PDA

View Full Version : DEST - Hemijska Industrija Destilacije AD, Teslić

netstrider
23.06.2006., 20:02
Pepijev post od jučer, da ima dosta toga o čemu se ne priča me potaknija na ovo (što je ujedno odgovor i svima koji su pitali u koje akcije ulažem). Generalno, vrijeme je djelomično povoljno jer ste svi govorili o nekim svojim favoritima, a kako očekujem da će se pojaviti jača količina novca, nije loše ukazati vam na akciju (zasad znam par nas individualnih i par nas institucionalnih ulagača koji su unutra/kupuju). Akcija je fenomen jer je riječ o jednoj od najlikvidnijih akcija na berzi o kojoj ni retka nismo napisali. Tj. najlikvidnija o kojoj nismo pisali. No o tome ćemo kasnije. Sada prvo uživajte u priči:
Prije nešto više od sto godina namjesnik za industrijalizaciju-baciju drugog najvećeg evropskog carstva i jedinog pravog evropskog, u svojoj udobnoj bečkoj fotelji se zagleda u kartu i pljesnija po čelu kako mu to prije nije palo napamet. Uperija je prst u jedan izrazito zeleni dio. "Hier". Ono što je on uočija je i danas ostalo tako, naime, danas je općina Teslić jedno od najpošumljenijih područja, devedeset i nešto je posto pod šumom. Tada, u ta stara vremena, to je bilo preko nevjerojatnih 99%. Tj. najviše u ovom dijelu svijeta. OK. Odlučni u svemu, Austrijanci su poslali vojsku hrvatskih šumara da istraže stvari. Netom nakon toga, kao kako su i inače radili, u šumu su uveli masnu mehanizaciju. Tu je dotad bila "jedna" kuća, mjesto se zvalo Teslić, jer je tu živija neki čovik koji se zva... vidi čuda - Teslić. Radnika je bilo toliko puno da su se "ženili i umirali na gradilištu" (ovo malo preuveličavam), uglavnom, nakon par godina, usred sride šume je nastala tada najveća kemijska industrija u Evropi. Kao nuspojava nastao je i Teslić (danas grad od 50.000 stanovnika). Danas, 100 godina kasnije, neke stvari su drugačije. Najveća pilana, Borja, BRJA i ostali slični tickeri (koja je ono što su stariji ljudi zapamtili iz Teslića) kronično ne radi, što je jako loše za DEST, jer im je baš ta građa osnovna sirovina. Baš iz tog razloga je DEST i niknija usrid sride šume. Drugi problem je što RFUM radi s nikakvim kapacitetom. A privreda je razrađivana smisleno. Naime, DEST neke stvari ne proizvodi samo zato jer ih nema ovdje kome prodati, ali to će se promijeniti. Tako se njihov dijapazon proizvoda uglavnom sveo na razne vrste ugljena (briketirani, ovaj, onaj,...) i kvasinu (sirćetnu kiselinu, tj. ocat) kao nusproizvod procesa, što je poprilično bezveze, jer ako pogledate na www.destilacija.rs.ba, mogli bi oni i bolje od toga. Inače, rade s nedovoljnim kapacitetima, čak i za svoju industriju koja je poznata po surovoj konkurenciji zbog velikog excess capacitya. Općenito, kemijska industrija smatra se najkonkurentnijom u svijetu baš zbog ponašanja samog tržišta tih spojeva. Čas ih treba, čas ih ne treba. A lako ih je proizvest i nisu jeftini, a ni pogodni za dugo čuvanje. Kolike su bitke u toj konkurenciji najbolje se vidi po bilancama DIOKI-ja koji godišnje mora bilježiti minus, jer se bori na strašno surovom terenu. Za razliku od DIOKI-ja, DESTILACIJA ima barem neko ime, što joj omogućuje da većinu proizvoda baca u izvoz. Jedini im je problem sirćetna kiselina koje imaju svu silu, a po mom mišljenju bi je mogli puno bolje prodavati. Ali i to će se riješiti, jer se pokazalo da će uslijediti sve veća potraga upravo za njihovim proizvodima porastom standarda (ovo se odnosi na primarne i sekundarne alkohole i slične izvedene spojeve kao što su neke organske kiseline), to znam iz poznatog case studya (kojeg se možda sjećaju studenti EFZG) o Slovačkom poduzeću "Delta" koje je upalo u probleme samo zato jer je uložilo u proizvodnju žestokih alkoholnih pića koja se pokazala neisplativa. Slovaci su došli u problemčić jer su imali veliku nesolventnu investiciju s jedne strane i potražnju za svojim kemijskim asortimanom koja je rasla, a kojoj više ni blizu nisu mogli udovoljiti jer su sav kapital koji su namakli kreditima utopili u proizvodnju nekih šeri brendija.
Teslićani su dosta vezani za DESTILACIJU, što je logično. Ona ih je i stvorila tu. Uvijek je vide. Stariji se sjećaju blago rečeno "zanimljivih" mirisa iz tvornice. Sjećaju se vjerojatno i nebrojenih pomora riba, kojima je uzrok - POGAĐATE. Ali se i sijećaju kako su ih tri tone radile tamo, što je dobro da više ne rade, barem dok se ne stvore uvjeti za veće zapošljavanje. Zadnji razlog zašto je teško ne uočiti Destilaciju u Tesliću je - zato jer je ona vlasnik miljuna kvadrata toga, tj. bilo pravima na korištenje, bilo čistim vlasništvom, dobar dio grada pripada - DESTILACIJI (kolikog ono grada? grat, grat. :) ).
Amo dalje. Krajem prošle godine menadžment kupuje akcije poduzeća. Po mišljenju nekih koji to iznose u novinama, 20%tni udio u poduzeću je kupljen novcem poduzeća, ako se želite uvjeriti u istinitost iste tvrdnje pokušajte razgovarati sa svih prvih 10 akcionara. Ne sugeriram ništa, osim da će vam se za 1 "akcionara" učiniti da je on te dionice dobio kao sudionik u nečemu prije, nego zato jer je kopao za njih. Navodno sebi isplaćuju i veće naknade za vođenje društva kćeri u Srbiji. Osobno, ne vidim ništa loše u Markovićevoj privatizaciji, dapače, mislim da je to najveća greška koju su države na ovom području napravile (barem sudeći po poduzećima: Coning, Novi List, TDR,... nastavite niz), što radnicima nisu dale sva poduzeća. Ama kad kažem sva, mislim na baš sva (pa čak i infrastrukturna). Problem ovakve kupnje je što je država na taj način izvukla lovu iz poduzeća za Markovićevu privatizaciju. Inače, poduzeće je prošlu godinu poslovalo pozitivno kao i godine prije, mada je ostvarena dobit bezvezna (mislim bolje je od Modriče, ali mogu oni puno bolje). Razlog toga je lobi u drvnoj industriji (baš danas članak o 496 nelegalnih pilana) i to što nemaju mogućnost hedganja od cijena na inputu (nafta i drvo su im 95% ulaznih troškova).
Najveći pojedinačni akcionar fizičko lice je Novo Škrebić brat je jednog drugog akcionara i jednog lokalnog političara. Činjenica da je uspio održati poduzeće u pogonu, s dobiti, bez investicija i ikakvih povlastica političkih moćnika (mada bi mu bilo puno lakše da ima pozadinu), a bez oštećivanja poduzeća meni je ukazala na jako sposobnog čovjeka koji će napraviti puno kad zapuše malo pravog vjetra. Ono što je nedostatak je što izgleda dosta autoritativan i kao netko tko ne voli demokraciju. Opet, on ima samo 7% poduzeća (s bratom je to 11%). Sav menadžment i okolica imaju 25%. Država ima oko 10%. S druge strane vlasti su fondovi. Oni definitivno imaju najviše. S treće strane je prvo udruženje malih akcionara u RS (koje se Novi Škrebiću baš i ne sviđa, zbog čega ga poriče kao organizaciju), koje će ako se udruži s fondovima imati i apsolutnu većinu. Tu nešto stvari zapinju ("100 baba - kilavo dite").
Od prvog trgovanja 03. 01. 2006. (firma je bila i 3 godine prije toga na berzi bez trgovine) prosječno dnevno trgovanje je 4000 KM. Broj akcionara je pao za 10% na 2200 akcionara. Teslićani to prodaju ko sumanuti. Imaju dosta akcija, a i njih ima dosta. Ja san odlučija pisat jer se pokazalo da se kupcima baš i ne žuri. A tko su kupci? Osim nas par forumaša kupci su fondovi. Prije je više kupovao KRIP, sada BLBP kupuje. Razlog stopiranja cijene je jednostavan - dok ne osjete da je došao jači kupac neće dirati BORSovih 400 000 komada na 0,20 KM, i spuštat će cijenu dokle god ide (kad cijena povuče na iduću gornju letvicu znači da je došao neki mali kupac koji ne želi dijeliti). Zašto kupiti DEST. Zato jer je riječ o poduzeću koje ima neku mršavu dobit, neku čudnu vlasničku strukturu, zato jer ima 3 tone nekretnina ili jak razvojni potencijal?
Nee. Pa da je samo to, nebi je ja kupija. Razlog je jednostavan, na finance.yahoo.com naći ćete da je P/B za ovu industriju vrtoglavih 5,5. Book DEST je 1,05, a tržišna je 0,15. ha ha ha. Eto, zato. Po tom pokazatelju svakoj je budali jasno da će, ako nastavi raditi pozitivno kao i dosad (a prošla godina je osim vađenja sredstava i tržišno bila "tough" zbog cijena sirovina) ova firma biti makar debelo podcijenjena u odn. na BV. A kad se naši vlasnici (menadžment i fondovi, i eventualno mi, mali akcionari) dogovore oko strateškog partnerstva i investiranja u cilju toga da budu jači, makar da ovu firmu približe onome što je do rata bila, najjača kemijska industrija u Jugoslaviji (što i nije teško, jer DEST za razliku od ostalih radi pozitivno)... tada mogu samo reć "auuu".
Moja procjena vrijednosti poduzeća je eto, 2xBV. Moj neki kratkoročni target kad se nađe kupac za BORS-ov dio je 0,8 KM, bez puno prenemaganja. Možda ne bi bilo loše da netko posta izvješće sad kad bude. Očekujem nekakav mršavi plus (mada je moguć i neki mršavi minus), i još manju amortizaciju, jer je njima 99% (lijep broj) imovine izamortizirano (dakle, nemate pojma čega sve nisu vlasnici), što je logično, jer je riječ o 100 godina starosti.
Amo, kritike, komentari, sugestije. Zašto je kupiti, zašto ne kupiti. priče o mafiji. lošem biznisu. starim zgradama. zagađenju okoliša. da vas čujem. :)

ps: Ovo je moj drugi pick u portfelju. O ostalima, tj. o prvom i ovom koji dijeli 2. mjesto ću se raspisat neki drugi put (ovo uzima poprilično vremena).

Pozdrav

shichich
23.06.2006., 20:41
...pa eto,čekam neki dobar glas o dionici koja čini najveći dio mog blse portfolia(ušao sam po 0,16),pošto je dobitna komb. koju tražim na BLSE velik(apsolutno) BV i P/B ispod 0,2,a da poduzeće posluje pozitivno i ima onako od oka pristojan prihod,po mogućnosti veći od kapitala(što ovdje nije slučaj,ali nema ni veze)...malo važnosti posvećujem dobiti i P/E jer je gospodarska situacija u RS prilično nesređena i poduzeća imaju relativno mlad korporativni staž od vremena državnog upravljanja i društvenog vlasništva...da ne duljim,ono što me privuklo kod DEST je P/B 0,15 (apsolutno BV iznosi 23.060.760,00;MCAP 3.471.788,48;imaju rezervi,keša i zadržane dobiti nešto manje od 1500000KM-znači prepolovite tržišnu cijenu),ostvaruju dobit već dvije godine,i prihod je relatvno velik,vlasnička situacija je još nerješena,imaju mnogo malih akcionara koji prodaju i drže cijenu niskom...čak mislim još dokupiti,ako tržište ode u kontrakciju!?

Mikey
23.06.2006., 20:49
Da, činjenica o nedostatku priljeva kapitala je ovdje najvažnija rekao bih.
Inače je firma prilično OK.
Največi vlasnik tj. prvi fond, stalno i to još 'nesmetano' skuplja pomalo...ali očito je da žurbe ne treba biti.

molim obrišite ovo...

Mikey
23.06.2006., 20:51
Da, činjenica o nedostatku priljeva kapitala na tržištu je ovdje najvažnija rekao bih.
Inače je firma prilično OK.
Največi vlasnik tj. prvi fond, stalno i to još 'nesmetano' skuplja pomalo...ali očito je da žurbe ni ne treba biti.

netstrider
07.09.2006., 16:28
Bilo je zicer da će rasturati u cijeni, a čini mi se da će dalje. Prodao sam je ima cca 2 tjedna jer sam doznao da strateški partner ne može još ući, obzirom da se želi održati zadovoljne sve strane. Novi dioničari ovdje igraju važniju ulogu nego što imaju pojma.
Dakle, sad smo na istoj meti istom odstojanju. Firma nije ništa manje dobra kao dosad, dapače. Bolja je. I cijenovno, obzirom da nema prodaje, a tražnja raste ne vidim zašto bi je itko prodavao. Čak, mislim da menadžment ide prema odrješenju kese (nemojte se pitati odakle im pare) jer će inače izgubiti firmu kad dioničari odluče da im se više ne čeka i puste jakog stranca da dokapitalizira firmu i podigne produktivnost jedno 5-10, kolikogod puta (obzirom na broj radnika, malo fali da bi mogli podignit produktivnost 50 puta).

shichich
07.09.2006., 19:02
Prodao sam je ima cca 2 tjedna
Zašto si prodavao,tek sada ona rečenica sa početka Akcija je fenomen jer je riječ o jednoj od najlikvidnijih akcija na berzi o kojoj ni retka nismo napisali dolazi na naplatu?!

Sitni
07.09.2006., 19:56
[QUOTE=netstrider]Bilo je zicer da će rasturati u cijeni, a čini mi se da će dalje. QUOTE]

Evo, za ovo nalozbo ti ide sva zahvala g. Netstrider. Dobro si napisao jedan post, tako, da sam bacao paznjo na ovo preduzece. Nije bilo lako kupiti akcije ali vrlo se je isplatilo do sada.:thumbsup: Sutra je nov dan.

netstrider
07.09.2006., 20:13
Ponekad kad napravim nešto glupo tješim sam sebe kako sam prodao jer i ostali trebaju zaraditi. Jel ti to dobar odgovor zašto sam prodao? Mislim slično je i sa ZERS, već drugi put propuštam glupi voz. Znam, nije kasno, kao ni za povratak u DEST, al nije to meni to, danas (za sutra, ćemo vidit; možda upravo pravim sebi entry point? :) ). Ima i drugih dionica za zaradu. Ovu sam otkrio, malo zaradio, ostavljam je ostalima. Ta neka logika. Uvijek će me čekati na nekoj cijeni. Ako ništa, kad će ići povoljne ili nepovoljne okolnosti moguće da ću znat prije ostalih, a meni je to dosta za povratak ili izlazak ukoliko je koristim ko likvidni pool (trenutno nisam). Mislim, ja ću riješit PTRL po 0,9 bez obzira što je već sada po toj cijeni jeftiniji od Rafinerija. Nekako, već planiram di ću kad prodam ovo što danas kupujem (strahoviti rast cijena u mom smjeru tjera me da razmišljam o prodaji nekih LONG pozicija što mi nije drago, ali ću ih jako vjerojatno prodati kada taknu target). :) (na taj PTRL mi je malo i panika jer je netko stavio prodajni nalog po 0,699 što ukazuje da bježi iz NIRS-a. Moguće da je izašla još jedna hipoteka na sunce?)
Ukratko, pokušavam naći opravdanje za glup potez prodaje DEST-a. Nema ga, ali da sam kupio nešto što mi je neko drpija isprid nosa, čak bi ga i ima.
g. Netstrider voli proći bez tog g. ispred imena (ma šta to g. god značilo). Hvala za hvala. :)
Pozdrav,

net

shichich
07.09.2006., 21:54
Mislim, ja ću riješit PTRL po 0,9 bez obzira što je već sada po toj cijeni jeftiniji od Rafinerija
Imao sam sličnih poteza(nije market još dovoljno pametan da vidi PRTL),mislio sam ti reć ali eto valjda sam znaš bolje,PTRL vrijedi više i tu nema dvojbe no teško je biti u nečemu polulikvidnom dok market raste pa kalkuliraš malo ovdje malo ondje da bi bolje prošao;pozicije kao DEST su se pokazale najbolji izbor-skriveni likvidaš koji vrijedi više,a nitko ga ne vidi jer netko skuplja polako u ekvilibriju ponude i potražnje koji izgleda kao bazenčić,koji pri pražnjenju eksplodira;trenutno ima slična situacija sa METL-pisao sam prije o tome(likvidaš,odličan posao i bilanca,a izvan fokusa);nedavno je postala kratka na ponudi pa će cijena gore,pogledajte graf uostalom(slika=1000 riječi)!Net. vrati se u DEST-ne da nije kasno nego je sada pravo vrijeme,sad su stvari polako postale očite(ako ništa drugo onda kao kratkoročni surf po potražnji)!,pa sam malko dokupio-čisto da sudjelujem u veselju!

Pepi
08.09.2006., 00:10
Ja priznajem da sam nakrcan prilično s ovom dionicom pa nisam potpuno objektivan. No, iskusno mi oko kaže da je DEST odradila samo jedan mali dio. Još je moguć brzi val s novih 100% rasta. U tom svjetlu ovo je još uvijek razina za dobar ulaz.
Tim više jer vidim stvarno već prilično nelogičnosti na nizu drugih dionica. Npr. zadnji takav primjer je puhanje u travku i pumpanje mrtvog konja od željeznice. S nešto manjim suficitom neracionalnosti mi je i ova strujna priča. To svaki put pomislim gledajući kapitalizacije. Imam osjećaj da je tu već ukalkulirana dobit i priča do 2032 godine.

A ima tako dobrih i jeftinih dionica na još uvijek smiješnim razinama. Mogao bih nabrojati najmanje 8,9 takvih među kojima je i DEST.

Jer vi koji se povodite za masom i pokušavate surfati nemojte zaboraviti da val može u hrid lupiti gdje se razbija sve živo. Npr. ja sam danas vidio na nizu svjetskih tržišta prilično crvenog. Očekujem da se brzo prelije takav sentiment i na RH, a ne vidim zašto se takvo što ne bi dogodilo i u BL. Jer ova piramida od grafova indexa mora dobiti i svoju drugu stranu. Zar ne?

netstrider
08.09.2006., 00:31
OT: Može, ali osim klasične priče kupujem book prouči malo strujnu priču. Ima tu nekog zrna, znaš. Nije sve u poljoprivredi i proizvodnji papira za bilježnice. Ima nešto i u struji.
@sh. Ima tu jedna caka, kad izađeš malo je teže sebi okrenuti kliker na suprotnu stranu i vratiti se. Skoncentrirao sam se na druge priče. Neka DEST ostalima. :)

shichich
08.09.2006., 12:25
Jer vi koji se povodite za masom i pokušavate surfati nemojte zaboraviti da val može u hrid lupiti
Ja sam ulazio po 0,16 u 5-6mj,ovo je bilo dokupljivanje!
Imam osjećaj da je tu već ukalkulirana dobit i priča do 2032 godine.
Mlado je tržište i stvari još nisu ukalkulirane!Ponekad je bolje pustiti ovakav market da sam odluči što će rasti!

salenacionale
08.09.2006., 12:42
pozicije kao DEST su se pokazale najbolji izbor-skriveni likvidaš koji vrijedi više,a nitko ga ne vidi jer netko skuplja polako u ekvilibriju ponude i potražnje koji izgleda kao bazenčić,koji pri pražnjenju eksplodira;trenutno ima slična situacija sa METL-pisao sam prije o tome(likvidaš,odličan posao i bilanca,a izvan fokusa);nedavno je postala kratka na ponudi pa će cijena gore,pogledajte graf uostalom(slika=1000 riječi)!
Evo ga danas METL već na 0,70 KM, a i još će ići gore.

Potpuno si u pravu baš kao i Pepi, postoje odlične hartije koje nisu u fokusu, a investitori vođeni psihologijom mase navalili na uvijek iste. Možda je već danas pad RFUM i RNAF nagovještaj druge strane piramide.
Distribucije su otišle u nebo, po mnogima nepotrebno visoko, pa su sad hidroelektrane postale najpovoljnija kupovina u sistemu Elektroprivrede...

Za cijelo to vrijeme fokusa na nafti i struji, tako se lijepo može skupljati višestruko bolji npr. BOKS ili TRZN, koji će kao i METL doći na svoje. Pored njega su tu i npr. UNFC i UTSC kao odlična preduzeća, a ima takvih još 10ak.

O ZERS ne treba ni trošiti riječi, ne vrijedi ni blizu sadašnje cijene.

shichich
08.09.2006., 13:35
UNCF i METL su svakako odlična poduzeće trenuno zanemarena,jer je još uvijek više prilika nego investitora,a rastom el. sektora i nafte su pala u drugi plan,uostalom i loično je da najveći rast najvećih poduzeća prvi privuče investitore,BOKS i TRZN bi mogli ući u kategoriju BLSE blue-žetona sa velikom vjerojatnošću da još podosta dobiju na cijeni,samo imam osjećaj da će trebati malo više dnevnog prometa da ih podigne na više razine...UNCF-u i UTSC-u treba likvidnosti u leđa i stvari će vrlo brzo doći na svoje!
O ZERS ne treba ni trošiti riječi, ne vrijedi ni blizu sadašnje cijene.
Dok ima ovakvih prilika ZERS i nije neko ulagačko rješenje,premda,ima tu kapitala(nekratnina,infrastrukture,km pruge...i drugih elemenata koji imaju svoju vrijednost),mislim ipak su to željeznice jedne države koje posluju profitabilno(za razliku od braće u regiji),(cirka-okolo)20 mil eur i nije puno za željeznice,ali ja bih svejedno radije prepustio tržištu da kaže koliko im vrijedi ZERS...

Zanimljivo je ono sa najavom obveze uvrštavanja novih poduzeća sa BV ili S većim od 10 milja...kažu do kraja godine!?

Mikey
08.09.2006., 13:37
Ovi postovi su definitivno za temu "Ulaganje u RS"

shichich
09.09.2006., 16:20
Za akcionare:

Pavlović: Prijavu su pisali Škrebići

DOBOJ - Hemijska industrija "Destilacija" iz Teslića podnijela je Okružnom tužilaštvu u Doboju krivičnu prijavu protiv sadašnjeg načelnika opštine Teslić Rade Pavlovića zbog zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja dok je obavljao funkciju direktora tog preduzeća, javila je juče agencija Srna.

Kao razlog za krivičnu prijavu navodi se da je Pavlović, kao bivši direktor "Destilacije", zaključivao štetne ugovore kojima je "Destilaciji", kako se tvrdi u prijavi, nanesena šteta od 3.017.760 KM. U obrazloženju prijave podnesene 8. juna dati su nazivi preduzeća, a kao primjer naveden je ugovor s jednim od njih kome je "Destilacija" isporučila ugalj po cijeni od 318 KM po toni ili za oko 112 KM nižoj od stvarne cijene na domaćem i evropskom tržištu.

Rade Pavlović kaže da se radi o pokušaju nastavka političkog obračuna ističući da su to "smislila braća Škrebići potpomognuti SDS-om, SRS - Dr Vojislav Šešelj i NDS-om". Pavlović je za načelnika opštine Teslić izabran dva puta - na posljednjim izborima i na referendumu održanom 21. maja. On je član Socijalističke partije, kojeg podržavaju SNSD, SDP, NHI, SBiH i SDA.

"U prijavi su navedene čiste izmišljotine koje možda i prođu u tužilaštvu jer tamo braća Škrebići imaju političke i prijateljske veze. U 'Destilaciji' sam direktor bio od 1986. do 1991. godine, a sva procedura sklapanja ugovora i određivanja cijene išla je zakonito, preko Upravnog odbora", ističe Pavlović dodajući da "Destilacija" nije negativno poslovala dok je on bio direktor i da bi u tom preduzeću trebalo hitno izvršiti reviziju poslovanja.
Od sadašnjeg direktora "Destilacije" Nove Škrebića i predsjednika Upravnog odbora Dragoljuba Stevandića nismo mogli uzeti izjave jer oni juče nisu bili na poslu.

Bivši direktor teslićke Hemijske industrije "Destilacija" Rade Pavlović, koga je na funkciji direktora "Destilacije" naslijedio Novo Škrebić, tvrdi da je Škrebić ovu firmu nesavjesnim poslovanjem doveo na ivicu propasti i da su iz nje nestale zalihe vrijedne oko 20 miliona KM. On je, u tekstu objavljenom u "Nezavisnim novinama" početkom maja, rekao da je u "Destilaciji" bilo gotovih proizvoda u vrijednosti 14 miliona, te sirovina i repromaterijala vrijednih šest miliona KM.*

Datum: 26.04.2006
Pod jakim mjerama bezbjednosti održana sjednica Skupštine opštine Teslić

G. Maunaga

Pokrenut postupak za opoziv načelnika
TESLIĆ - Skupština opštine Teslić tijesnom većinom juče je donijela odluku da se pokrene postupak opoziva načelnika opštine Rade Pavlovića.

Za ovu odluku glasalo je 16 od ukupno 31 odbornika u teslićkom parlamentu. Za pokretanje postupka opoziva glasali su svi odbornici SDS-a, SRS - Dr Vojislav Šešelj i NDS-a. Tvrdeći da je sjednica nelegalno sazvana, glasanju nije prisustvovao nijedan od 14 odbornika iz šest opozicionih stranaka - Socijalističke partije, SNSD-a, PDP-a, SDP-a, NHI, SBiH i SDA, koje su na prošlim izborima nominovale Pavlovića za načelnika opštine. Opozicija tvrdi da je jučerašnja sjednica nelegalna jer nije, kako propisuje skupštinski poslovnik, zakazana najmanje sedam dana prije njenog održavanja.

Poslije pokretanja skupštinske procedure za opoziv Pavlovića, prema Pravilniku Centralne izborne komisije BiH, u roku od 30 dana mora da bude raspisan referendum na kojem će se građani izjasniti o povjerenju načelniku. U Centralnoj izbornoj komisiji pojašnjavaju da načelniku prestaje mandat ako se za njegov opoziv izjasni natpolovična većina građana koji su izašli na referendum. U toj varijanti novi izbori se raspisuju u roku od 60 dana od dana opoziva načelnika.

Pred početak sjednice ispred zgrade opštine Teslić okupilo se stotinak građana protestujući drugi dan zaredom protiv smjene Pavlovića. Za razliku od okupljanja u utorak Teslićane je juče dočekao kordon policajaca i spriječio ih da uđu u opštinsku zgradu.

Ranko Ninković, koji je došao da izrazi protest zbog pokušaja smjene Pavlovića, kaže da ne razumije zašto predsjednik Skupštine opštine Teslić Slavko Škrebić ne smije da izađe i objasni narodu zbog čega to čine.

"Ovo je skup podrške našem načelniku kog smo mi birali. Kriminalci žele da ga nezakonito smijene, zato i ne smiju da izađu pred nas", kaže Ninković.

Željko Jovičić iz Socijalističke partije, koji se obratio i okupljenim građanima, kazao je da skupštinska većina nema legitimitet. Dušan Stojičić iz SDS-a i Dragutin Škrebić iz NDS-a odbacili su te tvrdnje navodeći da zakonito traže razrješenje Pavlovića. Tokom skupštinske rasprave s obje strane pljuštale su teške optužbe, poslije kojih su mnogi odbornici najavili podnošenje tužbi protiv svojih suparnika zbog klevete.

Politički sukob u Tesliću zaoštrio se u posljednjih nekoliko nedjelja, a situacija je eskalirala nakon što je tokom vikenda u dvorište Pavlovićeve vikendice nadomak Teslića bačena bomba. Pavlović je za napad optužio Stojičića i Škrebića, što su oni demantovali i najavili mogućnost podizanja tužbi protiv teslićkog načelnika.

Radmanović: Istražićemo slučaj u Tesliću

Nova skupštinska većina u opštini Teslić ne može da opozove načelnika niti da izabere vršioca dužnosti načelnika opštine, izjavio je Nebojša Radmanović, ministar uprave i lokalne samouprave RS.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo nije zvanično obaviješteno o navodnoj namjeri da se izabere v.d. načelnika, ali da o tome postoje neslužbene informacije.

Radmanović je rekao da će Ministarstvo istražiti ovaj slučaj, ističući da su još ranije skrenuli pažnju novoj skupštinskoj većini da ne može na svoju ruku da imenuje vršioce dužnosti načelnika opštinskih odjeljenja, pošto to, po zakonu, može da učini samo načelnik opštine.

"Destilacija" iz Teslića prodata za 1,5 miliona KM
BANJA LUKA - Državni kapital Hemijske industrije "Destilacija" iz Teslića, na licitaciji koju je juče sprovela Direkcija za privatizaciju RS, kupio je menadžment tog preduzeća po cijeni od oko 1,5 miliona KM.

Novo Škrebić, direktor preduzeća i predstavnik zajedničkih učesnika, kazao je da je cijena bila dosta visoka, s obzirom da su kupili samo 23,05 odsto kapitala.

"Državni kapital smo kupili, jer smatramo da možemo uspješno voditi ovu firmu", kazao je Škrebić, navodeći da je u "Destilaciji" zaposleno 420 radnika.

Početna cijena prodatog državnog kapitala iznosila je oko pet miliona KM, ali se zbog neisticanja ponuda pristupilo specijalnoj licitaciji u kojoj se cijena smanjuje.

Licitacija za firmu "Planina" iz Han Pijeska proglašena je neuspjelom, jer nije bilo zainteresovanih kupaca.

Direkcija za privatizaciju RS takođe je juče raspisala tender za prodaju 30 odsto državnog kapitala u preduzeću "Juprom" iz Nevesinja, po cijeni od 236.237 KM. Rok za podnošenje ponuda je 6. septembar.

Objavljena je i odluka o iznošenju državnog kapitala pet preduzeća na prodaju preko Banjalučke berze, koja će se održati 19. septembra.

Radi se o firmama "Unametal" iz Novog Grada, UPD "Petar Mrkonjić" iz Mrkonjić Grada, KTK "Alhos" iz Sokoca, "Bosnamontaža" iz Prijedora i "Budućnost" iz Šamca.

http://www.acetik.co.yu/?

netstrider
09.09.2006., 18:36
Kao što piše na stranicama Acetika, to je prije bilo udruženje sirćetara koje je okupljala "Destilacija". Danas je riječ o kćerki u 100%-om vlasništvu poduzeća preko kojeg prodaju većinu sirćetne. Moderatore, ajd poeditaj taj "?" u linku da koga zanima može odma kliknit i otić na stranicu.

Sada je otprilike jasno zašto ih zaj. s tom privatizacijom. Imat će oni još problema, s tom vlasti. I vlast s njima, jel.

pand
24.09.2006., 02:37
Cijena kao sto vidite ide gore, zanima me vase misljenje da li je krenuo siguran rast kao rezultat ociglednog priliva ili je to nesto kratkorocno? Naime, dvoumim se oko kupovine, odnosno "popravka" pozicije, jer mi se nekako cini da bi trebao konacno ovu akciju pogoditi brzi, siguran i stabilan rast cijene bez vecih oscilacija. O velikim potencijalima za rast je vec pisano u prethodnim postovima, a i po mom misljenju mi se cini da pocinje priliv kapitala sa strane u DEST koji bi trebao obezbjediti rast pa trazim potvrdu ove svoje pretpostavke jer nikako da dodjem do nekih sigurnijih informacija koje bi to potvrdile.....

Pozdrav !!!

shichich
24.09.2006., 02:59
Nema sigurnijh info;Dest ima stabilan i polagan rast od 45 stupnjeva koji u zadnje vrijeme malo ubrzava,u svakom slučaju potražnja je konstantna i trend je dobar-čini se da potražnja dolazi od razumnog kupca koji ne želi previše pažnje pa zbog toga rast nije eksplozivan kao na dosta drugh emitenata...

pand
27.09.2006., 13:48
Danasnji promet DEST je 133603 KM, sto je znatan skok u odnosu na prosli period !!!
Neko ovo izgleda mudro sakuplja, pred pretpostavljam rast koji bi nadam se mogao skoro uslijediti !!!!

Pozdrav !!!

Guardian
27.09.2006., 14:44
Prosjecna cijena 0.421KM, Najveca 0.449, ali posljednja 0.332...

mtrtnik
27.09.2006., 15:05
Uz cijelih 1269 komada.

netstrider
27.09.2006., 17:37
molim obrisati post (nisam vidio da već piše)

Sitni
20.10.2006., 19:29
DEST kao da lovi ovih par dana snago nakon brzog trcanja. Trzistna vrijednost akcije jos daleko izpod KV. Danas je bio nesto veci pritisak na prodajni strani ali DEST drzi svoju cijeno. Svidza mi se jer je postala dobro likvidna. Bilo je puno muka da sam jo kupio.

Mozda ima nesto novih informacija o DEST?

LP

netstrider
20.10.2006., 20:02
Sve po starom (nemam DEST na portfeljima već duže vrijeme, ali pratim zbog ljudi koji su unutra). Neke stvari tu bespotrebno kompliciraju. Treba im svježi kapital i treba im čim prije. Sve ostalo je loša priča i nije održivo. Oni svakim danom gube jer imaju sve (prostor, znanje, ljude i čak i tržište) osim strojeva i sirovine, a to nije ništa nego najobičniji novac (kad imaš ljude znanje ime i tržište onda moraš stvarno biti ... čudan da se ne razvijaš. Npr. takvu glupost radi Artuković, ali FRNK je za DEST ipak prva liga zapad). Ako želiš da ti se poduzeće razvija apeliraj na upravu da razvija poslovanje. Neka emitiraju par milja obveznica opterete malo imovine i krenu u ozbiljniju proizvodnju (jer je zapelo s razrješenjem vlasničke strukture. Ova cijena to komplicira jer trenutni vlasnici (nijedan od njih) nemaju namjeru po ovoliko plaćati poduzeće ili jednostavno nemaju toliko para. Menadžmentu odgovara status quo jer nemaju svog čovjeka za gradonačelnika (dapače) i nisu većinski vlasnik, a drže NO). Pozdrav,

net

Ilegalac
21.10.2006., 00:22
Koliko po vama vrijedi trenutno DEST?

Uz procjene cijenio bih i neke argumente.

Sitni
06.12.2006., 22:05
HEMIJSKA INDUSTRIJA „DESTILACIJA" AKCIONARSKO DRUŠTVO TESLIĆ
Na osnovu člana 42. Statuta, člana 3. Poslovnika o radu Skupštine Akcionarskog društva i Odluke Upravnog odbora broj: UO-31/06 od 4.12.2006. godine Upravni odbor

SAZIVA
X REDOVNU SJEDNICU SKUPŠTINE AKCIONARA HI „DESTILACIJA" AD TESLIĆ
DESETA redovna sjednica Skupštine akcionara održaće se 26.12.2006. godine (UTORAK) u prostorijama društva, ul. Svetog Save 79 u Tesliću sa početkom u 12 časova.
Za skupštinu akcionara predlaže se sljedeći
DNEVNI RED:

1.Razmatranje izvoda iz zapisnika sa prethod ne sjednice.
2.Razmatranje i usvajanje Plana i poslovne politike preduzeća za 2007. godinu.
3. Informacija o stanju investicije „Nove peći“.
4. Izbor revizora.
5. Tekuća pitanja.
U slučaju da se Skupština ne održi u za kazano vrijeme zbog nedostatka kvoruma ponovljena skupština će se održati 29.12.2006. godine na istom mjestu i u isto vrijeme.

Materijali za sjednicu mogu se pogledati u stručnoj službi.
PREDSJEDNIK UPRAVNOG ODBORA
Stevandić Dragoljub, dipl.ing.

Izvor: Glas Srpske

Dali tko ide na skupstino DEST? Koliko vidim pocelo se je investirati u nove peci. Nesto barem se desava oko DEST. Ako uzmemo u obzir, da se promet sa akcijama veca iz dana u dan.

netstrider
07.12.2006., 10:47
Ne, riječ je o staroj investiciji od prošle godine (nemam DEST već neko vrijeme kao što znate), ali, ima tu investicija na pregršt. Općenito, zato njima i treba dokapitalizacija jakog strateškog partnera, moraju jako puno investirati.
Ako netko bude išao na skupštinu neka podijeli svoje dojmove s nama. Mene zanimaju različita viđenja tog sastanka.

cunami
03.01.2007., 14:32
Nitko se ne javlja, jel bio tko na skupštini ?

Sitni
03.01.2007., 17:08
Pisao sam jim (27.12.2006) na njihovo E-mail adreso kojo imajo na internet strani (destilacija@skaut.net). Molio sam jih da mi saljeo zapisnik sjednice akcionara a nista se nije desilo. Nije bilo ni odgovora.
Izgleda, da niso bas pristasi novodopskih tehnika.. Internet stran izgleda tako kao da jo je napravio dvanaestogodisnjak.. Zalost! Trebalo jih bo pozvati potom telefona. Kao u danima kad je bio DEST u dobri formi.

ViktorZeZe
03.01.2007., 18:53
Ponukan pricom sa foruma u vezi DEST-a nazvah nekoliko prijatelja iz Teslica prije dve sedmice i pitah/raspitam za istu firmu.

Ljudi su zgrozeni istom firmom, ljudima koji je vode, politickim intrigama, pljackanjem, prljavom tehnologijom, i sl. Stranci su bili ekstra zainteresovani prije godinu-dve, no kad su dublje usli u pricu ohladili se.

cunami
05.01.2007., 09:38
Ovo što ti kažeš je svakako zabrinjavajuće. Kao i većina drugih poduzeća niti ovo izgleda nije cjepljeno od sprege kriminala, vlasti i nadobudnih vlasnika. Biti će zanimljivo vidjeti izvješće za 2006. Iz polugodišnjeg bilansa uspjeha za 2006nisam baš primjetio neki drastičan pad ali niti rast prihoda.

Sitni
05.01.2007., 20:46
Kad berem novosti o skorasnji realizaciji ugovora sa Rusi oko naftnih preduzeca pitam se dali bo to mozda imelo utjecaj na proizvodnjo u DESTu? Govori se o proizvodnji nafte i ostalih produkta sa nafte.. Trebalo bo jim kemikalija.. Mislim da ima DEST perspektive.

cunami
06.01.2007., 15:56
Treba vidjeti kako će se stvari razvijati u 2007.
Hoće li biti ozbiljnijih napora da se unaprijedi i poboljša poslovanje ili će tapkati na mjestu.
S druge strane cijena već neko vrijeme pada, ako padne ispod 0,5-0,45 moglo bi biti lijepe prilike za dokup...

netstrider
07.01.2007., 00:06
"Izgleda, da niso bas pristasi novodopskih tehnika.. Internet stran izgleda tako kao da jo je napravio dvanaestogodisnjak.. Zalost! Trebalo jih bo pozvati potom telefona. Kao u danima kad je bio DEST u dobri formi."
Krivo ti izgleda. DEST nemam već jedno pola godine, ali neke stvari znam.
Ovo s Rusima možda lijepo zvuči, ali nema veze. Po meni je tu na daleko najvećem gubitku KRIP koji je s jedne strane drugi najveći vlasnik, a s druge strane nema nikakve koristi od toga jer menadžment s lovom radi što ga volja. Kad bi HYPO Immobilien, HYPO Lizing ili neki drugi iz carstva kupujem nekretnine_da_ih_skuplje_prodam ušao ovdje i razriješio neke velike probleme s općinom, to bi se KRIP-u isplatilo. Ovako se samo može govoriti o odgovornosti menadžmenta koji ne vodi računa da je u interesu poduzeća i vlasnika jedna jako velika dokapitalizacija. Ustvari, još više o odgovornosti samih vlasnika, jer mali dioničari imaju većinu. Ovo objašnjava i prvu rečenicu.(menadžment ne smatram malim dioničarima, ovdje jel)
Pozdrav,

net

Sitni
30.04.2007., 19:20
Nesto mi nije jasno oko DESTa i KRIPa. Kristal invest samo kupuje i kupuje. Dakle, sve kaze, da je namjera fonda, da ima kontrolni dio u DESTu. Kad dodze do 21% mora obavjestiti, da ima kontrolni dio u preduzecu. Pa ovo nije strategija portfeljskih investitora.
Ima tko na forumu objasnjenje? Nista se nije promjenilo oko DESTa bar ja neznam. Solidno posluje.

LP

Guardian
30.04.2007., 20:32
Možda nije..., ja sam načuo neke priče da su sklopili dosta dobrih poslova i da su dogovorili sa nekim italijanima prodaju jednog starog postrojenja, ali ništa nije official.

Ja ih nemam, niti ću ih kupovati, jer su mi sad poskupi...

Sitni
30.04.2007., 21:18
Ja ih nemam, niti ću ih kupovati, jer su mi sad poskupi...

Jah, to sam i ja mislio kad sam stavio prodao na 0,68KM. Izgleda, da menedzment Kristala misli drukcije. Jer so neumorni na kupniji.

netstrider
30.04.2007., 21:20
Bravo Sitni. Da mene pitaš vlasnički se KRIP vrlo loše odnosi i prema dioničarima DEST-a i prema dioničarima KRIP-a. Kako?

-Umjesto da bude strateški ulagač koji vodi poduzeće, oni s 20% nisu glavni, osim u podizanju cijene. Ćorav posao, jer da su pri cijeni 0,16 ili 0,20 ili eto 0,25 dali ponudu i po 0,15 prešli bi 30%, da su je dali 0,30 prešli bi i 50% vlasništva. Ali ne, onda ne bi ni bilo zezanja, a trebalo bi i pokrenit firmu.
Firma jako loše radi za ono koliko bi mogla raditi. Dijelom je kriv menadžment jer nit imaju para (zapravo ni blizu koliko bi trebalo), a nisu svi ni jednako kompetentni. Činjenica da je obitelj otvorila rat s gradonačelnikom kojeg su uspješno na kratko smijenili, a koji je uostalom bivši direktor Destilacije (i to dugogodišnji), također ne ide u prilog.
Na koncu, cijena do koje se doguralo nije realna jer prije godinu dana kad sam stavljao pretpostavke za neke brojeve iznio sam i neka očekivanja (imao sam i neka druga koja sam bio ugradio u cijenu, a koja se ionako nisu ostvarila). Jedino što se desilo je da je najveći dioničar sam sebi podigao cijenu, i to mnogo. Ovo nekako ne čudi jer su slično radili i s drugim dionicama, opet, onaj tko misli držati DEST, trebao bi se zamisliti. Duboko. Postoji udruga kojoj se ne priznaju ni punomoći, ni djelovanje, ni ništa. Obitelj bez novca i mogućnosti brzog širenja poslovanja i političke podrške što je ovdje oboje nužno i potrebno. I treće najveći dioničar koji to uopće nije nego špekulativni dizač NAV-a. Da mene pitaš, cijena je nerealna, a poduzeće precijenjeno.
Ulazak talijana je negativan. Izuzetno negativan. To pokazuje ono o čemu sam pričao. Da im nedostaje novaca. Nekretninu ne prodaješ ako imaš novaca za njenu revitalizaciju. Prodaješ je ako nemaš novaca za gorivo i tvoji kupci ne plaćaju te dovoljno brzo.

cunami
30.04.2007., 21:57
Net, zadnji put kada si ispljuvao DEST cijena je unatoč dotadašnjem rastu počela opadati. Baš me zanima da li će se trend i ovaj puta promijeniti.
P.S , nisam baš siguran da KRIP bezglavo kupuje bez jasnog cilja

Mikey
30.04.2007., 22:29
10.01.2006.
DEST 1057189 A.D. "HEMIJSKA INDUSTRIJA DESTILACIJE" TESLIĆ "KRISTAL INVEST FOND" A.D. BANJA LUKA 12,1214159
DEST 1057189 A.D. "HEMIJSKA INDUSTRIJA DESTILACIJE" TESLIĆ PIF VIB FOND A.D., BANJA LUKA 8,68075926
DEST 1057189 A.D. "HEMIJSKA INDUSTRIJA DESTILACIJE" TESLIĆ PENZIONI FOND 7,71355748
DEST 1057189 A.D. "HEMIJSKA INDUSTRIJA DESTILACIJE" TESLIĆ ŠKREBIĆ NOVO 7,11435969
DEST 1057189 A.D. "HEMIJSKA INDUSTRIJA DESTILACIJE" TESLIĆ PIF "BLB-PROFIT" A.D., BANJA LUKA 5,65804516
DEST 1057189 A.D. "HEMIJSKA INDUSTRIJA DESTILACIJE" TESLIĆ MARKOČEVIĆ DUŠKO 4,04918217
DEST 1057189 A.D. "HEMIJSKA INDUSTRIJA DESTILACIJE" TESLIĆ VUKOVIĆ RADIVOJE 4,04836645
DEST 1057189 A.D. "HEMIJSKA INDUSTRIJA DESTILACIJE" TESLIĆ ŠKREBIĆ DUŠAN 4,04827428
DEST 1057189 A.D. "HEMIJSKA INDUSTRIJA DESTILACIJE" TESLIĆ LUKIĆ SMILJA 4,04691014
DEST 1057189 A.D. "HEMIJSKA INDUSTRIJA DESTILACIJE" TESLIĆ FOND ZA RESTITUCIJU 3,85677874

19.04.2007
"KRISTAL INVEST FOND" A.D. BANJA LUKA 19,3474137 19,3474137
PIF VIB FOND A.D., BANJA LUKA 8,6807593 8,6807593
PIF "BLB-PROFIT" A.D., BANJA LUKA 8,2350593 8,2350593
PENZIONI FOND 7,7135575 7,7135575
ŠKREBIĆ NOVO 7,1143597 7,1143597
MARKOČEVIĆ DUŠKO 4,0491822 4,0491822
VUKOVIĆ RADIVOJE 4,0483664 4,0483664
ŠKREBIĆ DUŠAN 4,0482743 4,0482743
LUKIĆ SMILJA 4,0469101 4,0469101
FOND ZA RESTITUCIJU 3,8567787 3,8567787

I ne znam baš da bi skupili toliko po tim tvojim cijenama.
Uostalom ponuda ako ide, onda ide za cijelo poduzeće.

A po koliko bi ti Net sada kupio...?
Po 0,2 KM...možda, a možda ti bi i to bilo skupo.
Do 25 % - 1 akcija...može skupljati tko god hoće i koliko ga volja, a dalje samo s Ponudom za preuzimanje.

Jedini eventualni problem koji oni imaju je slab menađment i nedostatak par milja maraka keša...ništa više.
Za koju godinu (a i prije) ovo bi mogao biti samo takav bombon na BLSE marketu.

A vidi nekima je sad skupo, jašta da je....ali je i sve drugo tako veliko i lijepo i značajno, još i puno skuplje...
To mi zvuči kao i onaj što se javio meni proturiječiti za MRDN, kao fol mu neki omjer ne paše...joj, joj, joj...

netstrider
01.05.2007., 00:20
cunami, KRIP ima itekako jasan cilj. Problem je što je i meni jasan (tj. točnije: barem mislim da mi je jasan) i što znam da ti ljudi mogu svoj posao raditi bitno bolje nego ga trenutno obavljaju.

Mikey, bez po problema bi skupili. Takva je vlasnička struktura. Po mojoj procjeni 5% dioničara ni ne zna da su vlasnici DEST-a (ovako velik "izgubljeni kapital" kapitalno gledano van kotacije ima samo KRLB, a kod KRLB je i veći), a još 5% bi ga prodalo čim bi netko ponudio. Čak štoviše, ako je KRIP slučajno podigao amaterski cijenu 5 puta na opravdavajuće malom (za slučaj da će ih netko prozivati), ali ipak jako malom volumenu, ovo je jedno od skoro 10 ključnih poduzeća u vlasništvu KRIP-a koja su podizala MCAP po vrlo sličnom scenariju i okolnostima. Hmm. A što je s ostalima? :-D

Meridian ovdje neću komentirati jer bi se mnogi bespotrebno javljali. Ono što je meni skupo tebi može biti super jeftino. S druge strane (dakle obrnuto), količina budala koje gotovo svakodnevno kupuju dionice od par tisuća maraka po komadu (ko da se kupuju vrlo skupa kinder jaja) ograničena je na svega nekoliko ljudi. Nekakvi Damir J (al samo kad je skupo i kad su količine neograničene), neki čudak Žigon (je li dionica počela biti "dobra" prije nego si ušao, ili je bilo obrnuto? :) ), i ovi koji prođu u nadbidavanju (kažem, godišnji je zeznuta stvar, al danas je eto market bio naklonjeniji). Opet, nisu kinder jaja za svakoga. Pozdrav,

net

ps: Kad je najveća marža na gnjoju trgujem đubrom na kamione (ali samo eko fertilizer za Britance), ali čemu kupovati kilo gnjoja po 1,25 €, kad je kilo kinder jaja samo dvostruko skuplje (maržu gnjoja, čak i tog čistunca vjeruj mi ni Zepter fond ne može uspoređivati s maržom kinder jaja (nazovi IF Zepter za provjeru). A to što momci kupuju to. A čuj, još samo fali da svi kupuju točno one papire koje ja namjenim kupovati (samo mi još to fali)).

Odgovor na boldano možda nije loše staviti na ovu temu jer je DEST svakako skuplji od MRDN, a kinder jaja u neposrednoj usporedbi bi u prvom redu bile neke firme posustale kemijske industrije u Srbiji (sijeća li se netko prošlogodišnje(?) eksplozije u Beogradu? hihihi. (nije loša, right? :) )).

Don_10
07.05.2007., 19:25
vasa procjena koji maksimum destilacije.
Moja jer je imam je 1.50
VASA Gospodo?

pand
08.06.2007., 15:08
Pa cijena vec polagano, ali prilicno posigurno ide naprijed. Naime, cini mi se kao da neko pametno diktira cijenu ove akcije. Ide rast pa stagnacija na odredjenoj cijeni i onda su par dana neupadljivi prometi na toj cijeni bez ikakvih oscilacija (veoma rijetko) pa onda opet skok cijene 6-7% (nekad i vise) pa onda opet par dana prometa pa onda opet skok. Evo danas je bio veoma zanimljiv promet na ovoj akciji od 106.294,30 uz rast od skoro 7% (cak i KRIP je propratio veliki promet).

Uglavnom, kakogod na ovoj akciji je zasad prisutan izuzetno cvrst,stabilan i mudar rast, da li je on kontrolisan ili ne moze se prodiskutovati (i sta jos tu ima - koliko opravdan ili ne), ali ova akcija zasad jednostavno lijepo i pametno raste.

Pozdrav !!!

Batboy
08.06.2007., 17:02
Kao što sam već napomenuo ovo je kvalitetna akcija koja ima perspektivu. Čak sam je morao i braniti. Neznam @Don_10 zašto ti je target 1,5KM, kad DEST nije ni iskusio niti segment svoje prave moći. Pitaću vas na kraju godine koliki joj je bio rast (znate onaj vic o zecu i kornjači, i ko je na kraju bio pobjednik:) ).

I mogu reći još jednom za DEST :thumbsup:

Batboy
17.07.2007., 14:31
vasa procjena koji maksimum destilacije.
Moja jer je imam je 1.50
VASA Gospodo?

@QUOTE=Don_10, evo ga još malo pa izlaziš......... :biggrin:

PozZ
Bat.

ferrari
17.07.2007., 15:29
destilacija raste jer se takmiče polara i kristal već duže vrijeme, to bi valjda vi forumaši trebali znati

a inače ako je neko nekad prošao pored pogona te destilacije zna da je firma u raspadu

eto to je istina zašto raste destilacija

rekao bih ne zbog toga što dobro radi već što fondovi hoće da kontrolišu preduzeće

he he he

netstrider
17.07.2007., 16:08
"rekao bih ne zbog toga što dobro radi već što fondovi hoće da kontrolišu preduzeće"

Ovo zvuči obmanjivački. Fondovi vještački dižu cijenu. Njima nije ni p do kontrole poduzeća. Niti im je stalo do razvoja samog poduzeća. Samo se igraju, ko ljudi koji tuku po poker aparatu.
Pozdrav

ferrari
17.07.2007., 16:42
glupo bi bilo biti suvlasnik preduzeća i ne činiti da to preduzeće radi bolje

a slažem se to što si za fondove rekao, mada se oni kunu kako hoće da pokreću preduzeća (info iz prve ruke)

Batboy
17.07.2007., 17:48
destilacija raste jer se takmiče polara i kristal već duže vrijeme, to bi valjda vi forumaši trebali znati

a inače ako je neko nekad prošao pored pogona te destilacije zna da je firma u raspadu

eto to je istina zašto raste destilacija

rekao bih ne zbog toga što dobro radi već što fondovi hoće da kontrolišu preduzeće

he he he

Naravno da znam ko' je kupovao, ali očigledno da si ti samo prolazio pored pogona. :biggrin:

ferrari
18.07.2007., 08:54
vidim da si ti zagriženi akcionar koji se nada brzoj zaradi

nema razloga da raste 100% i preko toga u kratkom roku

dakle pašće a ako ne izađeš na vrijeme onda ćeš kukati po forumu

Batboy
18.07.2007., 13:17
vidim da si ti zagriženi akcionar koji se nada brzoj zaradi

nema razloga da raste 100% i preko toga u kratkom roku

dakle pašće a ako ne izađeš na vrijeme onda ćeš kukati po forumu

Vidiš u mom portfelju se DEST zauzima 3% (i ušao sam 02.02.2007 - mali inf.), a npr. POST 7% to bi bilo dovoljno da eliminiše tvoje mišljenje o meni u vezi toga kakav sam ulagač – akcionar.

Svi mi kupujemo nadanja i ništa nije 100% sigurno, ako vidim da će DEST zadesti neka vrsta korekcije ja ću se povući, a zatim ako ocijenim da treba ući, naravno da ću ući. Ovo je takva vrsta tržišta i to je prilika za laku zaradu.

Da, izgubio sam na nekim hartijama, i još uz to nisam imao sretstava da ih dokupljujem i opet nisam kukao (nevidim razlog zašto). Povremeno me iznerviraju ljudi koji na malim prometima obore cijenu, i u vezi toga dam negativan komentar, iako to nema veze sa mojim portfeljem (možda se povremeno reflektuje na stanje index-a na berzi)

Naravno da imam hartija koje sam kupio, i sada čekam. Vidjećemo kako će biti............

Komentarisao sam tvoj stav jer je bio izuzetno negativan... Volim pročitati stavove Net-a, Miey-a i sličnih njima, jer ih dobro obrazlože. Iako se povremeno neslažemo u mišljenjima, od njih dosta naučim. Nije u redu samo prokometarisati da je firma OF i kraj priče.

Ti, a i svi ostali forumaši ako imaju slobodnog vremena neka malo analiziraju firme, bar u svojoj okolini. To bi bilo OK’ :cool:

PoZZ
Bat

ferrari
18.07.2007., 13:51
Vidiš u mom portfelju se DEST zauzima 3% (i ušao sam 02.02.2007 - mali inf.), a npr. POST 7% to bi bilo dovoljno da eliminiše tvoje mišljenje o meni u vezi toga kakav sam ulagač – akcionar.

Svi mi kupujemo nadanja i ništa nije 100% sigurno, ako vidim da će DEST zadesti neka vrsta korekcije ja ću se povući, a zatim ako ocijenim da treba ući, naravno da ću ući. Ovo je takva vrsta tržišta i to je prilika za laku zaradu.

Da, izgubio sam na nekim hartijama, i još uz to nisam imao sretstava da ih dokupljujem i opet nisam kukao (nevidim razlog zašto). Povremeno me iznerviraju ljudi koji na malim prometima obore cijenu, i u vezi toga dam negativan komentar, iako to nema veze sa mojim portfeljem (možda se povremeno reflektuje na stanje index-a na berzi)

Naravno da imam hartija koje sam kupio, i sada čekam. Vidjećemo kako će biti............

Komentarisao sam tvoj stav jer je bio izuzetno negativan... Volim pročitati stavove Net-a, Miey-a i sličnih njima, jer ih dobro obrazlože. Iako se povremeno neslažemo u mišljenjima, od njih dosta naučim. Nije u redu samo prokometarisati da je firma OF i kraj priče.

Ti, a i svi ostali forumaši ako imaju slobodnog vremena neka malo analiziraju firme, bar u svojoj okolini. To bi bilo OK’ :cool:

PoZZ
Bat

slazem se ja sa ovim sto kazes

ali ovaj rast nije posljedica dobrog rada firme vec takmicenja fondova
a kad bude jedan od fondova izlazio onda ode cijena dole

a od drugog mjeseca si imao zaradu oko 200 posto i nadas se daljem rastu

daj boze

Mikey
03.08.2007., 17:11
Dokaz dobrog trenda uvijek je dobar i bolji FI u odnosu na isto razdoblje lani.

Lijepo i očekivano, još da se vlasnici prime agresivnijeg poboljšanja poslovanja kraja veselju i boljitku ovog poduzeća neće biti.

Ja kažem za sada, :)

Batboy
03.08.2007., 17:52
Mikey, moglo je ovo i bolje, nisam baš pretjerano oduševljen.
Zadovoljan jesam.:thumbsup:

Mikey
21.09.2007., 09:48
Jedna od jako zanimljivih stvari koje valjda nisam primjećivao do sada (ne znam gdje sam gledao) su stavke "Bruto osnovna sredstva" i "Neto osnovna sredstva".
Ima netko komentar na to?

Podcijenjeno, precijenjeno, nešto treće...? :)

Mikey
22.09.2007., 11:40
Tko nije vidio, tu su nove stranice Destilacije
http://www.destilacija.rs.ba/

Mikey
10.04.2008., 19:03
DEST nabacili Revizorske izvještaje za 2005, 2006 i 2007 godinu.

Zašto imaju svake godine sve manje radnika - tamo piše
U šta se ulaže - tamo piše
Koliki je % otpisa imovine - tamo piše
Čemu služi Acetik d.o.o., kakav je njegov FI i povezano - tamo piše
...