PDA

View Full Version : Investiranje u zlatnike

axy
06.07.2006., 00:38
Sto mislite o investiranju u nesto zlatnika (PBZ ih npr. sada na veliko reklamira)? Smisao - "crna", mobilna zaliha za eventualno najgora vremena.

Vidim da se po gramu (ne racunajuci kolekcionarsku vrijednost) krecu od 19 do 26 EUR/gramu, dok je zlato oko 18 EUR/gramu na burzama, ako sam dobro shvatio... sto nije velika razlika...

Nadalje, vidim da su kovani i srebrnjaci/zlatnici, zakljucno s apoenima od 1000 Kn. Zanima me da li su isti i sredstvo placanja u RH ili ne?

borg
06.07.2006., 03:19
Nadam se da nikad neće nastupiti ta najgora vremena...

netstrider
06.07.2006., 09:00
1. čisto sumnjam da jesu
2. nije čudo što ih reklamiraju kad je zlato opet nekim čudom probilo 600.
3. ako ćeš investirati u zlato kupi pravo "bulk" zlato; ili lom zlato. To bi ti moglo koristiti.
Po meni, ako misliš ulagati za crne dane, za vrijeme kad će biti ružno, trebaš ulagati u svoje znanje. Ulaži u preživljavanje s dolar dnevno; u odgajanje populacije kunića na travi iz parka i vodi iz.. parka. Na takvim stvarima. Na trgovanju zlatom i kunićima na lokalnom pazaru (jer neće biti struje, a ni likvidnosti da bi svjetski marketi radili).
To, a ne neki pbz_reklamiram_se_šminkeraj.
moja lipa

Pozz

ChoChikun
06.07.2006., 12:35
Treba kupit zlatnike i zakopat ih.

Newguy
06.07.2006., 12:51
Treba kupit zlatnike i zakopat ih.

Misliš da naraste drvo sa zlatnicima? :)

No ozbiljno, i da kupiš dukate, vidi gdje ćeš ih uopće moći prodati, i za koliko. Koliko znam otkupio bi ti ih jedino neki zlatar uz 20-40% nižu cijenu, što stvarno nema smisla. Daklem, kao što je rekao nestrider-ili bulk zlato, ili inv. fondovi koji ulažu u zlato (inozemstvo) i sl.

ChoChikun
06.07.2006., 14:28
Staviti zlatne zube je isto dobra ideja. Kao što tražiš mobilno, unovčivo jedinačno ili u kompletu, a k tome fino i izgleda... Nije zanemariva ni uporabna vrijednost, za razliku od zlatnika koje bi držao u sefu ili ispod kreveta.

axy
06.07.2006., 15:11
Staviti zlatne zube je isto dobra ideja. Kao što tražiš mobilno, unovčivo jedinačno ili u kompletu, a k tome fino i izgleda... Nije zanemariva ni uporabna vrijednost, za razliku od zlatnika koje bi držao u sefu ili ispod kreveta.

E, sad, ja lijepo pitam a vi se zajebavate...

Problem s lomljenim zlatom je u tome sto ne znam gdje bih ga kupio, nisam siguran u cistocu toga sto kupujem, plus sto imam dojam da ne bi bilo puno jeftinije od ovog PBZovog...

Osim toga, zlatnik s Majkom Bozjom doima mi se dosta likvidno. :biggrin:

netstrider
06.07.2006., 15:20
Po tome što pišeš moj je zaključak da nisi trgovac.
Prvo, taj zlatar koji ti da diskont od 40% je već jučer bankrotirao. Pa jel mu možda piše CARITAS iznad vrata??? A???
---Toliko o utrživosti i likvidnosti---
---Za kupnju lom zlata moraš biti zlatar, jer je to dosta unosan .biz--- (problem je što se svodi na dođi da te otorbarim, tj. talenti za taj posao rade unosnije stvari (čitaj: prodaju police osiguranja i taperver perverzije))
-savjet: postoji burza dragog kamenja u ... Antwerpenu (ako sam pogriješio, onda je u Amsterdamu). Što je zlato i što je drago kamenje i koliko sve to skupa vrijedi tu je najbolje potražiti. Moj savjet: Don't give up a dayjob.
Pozz

Fluid
07.07.2006., 10:04
Po meni, ako misliš ulagati za crne dane, za vrijeme kad će biti ružno, trebaš ulagati u svoje znanje. Ulaži u preživljavanje s dolar dnevno; u odgajanje populacije kunića na travi iz parka i vodi iz.. parka.
Pozz

Znanje - to se slažem. Po mogućnosti specifično, gledati u budućnost.

Preživljavanje iz parka - Na dugi rok svi smo mrtvi i pitanje da li bi te tvoje kuniće već netko pojeo dok spavaš ili bi ih dan i noć trebao braniti sa ICBM-kom. Ostalo je već u domeni komandosa i frikova - mislim da to ne pije vodu..... pa čak ni iz parka. :biggrin:

per0
30.12.2006., 14:21
Vidim da se je ovdje raspravljalo vecinom o kupovini zlata. Ja imam malo drugacije pitanje. Vidim da je cijena zlata na burzi danas 15.50 eur po gramu. Kod zlatara mozes dobiti najvise 80kn za gram. Jel ima neko mjesto na kojemu mozes prodati zlato po izlistanoj cijeni? Ne radi se o nakitu ni dukatima nego bas o cistom bulk zlatu u plocicama.

memento
30.12.2006., 23:12
Vidim da se je ovdje raspravljalo vecinom o kupovini zlata. Ja imam malo drugacije pitanje. Vidim da je cijena zlata na burzi danas 15.50 eur po gramu. Kod zlatara mozes dobiti najvise 80kn za gram. Jel ima neko mjesto na kojemu mozes prodati zlato po izlistanoj cijeni? Ne radi se o nakitu ni dukatima nego bas o cistom bulk zlatu u plocicama.

eto prodaj axyju... oće kupit a ne zna kod koga bi :p: , uzet ću samo 5% za posredništvo :biggrin: :biggrin: :biggrin:

MASTER
30.12.2006., 23:16
mislim da ćeš u svakoj banci u austriji dobiti kvalitetniji odgovor - ali zlato mora imati žig

apropos ovih zlatnika i srebrnjaka s početka priče oni su sredstvo plaćanja u RH u apoenima na koje glase

per0
31.12.2006., 10:17
eto prodaj axyju... oće kupit a ne zna kod koga bi :p: , uzet ću samo 5% za posredništvo :biggrin: :biggrin: :biggrin:

:)

ma ne namjeravam to jos prodavati, samo me zanimalo jel uopce da racunam vrijednost zlata preko te izlistane cijene ili da ju racunam preko otkupne kod zlatara (ako se nigdje kod nas nemoze prodati po spomenutoj cijeni)