PDA

View Full Version : Kupnja d.o.o. - procjena vrijednosti

John Demizhon
22.08.2006., 20:09
Interesira me kupovina jednog d.o.o.-a, bavi se proizvodnjom hrane. Ima li netko ideju kako procijeniti fer vrijednost kupoprodajne cijene?

ChoChikun
23.08.2006., 01:35
Isto kao d.d., Imaš prihode, troškove, dobit, imovinu... Firma valjda ima neku perspektivu i imaš s njom neke planove jer zašto bi je kupovao? Stavi to sve na papir i sve drugo što misliš da je bitno, pa izračunaj koliko ti to vrijedi. Saznaj koliko vrijedi vlasniku i ako se možete naći OK, a ako ne - ništa. Nema neke jednostavne formule ako si na to mislio.

dudo81
23.08.2006., 10:36
Procijeni vrijednost imovine (posebice dugoročne), naplativost kratkotrajne te sve to umanji za zaduženost. To je osnovna formula. A bitne nijanse kao pozicija na tržištu, kupci-dobavljači, struktura zaposlenika, direktorova žena, djelatnost poduzeća i njena perspektiva upravo odlučuju da li ući ili ne..

John Demizhon
25.08.2006., 11:44
Ali vjerovatno osim suhih podataka kolika je imovina umanjena za zaduženost i ostalih "nijansi" postoji i neko pravilo kod prehrambenih tvrtki, tipa 5x iznos godišnjeg prihoda i tako to...

John Demizhon
25.08.2006., 11:49
Master vidim po tvojim postovima da imaš dosta iskustva i znanja u vezi kupoprodaje d.o.o.-a, a pogotovo prehrambenih tvrtki pa (ako nije problem) slobodno izloži svoje mišljenje

ChoChikun
25.08.2006., 13:27
Ali vjerovatno osim suhih podataka kolika je imovina umanjena za zaduženost i ostalih "nijansi" postoji i neko pravilo kod prehrambenih tvrtki, tipa 5x iznos godišnjeg prihoda i tako to...

Takvo razmišljanje će te odvesti na krivi put. Izgleda mi kao da želiš što skuplje platiti firmu. Ti si kupac?

Ne možeš npr. malu obiteljsku pržionicu kave po prihodima uspoređivati s Franckom i tako joj određivati vrijednost. Franck ima značajan udjel na tržištu, ima brand, vrlo stabilne prihode...

John Demizhon
25.08.2006., 14:25
Takvo razmišljanje će te odvesti na krivi put. Izgleda mi kao da želiš što skuplje platiti firmu. Ti si kupac?

Ne možeš npr. malu obiteljsku pržionicu kave po prihodima uspoređivati s Franckom i tako joj određivati vrijednost. Franck ima značajan udjel na tržištu, ima brand, vrlo stabilne prihode...

Ne želim je čim skuplje kupiti nego biti spreman kada počnu zahtjevi prodavatelja da budem spreman na sve i da mogu adekvatno odgovoriti. Ne bih je kupio sam pošto to baš i nije lokalna pržionica kave, dapače...

lutonjica
25.08.2006., 14:41
Teško je generalno reći bez dublje analize firme kao što su i drugi rekli, no vidio sam kod nekoliko projekata da se komplicirane metode evaluacije na kraju vrlo približe jednostavnoj formuli da je cijena približno jednaka 5 x EBITDA. Meni je to neka početna formula za prvu odokativnu ocjenu. Ne znači da važi i za tvoj slučaj.

John Demizhon
25.08.2006., 15:04
Teško je generalno reći bez dublje analize firme kao što su i drugi rekli, no vidio sam kod nekoliko projekata da se komplicirane metode evaluacije na kraju vrlo približe jednostavnoj formuli da je cijena približno jednaka 5 x EBITDA. Meni je to neka početna formula za prvu odokativnu ocjenu. Ne znači da važi i za tvoj slučaj.

E to. Treba mi neki kostur oko kojeg će se onda skidati i dodavati stvari. Hvala Lutonjica

ChoChikun
25.08.2006., 15:09
Ne želim je čim skuplje kupiti nego biti spreman kada počnu zahtjevi prodavatelja da budem spreman na sve i da mogu adekvatno odgovoriti. Ne bih je kupio sam pošto to baš i nije lokalna pržionica kave, dapače...

Iz prvog posta sam stekao dojam kao da želiš od poznate osobe otkupiti neku firmicu, pa ti je bitno da cijena bude fer za obje strane.

Pošto se radi o ozbiljnijem poslu, razmislio bih o angažiranju profesionalne pomoći jer bih vas ovako moglo puno skuplje izaći.

John Demizhon
25.08.2006., 15:49
Iz prvog posta sam stekao dojam kao da želiš od poznate osobe otkupiti neku firmicu, pa ti je bitno da cijena bude fer za obje strane.

Pošto se radi o ozbiljnijem poslu, razmislio bih o angažiranju profesionalne pomoći jer bih vas ovako moglo puno skuplje izaći.

Pa i je nešto takvo u igri, bitno je i da prodavatelj ostane zadovoljan radi nekih drugih stvari, zato forsiram procjenu "fer" cijene...

Pevac
25.08.2006., 19:27
Jel to možda neki pogon za kiseljenje krastavaca i ostalog kiseliša?

John Demizhon
26.08.2006., 11:06
Jel to možda neki pogon za kiseljenje krastavaca i ostalog kiseliša?

Ne,nije ništa takvog