PDA

View Full Version : Ulaz u sustav PDV (+likvidacija)

Cartmann
04.07.2006., 12:21
Ili da prvo spomenem likvidaciju, kako najjeftinije ugasiti firmu, da li je nuzno pokretati postupak likvidacije ili se moze firmu ostaviti u mirovanju tj. čekati da se nakon određenog perioda bez poslovanja ugasi po sili zakona. Na žiro-računu nema novca, niti ostale imovine? Nema ni dugova, da ne bi pomislili. :)

Pitanje drugo, npr. 15 djelatnika daje sporazmni otkaz u prije spomenutoj firmi dok je ista jos aktivna (i uredno posluje, nije u blokadi i sl.), te se zaposljavaju u novootvorenoj firmi. Ta novootvorena firma (npr. se bavi gradjevinskim radovima) u prvoj godini poslovanja nema izlaznih racuna, ali ima npr. milijun i 800 tisuca kuna+pdv ulaznih racuna. Da li ista po sili zakona mora slijedece godine uci u pdv?

Jer sam procitao "Ulazak u sustav PDV-a može biti dobrovoljan i po sili zakona. Po sili zakona poduzetnici postaju obveznici PDV-a ako su u prethodnoj godini ostvarili oporezive isporuke u iznosu većem od 85.000 kuna, pa su se dužni upisati u registar obveznika PDV-a najkasnije do 15. siječnja godine u kojoj postaju obveznici PDV-a." - po čemu izlazi da poduzetnik koji nije ostvario oporezive isporuke ne mora uci u sustav.

Slijedece godine novonastala firma prodaje nekretninu za 8 milijuna kuna+pdv.

Rezultat je 396 tisuca kuna placenog pdv-a po ulaznim računima, dok je po izlaznim naplaceno milijun i 760 tisuca kuna pdv-a.

Znači li to da je spomenuta tvrtka oslobođena plaćanja milijun i 364 tisuce kuna razlike izmedu placenog i naplacenog pdv-a?

dk
04.07.2006., 18:50
ako nisi u sustavu pdv-a ne možeš izdati račun s pdv-om pa je bezpredmetno pričati o izlaznom pdv-u od milijun i 760 tkn... također ne možeš odbijati ulazni pdv ako nisi u sustavu pdv-a...

kako mali perica zamišlja makinacije s pdv-om...

Cartmann
04.07.2006., 20:36
ako nisi u sustavu pdv-a ne možeš izdati račun s pdv-om pa je bezpredmetno pričati o izlaznom pdv-u od milijun i 760 tkn... također ne možeš odbijati ulazni pdv ako nisi u sustavu pdv-a...

kako mali perica zamišlja makinacije s pdv-om...

??? Izgleda da ne poznas osnove pdv-a. Bez obzira u sustavu ili ne, svi placaju istu cifru, te naplacuju istu cifru. Izgleda da će biti potrebno utrošiti malo vremena da bi skužio i koristiti princip jabuka, ali eto..

Ili, osoba A) je u sustavu, B) van sustava.

Kupuju materijal u vrijednosti (100kn+pdv) 122kn , prodaju za (200kn+pdv) 244kn.

Osoba A placa 122kn, te dobije ulazni racun na 100+22kn, od cega je pretplatila porez u iznosu 22kn. Stanje na njenom računu je -122kn, s tim da joj je država dužna 22kn.

Osoba B placa 122kn, ne priznaje joj se placeni pdv. Stanje na njenom računu je -122kn, država joj ništa nije dužna.

Osoba A je prodala stvar za 244kn (200kn+pdv 44kn) tj. na račun dobila 244kn, tako da je s prijašnjeg stanja od -122 + 244 = 122kn. Država joj je dužna onih 22kn, ali sad je osoba A državi dužna 44kn koje je naplatila od kupca. Znači, osoba A državi duguje 44kn, država njoj 22kn, to prebijaju i rezultat je dugovanje osobe A državi od 22kn koje su nastale zbog dodatne vrijednosti (kupovina za 100kn+pdv, prodaja 200kn+pdv, dodana vrijednost (marza/profit) je 100kn), zato se i zove porez na dodanu vrijednost. Na kraju osobi A na računu ostaje 100kn.

Osoba B prodaje po istoj cijeni, 144kn, ali nije dužna ništa državi zato što nije u sustavu pdv-a, pa s prijašnjeg stanja od -122kn dolazi na novo stanje od 122kn. Suma sumarum osoba B na računu ima 122kn, tj. 22kn više od osobe A.

Naravno, što se samog pdv-a tice ovo nije ni dio cijelog postupka (jer nema troskova poslovanja itd,), ali je u principu to - to.

dk
04.07.2006., 21:28
ajde perice, samo ti deri po svom...

Cartmann
05.07.2006., 01:15
ajde perice, samo ti deri po svom...

Ako ne znas odgovor zamolio bih te da se ne javljas.

Tvoji komentari nemaju svrhe, samo se sramotiš.

1.76m kn je iznos profita koji pravna osoba van sustava pdv-a (ili fizicka osoba, svejedno jer ni ona nije u sustavu pdv-a) ostvaruje za razliku od pravne osobe u sustavu pdv-a, odnosno zaraduje iznos pdv-a koji je pravna osoba u sustavu pdv-a dužna platiti državi. Iako ne znam zašto se trudim kad tebe ocito nije briga za pdv (niti imas pojma sto je to), vec si dosao negdje raspravljati. :thumbsdow

dk
05.07.2006., 09:00
ajde mali ne pametuj, ti nemaš pojma o pdv-u... objasnio sam ti u prvom postu da ako nisi u sustavu pdv-a ne možeš odbijati ulazni pdv, niti izdavati račune s pdv-om...
u tvom modelu poduzeće B izdaje račun na 200 kn, a ne 200 + pdv kao A...

pa šta ti misliš da su poreznici ludi i da bi makinacije funkcionirale kako kojekakvi mali pametnjakovići zamisle...

a koliko znam o pdv-u može ti služiti podatak da sam za prošli mjesec platio cca 500 tkn pdv-a dragoj nam državi...

dk
05.07.2006., 09:02
btw, dobio si isti odgovor kao i moj na svim grupama i forumima gdje si postavio pitanje...

Cartmann
05.07.2006., 12:38
ajde mali ne pametuj, ti nemaš pojma o pdv-u... objasnio sam ti u prvom postu da ako nisi u sustavu pdv-a ne možeš odbijati ulazni pdv, niti izdavati račune s pdv-om...
u tvom modelu poduzeće B izdaje račun na 200 kn, a ne 200 + pdv kao A...

Opet nisi poslusao molbu i uzalud pametujes, koristis terminologiju koju ne poznajes, negdje si procitao "osoba van sustava pdv-a ne obracunava pdv" i to ponavljas kao papagaj uopce ne shvacajuci da sam to jasno napisao i prikazao ti kao retardiranom djetetu, u nadi da ces shvatiti. Nazalost,...

Evo ti opet, mozda budes vise srece:

Osoba A (u sustavu i obracunava pdv), kupila je 122kn robe (100+pdv), tu robu prodala za 244kn (200kn+pdv), zaradila je 100kn, nakon sto je platila 22kn pdv-a.

Osoba B (van sustava pdv i ne obracunava ga), kupila je 122kn robe, tu robu prodala za 244kn i zaradila je 122kn.

pa šta ti misliš da su poreznici ludi i da bi makinacije funkcionirale kako kojekakvi mali pametnjakovići zamisle...

Aha, znaci tu je problem, ljuti te mogucnost da ce netko zaraditi novac. Jebi ga, tvoj problem.

a koliko znam o pdv-u može ti služiti podatak da sam za prošli mjesec platio cca 500 tkn pdv-a dragoj nam državi...

Ne nasmijavaj me, ovo sto ti ja moram crtati (i ti dalje ne kuzis) uce djeca u prvom razredu srednje skole.

dk
05.07.2006., 18:58
ne želim ti pisati koliko članaka Zakona i Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost bi prekršio, ali najbitniji, kojim je regulirano ovo što si ti zamislio, je skupina članaka 3. Ispravak pretporeza (članak 113.-116.)... malo si prelistaj... posebno dio oko nekretnina (ispravak poreza je u periodu od 10 godina)...
a najbitnije što ne kužiš princip PDV-a je taj da ako nešto vrijedi 100 kn + PDV onda onaj poduzetnik koji nije u sustavu PDV-a ne piše račun i ne zaračunava 122 kn nego 100 kn...

dk
05.07.2006., 19:04
fyi, takve stvari se rješavaju ugovorom o ortakluku, natovariš pdv i troškove na firmu, a svu zaradu na fizičku osobu...

Cartmann
05.07.2006., 21:08
ne želim ti pisati koliko članaka Zakona i Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost bi prekršio, ali najbitniji, kojim je regulirano ovo što si ti zamislio, je skupina članaka 3. Ispravak pretporeza (članak 113.-116.)... malo si prelistaj... posebno dio oko nekretnina (ispravak poreza je u periodu od 10 godina)...
a najbitnije što ne kužiš princip PDV-a je taj da ako nešto vrijedi 100 kn + PDV onda onaj poduzetnik koji nije u sustavu PDV-a ne piše račun i ne zaračunava 122 kn nego 100 kn...

To bi bilo istina u gospodarstvu s drzavno odredjenim (fiksnim cijenama). Nase gospodarstvo nije takvo, pa poduzetnik moze sam odrediti cijenu po kojoj ce odredjeni proizvod prodavati na trzistu. U slucaju kojeg sam spomenuo i osoba A i osoba B prodaju proizvod krajnjem kupcu po istoj cijeni - 244kn, s tim da je osoba A zaradila 100kn, a osoba B 122kn. Kupac je fizicka osoba, on u svakom slucaju placa 244kn i nije ga briga da li na racunu pise 200+pdv=244kn ili samo 244kn.

Ne znam sto me zelis uvjeriti, i sam termin "van sustava pdv-a" normalnom covjeku jasno govori da je osoba van sustava pdv-a u prednosti* nad onom koja je duzna podmiriti spomenuti porez (*u slucaju da posluje pozitivno, ali ako ne posluje pozitivno ima drugih - vecih problema od pdv-a). Da bude smijesnije kazes da si nedavno platio 500k kn pdv-a. Da nisi u sustavu pdv-a, ne bi platio tih 500k kn vec bi ti ostale kao dodatan profit. I nakon toga zagovaras tvrdnju kako nije isplativo biti van sustava pdv-a?

Ono sto spominjes o krsenju zakona je smijesno, drzava novim poduzetnicima poklanja iznos pdv-a prvu godinu poslovanja. To sto vrlo mali postotak "poduzetnickih podhvata" nudi povrat ulaganja vec prve godine poslovanja, odnosno sto velik broj poduzetnika posluje s pravnim osobama pa zeli kupcima izdati racun s kojim kupac moze odbiti pretporez, je druga prica, u ovom slucaju je kupac fizicka osoba, a ulaganja su vec prve godine poslovanja mnogo manja od prihoda.

gogo
10.07.2006., 23:38
Ili da prvo spomenem likvidaciju, kako najjeftinije ugasiti firmu, da li je nuzno pokretati postupak likvidacije ili se moze firmu ostaviti u mirovanju tj. čekati da se nakon određenog perioda bez poslovanja ugasi po sili zakona. Na žiro-računu nema novca, niti ostale imovine? Nema ni dugova, da ne bi pomislili. :)

Pitanje drugo, npr.

Slijedece godine novonastala firma prodaje nekretninu za 8 milijuna kuna+pdv.

Rezultat je 396 tisuca kuna placenog pdv-a po ulaznim računima, dok je po izlaznim naplaceno milijun i 760 tisuca kuna pdv-a.

Znači li to da je spomenuta tvrtka oslobođena plaćanja milijun i 364 tisuce kuna razlike izmedu placenog i naplacenog pdv-a?

pitaje prvo: jako je teško jednostavno zatvoriti firmu. ne znam kada će se zatvoriti po sili zakona, ali najbolje ju je prodati nekome :)

pitanje dva: firma može cijele godine imati samo ulazne račune bez ijednog izlaznog i neće ući u sustav PDV-a od sljedeće godine jer nema isporuka većih od 85.000 kn.

Međutim prve godine za tih potrošenih milijun i 800 tis kn + PDV, taj PDV NEĆE si moći odbiti kao pretporez je nije u sustavu. Samo eć ga morati platit dobavlačima i to je to, a oni će to onda kasnije uplatiti državi ili prebiti sa svojim ulaznim računima.

Druge godine prodat će nekretninu za 8 mlijuna kn BEZ PDV-a jer nije u sustavu PDV-a.

Što se tiče da je cijena uvijek ista bez obzira bila firma u sustavu pdv-a ili ne (onih 244 kn) ne slažem se s time. Ne znam o kojim je proizvodima ili uslugama riječ, ali nije svejedno da li nešto košta 200 kn + pdv ili 244 kn. pogotovo ako je kupac osoba koja je u sustavu PDV-a.

Pozdrav,
gogo

Cartmann
11.07.2006., 02:55
pitaje prvo: jako je teško jednostavno zatvoriti firmu. ne znam kada će se zatvoriti po sili zakona, ali najbolje ju je prodati nekome :)

Što ako u sljedećoj godini firma nema niti jedan ulazni ni izlazni račun, a nije napravljeno ništa po pitanju likvidacije? Što ako ima svakih 3-4 mjeseca jedan račun, npr. kupi jednu kem. olovku za 3,50 Kn i uredno prijavi i plati pdv (tih nekoliko lipa)? Može li na takav način trajati do daljnjeg?

Što se tiče da je cijena uvijek ista bez obzira bila firma u sustavu pdv-a ili ne (onih 244 kn) ne slažem se s time. Ne znam o kojim je proizvodima ili uslugama riječ, ali nije svejedno da li nešto košta 200 kn + pdv ili 244 kn. pogotovo ako je kupac osoba koja je u sustavu PDV-a.

Kupcu koji je u sustavu pdv-a će predmet prodaje biti skuplji nego kod prodavatelja koji je u sustavu pdv-a, ali s obzirom da su takvi poprilično rijetki, "žrtvovao" bi ih i stavio veću cijenu (za njih, kupcu koji nije u sustavu je svejedno).

gogo
11.07.2006., 16:16
Što ako u sljedećoj godini firma nema niti jedan ulazni ni izlazni račun, a nije napravljeno ništa po pitanju likvidacije? Što ako ima svakih 3-4 mjeseca jedan račun, npr. kupi jednu kem. olovku za 3,50 Kn i uredno prijavi i plati pdv (tih nekoliko lipa)? Može li na takav način trajati do daljnjeg?

možeš ju tako držati na životu neograničeno. Pojam "mirovanja" ne postoji u zakonu o trgovačkim društvima. To je kao dogovoreno sa poreznjacima da im ništa ne dostavljaš jer tvrtka ništa ne radi. Riskiraj 10 kn i nazovi rrif 060/60-20-60 i oni će ti znati točnije reći mislim da nitko neće pokrenuti likvidaciju i obrisati ti firmu automatizmom.

MASTER
11.07.2006., 16:39
ima jedna zgodna presuda upravnog suda koja veli da porezna uprava nakon što je otvoren stečaj ne može prijaviti drugih tražbina osim onih kojih su utvrđene prije otvaranja stečaja

drugim riječima porezni nadzor za razdoblje prije stečaja nije moguć!!!

ranicic3
01.11.2006., 00:02
drugim riječima porezni nadzor za razdoblje prije stečaja nije moguć!!!

ZGODNO !!!