tada Komisija ne radi svoj posao, Sarajevska pivara radi na štetu Naprijeda, a što se tiče ostalih što su prodavali, a čuj, moglo je ispast da će morat čekat 2 godine, to je tako. Inače, ovo je dobro rečeno, premali je promet, daleko premali obzirom na ovo što je prodano Klasu, mislim da će te prodaje itekako biti i da će netko ako to osjeti opet stopirati cijenu.
Pozdrav

pif kolektor
17.01.2007., 11:43
Vise nije u interesu Selimovicu da se stopira rast klasa stovise je pozeljno da cijena ode gore jer se time i srpvr povecava vrijednost.
Stoga nevidim razloga zasto klas nebi otisao u kratkom roku u samo nebo.

kagemusha
17.01.2007., 12:05
izgleda da si u pravu vidim transakcije u vrijednosti oko 55000km.
Na prodaji prvi je jedan h nalog na 14km. Evo samo prvih par na kupnji Kupovni (TOP 10)
Kolicina Cijena
1000 13,8000
3093 h 13,7500
2 h 12,9100
500 12,9000

amer
17.01.2007., 15:42
plus toga danas prometovano 200 hiljadarki u 18 transakcija, ipak nije loše. Onima, koji su izdržali sve ovo vrijeme približava se trenutak naplate.

Mikey
17.01.2007., 15:49
Za početak Klas treba doći na book, a do toga mu fali velikih 18,15 %.
Zatim bi trebao doći na otprilike 1,5 book-a da se počne trgovati kao što se sad trguju takva velika poduzeća sa sličnim financijskim pokazateljima.

To bi onda bilo fer vrednovanje s obzirom na SASE market.
Također, vjerujem da bi ta cijena od cca 1,5 bvps bila realna za očekivati u relativno kratkom roku, naročito s obzirom na sentiment tržišta.
Mada, i usprkos sentimentu KLASR bi trebao vrlo brzo rasti da se počne trgovati i vrednovati fer.

pozdrav,
Mikey

cmyk
17.01.2007., 18:37
nemam ove akcije ali i meni smrdi ovaj klas po zaradi več duže vrijeme. več u 2004 su svi pričali da je to dobra kupovina. između vrijemena čak i pao, uz sve vjesti o preuzimanju i potencijalu ... napravio se veliki vakuum između cijene i vrijednosti.. logično je bilo da če neki dan to eksplodirati ali pitanje kada. svaka čast mikey za sokolovo oko. sve ostalo će market da napravi sam od sebe...

kagemusha
17.01.2007., 18:55
svi smo mi to znali, samo tko je usao 2004.god. na 10 nije bas zaradio nego je i izgubio jer si je blokirao sredstva 3 godine.
trebalo je uci sto prije skoka.svaka cas onima koji su prije par dana usli po 9.5.. ja sam usao prije 2 mjeseca i vec sam postajao polako nervozan.eee sad sam miran i tek iznad 1.5 booka cu razmislit o prodaji.

pif kolektor
18.01.2007., 11:07
KUPNJA
600 15,1300
20 15,1300
2 h 13,0200
1 h 13,0100
2000 13,0000
180 12,8000
1167 12,0100
365 12,0000
292 12,0000
2 h 11,9000

PRODAJA
Cijena Kolicina
15,0000 1 h
50,0000 1000 h

poslovi:
KLASR 18.1.2007 10:01:54 14,0000 695 4,71 9730,0000 H1 N1
KLASR 18.1.2007 10:00:43 14,0000 165 4,71 2310,0000 K2 F1
KLASR 18.1.2007 10:00:43 14,0000 20 4,71 280,0000 K1 F1
KLASR 18.1.2007 10:00:43 14,0000 270 4,71 3780,0000 H1 F1
KLASR 18.1.2007 10:00:43 14,0000 200 4,71 2800,0000 S1 F1
KLASR 18.1.2007 10:00:43 14,0000 345 4,71 4830,0000 P3 F1
KLASR 18.1.2007 10:00:43 14,0000 1000 4,71 14000,0000 P3 F1
KLASR 18.1.2007 10:00:43 14,0000 5 4,71 70,0000 P3 N1
KLASR 18.1.2007 10:00:43 14,0000 225 4,71 3150,0000 H1 N1
KLASR 18.1.2007 10:00:43 14,0000 75 4,71 1050,0000 F1 N1
KLASR 18.1.2007 10:00:42 14,0000 250 4,71 3500,0000 K2 B3
KLASR 18.1.2007 10:00:42 14,0000 335 4,71 4690,0000 K2 B3

:biggrin:

boss
18.01.2007., 12:15
neka sam dozivio rast ove dionice cekam vise od dvije godine, oni koji su kontrolirali cijenu sada im je u interesu da raste, koliko je realno ocekivati cijenu u kracem vremenu???, treba mi kesa a bojim se prodati prerano, kad vec cekam toliko dugo

amer
18.01.2007., 12:16
Al stoji impresivno onih hiljadu po 50 KM !

Mikey
19.01.2007., 19:10
@amer
Kad si pitao za Klas u razdoblju od 1 godine...

Ovisno kako će se razvijati tržište, ali ako bi bilo išta za očekivati bilo bi moguće da SA pivara kupi još i udjele od dva fonda koji ju slijede po vlasničkom udjelu i to od IF Naprijed i IF Herbos i onda dolazi na malo veći postotak kao što i Selimović ima u SA pivari.
Inače, prvih 10 vlasnika imaju zajedno danas 87,26 % u vlasništvu Klasa, tako da neke veće oscilacije i pad cijene po meni nebi bilo realno za očekivati.

Ne znam, ako netko može postaviti kronološko stanje o dioničarima bilo bi dobro pa da vidimo neke stvari.

Kako sam i ranije rekao, očekujem da cijena u vrlo skoro vrijeme dođe do 1,5 bvps-a.Pretpostavljam u roku između 1-3 mjeseci.
Do kraja 2007 godine ovisno o FI, stanju na marketu i ponašanju več. vlasnika i eventualnog okrupnjavanja vlasništva možemo očekivati cijenu iznad 2 bvps-a.

Znam, to sad izgleda malo po osjećaju, ali i to je među boljim i vrednijim stvarima kod ulaganja na burzama.
Treba pogoditi sentiment, dotok kapitala, stanje na okolnim burzama, stanje ekonomije....i još imati i sreće uz sve to.
Tako je to.
Možete se pouzdati u lijepe i opsežne konstrukcije analitičara o navedenoj dionici, ali niti oni neće nikad biti 100 % u pravu.
Svatko konačno ima neko svoje viđenje stvari.
Burze iznenađuju i tako to ide.

Stvari mogu biti i drugačije, naravno, ali ovakvo odvijanje stvari očekujem ja osobno.

Još jednom napominjem, usporedite FI Klasa sa ostalim FI velikih poduzeća u BIH i uočite razlike u trgovanju po odnosu P/B.
Naravno, postoje i drugi omjeri, ali Klas po svemu sudeći posluje odlično.
Stvar je samo što do sada nije iskazivao veliku dobit.
Kome drago, kome ne.Takva je bila politika poduzeća do sada.

bok,
Mikey

amer
20.01.2007., 18:39
Mikey,

hvala na opširnom odgovoru. Znači očekuješ Klas negdje do 25 KM u proljeće, naravno u zavisnosti od kretanja i drugih uslova na sase, a do kraja godine čak i do 35. Ok. Kod Klasa meni daje nadu P/S od 0,7, a isto tako čudo od dionice, koja je u zadnje 2 godine stajala a mjestu, a uz dobro poslovanje, povečavanje prihoda, kapitala, ulaganja... Još kad poredimo neke slične firme u susjedstvu... To što meni nije jasno, kako si mogao nakon 2 godine pogoditi u dan tačno porast cijene ? Intucija, ili si pak toliko jak, da si sam počeo dizati cijenu ?

amer
23.01.2007., 14:37
Danas neko očigledno u početku pokušavao sa nižom cijenom, ali je sa dosta prometa 175.000 KM i danas zabilježen porast. To što je interesantno je, da nema više ponude do 16, a tu tek dolazimo do booka, dok je P/S još uvijek primamljiv na 0,82 ! Ma dobro, koliko vrijedi ova firma pokazat će vrijeme, a onda ovih 16 KM neće značiti ništa.

bob rock
31.01.2007., 03:21
Nisam prodao i još sam nešto kupio. Imam još slobodnih novaca, ali bit ću iskren, za sada ne mislim dalje kupovati. Ne zato što mislim da Klas nema perspektivu, nego zato što mislim da će neke stvari ići brže od Klasa. Drago mi je da se Klas odlijepio od 10 KM, što se moglo očekivati, jer su oni koji su mislili prodavati na 10 počišćeni u javnoj ponudi. Stoga je prodaja postala znatno tanja što je rezultiralo porastom cijene 15-20%. Klas ima perspektivu, ali za znatniji rast koji priželjkujemo trebat će se uključiti i veliki igrači. Da li će se pojaviti i kada, ostaje nam da vidimo. Mislim da njihov snažniji ulazak ovisi o rezultatima za 2006. Budu li dobri, to bi moglo značajno ubrzati rast, a ne budu li dobri, mogao bi se Klas poduže zadržati na ovim nivoima.

Kako sam i najavio, nisam dodatno ulagao, ali priznajem da me Klas iznenadio, naravno pozitivno. Nepravedno zapostavljena cijena ubrzanim postupkom dotjerala je Klas na pozicije koje odgovaraju snazi i rezultatima kompanije. Palac gore za one koji su predvidjeli ovaj rast i omastili brk.

ladjo
01.02.2007., 23:45
ako sam dobro skonto iz ovih postova, 1,5BV ce biti na nekih 24km ??

ima te li prognoza za dalji razvoj cijene, vrijedi li sad ulaziti sa ciljem dugorocne investicije?

neka su mi se sredstva oslobodila, pa razmisljam na koju stranu s njima..:biggrin:

kagemusha
01.02.2007., 23:57
bez dileme dugorocno ti je odlicna dionica.
i da 1.5xbook ti je oko 24.

Blejzer
05.02.2007., 23:04
Je li ovo kraj rasta ili samo poravnanje? Neko rece 24 - 25, tj. 35 ka kraju godine? Ili mozda ide ovako samo zbog dividendi??? Samo razmisljam na glas... koliko je sada P/B?

Uh, samo pitanja...

ladjo
06.02.2007., 00:04
pif fortuna je danas prodao ca. 1000akcija iz zvog portfolija...i to po izrazito niskoj cijeni...skoro 2marke po dionici manje nego je krenulo trgovanje..

kontam mozda bacaju na trziste, akcije da bi obarali cijenu, da bi se uspjeli jos natovariti???

ima li ko kakvih komentara ili tapkam u mraku?

Feral
06.02.2007., 09:48
Mene vise zanima tko je kupovao zadnjih mjesec dana dok je cijena ovako rasla. Prometi su bili daleko iznad onih iz 2006.
Prica se okolo da ce mozda Klas biti prodan uskoro (spominje se Agrokor kao prije 2,5 godine no napominjem da je to jos uvijek na nivou price).

ladjo
06.02.2007., 19:14
danas je sat vremena prije zatvaranja berze trgovanje za KLAS ispod 19,99KM obustaljeno, jer je cijena otisla za 10% u podrum, a na zvanicnoj kotaciji to ne ide...

ako nastave pod strahom prodavati i sutra ce nastaviti da pada...

fakat ne kontam, ali eto...

dodje mi da sacekam da ode do dna, i da natovarim zadnju marku u njeg!

Mikey
06.02.2007., 21:09
Ako netko ima stare podatke...
čini mi se da je to HPB kupovao:

10. HRVATSKA POŠTANSKA BANKA DD ZAGREB | ZAGREB, HRV | 0.67 %

ladjo
06.02.2007., 22:16
da, u pravu si, povecali su u odnosu na protekli dan udio u klasu za 0,01%

juce je bilo ovakvo stanje:

HRVATSKA POŠTANSKA BANKA DD ZAGREB | ZAGREB, HRV | 0.66 %

mislim da ga sad na ovim cijenama, pa i nizim, treba lovit, mora da se sprema nesto veliko.

any comments?

Mikey
06.02.2007., 22:25
Oko sokolovo. ;)
Kad bi još znali i malo starije podatke mislim da bi razlika (možda?) bila i veća.

Visoko
07.02.2007., 00:02
30.01.2007.

HRVATSKA POŠTANSKA BANKA DD ZAGREB | ZAGREB, HRV | 0.62 %

Blejzer
07.02.2007., 12:44
Do koliko ga ovi misle spustati, ili je ovaj nas narod profijukao pa prodaje ovako jeftino??? Ima li jos neki PIF da prodaje KLAS?
Ne vidim razlog ovome (doduse nisam svjestan ni razloga ovako naglog rasta, mada je neupitan na duze staze) naglom padu i ukrcavanju HPB-a. Je li u pitanju samo neki DEAL koji se prebija preko nasih ledja???

Prognoze??? Komentari?

Feral
07.02.2007., 13:09
Izgleda da je danas opet suspendirana trgovina (sto ce reci bio bi pad od preko 10%). Jucer i danas po 10% bogme nije dobro. Izgleda da ce to jos dole.
I btw HPB nije razlog pada. Premalu kolicinu su kupili da bi bitnije utjecali na cijenu.

kagemusha
07.02.2007., 13:27
11.49h transakcija po 19.50 km -2.6 od jucer.
nije suspendovana mada je bilo jako blizu. cini se da se stabiliziralo.

Feral
07.02.2007., 14:23
Sorry, tako mi se ucinilo.
Zanima me sto se zbiva. Namjerno obaranje ili.....
Obzirom da se zna tko Klas kontrolira ne bi me iznenadilo da the Family opet pokusava nategnuti male dionicare.

Blejzer
07.02.2007., 14:28
Svasta. Iz bunara bi se culo vise... Valjda svi osluskuju, a niko se nije sjetio kamencic da baci... Saznati cemo nesto ovako ili onako...

amer
07.02.2007., 15:11
bez panike dečki, putanja je opet ka gore, a čisto sumnjam, da na touch down od 18KM nije bar sa par maraka ušao Mikey.

Cecillon
07.02.2007., 22:36
Mozda bi Panzer mogao prokomentirat ko stoji u pozadini tih mahinacija.

panzer
08.02.2007., 00:05
Ako je ovih dana najaktivnija bila brokerska kuća "palisaen" onda bi se moglo zaključiti šta je razlog "mahinacijama", mada se pad cijene nakon većeg rasta ne može nazvati mahinacijom.

amer
27.02.2007., 14:43
Otišao danas Klas u podrum. U čemu je stvar ? Nekome smrdilo na zaradu (i meni) ali kako ovo sad ide više smrdi na prevaru ?

Mikey
27.02.2007., 17:25
http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=232718&postcount=1027

Na*ijem ja sve one koji kažu da to nije makinacija.
A što je drugo nego to...ili su u Bosni zbilja ostali samo i svi glupi investitori koji postoje u regiji.
Ako ništa drugo....ovo je sad opet best buy.
Mislim, takva firma ispod booka i to još na SASE??
Nemreš vjerovat.
Ako ove godine od sad ne odu sigurnih 100-200 % gore, onda nek ide sve (pa i investiranje) u *urac!

amer
27.02.2007., 21:10
Da, vidio sam da si se rasčeslao i na drugoj temi. A ovaj gornji komentar ne može nego da čovjeka nasmije, mora da si uistinu pravi šaljivac. No, kako narod kaže gdje ima dima ... Ovdje je dimilo dvije godine, onda skoro došlo na svoje mjesto, a sad eto opet vraga. Zbilja mi nije jasno tko to radi i zašto. Da je to SASE - ok, al imaš toliko drugih blentavih firmi s još blentavijim investitorima, koje su otišle a onda ne pale. Ima li u slučaju Klasa možda nečeg važnijeg pozadi što znaju pojedinci (jer sve sam pretražio a nema nikakvih vijesti) ili se jednostavno radi o igri prije iznošenja FI ? Ako se ovo ugleda u HDSGR onda bi s ovih 15 sad Klas trebao na 25 (samo je problem što nije on u privatizaciji...)

kagemusha
27.02.2007., 22:19
ma problem je sto Klas nije po novinama svaki dan, jer o Hidro i Energoinvestu novinari izmisljaju tekstove i pune svoje stranice.

kenny
27.02.2007., 23:33
Ne bih baš rekao da je to razlog, prije će biti taj što su Energoinvest i Hidrogradnja u fazi privatizacije, dok je Klas već privatiziran.
Nema baš previše smisla uspoređivati firme iz različitih industrijskih grana, ali prednost ovih firmi je i u perspektivi građevinskih radova koji se očekuju u BiH. Kod Klasa ne vidim previše mogućnosti rasta, osim ako se neki ambiciozan management ne pokuša širiti na regiju, što u ovom trenutku nije previše izgledno.
Svejedno slažem se da ova dionica vrijedi mnogo više.

Mikey
27.02.2007., 23:37
Kod Klasa ne vidim previše mogućnosti rasta, osim ako se neki ambiciozan management ne pokuša širiti na regiju,

:nono:
Ti si jedan od makinatora...priznaj!

kenny
28.02.2007., 00:00
Priznajem, to je bila namjerno smišljena makinacije čije dalekosežne posljedice nije bilo jednostavno sagledati.

Ispravljam se za rast Klasa nije potreban ambiciozan management:biggrin:

Feral
28.02.2007., 00:04
Ne bih baš rekao da je to razlog, prije će biti taj što su Energoinvest i Hidrogradnja u fazi privatizacije, dok je Klas već privatiziran.
Nema baš previše smisla uspoređivati firme iz različitih industrijskih grana, ali prednost ovih firmi je i u perspektivi građevinskih radova koji se očekuju u BiH. Kod Klasa ne vidim previše mogućnosti rasta, osim ako se neki ambiciozan management ne pokuša širiti na regiju, što u ovom trenutku nije previše izgledno.
Svejedno slažem se da ova dionica vrijedi mnogo više.
Po meni je veci problem vec definirana vlasnicka struktura. Cak i ako netko ozbiljniji namjerava uci u Klas sa vecim udjelom, sigurno ima na umu da ce svoju investiciju dati na upravljanje Selimovicima (koliki god udio da stekne nece moci staviti svoga covjeka u Upravu) a zna se kako oni (ne) vode racuna o interesima malih dionicara

shichich
28.02.2007., 22:44
A jee pišete gluposti...to je valjda jer nemate što napisati.Kakav manjak perspektive ili nedostatak vijesti,definirana vlasnička...ne razumijem!Kod Klasa danas ne postoji niti jedan razlog da cijena bude ispod 20-25KM,a gledano kuda su otišle neke cijene i uzevši kriterij cijelog tržišta,regije ili neznam čega ne bih rekao da je skup i na nešto višim razinama!...samo nekretnine i vlasnički udjeli čine više od pola vrijednosti kapitalizacije,a poprilično je nezapaženo prošla priča o Husinskom rudaru!Pošto su cijelo tržište dizali uglavnom slovenci i hrvati za očekivati je da će taj kapital prepoznati i klas samo je pitanje vremena...pa kao što miki kaže:ako ne ode 100% u nekom roku j... investiranje i sve!

guru
01.03.2007., 00:57
......... i klas samo je pitanje vremena...pa kao što miki kaže:ako ne ode 100% u nekom roku j... investiranje i sve!

e onda počni da j.... investiranje i sve!:p: jer ćeš se načekati dok netko bude spreman platiti klas ovakav kakav je po približno tim cijenama koje si zamislio.......nego ti to prodaji i kupi nešto s perspektivom :biggrin:

bob rock
01.03.2007., 02:56
Kako sam i najavio, nisam dodatno ulagao, ali priznajem da me Klas iznenadio, naravno pozitivno. Nepravedno zapostavljena cijena ubrzanim postupkom dotjerala je Klas na pozicije koje odgovaraju snazi i rezultatima kompanije. Palac gore za one koji su predvidjeli ovaj rast i omastili brk.

Ponovno sam mišljenja da se znatniji porast cijene može očekivati ukoliko FI budu jako dobri. Do tada ne očekujem bitnije pomake prema gore. Međutim, u prehrambenoj industriji nije lako ostvariti velike pozitivne pomake, tako da su sve opcije otvorene. No, Klas me već jednom pozitivno i ugodno iznenadio, zašto bih ja morao biti u pravu?

Mikey
01.03.2007., 08:55
A kao FI nisu dobri?
Hej ljudi...pa to je ta skrivena poluga...dobar kredit, a poduzeće zdravo i svako malo troškovi odu pod kredit, a nemoram niti reći što se sa tim kreditom sve napravi(lo), također i velika amortizacija.
Ne iskazuje dobit i ako je to sve i isključivo ono po čemu mjerite firmu onda nemojte kupovat.

shichich
01.03.2007., 13:00
ukoliko FI budu jako dobri
A kao FI nisu dobri?

Bob,ova ti ne stoji...pogledaj srpske ili hrvatske mlino-pekare koji imaju znatno lošije fi pa su vrednovani puno bolje(tržišta su druga ali svejedno).
Guru,a kakav je to klas ovakav kakav je!?Da li bi to isto pisao da cijena raste kao kod nekih drugih poduzeća!?Mislim,skoro mi je nevjerojatno da se piše to što se piše!

gustavo
01.03.2007., 14:38
Zar netko od vas primjećuje korelaciju (pozitivnu, negativna je čak nekad i jaka) između objave dobrog FI i tržišne cijene dionice? Mislim da ni SASE ni BLSE na to uopće ne reagiraju onako kako vi očekujete ili priželjkujete.
Moj savjet mlađim i novim igračima: ne obraćajte puno pozornosti na FI, utrošak vremena bit će nesrazmjeran stečenoj koristi.

Lorenzo
01.03.2007., 14:58
Zar netko od vas primjećuje korelaciju (pozitivnu, negativna je čak nekad i jaka) između objave dobrog FI i tržišne cijene dionice? Mislim da ni SASE ni BLSE na to uopće ne reagiraju onako kako vi očekujete ili priželjkujete.
Moj savjet mlađim i novim igračima: ne obraćajte puno pozornosti na FI, utrošak vremena bit će nesrazmjeran stečenoj koristi.

Možda bi rečenica mogla glasiti "ne obraćajte pozornost isključivo na FI".
Dok su ove privatizacije i najave privatizacija, FI igra (dosta) manju ulogu, ali ne možeš mi reći da na njih ne obraćam pozornost.

gustavo
01.03.2007., 16:43
Evo pojasnit ću. Mislim da je neisplativo uzeti FI firmi i onda ih proučavati, uspoređivati i analizirati. Kad kažem neisplativo onda mislim na omjer

uloženo vrijeme i trud : spoznaje bitne za donošenje odluke o kupnji ili prodaji

Dakle, ako netko ima puno vremena i prije svega znanja iz područja analize FI-a, onda u redu. Ali ako imate par sati dnevno na raspolaganju i niste stručnjak, onda ćete se samo zapetljati.

Ovo se odnosi na Klas ali i na ostale. To je moje mišljenje temeljeno na mom iskustvu.

Morao sam ovo napisati radi novih malih ulagača koji ovdje na forumu stječu dojam da trebaju isprintati bilance Klasa pa na osnovu toga procijeniti hoće li ga kupiti na 16 ili ga čekati na 15 ili ga propuštati i na 9 KM...
Nastojim pomoći ljudima.

P.S. pogledaj ovaj FI na BLSE
Šipad (http://81.93.74.18/berzanova/finpokazatelji.aspx?hartijaID=9)

shichich
01.03.2007., 17:05
Nije to specifičnost BiH tržišta kapitala već svih emerging marketa upravo iz razloga što je kapital dovoljno jeftin pa i loše poslovanje vrijedi više...korelacija poslovanja i cijene na tržištu dolazi do izražaja rastom razvijenosti tržišta i većim brojem sudionika...Nije nikako neisplativo proučavati FI jer bi to trebala biti osnova svake analize...ne bi trebalo obraćati pozornost isključivo na ništa jer je analiza splet različitih parametara vrednovanja!Klas je dovoljno jeftin gledajući fundamentalnu bilančanu i poslovnu vrijednost,a i prosijek cijelog tržišta uzimajući u obzir kriterij cijena drugih poduzeća,dakako da i usporedba sa regionalnim poduzećima iste branše daje iste zaključke!

boss
01.03.2007., 21:11
Dobra je trenutno cijena za kupiti klasa,I jedno pitanje dali je direktor klasa iz familije Selimović, odnosno dali je njegov sin direktor klasa?

Feral
01.03.2007., 21:58
Dobra je trenutno cijena za kupiti klasa,I jedno pitanje dali je direktor klasa iz familije Selimović, odnosno dali je njegov sin direktor klasa?
Nije, ali je Mujo tamo covjek iz sjene i njegova je zadnja.

amer
01.03.2007., 22:26
Feral, kad već pišeš ovako, bar objasni za nas ostale, koji ne shvačamo tvojih hieroglifa. Prema FI firma vrijedi, što je inače lijepo pokazano preko 100% brzim rastom. Povratak s korekcijom od nekih 25% nije nešto što jako čudi, osobito ako se uzme u obzir i promet. Kad ponovo bude zelenila Klas će pozelenit dvostruko. I šta tu može (i hoće) gosp. Mujo ? Pa ne može uticat na berzu kad ona radi sa 150.000 KM prometa dnevno. A slažem se - može kad je na 10.000.

Upravo o tome se i radi. Svima, koji se pitate zašto eto jednostavnog, ja mislim jedinog relevantnog odgovora: babe i "babe", koje su ovaj Klas držale 2 godine i imale profit od 0 (nula%) odjednom zaradile 100% i više. Dio tih čekao na više, a došlo zaustavljanje (neko normalno s -5%). Slijedi manjak tražnje i tek pokoja ponuda pada ispod 20, 19,18... pa sve do 15 neko proda i sad tuće glavom u zid (il možda ne jer mu je tikva tvrđa, pa bi mogao razbit taj zid). Kad se ispucaju ovi, koji su toliko propustili na sase držanjem Klasa i koji se sad - na osnovu negativnog iskustva - ipak zadovoljavaju s + 60-70%, kad njih nestane pa tko će još prodavati ispod 20 KM ? Nakon Fi ispod 25 KM ? Ma, Mikey je pogodio 100% s onih 100% i to u roku mjesec dana. Navali narode dok ima još koja baba !

Feral
02.03.2007., 01:18
Pa evo ovako.
1. Obitelj Selimovic negdje od 2002 gotovo u potpunosti kontrolira Klas. Nakon sto je propalo preuzimanje Klasa od strana Agrokora, izasli su kao pobjednik iz tog dvoboja i smijenili generalnog direktora Ahmovica, postavili svoje ljude u Upravu koji u biti rade ono sto im oni kazu.
2. U medjuvremenu se nabava sirovina pa dijelom i plasman gotovih proizvoda odvija jednim dijelom preko firmi povezanih sa obitelji koja i tu lijepo zaradi (a mali dionicari dobiju da ne kazem sta).
3. Postoje tu i raznorazne "non directly business related" fakture kojima se dobit ispumpava van u korist ???? (ovdje vi pogadjajte) a na ustrb ???? (evo pa opet pogadjajte)
4. U medjuvremenu je isla smijesna javna ponuda od 10KM po dionici i jos je nejasno sto je Naprijed naravio sa dijelom svoga udjela u Klasu (ovo je opet prica za male dionicare Naprijeda).
5. Nakon preuzimanja je generalno profitabilnost pala (ne znam rezultat za 2006) te je iz operativnog poslovanja u 2005 napravljen gubitak koji je ispravila profitabilna prodaja udjela u UPI banci koja je rezultirala pozitivnom NPM.
6. Nekretnine firme se terete za kredite drugih firmi pod kontrolom obitelji.
7. U medjuvremenu su s vremena na vrijeme preko Paliseana radjene transakcije izmedju povezanih lica cime se cijena odrzavala neprirodno niskom. Kada bi se skupilo niske prodaje onda bi obitelj kupovala pa bi cijena kratkotrajno porasla a onda opet "Jovo nanovo".
8. Trenutna vlasnicka struktura je takva da, uprkos fundamentima, ne vidim da ce ici brzo gore u kratkom roku. Ja jednostavno ne vidim razloga da u Klas netko ulozi bitniji novac jer nece imati nikakav utjecaj na buduce poslovne poteze tvrtke.

Da se razumijemo, Klas vrijedi vise nego sto mu je trenutna cijena, ako gledate fundamente. No obzirom na 1-8 gore, tesko ce to ici bitnije gore osim ako ga obitelj ne odluci prodati u sto sumnjam jer im je zlatna koka u rukama. Ako i bude rasla, rasti ce u skladu sa trzistem no obzirom na fundamente alfa bi trebala biti znatno veca.

Mikey
02.03.2007., 08:37
1.A ti jedno te isto uporno trubiš.Da nisi ti dolje neki od njih?
Nema kontrolu, nema kontrolu, nema kontrolu...(kao papagaj)
Kao neko može imati u bilo-kojoj firmi kontrolu ako većinski i povezane osobe imaju preko 51 % (u ovom slučaju još i više)
Može se boriti za što veća svoja prava - to uvijek može.
Uostalom, free float je takav da baš i neće više nikakvi Palisaeni kupiti "količine"
na niskim cijenama.

2.Zlatna koka?

3.U skladu sa tržištem? (Kojim? Južno-novo Gvinejskim?)

4.Feral 25 postova (najviše na temi)

5.Kome ti onda služiš (ako ne sebi ili onima za koje to radiš)?

Bond_007
02.03.2007., 09:16
Ja bi samo rekao da meni osobno, kada bi ulazio u KLAS, na pameti bila samo zarada. Tko, što kontrolira previše me ne zanima ako ću imati korist od ulaska.

Naravno, pitanje je kada je najpovoljnije ući. Na ovoj cijeni bi se moglo.

amer
02.03.2007., 09:29
Ovi (Selimovici) vec imaju kontrolu i javna ponuda je bila vise forme radi.
Ovo ce rasti jedino ako bude pokusaja preuzimanja a za to treba pitati Hilmu i Muju (ako nam hoce reci)

Kad te čovjek čita eto umiješ da lijepo napišeš i zavodiš. Onih gornjih 8 tačaka čita se krimi-roman, ali čitajući onda tvoj post od 22.12. (kad je Klas bio na 9,5 KM) uvjeri me u suprotno - imaš ti očito svojih interesa. Jer pokušaja preuzimanja NIJE bilo, a rasao JE Klas, čak +120% u 2 mjeseca nakon tvog posta, a trenutno smo otad na + 68%.

Na cijenama od 15-21 u samo 2 tjedna o.g. protrgovano je čak 2,5 mKM, što je skoro ukupni promet ovom dionicom u 2006. Free-float omogučava takve promete a time samim i nekontrolisani rast cijene. Ja se nadam zdravom rastu cijene iznad 20 KM. Ako se to ne dogodi u narednih mjesec dana, skidam se s ovog foruma.

gustavo
02.03.2007., 09:40
Živi bili pa vidjeli tvoje skidanje s ovog foruma.

Zna li netko može li se na ovom forumu odabrati opcija da ti se ne prikazuju komentari odabranih članova?

Feral
02.03.2007., 14:51
Kad te čovjek čita eto umiješ da lijepo napišeš i zavodiš. Onih gornjih 8 tačaka čita se krimi-roman, ali čitajući onda tvoj post od 22.12. (kad je Klas bio na 9,5 KM) uvjeri me u suprotno - imaš ti očito svojih interesa. Jer pokušaja preuzimanja NIJE bilo, a rasao JE Klas, čak +120% u 2 mjeseca nakon tvog posta, a trenutno smo otad na + 68%.

Kad vec citiras, citiraj i druge postove na tu temu. Recimo tvrdio sam i to da, kad je dionica rasla, taj rast nije sustainable i eto vidis sto se desilo cim se kupnja povukla - cijena se sunovratila. Pogledaj gdje je bilo trziste prije dva mjeseca i koliko je raslo u medjuvremenu pa ces vidjeti korelaciju. I sem toga pogledaj kakvi su prometi na Klasu od kako je krenuo pad cijene pa probaj prodati svoje dionice. Pusti ti taj rast koji spominjes gore ako se iz dionice ne mozes iskobeljati po toj cijeni.
Nadalje, probaj iskopati tko je napravio tako veliki promet i rast dionice u kratkom roku pa ces se iznenaditi ako uspijes saznati.

Feral
02.03.2007., 14:56
1.A ti jedno te isto uporno trubiš.Da nisi ti dolje neki od njih?
Nema kontrolu, nema kontrolu, nema kontrolu...(kao papagaj)
Kao neko može imati u bilo-kojoj firmi kontrolu ako većinski i povezane osobe imaju preko 51 % (u ovom slučaju još i više)
Može se boriti za što veća svoja prava - to uvijek može.
Uostalom, free float je takav da baš i neće više nikakvi Palisaeni kupiti "količine"
na niskim cijenama.

2.Zlatna koka?

3.U skladu sa tržištem? (Kojim? Južno-novo Gvinejskim?)

4.Feral 25 postova (najviše na temi)

5.Kome ti onda služiš (ako ne sebi ili onima za koje to radiš)?
Meni se cini da te Klas dobro frustrira i da imas probleme sa razumijevanjem materije.
1. Kontrolu ima obitelj, Klas im je zlatna koka ne sa stanovisa zarade na dionicama (a i tu ce dobro proci kad god ga prodaju) nego sa stanovisa raznih side deals u kojima dobro prolaze.
2. Mali dionicari nemaju nikakv utjecaj na poslovanje firme
3. Trziste BiH i okruzenja

Mikey
02.03.2007., 19:07
E sad si sve rekao...svaki komentar je upravo suvišan.
Ali ako želiš kupiti na 10 km onda nemoj soliti sa komentarima koji nemaju veze s vezom već šuti i kupuj (ako ti bude tako "pasalo")
Eto, nadam se da smo se razumjeli.
Hmm.

Feral
02.03.2007., 19:41
E sad si sve rekao...svaki komentar je upravo suvišan.
Ali ako želiš kupiti na 10 km onda nemoj soliti sa komentarima koji nemaju veze s vezom već šuti i kupuj (ako ti bude tako "pasalo")
Eto, nadam se da smo se razumjeli.
Hmm.
Pa kad je suvisan zasto komentiras?
Ako padne na 10KM nece mi pasti na pamet da ga kupim, iz ranije navedenih razloga, a ako dodje do tvojih 35KM vec "na proljece" (a eto i to ide za koji dan: velike si sebi obveze zadao glede kretanja buduce cijene, ti maheru bosanskih burzi) onda cu ti skinuti kapu.

amer
03.03.2007., 23:33
Živi bili pa vidjeli tvoje skidanje s ovog foruma.

Zna li netko može li se na ovom forumu odabrati opcija da ti se ne prikazuju komentari odabranih članova?

ako ti je nešto krivo il ti se ne čita nekog od forumaša - jednostavno ne čitaj. :p:

gustavo
05.03.2007., 09:22
ako ti je nešto krivo il ti se ne čita nekog od forumaša - jednostavno ne čitaj. :p:

Lako je to reći ako ovo čitaš s računala. Ali kad čitaš preko mobitela...

ladjo
06.03.2007., 02:56
stanje na 6. feb:

HRVATSKA POŠTANSKA BANKA DD ZAGREB | ZAGREB, HRV | 0.67 %

stanje na 6. mart:
HRVATSKA POŠTANSKA BANKA DD ZAGREB | ZAGREB, HRV | 0.76 %

zna li neko je li ovo skrbnicki racun ili ne ?

ladjo
14.03.2007., 23:09
prati li neko klas?

danas se pojavila visoke potraznja (poluskrivena) na 17km. treazi se oko 50tsd dionica ???

je li se nesto veliko sprema, ima li neko kvalitetne infose? bilo bi dobro da uhvatimo kakav visok talas:cool:

Mikey
14.03.2007., 23:15
Ima nešto sitno na 131 sjednici KOMVP, ali iz toga se i ne može baš nešto značajnije saznati.

Mikey
15.03.2007., 14:19
Evo nas danas 7 % UP.
Lijepo, ali to je još zasigurno minorna cijena, naročito ako uzmemo da je Klas jedna od vodećih kompanija u BIH (dakako i po veličini)
Sad, neki se stalno bune u vezi tih gazdi.Sve firme imaju gazde i svi oni pretaču iz šupljeg u prazno.(naročito u grupacijama)
Da li će Klas u prodaju ili ne, firma se može mjeriti sa najvećim mlinsko-pekarskim industrijama u HR. (vjerojatno i regiji)

Znajući kako se trguju slične firme približno istog značaja, neovisno o branšama, moja ocjena za dionicu Klasa je i dalje kakva je i bila.

energent 01
15.03.2007., 21:35
Klasovi proizvodi na tržištu Italije

Generalni direktori Klasa d.d. Sarajevo i talijanske kompanije Ibrahim Smajlagić i Gapar Domenico Mazzolani danas su u Sarajevu potpisali četverogodišnji ugovor o suradnji, koji se odnosi na distribuciju...

. . . duboko zamrznutih pekarskih proizvoda bh. kompanije na tržište Italije.

- Ovaj ugovor omogućava Klasu širenje na još jedno značajno tržište u Europskoj uniji. Izuzetno nam je zadovoljstvo i čast pohvaliti se ukazanim povjerenjem predstavnika Gapara, imajući u vidu činjenicu da je ta kompanija formirana od najjačih pekara u regiji,“ izjavio je Smajlagić nakon potpisivanja ugovora.

Prema riječima Mazzolanija, ova talijanska firma u svojim dugoročnim planovima ima cilj ''preuzimanje distribucije za cjelokupnu Italiju, uključujući mini pekare, slastičarnice, benzinske crpke i restorane, što je jedan od razloga širenja asortimana i uspješno okončanih pregovora s Klasom d.d. Sarajevo.

Firma Gapar je specijalizirana za distribuciju proizvoda za Gastro i Horeca tržište, a jednim dijelom i za tržište velikih centara. Posjeduju skladište u Ravenni i Bologni, te najmodernija vozila za minibusni i kombinirani prijevoz. Između ostalog, snabdijeva gradove Bologna, Venezia, Padova, Verona, te turistički vrlo posjećeni Rimini, Ravennu, San Marino, Imolu , Modenu, priopćeno je iz Klasa.

15.3.2007.
fena

amer
16.03.2007., 00:46
Evo nas danas 7 % UP.
Da li će Klas u prodaju ili ne, firma se može mjeriti sa najvećim mlinsko-pekarskim industrijama u HR. (vjerojatno i regiji)

Eto, to što piše Energent znači, da je Klas i Italjanima slađi od hrvatskih pekara. Pa ne može ni bit drukčije, a ovo sve je i velika potvrda kvaliteta proizvodnje. Samo nek vlasnik ovako nastavi, bogato će se prodat (a i mi s njime) :biggrin:

boss
27.03.2007., 22:16
Cini mi se da se i Klas danas probudio,nesto veci dnevni promet od uobicajnog.dali vrijedi kupovati po ovim cijenama?

ladjo
28.03.2007., 01:13
ima li neko info koliko su vrijedni ovi poslovi sto je klas dobio u italiji*?

ladjo
28.03.2007., 20:26
danas smi imali veliki promet uz rast kursa, cak je bio i suspendovan...

ako ima ko kakva objasnjenja ili infomarcije, bilo bi posteno da podijeli s nama :biggrin: :biggrin:

Paperclip
28.03.2007., 23:51
Pretpostavljam da indirektne veze ima i ulazak velikih trgovačkih lanaca iz Srbije i Hrvatske u BiH u proteklih par dana. Istina, Selimovići nisu uključeni u ove dvije priče, ali to ne znači da u narednu neće biti...
Ipak, današnji promet je malo prevelik da bi sve to bilo slučajno... :p:

Mikey
29.03.2007., 08:39
Je, možda se konačno i Klas pod navalom pametnih i bogatih investitora počne trgovati na fer cijenama.
Možda ode i u prodaju, preko 500.000 km dnevnog prometa je bome dosta.
Mislim, Todorić i Mišković (vjerojatno i neki drugi) će sigurno pokupit pola Bosne, tu nema sumnje.

amer
29.03.2007., 08:46
Mikey, ja mislim da možeš mirno spavati s Klasom u portfelju.;)

Paperclip
02.04.2007., 15:58
Da li bi netko od ekipe iz Bosne mogao dati informaciju u kolikoj mjeri Klas pokriva maloprodajnu mrežu VF-a ?

Blejzer
02.04.2007., 16:06
Da li bi netko od ekipe iz Bosne mogao dati informaciju u kolikoj mjeri Klas pokriva maloprodajnu mrežu VF-a ?
Koliko ja znam u VF nema puno njihovih proizvoda, ako ih uopste ima. Kolaca i sl. sigurno nema! Mislim da u VF ima 0% Klasa...

Mikey
06.04.2007., 11:28
Kvaliteta Klasovih proizvoda neosporna (http://www.dnevni-list.ba/index.php?mdls=1&mdls_tip=2&nid=11291)
Dnevni List

iz teksta:

U prilog dobroj kvaliteti Klasovih proizvoda su njegovi potrošači i posebno činjenica da se proizvodi d.d. Klasa Sarajevo izvoze u više od 20 država diljem svijeta'', navodi Sindikat u priopćenju.

borisc
06.04.2007., 18:28
Koliko ja znam u VF nema puno njihovih proizvoda, ako ih uopste ima. Kolaca i sl. sigurno nema! Mislim da u VF ima 0% Klasa...

KLAS je jako prisutan sa brašnom, tjesteninom i kukuruznom krupicom u VF-u. Za kruh nemam podataka al sigurno barem u Sarajevu prodaje i kruh.

Blejzer
21.04.2007., 22:25
Cuo sam pricu da Klas planira uci ili je vec usao u Zenicu na velika vrata! Zna li neko nesto vise o tome?

Feral
22.04.2007., 02:05
Cuo sam pricu da Klas planira uci ili je vec usao u Zenicu na velika vrata! Zna li neko nesto vise o tome?
U kom smislu? Ako je trgovina pisi propalo obzirom da je lokalni Dzananovic u dealu sa Todoricem (odnedavno). Ako pak mislis na osnovnu djelatnost Klas je u Zenici prisutan poodavno i ne znam sto bi to mogao poduzeti.

Mikey
22.04.2007., 11:46
Koliko je meni jasno...radi se glavno centralno skladište u BIH koje zajednički grade neke firme iz te vlasnički povezane skupine, a među njima je i Klas.
Kažu da će to bit čudno jedno od prostora, tehnologije i veličine.
Bilo je nedugo u BH medijima.
Dal u Zenici ili gdje drugdje, nisam zapamtio.

amer
23.04.2007., 23:26
Uf, što znači ovih današnjih skoro milijon KM prometa ? Klas najprometovanija dionica danas pored Šipada i FDS. Jest, da sase ne zna bez euforije (ili korekcije) zadnjih dana, ali tko Klas kupuje u tim količinama ? Moguče preuzimanja firme Selimovića ?

Damirko
24.04.2007., 00:07
@mikey

Sprind (koji je u sastavu "grupacije") radi visokoregalno skladiste sa WMS (warehouse management system), a snabdjevace (i Klasove prodavnice), Mims, i sve ostalo.

IME
24.04.2007., 14:45
"Klas" d.d. Sarajevo - Obavještenje o sazivanju Skupštine Društva

Nadzorni odbor Klas d.d. Sarajevo, na osnovu Odluke o sazivanju Skupštine broj 3122/07 od 23.04.2007. godine, u skladu s odredbama člana 242. Zakona o privrednim društvima ("Službene novine Federacije BiH", br. 23/99,45/00,2/02,6/02,29/03 i 68/05), člana 10. stav (3) i člana 13. Pravila upravljanja dioničkim društvima ("Službene novine Federacije BiH" broj 24/06), člana 185. Statuta Klas d.d. Sarajevo, objavljuje OBAVJEŠTENJE o sazivanju Skupštine Klas d.d. Sarajevo I. Skupština Klas d.d. Sarajevo održaće se u petak, 25. 05. 2007. godine, s početkom u 11:00 sati, u sjedištu Društva u Sarajevu, Paromlinska 43, Restoran društvene ishrane, II. Za Skupštinu je utvrđen sljedeći DNEVNI RED: 1. Izbor dva ovjerivača zapisnika Skupštine; 2. Usvajanje Godišnjeg izvještaja o poslovanju Društva za 2006. godinu, koji uključuje: 2.1. Nezavisno revizorsko mišljenje Društva za revjziju Re opinion d.o.o. Sarajevo i Nekonsolidovane finansijske izvještaje Društva za godine koje su završile 31. decembra 2006. i 2005. godine; 2.2. Nezavisno revizorsko mišljenje Društva za reviziju Re opinion d.o.o. Sarajevo i Konsolidovane finansijske izvještaje Društva za godine koje su završile 31. decembra 2006. i 2005. godine; 2.3. Izvještaj Odbora za reviziju po obavljenom pregledu finansijskih izvještaja Društva za 2006. godinu; 2.4. Izvještaj o radu Nadzornog odbora za 2006. godinu; 3. Donošenje odluke o rasporedu dobiti ostvarene u 2006. godini; 4. Usvajanje Plana poslovanja Društva za 2007. godinu; 5. Donošenje odluke o povlačenju dionica Društva iz Kotacije na Sarajevskoj berzi/burzi vrijednosnih papira; 6. Usvajanje Statuta Društva usklađenog s Pravilima upravljanja dioničkim društvima.

Ima li neko da ovo prokomentariše

GrabMan
24.04.2007., 14:58
stavrno! šta to znači? šta biva sa dioničarima u tom slučaju???

eculov
24.04.2007., 15:09
Moje je misljenje da ce na ovaj nacin imati mogucnosti ove dionice da brze rastu odnosno padaju ali prije ovo prvo.... Selimovic priprema preuzimanje Klasa a ako ima ogranicenja to mu nebi odgovaralo...

kenny
24.04.2007., 15:12
Nije mi jasno kako će rast ili padat ako ne kotiraju na burzi, možeš li bit malo jasniji?

boss
24.04.2007., 15:13
Da nije bilo ogranicenja od 10% danas bih cijena otisla daleko iznad 24 KM.

tuzlak
24.04.2007., 15:22
Nije mi jasno kako će rast ili padat ako ne kotiraju na burzi, možeš li bit malo jasniji?

Niko nije rekao da neće kotirati na burzi, nego da će biti povučen iz službene kotacije (ide na slobodno tržište, nema ograničenja +/- 10 %).

kenny
24.04.2007., 15:26
Kako nitko nije rekao, pa upravo to piše:
5. Donošenje odluke o povlačenju dionica Društva iz Kotacije na Sarajevskoj berzi/burzi vrijednosnih papira;

boss
24.04.2007., 15:40
iz Kotacije na Sarajevskoj berzi,¸znaci nije vise u drustvu sarajevo osiguranja i bosnalijeka

Feral
24.04.2007., 15:51
Vjerojatno ne misle ispunjavati postavljene uvjete izvjestavanja za ovu najvisu kotaciju pa idu u ligu nize gdje su ti uvjeti daleko blazi.

IME
24.04.2007., 16:15
meni ovo lici na povlacenje dionica sa sarajevske berze, znaci dionicar ostaje dionicar ali nece sa tim dionicama moci trgovati na berzi, al nisam siguran

boss
24.04.2007., 21:58
meni ovo lici na povlacenje dionica sa sarajevske berze, znaci dionicar ostaje dionicar ali nece sa tim dionicama moci trgovati na berzi, al nisam siguran

Zanima me samo jeli ti to ozbiljno mislis,;)

Mikey
24.04.2007., 22:06
To je očito samo još jedna od nepodopština kojom "mali Mujo" oće pizdarije izigravat kako njem paše.Eto, ništa više...

pif kolektor
25.04.2007., 01:00
Ma nije vazno sta misle s klasom bitno je da cijena ide gore i velike kolicine prolaze to znaci da je nesto samo pozitivno u cijeloj ovoj prici(neko nesto zna sto mi neznamo).

A mozda opet i navlace ljude da prodaju kao ide iz kotacije ustvari laz...

amer
26.04.2007., 19:15
Eto danas koliko koja firma vrijedi - koliko ju je tržište spremno platiti. Danas nakon 10.30 kupovna strana pustoš in to ne samo kod Klasa. Da sam se stavio u prodaju na 15 KM vjerovatno ne bi prodao ?! Ima li neko da izlista današnje transakcije, bio bi zahvalan.

boss
26.04.2007., 21:02
KLASR 26.4.2007 12:56:30 21,5000 673 -8,74 14469,5000 E2 E2
KLASR 26.4.2007 11:42:33 21,8900 192 -7,09 4202,8800 R1 V1
KLASR 26.4.2007 11:13:22 22,0000 455 -6,62 10010,0000 R1 N1
KLASR 26.4.2007 10:55:41 22,5000 114 -4,50 2565,0000 R1 N1
KLASR 26.4.2007 10:55:41 22,0000 50 -6,62 1100,0000 E2 N1
KLASR 26.4.2007 10:51:31 22,5000 90 -4,50 2025,0000 R1 R1
KLASR 26.4.2007 10:40:05 22,9700 36 -2,50 826,9200 N1 K2
KLASR 26.4.2007 10:26:40 22,9700 260 -2,50 5972,2000 A1 K2
KLASR 26.4.2007 10:23:54 22,3000 176 -5,35 3924,8000 K2 K2
KLASR 26.4.2007 10:19:30 22,3000 43 -5,35 958,9000 K2 R1
KLASR 26.4.2007 10:02:30 23,5000 42 -0,25 987,0000 R1 B3

amer
26.04.2007., 22:00
Boss, zahvaljujem. A što reći nego šišanje ovaca. Možda se čak neko od forumaša našao u ovim transakcijama ? Ako na kupnji dobro, ako u prodaji, trebalo bi da požali uskoro.

boss
29.04.2007., 00:15
Danas citam u novinama,Klas potpisao ugovor sa HVB bankom kredit u iznosu od 10 mil.EUR, puno para bice puno i posla.

borisc
29.04.2007., 21:36
Koliko posto glasova treba na skupštini da KLAS pomeri akcije sa SASE?

ljubljančan
29.04.2007., 23:27
V primeru da delnice izginejo z borze, jih bo težko prodati. Odločil sem se, da jih ta teden prodam, pa čeprav po ceni manjši od 20 mark (nakup po 5.5)

Rajši vrabec v roki, kot golob na strehi.

Pozdrav iz Ljubljane!

amer
30.04.2007., 00:21
V primeru da delnice izginejo z borze, jih bo težko prodati. Odločil sem se, da jih ta teden prodam, pa čeprav po ceni manjši od 20 mark (nakup po 5.5)

Pozdrav iz Ljubljane!

Da, interesantno kako si se javio prvi dan svog članstva na ovom forumu. I samo nakon velikog prometa s ovom dionicom. Možda ti još novci nisu sjeli na račun za kupovinu ? Ljudi, ne dajte se špekulantima i varalicama, da vam odnesu ono najvrijednije !

ljubljančan
30.04.2007., 08:58
Nisem špekulant (delnice sem držal 3.5 let). Mislim da je celotni trg MOČNO pregret. Zadnji čas je da PADE. To kar pa pišeš pa je stadij zanikanja RESNICE.

Poleg KLASA zapiram tudi ostali poziciji:

- BOSNALIJEK (kupljen po 5.5)
- BIG (kupljen po 3.3)

Bosna HVALA TI !!!

amer
30.04.2007., 11:09
Ta tvoja "resnica" (istina) je jedino u faktima, gdje stoji, da ima u BIH (pre)skupih papira, ali da si izmjerio i usporedio faktore nekih drugih firmi, vidjeo bi, da ima još tu stvari koje su daleko ispod cijena razvitih tržišta. Al dobro ti to znaš, pa ti je želja kupit ova 2 blue chipa, koji jesu skupi, ali imaju nešto što te vuče ?

Uostalom, koga briga za te tvoje papire i da ih prodaješ. Prodaj u tišini (ako stvarno imaš šta prodat) i odi, pa se osječaj ko ovca za koji tjedan. Ali kako ja vidim stvari, ovakvo pisarkanje po forumu ne može a da nema neki svoj cilj: prepasti bar nekolicinu ulagača iz Slovenije (pa zato si i stavio nick "ljubljančan") i jeftino kupit od njih ?! Da ti prodaju Klas po 18, možda bi ti više volio čak na 15KM ? Odlično, brza ti bude zarada od 100%.

Ljudi nemojte davat takvima da zarade na vama !

Blejzer
30.04.2007., 13:10

Pozdrav iz Ljubljane!
Tebi druze svaka cast, ako si uspio zaraditi ovako lijepo!:thumbsup:
Ako si dosao na ovaj forum da se hvalis, molim te otvori poseban topic, rado cemo ga posjetiti i ostaviti svoje komentare.:cool: :rolleyes:
Ako si dosao da nam skrenes paznju na to da je situacija sa KLASOM nerealna, hvala ti, ali da bi te iko uzeo za ozbiljno treba ti mnogo vise od komentara, narocito uzevsi u obzir da naivni ni ne znaju slovenacki.:rolleyes: Takvi postovi potpadaju pod spekulantske, a njihovi autori pod Spekulante.:thumbsdow

Srdacan pozdrav,

ljubljančan
30.04.2007., 16:59
Tebi druze svaka cast, ako si uspio zaraditi ovako lijepo!:thumbsup:
Ako si dosao na ovaj forum da se hvalis, molim te otvori poseban topic, rado cemo ga posjetiti i ostaviti svoje komentare.:cool: :rolleyes:
Ako si dosao da nam skrenes paznju na to da je situacija sa KLASOM nerealna, hvala ti, ali da bi te iko uzeo za ozbiljno treba ti mnogo vise od komentara, narocito uzevsi u obzir da naivni ni ne znaju slovenacki.:rolleyes: Takvi postovi potpadaju pod spekulantske, a njihovi autori pod Spekulante.:thumbsdow

Srdacan pozdrav,

Pozdrav v Sarajevo!

Cilj mojeg posta je bio da upozorim investitore na opasnost koja če postati istina, ako se Klas izvadi iz berza. Mi smo samo mali playerji, bez mogučnosti na postavljanje cijene - i zato PRODAJEM.

Prodaja temelji na 15 godišnima iskustvima. Pi tome se ne hvalim, cijene sam napisao samo zbog toga, da se me ne opredeli kao špekulanta - sam se imam za long playerja.

U Sloveniji svatko "zna", da se 100% zaradi u Bosni. Da ne govorim na pamet prilagam link: http://www.finance.si/show.php?id=180427

Ovo se mi ne sviđa i zato prodajem. A vama, koji ostajete poželim mnogo sreče i uspjeha! (trebat če vama, vidjet čete).

Pozdrav iz Ljubljane.

P.S. Molim da mi oprostite greške u pisanju. Želim samo, da me razumje štoviše ljudi.

boss
30.04.2007., 20:05
I ja ih dugo drzim i nemislim prodavati cak jos dokupiti, 6 mil. EUR kredita je za nabavku pšenice,to je dobro jer na ljeto ce psenica biti puno skuplja,Klas je vlasnik Mlina Ljubace, Naprije 9% i mozda jos stosta, a po mojim informacijama slovenci su u zadnje vrijeme kupovali ponajvise klasa neke i poznajem,mozda ljudi kupuju da bih za godinu prodavali za 50KM.

Blejzer
30.04.2007., 21:03
I ja ih dugo drzim i nemislim prodavati cak jos dokupiti, 6 mil. EUR kredita je za nabavku pšenice,to je dobro jer na ljeto ce psenica biti puno skuplja,Klas je vlasnik Mlina Ljubace, Naprije 9% i mozda jos stosta, a po mojim informacijama slovenci su u zadnje vrijeme kupovali ponajvise klasa neke i poznajem,mozda ljudi kupuju da bih za godinu prodavali za 50KM.
I ne samo Mlin Ljubace, vec imaju preko 80 miliona investirano u proizvodnju u zadnjih nekoliko godina (nominala racunata na 10 KM sa vrijednoscu firme od 50 mil!!!). A tek koliko se stvari izdesavalo u zadnjih dvije sedmice, samo su ljudi bili previse isprepadani korekcijom :eek:, pa mozda nisu stigli ocijeniti vrijednost dogadjaja.
Ne znam samo sta se ljudi prave blesavi i zanemaruju sve ove opste poznate cinjenice, osim ako im nije cilj ono sto je i amer rekao:...Ljudi, ne dajte se špekulantima i varalicama, da vam odnesu ono najvrijednije !
A ova dionica to stvarno i jeste...

ljubljančan
02.05.2007., 09:33
I ne samo Mlin Ljubace, vec imaju preko 80 miliona investirano u proizvodnju u zadnjih nekoliko godina (nominala racunata na 10 KM sa vrijednoscu firme od 50 mil!!!). A tek koliko se stvari izdesavalo u zadnjih dvije sedmice, samo su ljudi bili previse isprepadani korekcijom :eek:, pa mozda nisu stigli ocijeniti vrijednost dogadjaja.
Ne znam samo sta se ljudi prave blesavi i zanemaruju sve ove opste poznate cinjenice, osim ako im nije cilj ono sto je i amer rekao:
A ova dionica to stvarno i jeste...

To je sve istina. Ali molim vas da ne zaboravite šta če se dogoditi ako KLAS ide sa berze. Danas ga kupiš po 20+, možda vrijedi i 50+, al nitko ga neče kupiti, jer na berzi ne postoji više.

Vrijedit če za velike ribe, ali one če če ponuditi 10 ili malo više - da po nominali (prodaj ako želiš, ako ne, prodat češ kasnije za manje pare).

Delnica je vrijedna TAČNO toliko koliko so kupci pripremljeni platiti za nju. Ako kotira na berzi onda je vjerovatno, da postoji više kupcev. Ako nije - tada je kupcev malo, ili jih uopče nema - kažemo da postoji "buyers market".

Pozdrav iz Ljubljane

P.S. Izvinjavam se na jeziku...

panzer
02.05.2007., 11:22
Moraš razdvojiti izlazak iz zvanične kotacije odnosno prelazak na slobodno tržište gdje je KLAS bio i ranije sa povlačnjem dionica sa berze o čemu nije riječ iako dosta neupućenih tako misli.

sefal
02.05.2007., 12:33
Moraš razdvojiti izlazak iz zvanične kotacije odnosno prelazak na slobodno tržište gdje je KLAS bio i ranije sa povlačnjem dionica sa berze o čemu nije riječ iako dosta neupućenih tako misli.

Bravo panzer.
Mislim da se radi o smisljenoj akciji "jeftinog utovara". Na skupstinu ide odluka o izlasku sa zvanicne kotacije a na forumima i po carsiji se prica o izlasku Klasa sa Sarajevske Berze. Iznenadjuje me samo kako i malo iskusniji investitori s foruma nasjedaju na tu pricu ili se pak trude da i oni dobiju dio tog kolaca. Sve u svemu, sluajuci sve to mala raja ce da proda dionice bud zasto jer je logicno razmisljanje: "Sta ce s njima kad ih ne mogu prodati na berzi". E onda Hilmici sve to kupe dozaba i onda prodaju za dobre pare jer, Klas vrijedi puno vise nego sto se sada prodaje. Slicna situaciuja se desila sa Klasom na 9KM. Mjesecima su drzali cijenu nisko sa velikim prodajnim nalozima i cim su se ti nalozi sklonili on otisao na 21KM. Nadam se da su mnogi bar nesto naucili u zadnjih mjesec dana, ako ne, ima opet da se "grizu za dupe".

IME
03.05.2007., 12:35
nema tu puno trgovine oko 90% svih dionica su u vlanistvu sarajevske pivare i fondova, samo par posto je u vlasnistvu sitnih riba, zbog toga nema velikih pomaka u cijeni

nidje_veze
03.05.2007., 16:42
Da bi skinuo dionicu sa SASE moras imati preko 80% na jedno ime, mislim da je takav zakon i zato mi nije jasno odakle ova priča oko toga da se Klas povlači sa SASE.

sefal
04.05.2007., 11:04
KLAS d.d. SARAJEVO
Paromlinska 43, Sarajevo
U skladu s odredbama čl. 109. i 112. Zakona o vrijednosnim papirima (“Službene novine
Federacije BiH”, br. 39/98 i 36/99) i člana 10. Pravilnika o sadržaju, načinu i standardima
objavljivanja finansijskih izvještaja i drugih informacija o poslovanju dioničkog društva
(„Službene novine Federacije BiH“, broj 16/03), objavljuje
O B A V I J E S T
o događaju koji bitno utiče na finansijsko poslovanje emitenta
Klas d.d. Sarajevo, Paromlinska 43, 71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina, kao korisnik
kredita, i Nova Ljubljanska banka d.d. Ljubljana, Trg republike 2, 1520 Ljubljana, Slovenija,
kao davalac kredita, zaključili su 25. 04. 2007. godine u Sarajevu Ugovor o kreditnoj liniji,
kojim davalac kredita daje korisniku kredit u ukupnom iznosu od 10.000.000,00 EUR, i to po
tranšama i namjenama kako slijedi: tranša A u iznosu do EUR 2.000.000,00 za refinansiranje
kredita kod drugih banaka; tranša B u iznosu do EUR 6.000.000,00 za kupovinu pšenice;
tranša C u iznosu do EUR 2.000.000,00 za nove investicije. Korisnik kredita će u cijelosti
otplatiti tranšu A i tranšu C u roku od 120 mjeseci po posljednjem korištenju. Tranša B je
revolving kredit sa konačnim rokom plaćanja jedna godina od datuma prvog korištenja, sa
mogućnošću prolongacije.
Zaključivanje navedenog ugovora o kreditnoj liniji predstavlja jednokratnu transakciju u
obimu većem od 10% vrijednosti ukupne imovine Klas d.d. Sarajevo prema bilansu stanja na
dan 31. 12. 2006. godine.
Uzroci navedenog događaja, odnosno razlozi i očekivani efekti zaključivanja navedenog
ugovora su: (i) refinansiranje postojećih kredita kod drugih banaka pod povoljnijim uslovima;
(ii) finansiranje nabavke pšenice i novih investicija pod uslovima povoljnijim u odnosu na
dostupne konkurentne izvore.

Shabz
04.05.2007., 13:43
Da bi skinuo dionicu sa SASE moras imati preko 80% na jedno ime, mislim da je takav zakon i zato mi nije jasno odakle ova priča oko toga da se Klas povlači sa SASE.

Prvo, ne moraš imati 80%, dovoljno ti je 67% za promjenu oblika iz d.d. u d.o.o. Drugo, ovdje se ne radi o skidanju sa berze (o čemu dioničko društvo uopšte ne može odlučivati jer ne stavlja društvo svoje dionice na berzu već dioničari - prodavci ili investitori - kupci). Radi se isključivo o kotaciji jer izgleda da je kotacija za Klas nadživjela interes većinskog vlasnika, i sad ne žele da plaćaju za održavanje kotacije. Nisam siguran kako je to regulisano zakonom i da li je uopšte. U svakom slučaju ovim dionicama će se i dalje trgovati, ali će njihova cijena biti nestabilnija nego do sada.

Graph
04.05.2007., 14:05
mislim da se radi o klasicnoj namjestaljci u smislu pustanja naivne price kojoj vjeruju jos veci naivci...

kenny
04.05.2007., 14:41
Prvo, ne moraš imati 80%, dovoljno ti je 67% za promjenu oblika iz d.d. u d.o.o. Drugo, ovdje se ne radi o skidanju sa berze (o čemu dioničko društvo uopšte ne može odlučivati jer ne stavlja društvo svoje dionice na berzu već dioničari - prodavci ili investitori - kupci)

To je u stvari i bila skupština dioničara, a koja i može odlučivati o takvom postupku.
Nije mi jasno kako nitko nema točnu informaciju, ili kako nitko nije bio na skupštini.

IME
04.05.2007., 14:42
Silaze sa kotacije na slobodno trziste a ne sa berze, sta je tu sporno

Shabz
04.05.2007., 14:52
To je u stvari i bila skupština dioničara, a koja i može odlučivati o takvom postupku.
Nije mi jasno kako nitko nema točnu informaciju, ili kako nitko nije bio na skupštini.

Nije još bila skupština. Mora proći bar 30 dana od obavještenja do održavanja skupštine.

Poenta moje priče je bila da ne može upravni organ društva (pa bila to i skupština dioničara) donijeti odluku o povlačenju svih dionica sa berze. To je suprotno principu privatnog vlasništva - tj. ako neko želi da proda svoje dionice niko ga u tome ne smije i ne može spriječiti. Može se eventualno tražiti pravo preče kupnje. Jedini način za povlačenje dionica sa berze, a kojem skupština može odlučivati je promjena oblika društva tako da ono više nije dioničko. Kotacija dionica je regulisana pravilima berze i nešto nisam siguran da li je potrebna odluka skupštine da bi društvo ušlo u zvaničnu kotaciju.

kenny
04.05.2007., 15:10
Ukoliko to odluči većina dioničara, tj. oni koji imaju većinski paket, ukoliko određnim ugovorima između njih nije drugačije regulirano, oni mogu donijeti takvu odluku. A sama burza ih ni u kojem slučaju u tome ne može spriječiti.
Druga je stvar pitanje zašto bi netko to učinio.

Shabz
04.05.2007., 15:16
Ukoliko to odluči većina dioničara, tj. oni koji imaju većinski paket, ukoliko određnim ugovorima između njih nije drugačije regulirano, oni mogu donijeti takvu odluku. A sama burza ih ni u kojem slučaju u tome ne može spriječiti.
Druga je stvar pitanje zašto bi netko to učinio.

Ma ne može se ograničiti pravo raspolaganja dionicama nikakvom odlukom skupštine, bez obzira na broj glasova. To zapravo nije jedna od odluka o kojoj odlučuje skupština. Eventualno se prodaja može usloviti ugovorom o pravu preče kupnje. Ali pod jednakim uslovima, tj. ako ti neko ponudi kupovinu, neko od insidera ti mora ponuditi bar istu cijenu.

kenny
04.05.2007., 15:31
A tko bi to po tvome mišljenju mogao donijeti takvu odluku ako ne vlasnici poduzeća?

Shabz
04.05.2007., 15:39
A tko bi to po tvome mišljenju mogao donijeti takvu odluku ako ne vlasnici poduzeća?

Odluku o povlačenju svih dionica sa berze? Pa svako za svoje dionice, razumije se. I o stavljanju i o povlačenju dionica sa berze može odlučivati samo njihov vlasnik...

A ako govoriš o kotaciji, to uopšte nije regulisano niti jednim zakonom (samo fondovi moraju ići na kotaciju, ali to je lex specialis). Možda u statutu kompanije ili nešto slično ima regulisano da skupština odlučuje o tome da le će dionice na kotaciju ili ne. Ali ne postoji zakonska obaveza da se o tome odlučuje i izjašnjava na skupštini. Po pravilniku berze uprava kompanije se prijavi na kotaciju i dužna je obezbijediti sve potrebne dokumente za to. Eventualno nadzorni odbor da nalog upravi da stavi dionice kompanije na kotaciju. Uh izgubili smo se ovom pričom. Poenta je bila da micanje dionica iz Zvanične kotacije ne znači da se one miču sa berze.

kenny
04.05.2007., 15:50
Bojim se da me namjerno nisi razumio i odgovorio na moje pitanje.
Poante je i da vlasnici poduzeća preko skupštine, u odgovarajućoj većini, mogu donijeti takvu odluku.
Ja osobno mislim da se to neće dogoditi i da ova najava znači skidanje s kotacije i uvršavanje u slobodno burzovno trgovanje, ali ništa nije 100 % sigurno

IME
04.05.2007., 15:57
Klas" d.d. Sarajevo - Obavještenje o sazivanju Skupštine Društva

Nadzorni odbor Klas d.d. Sarajevo, na osnovu Odluke o sazivanju Skupštine broj 3122/07 od 23.04.2007. godine, u skladu s odredbama člana 242. Zakona o privrednim društvima ("Službene novine Federacije BiH", br. 23/99,45/00,2/02,6/02,29/03 i 68/05), člana 10. stav (3) i člana 13. Pravila upravljanja dioničkim društvima ("Službene novine Federacije BiH" broj 24/06), člana 185. Statuta Klas d.d. Sarajevo, objavljuje OBAVJEŠTENJE o sazivanju Skupštine Klas d.d. Sarajevo I. Skupština Klas d.d. Sarajevo održaće se u petak, 25. 05. 2007. godine, s početkom u 11:00 sati, u sjedištu Društva u Sarajevu, Paromlinska 43, Restoran društvene ishrane, II. Za Skupštinu je utvrđen sljedeći DNEVNI RED: 1. Izbor dva ovjerivača zapisnika Skupštine; 2. Usvajanje Godišnjeg izvještaja o poslovanju Društva za 2006. godinu, koji uključuje: 2.1. Nezavisno revizorsko mišljenje Društva za revjziju Re opinion d.o.o. Sarajevo i Nekonsolidovane finansijske izvještaje Društva za godine koje su završile 31. decembra 2006. i 2005. godine; 2.2. Nezavisno revizorsko mišljenje Društva za reviziju Re opinion d.o.o. Sarajevo i Konsolidovane finansijske izvještaje Društva za godine koje su završile 31. decembra 2006. i 2005. godine; 2.3. Izvještaj Odbora za reviziju po obavljenom pregledu finansijskih izvještaja Društva za 2006. godinu; 2.4. Izvještaj o radu Nadzornog odbora za 2006. godinu; 3. Donošenje odluke o rasporedu dobiti ostvarene u 2006. godini; 4. Usvajanje Plana poslovanja Društva za 2007. godinu; 5. Donošenje odluke o povlačenju dionica Društva iz Kotacije na Sarajevskoj berzi/burzi vrijednosnih papira; 6. Usvajanje Statuta Društva usklađenog s Pravilima upravljanja dioničkim društvima.
Nazad...
Iz kotacije a ne sa berze

Shabz
04.05.2007., 15:58
Bojim se da me namjerno nisi razumio i odgovorio na moje pitanje.
Poante je i da vlasnici poduzeća preko skupštine, u odgovarajućoj većini, mogu donijeti takvu odluku.

Nije bilo namjere, dao sam ti odgovor za oba slučaja - i skidanja sa kotacije i skidanja sa berze.

Ne može skupština dioničara ni sa kakvom većinom donijeti odluku da se dioničarima ZABRANI prodaja dionica na SASE. To jednostavno nije odluka koju je skupština po zakonu ovlaštena da donese. KVP može zabraniti sticanje ili promet dionicama samo u slučaju kakvih mahinacija. Prodaju ne može zabraniti NIKO, sve dok se radi o dionicama i dok je osoba vlasnik istih. Eh, da dionice mogu biti privremeno povućene iz opticaja dok se mijenja njihova nominala. Ali i to je poseban slučaj i da bi se to desilo skupština mora donijeti odluku u promjeni nominalne vrijednosti dionica (smanjenje ili povećanje upisanog kapitala ili spajanje dionica).

borisc
04.05.2007., 16:26
jer če se moći prodavati na sivom trgu. I onda ti mogu objaviti ovakav tender kao što su objavili na donjem linku...:(

http://217.199.131.154/desktopdefault.aspx?tabid=1&ItemID=1544&mid=97

kenny
04.05.2007., 16:34
Kada je u pitanju prestanak d.d. u Hrvatskoj su to sljedeći razlozi, sad ne znam jesu li isti ili slični uvjeti za povlačenje dionica

1. istek vremena određenoga u statutu, ako je društvo bilo osnovano na određeno vrijeme,
2. odluka glavne skupštine koja se mora donijeti s glasovima koji predstavljaju
najmanje tri četvrtine temeljnoga kapitala zastupljenoga na glavnoj skupštini društva pri donošenju odluke, ako se statutom za to ne traži veća većina ili ispunjenje dodatnih pretpostavki,
3. pravomoćna odluka suda iz članka 40. stavka 1. Zakona o trgovačkim društvima kao isključivo
nadležnog kojom se utvrđuje da je upis društva u sudski registar bio nezakonit,
4. pripajanje društva drugome društvu i spajanje s drugim društvom,
5. pravomoćna odluka suda kojom se odbija otvaranje stečajnog postupka zbog
nemogućnosti da se iz stečajne mase pokriju troškovi stečajnog postupka,
6. provođenje stečajnog postupka,
7. ukidanje društva.

Shabz
04.05.2007., 16:41
Kada je u pitanju prestanak d.d. u Hrvatskoj su to sljedeći razlozi, sad ne znam jesu li isti ili slični uvjeti za povlačenje dionica

1. istek vremena određenoga u statutu, ako je društvo bilo osnovano na određeno vrijeme,
2. odluka glavne skupštine koja se mora donijeti s glasovima koji predstavljaju
najmanje tri četvrtine temeljnoga kapitala zastupljenoga na glavnoj skupštini društva pri donošenju odluke, ako se statutom za to ne traži veća većina ili ispunjenje dodatnih pretpostavki,
3. pravomoćna odluka suda iz članka 40. stavka 1. Zakona o trgovačkim društvima kao isključivo
nadležnog kojom se utvrđuje da je upis društva u sudski registar bio nezakonit,
4. pripajanje društva drugome društvu i spajanje s drugim društvom,
5. pravomoćna odluka suda kojom se odbija otvaranje stečajnog postupka zbog
nemogućnosti da se iz stečajne mase pokriju troškovi stečajnog postupka,
6. provođenje stečajnog postupka,
7. ukidanje društva.

Pa to je prestanak društva. Ali povući dionice sa berze bez prestanka društva i to bukvalno brisanja iz sudskog registra? Nije moguće, sve dok ima ijedan dioničar koji ih želi prodati.

BTW U Federaciji čak ni stečaj i postupak likvidacije nije argument za prestanak trgovine dionicama.

maha
04.05.2007., 16:48
Evo citam ove komentare i ne kontam sta vise nije jasno. Ovom odlukom se skoro nista nije desilo. Nadzorni odbor odlucio da se dionice maknu sa KOTACIJE i to je to. Dionice i dalje "idu" na slobodnom trzistu kao i dionice svih drugih d.d. (osim PIF-ova i ova dva). Stvarno ne znam sta je sporno.
A sto se tice prelaska u d.o.o. to se nece desiti, sigurno (vecinski vlasnik nema interes da uradi taj potez).

Shabz
04.05.2007., 16:50
Evo citam ove komentare i ne kontam sta vise nije jasno. Ovom odlukom se skoro nista nije desilo. Nadzorni odbor odlucio da se dionice maknu sa KOTACIJE i to je to. Dionice i dalje "idu" na slobodnom trzistu kao i dionice svih drugih d.d. (osim PIF-ova i ova dva). Stvarno ne znam sta je sporno.
A sto se tice prelaska u d.o.o. to se nece desiti, sigurno (vecinski vlasnik nema interes da uradi taj potez).

Upravo to i ja tvrdim. Ali ljudi konstantno izjednačuju ovo sa skidanjem sa berze, pa pokušavam objasniti da skupština ni ne može donijeti takvu odluku, osim u transformaciji u d.o.o., što se sigurno neće desiti.

sefal
04.05.2007., 18:08
Upravo to i ja tvrdim. Ali ljudi konstantno izjednačuju ovo sa skidanjem sa berze, pa pokušavam objasniti da skupština ni ne može donijeti takvu odluku, osim u transformaciji u d.o.o., što se sigurno neće desiti.

Pa vidis da vecina forumasa to namjerno radi da bi se jeftino natovarili. U zadnjih dvije sedmice je toliko pozitivnih informacija o Klasu cak i na samoj stranici Sarajevske Berze (tender za preuzimanje mlina ljubace, obavjest o odobrenom kreditu....), a oni tule o "skidanju s berze". Nc nc nc...
Mogu oni tako do godine, ali tesko da ce se tovariti ispod 22 KM. Utovar bitnih igraca je bio 23. aprila i sad se samo ceka, a s obzirom da juce i danas niko ne pusta nista u prodaju mislim da smo docekali :)

boss
04.05.2007., 21:41
"Klas" d.d. Sarajevo - Obavještenje o tender ponudi za kupovinu dionica

U skladu sa članom 26. Zakona o preuzimanju dioničkih društava ("Sl. novine FBiH", broj 7/06), te na osnovu Rješenja o odobravanju tender ponude donesenog od strane Komisije za vrijednosne papire FBiH broj 04-19-125/07 od 18. 04. 2007. godine, Klas d.d. Srajevo, Paromlinska 43, Sarajevo, objavljuje: Tender ponudu za preuzimanje dionica Dioničkog društva za proizvodnju hljeba i peciva Pekare d.d. Tuzla-Ljubače. Ponuđač je Klas d.d. Sarajevo. Lice s kojim ponuđač zajednički djeluje je Dioničko društvo za proizvodnju hljeba i peciva Mlin "Husinski rudar" d.d. Ljubače-Tuzla. Emitent: Dioničko društvo za proizvodnju hljeba i peciva Pekare d.d. Tuzla - Ljubače, Ljubače bb, 75000 Tuzla. Ponuđač je vlasnik 18.918 ili 29,04% redovnih dionica sa pravom glasa, a lice s kojim ponuđač zajednički djeluje je vlasnik 1.143 ili 1,75% redovnih dionica. Tender ponuda se odnosi na 45.073 ili 69,21% redovnih dionica emitenta koje nisu u vlasništvu ponuđača niti lica koje s njim zajednički djeluje. Ponuđena cijena po jednoj dionici iznosi 22,00 KM ili 48,88 % od nominalne vrijednosti dionice. Rok važenja je 30 dana od dana objavljivanja tender ponude, i to od 25.04.2007. do 24.05.2007. Društvo ovlašteno za prikupljanje odgovora na ponudu je Brokerska kuća "Palisaen" d.o.o. Sarajevo, Džemala Bijedića 124, Sarajevo.

kagemusha
06.05.2007., 11:46
jucer Dnevni avaz objavi naslov "Klas" povlaci dionice sa berze da bi na kraju teksta napisao : "...odluka Nadzornog odbora koju treba potvrditi Skupstina dionicara da se dionice povuku sa trgovanja na kotaciji Sarajevske berze"...
ovaj novinar pojma nema sto to moze znaciti neukim ulagace i neukim brokerima..i novinara u zatvor...

nidje_veze
06.05.2007., 11:58
fakat...pa do kada vise ovako..."Snježa" sindrom...

IME
06.05.2007., 12:00
Treba iskoristit situaciju, kad padnu cijene zbog "povlacenja sa berze" dobro utovaris i sta te briga

maha
06.05.2007., 13:58
Treba iskoristit situaciju, kad padnu cijene zbog "povlacenja sa berze" dobro utovaris i sta te briga
MIslim da su cijene vec dovoljno pale. Rezultati Kompanije za 2006. su vrlo dobri.

IME
06.05.2007., 14:06
Dobro ispravljam se "ako padnu"

sani
06.05.2007., 16:51
Moze li neko staviti Klas FI za 2006? Ma vjerovarno ce velike ribe uspjeti pricom o "famoznom povlecenu" sa berze zaplasiti jos nekoliko malih investitora da daju jos koju dionicu po ovako prilicno niskoj cijeni. Ja ocekujem rast cijene poslije skupstine kada sve postane kristalno jasno.

amer
06.05.2007., 17:48
Dobro, čini se obrisali su moderatori moj provokativan post, nemam ništa protiv, ali trebalo je onda obrisat prvo i sva ova glupa pitanja oko Klasa. ovakav blue chip da se makne sa berze, pa gdje ste to vidjeli ? Uglavnom, ljudi ne dajte se zaplašiti, sutra je možda jedinstvena prilika, kad još neki izađu sa prodajom od 20-21 KM, to treba uloviti. Moj kupovni čeka, ajde budite ljubazi pa prodajte umjesto da kupujete !

IME
06.05.2007., 19:28
90% dionica se nalazi u vlasnistvu pivare i fondova i njima se rijetko trguje, a kad oni pozele utovar znaju uspjesno oboriti cijenu, ostalih 10% koji su u vlasnistvu "sitne ribe" nije dovoljno za dramatican rast.

23.04 se prometovalo sa 10% svih dionica koje nisu u vlasnistvu pivare ili fondova pa nije nesto uticalo na rast, al to je moje misljenje, mozda i grijesim

boss
06.05.2007., 21:06
90% dionica se nalazi u vlasnistvu pivare i fondova i njima se rijetko trguje, a kad oni pozele utovar znaju uspjesno oboriti cijenu, ostalih 10% koji su u vlasnistvu "sitne ribe" nije dovoljno za dramatican rast.

23.04 se prometovalo sa 10% svih dionica koje nisu u vlasnistvu pivare ili fondova pa nije nesto uticalo na rast, al to je moje misljenje, mozda i grijesim

Da nije sa 1% svih dionica?

IME
06.05.2007., 23:47
Upravo tako 1% svih dionica ili 10% onih koje nisu u vlasnistvu pivare ili fondova, jer pivara ne prodaje svoje sigurno

IME
08.05.2007., 18:20
Banjolučke Nezavisne novine tvrde kako je bivši bliski suradnik Radovana Karadžića Momčilo Mandić za većinskog vlasnika Sarajevske pivovare Hilmu Selimovića kupovao dionice tog poduzeća od nekadašnjih radnika bosanskih Srba koji su u ratu napustili Sarajevo. Prijeratnom tzv. Markovićevom privatizacijom uposlenici Sarajevske pivovare postali su vlasnici jednog dijela poduzeća, a uoči usvajanja Zakona o privatizaciji i Agencije za privatizaciju F BiH Hilmo Selimović postao je vlasnik 83,7 posto pivovare. Oko 400 Srba te oko 350 Bošnjaka prodalo mu je dionice poduzeća pa je broj dioničara 1997. bio 110. Nezavisne novine navode riječi neimenovanog bivšeg radnika Sarajevske pivovare: "Tri osobe su u Pivovari izgubile život na čudan način otkad su pokrenute tužbe protiv Selimovića. Osim toga, njegov najbolji prijatelj je Momčilo Mandić koji mu je u ratu, silom i na prijevaru, od Srba u RS pribavio potpise koje je on iskoristio za krivotvorenje ugovora o prodaji dionica", tvrdi taj bivši radnik Sarajevske pivovare. Oko stotinjak bivših radnika Sarajevske pivovare tužilo je Hilmu Selimovića za otimanje njihovih dionica, a prvo ročište na sudu u Sarajevu održat će se danas. Selimović je početkom 1993. napustio Sarajevo. Prije rata bio je pomoćnik ministra policije BiH Alije Delimustafića kojega je zamjenik bio Momčilo Mandić. I Delimustafić i Mandić osuđeni su na zatvorske kazne zbog gospodarskog kriminala. Selimović je od 1993. do 1997. živio u Češkoj.

boss
11.05.2007., 21:24
Ahmed Khattab, ambasador Arapske Republike Egipat u BiH, posjetio je danas(11.05.2007)“Klas” d.d. Sarajevo, a njegov domaćin bio je generalni direktor “Klasa” Ibrahim Smajlagić sa saradnicim
Ova posjeta dio je aktivnosti koje ambasador Khattab vodi u posljednja dva mjeseca s ciljem jačanja ekonomske saradnje između Egipta i BiH.
“Nažalost, privredne veze između Egipta i BiH nisu toliko jake kao političke. U Egiptu se malo zna o uspješnim privrednim subjektima iz BiH i njihovim kvalitetnim proizvodima. “Klas” je, svakako, velika prehrambena industrija čije proizvode želimo imati na egipatskom tržištu”, rekao je egipatski ambassador Ahmed Khattab.
Nakon što mu je ukratko prezentiran profil kompanije „Klas“, Khattab je rado kušao neke „Klasove“ proizvode i ocijenio ih veoma ukusnim, te naglasio da kvalitetom ne odstupaju od proizvoda svjetskih prehrambenih proizvodjaca koje je do sada imao priliku probati. Potom je najavio još jedan sastanak s menadžmentom ove kompanije već naredne sedmice kako bi se detaljnije razgovaralo o uspostavljanju ekonomske saradnje između dvije zemlje.
„Klas u svom asortimanu ima oko 600 visokokvalitetnih proizvoda, a uz to i njihovu povoljnu cijenu. Vjerujemo da će dio našeg bogatog asortimana naći svoje mjesto na egipatskom tržištu. Bila nam je čast ugostiti NJ. E. Ahmeda Khattaba i rado ćemo se s njim ponovno sresti“, istakao je generalni direktor “Klasa” Ibrahim Smajlagić

sefal
15.05.2007., 12:31
A sto nam je "Klas" postao transparentan u poslednje vrijeme. Da nije Hilmin, ja bi se zabrinuo. :)
Al' ce ovo da bukne....

SARAJEVSKA BERZA-BURZA VRIJEDNOSNIH PAPIRA D.D.
SARAJEVO, Fra Anđela Zvizdovića 1A/X
Predmet: Obavijest o namjeravanom smanjenju kapitala povezanih društava.-
Klas d.d. Sarajevo kao emitent vrijednosnih papira uvrštenih u kotaciju, postupajući u skladu s
odredbama člana 39. Pravila Sarajevske berze-burze vrijednosnih papira, dostavlja Berzi i objavljuje
obavijest o namjeravanom smanjenju kapitala povezanih društava, kako slijedi:
1. Mlin „Husinski rudar“ d.d. Ljubače-Tuzla
Klas d.d. Sarajevo je vlasnik 59,92% dionica Dioničkog društva za proizvodnju mlinskih proizvoda Mlin
„Husinski rudar“ d.d. Ljubače-Tuzla, koje je sazvalo za 08. 06. 2007. godine X Skupštinu Društva sa
dnevnim redom na koji je uvršteno, pored ostalog, pod tačkom 3) Donošenje odluke o pokriću gubitka
iz 2006. godine. Obavještenje o sazivanju skupštine sa dnevnim redom, mjestom i vremenom
održavanja i ostalim podacima, objavljeno je 08. 05. 2007. godine u dnevnom listu „San“ i na webstranici
Berze.
2. „DOBRINJA“ d.d. Ilidža
Klas d.d. Sarajevo je vlasnik 29,87% dionica društva „DOBRINJA“ d.d. Ilidža, koje je sazvalo za 24.
05. 2007. godine VIII sjednicu Skupštine Društva sa dnevnim redom na koji je uvršteno, pored ostalog,
pod tačkom 3.b) Donošenje odluke o pokriću gubitka po ZR-u za 2006. godinu. Obavještenje o
sazivanju Skupštine sa dnevnim redom, mjestom i vremenom održavanja i ostalim podacima,
objavljeno je 19. 04. 2007. godine u dnevnom listu „San“ i na web-stranici Berze.
S poštovanjem,
D I R E K T O R
Ibrahim Smajlagić

Nikec
16.05.2007., 16:03
Privrednici Splita i Dubrovnika u okviru Privrednih susreta u Sarajevu, čiji su organizatori Privredna komora Kantona Sarajevo i Hrvatska gospodarska komora- Županijska komore Split, posjetili su 15. maja 2007. "Klas" i "Sarajevsku pivaru".

Hrvatski privrednici su se interesirali za potencijale i ponudu ovih uspješnih bh. kompanija, pa su s menadžmentom "Klasa" i "Sarajevske pivare" razgovarali o uspostavljanju saradnje i značaju poslovnog povezivanja bh. i hrvatskih kompanija.

Kako se bliži sezona godišnjih odmora i procvat hrvatskog turizma i ugostiteljstva, Kemal Grebo, predsjednik Privredne komore Kantona Sarajevo, predložio je da uskoro Hrvatska gospodarska komora u Splitu ugosti delegacije "Klasa" i "Sarajevske pivare" kako bi se detaljnije razgovaralo o plasmanu proizvoda ovih kompanija u dalmatinsku regiju.

izvor: E KAPIJA

sani
28.05.2007., 03:11
Jeli neko sa foruma bio na KLAS skupstini, kako je proslo i ima li kakvih noviteta?

Evo jedna novost sa stranice www.klas.ba a nevezano za skupstinu:

“Klas” izlagao na sajmu MIHAS u Maleziji

Uspostavljeni značajni poslovni kontakti

Očekuje se izvoz na tržišta Ujedinjenih Arapskih Emirata, Japana, Velike Britanije, Kazahstana, Malezije i Singapura

Četvrti Međunarodni sajam halal proizvoda (Malaysia International Halal Showcase) u Kuala Lumpuru u.Maleziji “Klas” d.d. Sarajevo iskoristio je za uspostavljanje incijalnih poslovnih kontakata s kompanijama iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Japana, Velike Britanije i Kazahstana, te maloprodajnim lancima iz Malezije i Singapura. Tako se uskoro može očekivati izvoz.”Klasovih” proizvoda na tržišta ovih zemalja.

“Zadovoljni smo i posjetom i ostvarenim kontaktima i reakcijama potrošača. Drago nam je što smo osjetili pozitivan naboj degustatora prema “Klasovim” proizvodima, kao i općenito prema proizvodima koji dolaze iz BiH”, rekao je Benjamin Vukotić, direktor Sektora izvoza u “Klasu”.

Međunarodni sajam halal proizvoda je najveći svjetski sajam halal proizvoda i okuplja prehrambene kompanije iz cijelog svijeta. “Klas” je ove godine prvi puta izlagao na Sajmu halal proizvoda, a u organizaciji Agencije za certificiranje halal kvalitete Islamske zajednice u BiH. Inače, ova agencija nedavno je i zvanično “Klasu” uručila Halal certifikat.

Baby Kate
28.05.2007., 20:44
Koliko sam ja upoznata, Klas ima novu nominalnu vrijednost, a ona nije manja od zvanicne ;) !!!

panzer
28.05.2007., 20:56
Misliš "tek treba da bude" ali bi prije toga bilo logično da se obustavi promet tim dionicama na tržištu da bi se izvršile "korporativne radnje" što se , koliko vidimo još nije desilo.

boss
01.06.2007., 20:46
Kako je prosla skupstina ima li tko novi informacija

ruru
12.06.2007., 23:15
Ja ne kontam to mjenjanje nominalnih vrijednosti, ali nema veze: u Hrvatskoj ima firmi cija je nominala 400kn a na berzi vrijede 11000kn, pa ne vidim razloga da se mjenja nominala, ionako ona nista ne znaci.
No, nisam tu zbog toga: jeste li primjetili u fin. izvjestajima ds Klas ima stavku gubici od umanjenja vrijednosti stalne imovine? Da nije bilo te stavke dobit prije poreza ne bi bila 1,05 miliona KM, vec 3,69 miliona KM, sto bi poprilicno mjenjalo sliku ove kompanije i rezultata za 2006 godinu, koji, kao sta je izjavio direktor Klasa su bili losiji od prosle zbog uvodenja PDV-a. Navodno bi se ove godine trebali vratiti na staro uz vise prihode i definitivno bolji profit

sani
25.06.2007., 21:24
Izvor: http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=13111&Itemid=59

HRANA I PIĆE IZ BiH U DALMACIJI OVOG LJETA
Sunday, 24.06.2007.
Delegacije Klasa, Sarajevske pivare, Vegafruita i Sprinda posjetile su uzvratno Hrvatsku gospodarsku komoru – Županijsku komoru Split i dalmatinskim ugostiteljima, hotelijerima ...

... i vlasnicima restorana prezentirali svoje ponudu za turističku sezonu.
Bio je to nastavak susreta s privrednicima Splitsko – dubrovačke regije, započetih u maju, s ciljem plasiranja hrane i pića četiri bh. kompanije u Dalmaciju ovog ljeta. Dogovori su završeni uspješno, tako da će turisti na plažama i u hotelima, restoranima i caffeima konzumirati hljeb i peciva Klasa i Sprinda, te pića Sarajevske pivare i Vegafruita.
Organizator susreta bila je Privredna komora Kantona Sarajevo, s predsjednikom Kemalom Grebom na čelu, saopćio je Klas.

kraba
05.07.2007., 15:10
Danas je iz Sarajeva ka Pakistanu krenuo prvi kontingent hrane i pića “Klasa”, “Sarajevske pivare” i “Vegafruita”. To je ujedno i prvi izvoz prehrambenih proizvoda iz BiH na pakistansko tržište. „Sve je počelo ...

... posjetom delegacije „Klasa“ i MIMS-a sajmu „Expo“ u Karachiu. Nakon inicijalnih kontakata i intenzivnih pregovora, danas smo evo probili led i nadamo se da će nakon ovoga pakistansko tržište biti otvorenije za bh. proizvode. Od početka smo osjećali blagonaklonost Pakistanaca prema BiH. Zastupljenost naše hrane i pića na pakistanskom tržištu treba dodatno učvrstiti prijateljstvo između ove dvije države“, istakao je Benjamin Vukotić, direktor Sektora izvoza u „Klasu“.

Preko grupacije MIMS iz Pakistana će se u BiH uvoziti mandarine, narandže, mango i ostalo svježe voće, te koncentrati za sokove. Vijest o uspostavljanju ove saradnje obradovala je i ambasadora BiH u Pakistanu, Damira Džanku.

„Izvoz prvih količina domaćih prehrambenih proizvoda grupacije MIMS na pakistansko tržište zaslužuje punu pažnju i podršku, jer je riječ o tržištu velikih potencijala. Poslovnim potezom grupacije MIMS prehrambeno-prerađivačka industrija BiH prvi puta će biti zastupljena u zemlji koja ima oko 160 miliona stanovnika. Pakistanska ekonomija u posljednjih sedam godina bilježi rekordan rast od 7,5 posto godišnje, čime se svrstava uz bok ekonomije Kine i Indije.

Proizvodi “Sarajevske pivare”, „Klasa“ i “Vegafruita” na pakistanskom tržištu naći će se uz najjače brendove iz Europe i Amerike, poput Nestlea, Eviana, Perriera. Kvalitet proizvoda MIMS će sigurno omogućiti plasman šire palete proizvoda iz grupacije i njihovo ravnopravno učešće na ovdašnjem tržištu. Ovakva poslovna politika MIMS-a značajno doprinosi i unaprijeđenju ekonomskih odnosa dvaju država koji se odlikuju izvrsnim političkim i izrazito prijateljskim vezama“, istakao je Damir Džanko, ambasador BiH u Pakistanu.

boss
03.08.2007., 00:11
Klas u prvih šest mjeseci 2007. poslovao sa 947.500 KM dobiti
Napisao Investitor.ba
Četvrtak, 02 August 2007
Dioničko društvo Klas Sarajevo u prvih šest mjeseci 2007. godine poslovalo je sa 947.500 KM neto dobiti, navodi se u nerevidiranom finansijskom izvještaju o poslovanju kompanije.
Ukupni polugodišnji prihodi Klasa iznosili su 47.882.443 KM, a rashodi 46.934.43 KM, saznaje online magazin Investitor.ba.

Ukupna aktiva kompanije, zaključno sa 30. junom 2007. godine, iznosila je 124.496.544 KM, a kapital 81.274.306 KM. Dugoročne obaveze Klasa na kraju prvog polugodišta 2007. godine iznosile su 9.885.042 KM, a kratkoročne obaveze 33.337.196 KM.

Klas Sarajevo (berzanski simbol KLASR) ima emitovanih ukupno 5.093.364 dionica, nominalne vrijednosti 10 KM. Posljednja tržišna vrijednost dionica Klasa na berzi početkom avgusta 2007. godine iznosila je 22,10 KM.

Većinski dioničari Klasa su Sarajevska pivara (43,8 posto), IF Naprijed Sarajevo (19,2 posto), IF Herbos Mostar (8,6 posto), IF Prevent Invest Sarajevo (4,4 posto), IF Crobih Mostar (3,1 posto) i IF MI Group (2,9 posto).

kraba
24.08.2007., 14:52
Što zanči ovo mirno stanje KLASA. Ova poskupljenja žitarica ne utječu na dionice klasa. Ima li itko kakav komentar?

netstrider
24.08.2007., 19:28
Za početak reci, kako bi po tebi trebalo utjecati na cijenu dionice?

kraba
24.08.2007., 23:09
Može gore/dole, samo nek se kreće.(naravno na/gore- što ovisi od gramatike)????

netstrider
24.08.2007., 23:30
Teško će biti jednom kad zahladi na SASE obz. da 90% ljudi koji svakodnevno trguju nema dvije čiste što se to događa s tim gore dole lijevo desno pokretima.
One good nick says it all: "nidje veze"

Pozz

Feral
24.08.2007., 23:32
Teško će biti jednom kad zahladi na SASE obz. da 90% ljudi koji svakodnevno trguju nema dvije čiste što se to događa s tim gore dole lijevo desno pokretima.
One good nick says it all: "nidje veze"

Pozz

Pa vec je zahladilo na SASE zadnjih par mjeseci. Bilo je i boljih dana.

amer
25.08.2007., 10:50
Pa logično je da viša cijena žitarica donosi veće troškove inputa za Klas. Da li će oni uspijeti i sa povečanjem prodajnih cijena, to nije jasno (ima li u BIH nekih propisa koji ograničavaju max. cijenu kruha ?). Ukoliko s povečanjem prodajnih cijena ne uspiju kompenzirati više troškove sirovine, onda to znači pad dobiti (možda čak gubitak), a ukoliko dođe do iskorištavanja situacije i povišenja prodajnih cijena iznad troškova inputa, onda može biti več pozitiva, ali smanjenje prodanih količina, što opet nije dobro.

Moje je dakle mišljenje, da proizvođačima više cijene sirovina (žitarice) ne donose ništa dobro.

U vezi ovog zahlađenja na sase Net vjerovatno prognozira nešto poput "ledenog perioda";), koji se događa na svakih par milijona godina.
"znatisve" :p:je mission impossible ali realno bi po mome bilo očekivanje blage stagnacije sase zbog već visokih cijena, uz rast pojedinih papira, koji su još potcijenjeni (koji ??:rolleyes:).

Za veće promjene (gore-dole) uglavnom nema razloga, a do istih može doći i vrlo brzo s nekim jako pozitivnim-negativnim informacijama.

Ali sve je ovo samo razmišljanje nekog Amera, a svak nek presudi po svome.

Pozz

netstrider
25.08.2007., 21:30
Na SASE će uskoro teško stagnacija jer fondovi uskoro kreću s ložačkom kampanjom. Na ono što sam mislio, jednom kad u HR krene obrnuta pila to će se preslikati na SASE. Još ako se Haris i Dodik zakače prepucavati, moglo bi biti nezgodno. Tim nezgodnije što većina stalnih ulagača nema previše pojma o tome što kupuje i zašto to radi. Oni samo imaju ideju da to mnogo vrijedi.

Rast cijene žitarica Klasu prije ne odgovara, nego odgovara. Uzmimo par primjera:
-KLAS je vlasnik mlinova. Očekuje se da rast inputa prenese na brašno. To znači da sve poskupljuje. Poseban je problem na poskupljenju stočne hrane jer tada poskupljuje i meso. Poskupljenje mesa znači da će BiH još više uvoziti meso, a da će mali proizvođači u BiH mahom propasti jer se i ovako jedva nose sa stranom konkurencijom. Selimović je izuzetno odgovoran za BiH privredu. Ako je kome u BiH stalo do BiH privrede, to je u prvu ruku Selimović. On štiti te male proizvođače i neće takvo nešto dozvoliti ako vidi da su posljedice prevelike (a jesu, tj. i uz mjere zaštite, inflacija Eurozone nužno raste više od prošlogodišnje. Prognoze za HR se kreću oko 3,5%, za Srbiju 9%, a za EU 3%. Realan bi bio rast inflacija u prve dvije veći, ali je kemijanje cijenama na snazi).
-Žito se u BiH mahom uvozi. Klas ga uostalom ne proizvodi. A koliko ja znam Klas se vani ne hedgea na žito (lošeee). Carina na žito i sve ostalo squeeza maržu, a ako je podigne kruh bi mogao umjesto 0,75 KM doći na 2,75 KM
-Poskupljenje žitarica mogu pratiti Sprind ili pivari koji prodaju robu koja je dijelom luxury, dobar dio cijene je usluga koju nude i zato podizanjem cijene daleko manje utječu na cijelu priču (ne znam koliko ste pratili tv, ali u BiH je dignuta velika buka oko rasta cijena žita baš kao i u svim susjednim zemljama. Jasno je da naši niski standardi teško podliježu na ovakve situacije. Moje mišljenje je da je politika cijena pogrešna i da bi pravilno bilo pustiti tržišno slobodnu cijenu kao u Sloveniji, jer oni koji ne umru od gladi u ovom valu umrijet će od gladi na kvadrat u šoku koji dođe nakon toga u otriježnjenju)

brucoš
26.08.2007., 17:25
"....Proizvodi “Sarajevske pivare”, „Klasa“ i “Vegafruita” na pakistanskom tržištu naći će se uz najjače brendove iz Europe i Amerike, poput Nestlea, Eviana, Perriera. Kvalitet proizvoda MIMS će sigurno omogućiti plasman šire palete proizvoda iz grupacije i njihovo ravnopravno učešće na ovdašnjem tržištu. ...."

sigurno će ih kvalitet spasiti, ne zna se što je gore, kvalitet proizvoda, ambalaže ili reklama..... klas prolazi u BiH samo zato što imaju jeftine proizvode i samo zato će i prolaziti u pakistanu (bit će jeftini a ipak europski ili što bi srbi rekli u onoj reklami za pivo "svetsko a naše")

može biti na policama sarajevsko pivo par centimetara do heinekena ili klasov rolat do nestle-a ali opet ostaju miljama daleko...
ista stvar koja vrijedi u kvaliteti proizvoda/ambalaže je još i veća kad se pogleda marketing, upravljanje kompanijom itd itd