PDA

View Full Version : Makedonski telekom

Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7

ProFit
05.09.2007., 22:54
:p:
Koliko ja znam sve manje fiksnih pretplatnika.:)

miss,
sto se tice "fiksnog telefona" mene ista tarifa sa mobilnog na fiksni i na T-Com...
ako pogledasmalo malo futuristicki videcemo da ce to biti mobi=fiksni...
tako da fiksne linije ce sluzit za TV, Fax i ADSL a u isto vreme se moze alo... ;)
pozdrav

globalinvest
06.09.2007., 11:14
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=3105FCF2BBC80940BE5DF52725BF06AC

mudri mačak
07.09.2007., 01:01
Makedonski telekom=Slovenski telekom?
Makedonija=Slovenija?
?
Slovenija clanica EU, prosek plate 4 puta veci od mk kao i stopanstvo
Po tu logiku mozemo uporediti i Nuklearnu centralu Krsko Slovenija i Toplifikacija Skopje(prema istoj logici Toplifikacija ce ici 300.000 denara ha ha)
Evo priznajem da ste u pravu kad makedonija udze u EU mozda i cena dodze do 1800.

Eh draga kolegice kad ne bi bezveze lupali "ko Maksim po diviziji" nego malo računali i usporedili 2 firme bilo bi to puno bolje i mudrije:kava:

1.Telekom Slovenije vrijedi 3.7 Bln Eur a ima neto dobit 103.4 mil. Eur
Telekom Makedonije vrijedi 1.1 Bln Eur a ima neto dobit 89.2 mil Eur
Dakle prvi tj. slovenski ima neto dobit iliti zarađuje samo 16% više od drugoga a košta i ima 236% veću kapitalizaciju, nesrazmjer naprosto bode u oči:eek: Za strane investitore smo svi mi Slovenija, Hrvatska, BiH, Makedonija i svi ostali samo Ex Yugoslavien i Balkanise bućkuriš htjeli si mi to priznat ili ne! Nema veze šta su Slovenci u EU njih zanimaju samo brojkice i pokazatelji.
2.Telekom Slovenije isplaćuje dividendu od samo 1.8% dok je zadnja dividenda na Makedonski iznosila 86.1 denara i kad to podjeliš sa današnjom cijenom ispada da je to dividenda od 10.9%!! Ali nije to sve, u sljedećih 12 mjeseci bit će isplaćene još 2. dividende od oko cca. 10% tj. zajedno 20% samo kroz dividendu, što se rijetko gdje može nać u svijetu:eek:!
3.Penetracija Slovenskog telekoma je već 100% ili čak malo iznad, dok je Makedonskog tek blizu 70%(100/70=43, dakle da dostigne penetraciju Slovenskog telekoma Makedonski može rast još 43%!!!) Slovenski je rastao prošle godine samo 4% jer nema više prostora, a makedonski ima ogroman prostor za rast i stope će bit puno, puno više...
4.Ako uložiš 1000 Eur u Telekom Slovenije bit će ti potrebno 36.8 godina da ti se novac vrati kroz njegovu dobit a u Telekomu Makedonije samo 12.35 godina pa ti meni reci di bi pametan čovjek i čovjek sa malo zdravog razuma prije uložio?!:idea:

Inače jako važan faktor kod investiranja i ulaganja svugdje u svijetu je perspektiva i mogućnost budućeg rasta, povećanja prihoda i broja pretplatnika gdje je Makedonski telekom u odnosu na Slovenski svakako u prednosti.

mudri mačak
07.09.2007., 01:10
Nakon svega rečenog i gore iznesenoga uopće ne vidim razlog zašto bi Telekom Slovenije puno više vriijedio i koštao od Telekoma Makedonije, mislim da je cijena i kapitalizacija od 3 bln Eur za Makedonski telekom u 12-18 mjeseci realna i dostižna, što bi bilo oko 2.150 denara po dionici i značilo diskont od 20% naspram Slovenskoga.

botovski
07.09.2007., 01:19
Stize druga dividenda (ona za 2006) http://www.vecer.com.mk/?ItemID=D69C0C795F71214481958B47899581B7

Mudri macak odradio si izvrsna analiza, sodzvakao si je do najprosti detalj za ostale forumasi, samo jos mala da nije bila plavusha svatila bi te ;)

PS zaludno je da obrazlagas ljudi koi ne zele da razume, ne?

botovski
07.09.2007., 01:26
...P.S. Stvarno ne razumijem managere HPB-a? Koji im je bio pa su potrošili onih pedesetak kila eurica na cijeni od 787?

Mislam da ova komparacija im je bio... btw gde su oni ulozili sve im je min x2

penzioner
07.09.2007., 02:12
@mudri mačak
1.Telekom Slovenije vrijedi 3.7 Bln Eur a ima neto dobit 103.4 mil. Eur
Telekom Makedonije vrijedi 1.1 Bln Eur a ima neto dobit 89.2 mil Eur

kad smo vec na telekomima
T HT na okvirnoj cijeni po kojoj su placali Shvabe i mozebitnoj cijeni od predstojeceg IPO
vrijedi 2,7Bln Eura a zaradio je po konsolidiranom FI 06 280 mil eura netto dobit!!!

Mikey
07.09.2007., 08:04
Cifre su naravno u Mlrd, a ne u Bln.

Minister
07.09.2007., 10:01
E jeste neko propustio, tu si u pravo. Ipak mozda dobiju josh 60tak denara verovatno u novembru.

Mislim da sam mesec pogodio, da vidimo sad oko iznosa. Jel ima neko koji info?

penzioner
07.09.2007., 10:34
Cifre su naravno u Mlrd, a ne u Bln.

Billion may mean:

Numbers

* 1,000,000,000 (one thousand million; 109; SI prefix giga) - increasingly common meaning in English-language usage

Vikipedia...kao izvor....pozz

vilma01
10.09.2007., 23:20
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=50877a67-8ffa-4b34-9e01-5a8df5e9c738

evo nije baš direkt ali izgleda švabi dolaze na zadnja vrata, pa možda nije tako loše, kako izgleda.....

Minister
11.09.2007., 15:25
http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=50877a67-8ffa-4b34-9e01-5a8df5e9c738

evo nije baš direkt ali izgleda švabi dolaze na zadnja vrata, pa možda nije tako loše, kako izgleda.....

Sve vishe ljudi spremaju love za ulaz u MT. Ccekaju ili da predze u fiksing ili da dodze info za novu dividendu. Ne zure jer ima puno prodaje na 787...Ali mislem da ce neko ostati kratkih rukava. (kako ono beshe shta mozesh uraditi danas ne ostavljaj za sutra).

botovski
11.09.2007., 21:20
Ma druze neli si primetio da neko odgovara ova situacija pa zato svaki dan ili svaki drugi ima transakcije dovolno velike da dionica ostane na ovo stanje... kad je bila slucajno u fixing nemao je niti 2k dionica na prodaja ispod 787 denara (gde su navidum blokirani vise od 25k dionica)... ako neko ima puno lova moze i te kako da iskoristi situacija kad sazna tacni datum za dividendu, startuje prekinuvacka aukcija so samo 100 dionica i ondak pred istek predvidzeni pet minuta ubaci full iznos kolicina akcija za kupnja (onoliko kolko sta ima na prodaja) i pokupi sve za bagatela, jer garantujem da ako neko postavi kupovni nalog sa 25k dionica na prodaju ostace samo 3-4k dionica (oni ko ne prate burza aktivno) - to se parcialno vec desilo kad je hpb pokupila velika kolicina u jednom nalogu i svi su pocnali da bjeze iz prodazna strana.

vilma01
11.09.2007., 22:04
ovaj fixing trebali polako maknut jer če sada pomoču njega veliki igrači moči izigravati male investitore, to se vidi baš ovdje na telekomu, kako se na ovaj način može kotnrolirat cijena dionice....
ako vrijede 1 denar neka se za toliko prodaje ali ako neko misli da vrijedi više neka plati i više a ne kako mu neko odredi....

vikser
12.09.2007., 14:09
samo mali komentar a to je da ako stvari i scenarij ide kao u T-HT (a nema zasto ne bi) onda odajem priznanje nekima od kolega forumasa koji su postirali da dionica je vrijedna i da ce uskoro ici up na razine koje su pisali....

vikser
18.09.2007., 10:37
Među malobrojnim dobitnicima bio je Deutsche Telekom (+0,5 posto), koji je za 1,6 milijardi dolara putem američkog T-Mobile ogranka odlučio preuzeti SunCom Wireless, nudeći dioničarima potonjega premiju od oko 23 posto. U plusu, i to za više nego solidnih 2 posto, bila je i Nokia, koja je pak odlučila progutati Enpocket, dok je Business Objects, zahvaljujući etiketi potencijalne mete za preuzimanje, te pozitivnim recenzijama analitičara, zaradio visokih 7,2 posto dnevnog rasta. No sve to nije imalo nikakvoga utjecaja na izvedbu europskih burzovnih indeksa, koji su na startu tjedna bili duboko na negativnom teritoriju.

HT-ludnica, T-Mobile polako al rasne kao jedan od malobrojnih to znaci da ce i Makedonski telekom il.....molio bih za komentare:)

globalinvest
18.09.2007., 10:51
http://utrinski.com.mk/?ItemID=33D7ACB9B2A48D46947217673D65DF0D

ФРАНКФУРТ - „Дојче телеком“ соопшти дека за вкупно 2,4 милијарди долари, вклучувајќи го и долгот, ќе ги откупи акциите на американската "Санком вајерлес", кои се' уште не ги поседува. Американската филијала "Ти-мобајл УСА" ќе ги откупи преостанатите акции за 1,6 милијарди долари и оти ќе го преземе долгот од 800 милиони долари. Акционерите на "Санком" за секоја обична акција ќе добијат 27 долари во готовина, што е 23 проценти повеќе од вредноста на тие акции постигнати на берзата во петокот.

Minister
19.09.2007., 21:59
može malo preciznije...:confused:

thnx,
Pa ocekujem kraj 787 agonije. t.e. sutra valjda prodzu dovoljno dionica da se promeni bazna cena (drug Marlon moze da kaze i koliko tacno treba). Nakon toga vec od petka saznacemo koliko od ovih 20.000 su zaista spremni da prodaju po 708 recimo. A verujem da u Oktomvru dodze i koji info dali, kada i kolika ce biti dividenda koja ce se navodno isplatiti u Novembru.

Znaci pitanje: Koliko dionica treba da prodzu sutra za da dobijemo konacno novu baznu cenu?

Marlon
19.09.2007., 22:20
Još nisam dobio zvaničnu formulu za izračun min. količine prema novome pravilu.
Šta da vam kažem, evo i ja gledam i čekam i čudim se...

Adv.Lexy
19.09.2007., 23:08
Mile Janakievski u ovom trenutku na TV najavljuje konacni pad monopola MT u fiksnu telefoniju.Slovenija Telekom preko Onnet od polovice Octobra pocinje sa fiksnom telefonijom.
Pale su cene interkonekcije itd.....

ProFit
19.09.2007., 23:47
Pa ocekujem kraj 787 agonije. t.e. sutra valjda prodzu dovoljno dionica da se promeni bazna cena (drug Marlon moze da kaze i koliko tacno treba). Nakon toga vec od petka saznacemo koliko od ovih 20.000 su zaista spremni da prodaju po 708 recimo. A verujem da u Oktomvru dodze i koji info dali, kada i kolika ce biti dividenda koja ce se navodno isplatiti u Novembru.

Znaci pitanje: Koliko dionica treba da prodzu sutra za da dobijemo konacno novu baznu cenu?

"delim" tvoje mislenje,
naime kad ogranicenje/bazna bude "olaksano" imacemo psihicki opustene dionicare koji ce uvideti da isto tako moze dionica ici kao DOWN tako i UP...
oni sto zele mogu prodati i po 708 imace i tu mogucnost naravno... :)
ali ipak trebace malo vrmena da sistem legne i pojavi se koi info o dividendi i TV i krene UP...
kad budemo znali kako funkcionira ova nova bazna imace i prognozu akda bi sve ovo krenulo ne!!?
pozdrav puno srece...

ProFit
20.09.2007., 00:03
eve nesto od idninata vo telefonija, za sto zborese noviot direktor "shvaba"... od kade sledi ProFitot... klasicnava fiksna telefoniya e OUT...

T-Mobile edinstven distributer na i-telefoni vo Germanija

Germanskiot mobilen operator „T-Mpbile “ ќe bide edinstveniot distributer na i-telefoni vo Germanija, za što dogovor potpišaa direktorot na „Deutsche Telecom “, Rene Oberman i prviot čovek na amerimanskata kompanija „Apple “, Stiv Džobs.
Prodažbata na i-telefonite vo Germanija ќe počne na 9 noemvri i tie ќe bidat dostapni po cena od 399 evra.
Džobs izjavi deka „Apple “ dosega vo SAD prodala milioni od ovoj najnov model mobilni telefoni, od nivnoto lansiranje na 29 juni.
I-telefonot vo Evropa ќe bide lansiran istovremeno vo Germanija i vo Velika Britanija, kade ќe bide distribuiran od kompnijata „O2“.
I-telefonot e revolucioneren nov multimedijalen model na telefon, koj ima pristap do Internet. Aparatot gi ima funkciite na telefon so kamera, no i na medija pleer, so dodatok za ispraќanje na tekstualni, no i vizuelni govorni poraki. Korisnikot baraniot telefonski broj može da go svrti so postavuvanje na prstot na sakaniot broj vo telefonskiot imenik.
(Total)

MPinvest
20.09.2007., 09:11
Danas je TEL slobodan od svoh ogranićenja.Marlone mislim da za danas treba 600 dionica (ako mi je proraćun taćan)da bi doślo do promene bazne cene.

Marlon
20.09.2007., 09:15
Po staroj je 5.806. Koji su novi ponderi za proracun?

ProFit
20.09.2007., 14:43
6.699 akcija istrgovano ... :)
prodavali su oni sto su odavno cekali da bi prodali jer ih panika uvatila... , a kupovali su oni sto im je dobrodoslo ovako ugodna cena...

danas su sretne obe strani i oni sto su prodali i ovi sto su kupili...

pa i ja sam srecan... jer cu kupovati i prodavati kad ja zelim na 700, 1200 ili na 1800 ne???... :)

ps: jos ova tri cetiri dana pa ce sve biti jasnije... :)

mudri mačak
20.09.2007., 17:03
Mogao bi kroz mjesec dana jedan dio onih koji nabrzaka uzmu 30-40% na Hrvatskom telekomu, skočit do Makedonije i pokušat napravit reprizu na Makedonskom telekomu! Da obje strane sretne, ali ova koja je kupovala napravila super deal, a ovi prodavači nažalost nam se prenagliše... Možda nam Mak. telekom povuče do 1.000 ili iznad kad ljudi vide da će HT tako dobro odradit. No da ne brzamo strpit ćemo se još 20-tak dana... A dotad ljudi eto vam dobre kupnje Mak. telekoma na sadašnjim cijenama.

mnogu_pari
20.09.2007., 19:45
Poceo je raditi Nov Operator. VIP Makedonija. Cene pripejda fantasticno niske za mk uslove. Guzve pred prodajnim mestima neverovatne.
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=24960&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

BET-MAN
20.09.2007., 20:00
Poceo je raditi Nov Operator. VIP Makedonija. Cene pripejda fantasticno niske za mk uslove. Guzve pred prodajnim mestima neverovatne.
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=24960&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
Cudno, ja nisam video guzvu pred nijednom VIP prodavnicom, a prosao sam bar pored tri... Mozda je Viktor Donevski iz Kanal5 cekao red pa preneo svoje iskustvo:)

Marquis de Kizo
20.09.2007., 20:03
Cudno, ja nisam video guzvu pred nijednom VIP prodavnicom, a prosao sam bar pored tri... Mozda je Viktor Donevski iz Kanal5 cekao red pa preneo svoje iskustvo:)

Vo Prilep i Bitola deneska navistina imase dosta guzva pred VIP. No toa e samo plus za Telekom.:biggrin:

Sherif
20.09.2007., 20:11
Vo Prilep i Bitola deneska navistina imase dosta guzva pred VIP. No toa e samo plus za Telekom.:biggrin:

Za prvih 6 mjeseca je zaista tako, naravno sve dok VIP ne investira onih 50 Mil. $ u vlastitoj infrastrukturi. Ali sad zasad, Telekom je taj ko ke$ira...

Minister
20.09.2007., 20:54
Za prvih 6 mjeseca je zaista tako, naravno sve dok VIP ne investira onih 50 Mil. $ u vlastitoj infrastrukturi. Ali sad zasad, Telekom je taj ko ke$ira...

A i ona tarifa od 7.7 (to je iz njihovog koda 077) mi izgleda neki marketing trik. Kad bi ja bio T-Mobile odma bi uzvratio sa 7.0 ili 7.1 mkd(070 ; 071);)

BET-MAN
20.09.2007., 20:56
A i ona tarifa od 7.7 (to je iz njihovog koda 077) mi izgleda neki marketing trik. Kad bi ja bio T-Mobile odma bi uzvratio sa 7.0 ili 7.1 mkd(070 ; 071);)
Marketinski trik druze za nase ovce je ono 71% manje cene razgovora. A samo mala analiza ti kaze da T-mobile ima prepaid tarifu u kojoj je srednja cena 8,5 den/min. Pa sad ti vidi kako matematicki da proracunas da snizenje od 0,8 den moze da bude 71%...

Adv.Lexy
20.09.2007., 22:58
Marketinski trik druze za nase ovce je ono 71% manje cene razgovora. A samo mala analiza ti kaze da T-mobile ima prepaid tarifu u kojoj je srednja cena 8,5 den/min. Pa sad ti vidi kako matematicki da proracunas da snizenje od 0,8 den moze da bude 71%...
Betmene Betmene, ne si ja sledel vcerasnata press na Mobilcom.
71% namaluvanje na cenata vo sporedba so najvisokata tarifa koja denes postoi vo momentov, a ne od najeftinata. Ako odea so 71% pod najeftinata trebase cenata na minuta da bide 1.8 denari a toa e preterano neli.

mnogu_pari
20.09.2007., 23:17
7,7den je promotivna cena. inace ce biti http://www.vipoperator.com.mk/cm/offer/prepaid/pptariffs/speacial/prices/index.php
sto je i dalje najjeftinija ponuda u prepaid-u. za 1 dan prodato 5000-7000 kartica. Od ovoga nas t-mobile ima puno toga jer je VIP korisnik njihovih baznih stanica (dok ne naprave kompletno svoju mrezu). Dok to traje T-mobile ne sme drasticno spustati cenu (medjuseban dogovor).

Minister
21.09.2007., 00:04
7,7den je promotivna cena. inace ce biti http://www.vipoperator.com.mk/cm/offer/prepaid/pptariffs/speacial/prices/index.php
sto je i dalje najjeftinija ponuda u prepaid-u. za 1 dan prodato 5000-7000 kartica. Od ovoga nas t-mobile ima puno toga jer je VIP korisnik njihovih baznih stanica (dok ne naprave kompletno svoju mrezu). Dok to traje T-mobile ne sme drasticno spustati cenu (medjuseban dogovor).

Jako losha ponuda. Uzeo bi VIP karticu samo ako dobijem dobar broj... A, ne ono 077 514... Very VIP brojeve. Svashta

botovski
21.09.2007., 00:32
Телеком за неполн месец со над 4.000 нови MAX adsl договори
Од Македонски Телекомуникации објавија за неполн месец промоција на новата услуга MAX adsl, склучени се над 4.000 нови договори за Интернет.
Станува збор новите шест MAX adsl пакети, кои се наменети како и за домашни корисници, така и за бизнис корисници.
Од Телеком велат дека најголем интерес на пазарот имало за варијантата “направи сам“, каде модемот е во сопственост на корисникот, и за втората варијатна на adsl Интернет каде телекомуникациската опрема останува во сопственост на Телеком.
Телеком на почетокот на месецов понуди нови поевтини adsl Интернет пакети, чии цени се движат од 499 денари за два гигабајти сообраќај, до 1.399 денари за 100 гигабајти. Договорите се склучуваа на период од една година.
Како што информираат од Телеком, компанијата во моментов има над 25.000 Интернет корисници.
(Тотал)

Konkurencija motivira nas telekom da bude sve bolje i bolje :)

Miss Titan
21.09.2007., 09:33
Телеком за неполн месец со над 4.000 нови MAX adsl договори
Од Македонски Телекомуникации објавија за неполн месец промоција на новата услуга MAX adsl, склучени се над 4.000 нови договори за Интернет.
Станува збор новите шест MAX adsl пакети, кои се наменети како и за домашни корисници, така и за бизнис корисници.
Од Телеком велат дека најголем интерес на пазарот имало за варијантата “направи сам“, каде модемот е во сопственост на корисникот, и за втората варијатна на adsl Интернет каде телекомуникациската опрема останува во сопственост на Телеком.
Телеком на почетокот на месецов понуди нови поевтини adsl Интернет пакети, чии цени се движат од 499 денари за два гигабајти сообраќај, до 1.399 денари за 100 гигабајти. Договорите се склучуваа на период од една година.
Како што информираат од Телеком, компанијата во моментов има над 25.000 Интернет корисници.
(Тотал)

Konkurencija motivira nas telekom da bude sve bolje i bolje :)

A to znaci profit sve manji i manji
Dobro je da se proseta do ekspoziture novog mob operatora vip u gtc i da se vide redice ...ah konkurencija
Panika TEL nije samo na berzi vec i uprava je zahvatila panika :eek:
A ovde se svi raduju sto konacno mogu prodati dionice pa makar i sa -30%

ProFit
21.09.2007., 10:14
moja analiza za telekom i negovoto rabotenje,
ADSL ponudata se pokaza vo pravo svetlo, (над 4.000 нови договори) kade seuste se ceka na red za dobivanje na ADSL paket...

Zasega Mobilnat telefonija i "VIP konkurencija", osven dobar marketing nisto poveke od toa... poglednete gi cenite... gi koristi uslugite na T-com, za 6 meseci da nema drasticen pad na cenite na T-com, za 6 meseci samo proekti i dokumentacija moze da se izraboti za svoi predavateli... zatoa VIP go gledam kako konkurencija za pretplatnicite na koi mesecnata smetka ne iznesuva poveke od 300 denari a ne se vo family krugot...

Fiksnata telefonija vredi samo za ADSL i za firmite, za domasnite korisnici e veke skoro neznacajna... na ministerstvata im se ponudeni paketi da megusebno razgovaraat "badijala" a firmite ke dobijat paket na ADSL + Tel... glavniot profit e od TV sistemot koj sto se poglasno se najavuva i e poveke od ozbilen proekt/investicija...

pozdrav

mudri mačak
21.09.2007., 10:23
Treba gledat finncijske pokazatelje na kvartalima i na kraju godine a ne zamarati se sa sitnicama, paketima nekakvim... Još duuugoo, dugo monopolski položaj i ogromni profiti Mak. telekoma neće bit ugroženi!

globalinvest
21.09.2007., 10:25
moja analiza za telekom i negovoto rabotenje,
ADSL ponudata se pokaza vo pravo svetlo, (над 4.000 нови договори) kade seuste se ceka na red za dobivanje na ADSL paket...

Zasega Mobilnat telefonija i "VIP konkurencija", osven dobar marketing nisto poveke od toa... poglednete gi cenite... gi koristi uslugite na T-com, za 6 meseci da nema drasticen pad na cenite na T-com, za 6 meseci samo proekti i dokumentacija moze da se izraboti za svoi predavateli... zatoa VIP go gledam kako konkurencija za pretplatnicite na koi mesecnata smetka ne iznesuva poveke od 300 denari a ne se vo family krugot...

Fiksnata telefonija vredi samo za ADSL i za firmite, za domasnite korisnici e veke skoro neznacajna... na ministerstvata im se ponudeni paketi da megusebno razgovaraat "badijala" a firmite ke dobijat paket na ADSL + Tel... glavniot profit e od TV sistemot koj sto se poglasno se najavuva i e poveke od ozbilen proekt/investicija...

pozdrav

spored nekoe istrazuvanje 78% od domakinstvata vo makedonija imaat fiksen telefon, da ne zaboravime samo pretplata e 500 denari (8eur) pa racunajte sami, a za vip samo moze da kazam hahaha i negovata konkurencija prema mt,
zarem zaboravate istata fama bese i so cosmofon a oni do den denes objavuvaat zaguba!!!!

4000 dogovori adsl x prosecna cena 15eur = 60 000 eur mesecno, cista racunica onaka selski, ova se novi dogovori gi zaboravame postoeckite 15 000 adsl korisnici

Minister
21.09.2007., 10:48

Kako si samo taka lako izracunao da je profit sve manji i manji. Apsolutno si u krivo

globalinvest
21.09.2007., 11:14
Dobro je da se proseta do ekspoziture novog mob operatora vip u gtc i da se vide redice ...ah konkurencija

kakvi gluposti, edinstvena mreza za fiksna telefonija vo mk, i profit se pomal, ova e poveke za zolta stampa nego seriozna analiza!

Makijaveli1
23.09.2007., 12:23
ne zaboravite samo da VIP koristi mrezu T-mobila, pa analogno na to koliko VIP prodaje vise toliko T-mobile dobije vise. A i plus VIP samo nudi pri-paid pakete sto ja zanemerljivo u pogledu post-paid pakete. tako da molim sve neverne Tome da ne butaju nos tamo gde im nije mesto

Miss Titan
23.09.2007., 12:27
VIP ce koristiti mrezu T mobila u naredna 2-3 meseca max, a u medzuvremenu gradi svoju !
VIP ce ponuditi postpaid pakete kroz nekih 14 dana
U ovom trenutku znaci za 3 dana imaju preko 20.000 korisnika !!!
Pozdrav

Makijaveli1
23.09.2007., 12:31
jos malo konkretnije

100 670,00
500 665,00
616 651,00
1.500 650,00
687,00 48
688,00 100
690,00 160
700,00 1.880
750,00 477

gde je sad onaj famzni nalog od skoro 30000 akcije na strani prodaje

a ako i ovo ne znaci vam mnogo samo pogledajte transakcije u petku

09:59:28 ТЕЛ 680,00 100 68.000,00 280081
09:59:28 ТЕЛ 680,00 243 165.240,00 280082
09:59:28 ТЕЛ 680,00 7 4.760,00 280083
09:59:28 ТЕЛ 680,00 90 61.200,00 280084
09:59:28 ТЕЛ 680,00 29 19.720,00 280085
09:59:28 ТЕЛ 680,00 21 14.280,00 280086
09:59:28 ТЕЛ 680,00 479 325.720,00 280087
09:59:28 ТЕЛ 680,00 69 46.920,00 280088
09:59:28 ТЕЛ 680,00 100 68.000,00 280089
09:59:28 ТЕЛ 680,00 100 68.000,00 280090
10:00:09 ТЕЛ 689,00 85 58.565,00 280095
10:19:00 ТЕЛ 685,00 128 87.680,00 280207
10:26:15 ТЕЛ 685,00 372 254.820,00 280218
10:29:47 ТЕЛ 685,00 20 13.700,00 280229
10:30:15 ТЕЛ 685,00 128 87.680,00 280232
10:33:30 ТЕЛ 680,00 200 136.000,00 280262
10:33:30 ТЕЛ 680,00 150 102.000,00 280263
10:36:16 ТЕЛ 683,00 100 68.300,00 280273
10:36:16 ТЕЛ 684,00 115 78.660,00 280274
10:37:34 ТЕЛ 684,00 35 23.940,00 280278
10:37:34 ТЕЛ 685,00 153 104.805,00 280279
10:46:21 ТЕЛ 685,00 157 107.545,00 280321
10:46:21 ТЕЛ 685,00 210 143.850,00 280322
11:15:33 ТЕЛ 680,00 100 68.000,00 280450
11:44:51 ТЕЛ 684,00 160 109.440,00 280601
11:45:03 ТЕЛ 684,00 40 27.360,00 280604
11:45:13 ТЕЛ 684,00 200 136.800,00 280605
11:45:21 ТЕЛ 685,00 50 34.250,00 280606
11:45:49 ТЕЛ 685,00 133 91.105,00 280607
11:47:00 ТЕЛ 683,00 200 136.600,00 280611
11:47:00 ТЕЛ 682,00 267 182.094,00 280612
11:47:00 ТЕЛ 681,00 85 57.885,00 280613
11:47:00 ТЕЛ 681,00 400 272.400,00 280614

neko kupuje i to kupuje u velikim kolicinama
09:59:28 1238 akcije
11:47:00 952 akcije

Miss Titan
23.09.2007., 12:44
jos malo konkretnije

100 670,00
500 665,00
616 651,00
1.500 650,00
687,00 48
688,00 100
690,00 160
700,00 1.880
750,00 477

gde je sad onaj famzni nalog od skoro 30000 akcije na strani prodaje

a ako i ovo ne znaci vam mnogo samo pogledajte transakcije u petku

09:59:28 ТЕЛ 680,00 100 68.000,00 280081
09:59:28 ТЕЛ 680,00 243 165.240,00 280082
09:59:28 ТЕЛ 680,00 7 4.760,00 280083
09:59:28 ТЕЛ 680,00 90 61.200,00 280084
09:59:28 ТЕЛ 680,00 29 19.720,00 280085
09:59:28 ТЕЛ 680,00 21 14.280,00 280086
09:59:28 ТЕЛ 680,00 479 325.720,00 280087
09:59:28 ТЕЛ 680,00 69 46.920,00 280088
09:59:28 ТЕЛ 680,00 100 68.000,00 280089
09:59:28 ТЕЛ 680,00 100 68.000,00 280090
10:00:09 ТЕЛ 689,00 85 58.565,00 280095
10:19:00 ТЕЛ 685,00 128 87.680,00 280207
10:26:15 ТЕЛ 685,00 372 254.820,00 280218
10:29:47 ТЕЛ 685,00 20 13.700,00 280229
10:30:15 ТЕЛ 685,00 128 87.680,00 280232
10:33:30 ТЕЛ 680,00 200 136.000,00 280262
10:33:30 ТЕЛ 680,00 150 102.000,00 280263
10:36:16 ТЕЛ 683,00 100 68.300,00 280273
10:36:16 ТЕЛ 684,00 115 78.660,00 280274
10:37:34 ТЕЛ 684,00 35 23.940,00 280278
10:37:34 ТЕЛ 685,00 153 104.805,00 280279
10:46:21 ТЕЛ 685,00 157 107.545,00 280321
10:46:21 ТЕЛ 685,00 210 143.850,00 280322
11:15:33 ТЕЛ 680,00 100 68.000,00 280450
11:44:51 ТЕЛ 684,00 160 109.440,00 280601
11:45:03 ТЕЛ 684,00 40 27.360,00 280604
11:45:13 ТЕЛ 684,00 200 136.800,00 280605
11:45:21 ТЕЛ 685,00 50 34.250,00 280606
11:45:49 ТЕЛ 685,00 133 91.105,00 280607
11:47:00 ТЕЛ 683,00 200 136.600,00 280611
11:47:00 ТЕЛ 682,00 267 182.094,00 280612
11:47:00 ТЕЛ 681,00 85 57.885,00 280613
11:47:00 ТЕЛ 681,00 400 272.400,00 280614

neko kupuje i to kupuje u velikim kolicinama
09:59:28 1238 akcije
11:47:00 952 akcije

Neko kupuje velike kolicine???
952 dionice x 681 denar = 647000 denara ukupno je za tebe velika kolicina istrgovana u 35 transakcija(znaci prosek=18.485), stvarno veliki kupci su ovde prosecno ulazu po 300 eura ha ha haa :biggrin::biggrin::biggrin:
Ukupno dionica:95838780 a istrgovano 952 dionica
Znaci istrgovano 0,0009% telekoma, kakva strasna navala za kupnju :biggrin:

BET-MAN
23.09.2007., 12:48
VIP ce koristiti mrezu T mobila u naredna 2-3 meseca max, a u medzuvremenu gradi svoju !
Pozdrav
To se i ocekuje posle onakvog PR-a vlade da su se cene smanjile. Kad obicni narod vidi da smanjenje cena i nije tako veliko (T mobile ima prepaid tarifu 14/3, srednaj cena 8,5, gde je tu smanjenje od 71%?), kad za nekoliko dana dodje FROG iz CF sa 0 den unutar FROG korisnike, videcemo koliko rapidan ce da bude VIP-ov rast. Moja predvidjanja su da VIP moze doci do 50000 korisnika i to je to. Ako ne ponude nesto znacajnije jeftinije od drugih onda su OUT, a to ne mogu tek tako posto placaju T-Mobile-u interkonekciju. Za to vreme i T-mob i CF ce da poplave trziste sa slicnim ponudama.

Adv.Lexy
23.09.2007., 14:36
To se i ocekuje posle onakvog PR-a vlade da su se cene smanjile. Kad obicni narod vidi da smanjenje cena i nije tako veliko (T mobile ima prepaid tarifu 14/3, srednaj cena 8,5, gde je tu smanjenje od 71%?), kad za nekoliko dana dodje FROG iz CF sa 0 den unutar FROG korisnike, videcemo koliko rapidan ce da bude VIP-ov rast. Moja predvidjanja su da VIP moze doci do 50000 korisnika i to je to. Ako ne ponude nesto znacajnije jeftinije od drugih onda su OUT, a to ne mogu tek tako posto placaju T-Mobile-u interkonekciju. Za to vreme i T-mob i CF ce da poplave trziste sa slicnim ponudama.

Juh, ko da sam Atila Sendrei prica kroz tebe.
Kako nisi uspeo videti da je 71% namalena cena od najvise cene koju nude ostala dva operatora u MK, a ne od najmanje.
Tako su pricali i za Cosmofon da nece moci obezbediti vise od 50 000 korisnika pa sada je to malo vise nego 50 000.

BET-MAN
23.09.2007., 14:45
Juh, ko da sam Atila Sendrei prica kroz tebe.
Kako nisi uspeo videti da je 71% namalena cena od najvise cene koju nude ostala dva operatora u MK, a ne od najmanje.
Tako su pricali i za Cosmofon da nece moci obezbediti vise od 50 000 korisnika pa sada je to malo vise nego 50 000.
Aaaa, a jeli to bio cilj, da se smanji 71% od najvise cene:doh:. Koliko je to logicno, a ja sam bio glup...
Inace ja sam ti na CF, a ne na T-Mobile, ali trudim se da ne gledam na stvari navijacki nego realno.
I za kraj CF je obezbedio 350K+ korisnika za vise od 5 godina u drugom okruzenju (manje overall korisnici, manje postpaid pod ugovorom itd.), a sa rapidnim rastom je poceo od svoje druge ili trece godine poslovanja.

Pozdrav.

ProFit
23.09.2007., 15:24
dobar VIP markeeting,

Promotivna Pripejd tarifa

Napravi go svojot prv povik najdocna do 21.10.2007 i aktiviraj ja promotivnata tarifa koja ke mozes da ja koristis neogranicen period

tarifata e 9.09 denari so vklucen DDV, kade poceten interval na tarifiranje e 60sek. a slednite se tarfira na 30 sek...
pogledni ja togas smetkata (sto ja nemas) kade nema da mozes da vidis kolku minuti poveke si platil... i togas "osetija" eftinijata... ;)
pozdrav

ProFit
23.09.2007., 15:35
Pozdrav

draga Miss,
za dva tri meseca nemoze se izraditi dokumentacija a da ne pominjem proekte a da bi pocela funkcionrati "svoja mreza"... :( :biggrin: ...ima tu puno vise posla godinama... (ako te zanima mogu ti objasniti i detalje... )

u prvi post...
pogledni samo tarifiranje pocetak 60 sek pa posle na 30 sekundi i "izracunaj sama" kolko je to jeftino... ;)

samuil
23.09.2007., 17:33
Ajte dosta svadze. Svima nama je u koristi da cena bude sto jevitinjija. Uostalom pravi profit dolazi sa postpaid dogovirima za sto cosmo daleko zaostje iza t-mobile. Ali da postoji revolucija sa ulaskom Vip-a to jest tacno. Sacekajmo postpaid cene i diskusija posle. Kao novi opereator u mobilnoj telefoniji u srbiji uso je vip. I zacudo pogledajte jevrinjiji su od sve ostale. www.vipmobile.co.yu.
Dolazi i ono sto je veoma interesantno da kao zona 1 su sve zemlje koje imaju vip-a kao operatora. E sad sta se time dobija. Sve poslovnice podravke, droga,fruktal,gorenje,pliva itd. idu u vip zbog jevtinijeg razgovora izmedzu sebe i svoje baze. Sacekajmo i vidimo dal ce se to desiti. Ako je tako tesko t-mobile i posebno cosmofona.:biggrin:

BET-MAN
23.09.2007., 19:31
Ajte dosta svadze. Svima nama je u koristi da cena bude sto jevitinjija. Uostalom pravi profit dolazi sa postpaid dogovirima za sto cosmo daleko zaostje iza t-mobile. Ali da postoji revolucija sa ulaskom Vip-a to jest tacno. Sacekajmo postpaid cene i diskusija posle. Kao novi opereator u mobilnoj telefoniji u srbiji uso je vip. I zacudo pogledajte jevrinjiji su od sve ostale. www.vipmobile.co.yu.
Dolazi i ono sto je veoma interesantno da kao zona 1 su sve zemlje koje imaju vip-a kao operatora. E sad sta se time dobija. Sve poslovnice podravke, droga,fruktal,gorenje,pliva itd. idu u vip zbog jevtinijeg razgovora izmedzu sebe i svoje baze. Sacekajmo i vidimo dal ce se to desiti. Ako je tako tesko t-mobile i posebno cosmofona.:biggrin:
Tako je druze samuil, a ova dva druga operatera evo jos od sutra idu u zimski san, pa kad se probude u martu eto ti VIP najbolji;)

milton
23.09.2007., 19:47
VIP je odigrao svoj prvi potez zato sacekajmo malo da ostala dva operatora uzvrate udarac.U Cosmo vec spremaju odgovor i izacice za nekoliko dana,a sigurno i T-mobile nece sediti skrstenih ruka.
A sto se tice formiranja cena to je jedna gimnastika od matematike koju kad malo trezvenije razgledas vidis da je efekat vrlo slican.Slicna je bila situacija kad se Mobimak rebrendirao u T-mobile.Novi tarifni modeli,nove cene ali meni i tada i sada racun stize skoro ist.

globalinvest
23.09.2007., 21:55
VIP je odigrao svoj prvi potez zato sacekajmo malo da ostala dva operatora uzvrate udarac.U Cosmo vec spremaju odgovor i izacice za nekoliko dana,a sigurno i T-mobile nece sediti skrstenih ruka.
A sto se tice formiranja cena to je jedna gimnastika od matematike koju kad malo trezvenije razgledas vidis da je efekat vrlo slican.Slicna je bila situacija kad se Mobimak rebrendirao u T-mobile.Novi tarifni modeli,nove cene ali meni i tada i sada racun stize skoro ist.

tocno, isto g.... vo razlicno pakuvanje, isto vikaa i kosmofon koga se pojavi, deka mobimak e gotov, ete se vide kolku e gotov, kolku da ne ja sakam firmata, ne gledam kako vip bi mu nastetil na firma koja ostvaruva najgolem profit vo mk?

milton
23.09.2007., 23:01
tocno, isto g.... vo razlicno pakuvanje, isto vikaa i kosmofon koga se pojavi, deka mobimak e gotov, ete se vide kolku e gotov, kolku da ne ja sakam firmata, ne gledam kako vip bi mu nastetil na firma koja ostvaruva najgolem profit vo mk?

Ma nece moci da im nasteti,mozda samo da ih malo probudi kao sto je bio slucaj sa ADSL-om.Cim se pojavio malo ozbiljniji igrac prepolovili su cenu paketa i opet su No.1.Od konkurencije samo raja moze da izvuce neku korist,ali primat Telekoma ne verujem da ce neko da ugrozi.Jos uvek su najbolji po svim parametrima,svidjalo se to nama ili ne.

Minister
24.09.2007., 06:59
Novi tarifni modeli,nove cene ali meni i tada i sada racun stize skoro ist.

Hvala bogu, dobar zakjlucak. Racuni ce i dalje biti ili isti ili veci. Mozda cemo pricati malo duze za iste pare. Sto, da ti mozda direktor ne namali limit jer su cene manje :)

Minister
25.09.2007., 07:49

Mudri su momci ovi iz T. Uzvratili sa Kosmofonovu tarifu. 7.5mkd

Adv.Lexy
25.09.2007., 08:55
Mudri su momci ovi iz T. Uzvratili sa Kosmofonovu tarifu. 7.5mkd
Mobimak(kao bozem rebrendiran vo T mobile) i Cosmofon se iznenadeni od organiziranosta i nastapot na VIP. Ne ocekuvale takov pocetok i takva kampanja, a najmnogu od se ne ocekuvale deka za kratko vreme ke se prodadat tolku mnogu sim kartici. Za volja an vistinata VIP za vikendov delese i besplatno sim kartici so 200 denari, niz Skopje.
Kako i da e, Mobimak bil rpinuden predvreme da gi pusti novite tarifi za pri pejd, navodno so 5 den tarifa. Za Cosmofon ne se znae kako ke reagira(frog valjda) ama tie i taka i taka 5 godini rabotat so zagubi.

Se nadevam deka i na prvite i na vtorite ke im se sluci
"porastose pilci poebose kvocke"

itan14
25.09.2007., 09:56
"Kad dodje treci operator, tada pocinje utakmica". Nastup VIP-a je vrlo dobar, kampanje su odlicne i VIP ce vrlo brzo biti broj 2 u MK po mojim predvidjanijima. Cosmofon ove godine je prvi put u +u, ali cela grupacija je jos u minusu. Anyway za T-Mobile je zavrsio duopol i sad ce cene ici dole, sto i ne znaci da ce i zarada biti manja jer u MK se vrlo malo za sada koriste dopunske usluge koje omogucava mobilna telefonija. To je u principu greska salesman-a u T-mobile i Cosmofon jer kad dodju kod velikih korisnika oni samo daju cene, ovo su vam paketi i to je to. niko ne spominje data transfer, MMS, u buducnosti LBS i slicno. Vrlo brzo ce VIP ponuditi home zone billing, kao u HR i stime ce direktno napasti fiksnu telefoniju.
Bice interesantno pratiti desavanja u MK!
A da, penetracija u MK za sada je oko 67%, a recimo u hrvatskoj je 107%. To pokazuje da ima jos prostora za ulaz.

Minister
25.09.2007., 10:03
" niko ne spominje data transfer,

Greska si. Spominju i imaju vec naveliko korisnike.;) Bar shto se T ticce.

BET-MAN
25.09.2007., 10:06
Mogu dopunske usluge da daju slag na torti, ali da se ne lazemo, u zemlji kao nasu, CENA je glavni faktor odlucivanja u 99% slucaja. To je potvrdjeno i preko relevantna istrazivanja, zato je i VIP startao na taj nacin. Kada cene stignu do razine gde ne moze se vise dole, onda ce svi poceti da nude dopunske stvari...

itan14
25.09.2007., 11:16
Jos jedna informacija. Kad starta number portability, ljudi koji nisu promenili providera samo zbog toga jer im se ne menja broj, jer im klijenti znaju broj, imace mogucnost uraditi to i zadrzati broj. Number portability bi trebao startati krajem 10-tog meseca. Tender je vec bio, a implementacija u AEK je u toku (trebala bi biti :-)

igorce
25.09.2007., 13:19
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1211&ArticleID=77935
ova znaci deka ako vleze 4mob operator propadna telekom...
kako i da e da ocekuvame za nekoj mesec da se ukine pretplatata so e pola smetka pa posle ideme nadolu...
FALA BOGU NESTO DA POCNE DA SE MENJA

zoraxe
25.09.2007., 14:30
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1211&ArticleID=77935
kako i da e da ocekuvame za nekoj mesec da se ukine pretplatata so e pola smetka pa posle ideme nadolu...

Nemoj dzabe ocekivati da ce pretplata biti ukinjena.Tesko!Nemoze im to niko zabraniti, osim ako oni sami, pod naletom konkurencije tako odluce.

player003
25.09.2007., 15:10

Nemojte racunati na to, Telekom nemoze propasti. VIP nudi usluge na T-Mobile mrezu. Za svaki denar u kasi VIPa, T-Mobile isto profitira. :)

4 mobilni operator nije ozbiljna prica. :p:

Sto se tice fiksne telefonija, i tu budite bez brige. Cene kje ici dole, to je sigurno. Ali dok neki novi operator izgradi svoju mrezu, i to unese u svoj biznis model kako pocetna investicija sto se mora otplatiti kad-tad, Telekom je uvek nekoliko koraka ispred. On nema pocetnu investiciju, a ima zicu do svaku kucu. ;)

Kad uzmes u obzir da je Telekom - Drzava, t.j. drzava je jos uvek ne tako mali suvlasnik Telekoma, onda stvar izgleda vrlo stabilna, bar sto se tice Telekoma.

Moja procena je da ce Telekom jos dugo biti vrlo profitabilna firma (ne tako kao 2005 i 2006), i da ce njene akcije ici gore.:thumbsup:

vilma01
25.09.2007., 19:05
Nemojte racunati na to, Telekom nemoze propasti. VIP nudi usluge na T-Mobile mrezu. Za svaki denar u kasi VIPa, T-Mobile isto profitira. :)

4 mobilni operator nije ozbiljna prica. :p:

Sto se tice fiksne telefonija, i tu budite bez brige. Cene kje ici dole, to je sigurno. Ali dok neki novi operator izgradi svoju mrezu, i to unese u svoj biznis model kako pocetna investicija sto se mora otplatiti kad-tad, Telekom je uvek nekoliko koraka ispred. On nema pocetnu investiciju, a ima zicu do svaku kucu. ;)

Kad uzmes u obzir da je Telekom - Drzava, t.j. drzava je jos uvek ne tako mali suvlasnik Telekoma, onda stvar izgleda vrlo stabilna, bar sto se tice Telekoma.

Moja procena je da ce Telekom jos dugo biti vrlo profitabilna firma (ne tako kao 2005 i 2006), i da ce njene akcije ici gore.:thumbsup:

baš tako, švabo želi svu regiju, da ji vlada pogledatajte samo slo, hr, bosnu itd..:biggrin:

mnogu_pari
25.09.2007., 19:53
Ima tu puno "nikad" koje vaze za telekom:)
nikad nece propasti;
nikad vise nece podeliti toliku dividendu;
nikad vise nece imati toliko veliki profit
nikad mu dionica nece biti 50eur (spominjano na forumu),
.....
.....
A sto se tice konkurencije od strane VIP-a, debelo su uplaseni. VIP za nepunu nedelju dana ima prodato cca 50 000 prepaid kartica, sto i T-mobile i kosmofon mogu sanjati jos dugo. Ovu cifru znaju i oni (T-mobile), jer 2/3 korisnika VIPa je konektirano preko T-mobile mrezi, dok je 1/3 na VIP-ovoj mrezi.

Sto se tice VIP mreze za maksimum 6 mjeseci imace celosno pokrivenu MK, kvalitetnim signalom.

Za korisnike mobilne telefonije veliki +. :thumbsup:

mnogu_pari
25.09.2007., 20:01
Jos jedna informacija. Kad starta number portability, ljudi koji nisu promenili providera samo zbog toga jer im se ne menja broj, jer im klijenti znaju broj, imace mogucnost uraditi to i zadrzati broj. Number portability bi trebao startati krajem 10-tog meseca. Tender je vec bio, a implementacija u AEK je u toku (trebala bi biti :-)

Problem nije u AEKu. Oprema je skupa (moraju je imati sva 3 operatera), a mislim da je kosmofon nece tako lako kupiti jer i onako bas i ne rade sjajno:rolleyes: Mislim da ih ne mogu prinuditi da to urade jer im takva klauzula ne postoi u njihovom koncesionarskom dogovoru (ili licenci):mad:

Sherif
25.09.2007., 20:11
Telekom Slovenija je na prodaju, jedan od potencijalnih kupca je i ovaj nasi Magjar Telecom.
OnNet pripada ovoj grupaciji, tako da ako se dogodi da Magjar preuzme stvari u svojim rukama, odose TEL opet u nebo...

LJUC
25.09.2007., 20:22
Brza reakcija managementa na konkurenciju
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=13985&kategorija=2

botovski
25.09.2007., 20:23
Prosli su danas 5.135 dionica (prosek 657), gde su ostali 20.000 dionice??? Neli tvrtka ne cini, gotova je, ode u stecaj... zasto niko od tih 20k nece da se oslobodi od niv??? sta je sad, ne valja im cena kad im je neko nudi???

Kiko22
25.09.2007., 21:41
Firma pred stecaju,zato je ne vole,svi u Hrvatsku poludeli da kupe HT ali MT ne valja,zato sto treba da podeli dividentu za 2006,ima isti razvojnu strategiju kao i HT i jos puno toga je isto ali opet ne valja???.

vilma01
25.09.2007., 23:25
http://www.finance.si/191902

evo važi za eu ali gosp. Reding želi i zakonski da razbije monopole operatera, a za to ima vremena u makedoniji, u međuvrenu još če biti para i posla za mt...:-))

penzioner
27.09.2007., 14:10
evo i ja s pridruzujem pitanjima ....HT/ajmo reci ponder 300 kuna u IPO/ i TEL su na skroz slicnim fundamentima, fixni telefoni su na zalasku, mobilna penetracija CRO 110% MK 67%..cak prednost MK...ostalo more or less sve slicno...za HT tuča vrijedna milijardu i 200 miliona eura za trćinu firme...monetarni sistem jedne drzave se adaptira ovom IPO-u, a TEL nitko niti ne gleda...
Zasto to ne interesira institucionalce??
Sto Gruevski ne napravi SPO od svog dijela transparentno pa da igraci zeljni dividendnih dionica to uzmu i razigraju poziciju?
Ima li tko pametan/informiran?
Pozz

globalinvest
27.09.2007., 14:51
mislam deka e glupost da diskutirame deka telekom ke propadne, bez razlika na toa dali ni se dopaga ili ne, no sepak vo momentot tie se edinstvena kompanija so sopstvena, edinstvena fiksna mreza, vtoro on.net ja koristi istata mreza za interkonekcija na adsl-ot, vip vo narednite meseci ke plaka na telekom za roaming za da moze da ima pokrienost vo cela drzava itn...... kako akcija koga bese korekcijata od mesec maj do krajot na avgust moze i da vidiete cenata voopsto ne padana vo odnos na toa sto se desavase so drugite akcii!!!

mudri mačak
27.09.2007., 15:14
Dok se ekipa trga i gura u beskrajnim redovima pred bankama u Hrvatskoj za HT budite mudri, pametni i gledajte samo malo više u budućnost od drugih tj. kupujte šakom i kapom dionice Mak. telekoma po ovim bagatelnim cijenama!! Uskoro ćete to jako, jako dobro naplatiti.

Najbolja stvar od svega je da nema ograničenja tipa 1 paket od 38.000 kuna koji će se rezat 30-40% zbog ogromnog interesa i raspona od 245-320 kn, nema ni neizvjesnosti, nervoze itd.. Cijena od 700-720 denara jeftinije od Ht-a, a možeš kupit 50.000-100.000 Eur ako te volja i imaš sredstava. Elegantno i sigurno a veseli čovjeka he, he... :biggrin:

globalinvest
27.09.2007., 15:23

ete sekoe cudo za tri dena, a od vakvi komentari se gleda do kaj e drzavata, da ne tupam samo sto projdov vo gtc, tri dena posle "cudoto" nareceno vip, guzvata vo mobimak e ista kako onaa vo vip, i sega?na plostad vo satorot imase 3 luge?toa Znaci propadna telekom?pa dobr be videte sto se desava vo hr za akciite na nivniot telekom, nema covek vo hr so ne saka da kupi, duri i slovenci kupuvaat

botovski
28.09.2007., 07:00
Jeste li videli polugodisni FI za 2007???

http://www.sec.gov.mk/objavi2007/38/MakTel%201vo%20polugodie%202007.pdf

Svi ko su finansiski pismeni jednostavno treba samo da ignoriraju izjave poput Miss T i ostale paciente.

Minister
28.09.2007., 07:55

Svi ko su finansiski pismeni jednostavno treba samo da ignoriraju izjave poput Miss T i ostale paciente.

Kako su ono rekli: Profit sve manji i manji ?:nono: gospodo, nije tako. To vam i ovaj FI potvrdzuje

globalinvest
28.09.2007., 08:22
Kako su ono rekli: Profit sve manji i manji ?:nono: gospodo, nije tako. To vam i ovaj FI potvrdzuje

stvarno samo 30% poveke od minatata godina, gotovi se :)propadnaa

lomu
28.09.2007., 09:28
Pohvalan FI , ali slični scenarij kao kod Komercijalne banke, odlični razultati ali nemrdanje cijene.

Ja mislim da če budučnost nadam se prepoznati potencijal i rad ovih FI-ja !!!

vite
28.09.2007., 10:40
ДНЕВНИК: Телекомот ќе се преименува во„Т-хоум“

Одборот на директорите на „Македонски телекомуникации“ донесе одлука за ребрендирање на компанијата во „Т-хоум“, со што ќе стане дел од семејството на телекомуникацискиот гигант „Дојче телеком“.

Се планира и реорганизација на компанијата преку спојување на мобилниот оператор „Т-мобиле“ со мајката-фирма „Македонски телекомуникации“. „Т-хоум“ на корисниците ќе им понуди интегрирани телекомуникациски пакети, кои ќе содржат фиксна и мобилна телефонија, брз интернет и телевизија.

На седницата на одборот е одобрена програмата за намалување на бројот на вработените на доброволна основа.

Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 28.09.2007 09:20:33

ProFit
28.09.2007., 10:41
Pohvalan FI , ali slični scenarij kao kod Komercijalne banke, odlični razultati ali nemrdanje cijene.

Ja mislim da če budučnost nadam se prepoznati potencijal i rad ovih FI-ja !!!

osven dobar FI nemaju niceg zajednickog sa Komercijalnom...
telekom je samo dobar primer kako su nas zastitili sa baznom cenom... :)

mudri mačak
28.09.2007., 12:25

Neto dobit je povećana za 29% na ionako potcijenjenu dionicu :eek: Pojedinci pričaju gluposti, pljuju i trabunjaju a firma je samo za poželiti, razvaljuje i krcata je sa cashom, mi koji čekamo doći ćemo na svoje... Možda vlada Makedonije uskoro ponudi ostatak telekoma koji drži u vlasništvu na burzi po uzoru na Slovence i nas Hrvate.Kad vidjet ćemo, možda također pred izbore kao Sanader.Kad će uopće novi izbori u Makedoniji?

penzioner
28.09.2007., 13:18
Neto dobit je povećana za 29% na ionako potcijenjenu dionicu :eek: Pojedinci pričaju gluposti, pljuju i trabunjaju a firma je samo za poželiti, razvaljuje i krcata je sa cashom, mi koji čekamo doći ćemo na svoje... Možda vlada Makedonije uskoro ponudi ostatak telekoma koji drži u vlasništvu na burzi po uzoru na Slovence i nas Hrvate.Kad vidjet ćemo, možda također pred izbore kao Sanader.Kad će uopće novi izbori u Makedoniji?

mačak, jesi nabacio novi izracun po FI 1H 07? 10% trezora i forecast da dobit bude ista u drugom halfu, aktiva 10% up??:)

samba
28.09.2007., 13:28
. Možda vlada Makedonije uskoro ponudi ostatak telekoma koji drži u vlasništvu na burzi po uzoru na Slovence i nas Hrvate.Kad vidjet ćemo, možda također pred izbore kao Sanader.Kad će uopće novi izbori u Makedoniji?

Da dobro bi to bilo,samo je steta sto u Makedoniji nece biti parlamentarnih izbora,sledecih 3 godine(jedino ako ima predvremenih;)).

ProFit
28.09.2007., 16:36
ne zanci da ce vlada cekati parlamentarne izbore, dovoljno je sacekati ove godine da bi dogodine kad bide najpogodnije kad zavrsi rebrend i IPTV ili naprimer kupen T-SL... :

“Dojče Telekom“ učestvuva na tenderot za vlez vo „Telekom Slovenija”

Germanskata telekomunikaciska kompanija „Dočje Telekom“ odluči da učestvuva vo natprevarot za kupuvanje na državniot udel od 49,13% vo „Telekom Slovenija“ preku svojata hrvatska podružnica „Hrvatski telekom. Hrvatski telekom ušte vo petokot gi podigna dokumentite za učestvo na tenderot, počituvajќi ja odlukata na negoviot mnozinski sopstvenik „Dojče Telekom“.
Rokot za podnesuvanje na ponudata za kupuvanje na državniot udel vo „Telekom Slovenija“ istekuva na 15 oktomvri, a potencijalnite kupuvači treba da se registriraat do 28 septemvri.
Spored neodamnešniot izveštaj na slovenečkiot deloven vesnik „Finanse“, vo natprevarot za prezemanje na državniot udel vo „Telekom Slovenija“ ќe učestvuvaat i turskata telekomunikaciska kompanija „Turk telekom“, ungarskiot „Madžar telekom“, islandskiot „Skipti“ i italijanskata kompanija „Telekom Italija“.
Hrvatskite analitičari se zbuneti so potegot na „Dojče telekom“, bidejќi taa kompanija ja kontrolira i „Madžar telekom“, koja isto taka podigna dokumenti za učestvo na tenderot.
Hrvatska vo sredinata na mesecov ja startuva privatizacijata na 23% od državniot udel vo telekomunikaciskata kompanija,no pred nekolku dena go zgolemi udelot na 32,5% za da ja zadovoli golemata pobaruvačka po akcii.
(Total)

popeco
28.09.2007., 19:31
decki pocna: www.frog.com.mk

Minister
30.09.2007., 17:09
decki pocna: www.frog.com.mk

I profit sve manji i manji?:nono:

zaremlad
30.09.2007., 21:45
I profit sve manji i manji?:nono:

Nebih rekao da je profit sve manji i manji. Pa jeste li proanalizirali Frog tarife. U prvi mah izgleda dobro ali...Otkucavaju na minut , a ne na sekundu.

Minister
01.10.2007., 06:42
Nebih rekao da je profit sve manji i manji. Pa jeste li proanalizirali Frog tarife. U prvi mah izgleda dobro ali...Otkucavaju na minut , a ne na sekundu.

Pa to i ja zelim recci. :)

ProFit
01.10.2007., 09:02
Deutsche Telekom kupio Orange Netherlands (28.09.2007)

Deutsche Telekom kupio je Orange Netherlands za 1,3 milijardi eura u gotovini, ne uključujući dugove, od France Telecoma ...Opširnije
Deutsche Telekom kupio je Orange Netherlands za 1,3 milijardi eura u gotovini, ne uključujući dugove, od France Telecoma, izvijestila je u petak njemačka kompanija. DT će tom akvizicijom svoju bazu korisnika u Nizozemskoj povećati za više od 2,1 milijuna, na 4,8 milijuna. Za svoju će podružnicu T-Mobile pritom osigurati drugo mjesto na tom tržištu mobilne telefonije, iza nizozemskog KPN-a, nekadašnjeg državnog monopolista. Njemački telekom od transakcije očekuje jednu milijardu eura vrijedne sinergije nakon što se u obzir uzmu troškovi restrukturiranja. Dovršetak transakcije očekuje se 1. listopada. Čelnik DT-a Rene Obermann kazao je kako kompanija primjenjuje svoju strategiju koncentracije i ciljanog rasta. Širenje poslovanja s mobilnim telekomunikacijama izvan matičnog tržišta ključni je cilj DT-a, koji je trenutno u postupku akvizicije američke kompanije SunCom za 1,6 milijardi dolara. DT je izvijestio da je od Europske komisije već dobio zeleno svjetlo za preuzimanje tvrtke Orange Nertherlands.

ProFit
04.10.2007., 13:11
odlazak tetkica koje plete dzempere na poso, a na pitanje za hosting idu da pitaju sta je to... : )))

---
Vnatrešna reorganizacija za da se zamenat nekvalifikuvanite profili so novi educirani kadri. Vaka, vo ekskluzivna izjava za A1, glavniot izvršen direktor na „Maktel“ Nikolaj Bekers objasnuva, zošto kompanijata saka da go namali brojot na vraboteni za 300 lica.

„Mora da se restruktuirame za tehnologiite, za site novi mreži koi se baziraat na internet protokolot ne ni trebaat klasičnite profili što gi imavme prethodno, može da se kaže deka imame prevrabotenost na taa strana, no od druga strana sakame da vovedeme novi uslugi što znači deka ќe treba da gi podobrime sposobnostite na postoečkite vraboteni, a potoa ќe treba da vrabotime novi luѓe so novi sposobnosti“, izjavi Nikolaj Bekers, glaven izvršen direktor na „Maktel“.
„Telekom“ bara 300 dobrovolci za otkaz, im nudi otpremnini od po 11.000 evra. Rakovodstvoto veruva deka brojkata ќe se popolni, oti ponudata bila mnogu darežliva, no ne otkriva koi ќe bidat slednite potezi ako vrabotenite ne sakaat da si zaminat.

„Ova e dobrovolen program, nie nema da prinudime nikoj da go prifati toa, veruvame deka ponudata e mnogu darežliva i bidejќi e darežliva luѓeto treba da razmislat i da ja prifatat“, dodade Bekers.

Vo „Maktel“ vo momentov rabotat okolu 1.700 lica. Vo ista vakva operacija minatata godina od kompanijata si zaminaa poveќe od 500 vraboteni.

Prviot čovek na „Telekom“ tvrdi, deka za najnovite planovi za namaluvanje na brojot na vraboteni e informirana vladata.

samba
04.10.2007., 15:31
[QUOTE=ProFit;321318]odlazak tetkica koje plete dzempere na poso, a na pitanje za hosting idu da pitaju sta je to... : )))

Moja preporuka radnicima bi bila da ne razmisljaju dali da uzmu pare,neka ih uzmu odma,zato sto iz predhodnog iskustva znaju da ce i onako dobiti otkaz i verovatno duplo manju otpremninu od ove.Mozda se ova moja preporuka,nece svideti nekima,ali verujte mi 11000 eura i nije neka prevelika suma,medzutim kolko-tolko ce im pomoci da zakrpe neke rupe ili pocnu nesto sami da rade. Hebiga,trazili smo kapitalizam i globalizaciju.:rolleyes:

Andrej
04.10.2007., 15:49
[QUOTE=ProFit;321318]odlazak tetkica koje plete dzempere na poso, a na pitanje za hosting idu da pitaju sta je to... : )))

Moja preporuka radnicima bi bila da ne razmisljaju dali da uzmu pare,neka ih uzmu odma,zato sto iz predhodnog iskustva znaju da ce i onako dobiti otkaz i verovatno duplo manju otpremninu od ove.Mozda se ova moja preporuka,nece svideti nekima,ali verujte mi 11000 eura i nije neka prevelika suma,medzutim kolko-tolko ce im pomoci da zakrpe neke rupe ili pocnu nesto sami da rade. Hebiga,trazili smo kapitalizam i globalizaciju.:rolleyes:

I nezaboravi nek investiraju novac u MT:biggrin:

ProFit
04.10.2007., 16:40
"oni" radnici sa onim (ne)znanjem i onim odnosom sa klijentima ne zasluzuju ni tih 11.000 neznam zasto bi se ko ljutio tebe Samba...!!?? :)
a ako se ljuti neka ih uzme u svoju firmu pa neka daje on otpremninu 11.000 ili duplo vise.... kratko i jasno !!! : )))
ps: maksimalno korektno od mene...

samba
04.10.2007., 16:49
"oni" radnici sa onim (ne)znanjem i onim odnosom sa klijentima ne zasluzuju ni tih 11.000 neznam zasto bi se ko ljutio tebe Samba...!!?? :)
a ako se ljuti neka ih uzme u svoju firmu pa neka daje on otpremninu 11.000 ili duplo vise.... kratko i jasno !!! : )))
ps: maksimalno korektno od mene...

Da,sve si rekao,korektnije i ne moze biti.;)

ProFit
07.10.2007., 13:20
ocekujemo slicno nesto i za M-TEL ... ne? :)

05.10.2007 Dionica HT-a danas završila na 380 kuna
Nakon završetka današnjeg trgovanja na Zagrebačkoj burzi, dionicama HT-a je ostvaren ukupan promet od 237,888.135,80 kuna. Današnja zaključna cijena dionice pritom iznosi 380 kuna, što je 43,3 posto više od cijene po kojoj su građani kupili dionice (265 kuna). Da podsjetimo, prva transakcija je obavljena po cijeni od 402 kune za dionicu. Pritom je danas protrgovano sa 609.831 dionica HT-a. Inače, danas je na Zagrebačkoj burzi realizirano sveukupno 323,7 milijuna kuna prometa od čega na redovni otpada 281,8 milijuna kuna. Crobex je oslabio laganih 0,08 posto te se zaustavio na 5.175,94 bodova.
(pd)

ProFit
08.10.2007., 16:10
ovo je samo pocetak... ;)

Telekom so nad 7000 novi korisnici na ADSL --------------------------------------------------------------------

Telekom dobi 7.281 novi korisnici na „Maks ADSL“ uslugata. Zgolemuvanjeto na brojot na korisnici na ovaa usluga doaѓa po novata ponuda od šest novi i poevtini paketi na Internet uslugi. So toa, vkupniot broj na Internet korisnici na AD „Makedonski telekomunikacii“ veќe se dviži okolu 30.000 i brojkata sekojdnevno se zgolemuva.
Najnovata Internet kampanja na AD „Makedonski telekomunikacii“ započna so golema akcija na prodažni promocii na novite poevtini paketi na Internet-uslugata „Maks ADSL“, i toa na nad 100 lokacii niz Makedonija. „Telekom“ naskoro prodolžuva i so akcijata „Onlajn učilišta“ i so objava na tenderot za E-fondacijata.
(Total)

ProFit
17.10.2007., 08:43
Dvanaeset ponudi za Telekom Slovenija
--------------------------------------------------------------------------------

Vo trkata za kupuvanje na 49,13% od državniot udel vo “Telekom Slovenija”, ke se natprevaruvaat 12 kompanii. Edinaeset kompanii se stranski, a domašna e samo “Energotuš”.
Pokraj “Energotuš” drugi učesnici se britansko-germanskiot konzorcium “Capital&Axos”, potoa islandskiot “Skipti”, arapskiot “Oger” i dve kompanii na “Deutsche Telekom”- hrvatskiot i ungarskiot Telekom.
Komisijata za vodenje na postapkata za prodažba na državniot udel bi trebalo do krajot na mesecot da gi odredi ponuduvačite koi ќe vlezat vo vtoriot krug.
Od finansiskite kompanii šansi da vlezat vo vtoriot krug imaat britanskiot “Apax”, “Babcoc&Brown”, “Providens equity” kako i luksemburški-amerikanskiot “Carlyle” avstriskata banka “Macquarie” i fondot SAC PCG LLP.
“Telekom Slovenija” e interesen za investitorite poradi svojata mala zadolženost, a slaba strana na kompanijata e što vo izminatite godini “osvoi” mnogu malku pazari vo drugite državi vo Jugoistočna Evropa. So rekonstrukcijata na Telekomot po privatizacijata bi trebalo da bidat otpušteni do 50% od vrabotenite.
Slovenečkiot Telekom od minatata godina e dominanten sopstvenik na makedonskata telekomunikaciska kompanija "On.net", koja nudi uslugi vo fiksnata telefonija i internet.
(Total)

globalinvest
22.10.2007., 09:38
http://vecer.com.mk/?ItemID=BABDFA1278045D428CD75A019E153FBB

cisto informativno, znaejki kako funkcionira berzata vo mk, sigurno ke ima pad na cenata na akcijata , zasto kaj nas obratno se dvizi dobivkata so cenata na akcijata :)

Minister
22.10.2007., 20:43
http://vecer.com.mk/?ItemID=BABDFA1278045D428CD75A019E153FBB

cisto informativno, znaejki kako funkcionira berzata vo mk, sigurno ke ima pad na cenata na akcijata , zasto kaj nas obratno se dvizi dobivkata so cenata na akcijata :)

Gola vistina:biggrin:

globalinvest
24.10.2007., 11:56
inace najnovi vesti mt.net, proslava po povod CITAJ 30 000 ADSL korisnici, vie racunajte koja cifra e toa mesecno, nemam digitron!!

samba
24.10.2007., 12:20
Grubi proracun oko 500.000,00 eura mesecno,samo od ADSL-a:eek:

globalinvest
24.10.2007., 12:32

sica :) !!!

ProFit
24.10.2007., 12:48

racunajte na nas...

On.netov internet vec dva dana ne funkcionira, (ne)daj boze da HT podivi
kao sto je...i kupi Telekom Slovenijee... : )) )))
onda cu zatrazit pomoc od vas :( koi imate "jaci" CASIO... :p:

zoraxe
24.10.2007., 12:53
Ako HT ili Magyar Telekom kupe Slovence......bice posla za ove iz competition authority kod nas u MK.

Krale
26.10.2007., 12:10
Ne svakam, MT proglasen za najusepsna kompanija i ogromen profit a akciite idat nadole?

Moze toa nekoj da go objasni?

globalinvest
26.10.2007., 12:50
toa se vika needucirani investitori, bidejki 55% od trguvanjeto na berzata go vrsat fizicki lica, koi odlukite za investiranje gi temelat na rekla kazala

ProFit
26.10.2007., 13:07
Ne svakam, MT proglasen za najusepsna kompanija i ogromen profit a akciite idat nadole?

Moze toa nekoj da go objasni?

ako baras nekoe logicno objasnuvanje, njema... :nono:
podobro prifatigo kako takvo... :)

ps: sve dok deonica ne smeni ruku i dojde u pravu "šapu"... : )))

Exchange
01.11.2007., 16:04
Се друго би било намерно залажување
Главниот извршен директор на Дојче Телеком, Рене Оберман, разговара со списанието „Шпигел“ во врска со заштедите, политиките поврзани со човечки ресурси, цените на акциите и новиот iPhone.

Шпигел: Г-дин Оберман, ниту еден директор на Дојче Телеком не се соочил со толку многу негативност како Вие во текот на штрајковите пролетва. Какво е чувството Вашите сопствени колеги да Ве викаат „Доберман“ и да бидете бомбардирани со навредливи и заканувачки писма?

Оберман: Болно е. Тоа не е нешто што би сакал да го искусувам цело време. Сепак, од друга страна, претпочитам да живеам обележан како некој кој заземал цврст став, отколку по неколку години за мене да се вели дека сум дозволил некои проблеми премногу да се одолговлекуваат и на тој начин сум ја загрозил целата компанија.

Шпигел: Дали оттогаш бесот на вработените малку се намали?

Оберман: Состојбата е значително смирена. Во моментов добивам многу знаци на одобрување во личните контакти со вработените на теренот.

Шпигел: Дојче Телеком во ноември 2006 - со Т-акциите се тргуваше по цена од приближно 13, 50 евра; минатата недела цената беше иста. Нели вие изјавивте дека Ваша цел ќе биде да се зголеми вредноста на компанијата?

Оберман: Започнав водејќи се од таквата цел, но тоа не се случува туку така преку ноќ. Сериозно, не очекував да бидам во можност да ја издигнам цената на акцијата на чудесен и одржлив начин во рок од само неколку месеци. Секако, не претставува задоволство да се види дека цената на акцијата повторно паѓа откако првично се искачи. Напротив.

Шпигел: Тоа не може да се сведе само на општото расположение на пазарите. Други DAX компании, заедно со повеќето од вашите конкуренти во Европа, успеаја значително да ја зголемат вредноста на своите акции во текот на изминатите дванаесет месеци. Зошто вие не бевте во можност да ја стекнете довербата на инвеститорите?

Оберман: Одговорот е многу едноставен – за тоа се потребни повеќе од само две тромесечја. Следејќи го нашето работење во текот на изминатите години, инвеститорите пред се треба да увидат дека нашата стратегија доследно се спроведува. Тоа е тоа што ние го правиме. За почеток, го забавивме негативниот тренд во текот на првото и второто тромесечје, а потоа ги подобривме нашите резултати. Исто така сум и оптимист за нашиот иден развој.

Шпигел: Значи дека не би требало да очекуваме уште едно предупредување во врска со профитот како она во јануари кога ги шокиравте акционерите по само два месеци вршење на функцијата?

Оберман: Не. Ќе ја достигнеме нашата цел од 19 милијарди евра оперативен профит.

Шпигел: Вашиот претходник Каи-Уве Рике мораше да си замине не само поради движењата на цената на акцијата. Сојузна Република Германија, како најголем акционер, и влијателниот финансиски инвеститор Blackstone уште колку ќе ви дадат за да ја зголемите вредноста на компанијата?

Оберман: Тоа прашање би било најдобро да им го поставите на акционерите, а не на мене. Но, верувајте ми, и самиот сум нетрпелив во врска со тоа прашање, можеби дури и понетрпелив од самите акционери.

Шпигел: Тогаш, колку време си давате самиот на себе?

Оберман: Свесен сум дека времето не притиска и дека Т-акцијата треба барем да влезе во опсегот кој може да се споредува со цените на акциите на конкуренцијата во наредните две години. Во спротивно, мојата мисија нема да успее.

Шпигел: Единственото нешто што е атрактивно во врска со Т-акцијата е високата дивиденда и, ако го скратите тоа, акцијата нагло ќе опадне. Затоа го исплаќате целиот ваш профит. Истовремено, немате пари за големи аквизиции и треба да правите заштеди во рамките на Групацијата. Како мислите да излезете од волшебниот круг?

Оберман: Не се согласувам со вас, бидејќи ние можеме да си дозволиме и аквизиции и големи вложувања истовремено со исплаќањето на дивидендата. Имаме стабилен биланс на состојба кој ни овозможува да го правиме тоа. А исто така, при една de facto споредба може да се види дека нашата дивиденда не невообичаено висока. Згора на тоа, ја подобривме нашата структура на трошоци, стекнавме удел на пазарот и преземавме повеќе чекори за помагање на нашето ширење. Сето ова ја оправдува атрактивната дивиденда без која би биле на уште поголем удар.

Шпигел: Значи дека во моментов нема да ја смените вашата политика на предавање на вашиот целокупен профит од милијарди евра на акционерите?

Оберман: Тука постојат различни заинтересирани страни. Една од нив се нашите акционери, нашите сопственици, и сметаме дека сме должни да им понудиме атрактивна дивиденда.

Шпигел: Ова е најмногу на трошок на вработените, а вие имате многу покрут став во однос на нив во споредба со вашите претходници. Во текот на летниот период се боревте против штрајкот на вработените од сервисните единици и контакт центарот кој траеше со недели. Вашата цел беше да наметнете пониска плата за повеќе работни часови на приближно 50.000 вработени. Гледајќи наназад, дали се исплатеше вашиот крут однос?

Оберман: Апсолутно. Пред штрајкот ние едноставно не бевме конкурентни во областите за кои станува збор. Сега постигнавме компромис со Сојузот на синдикати на Германија (ver.di) кој не става во позиција да продолжиме со овие активности во рамките на Групацијата и да вработуваме 50,000 луѓе за да ги вршат истите. Во спротивно би требало да ја аутсорсираме работата и да ги укинеме тие работни места во рамките на компанијата.

Шпигел: Дали повторно би го издржале целосниот интензитет и времетраење на штрајкот?

Оберман: Дефинитивно. Повторно би го направил тоа во интерес на вработените на компанијата. Колку и да беше тежок конфликтот, истиот помогна во зголемувањето на конкурентноста на Дојче Телеком а тоа мора да биде основна цел за нас, но и за вработените.

Шпигел: Силниот отпор на ver.di ве спречи во постигнувањето на вашите таргети за заштеди од 500 до 900 милиони евра.

Оберман: Зошто мислите така? Ќе заштедиме околу 700 милиони евра во 2010 година. Тој паричен износ во голема мера ја зајакнува компанијата.

Шпигел: Ниту еден од 50.000-те вработени нема да заработува ниту еден цент помалку. Тогаш од каде доаѓаат заштедите?

Оберман: Сега на пример имаме компоненти на плата поврзани со извршувањето на работата и работна недела од 38 наместо 34 часа. Овој договор ни овозможува значително да го намалиме обемот на работата што ја аутсорсираме. Само во оваа област има потенцијал за заштеди од стотици милиони евра.

Шпигел: Од друга страна, сега имате голем број на вработени кои ја изгубија довербата во менаџментот на компанијата и кои не се многу мотивирани. Не е ли тоа многу позначително од релативно ниското ниво на заштеди?

Оберман: Не е. Но точно е дека многу вработени се уште се немирни, немотивирани и просто кажано лути – а ние мораме да имаме разбирање за тоа. Но, сметам дека нерасположението на вработените ќе се намалува како што ќе се зголемува успехот на компанијата, бидејќи ќе увидат дека нивните работни места се сигурни.

Шпигел: Тоа значи дека состојбата со вработените ќе се смири. Дали можете да им гарантирате на 120.000 вработени на Дојче Телеком дека нивните работни места ќе бидат безбедни во годините што следуваат?

Оберман: Само задоволни корисници можат да гарантираат сигурни работни места. Планираме да направиме се што е потребно со цел да го постигнеме истото. Но, точно е дека состојбата мора да се смири и напорите што ги направивме во однос на заштитата од технолошки вишок и аутсорсирање во сервисните единици се наменети за постигнување токму на таа цел. Според мене, договорите што ги постигнавме со синдикатите се многу важни.

Шпигел: Тогаш како конкретно изгледаат вашите среднорочни планови во однос на персоналот? Колку луѓе ќе работат за Дојче Телеком за три или за пет години од денес?

Оберман: Не можам да кажам ништо во однос на тоа. Тоа би било чиста шпекулација.

Шпигел: Сепак, планови мора да имате ...

Оберман: ... Можеби е посоодветно да зборуваме за различните можности. На пример, преминувањето на нови дигитални мрежи ќе резултира со прилагодувања на персоналот, а има и други области во Групацијата каде што треба да делуваме. Од друга страна, создаваме нови работни места и повторно ги обучуваме нашите вработени. Сега е премногу рано да навлегуваме во спецификите, особено имајќи предвид дека пазарот се менува многу брзо.

Шпигел: Го избегнувате прашањето. Зборуваме за десетици илјади работни места.

Оберман: Не, не го избегнувам прашањето. Ќе треба да направиме прилагодувања, но во моментов не можеме да објавиме какви било бројки. Со тоа би се покажал недостаток на почит и истото би било неодговорно кон нашите вработени.

Шпигел: Ставајќи ја на страна конверзијата на фиксната мрежа, постојат пишани, интерни пресметки кои ставаат знак на прашање во однос на иднината на најмногу 35.000 вработени на Дојче Телеком во следните неколку месеци.

Оберман: Не сум запознаен со било какви пресметки од тој вид.

Шпигел: Конкретно, овие цифри се однесуваат на можното оттуѓување на подружниците како што се T-Systems, DeTeImmobilien или техничките единици. Ако ги соберете сите овие единици заедно, тоа би значело дека дополнителни 35.000 луѓе ќе треба да ја напуштат Групацијата - околу една петина од вкупниот број на Ваши вработени. Како можете да очекувате смиреност меѓу вработените под вакви околности?

Оберман: Кога реков смиреност мислев на тоа дека вработените во областите погодени од штрајкот имаат поголема сигурност за да ги планираат нивните животи...

Шпигел: ...а сите други треба да стравуваат за нивните работни места?

Оберман: Не, но ние мораме да направиме прилагодувања и да се реструктуираме и ќе има единици коишто ќе ги продадеме или за кои што ќе бараме партнери – тоа и е познато на јавноста уште од почетокот на март и сè друго би било намерно залажување. Ако не се справиме со овие прашања, компанијата во целина ќе стане се помалку конкурентна.

Шпигел: Критичарите велат дека над 100.000 работни мета се скратени во Дојче Телеком по последните десет години и вработените повторно се под нож, додека Вие им исплаќате милијарди на добивки на акционерите. Дали тоа Ви пречи?

Оберман: Не, бидејќи тоа е погрешно презентирање на фактите. Мораме да ја одржиме оваа компанија конкурентна или барем да можеме да ја одржиме нејзината независност. Ова вклучува да се направат акциите поатрактивни со соодветна дивиденда и да се продолжи со реформите во рамките на Дојче Телеком. Дозволете ми уште еднаш да повторам: Нашата цел е да поведеме што е можно повеќе вработени на нашиот курс. Но, каде што ова не е случај, ќе мораме да преземеме дејствија.

Шпигел: Се обидувате да ги спречите корисниците на фиксната мрежа да Ве напуштат со воведување на тарифи и производи со атрактивни цени. Дали се исплати оваа политика на формирање на цени?

Оберман: Ние сè уште губиме корисници во областа на традиционалните линии од фиксната мрежа бидејќи голем број на корисници се префрлаат на мобилните комуникации или на кабелските мрежни оператори. На овој фронт нема да победиме ниту во иднина. Од друга страна, во секторот на широкопојасни услуги имавме намера да оствариме пораст за барем делумно да надокнадиме за оваа миграција на корисниците – и сè повеќе успеваме во тоа. Нашата цел за годинава е да добиеме 40 до 45 проценти нови DSL корисници, а во моментов тоа дури и го надминавме.

Шпигел: Сепак, Дојче Телеком губи многу пари во овој бизнис бидејќи DSL корисник што користи паушални тарифи, на компанијата и плаќа помалку од типичниот корисник на телефон.

Оберман: Не го потценувајте бизнис сегментот на DSL. Но, едно е јасно – мора и понатаму да имаме цврста контрола на нашите трошоци.

Шпигел: Цените на DSL опаѓаат и на повидок нема нови производи за да се привлечат корисниците. Како планирате во иднина да ги зголемите приходите?

Оберман: Ние многу инвестираме во фиксната мрежа, развивајќи мрежи со ултра големи брзини како VDSL во Германија. Нашата цел е да ги направиме услугите како интернет телевизија вообичаени во домовите. Тоа е нов пазар каде што ние очекуваме да добиеме нови корисници и приходи. Имаме продадено околу 50.000 пакети за забава за само пет недели; тоа е голема бројка.

Шпигел: Барем неговото воведување на пазарот не изгледа толку лошо како што беше случајот со Вашиот нов бренд со пониска цена Congstar.

Оберман: Иако го воведовме Congstar со строго ограничен обем на услуги, сè уште добиваме до 800 нови претплатници дневно, без многу рекламирање. Тоа го сметам за многу охрабрувачко. Дури и ќерка ми која понекогаш многу го критикува Дојче Телеком смета дека Congstar е навистина добар. А, овој бренд е наменет за младите целни групи.

Шпигел: Вие сакате да придобиете кориснички сегмент што ќе генерира многу повисок приход со Apple iPhone којшто треба да се воведе на германскиот пазар на 9 ноември. Кои се Вашите очекувања тука?

Оберман: Огромни. Врз основа на претходни нарачки, можеме да очекуваме огромна побарувачка. Исто така, очекувам ова да доведе до зголемување на побарувачката за податочни услуги на пазарот, како што се YouTube и музика.

Шпигел: Дали Вашите очекувања се изразени во цифри?

Оберман: Да, но тие се внатрешни и не се за објавување.

Шпигел: Apple е првиот производител што добил дел од телефонските приходи што Вие ги генерирате со телефонските апарати. Зарем тоа не ги охрабрува другите производители на телефонски апарати како што е Nokia да направат слични побарувачки со што би зажалиле?

Оберман: Не. Apple има ексклузивен модел на маркетинг поради кој што ние повеќе не мораме да плаќаме високи субвенции за телефонските апарати кои што би се плаќале кога се склучува договор за мобилни комуникации.

Шпигел: Токму затоа конкурентите како Vodafone одбија да соработуваат со Apple.

Оберман: Не сакам да коментирам за мотивите на нашите конкуренти. Факт е дека имаше огромна конкуренција за правото iPhone да се пласира на пазарот. И ние излеговме како победници.

Шпигел: По која цена?

Оберман: Производот се разбира е од големо стратешко значење за нас, но ние не сакаме да победиме по која било цена.

Шпигел: Можете ли да ги исклучите проблемите во Германија коишто се слични со оние во САД каде што цената за iPhone беше намалена за 30 проценти пет недели по неговото воведување.

Оберман: Никогаш не можете целосно да исклучите такво нешто, но во моментов не гледам некоја причина тоа да се очекува.

Шпигел: Па како изгледаат Вашите планови за повици за iPhone?

Оберман: Ќе ги објавиме плановите за повици наскоро. Иако би кажал една работа: Почетниот пакет ќе чини помалку од 50 евра месечно и ќе вклучува огромно време за интернет.

Шпигел: Г-дине Оберман Ви благодарам што разговаравте со нас.

(22 октомври, 2007)

vilma01
01.11.2007., 22:56
u prevodu:-))
Se drugo bi bilo namerno zalazhuvaњe
Glavniot izvrshen direktor na Doјche Telekom, Rene Oberman, razgovara so spisanieto „Shpigel“ vo vrska so zashtedite, politikite povrzani so chovechki resursi, cenite na akciite i noviot iPhone.

Shpigel: G-din Oberman, nitu eden direktor na Doјche Telekom ne se soochil so tolku mnogu negativnost kako Vie vo tekot na shtraјkovite proletva. Kakvo e chuvstvoto Vashite sopstveni kolegi da Ve vikaat „Doberman“ i da bidete bombardirani so navredlivi i zakanuvachki pisma?

Oberman: Bolno e. Toa ne e neshto shto bi sakal da go iskusuvam celo vreme. Sepak, od druga strana, pretpochitam da zhiveam obelezhan kako nekoј koј zazemal cvrst stav, otkolku po nekolku godini za mene da se veli deka sum dozvolil nekoi problemi premnogu da se odolgovlekuvaat i na toј nachin sum јa zagrozil celata kompaniјa.

Shpigel: Dali ottogash besot na vrabotenite malku se namali?

Oberman: Sostoјbata e znachitelno smirena. Vo momentov dobivam mnogu znaci na odobruvaњe vo lichnite kontakti so vrabotenite na terenot.

Shpigel: Doјche Telekom vo noemvri 2006 - so T-akciite se trguvashe po cena od priblizhno 13, 50 evra; minatata nedela cenata beshe ista. Neli vie izјavivte deka Vasha cel ќe bide da se zgolemi vrednosta na kompaniјata?

Oberman: Zapochnav vodeјќi se od takvata cel, no toa ne se sluchuva tuku taka preku noќ. Seriozno, ne ochekuvav da bidam vo mozhnost da јa izdignam cenata na akciјata na chudesen i odrzhliv nachin vo rok od samo nekolku meseci. Sekako, ne pretstavuva zadovolstvo da se vidi deka cenata na akciјata povtorno paѓa otkako prvichno se iskachi. Naprotiv.

Shpigel: Toa ne mozhe da se svede samo na opshtoto raspolozhenie na pazarite. Drugi DAX kompanii, zaedno so poveќeto od vashite konkurenti vo Evropa, uspeaјa znachitelno da јa zgolemat vrednosta na svoite akcii vo tekot na izminatite dvanaeset meseci. Zoshto vie ne bevte vo mozhnost da јa steknete doverbata na investitorite?

Oberman: Odgovorot e mnogu ednostaven – za toa se potrebni poveќe od samo dve tromesechјa. Sledeјќi go nasheto raboteњe vo tekot na izminatite godini, investitorite pred se treba da uvidat deka nashata strategiјa dosledno se sproveduva. Toa e toa shto nie go pravime. Za pochetok, go zabavivme negativniot trend vo tekot na prvoto i vtoroto tromesechјe, a potoa gi podobrivme nashite rezultati. Isto taka sum i optimist za nashiot iden razvoј.

Shpigel: Znachi deka ne bi trebalo da ochekuvame ushte edno predupreduvaњe vo vrska so profitot kako ona vo јanuari koga gi shokiravte akcionerite po samo dva meseci vrsheњe na funkciјata?

Oberman: Ne. Ќe јa dostigneme nashata cel od 19 miliјardi evra operativen profit.

Shpigel: Vashiot prethodnik Kai-Uve Rike morashe da si zamine ne samo poradi dvizheњata na cenata na akciјata. Soјuzna Republika Germaniјa, kako naјgolem akcioner, i vliјatelniot finansiski investitor Blackstone ushte kolku ќe vi dadat za da јa zgolemite vrednosta na kompaniјata?

Oberman: Toa prashaњe bi bilo naјdobro da im go postavite na akcionerite, a ne na mene. No, veruvaјte mi, i samiot sum netrpeliv vo vrska so toa prashaњe, mozhebi duri i ponetrpeliv od samite akcioneri.

Shpigel: Togash, kolku vreme si davate samiot na sebe?

Oberman: Svesen sum deka vremeto ne pritiska i deka T-akciјata treba barem da vleze vo opsegot koј mozhe da se sporeduva so cenite na akciite na konkurenciјata vo narednite dve godini. Vo sprotivno, moјata misiјa nema da uspee.

Shpigel: Edinstvenoto neshto shto e atraktivno vo vrska so T-akciјata e visokata dividenda i, ako go skratite toa, akciјata naglo ќe opadne. Zatoa go isplaќate celiot vash profit. Istovremeno, nemate pari za golemi akvizicii i treba da pravite zashtedi vo ramkite na Grupaciјata. Kako mislite da izlezete od volshebniot krug?

Oberman: Ne se soglasuvam so vas, bideјќi nie mozheme da si dozvolime i akvizicii i golemi vlozhuvaњa istovremeno so isplaќaњeto na dividendata. Imame stabilen bilans na sostoјba koј ni ovozmozhuva da go pravime toa. A isto taka, pri edna de facto sporedba mozhe da se vidi deka nashata dividenda ne nevoobichaeno visoka. Zgora na toa, јa podobrivme nashata struktura na troshoci, steknavme udel na pazarot i prezemavme poveќe chekori za pomagaњe na nasheto shireњe. Seto ova јa opravduva atraktivnata dividenda bez koјa bi bile na ushte pogolem udar.

Shpigel: Znachi deka vo momentov nema da јa smenite vashata politika na predavaњe na vashiot celokupen profit od miliјardi evra na akcionerite?

Oberman: Tuka postoјat razlichni zainteresirani strani. Edna od niv se nashite akcioneri, nashite sopstvenici, i smetame deka sme dolzhni da im ponudime atraktivna dividenda.

Shpigel: Ova e naјmnogu na troshok na vrabotenite, a vie imate mnogu pokrut stav vo odnos na niv vo sporedba so vashite prethodnici. Vo tekot na letniot period se borevte protiv shtraјkot na vrabotenite od servisnite edinici i kontakt centarot koј traeshe so nedeli. Vashata cel beshe da nametnete poniska plata za poveќe rabotni chasovi na priblizhno 50.000 vraboteni. Gledaјќi nanazad, dali se isplateshe vashiot krut odnos?

Oberman: Apsolutno. Pred shtraјkot nie ednostavno ne bevme konkurentni vo oblastite za koi stanuva zbor. Sega postignavme kompromis so Soјuzot na sindikati na Germaniјa (ver.di) koј ne stava vo poziciјa da prodolzhime so ovie aktivnosti vo ramkite na Grupaciјata i da vrabotuvame 50,000 luѓe za da gi vrshat istite. Vo sprotivno bi trebalo da јa autsorsirame rabotata i da gi ukineme tie rabotni mesta vo ramkite na kompaniјata.

Shpigel: Dali povtorno bi go izdrzhale celosniot intenzitet i vremetraeњe na shtraјkot?

Oberman: Definitivno. Povtorno bi go napravil toa vo interes na vrabotenite na kompaniјata. Kolku i da beshe tezhok konfliktot, istiot pomogna vo zgolemuvaњeto na konkurentnosta na Doјche Telekom a toa mora da bide osnovna cel za nas, no i za vrabotenite.

Shpigel: Silniot otpor na ver.di ve sprechi vo postignuvaњeto na vashite targeti za zashtedi od 500 do 900 milioni evra.

Oberman: Zoshto mislite taka? Ќe zashtedime okolu 700 milioni evra vo 2010 godina. Toј parichen iznos vo golema mera јa zaјaknuva kompaniјata.

Shpigel: Nitu eden od 50.000-te vraboteni nema da zarabotuva nitu eden cent pomalku. Togash od kade doaѓaat zashtedite?

Oberman: Sega na primer imame komponenti na plata povrzani so izvrshuvaњeto na rabotata i rabotna nedela od 38 namesto 34 chasa. Ovoј dogovor ni ovozmozhuva znachitelno da go namalime obemot na rabotata shto јa autsorsirame. Samo vo ovaa oblast ima potenciјal za zashtedi od stotici milioni evra.

Shpigel: Od druga strana, sega imate golem broј na vraboteni koi јa izgubiјa doverbata vo menaџmentot na kompaniјata i koi ne se mnogu motivirani. Ne e li toa mnogu poznachitelno od relativno niskoto nivo na zashtedi?

Oberman: Ne e. No tochno e deka mnogu vraboteni se ushte se nemirni, nemotivirani i prosto kazhano luti – a nie morame da imame razbiraњe za toa. No, smetam deka neraspolozhenieto na vrabotenite ќe se namaluva kako shto ќe se zgolemuva uspehot na kompaniјata, bideјќi ќe uvidat deka nivnite rabotni mesta se sigurni.

Shpigel: Toa znachi deka sostoјbata so vrabotenite ќe se smiri. Dali mozhete da im garantirate na 120.000 vraboteni na Doјche Telekom deka nivnite rabotni mesta ќe bidat bezbedni vo godinite shto sleduvaat?

Oberman: Samo zadovolni korisnici mozhat da garantiraat sigurni rabotni mesta. Planirame da napravime se shto e potrebno so cel da go postigneme istoto. No, tochno e deka sostoјbata mora da se smiri i naporite shto gi napravivme vo odnos na zashtitata od tehnoloshki vishok i autsorsiraњe vo servisnite edinici se nameneti za postignuvaњe tokmu na taa cel. Spored mene, dogovorite shto gi postignavme so sindikatite se mnogu vazhni.

Shpigel: Togash kako konkretno izgledaat vashite srednorochni planovi vo odnos na personalot? Kolku luѓe ќe rabotat za Doјche Telekom za tri ili za pet godini od denes?

Oberman: Ne mozham da kazham nishto vo odnos na toa. Toa bi bilo chista shpekulaciјa.

Shpigel: Sepak, planovi mora da imate ...

Oberman: ... Mozhebi e posoodvetno da zboruvame za razlichnite mozhnosti. Na primer, preminuvaњeto na novi digitalni mrezhi ќe rezultira so prilagoduvaњa na personalot, a ima i drugi oblasti vo Grupaciјata kade shto treba da deluvame. Od druga strana, sozdavame novi rabotni mesta i povtorno gi obuchuvame nashite vraboteni. Sega e premnogu rano da navleguvame vo specifikite, osobeno imaјќi predvid deka pazarot se menuva mnogu brzo.

Shpigel: Go izbegnuvate prashaњeto. Zboruvame za desetici ilјadi rabotni mesta.

Oberman: Ne, ne go izbegnuvam prashaњeto. Ќe treba da napravime prilagoduvaњa, no vo momentov ne mozheme da obјavime kakvi bilo broјki. So toa bi se pokazhal nedostatok na pochit i istoto bi bilo neodgovorno kon nashite vraboteni.

Shpigel: Stavaјќi јa na strana konverziјata na fiksnata mrezha, postoјat pishani, interni presmetki koi stavaat znak na prashaњe vo odnos na idninata na naјmnogu 35.000 vraboteni na Doјche Telekom vo slednite nekolku meseci.

Oberman: Ne sum zapoznaen so bilo kakvi presmetki od toј vid.

Shpigel: Konkretno, ovie cifri se odnesuvaat na mozhnoto ottuѓuvaњe na podruzhnicite kako shto se T-Systems, DeTeImmobilien ili tehnichkite edinici. Ako gi soberete site ovie edinici zaedno, toa bi znachelo deka dopolnitelni 35.000 luѓe ќe treba da јa napushtat Grupaciјata - okolu edna petina od vkupniot broј na Vashi vraboteni. Kako mozhete da ochekuvate smirenost meѓu vrabotenite pod vakvi okolnosti?

Oberman: Koga rekov smirenost mislev na toa deka vrabotenite vo oblastite pogodeni od shtraјkot imaat pogolema sigurnost za da gi planiraat nivnite zhivoti...

Shpigel: ...a site drugi treba da stravuvaat za nivnite rabotni mesta?

Oberman: Ne, no nie morame da napravime prilagoduvaњa i da se restruktuirame i ќe ima edinici koishto ќe gi prodademe ili za koi shto ќe barame partneri – toa i e poznato na јavnosta ushte od pochetokot na mart i sè drugo bi bilo namerno zalazhuvaњe. Ako ne se spravime so ovie prashaњa, kompaniјata vo celina ќe stane se pomalku konkurentna.

Shpigel: Kriticharite velat deka nad 100.000 rabotni meta se skrateni vo Doјche Telekom po poslednite deset godini i vrabotenite povtorno se pod nozh, dodeka Vie im isplaќate miliјardi na dobivki na akcionerite. Dali toa Vi prechi?

Oberman: Ne, bideјќi toa e pogreshno prezentiraњe na faktite. Morame da јa odrzhime ovaa kompaniјa konkurentna ili barem da mozheme da јa odrzhime neјzinata nezavisnost. Ova vkluchuva da se napravat akciite poatraktivni so soodvetna dividenda i da se prodolzhi so reformite vo ramkite na Doјche Telekom. Dozvolete mi ushte ednash da povtoram: Nashata cel e da povedeme shto e mozhno poveќe vraboteni na nashiot kurs. No, kade shto ova ne e sluchaј, ќe morame da prezememe deјstviјa.

Shpigel: Se obiduvate da gi sprechite korisnicite na fiksnata mrezha da Ve napushtat so voveduvaњe na tarifi i proizvodi so atraktivni ceni. Dali se isplati ovaa politika na formiraњe na ceni?

Oberman: Nie sè ushte gubime korisnici vo oblasta na tradicionalnite linii od fiksnata mrezha bideјќi golem broј na korisnici se prefrlaat na mobilnite komunikacii ili na kabelskite mrezhni operatori. Na ovoј front nema da pobedime nitu vo idnina. Od druga strana, vo sektorot na shirokopoјasni uslugi imavme namera da ostvarime porast za barem delumno da nadoknadime za ovaa migraciјa na korisnicite – i sè poveќe uspevame vo toa. Nashata cel za godinava e da dobieme 40 do 45 procenti novi DSL korisnici, a vo momentov toa duri i go nadminavme.

Shpigel: Sepak, Doјche Telekom gubi mnogu pari vo ovoј biznis bideјќi DSL korisnik shto koristi paushalni tarifi, na kompaniјata i plaќa pomalku od tipichniot korisnik na telefon.

Oberman: Ne go potcenuvaјte biznis segmentot na DSL. No, edno e јasno – mora i ponatamu da imame cvrsta kontrola na nashite troshoci.

Shpigel: Cenite na DSL opaѓaat i na povidok nema novi proizvodi za da se privlechat korisnicite. Kako planirate vo idnina da gi zgolemite prihodite?

Oberman: Nie mnogu investirame vo fiksnata mrezha, razvivaјќi mrezhi so ultra golemi brzini kako VDSL vo Germaniјa. Nashata cel e da gi napravime uslugite kako internet televiziјa voobichaeni vo domovite. Toa e nov pazar kade shto nie ochekuvame da dobieme novi korisnici i prihodi. Imame prodadeno okolu 50.000 paketi za zabava za samo pet nedeli; toa e golema broјka.

Shpigel: Barem negovoto voveduvaњe na pazarot ne izgleda tolku losho kako shto beshe sluchaјot so Vashiot nov brend so poniska cena Congstar.

Oberman: Iako go vovedovme Congstar so strogo ogranichen obem na uslugi, sè ushte dobivame do 800 novi pretplatnici dnevno, bez mnogu reklamiraњe. Toa go smetam za mnogu ohrabruvachko. Duri i ќerka mi koјa ponekogash mnogu go kritikuva Doјche Telekom smeta deka Congstar e navistina dobar. A, ovoј brend e namenet za mladite celni grupi.

Shpigel: Vie sakate da pridobiete korisnichki segment shto ќe generira mnogu povisok prihod so Apple iPhone koјshto treba da se vovede na germanskiot pazar na 9 noemvri. Koi se Vashite ochekuvaњa tuka?

Oberman: Ogromni. Vrz osnova na prethodni narachki, mozheme da ochekuvame ogromna pobaruvachka. Isto taka, ochekuvam ova da dovede do zgolemuvaњe na pobaruvachkata za podatochni uslugi na pazarot, kako shto se YouTube i muzika.

Shpigel: Dali Vashite ochekuvaњa se izrazeni vo cifri?

Oberman: Da, no tie se vnatreshni i ne se za obјavuvaњe.

Shpigel: Apple e prviot proizvoditel shto dobil del od telefonskite prihodi shto Vie gi generirate so telefonskite aparati. Zarem toa ne gi ohrabruva drugite proizvoditeli na telefonski aparati kako shto e Nokia da napravat slichni pobaruvachki so shto bi zazhalile?

Oberman: Ne. Apple ima ekskluziven model na marketing poradi koј shto nie poveќe ne morame da plaќame visoki subvencii za telefonskite aparati koi shto bi se plaќale koga se skluchuva dogovor za mobilni komunikacii.

Shpigel: Tokmu zatoa konkurentite kako Vodafone odbiјa da sorabotuvaat so Apple.

Oberman: Ne sakam da komentiram za motivite na nashite konkurenti. Fakt e deka imashe ogromna konkurenciјa za pravoto iPhone da se plasira na pazarot. I nie izlegovme kako pobednici.

Shpigel: Po koјa cena?

Oberman: Proizvodot se razbira e od golemo strateshko znacheњe za nas, no nie ne sakame da pobedime po koјa bilo cena.

Shpigel: Mozhete li da gi iskluchite problemite vo Germaniјa koishto se slichni so onie vo SAD kade shto cenata za iPhone beshe namalena za 30 procenti pet nedeli po negovoto voveduvaњe.

Oberman: Nikogash ne mozhete celosno da iskluchite takvo neshto, no vo momentov ne gledam nekoјa prichina toa da se ochekuva.

Shpigel: Pa kako izgledaat Vashite planovi za povici za iPhone?

Oberman: Ќe gi obјavime planovite za povici naskoro. Iako bi kazhal edna rabota: Pochetniot paket ќe chini pomalku od 50 evra mesechno i ќe vkluchuva ogromno vreme za internet.

Shpigel: G-dine Oberman Vi blagodaram shto razgovaravte so nas.

(22 oktomvri, 2007)

ProFit
02.11.2007., 09:37
Dividendata od „Telekom“ za 2006 se' ušte nepoznatica

Izvršniot direktor na „Telekom“, Nikolaj Bekers, veli deka državata nema da dobie dividenda ista kolku lani

Prosečno sekoj Makedonec troši po 10 evra za telekomunikaciski uslugi, što e mnogu, no ovaa suma za rakovodstvoto na „Telekom“ e niska sporedeno so zemjite vo EU

VERČE GEORGIEVSKA

„Maѓar telekom“, dominanten akcioner vo „Makedonski telekomunikacii“, ne znae koga ќe go podelat profitot so Vladata za minatata godina. Isplatata na dividendata za 2006 godina ja zakoči istragata vo kompanijata poradi navodite za finansiski malverzacii. Prviot čovek na „Makedonski telekomunikacii“, Nikolaj Bekers, veli deka podelbata na dividendata zavisi od odobruvanjeto na finansiskite izveštai za minatata godina od strana na revizorskata kuќa „Prajsvoterhaus Kupers“ i od konsultantot “VajtiKejs“, koja ja češlaše celata dokumentacija po soznanijata deka klučni luѓe od kompnijata ja zloupotrebile svojata položba. Bekers e kategoričen deka Vladata za 2006 godina nema da dobie ista dividenda kako za 2005, koga na budžetska smetka legnaa 47 milioni evra, tuku pomala. Toj ne precizira kolkava ќe bide sumata, tuku pojasnuva deka visinata na profitot za 2006 ќe ja dogovorat dvata dominantni akcionera.

Dali Vladata treba da gi prodade sopstvenite akcii? Na ova prašanje izvršniot direktor Bekers odgovara deka toj e sekogaš za privatizacija i za libaralizacija na pazarot. Spored nego, liberalizacijata treba da se izvede na način so koj državata ќe ostvari dolgoročna vrednost. „Bez ogled dali državata ќe gi prodade ili ne sopstvenite akcii, dobro e da imame dobri odnosi so Vladata“, veli prviot čovek na „Makedonski telekomunikacii“, kompanija koja se' naoѓa na vrvot na firmite vo državava koi ostvarile najgolem profit vo 2006 godina - vkupno 33 milioni evra.

Bekers najavuva rebalansiranje na cenite, pred se' na povicite kon stranstvo koi se isklučitelno skapi, no ne precizira dali toa znači namaluvanje na cenata na impulsot za smetka na zgolemuvanje na mesečnata pretplata. Što se odnesuva do mesečnata pretplata, noviot direktor na „Telekom“ veli deka taa nema da se ukinuva, bidejќi zasega im obezbeduva dobar del od prihodite.

„Spored rezultatite od našite istražuvanja, makedonskite graѓani vo prosek izdvojuvaat po 10 evra mesečno za telekomunikaciski uslugi, i toa se mnogu pari, imajќi predvid deka prosečnata plata e okolu 250 evra. No, i pokraj toa, momentalnite maloprodažni ceni vo Makedonija se' mnogu poniski sporedeno so zemjite od EU“, veli Bekers. Spored nego, konkurencijata i novata tehnologija ќe ovozmoži cenite na telekomunikaciskite uslugi da se namaluvaat. Toj posočuva deka državata i regulatornoto telo ne treba da go stavaat akcentot samo na konkurencijata, bidejќi ako na toj način se namaluvaat cenite, kako što e slučajot sega, nekoi od kompaniite što se na pazarot ќe gi snema i pak ќe ima monopol. Vo januari ili fevruari idnata godina, kompanijata ќe se rebrendira i ќe go dobie brendot „T-houm“, koj go sozdade „Dojče telekom“.

globalinvest
09.11.2007., 13:41
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=28017E2FDD08CB46B4B2BBB85D7332F5

vilma01
09.11.2007., 23:47
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=28017E2FDD08CB46B4B2BBB85D7332F5

125 mil EURA:eek:

bit če opet lepe dende, nego šta je sa onima iz 2005, zna neko:confused:

vikser
10.11.2007., 00:00
125 mil EURA:eek:

bit če opet lepe dende, nego šta je sa onima iz 2005, zna neko:confused:

nisam siguran al mislim da do kraja novembra treba isplatit oko 1 eur per share:confused::rolleyes:

mudri mačak
15.11.2007., 22:36
Jel to negdje sluzbeno izaslo ili su samo glasine?

vikser
15.11.2007., 22:48
Jel to negdje sluzbeno izaslo ili su samo glasine?

glasine .......realne ....al hebes dendu kad drzava nece, nemoras je uzeti ni ti...majke mi ovo bre nema ni u burundiju....obrazlozenje za ne isplatu im se svodi na to da i poslije godinu ipo ne mogu se resiti izvesce iz 2005.i ovdje lud hebe zbunjenog.....kako kaze Sale sve sami primeri za inspekciju al.....Marlone daj mi brokera u burundiju bar necu se nervozirati:biggrin:

mudri mačak
16.11.2007., 00:12
Nema veze, htjet ce DT, kad dobiju oni dobit cemo i mi. Jedino sta mi se u zadnje vrijeme svida kod ove dionice odkad je pocela korekcija je da pada skoro duplo sporije od ostatka trzista a posto je imam podosta u portfelju amortizirala mi je gubitke...

vilma01
16.11.2007., 00:22
Nema veze, htjet ce DT, kad dobiju oni dobit cemo i mi. Jedino sta mi se u zadnje vrijeme svida kod ove dionice odkad je pocela korekcija je da pada skoro duplo sporije od ostatka trzista a posto je imam podosta u portfelju amortizirala mi je gubitke...

što znači da ju čvrstim rukama i debelo podcijenjena...:biggrin:

ProFit
24.11.2007., 10:01
Stručnjaci žele Hrvate

Za kupnju slovenskoga Telekoma najveće se šanse daju njemačkom Telekomu, arapskom Oger Telecomu i islandskoj Skipti. Oni i najintenzivnije lobiraju, pa su pitanjima gotovo zagušili upravu.

Poslije šest sastanaka s potencijalnim kupcima, ostalo je na početku druge faze šest potencijalnih kupaca za kupnju državnog dijela slovenskoga Telekoma. Deutsche Telekom je na pregovore poslao i Hrvate i Mađare. Najviše su za cijeli posao – u ovoj fazi - kupnje Telekoma Slovenije, domaćini bili najviše ipresionirani predstavnicima hrvatskog T-HT i Oger Telecoma. Kako prenosi portal Finance.si Hrvati i Arapi su se zahvalili cijelom menadžmentu za iscrpnu i kompletnu dokumentaciju, koju su natjecatelji dobili kao i za vrlo brze i kompletne.

Natjecatelji sada imaju vremena za poboljšanje ponude do 18. prosinca. Iz dobro informiranih krugova bliskih Deutsche Telekomu doznaje se još nisu sigurni koja će od njihovih dviju kćeri tvrtki – hrvatska ili mađarska - predati konačni tender. Oba preložena koncepta matične kuće se još uvijek analiziraju od strane DT-a.

Njemci preferiraju Mađare, ali stručnjaci naglašavaju da hrvatski T-HT (na koje se nitko ne bi kladio) ulaže u tu bitku puno više napora, posebno u lobiranju, da postaje sve teže predvidjeti tko će ostati u igri.

Prema mišljenju telekomunkacijskih eksperata T-HT je objektivno bolja opcija za Slovence. Mađari imaju nekoliko poteškoća i minusa, kao što su "slabljenje makedonskog Maktela nakon preuzimanja od strane Mađara, a u susjednoj su Crnoj Gori bili upleteni u koprupciju, zbog čega je njihov menadžment morao odustati...".

Važo je reći i to da T-HT nije kupio niti jednu drugu kompaniju, a mađarski Telekom manje investira u razvoj tehnologije, infrastrukturu i na tržište i u goroj je financijskoj situaciji. Mađari također imaju više dugovanja i manje su likvidni od hrvatskog
T-HT-a što bi značilo da bi trebali uzimati nove kredite.

I naposlijetku nije nevažno, da su Mađari pod jakom kontrolom države. Sve to ističu analitičari koji su uvjereni da bi izbor partnera iz Hrvatske bio za Slovence bolji potez koji bi poboljšao međusobne poslovne veze dvije susjedne države.

Net.hr
23.11.2007.

Minister
10.12.2007., 17:57
Jel ima neko neki bar poluoficijalni info - shta cce se prvo desiti: sneg ili dividenda?

vikser
10.12.2007., 18:15
Jel ima neko neki bar poluoficijalni info - shta cce se prvo desiti: sneg ili dividenda?

......pitaj svog premijera ....jer ak prvo poce padati snijeg onda nece biti ni P od prvog koraka koji ocekujemo vise od godinu.......a kamoli li dende:(

skills
10.12.2007., 18:54
......pitaj svog premijera ....jer ak prvo poce padati snijeg onda nece biti ni P od prvog koraka koji ocekujemo vise od godinu.......a kamoli li dende:(
Evo ovako, koliko se ja razumjem u budgeting, premijer je pozeljeo i dobio suficitni budzet za 2008, tako da ima startno viska love, koji ce mu hm...... denda Telekoma??? nek ostane kao rezervna opcija ako nesto krene nizbrdo.....ovo ti dodze kao neki marfijev zakon o obrnute proporcionalnosti....:)

vikser
10.12.2007., 19:02
Evo ovako, koliko se ja razumjem u budgeting, premijer je pozeljeo i dobio suficitni budzet za 2008, tako da ima startno viska love, koji ce mu hm...... denda Telekoma??? nek ostane kao rezervna opcija ako nesto krene nizbrdo.....ovo ti dodze kao neki marfijev zakon o obrnute proporcionalnosti....:)

ne znam sta ce i kako ce vas premijer raditi sa njegovom dendom ....medjutim za dendu ima saopcenje za svaku godinu o odredjenom roku ....bar ja mislim da je to po zakonu......a sta ce dionicari sa svojom dendu da rade ...za to premijer se ne trijeba brinut samo on neka slijedi slovo zakona.....i na kraju rijecimo da je denda 100 den......tko ce isplatiti troskove za izgubljenu dobit zato sto nije podeljena na vrijeme:(

botovski
11.12.2007., 00:53
Duble dividenda u mart ('06+'07)!!! Izvestaj za '06 je odobren PWC revizori, al vlada nece sada dividenda jer fiskalna godina je pri samog kraja, tako da te lova koja bi dobila iz telekom po default bi zaglavila u deviznog rezerva ili u prevod bad management, zato Grujo je izbrao opcija Mart '08 kao Duble D-day, tako bi mogao da efektivno i efikasno investira lova preko budget RM... Ko je ukapirao, ukapirao, a ko ne... nek opet procita Public Finance i Macroeconomics.

premijer
11.12.2007., 01:52

Denda u Mart:kava:!(dupla:))

glasnoGOVORNIK
11.12.2007., 10:19
greska Denda u January za 06; a za 07 Mart...
.jer vlada nece sad te pare da i budu u rezerve...hoce da ih trosi u novu godinu!!!

sobranie akcionera na 18.12..ko voli nek izvoli!!!

pozdraVVV!!!

ProFit
12.12.2007., 11:50
Koj ce ovo prevesti...!?

PREVZEM
HT med 4 kandidati za Telekom Slovenije
Autor/izvor: Finance
Morebitni kupci - zdaj so to Deutsche Telekom (prek Magyar Telekoma in Hrvatskega Telekoma - oddajo lahko le eno ponudbo), islandski Skipti, avstralska Macguaire Bank in angleško-nemški konzorcij Bain Capital & Axos Capital - morajo zavezujoče ponudbe oddati do 4. januarja.
V tekmi za skoraj polovico Telekoma Slovenije ostajajo Islandci, Nemci, Avstralci in angleško-nemški konzorcij. Težava pa je, po navedbi dobro poučenih, ki ne želijo biti imenovani, tudi vrednotenje Telekoma Slovenije. Morebitni kupci - zdaj so to Deutsche Telekom (prek Magyar Telekoma in Hrvatskega Telekoma - oddajo lahko le eno ponudbo), islandski Skipti, avstralska Macguaire Bank in angleško-nemški konzorcij Bain Capital & Axos Capital - morajo zavezujoče ponudbe oddati do 4. januarja.

Oger Telecom se je umaknil, ker turška vlada ni navdušena nad zamislijo, da se kot posredni kupec podjetij v tujini uporabi Turk Telekom (v večinski lasti Arabcev) trdijo neimenovani viri. Težava pa je, po navedbi dobro poučenih, ki ne želijo biti imenovani, tudi vrednotenje Telekoma Slovenije. Morebitni kupci - zdaj so to Deutsche Telekom (prek Magyar Telekoma in Hrvatskega Telekoma - oddajo lahko le eno ponudbo), islandski Skipti, avstralska Macguaire Bank in angleško-nemški konzorcij Bain Capital & Axos Capital - morajo zavezujoče ponudbe oddati do 4. januarja.

Član komisije za prodajo skoraj polovice državnega Telekoma Matjaž Janša pravi, da do zdaj uradno - razen ameriškega sklada Carlyle - še nihče ni odpovedal sodelovanja na razpisu. Spomnimo, da je Janša prejšnji teden za Finance povedal, da v zadnjem krogu pričakujejo dve ali tri kakovostne ponudbe.
Informacijo o umiku smo preverjali tudi na sedežu Oger Telecoma. Odgovor pričakujemo v prihodnjih dneh. Oger Telecom je za letos načrtoval javno prodajo in uvrstitev delnic na borzo. Nazadnje je IPO napovedoval za jesen, a ga je spet preložil. Razlog je predvsem v sesutju arabskih trgov; napovedali pa so tudi, da želijo pred tem opraviti vsaj dve akviziji, za kateri so namenili od 3,3 do 4,1 milijarde evrov. Oger Telecom pa je letos že odstopil od nekaj razpisov za telekomunikacijske družbe, in sicer predvsem zaradi (pre)visoke cene. Nazadnje se je potegoval za kazahstanski Kazakhtelecom in albanski Alba Telecom. Arabce pa še vedno zanimata alžirski telekom in albanski Albatelecom, pogledujejo pa tudi za romunskim telekomunikacijskim operaterjem.

Po poslovnih kuloarjih že potekajo stave, kdo se bo uvrstil v zadnji krog tekme za nakup 49,13 odstotka Telekoma Slovenije. Za favorita še vedno velja islandski Skipti. Po besedah poznavalcev lahko presenetijo prav Avstralci. Macquire Bank je sicer sklad, ki za svoje nakupe ni pripravljen odšteti preveč, a naši viri opozarjajo, da ga ne smemo odpisati. Po naših informacijah Bain Capital & Axos Capital ceni Telekom nižje kot prodajalci. Včeraj je bil enotni tečaj delnice po manjši rasti 396 evrov. Za drugega resnega tekmeca po mnenju marsikoga velja Magyar Telekom, čeprav se je najslabše izkazal na predstaviti upravi. Videti je, da se bo tudi tukaj uresničila želja Matjaža Janše in se bosta najboljša ponudnika za Telekom potegovala na dražbi.

Minister
13.12.2007., 18:47
Nesto su upravo rekli o dividendi na kanal 5 ali nisam ccuo. Jel ima neko kompletan info?
Stize dividenda!?

botovski
13.12.2007., 23:59
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=69B323A2EA2FB64F8FC9590C2136B14F

Mart, mart, mart... mart, mart... i mart! Ali dividenda bice dupla, grubo 2 eura per share...

ProFit
14.12.2007., 00:21

Mart, mart, mart... mart, mart... i mart! Ali dividenda bice dupla, grubo 2 eura per share...

heh, do tad do koje cen ce stici TEL... !!?? :)

ZLAMIJA
14.12.2007., 02:28

:thumbsdow Izvini so ke te razocaram ama ovaj pat dividentata nema da e pojke od 50 denari na akcija. Sorry

Minister
14.12.2007., 15:41
:thumbsdow Izvini so ke te razocaram ama ovaj pat dividentata nema da e pojke od 50 denari na akcija. Sorry

Ja tipujem na najmanje 70mkd neto.

D_MKD
14.12.2007., 15:46
Ja tipujem na najmanje 70mkd neto.

Preku sila 40den

Minister
14.12.2007., 18:06
Preku sila 40den

Vi racunate ovako: (50mil+12mil) za 2 godine?

globalinvest
17.12.2007., 08:55
Za četiri meseci „Telekom“ dvojno go zgolemi brojot na korisnici na ADSL

Za nepolni 4 meseci otkako „Makedonski telekomunikacii“ gi namali cenite na uslugata ADSL, brojot na korisnici porasnal za rečisi 100 otsto. Pred da se korigiraat cenite, vo septemvri kompanijata imala 20.000 korisnici na ADSL, a po namaluvanjeto ima vkupno 44.000 pretplatnici na ADSL. Znači, „Telekom“ pridobil 24.000 novi korisnici za četiri meseci, što e rekord ako se ima predvid deka brojkata e zgolemena dvojno.

Od kompanijata velat deka porastot na korisnici na ADSL se dolži na site možni aspekti, odnosno dobrata ponuda koja e prisposobena na različnite potrebi na graѓanite, kvalitetot na uslugata i prifatlivite ceni. Spored nadležnite od „Telekom“, graѓanite podnednakvo se interesiraat kako za ADSL- paketite, taka i za ponudata koja pokraj širokopojasen Internet vklučuva i personalen kompjuter.

No, eden od glavnite faktori za porastot na pretplatnici, e i nagradnata igra koja predizvikuva golem interes. Taa započna na 5 noemvri i ќe trae do 27 dekemvri, a glavnata nagrada e avtomobil „ford mondeo“, što može da go osvojat site koi ќe sklučat nov dogovor za Maks ADSL-internet paket. Pokraj „ford mondeo“, sekoja nedela „Telekom“ dodeluva i 32 LCD- televizori. Izvlekuvanjeto na dobitnikot na avtomobilot ќe bide na 27 dekemvri. (V.G.)

globalinvest
17.12.2007., 15:51
vo koklku casot i kade e sobranieto?

globalinvest
02.01.2008., 10:20
Srekna Nova 2008!
Uste mnogu dividendi od telekom:) dali nekoj ima info dali ke ima dividenda vo januar?

urban
02.01.2008., 10:55
nema teoretski sansi za dividenda vo januar.......ne veruvam deka ke ima nesto pred Maj....

glasnoGOVORNIK
02.01.2008., 11:07
maj e mngu daleku...mislam deka bi trebalo nekade vo mart da ima povtorno sobranie na akcioneri...pa dividenda!!!

ProFit
03.01.2008., 11:36
bum bila ovo prava stvar...!!??
...
NATJEČAJ
Petak rok za ponude u privatizaciji Telekoma
Autor/izvor: SEEbiz / Hina
Kako je u srijedu javila Slovenska tiskovna agencija STA, iako službeno ni jedan od sedam zainteresiranih za kupnju 49,13 posto dionica Telekoma Slovenije u vlasništvu države do sada nije službeno odustao od mogućnosti predaje obvezujuće ponude, američko-luksemburški fond CEP III (Carlyle) već neko vrijeme nije aktivan u tom procesu.
"Prema medijskim napisima očekuje se da će Deutsche Telekom obvezujuću ponudu dati preko Magyar Telekoma, a ne preko Hrvatskog telekoma u kojemu je kao i u mađarskoj kompaniji većinski vlasnik. Ponude će prema očekivanjima dati i islandska kompanija Skipti, te "British Telecom u konzorciju s Bain Capital and Axos Capital", navodi STA i dodaje da se ne zna kako će reagirati australska banka Macquarie Bank koja je također u igri.

Slovenski mediji nagađaju da će se za preuzimanje Telekoma Slovenije na kraju u najužem krugu boriti Skipti i Magyar Telekom.

O privatizaciji nacionalnog Telekoma još uvijek postoje dileme - bi li bilo bolje u privatizaciju uključiti stranog telekomunikacijskog operatera ili neki investicijski fond, i treba li Telekom Slovenije uopće strateškog partnera ili bi se mogao i dalje samostalno razvijati, piše STA.

Skupina Telekom Slovenije u prvih devet mjeseci prošle godine ostvarila je 587 milijuna eura poslovnih prihoda, a cijena dionice Telekoma Slovenije prošlog je tjedna na Ljubljanskoj burzi bila 414 eura.

globalinvest
08.01.2008., 09:13
uste eden faktor zasto cenata odi nadole, firmava e samo najuspesna vo drzava,
sigurno cenata na akcijata treba da odi nadole

kurto
08.01.2008., 09:38

Telekom Slovenije srušio indeks burze u Ljubljani
Razlog velikog pada dionice TS-a je informacija da su ponude stranih ponuđača niže od tržišne cijene
Telekom Slovenije je svojim jučerašnjim padom od 7,80 posto obilježio prvi dan trgovačkog tjedna na Ljubljanskoj burzi. SBI 20 tako je potonuo na 11.122 boda. Razlog tako velikog pada je informacija koja je procurila u medijima i stručnim krugovima kako je ponuda stranih ponuđača za kupnju 49,13 posto dionica najvećeg slovenskog telekomunikacijskog operatora bila niža od tržišne cijene. Veliki promet od preko milijun eura govori dovoljno o panici ulagača u vezi ove dionice. Inače, navodno je najmanju ponudu dao Magyar Telekom, koji se javio u ime Deutsche Telekoma.

Nekoj misli poinaku

globalinvest
08.01.2008., 11:13
veke koga sme kaj ko sto misli togas da ti kazam deka sloveenckiot telekom momentalna mu e 4 milijardi eura, a mt ......pomnozi i ke vidis deka e pod taa cena, ako veke sporeduvas

money2
10.01.2008., 20:48

Tvoja lista je prilicno tacna, medjutim cudim se zasto tamo nema nijedna od 20 banke u MK i jos nekoliko firmi iz berze?
Ili je tvoja lista samo opredjelena na nesto?

globalinvest
11.01.2008., 08:03
Tvoja lista je prilicno tacna, medjutim cudim se zasto tamo nema nijedna od 20 banke u MK i jos nekoliko firmi iz berze?
Ili je tvoja lista samo opredjelena na nesto?

ne razbiram?

ProFit
20.02.2008., 23:09
dosol izvestaj za dividendata za 2007, na ....?

Del Boy
27.02.2008., 10:09
Skupstina zasedava uskoro 07.03.2008. FI vrrrrlo dobar(4+)

globalinvest
27.02.2008., 10:42
toa znaci denda?:)

glasnoGOVORNIK
27.02.2008., 13:10
Skupstina zasedava uskoro 07.03.2008. FI vrrrrlo dobar(4+)

vrlo dobro!!! ako je pouzdano (bez navrede)

ali ako je tad skupstina ne bi trebalo da ima ranije neka objava po medije???jer to je za 10 dana...:confused:

ali kako i da je hvala na informacije...:thumbsup:

ProFit
27.02.2008., 15:35
dali je tacna moja objavena spekulacija za neto dividende 75,55 den. ...!!?? :p:

Del Boy
28.02.2008., 08:57
dali je tacna moja objavena spekulacija za neto dividende 75,55 den. ...!!?? :p:

Pa i nije bas. Provjeren i potpisan FI od strane borda. Denda za 2006 oko 61-65den,za 2007 slijedi za koji dan...ocekujem oko 70den.

glasnoGOVORNIK
28.02.2008., 11:37
DelBoy 60-65 za 2006....e sad + 70 za 2007(koja je ubedlivo najbolja godina)

hoces rec da ce div bit oko 2 EURA???

i nisi mi odgovoria na proslo pitanje

pozdrav telekomCi :biggrin:

Sdejkoff
28.02.2008., 14:32
evo nesto
http://mt.com.mk/mak/news_record.asp?newsid=376

a gde su bilansi???

vikser
28.02.2008., 17:55
.......al kada ce to dati......zakonski rok dende 2006 prosao......mozda ove dve dace u slijedecem stoljecu..............

dimges
29.02.2008., 19:26
ovaka treba, a ne lopovlukot sto vladee kaj nas, razni igri so skapi telefonski impulsi !!!

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/fset.html

globalinvest
05.03.2008., 10:44
http://netpress.com.mk/vest.asp?id=24981&kategorija=2

ProFit
17.03.2008., 18:03
Dojče Telekom ќe kupi 20% od grčkata OTE
-----------------------------------------------------------------

Najgolemata evropska telekom grupacija Dojče Telekom soopšti deka planira da kupi okolu 20% od akciite na grčkata telekomunikaciska kompanija OTE, od Investiciskata grupa Marvin za 2,5 milijardi evra.
Dojče Telekom soopšti deka vo idnina može da go zgolemi svojot udel vo grčkata OTE.
Germanskata kompanija naglasi oti za eventualnoto zgolemuvanje na svoeto učestvo vo OTE ќe bara odobruvanje od grčkata Vlada.
Navedeniot udel vo OTE, Dojče Telekom go kupuva od grupacijata marfin Investment.
Po ova kupuvanje, Dojče Telekom ќe stane vtor najgolem akcionet vo grčkiot operator, vednaš ro državata koja poseduva udel od 28%.
(Total)

glasnoGOVORNIK
18.03.2008., 11:33
Dojče Telekom ќe kupi 20% od grčkata OTE
-----------------------------------------------------------------

Najgolemata evropska telekom grupacija Dojče Telekom soopšti deka planira da kupi okolu 20% od akciite na grčkata telekomunikaciska kompanija OTE, od Investiciskata grupa Marvin za 2,5 milijardi evra.
Dojče Telekom soopšti deka vo idnina može da go zgolemi svojot udel vo grčkata OTE.
Germanskata kompanija naglasi oti za eventualnoto zgolemuvanje na svoeto učestvo vo OTE ќe bara odobruvanje od grčkata Vlada.
Navedeniot udel vo OTE, Dojče Telekom go kupuva od grupacijata marfin Investment.
Po ova kupuvanje, Dojče Telekom ќe stane vtor najgolem akcionet vo grčkiot operator, vednaš ro državata koja poseduva udel od 28%.
(Total)

ovo znaci opet M0N0p0L ko sto znam da je cosmofon OTEov!!!i vise profit za nas mil telekom!!

a za denda ni glas???hmmm da ne je radi rebrendiranje u T--Com, ja mislim da je jer cela kompanija je u full radna sila!!!

inace kupete danasni Dnevnik mislim izasao konsolidirani FI za T--Mobile...4 miliardi profit 30% vise nego 2006!!!vrlo dobro moi kolegi akcioneri na buduci T--Com Macedonia!!!

Pozdrav

ProFit
21.03.2008., 17:47
Direktorite na Telekom gi usoglasija predlozite za rebrendiranje

Odborot na direktori na AD Makedonski telekomunikacii postignal soglasnost za predlozite što treba da se podnesat do Sobranieto zaradi ovozmožuvanje na Kompanijata da go promeni svoeto trgovsko ime vo soglasnost so aktivnostite za rebrendiranje.

Kako što informiraa od kompanijata, Odborot na direktori na Telekom na denešniot vonreden sostanok odlučil da go svika narednoto Sobranie na AD Makedonski telekomunikacii vo sreda na 16 april.

globalinvest
22.03.2008., 20:16
http://utrinski.com.mk/?ItemID=B0283119B7C6644AB5A74009EE74334E

mnogu slaba kompanija.....:)

money2
24.03.2008., 22:28
Direktorite na Telekom gi usoglasija predlozite za rebrendiranje

Odborot na direktori na AD Makedonski telekomunikacii postignal soglasnost za predlozite što treba da se podnesat do Sobranieto zaradi ovozmožuvanje na Kompanijata da go promeni svoeto trgovsko ime vo soglasnost so aktivnostite za rebrendiranje.

Kako što informiraa od kompanijata, Odborot na direktori na Telekom na denešniot vonreden sostanok odlučil da go svika narednoto Sobranie na AD Makedonski telekomunikacii vo sreda na 16 april.

Tacan info!
Hvala na ovome proverili smo i kad dodje T-com, Nato, 2xDende, akcije ce biti u nebo! Najfrofinija kompanija u MK i regiji

glasnoGOVORNIK
29.03.2008., 11:53
ЈАВЕН ПОВИК

26.03.2008

Согласно одредбите од Законот за трговски друштва и Статутот на АД Македонски телекомуникации - Скопје (во понатамошниот текст МТ), како и Одлуката на Одборот на директори на МТ за свикување на Собрание (број 111177/1 од 21.03.2008 година), се објавува:

ЈАВЕН ПОВИК
за свикување на Собрание
на АД Македонски телекомуникации – Скопје

Се свикува седница на Собранието на АД Македонски телекомуникации – Скопје со седиште на Орце Николов бб Скопје, којашто ќе се одржи на 16.04.2008 година (среда) со почеток од 09:30 часот, во хотел Холидеј Ин во Скопје

со следниот
Дневен ред

I. ПРОЦЕДУРАЛЕН ДЕЛ

1. Отворање на Собранието;
2. Избор на Претседавач;
3. Избор на бројачи на гласови; и
4. Избор на записничар.

II. РАБОТЕН ДЕЛ

1. Предлог Одлука за измена на Статутот на Акционерското друштво за телекомуникации Македонски телекомуникации - Скопје
2. Разно (mozda bice neka denda)

Право на учество на седницата на Собранието има секој акционер на МТ лично или преку од него овластен полномошник, којшто ќе го застапува на Собранието со уредно нотарски заверено полномошно и согласно одредбите од член 392 од Законот за трговски друштва, при што пријавите за учество треба да се достават до МТ најдоцна 3 дена пред одржувањето на Собранието, до Секторот за право во МТ преку Секторот за архива на МТ.

Списокот на акционери коишто го потврдиле своето учество на Собранието на МТ во име на Одборот на директори (ОД) на МТ го утврдува Претседавачот на Собранието на МТ.

Материјалите по Дневниот ред на Собранието на МТ ќе им бидат достапни за увид на акционерите на МТ во салата за состаноци на приземје во Дирекцијата на АД Македонски телекомуникации – Скопје, на ул. „Орце Николов” б.б. Скопје, секој работен ден од 14:00 до 15:00 часот.

ОДБОР НА ДИРЕКТОРИ НА МТ

ProFit
07.04.2008., 15:48
REBRENDIRANjE NA TELEKOM VO SEPTEMVRI

Generalniot direktor na Makedonski telekomunikacii Nikolaj Bekers izjavi za mediumite deka do septemvri se očekuva kompanijata da go završi procesot na preimenuvanje, a potoa za korisnicite ќe ponudi novi paketi na uslugi, no ne odgovori dali ќe poevtini telefonskiot impuls.
- Cenite na telefonskite uslugi vo Makedonija se veќe na mnogu nisko nivo, ne samo spored meѓunarodnite standardi i ne samo vo sporedba so zapadna Evropa, tuku i vo odnos na regionot, reče Bekers, po prezentacijata na prvoto celosno kopjuterizirano sredno učilište.

Dali imamo informaciju za kakve to nove pakete i usluge...?? :rolleyes:

Sherif
12.04.2008., 20:56
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=FF09980990D1BD4393C9883365A84F79

Телекомот понуди отпремнина за 500 вработени

„Македонски телекомуникации“ ќе отпушти 500 вработени со отпремнина од 900 евра за секоја година работен стаж, без разлика на работното место. Максимумот што ќе го добијат вработените е 22.500 евра, но само ако се со стаж од 25 години или повеќе. Одлуката за програмата за доброволно заминување била усвоена на вчерашната вонредна седница на Одборот на директори, а во нејзината изработка учествувал и синдикатот на компанијата. Вкупниот буџет за исплата на отпремнината е 13 милиони евра.Вработените за доброволен отказ ќе може да се пријавуваат еден месец. Согласно со програмата, ќе бидат опфатени само оние вработени што имаат најмалку пет години работен стаж. Притоа компанијата го задржува правото да не го прифати барањето за доброволно заминување на оние лица за кои ќе се оцени дека се неопходни за работењето. Во телекомот денес работат околу 1.700 вработени. Пред приватизацијата во 2000 година, во компанијата имаше 3.700 вработени.

Ovo znaci samo jedno, troskove idu down, a profit ide up...

Minister
12.04.2008., 22:32

Upravo tako. A oko 15-tog Maja spajanje, pa valjda konacno dodze i dividenda preko 100mkd po komad... Ovde nema ama bash nikakav razlog za paniku...My personal opinion

drama
12.04.2008., 22:39
Upravo tako. A oko 15-tog Maja spajanje, pa valjda konacno dodze i dividenda preko 100mkd po komad... Ovde nema ama bash nikakav razlog za paniku...My personal opinion

:biggrin::biggrin::biggrin:

ProFit
12.04.2008., 23:39

Телекомот понуди отпремнина за 500 вработени

„Македонски телекомуникации“ ќе отпушти 500 вработени со отпремнина од 900 евра за секоја година работен стаж, без разлика на работното место. Максимумот што ќе го добијат вработените е 22.500 евра, но само ако се со стаж од 25 години или повеќе. Одлуката за програмата за доброволно заминување била усвоена на вчерашната вонредна седница на Одборот на директори, а во нејзината изработка учествувал и синдикатот на компанијата. Вкупниот буџет за исплата на отпремнината е 13 милиони евра.Вработените за доброволен отказ ќе може да се пријавуваат еден месец. Согласно со програмата, ќе бидат опфатени само оние вработени што имаат најмалку пет години работен стаж. Притоа компанијата го задржува правото да не го прифати барањето за доброволно заминување на оние лица за кои ќе се оцени дека се неопходни за работењето. Во телекомот денес работат околу 1.700 вработени. Пред приватизацијата во 2000 година, во компанијата имаше 3.700 вработени.

u telekomu sam imo "kontakte" sa "tetkama" koje znaju plesti dzempere, a neamju pojma sta nude u MB niti o Hostiranju koje nude u paketu... :)

Naravno ne dolazi u obzir otpustanje obrazovnog kadra sto zna bar jedan od ovih dva "pojma"... :biggrin:

balkan*star
14.04.2008., 17:50
http://www.websmileys.com/sm/sleep/schla11.gif
jos samo 2 dana do super dende i rebrendiranje
p/e ispod 9
http://www.websmileys.com/sm/trans/fahr01.gif

ProFit
14.04.2008., 18:57
http://www.websmileys.com/sm/sleep/schla11.gif
jos samo 2 dana do super dende i rebrendiranje
p/e ispod 9
http://www.websmileys.com/sm/trans/fahr01.gif

hm kolko bese tacna moja spekulantska 57,55 denara denda... !? :biggrin:

Minister
14.04.2008., 20:27
hm kolko bese tacna moja spekulantska 57,55 denara denda... !? :biggrin:

100+

balkan*star
14.04.2008., 20:35
100+

S obzirom da ce biti podjelene 2 dividende odjednom (2006 i 2007) i da je 2007 bila sjajna godina za mtel, mislim da ce biti oko 70 denara, a maksimum 100 denara ali nikako iznad 100 denara, u isto vreme nikako ispod 60 denara.
Ipak trebace puno love za start novoj vladi(citaj grujo) a ima puno projekte u plan...
U svakom slucaju je iznad 12% od dividende per share, pri na ovu cjenu sjajnim pokazateljima

Minister
14.04.2008., 20:56
S obzirom da ce biti podjelene 2 dividende odjednom (2006 i 2007) i da je 2007 bila sjajna godina za mtel, mislim da ce biti oko 70 denara, a maksimum 100 denara ali nikako iznad 100 denara, u isto vreme nikako ispod 60 denara.
Ipak trebace puno love za start novoj vladi(citaj grujo) a ima puno projekte u plan...
U svakom slucaju je iznad 12% od dividende per share, pri na ovu cjenu sjajnim pokazateljima

2007 nije bila sjajna. 2006 je bila sjajna, a 2007 sjajnija. Ja ipak stojim na svoje: 100+ znaci na 850mkd oko 12%.

Minister
14.04.2008., 21:31
ASK
22.331 874,00
940 840,00
4.430 820,00
180 810,00
2.120 800,00
time 9:36, 10.07.2007

sjecanje na stara dobra vremena.

sekula
14.04.2008., 22:34
nece biti denda, koi je najveci akcioner mak.telekoma??? bar ne do 01.06.2008

balkan*star
14.04.2008., 22:55
ime br akcii %
Kamenimost Komunikacii 48.877.780 51,00
Влада на Р Македонија 33.364.874 34,81
IFC 1.796.980 1,88
МакТел (сопствени акции)*9.583.878 10,00
Хрватска Поштенска Банка 72.235 0,08
Данче Зографска 25.000 0,03
Друштво за финансиски консалтинг SEZAM 24.000 0,03
Невена Шумковска 16.220 0,02
Доно Зарков 10.000 0,01
First Financial Brokerage House – OOD 7.775 0,01

Mislio sam da odluka o dividendi ce biti 16.04.08 a isplata mozda posle izbora
ne razumjem pitanje?

Minister
15.04.2008., 08:03

You are very wrong.

dimges
15.04.2008., 10:13
nekoj e WRONG ... ili ti ili berzata..540.00..
..mislam ke bide nesto pomegu, denda ama pomala..dundicka....~1 eu...no i toa bi bilo dobro ako vrednosta na akciite ostane...da ne bide kako Replek...85.000 pred denda
(od 5.900mkd), a sega 71.000...udri mu kalemot, koga bilo podobro da se kupi...

sekula
15.04.2008., 12:30
ok, to sam mislio , da nece biti skoro denda, izvinjavam se zbog nejasnu recenicu

drama
15.04.2008., 12:39
podobra varijanta e da se poceka ako padne uste malce pa da se dokupi, vo euforijata za dividenda moze da se prodadat so pogolema dobivka od samata dividenda.

balkan*star
15.04.2008., 20:18
Pa ja ne kazem da kupis telekom na 700 den da uzmes dividendu i da ga prodas na 600, vec da ga kupis na 550.Pogledaj temu replek kad sam je otvorio.
Bolje "samo" 20% profita nego 40% zagube
Takva su vremena dosla sta da radis

Minister
15.04.2008., 20:35
Pa ja ne kazem da kupis telekom na 700 den da uzmes dividendu i da ga prodas na 600, vec da ga kupis na 550.Pogledaj temu replek kad sam je otvorio.

Ili kupi ga i na 700, uzmi dividendu preko 100 mkd . pa prodaj ga na 1200 sledeci mart - eto ti 100%.

dimges
15.04.2008., 21:41

>> i 550 mi e somnitelno..vsusnost so drzava ( i ungarcite) krastavici ne mi se sadat..

vikser
15.04.2008., 21:46
>> i 550 mi e somnitelno..vsusnost so drzava ( i ungarcite) krastavici ne mi se sadat..

................cijena je ok .....al za ona spojka si total u pravu ........jer kad je trijebalo zakonski isplatiti dendu i di su pare i zasto se ne postuju rokovi i dal slijedi i kamata za 2006 a ne bi pricao za 2007............telekom+vlada= korupcija:eek:

Minister
16.04.2008., 14:54
nije bilo nista danas oko dividende.

balkan*star
16.04.2008., 16:05
Македонски Телекомуникации се ребрендира во T-Home
--------------------------------------------------------------------------------

Компанијата “Македонски Телекомуникации“ од денеска и официјално стана член на германската групација “Дојче Телеком“ и се ребрендира во “T-Home“, притоа интегрирајќи се со мобилниот оператор T Mobile под еден корпоративен чадор - брендот “T“.
Главниот извршен директор на Македонски Телекомуникации, Николај Бекерс го најави процесот на ребрендирање и потенцираше дека отсега новото име на компанијата ќе биде Македонски Телеком АД, а ќе ги користи упатствата за корпоративен дизајн како членка на семејството Дојче Телеком, односно неговиот бренд T-Home.
Жарко Луковски, претседател на Бордот на директори на компанијата рече дека денеска во Македонија влегува многу успешен партнер од доверба кој ќе им ги пренесе своите искуства.
“Ќе донесе нови телекомуникациски стандарди и ќе инвестира во компанијата, односно во македонската економија“, рече Луковски.
Според Тобиас Шмит, потпретседател за управување со брендот на Дојче Телеком, силните брендови се клучниот елемент за лојалноста на клиентите, а главните карактеристики на нивниот бренд се конкурентноста, иновативноста и едноставноста.
Со објавувањето на процесот на ребрендирање и Македонски Телекомуникации, влезе под чадорот на групацијата Дојче Телеком, заедно со мобилниот оператор T-Mobile, кој во 2006 година како Мобимак го зема брендот на Дојче Телеком.
Бекерс и во оваа прилика истакна дека IP TV како нова услуга на пазарот Телеком ќе ја лансира во последниот квартал годинава, а во следниот период ќе излезат и со неколку нови понуди на интерконекциски модели и тарифи.
Од менаџментот на Телеком објаснија дека се уште се преговара околу поделбата на дивидендата. Директорите не открија колку пари ќе се инвестираат во процесот на ребрендирање на компанијата.

(Тотал)

http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=10289&mid=303&tabId=1&tabindex=0
~1.07.2008 100d

glasnoGOVORNIK
16.04.2008., 16:50
ma ajde ovo je cist kriminal...ja bih reko da ce biti oko 1.09.2008...ili uopste nece dati...bagabontska DRZAVA takvi biznismenII!!!

ProFit
16.04.2008., 16:58
ma ajde ovo je cist kriminal...ja bih reko da ce biti oko 1.09.2008...ili uopste nece dati...bagabontska DRZAVA takvi biznismenII!!!

SVE JE TO DOGOVORENO, SAMO NEMA NAS NIGDE U TOM DOGOVORU... :biggrin:

znase Grujo zasto cuti ko trun u guzu i "ne trazi" , ... Mr Grujo kad je da za sebe pokupi pare zna puniti hodnike UJP, za 1000 denara danak dobiti...

Sve u ime pravne drzave :eek: , a sad kaj ee na kurac sednuo pa nejke da se digne da se nebi spustioo... :eek: .... :p:
ps: deca sa foruma da preskoce ovaj, post; druze administratore zadrljo sex u nasim finansijama... :biggrin:

ProFit
16.04.2008., 20:12
novo, krajom godine IPTV... :rolleyes:

balkan*star
18.04.2008., 11:05
Samo da vas pozdravim
600 den

glasnoGOVORNIK
18.04.2008., 11:11
k:
180 578,00
350 565,00
500 564,00
250 551,00
90 550,00
P:
600,00 29

ProFit
23.04.2008., 08:28
„Dojče telekom“ saka celosna kontrola vrz OTE

Germanskata kompanija „Dojče telekom“ saka da ima celosna kontrola vrz donesuvanjeto odluki vo Upravniot sovet na grčkata telekomunikaciska kompanija OTE, objavi včera vesnikot „Imerisija“. Vo ovaa nasoka prodolžuvaat i pregovorite meѓu vladata vo Atina i „Dojče telekom“, javi MIA. Vo momentot grčkata država i „Dojče telekom“ poseduvaat po 25 otsto plus eden od akcionerskiot kapital na OTE. Spored „Imerisija“, germanskata kompanija ne saka državata da ima pravo na veto pri donesuvanjeto odluki vo Upravniot sovet. Vesnikot komentira deka ova baranje pretstavuva „trn“ vo pregovorite meѓu dvete strani.Dvete kompanii se prisutni i na makedonskiot pazar. „Dojče telekom“ preku ungarski „Matav“ gi poseduva „Makedonskiot telekom“ i „Mobimak“, a OTE e sopstvenik na vtoriot mobilen operator „Kosmofon“.

globalinvest
23.04.2008., 08:47
dali moze da se ocekuva dividenda ovaa dekada ili....

ProFit
23.04.2008., 09:03
dali moze da se ocekuva dividenda ovaa dekada ili....

bici ce bicice, nada poslednja umire... ;)

ProFit
29.04.2008., 00:10
Dojče Telekom i grčkata vlada intenzivno pregovaraat okolu prevzemanje na grkata kompanija OTE

Razdviženost vo telekomunikaciskiot biznis vo svetot. Germanskiot gigant vo Dojče telekom intenzivni pregovori so grčkata vlada okolu prezemanjeto na upravuvačkiot paket akcii vo najgolemata grčka telekomunikaciska kompanija OTE.

Spored mediumite vo Atina Dojče Telekom saka da ima celosna kontrola vo donesuvanjeto na odluki vo upravniot sovet na OTE kako i celosna kontrola vrz klučnite menadžerski pozicii.

Vakvite baranja na germanskata kompanija se za da se izbegne možnosta od postavuvanje na veto od strana na grčkata vlada pri donesuvanjeto na odlukite.

Inaku grčkata država poseduva 26 % akcii vo OTE a Dojče telekom pristapi kon prezemanje na istiot procent na akcii, spored izvori vo Dojče Telekom rabotata se ušte ne e gotovo i se očekuva pregovorite okolu prezemanjeto na akciite da prodolžat i vo tekot na ovaa nedela.

Ishodot od pregovorite pomeѓu Dojče Telekom i OTE ќe vlijaat i vrz makedonskiot telekomunikaciski pazar.

Germancite vo Makedonija se gazdi na Makedonski telekomunikacii i na – Ti-Mobajl dodeka OTE se sopstvenici na mobilniot operator Kosmofon.

Spored propisite na Evropskata unija edna kompanija ne može da poseduva dva mobilni operatori na eden ist pazar.

Ova znači deka po eventualniot vlez na Dojče Telekom vo OTE eden od dvata makedonski mobilni operatori bi go promenil gazdata.
Poznavači na telekomuniciskiot biznis velat deka za vlez na makedonskiot pazar veќe bile zainteresirani španskata kompanija Telefonika i ruska Sistema.

(28.04.2008)

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=32470&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

Adv.Lexy
29.04.2008., 08:29
Spored propisite na Evropskata unija edna kompanija ne može da poseduva dva mobilni operatori na eden ist pazar.

Ova znači deka po eventualniot vlez na Dojče Telekom vo OTE eden od dvata makedonski mobilni operatori bi go promenil gazdata.
Poznavači na telekomuniciskiot biznis velat deka za vlez na makedonskiot pazar veќe bile zainteresirani španskata kompanija Telefonika i ruska Sistema.

Isto ko da su ostali grci. :( ko od ko gori.

Master1
29.04.2008., 09:27
Zmija ili magare.

Alek$andar
29.04.2008., 12:40
Ne deka ne mozhat da imaat 2 operatori na ist pazar (DT gi ima T-mobile i Tele Ring vo Avstrija) tuku deka vo MK, T-Mobile i Cosmofon pravat 95% od pazarot, shto nema da bide dozvoleno zaradi zashtita na konkurentnosta...

Minister
02.05.2008., 17:25
„Македонски телекомуникации“ стана „Македонски телеком“
МИА Коментари (1)

02.05.2008 11:18
„Македонски телекомуникации“ од почетокот на овој месец почна да работи под новото име „Македонски телеком“.

Со воведувањето на брендот на „Т-хоум“, преземен од германскиот сопственик „Дојче телеком“, се најавуваат и нови услуги и ребаланс на цените.

Меѓу новите пакети услуги се рамна понуда, што значи претплата со многу прифатлива цена, сите телефонски повици по 19 часот и по осум часот наутро ќе бидат бесплатни и ќе бидат вклучени во цената.

Наедно се најавуваат услуги со Воип-системот, развивање брзина на Интернетот, а на крајот од оваа година се очекува и воведување Интернет-телевизија.

Поевтинување на интерконекцијата се очекува од 1 јуни.

botovski
05.05.2008., 01:18
Ajmo sada svi na www.sec.gov.mk imate novi fi Q1 2008

dimges
05.05.2008., 19:22
eve kaj ce odi del od parite sto si gi planiravte za denda :

http://www.vecernji.hr/home/manager/3073850/index.do

" Pupić najavljuje da će se nakon tjedan dana u štrajk uključiti radnici iz logistike, a na kraju će pozvati da im se pridruži svih 4400 radnika. Cilj "bijelog štrajka" je napraviti financijsku štetu T-HT-u budući da se Uprava hvali s rastom dobiti, a radnicima želi čvrste plaće pretvoriti u fleksibilne, i to bez povećanja mase za plaće, kaže Pupić. "

money2
06.05.2008., 23:16
DAADADA????

Minister
08.05.2008., 16:29
uskoro stize informacija o dividendi.

Minister
10.05.2008., 15:24
uskoro stize informacija o dividendi.

mala dopuna: 16.05.2008

zoraxe
12.05.2008., 11:07
Ne deka ne mozhat da imaat 2 operatori na ist pazar (DT gi ima T-mobile i Tele Ring vo Avstrija) tuku deka vo MK, T-Mobile i Cosmofon pravat 95% od pazarot, shto nema da bide dozvoleno zaradi zashtita na konkurentnosta...

Zaradi zastita na konkurencijata, a ne na konkurentnosta!
Ne gi mesajte ovie dva poima, ne se isti. :p:
:biggrin:

Minister
15.05.2008., 16:20
mala dopuna: 16.05.2008

jel ima sutra bord direktora ili ne?

Blade Runner
15.05.2008., 17:03
.

Minister
16.05.2008., 10:29
Македонски телеком на 30 јуни почнува со исплата на дивиденда

Одборот на директори на Македонски Телеком на вчерашната седница донел одлука да му предложи на Собранието на акционери исплата на дивиденда за 2007 година, соопштија од компанијата.

Според одлуката, Одборот предлага да се исплати 50 отсто од добивката за 2007 година која изнесува 9.043.912.770 денари. За исплата на дивиденда за изминатата година се предвидени 4.891.535.769 денари. Вредноста на една акција е во висина од 56,71 денар.

На седницата на Одборот на директори, исто така било одлучено Собранието на акционери да се одржи на 11 јуни, годинава. Исплатата на дивидендата ќе почне на 30 јуни.

Објавена на 16.05.2008 09:16:55

BET-MAN
16.05.2008., 10:31
Македонски телеком на 30 јуни почнува со исплата на дивиденда

Одборот на директори на Македонски Телеком на вчерашната седница донел одлука да му предложи на Собранието на акционери исплата на дивиденда за 2007 година, соопштија од компанијата.

Според одлуката, Одборот предлага да се исплати 50 отсто од добивката за 2007 година која изнесува 9.043.912.770 денари. За исплата на дивиденда за изминатата година се предвидени 4.891.535.769 денари. Вредноста на една акција е во висина од 56,71 денар.

На седницата на Одборот на директори, исто така било одлучено Собранието на акционери да се одржи на 11 јуни, годинава. Исплатата на дивидендата ќе почне на 30 јуни.

Објавена на 16.05.2008 09:16:55
A jel je neko spomenuo iznos dividende za 2006???
Vidite sta se desava na ovom "mrtvom" trzistu. Najava za dividendu i ode akcija u nebesa...Potrajace rat zivaca jos malo.

Minister
16.05.2008., 10:36
Vidite sta se desava na ovom "mrtvom" trzistu. Najava za dividendu i ode akcija u nebesa...Potrajace rat zivaca jos malo.

mozda je i bolje ovako. Uzmesh 7% i josh ti se isplati cuvati akcije jer dobijesh i za 2006 nekad, a lepi su rezultati i 2008. Onako svi bi prodali oko 850 i 900 mkd.

vikser
16.05.2008., 10:36

..............i kad ce:confused:..............mislim da bi trijebala sa kamatom:confused:

BET-MAN
16.05.2008., 10:50
mozda je i bolje ovako. Uzmesh 7% i josh ti se isplati cuvati akcije jer dobijesh i za 2006 nekad, a lepi su rezultati i 2008. Onako svi bi prodali oko 850 i 900 mkd.
Meni je cudno sto dividenda za 2007 uopste moze da se podeli bez da se pre toga podeli i ona za 2006...

Minister
16.05.2008., 10:55
Meni je cudno sto dividenda za 2007 uopste moze da se podeli bez da se pre toga podeli i ona za 2006...

Moze ukoliko je usvojen FI. A 2007 je bila "regularnija" od 2006. Dobicemo i te pare bez brige.

Minister
16.05.2008., 11:03
Cena pocela dole :)

glasnoGOVORNIK
16.05.2008., 13:01
Moze ukoliko je usvojen FI. A 2007 je bila "regularnija" od 2006. Dobicemo i te pare bez brige.

to je mil moj ministre :) nemoguce(i nezakonito) da preskoce oni 2006 i da podele samo za 2007...a gde je otisla dobit iz 2006:confused::confused:

ProFit
16.05.2008., 13:22
to je mil moj ministre :) nemoguce(i nezakonito) da preskoce oni 2006 i da podele samo za 2007...a gde je otisla dobit iz 2006:confused::confused:

ne brigajte za pare, te pare tacno se zna gde su otisle i svak je dobijo svoj %...
naravno mi smo obicni smrtnici/oFce a gazde skupljeju vunu i muze sve sto je zagradzeno u ovo njihovo trlo... :biggrin:

sada cemo oped da izberemo nove/stare gazde, ... :biggrin:

globalinvest
16.05.2008., 14:05
target cena do 20.06 ? 1200?

samba
16.05.2008., 14:08

Mislis za dve dionice ili...:biggrin::thumbsup:

globalinvest
16.05.2008., 14:28
pa uste sega ti trebaat 1300 za dve akcii, neznam kako go zamisluvas toa....

Minister
16.05.2008., 15:30

Ako prebaci 1k ide vrtoglavo do 1700. Ja ipak mislim da ce stati oko 900. Ima josh puno zaposlenih koji ce prodavati oko 800...Samba ne preteruj (600mkd na 20.06 - no way) ;)

samba
16.05.2008., 15:35
He he,aj ke praime muabet:)

ProFit
16.05.2008., 16:58
Ako prebaci 1k ide vrtoglavo do 1700. Ja ipak mislim da ce stati oko 900. Ima josh puno zaposlenih koji ce prodavati oko 800...Samba ne preteruj (600mkd na 20.06 - no way) ;)

heh ...dapace imamo dosta vremena razmisliti dalicemio i po kojoj ceni prodati... :)
tako da ce biti srecni i na kupovnoj i na prodajnoj strani podjednako istoo... :)

balkan*star
16.05.2008., 20:03

Eto to je to ko je kupio na 540 sad ima cistih 20% bas kao sto sam i predvideo.I to sve za samo 20tak dana. A ko nije sad sadi krompire.
Pozdrav svim poljoprivrednicima.
Ima jos jedna dionica koja deli istu dendu kao telekom i njena cjena je 550 denara.
Sifra rztk.
;)

LJUC
17.05.2008., 00:50
U Dnevniku imate detaljnije oko dividende
За 2006 година немаше исплата бидејќи акционерите лани одлучија дивидендата да ја префрлат во акумулирана добивка.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9A8E06DA9FF82344961855F4AF13E531

dimges
17.05.2008., 07:55
Eto to je to ko je kupio na 540 sad ima cistih 20% bas kao sto sam i predvideo.I to sve za samo 20tak dana. A ko nije sad sadi krompire.
Pozdrav svim poljoprivrednicima.
Ima jos jedna dionica koja deli istu dendu kao telekom i njena cjena je 550 denara.
Sifra rztk.
;)
tocno, no ne 20 dena tuku padot na akciite bese 18.3(567.6mkd , ) i 15.4(541mkd akcii) ...koj imase spremni pari mozese...

Minister
17.05.2008., 10:16
U Dnevniku imate detaljnije oko dividende
За 2006 година немаше исплата бидејќи акционерите лани одлучија дивидендата да ја префрлат во акумулирана добивка.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9A8E06DA9FF82344961855F4AF13E531

Mislim da ovo nije u potpunosti tacno.

LJUC
17.05.2008., 17:14
U redu ja prenosim samo ono sto pise u svim novinama.Dali je tacno-ne znam,ako
jeste onda je kriminalno!
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=8783D2C3E3F8A643B1A9DDD63F834ABA
За Владата 27 милиони евра за две години

Владата и Маѓар телеком ќе поделат 79,53 милиони евра дивиденда откако Бордот на директори на Македонски Телеком одлучи за оваа намена да се исплати половина од добивката која оваа компанија и Т-Мобиле Македонија ја остварија во 2007 година. Во сумата од 147 милиони евра е вклучена и акумулираната добивка на компаниите во 2006 година.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0A229971D738B544939E818CDB8B0E4F

Инаку, познато е дека за 2006 година акционерите на „Македонски телеком“ одлучија нето-добивката за таа година да се распредели во акумулирана добивка. Односно, од неа не беше поделена дивиденда. Сега, пак, при утврдувањето на дивидендата за 2007 година, ќе се имаат предвид и акумулираната добивка од 2006 и нето-добивката за 2007 година.

Од ова може да се изведе заклучок дека „Македонски телеком“, всушност, сега заедно ќе ја дели дивидендата и за 2007 и за 2006 година.
Dividende po god. su :
.........2002..........2003.....2004.......... 2005
Vlada 18.5...........18.5.....44.8............ 48 mil.eura
Akc....25.04..........26.1.....60.88.......... 86.10 den.
Po ovoj logici suma od 56.71den za akc. i suma od 27mil eura za vladu je samo za jednu god.no komentari su takvi.

glasnoGOVORNIK
17.05.2008., 17:25
U redu ja prenosim samo ono sto pise u svim novinama.Dali je tacno-ne znam,ako
jeste onda je kriminalno!

to je 100% tacno kolega i ovaj put se vidi da su proradile kiparske smetke nasih politicara!!!!

ali sta ces kad si manjina (a nisi siptaR:biggrin:) driblaju te golemi...

Minister
17.05.2008., 18:37
to je 100% tacno kolega i ovaj put se vidi da su proradile kiparske smetke nasih politicara!!!!

ali sta ces kad si manjina (a nisi siptaR:biggrin:) driblaju te golemi...

Kao prvo diidenda ke pet do7 puta vecca negokod ostalih uspesnih kompanija u mk, a kao drugo ja se nadam da cemo se sledecih dana uveriti da ce biti josj bolja situacija:thumbsup:

botovski
18.05.2008., 10:57
T-mobile (mobimak) je u 100% sopstvenost na MakTel, jel tako? Sta znaci 85% od neto dobit ide kod mama... 2007 t-mobile pred porez imao profit od 85mil eur, dok je 2006 imao 83,9mil eur profit pred porez... MakTel u 2006 posle porezu je prikazao neto dobit od 78,6mil eur, a u 2007 pred poreza je prikazao 74mil eura... WTF!
Drugo, 12.2007 MakTel je izbacio info kako je spreman da isplati dividenda za 2006 na sto drzava regirala da se to prebaci u sledeca godina...
Treto, bord direktora je doneo PREDLOG odluka za isplata na dividenda za 2007!
Cetvrto, dupla dividenda ('06+'07) je vkalkulirana u budget RM za 2008 tako da odluka za dividenda na 11.06.2007 (datum sobranie na "akcioneri" - mnogo jace nego bord na direktori) bice puno vise nego 56mkd per share.
Ko je uradio matematika svatice, ko nije nek uradi sada...
Podatci oko dobit i neto dobit su iz FI od magartel i maktel (bar ono sta je postirao na sec)

ProFit
19.05.2008., 12:26
botovski, zahvaljujem i cestitke za matematiku...

danashnje trgovanje je po meni uzorak kako ce se kretati nadalje...
imacemo prodajnih posto zasto, i na daljne ce ih biti... ali ne u toj meri da moze jedan trgovski dan opsluziti sve kupovne... ;) !?

Minister
19.05.2008., 12:41
botovski, zahvaljujem i cestitke za matematiku...

danashnje trgovanje je po meni uzorak kako ce se kretati nadalje...
imacemo prodajnih posto zasto, i na daljne ce ih biti... ali ne u toj meri da moze jedan trgovski dan opsluziti sve kupovne... ;) !?

Lako polako, docci cemo do 800. A josh ako ccujemo josh bolju vest ili par dana pre preseka mislim da idemo i vishe nego prosli put. Josh da se ovaj put ociste svi telekomci koji su dobili(a ne kupili) svoje dionice - sledece godine imacemo pravu vrednost ove najmocnije dionice na MSE-u.

dimges
20.05.2008., 00:15
Lako polako, docci cemo do 800. A josh ako ccujemo josh bolju vest ili par dana pre preseka mislim da idemo i vishe nego prosli put. Josh da se ovaj put ociste svi telekomci koji su dobili(a ne kupili) svoje dionice - sledece godine imacemo pravu vrednost ove najmocnije dionice na MSE-u.

cekaj da prodje 26.05...zadnji dan za placanje racuna i potpisivanje ugovora za fiksnu telefoniju...
.. s druge strane uzeli su prakticno monopol u mobilnoj telefoniji ( i Cosmofon je njihov)...e sad zbog toga moze da ispasta Makedonija...ili da moraju pod hitno da prodaju Cosmofon....

LJUC
20.05.2008., 16:31
Македонски Телеком по влегувањето на Т-Хоум брендот на македонскиот пазар нуди нови тарифни модели за своите корисници

Македонски Телеком воведува нови услуги за своите корисници кои се во согласност со светските стандарди.

Се работи за нов тарифен модел „Кол Комфорт“ кој за фиксна месечна доплата од 199 денари им овозможува на граѓаните неограничени локални и национални разговори во рамките на Македонски Телеком. Корисниците ќе можат бесплатно да разговараат од 19 часот навечер до 8 часот наутро во текот на сите денови од неделата.

Другиот пакет е „Офис Комфорт“ и „Офис Комфорт+“кој нуди поволности за претпријатијата. Тој нуди можност за рационализација на телекомуникациските трошоци на малите и средни претпријатија преку вклучување до 400 бесплатни минути за разговори во рамките на мрежата на Македонски телеком, бесплатни разговори помеѓу интерните линии на претпријатието, како и попусти на останатите видови сообраќај до 20 отсто.
Од Македонски телеком најавуваат отворање и на Клубот на пријатели на почетокот на јуни, во кој може да членуваат нивни резидентни пост-пеид корисници. Членството вклучува добивање на членски картички по барање на корисниците, на која се собираат поени. Поените може да се користат за добивање производи од продавниците на Македонски Телеком.

ProFit
21.05.2008., 08:51
Македонски Телеком по влегувањето на Т-Хоум брендот на македонскиот пазар нуди нови тарифни модели за своите корисници

Македонски Телеком воведува нови услуги за своите корисници кои се во согласност со светските стандарди.

Се работи за нов тарифен модел „Кол Комфорт“ кој за фиксна месечна доплата од 199 денари им овозможува на граѓаните неограничени локални и национални разговори во рамките на Македонски Телеком. Корисниците ќе можат бесплатно да разговараат од 19 часот навечер до 8 часот наутро во текот на сите денови од неделата.

Другиот пакет е „Офис Комфорт“ и „Офис Комфорт+“кој нуди поволности за претпријатијата. Тој нуди можност за рационализација на телекомуникациските трошоци на малите и средни претпријатија преку вклучување до 400 бесплатни минути за разговори во рамките на мрежата на Македонски телеком, бесплатни разговори помеѓу интерните линии на претпријатието, како и попусти на останатите видови сообраќај до 20 отсто.
Од Македонски телеком најавуваат отворање и на Клубот на пријатели на почетокот на јуни, во кој може да членуваат нивни резидентни пост-пеид корисници. Членството вклучува добивање на членски картички по барање на корисниците, на која се собираат поени. Поените може да се користат за добивање производи од продавниците на Македонски Телеком.

sega ke vidime dali ova se bese reklama ili stvarno ke ima premin od dosegasnoto monopolisticko "fiksno" rabotenje vo tehnolosko razvojno prestruktuiranje... sigurno kako sto i porano naglasuvav ke imaat pak najdobri paketi povrzani fiksna telefon(ska) mreza-mobilen-ADSL-IPTV ... kade tehnoloski noviteti se kombinacii od site ovie spomnati...

za seto ova da profunkcionira i da se izrazi vo prfit potrebna e edna godina... do togaas ke imame "dividendni muabeti"... za da posle toa sledi nesto pointeresni slucuvanja...

Sdejkoff
21.05.2008., 13:45
Внатрешна истрага на Маџар телеком открила докази за незаконско работење во филијала во Македонија

Внатрешната истрага на унгарската телекомуникациска компанија Маџар Телеком открила докази за незаконитост во работењето во филијалата во Македонија.

Станува збор за 6 договори со вкупна вредност од 6.7 милиони евра во периодот од 2004 до 2006 година. Има потврдени докази на незаконитост во формирањето или перфомансата на 6 договори за советодавни услуги, маркетинг услуги, извештаи за работата на компанијата и лобиранње во Македонија, стои во извештајот од компанијата што ја врши истрагата.

Менаџсрскиот тим на компанијата најави дека истрагата ќе продолжи.

Објавена на 21.05.2008 13:29:49

glasnoGOVORNIK
26.05.2008., 15:09
bice tuzba a???ili tuzba ili veca dividenda!!:thumbsup:

zvuci dobro???

ProFit
28.05.2008., 11:59
danas nam se prosuo TEL... :)
za kaj neznam, al vidim da na terenu obnavljaju zice&stubove... to je = ozbiljno se spremaju za IPTV ... :thumbsup:
da imamo dosta "dzaba" dobijenih dionica (papira) koje ce sada u ovo krizno doba biti unovceno slazem se, ali ima dosta do dividindnog datuma i bice srecnih u prodajnu i kupovnu kolonu... :thumbsup:

Minister
28.05.2008., 12:23
danas nam se prosuo TEL... :)
za kaj neznam, al vidim da na terenu obnavljaju zice&stubove... to je = ozbiljno se spremaju za IPTV ... :thumbsup:
da imamo dosta "dzaba" dobijenih dionica (papira) koje ce sada u ovo krizno doba biti unovceno slazem se, ali ima dosta do dividindnog datuma i bice srecnih u prodajnu i kupovnu kolonu... :thumbsup:

Bez brige.

why
28.05.2008., 20:49
КОЈ ГИ ГЛЕДА СМЕТКИТЕ ЗА ДРЖАВНИТЕ МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ?
Разговорите на обработка во Грција
Од Агенцијата за електронски комуникации велат дека билинг центарот на операторот на Владата е во Атина.
http://www.vest.com.mk/default.asp?idg=8&idb=2384&rubrika=Makedonija

epa sad nek vlada prica na Cosmofon brojeve... kad nece kod operatora u kome ima 40%...

vikser
28.05.2008., 21:35
КОЈ ГИ ГЛЕДА СМЕТКИТЕ ЗА ДРЖАВНИТЕ МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ?
Разговорите на обработка во Грција
Од Агенцијата за електронски комуникации велат дека билинг центарот на операторот на Владата е во Атина.
http://www.vest.com.mk/default.asp?idg=8&idb=2384&rubrika=Makedonija

epa sad nek vlada prica na Cosmofon brojeve... kad nece kod operatora u kome ima 40%...

.............nema slucajnosti...........racun ode u grcku tamo se malo opere i........malo meni malo tebi...........svi zadovoljni:mad:................osim obicnih smrtnika-razume se:thumbsdow

LJUC
05.06.2008., 20:14
Dvojno zgolemena brzina na novite internet paketi na Telekom
četvrtok, 05 juni 2008

Makedonski Telekom vo ramki na letnata T-Houm ponuda na svoite korisnici im ozvomožuva MaksADSL paketi so dvojno zgolemeni brzini, a za novite pretplatnici koi ḱe sklučat dogovor na edna godina besplaten MaksADSL za prviot mesec
Letnata ponuda go vklučuva i noviot ekstra povolen tarifen model Kol fri.
Postojnite korisnici na MaksADSL paketi za da gi koristat novite brzini treba da migriraat kon novite paketi. Migracijata e besplatna.
Korisnicite na ADSL uslugata, koi ḱe se odlučat za ekstra povolniot tarifen model Kol fri dobivaat besplatni razgovori, bez ograničuvanje so site korisnici na Kol fri modelot, kako i 58 otsto poevtini razgovori so stranstvo.
Povolnostite na Kol fri tarifniot model, koj vsušnost pretstavuva Internet telefonija, može da se koristi so pretplata od 199 denari mesečno.

dimges
07.06.2008., 14:03
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=BB1F5F03B5303B4CAF5E0697B986365A

taka , koga sme besrbetnici, namesto da vleze finansova policija i da istrazi se, drzavata kuti..pa tamu ima i drzaven kapital, zakonska obvrska e kontrola..pa ima i nadvoresni akcioneri, no problemot e vo kriminogeniot zakon za trgovski drustva, dozvoluva menagerot i uprravniot odbor bez obzir sto ne se dominantni sopstvenici tuku vladeat so tugi pari da pravat sto sakaat

ProFit
10.06.2008., 08:42
AKCIONERSKO SOBRANIE NA TELEKOM

Ќe se delat 80 milioni evra

Na akcionersko sobranie na Makedonski telekom utre ќe se odlučuva za podelba na dividenda od 80 milioni evra. Dividenda ќe im bide isplatena na site onie što zaklučno so 19 juni ќe bidat zapišani vo akcionerskata kniga na kompanijata. Vrednosta na edna akcija e vo visina od 56,71 denar. Isplatata na dividendata ќe počne na 30 ovoj mesec.

Vladata i Maѓar telekom kako najgolemi akcioneri ќe zemat najgolem del od kolačot, a mal del ili okolu 2,3 procenti ќe podelat privatni lica i 1,9 otsto ќe i pripadne na Meѓunarodnata finansiska korporacija IFC. Soglasno procentot što go poseduvaat vo Makedonski telekom, na Vladata ќe i pripadnat okolu 27 milioni evra.

Akcionerite na sobranieto treba da gi usvojat revidiranite finansiski izveštai na kompanijata. Bordot na direktori na Makedonski Telekom vo maj godinava odluči za ovaa namena da se isplati polovina od dobivkata koja ovaa kompanija i T-Mobile Makedonija ja ostvarija vo 2007 godina, vo koja suma od 147 milioni evra e vklučena i akumuliranata dobivka na kompaniite vo 2006 godina.
Od prodažbata na Telekom vo 2001 godina, Vladata dosega ima dobieno šest dividendi. Vo 2001, 2002 i 2003 godina, Vladata soglasno procentot na akcionerskiot kapital vo kompanijata dobivaše po 18,5 milioni evra. Za 2004 godina Vladata dobi rečisi dve ipol pati povisoka dividenda - 44,8 milioni evra, a za 2005 godina okolu 48 milioni evra.
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=5F8A22BB3404884B945B2C03EDC06AA2

samba
10.06.2008., 10:34
ode i telekom....nego ko me je ono ubedzivao 1200 za dionicu sredinom juna???:rolleyes:

Minister
10.06.2008., 13:37
ode i telekom....nego ko me je ono ubedzivao 1200 za dionicu sredinom juna???:rolleyes:

ajde u sta ocesh da se 15juna ne moze kupiti dve dionice za 1.200, pa ni za 1.400. verovatno za 1600 jedva

Sdejkoff
10.06.2008., 13:46
ajde u sta ocesh da se 15juna ne moze kupiti dve dionice za 1.200, pa ni za 1.400. verovatno za 1600 jedva
15. juni e netrgovski den. sigurno deka ne moze :)

Minister
10.06.2008., 13:47
:biggrin:15. juni e netrgovski den. sigurno deka ne moze :)

Ok. 14-tog :biggrin: