PDA

View Full Version : Albanija

boriss_com
13.06.2006., 11:27
Danas nja vijest:
Albanija potpisala sporazum o SSP-u s Europskom unijom
Albanija je danas u Luxembourgu, nakon više od tri godine pregovaranja, potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom.
Tirana je pregovore o SSP-u započela u siječnju 2003. godine, a zaključila u veljači ove godine kada je sporazum parafiran. Sporazum je potpisao albanski premijer Sali Berisha i 25 ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a. Sporazum o stabilizacjii i pridruživanju nova je generacija sporazuma koje je EU namijenila za pet zemalja zapadnog Balkana, a njegovo zaključivanje predstavlja prvi formalni korak na putu prema članstvu u EU-u. Nakon potpisivanja slijedi proces ratifikacije u svih 25 zemalja članica da bi sporazum mogao stupiti na snagu. Hrvatska i Makedonija su te sporazume zaključile 2001. godine, Bosna i Hercegovina još pregovora, dok su sa Srbijom pregovori prekinuti zbog nedovoljne suradnje s Haškim sudom. Crna Gora očekuje da će uskoro, kao samostalna država, moći nastaviti pregovore. "Današnji datum je od velike važnosti za povijest Albanaca", izjavio je premijer Sali Berisha, dodajući da to predstavlja korak prema "ispunjenju sna Albanaca" da se vrate u Europu nakon dugotrajne izolacije.
EU je sa svoje strane pozvala Albaniju da nastavi s reformama i pojača napore na brojnim područjima poput slobode medija, ubrzanja postupka vraćanja i nadoknade oduzete imovine, jačanje javne administracije, te zaštite manjina.
(Hina)

Da li neko zna sta se kod njih radi po pitanju privatizacije ?
Nasao sam sajt njihove berze http://www.tse.com.al/english/ ali tu nema skoro nikakvih informacija.
Da li je neko vise upucen u trgovanje u ovoj zemlji?

jan
13.06.2006., 16:51
http://www.tse.com.al/english/

boriss_com
13.06.2006., 17:26
Kao sto rekoh i navedoh imam taj sajt ali je oskudan u informacijama, pa ako imas nesto poblize OK, ako ne taj link vec imam !

Jaja
13.06.2006., 18:13
U Albaniji je bila privatizacija i dva strana fonda su skupila skoro sve vaučere od raje, te su onda nestali. Nakon toga privatizacija je poništena.
Očekuje se da će uskoro privatzacija biti ponovno, te se mnogi fondovi pripremaju tamo napraviti pifove. Trgovanja još nema, a kad počne biti će ludilo

boriss_com
13.06.2006., 18:29
Sta je tamo interesantno za kupnju ?
Kakve su gospodarske prilike ?
Kakvi su zakonski okviri ?
Opcenito ako moze malo vise o ukupnom ambijentu.

Jaja
13.06.2006., 18:39
Dakle, tek će biti interesantno. Jel znaš tko je drugo najveće gradilište u Europi? Tirana.
Turizam je već napadnut, strani investitori kupuju cijela sela uz more.
Pretpostavljam da će zakoni biti kombinacija našeg i turskog utjecaja.
Naravno, daleko od toga da je tamo super, ali više nisu predmet opće sprdnje i mislim da će biti interesantnih prilika za zaraditi.
Osim turizma, mislim da će dobro poslovati i građevinske firme i sve što je povezano s lukama, zbog njihovog geografskog položaja

bogec
13.06.2006., 18:49
i meni se albanije u zadnje vrijeme vrti po glavi a totalni sam laik sto se tice situacije tamo
jel oni uopce imaju brokerske kuce?

slazem se za turizam, gradjevinu itd, samo gdje opce naci ikakve informacije o bilo kakvim tvrtkama
evo malo opcenito

http://www.bankofalbania.org/
http://www.albania-hotel.com/

seljo
13.06.2006., 18:56
Burza je bila aktivna ali se onda ugasila. Trenutno je Albanija jedna od rijetkih europskih drzava koja nema "aktivnu" burzu.

Sto se tice ulaganja tako da netko kupuje cijela sela i slicno mislim da su to isprazne price jer gotovo nema opcine koja ima sredjene zemljisne knjige.
Preporucam WB country reporte za nadobudne.

carlo gambino
14.06.2006., 23:19
http://www.asc.gov.al/tiranastock.html

noe
18.08.2006., 06:04
Albanija strancima nudi kvadrat zemljišta za 1 euro
Albanski premijer Sali Beriša najavio je plan po kojem će ta zemlja nuditi kupnju državnog zemljišta inozemnim ulagačima po cijeni od jednog eura za četvorni metar. "Inicijativa pod nazivom 'Albanija za jedan euro' usmjerena je na privlačenje inozemnih ulaganja u sklopu našeg nastojanja da zemlju izvučemo iz siromaštva i približimo Europi", kazao je Beriša na sastanku svojeg kabineta. "Pretvoriti Albaniju u zemlju privlačnu za inozemne ulagače jest težak, ali ne i nemoguć zadatak", dodao je on.
Albanija taj cilj, istaknuo je, može ostvariti samo tako da inozemnim ulagačima ponudi vrlo niske cijene i višu kvalitetu u usporedbi s drugim zemljama u regiji. U sklopu toga plana albanska vlada predviđa prodaju državnog zemljišta za jedan euro po četvornom metru te uvođenje porezne i gospodarske politike za privlačenje ulagača.
(Hina)

Poslovni Dnevnik, 18.08.2006.

Mikey
18.08.2006., 14:54
Interesantno.
Evo stranica burze, ali čini mi se mada sam bio na njima pred koji mjesec da to baš i nije nešto gotovo ili je stalo.
Mada nigdje ništa ne piše.
Istina Bog Albanski mi je jezik malo nerazumljiv, jeli...
Ali sve u svemu da se i engleskim poslužiti, samo što izvještaji i ostalo i nisu baš na engleskom.
Ajte, ima li koji Albanac pa da nam lijepo sve to rastumači.

Net, imaš li ti ikakva iskustva s Albanijom ili već ''torbaš'' po malo i dolje?
Kakve stranice i sl.

netstrider
20.08.2006., 19:16
Nisi stavija link. O Albanskoj burzi smo pisali nešto na forumu. Pogledaj datum odkad je ta stranica. Način na koji stvari funkcioniraju u toj zemlji je... interesantan. Oni su imali šok vatrenog krštenja kad su išli u privatizaciju. Došlo je par stranaca, pokupovalo vaučere za sudjelovanje zbog čega je cijela stvar zamrznuta. Kao se radi nešto na tome, ali kako su u ovim shortanjima struje, prestao sam se zanimati. Zemlja koja nema struje za mene ima neefikasni market jer su troškovi i potrošeno vrijeme preveliki. Samo sam snima neke firme koje imaju ok tržišnu poziciju, ali to nije puno. Kad nađem dole nešto šta ću kupit javim ti, ali sumnjam da će to bit dok ne srede neke stvari (razmazilo me ovo s punim izvješćima i svim informacijama na jednom sajtu, pa san se i uljuljka u to; dobro mi je i ne mrdam previše. I taj Libanon je... puno muke za ne preveć jak posa. :) )

netstrider
25.08.2006., 09:01
Ovo je presmiješno. Kao, nije nam dosta što smo najjeftiniji, ali mi želimo biti najjeftinije najjeftiniji:

OBJEKTI U ALBANIJI PRODAVAĆE SE ZA JEDAN EURO
petak, 25.08.2006.

Albanski premijer Salji Beriša najavio je da njegova vlada završava projekat koji će, kako je kazao, očarati strane investitore, jer će svaki privredni i drugi objekat biti ponuđen na prodaju i to po cijeni od jednog eura.

Kako javljaju agencije, smatra se da će to doprinijeti oporavku privrede i bržem približavanju Albanije Evropskoj uniji (EU).
"Albanija nikada neće biti privlačna stranim investitorima ako ne bude najjeftinija u regionu", kazao je Beriša.
Istakao je da će projekat pod nazivom "Albanija za jedan euro" biti ozvaničen 10. septembra.

pif kolektor
25.08.2006., 11:27
E Nestrider ak saznaš nešto o Albanskoj burzi da ima javi mi da se spakiram pa idemo.

Inace ja sam bio u Albaniji prije 2 mjeseca zemlja im je u kurcu ali se oporavljaju ljude sam pitao jesu li dobivali dionice ali niko nema pojma niti sta je to.

Inace kao ljudi su kaaatastrofa morao sam platiti pinku da udjem u zemlju a naravno i da izadjem korupcija kakve nisam još vidio, nemaju cestu uz more do Tirane, posebno mi je bilo zanimljivo benzinske pumpe od granice C.G do Tirane sam izbrojao oko 115 pumpi što znaci 1 km 1 pumpa.

Žene su im ajme ružne Što znaći nestrider da se nenadaš jebavanju nebi ti preporućio jedino ak ćeš se žrtvovati za koju informacije ;)

shichich
26.08.2006., 14:18
Albanska državana kompanija za naftu i plin Albpetrol preuzet će kompaniju za istraživanje nafte Servkom koja je u financijskim problemima. Spajanje za cilj ima konsolidiranje i jačanje domaće naftne industije, kao i poticanje ulaganja u području istraživanja nafte

boriss_com
26.08.2006., 14:59
Da li netko zna da li njihova burza uopce funkcionira ?
Da li mozes kupovati HoV ?

shichich
26.08.2006., 15:19
mislim da im još uvijek burza ne radi;pitnje za milion xxx je kad i hoće li proraditi!?

seljo
26.08.2006., 17:49
Kao sto sam prije naveo burza je radila pa je prestala raditi, a mislim da trenutno ne radi iako su formirali komisiju za vp.
Decki, nemojte tu naklapati svakakve stvari; moj savjet vam je da se klonite Albanije da ne bi na brzinu ostali bez svega. Vjerujte mi dole je vozni park bolji nego u Londonu ili Frankfurtu (od tuda i toliko benziskih, ali i "praonica") a taj sigurno nije dosao velikim radom njihovih vlasnika.
Ima toliko lijepih marketa u regiji na koje je bolje fokusirati svoje vrijeme nego na Albaniju (npr. Rumunjska, Ukrajina itd..)

btw ako Berisha odluci prodati bunkere za 1 eur prvi cu se javiti.. ;))

Mario_2006
26.08.2006., 18:59
U pravu si ,,seljo,,za te bunkere sam i ja zainteresiran ,a dobro bi bilo da imaju pogled na more.
Osobno sam se uvjerio i u vozni park tako da ni tu nema dileme.U Tirani nicu velelepne zgrade u staklu ali bez obzira na sve to mislim da su oni miljama daleko od evropskih integracija i cisto sumnjam da nebi napravili neku prevaru,cak smatram da tesko mogu dostici civiliziranost.
U pogledu Rumunskog i Ukrajinskog marketa molio bih te da me osobno
informiras.

noe
27.08.2006., 09:23
Kao sto sam prije naveo burza je radila pa je prestala raditi, a mislim da trenutno ne radi iako su formirali komisiju za vp.
Decki, nemojte tu naklapati svakakve stvari; moj savjet vam je da se klonite Albanije da ne bi na brzinu ostali bez svega. Vjerujte mi dole je vozni park bolji nego u Londonu ili Frankfurtu (od tuda i toliko benziskih, ali i "praonica") a taj sigurno nije dosao velikim radom njihovih vlasnika.
Ima toliko lijepih marketa u regiji na koje je bolje fokusirati svoje vrijeme nego na Albaniju (npr. Rumunjska, Ukrajina itd..)

btw ako Berisha odluci prodati bunkere za 1 eur prvi cu se javiti.. ;))

Malo offtopic ali kada se već hvatamo Ukrajine...

BIVŠEM UKRAJINSKOM PREMIJERU LAZARENKU DEVET GODINA ZATVORA

SAN FRANCISCO – Bivši ukrajinski premijer Pavlo Lazarenko osuđen je na sudu u San Franciscu na devet godina zatvora i novčanu kaznu od 10 milijuna dolara zbog iznude i pranja novca. Lazarenko je prvi strani lider koji je osuđen u SAD-u nakon panamskog vođe Manuela Noriege 1992. godine. Proglašen je krivim 2004. godine, zbog iznude, pranja novca u kalifornijskim bankama, pronevjere i prometa ukradenom imovinom. Lazarenko (53) se obogatio za vrijeme svog premijerskog mandata tijekom devedesetih. Na dužnosti ukrajinskog premijera bio je od 1996. do 1997. godne. Tijekom čitanja presude doimao se mirnim i radio je bilješke, a po izlasku iz sudnice najavio je žalbu. (Hina/Reuters)

Mikey
25.09.2006., 11:29
Na HRT 1 dokumentarac o Albaniji.
Gledati, jako dobro!!!

p.s. "Albanska rivijera" je naslov dokumentarca.

ChoChikun
25.09.2006., 14:44
Hajde, sad napiši malo što je bilo za nas koji nismo gledali, ako je bilo tako dobro.
Hoće biti repriza ili je to već repriza za one koji se bude u ranu zoru?

Salamander
25.09.2006., 14:49
He he pošto nema još burze možda neki misle torbarit po Albaniji, to bih zbilja volio vidjet, taj bi trebao dobit nagradu za najhrabrijeg ili najglupljeg čovjeka na Balkanu!

Mikey
25.09.2006., 15:09
Nisam niti ja gledao baš od početka.

Uglavnom bilo je o tome kako planiraju urediti obalu i izgraditi od nekog mjesta (grada) na V počinje pa sve do Grčke.
Bilo je riječi i o poduzetniku koji je kupio neku građevinu ili teren da bi investirao ali narod mu to već 10 godina ne dopušta jer je to njima (malim vlasnicima država dala) a tko je kasnije rasprodao i kako se to moglo dogoditi tko to zna...
Bore se protiv kriminalaca i ovih šta drogu švercaju.
Duž obale (na plažama) imaju neke kamene bunkere koji su se koristili tko zna kad već.To bi jeli trebali srušiti ali još nitko nije odlučio šta će i kako će.
Turisti polako dolaze, naročito iz Grčke.(svi turisti)
10 kilometara su udaljeni od Albanije pa dolaze brodovima (katamaranima, čini mi se)

Ljudi otvaraju restorane pak u bunkerima na samoj obali...
Teško se živi.Dali su primjer penzionerskog para koji ima ukupnu penziju od jedno cca 250 eur...koliko sam zapamtio.On je radio u Grčoj i dobio 200 i nešto sitno penzije, a žena ostatak...
Svi, pa čak i djeca samo gledaju kako bi se odselili iz Albanije.

Prikazali su stare zahrđale podmornice koje planiraju preurediti u turističke atrakcije, 1997 su narod i svi valjda koji su bili uopče dolje opljačkali sve živo i mrtvo pa čak i tu opremu za jedan tunel u obali u kojem su se vezale i skrivale podmornice.Tako da se vrata tunela danas ne mogu niti zatvoriti...a nekad su smatrana za sam vrh tehnologije.Neke vile i ostalo su isto opljačkane i devastirane.

Talijansko-albanski poduzetnički par je izgradio "A fazu" 'velelepnog' naselja negdje isto dolje na moru.
Podigli apartmane pod krov i hotelčiće.Ostalo tek slijedi...
Očekuju, a i trend valjda to pokazuje da će turista biti sve više...uz more se gradi, ali su im magistralni putevi u unutrašnjosti prilično loši.
Ceste su ono s rupama, nikako ne ravne, mada ima i takvih i suppose...

Zapljenili su i nešto droge dolje (par kilograma su spomenuli)
Ljudi se ne vole snimati...navodno su carinike, pograničnu policiju isto podmićivali....(naravno)
Neki prošli kriminal, ali kako kaže policija: danas je turistima i ostalima zajamčen red i sigurnost.

Baš o dionicama nisam čuo ni riječ.
Više je to bio dokumentarac kažem o Albanskoj rivijeri, o tome kako ljudi žive tamo, što rade i što poduzimaju da se stanje poboljša i sve tako to u globalu...ali zanimljivo i poučno što se opče ekonomske strane i 'životne klime' tiće.

poz

cayman006
30.09.2006., 12:58
investitore na burzama uvijek sam nekako smatrao ljudima koji ruše predrasude, ali vidim da su kod vas duboko ukorijenjene. Albanija je toliko napredovala u zadnjih par godina da si prosječni albanac može priuštiti ljetovanje u npr. crnoj gori, gdje su na 5. mjestu po posjetama. To da niču poslovne zgrade je točno, a niste naveli tko ih kupuje i gradi. Grade ih Englezi i prodaju englezima jer smatraju da je nakon Bugarske i Rumunjske Albanija iduća top-destinacija za prodaju nekretnina. Kod nas se ovo ljeto u Dalmaciji nije prodala niti jedna nekretnina. Niti jedna. Obzirom da u svijetu sve mora biti kao je Oncle Sam zamislio, a se ne bi brinuo za njihovu burzu. A dok se mi rugamo, Crna gora nas je u pogledu nekretnina prešišala za 500%, bugarska i rumunjska da ne pričamo. A mi, mi smo tu gdje jesmo. Uvijek u zapećku, očekujemo nešto, i rugamo se česima, rumunjima. A svi jači od nas po obrazovanju, internetu, integracijama, nekretninama.....pa tamo se vrti takva lova u godinu dana kakva se ovdje zavrti u 10 godina jer su svi shvatili što je kapitalizam. Osim nas. Mi smo i dalje devedesetima. Ako se otvori tamo burza, ja idem, a vi kako znate.

Mikey
30.09.2006., 13:25
Kolega, tema je otvorena.Ima nas istina svakakvih.
Ja osobno smatram tržište zanimljivim.
Burza isto tako postoji, samo je trenutno koliko vidim izvan funkcije.
S vremenom će i to biti.
Što se mene tiće ja sam već sam sebi rekao da posjetim kolegicu što predaje povijest i zemljopis pa da se malo više upoznam s tom tematikom.
Možda iskopamo i kakvu noviju knjižurinu i slično...
Nemožeš znati ono što nikad nisi ni čuo.
Što više info. i zanimljivosti tržišta kao takvog u globalu znaš, lakše će ti biti.
Tako ja na to sve skupa gledam.

cayman006
30.09.2006., 13:30
Ma slažem se kolega, ali ne volim to naše podrugivanje kad smo i sami odličan materijal za ruganje nekom iz zapadne europe. Previše smo si umislili i to nikako da prestane. Sve treba proučiti pa onda napisati.

sahec11
19.11.2006., 16:01
Dali znate, da se na crnom trgu u Albaniji več prodaju Bono privitazioni iz 1999 godine po cieni oko 20% nominalne cjene ( vjerovatno so tu vaučeri iz poslednje privatizacije...?).

Dali zna netko :
Šta možeš sa ovakvina certifikatima, da uradiš ako jih kupiš ?
Kada, če uradno, da počne raditi beraza u Tirani ?

Lp

bimbolin
19.11.2006., 16:58
Negde sam procitao da se burza otvara u maju mesecu 2007 ali nemoj me drzati za rec.

amer
22.11.2006., 22:51
Negde sam procitao da se burza otvara u maju mesecu 2007 ali nemoj me drzati za rec.

To si Bimbolin vjerojatno čitao mene, a info se odnosio za Kosovo, a ne Albaniju.

ManjeJeVise
08.12.2006., 12:28

To si Bimbolin vjerojatno čitao mene, a info se odnosio za Kosovo, a ne Albaniju.

ima na kosovu nekih blue chipova??? :confused:

sahec11
09.12.2006., 08:43
Cijena Albanskih vaučera na crnom trgu se digla u roku mesec dana sa 0,2 nominale na 0,35 nominale.

Još uvjek neznam, šta možeš, da radiš sa vaučerima...?

Vogler
15.12.2006., 17:40
Cijena Albanskih vaučera na crnom trgu se digla u roku mesec dana sa 0,2 nominale na 0,35 nominale.

Još uvjek neznam, šta možeš, da radiš sa vaučerima...?

Korisne informacije možete pronaći na www.finance-on.net, da biste pročitali pojedine članke potrebno je (besplatno) se registrirati.

Izvor: www.finance-on.net - objavljeno 15.12.06 00:01, tiskana izdaja št. 241/2006

V Albaniji brez pravega borznega trgovanja Boštjan Mencinger
bostjan.mencinger@finance-on.net

Borzo v Albaniji sicer imajo, vendar nanjo ni uvrščeno nobeno podjetje

Glede na razmere bi bil razcvet albanske borze po vzoru borz držav v regiji pravo presenečenje, meni Tim Umberger, analitik pri KD.

Rast borznih indeksov na balkanskih borzah spodbuja vlagatelje, predvsem zamudnike, k iskanju novih priložnosti, pri katerih nameravajo biti prvi. Vse več oči je uprtih v Albanijo, vendar za zdaj zaman.

Vse več vlagateljev, predvsem tistih, ki so bili med zadnjimi in so zamudili dosedanjo rast tečajev na borzah nekdanje Jugoslavije, išče nove trge v upanju in želji, da bodo vsaj na njih med prvimi. Marsikdo se tako ustavi pri Albaniji. V tej državi sicer borzo imajo in je nekaj časa že delovala, prav tako tudi nadzorne agencije in preostala infrastruktura, vendar ta hip nanjo ni uvrščeno nobeno podjetje, zato tudi ni uradnega trgovanja. "Kdaj se bodo podjetja uvrstila na borzo, kar bi omogočilo trgovanje, je težko reči, mislim, da se leta 2007 to še ne bo zgodilo," nam je povedal Tim Umberger, analitik pri KD. Nestrpni vlagatelji bodo tako morali počakati še precej časa, preden bo albanska borza aktualna. Umberger kot priložnost za slovenske vlagatelje v Albaniji vidi predvsem v neposrednih (greenfield) naložbah.

Najprej na borzo podjetja v večinski državni lasti

Kot pojasnjuje Umberger, borza in druge institucije obstajajo, vendar je privatizacija vsaj doslej potekala drugače kot drugje, zato tudi ni podjetij na borzi. "Dokler ne bodo kotirala podjetja, v katerih ima prevladujoč lastniški delež država, je težko pričakovati, da bi se za uvrstitev na borzo odločila zasebna podjetja," dodaja.

Albanija na nizki stopnji gospodarskega razvoja

Albanija je na sorazmerno nizki ravni razvoja, vendar se razmere izboljšujejo. BDP na prebivalca v pariteti kupne moči je konec leta 2005 znašal že 5.200 dolarjev. "Srednjeročno bodo makroekonomske razmere še naprej stabilne, rast BDP bo presegala pet odstotkov, inflacija je nizka, devizni tečaj stabilen," pojasnjuje Umberger. Glavni težavi za nadaljnji razvoj Umberger vidi v slabi prometni infrastrukturi in (ne)zanesljivosti energetske oskrbe. Med tveganji pa vidi tudi hitro rast posojil prebivalstvu in čakanje na denar Albancev iz tujine, s katerim pokrivajo visok trgovinski primanjkljaj.

Špekulanti s certifikati: Albanski certifikati za zdaj brez vrednosti

Po Sloveniji nekateri prodajajo albanske certifikate, za katere moramo vedeti, da so izjemno špekulativna naložba, ki je ta hip brez vrednosti. Albanski certifikati so namreč desetletje trajajoča zgodba brez vsebine. "Njihova veljavnost se je podaljšala do konca leta 2010, vendar država za zdaj ni ponudila nobenega premoženja, v katero bi jih lahko vložili. Tudi za leto 2007 proračunski prihodki predvidevajo neposredne pritoke od prodaje državnega premoženja, torej tudi v tem letu država ne bo privatizirala premoženja prek certifikatov. V zvezi s certifikati se pojavljajo različne špekulacije, vendar so zdaj brez vrednosti," pojasnjuje Tim Umberger.

franciska
16.12.2006., 17:08
Što je to "crni trg" i kako tamo trgovina funkcionira?
Ako je netko proučavao Albaniju, kakve oni imaju resurse?
Čitala sam da su u Tirani ceste prašne i blatne, bez asfalta, da li je to točno?
To znači da će se kod njih puno graditi...

Sasko
16.12.2006., 17:39
Što je to "crni trg" i kako tamo trgovina funkcionira?
Ako je netko proučavao Albaniju, kakve oni imaju resurse?
Čitala sam da su u Tirani ceste prašne i blatne, bez asfalta, da li je to točno?
To znači da će se kod njih puno graditi...

Ljudi moji, imate u blizoj okolini uređena trzista na kojima su potencijali ogromni, a vi se zamarate sa Albanijom.

Crni trg, bi ti u prijevodu značio crno tržište. Za više detalja nazovi Vrijednosnice Osijek :) . Njihov gazda ima iskustva sa crnim trgom u mnogim zemljama bivse juge :)

Mikey
16.12.2006., 18:14
Da se nadovežem;
Neki dan je u CG osvanula vijest da su predstavnici Tiranske burze došli u posjetu CG kako bi vidjeli kako to kod njih funkcionira.
Vijest je kratka i dostupna online, da je ne tražim jer nema unutra ništa bitnije, ali ja sam se baš zamislio kad su to objavili, kako to i čiji predstavnici kad burza u AL ne funkcionira i praktički i ne postoji.
Ja sam svojedobno poslao upite mailom na neke AL adrese koje bi trebale biti mjerodavne, (na engleskom jeziku) ali do danas nisam dobio odgovor kad se i dali se može očekivati početak organiziranog trgovanja v.p. u Albaniji.
U neke nedefinirane vaučere i slično nebi se upuštao.
To je za mene ipak prevelik rizik.

franciska
16.12.2006., 22:24
Ja sam svojedobno poslao upite mailom na neke AL adrese koje bi trebale biti mjerodavne, (na engleskom jeziku)

Trebao si im pisati na talijanskom jeziku, pa znaš da svaki drugi Albanac govori talijanski. :) (Za sada su Talijani i najveći investitori u Albaniji.)

Mikey
18.12.2006., 08:59
Eh, još da znam i talijanski.
Ako ti znaš, pa ih upitaj malo.
Pitaš Narodnu banku AL, SEC i sl.

samba
18.12.2006., 18:33
Ako je od kakve koristi,evo nekoliko informacija za Albaniju.
Nedavno sam imao sastanak u Tirani, za mogucnost prosiravanja biznisa tamo.U razgovoru sa njihovim biznismenima dobio sam utisak da je prerano pricati o nekakvim investicijama,osim turizma,kome se najvise nadaju,navodno su sve njihove resurse,vec prodali Amerima.Tokom razgovora,upitao sam ih dali postoji burza i iskustva oko trgovanja.Samo su se lepo nasmejali i dobio sam odgovor da takvo nesto,nazalost,kod njih i nema.Inace,centar grada je ok,nisam video prasne i blatnjave ceste,sto nije bio slucaj van centra.Uopce ne omalovazavam ovo trziste,no mislim da je ipak prerano da uopce raspravljamo za to.Pozdrav.

jeremija
20.12.2006., 01:30
Mislim da je ovo dobro rečeno i da Albaniju za sada treba zaobilaziti.

boriss_com
12.01.2007., 12:09
Albanska elektroenergetska kompanija KESH saopštila je da planira da investira preko 452 miliona evra u obnovu i modernizaciju nacionalnog energetskog sistema. Pored ostalih projekata, sredstva će biti namenjena i modernizaciji mreža za prenos i distribuciju struje.

franciska
12.01.2007., 17:12
Bila sam u Albaniji i oni uistinu imaju probleme i sa strujom i sa vodom.
Sjeverni dio Albanije je vrlo zaostao, svi su otišli u Tiranu, ali se tu kriju potencijali u rudnicima.
U Tirani se već može vidjeti da strani investitori i strane kompanije dolaze.
Što se burze tiče, nema je, ali mislim da će Albanija biti interesantna u razvoju infrastrukture i prirodnim resursima.

abeceda
06.02.2007., 20:05
Strane kompanije već došle,sada se šire i ukopavaju,a mi kao pametni pa je rano za tamo.
Franciskica daj više informacija.Sad se tamo ulazi ,a ne kad sve bude kako treba,tada će biti kasno,tj.ode vrhnje.Ja koliko sam čuo Slovenci kupuju albanske certifikate i to kod njih ide dobro.

sahec11
08.02.2007., 21:52
Imaš pravo, sad je pravo vreme za vrhnje...u Albaniji.

hjk
03.03.2007., 15:44
ima li ovdje kakvih novica? sajt im je još uvjek u komi.

sahec11
17.03.2007., 11:47
Možda netko zna :

1.Dali je tačno, da se albanski vaučeri u Beogradu trguju po 40% nominalne vrednosti ?

2.Dali je tačno, da se mogu ovi vaučeri na dan 01.01.2011 pretvoriti u Obveznice države Albanije po nominalni vrednosti 100% ?

3.U kojoj valuti če biti nominirane ove obveznice i sa kakšnom kamatnom stopom, rokom dospječa ?

Lp

abeceda
23.03.2007., 13:56
Albanija ima oko 300km obale.Koje su lokacije IN ili koje će biti.Ko su vlasnici te zamlje ,država ili građani?
Molim ko zna nešto više o tome.

cayman006
24.03.2007., 18:14
Albanija ima oko 300km obale.Koje su lokacije IN ili koje će biti.Ko su vlasnici te zamlje ,država ili građani?
Molim ko zna nešto više o tome.

Vlasnici su i država i građani, a u zadnji vrijeme Englezi - pioniri. Isti oni koji su kupovali zemlju u Istri prije 10 godina, u Dalmaciji prije 6 godina, u Rumunjskoj i Bugarskoj prije 4 godine. A za 10 godina će prodavati tu zemlju po povoljnim cijenama i svi kupci će biti sretni kako kupuju jeftina zemljišta...To su ti pravi igrači i ljudi koji uspostavljaju trendove u svijetu. Tek sad je Hrvatska "in", a tih ljudi već odavno nema ovdje. Dobro, ostavili su sebi neku kućicu u Istri, ali njihov biznis uvijek ide ispred vremena. Koja će biti iduća destinacija?

franciska
26.03.2007., 10:47
Ja se ne znam i ne želim baviti tim vaučerskim igrama. U financijske tijekove, kao i trgovanje zemljištem još je uvijek upletena i albanska mafija, po mojim saznanjima. Čekam osnivanje burze i vjerujem da neće biti prekasno.
Naravno pitanje je koliko će pak onda našim brokerima i bankama trebati da se uključe.

hjk
27.03.2007., 20:22
Ja se ne znam i ne želim baviti tim vaučerskim igrama. U financijske tijekove, kao i trgovanje zemljištem još je uvijek upletena i albanska mafija, po mojim saznanjima. Čekam osnivanje burze i vjerujem da neće biti prekasno.
Naravno pitanje je koliko će pak onda našim brokerima i bankama trebati da se uključe.
burza je tu odavno
http://www.tse.com.al/

franciska
28.03.2007., 17:18
Meni su rekli da burza ne funkcionira. Pogledala sam na linku: nema izlistanih kompanija.
Da li se netko raspitivao u Raiffeisein banci (jer oni su dolje jaki i mislim da su članovi burze) da li bi funkcioniralo trgovanje preko njih i kad?

lutonjica
28.03.2007., 18:25
Meni su rekli da burza ne funkcionira. Pogledala sam na linku: nema izlistanih kompanija.
Da li se netko raspitivao u Raiffeisein banci (jer oni su dolje jaki i mislim da su članovi burze) da li bi funkcioniralo trgovanje preko njih i kad?
Web je dobrim dijelom Under construction što ne mora značiti da i nema izlistanih tvrtki. Najviše mi se sviđa opisani način posredovanja između brokera i burze - telefon.
Kad bi link www.raiffeisen.al radio možda bi se i dalo nešto i provjeriti...

abeceda
28.03.2007., 23:24
Cayman006 daj više informacija ako znaš pogotovu gdje to konkretnije kupuju Englezi.
A to što je tamo kao mafija nebrinite.I za nas koji trgujemo dionicama ,oni koji to neznaju ili se ne usude ,kažu da smo mafija.
Englezima ta mafija u Albaniji nesmeta.
Kad sam ja u BiH 2002 god. kupovao dionice drugi iz RH nisu tamo smjeli ni ići.
Zato ne oklijevajte.Iznosite informacije,gdjr to Englezi konkretno kupuju,pa da kupujemo do njih.

lebowski
29.03.2007., 19:48
.

franciska
29.03.2007., 22:35
Lebe, Bok, da li si nešto želio reći?
Moji me prijatelji s burze odgovaraju od Albanije, jer kažu, nesigurno je.
Međutim, vrlo sam zainteresirana, koliko sam vidjela, dolje ima potencijala.
Mogli bismo vidjeti koliko nas ima za ulaganje, pa si nekako podijeliti zadatke da dođemo do informacija i stupimo u kontakt.

ivek123
31.03.2007., 14:30
Mogli bismo vidjeti koliko nas ima za ulaganje, pa si nekako podijeliti zadatke da dođemo do informacija i stupimo u kontakt.

Ja cu vjerojatno u Tiranu na jedno 3 dana polovinom svibnja pa ako netko ne bude brzi javim kako stvari stoje.

abeceda
02.04.2007., 22:38
www.tse.com.al

cayman006
03.04.2007., 20:03
pazi adresu burze: Dora d'Istria....:)

kagemusha
04.04.2007., 01:24
zna li netko koliko kompanija ima izlistano i jel to uopce ozbiljno, ako ih nije moguce naci na stranici burze ne znam kako tek onda da dam pare prevarantskim brokerima??:confused:

hjk
22.04.2007., 14:13
Akvizicija je okončana i čeka se samo zeleno svjetlo središnje albanske banke, ističu u SG-u.

Banka Popullore (BP) utemeljena je 2004., bilježi nagli rast pa je u trogodišnjem razdoblju uspjela uspostaviti mrežu poslovnica u cijeloj
Albaniji i steći udjel u bankovnom tržištu od pet posto.
BP ima više od 42 tisuće klijenata, 30 poslovnica i 280 zaposlenika.
Na kraju prošle godine raspolagao je imovinom od 230 milijuna eura.

Što se tiče opće makroekonomske situacije, albansko gospodarstvo
u razdoblju od 2003. bilježi stopu rasta od šest posto zahvaljujući
reformama pokrenutim prije deset godina s ciljem otvaranja i
liberalizacije tržišta. Inflacija je stabilna i iznosi tri posto.

Bankovna industrija ostvarila je odlične poslovne rezultate u 2005.,
i to ponajprije u sektoru kreditiranja, sa stopom rasta od 82 posto,
i stopom povećanja depozita od 16 posto.

Akvizicijom Banke Popullore SG pak želi postati lider u sektoru općeg
bankarstva na tržištu jugoistočne Europe. Grupa je već prisutna u
Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Sloveniji, Makedoniji.

Cecillon
24.04.2007., 00:45

Istina je, da je Albanija potencijal, no problem je sto se sve prave stvari dogadjaju van berze. Skoro sve sto drzava ima ili je imala je vec privatizirano ili ce u kratkom bit. Drzava deli koncesije strancima za dzabe, veoma su otvoreni za investicije. Stranci se uglavnom zanimaju za investicije u sektor energije(izgradnja kapaciteta). Zanimljiva ostaje I obala, no naravno treba pazit, jer su gruntovnice neuredjene. Ima jos toga u Albaniji ali to je berzanski forum.
Sve u svemu, na berzi se zasad nema sta trazit, pitanje je kad ce zazivet I dali uopce?

Boli
12.05.2007., 11:17
Buduci da sam dugo vremena pristan u Albanii ,dao bih vam malo vise info.
Kad sam prvi put usao u AL to je bilo 2000 godine glavni putevi nisu jos bili izgrazeni i to je bilo Indijana Jons putovanje koje je trajalo pazite 6-7 sati iz Kafasan (MK granica) do Tirane a udaljeno 110 km. ;) Imao sam vozaca i ujedno licno obezbegene bivseg policajca ko je dobro pricao eng.(tada je to bilo na zahtev moje kompanije).
Na svaki 10km je bilo policiskih barikada i bikvalno je bilo provere kao da prolazis granice.Putevi sta da kazem pravi Horor.U Tirani nije bilo puno prodavnica, najvise se trgovalo na karton box market ispred zgrade na ulicama.Tirana je izgledala strasno bedno tada.Bio je to haos i svako je gradio gde stigne,cak su u parkovima gradili objekte bez dozvole.Nisu imali lokalne proizvogace za puno osnovnih proizvoda i sve je bilo iz uvoza,najveci procenat Italija,pa Grcaka (90%) a ostalo uvozilu gde su nasli.Najvazno vrlo brzo sam se oslobodio od potrebe (2002) od licnog obezbegenja, jer sam se osecao prilicno bezbedno u Albanii,sto puno ljudi to nisu mogli da razumeju.
I verujte nikada nisam imao problema sa policajcima,uvek kad su nas zaustavljali su nas kulturno pustali sa malim opomenama.Imaju slican odnos prema strancima kao u Turskoj i to nisu promenili do danas.Cak da kazem kao Makedonac u 2001 kada je bilo malo rata kon nas,policajci su bili dalko obazriviji nego ranije ili kasnije,cim su videli MK pasos su me uvek pustali sa kulturnim pozdravom.Druga je stvar ako si AL iz MK,ili Kos e onda si najebo moras platiti koji euro neceti nista pomoci.Necete verovati oni ne vole Kosovare ;) .
Megutim kako je polako vreme prolazilo stvari su se promenili da su se smanjivali broj pol.barikade putevi gradili i da ne duzim kakvo je stanje sada.
Regionalne pristupne puteve do Tirane vec rekonstruirane i izgradzene,nema barikade sada se brzo i bezbedno putuje do Tirane i Durusa(Drac) najveca luka u AL.
U Tirani su zakonom zabranili da se prodaje na karton box i ubrzo su se masovno pojavile male private markete,prodavnice.... Poznati gradonacalnik Edi Rama je srusio sve divogradnje u centru grada,ja nisam moga verovati ste je on sve srusio i vratio sve u prvobitno stanje,samo cu vam dati primer da je srusio veci hotel i bolji od Alex.Palas u Skoplju,naredio da se citav centar prefarba,tako da sada sve zgrade u centru su kako Beneton ofarbani.. a puno njih restavriranih.
Imaju dosta toga da rade ali kad uporedim sta su uradili za 7 godina je puno.Do pre 2005 danima nisu imali elek. enrg. i sada nije bogzna sta bolje ali sada su restrikcije mere i satima.A uporno rade da to rese i mislim da ce uskoro to resiti.
Da ne govorim sta je u meguvremenu izgradzeno to se mora videti da bi se razumelo....tu milsim na vise proizvodnih kapaciteta osnovni proizvoda i svake godine imaju sve vise i vise turista,tacno da jos im je turizam neorganizovan ali vrlo brzo ce se to promeniti.Puno Albanaca iz Kosovo i MK kupili su stanove na moru narocito oko Durusa (Drac) i sada se nude za 300-500 euro za m2.
Buduci da sam imao priliku 2004 da iz Tirane putujem za Tursku (cena je bil 30% niza nego iz MK ;) ) na letovanje u Ultra All inc. 5* licno se uverio koliko Albanci imaju novca :eek: bilo je to full dva Carter aviona za Antaliju,koju se pune svakih 10 dana.Sama organizacija na VIP level, me naprosto iznenadila i odusevila,a rekli su mi da je to svake godine tako.
Po meni AL je interesantna distinacija i ja sam ozbiljno poceo se interesirati kakvo je stanje AL berze i cim nesto vise saznam javicu vam.
Jedino znam da Berza postoji i da moze se trgovati,ali cu licno proveriti jer istuna za volju moji partneri i prijatelji iz AL nisu bili uopste upuceni u berzi :( .
Ne treba se bojati (jer su iz mog iskustva Albanci su vrlo korekti partneri) da ukoliko ulaziti tamo izgubiti novac,no svakako naci pravu brokersku kucu.

Pozdrav i nadam se lepih vesti oko AL Kolumbo investmant

franciska
12.05.2007., 11:27
Javi nam za burzu i za investicijske fondove. Ja mislim da je interesantna energetika, ali i komunalije, ako će ići u privatizaciju i rudnici u sjevernoj Albaniji.
Zanima me kako se može doći do kontakta za kupnju nekretnine u Draču i da li znaš da li Drač ima sveučilište? (ja sam zaboravila)

Možeš li navesti neke agencije ili kontakt brojeve ili web stranice...

Pozdrav.

bimbolin
12.05.2007., 12:52
Boli, a kakve su zakonske restrikcije za strance u vezi kupnje nekretnina?

Mikey
13.05.2007., 10:37
Jedino znam da Berza postoji i da moze se trgovati,ali cu licno proveriti jer istuna za volju moji partneri i prijatelji iz AL nisu bili uopste upuceni u berzi :( .

Koliko vidim burza ima zatvorena vrata, stranica i dalje postoji ali od burze niti b.
Jedino možda ako su uveli neki privat market ili trguju negdje u nekom štaglju na box-office-u...

Samo ti nama javi svoje dojmove i ispitaj sve u vezi burze.

Boli
13.05.2007., 13:21
Boli, a kakve su zakonske restrikcije za strance u vezi kupnje nekretnina?

Zdravo Bombolin,

Provericu i javicu vam kakva je regulativa,po ono sto znam da se obala/plaze prodavala/nudila strancima po veoma povoljnoj ceni ali na 50 ili 99 godina.
Sto se tice stanova sigurno ima neka regulativa i javicu vam jer znam puno ljudi iz MK ili Kos koji imaju stanove u Tirani ili Drac, jer oni koji su kupovali pre 8-9 godina kupovali su u Tirani (to su bili najcesce sa Kosova) stanove za 3-4000 $ kasnije su prodali po u zadnjih godinu/dve 100 000 $ ili vise u zavisnosti lokacije i kvadrature.Drugo sto znam da pojedine lokacije u samoj Tirane zemjista su cak preko 1000 eura za m2,to mi je bilo stvarno cudno ali pijatelji su me ubegivali da je to Albanska realnost (njihov komentar je gde ima puno "brasna" nema zime za "hleba",samo ga treba ponuditi u pravo vreme i pravom kupcu).Zbog toga Tirana je sada puno divih naselja jer kako oni govore da sada Tirana ima min. 1mi stanocnika ali zbog toga sto dobar deo od njih nema regulisano ziteljstvo i imaju dive gradbe pa oficijano Tirana ima 500 000 stanovnika.
Da ne zaboravim da glavni problem koji sam saznao u vezi prodaje stanova u lepe visokokatnice (kvalitetne gradnje 12-16 spratova) je problem sa elek. energijom. jer skoro niko ne zeli da kupuje stanove iznad 3/4 sprata jer i pored liftova cesto se desava da imaju restrikcije i mozete zamisliti sta ce se desiti vi ste u liftu i nestje struje..:eek: cekate satima :( u liftu.... Jedino sto znam da su investitori sami resavali taj problem za postavljanjem generatora,ali ipak imaju problema oko odrzavanje troskova i slicno u novim zgradama.
Moje licno ubegenje je da je tu sansa za dugorocno inv. kupiti jeftinije stanove na visim spratovima i cekati 4/5 godina do kada mislim da sigurno ce resiti problem sa elek. energijo. Ovo je veoma inte. za Inv. fondove koje rade sa nekretninom....;) sto ne znaci da sam u pravu.

Boli
13.05.2007., 13:39
Dragi formasi hteo bih otvoriti jos jednu temu "Kolumbo Investment Kosovo"
U pitanju je ideja da posto dobar deo zemljista i stanova su jos u posedu Srba sa Kosova, da pokusamo oformiti Inv. fond za kupovinu nekretnina na Kosovu.
Prednost je da Srbi ne bi imali problem da pregovaraju sa fondovima koji ce imati svoje prestavnistvo u Srbiji i Kosovu.Cak sta vise to ce biti legalnije i sigurnije za njih.Ovako silom sum im kupovali uzurpirajucim im zemlju,kuce stanove,palili pa su morali prodavati. E to je sansa jer ima jos Srba koji nece prodati Kosovarima, e mi smo resenje za njih....;)
Tu isto je sansa i za imovinu koji imaju Srpske firme ali koji za sada ne vladaju sa svojom svojinom ;) .I tu smo opet mi resenje Inv. fond koji moze bez problema oficijalno regulisati pa posle toga debelo prodati...:thumbsup:
Zasto je opcija Inv.fond jer Albanci nece moci spreciti ulazak stranog kapitala jer nemugu identifikovati vlasnika,za sada ih je vecina.Jer ako to radi neko fiz. lice/pojedinac zaplasivacega da bi oni kupovali za kasnije debelo profitirali.
Nazalost ne mogu naci ili je tesko naci u MK,ljude koji bi inv. na Kosovu.Smatram da danas je veoma perspektivan inv. na Kosovu i da treba gledati malo duze u buducnst i kako bi lepo profitirali (treba inv. tamo gde drugi ne vide profit...;) )
Tu je jedino izuzetak gazda Sterio koji je pokusao preko jednog mog prijatelja kupiti poznati hotel u centru Pristine,prvo je dobio pa su posle ponistili tender i drugi nakon toga kupio...bilo je tu svasta ....pretnji bla bla,moj se prijatelj nerado povuko.... nisu se setili Inv. fonda....:thumbsup:

dubravac
15.05.2007., 22:29
Dragi formasi hteo bih otvoriti jos jednu temu "Kolumbo Investment Kosovo"
U pitanju je ideja da posto dobar deo zemljista i stanova su jos u posedu Srba sa Kosova, da pokusamo oformiti Inv. fond za kupovinu nekretnina na Kosovu.
Prednost je da Srbi ne bi imali problem da pregovaraju sa fondovima koji ce imati svoje prestavnistvo u Srbiji i Kosovu.Cak sta vise to ce biti legalnije i sigurnije za njih.Ovako silom sum im kupovali uzurpirajucim im zemlju,kuce stanove,palili pa su morali prodavati. E to je sansa jer ima jos Srba koji nece prodati Kosovarima, e mi smo resenje za njih....;)
Tu isto je sansa i za imovinu koji imaju Srpske firme ali koji za sada ne vladaju sa svojom svojinom ;) .I tu smo opet mi resenje Inv. fond koji moze bez problema oficijalno regulisati pa posle toga debelo prodati...:thumbsup:
Zasto je opcija Inv.fond jer Albanci nece moci spreciti ulazak stranog kapitala jer nemugu identifikovati vlasnika,za sada ih je vecina.Jer ako to radi neko fiz. lice/pojedinac zaplasivacega da bi oni kupovali za kasnije debelo profitirali.
Nazalost ne mogu naci ili je tesko naci u MK,ljude koji bi inv. na Kosovu.Smatram da danas je veoma perspektivan inv. na Kosovu i da treba gledati malo duze u buducnst i kako bi lepo profitirali (treba inv. tamo gde drugi ne vide profit...;) )
Tu je jedino izuzetak gazda Sterio koji je pokusao preko jednog mog prijatelja kupiti poznati hotel u centru Pristine,prvo je dobio pa su posle ponistili tender i drugi nakon toga kupio...bilo je tu svasta ....pretnji bla bla,moj se prijatelj nerado povuko.... nisu se setili Inv. fonda....:thumbsup:

kolega, načelno i "na prvu loptu" tvoja ideja mi se čini jako dobrom..... jesi li možda razmišljao nešto "dublje" o tome; kako, kada, koliko....? ispričavam se ako ovako "padam s neba" s pitanjima, ali pravna regulativa oko ovog konkretnog prijedloga mi je stvarno nepoznata

Boli
16.05.2007., 02:36
kolega, načelno i "na prvu loptu" tvoja ideja mi se čini jako dobrom..... jesi li možda razmišljao nešto "dublje" o tome; kako, kada, koliko....? ispričavam se ako ovako "padam s neba" s pitanjima, ali pravna regulativa oko ovog konkretnog prijedloga mi je stvarno nepoznata

Vec sam poceo polako da radim na tome,da proveravam pravnu regulativu.
Planiram da iduce nedelje putujem za Kosovo i pokusacu da sto vise saznam i svakako da preko mojih prijatelja dobijem preporuku za pravnog savetnika koji ce mi pomoci oko provere njihove regulative.
Za mene je najvaznije da vidimo dali nas ima dovoljno ludo hrabrih za invest.(ja milsim pametnih ;) ) pa da otvorimo diskusiju i zajedno prodiskutiramo sve scenarije i svakako moguci biznis plan,ukoliko odlucimo dali mozemo da krenemo.
Moj stav je da zajedno smo jaci,pametniji i svakako bogatiji.....:thumbsup:

franciska
16.05.2007., 16:57
Ideja je interesantna, ali što sa sigurnošću?
Ne bih se htjela naći na udaru albanske mafije, a niti se zamjeriti Srbima.
:confused:

Boli
16.05.2007., 19:38
Ideja je interesantna, ali što sa sigurnošću?
Ne bih se htjela naći na udaru albanske mafije, a niti se zamjeriti Srbima.
:confused:

Bas zato sto mozemo da sve pokriti preko inv.fonda moze biti sigurnije nego sami ulagati.Drugo je to dali je to pravno regulisano.
Po mojim iskustvima oni nece se zamerati strancima i nepoznatim inv. je ni oni nisu sigurni ko stoji iza.... ;) Ma nisu oni tako strasni samo se prave igraju na karti zastrasivanja.Ako izaberemo prave partnere sa Kosova bice daleko lakse nego sto mislite,jer oni postuju ugovor.Sto se tice Srba ne vidim gde bi se zamerili,pa realno mi u stvari im pomazemo.

franciska
21.05.2007., 11:25
Ne znam kako pomažemo Srbima, ako se moraju gotovo nasilno iseljavati.
Ne bih ja to još dirala. To mi se čini kao lov na tuđoj muci, bez obzira da li albanskoj ili srpskoj. Pustimo prvo da se regulira situacija oko Kosova.

Vratimo se Albaniji. Tko bude išao dolje, neka nam javi informacije i o burzi i o tržištu nekretnina. Ja sam čula da se velika zemljišta mogu kupiti za puno manje od 300 eura po kvadratu. Tih 300 eura se vjerojatno odnosi na nekretnine, mene zanima Drač.

dubravac
21.05.2007., 11:34
....Vratimo se Albaniji. Tko bude išao dolje, neka nam javi informacije i o burzi i o tržištu nekretnina. Ja sam čula da se velika zemljišta mogu kupiti za puno manje od 300 eura po kvadratu. Tih 300 eura se vjerojatno odnosi na nekretnine, mene zanima Drač.

i mene, i mene.... plaža im je ko u Miami-u.... jedino što voze aute po njoj :biggrin: a stanovi odmah do plaže, navodno, idu po 500 Eura

Boli
21.05.2007., 17:17
Ne znam kako pomažemo Srbima, ako se moraju gotovo nasilno iseljavati.
Ne bih ja to još dirala. To mi se čini kao lov na tuđoj muci, bez obzira da li albanskoj ili srpskoj. Pustimo prvo da se regulira situacija oko Kosova.

Vratimo se Albaniji. Tko bude išao dolje, neka nam javi informacije i o burzi i o tržištu nekretnina. Ja sam čula da se velika zemljišta mogu kupiti za puno manje od 300 eura po kvadratu. Tih 300 eura se vjerojatno odnosi na nekretnine, mene zanima Drač.

Niste me razumeli,ne mislim na njihovoj muci vec da ima dobar deo njih koji nece ni da cuju da prodaju ili pregovaraju sa nekim sa Kosova, ali ukoliko bi imali neki prijekat ili fer ponuda to ce biti resenje za njih,umesto da nazalost se mrcvare po nekim prebivalistima ili slicno.Odnosno mogu dobijati umesto novac,dobili bi deo vlasnistva objekta koji bi se izgradio.Ove je samo ideja koja se moze detaljno obraditi.

Kako sto mozda znate da AL vlada vec objavila da ce ostupati obalu/plaze za 1 euro za m2 samo ako se radi za kvalitetne projekte.:thumbsup:

franciska
22.05.2007., 11:28
Brokerske kuće i banke jako kasne u regiji. Evo, HYPO je tek nedavno uveo trgovanje na crnogorskoj burzi. Očekujem da bi Reifesein banka mogla krenuti sa Albanijom, jer su oni dolje vrlo jaki.
Naime, postavlja se pitanje, preko koga bismo mogli trgovati.
Jednako se odnosi i na nekretnine, kako ostvariti kontakt.

erik05
22.05.2007., 13:31
Pa dosta interesantno bi bilo uči u jedan takav projekt sa izgradnjo hotela ili apartmana pa da dobiš zemlju za 1 eur/m2, to se vse ljepo čuje a sad je pitanje gdje če ti dati ovu zemlju sigurno na najbol zabačenem mjestu gde bi se ti, investicija vratila za 50 godina. Ali ako je ta zemlja na dobroj poziciji onda se ne bi dao dugo pregovarat. Jedino je sad pitanje koliko bi bio vrjedan takav projekt?
U svakom slučaju izplati se razmisliti o tome.
Lp

xman
25.05.2007., 13:28
Tirana Stock Exchange is organized as a separate department of Bank of Albania and it is located at the premises of BoA's itself. It has two main sectors: Trading, Listing & Membership Sector and Clearing & Settlement Sector. There are no real members of TSE. All trading participants are non-members rather than members. There are only dealers who trade at TSE and there is no brokerage house or activity licensed so far. There are 6 licensed dealers with 5 banks and one financial institution (INSIG).
Ne znam od kad je ovaj tekst jer nema datuma na stranici...inače sa tranica burze....

Vaernim
25.05.2007., 16:02
Eto nečeg zanimljivog vezano uz ulaganje u Albaniji:

'Investicijski fond HPB Dynamic širi ulaganja na Albaniju

Otvoreni investicijski fond HPB Dynamic čeka odgovor Hanfe na zahtjev za izmjenu prospekta i statuta, nakon čega će proširiti broj država u koje će ulagati vrijednosne papire.

HPB Dynamic privukao je pozornost odličnim ovogodišnjim rezultatima, što osim činjenice da je novi fond duguje i ulaganju u tržišta regije koja su donedavno bilježila rast. Nakon promjene trenda uzrokovana vjerojatno dolaskom ljeta i neizvjesnošću zbog potencijalnog rješavanja kosovske krize te drugim razlozima, HPB Dynamic zabilježio je blagi pad vrijednosti svojih udjela i vjerojatno zbog toga širi područje na kojem posluje.

Najveće promjene odnose se na širenje na Albaniju, koja je posebno navedena imenom, dok se manevarski prostor fonda širi i na druge države s tržištem kapitala u razvoju u što se ubrajaju: Argentina, Brazil, Egipat, Indija, JAR, Kenija, Nigerija, Kina, Rusija, Ukrajina, Bjelorusija, Bangladeš, Kazahstan, Mauricijus, Singapur i Vijetnam.'

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=c5351274-d526-4389-8d79-19fc355d9a77

bingo
03.06.2007., 22:19
Koja je procedura trenutne kupnje vaučera u Tirani?

Bio bi zahvalan na objašnjenju, ako je već neko sudjelovao.

Pozdrav!

scar
05.06.2007., 00:51
lkjlkj

Boli
14.06.2007., 17:06
Danas sam dobio prve orginalne vaucere iz AL......;)
Osoba koja mi je donela nije puno upucena i dali mi je sasvim skromnih info.
I pomalo kontradiktorne.
Planiram da uskoro posetim Al i skupicu vise info i normalno skupicu jos vaucera.
Nazalost jos nemam nekog relavantog faktora koji bi me malo vise uputio oko vaucera.Necu to puno da razglasam mojim kanalima u AL,jer hocu njih da iskoristim sa skpupljanje istih...;)

Ako neko ima vise relavantnih informacija,neka objavi.... mene interesuje komparativna informacija u druge zemlje.

P.S. Cim dobijem prevod javljam.

Miran88
18.06.2007., 09:51
A gdje, kad i kako ćeš moči ovo prodati ? Šta je s Albanskom burzom ? Radi li uopče ?

scar
18.06.2007., 11:48
Boli, po kakvoj ceni si dobio ove vaucere?

Boli
18.06.2007., 13:38
Boli, po kakvoj ceni si dobio ove vaucere?

Cena je izmegu 5-10% od nominale.
U zavisnosti od prodavca i kolicine.

boriss_com
18.06.2007., 13:47
Mislim da je u AL vec dva puta propala vaucerska privatizacija, uz to berza ne postoji, osim na papiru.
Previse nepoznanica, a samim tim i rizika.

Boli
18.06.2007., 16:40
Mislim da je u AL vec dva puta propala vaucerska privatizacija, uz to berza ne postoji, osim na papiru.
Previse nepoznanica, a samim tim i rizika.

Tacno u pravu si,zato je vreme sve to lepo i sigurno proveriti.
Molim vas nemojte me razumeti da ja nekoga forsiram da kupuje vaucere,jednostavno samo informisem da planiram ozbiljno se pozabaviti inv. u AL gde vauceri su samo deo potencijala.
Ima puno nepoznanica ali polako ali sigurno cemo ih otkrivati i resavati....
Berza mora proraditi,samo je pitanje vremena nece oni u EU bez berze ;)
Prica se da nakon pokane za Nato da ce i AL dobiti status kandidat za EU......:thumbsup:
Moje uverenje je da ukoliko zele u EU, AL vlada mora voditi racuna za sve vrednosne papire koje je izdala........

scar
18.06.2007., 22:00
Pa oko berze mnogo se priča, ali po mojim info. biče u godini 2010

Boli
21.06.2007., 15:15
Danas sam dobio prve orginalne vaucere iz AL......;)
Osoba koja mi je donela nije puno upucena i dali mi je sasvim skromnih info.
I pomalo kontradiktorne.
Planiram da uskoro posetim Al i skupicu vise info i normalno skupicu jos vaucera.
Nazalost jos nemam nekog relavantog faktora koji bi me malo vise uputio oko vaucera.Necu to puno da razglasam mojim kanalima u AL,jer hocu njih da iskoristim sa skpupljanje istih...;)

Ako neko ima vise relavantnih informacija,neka objavi.... mene interesuje komparativna informacija u druge zemlje.

P.S. Cim dobijem prevod javljam.

Kao sto sam obecao postiram prevod AL vaucera ;)

balkan*star
21.06.2007., 17:06
Republika Albanija
Drzavna hartija od vrednost
Deset iljada leka na privatizacija
10000
Rokot na upotreba do 30 Juni 1996

BON NA PRIVATIZACIJA

Ovoj bon na privatizacija e drzavna hartija od vrednost, ne nameneta, slobodno pokazuvano (se pokazuva).
Bonovite na privatizacijata ke se upotrebuvaat od nivniot sopstvenik:
- Za da se vleze kako akcioner na trgovskite drushtva koi ke se osnovat od privatizacijata na drzavnite pretpriatija i vo investicionite drushtva na hartiite od vrednost.
- Za da se kupat posebni elementi na bogatstvata na drzavnite pretprijatija koi ke se privatizirat.
- Bonovite na privatizacijata moze da se pokazuvat preku dodatoci.
- Bonovite za privatizacija se vazechki vo celata teritorija na Republika Albanija.
- Gubenjeto i oshtetuvanjeto na bonot na privatizacijata ne se zamenuva so duplikat.
- Bonovite na privatizacijata ne vazat bez pechat.

Puno nepoznanica ima tu..bar za mene,
1.Rokot na upotreba do 30 Juni 1996
To znaci da vise ovi bonovi vise ne vaze?
2.Bonovite na privatizacijata ke se upotrebuvaat od nivniot sopstvenik:
- Za da se vleze kako akcioner na trgovskite drushtva koi ke se osnovat od privatizacijata na drzavnite pretpriatija i vo investicionite drushtva na hartiite od vrednost.

Ko ima veci broj bonova moze nekad kupiti veci broj dionica ili se automatski konvertiraju??Ovi bonovi odnose na svih preduzeca u albaniji?
10.000 LEK koliko je to u eur?
Kada ce poceti privatizacija.Koje su preduzeca sa velikim potencijalom???
Tu ima puno nepoznanica.

Boli
22.06.2007., 12:06
Puno nepoznanica ima tu..bar za mene,
1.Rokot na upotreba do 30 Juni 1996
To znaci da vise ovi bonovi vise ne vaze?
Po mojim informacijama vlada putem zakona je promenila vec nekoliko puta taj rok..... cim dobijem podrobnije info postiraci ih.Po meni tu je tajna uspeha,jer puno ljudi u AL isto misle da bonovi nevrede nista ;)
2.Bonovite na privatizacijata ke se upotrebuvaat od nivniot sopstvenik:
-Za da se vleze kako akcioner na trgovskite drushtva koi ke se osnovat od privatizacijata na drzavnite pretpriatija i vo investicionite drushtva na hartiite od vrednost.

Ko ima veci broj bonova moze nekad kupiti veci broj dionica ili se automatski konvertiraju??Ovi bonovi odnose na svih preduzeca u albaniji?
Ovi bonovi mogu se upotrebiti za sva preduzeca u AL.
10.000 LEK koliko je to u eur?
1 euro = 125 lek
napomena da ih ima u razlicitim apoenima
Kada ce poceti privatizacija.Koje su preduzeca sa velikim potencijalom???
Po mojim informacijama berza ce poceti najkasnije 2009/2010.moguce i ranije
Tu ima puno nepoznanica.
Tacno je da ima puno nepoznanica,ali nisam sreo da neko u Evropi da je izgubio na papire izdate od Drzave,a da ih kupio daleko ispod nominale.
[/QUOTE]

Ja sam usao i ulazim polako,imam svoj target koliko cu investirati i radim na tome,naravno i vrmenski period kada ocekujem benifit od toga .......kada se sve iskrisralizira bonove bice daleko skuplji od danasnje vrednosti ili nece ih biti na ponudi.
Ovaj forum je odlicna prilika da potvrdi dali sam pogresio ili ne ;)

Mikey
22.06.2007., 12:12
Tacno je da ima puno nepoznanica,ali nisam sreo da neko u Evropi da je izgubio na papire izdate od Drzave,a da ih kupio daleko ispod

Ne znam baš da je tome tako.
Pa znaš li ti uopće šta je bilo u AL tih godina?
Totalni raspašoj gdje je ukrađeno i uništeno što se god dalo ukrasti i uništiti.

Nebi baš bio toliko siguran u te papire, možda eventualno u svrhu kolekcionarstva.

Boli
22.06.2007., 12:38
Ne znam baš da je tome tako.
Pa znaš li ti uopće šta je bilo u AL tih godina?
Totalni raspašoj gdje je ukrađeno i uništeno što se god dalo ukrasti i uništiti.

Nebi baš bio toliko siguran u te papire, možda eventualno u svrhu kolekcionarstva.

Da ste imali prilike da posetite AL 1999 ili ranije i koja je situacija danas,tesko je razumeti/poverovati sta se sve promenilo u pozitivnom smislu...... e ja sam imao tu srecu ili nesrecu da sam to dozivio ili dozivljavam......
Ponavljam vreme ce pokazati,dali ce te papire biti kolekcionarska investicija
ili nesto drugo.......
Neko ce sigurno nakon odregenog period uraditi ovo :
:eek: :( :doh: :weeping: :udrijace:

balkan*star
24.06.2007., 11:35
-Tacno je da ima puno nepoznanica,ali nisam sreo da neko u Evropi da je izgubio na papire izdate od Drzave,a da ih kupio daleko ispod nominale.

Ja znam nekoliko primera.Najsveziji: konvertibilne sertifikate(TAT stednja) koje je izdala drzava, danas imaju vrednost=0.A trgovale su se prije nekih 2-3 godine 40-50% od nominale pa 20-30%,mesec dana prije isteka roka 2-3% od nominale, a sa istekom vaznosti sada ne postoje.Mnogi su se zaleteli ovdije i direktno glavom u zid...
Koja je trenutacna vrednost ovih bonova koliko su ispod nominale?? Recimo za bon od 100.000 lek koliko treba realno da se plati?S njima se trguje na sadasnjoj burzi?Koliki je dnevni obim trgovanja?
To sto bonovi vaze za sve preduzeca nije dobro.Ako se ispuni najoptimisticka prognoza da ce se rok vaznosti ovih bonova produzi do privatizacije a s tim i da imaju neku vrednost ondak svi ce zeleti da ih iskoriste za najbolja preduzeca...a kako ce to biti stvarno mi nije jasno?Uopce kakav se nacin privatizacije planira ovdije?

scar
24.06.2007., 23:07
Svi certifikati imajo vrednost do konca leta 2010! To je Albanska vlada odlučila ove godine, kada je ponovno podalšala veljavnost svih certifikata, koji so vredili do 2007 na kraj 2010.

samba
24.06.2007., 23:56
[QUOTE=balkan*star]-Tacno je da ima puno nepoznanica,ali nisam sreo da neko u Evropi da je izgubio na papire izdate od Drzave,a da ih kupio daleko ispod nominale.

Ja znam nekoliko primera.Najsveziji: konvertibilne sertifikate(TAT stednja)

Nisam bas siguran da je komparacija sa TAT-om bas adekvatna, u ovom slucaju Albanci ipak izdaju papire od drzavne firme u koje tek treba da pocne privatizacija,sto u TAT nije bio slucaj.Inace moje je misljenje da vredi ulagati u ove sertifikate.

Mikey
25.06.2007., 08:34
Ljudi, pohlepa može dovesti svugdje, ali najčešće nas ne dovede nigdje.
Iliti, bilo bi dobro znati čim više i da je to što pouzdanije pa da se krene u kupnju nečega.

balkan*star
25.06.2007., 08:37
Druze Samba nisam rekao da ne treba investirati, samo prije investicije obicno mislim da treba razmotriti sve mogucnosti i napraviti detaljniju analizu.Ovog leta planiram posetu albanije pa zelim skupiti sto vise informacija i misljenja forumasa prije odlaska.Koliko su ispod nominale?Koliko su ukupno izdati?Na koje se sve preduzeca odnose?Preko koga trgovati?Ne zelim ostati u albaniju 2 meseca kako bih saznao odgovore na sva ova pitanja...:confused:
mozda jos neko ima zelju pa idemo zajedno?

Boli
26.06.2007., 01:31
Ljudi moji, ja sam svoje rekao necu da me razumete da nekog lozim na AL vaucere :( .I ja zelim sto vise pouzdane informacije,obecavam da cim ih budem imao da cu da ih postiram.
Momenatalno nazalost imam samo usmene informacije :( koje za sada ne zelim ih komentirati sve dok ne imam relevantne informacije.Moji prijatelji iz AL su obecali da ce mi obezbediti relevantne informacije.
Moj cilj postiranja je cuti komentar i dobiti dodatne informacije od ostalih formasa u cilju potvrditi ili opovrgnuti moje informacije i ubegenja za invest. u AL vaucere.

Mikey
27.06.2007., 10:22
Priča sa putovanja preko Albanije (2004 godina)
http://www.forum.hr/showpost.php?p=9080150&postcount=62

alisia
02.07.2007., 03:01
Da ste imali prilike da posetite AL 1999 ili ranije i koja je situacija danas,tesko je razumeti/poverovati sta se sve promenilo u pozitivnom smislu...... e ja sam imao tu srecu ili nesrecu da sam to dozivio ili dozivljavam......
Ponavljam vreme ce pokazati,dali ce te papire biti kolekcionarska investicija
ili nesto drugo.......
Neko ce sigurno nakon odregenog period uraditi ovo :
:eek: :( :doh: :weeping: :udrijace:

Potpuno se slazem s tobom, i ja bila i vidjela da se tamo mnogo toga gradilo i radilo , ali jos cekam i ja neke informacije oko te papire jer mislim da ce oni stvarno vrijediti .....

alisia
02.07.2007., 10:32
http://www.raiffeisen.al/RzbAlWebSite/WebRzb/index.aspx?lang=eng

bojan
02.07.2007., 10:37
Pogledaj od kada je stranica, iz 2004. godine. Podulje već stoji.

Boli
04.07.2007., 07:56
Dopunske info za AL, da vidite kako je tamo lose...;)

http://www.sp.socgen.com/sdp/sdp.nsf/V3ID/7F5CD8FBA8536EF9C12572C200252356/$file/07072gb.pdf
http://www.socgen.com/sg/socgen/pid/174/context/SC/lang/en/object/rubriqueSC/id/284/rubid/164/nodoctype/0.htm
http://www.raiffeisen.al/RzbAlWebSite/WebRzb/index.aspx?lang=eng

Pa vi sami presudite koliko je sve neprespektivno.......

cashflow
12.09.2007., 11:44
Vidim da niko ne pise o Albaniji. Hteo bih da znam dali mozda neko ima informaciju o tome kada opet pocinje burza tamo dole. Hvala puno.

alisia
13.09.2007., 00:38
http://www.tse.com.al/english/ to je adresa gdje ce biti objavljeno, ali za sada nema josh nishta, na znam dali ima neshto u engleskom, ali 6.ovog mjeseca cula sam vjest da mora poceti bursa i u Albaniji ..... mozhda bi Boli znao neshto vishe da nam kazhe, poshto kako vidim najbolje prati situaciju.

ChoChikun
13.09.2007., 01:02
Što ste se uhvatili Albanije kao da je to jedina burza na svijetu. Otvorit će se kad se otvori, a neće se tamo dijeliti novci kao što mi se čini neki misle.

Boli
14.09.2007., 02:00
http://www.tse.com.al/english/ to je adresa gdje ce biti objavljeno, ali za sada nema josh nishta, na znam dali ima neshto u engleskom, ali 6.ovog mjeseca cula sam vjest da mora poceti bursa i u Albaniji ..... mozhda bi Boli znao neshto vishe da nam kazhe, poshto kako vidim najbolje prati situaciju.

Za sada nemam info kad ce poceti,ako bilo sta saznam postiracu.... ;)
Inace u meguvremenu skupljam svoj targert... bez velike pompe...

alenov
24.09.2007., 19:31
Prevod vaučerja. Mi lahko kdo pojasni kako je s tem datumom veljavnosti Junij-1996?

Republika Albanija
10000

Andrej
26.09.2007., 12:02
Prevod vaučerja. Mi lahko kdo pojasni kako je s tem datumom veljavnosti Junij-1996?

Republika Albanija
10000

Rok na upotreba 30 Juni 1996 po mome saznanju je produzen od vlade Albanije sa nekim dekretom ili zakonom. Moji izvori nisu znali sa koji zakonom ali da rok je produzen to sigurno. E sada dali je rok do 2002 ili 2010 neznam.
Pozdrav,

scar
26.09.2007., 22:30
Rok vaučera je do 31.12.2010

dylann
05.10.2007., 23:39
dali ima netko kakvih novosti o albaniji? uskoro planiram posjetiti Tiranu i Drač pa ako je netko bio dal bi mogao preporučiti još koja mjesta u albaniji?

sahec11
06.10.2007., 11:06
Kad več ideš u Albaniju, daj provjeri ovu informaciju,: Dali je istina, da se vaučeri več ulaže u neke manje tvrtke, a veče če doči sledeče godine na red?

abeceda
15.10.2007., 19:26
Telekom Slovenije je danes v Albaniji za štiri milijone evrov kupil družbo internetnih in VoIP storitev. V naslednjih petih letih bodo na albanski trg vložili do 20 milijonov evrov.

Z nakupom 75-odstotnega deleža v družbi AOL SP (Albanian Online Service Provider), si je Telekom Slovenije zagotovil prisotnost na albanskem trgu elektronskih komunikacij. Za omenjeno zasebno družbo, ki je ena izmed vodilnih ponudnikov komunikacijskih storitev v Albaniji, so odšteli 3,975 milijona evrov. V naslednjem letu jo bodo še z ostalimi lastniki dokapitalizirali, in sicer v višini pet milijonov evrov. Kot dodajajo v Telekomu, je albanski telekomunikacijski trg zelo perspektiven in še v fazi razvoja. Zato načrtujejo tam v naslednjih petih letih v Albanijo vložiti med 18 in 20 milijonov evrov.

V Albaniji zgolj 285 tisoč telefonskih priključkov

Z nakupom albanske družbe, je Telekom dopolnil regionalno prisotnost na Kosovu, Makedoniji in Albaniji. Naložba v Albaniji bo pomembna predvsem z vidika razvoja albanskega trga elektronskih komunikacij. Albanija zaenkrat premore zgolj 285 tisoč telefonskih priključkov, oziroma le devet na 100 prebivalcev.

Kaj je AOL SP

Družba AOL SP je vodilni albanski ponudnik internetnih in VoIP storitev. Ima lastno optično in brezžično omrežje ter vso kabelsko infrastrukturo z vsemi licencami in dovoljenji. Podjetje ima okoli tri tisoč internetnih naročnikov. Družba AOL SP je lani zabeležila okoli pol milijona evrov čistega dobička.

Boli
08.11.2007., 01:36
dali ima netko kakvih novosti o albaniji? uskoro planiram posjetiti Tiranu i Drač pa ako je netko bio dal bi mogao preporučiti još koja mjesta u albaniji?

Ukoliko do sad niste otisli posetite Sarandu I Vlora koja vam je usput,samo sa napomenom da imate dovoljno vremena na raspolaganje jer putevi dotle jos nisu sregeni.... ;)

nixy
05.12.2007., 16:51
Putevi za jug Albanije (Vlora i Saranda) se rade na veliko i za godinu i pol bi trebali povezati jug s Dračem. Inače Drač je već devastiran i sreća je da putevi ka jugu još nisu sagrađeni jer ga je to sačuvalo od devastacije.

wall st
28.01.2008., 13:01
http://seebiz.eu/hr/nekretnine/crnogorci-kupuju-nekretnine-u-albaniji,7319.html

MariocaZG
19.05.2008., 22:13
Ima li tko kakvih novih inf oko Al ? Jucer je cak na Red Carpetu ( Nova TV ) bio prilog o Albaniji , uglavnom stranci su vec poceli u lov na nekretnine ( najvise Englezi )

franciska
20.05.2008., 16:51
Pgledaj Kruje u sjevernoj Albaniji.
BTW, trebaju nam novosti o tome kada će početi raditi albanska burza.

Maxxy
22.05.2008., 22:51
Hmmm... Koliko sam cuo, burza u Albaniji radi 2 dana u tjednu po 2 sata - na tradicionalni nacin (nema elektronike!!!!)

Za sad toliko, ako jos nesto saznam, javit cu...

Pozdrav s gradilista autoceste Rreshen-Kalimash... :thumbsup:

scar
10.06.2008., 22:06
Sta je sada sa internetnom stranicom Albanian stock exchange - http://www.tse.com.al/english/ ne radi vise... mozda netko ovde zna nešto vise???

peropopara
20.07.2008., 17:57
Sta je sada sa internetnom stranicom Albanian stock exchange - http://www.tse.com.al/english/ ne radi vise... mozda netko ovde zna nešto vise???

da, to se i ja pitam...inače, ima li tko kakvih novosti vezano za ovo tržište, vjerujem da je dosta ljudi "nabrijano" na ovaj emerging market?

samba
22.07.2008., 18:05
da, to se i ja pitam...inače, ima li tko kakvih novosti vezano za ovo tržište, vjerujem da je dosta ljudi "nabrijano" na ovaj emerging market?

Evo dobrih vesti druze:thumbsup:

Albania to Open Stock Exchange

15 July 2008 Tirana _ Albania plans to further develop the country’s financial market by opening the Tirana Stock Exchange and pension funds.
A new law on investment funds, expected to pave the way for the development of capital and pensions markets, is currently being drafted with the support of United States aid agency, USAID.

The aid agency will support other initiatives for the development of a private stock exchange by helping to write regulations on governing the exchange.

“The USAID program, in partnership with the Financial Services Volunteer Corps, works to strengthen and enlarge Albania’s financial sector so that it is safer and sounder, better able to attract new sources of capital, and more efficient at deploying capital resources which already exist in the country,” said the agency in a statement.

The financial corps will utilise volunteers from the Polish Financial Supervisory Authority who will provide expert analysis on the current legal and operating environment in Albania.

The volunteers will also provide their Albanian counterparts recommendations throughout the drafting of the investment fund law and stock exchange regulation, as well as ensure that the legal documents comply with European Union Directives.

In the last two years there has been growing interest in the private sector for the development of capital markets, a desire for more investment opportunities in the country and the need for a functioning stock exchange.

In March 2008, the parliament approved the Securities Law and the Financial Supervisory Authority, which is working on regulations to liberalise investment opportunities in Albania.

peropopara
24.08.2008., 11:29
Hvala na informaciji, izgleda da se polako kotrlja:

Expert Polish assistance in Albania’s bid to draft stock market regulations

2008-08-13Krzysztof Grabowski, an advisor on financial markets with the Polish Financial Supervision Authority and volunteer of Financial Services Volunteer Corps (FSVC), a U.S.-based not-for-profit private organization, is involved in helping Albania to draft an investment fund law and regulations to govern the country’s stock exchange. This is part of an effort by USAID to assist Albania’s financial sector so that it is safer and sounder, better able to attract new sources of capital, and more efficient at deploying existing capital resources. This three year program utilizes leading financial, legal and regulatory experts to provide technical assistance to help strengthen Albania’s central bank capabilities, improve commercial banking systems and build capital markets.

Krszysztof Grabowski spoke about the purpose of his mission to Albania in an interview for Ora TV News.

Q: Mr. Grabowski, can you please explain to us why you are here in Albania?
A: Some months ago, I was approached to work with USAID, through FSVC, to help developing countries like Albania with improving its financial sector, specifically addressing the question of creating capital market, stock exchange in Albania. I was approached by FSVC because I had contact with it before. Several years ago it was the FSVC mission in Poland that helped us in developing the Polish market and now I am here to share Poland’s experience in creating market, and to help you create a sound stock exchange here in Albania.

Q: Do you think Albania is ready to create a capital market?
A: I’ve been here for two weeks. All the meetings I have had here have assured me that it’s the right moment to work on creating a very good and effective stock exchange.

Q: Do you think Albania’s businesses are ready to enter the capital market?
A: I think so. Maybe not so many companies in the beginning, which is natural in every country, but I had several talks and meetings and I am pretty sure that at least five or ten companies are ready to be listed on the stock exchange.

Q: What will it take for the stock exchange to get up and running?
A: First, it’s necessary to create some regulations, because there is a new Securities Law in Albania. But it’s very broad, so it’s necessary to write and create more detailed regulations which will help create a stock exchange that will provide guidelines as to how to conduct safe and effective business, how to attract companies to be listed, how to attract investors to be active on the stock exchange, and how to devise transparent rules for investors safeguarding investor protection. Also very important, especially in a growing market, is to create a market that is safe right from the beginning and protects the rights of the shareholders.

Q: How long will this process take?
A: It is difficult to say. Normally it takes some years, but I can tell you that some years ago I was talking to Mr. Rozlucki former President of the Warsaw Stock Exchange. When we started some 18 years ago to create the Warsaw Stock Exchange he collected a small, but very effective team and they succeeded in creating the stock exchange in half a year. But afterwards, some years later, he was discussing the timeframe with someone from abroad, and he said “Well, normally it takes at least two years. Luckily we did not know that at that time, so I was able to create it in half a year.” Very optimistically it could be half a year but more realistically is to do it in two years. It will also have very good results.

Q: What will be the advantages for the Albanian economy and Albanian businesses?
A: It’s very important for a growing economy to have real capital market possibilities, investments for the people, for retail investors and also for institutional investors to have possibilities of these types of markets. On the other hand, it is very important for companies because an effective capital market and an effective stock exchange, create several possibilities of re–valuating how much the company is worth, and the possibility of collecting money to further develop companies.
It’s also very important from the pan-European point of view because there is a very important programme in the European Union to create one global marketplace. But for that, it’s important that you have local markets that are dealing with local companies, with local investors, so both have possibilities of investing and earning money locally, while also giving free access to the global market; for both Albanian investors to access European markets and for foreign investors to invest money in Albania for Albania’s growing economy. It’s very important that all the processes are organized in a safe way, effectively, so that there is proper disclosure of information.
It’s also very important and, not so easy a task, for companies that want to be listed, because such companies must be much more open with information and what’s going on inside.. But this is very important for the future of companies because it’s like free advertisement. A company which is listed on the stock exchange is advertised throughout the whole country, the whole of Europe.

Q: What will be the economic advantages?
A: Some benefits, well, if companies can develop, new companies can also be created. It’s profitable for the whole economy. It makes it easy to collect money for creating new companies, and those companies are much more transparent. Companies are growing, so the earnings of the companies are growing; the salaries of people who are working for the companies are also growing. If companies are developing, people who are investing in the stock exchange are also earning money. They earn money which they can invest in different places, in creating new companies, new places of work, new employment. So it’s really, really important. I can say from Poland’s experience – it created a lot of places for employment and our earnings started to grow.

Q: Finally, when do you think Albania will have a capital market?
A: It’s a good question. I hope that next year you will have at least some beginnings. So, you see, when you have beginnings of a capital market you start thinking more globally. You start thinking not only of law requirements but also in terms of what’s called corporate governance. I hope next year you will have the stock exchange working with the first companies listed, which will open the way for thinking globally on corporate governance. It is a self-regulating approach, so you will realize that it’s important to have good laws, but what’s much more important is that you start to think that not only law is necessary but your way of thinking, your openness to business, to creating markets, to creating transparent markets.
What’s very important, is that you can assure your investors that their investments are safe, that they will not loose money through silly steps, so that they can invest in a sound way, with the prospect of really earning money. A stock exchange is not gambling. Sometimes you may lose only some money, not all the money, and it’s normal that sometimes it’s a bearish market and you are losing money, but you can be certain that the whole market will become bullish, the whole economy will.

http://www.polishmarket.com.pl/document/:17920

Marko X
27.11.2008., 20:10
Evo, konačno! To smo čekali...
http://www.km.gov.al/?fq=brenda&m=news&lid=9837

Marko X
19.12.2008., 11:09
Neke modalitete postaju jasnije:
http://www.km.gov.al/?fq=brenda&m=news&lid=9959

Puno pozdrava svim imateljima!
M.

vohljac