PDA

View Full Version : Sarajevska burza

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

hercegovac
05.06.2006., 15:58
Ej ljudi što mislite o tržištu na Sase?
Lani u ova doba je bilo pre pre dobro , a ove godine kao da se sprem neka velika ogromna navala...šta mislite hoće li biti i koje su firme i dionice zanimljive trenutno? Otkad je uvršten fabrika duhana sarajevo pola prometa je u njoj, po meni je ona jako precjenjena dionica i masu afera za sobom ima.
Po meni trenutno ima par zanimljivi i čistih dionica, na period od 2-3 mjeseca mislim da nisu full
Dajte par savjeta što je zanimljivi i jeli šta zanimljivo????

lomu
05.06.2006., 16:15
definitivno BSNLR za kunju na 24-25

netstrider
05.06.2006., 16:33
moderatorima: molim da se post preimenuje u SASE - Sarajevska berza-burza.
Barem da mu se skinu ovi upitnici.
Također, topic Ulaganje u Banjalučku pivaru i Telekom RS, da se to ukomponira tamo gdje mu je mjesto. Dakle, da se ovaj uvodnik obriše.
Sad ide ono pravo:
Moje mišljenje o SASE možeš pročitati na P/S u regiji. Otamo je linkano na temu o "kako i preko koga", to je isto ok za znati.
Trenutno ne vidim nikakvu navalu koja se sprema prema SASE, dapače.
FDS nije precijenjena akcija, samo je skuplja od ADRS, tj. glupa investicija kad je ADRS bolja firma. kratkoročna je ok, jer ako što drži taj SASE, onda je to FDS.
Ostalo vrijedno spomena je Elektroprivreda (HZHB je mnogo jeftinija, no i BiH pravi neke krupnije korake prema naprijed; uzeli su Vranduk, pa vj. i Ustikolinu, a kako je stvar krenula poklopit će i ostale maHE, a tek šećer na kraju TE Bugojno. Ako krene u izgradnju novi termoblok u Kaknju i ta TE Bugojno i ako ERST dobro poskupi, eto mene na SASE za godinu-dvije). Ostalo iole vrijedno je preskupo. Rezultat tome je što u Federaciji mnogo ljudi trguje na burzi (bilo crnoj, bilo običnoj), a privreda je blaga koma. Odraz toga je što se nemogu dogovorit ni oko toga kako će se zvat Savski most (pa zašto se ne bi zvao "Savski most"? A šta ti imaš protiv "Most na Savi" ...). Ukratko, ako P/E barem nije negativan, on je 100. Ako P/E nije veći od 50, onda je P/S veći od 1. Nema tu kruva. Najbolja kratkoročna inv. na SASE u iduća 3 mj. po mom mišljenju je da prebaciš na brokerski račun u drugom entitetu. Ovo nije nagovaranje. Da ne mislim da je tako već bih sutra svoju paru prebacija na SASE. No činjenica je da je ovdje veća dnevna zarada nego tu godišnja. Tržište pokazuje prema dole. Već se ravno godinu dana govori o suprotnome. Pogrešnom suprotnome. Da postoji promjena trenda vjerojatno bi prije mjesec dana panzer dao neku naznaku na svojoj stranici. Makar kao neku nadu da će stvari krenuti UP.
Pozz

Mikey
05.06.2006., 20:16
Ima li tu na SASE barem onako načelno isto tako podcijenjenih dionica kao i na BLSE?
Pa ajde da krenem još pratiti jednu burzu ako ima šta interesantno...snimao sam pred jedno pola godine i duže...ali već nemam uopče pojma niti o čemu niti šta.
Stvar je u tome da ako pratiš moraš snimiti i pratiti tržište u cjelini koliko je to god moguče.Tek onda možeš donositi pravilne i dobre, ustvari najbolje zaključke.

Ako može Net ili netko drugi kratak osvrt na razliku između SASE i BLSE i tako to...

Shogun
06.06.2006., 00:06
Ej ljudi što mislite o tržištu na Sase?
Lani u ova doba je bilo pre pre dobro , a ove godine kao da se sprem neka velika ogromna navala...šta mislite hoće li biti i koje su firme i dionice zanimljive trenutno? Otkad je uvršten fabrika duhana sarajevo pola prometa je u njoj, po meni je ona jako precjenjena dionica i masu afera za sobom ima.
Po meni trenutno ima par zanimljivi i čistih dionica, na period od 2-3 mjeseca mislim da nisu full
Dajte par savjeta što je zanimljivi i jeli šta zanimljivo????
Ako već pikaš tamo nešto ABS banka srednjoročno mi se ne čini kao loš play, jednom je bila na meti, mislim da oni nisu odustali. Ja čekam korekciju koja će poharati ova naša balkanska tržišta pa možda uletim.

hercegovac
06.06.2006., 10:02
Jel vrijedi Sarajevska pivara 42 km??
I šta mislite o fondovima?
Herbos fond bio 15 km sad 10, Big 14 sad 9 , itd itd????

Vogler
06.06.2006., 12:01

Ne bih se žurio s kupnjom dionica fondova, na tržištu (SASE) vlada kronična nestašica kupaca, mislim da će cijene ići još dolje.

shichich
12.06.2006., 22:55
Mogla bi se ova kombinacija energopetrola sa ina-mol(om) i pokazati kao dobra!Mol se do sada pokazao kao odličan ulagač(kompanija)!?

MAX
12.06.2006., 23:55

Sarajevska pivara itekako vrijedi. Pogledaj samo porast dobiti od 60% za proteklu goidnu i sve će ti biti jasno. Uz to još pune Coca colu za područije BiH.
Po meni je ona zlatna koka. Na duge staze moguće je i da je kupi netko od ozbiljnijih svjetskih igrača na tržištu piva.
Jako me podsječa na Karlovačku pivovaru dok ju je držao Lukšić. Samo trebati će dosta strpljenja.

Opčenito nisam ljubitelj pifova pa rađe neka ti netko drugi tu da savjet.

nidje_veze
13.06.2006., 11:04
Uz to još pune Coca colu za područije BiH.

Pepsi, Cola ima svoju punionicu...ali to je ta bit, pogodio si...plus imaju i Gold proizvode (sokovi) a imaju i ove nove Sokovi juicy ili tako nesto...a nemojmo zaboraviti da je Hilmo kupio u Vegafruit te time dobio i jos sirovinu za sokove u vidu voća...Banke, srednjoročno...PIF ako skrbništvo krene pa počnu fondovi i inst. ulagači da ulaze...i da pivara (ovdje nemojmo zaboraviti i Tuzlansku pivaru koju je htio uzeti Stanić, a koja čeka privatizaciju) i mene podsjeća na Karlovačku...samo još treba prije nego je Hilmo proda...pozdravi

hercegovac
13.06.2006., 12:03
Evo danas poludio energopetrol...do 12,50 , a jučer ga bilo po 10 km!!
E aje budi pametan....

MAX
14.06.2006., 09:15
Pepsi, Cola ima svoju punionicu...ali to je ta bit, pogodio si...plus imaju i Gold proizvode (sokovi) a imaju i ove nove Sokovi juicy ili tako nesto...a nemojmo zaboraviti da je Hilmo kupio u Vegafruit te time dobio i jos sirovinu za sokove u vidu voća...Banke, srednjoročno...PIF ako skrbništvo krene pa počnu fondovi i inst. ulagači da ulaze...i da pivara (ovdje nemojmo zaboraviti i Tuzlansku pivaru koju je htio uzeti Stanić, a koja čeka privatizaciju) i mene podsjeća na Karlovačku...samo još treba prije nego je Hilmo proda...pozdravi

Evo šta piše na njihovom službenom web-u.

U poslijeratnom periodu pivara organizuje proizvodnju sirupa i gaziranih bezalkoholnih pića; 1998. godine sklopljen je ugovor sa kompanijom Coca-Cola Beverages za uslužnu proizvodnju i punjenje njenih proizvoda; Proizvodnja 1998. godine dostiže 78,2 miliona jednica, odnosno 462.000 hi. (60% rekordne proizvodnje iz 1991. godine); U prvoj polovici 1999. godine proizvodnja je dostigia nivo od 48,5 miliona jedinica, odnosno 319.537 hi. (85°/o proizvodnje za isti period 1991. godine), od čega se na proizvode Coca-Cole odnosilo 22,7 miliona jedinica odnosno 177.410 hi.; U 1991. godini provedena j državna revizija vlasništva, kojom je utvrdeno da je "Sarajevska pivara" dioničarsko društvo sa večinskim privatnim vlasništvom (preko 70%);

• Polovinom 1999. godine "Sarajvska pivara" je imala 407 zaposlenih radnika;

• Poslovni prostor dioničarskog društva veličine je 17.400m odčegaje4.500m skladišni prostor;

• Dioničarsko društvo pored navedenog poslovnog prostora, u svom vlasništvu ima Hotel-banju Olovo, restorane i grilove, četiri stovarišta i skladište sa 5.500m natkrivenog prostora.

Moram priznati da nisam nikad bio dole pa ne znam koja je informacija točna, ali ako su oni napisali Coca Cola mislim da je to to. Jedino ako se nisu u međuvremeni promjenile stvari.

nidje_veze
14.06.2006., 11:45
Znam Max da stoji...to i jeste tužno...upravu si potpuno, jer kao investitor koji nisi fizički bio ovdje to zvuči dobro...e sada ovo je skinuto sa Coca Cola official web site-a:

Coca-Cola in Bosnia - Herzegovina
Coca-Cola was first produced in Bosnia-Herzegovina in 1968 and, following the breakup of Yugoslavia, it was reintroduced to the Bosnian market at the end of 1996. Coca-Cola, Fanta and Sprite are now the leading brands in their respective flavor segments in the BiH market.

Local production of Coca-Cola beverages in PET plastic bottles, returnable glass bottles, and cans, began in 1998. Coca-Cola beverages are produced and sold in Bosnia-Herzegovina by Coca-Cola HBC B-H, d.o.o., which uses four distribution centers to distribute its products. Like all Coca-Cola HBC group operations, Coca-Cola HBC B-H uses The Coca-Cola Quality System (TCCQS), which is aligned with ISO 9001:2000 quality requirements, ISO 14001 environment requirements, and OHSAS 18001 health and safety standards, along with the HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) system to ensure the quality of its beverages.

MGM pivare je show kao i njen vlasnik...ordađuju strašan posao sa jako slabim marketingom, a i Hilmo sklapa poslove cudo...njegova imperija je ogromna, recimo samo da premašuje budget vlade FBIH. Ali 100% pivara puni i vrsi distribuciju Pepsi proizvoda, sto i nije lose ako se ima na umu da je Pepsi prestigao Colu po tržišnoj kapitalizaciji...Cola ne bi dopustila i pivara i u isto vrijeme novu tvornicu napravila u BIH da vrši distribuciju proizvoda...

Energopetrol...nista novo...tko je bio strpljen taj je i spašen...strpljen -spašen...ukoliko Ugovor prođe, a vjerovatno hoće,tu dionicu vide i na 25km (RBA analitičari procijena mislim da je u pitanju)...

netstrider
14.06.2006., 21:09
Energopetrol...nista novo...tko je bio strpljen taj je i spašen...strpljen -spašen...ukoliko Ugovor prođe, a vjerovatno hoće,tu dionicu vide i na 25km
Meni ovo uopće nije jasno. Zvuči kao jedna hazarderska, i to u kategoriji "vrlo glupa izvaja koja toga nije ni svjesna" (bez uvrede prema autoru). Zašto?
-Strpljen-spašen po čemu?
Kolike su zbilja bile šanse da će banka aktivirat hipoteku (i time poslat sve u kr.c)? Male? je, malo morgen male. Ko dlaka male (dlaka od slona.).
Ukoliko ugovor ne prođe ti analitičari bi mogli svoju procjenu spustit na 0,01 KM (postepeno).
Dovoljno puta san vidija slične situacije da znam da je iracionalan rizik držati se za gromobran dok vani tuku munje (bez obzira što možeš dobit nagradnu igru 10.000 KM, od koka-kole ako te snime sa GPS-om da se držiš za gromobran dok vani pada kiša). Problem ljudi je optimizam. Pogotovo tu kod nas, kad krene - euforija, pa se svi povesele. Kad ono - vidi čuda - zajeb.
E, ee,e. e. To je već... problem.
Sumnjam da bi se i udružena trojka pregovaračkih timova koncerna za kupnju, banke i države složila kada se isplati kupiti Energopetrolovu dionicu, a kamoli ja, obični smrtnik koji nemam pojma o čemu se oni dogovaraju. Navodno su ti ljuti pregovori završili. Dok ne dođu u javnost makar s konkretnim potpisanim ugovorom (a poželjno bi bilo da nam kažu i sve tajne anekse i "krpice"), meni to što su dogovorili i ne vridi nešto. Ka ona basna s Pečom (jel se tako zva) i vukom.
Rizik je jednostavno dosad bio bezobrazno nerealan (sad već samo djelomično bezobrazan). Riskirati sve zbog ušljivih 200%. PIH. Pa kakav je to poso?
s onom prvom rečenicom se ljuto ne slažem jer je totalno van mog viđenja risk menadžmenta. Obični hazarderizam. pennystocking. štajaznam.

netstrider
15.06.2006., 08:30
BOSS TRAŽI DA SE PROVEDE ISTRAGA PROTIV VLADINE KOMISIJE

"Tužiteljstvo je dužno intervenirati pokretanjem kaznenog postupka protiv članova Komisije ako se da suglasnost za dokapitalizaciju. Slučaj "Energopetrol" vrh je piramide koja je produkt djelovanja organizovane kriminalne grupe u institucijama Vlade Federacije BiH, koja još od 1995. godine ličnoprofiterski kontrolira sektor tečnih goriva.

Zabrinjavajuće je ponašanje Vlade, koja putem odluka fantomske komisije nastavlja s prodajom Energopetrola, iako nema suglasnost Parlamenta Federacije, zanemarujući činjenice da se nadležno tužiteljstvo nije izjasnilo o provedenoj istrazi na osnovui dokaza Finansijske policije i drugih dokaza koji ukazuju na protudržavno djelovanje i sumnju u postojanje organizirane kriminalne grupe unutar Vlade Federacije BiH", stoji u priopćenju.

nidje_veze
15.06.2006., 09:45
pozdravi...ma nema hard feelings...ali ipak imam osjecaj da burno reagiras...

Prvo nisi nista novo rekao u odnosu na moje dvije rečenice.
Energopetrol...nista novo...tko je bio strpljen taj je i spašen...strpljen-spašen...ukoliko Ugovor prođe, a vjerovatno hoće,tu dionicu vide i na 25km (RBA analitičari procijena mislim da je u pitanju)...
pa onda ti kažeš...
Ukoliko ugovor ne prođe ti analitičari bi mogli svoju procjenu spustit na 0,01 KM (postepeno).
e sada meni se to cini istom recenicom, samo iz druge perspektive...ono u čemu se u potpunosti slažem sa tobom
Dok ne dođu u javnost makar s konkretnim potpisanim ugovorom (a poželjno bi bilo da nam kažu i sve tajne anekse i "krpice"), meni to što su dogovorili i ne vridi nešto
I nisam rekao da ljudi kupe niti prodaju nego sam ti rekao da ga neki analitičari vidi na tim nivoima...e sada ako imas problem sa tim nivoima..nije do mene...zajedno cemo analiticare :udrijace: ...
ukoliko pogledas SUNH iz tvog susjedstva, onda ces se sjetiti ekipe koja se iskrcavala na 150 misleci da je to to, a danas je SUNH na 250+(strpljen-spasen)...nemojmo zaboraviti da je ista privatizacijska trakavica pratila i SUNH...mada SUNH i Petrol bas i nemaju dodirnih tocki...pozdravi...nadam se da je sada jasnije..

netstrider
15.06.2006., 10:52
Nemogu uspoređivati SUNH na 150 kn s Energopetrolom. Dapače, SUNH nije trebalo prodati na 150 nego na 120-128-130 kn (zbog tehničkog pokreta baš na 150 kn). Usput, cijeli svijet zna da je SUNH na 250 kn debeljuškasto precijenjen i da ga drži samo jedna stvar. Ime. Da, kao i u ostatku svijeta postoji znatan broj ljudi koji kupuju firmu samo zato jer se tako zove (veći broj nego ti i ja mislimo, vrlo vjerojatno). Kad dođe recesija, ti ljudi osjete "tingling sensation", onaj osjećaj gluposti-tuposti, kad znaš da si dobrano zabrlja, ali još ne znaš koliko. Naravno, ORCO će sve bolje i bolje radit u SUNH i zato cijena ima prostora ako će i na 100.000 kn, ali, to nije value investing, to je bubble topping što na kraju ide prema nekom bubble bursting (a ti "pametni" nikad ne znaju što je bubble bursting). Prodaja SUNH na 250 kn je jednako dobra kao i prodaja na 120-130 kn, i bolja nego prodaja na 150 kn. Tko to ne vidi (taj dio, zašto je baš "jednaka"), nije teško (građani Hrvatske su prosječno teški =težina Jacquesa Houdeka/onoliko koliko ih ima)).
SUNH na 30tak kn kad je odjebana ponuda Termi Čatež - to mogu. Ali, tada su ga pametni prodavali. I kupovali kad su vidjeli da postoji PPP i da je "Veliki Orco" interesent. I izgubili su par kanta živaca da bi na kraju sve ispalo super (mada se tvrdi da je srbijanska mafija vlasnik Orcoa i da jedva čekaju dovesti sva čuda podzemlja u Sunčani nam Hvar). Sličan je bio i JDPL na 15 kn ili VLEN na 15 kn. JDPL je isto izašao, mada je to trakavica za sebe. Njega je izvuklo čudo u obratu tržišnih uvjeta. VLEN će se izvuć. Mislim, izvukla se i RIBA i ostala čudesa, ali su dioničari na takvim stvarima masno popušili. Dok je ERO ili bilo što drugo cvjetalo, oni su kopnili unutra s masnim gubitkom. A što je tek s poduzećima gdje je udarena točka na i. Gdje je pokrenut stečaj i započela licitacija imovinom?
E, o tome ja pričam. to je taj rizik. Taj ultimativni rizik koji je bio blizu. Nije novac vrijedan tog rizika, ja samo to kažem.

Ako se slažemo to znači da strpljen-spašen znači strpljen koji dosada nije kupija. OK. Ali, onda je još dobro prerano za kupnju. Dakle, parcijalno se slažemo.
Ma ok je da anlitičari procjenjuju. Ionako ih većina radi za nečiju lovu, a onih drugih malo razularena masa ne sluša. Zbog čega najčešće nisu u pravu. OK je meni njihova procjena. Oni vjeruju u pozitivan ishod s Energopetrolom. Pa i ja vjerujem, razlog zašto svi vjerujemo je to što radimo na burzi - 90% nas su optimisti po prirodi.
To ne znači da ću stavit svoj novac tu (objektivno sagledavanje kaže da je to izuzetno glupo ulaganje). Po mom mišljenju ovaj rast je signal za prodaju. Sad se to opet lako može zakuhat, cijena past. Ako i bude pozitivnog ishoda, izgubit ćeš 20%, šta je neš ti. Ako se stvar oduži, market ionako ide dole, nema se šta izgubit.
Agresivnijim pristupom često lakše pomaknem stvari, lakše ukažem na bitno, intenziviram postupak, požurim ga. Držim da je to bitno ponekad (kad će neka baka izgubit svu svoju ušteđevinu jer je bila enroneskno strpljena-spašena od tog teškog tereta mirovine). Ponekad je bitno upravo suprotno. Dobar dio razloga zašto tako reagiram je što sam još mlad, klinac; pa mi je to svojstveno. Drugi dio razloga je zato što sam valjda "takav" (ako postoji neka jasna granica). Ne znam. Ovo su uglavnom stvari koje su drugi rekli. Sam nemam neko mišljenje o tome. Mogu reći da se ustvari slažem. Nešto agresivniji pristup u pričanju i što tu mogu (kažu da sam agresivan i u trgovanju, ali u to nisam siguran; nakon svega šta san vidija, reka bi da san najobičniji šonjo, actionaricus rusticus, da, to je moja vrsta. :) Puno priča, a onda tu i tamo kaže nešto pametno, tako i s rađom. Puno analizira, tu i tamo kupim i nešto pametno. :) (je smo danas skromni, mi, ovaj,ja.)).
Što se tiče samog reagiranja, znam jednog tipa koji je agresivniji i hrabriji od mene, ali on u suštini tu agresivnost u nastupu podupire dodatnom još većom dozom opreza od mene. Taj je faca.

Opet sam puno rekao, a malo napisao. sorry. Mogu savjetovan jedino da se pogledaju slične situacije poput ove, pa iz toga iznese zaključak što znači strpljen-spašen, tj. koliki je izgled pojedinog scenarija.
Pozdrav

nidje_veze
15.06.2006., 11:30
:biggrin:

dobar post:) ...naveo sam primjer SUNH samo zbog privt. trakavice kao sto je i ova sa petrolom...naravno da je glupo upoređivati to dvoje nego čisto sam htio ukazati na dionicu koja je bila predmet politike, privatizacije, na kraju se dobro zavrsila...da li je nesto precjenjeno ili ne, u to ne ulazim...tržište misli da ona toliko vrijedi i to je to...da li ce doci do pucanja balona ni to ti ne znam, jer da znam ne bi bio na portalu...

da analitičari "šilje" za svoje naravno, i da baziraju pretpostavku na pozitivnom ishodu, naravno...da je blizu pokretanja hipoteke i to stoji, a da li će netko kupiti ili ne, osobni izbor...to je ono kao na CNBC-u kada u pon. kazu da je ta dionica sexy i hot, a zapravo njen sekspili je prosao u petak prije...

i za kraj...ko je ulazio u petrol do 8KM (a bio je i 5) i do sada ga nije prodao...sada na 13,50 kada ga može prodati...to je strpljen spasen..:)

Damirko
16.06.2006., 11:50
Bas da vidim kako ce se prodavati nakon ove vijesti.
SARAJEVO - Na jučerašnjoj sjednici Vlade FBiH s dnevnog reda skinuta je rasprava o prijedlogu ugovora o dokapitalizaciji sarajevskog "Energopetrola", jer materijali o ovom važnom dokumentu nisu stigli do članova Vlade.

Razlog tome su, kako saznaje Dnevni avaz, nove komplikacije pred kojima se našla Vladina Komisija za dokapitalizaciju zbog pojavljivanja najnovijih dugova "Energopetrola".

Prema dostupnim informacijama za javnost, "odjednom" su iskrsnule nove porezne obveze ove naftne kompanije od 7,8 milijuna maraka iz 1995. i 1996. godine. One su godinama bile predmet sudskih sporova, a kontrolu je svojevremeno vršila Finansijska policija.

Kako saznaje Dnevni avaz, 2000. godine Vrhovni sud FBiH potvrdio je postojanje duga od 7,8 milijuna maraka. Iako to nitko nije želio potvrditi, nije teško izračunati da je od tada prošlo šest godina tijekom kojih su se na ovaj iznos zaračunavale kamate, te bi se ova cifra čak mogla popeti i na basnoslovnih 20 milijuna KM!?
Osim ovoga, navodno, postoje i još neke obveze čija je sudbina neizvjesna.

No, sve što su jučer željeli priopćiti u Komisiji za dokapitalizaciju jeste da bi se stvari trebale iskristalizirati u ponedjeljak na novom sastanku. Od toga će zavisiti i hoće li se "Energopetrol" naći pred Vladom na sjednici idućeg tjedna.

- Ukoliko se i službeno potvrdi postojanje novih dugova, teško je očekivati da će njihovo izmirenje prihvatiti Konzorcij MOL-INA. S druge strane, ne smije se dozvoliti ni da tolike obveze ostanu na teretu Vladi - izjavio je Avazov izvor.

Ah, da. Izvor pincom

hercegovac
16.06.2006., 12:30
Vlada izgleda do odgađa opet Energopetrol....najvjerovatnije za dan dva cijena je opet na 10.
Po meni ponedjeljak je last day za istovar.....

shichich
16.06.2006., 12:41
Izgleda da riješenje za energopetrol nije ni blizu...netko baš uporno ne želi to prodati ina-mol-u!?

netstrider
16.06.2006., 12:45
Jesu li izdvojeni pločanski terminali? e. ok.
"Po meni ponedjeljak je last day za istovar....."
Mene interesira tko bi to trebao kupiti u ponedjeljak. Tak tko se sad ukrcao zna koliko je genijalno riskirao, sljedeći logičan potez je - kad si već tolika budala, ostani to i dalje - u najgorem slučaju nećeš puno priminit, novce si već izgubija. U najboljem, jednog dana će zaraditi i pokazati da nije baš budala.

hercegovac
16.06.2006., 14:50
Kratkoročno je energopetrol pasti po meni...a ko je ušo na 10 10,50 najvjerovatnije će moći izići sljedeći tjedan sa zaradom...
A ta dionica dugoročno će sigurno vrijediti, ko me se da čekati neće pogriješiti, kad tad će ih kupiti ina-mol.

netstrider
18.06.2006., 10:21
ZDK: ŠTAMPANA BROŠURA S PODACIMA O 570 PRIVREDNIH DRUŠTAVA - volim taj vječiti pokret administracije ZE-DO kantona. Može li se brošura dobiti besplatno? Ako je neko nabavi neka mi se javi (volim imat takve stvari).
PS: ima li ko pretplatu na portal BHbiznisa?

panzer
18.06.2006., 20:33
većina informacija se može dobiti na drugim web stranicama osim nekih istraživanja koje djelimično proizilaze i iz ličnih zaključaka autora pa tako ta pretplata ne nije baš isplativa.

netstrider
18.06.2006., 21:39
Hvala za inf. Čuo sam da tamo imam fin. izvještaje za poduzeća (mene interesiraju na BLberzi), pa san mislija da je to točno. Ako je točno, isplatilo bi mi se za provjerit neke stvari, zato.

hercegovac
19.06.2006., 13:56
Evo danas enpsr počeo kliziti dole, a i Fabrika duhana sarajevo pala na 270 km...golemo....

nidje_veze
19.06.2006., 15:47
Pronalazak eventualnog novog duga Energopetrola od 7,8 milijuna maraka šokirao je čelnike Komisije za dokapitalizaciju te naftne kompanije, Vladu Federacije i hrvatsko-mađarski konzorcij. Komisija je ...

... pred samo zasjedanje Vlade na kojoj se trebao razmatrati prijedlog ugovora o dokapitalizaciji ove naftne kompanije konzorcij INA-MOL saznala za obveze po zapisniku Financijske policije iz razdoblja od 1995. do 1996. na 7,8 milijuna maraka čije je rješenje doneseno u upravnom postupku, potvrdio je i Vrhovni sud.

Komisija za dokapitalizaciju Energopetrola koju predvodi Kasuma Ćatović sada ima obvezu detaljno analizirati knjige iz tog razdoblja s obzirom da postoji više zapisnika jer je bilo nekoliko kontrola i vođeno je mnogo postupaka.

Detaljnom analizom knjiga naftne kompanije saznat će se je li iznos od 7,8 milijuna maraka ugrađen u 22 milijuna maraka koje je Ministarstvo financija poništilo ili je to dodatni dug.

To je od krucijalnog značaja jer se radi o velikom iznosu o kojem bi se dodatno morali opredjeljivati i konzorcij i Vlada.

"Postoji mogućnost da je taj iznos već uračunat u prvobitnih 22 milijuna maraka. Zaista se nadamo tome jer bi nam to olakšalo posao. Mandat Komisije nije da utvrđuje je li to već jednom tretirano, ali moramo znati čime raspolažemo. Očekujemo da u ponedjeljak saznamo pravu istinu jer Ministarstvo financija intenzivno radi na tome", istaknula je Ćatović u razgovoru za Dnevni list.

Otkrivanje novih obveza Energopetrola šokiralo je čelnike konzorcija a, prema riječima naše sugovornice, i konzorcij i Vlada su se našli u jednoj neprijatnoj situaciji jer je ugovor bio definiran i čekalo se odobrenje za njegovo potpisivanje.

Ako se pokaže da je ovo dodatni dug, to će značiti i propadanje pregovora o prodaji Energopetrola, jer između Vlade i Konzorcija postoji dogovor da Konzorcij preuzima sve obveze ove kompanije koje su prikazane u knjigama, a sve ono što bi iskrsnulo kao nepoznata obveza, odnosno neakcentirano u knjigama snosi Vlada.

Pogubna je i činjenica da postoji mogućnost da tih 7,8 milijuna maraka nije definitivno jer su na ovaj iznos do 2000., kada je donesena presuda, rasle kamate što praktično znači da iznos može biti puno veći.

"Isto tako postoji i mogućnost da je u tom razdoblju važio zakon da se po određenim osnovama neki dužnici oslobode kamata, što bi značilo da se zaista radi o stvarnih 7,8 milijuna maraka, ali ništa nije sigurno. U suprotnom taj novčani iznos može biti 15 ili 18 milijuna maraka", objašnjava predsjednica Komisije za dokapitalizaciju dodavši da se to mora razjasniti i radi Vlade Federacije, Konzorcija i pregovora.

prodaje se po 14,50 do 15,40...netko je pitao pa eto...

koliko samo "ako", "moguće i mogućnosti", "eventualnog"...a omiljena mi je "šokiralo", kako da ne...moš' mislit....

ili je ovo Komisija(Ahmed i Dragan) lansirala da se oni ukrcaju...kao ima dug sruse malo i da uzmu poziciju u dionici...previše if...i na koji PON misle u ovome tekstu...

nidje_veze
19.06.2006., 19:21
Vlada izgleda do odgađa opet Energopetrol....najvjerovatnije za dan dva cijena je opet na 10.
Po meni ponedjeljak je last day za istovar.....

danas, 250 komada...da li je neko izasao u 1 trade-u...ali definitivno mali promet za neku ozbiljnu procjenu...čekaju...prava vaga...e tko se ukrcao na 14+ ovih dana...ja ne znam..ali tih 3000komada je sigurno kupljeno zato što nešto znaju, ili ništa ne znaju...:)

kažu da Hypo VP drži ogromnu sumu i kontrolira paket; veliki...i još jedna brokerska kuća iz SA...samo nisam uspio dobiti ime...ako se zna...podjelite...

hercegovac
20.06.2006., 14:09
Jel ima ko informaciju iz Hr jel odustala ina il ne od energopetrola?
Danas pao 15 % ...:thumbsup:

nidje_veze
20.06.2006., 18:34
mislim da na osnovu 323 komada, tj 4000+KM ne možemo reci da je netko odustao od ovoga deala...a da ove posljedne postove moderator prebaci na temu energopetrol...ovo je ipak SASE..samo toliko..

ŽELJOOOOO
27.06.2006., 09:35
LJudi ovi PIF-ovi na SASE su dotakli ''dno de la dna''.
Prevent Invest na 10KM, ma daj!!!!

hercegovac
27.06.2006., 14:19
Ma ovo je dno dna...big na 8 crobih 9,80 herbos 9,50.....hidrogradnja 5,30,
energopetrol 10,00...
Ljudi zna li itko dokle će ovo padati?

netstrider
27.06.2006., 15:06
Padat će dokle big boysi ne kažu da je dosta. Do dna. A to može biti i za 2 godine u isto ovo vrijeme. A ja ne vidim niti jednog velikog igrača. Njanci nitko osim Himle Selimovića ne kupuje nešto na SASE. Treba čekati. Ili strane fondove koji imaju preča posla i interesantnija tržišta trenutno. Ili lokalnu raju da navali. Po meni je problem privreda. Dok budućnost nije svijetla nema potrebe paliti svjetla. Mislim da bi UP trend mogao naići krajem godine, kad se ostale aktualne priče izaktualiziraju, a ovi riješe problem s Energopetrolom (mada, i to je upitno), i krenu u nekom pozitivnom pravcu. Nije to samo Energopetrol. Trn u oku su i Aluminij, Agrokomerc,... (ovo je valjda po abecedi), ima se tu posla. A biće. Kad panzer nacrta trokut, biće kruva na tin PIFovima. Samo kad. ... po meni to vrijeme nije blizu, mada bi mnogi volili da je odavno i prošlo. :)

shichich
27.06.2006., 22:10
Privatizacija je odavno stala,tržište napravilo skoro cijeli eliot w. ciklus pa će skoro i novi trend(mora jer su cijene već prilično niske)...inače probijena je 50% fibonaccijeva razna podrške i slijedeća koja figurira kao prepreka je 66%...mislim da bi se stvari tu mogle okrenuti...uglavnom,sase će biti zanimljiv korporativni podij u dogledno vrijeme!?

panzer
27.06.2006., 22:21
To je negativna strana špekulativnog tržišta. Može padati dugo dok "glavni" ne primjete da je sve "jeftino"(kao i što može rasti dugo). Kao i kod ostalih berzi istih karakteristika, malo šta može privući ulagače kad je imidž tržišta loš. Niko ne kupuje dionice da ih čuva 10 godina nego nekoliko mjeseci ili godinu i izvlači profit.
Ako ne ide na ovom tržištu, prebacuje na drugo ili treće,takvih bar ima na području bivše jugoslavije.

Što se tiče "lokalne raje" kao ulagača, od takvih nema ništa nažalost...

Vogler
28.06.2006., 21:41
Privatizacija je odavno stala,tržište napravilo skoro cijeli eliot w. ciklus pa će skoro i novi trend(mora jer su cijene već prilično niske)...inače probijena je 50% fibonaccijeva razna podrške i slijedeća koja figurira kao prepreka je 66%...mislim da bi se stvari tu mogle okrenuti...uglavnom,sase će biti zanimljiv korporativni podij u dogledno vrijeme!?

Napisao Bh biznis
Ponedjeljak, 05.06.2006.
"....Na osnovu analiza i komentara svojih klijenata, brokeri smatraju da je glavni razlog pada vrijednosti dionica fondova na SASE kontroverzna odredba Pravilnika o trgovanju koja obavezuje kupce dionica na berzi da polažu avans.

Međutim, da bi ukinula ovu odredbu, Komisija za vrijednosne papire traži da Samostalna regulirajuća organizacija brokera (SRO) formira fond pri Registru za vrijednosne papire FBiH iz kojeg bi se namirivale štete ako neko od klijenata, eventualno, ne plati kupljene dionice.

Kako saznajemo, pri kraju je i formiranje ovog fonda u kojem bi sve brokerske kuće participirale sa fiksnim iznosom od 40.000 KM, te sa varijabilnim iznosom srazmjernim udjelu određene brokerske kuće na tržištu.

Međutim, analitičari smatraju da je pomenuti fond i avansno plaćanje samo jedan od problema vezanih za investicione fondove. Nacrt zakona o investicionim fondovima i društvima za upravljanje fondovima već gotovo dvije godine stoji u federalnom parlamentu, a sa uvođenjem takozvanih skrbničkih računa, koji su izuzetno važni za investiranje stranih fondova na tržište kapitala u BiH, nije se odmaklo dalje od inicijalne ideje...."

Obzirom na "agilnu" BiH administraciju i niz drugih političko-ekonomskih problema, "dogledno vrijeme" bi moglo biti vrlo, vrloooooo daleko.

panzer
28.06.2006., 23:37
Avans nije tolika prepreka kad postoje zainteresovani za kupovinu, ali zauzima više od pola teksta BH biznisa. To je odstupanje od pravih nedostataka berze i u stvari govori o ulagačima koje pominju brokeri.
Samo špekulantima(izraz nije u negativnom kontekstu) smeta postojanje avansa a ako je takvih većina jer kažu da zbog tog propisa slab promet, onda se treba zapitati kakva je osobina berze ako su oni većina, i može li očekivati konstantan rast ukupnog prometa kad takvi ostvare zacrtano i počnu sa prodajom koja prerasta u "paniku" što je trenutno slučaj.

Isto tako, kad se pomenuti ulagači vrate na SASE jer će doći vrijeme da te dionice opet budu jeftine neće smetati ni propisi ni BH administracija da cijene počnu rasti.

netstrider
29.06.2006., 13:39
"Djelovaćemo u kontinuitetu dok ne postignemo rezultate", kazao je Kapo. Predstavnik preduzeća "Solana" Tuzla Azra Ruščuklić istakla je da je njihov problem taj što BiH nema pravilnik o putnoj soli, iako se "Solana" nudila da ga uradi."
citat iz članka koji bi htio da domaća konkurencija barem bude ravnopravno izjednačena sa strancima iliti svatko ima pravo sanjati. Veći problem je ova žena. Šta njoj smeta što Solana izvozi sav svoj portfelj vani? Mislim, šta fali da se posipaju hrvatske i austrijske ceste. Ako BH građani neće plate cijenu, platit će onaj koji zna kvalitet. To je ko da se ljudi bune što nitko ne kupuje Niku Končara od 15 kila i 18k kn. Pa prika, ako ti laptop išta valja neka ga kupuju Švabe koji znaju što vrijedi. Za mene je stara IBM-ova kanta na par sto MHz zakon. Za mene je ona izjava indikativna, jer žena u izjavi prije govori da zbog toga Solana ne može poslovati pozitivno. Za one koji prate seebiz, upravo rušim rang Solani, jer sam shvatija da nije ona jeftina koliko bi trebala biti (sve što bi trebalo tješiti one koji imaju solanu i iz Tutle su, je: "Ako propadne solana, propast ćemo i mi za njom, koliko da je rupa duboka").

hercegovac
29.06.2006., 14:12
Jel zna ko šta o priči da je jučer opresu sarajevo za 7,8 miliona km kupila TDR?

panzer
29.06.2006., 19:53
Tender koji se objavljuje svake godine kao i sam posao sa nabavkom soli za posipanje puteva se uglavnom svodi na dogovor određenih predstavnika vlasti i pojedinih dobavljača. U pitanju su velike količine, negdje oko 12.000 tona za veći dio federacije i obavezno se postavljaju standardi kvaliteta koji se nikad nisu ispunili, posebno kada je u pitanju granulacija.

Do skora tender je svake godine dobijala neka trgovačka firma iz istočne Bosne koja je so nabavljala u Rumuniji, od prošle godine je u pitanju i so iz Egipta. Nije bilo baš nikakve mogućnosti da bilo koja druga firma osim pomenute uđe u taj aranžman nabavke.

Solana se s pravom buni jer cijena domaće soli može biti konkuretna prije svega nisu potrebni troškovi transporta(u ovom slučaju maršrutni vozovi iz Rumunije) i manipulacije pri istovaru. Jedan od uslova tendera je da so bude upakovana u vreće od 50 kg i na paletama. Ti troškovi uduplavaju cijenu nabave i nije logično da domaća solana ne prođe na tom tenderu

netstrider
29.06.2006., 21:36
Pa jašte, logično. Ali,... oni svoju sol izvoze van. Po meni je solana neprofitabilna do bola dok god kopa grad u kojemu živi. To je iz šupljeg u još šupljije. To je sve tu negdje. Načelno se meni ne sviđa ideja dok god kopaju ispod grada. Taj biznismen koji se bogati na toj soli zapravo radi za Tuzlance. A da će mu dolijat, hoće. Teško da ga neće doći.
(Mislim, pa i Hrvatska uvozi sol iz Tunisa i pakira je kao svoju - prilagodba; a ceste se posipaju ovom iz Solane)

Feral
03.07.2006., 18:16
Jeste li primijetili danasnje transakcije na Klasu (promet preko KM 638 tsd, rast cijene od preko 23%). Zna li netko o cemu se radi?

panzer
03.07.2006., 18:31
Podjela dividende

Feral
03.07.2006., 19:34
Podjela dividende
Mislim da nije, dividenda dodje negdje oko 11 centi po dionici i izglasana je jos u 5 mjesecu a tek se sada pocinje isplacivati. Preveliki je promet da bi netko ulazio samo zbog dividende (kome ce sutra prodati kad je danas digao cijenu 23%). Do sada je uglavnom falilo ozbiljnih kupaca na ovoj dionici. Mislim da bi moglo biti nesto drugo u pitanju.

Feral
03.07.2006., 19:36
nije 11 centi nego pfeninga - ispricavam se.

panzer
03.07.2006., 21:15
Kao vijest je objavljena 30.06. a prvo trgovanje nakon toga je bilo upravo danas. Današnji rast je prva reakcija na odluku o podjeli dividendi jer od 15.05. cijena sa manjim prometima pada od 8 KM do 7,2 KM.
Da je kojim slučajem na kraju maja ili početkom juna cijena rasla i prometi bili veći onda bi se i današnji pokret mogao drugačije posmatrati. Ovako, dividenda - vjerovatno "iniciranje" za prvi pokret do 9 KM gdje je otpor još sa kraja prošle i početka ove godine.
U svakom slučaju, poslovni rezultat opravdava interes za ulazak u među alternative ili potencijalno ulaganje, mada je sa Sarajevskom pivarom kao vlasnikom sve moguće.

hercegovac
04.07.2006., 11:05
Klas ima 2-3 godine je oko 9-10 km, po meni ima bolji dionica za zarade, jer na klasu to sporo ide...
Jel ima ko informaciju što će biti:cool: sa Svjetlos komercom i Foto optikom?

Feral
04.07.2006., 11:20
Kao vijest je objavljena 30.06. a prvo trgovanje nakon toga je bilo upravo danas. Današnji rast je prva reakcija na odluku o podjeli dividendi jer od 15.05. cijena sa manjim prometima pada od 8 KM do 7,2 KM.
Da je kojim slučajem na kraju maja ili početkom juna cijena rasla i prometi bili veći onda bi se i današnji pokret mogao drugačije posmatrati. Ovako, dividenda - vjerovatno "iniciranje" za prvi pokret do 9 KM gdje je otpor još sa kraja prošle i početka ove godine.
U svakom slučaju, poslovni rezultat opravdava interes za ulazak u među alternative ili potencijalno ulaganje, mada je sa Sarajevskom pivarom kao vlasnikom sve moguće.
Mislim da nisi u pravu.

Evo malo konkretnije (sa web stranice Klasa):

"Skupština Klas d.d. Sarajevo održana 26. maja 2006. godine

Skupština Klas d.d. Sarajevo održana je u petak, 26. 05. 2006. godine, s početkom u 11,oo sati, u sjedištu Društva u Sarajevu, Paromlinska 43.

Skupština je donijela sljedeću

O D L U K U

o rasporedu dobiti po godišnjem obračunu za 2005. godinu

Dobit ostvarena po godišnjem obračunu za 2005. godinu u iznosu od 4,511.909,oo KM KM raspoređuje se u iznosima i za namjene kako slijedi:
Iznos od 1,410.619,00 KM za ulaganje u investicije za vlastitu proizvodnu djelatnost;
Iznos od 600.000,00 KM za isplatu dividendi;
Iznos od 2,501.290,00 KM u akumuliranu dobit.
Pravo na dividendu iz tačke 1.2. ove odluke pripada dioničarima prema listi dioničara Društva kod Registra vrijednosnih papira u FBiH sa stanjem na dan donošenja ove odluke, a isplata će se izvršiti u roku od tri mjeseca od dana donošenja ove odluke.
Uprava Društva je ovlaštena i odgovorna za provedbu ove odluke".

Znaci tko je jucer kupio dividendu dobiti nece pa to nije bio motiv.

netstrider
04.07.2006., 11:58
Bio je motiv onome koji je prodao. Inače ne bi prodao (dok ne izađe dividenda). Neka čudna logika ljudi, ali dobro.
Pozdrav

Feral
04.07.2006., 12:53
Bio je motiv onome koji je prodao. Inače ne bi prodao (dok ne izađe dividenda). Neka čudna logika ljudi, ali dobro.
Pozdrav
Ja bih rekao da je bitniji motiv onoga koji je kupio. Ovaj na prodaji je mogao staviti nalog za prodaju odmah nakon skupstine no ocigledno nije bilo kupca - do sada. Pitanje je tko je on i koji su mu motivi. Vidjecemo nastavak price danas.

hercegovac
05.07.2006., 09:22
Svi računi Energopetrola blokirani, banka aktivirala hipoteku....E baš me zanima šta će vlada sad da radi...???

netstrider
05.07.2006., 09:32
Evo, da bude konkretnije: "Banka aktivirala mjenicu "Energopetrola" na 20 miliona maraka, potvrdila Kasema Ćatović, predsjednica Komisije za dokapitalizaciju. Austrijska banka "Bank Austria Creditanstalt" (BA-CA) blokirala je jučer sve račune sarajevskog "Energopetrola" zbog hipoteke koju ta banka drži nad upravnom zgradom i 25 najboljih benzinskih pumpi ove naftne kompanije."
Vlada tu može utjecati na sudstvo, jer ne vidim što bi INA/MOL-u bilo loše da povuku i kupe to na licitaciji za neku mižeriju. Tako bi Energopetrol postao uništen, možda razjeban, a INA/MOL bi dobili što žele. Bez prevelikih dugova bez viška radnika. Sve crno na bijelo. Da su bili pametni ovo bi napravili prije godinu dana.

hercegovac
05.07.2006., 09:53
Slažem se s tobom,:eek: al dioničari po...šiše....

joleEBB
06.07.2006., 10:13
Jel mi može netko reći koje je radno vrijeme Sarajevske i Banjalučke burze? Ja tražim al ništa ne nalazim ...

hercegovac
06.07.2006., 10:28
Sase ti radi od 9 do 13.30. , osim petka

netstrider
06.07.2006., 10:33
BLberza radi od 8:00 do 16:00 pon-pet. Trgovanje je na aukcijskom od 10:00 do 10:05, a na kontinuiranom od 10:30 do 13:00 (mislim da se nalozi u sistem stavljaju do 13:00). (moguće da minute nisu tako kako sam napisao, ali je to u par minuta)

joleEBB
06.07.2006., 10:41
Zahvaljujem :)

Korisnik 24
07.07.2006., 08:28
Citat:
panzer
Mislim da nisi u pravu.

Naravno da nije u pravu! Ali to nije ništa novo. Ako malo pažljivije pratite postove Panzera, vidjećete da niko toliko ne lupeta kao on, i pri tome se još poziva, što je još tužnije, na tehničke analize. Uostalom, Panzer je sudionik jedne od najboljih svađa na forumima kada je onako pametno kao što samo on zna utvrdio (kao veliki analitičar i investitor) da je bolje prodati dionice ABS banke po 147 KM, bez obzira što se na berzi u tom trenutku nudilo za te dionice i po 204 KM. Čute samo ovu tvrdnju ovog "kvazianalitičara", kako ga nazva neko na seebiz.netu. Svako ko pomisli da nešto povjeruje ovom liku i njegovim glupim grafikonima je, da izvinete, pravo tele.

hercegovac
07.07.2006., 09:58
Jučer vlada raspravljala i donjela odluku po hitnom postupku da bh telekm i ht mostar hitno idu u privatizaciju, jer se plaše ako se privatizira telekom srpske da će vrijednost bh i ht puno pasti....Šta mislite koliko će o u tjecati sad na cjenu bh telekoma na burzi? Mogo bi 30 km preći po meni...:biggrin:

netstrider
07.07.2006., 11:04
Čute samo ovu tvrdnju ovog "kvazianalitičara", kako ga nazva neko na seebiz.netu. Svako ko pomisli da nešto povjeruje ovom liku i njegovim glupim grafikonima je, da izvinete, pravo tele.
Interesantno. Imaš ti neke pametnije grafikone za udijelit?
Onda?
ne sviđa mi se ovo, ali dobro. To je tvoje mišljenje. Ono njegovo. Obzirom da će on vjerojatno skužit ko si i kakve su vam razmirice i to, bilo bi mi drago da komentira tvoj post. Dodatno, ja ga i dalje čitam, naravno. I naravno, hvala ti što si mi ukazao na njegove postove, ima tu stvari koje sam previdio. Panzeru, možeš li staviti link na nešto gdje je objavljeno ono za MI-GROUP (interesiraju me pojedinosti, najviše datumi), i svaka čast na ideji (možda je K24 iz fonda, pa mu malko smetaš, a možda i nešto treće. : ) ).
Pozz

Korisnik 24
07.07.2006., 14:54
Interesantno. Imaš ti neke pametnije grafikone za udijelit?
Onda?

Koji je ovo vrag? Još jedan pacijent? Treba ti grafikona? Ama ima ih i previše ovdje: http://tehnickaanaliza.blogger.ba/, pa proberi slobodno. Pretpostavljam da si slušao Panzera i prodavao dionice ABS banke po 146 KM, kada su svi kupovali i prodavali po 190 KM? Ljudi, uozbiljite se, nemojte ga hrabriti - umislit će da zna nešto!

Damirko
07.07.2006., 16:13
Koji je ovo vrag? Još jedan pacijent? Treba ti grafikona? Ama ima ih i previše ovdje: http://tehnickaanaliza.blogger.ba/, pa proberi slobodno. Pretpostavljam da si slušao Panzera i prodavao dionice ABS banke po 146 KM, kada su svi kupovali i prodavali po 190 KM? Ljudi, uozbiljite se, nemojte ga hrabriti - umislit će da zna nešto!

Ja bih prije ovakvih komentara "jos jedan pacijent" malo procitao Netstridero-ove postove zadnjih 2-3 godine

shichich
07.07.2006., 19:06
Ajde ne pišite gluposti...radije dajte neke konkretne komentare,nego da se ovako prepucavate!

panzer
07.07.2006., 23:11
Inače ne komentarišem ovakve stvari jer se gubi dragocjeno vrijeme ljudi koji ovo čitaju i prostor na forumu ali samo ukratko....

Prošlogodišnji komentari oko ABS banke nisu bili u vezi ulagača koji su kupovali na berzi, nego potencijalne mogućnosti većinskih vlasnika i osnivača ABS-a i zato je spominjana cijena od 147 KM kao i ostale aktivnosti oko Intese, što je u tom trenutku bilo sasvim različito od interesa malih ulagača.
Druga strana nije ni pokušala da ispravno pročita komentare pa je zbog toga došlo te rasprave.
Prednost foruma i jeste u tome da se iznesu različiti stavovi, normalno, u granicama uljudnosti. Ako se to ne može postići, onda je bolje izbjegavati prepiske.

Što se tiče teme foruma na kojoj pišemo, iduće sedmice bi se mogle očekivati nešto drugačije aktivnosti od dosadašnjih, zbog najave federalne vlade oko hitne privatizacije BH Telecoma.
Ako bi bi sve išlo efikasnije i brže od dobro poznatih načina rada u fazama privatizacije u BIH, tender za dokapitalizaciju BH Telecoma bi se mogao započeti približno u isto vrijeme sa Telecomom RS što će sigurno uticati i na cijene dionica i jedne i druge firme.

jan
09.07.2006., 08:46
Da li bio več prosečni dan za dividendu BH TELECOM 1,6 KM

shichich
09.07.2006., 11:49
Baš kopam po registru vrijednosnih papira bih i nikako ne mogu naći podatke o strukturi vlasništva,da li je uopće moguće doći do tih podataka...ima netko link!?

jan
09.07.2006., 18:02
90% dionica posjeduje Vlada FBiH, a 10% mail dioničari, koji su to postali upisom certifikata prije dvije godine

hercegovac
10.07.2006., 11:34
Jel zna ko šta o energopetrolu? Novije šta???
Danas cjena porasla 20 %

nidje_veze
10.07.2006., 12:27
mislim da je procurila informacija da je Ugovor usaglašen, tj da je onaj novi-stari dug zapravo uključen...takvu info ja imam....strplje spasen:biggrin: ...pozdravi netstrider;)

veznao za ovu prepsiku iznad...to oko ABS je krenulo od jednog pitanja da li uloziti u ABS po 146?...mislim da je panzer govorio sto je bolje za banku, mgm i kvalitet banke...ne za mene ili nekoga kao maloga dioničara...e sada sto to nece netko da shvati...

shichich
10.07.2006., 23:51
mislim da je procurila informacija da je Ugovor usaglašen, tj da je onaj novi-stari dug zapravo uključen...takvu info ja imam....strplje spasen ...pozdravi netstrider

Pa nije baš neki veliki igrač u pitanju?!(barem po današnjem prometu)

nidje_veze
11.07.2006., 09:42
nije, slažem se nekih 84 komada...takvu info ja imam, ali tko će znati više u ovom procesu...ja vjerujem samo kada vidim zvanično da je Ugovor POTPISAN a ne da će potpisati...što se tiće info koju imam, može i ne mora biti...

hercegovac
11.07.2006., 09:53
Ima već danas dosta naloga kupovni po 10 km.
Očito su investitori oprezni pa čekaju bolju informaciju za kupnji...prodaja 12,49 pa 13 pa 14 pa 15,50.....nema ih baš nešto puno.
Nešto se dešava sa Foto Optkom, bilo ga kupit po 280 km sad sve sklonjeni prodajni nalozi jedino ga ima po 599 km 750 km 900 km....Znali ko šta više o tome?

hercegovac
13.07.2006., 09:50
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine u četvrtak će razmatrati ugovor o dokapitalizaciji sarajevske naftne tvrtke Energopetrol koji treba biti sklopljen s konzorcijem INA-MOL, objavio je današnji Dnevni avaz. List ...

... navodi kako je posebno povjerenstvo za dokapitalizaciju Energopetrola napokon uspjelo usuglasiti sve odredbe ugovora s hrvatsko-mađarskim konzorcijem te da su otklonjene sve zapreke za dovršenje postupka koji traje već mjesecima. Predsjednica ovog povjerenstva Kasema Ćatović izjavila je kako je odlučeno da sporni dug Energopetrola prema državi od 17 milijuna konvertibilnih maraka koji je naknadno otkriven ne bude obuhvaćen ovim ugovorom. On bi ostao predmetom sudskog spora a prema prijedlogu povjerenstva o njemu bi se INA i MOL odnosno Vlada Federacije BiH očitovali naknadno

Odobrenje ugovora o dokapitalizaciji temeljni je preduvjet da Bank Austria deblokira račune Energopetrola. Oni su sada pod blokadom jer BA CA traži naplatu dospjelog kreditnog duga i prijeti aktiviranjem hipoteke nad najvrjednijim dijelom imovine Energopetrola.

Šta mislite hoćeli konačno danas to proći na Vladi? Ja sam optimista

nevaljalko
13.07.2006., 12:28
moralo bi proći pa imat će veći problem ako satjerju e petrol u stečaj pa kakva bi to blamaža bila pred izbore bolje im je da ga prodaju nego ovako a i INA vrši pritisak preko banke .Vidite li fabriku danas luduje do 300

nevaljalko
13.07.2006., 13:38
Sarajevska berza se lagano vraca na svoje

shichich
13.07.2006., 20:14
Prometi su lagano povećani,BIfix se odbio od 50% fibbonacijeve razine neg trenda,(sinkronizirano)privatizacija je lagano počela puniti novinske članke(telecom,energopetrol,bosnalijek zbog rasta cijene plive,i sve boljeg poslovanja,potencijalna,izglednija i sve bliža izgradnja 5c i perspektiva građevinara)moglo bi se reći da je sase malo živnula,vidjet ćemo kako dalje.

panzer
13.07.2006., 22:13
Tako nekako. Potrebno je još par "potvrda" za sigurno odmicanje od linije negativnog trenda ali ima mogućnosti za određeni rast cijena u narednom periodu.

hercegovac
14.07.2006., 12:42
Jučer promet više od 2,5 miliona km.
Prva naznaka živosti...inače u zadnjih 3-4 mj. to je bio tjedni promet...
A prije godinu dana dnevni promet 3-4 miliona je bio normala....al izgleda da dolaze bolji dani za sase.

crni&co
14.07.2006., 14:50
Drugovi i drugarice investitori
javljam se da mi pomognete sto i kako na SASe
ovo sam načuo od onih koji malo bolje poznaju teren
Kupovati se kako pričaju trenutno isplati sve od jpem i jpesr do fondova..Ne mozeš točno dokučiti što je najbrže za obrnuti, ali svakako se isplati fond bilo koji..Fabrika je najbolja trenutno za kupovati do 300, kreće se gore dolje 10-15% vec par puta,ali se treba cuvati, tko zna kako se dogovaraju poslije trgovine.. Skupa je preko 300-320KM. EnergoPetrol kazu da može stajati godinu da se ne pomakne ( struktura 67% 22& 11% i nema promjene u vlasništvu prva dva 3 godine) a ovih 11% mos radit sto oces do 100KM ako treba) i svi govore o nekoj psihološkoj granici da će navaliti drugi..bla bla bla.. pričekati kazu potpunu ratifikaciju i potpis..
sta predlažete za kupiti na SASE po vašim iskustvim i informacijama

netstrider
14.07.2006., 17:30
I ok ti kažu.
JPEMR je puno jeftinija od JPESR.
Čuvaj se FDSS. Jer nekad u grmu leži zec, a nekad i zec sa puškomitraljezom.
Pozdrav,

net

hercegovac
17.07.2006., 12:16
Energopetrol danas porastao 25% !

shichich
17.07.2006., 18:35
Gledajući BIFIX zadnjih dana palo mi je napamet da je zaokružen cijeli Eliot Wave proces...nedavno je to primjetio i striček sa http://tehnickaanaliza.blogger.ba/arhiva/2006/07/13

nevaljalko
18.07.2006., 12:13
sta kaezete vi na fabriku duhana gore do 320 ili opet za neko vrijeme dole

hercegovac
18.07.2006., 15:30
gledao sam jučer bilancu FDS imaju 58 miliona gotovine na računu...golemo.
Dobit im je u odnosu na lani 50 %, obveze su im porasle sa 7 mil na 23,50 mil....knjigovotstvena vrijednost dionice im je 166,27 km.
Neznam šta bih rekao,da li kupovati il ne, dosta neistražena po meni firma...

shichich
19.07.2006., 17:40
Kakva je procedura za trgovanje na sase iz hrvatske,isto kao u crnoj gori i RS?
Jel se mogu novci prebaciti iz RH direktno ili cu opet morati ici van!?Na kraju koju brokersku kuću bi preporučili?!

hercegovac
20.07.2006., 09:33
Možeš uplaćivati iz Hr al max po danu 3000 e, potpišeš ugovor sa Brokerskom kućom, i kupuješ prodaješ....a ako želiš doći u BiH možeš uplatiti 29999 km po danu ili preko više banaka....da zaobiđeš zakonske propise...

Shogun
20.07.2006., 11:09
Bilo bi lijepo kada bi netko mogao prebaciti naslovni tekst sa business.hr o SASE.
Molim moderatore da pobrišu ovaj post nakon nekog vremena.

hercegovac
21.07.2006., 14:56
petak, 21.07.2006.
Na jučerašnjem sastanku predstavnika radnika "Energopetrola" i članova Uprave HVB - Central profit banke dogovoreno je da Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) privremeno deblokira račune "Energopetrola" ...

... u trajanju od deset dana, počevši sa 20/21. julom, u zavisnosti od toga na koje će datum deblokada računa biti tehnički izvodljiva.
Kako je saopćeno iz ove banke, pod deblokadom se podrazumijeva skidanje blokade sa blokiranih računa "Energopetrola" kod HVB - Central profit banke, kao i preduzimanje radnji za skidanje blokada sa računa koje "Energopetrol" ima kod drugih banaka, a koji su, nakon što je BA-CA ispostavila mjenice na naplatu, blokirani.
Privremena deblokada računa će "Energopetrolu" omogućiti da normalizira svoje poslovanje, dok se ne okončaju glavne aktivnosti u vezi s privatizacijom kompanije.
Iz ove banke podsjećaju da se prinudno naplaćena sredstva mogu vratiti jedino po osnovu novog ugovora o kreditu, s tim da je BA-CA pojasnila da eventualne pregovore o odobrenju novog kredita može voditi samo s novim vlasnikom "Energopetrola".
BA-CA, matična banka HVB - Central profit banke, preuzela je kredit "Energopetrola" sredinom februara 2006. godine.
Razlog preuzimanja ovog kredita je bila zakonska odredba.
Banka je podržavala kompaniju s mnogim mogućim rješenjima problema u kojima se "Energopetrol" našao još od polovine 2004. godine, ali planirana privatizacija još uvijek nije uspješno finalizirana.
BA-CA nije imala drugu alternativu nego pokrenuti proces pokretanja hipoteke nad imovinom "Energopetrola".
U protekle dvije godine ova banka je produživala proces naplate nekoliko puta, pokušavajući pronaći najbolje rješenje za probleme u kojima se našao "Energopetrol", ali rješenje do danas nije nađeno.
Tek sada, nakon što je pokrenuta zakonska procedura, dogodili su se pomaci u pregovorima.
Banka još uvijek nije dobila bilo kakve garancije od konzorcija "Ina/MOL" koje su preduslov za zaustavljanje zakonske procedure.

I hoćeli se prodati energopetrol???:thumbsup:

hercegovac
26.07.2006., 08:54
Ima li ko vruće šta za investiranje? Kakav prijedlog?

lomu
26.07.2006., 09:27
Ima neko mišljenje o IKB Zenica? po mojem mišljenju dobra dionica ali nelikvidna.

netstrider
26.07.2006., 09:27
Imam ja. keš. Ponekad je najbolje ulaganje sjediti i gledati. (možda ti se čini kao da te zezam, ali mislim da ti stalno tražiš neku akciju i zbog toga proputaš profit koji bi mogao imati da većinu vremena sjediš dok market nema pojma di će i čekaš nekizicer koji ne možeš odbit. To WEB uvijek govori, .95 hitteri (koji god broj da je), tj. najbolji udarači u bejzbolu su samo oni koji tuku samo najbolje loptice. Poneku zajebu i propuste, no oni su ti koji su najbolji, a ne oni koji udaraju sve loptice. Ovo je ogromna lekcija o investiranju koju 95% ljudi na marketu nema pojma. Me included. Dakle, savjetujem da smiriš crve, pa će prilika doći (kad joj se "najmanje nadaš", naravno)). Pozdrav,

net

lomu
26.07.2006., 10:19
Netsider, hvala na poduki ali možda nije sve tako kako izgleda na pvi pogled. Ako postavim pitanje za neku dionicu, postavim ga zbog toga jer želim čuti mišljenja drugih. Ne brini za mene dobro sam u sedlu kod svih dionica ( ipak to kaže portfelj sa dobrim rastom), istina je da ne sudjelujem dosta u postovima i replikama i nisam najglasniji ali mislim da to nije razlog da me odmah podcijeniš:)) Možda još nisam našao neku zanimljivu temu gdje bi mogao iznesti sve podace ali( strpljenje , prijatelju). Slažem se sa tobom, da je prilika a i neprilika veliko tako da ti samo čuvaj keš, dok ču ga ja isto čuvati ali možda uz malo veči plusič na kraju štednje.

P.S. Stvarno ne volim bejzbola tako da....

nidje_veze
26.07.2006., 10:24
( strpljenje , prijatelju)....

evo još jedan...pa dokle više ovih strpljenih
...:biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

pozdravi...

Shogun
26.07.2006., 10:24
Koliko sam bacio oko, povlaštena je išla iznad redovne? Ima netko izvještaj za tu banku?

hercegovac
26.07.2006., 10:36
Ikb nije loša dionica, jest nelikvidna al to joj neumanjuje vrijednost, npr. Sarajevska pivara jako nelikvidna ali svjetla budućnost joj ja predviđam...
Jel zna ko kako je vršeno spajanje dionica Tuzlanske banke i cbs banke?, pošto su se sad ujedinile pod Nlb grupu? Ko ima sad i koliko dionica, nešto sam pročito da je vršena nova emisija dionica i da će se mjenati za dionice cbs banke, zna li ko šta više o ome?? Hvala:rolleyes:

netstrider
26.07.2006., 10:37
Govorio sam hercegovcu (tebi to nemam nikakvog razloga govoriti). Sve što bih tebi mogao reći čak da i nismo postali u istoj minuti, je da nemam nikakvih posebnih informacija (odlika je ove teme da svi pitaju, a niko ne govori). IKB Zenica će biti dobar play jednog dana. Znam da je to bezvezna banka, ali je i jeftina. To što je bezvezna je sasvim sporedno, obzirom da su neke hercegovačka, sarajevska, ili pak županjska, i 3 tone drugih banaka u Hrvatskoj bile očajne, pa se svejedno potuklo za njih. Pogledajte Slatinsku banku. i cijenu. A čovik ne bi opra noge u toj banci (fig.).
Čuvajte se jedino dokapitalizacija po nominali i sličnih gluposti. Jer, ako je cijena preskupa po procjeni jedinog zainteresiranog kupca, onda se banka tako kupuje (na SASE bi to bilo daleko od prvi put).
PS: Nemam pojma što je bejzbol, ali nema to neke veze.
Pozdrav,

net

lomu
26.07.2006., 10:39
Imaš izvještaj na sajtu berze: http://www.ikbze.com.ba/

Evo osnovnih pod. : P/E 24,01, P/B 1,56; EPS 6,47

Računano na podacima iz izveštaja 2005. Ako neko ima četvrgodišnje ili polugodišnje i ako stavi na forum odlično.

lomu
26.07.2006., 10:41
sorry izveštaj na sajtu ikb banke a ne burze. Izvinite jutro je još tako da...

lomu
26.07.2006., 10:44
netsider ,

i ja nisam dobro pogledao vrijeme posaova i mislio sam da odgovaraš na moj post.Izvini.

pozdrav,
lomu

netstrider
26.07.2006., 11:08
Ma sve 5. Pače, skroz si normalno reagira. Pozdrav,

net

hercegovac
26.07.2006., 12:47
gospn NeTsIdEr ja čisto želim čuti mišljenja drugih, priče, pričice, itd...a što se tiče mog ulaganja to je moja osobna stvar, da se razumjemo.
Pozdrav svim komunikativnim ljudima na netu...:eek:

netstrider
28.07.2006., 01:07
Ok. Kako te volja.
Imam nešto što nije loše komentirati:
TERZIĆ : SAMO NEINVETIVNI POLITIČARI BI U KORIDOR 5C ULOŽILI NOVAC OD TELEKOMA
četvrtak, 27.07.2006.

BiH za autoput već ima milijardu eura ispregovaranu s međunarodnim finansijskim institucijama. To što predsjednik Sulejman Tihić priča, treba pitati njega, a ne mene. No, mislim da bi samo neinventivni političari pare od telekoma uložili u koridor 5C, odgovorio je jučer premijer Adnan Terzić na pitanje novinara da li će novac od prodaje telekoma biti uložen u projekt autoputa, o čemu je Tihić govorio na nedavnom otvaranju dionice od Visokog do Podlugova.
- Mene kad bi se pitalo, pare od privatizacije telekoma ne bi se bacale u koridor 5C nego u neke ozbiljnije razvojne projekte koji će brže dovesti do povrata uloženih sredstava.

A moj Terziću... genijalčino jedna. ti bi para, a? :) (meni je tek sad jasno zašto se on bavi politikom; pa evo zašto. Što bi falilo da država sama financira razvojni projekt koji će itekako dati zamah domaćoj privredi umjesto da pare potroši na uvođenje socijalnog ISO-a iz EU? :) )

Shogun
28.07.2006., 09:20
Net,
da imaš slobodnih 80 000€, trebaš kupiti stan. Također sve tvoje kolege na poslu su već pouzimale kredite (tko nebi sa velikom plaćom). Dali bi ti utrpao tu lovu u stan sa svojim sadašnjim znanjem ili bi ovo recimo uložio u ABS bančicu, Telekom itd. a za stan digo kredu?

netstrider
28.07.2006., 10:25
Profulaše.
Majstore, evo par primjera, npr.:
Moram (ne da moram, nego stvarno moram ;) ) kupiti stan ovaj mjesec. A bome moram kupiti i extravaganza-tni poslovni prostor koji će mi isto tako lijepo upotpuniti portfelj. Stan kupujem danas. Prostor kupujem dogodine. Zašto stan uzimati na kredit ako prostor mogu uzeti na kredit i time ušparati par posto.
Bolji projekti bolje se plaćaju. Ovo je vrlo glup primjer, ali hoćeš li jedan malo bolji.
Ergović je prije koji mjesec za neku novinu povodom protesta BH građevinara o nemogućnosti njihovog natjecanja na čini mi se SA zaobilaznici zbog kreditiranja iste od strane JEBU.RD-a rekao, čujte, mislim da bi vam bilo bolje promijeniti kreditora. Postoji samo jedan kreditor koji ti daje da se razvijaš ako ne sjediš na odjelu prgavi&podmićivaći. To dokazao Ivica Todorić. Faca.
Malo pametniji ljudi u SA znaju. A činjenica je da još danas postoje genijalci koji kažu da se autoput u HR ne isplati. Ge-ni-jal-ci. Vrijednost se ne mjeri samo u novcu što zna svatko tko je makar postavljao signalne stupove na autoputu.
Ima još, ali je stvarno besmisleno.
A sad da odgovorim na tvoje pitanje. Jedan forumaš bi doista kupio stan.
U ovoj tvojoj situaciji nešto ne štima. Prvo, kad bih nešto i kupio na SASE, to bi možda čak i bila ABSB, ali BHTELefonko definitivno ne. nebitno. Bitno je da nemoš "i jare i pare". Il ću dignit kredit za stan, il ću živit na ulici? Šta mi se više isplati? Živit ko WEB?
Točno. točno sam mu ja to preporučija, da kupi stan kad nađe povoljnu jeftinu nekretninu. Ono kako su mene naučili je da ne kupuješ nešto kad trebaš kupiti, nego da planiraš kupnju unaprijed i da kupiš kad netko treba prodati. Tako dobiješ najbolji stan za najmanje para. Naravski, ovaj tvoj net slabo vjeruje u kredite. Nisam rekao da ne vjerujem, nego da slabo vjerujem. "Banka traži slugu" piše na poleđini svakog kredita. "Palimo, pljačkamo i ubijamo na moderan način" nigdje ne piše. Kredit na margin na fixnu imovinu (npr. margin na "bazu portfelja, po mogućnosti nelikvidnu" sa strogim pravilima korištenja i razrađenih par najvjerojatnijih scenarija je skroz ok stvar), obrtni kredit u ŠKZ kako te Ivo Todorić ne bi razjebao dok nisi ni krenuo, s tim velikim dugom koji ti je nakalemio zavrat, a reko da neće (ili još bolje malo iznuđivanja da plate fizičkim obračunom, jer je jeftinije, a oni se živciraju barem jednako ko ti. A i lokalna policija ostaje u punoj spremi) je ok dok god fizički obračun nije dozvoljen zakonom. Moraš živit.
Na koncu se mogu parcijalno složiti - oni bi mogli taj novac uložiti u nešto isplativije, ali da su miljama blizu te mogućnosti, misliš da bih se mučio čitati i cpy-pasteati u 1 ujutro to smeće?
Najidealnije što bi oni učinili s parama je da pola raspu (ovdje je miljun malih smeća od škole u Maoči gornjoj za 1,5 učenika, drugih socijalnih ravjeta-pa-u džep beskorisnosti...), a pola im bude nedovoljno za neki veći projekt, pa kupe par najnovijih aparata za SA bolnicu koji im uopće ne trebaju, ali "čine BLIP". Npr. elektranu u Bugojnu (smeće prelijepog kodnog imena "Kongora"?) će teško izgraditi jer će postanu li ozbiljniji lokalno stanovništvo početi kamenovati geodete. Kakogod, lokalno stanovništvo je tu malo pametnije od njih. Koj vrag oni to uopće razmatraju i time ih potpiruju kad znaju da im je ugalj tu polušuga, a da bi lako mogli dić novi blok u Kaknju.
Kako je netko u jednom članku napisao "...već i vrapci znaju kamo Vc prolazi...", tj. lijepo je na papiru, ali osim tog stana koji moraju kupiti, Vlada i njen Sejm (odlučio sam da ću parlament FBiH početi zvati sejm da im ukažem na neke stvari koje bi bilo pametno da promijene) nalaze se u vrlo slijepoj ulici. Pozdrav,

net

hercegovac
28.07.2006., 11:58
O čemu vi??????????
Očito fulo post............:thumbsdow

hercegovac
28.07.2006., 12:11
Imali ko informacija o poslovanju Abs banka 2005 godine?

lomu
28.07.2006., 13:41
Evo linka za ABS: http://www.absbanka.ba/download/ABS_Izvjestaj_2005_bos.pdf , ali mislim da ti je sledeči put easy way samo www.google.com i utipkaj ABS banka pa češ vidjet šta sve može ovo čudo od interneta :)):)):))

hercegovac
03.08.2006., 09:47
Jel zna ko šta o ulasku Bille u Bih preko Merkura Mostar?
Cijena sa 70 km škočila na 205 km!!!:biggrin:

netstrider
04.08.2006., 08:27
VLADA FBIH UTVRDILA PRIJEDLOG ZAKONA O VRIJEDNOSNIM PAPIRIMA
petak, 04.08.2006.

Vlada Federacije BiH je utvrdila Prijedlog zakona o vrijednosnim papirima kojim se, u skladu sa razvojem tržišta kapitala i njegovim zahtjevima, reguliše ova oblast na federalnom nivou, uvažavajući primjedbe i prijedloge iz parlamentarne rasprave o Nacrtu, saopćeno je iz Vlade.
Njime se propisuje izdavanje vrijednosnih papira, poslovi s ovim papirima i ovlašteni učesnici na tržištu vrijednosnih papira, promet vrijednosnih papira i javnost rada u ovom prometu, zaštita interesa nositelja prava iz vrijednosnih papira i investitora na tržištu vrijednosnih papira, kao i poslovi Registra vrijednosnih papira u FBiH, te ovlaštenja Komisije za vrijednosne papire FBiH.
Propisani su novi rokovi prijave i trajanja emisije vrijednosnih papira javnom ponudom i utvrđen cenzus za njenu uspješnost, proširen krug potencijalnih učesnika u emisiji vrijednosnih papira putem zatvorene ponude, te po prvi put definirana emisija vrijednosnih papira stranog izdavatelja, kao i emisija izvan FBiH.
Novopredloženim rješenjima šire je nego do sada regulirano založno pravo na vrijednosnim papirima, kao i zamjena vrijednosnih papira, a proširen je i krug poslova koje mogu obavljati profesionalni posrednici i data mogućnost šireg djelovanja banaka u odnosu na druge učesnike u prometu vrijednosnim papirima.
Pored prebijanja i poravnanja uvedena je nova kategorija poslova - pozajmljivanje vrijednosnih papira.
Temeljni kapital berze, kao uređenog javnog tržišta, uvećava se na najmanje 500.000 KM, dok se druga uređena javna tržišta novca mogu organizirati isključivo kao dionička društva, navodi se u saopćenju.

thumbs up! Ima ko cijeli zakon?

pif kolektor
05.08.2006., 13:16
Ljudi moji neznam jesteli skuzili ali naj bolje je kupovati di je zatišije treba pratiti kretanje kapitala trenutacno je Crna Gora in ali meni je osobno draza sase i blb
nema kupaca diktiras sam cijenu tad kad ce se kupci opet varatiti kad bude aktuelno ;)

hercegovac
07.08.2006., 10:04
Slažem se!
Kao što bi rekao Graham : "nikad ne kupuj kad je tržište u intezivnom rastu"!!!:p:

hercegovac
16.08.2006., 09:23
Jel ima ko šta zanimljivo vezano za Sase???? Šta vruće???

pif kolektor
16.08.2006., 09:45
Nista ko da je umrla burza gledam obs i nemogu vjerovati kako je dosadna nema 10 kupaca :confused:
zanimljivija mi je C.G.

lomu
16.08.2006., 10:51
mrtvilo danas.:(((

shichich
17.08.2006., 20:10
Za Energopetrol se vodi velika borba kako politička,tako i financijsko investicijska,mnogo je interesa za to naftno distributivno poduzeće(pogledajte i regionalni trend okrupnjavanja velikih naftaša koji povećane profite zbog porasta cijena nafte ulijevaju u rast akvizicijama/dobar pokazatelj bi mogla biti cijena koju će Dodik ispregovarati za naftni trio u entitetu,te eventualna prodaja slovenskog Petrola,zanimljiv je i interes za Jugopetrol u CG za koji većina ulagačke javnosti drži da je znatno podcijenjen),koliko Energ. vrijedi pokazuje i cijena koju je konzorcij spreman platiti,naravno gledano kroz investicije(a i cijena koju plaćaju po dionici je otprilike jednaka burzovnoj,još mi u oko upada protvljenje omv-a zbog nekih nezakonitosti pri privatizaciji(reklo bi se da i oni vide potencijal i u ovom poduzeću)...ja bi stvari postavio ovako:ukoliko Energo.dobije vlasnika samo nebo je granica,druga varijanta je da zbog političke i administrativne bih gluposti firma ode u stečaj/ako bi postavili omjer rizika i dobiti mislim da xputa potencijalnog porasta nadilazi eventualni rizik gubitka od 100% uloženog kapitala-ovakva primitivna usporedba je jedino štomipada napamet u uvjetima ovakve netransparentnosti i pomanjkanju kriterija za usporedbu!?

bar-shares
18.08.2006., 12:34
Je li moze neko da mi kaze kolika je nominala telekoma i za koliko se moze kupiti u ovom momentu?

pif kolektor
18.08.2006., 12:48
10 km nominala.
a sada kosta 25 km.

Svw sto te zanima mozes nazi na sase.ba

shichich
19.08.2006., 13:11
Pitam se koliko vrijedi RMU Banovići,kad se za mnogo lošiji(bilančano i poslovno)rudnik uglja u Pljevljima(CG) plaća tolika cijena!

pif kolektor
19.08.2006., 18:02
E to ti je dobro pitanje nitko niti nezna za RMU Banovici.

barbapapa
19.08.2006., 22:34
rumbr vrijedi barem nominalu.

Korisnik 24
20.08.2006., 08:24
cini mi se da rumbr yaista vrijedi nominalu, pogledaj:
http://www.biznis.co.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=2095&Itemid=40

netstrider
21.08.2006., 08:44
"Predsjednik NO "Energopetrola" Zahid Pita i ministri iz Stranke za BiH naglašavaju da Vlada nema nadležnosti nad ovim pitanjima, već isključivo Ministarstvo industrije, te da će svako drugačije rješenje neminovno izazvati reakciju tužilaštva zbog niza prekršenih zakona."
Kladionica - ko će koga tužit? :)

gladni
21.08.2006., 09:26
hm..ja sam novi ovdje..procitao sam sve ovo sto ste imali za reci o SASE i situaciji na BH trzistu. Moram reci vrlo interesantno razmisljanje pojedinih..no ja imam jednu neobicnu molbu za vas, a to je da mi neko ko zna i ima vremena objasni kako uopste funkcionse burza i kupovanje-prodavanje na istoj..koliko novaca itd..Zivim u Sarajevu..i nezelim se kompromitirati svojim neznanjem. Ipak ono sto znam to je postavka pojedinih BH preduzeca i fabrika u slijedecih godinu dana...pa bih zelio da malo kupujem.

Pozz svima.

gladni
21.08.2006., 09:30
PS. Sta mislite o KD Victoria?

netstrider
21.08.2006., 11:17
Za početak ti savjetujem da pročitaš pravila foruma (npr. mogao si editati svoj prethodni post i pitanje staviti u njega jer je tako tema preglednija).
Dalje bih ti savjetovao da se kompromitiraš svojim neznanjem jer ćeš inače teško naučiti. Pitaj, puno pitaj. Drugačije će tvoj džep morati platiti neke jako skupe lekcije. Jedno od većih dobrih ulaganja je postavljanje pitanja. Također i hedgea (štiti od rizika), a bez puno para.
Na www.sase.ba objašnjen je aukcijski i kontinuirani sistem trgovanja. Odeš li na kursne liste vidjet ćeš da se nekim akcijama trguje na MTFS, to je kontinuirani. Nekima se trguje na aukcijskom. Nekima piše da su na aukcijskom, ali piše npr. XYZŽRK1 i da je zadnja trgovina u 2004. A onda slični ticker (šifra, naziv) tj. XYZŽRK2 je trgovan jučer. To znači da je emisija XYZŽRK1 zamijenjena nekom novijom emisijom, tj. akcije u tom obliku ne kotiraju na berzi. Obzirom da je sistem složen nema ga smisla objašnjavati. Pročitaj što piše na stranicama berze i najbolje pitaj njih što ti nije jasno.
Što se tiče novca, moj savjet za SASE je da ne ideš s manje od 5000 KM obzirom da su provizije visoke, a market nije bagatela. Dodatni savjet je da kupuješ dionice na crno ako ikako možeš, tj. koristiš mogućnosti koje lokalni market "pruža". Istina, to je protuzakonito, ali mene činjenica da netko to može raditi malko bocka obzirom da meni kao nekome izdaleka ta mogućnost nije dostupna.
Uoči jednu vrlo važnu stvar, poduzeće i dionica su u narodu često sinonimni, no nemaju neke veze. Dobro poduzeće često ima i dobre dionice. Mnogi nemaju pojma o ovome, ali to ih prije ili kasnije skupo dođe. Kao da ne znaš zbrajanje. Možda te neće zeznit dok si mali i ideš u mesara (dobro, mesar će te zeznit da i ne znaš, ali npr. u dućanu), ali jednom kad ti neko proda 2 kamiona a dogovorili ste 3, vidit ćeš da nije dobro što ne znaš matematiku. Pogotovo zato jer možda ne znaš ni pravo, pa će ispasti da si mu dužan još par kamiona.
Generalno, vodeći se likvidnim dionicama i dobro raspoređujući novac u 4 imat ćeš bolji prinos nego u banci u idućih par godina. Tada će ti biti dovoljno da znaš samo da je riječ o dobrim i transparentnim firmama, a market će se pobrinit za ostalo. Ovo nosi neke pretpostavke: disciplinu, da ne ideš na kredit,... inače, i na najboljoj se dionici može izgubiti ako se ne zna bolje od toga.
Pozdrav,

net

gladni
21.08.2006., 12:25
Predpostavio sam da cu odgovor dobiti od tebe Net.
U svakom slucaju hvala ti na vremenu i trudu.

Pozz.

shichich
22.08.2006., 00:33
SASE je postao zanimljiv parket jer je moguće naći par budućih blu-čipova koji se trže za bagatelu,jaki su,monopolisti,nerješenih vlasničkih struktura,poboljšavaju poslovanje,nema šanse da propadnu(strateški interesi),nezaduženi..reklo bi se možeš ih mirno gledati kako osciliraju...naravno,pate zbog lošeg tržišta!

netstrider
22.08.2006., 07:53
SASE ima neke probleme. Prije mjesec dana sam ga uzeo secirati. Našao sam par pickova vrijednih pažnje, ali sam onda shvatio da se to kupuje ne na kapaljku, nego na kapaljku za kapaljku. Ostane jedino to što govoriš, duboke kapitalizacije koje su zbilja takve kakvima ih opisuješ + fondovi -> idealno mjesto za nekoga tko želi dočekati penziju ništa ne radeći. Malo sam gledao fondove, ali je užasno komplicirano raditi valuaciju, pa sam stao. Kad bih tamo išao, nešto bih mijenjao pickove odkad sam stavio na seebiz. Uzeo bih jedan fond i JPEMR kao bazu i 2 bolje firme što uspijem kupiti kao potencijal. Za one željne većeg rizika fond se lako zamijeni nekom fundamentalno jakom a relativno jeftinom (u odn. na Hrv.) firmom.
Pozdrav,

net

nevaljalko
22.08.2006., 11:28
fds je opet počela kliziti svlače je dole lagano pa je dizu stalno ista priča

nevaljalko
22.08.2006., 11:33
rmbr vrijedi do 70 samo ga drze na 53 -58 pa se lagano pune

shichich
22.08.2006., 23:59
Prije mjesec dana sam ga uzeo secirati.

Ako uzmeš stvari šire(van granica,i lijevo i desno,pa čak i gore) vidjet ćeš(premda već vidiš) koliko su neke kompanije jeftine,a bolje;neke i nisu bolje ali su svakako perspektivnije...čudno je to što su toliko velike(značajne),a nitko to ne vidi(kao što svi oni koji su kupovali u Konzumu za vrijeme dok se otvarao po jedan na svakom uglu nisu vidjeli)..."živost" na topicu također je zgodan barometar!

barbapapa
23.08.2006., 15:57
pif herbos danas +10% nema ponude, i hdgsr za tjedan od 5,00 do 5,50 i jpesr se radila podužem vremenu na 44,

ima u SLO nekih novih fondova od ilirike risk 10/10

netstrider
23.08.2006., 17:25
ODBIJENI ZAHTJEVI MINISTRA HEĆE
srijeda, 23.08.2006.

Na posljednjoj sjednici Nadzornog odbora sarajevskog "Energopetrola" pred održavanje Skupštine dioničara 31. avgusta, jučer je preglasavanjem odbijen zahtjev federalnog ministra industrije i energije ...

... Vahida Heće da se donese odluka o diobenom bilansu zaterminale tečnih goriva u Pločama, Mostaru, Živinicama i Blažuju.
- Podržao sam Hećin zahtjev zato što su, u skladu s propisima, pisani stavovi i mišljenja nadležnog ministra obavezujući za Nadzorni odbor. No, odluka nije prihvaćena - kazao je za naš list poslije sjednice predsjednik NO "Energopetrola" Zahid Pita.
Osim Pite, ostali članovi Nadzornog odbora nisu željeli glasati za realizaciju Hećinog zahtjeva, jer bi time do daljnjeg bilo odgođeno izjašnjavanje Skupštine dioničara o dokapitalizaciji "Energopetrola" u koju treba ući Konzorcij "Mol-Ina", pošto sarajevska kompanija nema usvojen ni izvještaj o reviziji ni izvještaj o radu.
Kao svoj argument oni su naveli posljednju sjednicu Vlade FBiH, kada je na ličnu inicijativu premijera Ahmeta Hadžipašića dat direktan nalog Nadzornom odboru da odbije Hećin zahtjev "kao nezakonit".
Takav stav Vlade, pak, ministri iz Stranke za BiH okarakterizirali su potpuno "nezakonitim i odlukom bez presedana, zbog čega će tužilaštvo morati reagirati".
Faktički, nakon što je Heću razvlastio premijer Hadžipašić, dio članova Nadzornog odbora potpuno je odbio povinovati se ministrovim zahtjevima.
Konačnu riječ o tome da li će biti prihvaćena dokapitalizacija "Energopetrola" tako će dati Skupština dioničara, a sve će zavisiti isključivo od punomoćnika u ime državnog kapitala, kojeg mora imenovati ministar Hećo.

jeste. baš nezahvalna uloga. Pogledajte zadnju rečenicu. Najgore od svega je što jučer čitam u novinama da on zna da će mu svaku odluku blokirati i da će on napraviti prijedlog koji će biti po zakonu. Uočite da se ovi nisu vadili da nije po zakonu nego da je netko rekao nekome da nije po zakonu. Jedan koji je izvukao ždrijeb je glasao protiv. Barba Hećo, da sam na tvom mjestu nemam pojma šta bi napravija. Uloga je doista nezahvalna. Možda bi najbolje bilo biti bolestan, a drugi put ne ući u tako loše društvo. Kako god okreneš nije dobro.

shichich
23.08.2006., 23:12
Strah od pljačke ukinuo keš

Učestali napadi na vozila i ljude koji prevoze novac, te pogoršanje opšte sigurnosti, opredijelili su rukovodstvo Rudnika mrkog uglja Banovići da uvede novi sistem isplate ličnih dohodaka. Ubuduće će sve rudarske plaće biti isplaćivane putem banke, za razliku od dosadašnje prakse kada je jedna polovina zarada išla preko tekućeg računa uposlenih, a drugi dio je isplaćivan na rudokopima.

Direktor Rudnika Munever Čergić pojašnjava da su mjesečno iz banke za isplatu pola plaće dovozili oko milion KM u kešu, a potom u pet vozila razvozili do mjesta isplate. To rješenje, sa stanovišta bezbjednosti, više nije sigurno.

“Razmišljali smo da tako radimo i ubuduće, ali uz plaćanje fizičkog obezbjeđenje koje bi pratilo novac. Za tu uslugu nam je traženo oko 35.000 KM, što je za rudnik veliki trošak”, pojašnjava direktor.

Usmjeravanje isplata preko banke pokazalo se kao najbolje rješenje.

U Baovićima trenutno djeluje samo Tuzlanska banka i u funkciji je samo jedan keš automat što bi trebalo biti povod još nekim bankama da otvore svoje ispostave u ovom rudarskom gradu, čime bi se izbjegle eventualne gužve pred šalterima.

Rudnik je pooštrio i mjere zaštite vlastite imovine, nakon što je u vrlo kratkom roku bilo osam težih krađe, a Disciplinska komisija je već odavno zatrpana prijavama o kriminalnim postupcima pojedinih radnika.

Svim radnicima za koje se utvrdi da su otuđili tu imovinu biće prekinut radni odnos. Ta mjera biće primijenjena i prema onim koji budu saučesnici u otuđivanju.

Ova mjera uprave Rudnika naišla je na odobravanje uposlenih, posebno u površinskoj eksploataciji Bešin, koja je stalna meta kradiljivaca uglja.

Još jedna nova mjere treba da poveća bezbjednost radnika i rudnika - uredan dolazak na radno mjesto i efikasnost rada.

“Naša je namjera da u narednim godinama uz udaljene površinske kopove postavimo kontejnere i više investiramo u objekte u kojima će radnici imati povoljnije uslove za održavanje higijene”, najavio je direktor Rudnika.

Iz ovog rudnika (zapošljava 2.200 radnika) ohrabruje i vijest da će do kraja godine u radni odnos biti primljeno još šezdesetak rudara, a biće uposleni na novim poljima za iskop, čija eksploatacija već do kraja ove godine treba da poveća ukupnu proizvodnju planiranu na 1.400.000 tona.

Smanjenje gubitka vremena

Kako je najavio direktor Čergić, biće otvorena direktna radnička autobuska linija od Banovića do udaljenih površinskih kopova, prije svega do Turija. Na kopu će biti postavljeni ormari za smještaj radničke odjeće pa će se oni presvlačiti na licu mjesta, a ne kao do sada u Banovićima, pri čemu su na prevozu, promjeni odjeće i dodatnom prevozu do radnih mjesta, dnevno gubili između jednog i dva sata.

Vidi se da je nekome stalo do rudnika...kad paze na ovakve detalje;35KM za prijevoz keša im je bilo puno su se odlučili za alternativu-za državno poduzeće sa 85mil KM prihoda je to stvarno pohvalno!Gledao sam malo situaciju u Pljevljima koji su po proizvodnoj količini rudnik sličneveličine,zanimljivo je da imaju 1500 radnika,a vode se žestoki pregovori za kolektivni ugovor sa zlim Rusima koji bi otpuštali dobre rudare;Banovići maju oko 2200 ljudi,a maržu 5,5%,dok brat u CG bilježi operativni gubitak-!

nevaljalko
24.08.2006., 09:33
šta kažete na rast solane jučer jel se tu nešto očekuje

nevaljalko
25.08.2006., 14:37
dokapitalizacija energopetrola je izvjesna ,vlada je imenenovala kasemu ćatić kao punomoćnika,hećo je odustao od svog kandidata jer je premijer zakuhao pa nek se sam vadi tako kaže hećo .

meni su davno rekli da su oni uzeli svoj tal i da ga po svaku cijenu moraju prodati jer bi inače pare morali vratit a to oni ne vole

netstrider
25.08.2006., 17:09
Ko što neki kažu "It ain't over till the fat lady sings".

nevaljalko
28.08.2006., 10:48
pripazite se ik banka za sad jos nije aktuelna a lokalci je navlače gore dole da se ljudu zakače

hercegovac
28.08.2006., 13:59
jel ko pratio Sarajevo osiguranje i energoinvest danas...????

hercegovac
28.08.2006., 14:05
Zanima me jel ima ko šta za predložit 3 blue chip dionice na sase???
Baš sam zainteresiran za razmišljanja drugih!

nevaljalko
28.08.2006., 14:08
cuje se da slovenci hoće da kupe energoinvest

nevaljalko
28.08.2006., 14:10
bilo ti je dosta alpikacija sarajevo osiguranja i energoivesta

shichich
28.08.2006., 14:24
cuje se da slovenci hoće da kupe energoinvest

Gdje se čuje i tko to čuje!?

nevaljalko
28.08.2006., 14:39
eh

S_T
28.08.2006., 15:30
Zanima me jel ima ko šta za predložit 3 blue chip dionice na sase???
Baš sam zainteresiran za razmišljanja drugih!
Ma kakve ble chip dionice u Sarajevu, pa Sarajevo (SASE) je mrtvo zadnjih godinu dana kao da je u Gani a ne na starom kontinentu. Nego kada će Sarajevo iz mrtvih i zašto ga investitori zaobilaze?

hercegovac
28.08.2006., 15:42
Izgleda da se klima popravlja.
Dosta investitora iz crne gore prebacuje novce na sase, zadnji tjedan dana.
Moguće da postane interesantna sase...bumo videli

nevaljalko
29.08.2006., 08:32
u sarajevu je 70 % dionica podcijenjeno tako da samo treba malo da krene i bit će to jak oporavak ljudi se samo boje investirati ali kad se klima popravi bit će to dobar uspon

Pevac
29.08.2006., 08:39
Izgleda da se klima popravlja.
Dosta investitora iz crne gore prebacuje novce na sase, zadnji tjedan dana.
Moguće da postane interesantna sase...bumo videli

Nije točno da prebacuju iz CG, nego su to isti ljudi koji su kupovali u CG i inače kupuju po regiji.

u sarajevu je 70 % dionica podcijenjeno tako da samo treba malo da krene i bit će to jak oporavak ljudi se samo boje investirati ali kad se klima popravi bit će to dobar uspon

Pa to baš i nije istina, bar što se tiče najlikvidnijih poput FDSSR, Bosnalijeka, Telekoma. Recimo Končar je relativno jeftiniji od Energoinvesta. Sve je to stvar subjektivnog dojma.

nidje_veze
29.08.2006., 09:56
Sarajevo OS kupuje konstantno RZB, sada ne znam da li za sebe ili klijenta (citaj UNIQA koja je kupila RZB osiguranje?????)...i to već duži period...iako se iz Sa OS najavljuje ESOP...

Energoinvest...ESOP isto najvljuju...Vlahovljak bi to htio da uzmu radnici i mgm...a ima i pravo...Energoinvest je uvijek bio tvrtka kadrova...sjetimo se Emerika Bluma(oni koji su mlađi http://www.most.ba/090/070.aspx http://www.bhdani.com/default.asp?kat=txt&broj_id=292&tekst_rb=3)...i sa pravom kaže da ako netko preuzme Energoinvest(osim radnika i mgm) i kada mu odu kadrovi da više nema ništa od Energoinvesta...

što se tiće klime na SaSE...prebacivanje kapitala...bolje investicijske prilike...what comes around, goes around...pa tako i sa SASE...tako je bilo i sa BL...kada je SASE grabila prije par godina u BL ili CG je stagniralo ili bilo slabije...sada su se pozicije zamijenile...i to je normalno...kapital nalazi nacin da ostvari što bolji povrat...kada SASE postane podcijenjenije, kapital ce se vratiti...strpljen spašen.... :) :)

netstrider
29.08.2006., 10:05
Drugi link ti ne valja. Zamijeni ga (ima više entrya na Danima, pa nisam siguran na kojeg si mislija)

nidje_veze
29.08.2006., 10:16
sorry net...evo paste-iran tekst
Ne treba ići ni u šta novo ako čovjek nije spreman i na najozbiljnije sukobe

"Ko ne poštuje prošlost, ne zaslužuje ni budućnost!" Ove riječi stoje u uvodu ovih dana objavljene Monografije Emerik Blum, posvećene uspomeni na tu "vanserijsku ljudsku i menadžersku veličinu". Čovjek kojeg je ugledni Financial Times opisao kao "oličenje socijalističke poslovnosti" sebe je vidio samo kao "glasnogovornika odličnih Energoinvestovih poslovnih rezultata i velike ekspanzije". No, ni u funkciji "glasnogovornika" firme koju je osnovao, uspješno vodio skoro tri decenije i napravio privrednim gigantom u svjetskim razmjerama, Blum nije dao mnogo intervjua. Jedan od tih intervjua objavljen je u zagrebačkom magazinu Start 1981. godine, tri godine uoči Blumove smrti. U ovom intervjuu logoraš, antifašista, briljantni menadžer i gradonačelnik Sarajeva u najsjajnijim danima bh. prijestolnice bacio je pogled unazad na svoj život ispunjen borbom za ideje koje su malo projektno preduzeće pretvorile u jedno od najuspješnijih, ako ne i najuspješniju exjugoslavensku firmu. Blum je uvijek išao ispred svog vremena, pa njegove riječi izgovorene prije 22 godine i danas zvuče svježe, a Blum bi i danas, da je živ, mogao biti profesor i mentor svakom uspješnijem bh. menadžeru. Rukovođeni pijetetom prema ovom velikom čovjeku i naprednim idejama koje je promovirao cijelim svojim bićem, Dani su odlučili izdvojiti iz Monografije i objaviti Blumov intervju u Startu u nadi da će ovo sjećanje podstaknuti mnoge na razmišljanje kako je Bosna nekad mogla bolje i uspješnije. Doduše, sa ljudima Blumovog kalibra

http://www.sarajevo.ba/ba/stream.php?sta=3&pid=382&kat=2
Emerik Blum - founder of Energoinvest, former Mayor of Sarajevo, arguably the most successful and influential businessman in the history of Bosnia and Herzegovina

Emerik Blum, Ph.D.
(1981-1983.)

Born in Sarajevo in 1911, died in 1984. Graduated in major in electro techniques at University of Prague. Founder and first director of «Energoinvest» in Sarajevo. He had responsible positions almost his entire life. He was Mayor in Ministry of Industry and Mining of BiH, director of "Elektrobih" and "Elektrocentar", general engineer of General direction of Union electric power industry, general director of Directorate for electric power industry of FNRJ Government, assistant Minister of electric power industry of FNRJ, president of Committee for electric power industry, Mayor of Sarajevo. He was a member of Organizational Committee of 14th Winter Olympic Games Sarajevo 84. He was a prisoner in ill-famed ustasha’s concentration camps, from where he escaped in 1944 demonstrating his great adaptability and extreme courage.

eto još nešto...u google pa ima i dalje...:)

shichich
29.08.2006., 15:02
Kao posebno zanimljive članove SASE bih još izdvojio poduzeća iz drvnog sektora:standard koji je već vrednovan(naravno,slabo ali ima neku vrijednost),za prvu ruku :P/S P/B P/E 0,30 0,48 9,88;ono što je svakako zanimljiveije je prejetini Konjuh Ž. koji poboljšava poslovanje zadnjih godina,beskrajno je jeftin,a iskorišteno je tek 30% kapaciteta(ima najveći pogon za proizvodnju stolova i stolica u Europi)P/S P/B P/E
0,12 0,16 30,55;mcap je trenutno +/- 3 milje maraka...na kraju,ali ništa manje važno Konjuh Živnice ima tako ružno ime da je zbog toga teško izdvojiti KM vše(ali kao što Lynch P. kaže što gluplje ime to veći potencijal)!

nidje_veze
29.08.2006., 16:27
Kao posebno zanimljive članove SASE bih još izdvojio poduzeća iz drvnog sektora:standard koji je već vrednovan(naravno,slabo ali ima neku vrijednost),za prvu ruku :P/S P/B P/E 0,30 0,48 9,88;ono što je svakako zanimljiveije je prejetini Konjuh Ž. koji poboljšava poslovanje zadnjih godina,beskrajno je jeftin,a iskorišteno je tek 30% kapaciteta(ima najveći pogon za proizvodnju stolova i stolica u Europi)P/S P/B P/E
0,12 0,16 30,55;mcap je trenutno +/- 3 milje maraka...na kraju,ali ništa manje važno Konjuh Živnice ima tako ružno ime da je zbog toga teško izdvojiti KM vše(ali kao što Lynch P. kaže što gluplje ime to veći potencijal)!

Standard...nisam siguran...mislim da preko 75% drzi njemački vlasnik...plus QVT fond sa Kajmanskih...još nekih 15% ako je točno...tako da free float ti je jako mal...likvidnost? neko preuzimanje jako teško?a još i pasivni dioničari...hmmmm:confused:

seljo
29.08.2006., 17:10
Standard...nisam siguran...mislim da preko 75% drzi njemački vlasnik...plus QVT fond sa Kajmanskih...još nekih 15% ako je točno...tako da free float ti je jako mal...likvidnost? neko preuzimanje jako teško?a još i pasivni dioničari...hmmmm:confused:

Njemci drze izmedju 50 i 66%.
Ova firma je vrlo slicna Spacvi Vinkovci po velcini prometa, samo sto Standard ima bolju profitabilnost, nizu zaduzenost... bla bla
Btw trguje se na duplo nizim razinama od Spacve.

nidje_veze
29.08.2006., 18:37
Njemci drze izmedju 50 i 66%.
Ova firma je vrlo slicna Spacvi Vinkovci po velcini prometa, samo sto Standard ima bolju profitabilnost, nizu zaduzenost... bla bla
Btw trguje se na duplo nizim razinama od Spacve.

moguće...mada sam mislio da su oni odmah u startu negdje bili na 75...nemam poziciju tako da ne znam tko su dioničari...a RVP nema 10 najvećih...ne jos...za QVT sam prilično siguran jer je to preko FIMA mislim odrađeno...a bilo je u svim internet-novine medijma...opet do sada nije bas bila likvidna...ima svoje oscilacije od 6,5-9,5 KM...tu negdje malo gore pa dole...

shichich
29.08.2006., 18:57
Da razrješimo enigmu...
Njemačka grupacija Schieder Group, koja je ujedno i većinski vlasnik ove firme koji kontrolira 70 posto dionica, odlučila je da „zaokruži situaciju sa vlasništvom“, te je stoga na skupštini jednoglasno izglasana odluka o kupovini vlastitih dionica.
Razlog ovoj odluci je trenutna cijena dionice ove firme na berzi od 3,4 KM, a prema analizi njemačkog Schiedera, stvarna vrijednost dionice ove firme iznosi 70 posto od nominalne vrijednosti, odnosno 9,8 KM po dionici.

Objavljeno 27.6. ove godine. To je bio više nego siguran pokazetelj da će vrijednost dionica rasti . Prvi pretpostavljeni nivo na kojem bi se cijena i zaustavila je i bila 9 KM.
Tako da postoji velika vjerovatnoća da se , barem za sada , aktivosti privode kraju.
Gledajući sa druge strane, ako je ukupni broj dionica 928.000, može se reći da je cilj bio prikupljanje onih slobodnih 20 % ili nešto oko 200.000. Od početka ovih aktivnosti upravo je toliki broj dionica i bio predmet transakcija.
Što se tiče budućih kretanja cijene, poredeći ove dionice sa dionicama firmi koje imaju sličnu poslovnu situaciju., postoji mogućnost da u nekom budućem periodu dođu na 80%-100% nominalne vrijednosti.[/

Narvno članak je iz neke stare arhive,jer cijena nije ni blizu 3,4KM!

seljo
29.08.2006., 21:08
Iz registra vp

STANDARD DD SARAJEVO

Značajno procentualno učešće
Demuth Zentralverwaltung GmbH & Co od 50% do 66.67%

QVT FUND LP od 5% do 10%

Koliko cesto registar updatira podatke?

shichich
30.08.2006., 01:14
...gdje si našao te podatke,ja na stranici registra ne mogu pronaći ništa!?

energent 01
30.08.2006., 09:12
ono sto se nezna a to je da je standard dd sarajevo i suvlasnik od 50% standarda bugojno koji zaposljava 250 radnika sto je jedino objavljeno u magazinu raifeisen banke i sljedece da je standard u proteklih par mjeseci potpisaoizvrsne ugovore preko drvnog klastera u evropi a prije nekoliko dana jos bolji ugovor sa maleziskim firmama koje ce uvoziti namjestaj u maleziju.cijena koja je sada na 10 km je jos upola manja od stvarne vrijednosti koja jos nije poznata siroj javnosti

netstrider
30.08.2006., 09:22
Obzirom da šira javnost (nisam preširok, ali se smatram prosjekom) ne zna ni čime se Energoinvest bavi, ne vidim veliku važnost što se ne zna 1 povezano društvo poduzeća koje je tek jeftinije od Spačve duplo (to znači da je u početku bilo skuplje od Spačve?). A vjerojatno i taj Energoinvest dogovara nešto za Maleziju, al je toliko velik da se ni to ne zna.

seljo
30.08.2006., 09:41
...gdje si našao te podatke,ja na stranici registra ne mogu pronaći ništa!?

Pod vrijednosni papiri -> registrirani papiri -> ukucas ime emitenta i odaberes zanacajno procentualno ucesce

nevaljalko
30.08.2006., 10:52
povodom standarda sad sam pričao sa čovjekom povodom standarda kaže da su švabe kupili koliko im treba tako da on ne očekuje daljnju kupovinu a sa daljni rast ne zavisi od tog ako ga drugi budu gurali

hercegovac
30.08.2006., 11:11
Danas promet 8 miliona maraka sa Svjetlost komercom...skoro 50% firme,
cijena 1000 km, nominala joj 1000 km a knjigovodstvena vrijednost 249 km,
eps 3,14, neto potraživanje skoro 5 miliona km....šta kažete na tu transakciju?
Spominje se da će ubrzo i foto optik ić , nominala mu 1000 km, knjigovodstvena vrijednost 1012 km, eps 2,24, neto potraživanje 636 000 km.
Firma je valjda zanimljiva zbog poslovnih prostora u Sarajevu koje ima na dobrim lokcijama. Jel zna ko šta o tome?

nevaljalko
30.08.2006., 11:38
fabrika duhana na 290 rfbr sve pokupio

nevaljalko
30.08.2006., 11:39
prva ponuda na 297

nevaljalko
30.08.2006., 11:46
bosnalijek 28 pokupili 350 h maraka ,energoinvest pokupuli po 10 km 17000 komada

nidje_veze
30.08.2006., 12:39
tko kupuje?

nevaljalko
30.08.2006., 12:42
sve rfbr sve bosnalijek bh t fds ,osim allikacije svjetlosti 5 mil km avb broker

nidje_veze
30.08.2006., 12:45
netko velik?....hvala za ovo na RVP...nisam ni znao za to.....oko 500 000Km u ove dvije dionice i FDS...dobar promet...

nidje_veze
31.08.2006., 09:13
Većinski dioničar kompanije Standard Sarajevo je njemačka Demuth Zentralverwaltung GmbH & Co, koja kontrolira 66,7 posto dionica, dok oko 10 posto dionica pripada investicionom fondu QVT sa Kajmanskih ostrva,

eto to su novi podaci...ako im je vjerovati...

nevaljalko
31.08.2006., 10:34
danas su počeli vući elektroprivrde i sarajevsku 47 i mostarsku 69

nevaljalko
31.08.2006., 10:48
prva ponuda jpemr na 75

nevaljalko
31.08.2006., 12:25
obje federalne elektro privrede su krenule za dan po 10-15 % a lezale 6 mjeseci bez pomaka ponavlja li se scenario sa energ sektorom kao u rs

bob rock
31.08.2006., 17:36
Nakon nepravednog zapostavljanja Sarajevske burze, investitori su počeli dolaziti u značajnijem broju. Što je još važnije, ulaze veliki. Vjerujem da je kriza SASE završila i očekujem dugoročno stabilan rast. Tržište je još na početku, čak i blu čipovi mogu se nabaviti jeftino, uz pristojne volumene.

shichich
31.08.2006., 19:09
Vjerujem da je kriza SASE završila nije još nikakva kriza završila,nema zašto završiti jer je fundamentalno tržište i okolina ostala ista,a tehnički se oba indeksa muče da izraze smjer...zbog toga i jesu blu-čipovi naj jeftiniji uspoređujući sa okruženjem;stvarno ima jeftinih ,a dobrih poduzeća sa prespektivom...

energent 01
31.08.2006., 20:21
Vijesti iz BiH

Četvrtak, 31.08.2006 - bh biznis
Tvornica namještaja Standard poslovala sa 939 hiljada KM dobiti
Tvornica namještaja Standard Sarajevo u poslovnoj 2005. godini ostvarila je 939.807 KM neto dobiti, navodi se u revidiranom finansijskom izvještaju o poslovanju ove kompanije.

Standard Sarajevo je u prošloj godini ostvario ukupne prihode od prodaje u iznosu od 31 milion KM, te rashod prodaje u iznosu od 22,9 miliona KM.

Ukupna aktiva kompanije, zaključno sa 31. decembrom 2005. godine, iznosila je 28 miliona KM, a ukupni kapital 19,4 miliona KM.

Većinski dioničar kompanije Standard Sarajevo je njemačka Demuth Zentralverwaltung GmbH & Co, koja kontrolira 66,7 posto dionica, dok oko 10 posto dionica pripada investicionom fondu QVT sa Kajmanskih ostrva

standard turbe d.o.o.je novoformirano drvopreradjivacko preduzece iz turbeta formirano joint venture preduzeca standard sarajevo i saboss sarajevo.standard turbe zaposljava oko 250 radnika i proizvodi drvene stolice,stolove daske i poluproizvode.poceo je sa pustanjem u pogon nove linije za proizvodnju briketa od piljevine a svii se proizvodi plasiraju na zapadno trziste,prvenstveno njemacku i italiju

energent 01
31.08.2006., 20:29
sto se elektroprivrede bih tice svi barataju podatkom da je 2005 zavrsila sa 40 mil gubitka sto nije tacno,to je bio gubitak na polugodistu 2005 a kraj godine je zavrsila sa neto dobiti od 2,7miliona,ali taj se podatak rijetko gdje moze naci jer ga dobro kriju.dok je cijena dionica elektroprivreda niska i fondovi (u vecini fondova dionice elektroprivreda cine 50% fonda)imaju nisku cijenu.
predvidjene investicije od 2,5 milijardi eura u novih 6 elekteana u federaciji u okviru elektroprivreda znaci ce duplo vise ulozenog novca nego sto sada one knjigovodstveno vrijede(elek.bih 3,2milijarde km)pa sracunajte koliko ce dionice vrijediti i zasto su slovenci objavili da ce otici u nebo dionice elektroprivreda

nevaljalko
31.08.2006., 20:40
sto se tiče standarda moj jaran ga je plaćao 10 000 komada po tri marke on mi če reče da je sad zasad cijen 10-12 km i neće dalje on je svoje riješio uvijek kad sam ga slušao bilo je ok nikad nisam fulao kod ulaza i izlaza kad mi je govorio u oktobru za standard nisam imao para a evo i potrajalo je sa izlazom

pif kolektor
31.08.2006., 21:50
Mene samo zanima dali neko zna šta je s certifikatima?
Volio bi da okonćaju tu priću.

nevaljalko
01.09.2006., 09:56
obratite pažnju u sledeće vrijeme na solanu i obje federalne e privrede ocekuje se golemo

shichich
01.09.2006., 10:24
Kada dio hrvata i slovenaca shvati da je cg blizu neprimjerenih razina veće prinose će moći pronaći samo u bih(i rs)...

Kakava priča prati solanu,ja iz fragmentiranih članaka na www nisam uspio povezati "početak i kraj"?!

nevaljalko
01.09.2006., 10:30
prati pa ces vidjet to samo mogu reci nema veze sa racunanjem

pule
01.09.2006., 10:46
Da li netko zna kad bi novi zakoni o vrijednosnim papirima, DUF-ovima i IF-ovima trebali ići u parlamentarnu proceduru? Da li ima nekih najava ili informacija?

Bilo bi vrijeme da ova neizvjesnost oko IF-ova konačno završi i da BIFX krene uzlaznom putanjom.

Pozdrav.

bob rock
01.09.2006., 18:09
Trebali su po hitnoj proceduri na prvu sjednicu, ali izgleda da će ipak na sljedeću. Po svemu sudeći bit će to relativno brzo.

nevaljalko
04.09.2006., 10:27
JPESR POČIŠĆENA DO 54 SKOK OD 18 %

100 46,5100
1 h 46,5000
2 h 45,0000
400 42,0100
300 41,0000
Cijena Kolicina
54,0000 100
54,5000 34
55,0000 400
57,0000 200
60,0000 246
70,0000 58

nevaljalko
04.09.2006., 10:35
JPEMR POCISĆENA DO 80

Kolicina Cijena
19 h 80,0000
1 h 61,1100
1 h 61,1000
Cijena Kolicina
80,8000 62
100,0000 25
110,0000 221

energent 01
04.09.2006., 10:56
AUSTRIJSKA VLADA POTPUNO PODRŽAVA PONUDU APET-a ZA GRADNJU ELEKTRANA
ponedjeljak, 28.08.2006.
Ministar u Vladi Austrije zamolio da se austrijski prijedlog pozitivno razmotri. APET nudi investiciju od 2 , 5 milijardi eura. Koliko je interes stranih investitora za izgradnju novih elektrana u Federaciji BiH, možda najbolje svjedoči pismo vicekancelara i ministra transporta, inovacija i tehnologije Republike Austrije Huberta Gorbaha (Gorbach) upućeno u Vladu FBiH, a naslovljeno na ministra Vahida Heću.

-Ponosan sam što čujem da je velika grupa austrijskih kompanija, pod formalnim vodstvom «Austrian Power and Environment Technology GmbH» (APET), potvrdila snažan interes podnoseći veoma interesantno i kompetentno pismo namjere – napisao je Gorbah, potcrtavši da sa sigurnošću potvrđuje da Austrijska vlada u potpunosti podržava aplikaciju.
Pozivajući se na bosansko – austrijski Memorandum o razumijevanja o Infrastrukturnoj kooperaciji u energetskom i sektoru tehnologija za zaštitu okoliša, vicekancelar je zamolio da se austrijski prijedlog koji, po njemu, ocrtava prioritete FBiH, pozitivno razmotri.
Inače, iza grupe APET stoje vodeće austrijske kompanije među kojim su «Austrian Energy», «Va Tech», «Siemens», «Alpine», «Alstom», «Poyry», «Porr», «Atel», «Wew». Njihova ponuda za izgradnju HE Uskotlina, Vranduk, Rmanj, Vrilo, TE Tuzla i Kakanj, te rudnika i TE Bugojno i Kongora teška je 2,5 milijardi eura.

Interes vidi u snabdijevanju strujom

Kako saznajemo, ponuda APET-a bazirana je na hidro o termopotencijale, te zadovoljenje potreba modernizacije i renoviranja rudnika.
Ova grupa nudi finansijska sredstva pokrivajući 100 posto investicijske troškove svakog pojedninačnog projekta. S obzirom na to da ne traži ulazak u vlasničku strukturu energetskih kapaciteta, APET svoj interes, kako se navodi u ponudi, vidi u zagarantiranom snabdijevanju strujom evropskog tržišta u visini kompletne investicijie.

od ovih sest projekata 5 ce biti u okviru elektroprivrede bih a jedan pod elektroprivredom hercegovine

energent 01
04.09.2006., 10:59
fondovi koji imaju najvise procenta u ukupnom ucescu fonda elektroprivreda su:
big,prevent,cro i herbos fond.

netstrider
04.09.2006., 11:35
Ma bravo. JA SAM REKAO ZA REKAO, PA SAD NE PEKAO...
Uglavnom, dok je market rastao ko lud, i ja sam nešto kupovao. Zovem brokere tog jutra i pitam pošto ima ASFGR i GPUTR, ona kaže kupovni nalog na oba. Tu mi nešto nije štimalo. Dođeš na market prvi dan i nema kupovine mjesec dana i onda kupnja na oba. Odustao sam jer nema nekog prostora za rast. Kupio sam LVNCR. Svima koji je nađete kupiti ispod 0,75, moja je preporuka. LVNCR ilivam Livnica Visoko po nekoj "okrugloj" cijeni od 1 KM ima P/E od 200, Trži se na 10% vođenog booka, što je ispod 10% stvarnog booka, P/S je malko veći (14%), ali do kraja godine je i on na 10%. Vlasnički firma nije ničija, osim 70% malih dioničara, 2 fonda koja ga vode imaju malo više posto od malih dioničara. Dakle, par tisuća maraka i eto te u NO. Teško da ću je više kupovati jer ima i drugih bisera na koje čekam da dođu na prodaju (mainstream puštam velikim igračima; zasad).
Firma redovno prebacuje skromno postavljeni plan. Nije ni blizu veličine koja je bila. Ali posluje s pozitivnom nulom (zato su svi u njoj dobro plaćeni) i čeka kupca. Ne vidim zašto bi je se prodavalo ispod pola booka (pogledajte po koliko ide preuzimanje zadnjih ruvina), ali će vjerojatno doći prodaja ako uslijedi i skok cijene, kad raja u Visokom čuje da mogu prodati nešto. Ono što je dobro je korektan odnos menadžmenta s malim dioničarima, tj. zaokružuje ovo kao safe&sound investiciju. Inače, dosta mi se sviđa taj posao s Livnicama, kad bi Livar došao kupiti, razmislija bi o tome da još kupim, ako će se moć. Ovako sjedim i smijem se.
Pozdrav,

net

seljo
04.09.2006., 12:02
Ma bravo. JA SAM REKAO ZA REKAO, PA SAD NE PEKAO...
Uglavnom, dok je market rastao ko lud, i ja sam nešto kupovao. Zovem brokere tog jutra i pitam pošto ima ASFGR i GPUTR, ona kaže kupovni nalog na oba. Tu mi nešto nije štimalo. Dođeš na market prvi dan i nema kupovine mjesec dana i onda kupnja na oba. Odustao sam jer nema nekog prostora za rast.

Sta tebi nesto sa EV/EBITDA od 3,5 - 4.0 je previse????? :confused:

shichich
04.09.2006., 12:44
Direktor Agencije za promociju stranih investicija u BiH Haris Bašić u intervjuu za Onasu govori o pogodnostima i preprekama za privlačenjem stranih investicija u BiH, o velikim investiranjima koja nam predstoje, te o aktuelnim ekonomskim temama u BiH.

BiH već neko vrijeme zaostaje za zemljama regiona kada je u pitanju dolazak velikih stranih investicija. Kako to objašnjavate?

“BiH je ostala posljednja zemlja u regionu koja još nije privatizirala velika javna dobra, a upravo tu leže velike mogućnosti za investiranje. Ovdje prvenstveno mislim na ulaganja u energetski sektor i telekomunikacije. Istovremeno, imamo velike potencijale u IT sektoru i granama kao što je turizam, šumarstvo, farmaceutika i autoindustrija. To su industrijske grane koje, u kombinaciji s izuzetno kvalitetnom, a jeftinom radnom snagom, čine veliki bh. potencijal.”

BiH na redu

Podsjetimo da su se u Hrvatskoj već desila velika ulaganja u turizam, a u Srbiji i Crnoj Gori u infrastrukturu, odnosno u prodaju velikih javnih dobara. To je ono što su u ovom trenutku druge zemlje u regionu već prodale, a BiH je sada došla na red, što, naravno, povećava interes. Dakle, naši susjedi su već iskoristili svoju prednost u privatizacijskih procesima i postigli odgovarajuće efekte.

Ono što mi trebamo okončati, a dalo bi veliki doprinos ovom procesu, jeste brzi završetak privatizacije. Već duži niz godina na listi strateških preduzeća za prodaju nalazi se više od 80 firmi. Istovremeno, usvojen je ovogodišnji privatizacijski plan s oko 20 preduzeća, i opet se ništa ne dešava. Mislim da je put kojim je krenula Vlada RS, kada je u pitanju prodaja velikih preduzeća, kao što je Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu, izuzetno dobar za ulazak stranog kapitala u našu zemlju. I Vlada Federacije BiH je nedavno objavila tender za izgradnju desetak hidroelektrana (HE), u vrijednosti od oko dvije milijarde eura. To je ono što privlači investitore u BiH.”

Koliko bh. građani dobijaju konkretno od privatizacije velikih preduzeća?

“U ovom trenutku niko ne može shvatiti koliko bi veliki značaj imala privatizacija dva velika preduzeća kao što su Rafinerija nafte ili Telekom Srpske. Sjetimo se samo koliko smo dobili prodajom tvornice Birač i zeničkog Mittal Steela. Pogledamo li koliko je Mittal Steel ostvario izvoza i doprinio povećanju ukupnog bruto domaćeg proizvoda u BiH, biće nam jasniji značaj velikih investicija. Pogledajte samo koliko su velike investicije iz Hrvatske i Slovenije otvorile novih radnih mjesta u BiH i povećale konkurentnost naših preduzeća. Možete li samo zamisliti šta bi Vlada RS mogla učiniti s već sada velikom procijenjenom vrijednosti s kojom će krenuti u prodaju Telekoma Srpske?”...itd...

Net,dobrodošao na SASE....

Nego,ima li netko pretplatu na bh biznis portal pa da priloži par zanimljivih članaka koji nisu dostupni?

Problem kod livnice je što preuzimanje možeš čekati jako dugo!
Kad smo već kod izbora i preporuka,ja bih rakao da je klas u ovom trenutku izrazito zanimljiv,nije to bagtela kao LVNCR ali je blu čip na 45-ak% booka i jakom poslovnom i financ. pozadinom(MIMS)...poznato je da takve kompanije prve rastu sa rastom cijelog tržišta,kasnije lako prebaciš kapital(uvećani) u nešto "alternativnije"!

netstrider
04.09.2006., 12:51
Ajde, ajde. Da su toliko jeftine, ne bi rasli drugi putari ;)
Dakle da, što je previše, previše je.

@nevaljalko Nemaš se razloga meni ispričavati. Samo sam htio reći da ćemo vikanjem forum pretvoriti u deračko igralište kakva je većina BH foruma. Slično je i na HR forumima za šire mase. Između gomile flamea i nacionalno vjerskih gluposti, tu jedino mogu uspijevati Imoćansko-hercegovački kočijaši koji u svoje tekice marljivo zapisuju najnovije balkanske beštimje.
(Vikanje je ovdje kao i na većini drugih foruma zabranjeno van određene mjere ("CAPS LOCK ON" se smatra vikanjem), tako nalaže bon-ton). Sredinom prošlog tjedna sam i ja čuo da je prodan Energopetrol, navodno da je to to. Ali nije imalo smisla nastaviti tu trakavicu koju je hercegovac pokrenuo da bi prikratio vrijeme gledanja u tickere. Takva se prognoza mogla dati svaki dan.
Kad kažeš evo ide solana, bilo bi barem dobro reći zašto bi ona išla gore.
Ima li tko bilans solane i rudnika soli. Kamo je otišlo što iz bilansa. Kamo je nestala ona billion non-dolar baby parnica kojom svi tuže to poduzeće što je iskopalo rupu ispod Tuzle da bi umjesto L.A.-a kremu zarade modernih save-the-world Brus Vilis filmova mogla preuzeti Tuzla koja "visi u zraku"?
Odkad se to primjenjuju pravilnici o sipanju cesta solima koji su se ima par godina izgubili u administrativnoj papirologiji, isto sindrom koji su popratili i ostalih xyz stvari?
Dakle, daj barem argument tipa "moja baka se jučer probudila dok je spavala za popodnevne sieste i počela je govoriti solana 72, solana 72" (pritom nije htjela reći da bi tajnik UN-a ili štoveć je mogao otići nekamo gore jer se približava brojci od 72, kolikogod). Tako bi bilo lakše raspravljati (drugačije ne vidim ništa drugo nego forum pretvorit u ... ma, ne vidim ništa drugo). Pozdrav,

net

bob rock
04.09.2006., 13:45
AUSTRIJSKA VLADA POTPUNO PODRŽAVA PONUDU APET-a ZA GRADNJU ELEKTRANA
ponedjeljak, 28.08.2006.
Ministar u Vladi Austrije zamolio da se austrijski prijedlog pozitivno razmotri. APET nudi investiciju od 2 , 5 milijardi eura. Koliko je interes stranih investitora za izgradnju novih elektrana u Federaciji BiH, možda najbolje svjedoči pismo vicekancelara i ministra transporta, inovacija i tehnologije Republike Austrije Huberta Gorbaha (Gorbach) upućeno u Vladu FBiH, a naslovljeno na ministra Vahida Heću.

-Ponosan sam što čujem da je velika grupa austrijskih kompanija, pod formalnim vodstvom «Austrian Power and Environment Technology GmbH» (APET), potvrdila snažan interes podnoseći veoma interesantno i kompetentno pismo namjere – napisao je Gorbah, potcrtavši da sa sigurnošću potvrđuje da Austrijska vlada u potpunosti podržava aplikaciju.
Pozivajući se na bosansko – austrijski Memorandum o razumijevanja o Infrastrukturnoj kooperaciji u energetskom i sektoru tehnologija za zaštitu okoliša, vicekancelar je zamolio da se austrijski prijedlog koji, po njemu, ocrtava prioritete FBiH, pozitivno razmotri.
Inače, iza grupe APET stoje vodeće austrijske kompanije među kojim su «Austrian Energy», «Va Tech», «Siemens», «Alpine», «Alstom», «Poyry», «Porr», «Atel», «Wew». Njihova ponuda za izgradnju HE Uskotlina, Vranduk, Rmanj, Vrilo, TE Tuzla i Kakanj, te rudnika i TE Bugojno i Kongora teška je 2,5 milijardi eura.

Interes vidi u snabdijevanju strujom

Kako saznajemo, ponuda APET-a bazirana je na hidro o termopotencijale, te zadovoljenje potreba modernizacije i renoviranja rudnika.
Ova grupa nudi finansijska sredstva pokrivajući 100 posto investicijske troškove svakog pojedninačnog projekta. S obzirom na to da ne traži ulazak u vlasničku strukturu energetskih kapaciteta, APET svoj interes, kako se navodi u ponudi, vidi u zagarantiranom snabdijevanju strujom evropskog tržišta u visini kompletne investicijie.

od ovih sest projekata 5 ce biti u okviru elektroprivrede bih a jedan pod elektroprivredom hercegovine

Dođe li do realizacije ovog projekta, na način kako je opisano, onda je to za JPESR i JPEMR (i za sadašnje vlasnike) bolje od onoga što se moglo i zamisliti. Jer ulazak svježih 2,5 milijarde eura u modernizaciju i podizanje kapaciteta, bez vlasničkih pretumbacija, sa osiguranim tržištem ( makar i po povoljnijim uvjetima) značajno bi unaprijedilo obe EP te bi bilo za očekivati i potpuno nove procjene vrijednosti kompanija. Šteta što je tržište odreagiralo preburno na prvu vijest, koja može biti i ne mora, priželjkujem korekciju.

netstrider
04.09.2006., 13:54
Taj ko je dao par milja za BIRA, KAPG ili neki tamo petrol nije to dao džabe i dobio je pola zemlje za te pare. Taj koji je uzeo razne distribucije po Evropi je to višestruko naplatio (a ionako ih je uzeo za mukte). Kakve su šanse da neko državi u banani pokloni 2,5 mlrd eura. Što to znači da nema nikakvih pretumbacija u vlasništvu, a da će se kompanije modernizirati. Mislim da je svjetlosnim godinama daleko od zaključka.
U zemlji u kojoj se nekakav Babin kombinat prodaje 500 godina, u kojoj se ne zna u pola poduzeća tko je čega vlasnik, kakva je šansa da dođe neko i pokloni joj 2,5 mlrd razvojnih mogućnosti, a ne uzme makar cijelu zemlju u vlasništvo za tu uslugu?
moguće. ali, vrlo malo vjerojatno.
Navijajmo zajedno za solanu, pa možda ode. Havijera na sedamdeset i dva! SOL, SOL, SOL, TRK
(hoću reći, takve komentare možete pisati na bez cenzure, ili ih ne morate pisati uopće; imo)

bob rock
04.09.2006., 14:31
Naravno da je za zaključenje posla potrebno realizirati sve od ideje do projekta. Ovo je tek ideja, jednostrana. Do realizacije je predaleko da bi se s tim hranili na brzaka. Ako ništa drugo, pokazuje da će se oko EPova o tome dosta lomiti koplja i lobirati sa svih strana.
BTW, ne bi oni ništa poklonili, pogotovo ne 2,5 milijarde eura. Debelo bi to naplatili. Ali moramo se složiti da ipak postoje poslovi u kojima obe strane mogu biti zadovoljne. Neko više, neko manje.

shichich
04.09.2006., 14:34
zanimljivo da je i investicijski forum na seebizu,osim par suvislih komentara koji su ujedno i smirivali strasti također ličio na ovakvo navijanje;
Što se tiče tog GP Putića,čudno je da takvo poduzeće ostalo jeftino samo jer ga je nexe akvizirao pa su svi odlučili da tu neće biti privatizacije koja bi digla cijenu(strašno) i nitko se nije zamarao sa pokušajem kupnje,pa na cijelom balkanu nema jeftinijeg građevinara,a da tako dobro(lijepo) "zvuči"...možda i posljednji mohikanac ove kvalitete iz plemena građevinara...net,pa nije valjda jedan nalog za kupnju:) bio razlog da odustaneš

E,da ovi iz dite se stvarno trude...:thumbsup:

nevaljalko
04.09.2006., 14:41
nije samo do tablica i racunanja važnija je potražnja i ulaz kapitala može nešto da se cijeni marku a da vrijedi 20 kad ga niko nije prepoznao (od velikih )ili ne želi da ga prepozna

shichich
04.09.2006., 14:54
nema važnija,sve je jednako važno,a činjenica je da vrijedi 20,a košta marku jer ga nitko nije prepoznao,to je bila poanta...nisu moji zaključci o gp izvedeni samo iz bilance,uostalom mislim da je nexe poprilično jasan u svojim poslovnim planovima,a onaj striček što ga vodi svakim danom to i pokazuje;koliko vrijedi repro lanac u gp (nexe) putu i koliko vrijedi izgradnja(valjda) Vc koridora,a koliko dobar menadžment?

bob rock
04.09.2006., 15:01
Činjenica je da su dionice maknute s tržišta i da se kakva takva likvidnost može postići tek na višim nivoima (ako uopće može).

netstrider
04.09.2006., 17:24
Striček je postavljen da vodi TOP (ako si mislio na Ergovića, a vjerojatno jesi, onda ok; ako nisi, GP put je dobio nekog "nonamea", direktor je bio predobar). Valjda je predobro vodio GP put (ako bude veći prodajni nalog na 6 KM, javi mi, mogao bihući sa 150 komada (da ne bude da ne sudjelujem)).
Pusti, ovde mora biti reda ili nema druge (@ drugi forumi i nivo na kojem se vodi rasprava).
Samo ti zezaj za tetu s deterdžentima. Jedini je problem što nisam ulagao u ovo tržište (a dosta toga sam tamo stavio DITU, SOLANU, HZHB, IKB), ali nemoš sve. Nema veze, zato sam tu (ali mjerkam druge i manje stvari). Onda,m javi mi bude li što GP-a (upravo ti dižem bidove ;) ). Pozdrav,

net

energent 01
04.09.2006., 17:36
BiH dobila zanimljivu ponudu iz Kazahstana
Dug prema “Gaspromu” je viši od 104 milijuna eura - Uz nove elektrane i otplata ruskog duga.

Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine dobilo je ponudu kazahstansko-švicarske korporacije za izgradnju novih tvornica električne energije u Kaknju, Tuzli i Bugojnu, što je investicija od 1,9 milijardi američkih dolara.

Ono što ovu veoma ozbiljnu ponudu čini zanimljivom jeste spremnost partnera da u paketu razriješi i dugogodišnji problem BiH u otplati duga od 104,8 miliona eura prema ruskom Gaspromu za gas potrošen tokom agresije na našu državu.

“Nudimo pomoć za veoma brzo i elegantno rješavanje tog duga i dugoročno snabdijevanje BiH zemnim gasom, imajući u vidu da su kazahstanske firme u veoma snažnoj poslovnoj vezi sa ruskim Gasprom kojeg snabdijevaju sa 60 posto potreba za ovim energentom”, ističe se u ponudi konzorcija.

Područje interesa konzorcija (iz Kazahstana su to kompanije Kaztransgas i Kazmunigasa iz Švicarske BMG) je i “uvlačenje” BiH u trgovinu gasom za širu regiju; protočni transport gasa, skladištenje u ekploatisanim dijelovima sonog ležišta u Tuzli te razvoj energetsko-marketinškog centra u Sarajevu.

U BiH bi istraživali nalazišta nafte te pomogli u restrukturiranju rudnika uglja koristeći se iskustvima iz kazahstana gdje je taj proces proveden bez socijalnog bunta, iako je bez radnih mjesta ostalo 47.000 rudara.

Detalji ponude dostavljeni su nakon što je Vlada Federacije BiH početkom avgusta uputila javni poziv za iskazivanje interesa za strateško partnerstvo u realizaciji novih investicijskih projekata u elektroenergetskom sektoru FBiH, u kojem se osim za spomenute termocentrale traži i investitor za TE Kongora te četiri hidrocentrale (Ustikolina, Vranduk, Rmanj manastir i Vrelo).

Ministar energije, rudarstva i industrije u Vladi FBiH je prije tri dana iz sjedišta BMG u Luganu (Švicarska) pozvan da sa radnicima posjeti Kazahstan i uvjeri se u dobronamjernost ponude, ali i spremnost konzorcija za “znatno veća ulaganja u BiH”.

nevaljalko
05.09.2006., 07:40
za informaciju ja ne hvalim emitente koje hoću prodat nego one koje sam kupio kao npr solanu koju sam plaćao po 15-16-17 i jučer velik dio na 19 ja samo ukazujem na moje predpostavke sar.ep sam plaćao po 45 i po 50 što se tiče navijanja nije realno ,da bi se ove dionice podigle do te mjere na cijeni potrebni su veliki i u tome učestvuje par brokerskih kuća ovdje .

netstrider
05.09.2006., 09:00
Dakle kupio si na insajder da je netko drugi kupio. Logično je da ne želiš prodati. Čekaš na insajder da netko drugi prodaje. Ili nemaš pojma koliko vrijedi to što imaš i računaš da ćeš kud puklo da puklo izvući profit.
Nice. Ali tako ideš dok jednom taj jedan jedini veliki zbog kojeg ti je poskočio market ne odluči svu tu bagretinu koja ga prati uvaliti u jednu guduru i uvalja vas svih u par waterllogedova. Prvog možda i preživiš, ali kad se jednom opeče, čovik je pažljiviji.
Ovaj forum nije mjesto za navijanje i pozdravljanje akcija. Barem ne bez agrumenata. Cilj ovoga nije da mi utrošimo po par minuta nego da onima koji dolaze iza nas damo mjesta da nešto nauče, pitaju i čim se bolje informiraju. Da bi nam svima bio život lakši predlažem da za početak pročitaš pravila foruma.
Ulaganje u dionice je nešto više od kladionice. Gledaj malo Crnogorsko tržište i vidjet ćeš o čemu pričam. Ostati će nasukanih.
Pozdrav,

net

nevaljalko
05.09.2006., 09:08
to za crnu goru vidim, a što se tiče mojih kupovina ja idem na 70 % sigurnost tj. informaciju provjerim kod par ljudi, a to što sam rekao par brokrskih kuća ne kažem da je to lokalna ekipa koja odrađuje posao i diže cijenu nego su te kuće samo posrednici za te malo veće klijente koji iz hrv i slo daju naloge za kupovinu ne ulazim na tolike sume i količine da ne mogu izaći brzo pa makar i malo loš i većinim uzimam blue čip ili likvidne dionice tako da se ne sekiram previše previše ,.

nevaljalko
05.09.2006., 09:54
danas su se poredali kupovni za abs banku

hercegovac
05.09.2006., 15:56
Investicijski fondovi iz Hr i Sl su došli u Bih.....

bob rock
05.09.2006., 16:16
Investicijski fondovi iz Hr i Sl su došli u Bih.....

Neki manji su tu od prije, ali prvi veliki pred cca mjesec dana, što se odmah osjetilo. Najezda se očekuje, jer su proradila skrbništva, a cijelo tržište je uvjerljivo najjeftinije u regiji.

netstrider
05.09.2006., 16:48
Još uvijek nije najjeftinije. Sad smo tu negdje. (imam pare na SASE ali dosad imam samo LVNCR. Ostalo me ništa posebno nije privuklo, mada je vjerojatno greška što ne kupujem HZHB (on mi je drag)).

SMIJEH U PARLAMENTU POVODOM OZNAKE "STROGO POVJERLJIVO" NA MATERIJALU
utorak, 05.09.2006.

Nakon što je na današnjoj sjednici Doma naroda Federalnog parlamenta u Sarajevu otvorena najavljena rasprava o dokumentu Federalne vlade "Politika prtivatizacije sektora telekomunikaicja u FBiH", resorni ...

... federalni ministar Nedžad Branković, odgovarajući na pitanje delegata Muje Hošića, kazao je da ne zna otkud nepotrebna oznaka "strogo povjerljivo" na ovom Vladinom dokumentu.

Materijal je pod takvom oznakom upućen prvobitno u Federalni parlament. Ministar Branković je to još protekle sedmice nazvao nepotrebnim, a Vladin dokument potpuno transparentnim.

Zbog bivše oznake o tajnosti, danas je u Domu naroda bilo i komičnih trenutaka.

Prvo je delegat Mujo Hošić kazao da pet dana nije smio otvoriti materijal jer je "strogo povjerljiv", a ministar Branković mu odgovorio da se zbog toga ipak nije trebalo "prepadati". Zatim je delegat Ante Boras izjavio da mu je iz parkiranog automobila ukradena aktentašna s materijalom dok je još bio "povjerljiv".

"Možete misliti kako sam se osjećao. Bio sam u nogdaunu! Sad mi je lakše!", kazao je šaljivo Boras uz opći smijeh u parlamentarnoj dvorani.

Znajući za takav parlament uopće me ne čudi što pola izvješća ne mogu naći.
Pozdrav,

net

shichich
05.09.2006., 20:48
Ostalo me ništa posebno nije privuklo
Nemoj tako,budi objektivan(jedino tržište koje bi moglo privuć "veće" igrače,tj.možeš predpostaviti odakle bi došla potražnja;na SASI imaš poduzeća nad kojima bi se (sada već)i poneki fond menadžer zamislio ,sase je najjeftinije tržište bivše yu ako se uzme u jednadžbu i "veličina"(ima tu zanimljivih izdanja)...ali da je besplatno-NIJE,no upravo zato što u prvom valu nije otišlo dalje već se pristojno korigiralo (što i predstavlja priliku)...mislim,gdje možeš u regiji nać ozbiljnije(sređen) poduzeće na 40%bv,a ovi greater fool igrači na HR i CG će polako prebacivati novce na SASU(i BLSE) kad se počne (više) pisati u novinama i kad zadnji fool kupi...a nisu daleko!

Marinac
05.09.2006., 21:24
Sori, ali bi li netko bio dodar pa napisao 3-4 blue-chip dionice vrijedne spomena na SASE, svi pričaju ali nitko ništa konkretno?

Hvala

nevaljalko
06.09.2006., 08:07
BHTSR.FDS.JPEMR.ABSBRK2.RMUBR.BSNLR.JPESR,OVO SU TI BLUE ČIP U SARAJEVU A O KUPOVINI TI ODLUČI.

Marinac
06.09.2006., 08:25
Puno HVALA, malo ču ih prostudirati pa onda odlučiti.

hercegovac
06.09.2006., 10:07
Skrbništvo je počelo funkcionirati,al nažalost samo sa dvije tek banke(neću ih reklamirati), i činjenica je da fondovi koji sad "djeluju" su ušli preko skrbništva jer vode računa o svojoj "diskreciji" i po meni idu ciljano na građevinske firme koje su čudo podcjenjen a u skoroj budućnosti imaju velik potencijal, jer u Bih ima puno puta za uradit i objekata za napraviti...a lakše je kupit neku firmicu nego osnivati novu...i zanimljiv je po meni intenzitet trgovanja sa fondovima,zanimljivi izgleda opet postaju(svi pa i najjadniji)

nidje_veze
06.09.2006., 14:32
Skrbništvo je počelo funkcionirati,al nažalost samo sa dvije tek banke(neću ih reklamirati), i činjenica je da fondovi koji sad "djeluju" su ušli preko skrbništva jer vode računa o svojoj "diskreciji" i po meni idu ciljano na građevinske firme koje su čudo podcjenjen a u skoroj budućnosti imaju velik potencijal, jer u Bih ima puno puta za uradit i objekata za napraviti...a lakše je kupit neku firmicu nego osnivati novu...i zanimljiv je po meni intenzitet trgovanja sa fondovima,zanimljivi izgleda opet postaju(svi pa i najjadniji)

ima ovdje svega...skrbništvo je formulirano....uz te dvije banke koje spominješ u BH (RBA i HVB CPB-koja iza sebe ima grupaciju koja je vodeća u skrbništvu u CEE, Bank Austria Creditanstalt. U hrv. su ti to ZABA i HVB Splitska bivša) imas jos jednu koja to bi mogla da radi, ima brokeražu...To je zbog ratinga i stranih klijenata koji dolaze preko njih...u hrv ZABA, PBZ, HYPo, RZB, su ti vodeći, naravno imaju iza sebe jaku grupu...ima tu još i HPB koji je državni, država stoji iza, te Centar banka, koja ima niche market koja nema grupaciju iza sebe...Bila je i HVB Splitska, sada Societe...također jaka grupa iza...s obzirom da u BH imas manji broj tih banaka i logično je trenutno samo dvije...drugi problem je Pravilnik o skrbništvu, gdje banke koje su u Federaciji ne mogu da rade u RS, tj moraju i tamo odjel skrbništva da registruju...u Federaciji su ipak malo bolji, dozvoljavaju bankama iz RS da rade skrbništvo u FBH ber dodatnih registracija i procedure...i samo rascjepkano tržište bez dovoljno likvidnosti za one velike na ovaj način još više ograničavaju...

ti pričas o kvazi skrbništvu koje su RBA i Hypo radili do sada...to nije isto kao i pravo skrbništvo...jer dionce cuva broker, a od toga bježi bilo koji ozbiljan institucionalni investitor...u hrv. zakonom Inv. Fond mora imati banku skrbnika...

ovaj novac, tako sam čuo (nemam opipljiv dokaz), dolazi iz CG jer je navodno balon pri kraju, te iz SLO koji hoće da uzmu što više prije ovih velikih...eto bio sam kratak...

energent 01
06.09.2006., 16:03
Skok elektroprivreda povlaci i rast fondova za sobom.
Fondovi u kojima najvise ucestvuju dionice elektroprivreda su:
Naprijed 18,5% fonda cine dionice el.bih, a 7,2% cini el.herceg.
Prevent preko 30% fonad cini el.bih
Herbos 30% el.bih, a 8% el.hercegovine
Cro fond preko 30% el.bih ,a 9% el.herc.
Big 30% el.bih,a 5% el. Herc.
Naprijed 18,5% el.bih,a 7% el.herc
Ostali fondovi imaju manji ucesce elektroprivreda u sastavu fonda.

Elektroprivreda BiH je proslu godinu zavrsila sa 2,7 miliona KM dobiti dok je prethodne godine imala velike gubitke.Ono najvaznije je da je otplatila u proteklim godinama besplatnom strujom Hrvatskoj njena ulaganja u termoelektrane u Federaciji,tako da od ove godine svu tu struju koju je davala Hrvatskoj sada moze prodavati.Od nove godine se otvara trziste strujom tako da struju proizvedenu u BiH moze koristiti i neki englez u svojoj kuci u Britaniji.Prosli mjesec na energetskom samitu je podrzana ideja da se u BiH uloze veliki novci u energetski sektor.Na objavljeni konkurs se prijavilo preko 20 kompanija iz svijeta.6 projekata koji ce se raditi ukljucuje 2,5 milijardi eura(sada elek. BiH vrijedna 3,2 milijarde KM) sto bi u konacnici moglo cijenu dionice elek.BiH podici na oko250 KM,je rod 6 projekata koji ce se raditi 5 ce biti u okviru elekt. BiH a jedan u okviru elekt. Herceg.Ako se doda tome moguca spekulacija da ce se poslije izbora raditi na spajanju federalnih elektroprivreda u jednu dionice mogu vrijediti zlata.Dio kolaca od prodaje Plive mogao bi se preliti U BiH i pocistiti elektroprivrede sve do nominale .

energent 01
06.09.2006., 17:19
Treba jos dodati da od prvog januara iduce godine i zvanicno se pripaja rudnik breza elektrop. BiH a iduce godine i rudnici kakanj i zenica. samo u rudniku zenica leziste uglja je procijenjeno na milijardu tona a jedna tona uglja trenutno kosta 5 KM.

bob rock
06.09.2006., 23:13
Skok elektroprivreda povlaci i rast fondova za sobom.
Fondovi u kojima najvise ucestvuju dionice elektroprivreda su:
Naprijed 18,5% fonda cine dionice el.bih, a 7,2% cini el.herceg.
Prevent preko 30% fonad cini el.bih
Herbos 30% el.bih, a 8% el.hercegovine
Cro fond preko 30% el.bih ,a 9% el.herc.
Big 30% el.bih,a 5% el. Herc.
Naprijed 18,5% el.bih,a 7% el.herc
Ostali fondovi imaju manji ucesce elektroprivreda u sastavu fonda.

Zaboravio si Fortunu. cca 20% el.bih i 7% el.herc

cmyk
07.09.2006., 00:30
Prevent preko 50% čini JPESR!!

hercegovac
07.09.2006., 09:36
Pročitajte malo novi zakon o IF fondovima u Fbih pa onda pričajte o količini Jpemr i Jpesr u strukturi fondova...Neki se fondovi moraju rješavati struje po novom zakonu o IF-ovim...

IGRAM I JA
07.09.2006., 10:11
Da istina je, ali također se zna da međunarodna zajednica vrši veliki pritisak da se ograničenja ukinu i da je glavni razlog zašto se ne usvaja zakon a rasprava se odgađa već preko godinu dana.

energent 01
07.09.2006., 12:22
neki fondovi su vec prilagodili najnovije izvjestaje tome.tako sada herbos fond ima sada 30% u portofilju elekt. bih a imao je prije 38%

bob rock
07.09.2006., 21:05
Važeći zakon obavezao je PIFove da usklađuju imovinu i smanjuju postotak udjela u emitentima, ali u skladu s pravilnikom Komisije gdje su propisani uvjeti kako mogu prodavati dionice iz portfelja. Kako su obaveza prodaje i uvjeti prodaje u koliziji, PIFovi su elegantno tu odredbu izbjegli. Inače u novom zakonu tog ograničenja neće biti.

shichich
08.09.2006., 12:48
Kad bi se raspetljao čvor zvan MIMS i kad bi se moglo točno vidjeti tko(koje kćeri)pije a tko plaća...sve mi se čini da je dosta toga Mujo ugurao u Sarajevsku p.,evo sad i Oslobođenje...pitam se koliko je u Sarajevskoj p.(stvarno ima piva) skriveno drugih udjela,a koliko u Klasu...možda jednog dana otkrijemo da papiri vrijede mnogo više...

shichich
09.09.2006., 22:02
Klas je najeći proizvođač prehrambenih proizvoda na bazi žitarica u BiH i predstavlja veliki mlin i pekaru,mlin je kapaciteta 450 t dnevne proizvodnje i ujedno je najveći te vrste u Bih,a vjerojatno i na području šire regije(bivše YU).Potpuno je moderniziran. Ukupni prerađivački kapaciteti se kreću oko 700 t raznih proizvoda dnevno.Kompanija je usmjerena uglavnom na tržište FBiH gdje je i lider sa 60% udjela,u izvozu završava 10% proizvodnje.Izvozi se u Rusiju, Italiju, Hrvatsku, Sloveniju, Švajcarsku, Švedsku i Veliku Britaniju.Poslovanje je organizirano u 9 velikih proizvodnih jedinica: veleprodaja, maloprodaja i uslužne funkcije.Trenutno zapošljava oko 1300 ljudi. Većinski dioničar Klasa je Sarajevska pivara, koja trenutno drži između 20 i 30 % udjela te IF Naprijed,Nova ljubljanska banka i IF Herbos Mostar koji, pojedinačno, kontroliraju između 5 i 10 posto dionica.Kao dominantni vlasnik se ističe Mujo Selimović kroz udjele u grupaciji MIMS.Klas kao poduzeće je od strateškog značaja za tržište BiH i smatra se velikim privrednim subjektom!Sa investicijskog aspekta važno je znati da poduzeće raspolaže sa vrlo atraktivnim nekretninama,prije svega su to proizvodna postrojenja smještena na 41.915 m2 u centru Sarajeva, skladišni i prodajni "Klas Centar" sa površinom od 14 000m2(izgrađen 2000.god), prodajni objekat "Klas centar Mostar" površine oko 4.000 m2(2005.god) te prodajni objekat "Klas centar Banja Luka"(2004.god),uz to tvrtka raspolaže sa 150 maloprodajnih objekata i 100 mini pekara dok za logistiku brine vozni park sa 150 prijevoznih sredstava različite namjene!U protekle 3 god. je uloženo preko 20 mil KM u modernizaciju,proširenje poslovnog prostora i izgradnju novih objekata.Više od 100 ljudi je u prethodne 2 god. našlo posao u Klasu!Gledajući poslovni performans primjećuje se da od 2001. kompanija bilježi konstantan porast prodaje koji iznosi oko 15% godišnje,2005. godina je bila nešto lošija i prihodi su smanjeni za 2,6% u odnosu na prethodnu godinu što se pripisuje lošoj kontroli uvoza jeftinijeg i nekvalitetnijeg brašna iz istočne Europe od strane države.Ovdje dolazimo i do glavnog problema s kojim se Klas susreće,to su prije svega eksterni čimbenici poput sive i crne ekonomija, neadekvatnih zakonskih propisa i regulative koji kreiraju dodatni teret za preduzeće, veoma visoki porezi i poteškoće oko pronalaženja obrazovanih i kvalifikovanih radnika,međutim ovo su faktori na koje Klas nema direktnog utjecaja.
Klasom se trguje na Sarajevskoj burzi od 2002. god i dosad je trgovano 507 puta što dionicu svrstava u red likvidnih!Raspon trgovanja je bio od 2 do 14 KM,trenutno je tržišna cijena dionice 8,5KM što daje vrijednost kapitalizacije od 43.293.594,00 KM.Ukoliko uzmemo u obzir standardne pokazatelje vrijednosti i profitabilnosti dolazi se do zaključka da je dionica Klasa znatno podcijenjena na ovim razinama!Omjer cijene i zarade(P/E) iznosi 13,7,dok omjeri cijene i kapitala(P/B) te cijene i prihoda(P/S) iznose 0,53,onosno 0,44. Pošto se čekuje poboljšanje poslovnih performansi može se očekivati daljnje smanjenje ovih omjera.Stupanj zaduženosti od 28,3% aktive je prilično nizak i upućuje na stabilno poslovanje i dobar kreditni rejting,većina zaduženja je kratkoročne prirode i uspoređujući sa tekućim sredstvima koja iznose dvostruko veću vrijednost zaključuje se da kompanija nema problema sa likvidnošću,te uredno izmiruje svoje obveze! Uspoređujući bilančane pokazatelje sa kompanijama iz mlino-pekarske branše u hrvatskoj(Mlinar,Đakovština;Čakovečki mlinovi) te slovenskim Žitom Klas pokazuje znatno veću poslovnu i ulagčku perspektivu.Prosječni omjeri za hrvatske kompanije iznose P/B 1,4;P/S 0,8;P/E 118,prosječna zaduženost hrvatkih kompanija je na razini 45% aktive,što daje veću vrijednost Klasu pri vrednovanju sa kapitalizacijsko-dugovnim multiplama(EV/E,EV/S).Kao najkvalitetnija hrvatska kompanija iz mlino-pekarskog sektora se ističu Čakovečki mlinovi(15% tržišnog udjela u hrvatskoj,dok preostale kompanije ne prelaze pojedinačni udio veći od 10 %) kod kojih je primjetna bolja politika vođenja prihoda i rashoda te imaju nešto bolje pokazatelje profitabilnosti(važno je znati da je hrvatsko tržište trenutno zakonski znatno bolje regulirano nego FBiH) no gledajući perspektivu koja se veže za Klas te uzevši u obzir veći tržišni udio i veći apsolutni iznos kapitala koji omogućuje daljnje kreditno zaduživanje radi povećanja obima poslovanja,očekivano poboljšanje kontrole ilegalnog uvoza,te poslovno jaku(MIMS)grupaciju iza leđa isti ima znatno veći potencijal rasta vrijednosti.Ukoliko u usporedbu stavimo slovenskog mlino-pekara Žito koji je lider u svojim nacionalnim granicama sa većim trišnim udjelom i bilančanim pokazateljima primjećuje se da Klas ima znatno bolju profitabilnost,nižu zaduženost i značajno niže P/B,i P/E omjere što također govori u prilog atraktivnosti ulaganja!

energent 01
10.09.2006., 08:09
Stvaranje jedinstvenog energetskog sektora

Hećo: Nećemo stati ni po cijenu smjena

Uvezivanje Rudnika "Breza" s "Elektroprivredom" teče po planu, kreću pregovori o "Gračanici" i "Kreki" * Plaće rudara izjednačit će se sa primanjima u "Elektroprivredi"

Nakon pokrenutog procesa uvezivanja Rudnika "Breza" s "Elektroprivredom BiH", koji je, prema riječima federalnog ministra energije, industrije i rudarstva Vahida Heće, u poodmakloj fazi, ovih dana počinju i razgovori o ulasku rudnika "Gračanica" iz Gornjeg Vakufa i "Kreka" Tuzla u jedinstveni energetski sektor.
- Naložio sam rukovodstvima tih rudnika i "Elektroprivrede" da počnu pregovore o rješavanju problema kako bi jedinstveni energetski sistem doveli u situaciju da bude samoodrživ - kaže Hećo za "Dnevni avaz".

Očekuje otpore

Što se tiče "Breze", formirano je operativno tijelo za zbrinjavanje radnika koji će ostati višak. U cijeli proces, kako ističe, uključen je i Zavod za zapošljavanje FBiH, a Federalna vlada će poduzeti korake kako bi se ispunile i sve obaveze prema nadležnim fondovima.
Premda Hećo navodi da pri uvezivanju "Breze" nema nikakvih problema, naš list iz pouzdanih izvora saznaje da u slučajevima nekih rudnika postoje opstrukcije, te da se pojedini direktori i članovi nadzornih odbora protive spajanju s "Elektroprivredom".
- Ne znam za veće otpore, ali očekujem da će biti rukovodilaca rudnika kojima je dobro ne zbog plaća nego zbog ostalih povlastica, pa možda osjećaju da će nakon uvezivanja s "Elektroprivredom" biti nešto ugroženiji. No, jako mi je stalo da napravim ovaj jedinstveni sistem, pa i po cijenu da određeni rukovodioci i članovi nadzornih odbora budu smijenjeni - kategoričan je resorni ministar.

Podrška rudara

Hećo kaže da je na prvom mjestu popravljanje standarda rudara čije će plaće biti kao kod uposlenih u "Elektroprivredi". Stoga je siguran da će sve otpore uspješno savladati i očekuje da na njegovu stranu stanu i rudari.
- Dovoljno je uporediti samo da je sadašnja prosječna plaća u "Elektroprivredi" 1.050 maraka, a rudarska500. Prema tome, uvjeren sam da ni rudari neće dozvoliti svojim rukovodstvima da koče izgradnju jedinstvenog energetskog sektora i stabilnu budućnost rudnika - zaključuje Hećo.

M. KUKAN

M. KUKAN

--------------------------------------------------------------------------------

energent 01
10.09.2006., 08:14
BH DANI - ENERGETIKA : NAJMOĆNIJE SVJETSKE KOMPANIJE UTRKUJU SE ZA INVESTIRANJE U BIH
petak, 08.09.2006.

Hrvatskoj je Bog dao Jadran, a građani su izabrali sposobnu vlast. No, najozbiljniji evropski investitori su nam ovih dana otkrili da Svevišnji nije bio škrt ni prema Bosni i Hercegovini: dao joj je elektroenergetski potencijal, toliko dragocjen da bi iz temelja mogao ...

... promijeniti sumorne ekonomske prilike. Samo od federalnih vlasti zavisi da li će Bosna i Hercegovina iskoristiti ogromnu, jedinstvenu priliku koju su joj servirali najozbiljniji evropski investitori.

piše : Senad Pećanin

Naslov ovog teksta, za poznavaoce sumorne političke i ekonomske stvarnosti u BiH, vjerovatno zvuči kao prvoaprilska šala. Međutim, na svu sreću, radi se o potpunoj zbilji: najmoćnije evropski i američki energetski divovi počeli su ozbiljno nadmetanje za ogromna ulaganja u elektroenergetski sektor Bosne i Hercegovine.

Da postoji interes u svijetu za ulaganje u proizvodne elektroenergetske kapacitete u BiH pretpostavljalo se već godinama. No, da će se čak 38 investitora javiti na junski "Javni poziv Federalnog ministarstva energetike za iskazivanje interesa za strateško partnerstvo u izgradnji novih elektroenergetskih objekata u Federaciji BiH" - nisu mogli očekivati ni najveći optimisti. Ovo iz razloga što se radi o najvećem investicijskom projektu ne samo u dejtonskoj državi, već u cjelokupnoj historiji Bosne i Hercegovine - za izgradnju planiranih objekata nudi se potrebnih između 2,5 i 3,5 milijarde eura!

Otkud toliki interes? Ipak, samo neupućeni u latentni evropski problem osiguranja dovoljne količine struje mogu biti iznenađeni iskazanim interesom stranih investitora za ulaganje u Bosnu i Hercegovinu. Naime, još prije tri godine londonski Economist je objavio rezultate strateškog istraživanja po kojem će naredne decenije u Evropi biti u znaku velike energetske krize. Za potvrdu ove teze nije trebalo dugo čekati: nedugo nakon toga Italija je ostala usred ljeta praktično paralisana raspadom elektroenergetskog sistema izazvanog velikim vrućinama i povećanom upotrebom klima-uređaja. Nekoliko razloga Evropljane navodi na zabrinutost za budućnost osiguranja dovoljnih količina struje.

Prije svega, stalni rast potrošnje struje nije praćen rastom proizvodnih elektroenergetskih kapaciteta. I ne samo to: mnoge države, zbog stalnih podizanja ekoloških standarda, prinuđene su na zatvaranje nuklearnih elektrana, te postojećih termoelektrana koje zagađuju okolinu. Izgradnja novih termo-postrojenja postaje i nerentabilna, zbog nužnosti kupovine prava na dodatnu količinu ispuštenog ugljen-dioksida.

Gdje je šansa BiH? U takvim okolnostima, Bosna i Hercegovina ima fantastičnu mogućnost za razvoj proizvodnih kapaciteta u svom elektroenergetskom sektoru, koji bi, uz odgovoran odnos vlasti ( kojem do sada nismo svjedočili), mogao biti motor razvoja cijele ekonomije.

Prije svega, unatoč nepostojanju novijih ekspertiza, stručnjaci ukazuju na tek pedesetpostotni nivo iskorištenosti vodenog i rudnog potencijala. O kakvom se neiskorištenom potencijalu (i neshvatljivo indolentnom odnosu prema njemu !) radi najbolje ukazuje činjenica da u velikoj većini evropskih zemalja nivo iskorištenosti istih potencijala debelo prelazi 90 procenata. No, čak i unatoč tako niskoj iskorištenosti vlastitih potencijala, Bosna i Hercegovina je već godinama praktično jedina država "od Beča do Istanbula" koja proizvodi više struje nego što troši.

Šansa Bosne i Hercegovine, stoga, nesumnjivo leži u izgradnji novih kapaciteta za proizvodnju struje i to iz tri razloga.

Prvo, sama izgradnja bilo čega u Bosni i Hercegovini reanimirala bi ostatke prije rata izuzetno razvijene domaće građevinarske industrije. Prema nekim, doduše pomalo preoptimističnim predviđanjima, samo izgradnja pomenutih ponuđenih elektroenergetskih objekata u Federaciji (in)direktno bi angažirala čak 50.000 radnika. Koliko bi to značilo za sve segmente društva najbolje svjedoči najsvježiji podatak o broju nezaposlenih osoba samo u Federaciji BiH - čak 352.193 (prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, juni 2006. godine).

Drugo, posebno je važno što se radi o ulaganjima u proizvodnju struje, čime bi Bosna i Hercegovina znatno mogla ublažiti svoj već godinama katastrofalni vanjskotrgovinski deficit. Iako je prije rata bilo obrnuto, Bosna i Hercegovina već odavno više uvozi nego izvozi: nastavak tog trenda dugoročno garantuje sudbinu Nasradin-hodžinog magarca - onog što je umro taman kad je naučio da živi bez hrane. Ogromna većina poštenih građana u ovoj zemlji svakim danom sve lošije živi: katastrofalan vanjskotrgovinski deficit je direktan uzrok ( uz kriminalnu vlast), a ne posljedica standarda građana.

Treće, ali nipošto najmanje važno: Bosni i Hercegovini stranci nude kompletno finansiranje proširenja elektroenergetskih kapaciteta i, također izuzetno važno, dugoročno osiguran plasman svih viškova struje. Jasno je da BiH nema vlastitih sredstava kojim bi finansirala investicije. S druge strane, Svjetska banka i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) ne vide sebe i svoju ulogu u projektu Federalnog ministarstva energetike, tako da je mogućnost kreditiranja iz ovih izvora veoma mala. Na sreću, tu su itekako zainteresirani zapadni investitori, među kojima se nalaze i kompanije u državnom vlasništvu zemalja Evropske unije. Poređenje interesa za naš elektroenergetski sektor sa mrcvarenjem oko finansiranja Koridora Vc najbolje odslikava privlačnost za strance obiju investicija prevažnih za Bosnu i Hercegovinu.

Sad je sve je do vlasti Teško je izračunati gubitke Bosne i Hercegovine nastale činjenicom da se sve do ministra Heće čekalo na ozbiljnije iskorake u sektor koji je od strateške važnosti za državu. Osim nepovratnih gubitaka u hidro potencijalu koji je još davno mogao biti puno bolje iskorišten, te teškog položaja rudnika i rudara, postoji još jedan vrlo ozbiljan razlog zbog kojeg bi realizacija ovog projekta trebala da bude najviši prioritet i aktuelne i naredne vlasti, bez obzira na njen sastav. Činjenica da BiH ima pozitivan elektroenergetski bilans uspješno skriva krajnje zabrinjavajućim podatak: Federacija Bosne i Hercegovine već sada uvozi struju, to jest, potrošnja je veća od proizvodnje! Dakle, svoj ukupno pozitivan, na državnom nivou, elektroenergetski bilans BiH duguje činjenici da se u Republici Srpskoj proizvodi više struje nego što se potroši. Da imaju obraza, i sve poslijeratne federalne vlade i upravljačke strukture obje federalne elektroprivrede bi se crvenjele od stida, ako ih već niko ne poziva na odgovornost.

Stoga je, i da nije investitora koje poslovična sporost može otjerati s praga BiH, krajnje vrijeme da se ovom projektu posveti puna pažnja. Ako se mora prihvatiti činjenica da je za izbor strateškog partnera i izgradnju novih blokova i novih termoelektrana potrebno više vremena i sistemsko rješenje problema rudnika, za svako odugovlačenje ( bilo aktuelne, bilo naredne vlade) izbora partnera za hidrocentrale nema nikakvog opravdanja. Potrebno je samo ( čuj, "samo"!) eliminirati mogućnost mešetarenja i uplitanja krajnje ličnih interesa mnogobrojnih funkcionera, direktora, birokrata i odabrati najpovoljniji model strateškog partnerstva za dugoročne interese i Federacije i cijele države BiH.

Ponude

1. INGRA (Končar, Dalekovod, Institut za građevinarstvo Zagreb, Konstruktor Split i Rafako Poljska) - dobit u 2005. godini 1.732.648 eura - iskazan interes sa svih osam ponuđenih hidro i termoelektrana; ponuđena kompletna izgradnja, te dogovor sa Ministarstvom energetike o detaljnom planu i obliku poslovne suradnje.

2. EFT Danska (kompanija u vlasništvu Vuka Hamovića) - dobit u 2005. godini 6.828.961 euro - iskazan interes za HE Ustikolina i HE Rmanj Manastir.
Opis ponude:
Učešće u izgradnji nove elektrane koja bi bila u vlasništvu partnera srazmjerno uloženim sredstvima, uz preuzimanje i plaćanje cjelokupne proizvedene el. energije iz zajednički izgrađenih kapaciteta s prethodno utvrđenom cijenom el. energije; 2. Učešće u finansiranju izgradnje novog kapaciteta sa obavezom JP Elektroprivrede vraćanja uloženih sredstava putem isporuke el. energije iz izgrađenog kapaciteta ili iz energetskog sistema FBiH; 3.Učešće u finansiranju izgradnje i eksploataciji novog kapaciteta, s tim da bi se vraćanje uloženih sredstava vršilo iz poslovanja proizvodnog kapaciteta, uz pravo EFT-e da upravlja radom kapaciteta do trenutka povraćaja uloženih sredstava.

3. Tehel BiH (vlasništvo Ante Markovića) - dobit u 2005. godini 382.307 eura - iskazan interes za sve ponuđene hidro i termoelektrane, sa izuzetkom Rudnika i Termoelektrane Kongora.
Opis ponude:
1. Prijedlog organizacije konzorcija ili posebne firme za realizaciju navedenih projekata, sa pravom raspolaganja - prodaje proizvedene energije;
2. Koncept ponude koji pretpostavlja dobivanje koncesije za hidroelektrane, kao i kupovinu rudnika na kojima bi se izgradile termoelektrane.

4. Terna Grčka - dobit u 2005. godini 4.895.000 eura - iskazan interes za hidroelektrane Ustikolina, Vranduk, Rmanj Manastir, Vrilo, te Termoelektranu Tuzla i Rudnik i Termoelektranu Bugojno.
Opis ponude:
1. Gradnja
2. Finansiranje
3. Preuzimanje energije
4. BOT ("gradi - radi - prenosi")
Novčani dio ponude: 500 miliona eura.

5. Vatech Austrija - iskazan samo načelan interes za energetske objekte u BiH.

6. Public Power Corporation S.A. i Contoru LLC (Grčka) - dobit u 2005. godini 135.726.000 eura - iskazan interes za sve ponuđene objekte.
Opis ponude:
Oblik poslovne saradnje:
- zajedničko ulaganje
- otkup
Novčani dio ponude: 600 miliona eura

7. Enel Italija - dobit u 2005. godini 4.132.000.000 eura - iskazan interes za sve ponuđene objekte.
Opis ponude:
Jedna od najvećih javnih firmi na svijetu sa oko 45 GW proizvodnih kapaciteta i godišnjim prihodom od oko 34 milijarde eura.

8. Aksa Turska - dobit u 2005. godini 12.144.705 eura - iskazan interes za sve ponuđene termoelektrane i rudnike.
Opis ponude:
Treći po veličini proizvođač agregata u Evropi preferira ugovore tipa BO ("gradi - radi") i BOT sa ponuđenim investicijama:
- TE Tuzla, blok 7 - 555 miliona $
- TE Kakanj - 375 miliona $
- Rudnik uglja i TE Bugojno - 600 miliona $
- Rudnik uglja i TE Kongora - 550 miliona $

9. Farab Iran - bez podataka o rezultatima poslovanja - iskazan interes za HE Vranduk
Opis ponude:
Mogućnost finansiranja preko Banke za razvoj izvoza Irana, koja se može iskoristiti i za sve ostale ponuđene hidroelektrane. Vrijednost ugovora do 45 miliona eura, uz mogućnost korištenja usluga lokalnih izvođača.

10. BMG/KAZTRANSGAS, Švajcarska/Kazahstan - dobit u 2005. godini 7.096.904.000 eura - iskazan interes za TE Tuzla i Kakanj, te Rudnik i TE Bugojno.
Opis ponude:
Zainteresirani za zajedničko ulaganje s državnim korporacijama EP BiH i EP HZHB, sa 51% ili 50% plus 1 udio sa upravom KTG-a. Investirali bi u gradnju novog blok modula snage 370 MW u TE Tuzla (332 miliona $), TE Kakanj (242 miliona $), TE Bugojno (prva faza 717 miliona $, druga faza 622 miliona $).

11. Investicijsko posredništvo Vitina, BiH - bez podataka o poslovanju - zainteresirani za sve ponuđene termoelektrane i rudnike.
Opis ponude:
Poslovna suradnja bi bila realizirana u obliku dokapitalizacije postojećih dioničkih društava JP EP BiH i JP EP HZHB po postojećim bilancama stanja Agencije za privatizaciju BiH. Moguća i shema finansiranja objekata koristeći zaduženost Vlade Ruske Federacije prema SR Njemačkoj, kao i nekim drugim zemljama Zapadne Evrope (Pariški klub vjerovnika), kao alternativni prijedlog ili kombinacija ova dva modela.
Novčani dio ponude: 2,152.000.000 $ (finansijsko posredovanje).

12. Intrade energija BiH - dobit u 2005. godini 209 eura - zainteresirani za sve objekte osim Rudnika i TE Bugojno i Kongora.
Opis ponude:
Spremnost na realizaciji projekata pod sljedećim uslovima:
1. U fazi izrade projektne, tehničko-investicione dokumentacije, spremnost na učešće u projektima u omjeru 51% : 49% zajedno sa Vladom FBiH, uz raspodjelu troškova u istom smjeru.
2. U fazi realizacije projekta, spremnost na učešće od najmanje 25-33%, pa sve do većinskog učešća od 67%, uz prihvatanje jednog ili više strateških partnera koji će investiciju pokriti do punog iznosa, a za koje se FBiH odluči ili ih predloži Intrade energija.

13. EGL Švicarska - dobit u 2005. godini 79.157.000 eura - interes za svim ponuđenim objektima, osim Rudnika i TE Kongora.
Opis ponude:
Preuzimanje proizvedene struje na bazi dugoročnih sporazuma o kupovini struje, uz osiguranje potrebnih sredstava za izgradnju.

14. HYDROPOL Češka - bez podataka o poslovanju - interes za sve ponuđene hidroelektrane.
Opis ponude:
Spremnost na uspostavu sljedećih oblika budućeg partnerstva:
- šema javno-privatnog projekta
- šema BOT
- šema zajedničkog ulaganja/kompanije
- mogućnost varijacija drugih ili predloženih shema
Novčani dio ponude: 150 miliona eura.

15. IEG Island - bez podataka o poslovanju - interes za sve ponuđene hidrocentrale.
Opis ponude:
- Značajne investicione mogućnosti, iskustvo u upravljanju CO2, spremnost za učešće u energetskom sektoru BiH na široj osnovi.

16. HSE Slovenija - dobit u 2005. godini 29.361.000 eura - interes za sve ponuđene objekte.
Opis ponude:
Spremnost na više modaliteta strateškog partnerstva, uz mogućnost investiranja do 2,5 milijardi eura.

17. PENTA Češka - bez informacije o dobiti u 2005. godini (dobit u 2004. godini 91.560.007 eura - interes za sve ponuđene hidroelektrane).
Opis ponude:
Jedini investitor u ponuđene hidrocentrale ili zajedno sa državom BiH, uz tehničko vođstvo investicionog procesa.
Planirane investicije:
- HE Ustikolina - 92.160.000 eura
- HE Vranduk - 47.620.000 eura
- HE Rmanj Manastir - 69.300.000 eura
- HE Vrilo 42.000.000 eura

18. AES Velika Britanija - dobit u 2005. godini 491.463.000 eura, bez specifikacije interesa.
Opis ponude:
Jedna od najvećih svjetskih elektroenergetskih kompanija s prihodom u 2005. godini od 11,1 milijardi $. Posluje u 26 država na pet kontinenata i opslužuje 100 miliona potrošača. Sjedište korporacije je u SAD-u. Uz spremnost na ulaganje u visini potrebne investicije, nudi sljedeće oblike saradnje:
- BOT s dugoročnim sporazumom o preuzimanju struje
- BOT sa ili bez dugoročnog sporazuma o preuzimanju struje uz potencijal za izvoz dodatne proizvodnje
- u pogledu termoelektrana, sporazum za dobavljača energenta
- u pogledu projekata koji se zasnivaju na uglju, zajedničko ulaganje s osnivačem ili operaterom rudnika
- mogućnost drugih aranžmana

19. STATKRAFT Norveška - dobit u 2005. godini 696.318.000 eura - interes za sve ponuđene hidroelektrane.
Opis ponude:
Najveća elektroenergetska grupa u Norveškoj, vodeći proizvođač obnovljive energije u Evropi. Upravlja sa 154 hidroelektrane i sugeriše okvirni model zajedničkog vlasništva. U regionu su spremni investirati između 200 i 300 miliona eura. Učešće u projektima zavisi od osiguranih zakonskoh prava za investicije, dozvole za gradnju, rad i trgovinu. Preferiraju poziciju većinskog vlasnika.

20. KONZORCIJ (?) BiH - bez informacija o poslovanju - interes za rudnike i TE Bugojno i Kongora.
Opis ponude:
Zainteresirani za izgradnju obje TE po jednom od sljedećih ugovornih modela:
- koncesijskog ugovora
- ugovornom principu "ključ u ruke"
- kao strateški partner elektroprivrednim društvima JP EP BiH i EP HZHB

21. KONZORCIJ 05 (?) BiH - bez podataka o poslovanju - interes za HE Vranduk i HE Vrilo.
Opis ponude:
Izgradnja obje HE na koncesijskom principu.

22. ALMY BiH - dobit u 2005. godini 328.568 eura - interes za HE Vranduk
Opis ponude:
Sljedeći oblici ponude u realizaciji izgradnje HE Vranduk:
1. Isporuka građevinskog materijala
2. Realizacija saobraćajnih i transportnih usluga
3. Isporuka instalacionog materijala
4. Izvođenje građevinskih i instalacijskih radova
5. Obezbjeđivanje ugostiteljskih usluga i smještaj radnika
Novčani dio ponude: 20 miliona KM.

23. HEP Hrvatska - dobit u 2005. godini 61.343.259 eura - interes za HE Vrilo, TE Tuzla, te rudnike i TE Bugojno i Kongora.
Opis ponude:
Prijedlog oblika poslovne suradnje:
- za investicijske objekte, koji predstavljaju izgradnju novih proizvodnih objekata, HEP d.d. je primarno zainteresiran za trajno ulaganje na statusno-pravnoj osnovi kao suosnivač nove tvrtke u zajedničkom vlasništvu sa elektroprivrednom tvrtkom iz FBiH
- za investicijske projekte koji predstavljaju izgradnju zamjenskih proizvodnih objekata primarni interes je u dugoročnom ulaganju na ugovornoj osnovi radi osiguranja isporuka električne energije za potrebe HEP-a

24. KARADEN Kajmanska Ostrva - bez podataka o poslovanju - interes za sve ponuđene objekte.
Opis ponude:
Ponuda srednjoročnih i dugoročnih kredita Elektroprivredi BiH.

25. EVN Austrija - dobit u 2005.godini 144.357.800 eura - interes za sve ponuđene objekte.
Opis ponude:
Interes za sve oblike saradnje, a kompanija najradije koristi:
- privatizaciju postojećih kompanija
- formiranje zajedničkih kompanija/ulaganja
- osnivanje novih kompanija kao individualnih proizvođača struje

26. STRABAG Austrija - dobit u 2005. godini 9.138.085 eura - interes za sve ponuđene objekte.
Opis ponude:
Najveći građevinski izvođač u Srednjoj i Istočnoj Evropi, sa prometom od 9,3 milijarde eura u 2005. godini. Ponuda za osiguranje potrebnih sredstava za realizaciju projekata po modelu javno-privatnog partnerstva ili koncesionog ugovora.

27. VERBUND Austrija - dobit u 2005. godini 402.083.000 eura - interes za sve ponuđene objekte.
Opis ponude:
Najveća austrijska elektrokompanija, s kapitalizacijom na berzi od 12 milijardi eura. Proizvodi 50% struje u Austriji.
Oblici poslovne saradnje:
- zajedničko ulaganje/kompanija Verbund 51% - EP BiH 49%
- zajedničko ulaganje Verbund 51% - EP HZ HB 49%
- dva zajednička ulaganja 51% - 49% EP BiH/EP HZHB - Verbund (pristanak na udio od 49% pod uslovom da dobiju dodatno pravo da kupuju dalje udjele u zajedničkoj kompaniji ukoliko budu na prodaju)
- trostrano partnerstvo za projekte locirane u domenu EP BiH, zajedničko ulaganje EP HZHB - HEP (Hrvatska) - Verbund (10. 10. 2005. Verbund je potpisao Memorandum o razumijevanju sa Hrvatskom elektroprivredom)
Novčani dio ponude: 3,5 milijardi eura.

28. INSTITUT GRAĐEVINARSTVA KONZORCIJ 2 (Institut, Konstruktorinžinjering Split, Dalekovod Zagreb, Zagrebačka banka) Hrvatska - dobit u 2005. godini 5.395.036 eura - interes za sve ponuđene hidroelektrane.
Opis ponude:
Interes za strateško partnerstvo, posebno u sektoru hidroenergetskih potencijala BiH. Spremnost na finansijsko praćenje projekata u rasponu od dvije do dvije i po milijarde eura, dokumentirano priloženim pismom namjere Zagrebačke banke.
Novčani dio ponude: 400 miliona eura za realizaciju projekata u hidroenergetskom dijelu.

29. PETROL Slovenija - dobit u 2005. godini 28.681.818. eura - ineteres za sve ponuđene objekte.
Opis ponude:
Mogući oblici poslovne saradnje, vezane za oblik povrata investiranih sredstava:
- sa dobavljenom el. energijom
- s vlasničkim udjelom u visini od 10% do 26%
- po principu BOT

30. CEZ Češka - dobit u 2005. godini 739.000.000 eura - iskazan načelan interes za sve energetske objekte u FBiH.
Opis ponude:
Osnovna djelatnost kompanije je proizvodnja, distribucija i isporuka energije. Raspolažu sa dvije nuklearne, 18 termo, 34 hidro i dvije vjetro i jednom solarnom elektranom. Prihodi u 2005. godini oko 4 milijarde eura. Otvoreni za svaki oblik poslovne saradnje. Raspolažu dovoljnim sredstvima za finansiranje kupovine i investicije.

31. ENBW Njemačka - dobit u 2005. godini 521.600.000 eura - interes za TE Tuzla i Kakanj.
Opis ponude:
Treća po veličini el. kompanija u Njemačkoj, od 1998. godine prva po ponudi struje, promet 10,8 milijardi eura u 2005. godini. Kao najpogodniji oblik poslovne saradnje predlažu zajedničko ulaganje sa EP BiH i EP HZHB, uz prepuštanje vođenja strateškom partneru.
Novčani dio ponude: 600 miliona eura.

32. TRANSELEKTRO Mađarska - dobit u 2004. godini 117.012 eura - načelan interes za energetske objekte u FBiH.

33. ISTO sto i 10 (?) - bez ikakvih podataka.

34. KELAG Austrija - dobit u 2005. godini 38.549.000 - načelan interes za energetske objekte u FBiH.
Opis ponude:
Vodeći isporučilac energetskih usluga u Austriji, u većinskom vlasništvu savezne države Karnten, promet u 2005. godini 583 miliona eura. Interes za strateškim partnerstvom sa FBiH i kompanijama za isporuku struje.

35. LEHMAN BROTHERS SAD - dobit u 2005. godini 2.543.126.000 eura - načelan interes za energetske objekte u FBiH.
Opis ponude:
Opslužuju finansijske potrebe korporacija, vlada i općina, institucionalnih klijenata i bogatih pojedinaca širom svijeta. Osnovani 1850. godine u New Yorku, regionalni uredi u Londonu i Tokiju. Interes za finansiranjem investicija na konkretnim aranžmanima, bez gornje granice u visini sredstava.

36. ATEL Švicarska - dobit u 2005. godini 267.000.000 eura - interes za sve ponuđene objekte
Opis ponude:
Zainteresirani samo za dugoročno preuzimanje struje s potencijalnom projektnom kompanijom.

37. APET grupa (APET, VATECH, ALSTOM, SIEMENS, VOITH, POYRY, ALPINE, PORR) Austrija - bez podataka o poslovanju - interes za sve ponuđene objekte.
Opis ponude:
Podrška Vlade Austrije. Pokriveno finansiranje, predlozi za modele javno-privatnog partnerstva, te strateško partnerstvo s EP BiH i EP HZ HB uz saglasnost Federalnog ministarstva energetike, rudarstva i industrije
Novčani dio ponude: 2, 5 milijardi eura.

38. UNA WATER GBMH - bez podataka o poslovanju - načelan interes za energetske objekte u FBiH.
Opis ponude:
"Ja kao predstavnik i vlasnik firme UNA Water sam BiH državljanin i biće mi posebno čast ako mogu s mojim partnerima učiniti za napredak naše domovine. Vi znate da su Švicarske firme inače u svakom pogledu superiornije od cijele EU i mi šta obećamo mi ćemo uraditi bićemo spremni da ispoštujemo dogovoreno."

Šta za BiH znači "greenfield investicija" od tri milijarde eura?

Stvarni značaj za Bosnu i Hercegovinu i potencijal investicije od tri milijarde eura najbolje je shvatiti ako se ona stavi u odnos sa svim dosadašnjim stranim investicijama u našu zemlju. Naime, prema podacima Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH u periodu od 1. maja 1994. do 30. juna 2006. godine strani kapital u BiH je investirao ukupno 2.013.661.000 ( dvije milijarde trinaest miliona šest stotina šezdeset jednu hiljadu) eura.

Struktura uloženih investicija je sljedeća (u eurima):

1. proizvodnja - 1.153.005.000 (57,2%)
2. bankarski sektor - 337.692.000 (16,8%)
3. trgovina - 144.503.000 ( 7,2%)
4. uslužne djelatnosti - 81.445.000 (4,0%)
5. transport - 79.819.000 ( 4,0%)
6. turizam - 31.543.000 (1,6%)
7. ostalo - 185.654.000 ( 9,2%)

Poseban značaj investicija u elektroenergetski sektor ogleda se i u tome što se radi o za svaku ekonomiju na svijetu poželjnom tipu stranih investicija - takozvanim "greenfield" investicijama. Naime, strane investicije se dijele na takozvane "foreign direct investment (FDI)" i navedene "greenfield" investicije. Osnovna razlika između njih leži u tome što kod prvih strani kapital stiče (preuzima, kupuje) većinsko ili stopostotno vlasništvo nad već postojećim ekonomskim subjektom. Kod "greenfield" investicija strani ulagač na "ledini" ("zeleno polje") stvara novi, do tada nepostojeći, ekonomski subjekat. Iskustvo svih zemalja u razvoju, a posebno evropskih država u tranziciji, po pravilu pokazuje direktnu vezu između obima greenfield investicija i uspjeha ekonomske tranzicije: najuspješnije države u tranziciji privukle su najviše upravo greenfield investicija. Zašto je u BiH katastrofalna ekonomska situacija možda najbolje objašnjava sljedeća činjenica: dok Mađarska, Češka ili Poljska greenfield investicije u svojim zemljama mjere desetinama milijardi eura, kao najveća poslijeratna greenfield investicija u BiH se vodi slovenačka investicija u kupalište Terme na Ilidži, vrijedna 16 miliona eura.

Šta hoće Svjetska banka?

Posljednja stvar koju bi neupućeni posmatrač mogao očekivati nakon transparentnog poziva Federalnog ministarstva energetike ( pismo sa pozivom je resorni ministar Vahid Hećo poslao i svim ambasadama u Sarajevu) jeste protivljenje tako značajnom projektu od strane Svjetske banke i Misije Evropske komisije u Sarajevu. No, upravo se to dešava ( vidjeti pismo šefa Misije Svjetske banke u BiH), ali to i nije iznenađenje za upućene.

Naime, i Svjetska banka i Evropska komisija su navikle da već godinama preko svojih ovdašnjih predstavnika vode ključnu riječ u svim i puno manjim ekonomskim projektima u Bosni i Hercegovini. No, ovo je najveći, ali istovremeno i prvi projekat koji samostalno vode federalne vlasti i to po proceduri koju zahtijevaju najviši standardi transparentnosti. Problem ovih međunarodnih predstavnika može biti u tome što za realizaciju ovog projekta Vladi Federacije, zahvaljujući interesu stranih investitora, nisu potrebni uobičajeno skupi, a često i nepotrebni konsultanti Svjetske banke.

Nije nepoznato da onaj ko kontrolira energetske resurse, kontrolira, ustvari, i sve političke i ekonomske procese u svijetu. Ova činjenica, zapravo, u BiH je najuočljivija u slučaju Amerikanaca, koji uopšte nisu zainteresirani za sektor telekomunikacija u našoj zemlji, nego prvenstveno za elektroenergetski sektor. Potvrda tome je činjenica da je čelni čovjek General Electrica za jugoistočnu Evropu bio nedavno u posjeti BiH, kao i zanimanje drugih američkih investitora za dionice elektroprivrednih preduzeća, kao i za privatizaciju elektroenergetskog sektora.

I Svjetska banka je nedavno prilično otvoreno priznala da je sada njen ključni cilj u jugoistočnoj Evropi restrukturiranje, povezivanje i privatizacija elektroenergetskog sektora (ako je, ustvari, ikada i imala bilo kakav drugi cilj). Ova finansijska institucija je i do sada najviše novca odobrila upravo za kreditiranje ovog sektora. Jasno je da Svjetska banka to ne čini zbog ljubavi i razvoja lokalne zajednice, nego, zapravo, samo priprema teren da velike multinacionalne korporacije iz zapadnih zemalja preuzmu kontrolu nad elektroenergetskim resursima.

Potvrde ovih tvrdnji vidimo svakodnevno na našim berzama. Na Banjalučkoj berzi je nedavno napravljen i poseban indeks koji prati samo vrijednost dionica jedanaest preduzeća iz sastava Elektroprivrede RS-a. Prema tvrdnjama Darka Lakića, iz službe za odnose s javnošću Banjalučke berze, vrijednost dionoca tih preduzeća od marta ove godine do danas su udvostručene! Posljednjih dana i vrijednost dionica Elektroprivrede BiH i Elektroprivrede HZHB-a ponovo su na rekordnim nivoima na Sarajevskoj berzi.

Ponudu iz Svjetske banke za objašnjenje čudnih stavova Dani će sa zadovoljstvom iskoristiti, te ih prezentirati u jednom od narednih brojeva.

Šta nudi Ministarstvo energetike investitorima?

Federalno ministarstvo energetike je javnim pozivom ponudilo strateško partnerstvo za izgradnju četiri hidroelektrane i četiri termoelektrane. To su:

- HE Ustikolina
- HE Vranduk
- HE Rmanj Manastir
- HE Vrilo
- TE Tuzla
- TE Kakanj
- Rudnik i TE Bugojno
- Rudnik i TE Kongora

Mešetar Marković i svjetski giganti

Posebnu vrijednost projektu Federalnog ministarstva energetike daje činjenica da su svoj interes za učešće pokazale, uz američki General Electric, najrenomiranije evropske kompanije iz elektroenergetske oblasti. Kako još nije odabran model strateškog partnerstva koji će preporučiti Federalno ministarstvo energetike, nijedna prijavljena kompanija nije mogla poslati konkretnu ponudu na osnovu koje bi se moglo vršiti rangiranje i izabrati najpovoljniji ponuđač. No, nesumnjivo je da strateškog partnera ( jednog ili više njih) treba tražiti među najpoznatijim ponuđačima: američkom General Electricu, njemačkom Siemensu i ENBW-u, austrijskim Vatechu, Alstomu i Verbundu, švicarskom Atelu, norveškom Statkraftu, britanskom AES-u, talijanskom ENEL-u...

Učešće ovih kompanija onemogućit će razne bjelosvjetske i domaće mešetare da političkim i medijskim vezama opstruiraju i usporavaju realizaciju projekta. A da je do sada takvih pokušaja već bilo, najbolji svjedoči prijavljivanje na poziv preduzeća Tehel, registriranog u Sarajevu, u vlasništvu posljednjeg jugoslovenskog premijera Ante Markovića. Nakon što mu je pošlo za rukom da dobije sve potrebne dozvole za izradnju zgrada i prodaju stanova na Bjelašnici i u centru Sarajeva, Tehel je preko sarajevskog magazina Slobodna Bosna lansirao dvije krupne laži: da je Vlada Federacije prihvatila "njegov" koncept investicija u elektroenergetski sektor i da je njegov partner u ponudi General Electric. Da je prva tvrdnja notorna laž znaju svi koji i površno prate energetski sektor u BiH: sarajevska kompanija Intrade energija je još prije sedam godina prva predložila model kojim se kiti Marković. Za provjeru drugog navoda Dani su se obratili evropskom sjedištu General Electrica u Londonu: otuda je stigao jasan demantij Markovićeve tvrdnje o partnerstvu sa General Electricom, uz informaciju da ova američka kompanija od svih bh. preduzeća jedino sa Intrade energijom ima ugovor o poslovnoj saradnji. Moguće zadivljen načinom na koji je premijer Ahmet Hadžipašić odradio predaju sarajevske naftne kompanije Energopetrol hrvatskoj kompaniji INA-i, Marković se pouzdao u dokument koju mu je, prije više od godinu dana, izdao Hadžipašić: po tom dokumentu njemu se daju nekakva prava u ime Vlade Federacije za investicije u energetski sektor.

Pored Markovića, velike nade u energetski sektor BiH polažu i slovenački investitori. Iako u ovakvoj konkurenciji ne spadaju u ozbiljnije kandidate, vlasti ne bi smjele propustiti priliku da ih podsjete na hendikep slovenačkih investitora u ovako velikom poslu: Ljubljansku banku i krađu građana BiH tešku više stotina miliona maraka.

Vahid Hećo, federalni ministar energetike, rudarstva i industrije
Ovo je značajnije od Koridora Vc

Sve i da premijer Ahmet Hadžipašić i prethodni ministar energetike Izet Žigić nisu do grla upetljani u kriminal oko Energopetrola, tek sada se vidi koliko je Federacija izgubila zahvaljujući njihovom učešću u vlasti. Vahid Hećo ima razloga da bude ponosan: za svega nekoliko mjeseci otkako je u Vladi učinio je više za BiH nego njegov prethodnik i premijer za nekoliko godina

DANI: Kako ste zadovoljni odzivom investitora na vaš javni poziv?

HEĆO: Iskreno, očekivao sam dobar odziv, ali ne u ovoj mjeri, tako da mogu reći da sam jako prijatno iznenađen. Iznenađen sam i jačinom subjekata koji su se prijavili na ovaj javni poziv. Jednostavno, došli smo do prave informacije, da vidimo da se radi o jednom ozbiljnom projektu i da imamo šanse da ga kvalitetno privedemo kraju.

DANI: Kakva je sada procedura po kojoj ćete raditi? Šta su vaši daljnji koraci?

HEĆO: Komisija je - mi je zovemo tehnička komisija - otvorila ponude, pisma namjere klasificirala, prevela i napravila pregled prijavljenih kandidata, budućih strateških investitora. Sada slijedi određivanje užeg kruga ponuda koje smatramo ozbiljnim: slijedi, dakle, prezentacija Komisiji u kojoj će biti osim ministra i dva direktora javnih preduzeća elektroprivreda, dva predsjednika nadzornih odbora... Nekih 15 do 20 odabranih dobit će dodatna pitanja da bismo po jedinstvenim kriterijima ustanovili koje su ponude najkvalitetnije.

DANI: Koliko Vaš plan limitira činjenica da su izbori pred nama, da ova vlada ima praktično još nekoliko sedmica...

HEĆO: Meni je žao što smo u cajtnotu, međutim, mislim da će ova vlada ostati do kraja januara, bez obzira što neki kažu da je to tehnički mandat. Ja bih bio najsretniji da izbori nisu tako brzo, da imamo vremena ovaj projekat kvalitetno postaviti na noge, da odredimo strateškog partnera, da ugovor sa koncesorom privedemo kraju i da te aktivnosti na terenu počnu davati rezultate.

DANI: Da li je tačno da ste dobili naznake da međunarodni predstavnici iz Svjetske banke, Misije EU-a... nisu baš najsretniji zbog aktivnosti koje vodite?

HEĆO: Dobio sam jedan dopis od Svjetske banke. USAID, Evropska banka za razvoj... nude neke sugestije i ja im se zahvaljujem na brizi prema razvoju BiH. Nadam se da ćemo u dogledno vrijeme izuzetno dobro surađivati. Mi želimo da Svjetska banka učestvuje u ovim aktivnostima, međutim, mi nemamo vremena za čekanje, moramo osnažiti svoj sektor. Namjera ovog ministarstva i Vlade je da kroz sektor izgradnje energetskih objekata pokrenu kompletnu građevinsku kooperativu, sve kapacitete mašinske industrije koji sada leže neiskorišteni. Svaki moj razgovor sa predstavnicima budućih strateških partnera odnosi se na to da se sve što se može napraviti u BiH ovdje pravi, da ne uvozimo. Želimo kompletnu privredu pokrenuti ovim projektom koji je vrlo značajan, težak je dvije-tri milijarde eura. Energetski sektor je ustvari kičma oko koje treba da se reda sve ostalo.

DANI: Veliku stvar za položaj rudnika u Federaciji čini i Vaša odluka da rudnike uključite u sastav Elektroprivrede BiH. Vjerujete li da ćete uspjeti i kakve su reakcije?

HEĆO: Mi smo već u poodmakloj fazi oko ulaska Rudnika Breza u jedinstveni energetski sistem - neću reći u postojeću Elektroprivredu BiH, jer će svi imati isti status, neće Elektroprivreda biti lider. Očekujemo da će 15. septembra obje skupštine donijeti odluku o jedinstvenom preduzeću koje treba da starta 1. januara 2007. Ja sam već uputio dopise Kreki, koja je najveći rudnik u BiH sa 4.000 zaposlenih, i Rudniku Gračanica (G. Vakuf), koji je mali ali dosta dobar i gdje treba da se gradi i termoelektrana Bugojno, i već se razgovara oko njihovog ulaska u jedinstveni energetski sistem. Ima puno problema, ima puno obaveza rudnika prema PIO-u/MIO-u FBiH, zdravstvenom fondu, ali pokušavamo i to rješavati kroz sredstva namijenjena restrukturiranju industrije, odnosno pripremi za privatizaciju. Samo sa jedinstvenim i jakim energetskim sektorom se ova država može obezbijediti od svih bjelosvjetskih mešetara na ovom području i to je jedini način da sačuvamo ovo bogatstvo koje nam je bog dao. Kroz ovaj projekat izgradnje energetskih objekata cilj je da naše rudnike moderniziramo, da ih dovedemo u poziciju da budu itekako samoodrživi, da cijena uglja ne bude u prvom planu, već cijena električne energije. Očekujemo da kroz izgradnju ovih objekata, modernizaciju rudnika, izgradnju jedinstvenog energetskog sektora dođemo u poziciju da imamo energetski sektor koji će biti vodeći na Balkanu i koji će biti nosilac proizvodnje energije na ovim područjima. Prepostavke postoje, na nama je da ih iskoristimo.

DANI: Kako objašnjavate činjenicu da praktično nijedna politička stranka ne prepoznaje značaj i potencijal projekta na kojem radite, iako je predizborna kampanja u toku?

HEĆO: Iskreno da kažem, ja u svojoj kampanji i Stranka za BiH koristimo ovaj segment jer znamo šta znači. Mnogi ne znaju pa se spotiču na Koridor Vc, prepisuju jedni od drugih... Ponavljam: ovo je mnogo značajniji projekat od Koridora - koji je također značajan za ovu zemlju - ali je ovaj značajniji jer se sredstva uložena u energetski sektor brzo vraćaju pa se mogu koristiti u daljnji razvoj države, odnosno privrede.

DANI: Biste li se usudili dati jednu prognozu kada bi prvi ugovori sa nekim ozbiljnim strateškim investitorom mogli biti potpisani?

HEĆO: Ako ne bude nekih nepredviđenih poremećaja - iskreno, ovaj projekat se nekima ne dopada, iako sam ja rekao da su svi koji su protiv ovoga projekta i protiv BiH - do kraja ove godine bi se mogli potpisati preliminarni ugovori za početak izrade dokumentacije i vršenje istraživačkih radnji na terenu, a za nekih pola godine do godinu možemo očekivati i prve kamene temeljce na objektima. Tu, prije svega, mislim na hidroelektrane, jer za termoelektrane ili rudnike treba malo više vremena. Očekujem da bi u naredne tri godine mogli imati 3 ili 4 ove hidroelektrane u funkciji. Očekujem od Intrade energije, koja treba da dobije koncesije za izgradnju dva objekta na gornjem slivu Neretve, da će za tri godine već davati rezultate. Dok bi termoelektrane za 5-6 godina mogle biti u funkciji.

DANI: U kojoj je fazi ugovor sa Intrade energijom i da li očekujete da će do kraja mandata ove vlade biti potpisan?

HEĆO: Ja sam u startu rekao: mi nismo spremni za objavljivanje masovnih koncesija i zato smo odredili jedan pilot-projekat da bi se naši pravnici, ekonomisti i političari naučili objavljivati koncesije. Bilo je dosta lutanja Komisije za dodjelu koncesija jer ljudi imenovani u Komisiju nisu dobro shvatili svoju ulogu. To je ipak regulatorna komisija, njena je uloga da reguliše kompletan proces dodjele koncesija i da kontroliše da li se ugovori o koncesiji provode. Sve te početne nejasnoće smo otklonili i izgubili smo dva-tri mjeseca zbog toga. Ja se nadam da će pravila za dodjelu i naknadu koncesija koja je Vlada stavila van snage vrlo brzo biti vraćena u proceduru i da će ih Vlada usvojiti. Ministarstvo je već formiralo Komisiju za pregovore o dodjeli koncesije tako da ti pregovori sada idu korak po korak. Budući koncesionar mora ispunjavati određene uslove da bi došao do koncesije, mora obezbijediti fisibility studiju, eko-studiju, uticaj na okoliš... da bi se na kraju mogao potpisati ugovor. Prema tome, to ne zavisi samo od ministarstva i komisije, već i od budućih koncesionara. Želio bih da se počne raditi jer vjerujem da će ova država vrlo brzo ostati bez električne energije, a i svaki ovaj projekat za sobom povlači masu novih radnih mjesta. Nadam se da će taj ugovor biti potpisan do kraja mandata ove vlade.

bhdani

Slijedeća »

[ Natrag ]

POZIV ZA GRADNJU HIDROELEKTRANA U FBIH : INVESTIRANJE 2,5 MILIJARDI EURA ZAPOSLIT ĆE 50.000 LJUDI
POZIV ZA GRADNJU HIDROELEKTRANA U FBIH : INVESTIRANJE

jackson
10.09.2006., 11:17
market cap (€)
HETR 334.897.599
HEDR 259.699.720
HELV 78.583.218
RTEU 130.739.796
RITE 155.085.665

SLO
10.09.2006., 14:01
Ako to usporedimo s ovim.... :)

8. Aksa Turska - dobit u 2005. godini 12.144.705 eura - iskazan interes za sve ponuđene termoelektrane i rudnike.
Opis ponude:
Treći po veličini proizvođač agregata u Evropi preferira ugovore tipa BO ("gradi - radi") i BOT sa ponuđenim investicijama:
- TE Tuzla, blok 7 - 555 miliona $
- TE Kakanj - 375 miliona $
- Rudnik uglja i TE Bugojno - 600 miliona $
- Rudnik uglja i TE Kongora - 550 miliona $

energent 01
11.09.2006., 19:21
GRADNJA NOVIH ENERGETSKIH OBJEKATA U FBIH : SUTRA ĆE BITI POZNATI INVESTITORI IZ UŽEG KRUGA
Monday, 11.09.2006.
Stručna komisija Ministarstva energije, industrije i rudarstva FBiH u čijem sastavu su rukovodioci i predsjednici nadzornih odbora dvije elektroprivrede u FBiH, s ministrom energije Vahidom Hećom na čelu, sutra ...

... će u Visokom sačiniti listu investitora koji će ući u uži krug izbora najpovoljnijeg ponuđača za gradnju novih energetskih objekata u FBiH. Podsjetimo, radi se o izuzetno značajnom projektu vrijednom više milijardi eura, koji podrazumijeva gradnju hidroelektrana Uskotlina, Vranduk, Rmanj manastir, Vrilo, termoelektrana Tuzla i Kakanj, te rudnika i termoelektrana Bugojno i Kongora. Naš list već je objavio spisak 37 kompanija iz svih krajeva svijeta koje su se prijavile na javni oglas, a među kojima su i ulagači s ponudama teškim i po 3,5 milijardi i 2,5 milijardi eura.
-Ponude su već razmatrane, a sutra ćemo prema kriterijima izvršiti selekciju i izabrati desetak kompanija kojima će biti postavljena dodatna pitanja na koja trebaju odgovoriti za sedam dana. Nakon toga Vladi FBiH možemo dati konačan prijedlog strateškog partnera. Očekujem da ćemo izabrati više investitora, jer se radi o ogromnom projektu koji neće moći samo jedan ponuđač privesti kraju i potrebna je velika snaga - kaže Hećo.

energent 01
12.09.2006., 08:32
Prodaja državnog kapitala u FBiH ubuduæe preko Sarajevske berze
Utorak, 12 Septembar 2006
Upravni odbor Agencije za privatizaciju u FBiH je usvojio Pravilnik o postupku prodaje državnog kapitala na berzi i drugim ureðenim javnim tržištima. Nedavnim izmjenama i dopunama Zakona o privatizaciji preduzeæa, omoguæeno je da i FBiH, nakon ostalih zemalja u okruženju, može koristiti prodaju državnih dionica na berzi.
Ovaj novi metod privatizacije posebno je znaèajan s aspekta dodatne transparentnosti i dostupnosti državnog kapitala svim zainteresiranim. U nekim sluèajevima to je i jedino moguæi metod privatizacije kada je preostali neprivatizirani državni kapital veoma mali.

Prva firma èijih æe 12 posto preostalog državnog kapitala biti prodato na berzi, je Interšped Sarajevo, a Upravni odbor APF-a danas je usvojio Plan njihove prodaje.

Izmjene Zakona o privatizaciji kojima se u nadležnost Upravnog odbora APF-a vraæa odluka o metodi privatizacije preduzeæa u FBiH imala je veæ i konkretan odjek. Na sjednici donijete su odluke o usvajanju programa privatizacije i poèetnog bilansa stanja za pet preduzeæa - Stella Neum, Energoinvest Sarajevo, Željezara Zenica, Hidrogradnja Sarajevo i Carton print Stolac, saopšteno je iz APF.

energent 01
12.09.2006., 08:36
BOSNA I HERCEGOVINA: POČEO RAT ZA IZGRADNJU NOVIH ELEKTRANA?

U poslednjih mesec dana energetika Bosne i Hercegovine je postala veoma privlačna za kompanije iz susedne Hrvatske, ali i za velike evropske energetske firme.
Hrvatska Elektroprivreda (HEP) je obavestila vlasti u Sarajevu da želi da gradi termoelektranu Kongora sa dva bloka od po 275 MW, termoelektranu Bugojno snage 500 MW, novi blok termoelektrane Tuzla snage oko 400 MW i hidroelektrane Vrilo snage 40 MW.
Hrvate je, međutim, preduhitrio potpredsednik i ministar transporta Vlade Republike Austrije Hubert Gorbach. On je počeo da lobira za austrijski konzorcijum APET (Austrian Power and Enviroment Technology). Gorbach tvrdi da će taj konzorcijum uložiti 2,5 milijarde evra. APET čine firme Austrian Energy, Va Tech, Siemens, Alpine, Alstom, Poyry, Porr, Atel i Wew. Oni žele da grade hidroelektrane Ustikolina, Vranduk, Rmanj, Vrilo i termoelektrane Kakanj, Bugojno i Kongora.
Prošle nedelje je, međutim, kod evropskih investitora došlo do velike pometnje. Naime, sarajevski list Oslobođenje je objavio da je za energetiku BiH zainteresovan i Kazahstan. Reč je u stvari, o Kazahstansko-švajcarskoj korporaciji koja želi da gradi energetske objekte u Kaknju, Tuzli i Bugojnu. Ta korporacija planira da investira 1,9 milijadi američkih dolara. Istovremeno konzorcijum tvrdi da su spremni da u paketu sa ovim najavljenim investicijama reše i problem BiH u otplati duga od 104,8 miliona evra ruskom Gazpromu.
Nudimo pomoć za veoma brzo i elegantno rešavanje tog duga i dugoročno snadbevanje BiH zemnim gasom, imajući u vidu da su kazahstanske firme u veoma snažnoj poslovnoj vezi sa ruskim Gasprom-om, kojeg snadbevaju sa 60 posto potreba za ovim energentom, ističe se u ponudi konzorcijuma.
Područje interesa konzorcijuma (iz Kazahstana su kompanije Kaztransgas Kazmunigasa iz Švajcarske BMG) je i uvlačenje BiH u trgovinu gasom za širu regiju; protočni transport gasa, skladištenje u eksploatisanim delovima solnih nalazišta u Tuzli i razvoj energetsko-marketinškog centra u Sarajevu.
Sarajevski mediji špekulišu da je ponuda Kazahstanaca najinteresantnija. Naime, u toj bivšoj sovjetskoj republici izvršeno je restruktuiranje rudnika uglja bez socijalnog bunta, iako je bez posla ostalo 47.000. To iskustvo je preporuka Kazahstancima u BiH, gde se takođe priprema reorganizacija rudnika uglja.

nidje_veze
12.09.2006., 09:38
ja bih da istaknem....

Izmjene Zakona o privatizaciji kojima se u nadležnost Upravnog odbora APF-a vraæa odluka o metodi privatizacije preduzeæa u FBiH imala je veæ i konkretan odjek. Na sjednici donijete su odluke o usvajanju programa privatizacije i poèetnog bilansa stanja za pet preduzeæa - Stella Neum, Energoinvest Sarajevo, Željezara Zenica, Hidrogradnja Sarajevo i Carton print Stolac, saopšteno je iz APF.

hercegovac
13.09.2006., 10:31
Danas elektroprivrede opet počele bjesnit, Herceg bosna pokupljeno do 80 km

guru
13.09.2006., 12:09
obratite pažnju u sledeće vrijeme na solanu i obje federalne e privrede ocekuje se golemo

vise za solanu :biggrin: elektroprivrede su vec dosegnule realni maximum

bob rock
13.09.2006., 12:47
Kad smo već kod EP, Sarajevska BV=89 KM, Mostarska BV=162 KM.

energent 01
13.09.2006., 14:06
uskoro tender za prodaju energoinvesta i hidrogradnje.sta mislite dokle ce ici edionice ovih kompanija.elektroprivrede ce ici i dalje .danas je izabrano jedanest mogucih investitora za gradnju elektrana i ocekuje se njihovi odgovori u narednih 7-10 dana.moguce je da ce hrvatska elektroprivreda graditi 2 elektrane a ostale austrijanci,znat ce se do izbora.

energent 01
13.09.2006., 14:14
U UŽI KRUG UŠLO 11 KOMPANIJA ČIJA JE DOBIT VEĆA OD 100 MILIONA EURA
srijeda, 13.09.2006.
U igri ostali «Public Power Corporation», «Enel», «BMG/Kaztransgas», AES, «Statkraft», EVN, «Verbund», CEZ, ENBW, «Atel» i APET. Od 37 ponuda pristiglih na javni oglas za izgradnju osam novih energetskih ...

... objekata u FBiH, Komisija u čijem sastavu su predstavnici Federalnog ministarstva energije, Elektroprivrede BiH i Elektroprivrede HZ HB, jučer je na sastanku u Visokom izabrala 11 kompanija koje su ušle u uži krug izbora najpovoljnijeg ponudjača. Njihov spisak «Dnevnom Avazu» otkrio je ministar energije Vahid Hećo, koji ujedno i predsjedava Komisijom. Osnovni kriterij odabira bio je da se radi o kompanijama čija je prošlogodišnja dobit u poslovanju bila veća od 100 miliona eura.

Specifičnost izgradnje

Taj uvjet ispunjavaju «Public Power Corporation» Grčka, «Enel» Italija, «BMG/Kaztransgas» Švicarska i Kazahstan, AES Velika Britanija, «Statkraft» Norveška, austrijske EVN i «Verbund», CEZ Češka , ENBW Njemačka, «Atel» Švicarska, kao i APET grupa Austrija.
Poziv je objavljen za gradnju hidroelektrana Ustikolina, Vranduk, Rmanj manastir, Vrilo, termoelektrana Tuzla i Kakanj, te rudnika i termoelektrana Bugojno i Kongora.
Osim 11 navedenih kompanija, na razgovor će biti pozvani i predstavnici Elektroprivrede Hrvatska – HEP, a zbog specifičnosti izgradnje HE Vrilo i TE Kongora u Tomislavgradu.
- Pošto HEP ima HE Buško Blato, koja je u Hrvatskoj, a čije je jezero stacionirano u BiH, izgradnjom ovih objekata povećao bi se kapacitet Buškog blata. Naime, voda iz rijeke Šujice, izgradnjom HE Vrilo, oticala bi u Buško jezero i povećao bi se njegov kapacitet, a tim i kapacitet HE, dok bi se jezero koristilo za rashladnu i tehnološku vodu za TE. U tom pravcu moramo uključiti i HEP – pojasnio nam je Hećo.

Čekaju se odgovori

Prema njegovim riječima, odmah su upućena i dodatna pitanja svim ponudjačima koji su ušli u uži krug izbora strateškog partnera, a koji imaju rok da odgovore za sedam dana.
- Radi se o principima koje je Komisija odredila, a to je da će Federacija raspolagati vlasništvom i da će se partnerstvo ostvariti sa dvije elektroprivrede u F BiH. Neophodno je i da svi poštuju našu zakonsku regulativu pri realizaciji projekta – najavio je Hećo.

Čim dobije odgovore, Komisija će sačiniti i konačan prijedlog izbora najpovoljnijeg ponudjača.
- Konačnu odluku donijet će Federalna vlada, a očekujem da se proces izbora završi prije izbora.

nevaljalko
14.09.2006., 10:33
obratit pažnju na rudnik željezne rude u varešu.

barbapapa
14.09.2006., 11:49
imaš neke info ili te je zbunilo to da je kupnja veča od prodaje 2,30/2,00?

hercegovac
14.09.2006., 12:43
Jel ima ko da zna šta više o rudnicima soli tušanj ? Evo što sam ja saznao, konstantno se sa njima trguje i cijena mu iz dana u dan ide gore, sazno sam da mu je knjigovodstvena vrijednost 82 km, P/BV omjer 0,20 a svjetski prosjek za takve rudnike je 3,00 !! Valjda je interes pokazao turski Soda Sanya, koja je već kupila Fabriku sode. Ako ko zna šta novije volio bi saznati

energent 01
14.09.2006., 12:46
to je idealna lokacija na koju se planira smjestiti rezerve zemnog gasa

hercegovac
14.09.2006., 13:00
A koji je razlog pa cijena ide gore? Nije valjda samo zbog smještaja zemnog gasa

netstrider
14.09.2006., 13:12
Ako već pričate o Solani, Rudniku Soli i Sodaso holdingu, mene zanima što je sa svim onim miljarde dolara parnicama.

hercegovac
14.09.2006., 13:25
A možda će otić u zastaru....otpisat se...Ko zna

guru
15.09.2006., 16:28
jeste vidjeli zadnji pad solane u cetvrtak od 20% uz promet od 200 maraka....
koje su to igre za malu djecu....
mozda neupuceni i nasjednu:biggrin:

energent 01
16.09.2006., 11:56
s obzirom da ce do kraja godine energoinvest na tender sta mislite dokle ce mu ici cijena?

shichich
16.09.2006., 13:01
pogedaj kako idu cijene u regiji pa će ti biti jasnije!

Marinac
16.09.2006., 18:25
postoje dva energo investa ENISR i EDVIRK1 pa na kojeg se to odnosi i koja je razlika između njih, koji ide na tender?
Pozdrav i hvala

haris
16.09.2006., 18:40
Na tender ide ENISR