PDA

View Full Version : Makedonski telekom

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7

ManjeJeVise
25.05.2006., 23:10
Hočemo ovu vijest malo pokomentirati??

Telecom shares offered for sale

On May 13, 2006, the Ministry of Economy announced the sale of shares owned by the Republic of Macedonia in the “Makedonski Telekomunikacii” JSC Skopje. The shares shall be offered for sale through the Macedonain Stock Exchange, on a public exchange auctions in the period beginning on June 5 until June 9, 2006. For more information on shares offered for sale, please visit the following links...............
http://www.mse.com.mk/en/markets/telekom_shares.asp

presvetli
26.05.2006., 17:24
Ovako, ugrubo iz brojaka, rekao bih da nude fair price. Ne bih ga cijenio iz sadašnjih rezultata mnogo više od 800-900 milijuna eura, tako da bi se za tu količinu novaca moglo pronaći zainteresiranih po iskličnoj cijeni, a koji traže čvrstu dionicu u portfelju.
Za Telekom Srpske traže minimalno 400 milijuna eura, što je nešto skuplje od makedonske ponude.
S druge strane, crnogorski telekom koji je sada nešto ispod 170 milijuna eura je i dalje nešto jeftiniji izbor i najjeftiniji uopće u regiji (naravno, govorimo o cijeni koja se plaća), a i njega baš ne tuku nemilice. Počisti li se ovo po ovim, ili čak i višim cijenama, jasno je gdje će se otvoriti diskont.

Iako znam da je jednom dijelu investitora ovakva državna rasprodaja na koju se Makedonija odlučila dobrodošla, izazvana dijelom jer fale pare, a dijelom i nakon pušione s ING-om, a nadam se da slično neće završiti i KMB.
Međutim, taj pritisak, samo da se prodamo se osjeća i ne znam kako će djelovati na kvalitetne kupce, koji neće razmišljati samo o jeftinoj kupnji, već i o strategiji u regiji. Makedonija, iako službeni kandidat za EU, po pitanju atraktivnosti privlači samo jednom, jedinom stvari. Jeftina je.
I tu daljnje povoljnosti prestaju.
Tko god razmatra ozbiljniji ulaz radi biznisa, susreće se sa svom silom problema, države u kojoj za svaku stvar treba proći cijelu kalvariju.
Sjetimo se samo naše situacije, koja je još uvijek nikakva, a kakva je tek bila.

Dakle, zaokružio bih njihovu ponudu kao zanimljivu. Dobra je za tržište kapitala ako u to uđu fondovi, jer otvara šansu da velikom firmom, privuku volumene i obogate ponudu robe.
S druge strane, oni moraju daleko više i kvalitetnije raditi na promociji mogućnosti svojih ulaganja za strance, i tim strancima biti (i biti u stanju biti)podrška kad i ako dođu.
Pratim malo koje muke Lukoil prolazi da bi otvorio jednu jedinu crpku u Mak, pa se sjetim Mol-a u 90.-tima i njihove jedine pumpe u HR. Neki će se sjetiti i BP-a ili Shella, nisam siguran koji je od dvojice odustao pred nekih 10 godina. Nisu ni jedan papir mogli dobiti da se na glavu postave.
Na kraju je MOL ušao, ali sve to odbija.
Dobro, ovo je proširivanje teme, ali donekle je vezano.

presvetli
26.05.2006., 20:43
Idu vijesti da jedan od ponuđenih paketa uzimaju Mađari.

putnik
28.05.2006., 12:58
Početna cijena koju traže meni se čini kao povoljna i općenito mislim da je odlično da će s telekomom doći dosta novih investitora na mk market.

matematic
28.05.2006., 20:47
Slazem se, profitabilnost i visoka dividenda telekoma je dobar mamac za investitore.
Sjecam se da sam citao intervju sa fond managerom east kapitala i on je spominjao vaznost izlistavanja telekoma za neku burzu.
Po mom misljenju procijenja vrijednost maktela (oko 600mil eura) je korektna investicija ali ne super prilika, ipak se radi o makedonskom trzistu.

Usporedite pa ce te vidjeti da Maktel ima fantasticne profitne margine i tu ne treba ocekivati rast, a koliki je potencijal povecanja prihoda a time i profita tesko je reci. Primjerice, nemaju turizam da im u tome pomogne.

Ako zadnja dividenda nije bila jednokratna nagrada drzavi za izlaz, pa zadrze ovogodisnje stope ovo je vrlo korektna investicija.

putnik
31.05.2006., 21:47
Iz nekog cudnog razloga sam zabrijao da je aukcija u ovaj petak, a sve lijepo pise na pocetku topica.
Pare sam poslao za aukciju na parce :) pa sada jos da skuzim sistem trgovine i da odredim maks. cijenu.
Hoce kupovati ko uopce, da podijelimo razmisljanja (na privat) oko ponudbene cijene.

matematic
09.06.2006., 11:11
Heh,zakljucili investitori da u makedoniji jos uvijek ima boljih prilika.
Ako stvarno misle izaci izgleda da ce trebat spustiti cijenu.

SAJONAC
09.06.2006., 11:43
Profitne margine su Maktelu veće nego li pojedinim liderima u toj oblasti na globalnom nivou. Investicija bi opravdala svaki uložen cent, ali potencijal rasta i nije baš izvjestan.

putnik
09.06.2006., 16:11
Ja kupio pa ke vidime..:) .

putnik
29.08.2006., 22:59
Hebote led, topici papira koje imam ne samo u hrvatskoj, nego sada i u regiji su mi na petim stranama....
Ima li koga da prati telekom ili da sam sa sobom konstatiram da se skromna trgovina pocela desavati na razinama od 500-600 denara sto predstavlja porast od laganih 25-50 %. od cijene po kojoj je drzava prodavala (390 denara).

Anica
04.10.2006., 13:28
TELEKOMUNIKACII
Dividendata od telekomot na 15 noemvri
Odlukata za podelba na dividendata od lanskata dobivka na Makedonski telekomunikacii ke bide donesena na 15 noemvri, za koga e zakazano akcionersko sobranie na „Magjar telekom” vo Budimpesta.

Isplatata na dividendata dosega bese odlagana bidejki kompanijata se' uste go nema usvoeno finansiskiot izvestaj za 2005 godina, poradi istraga za pronevera na tri milioni evra za konsultantski uslugi vo crnogorskiot telekom.

Spored najavata na „Magjar telekom” do berzata vo Budimpesta, Nadzorniot odbor odlucil da svika akcionersko sobranie na 15 noemvri, soglasno so prethodnite rezolucii na ungarskite finansiski nadzorni vlasti. Na dneven red na sobranieto ke bide rasprava za finansiskiot izvestaj za lani i predlog za isplata na dividenda.

Finansiskite vlasti na Ungarija dvapati go kaznija „Magjar telekom” so po 20.000 evra poradi neobjavuvanje na revidiran finansiski izvestaj za 2005 godina vo zakonskiot rok. Vo Makedonija, Centralniot registar se zakani deka ke povede sudska postapka protiv Makedonski telekomunikaciii „T- Mobile”, poradi istata pricina.

Spored prvicniot finansiski izvestaj na „Magjar telekom”, Makedonski telekomunikacii i „T-Mobile” lani ostvarile prihod od okolu 240 milioni evra. Od priblizno isti prihodi vo 2004 godina, lani Vladata za svojot del od 47 otsto od kapitalot vo telekomot zede dividenda od 45 milioni evra.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=CDBD272313D04443870B9B9D73DAC9B2

znaci, dividenda oko 1 EUR po dionici. No, zna li netko ko ima pravo na dividendu (presek dionickih knjiga)?

Cuore
04.10.2006., 15:10
Mediji javljaju da je u toku istraga zbog pronevere u Makedonskom telekomu i da trenutacno financijska policija proverava financijsko poslovanje. Navodno vece svote novca su prebacivane na racun u Kiparskim bankama, a placanje se odnosi na nepostojece konsultantske usluge.

putnik
05.11.2006., 00:21
znaci, dividenda oko 1 EUR po dionici. No, zna li netko ko ima pravo na dividendu (presek dionickih knjiga)?[/QUOTE]

Kako me sreca pogodila sa zvecevom (koji sam rasprodao ni ne znajuci da me sleduje dividenda) nadam se da ce me i ovdje pogoditi presjek!

OKA
08.11.2006., 00:36
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=415DEB90735F3146973D5720FE679544

ljubo78
17.11.2006., 15:13
Nisam do sad pratio Makedonsku berzu, moze neki link da se upoznam malo sa firmama, cijenama, uslovima investiranja jer nisam rezident. Hvala lijepo

ljubo78
17.11.2006., 15:15
I na temu ko ima pravo na dividendu, trebalo bi da imaju oni koji na dan Skupstine akcionara kada se usvoji odluka o isplati dividende budu upisani kao dionicari.

mk_trejader
17.11.2006., 17:55
www.mse.com.mk
www.cdhv.org.mk
www.sec.gov.mk

ljubo78
20.11.2006., 11:14
Hvala, zasto nidje nema Telekoma ?

mk_trejader
20.11.2006., 13:53
Nije na oficijalnom trzistu .... a i nema jos bilanse za 2005 god ...

ljubo78
20.11.2006., 15:05
Ok, nema ni nas crnogorski, ali se kotira na A listi. Znaci li to da kad ih objave da ce se kotirati na oficijelnom? Molio bih ako neko moze postati, ili na private poslati bilanse za 2005. jer ih nisam mogao naci na ovim sajtovima. Mnogo hvala, izvinjavam se ako smaram ali ne razbiram bas sve na makedonski pa mi je tesko doci do podataka.

ljubo78
20.11.2006., 15:07
Uvidio sam gresku, bilanse moraju imati ali nisu usvojeni od strane revizora. Pa ako neko ima te nerevidirane saljite ....

mk_trejader
20.11.2006., 15:24
Nema niko, jos nisu usvojeni sa strane telekoma zbog malverzacije Matava u Crnoj Gori i Madjarskoy .... bice dobit par desetak milijuna eurica ...

ljubo78
01.12.2006., 10:45
MAKEDONSKA POLICIJA UHAPSILA DVADESET OSUMNJIČENIH ZA ZLOUPOTREBU POLOŽAJA

Pronevjerili 5 miliona

Od dopisnika "Vijesti"

Skoplje - Makedonska policija preksinoć je započela veliku akciju tokom koje je privela dvadesetak lica osumnjičenih za zloupotrebu službenog položaja i prevare. Istraga se sprovodi kako bi se utvrdilo da li je pronevjereno oko pet miliona eura, koliko pretpostavlja policija. Privedeni su nekoliko sudija, advokata, notara... Među privedenim licima je i Rubinčo Zarevski, aktuelni direktor najveće kompanije za mobilnu telefoniju u Makedoniji "T-mobile".
Zarevski je osumnjičen da je zloupotrebio službeni položaj prije tri godine dok je bio direktor makedonskog Fonda za zdravstveno osiguranje. Policija smatra da je zaključio dogovor kojim je država oštećena za 26.000 eura.
Devetnaest drugih lica se sumnjiče za kriminal povezan sa tzv. slučajem "Bačilo", koji je duboko potresao prethodnu makedonsku Vladu. Skandal je izbio kada se saznalo da je tetovskom ovčaru Isnifarisu Džemailiju isplaćeno oko 770.000 eura kao odšteta za navodno ubijene ovce tokom vojnog konflikta prije pet godina. Istražni organi sumnjaju da je Džemaili od ovih para dobio oko 150.000 eura, a da je ostatak para korišćen za kupovanje atraktivnih placeva u centru Skoplja koji je trebalo da budu vraćeni u procesu denacionalizacije. Među osumnjičenima je i raniji zamjenik ministra za ekonomiju Saša Andonovski, koji je u bjekstvu. Privedena je i notarka Gordana Rakočević, supruga poznatog skopskog advokata Vlada Rakočevića, porijeklom Crnogorca.

torente
05.02.2007., 09:11
Austrijski Mobilkom stiže u DT-ovu Makedoniju

Kriteriji za trećeg operatera: 2 milijuna korisnika i prihod od 300 milijuna eura
Makedonija je na putu da dobije trećeg mobilnog operatera. Naime, uskoro se očekuje konačna odluka hoće li T-Mobile i Kosmofon dobiti ozbiljnu konkurenciju i napokon smanjiti cijene telefonskih razgovora mobitelom. Inače, Mobilkom Austria je jedina kompanija koja je dala ponudu na natječaj za trećeg mobilnog operatera u Makedoniji iako je inicijalno trinaest kompanija bilo zainteresirano za ulaz na makedonsko tržište. Kako su pisali mediji, ostali su otpali zbog strogih kriterija pa je samo austrijski operater dostavio konkretnu ponudu. Makedonska Agencija za telekmunikacije ima rok do 12. veljače da odluči ispunjava li Mobilkom Austria uvjete da postane treći mobilni operater.
Propisani su kriteriji međunarodnog javnog natječaja takvi da odabrani operater mora imati najmanje dva milijuna korisnika i godišnji prihod od najmanje 300 milijuna eura u 2004. i 2005 godini. Konkurent T-Mobila i Kosmofona, postojeća dva mobilna operatera, mora platiti najmanje pet milijuna eura jednokratno za radiofrekvenciju i osigurati bankarsku garanciju renomirane banke u visini 10 posto investicije. Ovako stroge kriterije odmah su eliminirale domaće zainteresirane kompanije. Makedonska vlada stroge kriterije objašnjava željom da privuče moćne kompanije s već razvijenom mrežom i usluge koje bi mogle smanjiti sadašnje visoke cijene telefonskih razgovora. Inače, Mobilkom Austria ima 10 milijuna korisnika u pet zemalja, u Austriji ima 40-postotni tržišni udio, a radi i u Bugarskoj, Hrvatskoj, Sloveniji i Lihtenštajnu. Krajem prošle 2006. godine austrijski Mobilkom je dobio licencu za trećeg mobilnog operatera u Srbiji za što je platio 320 milijuna eura, a osim toga Austrijanci konkuriraju i na Kosovu za drugog mobilnog operatera. Sama odluka makedonske vlade mora biti donesena do sredine ovog mjeseca, a dok institucije ne odluče tko će biti treći operater, pozicije na telekomunikacijskom tržištu ostaju iste. Trenutna je situacija da dva mobilna operatera T-Mobile (Deutche Telekom) i Kosmofon (grčki OTE) dijele tržište koje po nekim procjenama vrijedi oko šest milijuna eura godišnje. T-Mobile, koji je nekoliko godina imao monopol na tržištu, sada ima 70-postotni udio, a Kosmofon koji je u Makedoniju došao 2003. godine ima 30-postotni udio. Broj korisnika mobilnih telefona je u najjužnijoj republici nekadašnje Jugoslavije prema posljednjim procjenama, jer službene državne statistike nema, oko 70 posto stanovništva, odnosno 1,5 milijuna korisnika.
Koji su makedonski mobilni operateri?
T-Mobile je vlasništvo Makedonskog telekoma koji je monopol na području fiksne telefonije, a njegov većinski vlasnik je Deutche Telekom koji je posebnim ugovorom s vladom bivšeg premijera Ljupče Gerogiveskog dobio privilegije do 2018 godine. Koncesijske ugovore koje Telekom ima s mobilnim operaterima izvor su svih problema na telekomunikacijskom tržištu. Naime, ovi koncesijski ugovori favoriziraju T-Mobile, koji je njihova kći kompanija, a ostali igrači imaju skuplje cijene za spajanje što im onemogućava konkurentnije cijene. Europska unija stalno apelira na ukidanje svih koncesijskih ugovora koje favoriziraju neke kompanije i da država razvije konkurentsko tržište elektronskih komunikacija. Drugi mobilni operater Kosmofon je tek prošle godine poslovao s dobitkom. Stefanos Oktapodas, direktor Kosmofona, smatra da je konkurencija znatno smanjila cijene telefonskih razgovora i da su današnje cijene u Makedoniji na nivou europskih zemalja. Makedonci ne dijele to mišljenje i smatraju da je pojava Kosmofana na tržištu pridonijela da mobiteli postanu stvarnost za mnoge jer je prije toga bio luksuz, ali da su cijene još visoke.

putnik
16.02.2007., 00:27
bice dobit par desetak milijuna eurica ...

2006-a oko 150 milijuna eura dobit ili oko 1,5 eura po akciji :biggrin:

mtrtnik
16.02.2007., 07:50
I ja sam chuo nesto slicno.

The Economist
16.02.2007., 08:41
160 miliona eur, tacnije

putnik
16.02.2007., 09:54
to je sluzbeno, imas na http://www.magyartelekom.hu/english/investorrelations/reports.vm
a objavljeno je i u veceru.

Mata
19.02.2007., 09:57
Nije loše:

International mobile operations: strong revenue and EBITDA growth at both companies
Revenues before elimination grew by 15.2% to HUF 13.1 bn in Q4 2006 due to the strong performance of both companies and also helped by the favorable exchange rate effect. EBITDA was HUF 6.4 bn with an EBITDA margin of 49.0%. T-Mobile Macedonia reported 14.8% revenue growth thanks to the increasing customer base and usage, partly offset by the continuously decreasing tariffs. EBITDA was HUF 5.6 bn with an EBITDA margin of 55.3%. T-Mobile Crna Gora contributed revenues of HUF 3.0 bn (up 16.4%) and an EBITDA of HUF 0.8 bn in Q4 2006 (against HUF 0.3 bn in Q4 2005).

ljubo78
19.02.2007., 11:17
Da li i kod vas vazi presjek knjige akcionara na dan donosenja odluke o isplati dividende, ii neki drugi kriterij ? Hvala na odgovoru

putnik
19.02.2007., 20:47
I mene bi zanimalo pitanje koje Ljubo postavlja, no logicnim mi se cini da se dividenda o kojoj se prica tek treba izglasati na skupštini, pa sukladno tome za ocekivati je i da bi i mi mogli omastiti brk.
100 milijuna eura koje se spominju (razgovor Gruevski i predstavnici telekoma) dalo bi cifru od 1 eura ili 90 denara po dionici, sto zvuci malo previse iako se ne bi bunio...
Mislim da je realnije očekivati dividendu od oko 20-30 denara, ako je uopce i bude, no vjerujem da se moze ocekivati rast cijene dionice jer na ovoj cijeni se trži na PE omjeru od 5,5 što je vjerojatno najjeftinije u cijeloj regiji.
Sve pohvale menadžmentu za daljnji rast ionako impresivnih marži!

mtrtnik
20.02.2007., 07:48
Ja sam prije nove chuo da bi dividenda trebala bit 1 EUR.

ljubo78
20.02.2007., 15:35
Dividenda za manjinske akcionare za 2005. na nivou grupe iznosi 11,65 % oporezovanog profita, sto pri profitu od 100 mil iznosi manje od eura po dionici. Ali zato su rezultati za 2006 daleko bolji i moguce je da se ne isplati nista za 2005(kao u CG) ali da zato bude jaca dividenda za 2006. Tako bi bilo realno ocekivati da bude izmedju 1 i 1.5 eura po akciji.

Jaja
20.02.2007., 15:53
Mislim da je realnije očekivati dividendu od oko 20-30 denara, ako je uopce i bude, no vjerujem da se moze ocekivati rast cijene dionice jer na ovoj cijeni se trži na PE omjeru od 5,5 što je vjerojatno najjeftinije u cijeloj regiji.

Nije li to P/Ebitda?

Anica
20.02.2007., 19:28
Mislim da je realnije očekivati dividendu od oko 20-30 denara, ako je uopce i bude, no vjerujem da se moze ocekivati rast cijene dionice jer na ovoj cijeni se trži na PE omjeru od 5,5 što je vjerojatno najjeftinije u cijeloj regiji.Nije li to P/Ebitda?
Mozda Vam malo pomognem!
Moguca je triperska zavrsnica partije sa T-comom:
Recimo da je dividenda, kako sam lani napisala oko 1 eur po dionici. Smatram to (veoma izvjesnim!!!) prosjekom po dionici za dvije godine 2005/06 (double dividends). Sto je fantasticno, jel!?
No, ono sto me je pokolebalo da drzim dalje od T-coma, je (zamisli opet) neponovljivi Grujevski, mladzani nam premijer. Imjeno, taj raritetni mladic, ima namjeru prodavat drzavni ostatak T-coma. Cijena!? Prava sitnica. 390,00 denara. Koliko je bilo i lani, kad je prodavao Buckovski. Bing aukcija je skoro, za mijesec-dva.
Eto, moguce je da dividendu pojede razlika trzne (~550,00) od drzavne (390,00) cijene. No to je samo varijanta. Izgledi!? 80%

mk_trejader
20.02.2007., 19:56
Mozda Vam malo pomognem!
Moguca je triperska zavrsnica partije sa T-comom:
Recimo da je dividenda, kako sam lani napisala oko 1 eur po dionici. Smatram to (veoma izvjesnim!!!) prosjekom po dionici za dvije godine 2005/06 (double dividends). Sto je fantasticno, jel!?
No, ono sto me je pokolebalo da drzim dalje od T-coma, je (zamisli opet) neponovljivi Grujevski, mladzani nam premijer. Imjeno, taj raritetni mladic, ima namjeru prodavat drzavni ostatak T-coma. Cijena!? Prava sitnica. 390,00 denara. Koliko je bilo i lani, kad je prodavao Buckovski. Bing aukcija je skoro, za mijesec-dva.
Eto, moguce je da dividendu pojede razlika trzne (~550,00) od drzavne (390,00) cijene. No to je samo varijanta. Izgledi!? 80%

A sta ako nas " raritetni mladic" odluci kao "ex-broker" da ponudi to po prosjecnoj ceni zadnjih dva-tri meseca? Jer bice nova odluka vlade o prodaji il Buckova odluka?

putnik
20.02.2007., 22:37
Dakle da utvrdimo gradivo jer je ono bilo odokativno na cijeni od 520,
95.838.780 dionica
Ostvarena dobit prije poreza (EBIT) 160 milijuna eura
porez na dobit 12% (19,2 milijuna eura)
čista dobit 140.8 milijuna eura
dobit po dionici 1,47 € cca 88 denera
cijena na trzistu 9 € (540 denara)
PE 6,12 ak se nisam ponovno negdje preracunao sto je poprilicno povoljno cjepidlacili ili ne...
Glede dividende, ko zna kolko bi oni tu mogli isplatiti, ako ce uopce ista isplatiti, a ako ce prodavati po 390 Anice molim te da me obavijestis unapred da se pripremim za ubavoto shoopinguvanje :)

Anica
21.02.2007., 00:00
Dakle da utvrdimo gradivo jer je ono bilo odokativno na cijeni od 520,
95.838.780 dionica
Ostvarena dobit prije poreza (EBIT) 160 milijuna eura
porez na dobit 12% (19,2 milijuna eura)
čista dobit 140.8 milijuna eura
dobit po dionici 1,47 € cca 88 denera
cijena na trzistu 9 € (540 denara)
PE 6,12 ak se nisam ponovno negdje preracunao sto je poprilicno povoljno cjepidlacili ili ne...
:)
Napuhano Vam je to. Prikazace max. ~100 mio Eur neto dobiti (2005) i ~120 mio (2006), ili neto dividendu sa odbijenim personalnim porezom 2 x ~1,00 EUR/dion. Provjereno mi njet.

Anica
21.02.2007., 00:10
...ako ce prodavati po 390 Anice molim te da me obavijestis unapred da se pripremim za ubavoto shoopinguvanje :)
Razumije se da necu da trubim i lupam u dobos. No, i sutnja je znak. Uostalom cjenjeni veterani forumasi, znaju: Ulozi lovu u dionice koje dobra vila ne spominje...

putnik
21.02.2007., 00:18
Napuhano Vam je to. Prikazace max. ~100 mio Eur neto dobiti (2005) i ~120 mio (2006), ili neto dividendu sa odbijenim personalnim porezom 2 x ~1,00 EUR/dion. Provjereno mi njet.

120 mil -2006 kazes
Pa sta su i oni uzeli majstore za ispuhavanje znane i pod kraticom B i Q :eek:

Mozda bi mogli otvoriti topic zelje i pozdravi, da ne brljavimo po temi, no bio bih jako sretan sa ovakovim raspletom...
2 eura dividende i jos jedna runda po 390...

nino
21.02.2007., 08:53
Bojim se da je to o cemu pise Anica doista realno.
Moram priznati da se ujedno i dosta radujem tome.

Anica
21.02.2007., 09:29
120 mil -2006 kazes
Pa sta su i oni uzeli majstore za ispuhavanje znane i pod kraticom B i Q :eek:
Mozda bi mogli otvoriti topic zelje i pozdravi, da ne brljavimo po temi, no bio bih jako sretan sa ovakovim raspletom... 2 eura dividende i jos jedna runda po 390...
Tvoj izbor, ali kupovati nove dionice T-coma, sa dolazecom konkurencijom (treci mobilni + ne zna se koliko fiksnih), padom cijena i sektora na world nivou!? Ti MKD profiti, veci nego u Madzarskoj!!??
P.S. A za Boro i Ljupce kod T-coma procitati slijedece:

Dopolnitelno ke se ceslaat spornite dogovori na Atila Sendrei so kiparskata firma Chaptex
Amerikanski advokati ke ja vodat istragata vo Telekom!
Utvrduvanjeto na eventualna pronevera na okolu 10 milioni evra e neophodna bidejki pri prethodnite kontroli glavniot izvrsen direktor na Telekom Atila Sendrei, uporno odbival da gi pokaze dokumentite za sorabotka so osomnicenata kiparska kompanija
Bordot na direktori na “Makedonski telekomunikacii” i na “T-Mobile Makedonija” odluci da ja angazira amerikanskata advokatska kuka White&Case LLP da ja zabrza postapkata okolu sproveduvanjeto na istragata za odredeni dogovori sto glavniot izvrsen direktor na Telekom Atila Sendrei gi potpisal so kiparskata firma “Chaptex Holding Limited” vo 2005 godina. Se spekulira deka predmet na revizija ke bidat dogovori so kiparskata firma za iznosi od pet do 10 milioni evra. Od Telekom vcera soopstija deka amerikanskata advokatska kuka treba da i pomogne na internata istraga sto ja vodat vo “Magjar telekom” - dominantniot sopstvenik na dvete makedonski kompanii. - So istragata treba da se utvrdi dali dogovorite sto bile skluceni so kiparskata firma se sprotivni na statutot na Telekom i na vazeckite zakoni i propisi vo zemjava - se veli vo soopstenieto od dvete telekomunikaciski kompanii, koi se vo sopstvenost na “Magjar Telekom”. Iako od kompanijata velat deka ne moze da se predvidi koga ke zavrsi istragata, sepak direktorite smetaat deka so angaziranjeto na amerikanskata kuka, revizijata ke se zabrza. Tokmu nezavrsenata revizija e preckata sto ne mozat da se usvojat konecnite finansiski rezultati za rabotanjeto na Telekom i “T-Mobile Makedonija” vo 2005 godina i sto edna godina docni podelbata na dividendata. - Iako istragata e povrzana so isplatata na dividendata za 2005 godina, sepak ocekuvame taa da zavrsi za nekolku nedeli i da bide podelena vo tekot na mart kako sto najavi premierot Nikola Gruevski - veli Zarko Lukovski, pretsedatel na Bordot na direktori na “Makedonski telekomunikacii”. Postapkata za utvrduvanje na eventualna pronevera na pari e neophodna bidejki pri prethodnite kontroli Atila Sendrei, glavniot izvrsen direktor na Telekom uporno odbival da gi pokaze dokumentite za sorabotka so osomnicenata kiparska kompanija. Ovoj pat, kako sto doznavame, do site vraboteni vo Telekom e ispraten e-mail so koj se povikuvaat na revizorite da im gi stavat na raspolaganje site dokumenti sto ke gi pobaraat, vklucuvajki ja i elektronskata posta.
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=F90F237CD5A4DE49A0E46D895A5CA137

Jaja
21.02.2007., 09:36
kod penetracije mobilne mreže na 60 i par posto, ja uopće ne dvojim kupovati ili ne. Marže im jesu ogromne i tu nema mjesta za poboljšanje. Situacija je potpuno suporotna s TECG koji ima manje marže, al je penetracija preko 100%. Meni su te oba dvije MATAV-ove kćeri čisti buy

Anica
21.02.2007., 09:38
A sta ako nas " raritetni mladic" odluci kao "ex-broker" da ponudi to po prosjecnoj ceni zadnjih dva-tri meseca? Jer bice nova odluka vlade o prodaji il Buckova odluka?
E bas cu da ga pitam.
Mada mislim da na cijeni od ~10,00 eura eeeeeeventualno moze prodati samo Magar T-comu. Ali pucanstvu prodavati na toj cijeni?!? Bilo bi pogubno za njegovu sujetu. Potsjetimo se da je nas vrsni Robin Hud prije mjesec dana poklonio dionice T-coma bivsim zaposlenicima.
Ma bilo bi pametno kreirati spisak forumasa aplikanata za gratis T-com dionice. Prijave slati na privatni boksic. Svako ima pravo na max. 1000 d.
Eto i to smo uradili...

mk_trejader
21.02.2007., 10:44
E bas cu da ga pitam.
Mada mislim da na cijeni od ~10,00 eura eeeeeeventualno moze prodati samo Magar T-comu. Ali pucanstvu prodavati na toj cijeni?!? Bilo bi pogubno za njegovu sujetu. Potsjetimo se da je nas vrsni Robin Hud prije mjesec dana poklonio dionice T-coma bivsim zaposlenicima.
Ma bilo bi pametno kreirati spisak forumasa aplikanata za gratis T-com dionice. Prijave slati na privatni boksic. Svako ima pravo na max. 1000 d.
Eto i to smo uradili...

Poklonio?? Morali su podici kredit da plate porez !!! .... slazaem se da moze da bude fijasko jer se deljiv paket nije prodavao na "ura" po 390 a po 500 jos teze,nije bas mal paket ... vidjecemo, i ja sam slicno analizirao ali trazim nekih protiv argumenata ..

ljubo78
21.02.2007., 14:13
Koliko sam shvatio iz ovog clanka kod vas tamo nije odbacena mogucnost da se ipak isplati dividenda za 2005? U tom slucaju profit ce biti umanjena za iznose spornih ugovora, jer ih moraju knjiziti kao rashode posmatranog perioda. Sto se tice prodaje toga paketa jel to ide u blok trgovini ii ce biti na berzi odradjeno i o kojoj kolicini akcija se radi?

tomideli
23.02.2007., 17:29
Probudio se Telekom. Ko to kupuje - domači tajkuni ili stranci? :confused: Na nivou 750 to znači P/S 3,8 i P/EBITDA 6,8 a P/B 2,4, što nije više baš jeftino...

Ima li neko neke konkretnije informacije oko prošlogodišnjih rezultata i dividende? Ili namjera države oko aukcije?

putnik
24.02.2007., 23:59
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=A7207106BBE4ED4CA64D788A2BCE6BEB

ProFit
03.05.2007., 14:46
koje je vase mislenje, koliko ce trebat vremena Telekomu da se sredi (sa unutrasnjom kontrolom i dividendama) i da krene sa 200%.
najaveno je rebrendiranje u T-Mobile...!?

zlochko
03.05.2007., 14:55
koje je vase mislenje, koliko ce trebat vremena Telekomu da se sredi (sa unutrasnjom kontrolom i dividendama) i da krene sa 200%.

Kao shto i sam znash, unutrashnja kontrola nije problem samo Mak. Telekoma, vec i onome koji ga je kupio - Ungarski Matav.
Dok Grujo ne reshi da pokazhe zube - bice ovako. A ja ne vidim neke izglede da ce se to dogoditi u skoroj buducnosti. Vako odgovara svima...

Shto se tice rebrendinga - MobiMak se vec rebrendirao u T-Mobile... mozhda si hteo reci rebrending u T-Com. To je vec odavno u najavi i ako me secanje drzhi, bice do 10-og ove godine.

O da... ovo je moj prvi post. Zdravo svima! :thumbsup:

Minister
03.05.2007., 15:36

Mislish rebrendiranje u T-Com!?
Mobimak je rebrendovan u T-Mobile.

samba
03.05.2007., 15:56
Kao shto i sam znash, unutrashnja kontrola nije problem samo Mak. Telekoma, vec i onome koji ga je kupio - Ungarski Matav.
Dok Grujo ne reshi da pokazhe zube - bice ovako. A ja ne vidim neke izglede da ce se to dogoditi u skoroj buducnosti. Vako odgovara svima...

Shto se tice rebrendinga - MobiMak se vec rebrendirao u T-Mobile... mozhda si hteo reci rebrending u T-Com. To je vec odavno u najavi i ako me secanje drzhi, bice do 10-og ove godine.

O da... ovo je moj prvi post. Zdravo svima! :thumbsup:

Dobro nam dosao druze zlochko,nadam se da ce tvoji postovi zvucati suprutno od tvog imena:biggrin: ,salim se normalno,vidim da si veoma upoznat sa situacijom u T-Mobile,pa dobro bi nam dosla tvoja pomoc,kako bi saznali nesto vise.:)

zlochko
03.05.2007., 16:03
Dobro nam dosao druze zlochko,nadam se da ce tvoji postovi zvucati suprutno od tvog imena:biggrin: ,salim se normalno,vidim da si veoma upoznat sa situacijom u T-Mobile,pa dobro bi nam dosla tvoja pomoc,kako bi saznali nesto vise.:)

Hvala na dobrodoshlici... nego ja o vuku (Gruji), kad ispade ono "ne lezi vrazhe" i Grujo vec pocheo da oshtri zubalo:

Ќе се разрешува комисијата на Агенцијата за електронски комуникации. Нејзините членови не го доставиле на време финансискиот извештај. Но обидот не помина на собраниската комисија за транспорт оти пратениците се скараа за дневниот ред.

Опозицијата обвинуваше дека Владата не смеела да го разгледува Годишниот извештај на агенцијата . Власта се правдаше- владата сакала да го зачува законскиот ред.

Опозицијата тврдеше и дека извештајот бил навреме доставен но намерно се загубил во собраниските лавиринти.

По барање на собранието и Владата го подржала предлогот за разрешување на комисијата во агенцијата за ел. Комуникации. Образложението е дека комисијата го одложувала распишувањето на тендер за трет мобилен. Не презела мерки за да ги отстрани неправилностите во финансиското работење на директорот Коста Трпковски како и го кочеле процесот на либерализација во фиксната телефонија.

...i tako ti to ide. :biggrin:
externi link: http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=21470&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

ProFit
03.05.2007., 16:07
da T-Com, mislim da negde pre kraja godine ili krajom leta:rolleyes: pocinje sa rebrendiranjem. Moguce je da zavrsi i unutrasnja kontrola (ne kompletna) i da T-Com krene novim paketima usluga i poslovanja...

ProFit
03.05.2007., 16:29
da unutrasnja kontrola je Madzarsko maslo :thumbsdow (i u crnogorskom T Comu),...
naravno M-Com u T-Com'ovo rebrendiranje je marketinski potek posle koji sledi nove usluge paketa (koje je najavijo "neko") Telefon + kabloTV+ ADSL.
Nisam siguran samo kolko ce ozbiljno (i kako) uci treci Mob. operator...
dosadasno iskustvo sa trecim mobilnim operatorom kazu da treci operator nudi jeftine Mob. aparate a prva dva imaju medjusebnu jeftinu tarifu razgovora... a dali ce u MK tako biti ?!:) ...
Mislim da Grujo momentalno ne zadire zbog ovih datuma, i tek onda ce po visokoj ceni svoj udeo akcija gurati...

Znajuci koja je vrednost M-Coma moja procena je najkasnije do kraja godine da se sredu stvari naravno sa akcijama...

Exchange
03.05.2007., 17:33
da T-Com, mislim da negde pre kraja godine ili krajom leta:rolleyes: pocinje sa rebrendiranjem. Moguce je da zavrsi i unutrasnja kontrola (ne kompletna) i da T-Com krene novim paketima usluga i poslovanja...

Rebrendiranje telekoma u T-Com trebalo bi po prvicnim najavama da se desi najranije negde u Jun 2007 odmah nakon zavrsetka unutrasnje revizije, (koja je, kako se price u krgovima telekoma, vec zavrsena???:confused: )

MisterM
03.05.2007., 20:55
dobar dan svima ,moj prvi post.
koj je lud da ne ulozi u firmu broj 1 u makedoniji prosle godine 160 miliona zaradila :P.Jas sam kupio prosle godine kad je vlada prodala deo akcie radi pari za politicke kampanje cena spored mene realna za ovakvu kompaniju je 50 eura
pozdrav svima

ProFit
03.05.2007., 22:12
Rebrendiranje telekoma u T-Com trebalo bi po prvicnim najavama da se desi najranije negde u Jun 2007 odmah nakon zavrsetka unutrasnje revizije, (koja je, kako se price u krgovima telekoma, vec zavrsena???:confused: )

buduci da nece raditi marketing u sred leta jer je Skopje prazno rebrendiranje, to ostaje za posle letnih ;)

ProFit
04.05.2007., 16:57
do Juna 2007, telekom prelazi :thumbsup: 1200 (zivi bili pa videli...) :p:

MisterM
04.05.2007., 23:22
zdravo svima
danas zadnja cena 863 protrgovano 16k akcije
vezite se polecemo.

MisterM
23.05.2007., 10:40
moze neko mi reci
ask bid za danas
da vidimo koliko to akcije ima za prodaju i na koju cenu
hvala unapred

mudri mačak
23.05.2007., 15:48
Ovo je trenutno možda najpotcjenjenija dionica u Makedoniji koja ima u sljedećih godinu dana prostora za rasti barem 200-250%, sadašnja cijena je super za ulazak.Zarađuje više novca nego sve kompanije zajedno koje kotiraju na Makedonskoj burzi a trenutna kapitalizacija je smiješno mala... Strašan potencijal!

MisterM
23.05.2007., 18:40
ne zaboravimo 2 dividende 2005 i 2006:P

toyota
23.05.2007., 19:20
Molim da mi neko napise koliko dionica ima Makedonski telekom.
LP i hvala.

balkan*star
23.05.2007., 20:09
ИСИН
Тикер
Тип на ХВ
Датум на издавање
Вредност
Вал. Број на ХВ 958387801
MKMTSK101019
ТЕЛ
Обични акции
12.05.1998
Nom:100 MKD

Назив на емисија:
МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ ОБИЧНИ

Издавач:
АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО ЗА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ

Адреса:
Орце Николов бб , Скопје 1000 , MK

2
MKMTSK121017

Приоритетни кумулативни акции
12.05.1998
Nom: 9733 MKD
Број на ХВ 1

Назив на емисија:
МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ ЗЛАТНА

Издавач:
АКЦИОНЕРСКО ДРУШТВО ЗА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ

Адреса:
Орце Николов бб , Скопје 1000 , MK

balkan*star
23.05.2007., 20:40
95838780 dionica * 100 den nominala =9583878000=155.835.414 eur
na danasnji dan:
95838780 dionica * 830 den = 1.293.433.941 euro ili preko miljardu eura...

MisterM
24.05.2007., 13:07
1 milijarda i 300 miliona eura vrednos firme koja zaraguje 160 miliona eura godisnje (sa namestenim FI inace ja mislim da zaraguje mnogo vise ali to je toa)
eto zatoa sam ja usao

globalinvest
24.05.2007., 18:09
samo pazljivo, mak.telekom e najomrazenata firma vo mk, dokolku go izzgubi monopolot(ke bide do krajot na 2007), mnogu luge ke go smenat operatorot, ova mislam deka e vrv na nivnata zarabotuvacka

ProFit
24.05.2007., 18:33
samo pazljivo, mak.telekom e najomrazenata firma vo mk, dokolku go izzgubi monopolot(ke bide do krajot na 2007), mnogu luge ke go smenat operatorot, ova mislam deka e vrv na nivnata zarabotuvacka

se soglasuvam deka e najomrazena, no sepak nema da se namali taka lesno profitot...
veke ja ima postoecka klientela + nekoj paket ke pustat (telefon+Adsl+ ...) ...

perodicen plan...: :thumbsup:
posle vrkanje od letnite odmori rebrendiranje (+20% rast)
potoa pocnuva isplata na dividena za 2005 (+40% rast)
za posle toa nemam izdrazano mislenje dali ke bide +80% ili 180%

;) ??... :biggrin:

money lover
24.05.2007., 18:56

Mislim da je netko ovdje fulao malo...To da ce promijeniti operatera je vec vidjena stvar, uvijeko postoji nezadovoljstvo... svi bi promijenili... Bilo je to tako i prije ulaska Cosmofona, i....gle cuda, nije se dogodilo. Promijenjena je biznis strategija tadasnjeg Mobimaka, promijenio se odnos prema korisnicima, a ruku na srce i nismo bas vidjeli neke "spektakularne" uvjete i cijene sa strane konkurencije (citaj: Cosmofon) do dana danasnjeg. Osobno mislim da ce to i ovdje biti slucaj. Ide rebrendig u T-Com, zaborav omrazenog brenda Makedonskih Telekomunikacija, novi paketi (ADSL, Telefonija, IP televizija). Mozda je vrh zarade u smislu fiksne telefonije, ali je u najmanju ruku glupo razmisljati da ce sada konkurencija unistiti telekom ili bar potencijal ove dionice. Ono sto ce izgubiti u profitnom smislu fiksne telefonije, imace velikih mogucnosti nadoknaditi drugim uslugama. Nemojmo u nijdenom trenutku zaboraviti da su MT osnivac i vlasnik T-Mobile-a koji biljezi vrhunske rezultate.

I na kraju, autor ovoga posta ne posjeduje dionice Telekoma u svom portfelju tako da cemo iskluciti subjektivnost...;)

globalinvest
24.05.2007., 21:56
Mislim da je netko ovdje fulao malo...To da ce promijeniti operatera je vec vidjena stvar, uvijeko postoji nezadovoljstvo... svi bi promijenili... Bilo je to tako i prije ulaska Cosmofona, i....gle cuda, nije se dogodilo. Promijenjena je biznis strategija tadasnjeg Mobimaka, promijenio se odnos prema korisnicima, a ruku na srce i nismo bas vidjeli neke "spektakularne" uvjete i cijene sa strane konkurencije (citaj: Cosmofon) do dana danasnjeg. Osobno mislim da ce to i ovdje biti slucaj. Ide rebrendig u T-Com, zaborav omrazenog brenda Makedonskih Telekomunikacija, novi paketi (ADSL, Telefonija, IP televizija). Mozda je vrh zarade u smislu fiksne telefonije, ali je u najmanju ruku glupo razmisljati da ce sada konkurencija unistiti telekom ili bar potencijal ove dionice. Ono sto ce izgubiti u profitnom smislu fiksne telefonije, imace velikih mogucnosti nadoknaditi drugim uslugama. Nemojmo u nijdenom trenutku zaboraviti da su MT osnivac i vlasnik T-Mobile-a koji biljezi vrhunske rezultate.

I na kraju, autor ovoga posta ne posjeduje dionice Telekoma u svom portfelju tako da cemo iskluciti subjektivnost...;)

jas se soglasuvam deka nema taka lesno da im padne profitot i da izgubat, no koga kupuvas "bad-will" od nekoja kompanija mislam deka treba da se bide vnimatelen, zasto nezadovlstvoto od nerealno visokite ceni ma fiksnata telefonija nemoze da se meri so mobilna telefonija bidejki mobilnata telefonija e po tvoj izbor, dodeka fiksnata e neophodna, inace ne vikam deka ne treba da se investira vo oviee akcii, toa sami investitorite treba da procenat:thumbsup:

Exchange
24.05.2007., 22:19
Lugje da ne zaboravime deka bilo koj nov fix operator da dojde vo MK, ke mora da odi preku MT bidejki MT e sopstvenik na fixnata mreza i ke mora da mu placa za nejzino koristenje.

money lover
24.05.2007., 23:09
Lugje da ne zaboravime deka bilo koj nov fix operator da dojde vo MK, ke mora da odi preku MT bidejki MT e sopstvenik na fixnata mreza i ke mora da mu placa za nejzino koristenje.

Oprostite sto sam zaboravio na bakar koji ide do svakog doma u RM....:rolleyes:

ProFit
25.05.2007., 00:04

kad bi zapelo vlada bi odobrila zamenu "bakar sistema" sa "predavatelima", to nije skup sistem ali ipak za MK je neisplatliv... :p:

MisterM
25.05.2007., 11:15
dogovor za fiksni monopol do 2009 svi koji hoce fiksni mora preko mtel
1.zatoa i finansov direktor onneta kaze cene koje mtel daju za onnet su 3 puta vece znaci monopol je monopol
2.za samo 2 meseca pocelo je sa ministarstvo unutrasnosti drugi mesec ministarstvo odbrane i sada klinicki centar mtel protezirali sam paket "biznis 50"
u koji svi u svako ministarstvo zbore 0 den min i mozes isto uzeti 4 broja i 4 telefona bezpare za dogovor doverba 24 a mesecna preplata je 50 denara.
(sta ovo znaci? znaci da za 2 meseca potroseno je 10000 telefona i kartica i nemoj mi neko rec omrazena jeste ali zasto jer pravi love ja kako akcionar meni to odgovora.)jas sam uzeo odavno akcije a za moj target ove firme citaj natrag nekoliko strane pozdrav svima i samo uzivajte kolege akcionere za mtel nikad zima.

ProFit
25.05.2007., 11:36
dogovor za fiksni monopol do 2009 svi koji hoce fiksni mora preko mtel
1.zatoa i finansov direktor onneta kaze cene koje mtel daju za onnet su 3 puta vece znaci monopol je monopol
2.za samo 2 meseca pocelo je sa ministarstvo unutrasnosti drugi mesec ministarstvo odbrane i sada klinicki centar mtel protezirali sam paket "biznis 50"
u koji svi u svako ministarstvo zbore 0 den min i mozes isto uzeti 4 broja i 4 telefona bezpare za dogovor doverba 24 a mesecna preplata je 50 denara.
(sta ovo znaci? znaci da za 2 meseca potroseno je 10000 telefona i kartica i nemoj mi neko rec omrazena jeste ali zasto jer pravi love ja kako akcionar meni to odgovora.)jas sam uzeo odavno akcije a za moj target ove firme citaj natrag nekoliko strane pozdrav svima i samo uzivajte kolege akcionere za mtel nikad zima.

samo jedan primer, T-Mob+T-Com
samo kad bi spusti cenu od T-Moba -> T-Coma na (*min) ne bi se smanio ni profit + broj korisnika...
postoje jos milijon ovakvih povoljnosti koje ne koriste u "ime medjusebnim dogovorima T-Mob;Cosm za organizaciju spustanje cene" itd itd...

ps:ja sam vec u biznis 50 i ...)

MisterM
25.05.2007., 11:55
ma i ja sam samo cekam telefone sve su pokupili braca
ps znaci mozemo pricati 0 dena min ja i ti druze kolega Profit:P

mnogu_pari
25.05.2007., 12:09

Ne zaboravite da do svakog doma ide bakar i od ESM-EVN, isto tako skoro svaki dom ima kablovsku TV. Tehnologija za prenos podataka kroz te mediume vise nije skupa, a VOIP (internet telefonija ) je u modi (ne trosi resurse pa je razgovor strasno jevtin). Tako da MT-u i nije tako svetlo. Zgora tome oni su ko jedna stara masina koja dok se pokrene (sa novom tehnologijom) ode voz, i ostali su oni bez korisnike. AMIN :biggrin:

MisterM
25.05.2007., 12:37
joj sta to pricas covjece
1. Mtel je najbolja firma u makedoniji ma koliko je ti mrzeo(ako sa ovim se ne slazes ne pricamo na istom temom)
Mtel zaradi godisjnje koliko sve druge kompanije zajedno
2.recimo ide nova tehnologija i kome je bolje taj sto ima novac ili taj sto treba kredite za proekte.
3.nemoj ni u snu usporegivati kabel operator ili on net sa mtel (ili tu samo spekuliras da bi dokupio a posle tebe ljudi kupuju na vecu cenu)
4.boducnost niko nezna ali sadasnost znam
kabel operator internet paket 1500 denari 256 kbs 4 GB(1 dan ima 2 dana nema )
onnet internet paket 1300 512 kbs 10GB (i to ne svugde ljudi nemaju para za Vpointe lol)
mtel internet paket 1700 2MB 10 GB
ovo je realnost i sta mislis kakav internet paket ja koristim i 80 % od ljudi u makedoniji
5.mtel ima bakar svugde i pravi pare sa telefonijom
ESM-EVN ima bakar al to ne radi(dali ce ili nece niko nezna ima on svoje druge prioritete)
onnet poceo da radi(ali ti mi reci jel bole da platis 1 den po min ili preko onneta 3 den min)
6.mtel drzi svako ministarstvo u zemji i ima dogovore sa njih ko ima drugi ovakve dogovore?
7.ko je glavni vlasnik mtel(dojce telekom i kakve sve planove radi sada on smanju cenu za raoming po celom evropi )
ima jos mnogo ali necu da se ponavjam ili da ponavjam kolege forumasa koj je ko u zemji ali moj prijatelju da znas
mtel je bio ,je i bice No.1 u makedoniji
pozdrav

money lover
25.05.2007., 13:39
Ne zaboravite da do svakog doma ide bakar i od ESM-EVN, isto tako skoro svaki dom ima kablovsku TV. Tehnologija za prenos podataka kroz te mediume vise nije skupa, a VOIP (internet telefonija ) je u modi (ne trosi resurse pa je razgovor strasno jevtin). Tako da MT-u i nije tako svetlo. Zgora tome oni su ko jedna stara masina koja dok se pokrene (sa novom tehnologijom) ode voz, i ostali su oni bez korisnike. AMIN :biggrin:

E sad cu vec poceti da se ponavljam, a i da citiram ostale kolege koji dijele moje misljenje.. DEUTCHE TELECOM je monstrum od kompanije i svako ko misli da ce tek tako dozvoliti da mu netko ulazi na trziste na koje vec ima poziciju TOTALNOG monopola i market lidera i otima mu korisnike grdno se vara. Pa zar mislite da su oni neka djeca koja se igraju biznisa? A sta ako Deutche Telekom kupi slovenacki telekom koji je gazda On.Net-a. Sta cemo onda? Sto se tice VOIP-a i kablovskih operatera nemam komentara...ko voli nek izvoli...koliko para toliko muzike...:rolleyes: :p: ;)

Marlon
25.05.2007., 14:18
.. DEUTCHE TELECOM je monstrum od kompanije ... ima poziciju TOTALNOG monopola... Pa zar mislite da su oni neka djeca koja se igraju biznisa? A sta ako Deutche Telekom kupi slovenacki telekom koji je gazda On.Net-a...
100% true! Priznajem da je ovo surova ali neoboriva istina. Poznajem stvari u ovom sektoru i mogu reci da ma koliko se mi igrali sa naprednim tehnologijama sve se opet zavrsi kod velikog tate telecoma. Tata pali i gasi, i ponekad, ako mu se prohte, sedne u krilo malu decu lokalne operatore, pa im da koju mrvicu da zamaze oci javnosti. Da ne bude zabune, SVI, ama bas SVI koriste telecom kako bazu za prenos informacija. Da ne duzim, mislim da si sve rek'o, TEL je rock-solid, a i rast prihoda narednih godina. Prost racun - koristim WADSL, WiFi, cable pa i VOIP, sve skupa 20 EUR, a opet TEL-u dam min. 100 Eur svakog meseca.

mnogu_pari
25.05.2007., 19:56
joj sta to pricas covjece
1. Mtel je najbolja firma u makedoniji ma koliko je ti mrzeo(ako sa ovim se ne slazes ne pricamo na istom temom)
Mtel zaradi godisjnje koliko sve druge kompanije zajedno
2.recimo ide nova tehnologija i kome je bolje taj sto ima novac ili taj sto treba kredite za proekte.
3.nemoj ni u snu usporegivati kabel operator ili on net sa mtel (ili tu samo spekuliras da bi dokupio a posle tebe ljudi kupuju na vecu cenu)
4.boducnost niko nezna ali sadasnost znam
kabel operator internet paket 1500 denari 256 kbs 4 GB(1 dan ima 2 dana nema )
onnet internet paket 1300 512 kbs 10GB (i to ne svugde ljudi nemaju para za Vpointe lol)
mtel internet paket 1700 2MB 10 GB
ovo je realnost i sta mislis kakav internet paket ja koristim i 80 % od ljudi u makedoniji
5.mtel ima bakar svugde i pravi pare sa telefonijom
ESM-EVN ima bakar al to ne radi(dali ce ili nece niko nezna ima on svoje druge prioritete)
onnet poceo da radi(ali ti mi reci jel bole da platis 1 den po min ili preko onneta 3 den min)
6.mtel drzi svako ministarstvo u zemji i ima dogovore sa njih ko ima drugi ovakve dogovore?
7.ko je glavni vlasnik mtel(dojce telekom i kakve sve planove radi sada on smanju cenu za raoming po celom evropi )
ima jos mnogo ali necu da se ponavjam ili da ponavjam kolege forumasa koj je ko u zemji ali moj prijatelju da znas
mtel je bio ,je i bice No.1 u makedoniji
pozdrav

Cene interneta ti nisu tacne, tako ne donosi ljude u zabludi.Kablovski (telekabel) :1500 den; unlimited 1Mbps bez obavezujucih dogovora, onnet WADSL 1200den; 512Mbps 10GB limit, dogovor 24 meseci, MT 2112den; 2Mbps;10GB dogovor 24meseci
Oko tacke 6, ova vlada je najavila da ce uvesti svoj interni telecomunikaciski sistem kako bi smanjila troskove, a time bi se smanjio dobitak telekoma. I na kraju sta mislis, oce ti veliki tata dati pare za auto ili da kupis samo jedan bonboncic. A de je broj 1 u telekomunikaciskih usluga to je tacno, ali tacno je i da ce mu konkurencija uzeti deo profita (gledano dugorocno)

mudri mačak
27.05.2007., 20:41
Makedonski telekom zarađuje neto cca. 90 denara po dionici, a cijena mu je na burzi 810-820 denara šta nam daje vrlo, vrlo niski P/E 9 i to na tržištu čiji je prosijek P/E oko 40!! P/E prosijek u svijetu 20-tak najvećih kompanija iz telekom industrije je trenutno 22.Dakle u odnosu na prosijek Makedonskog tržišta telekom bi trebao vrijediti 3.644 denara ili u odnosu na svijet 2.000 denara po dionici!Srednja vrijednost ova 2 prosijeka nam daje cijenu od 2.822 denara po dionici tj. P/E prosijek od 31. Uz penetraciju od 70% i dobru mogućnost daljnjeg rasta broja pretplatnika, cijenu od 3.000 denara ili 50 EUR po dionici, vidim kao objektivnu u vremenskom roku od godinu dana.

mudri mačak
27.05.2007., 21:03
OneWorld.net Predrag Cemerikic:"Telekom Makedonije ima godišnji profit od 150 milijuna eura u ukupnome prihodu od 250 milijuna eura, to je neviđeni profit od 55%" Evidentno je po ovome da se radi o firmi koja spada u 1 promil ili još puno uži krug najprofitabilnijih firmi ne samo na području Balkana i regije nego i cijelog svijeta :thumbsup:

mnogu_pari
28.05.2007., 17:51
Mudri Macak

to sto navodis je u principu sve tacno. Medjutim to nemaa na oficijalnim papirima, t.j. nisu dostavili FI zadnje 2 godine. Ako je toliko dobra akcija, zasto prosle godine kad je prodavala vlada svoj dio za 390 den. po akciji niko ozbiljan nije ucestvovao u natjecaju (sem gazde kojima je falilo neki procenat, kako bi mogli da rade sta hoce)
http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?ItemID=A445C1E7302FB6408AE24258A4A5CE69&arc=1
http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?ItemID=01962308A49870429F6B23CDF55B9177&arc=1
znaci prosle godine u isto ovo vreme kad je akcija kostala 390den ni jedan finansiski fond (a bili su prisutni i prosle godine) nije kupio niti 1 akciju. Zar oni ne zele da za 18 meseci povecaju svoj kapital za skoro 8x (ako akcija do kraja godine bude cca 3000). A to sto kruzi prica medju radnicima u telekomu da ce Matav (inace gazda telekoma) ponuditi po 50eur po akciji jednostavno ne drzi vodu zato sto oni prosle godine su mogli kupiti iste te akcije za 390den, a nisu ih kupili. Da bog da oni isplate dividentu, i da akcija ide gore i d0 4000, jer ce tako obicni smrtnici nesto dobit. Sve mislim da nece biti tako (Pa ljudi moji zajebavaju akcinoera koji ima 34,8%, nisu isplatili dividentu za 2005, gde je 2006 i gde ce biti za 2007......). ja mislim da ima mnogo, mnogo boljih akcija gde je prevara mnogo manja

mudri mačak
28.05.2007., 18:07
Imao si Makstila na bacanje po 60 denara unazad 6 mjeseci pa mnogi nisu kupovali a danas je 670!!! Dakle propustili su zaradu od 10 puta ili 1.000% u samo 6 mjeseci, sad im je sigurno žao i grizu se al šta ćeš ima i onih koji su kupovali po 60 i čak puno niže na 25 npr. Ti su zaradili 22-23 puta i još ima prostora za rast.

Na Telekomu neće bit takav skok al npr. 250% je isto strašan prinos... Mislim da razmišljaš na kriv način, drž se analiza i pusti šta drugi rade. Uspjeh neće izostati!

ProFit
28.05.2007., 18:29
Imao si Makstila na bacanje po 60 denara unazad 6 mjeseci pa mnogi nisu kupovali a danas je 670!!! Dakle propustili su zaradu od 10 puta ili 1.000% u samo 6 mjeseci, sad im je sigurno žao i grizu se al šta ćeš ima i onih koji su kupovali po 60 i čak puno niže na 25 npr. Ti su zaradili 22-23 puta i još ima prostora za rast.

Na Telekomu neće bit takav skok al npr. 250% je isto strašan prinos... Mislim da razmišljaš na kriv način, drž se analiza i pusti šta drugi rade. Uspjeh neće izostati!
moja procena (glavno zbog kabelske konkurencije) je da posle leta moze se poceti sa isplatom dividende za 2005 godinu gde bi rast akcije bijo %40 ;)
mozda se ponavljam ali ipak... moram reci sad i ovde...

MisterM
28.05.2007., 18:42
evo malo i ja da se ponavljam
prosle godine vlada je prodavala telekom radi pari za kampanju izbore i ovde je tacka.
nije tacno da matav nije kupio tada po moje znanje jer sam i ja tada kupijo oni su prvi kupili 10 % od firme,
mnogu drugi su hteli da kupe tada celi deo vlade ali ovi napravili su berzu samo za matav da moze kupiti(to je bi u ponedeljak kako se ja secam a svi mi ostali kupili smo u sredu i cetvrtak kako se ja secam) mnogi su se bunili i odlucili nakon toga da odustanu i druge 3 paketa po 10% ni su se prodali.
oko dividende
dividenta za 2005 i 2006 je prosla i odlucena da se da
sta znaci kade se FI 2005 nakon te galame oko nekih finasovih malverzacija resi telekom mora da da te dividende (sta je JOS VISE INTERESANTNO)kad tad te dividende moraju da se dadu.Oko potencijala firme ja nevidim bolju firmu za bruto profit i neto profit na balkanu i zar nie naljbolji reper vidi svaki dan po koliko akcije se prodaju neko naveliko dokupuje a vi se ovde raspravljate vredi il ne vredi
pozdrav svima

MisterM
28.05.2007., 18:46
ja neni govorim o potencijalu kao sto je video fonia ,TV,rebrend,globalni telekom koj bi drzao celu evropu ...ma ja mislim ako pocne u modu da nosimo jaje na glavu svi ,telekom bi odma poceo proizvodnju kokosi
veruj

Terminator_Sk
28.05.2007., 18:46
:) To je sve tocno, no napisite ljudima i kolko ima Telekom emitovano akcija:biggrin:

MisterM
28.05.2007., 18:48
90 miliona akcija napisao sam u prethodnim postovima ali moram da se ponavljam
znaci 1,5 milijardu vrednos firme
bruto dobit 250miliona
neto dobit 160 miliona
ako ima nesto neka doda

mnogu_pari
28.05.2007., 19:26
MisterM
"Oko potencijala firme ja nevidim bolju firmu za bruto profit i neto profit na balkanu i zar nie naljbolji reper vidi svaki dan po koliko akcije se prodaju neko naveliko dokupuje a vi se ovde raspravljate vredi il ne vredi
pozdrav svima"

Ovo ti bas i nije trebalo, da je najbolja bas i ne znam to. a da neko dokupuje:eek:
danas je prosao "veliki" paket od 2.938akcija sto je 0,003% Telekoma.

Napisite svi koji kazete da je sve toliko sjajno, kad bi vlada prodavala opet 10%, dali bi vi platili po 10eur za akciju (vlada bi vam dala diskont od sadasnjih 811den )

MisterM
29.05.2007., 09:25
oko akcije jedno da ti razjasnim druze matav ne profdaje svoje akcije sada sta znaci 61 % od firme - vlada isto ne prodaje svoje 34% sta znaci na TRGOVANJE SAMO JE 5% od firme a to je 4,5kk akcije e sad 3k akcije nije 0.003 vec 0,066 % sta je mnogo vece i ovde tacka stajem.
druze kolega forumas onda reci koja firma je bolja od telekoma pa da produzimo oko toga

globalinvest
29.05.2007., 09:39
a zasto e tolku dobra akcijata?zasto ne davaat dividenda, imaat sopstvenicki paket?

mk_invest
29.05.2007., 09:55
prodaju zaposleni (2% MT-ja), onih kojih je vlada dala radnicima. Nista spektakularno. Dividentu neocekujte, bar jos neku godinu.

ProFit
29.05.2007., 11:39
da cujemo mislenje za dividende...
zasto bi dali dividendu kad mogu da ne daju...!? a do kada ce moci ...!?

kad zavrsi "unutrasnja revizija" :rolleyes: !?, dali konkurencija (kablovska) ce "pomoci" da oficijalno pocnu sa dividendon za 2005...

gospodo telekom jeste jedna od najprofitabilnih kompanija, no zasad od toga nemamo ProFit'a... :p: , ne znaci da necemo imati (pitanje je; kad cemo imati !??)

Moja procena je, zasad jedini odlucujuci faktor je kolko ce ozbiljno uci kablovska sa Tel+Internetom ...

parola dionice: ko ceka i doceka, a neko ckne cekajuci :biggrin:

mudri mačak
29.05.2007., 11:55
Konkurencija je je nebitna, iskustvo drugih zemalja kaže da im treba barem 4-5 godina da telekomu monopolistu oduzmu jedan manji dio tržišta, ljudi teško mijenjaju navike.I dividenda po meni uopće nije bitna, najvažnija je tona casha koja svake godine nakon plaćenih poreza ostaje ovoj firmi jedino to!!

samba
29.05.2007., 12:04
Konkurencija je je nebitna, iskustvo drugih zemalja kaže da im treba barem 4-5 godina da telekomu monopolistu oduzmu jedan manji dio tržišta, ljudi teško mijenjaju navike.I dividenda po meni uopće nije bitna, najvažnija je tona casha koja svake godine nakon plaćenih poreza ostaje ovoj firmi jedino to!!

Sve je to tacno druze,medzutim ima jos nesto koje je vredi pomenuti, osim casha za njih je najvaznije i koliko ce radnika da otpuste za jednu godinu.:mad:

mnogu_pari
29.05.2007., 17:26

Tacno, hipoteticki ostaje kes. Ali to na papiru nema. FI za zadnje 2 godine ne postoje. Duri su posle neke revizije od strane drzave u telekomu najavili da je velika kolicina novca otisla na neke kiparske racune, i odjednom se to zaboravilo.
Kad bi lova ostala tu, i to bi bilo oficijalizirano revidiranim FI, onda ne bi bilo bolje kompanije. Ovako, :confused: :confused:

Mozda neka druga akcija

P.S. Niko nije odgovorio na moje pitanje dali bi kupio akciju telekoma za 10eur:)

samba
29.05.2007., 17:36
P.S. Niko nije odgovorio na moje pitanje dali bi kupio akciju telekoma za 10eur:)

Sa ovakvom netransparentnoscu kompanije ne bi platio ni 5 eura.

rodman82
29.05.2007., 21:04
sega mu se smeete na telekom a do godina ke se tepate da go imate. Ke go dobiete ama nad 25 eur.:cool:

MisterM
30.05.2007., 09:02
drugari forumasi
jedno je da mrzis firmu sta dere narod otpusta ljudi..
drugo je kako akcioner dobijas vise love
u burzi nema sentimentalnosti u pitanju je novac
gorko ali istinito

mudri mačak
30.05.2007., 09:11
Kolege mnogu pari i samba, da sam npr. fond ili high net worth individual, ne da bi platio 5 ili 10 Eur po dionici, nego 15 Eur i to bez puno razmišljanja za malo poveći paket od recimo 200-300.000 komada ne trpnuvši i išao bi mirno spavat... Zaboravite Ciparske račune i to je nevažno, nevažno je i šta nema redovitih FI pa zato i je cijena tako niska i zbog najava da će drzava jeftino plasirat svoj dio u što osobno baš ne vjerujem da će davat po 390.Iskoristite sve te sumnje tržišta kao svoju prednost i nakrcajte se telekoma do grla, ja već jesam i to više od 25% portfelja;)

ProFit
31.05.2007., 18:47
moja prognoza je bila pri kraju leta da pocinje isplata dividende za 2005 i da je rebrendiranje T-Com'a direktan ulaz Njemaca u Makedonski Telekom... toest odlazak Madzara i malverzacija...
vec je najavena dividenda 2005 i 2006...

samuil
31.05.2007., 21:22
Vec je objavljeno da madjari odlaze i da zaprvi covek telekoma bice naimenovan nemac. Receno je da je na koncu revizija i da ce vlada dobiti dividendu.
Ali pitanje je gde su ostali dionicari.
Normalno je bilo da ocekujemo da ce vlada dobiti tu dividendu posto je usla u budzet zatekovnu godinu a rebalans nije bas bio dobar sada. Ostali sacekacete jos malo da se stvari srede. U svakom slucaju ocekujem rast posle rebreding kampanju , uvodjenje novih paketa ctr ctr.

MisterM
01.06.2007., 08:40
i ja sam gledao sitel vesti:
rekli sum da su obezbedili 100 miliona za dividende od 2005 i 2006 god i da od 29.05.2007 su ih stavili u 2 banke stopanska i komercijalna oroceni na 1 mesec(vrlo pametno)i da do 1 jula tel ke podeliti dividendu i atila daje ostavku a prvi covek bice direktno od doj4e telekom.e sada pozdravjam svih spekulatora koji su rekli da tel nece podeliti dividendu godinama i svi onih koji su bili na moju stranu.
Telekom Nb.1 company in macedonia:)
pozeljuem svima visoku amplitudu

Sam
01.06.2007., 10:59
rekli sum da su obezbedili 100 miliona za dividende od 2005 i 2006 god i da od 29.05.2007 su ih stavili u 2 banke stopanska i komercijalna oroceni na 1 mesec(vrlo pametno)i da do 1 jula tel ke podeliti dividendu i atila daje ostavku a prvi covek bice direktno od doj4e telekom.e sada pozdravjam svih spekulatora koji su rekli da tel nece podeliti dividendu godinama i svi onih koji su bili na moju stranu.

Jel to 100m eura ili denara?

Terminator_Sk
01.06.2007., 11:04
Jel to 100m eura ili denara?
Eura :party:

ProFit
01.06.2007., 11:43

Mister M, drugovi i drugarice!!! :biggrin:

Telekom je sa najpodcenjenom akcijom na MK berzi..., T-Com ima regionalne planove na ovom delu balkana (MK+CG+...)... i zato nije slucajna "ostavka" Atile ...

Sa rebrendiranjem i direknog preuzimanja "cistog" T-Com'a ce se popraviti PR i to kompletno...

naravno i da ce biti visoke Amplitude ;)

mudri mačak
01.06.2007., 11:48
Znači isplatilo bi se oko 1.05 EUR ili 64-65 denara po dionici.Ako je tako super, dobiva se dividenda od 8.12% na današnju cijenu od 800 denara.Kao što rekoh firma je prepuna casha i sada će ga malo podjeliti, izgleda da ću si moć birat zanimljive destinacije za ljetovanje kad sjedne ta dividenda:biggrin:

mk_invest
01.06.2007., 11:49
Šta vam je ljudi. Pa telekom još uvek nema pravu konkurenciju. Njihov pad tek sledi. Tačno je da u momentu ima odličen prihod ali oni ničta nisu uradili da poboljšaju njihove usluge. Sve što rade je da spreče konkurencu. 3-či mobilni, puno fiksnih operatera (tu je Telekom Slovenije) sa odličnih planova za razvoj.
Bez puno euforije oko ove dionice.

ProFit
01.06.2007., 15:12
Šta vam je ljudi. Pa telekom još uvek nema pravu konkurenciju. Njihov pad tek sledi. Tačno je da u momentu ima odličen prihod ali oni ničta nisu uradili da poboljšaju njihove usluge. Sve što rade je da spreče konkurencu. 3-či mobilni, puno fiksnih operatera (tu je Telekom Slovenije) sa odličnih planova za razvoj.
Bez puno euforije oko ove dionice.

Evo sta nam je: !! :biggrin:

1. Tacno je da u momentu imaju odlican prihod (da "rahat" dionica moze sada biti min x2) ali...

2. Vec imaju planove za poboljsanje usluga, a nije tesko pravit planove kad imas Mob+Fiksni+Internet+(TV) (paket je paket Tel+ Int+Tv)...

3.Telekom Slovenije ne moze (nikad) imat bolju pozciju od T-Com'a jer;
T-Com ima Mob+FiksniTel koje kome doda (ugodnu tarifu) Kosmofon-> Fiksni ugodnu tarifu impulsa...

4. Treci mobilni operator prvih 3 godina moze deliti "dzabe" mobilne aparate da bi ko presao k njegovoj mrezi gde ce biti puno skuplji impuls prema fiksnom, prema T-mob i prema Cosmofonu...

postovani kolege postujem samo argumentovano sprotivno misljenje!!.. ;) :biggrin:

mudri mačak
01.06.2007., 15:23
Slažem se u potpunosti, treći operater može u vr glave uzet 5-6% tržišta u 3 godine to je beznačajno.Važno je gledat penetraciju Mak. tržišta koja je samo 70% dakle ima prostora za povećanje prihoda i rasta Mak. telekoma još 40% na sadašnje brojke.U Hrvatskoj je zadnjih 5 godina Telekom uvijek ostvarivao iz godine u godinu sve više i više prihode i dobiti premda je imao VIP kao moćnu konkurenciju a sada i Tele2 a tako je i u 2006. Identična će situacija biti i sa Makedonijom samo što je Makedonski Telekom još profitabilniji:thumbsup:

mk_invest
01.06.2007., 15:28
Evo sta nam je: !! :biggrin:

1. Tacno je da u momentu imaju odlican prihod (da "rahat" dionica moze sada biti min x2)

2. Vec imaju planove za poboljsanje usluga, a nije tesko pravit planove kad imas Mob+Fiksni+Internet+(TV) (paket je paket Tel+ Int+Tv)...

3.Telekom Slovenije ne moze (nikad) imat bolju pozciju od T-Com'a jer;
T-Com ima Mob+FiksniTel koje ako poveze u paket kom doda Kosmofon-> Fiksni ugodnu tarifu impulsa...

4. Treci mobilni operator prvih 3 godina moze deliti "dzabe" mobilne aparate da bi ko prisao njegovoj mrezi (gde ce biti puno skuplji impuls prema fiksnom, prema T-mob i prema Cosmofonu)

kolege postujem samo argumentovane sprotivno misljenje!!.. ;) :biggrin:

Nisam ni rekao da ce Telekom slovenije biti na istoj visine ali ce prihodi telekoma s godinu na godinu da opadaju. To je svuda po svetu. Pogledaj maticnu firmu Deutche Telekom. Tamo su skadali svakog dana, pa ondak strajkovi itd. Jedan apsurd kao primer: insider info - Makedonski telekom je prosle godine dao na "ZAJAM" 20 mil EUR DT da pokrije svoje zagube.
Od ukupnog prihoda 120mil najveci deo otpada na Tmobile. Kada udje Mobilkom to ce da padne drasticno. Vidite sta se dogodilo u Hrvatskoj. Tamo je start mobilkoma jedan od najboljih. Njihov target su mladi ljudi i uspece i u MK.

Mali doprinos Argumentovan

Union launches Deutsche Telekom strike ballot
Published: Monday 7 May 2007 | 09:08 AM CET

The salary commission of the German union ver.di has decided to set up a strike ballot starting on 7 May, against Deutsche Telekom's move to outsource more than 50,000 employees into a new customer service division called T-Service. The strike ballot will ask the employees that will be outsourced if they want to strike and ask their co-workers if they are solidair with their colleagues. The ballot is open for three days and ver.di president Lothar Schroeder is confident that the needed 75 percent will vote in favour of strikes. Those strikes would be targetted at prestigous business projects like large ICT and communication systems for insurers and banks, because the union does not want to jeopardise the solidarity of the consumers, according to ver.di's labour dispute leader Ado Wilhelm in an interview with German magazine Der Spiegel.

mk_invest
01.06.2007., 15:29
Deutsche Telekom revenues grow 2.9%, net profit down
Published: Thursday 1 March 2007 | 09:34 AM CET

Deutsche Telekom saw its revenues increase by 2.9 percent during 2006 to EUR 61.3 billion, driven by growth in its international operations that off-set the revenue decline for its domestic (in Germany) operations. While domestic revenue declined by around EUR 1.7 billion or 5 percent year-on-year to EUR 32.5 billion in 2006, revenue generated outside Germany increased by EUR 3.5 billion or 13.6 percent to EUR 28.9 billion. International business therefore generated 47.1 percent of the group's net revenue, compared with 42.7 percent in 2005. The group's reported EBITDA decreased by around EUR 3.8 billion year-on-year, mainly as the result of special factors, to EUR 16.3 billion. Special factors had a negative impact of around EUR 3.1 billion on EBITDA. Expenses for staff-related measures accounted for approximately EUR 2.8 billion of the special factors. Net profit adjusted for special factors amounted to EUR 3.9 billion compared with EUR 4.7 billion in the previous year. Unadjusted net profit decreased from EUR 5.6 billion to EUR 3.2 billion as a consequence of the decline in EBITDA and the year-on-year increase in the loss from financial activities. Based on adjusted net profit of EUR 3.9 billion and free cash flow (excluding the investment in mobile communications spectrum in the United States) of EUR 5.7 billion, the management and supervisory boards will propose a dividend of EUR 0.72 per share to the shareholders' meeting on 3 May.

mudri mačak
01.06.2007., 15:42
Kolega mk invest potpuno kriva interpretacija, Deutsche Telekom je zapao u velike probleme zbog ogromnih koncesija reda veličina 20 miljardi Eur pa je time Njemačka država skoro slomila ovu ogromnu kompanija a ona ti je npr. trenutno također potcijenjena i kroz neko vrijeme vrijednost će joj se sigurno poduplati.To ti je npr. kao da Makedonska država lupi koncesiju Mak. Telekomu od 1 milijardu Eur i time joj popapa dobit od sljedećih 7 godina.

mk_invest
01.06.2007., 15:54
Kolega mk invest potpuno kriva interpretacija, Deutsche Telekom je zapao u velike probleme zbog ogromnih koncesija reda veličina 20 miljardi Eur pa je time Njemačka država skoro slomila ovu ogromnu kompanija a ona ti je npr. trenutno također potcijenjena i kroz neko vrijeme vrijednost će joj se sigurno poduplati.To ti je npr. kao da Makedonska država lupi koncesiju Mak. Telekomu od 1 milijardu Eur i time joj popapa dobit od sljedećih 7 godina.

Nemam ovu dionicu a i nikad ne nameravam da je imam u portfoliju, tako da ovde prekidam diskusiju. Moja ideja je dati realnu sliku svim kolegama forumasima o MT-ju i stanju u TK sektoru. Svako svojom glavom. Ko zeli vise informacija samo privatne poruke.

ProFit
01.06.2007., 16:05
Nisam ni rekao da ce Telekom slovenije biti na istoj visine ali ce prihodi telekoma s godinu na godinu da opadaju. To je svuda po svetu. ....

Od ukupnog prihoda 120mil najveci deo otpada na Tmobile. Kada udje Mobilkom to ce da padne drasticno. Vidite sta se dogodilo u Hrvatskoj. Tamo je start mobilkoma jedan od najboljih. Njihov target su mladi ljudi i uspece i u MK.
Primeri

Spiegel.

slazem se sa tobom da Mobilkom ce poci sasvim drugim targetom, imace puno usluzniji personal (sadasnji T-Com'ov personal su "neciji" nemaju blage veze za uslugu...),... ...primer maldih koji vole nove modele mobilnih aparata jeste izdrzana ali !! komuniciraju SMS'om i "titkanjom" nece doneti prihod MobilKomu jer u Makedoniji mladi mogu zaraditi (140eura u Skoplju, a ostali gradove ni ne pominjem...)...

Primeri ostalih zemalja mi nisu dovoljno adekvatni...

penzioner
01.06.2007., 16:12
Nije li donas promjena trenda na TEL, nakon par dana pada i smanjenog volumena, danas ide povecani volumen i promjena trenda???

samuil
01.06.2007., 16:46
Sto se tice dividende sigurno ima ali samo za vladu RM. OStali dionicari smirite se malo nece biti nista za vas. Imam informaciju da ce dividenta biti oko 57 den po dionicu ali kad....
Oko diskusiju o rastu cene za sad nista ali to neznaci da na duze staze ova dionica stagnira. POsle dolaska samih njemaca i rebrending kampanju bice novih paketa posebno u ponudama tel+internet.
Za tomoramo pricekati septembar.

ProFit
01.06.2007., 19:33

izdrzana analiza Deutsche Telekoma, gospodo kolege ukoliko imate protiv argumente izvolite...

sa ovim tezama ne nameravam da propagiram kupnju ili prodaju ovih dionica, niti sam uopste pomenuo da ce odma imati hiper skok dionice...

Moja teza je da ova dionica dugorocno jeste atraktivna...
i za istu tezu sam argumentirano objavijo...

mnogu_pari
01.06.2007., 20:32
Retko ko od obicnih smrtnika koriste ADSL od telekoma. Koriste ga ni koji nemaju alternativu (kablovski ili WADSL). Najcesci korisnici su Firme, i to one koje imaju hosting kod njih. Sav profit im pravi mobilna telefonija. ostalo je masinerija koja see jedva pokrece (Nemaju vizije za nove tehnologije). ISDN se nikad nije isplatio, a skoro da ga vise niko i ne koristi za prenos podataka (koristi se kao obicni telefon). Cuo sam da planiraju uvesti IPTV, ali im nekako ide tesko...

Sve u svemu fiksna telefonija u celom smetu umire. Sve TK firme iznalaze alternativne service (prenos podataka, IPTV i slicne stvari), ali je nas telekom veoma spor u uvodjenju novih tehnologija. Sorry, to je istina.
nemaju viziju, samo zato sto ih ne vodi trziste i konkurencija nego neki tipusi koji misle da je Bell-ov telefon najbolji pronalazak 21 stoljeca (zar nije to bilo u 19)
:biggrin:

premijer
01.06.2007., 21:42
Gde zivis prijatelju???:zzz: Fiksna telefonija ili telekom godisno zaradi oko 70 mil eura:eek: od kad su dosli MATAV podigli su cene 5 puta (cena je bila 0.5 den za 6 min razgovora a sad je 1 den min, a kad pricas 1min i 1 sek to ti je dva minuta) smanjili troskove za radnu snagu(najurili 1500 radnika) i povecali profit za 10puta.:pljesak: Zalosno je da su obicni gradjani dobili samo vece cene:doh: ali ja ne bi rekao da je to za firmu los menadzment. Mnoge velike firme sanjaju novac koji moze da zaradi fiksna telefonija.:Hail:

ProFit
02.06.2007., 11:29
no comment ;) ,

Prihod Telekoma Slovenije 185 mil.€
13:43 | Izvor: B92
Ljubljana -- Grupa Telekom Slovenije je u prvom ovogodišnjem kvartalu ostvarila rast prihoda od šest odsto u odnosu na isti period 2006.

Operativna dobit Telekoma 22,9 miliona evra
Prihod je iznosio na 185,3 miliona evra, dok su neto prihodi od prodaje porasli za pet odsto na 183,7 miliona. Dobit pre kamata i poreza (EBIT) dostigla je 33,2 miliona evra, dok je operativna dobit bila 22,9 miliona evra.

U skladu sa globalnim trendom pada prihoda u fiksnoj telefoniji i Telekom Slovenije se suočava sa tim problemom, ali je kompanija pokušala da nadoknadi te prihode povećanjem prihoda od širokopojasnog pristupa Internetu i kroz ostale komunikacione usluge.

Zahvaljujući novom razvojnom ciklusu učinci kvartalnih ulaganja od 32,1 miliona evra, čak 76 odsto više nego u istom lanjskom razdoblju, biće vidljivi dugoročno, stoji u saopštenju Telekoma. U prva tri meseca ove godine slovenački telekom je dobio licencu kao drugi mobilni operater na Kosovu, a uspešno je nastavio i pregovore o preuzimanju Gibtelekoma. Zahvaljujući ovim ulaganjima, Grupa Telekom Slovenija konsolidovaće svoj položaj značajnog igrača na telekom tržištu jugoistočne Evrope i Mediterana.

vikser
02.06.2007., 12:48
Mozda ne bi trebalo imati ali pogledajte jucerasne svjetske berze i videcete da akcije za jako dobar postotak svih svetskih telekoma su PORASLI........to je neki znak....

ProFit
02.06.2007., 13:13
Crnogorski telekom 2005:
http://213.149.105.47/kotacija/pdf/Telekom-izvjestaj%20revizora%202005.pdf

ProFit
02.06.2007., 13:40
Vecer / Економија

МАКТЕЛ ПАРИТЕ ОД ЛАНСКАТА ДОБИВКА ГИ ЧУВА ВО ТУТУНСКА И СТОПАНСКА БАНКА
Телеком книжи милионски камати на сметка на Владата

Според сегашната камата за парите од дивидендата кои Телеком 24 месеци и ги должи на Владата, државата ја оштетил за милиони евра

Најмалку три милиони евра камата за само еден месец ќе земе Телеком откако 100-те милиони евра од ланската добивка ги префрли на сметките во Тутунска и Стопанска Банка и ги орочи. Овие две, од вкупно четири пријавени банки се избрани на тендерот што неодамна го објави "Македонски телекомуникации". Тутунска и Стопанска банка на Телеком му понудиле најдобри услови - гаранција за еднократна исплата на парите и месечна камата од 3 до 3,5 проценти за орочување на милионите евра за само еден месец.

Овие пари, со одлука на Бордот на директори од 29 мај, како што дознава "Вечер" се префрлени на сметките во комерцијалните банки со намера да бидат искористени за исплата на дивиденда откако ќе заврши финансиската ревизија на Американската комисија за хартии од вредност и Њујоршката берза во Дојче Телеком, фирма-мајка на Маѓар телеком, во чија сопственост е македонскиот Телеком. До тогаш, ќе тече милионската камата.

Според информациите од Бордот на Телеком, другите две банки Комерцијална и ИК банка, не ги исполниле барањата на Мактел. ИК банка побарала да чува помала сума, а Комерцијална банка не се согласила со дезивната клаузула на орочените средства, така што останале само Стопанска и Тутунска, кои ќе "вртат" по 50 милиони евра во следните 30 дена.

Дивидендата за 2005 година доцни поради проблеми во врска со наводната проневера на пари во "Македонски телекомуникации" во 2004 и 2005 година. Се зборува дека со амин на главниот извршен и главниот финансов директор на Телеком, Атила Сендреи и Ролф Плат биле префрлени околу 10 милиони евра на кипарската фирма "Чаптекс холдинг" за консултантски услуги што не биле извршени.

Владата се надеваше на парите во април и мај, а според оптимистичките најави на Телеком, Владата би требало да ги добие некаде во јуни двете дивиденди заедно. Она што е познато е остварениот вкупен профит од 169 милиони евра на Т-Мобиле и Телеком. Според првичните пресметките, дивидендата за 2006 година би изнесувала околу 50 милиони евра. Првично, Телеком на македонската Влада и понуди да и исплати позајмица за дивидендата за 2005 година, додека се донесе дефинитивната одлука, но премиерот Никола Груевски го одби непристојниот предлог.

Вицепремиерот Зоран Ставревски вчера изјави дека нема никакви најави за исплата на двете дивиденди од Телеком. Тој вели дека најверојатно станува збор за пари на Телеком, кои се чуваат во коменцијалните банки.

ProFit
02.06.2007., 13:55
Време, 02.06.2007

НОВ ОПЕРАТОР
Со „Мател МК“ големи заштеди
Компанијата „Мател МК“-Скопје потпиша договор за интерконекција со „Македонски телекомуникации“ и со тоа ги стекна сите законски можности, како фиксен оператор, да обезбедува јавни фиксни телефонски услуги, соопштија во компанијата.
„За почеток компанијата ќе обезбедува комуникациски услуги во меѓународниот телефонски сообраќај, што ќе доведе до значајни заштеди на корисниците, кои повикуваат во Македонија, како и на корисниците што ќе повикуваат од Македонија кон стратегиските дестинации во светот“, пишува во соопштението од компанијата.
„Мател МК“ како дел од меѓународната групација на своите корисници ќе им обезбеди посебни пакет-услуги за дестинациите каде што е присутна, а ќе промовира и нови технологии и сервиси што ќе овозможат наполна интеграција на слика, звук и Интернет, проследено со значително намалување на трошоците за користење.

MisterM
04.06.2007., 10:04
lol dace akcioneru sa 34 % a nece ljudima koji ukopno imaju 6%
ma gde to zivis helooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
naravno da ce dati svima i to za 2 godine
ja akcije imam i ne pomisljam da prodajem
druze Profit ne otvaraj oci onima koji su slepi
uzivaj u dividendu i u Nb1 kompaniju u makedoniji
sa T-kom nema zime

ProFit
04.06.2007., 14:33
lol dace akcioneru sa 34 % a nece ljudima koji ukopno imaju 6%
ma gde to zivis helooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
naravno da ce dati svima i to za 2 godine
ja akcije imam i ne pomisljam da prodajem
druze Profit ne otvaraj oci onima koji su slepi
uzivaj u dividendu i u Nb1 kompaniju u makedoniji
sa T-kom nema zime

druze, MisterM ne nameravam nikome silom nametnuti T-Koma, informacije koje mislim da su znacajne mogu ovde podeliti sa ostalim...

ja licno ne vjerujem da bi bilo ko (pa nit Ankica :p: ) mogo spekulativnom :devil: izjavom na forumu :thumbsup: ili :thumbsdow dionicu... :biggrin: a posebno T-Koma...

ProFit
06.06.2007., 09:23
Neko misli da ce namaliti T-Comu profit ova konkurencija kabelskih, a ja mislim naprotiv da ce... :kava:
ako pogledate pre nekoliko posta, naglasijo sam da Kablovska konkurencija ce "pomoci" T-Comu da ozbiljnije preuzme stvari u svoje ruke... ;)
------
Осум кабелски оператори од седум града во земјава формираа конзорциум за нудење на радио и ТВ програми, но и интернет и фиксна телефонија со висок квалитет и пристапни цени. Извори од конзорциумот велат дека во тек е постапка за регистрација на заедничката фирма која ќе се вика "Македонски телекомуникациски конзорциум". По регистрацијата, тие ќе поднесат барање да се нотифицираат во Агенцијата за електронски комуникации за да можат да даваат услуги во фиксната телефонија.
Се дознава дека овој конзорциум е во преговори со странски партнер што треба да им помогне во изградбата на оптичката мрежа со која тие ќе се поврзат меѓу себе. Здружувањето на осумте кабелски оператори е да можат да станат значаен фактор во давањето на говорни услуги. Најавата за формирање на овој конзорциум дојде веднаш по влегувањето на бугарската компанија "Кабел тел" на домашниот пазар која купи 13 кабелски оператори.

Vecer (С. Бл.)

mk_invest
06.06.2007., 09:39
Neko misli da ce namaliti T-Comu profit ova konkurencija kabelskih, a ja mislim naprotiv da ce... :kava:
ako pogledate pre nekoliko posta, naglasijo sam da Kablovska konkurencija ce "pomoci" T-Comu da ozbiljnije preuzme stvari u svoje ruke... ;)
------
Осум кабелски оператори од седум града во земјава формираа конзорциум за нудење на радио и ТВ програми, но и интернет и фиксна телефонија со висок квалитет и пристапни цени. Извори од конзорциумот велат дека во тек е постапка за регистрација на заедничката фирма која ќе се вика "Македонски телекомуникациски конзорциум". По регистрацијата, тие ќе поднесат барање да се нотифицираат во Агенцијата за електронски комуникации за да можат да даваат услуги во фиксната телефонија.
Се дознава дека овој конзорциум е во преговори со странски партнер што треба да им помогне во изградбата на оптичката мрежа со која тие ќе се поврзат меѓу себе. Здружувањето на осумте кабелски оператори е да можат да станат значаен фактор во давањето на говорни услуги. Најавата за формирање на овој конзорциум дојде веднаш по влегувањето на бугарската компанија "Кабел тел" на домашниот пазар која купи 13 кабелски оператори.

Vecer (С. Бл.)

a jel znate da po nezvanicnim podacima (niko ne objavljue oficialne podatke) da Broj Kabelskih korisnika interneta u MK je veci od ADSL korisnika na Maktelovoj mrezi (koja ima 15000 korisnika). A tek kada omoguce telefoniju. :biggrin: :biggrin:

ProFit
06.06.2007., 09:50
a jel znate da po nezvanicnim podacima (niko ne objavljue oficialne podatke) da Broj Kabelskih korisnika interneta u MK je veci od ADSL korisnika na Maktelovoj mrezi (koja ima 15000 korisnika). A tek kada omoguce telefoniju.

svak kom je bog dao oci i vidi na njih "zeli gledat" kabelsku od 5eura pretple, hrvatske serije ohoo :eek: , dok ADSL kosta oko 20eura i da ga dades nekima (nece moci gledat serije :biggrin: ) sta bi uopste radili sa njime ...:confused: :biggrin:

mnogu_pari
06.06.2007., 17:22
http://www.cabletel.bg/?p=triple3

Sta nudi bugarski gazda kablovskih TV i po kojim cenama :)
"Nisu" uopste konkurentni :biggrin:

1 lev=0,5eur

ProFit
06.06.2007., 18:28

1 lev=0,5eur
+/- takva slicna cena se i ocekivala,... neznamo samo kakvi ce biti TV paketi jer bez dozvole nema reemitovanja (HR) sapunjica itd itd... :biggrin: i slicno...

samuil
06.06.2007., 18:43

1 lev=0,5eur

Ja neznam sta ti zanaci da nisu konkurentni:
Пакет Трипъл плей У нас

Съдържа:
КейбълТел.TV
КейбълТел.NET - 512 Kbps
КейбълТел.Phone– с включени 150 минути градски разговори към други фиксирани оператори.
Безплатни градски и национални разговори в мрежата на КейбълТЕЛ

Цена за пакет/месец: 39.90 лева с ДДС

Dakle ima cable tv, ima internet i ima besplatne razgovore u mrezi cabeltel-a ( u makedoniji 13 kablovske televizije koje je kupio cabeltel) kao i besplatnih 150 minuta prema ostale fiksne mreze.
Druskane sakupi sta sve placas sada i vidi dal je to 1200 denara sa ddv.
Ako slucajno nije pojasni mi kako da mi odtali stignemo do te cifre.

mnogu_pari
07.06.2007., 00:31
Kad se neka rec stavi u navodnike onda to oznacava da je ona izrecena ironicno. S'toga sledi "nisu"=jesu:biggrin:

Nadam se da je jasno sta sam hteo da kazem. O takvom paketu u ponudi telekoma moze samo da sanjate. Daj boze da gresim, i da daju bolji paket za manje para:biggrin:

A akcija dal raste ili pada, nije uopste bitno.
Ako je ljudstvo zadovoljno uslugama telekoma, onda:Only Sky is the limit..:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

ProFit
07.06.2007., 01:00
jaka konkurencija kablovskih paketa je dobrodosla;
T-Kom korisnik ce dobiti bolju i jeftiniju ulsugu, a akcioner istinsku vrednost akcije... :luxhello:
prema novonastaloj situaciji se prilagodzava i T-Kom (a ako uspeju uubaciti TV u paket ... :smokekot: )...
isto kao vi sto racunate i oni umeju proracunat :kava: i jos ce dodati T-Mobile u paket pa bujrum biraj, zelis besplatanih minuta na cablTelom ili T-Moba...:pljesak: ????
nije pravilno racunati sadasnje usluge i sporedzivati ih sa iducim situacijom ?? :citaj: ...

ProFit
07.06.2007., 15:58
kao sto vidite i TV u paketu telekoma("трипл плеј" пакет што содржи нудење фиксна телефонија, интернет и фиксна телевизија. [/B] :smokekot: ) , a ako proanalizirate na globalno nivo Balkan i T-xome sa "multi" dogovor sa SRB, HR, i MK Tv kanalima...:grouphug:

----------------------
Дојче Телеком на Телеком ќе го даде брендот Т-хоме

"Македонски телекомуникации" нема да се ребрендира во "Т-ком" бидејќи "Дојче Телеком" одлучи да го укине овој бренд што е препознатливо име за сите компании во сопственост на германската телекомуникациска компанија. Според информациите на "Вечер", иако беше најавено македонскиот фиксен оператор уште на почетокот на годинава да се ребрендира во "Т-ком Македонија", тоа нема да се случи, бидејќи "Дојче Телеком" создаде ново бренд име "Т-хоме". Информации од "Македонски телекомуникации" велат дека Телеком до крајот на годинава или на почетокот на наредната, ќе го добие името "Т-хоме.

- Процесот на ребрендирање на Телеком требаше да следува веднаш по ребрендирањето на "Мобимак" во "Т-Мобиле", што се случи во септември минатата година. Во тој период, "Дојче телеком" изработи нова пазарна стратегија за создавање на поприфатлив бренд за фиксниот сегмент. Тогаш е креиран брендот "Т-хоме" кој овозможува прилагодување на услугите кон потребите на корисниците.

Имплементацијата на "Т-хоме" брендот во Германија започна пред неколку дена и потоа ќе се развива во другите земји каде е присутен "Дојче телеком". Паралелно со воведувањето на "Т-хоме" на германскиот пазар и Телеком ќе започне подготовки за создавање на овој бренд и кај нас - вели портпаролката на "Македонски телекомуникации", Валентина Недкова.

Новиот бренд треба да овозможи воведување на нови услуги во фиксната телефонија кои нема да продуцираат загуби и ќе доведат до намалување на трошоците. "Дојче Телеком", како и "Македонски телекомуникации" во изминативе години бележат загуби во сегментот на фиксната телефонија. Во насока на задржување на претплатниците, во "Дојче Телеком" од септември 2006 година се применува т.н. "трипл плеј" пакет што содржи нудење фиксна телефонија, интернет и фиксна телевизија.
Под името "Т-ком" веќе се ребрендирани телекомите во Германија, Унгарија и Хрватска.

Vecer,(С. Бл.)

mnogu_pari
07.06.2007., 17:12
Gde zivis prijatelju???:zzz: Fiksna telefonija ili telekom godisno zaradi oko 70 mil eura:eek: od kad su dosli MATAV podigli su cene 5 puta (cena je bila 0.5 den za 6 min razgovora a sad je 1 den min, a kad pricas 1min i 1 sek to ti je dva minuta) smanjili troskove za radnu snagu(najurili 1500 radnika) i povecali profit za 10puta.:pljesak: Zalosno je da su obicni gradjani dobili samo vece cene:doh: ali ja ne bi rekao da je to za firmu los menadzment. Mnoge velike firme sanjaju novac koji moze da zaradi fiksna telefonija.:Hail:

Pricitaj i analiziraj prethodni post . Narocito deo gde pise da fiksna telefonija radi sa zagubom. mislim da se isto odnosi i na adsl za domace korisnike.
Ja sam ovo pisao pre nekolika postova

mnogu_pari
07.06.2007., 17:20
mislim da niko do sad nije ovo napisao:
"Како што беше претходно објавено, Маѓар Телеком, кој поседува 51,00% од АД Македонски телекомуникации (во понатамошниот текст: “Друштвото”) преку Камени мост комуникации А.Д. Скопје во постапка на ликвидација, сé уште врши истрага за евентуални прекршувања на политиката на Групацијата или на применливите закони и прописи, која што истрага го вклучува и Друштвото. Оваа истрага, која ја извршува независна адвокатска фирма и ја следи Одборот за ревизија на Маѓар Телеком, е сé уште во тек. Како резултат на истрагата, објавените консолидирани Биланс на состојба, Биланс на успех, Извештај за паричниот тек и Извештај за промените во капиталот и резервите изготвени во согласност со МСФИ, сé уште се неревидирани. Не може да се даде никакво уверување дека како резултат на истрагата финансиските извештаи за 2005 година и финансиските извештаи или финансиски податоци од кој било друг период, вклучително и кој било период од 2006 година, нема да се разликуваат од објавените пред завршување на истрагата и ревизијата на тие финансиски извештаи и податоци."

http://www.mt.com.mk/download/Doc_mk.pdf

ProFit
08.06.2007., 17:31
zna li ko sta vise o ovoj firmi, cija je... itd... ??? :nemampoj:
Фирма МАТЕЛ МК- Скопје
Адреса ул.„Вера Јоциќ“ бр.10-1/4, 1000 Скопје
Data: 01.05.2007

---------------------------------------------------------------
НОВ ОПЕРАТОР ВО ФИКСНАТА ТЕЛЕФОНИЈА
„Мател МК“ нуди поевтини меѓународни разговори
Компанијата „Мател МК“-Скопје потпиша договор за интерконекција со македонскиот телеком и со тоа ги стекна сите законски можности како фиксен оператор, да обезбедува јавни фиксни телефонски услуги.
За почеток компанијата ќе обезбедува комуникациски услуги во меѓународниот телефонски сообраќај, што ќе доведе до значајни заштеди на корисниците што повикуваат во Македонија, како и на корисниците што ќе повикуваат од Македонија кон странските дестинации во светот.
„Мател МК“ како дел од меѓународната групација на своите корисници ќе им обезбеди посебни пакет услуги за дестинациите каде што е присутна. Исто така, „Мател МК“ ќе промовира и нови технологии и сервиси, кои ќе овозможат наполна интеграција на слика, звук и Интернет, проследено со значително намалување на трошоците за користење.

Vreme

Exchange
11.06.2007., 14:09
Sta se desava danas sa MT ?

OKA
11.06.2007., 14:26
INTERVJU SO RON FINLI, SOPSTVENIK NA „KEJBLTEL”
Ke staneme alternativa na „Makedonski telekomunikacii”
„Kejbltel” e novata kompanija sto so kupuvanje na 13 kabelski televizii vo zemjava agresivno vleze na telekomunikaciskiot pazar vo Makedonija. Kompanijata, koja e semeen biznis na amerikanskite semejstva Filips i Finli, e osnovana vo Velika Britanija. Novinite i povolnostite sto ke gi dobijat makedonskite potrosuvaci so vleguvanjeto na ovaa kompanija na makedonskiot pazar bea povod da razgovarame so Ron Finli, eden od sopstvenicite na kompanijata.
„Kejbltel” podolg period e prisuten vo Bugarija, kakvi se vasite planovi vo Makedonija?
- Imame kabelska kompanija vo Bugarija, koja vo momentov ima okolu 400.000 pretplatnici. Tamu investiravme okolu 100 milioni evra i izgradivme poveke od tri iljadi kilometri opticka mreza do pogolemite 25 grada. Planot ni e da se prosirime vo poveke zemji na Balkanot. Poradi toa veke povedovme postapka za dobivanje dozvola za gradezni raboti i vo Makedonija. Namerata ni e i tuka da izgradime opticka mreza, koja ke gi povrzuva site pogolemi gradovi. Mrezata vo Makedonija ke bide povrzana so mrezata vo Bugarija.
Kolku pari investiravte dosega vo nasata zemja i kakvi uslugi ke im ponudite na makedonskite potrosuvaci?
- Vo Makedonija investiravme okolu 13 milioni evra i kupivme 13 kabelski operatori. Veke obezbedivme dopolnitelni 25 milioni evra za investicii. Ke investirame okolu 10 milioni evra vo izgradba na optickata infrastruktura. Sega imame okolu 70.000 pretplatnici vo zemjava, a namerata ni e ovaa brojka da porasne na poveke od 200.000 pretplatnici. Celata mreza ke bide digitalna, a toa ni ovozmozuva da ponudime poveke vidovi uslugi vo telefonijata, kabelskata televizija i Internet. Podocna ke definirame poveke vidovi paketi, megjutoa sekako deka ke ponudime osnoven paket kabelska televizija. Potoa dopolnitelni paketi so sportski programi, filmski paketi i drugi programi po terk na paketite sto se nudat vo Evropa i vo SAD. Ke ponudime megjunarodni i lokalni telefonski razgovori.
Makedonskite potrosuvaci cesto se zalat na kvalitetot na internet-vrskata kaj domasnite operatori. Sto moze da ocekuvaat od „Kejbltel” vo odnos na ova prasanje?
- So ogled na nasata infrastruktura i bekbonot sto go planirame, ke mozeme na makedonskite individualni potrosuvaci da im ponudime internet-uslugi so kvalitet od koj so sigurnost ke bidat zadovolni.
Ke ima li novi vrabotuvanja vo „Kejbltel”?
- Sega imame 120 vraboteni. Ke kreirame poveke rabotni mesta, pred se za lica so tehnicki poznavanja, koi ke ni trebaat vo sledniot period. Pretpostavka e deka brojot na vraboteni vo nasata kompanija ke se zgolemi na trista lica. Ako celta ni e barem tripati da go zgolemime brojot na pretplatnici, toa ke bara proporcionalno zgolemuvanje na vrabotenite vo nasata kompanija so brojot na pretplatnici. Vo Bugarija na primer, kade sto imame okolu 400.000 korisnici, imame okolu 900 vraboteni.
Koga ke pocnete da gi nudite paketite so uslugi vo telefonijata, kabelskata televizija i Internet i po koja cena?
- Pred triesetina dena go oficijaliziravme kupuvanjeto na 13 kabelski operatori. Taka sto potrebno ni e malku vreme da ja reoragnizirame rabotat vo niv. Potoa ke ni treba malku vreme da ja izgradime mrezata i da gi povrzeme gradovite. Spored prvicnite presmetki, celosna usluga na pazarot ke ponudime za okolu polovina godina. Se uste ne se definirani cenite na uslugite.
Subjektite na telekomunikaciskiot pazar se zalat na cenite za interkonekcija so mrezata na „Makedonski telekomunikacii”. Ste gi videle li cenite za interkonekcija?
- Ne sum gi videl, megjutoa pretpostavuvam deka se mnogu visoki. Sepak, toa nema da ne ottrgne od idejata da nudime uslugi vo telefonijata i da se povrzeme so mrezata na „Makedonski telekomunikacii”. Se e rabota na pregovori.
Kako vlijaese pojavata na vasata kompanija na cenite na telefonskite uslovi vo Bugarija?
- Cenite apsolutno se namalija bidejki nie stanavme vistinska alternativa na bugarskiot telekom. Smetam deka toa ke se sluci i vo Makedonija.

zelac
11.06.2007., 18:34
vidim svi se raspisali o novim proizvodima Maktel-a, konkurenciji.....a nitko ne komentira rezultate kompanije....

pa na ovoj cijeni ima privlačne multiple: P/E 12,6, P/Cf 7,5, P/Bv 2,4, EV/EBIT 10,0. doduše mali rast salesa (3%), ali profitabilnost mu je neupitna sa izvanrednim maržama (EBIT- 34,8%, EBITDA- 56,3%). a i 1q rezultati govore o daljnjem rastu poslovnih prihoda i neto dobiti.

ps: imam dionice TEL-a, i računao multiple nakon odbitka 10% redovnih dionica koje su trezorske....

OKA
11.06.2007., 18:53
Dionice Tkoma su delikatne najprije zbog globalnih pesimistickih prognoza sektora. Planovi managameneta MK telecoma u vezi prihoda i neto dobiti za 2007 su ponavljanje rezultata iz 2006, a 2008 vec pad na nivoe od prije 3 godina. Druga je odvratnica drzavni portfolio koji tesko moze biti prodan na cijeni vecoj od knjigovodstvenoj. Jer Vlada ima ugovornu obavjezu da sve iznad 5% prvenstveno ponudi vlasnicima (DT-comu), koji sigurno nece placati vise nego zadnji puta (~400,00). Eventualna ponuda <5% drzavnih dionica na slobodnom trgu, oborice expresno ovu cijenu od 800 denara. Koja najverovatnije ionako pada posle dividende.

ProFit
11.06.2007., 19:31
pa paa Sendrej :xyxwave: , puno ranije je trebao otci...:kava:

premijer
11.06.2007., 20:34
Dionice Tkoma su delikatne najprije zbog globalnih pesimistickih prognoza sektora. Planovi managameneta MK telecoma u vezi prihoda i neto dobiti za 2007 su ponavljanje rezultata iz 2006, a 2008 vec pad na nivoe od prije 3 godina. Druga je odvratnica drzavni portfolio koji tesko moze biti prodan na cijeni vecoj od knjigovodstvenoj. Jer Vlada ima ugovornu obavjezu da sve iznad 5% prvenstveno ponudi vlasnicima (DT-comu), koji sigurno nece placati vise nego zadnji puta (~400,00). Eventualna ponuda <5% drzavnih dionica na slobodnom trgu, oborice expresno ovu cijenu od 800 denara. Koja najverovatnije ionako pada posle dividende.

Kao prvo rezultati za 2007 nisu nista losiji od 2006 :citaj: (malo je pao profit fiksne ali porastao T-mobile). Drugo ,Grujevski:thumbsup: nije isto sto i Buckovski:thumbsdow tako da deonice po ceni od 380den moze da sanja :zzz: :luxhello: MATAV pa i bilo ko drugi. Trece ako se samo objavi da ce se deliti dividenta ( koja nece biti ispod 50den po deonicu )cena deonice ce brzo srusiti granicu od 900den.
Jedino se slazem da ako Vlada odluci paket od 5% drzavnih deonica proda na slobodnom trgu da ce cena malo padne ali ne ispod 650den.

premijer
11.06.2007., 20:43
Pozdravjam sve forumase koji pisu o konkurencije Telekoma, da sam od sigurnih izvora firme saznao :saptac: da Makedonski telekomunikacii i skoro vreme izlazi sa paket novih usluga ( Kablovska televizija ,Telefon i internet:pljesak: ) Imajuci na znanje da je telekom momentalno NAJVECA i NAJBOGATIJA firma i Makedoniji:Hail: , mislite da ce tako lako neka takozvana konkurencija oduzeti telekomu novac:confused: :nono:
Vratite se unazad 5-6 godine ,Ista prica se ponavlja.

vilma01
11.06.2007., 21:59
Pozdravjam sve forumase koji pisu o konkurencije Telekoma, da sam od sigurnih izvora firme saznao :saptac: da Makedonski telekomunikacii i skoro vreme izlazi sa paket novih usluga ( Kablovska televizija ,Telefon i internet Imajuci na znanje da je telekom momentalno NAJVECA i NAJBOGATIJA firma i Makedoniji:Hail: , mislite da ce tako lako neka takozvana konkurencija oduzeti telekomu novac:confused: :nono:
Vratite se unazad 5-6 godine ,Ista prica se ponavlja

evo podpisujem, još se nije u regiji dogodilo da vlada tek tako daruje profitabilne gigante, a konkurencija se pušta zbog razgovora oko ulaska mk u eu, gdje ima neka pravila koje ni deutche telekom sasvim ne puštuje, pa vidite koliko ima napucavanja samo sa romingom u eu... i još ovi koji ulaze, to je na ovakvim terenima samo ispitivanje tržišta, neče oni tek tako ubacit puno novca za izgradnju vlastite mreže, sve to mora preko domačeg telekoma, a kapitalno tržište je još nerazvijeno,... pored svega još i nešto, kad bude sasvim krenula mk burza, ljudi če sve više telefonirat, kad raste a još više kad pada, a telekom če svaki put zaradit... :biggrin:

milton
11.06.2007., 23:48
To sto ulazi konkurencija Telekomu je dobra stvar po nas obicnih smrtnika,da se malo raja obraduje jeftinijim cenama.Ali mislim da ce Telekom ostati br.1 u ovom biznisu.Oni su najskuplji sada jer jos imaju kilavu konkurenciju.Ali su i najpouzdanii,njihov ADSL i kod obicnih pretplatnika gotovo da nema promasaja a o firmama i da ne govorimo.Dok se Ameri nameste procice jos neko vreme,a oni ce ovog leta najkasnije u jesen uvesti 3 u 1.Malo spustiti cenu jer su svoj invest do sada ko zna kolko puta povratili,i opet su izbor br.1.Zlatna koka ce jos dugo vremena nesti zlatna jaja.

ProFit
12.06.2007., 00:11
gospodo,
ako ja dobro vidim (jer zasad samo cujem) TV u paketu T-koma, onda ova konkurencija kablovska ce nam samo dobrodoci da pojeftine usluge telekoma... Obrazlozenje:
Ako procitate izmegu redovima gore reportazu sa Gosponom kabelske konkurencije videcete da to veoma smesno (nebi citiro...)
pr: kaze da ce povezati neke vece gradove optikom a da ce to vrlo vazno biti jer ce nekolko minuta dati free na fiksnom, i isto tako nema pojma kolka ce biti interkonekcija itd itd??... da ve ne zamaram...

paket kablovski kosta 20 e, i vidim odma racunate paket sa troskovima koje pravimo na fiksni+internet i = povoljnije kablovski paket :biggrin: :biggrin: ...

oni sto tako racunaju "izmakao" im je jedan bitan detalj!!! neznate Mt paket sta ce sadrzati i kolko ce kostati??? nadam se da ne mislite da nece imati nikakvog paketa MT??? i da nece biti do nesvesti jeftino od T-Moba prema T-Koma razgovor... :party:
Slazemo se svi da ako se desi %5 prodaje drzavnog udela da ce biti nekog momentalnog pada... ,
no nemojte stalno naglasivati zagube fiksne telefonije jer odma dva reda ispod naglasite kao je vrlo vazno to sto je kablovska uvodi istu tu fiksnu (izmedju tri cetiri visa grada)...:confused:

Bio sam u Bugarsku i ne vidoh neku guzvu ispred govornice kablovskih telefonima, ni telefone ne primetih ... :eek:

mk_invest
12.06.2007., 08:41
gospodo,
ako ja dobro vidim (jer zasad samo cujem) TV u paketu T-koma, onda ova konkurencija kablovska ce nam samo dobrodoci da pojeftine usluge telekoma... Obrazlozenje:
Ako procitate izmegu redovima gore reportazu sa Gosponom kabelske konkurencije videcete da to veoma smesno (nebi citiro...)
pr: kaze da ce povezati neke vece gradove optikom a da ce to vrlo vazno biti jer ce nekolko minuta dati free na fiksnom, i isto tako nema pojma kolka ce biti interkonekcija itd itd??... da ve ne zamaram...

paket kablovski kosta 20 e, i vidim odma racunate paket sa troskovima koje pravimo na fiksni+internet i = povoljnije kablovski paket :biggrin: :biggrin: ...

oni sto tako racunaju "izmakao" im je jedan bitan detalj!!! neznate Mt paket sta ce sadrzati i kolko ce kostati??? nadam se da ne mislite da nece imati nikakvog paketa MT??? i da nece biti do nesvesti jeftino od T-Moba prema T-Koma razgovor... :party:
Slazemo se svi da ako se desi %5 prodaje drzavnog udela da ce biti nekog momentalnog pada... ,
no nemojte stalno naglasivati zagube fiksne telefonije jer odma dva reda ispod naglasite kao je vrlo vazno to sto je kablovska uvodi istu tu fiksnu (izmedju tri cetiri visa grada)...:confused:

Bio sam u Bugarsku i ne vidoh neku guzvu ispred govornice kablovskih telefonima, ni telefone ne primetih ... :eek:

Ma nije biznis u KABINAMA. To je vec podavno izumrlo. Sad svako ima mobilni. Nije neki biznis nit domacinstva, vec najveci prihod telekoma dolazi iz biznis sektora. Meni kod kuce nista neznaci da mi jedan dan neradi telefon ali na poslu i te kako.
Sve alternativci ce udariti prvo na biznis sektor pa ondak na domacinstva.
Prvo jer je lakse.
Druge jer je vise novca.

ProFit
12.06.2007., 09:17
Ma nije biznis u KABINAMA. To je vec podavno izumrlo. Sad svako ima mobilni. Nije neki biznis nit domacinstva, vec najveci prihod telekoma dolazi iz biznis sektora. Meni kod kuce nista neznaci da mi jedan dan neradi telefon ali na poslu i te kako.
Sve alternativci ce udariti prvo na biznis sektor pa ondak na domacinstva.
Prvo jer je lakse.
Druge jer je vise novca.

slazemo se ... :) , kabine su karikatura za navalicu iz proslle ere... :biggrin:

cena paketa: T-Mob (prema) T-Kom = T-Mob prema T-Mob i sve je kazano!!!
+ internet + TV sa hrvatskim sapunjicama za (mame) :eek: ...

ProFit
12.06.2007., 13:09
Promislen poteg kao psihicka priprema... ;)

Bordot na direktori na „Telekom“ go trgna Atila Sendrej od glavnata direktorska fotelja vo kompanijata. Germanecot Rolf Plat ja prezema funkcijata generalen izvršen direktor na „Maktel“. Odlukata padna docna popladne na vonredniot sostanok na Direktorskiot bord.

Oficijalno, od „Telekom“ velat deka stanuva zbor za privremena merka, Sendrej ne e razrešen, tuku dobil privremena zamena po negovo baranje, oti imal zdravstveni problemi.

Ќe go menuva plat koj vo „Maktel“ e i glaven finansiski direktor. Na mestoto na Senrej ќe ostane se dodeka Bordot na direktori ne predloži celosno razrešuvanje ili povtorno ne go vrati Sendrej na direktorskata pozicija.

Atila Sendrej stana glaven izvršen direktor na „Maktel“ vo septemvri 2002 godina, dojde od redovite na „Maѓar Telekom“, oficijalno mandatot mu istekuva vo avgust 2008-ma.

Privremenata smena na Sendrej se slučuva vo momenti koga vo najmoќnata makedonska kompanija se vodi istraga za finansiski proneveri.

Po naračka na „Dojče Telekom“ veќe nekolku meseci amerikanskata konsultantska kuќa „Vajt-end-kejs“ proveruva dali direktorite na „Telekom“ vo 2005 godina rabotele sprotivno na zakonite.

Istragata ja zakoči podelbata na dividendata za izminatite dve godini, vladata očekuva, no ne znae koga ќe dobie 100 milioni evra od ќarot na „Maktel“ vo 2005-ta i 2006 godina.

tuzlak
12.06.2007., 15:33
Izvinjavam se što upadam off topic, ali bih zamolio nekog od kolega sa foruma da mi kaže sa koliko book-a se trguje dionicama Maked. Telekoma i ko je većinski vlasnik?

MisterM
12.06.2007., 20:19
.

premijer
13.06.2007., 10:53
Ревизорската куќа „Прајс вотерхаус Куперс“, конечно, реши да го достави финансискиот извештај за работењето на „Телеком“ до централата на Будимпешта. Ревидираниот извештај по разгледувањето во „Маѓар телеком“ ќе се најде на дневен ред на седницата на Борд директори на „Телеком“ на 24 јуни, по што веднаш се очекува да се донесе одлуката за исплата на дивидендата за 2005 година. Дивидендата најдоцна ќе се исплати до средината на јули во висина од над 40 милиони евра.:biggrin:

Сосем е извесно дека Бордот на седницата може да расправа и за разрешување на главниот извршен директор на „Телеком“ Атила Сендреи, кој е отсутен од државава со месеци по избивањето на финансискиот скандал, со образложение дека е болен. Поради отсуството, завчера на вонреден состанок Бордот директори го назначи досегашниот финансиски директор Ролф Плат за замена на Сендреи, се' додека е на боледување. Но, вистинската замена на Атила Сендреи ќе се случи во летните месеци или евентуално наесен. На негово место ќе дојде Николај Бекерс, од централата на „Дојче телеком“ во Париз. (В.Г)

penzioner
13.06.2007., 11:19
Izvinjavam se što upadam off topic, ali bih zamolio nekog od kolega sa foruma da mi kaže sa koliko book-a se trguje dionicama Maked. Telekoma i ko je većinski vlasnik?

Kad nece nitko onda moraju penzioneri:)

TEL se momentalno trguje P/B 2,45 P/E 14,03 i P/S 4,47

Za usporedbu TLKM na Banja Luci ti se momentalno trguje na P/E 20, P/B 2,57, a P/S 4,22,

dok je Telekom u Sarajevu na P/B 4,22 P/E 21,78 P/S 5,9

Ove multiple za bosanske telekome su izracunate nakon potopa na tim marketima koji se zbiva recentno. Onda mozes zamisliti u kojim visinama su bili dok se npr. BHTSR trzio na 95 ove godine a sad je na 52 KM.
Telekom Makedonije je jedan od najjeftinijih i najprofitabilnijih telekoma, ne mojte mi sad skociti za vrat s time sto ga ceka jer to nitko ne moze znati.
Ovo sam iznio kao malu analizu usporedbe TEL s TLKM i BHTSR, iz koje se vidi precjenjenost bosanskih telekoma , a jos nisu niti takeovers napravljeni kako bi trebalo....
Sto se tice vecinskog u TEL, tuzlak-malo se potrudi na data mining, nije tesko, a ja sam ti pola (tezu polovicu) pitanja odgovorio:biggrin:

Dobar market svima, zelim

ProFit
13.06.2007., 14:04

...
Telekom Makedonije je jedan od najjeftinijih i najprofitabilnijih telekoma, ne mojte mi sad skociti za vrat s time sto ga ceka jer to nitko ne moze znati.
Ovo sam iznio kao malu analizu usporedbe TEL s TLKM i BHTSR, iz koje se vidi precjenjenost bosanskih telekoma , a jos nisu niti takeovers napravljeni kako bi trebalo....
Sto se tice vecinskog u TEL, tuzlak-malo se potrudi na data mining, nije tesko, a ja sam ti pola (tezu polovicu) pitanja odgovorio:biggrin:

druze penzioner, cestitam na ovu kompletnu analizu sa primerom komparacije ostalih telekoma... eeh sad mislim da su razumjele i "kafekuvarice"... :biggrin:

tuzlak
13.06.2007., 15:36

Za usporedbu TLKM na Banja Luci ti se momentalno trguje na P/E 20, P/B 2,57, a P/S 4,22,

Ove multiple za bosanske telekome su izracunate nakon potopa na tim marketima koji se zbiva recentno. Onda mozes zamisliti u kojim visinama su bili dok se npr. BHTSR trzio na 95 ove godine a sad je na 52 KM.

Hvala puno! Malo sam prezauzet da bih kopao po Mak. telekomu, a ovo za BHTSR se apsolutno slažem; ti znaš da sam pisao na forumu da je ono bila luđačka cijena, a ja ga ne bih kupovao ni po 50 KM.
Još jednom hvala!

vilma01
14.06.2007., 08:20
evo nešto u vezi telekoma...
http://seonet.ljse.si/menu/default.asp?document_id=26505

ulaze slovenci, a u slovence nemci, a u nemce.....:))

mk_invest
14.06.2007., 09:10
Slovenci su prosle godine usli kada su kupili OnNet
www.biz.on.net.mk

Sada investiraju u telefoniju, bar tako sam cuo.

ProFit
14.06.2007., 09:25
slovenci su usli preko On net'a i zaglavili sa visokim cenama interkonekcije T-Koma (koje ce se namalit...), Wadsl internet je pokrijo celu makedoniju. ja ne vidim njihov daljni prosperitet ...nemaju TV, nit Mob za dobar paket ali mogu se "povezati" sa Cosmofonom i KabloNetom skopskim... :rolleyes:

ProFit
15.06.2007., 11:20
14.06.2007 istrgovanih rekordnih samo 80'tak... :p:
kako ce danas biti ? ... :confused: :biggrin:

mudri mačak
15.06.2007., 18:51

Nemoj iznositi krive podatke P/E Makedonskog telekoma je trenutno samo 8.9!!! Kad dode na P/E 14.03 onda će dionica vrijedit 1.230 denara te će i tada bit podosta potcijenjena naspram oba Telekoma iz BiH kako si rekao s čim se slažem... Morala bi doć do 1.870 denara da se izjednači sa njihovim prosijekom od P/E 21 a prava vrijednost joj je blizu 3.000 zbog najvećeg potencijala za rast broja pretplatnika od svih telekoma Ex Yug.

mudri mačak
15.06.2007., 18:55
Kolega ProFit sad kad nitko neće vrijeme je za ulazak, dok svi jure "hot tip i tip of the day" dionice pametni igrači kupuju ono šta nije u fokusu a ima potencijal.Doći će i dani Telekoma nemoj sumnjat, dal za 6,12. ili 18. mjeseci sasvim nebitno al doći će... ;)

ProFit
15.06.2007., 19:25
Kolega ProFit sad kad nitko neće vrijeme je za ulazak, dok svi jure "hot tip i tip of the day" dionice pametni igrači kupuju ono šta nije u fokusu a ima potencijal.Doći će i dani Telekoma nemoj sumnjat, dal za 6,12. ili 18. mjeseci sasvim nebitno al doći će... ;)

Moze bid / ask Telekoma... Da vidimo momentalni kako stoi... ;)
inace na duzi rok vise nego sigurno da je ova dionica ima potencijal...
moja prognoza za 3 meseci ~1200 , za 6 meseca ~1800 ... :rolleyes:

penzioner
15.06.2007., 21:14
Nemoj iznositi krive podatke P/E Makedonskog telekoma je trenutno samo 8.9!!! Kad dode na P/E 14.03 onda će dionica vrijedit 1.230 denara te će i tada bit podosta potcijenjena naspram oba Telekoma iz BiH kako si rekao s čim se slažem... Morala bi doć do 1.870 denara da se izjednači sa njihovim prosijekom od P/E 21 a prava vrijednost joj je blizu 3.000 zbog najvećeg potencijala za rast broja pretplatnika od svih telekoma Ex Yug.

Kolega mudri macak, ako vec nekome kazes da je nesto krivo uradio moras mu to i dokazati jer inace ispadas neozbiljan u ocima drugih a vjerujem da to niposto ne bi zelio:)

Ovdje ti je link konsolisiranog bilansa na uspeh za 2006 na osnovu kojeg sam ja racunao

http://www.mt.com.mk/download/Doc_mk.pdf

Ako imas neki noviji izvjestaj ili kakav sluzbeni forecast nabaci pa da analiziramo.

Dakle, pise Neto dobivka za godina vo hijadi denari [B]5455983[B] , ako to podijelimo s brojem dionica od 95 838 780 dobivamo 56,92 EPS u MKD, pa kad trenutnu cijenu od 795 podijelimo s 56,92 dobivamo P/E ratio 13,96 što nije ni blizu tome sto ti navodis.
Nemam podatak o trezorskim dionicama pa ih nisam uzimao u izracun!

Ako ti imas svoj izracun , nabaci ovamo pa da analiziramo jer bi bilo glupo da baratamo s krivim informacijama ili da od neinformacija radimo informacije i obmanjujemo investitore
Lijep pozdrav

mudri mačak
15.06.2007., 23:28
Sad sam upravo pogledao, to su podaci koji su izašli na njihovom sajtu 29.05.2007. tj. unazad 2 tjedna, najnoviji i najsvježiji pa nisam za njih niti znao.Stare podatke sam vidio na netu i od kolega sa foruma pa sam zbog toga vjerojatno pogriješio. Izgleda da sam ipak imao malo krive podatke. Isprika i hvala šta si me ispravio, stvarno sam bio uvjeren da su moji podaci ok.Nakon ovoga bih smanjio(korigirao) svoju procjenu vrijednosti telekoma sa 3.000 na oko 2.000 denara al prostora za rast od 150% ima i dalje... :thumbsup: Što se tiče trezorskih dionica čini mi se da sam vidio, al nisam siguran da je u trezoru skoro 9% dionica što je dobra vijest no nisam siguran, ima netko provjerene informacije?

Penzić hvala na ispravci:)

penzioner
15.06.2007., 23:31
Kvalitetnom razmijenom informacija imati cemo svi koristi.
Ziv mi bio!

mudri mačak
15.06.2007., 23:37
I ti meni!!
Ako nađeš kakav podatak za trezorske javi, malo sad kopao al nisam uspio nać, a u ovo šta sam vidio nisam baš najsigurniji jer je bilo davno prije 4-5 mjeseci i onako usput dok sam čitao...

zelac
16.06.2007., 22:20
I ti meni!!
Ako nađeš kakav podatak za trezorske javi, malo sad kopao al nisam uspio nać, a u ovo šta sam vidio nisam baš najsigurniji jer je bilo davno prije 4-5 mjeseci i onako usput dok sam čitao...
kao što sam napisao u prijašnjem postu......trezor ima 10% redovnih.....

ProFit
17.06.2007., 00:01
da vidimo kakoce da prodze... ;)
Хрватската влада ќе продаде од 20% до 23% од своите акции во T-Hrvatski Telekom
------------------------------------------------------------------------

Хрватската Влада, која е сопственик на 42% од акциите на T-Hrvatski telekom, одлучи да понуди на пазарот најмалку 20%, а најмногу 23% од нив. Во зависност од пазарните прилики односно искажаниот интерес за купување, ќе бидат понудени најмалку 16,37 милиони, а најмногу 18,83 милиони обични акции на T-HT, по номинална цена од 100 куни (околу 14 евра) за акција.
“Како и при јавната понуда на акциите на INA, и за акциите на T-HT граѓаните ќе имаат право на првенство при упишувањето до вредност од 38 илјади куни (5.200 евра), а на секои 10 впишани акции кои ќе ги задржат најмалку една година ќе биде доделена по една дополнителна бесплатна акција. Дополнителните акции ќе се доделуваат од пакетот кој по третата етапа на приватизацијата ќе и останат на државата”, изјави хрватскиот вицепремиер Дамир Поланчец.
Како и при IPO-то (првата понуда на акции на берзата) на нафтената компанија INA, институционалните инвеститори нема да имаат право на предност при впишувањето. Акциите на T-HT ќе бидат понудени паралелно на берзите во Загреб и во Лондон за да се овозможи поголема побарувачка и за да не дојде до преголеми осцилации во цената по јавната понуда.
Датумот на почнувањето на јавната понуда, нејзиното траење и услови, опсегот на понудената цена по акција и денот на заклучување на транскацијата ќе бидат утврдени откако постапката ќе биде одобрена од Хрватската агенција за надзор на финансиските услуги (ХАНФА).
(Тотал)

mudri mačak
17.06.2007., 04:14
Ako trezor drži cca. 10 dionica onda neto dobit od 89.200.000,00 Eur treba dijeliti sa 86.254.902 dionica, pa dobijemo novi P/E=12.57 i kapitalizaciju firme od 1.121.313.720,00 Eur pošto trezorske ne računamo.Za ovakvu firmu P/E bi trebao biti barem duplo veći tj. 25 jer toliki je približno prosijek telekom industrije u svijetu kao i Makedonskog tržišta+kad pridodamo mogućnost rasta na tržištu od samo 68% mob. penetracije+dividenda za 2005. i 2006. koja će se kad tad morat isplatiti cijena od 2.000-2.200 denara se nameće kao sasvim realna.

ProFit
17.06.2007., 13:24
evo da vidimo val cene HR telekoma pri prodaju vladinih 20% (sto ne znaci da ce se potpuno isti preslikati i u MK)...
ovo je reper za Gruevskog da se proba kao iskusni broker... :biggrin: :ideja:

(latinica...)
Hrvatskata vlada ќe prodade od 20% do 23% od svoite akcii vo T-Hrvatski Telekom
------------------------------------------------------------------------

Hrvatskata Vlada, koja e sopstvenik na 42% od akciite na T-Hrvatski telekom, odluči da ponudi na pazarot najmalku 20%, a najmnogu 23% od niv. Vo zavisnost od pazarnite priliki odnosno iskažaniot interes za kupuvanje, ќe bidat ponudeni najmalku 16,37 milioni, a najmnogu 18,83 milioni obični akcii na T-HT, po nominalna cena od 100 kuni (okolu 14 evra) za akcija.
“Kako i pri javnata ponuda na akciite na INA, i za akciite na T-HT graѓanite ќe imaat pravo na prvenstvo pri upišuvanjeto do vrednost od 38 iljadi kuni (5.200 evra), a na sekoi 10 vpišani akcii koi ќe gi zadržat najmalku edna godina ќe bide dodelena po edna dopolnitelna besplatna akcija. Dopolnitelnite akcii ќe se dodeluvaat od paketot koj po tretata etapa na privatizacijata ќe i ostanat na državata”, izjavi hrvatskiot vicepremier Damir Polančec.
Kako i pri IPO-to (prvata ponuda na akcii na berzata) na naftenata kompanija INA, institucionalnite investitori nema da imaat pravo na prednost pri vpišuvanjeto. Akciite na T-HT ќe bidat ponudeni paralelno na berzite vo Zagreb i vo London za da se ovozmoži pogolema pobaruvačka i za da ne dojde do pregolemi oscilacii vo cenata po javnata ponuda.
Datumot na počnuvanjeto na javnata ponuda, nejzinoto traenje i uslovi, opsegot na ponudenata cena po akcija i denot na zaklučuvanje na transkacijata ќe bidat utvrdeni otkako postapkata ќe bide odobrena od Hrvatskata agencija za nadzor na finansiskite uslugi (HANFA).
(Total)

ProFit
26.06.2007., 10:12
DENESKA BORD NA DIREKTORI
Proneverite vo Telekom na masa
Bordot na direktori na Telekom na denešnata sednica ќe go razgleduva revizorskiot izveštaj na "Prajs Voter Haus Kupers" za rabotenjeto na "Makedonski telekomunikacii" vo 2005 godina i se očekuva da se dade zeleno svetlo za podelba na dividendata za taa godina. Proektot za rebrendiranje na Telekom, pak, se očekuva da stane aktuelen od septemvri bidejќi vo momentov vo kompanijata smetaat deka prioritetno e da se završi so istragata za proneverata na pari i da se podelat dvete dividendi za 2005 i 2006 godina.
Vecer,

ProFit
26.06.2007., 17:43
aloooo :phone: sve su teze za ovu dionicu teroijaa... :biggrin: nemamo kometare do septembra na poceksmoo...? ;)

ProFit
27.06.2007., 00:41
ako se moze reci da je nesto bilo jasno, danas na sednici razgovarano o prestojecim paketima... :thumbsup: nadam se da necemo cekati deda mraza da ih donese... :biggrin:
u Septeber ce biti sve ko suza jasno, ali i za dokup kasno... !!! :p:

rodman82
27.06.2007., 01:15
ako se moze reci da je nesto bilo jasno, danas na sednici razgovarano o prestojecim paketima... :thumbsup: nadam se da necemo cekati deda mraza da ih donese... :biggrin:

Prav si samo ostatavi gi ljugevo nekoj ke mora i na povisoko da kupuva.:biggrin:

Anica
27.06.2007., 01:41
Haiku recitacija, ."..suza jasno - dokup kasno..." nikoga nije obogatila na burzi. :rolleyes:
Fundamentalna, tehnicka, komparativna i empirijska prognoza: MK Telekom, tokom srpnja o. g.: 460,00 - 510,00 denara/dio. Primam oklade.

Terminator_Sk
27.06.2007., 07:48
Haiku recitacija, ."..suza jasno - dokup kasno..." nikoga nije obogatila na burzi. :rolleyes:
Fundamentalna, tehnicka, komparativna i empirijska prognoza: MK Telekom, tokom srpnja o. g.: 460,00 - 510,00 denara/dio. Primam oklade.
Jaoooo, nemoj tako ... Sada ce da navale kafekuvarice i njihove kolege da prodaju posto poto, jer su "negde" culi da ce cena mnogo da se sroza.
Ali svejedno, paketici iz Vlade su spremni za prodaju i cekaju ;) Bilo bi prilicno interesantno ak' se budu prodavali po ceni od lani, a kao sto ima podosta goods on stock , ne bi me iznenadio takav potez.

ProFit
27.06.2007., 11:31

Anice, romantizm i renesansa ...je vreme srecnih ljudi,... (ne zaboravi!) novaac je prividna sreca... koju mozete dobiti i izgubiti na berzi !!! :p:
moja prognoza je za
Septembar/Rujni a Anica pominje Juli/Srpanj nece biti klizaja u/na Kolovozu...!!?? :biggrin:
slazemo se moguc je val u Juli ali ne do pomenutih ~480 den :nono: ...
primate oklade ? sigirni? :)

rodman82
27.06.2007., 12:14

mnogu :biggrin: mnogu duhovito, dobro ubo e nekoj da se nadeva da kupi na ponisko , ko ne kupil na vreme, samo mislam deka ne ostanaa mnogu parcinja so mozet da se kupet pod 800 den. :cool:

fundamentalna analiza ...... no comment (zamisli i bez objava za dividenta)
tehnicka ................ ..........support 750 resistance 850 za juli
komparativna .....................za tel e smesno ............:)
empiriska - .........................bi ti predlozil da ja cuvaj za septemvri :(

Minister
27.06.2007., 12:30
mnogu :biggrin: mnogu duhovito, dobro ubo e nekoj da se nadeva da kupi na ponisko , ko ne kupil na vreme, samo mislam deka ne ostanaa mnogu parcinja so mozet da se kupet pod 800 den. :cool:

fundamentalna analiza ...... no comment (zamisli i bez objava za dividenta)
tehnicka ................ ..........support 750 resistance 850 za juli
komparativna .....................za tel e smesno ............:)
empiriska - .........................bi ti predlozil da ja cuvaj za septemvri :(
750,00 616
780,00 769
790,00 320
795,00 788
799,00 400
Mislim da nisi potpuno u pravu.

ProFit
27.06.2007., 17:20
Telekom ќe otpočne značajni investiciski proekti
----------------------------------------------------------------------

Odborot na direktori na AD Makedonski telekomunikacii, na včerašniot redoven sostanok odluči na menadžmentot na kompanijata da mu dade početni odobruvanja za započnuvanje so odredeni golemi investicii i klučni proekti koi što imaat za cel proširuvanje na ponudata na uslugi za korisnicite i ponatamošen razvoj na pomošnata infrastruktura preku IT sistemi povrzani so korisnicite.
Kako što se naveduva vo soopštenieto od AD Makedonski telekomunikacii, stanuva zbor za IPTV-Televizija preku Internet protokol, za CRM–IT sistem za upravuvanje so odnosi so korisnici kako i Biling sistem za korisnici.
(Total)

ProFit
27.06.2007., 17:28
750,00 616
780,00 769
790,00 320
795,00 788
799,00 400
Mislim da nisi potpuno u pravu.

ok ima dosta akcija na prodaju, ali cene nisu tako zaprepastujucee... !? :biggrin:

mudri mačak
27.06.2007., 22:58
1385 komada pa smo već na 790 to je cca. 17.500 Eur količina koju skine jedan osrednji investitor.Mislim da neće bit nekog pada kod telekoma a i ako bude to će bit neke male smiješne količine. Slažem se da sad treba kupovati, odlična cijena za ulaziti a ako i malo padne nema veze vratit će se jer firma vrijedi.Ako ne bude repriza kolovoza od prošlog ljeta, onda na jesen u rujnu il listopadu kad krene ludnica oko Hrvatskog telekoma:)

ProFit
28.06.2007., 01:23
1385 komada pa smo već na 790 to je cca. 17.500 Eur količina koju skine jedan osrednji investitor.Mislim da neće bit nekog pada kod telekoma a i ako bude to će bit neke male smiješne količine. Slažem se da sad treba kupovati, odlična cijena za ulaziti a ako i malo padne nema veze vratit će se jer firma vrijedi.Ako ne bude repriza kolovoza od prošlog ljeta, onda na jesen u rujnu il listopadu kad krene ludnica oko Hrvatskog telekoma:)

druze slazemo se o MK Telekomu, ocekujem blagovrmeno informacije o HR telekoma... :)

vikser
29.06.2007., 01:26
evo kupio sam makedonske novine i u "Vest" pise kako ce od iduce godine nemci dati i Makedonskom telekomu i IP tv sa ukljucenim internetom i fiksnom telefonijo (ne mogu vam postirati web stranicu zato sto danasnji broj jos nema na internetu) ,ustvari pise sve ono sto drug Profit je u nekoliko postova reko a u cemu i ja sam bio iskreno malo sumnjicav ............znaci pise da mozda nece ni biti rebrendiranje u T-kom vec u T-houm.......al sta ce sve od toga ispasti videcemo (bar sam tako razumeo)........u svakom slucaju ceka nas vruce leto posle ovog kratkotrajnog rashladjenja.......:) :thumbsup:

Anica
29.06.2007., 01:45
...nece ni biti rebrendiranje u T-kom vec u T-houm.......al sta ce sve od toga ispasti videcemo (bar sam tako razumeo)........u svakom slucaju ceka nas vruce leto posle ovog kratkotrajnog rashladjenja.......:) :thumbsup:
"...MKTcom je zasad izgubio ~100.000 (sto hiljada) fiksnih pretplatnika..."
izvod revidiranog izvesca grupacije Deutsche Telekom AG distribuirano New York Stock Exchange-u o.d.
Savjet: ~26.07. o.g. uzmite si dendu 2005 i ...

vikser
29.06.2007., 02:09
izvod revidiranog izvesca grupacije Deutsche Telekom AG distribuirano New York Stock Exchange-u o.d.
eh moja Anice ...napisao sam to sto sam procitao a ako si mislila na toplo leto onda smo se gresno razumeli............ja sam mislio na vremensku prognozu:biggrin: i naravno na moje favorite gde se pocelo po malo da se jelo dinstuje:p: a sto se tice Telekoma ne znam puno o ovoj dionici mada imam par komada koliko da citam postova o njemu kad mi se ne spava:eek: :p: :thumbsup:

ProFit
29.06.2007., 07:40

druze Anice :biggrin: , telekom jeste izgubijo pretplatnike fiksne telefonje...

Naime svi sto su imali visak fiksnih , sto vec nemaju potrebe od fiksnog, sto sa paketom T-mob'a mogu pricat za 6 den. isto i prema T-koma (a jedan od njih sam i ja) sto bi uopce drzali fiksnu liniju...!?? Ali ne zaboravimo da zarada T-Koma dolazi od firmi ne od domacih telefona...

sada sledi "triple" :biggrin: paket gde ce u paketu biti Mob+Kom+ADSL+TV ako zelite jos sta u ovom paketu recite, ali morate pocekati deda mraza... :biggrin:

ProFit
29.06.2007., 09:48
znaci prvo negde September "interesan" ADSL paket, na koji ce se nadovezati IP-TV sa interesenim opcijama... a planiran je za sledecu godinu jer je stvarno ozbiljna investicija...
------

„Telekom“ se podgotvuva da mu stane seriozna konkurencija na kabelskite operatori. Kompanijata ќe počne da nudi televizija preku Internet ili takanarečena IPTV (Internet-protokol televizija). Graѓanite ќe imaat izbor od 40 do 60 kvalitetni kanali, so regulirani avtorski prava i so prevod na makedonski jazik. Realno, ovaa usluga može da stane dostapna duri od idnata godina. Celna grupa za televizija preku Internet se pred se' korisnicite na ADSL-uslugata. Vo momentot, „Makedonski telekomunikacii“ ima približno 20.000 korisnici na ADSL ili brz Internet. Kolkava ќe bide investicijata za da startuva proektot za televizija preku Internet, nadležnite ne otkrivaat. Se pravdaat deka se' ušte gi pravat analizite za trošocite, no tvrdat deka toa ќe bide edna od najgolemite investicii na kompanijata. Za ovoj proekt, koj e eden od pette klučni na koi ќe se skoncentrira „Telekom“ vo idnina, veќe dobi viza od Bordot direktori.

Spored direktorot za prodažba vo „Telekom“, Ognen Firfov, idejata so ovaa nova usluga e graѓanite koi koristat ADSL od MT, doma pokraj brziot Internet i fiksnata linija, da dobijat i televizija. Zasega ne se otkriva po kolkava cena ќe se nudi ovaa usluga, zatoa što taa ќe zavisi od toa dali ќe se koristi samo ADSL ili Internet plus televizija. Pred da startuva proektot, kompanijata na pazarot ќe ponudi novi paket na ADSL, so pomala cena i pogolem pristap do informacii, za da predizvikaat interes kaj graѓanite, a so toa i da ja zgolemat pretplatničkata baza na korisnici na brz Internet.

Internet-televizijata, kako što pojasnuva Firfov, ќe ima dopolnitelni opcii, kako što e elektronski programski vodič so koj korisnicite ќe možat da dobijat informacii za digitalnite programi odnapred barem desetina dena i niz oddelni menija ќe go planiraat vremeto koga da gi gledaat programite ili da gi snimaat, dokolku gi propuštat na uredot koj ќe go dobijat pri priklučuvanjeto na novata usluga. Ќe se nudi i uslugata video od demand, preku koja ќe se simnuvaat filmovi, muzika ili koncerti.
.......
So liberalizacijata na pazarot i so vleguvanjeto na konkurencijata, od „Telekom“ se pravdaat deka nemaat značitelen odliv na korisnici na fiksni linii. Spored nadležnite, kompanijata ima problem so odlevanje na soobraќajot od fiksna na mobilna telefonija. Sepak, spored podatocite od „Maѓar telekom“, MT za dve godini izgubil blizu 100.000 fiksni linii. Taka, na krajot na dekemvri 2004 godina imal 583.776 fiksni linii (javni govornici, biznis i rezidencijalni korisnici), a na krajot od 2006 godina brojkata padnala na 474.947.

http://utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=13ABFB71B234874EB5F5B292AA7D6068 (http://utrinskivesnik.com.mk/?ItemID=13ABFB71B234874EB5F5B292AA7D6068)

mudri mačak
29.06.2007., 10:56
Danas je gotovo svugdje u svijetu trend da se povećava broj mobilnih pretplatnika a smanjuje broj fiksnih, a mobilni troše više od fiksnih tako da se ne bih zabrinjavao zbog gubitka fiksnih sve dok telekom svake godine kao npr. 3 zadnje godine zaredom pokaže uvijek nešto veću dobit i prihode što ipak znači da firma posluje bolje iz godine u godinu...

ProFit
29.06.2007., 11:11
...fiksne telefonske linije vise ce biti koristene (globalno gledano) kao network za internet i IP-TV na kome se mozete i javljati kad ste vec uza sto... :biggrin:

MisterM
02.07.2007., 14:11
joj 5,5k akcija danas
znaci ima nesto kad mi je jedan slavuj rekao dividenda do 10 jula hmm spekulacija ili istina????

Exchange
02.07.2007., 14:24
Mislim da je cista spekulacija..

ProFit
02.07.2007., 15:51
joj 5,5k akcija danas
znaci ima nesto kad mi je jedan slavuj rekao dividenda do 10 jula hmm spekulacija ili istina????

nije vazno dal ce 10 Jula il 35 toga vazno je da su pare u banku i cekaju na ...!!! Procitaj gornje postove, i jasnije ce ti biti o plana isplate... a sada mozes dokupuvat ako "zelish"... al znaj da 35 Juna za dokup ce biti kasnoo :biggrin: :biggrin:

ps: Samo posle ovog mog posta ide UP, a da ne pominjem oped 35'og kad ... :biggrin:

MisterM
02.07.2007., 16:10
imam ja ali nestrpliv sam za dividendu planiram ici na odmor sa tih para:P

Anica
02.07.2007., 16:30
Mislim da je cista spekulacija..
Nije.
2005 denda 20. o.m.
Nakon toga - turoperatori i skupi aranžman:
14 nezaboravnih dana u Vavilonu.
Bude malo sretnih i puno pregorjelih na suncu.

samba
02.07.2007., 16:39
Nije.
2005 denda 20. o.m.
Nakon toga - turoperatori i skupi aranžman:
14 nezaboravnih dana u Vavilonu.
Bude malo sretnih i puno pregorjelih na suncu.

Hmmmmmmmmmm......ili 7 dana u Dojranu.:biggrin:

mnogu_pari
02.07.2007., 19:16
Ne znam sta se toliko palite oko novog paketa sto telekom treba da uvede.
To je sve na papiru. Nije toliko lako implementirati IPTV sa 50-60 kanala, koliko ima skoro svaki kablovski operator. Moraju obezbediti protok velike kolicine informacije kroz bakrene vodove stare 20-30 godina (a o opticku mrezu do svakog stana malo sutra). to je skupa stvar, i na kraju verovatno nece ni proraditi kako treba. pogledajte poplake na TVMAX u hrvatskoj, i koliko pretplatnika oni imaju (ostali su oni sto su se zajebali dogovorom na 2-3 godine).
puno je lakse kablovskim operatorima implementirati DVB-C, sto u prevodu znaci digitalna kablovska televezija. Druga stvar, TV on Demand ce im biti sigurno u ponudi, ali kome to treba kad se moze kupiti DVD bilo kog filma odlicne kvalitete za 0,5-1,5eur zavisno od dobavljaca. U principu triple play, nece bas lako implementirati, a jos teze ce ga prodati, tako da mislim da im to uopste ne treba.
jedino sto oni trebaju uciniti je da povecaju broj rezidencijalnih korisnika ADSL-a, a to mogu uciniti samo nizom cenom, i boljim odnosom sa klijentima, a ne samo da ti kazu da ti PC nije u redu i zato nemas internet.

ProFit
02.07.2007., 20:13
Ne znam sta se toliko palite oko novog paketa sto telekom treba da uvede.
To je sve na papiru. Nije toliko lako implementirati IPTV sa 50-60 kanala, koliko ima skoro svaki kablovski operator. Moraju obezbediti protok velike kolicine informacije kroz bakrene vodove stare 20-30 godina (a o opticku mrezu do svakog stana malo sutra). to je skupa stvar, i na kraju verovatno nece ni proraditi kako treba. pogledajte poplake na TVMAX u hrvatskoj, i koliko pretplatnika oni imaju (ostali su oni sto su se zajebali dogovorom na 2-3 godine).
....
jedino sto oni trebaju uciniti je da povecaju broj rezidencijalnih korisnika ADSL-a, a to mogu uciniti samo nizom cenom, i boljim odnosom sa klijentima, a ne samo da ti kazu da ti PC nije u redu i zato nemas internet.

TV nije nikakav ekskluzivitet (ukoliko ne gledate sapunjice), usluga i cena ADSL se polako sredzuje...!! i paket 6 den od T-Moba prema T-Kom pocela sa nekim paketima... funkcionirace...

ProFit
03.07.2007., 13:47
cisto informativno, a IP protokolot veke funkcionira vo CG... ;)

T-Crnogorski Telekom ostvari 12,8 milioni evra profit vo 2006

Profitot na „Crnogorski Telekom“ vo 2006 godina dostigna 12,8 milioni evra. Od taa suma za dividenda ќe bidat isplateni 8,3 milioni evra. Odborot na direktori na „Crnogorskiot Telekom“ gi usvoi site finansiski izveštai na nivo na grupa za 2006 godina i mu predloži na Sobranieto na akcioneri, koe bi trebalo da bide održano na početokot na juli, da go isplati spomenatiot iznos na dividendata.
Vo 2005 Magyar Telekom, firma vo sopstvenost na Deutsche Telekom kupi 76,53% od akciite na crnogorskata firma stanuvajќi pri toa mnozinski sopstvenik. Po toa sledeše rebrendiranjeto na firmata od Telekom Montenegro vo T-Crnogorski telekom na 26 septemvri vo 2006.
So kupoprodažniot dogovor Magyar Telekom se obvrza da investira 67,3 milioni evra vo narednite pet godini, od koi 26,7 milioni evra vo podobruvanje na fiksnata korisnička mreža i 38,8 milioni evra vo mobilnite telekomunikaciski uslugi vo nasoka na zgolemuvanje na brojot na korisnicite i namaluvanje na cenite na uslugite, kako i vo rebrendiranje na MoNet vo brendot na rozovoto T-Mobile.
T-Crnogorski Telekom denes nudi uslugi vo fiksnata i mobilnata telefonija, poseduva okolu 240 javni telefonski govornici vo kompanijata Montenegro Card, kade ima 51% od akciite i upravuva zaedno so grčkata kompanija Hellascom AE Athens koja opseduva 40% od kapitalot. Kompanijata nudi i internet uslugi, a vo sorabotka so Cisco Sytstems nudi i IP potokol, nešto što Magyar Telekom vo Makedonija go najavuva za 2008 godina preku Makedonski Telekomunikacii, firma koja isto taka e vo nejzina sopstvenost. (Total)

mk_invest
03.07.2007., 13:56

T-Crnogorski Telekom ostvari 12,8 milioni evra profit vo 2006

Profitot na „Crnogorski Telekom“ vo 2006 godina dostigna 12,8 milioni evra. Od taa suma za dividenda ќe bidat isplateni 8,3 milioni evra. Odborot na direktori na „Crnogorskiot Telekom“ gi usvoi site finansiski izveštai na nivo na grupa za 2006 godina i mu predloži na Sobranieto na akcioneri, koe bi trebalo da bide održano na početokot na juli, da go isplati spomenatiot iznos na dividendata.
Vo 2005 Magyar Telekom, firma vo sopstvenost na Deutsche Telekom kupi 76,53% od akciite na crnogorskata firma stanuvajќi pri toa mnozinski sopstvenik. Po toa sledeše rebrendiranjeto na firmata od Telekom Montenegro vo T-Crnogorski telekom na 26 septemvri vo 2006.
So kupoprodažniot dogovor Magyar Telekom se obvrza da investira 67,3 milioni evra vo narednite pet godini, od koi 26,7 milioni evra vo podobruvanje na fiksnata korisnička mreža i 38,8 milioni evra vo mobilnite telekomunikaciski uslugi vo nasoka na zgolemuvanje na brojot na korisnicite i namaluvanje na cenite na uslugite, kako i vo rebrendiranje na MoNet vo brendot na rozovoto T-Mobile.
T-Crnogorski Telekom denes nudi uslugi vo fiksnata i mobilnata telefonija, poseduva okolu 240 javni telefonski govornici vo kompanijata Montenegro Card, kade ima 51% od akciite i upravuva zaedno so grčkata kompanija Hellascom AE Athens koja opseduva 40% od kapitalot. Kompanijata nudi i internet uslugi, a vo sorabotka so Cisco Sytstems nudi i IP potokol, nešto što Magyar Telekom vo Makedonija go najavuva za 2008 godina preku Makedonski Telekomunikacii, firma koja isto taka e vo nejzina sopstvenost. (Total)

HAHAHA Tekst je stvarno smesan.
Ja bih zeleo da kupim 2 Kg IP protokola.
Onaj ko je napisao stvarno nema puno poima ili je prevodio tekst pa ondak: LOST IN TRANSLATION.

mnogu_pari
03.07.2007., 17:26

Kompanijata nudi i internet uslugi, a vo sorabotka so Cisco Sytstems nudi i IP potokol, nešto što Magyar Telekom vo Makedonija go najavuva za 2008 godina preku Makedonski Telekomunikacii, firma koja isto taka e vo nejzina sopstvenost. (Total)

hahahahahaha. Koja nepismenost novinara. Ako ne poznajes problematiku ne pisi uopste. Makedonski telekom nudi IP protokol (osnovni protokol na kome radi poznati internet) vise od 10 godina (preko DialUP)

ProFit
03.07.2007., 19:46
evo... :biggrin: :biggrin: ...
-------------------------------------
CG Telekom: Za dividende 8,3 mil. €
12:59 -> 11:59 | Izvor: Tanjug
Podgorica -- Crnogorski Telekoma je u 2006. ostvario profit od 12,8 miliona evra, od kojih će za dividende isplatiti 8,3 miliona evra.

Ukupni prihod Telekom grupe je u 2006. iznosio 116 miliona evra
Odbor direktora Crnogorskog Telekoma usvojio je sve finansijske izveštaje na nivou grupe za 2006. i predložio skupštini akcionara, koja bi trebalo da se održi početkom jula, da isplati 8,3 miliona evra dividendi.

Profit Crnogorskog Telekoma iz poslovanja u 2006. bio je 12,8 miliona evra, a za prodaju svog udela u Crnogorskoj komercijalnoj banci kompanija je naplatila 13,8 miliona evra.

"Porast prihoda u fiksnoj telefoniji za 5,8 miliona evra, odnosno za 8,5 odsto u poređenju sa 2005. godinom, kao i povećanje dobiti iz poslovanja i prodaje akcije u CKB povećali su neto dobit za 22,7 miliona evra ili 7,7 puta. To je omogućilo pokrivanje gubitaka iz prethodnih godina", saopšteno je iz Crnogorskog Telekoma.

Ukupni prihod Telekom grupe je u 2006. iznosio 116 miliona evra, što je 10,7 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Dobit iz poslovnih aktivnosti porasla je 5,7 puta.

Dimitrius
04.07.2007., 21:48
Ostalo josh malo dionice do 800 den.Skoro che dividenda za 2005 i 2006-po mojim saznanjima oko 15-20-tog jula 2007.Biche najatraktivna dionica za ovog leta.Kupish akcije dobijash letovanje gratis od dividende.

rodman82
04.07.2007., 22:01
Ostalo josh malo dionice do 800 den.Skoro che dividenda za 2005 i 2006-po mojim saznanjima oko 15-20-tog jula 2007.Biche najatraktivna dionica za ovog leta.Kupish akcije dobijash letovanje gratis od dividende.

do 850 den ima okolu 13 000 akciii, sto e smesno za tel,narednata nedela bi trebalo da gi snema .....:biggrin:
nivoto na resistance na 800 den brzo ke bide probieno,

Mi haresva ova za dividendava, samo mnogu povazno e skopjanistava da gi troset ohrid parite a ne grcija .........:biggrin:

mudri mačak
04.07.2007., 23:30
Govorio sam ja da je ovo super dionica i da će dividende za 2005. i 2006. biti kad tad isplaćene premda nisam očekivao tako brzo, no ljepe vijesti svakako.Vidimo se za godinu dana a možda i prije na 2.000!! Ko nije ušao neka požuri!

ProFit
04.07.2007., 23:51
Govorio sam ja da je ovo super dionica i da će dividende za 2005. i 2006. biti kad tad isplaćene premda nisam očekivao tako brzo, no ljepe vijesti svakako.Vidimo se za godinu dana a možda i prije na 2.000!! Ko nije ušao neka požuri!

i ja sam govorijo, ali svak sa svojom srecom... :) :p:

vilma01
05.07.2007., 07:59
i ja sam govorijo, ali svak sa svojom srecom... :) :p:

ja nisam govorio samo sam kupio ovako na long term, ali izgleda da premalo:p:

ProFit
05.07.2007., 09:23
ja nisam govorio samo sam kupio ovako na long term, ali izgleda da premalo:p:

na MK berzi ima tolko mesta za investicije, da stalno ce biti malo... :(
uteha: ma dosta je, to malo bici ce mlogo jednog dana... :biggrin:

Minister
08.07.2007., 19:33
Jel ima neki oficijalni info koja ce biti dividenda za 2005 a koja za 2006 godine? Ako nema moze i poluoficijalni...

ginrob
08.07.2007., 20:55
neoficijalno 110 denari

BET-MAN
08.07.2007., 21:11
A do kog datuma je trgovanje s pravom na dividendu?

ProFit
09.07.2007., 00:21
A do kog datuma je trgovanje s pravom na dividendu?

po svemu izgleda da ova dividenda nece stici za odmor...!? :)

makedonce
09.07.2007., 15:41
po svemu izgleda da ova dividenda nece stici za odmor...!? :)

Bice, bice, danas pala odluka za podelu dividende.
Konacno.

Toso
09.07.2007., 15:46
Телеком реши да ја исплати дивидендата за 2005 – над 120 млн евра

Скопје /09/07/ 15:04

Исплата на дивиденда за 2005 година во вкупен износ од над 120 милиони евра најави денеска Македонски телекомуникации.

Ролф Плат, генерален директор на телекомот, информираше дека Одборот на директори на денешниот вонреден состанок усвои предлог до Собранието на акционери за исплата на дивиденда за 2005 година во износ од 7 милијарди 426 милиони денари (121 милион евра), или 86,10 денари по акција.

Собранието на АД Телекомуникации е закажано за 31 јули и на оваа седница се очекува да биде усвоен финансискиот извештај за 2005 година, со тоа и одлуката за исплата на дивиденда за 2005 година,.

Согласно предлогот на Одборот на директори, сите акционери кои ќе бидат евидентирани во книгата на акционери на АД Македонски Телекомуникации до 20.07.2007, имаат право на дивиденда за 2005 година.

Исплатата на дивидендата ќе започне на први август 2007 година, по усвојување на одлуката за исплата на дивиденда за 2005 година од страна на Собранието.

Владиниот претставник во телекомот, Жарко Луковски, информираше дека Македонската Влада на име дивиденда за 2005 година од Македонски Телекомуникации ќе добие 47, 9 милиони евра.

Тој прецизираше дека 45 милиони евра од оваа сума се врз основа на дивидендата, додека преостанатите средства претставуваат камата поради задоцнувањето со исплата на дивидендата./крај/сп/б

Kinselas
09.07.2007., 15:48
Bice, bice, danas pala odluka za podelu dividende.
Konacno.

Tacnije 86.10 denara

Exchange
09.07.2007., 16:24
Super, a sta bi sa dividendom za 2006 ?

ProFit
09.07.2007., 16:55

pocelo je, i ide po planu... ;) ,
za 2006 negde za Septeber je receno...

rodman82
09.07.2007., 17:41
Utre ke bide interesno ima okolu 9000 parcinja na 800 den......:p:

Minister
09.07.2007., 17:59
Utre ke bide interesno ima okolu 9000 parcinja na 800 den......:p:

Na MSE-u pishe nova bazna 795. Ako je ovo tacno vec sutra moze biti 874. To znacci da bise sutra dosta povucenih naloga. Ne verujem da ce neko prodavati na 800!?

BET-MAN
09.07.2007., 19:54
Na MSE-u pishe nova bazna 795. Ako je ovo tacno vec sutra moze biti 874. To znacci da bise sutra dosta povucenih naloga. Ne verujem da ce neko prodavati na 800!?

Mozda jedino neko ko ih je ostavio i otisao na odmor, ili neko ko nije slusao vesti i citao ovaj forum danas:biggrin:

Jebo
09.07.2007., 20:13
se nadevam deka ima mnogu takvi....

treba da si pazaram uste nesto dodeka se na popust...

BET-MAN
09.07.2007., 20:14
se nadevam deka ima mnogu takvi....

treba da si pazaram uste nesto dodeka se na popust...

Eh druze, mislim da se pola ovog foruma nada na tome. Bice sutra guzva na salteru

Jebo
09.07.2007., 20:27
500 732,00
256 731,00
610 730,00
1.285 720,00
655 716,00

760,00 220
780,00 289
789,00 500
790,00 242
795,00 333

ovaa situacija ne vetuva mnogu, no moze da se nadevame deka nema da go koristam nekoe vreme fiksniot telefon....

Minister
09.07.2007., 20:48
Eh druze, mislim da se pola ovog foruma nada na tome. Bice sutra guzva na salteru

Milsim da su se forumashi vec ukrcali. Svaka cast onima koji su danas uhvatili zadnji voz da kupe jeftino. Zadnji dan trgovanja sa pravo na ovu dividendu je ponedeljak ili utorak? Ima dovoljno vremena da cena dostigne 1kilo;)

vilma01
09.07.2007., 22:54
Milsim da su se forumashi vec ukrcali. Svaka cast onima koji su danas uhvatili zadnji voz da kupe jeftino. Zadnji dan trgovanja sa pravo na ovu dividendu je ponedeljak ili utorak? Ima dovoljno vremena da cena dostigne 1kilo;)

sa ovakvom dividendo od 10%, cijena od 3000 ne zvuči strašno,,,:thumbsup:

balkan*star
09.07.2007., 23:04
Ha!? 3000... ako napravi profit od 1 miljardu eur mozda
1000 plafon.

Kinselas
09.07.2007., 23:21

Dividenda za 2006 bice kraja, pocetak iduce godine, tako da za sada placa se samo dividenda za 2005. Isplata pocinje 01.08.2007.

Minister
10.07.2007., 09:09
11.515 874,00
200 850,00
4.430 820,00
180 810,00
480 800,00
760,00 220
780,00 169
789,00 500
790,00 242
795,00 283
Rano rano u kupnji.

rodman82
10.07.2007., 09:10
15 000 parcinja za buy na max 874, za samo 7 minuti ke bide veselo :biggrin:

Minister
10.07.2007., 09:31
Ha!? 3000... ako napravi profit od 1 miljardu eur mozda
1000 plafon.

1000 mmm nisam bash siguran. Da ne ide malo vishe od toga. I ja sam mislio do danas da je 1k plafon ali ocito smo u krivu

megimk
10.07.2007., 09:37
ASK
22.331 874,00
940 840,00
4.430 820,00
180 810,00
2.120 800,00
time 9:36

premijer
10.07.2007., 12:10
Molim nekoga ko zna da proracuna koliko komada treba da prodju da bi se promenila bazna cena (795):confused:

Rich_Girl
10.07.2007., 12:14
Posle ove kolicine danas, zar ti treba racunica? Sutra je 874

megimk
10.07.2007., 12:23
Molim nekoga ko zna da proracuna koliko komada treba da prodju da bi se promenila bazna cena (795):confused:
Sutra imamo novu baznu cenu. :) Prodato maltene duplo od onoga sto je bilo potrebno za promenu bazne cjene

ProFit
10.07.2007., 12:58
1000 mmm nisam bash siguran. Da ne ide malo vishe od toga. I ja sam mislio do danas da je 1k plafon ali ocito smo u krivu

moja procena je na 1800-2000 plafon, a ako prema planiranom se isplati dividenda 2006 navremeno (kolko se ja secam posle septebra meseca) moze se ocekivati plafon na 2200...
a kolko sam ja razumjeo jucer "Shvabu" izmedzu redove htio je reci da u buducem umesto dividende ulagati ce pare u razvojnu tehnologiju valjda IPTV, toest tehnologiju na prenos glas zvuk i slika (naime cilj je prenos i slike na fiksne telefone) ... :thumbsup:

samba
10.07.2007., 17:21
a kolko sam ja razumjeo jucer "Shvabu" izmedzu redove htio je reci da u buducem umesto dividende ulagati ce pare u razvojnu tehnologiju valjda IPTV, toest tehnologiju na prenos glas zvuk i slika (naime cilj je prenos i slike na fiksne telefone) ... :thumbsup:

Tako je,ja mislim da se jasno videlo da sa tom izjavom "Shvabo" hoce da kupi jos malo dragocenog vremena,pre nego sto konkurencija pocne ozbilno da mu dise u vrat i verovatno ce posle toga opet da se vrati na staro i veliko je pitanje dali ce uopste da dele dividendu za 2006,a za prenosa slike na fiksne....malo cemo duze da cekamo.

alisia
10.07.2007., 18:49
moja procena je na 1800-2000 plafon, a ako prema planiranom se isplati dividenda 2006 navremeno (kolko se ja secam posle septebra meseca) moze se ocekivati plafon na 2200...

jes, i ja sam cula istu informaciju sto se tice tehnologije , oni su vec poceli raditi u tome

Marlon
10.07.2007., 19:05
jes, i ja sam cula istu informaciju sto se tice tehnologije , oni su vec poceli raditi u tome
Rade to odavno, tehnologija e utabana, e sad jos da srede infrastrukturu...

jas
10.07.2007., 19:30
Za otprilika 3 meseci ke bide odlukata i za dividendata od 2006-ta! Ova info e insajdeski.

BET-MAN
10.07.2007., 20:36

Generalno se slazem, posto u trenutku kade je dividendni prinos na bilo kojoj drugoj akciji maks. 4%, ovde na danasnjoj ceni je 10%. I plus ima jos bar 5 radnih dana da ljudi kupuju i zarade >5% za kratko vreme.

E sad glavno pitanje je dali da se ceka dividenda ili da se proda 19-tog, a onda da se kupi opet nekoliko dana/nedelja posle kada ja ocekujem malu korekciju prema dole...

ProFit
10.07.2007., 21:15
Generalno se slazem, posto u trenutku kade je dividendni prinos na bilo kojoj drugoj akciji maks. 4%, ovde na danasnjoj ceni je 10%. I plus ima jos bar 5 radnih dana da ljudi kupuju i zarade >5% za kratko vreme.

E sad glavno pitanje je dali da se ceka dividenda ili da se proda 19-tog, a onda da se kupi opet nekoliko dana/nedelja posle kada ja ocekujem malu korekciju prema dole...

treba sacekati dok se sredi situacija i predvidet kad/kolko ce tacno biti korekcija i dali ce uopste "Shvaba" imati politiku za dionicare...
mene lici da ima tacno zacrtano... i nece biti dovoljno "dobre" korekcije... :biggrin:
naravno to je samo moje mislenje out.sajdersko... :biggrin:

ProFit
10.07.2007., 21:23

do nove godine prave se analize za IPTV kada ce se tacno znati cena projekata/investicije i...
naravno trebace vremena da se to implementira, ali je rec o proektu za buducnost (tele)komunikacija... ;)

ProFit
10.07.2007., 21:31
Tako je,ja mislim da se jasno videlo da sa tom izjavom "Shvabo" hoce da kupi jos malo dragocenog vremena,pre nego sto konkurencija pocne ozbilno da mu dise u vrat i verovatno ce posle toga opet da se vrati na staro i veliko je pitanje dali ce uopste da dele dividendu za 2006,a za prenosa slike na fiksne....malo cemo duze da cekamo.

mene je smesna ova takozvana konkurencija, dovoljna je da bi "pottiknula" Shvabe da ne potcenu MK trziste... zavisi koja ce biti razvojna strategija odlucice dali za 2006 deliti dividendu ili dionicarima prezentirat tacne datume za razvoj nove tehnologije...
a ako ne naprave ni jedno ni drugo nece biti velikog rastta dionice... eeh tu je negde drzava sa njenim delom na prodaju (a kako ce to iskoristiti Shvabe jos nemogu sa sigurnosci da...)... !!?? :rolleyes:

Minister
10.07.2007., 21:41

Druze Samba,

Prvi put da se ne slazem sa tobom. Dividenda za 2006 je maltene gotova stvar. I verujem bice za par denara veca nego za 2005. Ono shto ce Telekom ustvari uraditi je da ce troshiti svoj CAPEX na moderne tehnologije a ne na Fordove i Audie. Stvarno svaka cast, jedna od retkih firmi koja deli ozbilnju dividendu kod nas. A 2006 je bila profitabilnija za MakTel od 2005, i dividende bice...Koja konkurencija u telekomu (Neotel, ...?!) No way...Izvini ako se ne slazemo, ali eto tako ja razmisljam. Bice koju kintu i za letovanje u Septembru.