PDA

View Full Version : Beton Skopje

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]

why
01.07.2010., 09:39
a sepak, i ova e vazno da se vidi kako stoi MJ so Grujo...posto tenderite i isplatite od vladata zavisat i od takvi raboti, neli?

Винаријата „Стоби“ синоќа беше свечено отворена од страна на сопственикот Минчо Јорданов и претседателот на Владата, Никола Груевски

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=73768&kategorija=1

Titan
01.07.2010., 12:33
Vinarija postoi vise od godinu dana , prodaje vino od 2009 i sada je najavljena kao nova investicija, e ovo je nesto:biggrin:

ja bi licno kupio dionice ako Minco kotira na burzi kao fizicko lice. tu nema promasaja

Menadzerica
01.07.2010., 14:39
Ajme meni, Beton gradi i neku Triumfalnu kapiju. Kakvo li cudo ce to bit ?

sticky fingers
01.07.2010., 15:43
Ajme meni, Beton gradi i neku Triumfalnu kapiju. Kakvo li cudo ce to bit ?

Ustavni sud ponistio odluku za izgradnju. Zlobnici.

BET-MAN
01.07.2010., 16:59
Ustavni sud ponistio odluku za izgradnju. Zlobnici.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=124837
Dzaba nije Grujo bio juce na otvaranju Vinarije:biggrin::biggrin::biggrin:

sticky fingers
01.07.2010., 22:53
MJ ( Michael Jordan ? ) je the best.

William O'Neil
15.07.2010., 19:34
This summer...from the Oscar winning director Minco Jordanov, megahit "The Libya Mega Job" Story about 11 hospitals, 20 prime schools, 2 bridges and more...weight-more than 100 mil $. ;)

Sto se desi so ova? refresh

Del Boy
16.07.2010., 08:21
Sto se desi so ova? refresh

Jos se kuva...mmmm, lepo mirise.

William O'Neil
01.09.2010., 21:45
BESK current market cap = 8,8 M Eur :citaj::ideja:

Bubastys
12.09.2010., 13:48
Current MCap je manji, 6,4M EUR. Cena po dionici 7200 MKD zadnja.

Inace procenjena kapitalizacija je 46M EUR, znaci skoro 16 puta visa od momentalne trzisne cene.

Nemam dionice BESK.

William O'Neil
12.09.2010., 14:23

Inace procenjena kapitalizacija je 46M EUR, znaci skoro 16 puta visa od momentalne trzisne cene.

Nemam dionice BESK.

Onda pocni da kupujes :saptac:

Titan
12.09.2010., 17:18
Onda pocni da kupujes :saptac:

Jel gde su ovi tvoi Hrvati i ostale fondove koje si mi preporucio cekat pre mjesec dana,jer su ti pisali dokle su stigli? Jer preminuli granicu.:)

p.s video da pocela mega gradnja istocne ,zapadne.Filipa 2.

n3xu5
12.09.2010., 18:30

Nemam dionice BESK.

od kaj go izracuna ova be druze???:confused:

William O'Neil
12.09.2010., 20:24
Jel gde su ovi tvoi Hrvati i ostale fondove koje si mi preporucio cekat pre mjesec dana,jer su ti pisali dokle su stigli? Jer preminuli granicu.:)

ke dojdat, ne se sekiraj :p:

Bubastys
12.09.2010., 21:34
Pardon, moja greska, 46,9/6,4=7,26 , a ne 16. Znaci 7 puta veca od trzisne cene.

Hvala na budnosti!

n3xu5
12.09.2010., 21:41
Pardon, moja greska, 46,9/6,4=7,26 , a ne 16. Znaci 7 puta veca od trzisne cene.

Hvala na budnosti!

no problem :cool:

Menadzerica
13.09.2010., 17:37
Polako momci, sta se zapeli oko cijene, kao mutav na telefon. Ranije sam pisala o realnoj vrednosti nasega Betona i moje papire ne dam ispod 1 k .... eura.

Master1
13.09.2010., 18:33
[QUOTE=Menadzerica;521675]Polako momci, sta se zapeli oko cijene, kao mutav na telefon. Ranije sam pisala o realnoj vrednosti nasega Betona i moje papire ne dam ispod 1 k .... eura.[/QUOTE
Hahahahaha...evo prodacu ti ja BESK jos sutra za upola tvoje target cene 0.5 ke....nakon sto kupim po sadasnjoj 0.12 ke...ok?

BET-MAN
13.09.2010., 21:44
Polako momci, sta se zapeli oko cijene, kao mutav na telefon. Ranije sam pisala o realnoj vrednosti nasega Betona i moje papire ne dam ispod 1 k .... eura.
Bice, bice...:rolleyes:

William O'Neil
14.09.2010., 19:18
@OKA
@Titan
Jel gde su ovi tvoi Hrvati i ostale fondove koje si mi preporucio cekat pre mjesec dana,jer su ti pisali dokle su stigli? Jer preminuli granicu.

ke dojdat, ne se sekiraj :p:

Siromastija vo Slovenija :biggrin:

"Нето добивката на брокерските куќи од 57 милиони евра е за два пати поголема одколку во првите шест месеци од 2009 година и половина од профитот генериран во првиот квартал во 2010 година."

source: www.mkfondovi.com.mk

Titan
14.09.2010., 19:59
@OKA
@Titan
Jel gde su ovi tvoi Hrvati i ostale fondove koje si mi preporucio cekat pre mjesec dana,jer su ti pisali dokle su stigli? Jer preminuli granicu.

Siromastija vo Slovenija :biggrin:

"Нето добивката на брокерските куќи од 57 милиони евра е за два пати поголема одколку во првите шест месеци од 2009 година и половина од профитот генериран во првиот квартал во 2010 година."

source: www.mkfondovi.com.mk

Ma da kak sam bio sljepi ja , evo vec vidim jednoga u topicu BESK i po neko na topic KB. Oni su mislili da nas zovi kod njih :biggrin: ali nismo se razumeli pa opet reorganizacija. Ali ti dajem sve pohvale za spirit.
Sale sa strane, danasnje dogadzanje oko imena projavilo se i na Down Jown info service vise puta nego u nasim Republikama. Pa budem te informisao ako ima nekih promena u money market nase NRB.

why
04.10.2010., 21:17
uste 11,5 m evra za Beton:

http://www.spic.com.mk/kat/sport/gruevski-ke-mu-gradi-hram-na-aleksandar-makedonski.html

William O'Neil
04.10.2010., 23:24

http://www.spic.com.mk/kat/sport/gruevski-ke-mu-gradi-hram-na-aleksandar-makedonski.html

...A market cap na Beton = ~6,5 m evra. :biggrin:

Menadzerica
05.10.2010., 12:54
Ma to opet neke novinarske patke. Beton u zadnjih 2-3 godina nije vidjeo tender. cujes tender. Sto je to ? Sigurni izvori priopstavaju da je Beton pred stecajem i da zbog toga strmoglavo pada cijena dionice od 18 k na jedva 6,8 k . Ja i moji suradnici cekamo da padne jos malo i otkupimo malo veci paket .

n3xu5
05.10.2010., 15:55
go gledav Ministerot ni Stavreski, pred cela mak. javnost kaza deka drzavata nema dolg sprema firmite ( pogotovo sprema onie koi se vo proektot SK2014) i deka sve e podmireno...mislam deka nitu Grujo ne mu poveruva:biggrin:

William O'Neil
06.10.2010., 00:13
Ma to opet neke novinarske patke. Beton u zadnjih 2-3 godina nije vidjeo tender. cujes tender. Sto je to ? Sigurni izvori priopstavaju da je Beton pred stecajem i da zbog toga strmoglavo pada cijena dionice od 18 k na jedva 6,8 k . Ja i moji suradnici cekamo da padne jos malo i otkupimo malo veci paket .

Ovo je kao poziv za prodaje? Ma daj molim ti se, ne budi smesna :biggrin: pa zar jos neko pada na ovih fore??? svasta na forumu!

Menadzerica
10.10.2010., 10:43
Vidjecemo FI za 2010 godinu. Unatoc najvecoj finansijskoj krizi u zadnjih 100 godina, Beton je ipak ostvario dobitak. Prvu polovinu 2009 je zavrsijo sa prihodima od 17,7 milijuna eura, sto je skoro duplo u odnosu na isti period 2008 g. . Nedostatak radova vani su kompenzirali dobijenim domacim poslovima , sto je taksativno navedeno. Vidi prilog gore. Po Grahamu ovo je poklon dionica, no nemam nameru vishe odgovarati na tvoje maliciozne komente.

Da dopunimo informaciju i sa t.z. Truivfalnom kapijom i Hramom Aleksandra Velikog sto ce reci jos jedno 15 mil eura.

Gruevski će se graditi hram Aleksandra Makedonije?
Novi objekt u drevnim gotičkom stilu, koji će biti smješten javnog tužioca i financijske policije počet će se graditi za mjesec dana, a troškovi 11.500.000 €. 09:15 | 2010/10/04 | Autor: Maya Mihajlovska

Novi 11.500.000 € će biti dodijeljeno iz državnog proračuna za provedbu projekta "Skopje 2014". Tako je iznos po kojem građevinskom poduzeću "Beton" prije dva tjedna pobijedio je na natječaju za izgradnju objekta u ion-gotičkom stilu, koji će biti smješten javnog tužioca i financijske policije. Vase Donevski, direktor Ureda za opće poslove, rekao je da je u
razdoblja predviđenog za žalbe nije bilo primjedbi iz građevinske tvrtke "Granit" Ilinden "Mavrovo Inženjering, koji je također sudjelovao u natječaju, ali uz skuplju nudi, tako da se očekuje za oko mjesec dana i službeno biti određen izgradnji postavljanjem kamena temeljca. S tog objekta, projekt "Skopje 2014" je trošak više od 110 milijuna kuna, što premašuje iznos od 80 milijuna da gradski dužnosnici najavili u veljači, a potvrdio i premijer Nikola Gruevski. Reakcija vlade je došao nakon što je oporba ranije tvrdio da je kontroverzni projekt "Skopje 2014" od strane javnog novca bit će potrošeno više od 200 milijuna eura. Prema ugovorima objavio Ured za javnu nabavu, do sada uložila 100 milijuna eura, a projekt u njegovoj realizaciji je na pola puta. Prema sporazumima objavljen u PPB, posljednju stavku na premijera bacio lopatu, trošak zgrade MVP-a 16 milijuna, u zgradi Ustavnog suda od 25 milijuna eura, dar trošak 17.000.000 €, Starog kazališta 16 milijuna, Muzej VMRO šest milijuna eura, makedonski filharmonija šest milijuna obnovu Skupštine, ažurira s kupolama, 12.800.000 €, a most sa kipovima Eye 2 milijuna eura. Za projekt "Skopje 2014" preostali
za izgradnju objekta od Agencije za elektronske komunikacije, Grad Kuća kolonade "nezavisna Makedonija", luk vrata, crkva trg, mostovi, a tu će se troškovi za pročelja postojećih objekata koji gravitiraju oko trga, koji će biti obnovljena i dobiti jedinstveni izgled. Prvi ion strukture u svijetu, međutim, smatra hram Artemide u Efezu (grčki Artemision), koja je bila posvećena Artemidi grčke božice. Hram je bio izgrađen oko 550 godine prije Krista Danas, hram mogu vidjeti samo ostaci temelja. Hram se nalazi oko 50 kilometara od turskom gradu Izmiru danas. Noći od 21. srpnja 356 godine prije Krista, Herostratus, kako bi se slaviti njegovo ime u povijesti ući u vatru hram, koji su palili u prah i pepeo. Te noći je bio rođen i Aleksandra Makedonskog. Događaj poznati antički povjesničar Plutarh je primijetio da vrijeme nije bila božica u hramu te noći, jer je prisustvovao rođenju sljedeća je opće, pa zašto ne bi mogao ga spasiti od vatre hrama koji je bio zauzet. Hram je obnovljen Aleksandar Makedonski, koji je već osvojio u to vrijeme preko Male Azije. Tako kaže legenda, ali da li je premijer Nikola Gruevski u ovoj zgradi želi odati počast i poglavica Aleksandra Makedonskog

n3xu5
10.10.2010., 13:03
Ovo je kao poziv za prodaje? Ma daj molim ti se, ne budi smesna :biggrin: pa zar jos neko pada na ovih fore??? svasta na forumu!

you failed to see the sarcasm :biggrin:

bosko007
11.10.2010., 23:12

Eve potvrda. I Ace sega si ima hram, a Beton novi 11 milioncinja :).

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/pochna-izgradbata-na-zgradata-na-javnoto-obvinitelstvo-i-upravata-za-finansiska-p

n3xu5
11.10.2010., 23:31
Eve potvrda. I Ace sega si ima hram, a Beton novi 11 milioncinja :).

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/pochna-izgradbata-na-zgradata-na-javnoto-obvinitelstvo-i-upravata-za-finansiska-p

kako po pravilo za MSE, cenata utre ocekuvame da padne :biggrin:

n3xu5
20.10.2010., 20:56
da ja pozdravime firmata koja ima najgolem skok na listata na najgolemi firmi za 2009 godina, od 52ro mesto(2008), na 26to (2009) :thumbsup:

Menadzerica
21.10.2010., 01:28
da ja pozdravime firmata koja ima najgolem skok na listata na najgolemi firmi za 2009 godina, od 52ro mesto(2008), na 26to (2009) :thumbsup:

Kad Grujica isplati Mincu sve te spomenike, postamente, fontanice i te cudne zgradurine , eto nas u top 10 :thumbsup: Steta sto berza ne ceni ovakve dragulje.

Titan
21.10.2010., 08:45
:biggrin::biggrin: :biggrin:

Seriozna Gradzeviknska firma osnova dalekih 60' zaraduje od izgrade spomenika, fontana, smizle plostradu... imam sitno deonice a ide mi da sutra sve prodam da nije bio onaj stadion.

Menadzerica
21.10.2010., 10:22
Prihodi od svih ti "domacih" projekata iznose vise od 100 mil eura. Naravno bez stadiona.

A market ga vrednuje mizernih 5,5 mil eura :)

Pa da ga vode i najkrimigenije strukture , cena ne bi bila ovoliko jeftina. Jedno vreme sam ga trzila zbog ocekivanje buduce zarade, a sad nesto sakupljam ove mrvice , cisto iz rekreacije. Kad tad ce opet na book value, a to je X 5 od danasnje vrijednosti.

William O'Neil
12.11.2010., 22:59
Kupujem 200 dionice iz BETON Skopje BESK na cjenu od 6000 den. Ponude na private!

bosko007
12.11.2010., 23:57
Kupujem 200 dionice iz BETON Skopje BESK na cjenu od 6000 den. Ponude na private!

Eve go pak.
Jas pocnav da dokupuvam na 10.000. Za mene 5 cifri eftino beshe, no . . . .
Ako zemesh 20 akcii na 6.000 stvarno ke se otkazam od berza.
Ova vekje nema smisla :thumbsup:.

William O'Neil
13.11.2010., 00:08
Eve go pak.

200 baram, ne 20 :cool:
nemoj da se otkazuvas od long term investments. :thumbsup:

dimges
13.11.2010., 22:51
ke ti prodadam i po 5.900 ako moze BESK ova da go naprai ...http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ps0DSihggio#! :p:

BET-MAN
14.11.2010., 10:08
ke ti prodadam i po 5.900 ako moze BESK ova da go naprai ...http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ps0DSihggio#! :p:
BESK moze se.... AKO SAKA:biggrin:

dimges
04.12.2010., 21:13
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=124101013425&id=10&prilog=0&setIzdanie=22150

why
29.12.2010., 15:13
2,5 milioni evra rabota za Beton, i uste 6 m za koj?

Потпишани договорите за изградба на две нови катни гаражи

Две нови катни гаражи ќе се градат во центарот на Скопје. Денеска беше потпишан договор помеѓу Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор и Стопанска и Комерцијална банка. А Општина Центар потпиша договор со НЛБ Тутунска банка за финансирање на изградбата на новите катни гаражи.

“Со проектот катна гаража заедно со деловен простор кај Судска палата ќе обезбедиме околу 500 паркинг места што значително ќе ја растерети гужвата на непрописно паркирани возила во таа околина”, информираше градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ.

Инвестицијата за оваа изградба е околу 5 милиони евра од кои половина ќе обезбеди НЛБ Тутунска банка, а според најавите на Тодоровиќ останатите 2,5 милиони евра се очекува да се финансираат од продажбата на деловниот простор во катната гаража. Изведувач ќе биде градежното претпријатие Бетон.

Изградбата на втората гаража ќе чини шест милиони евра од кои 30 отсто ќе обезбеди Јавното претпријатие за стопанисување, а останатите 70 отсто заеднички ќе ги обезбедат Комерцијална и Стопанска банка.

“Се работи за катна гаража која ќе има барокна фасада, со оглед на тоа дека деталниот план тоа го наметнува. Ќе има простор од 350 паркинг места со 1300 квадратни метри деловно - административен простор. Ќе биде автоматизирана и прва во Македонија од ваков тип”,изјави директорот на претпријатието, Владимир Бахчовановски.

Како што кажа министерот за финансии и вицепремиер, Зоран Ставрески, неговиот ресор во овој случај има улога на посредник.

“Министерството за финансии во овој случај има улога на посредник во име на владата да се постигне договор кој што е во корист на двете страни и на банките бидејќи се работи за квалитетни и профитабилни проекти и за самите институции односно државата и општина Центар”, изјави Ставрески.

Изградбата на катните гаражи ќе почне во јануари и март 2011 година.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=80884&kategorija=2

n3xu5
29.12.2010., 19:31
dobar info kolega why....so ova utre ke mozeme da si dokupime po nesto BESK po diskontna cena pod 6.500 MKD.

OKA
05.01.2011., 17:19
I eto, netko je danas prodao 4% Betona za 85 eura po komadu. Shto bi Manulach rekao: Pare su skupe, sad je oskudacija!

BET-MAN
05.01.2011., 17:31
I eto, netko je danas prodao 4% Betona za 85 eura po komadu. Shto bi Manulach rekao: Pare su skupe, sad je oskudacija!
Sve same sheme i shemice, MSE i sve je moguce...
Treba pitati gospona, koliko je dopunski uzeo ispod stola.

OKA
05.01.2011., 17:41
Sve same sheme i shemice, MSE i sve je moguce...
Treba pitati gospona, koliko je dopunski uzeo ispod stola.Pazi, mozda nije bilo nish pod stolom. Ali, kako da vjerujesh u to i u jebenu MSE, kada eto trebash FBI da bi saznao "ko je kome" danas BESK-a? Jebem mu mater, pa 21 stoljece je, zna se cak i koliko dublera ima predsjednik Sjeverne Koreje, ali eto, vojna je tajna tko je danas trzio BESK'a!!!
Daklem, bilo je logike upraznjavati MSE kad je to govno od trznice znalo nagraditi kozmicki risk sa kapitalnom od 300%. Ali danas...!? Slati novce u bermudski trokut MSE-a za 10 ili 15%...!? Fuj!!!

dimges
05.01.2011., 20:50
Pazi, mozda nije bilo nish pod stolom. Ali, kako da vjerujesh u to i u jebenu MSE, kada eto trebash FBI da bi saznao "ko je kome" danas BESK-a? Jebem mu mater, pa 21 stoljece je, zna se cak i koliko dublera ima predsjednik Sjeverne Koreje, ali eto, vojna je tajna tko je danas trzio BESK'a!!!
Daklem, bilo je logike upraznjavati MSE kad je to govno od trznice znalo nagraditi kozmicki risk sa kapitalnom od 300%. Ali danas...!? Slati novce u bermudski trokut MSE-a za 10 ili 15%...!? Fuj!!!

.. mozda lakshe otkrijesh ko je prodao BESK'a ?? ... :rolleyes:

BET-MAN
05.01.2011., 21:01
Pazi, mozda nije bilo nish pod stolom. Ali, kako da vjerujesh u to i u jebenu MSE, kada eto trebash FBI da bi saznao "ko je kome" danas BESK-a? Jebem mu mater, pa 21 stoljece je, zna se cak i koliko dublera ima predsjednik Sjeverne Koreje, ali eto, vojna je tajna tko je danas trzio BESK'a!!!
Jebi ga, tako ti je to ovih dana...

grim de witt
05.01.2011., 21:44
Bogami smo se svi malo zaje-ali u vezi ovog Betona. :mad:

OKA
05.01.2011., 23:58
.. mozda lakshe otkrijesh ko je prodao BESK'a ?? ... :rolleyes:Ma jebe' mi se vishe!!! Nit Kavrakova, i to model sa deset glava, ne moze stat na put hipokriziji na MSE'u! Jer je ona, ljudi moji, sanaderizirana do jaja!!!

William O'Neil
06.01.2011., 11:45
Eve go pak.

05.11.2011
Бетон АД Скопје
Шифра: BESK
Вид на ХВ: обични акции
Пазарен сегмент: Официјален пазар – Берзанска котација
Номинална вредност: 255,65 ЕУР
Количина: 2.124
% од основната главнина: 3,89%
Цена по акција (во денари): 5.250,00
Вредност на трансакција (во денари): 11.151.000,00

Bosko, ke se otkazuvas li sega od berza? :biggrin:
Jas davam 6K za BESK, a gledaj cudo - nekoj vcera gi dade na 5,2K. :confused:

why
06.01.2011., 13:34
Sto se palite tolku, garant pretura minco od eden dzeb u drug. so sistemskite blokovi sega se e mozno, ko sto mozese stb da ja svrtat na nad 500 denari, pri pazarna 200, taka i ovaa transakcija. Vprocem ako ne vi cini BESK, ete vi GRNT! Ete so vika TVZINGO:

,,Градежништвото треба да ја повлече економијата годинава
05.01.2011 - 19:21 |

* Бизнис

Градежништвото треба да ја повлече економијата годинава. Оваа гранка и лани остваруваше подобри резултати од другите сектори. Во третиот квартал заврши со раст од над 18%.

Очекувањата на власта се дека трендот ќе продолжи. Оптимизмот се темели пред се на зголемените средства за капитални инвестиции во буџетот. Од 374 милиони евра најголем дел ќе одат за изгрдаба на патишта.

Покрај тоа, годинава треба да се реализира и проектот за концесија на патиштата. Во втората фаза поминаа пет конзорциуми, до април се очекува да стигнат нивните понуди.

Освен изградбата на патишта, годинава се очекува да се интензивира изградбата на стопански објекти на државно земјиште кое се продава по почетна цена од евро за квадрат. Минатата година имаше голем интерес за некои од локациите. Имаше случаи и по 50 лица да конкурираат за еден плац.

Инфраструктурата, Скопје 2014 и интензивирањето на приватните инвестиции треба да доведат до поголем раст во градежништвото. Со оглед на големиот број сектори кои оваа гранка ги повлекува, очекувањата се дека тоа ќе биде главниот двигател на економскиот раст кој треба да стигне до 3,5%.,,

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/gradeznishtvoto-treba-da-ja-povleche-ekonomijata-godinava

OKA
06.01.2011., 15:31
Sto se palite tolku, garant pretura minco od eden dzeb u drug...Garant, a? Hochemo sad nagadzati mozda!? Dal su stijene il su labudovi il se bjele u gori snjegovi!?
Prijatelju dragi, boli me KURAC ak su razmijenili BESKA i za 10 eura. Ali mora se transparentno znati tko je to uradio!!!

OKA
06.01.2011., 15:50
bosko007 says:
...Ako zemesh 20 akcii na 6.000 stvarno ke se otkazam od berza.

Jas davam 6K za BESK, a gledaj cudo - nekoj vcera gi dade na 5,2K. :confused: A, jesi ti sine uspio nabaviti 20 komada po gornjoj cijeni!? Jesi, malo morgen!!!

dimges
06.01.2011., 15:59
bosko007 says:
A, jesi ti sine uspio uzet 20 komada po gornjoj cijeni!? Jesi, malo morgen!!!

jas zemav 11 komada po 1501 mkd, ama damno beshe,:p: mislam 2004 ili 2005 u januari... i ne mi dadoa poveke da kupam nikako, kolku da stavam bid tie bid +1mkd... a oni se na kompjuter :mad:... pa se otkazav, si kupiv drugi akcii... e togash beshe dobro da se kupuva akcii, a denda na SBT beshe 500-600mkd, 20% od vrednost...

William O'Neil
06.01.2011., 18:12
bosko007 says:
A, jesi ti sine uspio nabaviti 20 komada po gornjoj cijeni!? Jesi, malo morgen!!!

Nisam bolane, a rad bih. Ako joz cuvas ovaj "bezvredni" BESK, dozvoli da te spasim od muke: nudim ti 5.500 mkd, za sve tvoje BESK dionice. ;)

Da te spasim sine,...od muke :biggrin:

bosko007
06.01.2011., 21:13
05.11.2011
Бетон АД Скопје
Шифра: BESK
Вид на ХВ: обични акции
Пазарен сегмент: Официјален пазар – Берзанска котација
Номинална вредност: 255,65 ЕУР
Количина: 2.124
% од основната главнина: 3,89%
Цена по акција (во денари): 5.250,00
Вредност на трансакција (во денари): 11.151.000,00

Jas davam 6K za BESK, a gledaj cudo - nekoj vcera gi dade na 5,2K. :confused:

Cudo kako barem 50 od niv ne gi rasprodade na 6500 den. :).
I nema bash sekoj 4% od Beton. Ima tuka dosta od toa pod masa.
I PPIV pred 1,5 godina otide 4% na 3500 den. za posle 6 meseci da stigne 4 pati povekje i povtorno kupuvach beshe Samardzioski.
P.S.
Ako vaka prodolzi uste 3 meseci otidov jas vo penzija. Cista dosada ke pocnam da igram kladilnica :thumbsup:.

OKA
06.01.2011., 23:50
Nisam bolane, a rad bih. Ako joz cuvas ovaj "bezvredni" BESK, dozvoli da te spasim od muke: nudim ti 5.500 mkd, za sve tvoje BESK dionice. ;)Da te spasim sine,...od muke :biggrin:Nema sine, bilo nekoch prije 09.2007, kada sam josh imao dionice.

William O'Neil
09.01.2011., 20:06
Nema sine, bilo nekoch prije 09.2007, kada sam josh imao dionice.

a sta imas sad, dugove? :biggrin: zelju?

OKA
09.01.2011., 21:21
a sta imas sad, dugove? :biggrin: zeljuZelju!
Da opet ulozim na MSE-u, ali vidim da josh nema preduvjeta za to.
Vlasnici MSE-a nisu htijeli ili nisu uspijeli (svejedno) reformisati burzu u transparentni trg, bezbedan i privlacan regionalnim investitorima.
Nazalost, i pored milion zakonskih updatea sa strane vlasti, svakim danom sve vishe je evidentno da je to josh ona stara fukara na kojoj kotiraju firme ciji vlasnici mogu sa daljine kontrolirati cenovno osetljive informacije i raznim sanaderizovanim mahinacijama - dobit, dendu, vlasnicku strukturu i trznu cijenu firme, uopce.
Ponavljam, u takvom okruzju, nema zdravog investiranja.
Opet, ludo je nadati se reprizi piramidalnog investiranja razmijera nalik onome 2007-me. Na tom (zaludnom) pohodu ka koti MBI 10057, bitce puno naivnih zrtava, a mrtvi ce biti svi dok kazesh 3.500.
Eto, moj dragi prijatelju, pizdim zato, jer zivim u drzavi u kojoj pored toga shto nema vrhunskog nogometa, nema ni prosjecne burzne trznice.
No, strpljiv sam ti ja! Cetiri godina bez ijednog ispucanog metka, al sa zdravim burznim njuhom, i u ponoc ako zatreba!
;)

BET-MAN
09.01.2011., 21:31
Zelju!
Vlasnici MSE-a nisu htijeli ili nisu uspijeli (svejedno) reformisati burzu u transparentni trg, bezbedan i privlacan regionalnim investitorima.
Nazalost, i pored milion zakonskih updatea sa strane vlasti, svakim danom sve vishe je evidentno da je to josh ona stara fukara na kojoj kotiraju firme ciji vlasnici mogu sa daljine kontrolirati cenovno osetljive informacije i raznim sanaderizovanim mahinacijama dobit, dendu, vlasnicku strukturu i trznu cijenu firme, uopce.
Ponavljam, u takvom okruzju, repriza piramidalnog investiranja razmijera nalik onome 2007-me, je nemogucha. Na tom (zaludnom) pohodu ka koti MBI 10057, bitce puno naivnih zrtava, a mrtvi ce biti svi dok kazesh 3.500.
Eto, moj dragi prijatelju, pizdim zato, jer zivim u drzavi u kojoj pored toga shto nema vrhunskog nogometa, nema ni prosjecne burzne trznice.
No, strpljiv sam ti ja! Cetiri godina bez ijednog ispucanog metka, al sa zdravim burznim njuhom, u ponoc ako treba!
;)
Ono sto je sigurno je da ce burza prknuti kad-tad, a fudbal nece nikad:biggrin::biggrin:

Master1
09.01.2011., 23:12
Kolega Oka, puno si pogresio sto nisi usao u 2009-oj. A gresis i sada...

OKA
09.01.2011., 23:23
Kolega Oka, puno si pogresio sto nisi usao u 2009-oj. A gresis i sada...Meni dobro i ovako, sine. Na svaki euro, za ove 4 godine, bondsi su mi donijeli 40 centi, kumulativne, tax free, dobiti!
Priceless!
Kod Mincha ne bi dobio ni kavu sa kroasanom!
Ali, no problemo, samo Vi zakuhajte burzu, sine, eto mene u zadnjim redovima!
:thumbsup:

William O'Neil
09.01.2011., 23:27
Kolega Oka, puno si pogresio sto nisi usao u 2009-oj. A gresis i sada...

Zar ti stvarno mislis da tip koji ne poseduje dionice iz MSE gubi svoje vreme na mojnovac, cita postove i cak aktivno postira i debatira? :confused:

OKA
09.01.2011., 23:37
Zar ti stvarno mislis da tip koji ne poseduje dionice iz MSE gubi svoje vreme na mojnovac, cita postove i cak aktivno postira i debatira? :confused:Sine, meni Novac nikada nije bio "gubljenje vremena". Tu uvijek, pravorijemeno i tocno saznam raspolozenje i broj pacijenata spremnih da izgube svoje zadnje novce na burzi. I u tom kontekstu odlucim gdije cu i shto cu sa bondsima. Refinansirati ili ubaciti malo love na rulet MSE'a!
Zasad, ne vidim cekaonice pune pacijenata i uvjete za double bouble. Eto, bude malo fingeraja sa Grcima u prvome kvartalu i tko je mudar, nije pohotan, bude imao srijece u guzi i na vrijeme proda, bude zaradio 10 - 20%.
Ali, SAMO ONAJ KOJI NA VRIJEME PRODA!!!

grim de witt
10.01.2011., 17:10
Mislim da bi neko od većih malih akcionara sa foruma mogao sutra da se otvori 1.000-2.000 denara i da uzme izvod svih akcionara iz CDHV pa da vidimo ko je prodao/kupio za 5.250.

Samurai Jack
11.01.2011., 18:25
Zelju!
Nazalost, i pored milion zakonskih updatea sa strane vlasti, svakim danom sve vishe je evidentno da je to josh ona stara fukara na kojoj kotiraju firme ciji vlasnici mogu sa daljine kontrolirati cenovno osetljive informacije i raznim sanaderizovanim mahinacijama - dobit, dendu, vlasnicku strukturu i trznu cijenu firme, uopce.
Ponavljam, u takvom okruzju, nema zdravog investiranja.
Opet, ludo je nadati se reprizi piramidalnog investiranja razmijera nalik onome 2007-me. Na tom (zaludnom) pohodu ka koti MBI 10057, bitce puno naivnih zrtava, a mrtvi ce biti svi dok kazesh 3.500.
No, strpljiv sam ti ja! Cetiri godina bez ijednog ispucanog metka, al sa zdravim burznim njuhom, i u ponoc ako zatreba!
;)

RESPECT!

William O'Neil
17.01.2011., 21:52
Beton Skopje

P/B - 0,16
P/E - 16,41
ROE - 1%
ROA - 0,67%
BV - 42.744,00 den.

Last price: 7.000 den

oscar
27.01.2011., 13:07

n3xu5
27.01.2011., 13:26
Book value 42K :eek:

Master1
27.01.2011., 14:25
Besk bi odmah poleteo da nije ove glupe +-10% regulative...:thumbsdow

dimges
27.01.2011., 14:43
Besk bi odmah poleteo da nije ove glupe +-10% regulative...:thumbsdow

nije problem ... 10% je dobro, bilo je kad su stavili 5%

enakor
27.01.2011., 15:06
Uste malku pari vo golemoto grne

http://www.time.mk/read/3cd74fa370/df05afc194/index.html

n3xu5
27.01.2011., 17:54
Mislim da bi neko od većih malih akcionara sa foruma mogao sutra da se otvori 1.000-2.000 denara i da uzme izvod svih akcionara iz CDHV pa da vidimo ko je prodao/kupio za 5.250.

toj sto prodade na 5250 ke go prepoznaete na ulica....kako covek koj celo vreme zvaka nesto....toa mudata si gi jade :biggrin:

BET-MAN
27.01.2011., 18:03
toj sto prodade na 5250 ke go prepoznaete na ulica....kako covek koj celo vreme zvaka nesto....toa mudata si gi jade :biggrin:
Ja stvarno ne znam dali neko uistinu veruje da je tip prodao to za 5.250...
Dajte molim vas...

n3xu5
27.01.2011., 18:31
Ja stvarno ne znam dali neko uistinu veruje da je tip prodao to za 5.250...
Dajte molim vas...

transakcijata e na tolku...nekoj kupil, nekoj prodal...dali se zaebavale jas neznam ama toa e fakt, 5250 bese cenata.

Ako imas podobro objasnuvanje sto bese toa, spodeli go.

BET-MAN
27.01.2011., 19:20
transakcijata e na tolku...nekoj kupil, nekoj prodal...dali se zaebavale jas neznam ama toa e fakt, 5250 bese cenata.

Ako imas podobro objasnuvanje sto bese toa, spodeli go.
J**i ga, to ide nekako ovako (bar prema mojim ubedjenjima),

1. Dogovaraju se dvoje ljudi da jedan drugom (pro)da akcije
2. Cena akcije na berzi odgovara da se transakcija obavi za jos nizu cenu.
3. Dvojica se dogovore koliko realno (za obojicu) vredi akcija
4. Kupac plati prodavcu realnu cenu
5. Obojica prijave nizu cenu preko berze, ostatak je na ruci, pretpostavljam u cash-u
6. Porez na nizu cenu je - bingo!
7. Realnu cenu nikada necemo saznati...

dimges
27.01.2011., 19:35
J**i ga, to ide nekako ovako (bar prema mojim ubedjenjima),

1. Dogovaraju se dvoje ljudi da jedan drugom (pro)da akcije
2. Cena akcije na berzi odgovara da se transakcija obavi za jos nizu cenu.
3. Dvojica se dogovore koliko realno (za obojicu) vredi akcija
4. Kupac plati prodavcu realnu cenu
5. Obojica prijave nizu cenu preko berze, ostatak je na ruci, pretpostavljam u cash-u
6. Porez na nizu cenu je - bingo!
7. Realnu cenu nikada necemo saznati...

da bi prodao/kupio za cenu X, treba da ima ili 10 ( ili 20 dana ?) pasivnost s tom akcijom, ili da je bazna cena s trgovanjem na X+/- 10%..
dogovaranje se radi sa netrgovskim transferom, kompenzacije, pokloni...hipoteke ...ovrha..

BET-MAN
27.01.2011., 20:39
da bi prodao/kupio za cenu X, treba da ima ili 10 ( ili 20 dana ?) pasivnost s tom akcijom, ili da je bazna cena s trgovanjem na X+/- 10%..
dogovaranje se radi sa netrgovskim transferom, kompenzacije, pokloni...hipoteke ...ovrha..
OK, predajem se, ocigledno je da mnozinstvu odgovara da veruje da se neko zahebao, a da je neko uhvatio jack pot. Nazalost, ja u ovoj zemlji u takvo nesto vise ne verujem...

Pozdrav

dimges
27.01.2011., 22:13
OK, predajem se, ocigledno je da mnozinstvu odgovara da veruje da se neko zahebao, a da je neko uhvatio jack pot. Nazalost, ja u ovoj zemlji u takvo nesto vise ne verujem...

Pozdrav

ma ima i toga, ako mislish na druck ili pump, ali to je iz djepa u djep... a uopce ne bi imao nitko potrebe da trguje na burzi a da daje u cash-u neku kompenzaciju... mada je bilo i obratno, ide uposlenik firme sporazumno u mirovinu ili otkaz, a oni mu kompenziraju, kupuju njegove dionice 15-20% skuplje od bazne cjene, a da bi to proshlo rade Block.. mislim da beshe uslov za block
promet 2 miliona denara ?? .. ali tu je kupac firma... inace 2 fizicka lica imaju puno lakshih metoda...

..B.T.W., ova transakcija od 5.250mkd nije na web sajtu MSE/BESK u zadnjih 52 tjedna, to je neki netrgovski transfer ?? ili puno ranije ??

why
01.02.2011., 14:03
rekovme od lev udesen-wolles dokupil

OKA
01.02.2011., 16:37
rekovme od lev udesen-wolles dokupilShtovani kolega Why,
Cijenim po tvojim postovima da si broker, iliti kakav cimbenik u financijskoj industriji Makedonije.
U tom smislu, stvarno me neprijatno iznenadzujesh uporno gurajuchi svoju povrshnu hipotezu da Mincho pretura, sa lijevog u drugi dzeb, dionice omiljenog nam Betona.
Elem, prava je situacija da Mincho ne fingira gimnastiku sa beskdionicama, vech da konsolidira vlasnishtvo nad Betonom.
Tacno se vidi da je jedna od triju Minchovih firmi (WOLLES TRADING CORP) nabavila novih ~4% steaka BESK-a. Pravo je pitanje od koga je on to nabavio? Tko je zauvijek otishao!? Slovenci, hrvati, Shajnoski...!?
Prilog:
http://hv.cdhv.org.mk/5posto.asp?chrMB=05079888&chrMonth=1&chrYear=2011
http://hv.cdhv.org.mk/5posto.asp?chrMB=05079888&chrMonth=2&chrYear=2011

BET-MAN
01.02.2011., 17:02
Shtovani kolega Why,
Cijenim po tvojim postovima da si broker, iliti kakav cimbenik u financijskoj industriji Makedonije.
U tom smislu, stvarno me neprijatno iznenadzujesh uporno gurajuchi svoju povrshnu hipotezu da Mincho pretura, sa lijevog u drugi dzeb, dionice omiljenog nam Betona.
Elem, prava je situacija da Mincho ne fingira gimnastiku sa beskdionicama, vech da konsolidira vlasnishtvo nad Betonom.
Tacno se vidi da je jedna od triju Minchovih firmi (WOLLES TRADING CORP) nabavila novih ~4% steaka BESK-a. Pravo je pitanje od koga je on to nabavio? Tko je zauvijek otishao!? Slovenci, hrvati, Shajnoski...!?
Prilog:
Ja sam sada jos vise siguran da je onaj koji je otisao, uzeo vise od tih mizernih 5.250 po dionici...

OKA
01.02.2011., 17:18
Ja sam sada jos vise siguran da je onaj koji je otisao, uzeo vise od tih mizernih 5.250 po dionici...Nebitno koliko je on, ili oni, uzeo! Koliko moze mali dionicar uzeti? Mincova je namjera sa aviona vidljiva! Konsolidacija vlasnishtva ka ~75%. Plus jedna dionica.

why
01.02.2011., 17:58
Shtovani kolega Why,
Prilog:

Vasa Visosti!
1. ako e od lev u desen dzeb ko stil sto prefrli na panama, nisto ne menja za sitnite akcioneri
2. ako ne e od lev u desen, tuku realno kupuvanje od edikojsi, toa znaci pomal free float, sto e dobro za rastot na akcijata(pomalku akcii=pomalku moznosti nekoj da istura do 5.250 za da uparici i da im go sobira na kupcite keshot, kako sto vikas ti, sto go pozajmile od prijatelite.
A dali i zosto mu treba 75% plus edna isto e prasanje. Radi upravuvanje ne mu treba, radi akcionerski sobranija nema gajle, edino ako saka da napravi pandan na fakom preku koj ke isplaka nekogas dividenda, pa sega pravi squeeze-out!!! Firmata e de facto prezemena, eve kazete vie sto ke se smeni na dobro ili loso ako ima 75% plus edna akcija?

William O'Neil
01.02.2011., 23:46
Nebitno koliko je on, ili oni, uzeo! Koliko moze mali dionicar uzeti? Mincova je namjera sa aviona vidljiva! Konsolidacija vlasnishtva ka ~75%. Plus jedna dionica.

neka share-uva nekoj nova akcionerska kniga, da vidime kakva e sostojbata.

William O'Neil
09.03.2011., 00:11
Dobivka za 2010 pogolema za 66% vo odnos na 2009, i toa nikoj ne go komentira?:confused::eek:

Vo isto vreme, Granit belezi pad na dobivkata za 19% vo odnos na 2009...pa i toa nikoj ne go komentira? :confused:

Ama zatoa METC e top tema na forumov... :thumbsdow

bosko007
09.03.2011., 12:54
Dobivka za 2010 pogolema za 66% vo odnos na 2009, i toa nikoj ne go komentira?:confused::eek:

Vo isto vreme, Granit belezi pad na dobivkata za 19% vo odnos na 2009...pa i toa nikoj ne go komentira? :confused:

Ke ima i za soncogled dosega imase samo za semki.
Sto da se komentira? Zalosno e. Mizerijata trae so godini. 100% da imaa rast na dobivka, pak kje bese smesno.

Jumbo
09.03.2011., 13:20
Dobivka za 2010 pogolema za 66% vo odnos na 2009, i toa nikoj ne go komentira?

Nemoj poslje reći da si sam nisi kriv....

Uz takav rast dobiti P/E Betona je 16, uz takav pad dobiti Granita P/E je 6,5

:citaj: :pljesak:

William O'Neil
13.03.2011., 22:24
Nemoj poslje reći da si sam nisi kriv....

Uz takav rast dobiti P/E Betona je 16, uz takav pad dobiti Granita P/E je 6,5

:citaj: :pljesak:

Imas pravo, BESK sucks :thumbsdow

Ljudi prodajte BESK (ja cu da vam otkupim dionice) i kupujte Komuna :biggrin:

balkan*star
14.03.2011., 17:21
Besk me je veoma pozitivno iznenadio jer vidim da ima volje da se prikaze vecu dobit. p/b=0.2 Dovoljno je samo da prikaze recimo upola profita od granita i p/e bice 2.6 :)
Prihod mu je 2.2miljardi denara..

William O'Neil
14.04.2011., 22:12
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=4131110247&id=20&setIzdanie=22256

dimges
14.04.2011., 23:11
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=4131110247&id=20&setIzdanie=22256

ja mislam ako veke go prodavaat plostad so se konjanikot, Filip II da go prodadat so se fk vardar, moze vrdar i kako poklon, ke se najde nekoj grk da go kupi..

red max
11.05.2011., 14:50
Ova Betonjara je sve bolja i bolja...:)
Nekako mi je draži GRNT ali morat ću i ovoga malo...

dimges
12.05.2011., 09:59
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=32E9387C312E8E47BE7BD3286A3B135F :p:

why
18.05.2011., 13:29
49.104.000 denari za otkup na sopstveni akcii/5.456 akcii(10% od vkupen broj)=9.000 denari cena po akcija. precizno izracunale

ПРЕДЛОГ

Врз основа на член 383 став 1 точка 2 и 384 став 2 точка 2 И 483 од ЗТД и членовите 45 став 2 точка 2, член 66 став 1 алинеја 11 и член 97 од Статутот на ДГ Бетон АД Скопје, Одборот на директори на седницата одржана на 11.05.2011 година со 5 гласа ЗА, ниеден ПРОТИВ и ниеден ВОЗДРЖАН ја донесе следната:

О Д Л У К А
за распределување на добивката

Член 1
Добивката остварена од работењето на ДГ Бетон АД Скопје во текот на 2010 година во износ од 30.975.819,00 денари се распределува на следниот начин:

• Дивиденда за ПИОМ 739.331,00
• Резервен фонд 4.646.373,00
• Акумулирана добивка 25.590.115,00

ВКУПНО 30.975.819,00

Член 2
Од акумулираната добивка од минатите години остварена од работењето заклучно со 31.12.2008 година во износ од 198.756.759,00 денари, дел во износ од 49.104.000,00 денари се издвојува во резервен фонд за купување на сопствени акции.
Остатокот во износ од 149.652.759,00 денари останува како акумулирана добивка од минати години.

Член 3
Данок на добивка од дивиденда за ПИОМ во износ од 81.703,00 денари издвоен во 2009 година, се распределува во акумулирана добивка.

Член 4

Оваа Предлог Одлука да се достави до Собранието на акционери на ДГ Бетон АД Скопје на усвојување.

Член 5

Оваа одлука влегува во сила со денот на донесувањето.

ОДБОР НА ДИРЕКТОРИ,

Претседател,

Минчо Јорданов

why
18.05.2011., 13:31
ПРЕДЛОГ

Врз основа на член 333 од Законот за трговските друштва и членовите 65 и 66 од Статутот на ДГ Бетон АД Скопје, Одборот на директори на седницата одржана на 11.05.2011 година со 5 гласа ЗА, ниеден ПРОТИВ и ниеден ВОЗДРЖАН ја донесе следната:

ОДЛУКА
за стекнување на сопствени акции со откуп

Член 1
Се одобрува стекнување на сопствени акции со откуп.
Стекнатите акции со откуп не можат да бидат повеќе од десетина од основната главнина на Друштвото, заедно со сопствените акции што Друштвото ги има стекнато претходно, односно не повеќе од 5456 акции.

Член 2
Откупот на акциите од член 1 на оваа одлука ќе се изврши во време коешто не може да биде подолго од 12 месеци од денот на донесувањето на оваа одлука.

Член 3
Противвредноста којашто може да се плати за откуп на сопствените акции од членот 1 од оваа одлука ќе се утврдува спрема движењето на пазарната цена акциите на Бетон АД Скопје на Македонската Берза, како и во зависност од понуда и побарувачка на акциите, а ќе се исплати од сопствената сметка.
Се утврдува минималната цена по која ќе се врши откупот на сопствените акции во износ од 6.000,00 денари и максималната цена од 9.000,00 денари за една акција.

Член 4
Купувањето на акциите од член 1 од оваа одлука ќе се врши со средствата издвоени во резервниот фонд за купување на сопствени на акции.

Член 5
Се овластува Одборот на директори да донесе Одлука за назначување на лице овластено во име на Друштвото да ги превзема и врши сите потребни активности околу откупот на сопстевните акции.

Член 6
Оваа Одлука да се достави до Собранието на акционери на ДГ Бетон АД Скопје на усвојување.

Член 7
Оваа одлука влегува во сила со денот на донесувањето.

ОДБОР НА ДИРЕКТОРИ,

Претседател,

Минчо Јорданов

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?docID=28290

OKA
18.05.2011., 13:54
WHY, komentar na Odluke!?

why
18.05.2011., 14:03
...ima se para, ima se scim!

na 31.12.2010 beton imal 8 m evra na smetka!!! znaci pari ima! jas edno vreme mislev deka ke stane beton ko fakom, legalno da pocne da isplaka dividenda, mozda posle ovoj squeese out ke ima poveke sansi za takva razvrska.
sobranieto e na 03.06.2011, skoro pred izbori.
motiv ne bi bil diganje na indeks radi politicki celi-IZBORI, posto ke nema mnogu vreme, znaeme deka e skonter, nema odma da odi na 9000, ke proba prvo ponisko da kupi nesto?

OKA
18.05.2011., 14:17
...ima se para, ima se scim!
na 31.12.2010 beton imal 8 m evra na smetka!!! znaci pari ima! jas edno vreme mislev deka ke stane beton ko fakom, legalno da pocne da isplaka dividenda, mozda posle ovoj squeese out ke ima poveke sansi za takva razvrska.
sobranieto e na 03.06.2011, skoro pred izbori.
motiv ne bi bil diganje na indeks radi politicki celi-IZBORI, posto ke nema mnogu vreme, znaeme deka e skonter, nema odma da odi na 9000, ke proba prvo ponisko da kupi nesto?Garant nece Mincho placati vishe od 100-120 eura/per share, na slobodnom trgu. Odluka je po meni namenjena za "shishanje" raznih, domachih i ino, "margin call-ova".
Prije ce on likvidu bacati na, recimo akciju "lopovljenja" kakvog now how-a, ili tehnologiju izrade, recimo fontana. No nekome dati i jedan euro vishe no shto mora! Skonter, hahahah, prava rijech!

dimges
18.05.2011., 20:03
Garant nece Mincho placati vishe od 100-120 eura/per share, na slobodnom trgu. Odluka je po meni namenjena za "shishanje" raznih, domachih i ino, "margin call-ova".
Prije ce on likvidu bacati na, recimo akciju "lopovljenja" kakvog now how-a, ili tehnologiju izrade, recimo fontana. No nekome dati i jedan euro vishe no shto mora! Skonter, hahahah, prava rijech!
mora da soceka da vidi koj ke dobie izbori, da ne mu dojde za badijala da mora da rusi, i toa kosta..:biggrin:

why
31.05.2011., 22:50
7.850

koga ja objavija predlog-odlukata bese 7.200.

sepak od 7.850 do 9000 ima uste 15%, KOLKU SHTO KE ZARABOTIZH AKO TRI GODINI TI SEDAT PARITE U BANKA ILI OBVRZNICI

William O'Neil
31.05.2011., 23:36
7.850

koga ja objavija predlog-odlukata bese 7.200.

sepak od 7.850 do 9000 ima uste 15%, KOLKU SHTO KE ZARABOTIZH AKO TRI GODINI TI SEDAT PARITE U BANKA ILI OBVRZNICI

Odlicna aktivnost vo tek na Maj (262 kom, 10,5% rast, se trguvale 14 od 20 dena vo Maj...). Za nelikvidna akcija kakva sto e BESK, mora da se priznae deka ova e odlicno :)

Бетон Скопје 255.65 EUR 7.850,00 7.100,00 7.100,00 7.850,00 42 1.907.098,00 262

William O'Neil
31.05.2011., 23:45
Ili uste podobro, YTD 2011:

Бетон Скопје 255.65 EUR 8.580,00 6.501,00 7.850,00 137 17.313.618,00 2.961 58

2961 kom (5,5% od total shares), 280K EUR turnover, 20,75% rast, 58 dena od 99 rabotni... :thumbsup: sto bi rekol eden forumas, pravi dragulj :cool:

why, proveri vo banka kolku e kamata za orocen depozit na 6 meseci, vo eur...i posle vidi go pogore procentot sto BESK go napravi za 6 meseci od 2011 :)

Berzata e vo apatija :confused: citav eden tekst vo Dnevnik pred nekoe vreme, so vakov naslov :biggrin:

William O'Neil
31.05.2011., 23:49
Ili uste podobro, YTD 2011:

Бетон Скопје 255.65 EUR 8.580,00 6.501,00 7.850,00 137 17.313.618,00 2.961 58

2961 kom (5,5% od total shares), 280K EUR turnover, 20,75% rast, 58 dena od 99 rabotni... :thumbsup: sto bi rekol eden forumas, pravi dragulj :cool:

why, proveri vo banka kolku e kamata za orocen depozit na 6 meseci, vo eur...i posle vidi go pogore procentot sto BESK go napravi za 6 meseci od 2011 :)

"Berzata e vo apatija" :confused: citav eden tekst vo Dnevnik pred nekoe vreme, so vakov naslov :biggrin

why
06.06.2011., 15:05
donesena odlukata za steknuvanje na sopstveni akcii so otkup

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=28652

why
06.06.2011., 15:06
Predmet: Izvestuvawe

Po~ituvani,

Ve izvestuvame deka DG Beton AD Skopje sklu~i Dogovor so Grad Skopje vo vkupna vrednost so vklu~en DDV od 1.041.350.000,00 denari.

Predmet na ovoj Dogovor e izgradba na objekt Gradska Ku}a

DG BETON AD SKOPJE

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=28660

"bik"
07.06.2011., 15:03
http://www.bik.mk/analiza-mse/beton-za-nedaj-bozhe-bi-platil-49-milioni-denari-za-10-od-svoite-akcii

Bubastys
09.06.2011., 08:13
Ne znam koi se ovie strucnjaci ama istresle edno cudo gluposti. Otkup na sopstveni akcii ne e nisto drugo tuku alternativa na delenje dividenda, pribidejki so toa se a/zgolemuva pobaruvackata za akciite b/namaluva free float obete vodat kon zgolemuvanje na cenata na akciite i zarabotka na akcionerite preku kapitalna dobivka. Cista klasika, samo nekoj treba da go procita. Zosto otkup a ne dividenda? Zatoa sto a/odanocucanjeto na kapitalna dobivka e pomalo b/zgolemenata cena na akciite stiti od neprijatelsko prevzemanje. Top poteg na menagmentot, licno sum moshne prijatno iznenaden.

why
09.06.2011., 09:05
Одбројувањето почна, кој ќе ги лапне „Чебрен“ и „Галиште“

Инаку, покрај ЕВН и ППЦ, во претквалификациска трка за двете централите се и австриската „Штрабаг“, италијанската „Едисон“, чешката „Енерго про“, британската „АЕС електрик“, кинескиот конзорциум ЦВЕ и ЦТГПЦ, индиско-корејскиот „Ланцо и Комипо и КХНП“, корејскиот „Косеп и Даелим индустријал“ и австриско-исландскиот конзорциум „Пор и Ландсвиркјун“.

ХЕЦ „Чебрен“ и „Галиште“ треба да се градат на Црна Река, според принципот на јавно приватно партнерство со државната ЕЛЕМ, која ќе остане сопственик на постојната ХЕЦ „Тиквеш“. Според првични пресметки на Владата, проектот тежи 540 милиони евра, а пазарната цена ќе се утврдува дополнително и таа ќе биде значително повисока. Кога ќе се реализира, се цени дека ова ќе биде најголемата инвестиција во земјава.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B191F1C29A5A9F49923B9B55D05149F2

neko mora ovo i da izgradi...

why
15.06.2011., 13:42
„Бетон“ си обезбеди 25,8 милиони евра за 4 објекти од „Скопје 2014“

Објавено: пред 1 час |
Прочитано: 40 |
Печати |

http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/06/15/FFB7172719C8DC4BB48072E929461F73.jpg http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/06/15/most_oko_i_kameni.jpg http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/06/15/14765248A0FAA7449FDFD2F9979F226D.jpg http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/06/15/plostad karposovo vostanie.jpg

Друштвото за градежништво ДГ „Бетон“ АД, Скопје во три одвоени писма, а во склад со правилата за котација, ја извести Македонската берза за хартии од вредност за склучување на три договори со Општината Центар кои се однесуваат на објекти од проектот „Скопје 2014“ со вкупна вредност од 548,44 милиони денари (8,918 милиони евра).

Компанијата за Општина Центар ќе гради спомен обележје на Паднатите херои на Македонија, кое според одлуката на Советот на Општината од ноември 2008 година треба да биде подигнато во паркот „Жена Борец“, во вкупен износ од 108,45 милиони денари (1,763 милиони евра),

Следен проект е изградба на комплекс Карпошово востание, односно плоштад Карпошово востание, кој треба да се гради од левата страна на Вардар, на просторот пред црквата Свети Димитрија. Таму е предвиден е комплекс од фонтани, како и споменик на војводата Карпош, поставен во февруари годинава. За други дополнителни содржини на новиот плоштад, од општината се уште не даваат никакви информации, а општината досега не ја соопшти ни цената на чинење. Да не беше обврската на Бетон договорите над извесна сума да мора да ги пријавува до берзата, проектот ќе беше изграден, а јавноста можеби никогаш немаше да дозне колку тој чини. Како што и не знаеме точно што ќе се гради на овој плоштад, иако веќе е избрана и компанијата која треба да го гради.

Цената на проектот е во износ од 297,36 милиони денари (4,835 милиони евра), но не е познато дали во оваа сума е вклучено и леењето на споменикот на Карпош кој чини околу 650.000 евра. Споменикот е излеан во бронза и висок е 5 метри, а војводата Карпош е качен на коњ. Заедно со постаментот, споменикот е висок 8,5 метри. На постаментот има релјефи од бронза со површина од 10 квадрати. Овој споменик е излеан во скопската леарница РЖ Институт.

Третиот проект се однесува на на изградба на објект пешачки мост на реката Вардар, или попознат како мостот „Око“, кој ќе се наоѓа непосредно до Камениот мост со по една фонтана од двете страни, чија договорна вредност изнесува 142,63 милиони денари (2,319 милиони евра). И овде е нејасно зошто дури сега се известува за овој договор, иако градежните работи околу изградбата на мостот се почнати од поодамна.

Известувањата за овие три договори со општина Центар на „Бетон“ пристигнуваат непосредно по минатонеделното, кога компанијата ја извести берзата за склучен договор, овојпат со Градот Скопје, за изградба на објектот Градска куќа, која ќе се наоѓа под Калето, точно наспроти зградата на Владата од другата страна на Вардар, до постоечкиот објект на царината. Овој објект е најскап и неговата вредност изнесува 1,041 милијарди денари (16,933 милиони евра).

Сите цени се со вклучен ДДВ, а пресметките во евра се направени по курс од 61,5 денари за едно евро. Компанијата во своите штури соопштенија по правило не изнесува никакви подробности во однос на роковите, ангажираните подизведувачи, авторите на архитектонските проекти и слично.

Во секој случај, само со овие четири договори, потпишани во период од две недели „Бетон“ обезбеди зделки во износ од 1,59 милијарди денари или 25,845 милиони евра.

Покрај ова, интересна е употребената терминологија за објектот „Паднатите херои на Македонија“ за кого „Бетон“ го употребува изразот „спомен обележје“, иако станува збор за масивен споменик со вредност од над 1,7 милиони евра. Имено, според законот, овој објект не смее да се нарекува „споменик“ во службена комуникација зашто споменици смеат да бидат нарекувани објекти што како такви се одобрени и изгласани исклучиво од Собранието на Република Македонија, нешто што не е случај со ниеден од објектите во рамките на проектот „Скопје 2014“ па дури ни со оној на Александар Македонски, чии делови пристигнаа вчера и кој и покрај фактот што ќе биде најголем споменик од метал во земјава, во службена комуникација ќе мора да биде именуван „спомен обележје.“

http://www.time.mk/read/ed242e6b66/0695397a46/index.html

Titan
16.06.2011., 22:43
Intresantna situacija 56000dena ili x2 od booka istoriski max. = na danasnje projekte, a oni koji najvise vole ovu tvrtkicu nema ih nikuda da malo opere zube da nas zabavljaju matemtikom. Promenila se klima niko ni je vjerovao da uz pomoc granitove mehanizacje moze se nesto slicne.

William O'Neil
19.07.2011., 18:18
19.07.2011 MSE

BESK 400 dionice @ 7.300 MKD (2.92M MKD / 47K EUR)

Sta se desilo? Ko je prodao/kupio ovaj blok?

Ako ima neko info, spodjelite s ostalim...

red max
19.07.2011., 18:40
19.07.2011 MSE

I na MTUR prije neki dan veliki promet,netko u ovoj ljetnoj monotoniji tiho kupuje veće količine.:confused:

Anastasija
20.07.2011., 09:06
19.07.2011 MSE

Kupuvac Beton so otkup na sopstveni akcii.
Sakat da ja zastitat cenata iako mislam deka nema\ozat.Da se razbereme ne se raboti za nekvalitetna akcija tuku za nelikvidnost nema kes nikade ,a odime na poloso.
p.s.
Poseduvam BESK

William O'Neil
21.07.2011., 18:13
Kupuvac Beton so otkup na sopstveni akcii.
Sakat da ja zastitat cenata iako mislam deka nema\ozat.Da se razbereme ne se raboti za nekvalitetna akcija tuku za nelikvidnost nema kes nikade ,a odime na poloso.
p.s.
Poseduvam BESK

A koj e prodavacot?

William O'Neil
08.08.2011., 22:00
Veruvale ili ne, edinstven dobitnik denes :biggrin:

BESK +0,45%

n3xu5
08.08.2011., 22:48
Veruvale ili ne, edinstven dobitnik denes :biggrin:

BESK +0,45%

ne veruvam.

utre site up, Beton down...

poentata e....zaglaveni sme vo event horizon narecen MSE i nema ni napred ni nazad :biggrin:

:rolleyes:

Bubastys
09.08.2011., 07:05
Za BESK bar znamo da ne moze pasti ispod 6000 MKD. Uteshno

William O'Neil
26.09.2011., 22:45
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=29403

Dopisite +880K EUR na konto "BESK" :biggrin:

dirty old man
26.09.2011., 23:31
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=29403

Dopisite +880K EUR na konto "BESK" :biggrin:

Misliš, na Minčov konto. Isto važi i za RŽ Institut.

William O'Neil
26.09.2011., 23:55
Misliš, na Minčov konto. Isto važi i za RŽ Institut.

Da, u pravo si, Minčov konto.

Mi ostali mali akcioneri cekamo bolji dani :biggrin:

red max
26.10.2011., 14:55
Novi posao za Beton:

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=29516

William O'Neil
26.10.2011., 18:23
Novi posao za Beton:

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=29516

To u prevodu znaci da BESK sutra ide u red zone.:(

red max
26.10.2011., 19:58
To u prevodu znaci da BESK sutra ide u red zone.:(

Vjerojatno,gore neće sigurno,posao nije ni tako mali 5M eura,ali i da je 50M bilo bi isto.
Kad već dionice neće gore najbolje bi bilo da roknu čim više,glavno da se dobro radi a rast će već doći jednog dana...
Danas Viadukt izbacio izvještaj,pozitivan 3Q ali i dalje je godišnji gubitak od 30M kuna,unatoč tome bio je rast od 7%.
A ovi građevinari u MK,koji su puno atraktivniji,kao da su zabetonirani.
Čudo od Burze!:)

Jumbo
26.10.2011., 20:46
A ovi građevinari u MK,koji su puno atraktivniji,kao da su zabetonirani.
)

A šta si ti očekivao da će se zagranitirati ili zaingrati :biggrin:

William O'Neil
26.10.2011., 21:48
Mali reminder, na koje su cjene vrsili otkup vlastite dionice :)

A, tek pa na koju cjenu je Minco kupio firmu od Azmanova....;)

William O'Neil
31.10.2011., 19:56
Mali reminder, na koje su cjene vrsili otkup vlastite dionice :)

A, tek pa na koju cjenu je Minco kupio firmu od Azmanova....;)

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?MK&docID=29644

Vec su u Q3Y2011 nadmasili profit iz Y2010, za ~10%. :thumbsup:

Titan
23.11.2011., 14:51
Mislio gde bi ovo islo dal na besk ili grnt topic.

Grnt uzima Besk na onaj mega natjecaj 280m. Nateralo me malo da pogledam bilance Besk i za ocekuivanje ja da ce nagurat 50m eura Sale ako ne sam ondak opet uz pomoc grnt+neka dr. firma iz regije. Grnt je vec u fazi da predze 100m do kraja godine bez konsolid. Sada sa oboje je vec mozda nadmasena brojka jer zahtev EBR bi glasio u $ . Malo pesimizna :biggrin: mozda i kao podizvodzaci, ali kaze vlada se bori uz nas, selekcija kandidata radi vlado-a:biggrin:.

neznam za besk ali grnt ovaj projekat je vise znacajan da prinudi mega tvrtke na akvicizij i positgne zelenu cjenu, pre nego sto sljede ostale mega projekata.

Iz prilozenih tekst
http://kapital.com.mk/MK/makedonija/76641/doagjaat_dobri_denovi_za_gradezhnishtvoto!.aspx

red max
23.11.2011., 15:39
Mislio gde bi ovo islo dal na besk ili grnt topic.

Grnt uzima Besk na onaj mega natjecaj 280m. Nateralo me malo da pogledam bilance Besk i za ocekuivanje ja da ce nagurat 50m eura Sale ako ne sam ondak opet uz pomoc grnt+neka dr. firma iz regije. Grnt je vec u fazi da predze 100m do kraja godine bez konsolid. Sada sa oboje je vec mozda nadmasena brojka jer zahtev EBR bi glasio u $ . Malo pesimizna :biggrin: mozda i kao podizvodzaci, ali kaze vlada se bori uz nas, selekcija kandidata radi vlado-a:biggrin:.

neznam za besk ali grnt ovaj projekat je vise znacajan da prinudi mega tvrtke na akvicizij i positgne zelenu cjenu, pre nego sto sljede ostale mega projekata.

Iz prilozenih tekst
http://kapital.com.mk/MK/makedonija/76641/doagjaat_dobri_denovi_za_gradezhnishtvoto!.aspx

Politiku čine pregovaranja a posebno kompromis,domaći građevinari neće sigurno dobiti cijeli projekt.Tako da se kladim na to da će dobiti dio posla,ako projekt bude podijeljen na dva,tri dijela kao što piše u tekstu.To bi bilo više nego dobro za BESK i GRNT.

Titan
23.11.2011., 16:51
1. Natjecaj ce bidi ponisten bar par puta. To je prosek ove vlade. Update: lokalne novie pisu danas da je odgovorni Ministar u kumstvo sa gradze. tajkunima. Mislim da je danasnji fokus.
2. Zec lezi u ovome , Затоа, треба да се почитува законот, според кој главниот изведувач на подизведувачот може да му отстапи максимум 40% од работат". Ovaj uslov je van pameti u bilo kojim natjecajem sto sam ja video. Nece ni Vinci nit Strabag vuci mehnizacij, kamenje i pjesak iz austrije da radi na put u MK. Fizicki je neizvodljivo i ovaj star vuk dobro zna sta prica, I da ce ucjenivat EBRD i gigante dok im se racun ne isplati.
3. Strabak je podigao tenderskih dokumentacij u zadnjih 6 mjeseca za radove u MK u vrednost od 780 m eura(do sada) i jos jedan sljedi od 81m eura, za 2012 tek pocinje u Febr.2012... Ovde ne racunam onaj joint sa grnt koji su ostavili za naredne godine. Sve dalje kade se ima tacka 2. u pamet je logika, ili zelja sizofrenije.

19. Deadline for submission of tenders
6 December 2011 before 12:00 Central European Time.
Ministry of Finance – Central Financing and Contracting Department (CFCD)
Str. Mito Hadzivasilev Jasmin bb
Skopje 1000

Economic and financial capacity of candidate:
· Their total average annual turnover for construction works over the last 3 financial years (2007, 2008 and 2009) is at least 150,000,000 Euro.
· The tenderer must have access to sufficient credit and other financial facilities to cover the required cash flow for the duration of the contract. In any case, the amount of credit available must exceed the equivalent of 30,000,000 Euro. The credit amounts in Euro must be provided by recognized banks and must be designated specifically for the project.
Technical and professional capacity of candidate:
· It must have executed within the last 5 years period 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 (provisional or final acceptance has been issued, or equivalent certificates issued by Employers, Contracting Authorities, Clients or Engineer proving the execution of works), at least:
-one completed contract of 250M€ for construction of motorway or one ongoing contract with a certified value of 250M€ whose completion is at least, 60% .
-two completed double tube motorway tunnels whose length is more than 500 m long; (Tunneling method of the referenced experiences should be closely similar to the one of the project: excavation by drilling, blasting and backhoe)
-three completed bridges whose length is more than 300m long.
· The Contracting Authority reserves the right to request references from the beneficiary/ies and/or bidders of the completed projects listed by the candidate in its application form. The candidate should be ready to submit such reference.
· The Tenderer, whether it is a sole tenderer or a consortium, must carry out at least 70% of the contract works by its own resources. This means that it must have the equipment, materials, human and financial resources necessary to be able to carry out that percentage of the contract.
· The Project Manager must have at least 15 years and all other key personnel at least 10 years of appropriate experience and proven qualifications relevant to works of a similar nature to this project.

William O'Neil
29.11.2011., 00:02
:)

William O'Neil
29.11.2011., 00:14
2. Zec lezi u ovome , Затоа, треба да се почитува законот, според кој главниот изведувач на подизведувачот може да му отстапи максимум 40% од работат". Ovaj uslov je van pameti u bilo kojim natjecajem sto sam ja video. Nece ni Vinci nit Strabag vuci mehnizacij, kamenje i pjesak iz austrije da radi na put u MK. Fizicki je neizvodljivo i ovaj star vuk dobro zna sta prica, I da ce ucjenivat EBRD i gigante dok im se racun ne isplati.
3. Strabak je podigao tenderskih dokumentacij u zadnjih 6 mjeseca za radove u MK u vrednost od 780 m eura(do sada) i jos jedan sljedi od 81m eura, za 2012 tek pocinje u Febr.2012... Ovde ne racunam onaj joint sa grnt koji su ostavili za naredne godine. Sve dalje kade se ima tacka 2. u pamet je logika, ili zelja sizofrenije.

· The Tenderer, whether it is a sole tenderer or a consortium, must carry out at least 70% of the contract works by its own resources. This means that it must have the equipment, materials, human and financial resources necessary to be able to carry out that percentage of the contract.

Ne morace da vuce mehanizaciju, kamen i pjesak iz Austriju, sve to ima i u Makedonije. Stranski izvodjac napravice konzorcium sa Granit i Beton i tako zadovoliti zakon i ovaj uvjet od tendera. EBRD odradice strani partner, nasi prerodbenici svoji milenici....za provizuju, naravno :)
Slazem se da se nece zavrsiti tender u Decembru; prolongirat ce se za sledece godine, valjda do prolet. Projekt je seriozan i dugo vreme spreman, novac je obezbedjen, ali provizije jos nisu dogovorene :)
Kako i da je, dobra stvar je da svi imamo nekakav benefit od projekt autoput Demir Kapija-Smokvica. To je najbitno! :thumbsup:

bonbona
21.02.2012., 16:13
Da ne slucajno Besk otide vo stecaj :confused: :biggrin:

William O'Neil
21.02.2012., 21:01
Da ne slucajno Besk otide vo stecaj :confused: :biggrin:

propala firma :biggrin:

zoraxe
22.05.2012., 12:26
Nista od dende .... idioti

:furious::thumbsdow

Titan
22.05.2012., 13:53
Nista od dende .... idioti

:furious::thumbsdow

polako, firmata ti omogucila potencijalni eps od xxxxden i vanredni prihodi od 2mild a ti opalis po njima idiote zasto su objavili 30m dobit i nema dende .Ne razumem

zoraxe
22.05.2012., 15:19
"potencijalni"... veoma bitna rec u tvom postu :)

Kako mozes da ne razumes... svaka akcija koja mi ne da dendu je za mene protraceno vreme i novac... mogao sam pare u banku, pa da uzmem min 7% na kamatu. Ovako, nista, nula povratak.

A price o tome sta ce biti, potencijali... kao denda iduce godine ce biti duplo jaca jeli? Ne verujem ja u to ...

Titan
22.05.2012., 17:25
U pravu. Neznam zasto si dosad ovo gjubre drzao jer nikad nije dendu producirala.

Mincu je danocna uprava usla u anus prosle nedelje i tamo kampuje vec 11 dan, ako ove ne, ondak prosle bilance do maks fingirao. Pa mozda ti uprava nesto pokloni.

BET-MAN
22.05.2012., 17:57
Jbt, sa toliko insajdera nije ni cudo da je MSE u ovakvom st(R)anju!

zoraxe
22.05.2012., 18:04
Nisam ja u ovom "brodu" druze. Ono je samo bila reakcija na raspodelu dobiti. Stvarno ne znam kako svi ocekuju da ce MSE ici gore, da ce pare doci, ako nema nikakvog povratka (dividenda). U uslovima kad se za dendu odvaja 0%, sve se snosi na ocekivanje da ce cena da rasne ... A cena nece da rasne ako malo ljudi kupuju. A malo kupuju zato sto im je povratak sredstva nesiguran ...

Ovo je samo moje tumacenje ulaganja novca. Ne trazim da se svi sloze i ne kazem da sam u pravu ... pozz

Master1
07.11.2012., 11:21
Ovaj BESK postaje sve interesantniji. Kao da se preporodio. Ko bi rekao...

bonbona
07.11.2012., 12:43
Ovaj BESK postaje sve interesantniji. Kao da se preporodio. Ko bi rekao...

????????????????????????????????? Nikogas i ne umrel !

Bubastys
07.11.2012., 12:47
Nisam nesto odushevljen. Cini mi se da previshe presipaju iz shupljeg u prazno, tj. Prvo prikazu prihod, pa onda prikazu nenaplacene fakture i otpishu deo prihoda, pa stave to u rashode, i suma sumarum status quo.

Konkretno, za 2011 su imali oko 114M otpisanih potrazivanja. Da bude josh nezgodnije, imaju josh 400M koji nije cudo da treba da budu otpisani u narednim godinama. Kad misle to napraviti, vidjet cemo. Samo znam da licno nema shansi da ovde udjem sve dok se ta dubioza ne rascisti.

Titan
07.11.2012., 13:19
Jel vi pricate za BESK ili onaj stipski koga vec spremili za inostranstvo.:biggrin:

Master1
07.11.2012., 14:31
Ne bi me cudilo da oba odu u paket.

Master1
07.11.2012., 14:34
????????????????????????????????? Nikogas i ne umrel !

Za mene odamna bese umren...Skopje 2014 go ozivea. Ako uspee se da naplati, ima sansi da bide top firma.

Master1
07.11.2012., 14:35
Nisam nesto odushevljen. Cini mi se da previshe presipaju iz shupljeg u prazno, tj. Prvo prikazu prihod, pa onda prikazu nenaplacene fakture i otpishu deo prihoda, pa stave to u rashode, i suma sumarum status quo.

Konkretno, za 2011 su imali oko 114M otpisanih potrazivanja. Da bude josh nezgodnije, imaju josh 400M koji nije cudo da treba da budu otpisani u narednim godinama. Kad misle to napraviti, vidjet cemo. Samo znam da licno nema shansi da ovde udjem sve dok se ta dubioza ne rascisti.

To sto oni rade, to je tipicno balkansko "menadziranje".:p:

bonbona
07.12.2012., 16:15
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=31137

Koj kogo tuka %BE- :) Firma so kapitalizacija od odvaj nesto nad 3 milioncinja ,samo za edna rabota zema 13 milioncinja :)
ps.Utre cekajte go besk na 2800 denari :biggrin::eek:

nachmish
07.12.2012., 16:36
Utre e sabota be sine ...

n3xu5
07.12.2012., 20:33
Utre e sabota be sine ...

i toa nerabotna, ...praznik!!! ;)

bonbona
08.12.2012., 00:19
Ma zae@avate,vidi vidi koj previd -navistina sabota I toa drzavnicka :)
Epa aj srecen Sv.Kliment -Besk kaj I da e ce si dojde,verojatno nema kao na startot 600-1300 denari :)

bonbona
10.12.2012., 15:00
Mozevte da pustite bar 10-vaka go fati covekov pak celi 4 :)

Master1
18.01.2013., 11:27
Lijepo je vidjeti solidne kolicine BESK-a na ovoj cijeni na prodaji.

3.600,00 110

Trenutna kapitalizacija BESK-a, nesto iznad 3 mil. eura...Toliko vredi samo hotel u Ohridu koji imaju...:thumbsup:

Master1
18.01.2013., 11:33
...ili recimo par "manjih" poslova koji su dobili zadnjih mjeseci... Najbolje je to sto ce drzava isplatiti sve svoje zaostale dugove kompanijama do kraja drugog mjeseca ove godine. Gradjevinari trenutno imaju najveca potrazivanja od drzave...

Master1
22.01.2013., 11:46
Jos par minuta i ode zadnja prilika za kupovinu ispod 4.000,00

Kupci:
Количина Цена
100 3.600,00

Prodavac:
Цена Количина
3.600,00 107

Master1
22.01.2013., 11:56
Guzva pred golom :)

Количина Цена
20 3.615,00
35 3.611,00
100 3.610,00
34 3.608,00
50 3.601,00

Цена Количина
3.600,00 107

Master1
22.01.2013., 11:57
Jos par minuta...

Количина Цена
5 3.622,00
20 3.617,00
30 3.616,00
100 3.609,00
34 3.608,00
50 3.601,00
70 3.600,00
7 3.600,00

Цена Количина
3.600,00 107

Master1
22.01.2013., 12:00
...i ode! Sada bi lepo seo jos jedan veci prodajni na 3.600,00... da kupci ne sede dzaba.:)

Количина Цена
18 3.618,00
30 3.616,00
50 3.601,00
77 3.600,00

Цена Количина

red max
22.01.2013., 12:42
Zanimljivo,nešto se počelo dešavati.
Naravno sad se guraju na kupnji,tako je to....
Nego,skup vam je taj BESK,evo blue chip kao npr INGR na ZSE ima P/B 0,18 a ovaj vaš 0,10...premali je to diskont...:)

Master1
24.01.2013., 12:56
Kupci ciste sve prodajne naloge BESK-a...
Danas BESK +18,85% !

Titan
24.01.2013., 16:09
Jer idu i ovi na nogometno "Doha 2022" ! :biggrin:

balkan*star
24.01.2013., 17:42
Австриски Страбаг ја презема ЦрнагораПут
http://faktor.mk/archives/23817

Ставревски:„Сахарјан Македонија“ ќе влијае врз развојот на македонската економија
http://faktor.mk/archives/23899

trenutacna trzisna kapitalizacija betona ispod 4mil eur.... ???

Master1
25.01.2013., 10:48
Lijepa kolicina BESK-a danas na prodaji po (jos uvijek) diskontnoj cijeni:

Продавање...
Цена Количина
4.800,00 100

Master1
25.01.2013., 10:51
..za oko 65 minuta kada je trgovanje BESK-a, i taj ce prodajni biti samo lijepa uspomena...

Master1
25.01.2013., 11:38
Trenutno stanje na 15-ak minuta do trgovanja:

Купување... Продавање...
Количина Цена
115 4.000,00
100 3.500,00

Продавање...
Цена Количина
4.700,00 15
4.800,00 100

Master1
25.01.2013., 12:20
Prodato 115 kom. Besk-a po 4.700,00 sto je rast +9,30% u odnosu na jucerasnju cenu. Cestitke kupcu, a prodavci ce zaliti sto su tako rano prodali.

Master1
29.01.2013., 11:27
BESK se po svemu sudeci, vec danas preci "psiholosku barijeru" od 5.000,00...
Nakon toga vise nista nece biti isto...

Купување...
Количина Цена
6 5.200,00
10 5.050,00
20 5.000,00

Продавање...
Цена Количина
5.200,00 37
5.500,00 15

Titan
01.02.2013., 00:24
Jer idu i ovi na nogometno "Doha 2022" ! :biggrin:

Lupo ja coravo pre nedelju dana da mince uhvatila stipska DOHA 2022 kada ono stvarno neko i officio pocet muljat temu :biggrin:
Sada ce neki junak Sport Billy otvorit pa ce PreDsjednik rucit nagradu na "independence day"

Далеку е Блискиот Исток за македонските градежници

http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/9B1E51F1E7D8D54B94F3DB8AB314F528.jpg

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=CF5E24C82FDE3B4981F307BFAE41939 A

Master1
01.02.2013., 11:12
Nasite delegacii najcesto odat da se prosetaat vo nekoja nova i agzoticna zemja. I da si kupat nesto za spomen. Retko ima biznismeni vo tie delegacii, so odnapred postavena cel i organizirani sredbi. Dobar primer se road show-ata na premierot i negovata ekipa. Losi primeri se raznoraznite prosetki na razni delegacii kolku samo da se slikaat za TV...Vakvite prosetki treba da se pravat so odredena cel i taka da se formira i timot sto ke odi vo poseta. I Putin, i Obama i clenovite na britanskoto kralsko semejstvo koga odat vo nekoja poseta na pobogata zemja, odat so odnapred zadadena cel - da potpisat nekoi krupni izvozni trgovski dogovori.
Steta sto nasiot pretsedatel ima losi sovetnici, bez gram biznis iskustvo pozadi sebe...

grim de witt
28.05.2013., 18:21
Sa minusom od 8 miliona evra, izgleda da se Beton takmici sa Granitom ko ce vise para da izgubi u inostranstvu. Treba zakonom da im se zabrani da zakljucuju poslove izvan Makedonije:

Otpisot i ispravka na vrednost na pobaruvawa vo iznos od 482,954 iljadi MKD se
sostojat od otpis na neto pobaruvawa (zagubi) od stranskite rabotni edinici vo iznos
od 451,399 iljadi MKD

Bubastys
28.05.2013., 21:39
Sa minusom od 8 miliona evra, izgleda da se Beton takmici sa Granitom ko ce vise para da izgubi u inostranstvu. Treba zakonom da im se zabrani da zakljucuju poslove izvan Makedonije:

Otpisot i ispravka na vrednost na pobaruvawa vo iznos od 482,954 iljadi MKD se
sostojat od otpis na neto pobaruvawa (zagubi) od stranskite rabotni edinici vo iznos
od 451,399 iljadi MKD

Nije bas isto. Kod BESK se radi o non-cash expense. Pogledaj paricni tok, deo operativne aktivnosti. Puca. Realno im je operativna dobit oko 378M den.

Ono sto rade je smanjenje dobiti najverovatnije da bi iznivelirali fiksna sredstva koja su se izgubila negde tamo u pustinjskoj oluji, davno davnim. Pogledaj mishljenje revizora, sa rezervom oko vrednosti fiksnih sredstva.

Ono sto bi malo vishe trebalo da brine potencijalne investitore je deo obrtni kapital. Ta je stavka porasla samo u 2012 za nevjerojatnih 398,5M den. Samo potrazivanja su porasla za 637M den, auch :eek:. Blago onima ko im duzi, to se zove kredit. U medjuvremenu BESK uzima kredite kojima mora da finansira taj enormni obrtni kapital. Makedonija i se' e mozno :rolleyes:

grim de witt
29.05.2013., 09:15
Bubastys, ti izgleda stvarno vidis samo cokolade, bombone, osmehe, sljokice, duge i jednoroge...

NE POSTOJI NACIN DA SE RACIONALISE OTPIS DESETOGODISNJEG NETO PROFITA!!!!!

A ja stvarno ne znam zasto revizorske picke daju misljenje sa rezervom umesto realne procene vrednosti. Znaju se datumi nabavki opreme i godisnji procenti amortizacije, tako da nije nikakav problem da se napise da sredstva ne vrede 850 miliona, nego, recimo, 300 miliona. Nego svako gleda da ne talasa, da uzme pare, a da ne uradi nista sto mu je u opisu posla i u skladu sa zakonskim nadleznostima.

Bubastys
29.05.2013., 22:18
Hmm, gledam opet FI, nisu fiksna nego tekuca sredstva koja su prikazali kao troshak. Vrlo zapetljano. Mozda sam zbog toga out iz ove firme. Nejasan status fiksnih sredstva, vade se iz rukava otpisana potrazivanja od vremena Sadama Huseina, i tako dalje.

E pa, sa takvom korporativnom kulturom, nije ni cudo da cijena bude 10% od book-a. Jer u njihov book ne vjeruje nitko, pa cak ni oni sami, kako izgleda.

money2
28.09.2013., 21:49
Izgleda da Minc-u je ostala ova tvrtka najolja od svih ostalih.
U trenutku gradjevija raste sa +33%.

money2
02.10.2013., 21:23
I zato malo po malo BESK raste i rastece jos vise.
Uvideo Minco da nema hleba kod metalce i dao se na gradjevinu i nonovu bolnicu u Kosovo!
Bravisimo

Titan
03.10.2013., 20:37
Najveci "vuk" stecajne mase Austriske Alpine bau MK isapao Minac, zlatna medalja, uskoro novice.

money2
03.10.2013., 20:40
Ne razumemo te sta pricas....

money2
03.10.2013., 20:41
Samo sipci su radili s njima, znas.

money2
17.10.2013., 23:03
Predmet: Izvestuvawe
Po~ituvani,
Ve izvestuvame deka DG Beton AD Skopje so Javno pretprijatie za dr`avni pati{ta
sklu~i Dogovor za rehabilitacija i podobruvawe na regionalni pati{ta Lot 1 Severno
Isto~en region faza 3
Vkupnata vrednost na ovoj Dogovor so vklu~en DDV iznesuva 123.599.864,00 denari.
So po~it,
DG BETON AD SKOPJE

OVO mirise da ce da bude i dende sledece godine!

grim de witt
22.01.2014., 10:35
Sta ce BESK-u akcije u rudniku gvozdja?

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=32994

Btw, u zadnje vreme promet skoro-pa-nula :confused:

Bubastys
22.01.2014., 21:57
Horizontalna integracija. Rak rana makedonskih kompanija. Onih neuspeshnih. Umesto da razvijaju svoj core biznis, oni se shire tamo gde im nije mesto. Pa otvaraju hotele, vinarije, banke, lotarije, razno-razne pogone za proizvodnju gubitaka, itd itd.

Balboa
23.01.2014., 15:29
Sta ce BESK-u akcije u rudniku gvozdja?

http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=32994

Btw, u zadnje vreme promet skoro-pa-nula :confused:

Nije rudnik ...

money2
25.01.2014., 14:15
http://www.tajmiste.com.mk/DIIEL%20METALNA.html
Nego sta je!
To je veliki rudnik gvozgda sa velikim rezervama gozdja.
Ujedno ima i fabrika metalnih prizvoda i jos dva dooel-a.
Ubzo verovatno sledi akvizicija...
Tajmiste je veoma poznat lokalitet i bivsoj Jugi po rezerve gvozdja, a sad su aktuelni zbog subvencije ove delatnosti u MK...

Balboa
27.01.2014., 15:52
http://www.tajmiste.com.mk/DIIEL%20METALNA.html
Nego sta je!
To je veliki rudnik gvozgda sa velikim rezervama gozdja.
Ujedno ima i fabrika metalnih prizvoda i jos dva dooel-a.
Ubzo verovatno sledi akvizicija...
Tajmiste je veoma poznat lokalitet i bivsoj Jugi po rezerve gvozdja, a sad su aktuelni zbog subvencije ove delatnosti u MK...

nije rudnik, nekad je bio i rudnik. rudnik je pred 2 god prodan turcima, pa nakon toga ugovor raskinut pa trazi se investor ko bi izgradio flotaciju i topionicu - al nista od toga. to sto se sad kupuje je proizvodnaj metalnih proizvoda i hrana.

Rudnik ima nesto gvozdja al, nikome ne treba dvozdje danas - nema ko to da obradi a cjene crne metalurgije su niske

money2
04.03.2014., 11:36
50.692.000=820.000 EUR dobitak, sta je najveci od kad posluje ova tvrtka.
Mislim da ima nameru gazda da nesto podeli i sebi i ostalima....!!!

Jumbo
04.03.2014., 12:19
Isao sam malo gledati i bilancu.....nije lose......nije kao Granitova, ali nije uopce lose.

Beton nemam, ali kad pogledam FI ovih firmi sto imam u Mk.....Granit, TNB, PPIV, Vitaminka.....pa sve imaju izvrsne pokazatelje.
Tako da Beton bi bilo dobro imati u svom portfelju, ali i sve ove druge......tesko se odluciti

U Mk sam najmanje zaradio u zadnjih 5 godina, ali sam najzadovoljniji s firmama koje imam.
Jedino me mucila Komuna, zbog onih belosvetskih lopina, za koje su Mk lopine, mala djeca, pa sam ju prodao s 30 % gubitka.....ali bolje i to, nego da me nastave zivcirati.

grim de witt
04.03.2014., 13:31
firmi sto imam u Mk.....Granit, TNB, PPIV, Vitaminka.....pa sve imaju izvrsne pokazatelje.

Dodaj tu jos BESK, OHB, STB i USJE i dobijas portfolio iz snova. Naravno ubacis i poneku kockarsku nelikvidnu tipa STIL, RZUS, OKTA, MKSD, RZLE, RZLV sto ce ekspresno da porastu kada voz krene...

I opet te za.ebe neko gubitasko go.no tipa MPT, koje skoci x2 za godinu dana :p:

OKA
04.03.2014., 17:28
...U Mk sam najmanje zaradio u zadnjih 5 godina, ali sam najzadovoljniji s firmama koje imam...
Potonju poantu nikad nisam uspio shvatiti!
Vjerovati je, da nikada i necu!

benten
05.04.2014., 19:35
Na BETON book ot mu e 36000den=600 EUR taka da prasanje na vreme e koga ke se lansira!

grim de witt
09.04.2014., 11:53
Btw, ne mogu a da ne primetim znacajne razlike u platama koje nude Beton i Granit, iako su podizvodjaci na istoj deonici:

http://www.najdirabota.com.mk/vacancy.aspx?vacancy=636204#.U0UKcaJG3cg

http://www.najdirabota.com.mk/vacancy.aspx?vacancy=636433#.U0UHLKJG3cg

Imamo mi jos dosta da ucimo od Minca kako se postaje gazda :)