PDA

View Full Version : Fabrika duhana Sarajevo (FDS)

Pages : [1] 2 3 4 5 6

Zeks
02.04.2006., 23:21
Dionice FDS su najlikvidnije na SASE.
Cijena je od izlaska na SASE porasla za nekih 30%
Drzava vlasnik 40% i najavljuje prodaju svojih dionica u toku ove godine.
Trenutna cijena 355 KM.
Zanima me do koje cijene moze da ide FDS u slucaju prodaje od strane drzave. Pominje se nekih 500-600 KM po dionici?

Zeks
07.05.2006., 23:29
JAPANCI DANAS POTPISUJU UGOVO O KUPOVINI DIS-a

Mali akcionari Duvanske industrije „Senta” imaju razloga da trljaju ruke. Kada plate porez na kapitalnu dobit ostaće im oko 210 evra po svakoj akciji

Mali akcionari Duvanske industrije „Senta” (DIS) imaju razloga da trljaju ruke, jer će za svaku prodatu akciju dobiti 253 evra u bruto iznosu. Sentu tako već počinje da trese evro groznica, bez obzira što je najavljeno da će se pare na računima malih akcionara naći tek za 10 do 15 dana. Potpisivanje ugovora o tenderskoj prodaji senćanske fabrike multinacionalnoj kompaniji Japan Tobako Internešnel (JTI) obaviće se danas u 11 časova u Beogradu. Za akcije DIS-a japanska kompanija će platiti preko 27 miliona evra, od čega će mali akcionari inkasirati oko sedam miliona evra!

Treća kompanija po proizvodnji i prometu duvana u svetu JTI će od 110.355 akcija DIS-a otkupiti oko 98 odsto, odnosno kompletan državni udeo i akcije 489 malih akcionara koji su prihvatili ponudu i svoje akcije pridružili državnom paketu koji iznosi 58,55 odsto. Od 501 malih akcionara samo njih12 za sada se uzdržalo od prodaje akcija, ali, ukoliko budu želeli, novi vlasnik DIS-a ima obavezu da po istoj ceni u roku od tri meseca otkupi preostale akcije.

U tenderskoj prodaji DIS-a postignuta je veća pojedinačna cena akcija nego prilikom tenderske prodaje naših najvećih duvanskih industrija u Nišu i Vranju, koje su kupile najveće svetske kompanije „Filip Moris” i „Britiš Ameriken Tobako”. Kada plate porez na kapitalnu dobit akcionarima će ostati neto iznos od oko 210 evra po svakoj akciji. Mali akcionari su u oko 80 odsto slučajeva iz Sente i okoline, ima ih i sa područja Srema gde DIS ima kooperante u proizvodnji duvana tipa „virdžinija”, a popraviće se i finansijski saldo i manjeg broja onih iz drugih sredina koji su u DIS upisali besplatne akcije.

- Strljenje se isplatilo i uveren sam da je odrađen dobar posao – zadovoljan je uoči potpisivanja ugovora direktor DIS-a Vojin Guzina. - Za svaku godinu radnog staža mali akcionari će dobiti 1.012 evra, jer je ponuđena cena nešto veća nego prilikom prodaja fabrika iz Niša i Vranja, ali u našem slučaju novi vlasnik nema obaveze iz socijalnog programa, jer nemamo tehnološkog viška, nego se očekuje da sa pokretanjem proizvodnje u novoj fabrici cigareta za koju imamo licencu, u najskorije vreme u Senti bude otvoreno 150 novih radnih mesta. Pored kupovine senćanske fabrike JTI planira da investira u Srbiji ukupno oko 130 miliona evra, od čega će značajan deo biti u Senti.

Guzina podseća da je na putu do uspešne tenderske prodaje trebalo proći trnovit put, jer pre tri godine po završetku ulaganja u novu fabriku cigareta preduzeće se našlu u beznadežnoj situaciji, jer prethodna Vlada Srbije nije želela nakon prodaje niške i vranjanske fabrike izda licencu za proizvodnju cigareta, mada su ispunjavani svi uslovi. Prema rečima Guzine najveći krivac za teškoće u koje je posle zapala fabrika je tadašnji ministar finansija Božidar Đelić, ali ukazuje da je puno razumevanja i angažovanja da se nađe najpovoljnije rešenje ispoljio aktuelni ministar finansija Mlađan Dinkić. Država je u presudnom momentu izvršila dokapitalizaciju DIS, preuzimanjem obaveza za kredit prema Vojvođanskoj banci zbog koga je račun preduzeća bio blokiran 11 meseci, pa je postala većinski vlasnik senćanske firme. Guzina ističe da je tenderska prodaja bio najbolji način za uspešnu privatizaciju, uz konstataciju da dolaskom multinacionalne kompanije prevazilazi lokalne senćanske okvire i ima širi razvojni značaj. Duvanska industrija „Senta” je već dugo najveći proizvođač i obrađivač primarnog duvana u Srbiji, a u sredu 10.maja će proslaviti jubilej pola veka poslovanja, tako da Japanci stižu na veliko slavlje koje se sprema.
M. Mitrović

Zeks

Na bazi postignute cijene za DIS, FDS moze da ide na oko 600 KM kod prodaje drzavnog paketa koje se najavljuje za jesen ove godine.

presvetli
08.05.2006., 01:29
Po omjeru čega je uspoređivana DIS sa DIN-om, DIV-om ili FDS-om.
Na temelju knjigovodstvene vrijednosti? DIS ne proizvodi cigarete.

Zeks
05.06.2006., 19:02
moderatorima: molim da se post preimenuje u SASE - Sarajevska berza-burza.
FDS nije precijenjena akcija, samo je skuplja od ADRS, tj. glupa investicija kad je ADRS bolja firma. kratkoročna je ok, jer ako što drži taj SASE, onda je to FDS.

Slazem se da FDS nije precijenjena akcija. Prema planu Direkcije za privatizaciju FBIH, najavljena je prodaja 40% drzavnog kapitala u 9. mjesecu ove godine.

Kada se uporedi sa ostalim akvizicijama u regiji, mislim da ima prostora za znacajan rast. Mislim da je Duvanska industrija Nis prodata po 3*BV sto bi znacilo da bi i FDS mogao da ide na 500-600 KM prilikom preuzimanja.

netstrider
05.06.2006., 20:52
Uspoređivati koliko je puta duhanski biznis prodan u osnosu na bv je... nepametno. Postoje i bolje mjerke za to.
Uspoređivati FDS s DIN-om... ne znam. nema mi nekog smisla. Ni sa DIN-om ni sa Sentom. Osnovno je pitanje, tko bi mogao kupiti FDS? Kome on mislim treba? Osim nekog malog autsajdera ili nekog lokalnog novog Šefika Loje (Hilmo?) ne vidim nikog drugog. Kako je krenulo na kraju će na svijetu bit 4 tvornice duhana. Jedna u Japanu, dvije u SAD-u i treća, mnogo puta manja, u Kanfanaru. ;-) (glupa šala). Činjenica je da je FDS trend na SASE, a to znači da se free float vjerojatno unatoč tome što je velik - smanjuje. A to znači da nije loša prilika. Loše je što se pokazalo da SASE ne može držati više od te jedne akcije. Većina ga ljudi kupuje baš opijena uspjehom TDR-a mješajući kruške i nekruške.

Zeks
05.06.2006., 22:26
Uspoređivati koliko je puta duhanski biznis prodan u osnosu na bv je... nepametno. Postoje i bolje mjerke za to.
Uspoređivati FDS s DIN-om... ne znam. nema mi nekog smisla. Ni sa DIN-om ni sa Sentom. Osnovno je pitanje, tko bi mogao kupiti FDS? Kome on mislim treba? Osim nekog malog autsajdera ili nekog lokalnog novog Šefika Loje (Hilmo?) ne vidim nikog drugog. Kako je krenulo na kraju će na svijetu bit 4 tvornice duhana. Jedna u Japanu, dvije u SAD-u i treća, mnogo puta manja, u Kanfanaru. ;-) (glupa šala). Činjenica je da je FDS trend na SASE, a to znači da se free float vjerojatno unatoč tome što je velik - smanjuje. A to znači da nije loša prilika. Loše je što se pokazalo da SASE ne može držati više od te jedne akcije. Većina ga ljudi kupuje baš opijena uspjehom TDR-a mješajući kruške i nekruške.

Netstrider,

Kakva su tvoja predvidjenja vezano za FDS?

Zeks
05.06.2006., 22:29

FDS je jedini ozbiljna firma u oblasti duvanske industrije u BIH.

Glavna prednost FDS je visoko trzisno ucesce u BIH. To ce biti glavni faktor za vrednovanje FDS prilikom preuzimanja.

Isti slucaj je bio i kod preuzimanja DIN i DIV u Srbiji.

netstrider
05.06.2006., 22:53
Pa... nemam ih. Politika je tu izuzetno važna. A ja nit poznajem barba Šefika, nit znam lokalne političare. Trenutno je to vruć krumpir, al ne zato jer je nekome potencijalno interesantna, nego zato jer su vidjele žabe da se konji (TDR) kuju, pa bi i one zelembaća. Nema druge priče, pa se žabe toga uhvatile. I siluju po tickeru. Loše siluju.
Zašto FDS nema veze s DIN i DIV. DIN i DIV su velike firme. Veće od DIS. A po veličini FDS je uz DIS. Za razliku od DI S,V,N, FDS, FA-DU-MO (FDM) i FDBL su njihova proporcionalno manja braća. E sad, caka je što je za razliku od srpskog tržišta bosansko tržište nezaštićeno, i nema naznaka da će zaštićeno postati (ever). Što uostalom očekuješ od xyz seljaka u parlamentu koji su toliki seljaci da su vjerojatno na dnevnom redu vodili raspravu treba li se zvati SASE, Sarajevska berza-burza, Sarajevska burza-berza, SAB-B, Capajebo Stock-Exchange, Capajebo burza papira od vrednosti (kao kombinacija ćirlićnih i latiničnih interesa). Mislim, meni je smijeh kad se sjetim Države SHS i Kraljevine SHS (upućeniji znaju da su SHS i SHS različita slova). Na to me podsjeća BiH. Vjerojatno će za par godina donijeti zakon da se svake parne godine mijenja ime. Federacija BiH. Federacija HiB. Zezajte se vi. Ali, zar od zemlje koja nije u stanju zaštititi svoje štediše od J., čekaj, JEBENE Nove Ljubljanske banke, dapače, kojoj isti vlasnik te lopovske grupacije, EBRD diktira kako će raditi i tko će im izvoditi radove od New Deal važnosti. Zar ti očekuješ da će oni zaštititi svoje tržište od velikih stranih igrača?
Ono što prije nisam znao, a stariji i pametniji su mi ukazali. Duhanski biznis zadnjih godina svoju proizvodnju seli laganini prema zemljama istoka. Zatvaranje tvornice u Zeerneeveenheerveenu (kako god da se zove) i 570 otkaza nije ništa drugo nego pokazatelj toga. Koncentracija u par masivnih tvornica u Kini. To je prvo učinila teška metalska industrija. Potom su brodogradilišta i rezališta premještena. Onda je na red došla mehanika, sva proizvodnja žarulja. Zatim elektronika. Potom mikroelektronika. Danas se sve seli u Kinu. Čak i reciklaža papira koji se potom vraća u Evropu kao recikliran. Dakle, ispravak, od te 4 tvornice na svijetu, 3 će biti u Kini i jedna u Kanfanaru. Činjenica da nikome nije trebao Bulgartabac, FDBL jasno pokazuje da je svejedno kupio FDS Mate (BAT), File (PM) ili Japo (JTI). Moguće da će doći oni manji kalibraši, mada, ako je točno da se Imp. Tobbaco ujedinio s većim bratom, ni on nije izgledan. Gallagher svoju proizvodnju ima u FDBL i da ga je zanimala tvornica, vjerojatno bi uzima nju ili barem skuplja akcije FDS. Dakle, samo trošak zbog zatvaranja tvornice. A kažu da je mala Bosna. Da je netko htio sebi priuštiti taj magareći trošak, brzo bi se doznalo. Nu ga, reko mi komšo da je neki Filip Moris juče počo kupovat Fabriku Duvana, ma znaš, o Šefika Loje. Jes, jes. Nde i ti ba uzmi koju tu, vaučer, kako li ga zvaše. Odeš u Rajfajzn, kažš in da ti daju, uplatiš i... štela. Dakle, sumnjam da je netko mislio kupovati FDS da već ne bi bio u operaciji. A da je Pilip Moris ili makar Mate Seljoberović taj, znalo bi se, jer je mala Bosna. Ako se glasina širi brzinom zvuka, u Bosni se širi brzinom zvuka na kvadrat (Dokaz da teorija relativnosti ne vridi? :) ).
Mikey, piše to negdje, što pitaš, pažljivije čitaj. Ako želiš pratiti, prati, nema ti druge. Npr. sad ti je taj FDS njima interesantan. I malo tih banaka što je ostalo. I tih par firmi koje rade s dobiti, kakvom-takvom. Nije to teško. Svaki Bosanac zna koja im firma u zemlji valja. Ako ništa, tih 10 firmi se mogu i na prste izbrojat. Zato i nisu baš jeftine.

Pozz

energ-tel
05.06.2006., 23:03
Dok god je uvoz cigareta u BiH slobodan a Hrvatska i Srbija štite svoju proizvodnju sa 49% carine. U BiH entiteti i visoki predstavnik muzu jarca glede zaštite domaće proizvodnje. To me na prvi pogled odvraća od ulaganje u duhanski biznis.

netstrider
05.06.2006., 23:12
I to ga toliko dugo muzu da je vjerojatno i mliko poteklo. :biggrin:
A pro po toga, pozdrav Kabinetu barba Dode koji je od ovog njihovog zajedničkog BH tijela zatražija da skinu slobodnu trgovinu s Kinezima. Na taj način štiti svoju proizvodnju koju nastoji podići na noge. Nešto je krenilo u tom pogledu. To je potez.
btw, mislim da Bosanci po glavi popuše šteku duvana dnevno, tako je neka brojka. :biggrin: A onda se mi čudimo okle Adrisu tolika dobit. :)

Mikey
05.06.2006., 23:37
Pa kažem ja da zato i ide difersifikacija Adrisa.:biggrin:

Zeks
05.06.2006., 23:39
Dok god je uvoz cigareta u BiH slobodan a Hrvatska i Srbija štite svoju proizvodnju sa 49% carine. U BiH entiteti i visoki predstavnik muzu jarca glede zaštite domaće proizvodnje. To me na prvi pogled odvraća od ulaganje u duhanski biznis.

Za ocekivati je da ce se u skorije vrijeme nesto uraditi po pitanju zastite domace proizvodnje u BIH.

Pocelo je sa mesom i mlijekom, a vjerovatno se nece na tom zaustaviti.

Deficit u razmjeni sa Hrvatskom i Srbijom je toliki da vlasti u BIH tjera da povlace neke poteze po ovom pitanju.

Zeks
05.06.2006., 23:43
U DUHANSKOJ INDUSTRIJI SVE PRISUTNIJI TREND MIGRACIJE SA ZAPADA NA ISTOK
British American Tobacco zatvara tvornicu u Nizozemskoj
Proizvođači cigareta usmjereni prema zemljama u razvoju, a ženska populacija pojačava rast tržišta
Uprava tvrtke British American Tobacco (BAT), jednog od vodećih svjetskih proizvođača cigareta, potvrdila je zatvaranje pogona u nizozemskom Zevenaaru gdje će biti otpušteno 570 ljudi. Ovo je tek posljednji u nizu koraka kojima najveći svjetski proizvođači premještaju ne samo proizvodnju već i čitavo poslovanje iz zapadnih europskih država u zemlje u razvoju.
Nakon prvih neslužbenih informacija objavljenih prije dva mjeseca, konačno je stigla i službena potvrda o zatvaranju BAT-ova nizozemskog pogona koji je cigaretama opskrbljivao gotovo cijelu Europu. Iako su poznavatelji situacije u duhanskoj industriji još ranije isticali kako je ovaj korak uprave siguran, odnosno da se tek radi o pitanju vremena, sindikati u Nizozemskoj pokušali su izboriti njegovo odgađanje. Međutim, otpuštanje 560 radnika najavljeno je za 2008., a detalji vezani uz otpremnine bit će predmetom razgovora sindikata i uprave ovih dana. Kako stoji u priopćenju BAT-a uprava je već izdvojila oko 235 milijuna dolara za restrukturiranje kompanije. “Žalimo zbog ove odluke no ona je neizbježna”, izjavio je Jan Withag direktor BAT-a zadužen za operacije u Nizozemskoj. Preseljenjem pogona u Poljsku i dijelom u Njemačku tvrtka će godišnje uštedjeti približno 40 milijuna dolara. BAT, proizvođač Dunhill, Lucky Strike i Pall Mall cigareta, od 2004. godine je zatvorio dvadesetak postrojenja u Europi što je rezultiralo otpuštanjima za 4500 ljudi u zemljama zapadne Europe.
Duhanska industrija se u posljednje vrijeme nalazi na svojevrsnoj prekretnici, odnosno osim mjesta proizvodnje, gdje je radna snaga znatno jeftinija, sve se više mijenjaju i ciljana tržišta, od tradicionalnih europskih prema zemljama u razvoju gdje je radna snaga znatno jeftinija. Sve učestalije zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima i javnim mjestima, kao i uvođenje zakonskih odredbi koje ne dopuštaju reklamiranje cigareta prisilile su duhanske kompanije na preusmjeravanje k istočnim tržištima.
Posljednjih godina snažna antipušačka kampanja u razvijenim zemljama koja ima za cilj smanjiti enormne izdatke za liječenje bolesti vezanih uz ovu naviku dovela je do restrukturiranja duhanske industrije čija je profitabilnost ugrožena. Profiti vodećih proizvođača znatno su opali na klasičnim tržištima, no s druge strane sve jača prisutnost u zemljama u razvoju pozitivno je utjecala na sveukupno poslovanje, koje se odrazilo u blagom porastu neto dobiti. Tako je BAT u prvom ovogodišnjem kvartalu uvećao neto dobit za pet posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje prvenstveno zahvaljujući većoj prodaji u Africi i Aziji. Slična je situacija i s američkim Philip Morissom, dijelom grupacije Altria, kao i s trećim svjetskim proizvođačem Japan Tobaccom. Sve tri kompanije okreću se istočnim tržištima i zemljama u razvoju. Primerice, samo u Rusiju Altria namjerava uložiti 240 milijuna dolara, dok će u svoje tamošnje pogone BAT investirati oko 170 milijuna dolara, čime će povećati prodaju u zemljama poput Kazahstana, Gruzije, Ukrajine...Međutim, na nekim azijskim tržištima vlade sve učestalije uvode antipušačke mjere što, dakako, još uvijek nije ozbiljna opasnost za duhansku industriju, no vodeći ljudi sektora nastoje privući novu populaciju. Ciljani potrošači tako sve više postaju žene koje u ukupnoj konzumaciji duhanskih proizvoda sudjeluju s malim postotkom. Naime, kako razvoj neke zemlje postaje izraženiji, uz prisutno snažno reklamiranje cigareta, udio žena pušača rapidno raste.

hercegovac
06.06.2006., 10:52
Po meni Fds iznad 300 km nevrijedi, sad za sad...e druga je stvar preuzimanje a kad će bit i oće li bit o tom potom.
Za fds je jako dosta povezano afera i afera, protiv Loje direktora vode se masu istražnih radnji, jer milioni i milioni su izvučeni iz te firme, i po meni SDA stranka i dalje izvlači ogromne novce i sebe financira.
Sve bilance je moguće dobiti osim FDS, Zašto????
Nema ni dioničarske knjige??Zašto???
Ljudi po meni ulazu fds je jako jako opasan pa vi šta hoćete...osobno bih je platio 200 km više ne

Zeks
06.06.2006., 18:41
Po meni Fds iznad 300 km nevrijedi, sad za sad...e druga je stvar preuzimanje a kad će bit i oće li bit o tom potom.
Za fds je jako dosta povezano afera i afera, protiv Loje direktora vode se masu istražnih radnji, jer milioni i milioni su izvučeni iz te firme, i po meni SDA stranka i dalje izvlači ogromne novce i sebe financira.
Sve bilance je moguće dobiti osim FDS, Zašto????
Nema ni dioničarske knjige??Zašto???
Ljudi po meni ulazu fds je jako jako opasan pa vi šta hoćete...osobno bih je platio 200 km više ne

Mislim da ova prica oko direktora Loje nece biti od nekog narocitog znacaja kod najavljenog preuzimanja. Glavna stvar kod preuzimanja u ovoj grani je trzisna pozicija neke firme.

FDS je interesantan za medije jer je jedna od rijetkih firmi u FBIH koja posluje profitabilno i investira znacajna sredstva u nova tehnoloska rjesenja.

hercegovac
16.06.2006., 13:33
Pade Fds ispod 300.... kao što nedavno rekoh...
Biće ih i na 250....

damodaran
22.06.2006., 14:24
Upravo sa skupštine FDS-a...
Od 8.397.568,00 KM za dividendu je izdvojeno 3.897.568,00 KM, dok za investicije ide 4.500.000,00...
Interesantna skupština, Lojo uopšte nije učestvovao u radu već je prisustvovao kao dioničar... :)
Na pitanje jedne dioničarke kakvi su planovi investiranja sa izdvojenih 4.500.000,00 odgovor je bio "tehnologija je živa materija koja se neprestano mijenja..." :))))))

Damirko
22.06.2006., 16:15
Upravo sa skupštine FDS-a...
Od 8.397.568,00 KM za dividendu je izdvojeno 3.897.568,00 KM, dok za investicije ide 4.500.000,00...

Ako se ne varam, 2004. ukupna dobit je bila oko 16 miliona. Dakle, 2005. dvostruko manje. Možeš li nam reći kada će zvanično objaviti izvještaj o poslovanju?

damodaran
22.06.2006., 16:51
Pitanje je kada. Činjenica je da obaveza javnog objavljivanja finansijskih izvještaja u FBiH izgleda važi za neke firme a za neke ne. FDS definitivno spada u ovu drugu grupu. Ako uspijem da dobijem izvještaje (a trebao bih) skenirat cu iste i postaviti ih ovdje.

hercegovac
10.07.2006., 12:38
Kroz medije se provlači informacija da je zainteresirana Fds Sarajevo za kupnju Fd Mostar. Jel to točno???

nidje_veze
10.07.2006., 13:30
jako zanimljivo...time bi tržište u FBIH bilo u rukama jedne firme, svojevrsni monopol...a i potencijalni kupac FDS-a bi dobio još više...zaokružio bi BIH jednim udarcem...ima li netko više informacija?

Zeks
10.07.2006., 14:22
Kroz medije se provlači informacija da je zainteresirana Fds Sarajevo za kupnju Fd Mostar. Jel to točno???

Ta informacija se provlaci medju radnicima FDS vec vise od mjesec dana. Zvanicnih informacija jos nema, ali je ocigledno da se nesto radi na tom planu.

Direkcija za privatizaciju je najavila u svom planu za 2006. godinu prodaju svog udjela od 40% u 9. mjesecu. Moguce je da je to sve dio jedinstvene price o stvaranju monopola i poslije toga, prodaji nekom strateskom partneru, ali otom potom.

netstrider
11.07.2006., 01:26
O kakvom vi to monopolu pričate?

hercegovac
12.07.2006., 13:32
Fd Sarajevo je jaka i dosta se puši u Bosni, a u Hercegovini je jaka Tdr većina ljudi puši ronhil...O monopolu još nema riječi...jedino ako Tdr kupi Fds e to bi bio monopol.A poznavajući koliko Sarajevo sputava Hr investicije bojim se da će to još da čeka čeka...

nidje_veze
13.07.2006., 10:08
svojevrsni monopol...

vi nikako da pocnete čitati...svojevrsni nije isto što i potpuni...jer ipak imamo i sivo tržište koje je bar jednako legalnom...ako ne i jače...

a Mostar im je možda zanimljiv i zbog proizvodnje prvoklasnog duhana...znamo da hercegovački duhan je jedan od najboljih...prijeratni Marlboro je bio baziran na tom duhanu...

ovo za investicije, kako misliš da Sarajevo sputava investicije? ako može pojašnjenje...

hercegovac
13.07.2006., 10:45
Federacija nedopušta ulazak hr investitora u Bih.
Pogledaj malo nazad masa i masa afera npr. Sarajevo osiguranje, energopetrol...sve pokušaju Hr ulaz al bez uspjeha...sad zasad...:thumbsup:

nidje_veze
13.07.2006., 11:04
mislim da nisi u pravu...svaka država ima pravo da zaštiti interese svoje...idemo redom....zašto Hrv ne dopusti ulazak stranca u CO...nego ga želi vezati sa HPB i stvoriti jaku banku sa svim financijskim uslugama...problem privatizacije SA Osiguranja je bio u vlasničkoj strukturi CO (država)...ispod ima citat pa obrati pažnju na boldirano...

Opet ću se vratiti na SUNH i sjetimo se kada su Terme Čatež (SLO) htjele ući pa su zaustavljene od hrv. vlasti

Nedavni primjer Mercatora, gdje je SLO vlada umalo pala zbog ulaska stranaca (Srba) u strukturu vlasništva...

Možemo uzeti i primjere u Srbiji kada je Agrokoru bilo onemogućeno da privatizira neke tvrtke...

A vidim da ne znas da je Sarajevski kiseljak u vlasništvu Agrokoru, pa to je proslo tiho, privatizirano i sada je jedna od najuspješnijh kompanija...na ovo imamo i primjer Podravke koja je potpisala sa Vegafruitom sporazum o preradi voća i povrća...Vitaminka iz BL je na meti preuzimanja od strane Podravke (bar se tako priča,info koju ja imam, ne mora biti točna)

i na kraju krajeva: China's third largest oil and gas producer, China National Offshore Oil Corp Limited (CNOOC), yesterday dropped its US$18.5 billion all-cash offer to take over US oil and gas producer Unocal Corp, amid political opposition from Washington......
The decision leaves Chevron Corp as the only bidder for Unocal.
The Chinese oil giant, which is 70 per cent controlled by its State-owned parent, made its bid on June 23, topping a cash-plus-stock offer from Chevron. But the deal was undermined by US political and security concerns from the very start
Ako je Amerima dopušteno, Hrvatima i Srbima i Slovencima (SHS), ne vidim razlog da Bosnacima (i Hercegovcima) isto ne bude...s obzirom na tvoj nick, mogu da shvatim tvoju pristranost jednoj strani, ali mislim da je bolje da se okrenete Bosancima i da zajedno gradite državu...Energopetrol koliko mogu da vidim iz tiska izgleda da ipak odlazi u ruke Mol-Ina...sačekajmo potvrdu...puno pozdrava...

nevaljalko
13.07.2006., 13:32
fabrike do sada 1,3 milona danas

lomu
13.07.2006., 13:45
Raste , ljepo

hercegovac
14.07.2006., 13:43
Sljedeći tjedan Fabrika Duvana Mostar......

Zeks
29.08.2006., 10:19
Direkcija za privatizaciju FBIH u svom planu za 2006. godinu najavljivala je prodaju 40% drzavnog kapitala u FDS za 9. mjesec.

Ima li neko informacije po ovom pitanju?

nidje_veze
29.08.2006., 10:37
Iskreno, mislim da od toga neće biti ništa ove godine...izborna godina, izbori za 2 mjeseca, velika prašina i afera oko Energopetrola...mislim da nitko ne želi ni potezati to pitanje...

Zeks
30.08.2006., 14:03
FDS danas isao i do 290. Promet preko 2000 akcija uz rast cijene od preko 6%.

Zeks
11.09.2006., 16:07
REKORDNA REALIZACIJA U POSLEDNJIH 10 GODINA

Lijepe vijesti iz Fabrike duhana Sarajevo d.d.

Dok su mnogi gradjani BiH mjesec avgust koristili da se odmore, zaposleni u Fabrici su postigli izuzetne rezultate, mjesecna realizacija iznosila je 463.510 kilograma a ucesce izvoza u tome je bilo 18,4 posto. U proteklih osam mjeseci rast prodaje na domacem trzistu iznosio je 9 posto, a izvoz je bio veci cak za 276 posto. Podsjetimo, Fabrika duhana Sarajevo d.d. izvozi na Kosovo, u Crnu Goru, Srbiju i Makedoniju. Domace trziste biljezi izvanredan rast prodaje CODE, koji uz vrlo upecatljivu marketinsku kampanju, nosi znak prepoznatljivosti kvaliteta, a brojni sportski, zabavni i kulturni dogadjaji sirom BiH prolaze u znaku novog proizvoda FDS-a. Ulaganje u modernizaciju pogona pripreme duhana i izrade cigareta, rezultirala su povecanjem proizvodnje a to je pratila i povecana prodaja. Ukratko, vrijedi zabiljeziti da je u izuzetno nepovoljnim okolnostima na trzistu, stvorenim nedjelovanjem drzave i velikim, nekontrolisanim ilegalnim uvozom, FDS postigao rekordnu realizaciju u poslednjih deset godina.

maho
31.10.2006., 16:21
Pozdravljam forum i ucesnike ! :thumbsup:

Pratim Vas i čitam ali evo i prvi put se javljam. Jako me interesuje FDS i njene dionice.

Možete li mi napisati svoje mišljenje o ponovnom trendu rasta ka oni "famoznih" 380 KM ? Prema vašem mišljenju, isplati li se ulaziti sada na nekih 282, 283 ?

Hvala !

Zeks
31.10.2006., 21:41
Pozdravljam forum i ucesnike ! :thumbsup:

Pratim Vas i čitam ali evo i prvi put se javljam. Jako me interesuje FDS i njene dionice.

Možete li mi napisati svoje mišljenje o ponovnom trendu rasta ka oni "famoznih" 380 KM ? Prema vašem mišljenju, isplati li se ulaziti sada na nekih 282, 283 ?

Hvala !

Za ocekivati je veliki rast cijene u momentu raspisivanja tendera za prodaju drzavnih 40%.

Rukovodstvo ocigledno pokusava da prolongira tu prodaju. Medjutim, imajuci u vidu konkurenciju u regionu i koncentraciju u duvanskoj industriji u svijetu, preuzimanje od nekog globalnog igraca je neminovno u vrlo skoroj buducnosti.

Fabrika duvana Nis je prodata po cijeni 3 puta vecoj od knjigovodstene prije 3 godine.

Ako bi se ovaj kriterijum primjenio na FDS, onda bi njegova cijena prilikom preuzimanja mogla da ide na minimum 500-600 KM po akciji.

glumac
31.10.2006., 21:54
Dolazi zima, treba grijati Sarajevo, opskrbljivati tvornice plinom. Za vrijeme rata se nagomilali neki dugovi. Ako su neke institucije u RS uspijele kod nekih revolveraša iskamčiti milijune i zatvorit curenje, vjerovatno bi uskoro i federalci mogi posegnuti za privatizacijom. Prvo će rješavati kompleksnija društva i onda ovaj dragulj. Možda ćete čekati samo draguj, a možda će te preskakti iz privatizacijskih krugova, to je na vama. Uglavnom dobra dionica za dobre dane.

glumac
31.10.2006., 23:11
Ne vidim što bi ovaj post o FDS uznemirio netstridera??? A da, spomenio sam RS.

tuzlak
01.11.2006., 09:15
E da mi je dočekati taj dan da vlada FBiH raspiše tender za prodaju svojih dionica u nekoj firmi, a da iste dostigni cijenu +400 % od nominale !!!
Pogotovu sada kada je Silajdžić ojačao pozicije, što znači veću mogućnost da će prvo dovesti FDS u težak položaj, a onda državni udio prodati jaranima i JATA-cima za 1 KM, i pri tome utrpati u svoje džepove par miliona kao što je to radio do sada.
Namjerno malo karikiram, da bi otrijeznio neke u pogledu očekivanja oko ove dionice.

maho
01.11.2006., 10:23
Hvala nekima na konkretnoj i argumentovanoj pretpostavci !

Čitajuči forum primjećujem da ovdje postoje neki antagonizmi izmedju diskutanata a prema mom mišljenju to dosta utiče na kvalitet ovog foruma.
Mislim da neku neutemeljenu insinuaciju ili očajnu retoriku uopšte nije potrebno iznositi jer ljudi pokušavaju da dodju do kvalitetne informacije ..

Znamsve
03.11.2006., 12:29
Pozdrav svima! :thumbsup:

Neosporna je činjenica da FDS mora do Nove godine dosegnuti 400 KM!

Ipak je to najkvalitetnija dionica na SASE (po svim kriterijima)! :biggrin:

Ja sam sa osobno nakrcao na 272 KM (600 dionica)! ;)

http://www.fdm.ba/images/drina_p_soft.jpg

hercegovac
03.11.2006., 14:08
A po čemu to zaključuješ ? Po tome što su kupili bonusa 5 % ? Il što svi(niko) puši(nepuši) Drinu?? Fds da vodi kvalitetna"ruka" super bi bila dionica a po sadašnjem rukovodstvu razvaljuju je kako mogu i nemogu...Š.Lojo je radi osobnog interes kupovo Bonus Fds-u i Zijo i ekipa...oprez zato s Fds. Da se razumjemo nesumjnam u tu dionici kad bude preuzimanje,jer "pušačka" "pivska" "farmaceutska" industrija se uvjek pokazivala dobra...:confused: :thumbsup: :thumbsdow

Znamsve
03.11.2006., 14:19
Imam "neke" informacije! :)

Do Nove godine ide na oko 400 KM, a poslije Nove najvjerovatnije slijedi postupak preuzimanja FDS-a (500-700 KM)! :biggrin:

Ako se pogleda cjelokupni portfelj SASE, FDS je i najlikvidnija dionica - svojevrsna zlatna koka! :thumbsup:

Ovo nemojte shvatiti kao neko navlačenje koga dosta ima po ovim forumima, jer ja sam se nakrcao po vrlo povoljnoj cijeni, već su ovo jednostavno činjenice i realnost tržišta.

Ako se pogleda kakve sve dionice dramatično rastu posljednjih sedmica, ovo za FDS nije zasigurno nikakva "patka"!

Pozdrav! :thumbsup:

cmyk
03.11.2006., 19:26
i ja ne znam.... nacionalni interesi su veoma jaki. oportunitetni troškovi pušenja su puno viši nego troškovi zdravja. trebalo 50 godina da su se države otarasile utjecaja duvanskog lobija da su mogle početi osnivati preventivne programe.

ovi preventivni programi na zapadu rezultiraju znatno više poreze, zabranjuju pušenje na radnom mijestu i u javnim prostorijama. a idu i dalje, u SAD su zabranili posebne prostorije za pušače u firmama i pušenje na ulici tako da jedini plac za pušenje ostao je privatni stan. osiguravajuća društva stavljaju pušače u rizične grupe i poskupljavaju jim premije. ovaj trend nastavi brzom stopom, radikalno sužava prostor pušačima i pravi jim život što više nesnosan.

vidi se da je duvanski lobi izgubio svu snagu i uz tu inerciju samo pitanje vremena...

možda na kratak rok ali na srednji i dugi rok nema logike ulagati u fabrike duhana i adris grupe i slično jer duvan postaja stvar prošlosti. duvanska industrija je na velikom udaru i ne izgleda da će se jakost antipropagande smiriti.

nekog dana oni otrijeznit ce oni alkoholni a i farmacevtski lobi al to je več druga priča.

Visoko
03.11.2006., 19:53
Znamsve, sorry, prica ti je bez argumenata.

Lorenzo
03.11.2006., 19:55
Imam "neke" informacije! :)

Do Nove godine ide na oko 400 KM, a poslije Nove najvjerovatnije slijedi postupak preuzimanja FDS-a (500-700 KM)! :biggrin:

Ako se pogleda cjelokupni portfelj SASE, FDS je i najlikvidnija dionica - svojevrsna zlatna koka! :thumbsup:

Ovo nemojte shvatiti kao neko navlačenje koga dosta ima po ovim forumima, jer ja sam se nakrcao po vrlo povoljnoj cijeni, već su ovo jednostavno činjenice i realnost tržišta.

Ako se pogleda kakve sve dionice dramatično rastu posljednjih sedmica, ovo za FDS nije zasigurno nikakva "patka"!

Pozdrav! :thumbsup:

Možda bi ti bilo bolje da si se sa tolikom lovom ukrco na Elektroprivrede ili BH Telecom, koje su isto likvidne dionice.
Elektroprivrede su još uvijek ispod book-a, a BH Telcomov PPS je cca. dvaput veći od booka, ali ako je malo analiziraš, tvrtka je pravi generator novca.
Bez da ti nešto sugeriram, jer i ja sam mišljenja da je FDS dobra dionica.

nidje_veze
06.11.2006., 11:34
Prema podacima Agencije za privatizaciju FBiH, početak privatizacije odgođen je za osam strateąkih preduzeća i to: Zenit BRO Neum, ©ipad eksport-import Sarajevo, Agrokomerc Velika Kladuąa, Krivaja Zavidovići, Aida Tuzla, ®eljezara Zenica, Hepok Mostar i Fabriku duhana Sarajevo. Privatizacija je prolongirana i za firme Stela Neum, Vitezit Vitez, Soda-so holding Tuzla, te za veterinarske stanice u FBiH.

U rebalansu plana privatizacije za ovu godinu ostaju strateąke firme: Aluminij Mostar, UNIS, Energoinvest Sarajevo, Energoinvest TDS, Fabrika duhana Mostar (za koju je planirana dokapitalizacija), KTK Visoko, Hidrogradnja, te Fabrika sode Lukavac, za koju je planiran joint venture, odnosno udruľivanje imovine ili kapitala s drugom firmom i formiranje novog preduzeća. Osim ovih, rebalans predviđa objavu tendera za firme ®ica Sarajevo, Tvornicu kartona i ambalaľe Cazin, Carton print Stolac i Sarajevo osiguranje, gdje će biti izvrąena dokapitalizacija ukoliko Vlada FBiH donese takvu odluku, prenose Nezavisne novine.
...i što je onda sa FDS...na osnovu čega ide na 400....

Znamsve
06.11.2006., 15:54
...i što je onda sa FDS...na osnovu čega ide na 400....

Na osnovu onoga što se na SASE tržištu najmanje gleda i vrednuje - na osnovu rezultata poslovanja i uleta potencijalnog kupca u prvoj polovici sljedeće godine! ;)

Zeks
06.11.2006., 16:09
Na osnovu onoga što se na SASE tržištu najmanje gleda i vrednuje - na osnovu rezultata poslovanja i uleta potencijalnog kupca u prvoj polovici sljedeće godine! ;)

Ne bi ni mene nimalo iznenadilo da vec pocetkom sledece godine FDS dostigne nivo od 400 KM.

energent 01
06.11.2006., 17:34
ako su selimovici trenutno finansiski optereceni kupovinom tuzlanske pivare onda nije ni cudno da ce prodaja fds biti pomjerena dok oni ne skupe pare i za to.i ja da sam na njihovom mjestu volio bih imati tu firmu u svoj toj kolekciji koju oni imaju trenutno

Znamsve
07.11.2006., 14:18
FDS kreće laganoooo . . . :biggrin:

ribar
07.11.2006., 16:46
sta je vidim da si sretan past ce ona na 250 cim se ovi natovare do 290

Znamsve
07.11.2006., 17:03

Hoće, kako ne, te priče slušam već punu godinu dana! :rolleyes:

nidje_veze
07.11.2006., 17:14
Hoće, kako ne, te priče slušam već punu godinu dana! :rolleyes:
pa bila je na 200....

Znamsve
07.11.2006., 17:31
pa bila je na 200....

Znam da je bila na 200 KM, pa šta onda s tim! :confused:

Koliko vidim vi nastojite da dokažete jednu klimavu teoriju da će sve ići gore: elektroprivrede, fondovi, solane, rudnici, banke, ali eto na SASE postoji i crna ovca koja će neminovno krahirati sa cijenom - a to je FDS!

A vidite, ja imam jedno drugo iskustvo! :thumbsup:

Kupujem isključivo ono što vi kritikujete ovdje na forumu, jer sam upravo na tim dionicama koje ste vi "pokopavali" na forumu dobro prolazio! :biggrin:

Obično ono što ste na sav glas hvalili bude na kraju "pušiona"! :eek:

Ili se tu radi o navlačenju "naivnih slobodnih umjetnika"!?? ;)

netstrider
07.11.2006., 19:21
Obično ono što ste na sav glas hvalili bude na kraju "pušiona"! :eek:

Interesantno. Ajd mi probaj ovo objasniti. I probaj na primjeru. od ljudi koji su ti govorili da neće na 400, kad bi im i mogao dokazati da su nešto hvalili, a to ispalo smeće, zanima me kako bi sebi objasnio ovu izjavu 2 reda prije:
Koliko vidim vi nastojite da dokažete jednu klimavu teoriju da će sve ići gore: elektroprivrede, fondovi, solane, rudnici, banke
Tvoja redundantna nelogičnost je višeznačna. Ponekad se pitam zar ti nije lakše jednostavno sjedit doma i ne čitat što ovi lažovi ovdje nabrajamo o tim fotoopticima koji imaju dobre prostore? Mislim, nakrco se čovjek FDS, vjeruje u firmu. Ako si toliko siguran da će na 400 do kraja godine, zašto ostatak foruma to čita dnevno 5 puta (doslovno je toliko)?
Mislim, pa ok, ići će ti na 4, jer mora, i gotovo. I što sad?
Moj savjet: Nemoj bit kao tipični (pazi ovo), educirani (koji barem tako smatra u nekoj mjeri) ulagač na burzu iz Sarajeva (Sarajlije koje ja poznajem su svi odreda netipični ulagači na burzu bilo da je se boje ili za nju čuli nisu, bilo da od nje žive). Uzmi sebi mjesec dana vremena. Razmisli zašto bi FDS i koliko mogla vrijediti:
a) ako je Selimović ili netko drugi ne kupi.
b) Idi i izračunaj to.
c) Ajd me probaj poslušat i probaj to izračunat.
d) Ako dođe do uređenja na unutarnjem tržištu BiH, zatvaranja tržišta visokotarifne robe prema vani (carine i trošarine), uvođenje markica i trica, sprječavanje crnog sivog i srednje-tamnog tržišta
e) Ako Šefik izvuče nekog asa iz rukava
f) Probaj se interesirati koliko i kako tvoja firma posluje, jer to što tebi 400 znači meni možda ništa ne znači. Ako ti Hilmo i njegovi svi konkurenti kažu da FDS vrijedi 40, onda je brate zajeb jer ćeš je teško prodati po 400. Zašto? Zato jer svi takvi samo gledaju što neki drugi takav radi. Svi kupujete gotovo pa svoja vlastita očekivanja (svodi se da nadmudruješ sam sebe; barem pokušavaš)
g) Razmisli čega je sve FDS vlasnik i koliko to vrijedi (naravno da znam mada nikad nisam niti zasad namjeravam kupiti dionicu neke tako velike i tako skupe dionice kao što je FDS; mene ne zadovoljava. Ali, tebi bi bilo pametno znati, jer znam da bi kad bi čuo da ide neki veliki izv. prihod, ili barem velika div. iz izvanrednog prihoda namirisao i rast veći od Hilminog)
h) Sve ovo ti možda uopće ne treba ako nemaš target i do sudnjeg dana planiraš biti u FDS. Tada ti ni forum ne treba i zapravo samo kratiš svoje vrijeme. Ako je tako, probaj ne kratit i tuđe jer nema smisla. Ono što bi meni bilo drago je da demonstriraš ostalima koliko FDS vrijedi i zašto. Ali, demonstriraš brojevima, jer je to ono što u SA tako puno nedostaje, a nama koji volimo tržište ti brojevi silno znače. Eto, barem za početak, po čemu se temelji to da će na 400 (Zeks i ostali, ajd pustite Znamsvea da nam da tu analizu ako bude od volje (drugačije nema neke koristi jer će uvijek biflati neka očekivanja. Isto i jednosmjerno. Što se tiče toga da ostali griješe. Većina ljudi ti je rekla da će elektroprivrede rasti i rasle su. Za banke koje su rasle nitko nije pisao kad je bilo pravo vrijeme. Ove godine sam u SA skužio 3 banke. IKB je bio papertrejd iz kojeg sam izašao prerano, LT gospodarsku sam odustao par dana prije trgovine jer mi se činilo da će dugo potrajati dok je netko preuzme, a ova treća mi je preskupa obzirom na ovo što imam u RS, al i to bi se moglo prominit, pa o njoj neću. Ljudi koji su pisali malkar s malo argumenata (osim selje o SOSORu i pisanja o RMU, Standardu, Konjuhu, Klasu i Tušnju (sjajni podaci) nisam se baš nagledao brojeva) ukazali su na dionice koje su sve redom rasle. Što se ne može reći za većinu dionica (isključimo li ove argumentirane) koje su spominjali, onako "u trku", da vam nabace nešto za taj dan hercegovac i kompanija s postovima jednako napisanim)). Ali, za početak, nije dobro sam sebe pobiti u više smisla istovremeno. Čak nije ni lako.
Pozdrav,

net

Znamsve
08.11.2006., 12:21

:biggrin: :biggrin: :biggrin:

FDSSR 8.11.2006 11:15:55 300,0000 67 4,93 20100,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:15:55 300,0000 50 4,93 15000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:15:55 300,0000 38 4,93 11400,0000 H1 E1
FDSSR 8.11.2006 11:15:55 300,0000 100 4,93 30000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:15:23 300,0000 168 4,93 50400,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:15:23 300,0000 32 4,93 9600,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:11:21 299,9900 131 4,93 39298,6900 H1 H1
FDSSR 8.11.2006 11:11:21 300,0000 45 4,93 13500,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:11:21 300,0000 898 4,93 269400,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:11:21 300,0000 10 4,93 3000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:11:21 300,0000 103 4,93 30900,0000 H1 R1
FDSSR 8.11.2006 11:11:21 300,0000 55 4,93 16500,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:11:21 300,0000 20 4,93 6000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:11:21 300,0000 33 4,93 9900,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:11:19 299,9500 5 4,91 1499,7500 H1 I1
FDSSR 8.11.2006 11:07:11 299,9800 14 4,92 4199,7200 V1 V1
FDSSR 8.11.2006 11:07:11 299,9900 50 4,93 14999,5000 V1 E2
FDSSR 8.11.2006 11:07:11 299,9900 12 4,93 3599,8800 V1 V1
FDSSR 8.11.2006 11:07:11 299,9900 25 4,93 7499,7500 V1 H1
FDSSR 8.11.2006 11:07:09 299,9000 10 4,90 2999,0000 V1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 299,9800 33 4,92 9899,3400 H1 V1
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 299,9800 944 4,92 283181,1200 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 299,9800 525 4,92 157489,5000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 299,9800 127 4,92 38097,4600 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 299,9800 310 4,92 92993,8000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 299,9900 50 4,93 14999,5000 H1 A1
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 299,9900 50 4,93 14999,5000 H1 S1
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 299,9900 158 4,93 47398,4200 H1 R1
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 105 4,93 31500,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 100 4,93 30000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 50 4,93 15000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 200 4,93 60000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 20 4,93 6000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 58 4,93 17400,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 24 4,93 7200,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 6 4,93 1800,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 319 4,93 95700,0000 H1 R1
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 300 4,93 90000,0000 H1 R1
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 10 4,93 3000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 5 4,93 1500,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 10 4,93 3000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 100 4,93 30000,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 38 4,93 11400,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 32 4,93 9600,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:42 300,0000 55 4,93 16500,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:40 299,0000 378 4,58 113022,0000 H1 A1
FDSSR 8.11.2006 10:19:40 299,0000 50 4,58 14950,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:38 298,0000 400 4,23 119200,0000 H1 R1
FDSSR 8.11.2006 10:19:36 297,0000 72 3,88 21384,0000 H1 R1
FDSSR 8.11.2006 10:19:36 297,0000 50 3,88 14850,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:36 297,0000 45 3,88 13365,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:35 295,0000 10 3,18 2950,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:35 295,0000 100 3,18 29500,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:32 294,0000 33 2,83 9702,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:31 292,0000 10 2,13 2920,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:31 292,0000 3 2,13 876,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:31 292,0000 10 2,13 2920,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:31 292,0000 150 2,13 43800,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:28 290,0000 15 1,43 4350,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:25 285,0000 20 -0,31 5700,0000 H1 A1
FDSSR 8.11.2006 10:19:25 285,0000 5 -0,31 1425,0000 H1 E2
FDSSR 8.11.2006 10:19:25 285,0000 20 -0,31 5700,0000 H1 E2

netstrider
08.11.2006., 20:28
Molim moderatora da objasni svima u FBiH da ne pišu besmislene matrix postove sa cijenama tamo gdje im nije mjesto nego na temu bez cenzure. Ukoliko baš želite, neka vas netko pita da mu treba sva ova sila podataka na Kupnja/prodaja SASE, pa tu postajte (ta tema je i otvorena da bi se barem ovaj segment trashinga foruma smanjio). Pozdrav,

net

Znamsve
08.11.2006., 21:07
Izgleda da se ostvaruje moja "prognoza" za FDS! :biggrin: :thumbsup:

cmyk
08.11.2006., 21:55
:biggrin: :thumbsup:

ribar
13.11.2006., 15:25
isprika za FDS za znamsve i pak ode gore nadam se da ste se natovarili jer odeee u nebo.

Znamsve
13.11.2006., 15:58
Isprika se uvažava! :biggrin: :biggrin: :biggrin: :thumbsup:

cesco
28.11.2006., 16:14
sada je nesto stagnirala oko 290...imas komentara na to?

tuzlak
28.11.2006., 16:21
isprika za FDS za znamsve ipak ode gore nadam se da ste se natovarili jer odeee u nebo.

Ovo nebo se prilično nisko spustilo ?!

ribar
12.12.2006., 15:19
hoce se dizati ovo nebo gore

Znamsve
12.12.2006., 18:18
Dizat će se, nego šta! :)

Osnovno pravilo na burzi je: čuvaj živce i budi strpljiv! ;)

Zeks
13.12.2006., 16:36
Fabrika duhana Sarajevo: Proizvodnja veca 10 posto

Fabrika duhana Sarajevo (FDS) krajem novembra prebacila je plan proizvodnje za ovu godinu od 4.000 tona cigareta, a poslovnu godinu najvjerovatnije okoncat ce sa 4.300 tona, saopstio je u Sarajevu na konferenciji za novinare generalni direktor te kompanije Sefik Lojo.
On je kazao da je Fabrika duhana Sarajevo u 2006. usla s uvecanim planom proizvodnje za 10 posto u odnosu na proteklu godinu, te da bi zasigurno plasirala jos 20 posto vise svojih proizvoda na trziste da postoji bilo kakav sistem zastite domace proizvodnje.
Za devet mjeseci ove godine, kako je kazao, finansijski rezultati uvecani su za sedam do osam posto u odnosu na rezultate iz 2005. godine, ali nije zelio iznositi precizne podatke o dobiti.
“Trenutno imamo oko 1.700 dionicara i svakim danom ih je sve vise i vise, a to znaci da dionicari vjeruju u Fabriku duhana Sarajevo”, rekao je Lojo.
Lojo je dodao kako Fabrika duhana Sarajevo jos nije odgovorila na poziv Sarajevske berze da li zeli biti uvrstena na njenu kotaciju, prestizni segment gdje se uvrstavaju samo najkvalitetniji emitenti.
“Jos nismo procijenili prednosti kotacije i nismo dali odgovor da li hocemo ili ne”, rekao je on.
Edin Mulahasanovic, izvrsni direktor komercijalno-marketinskih poslova, istaknuo je da je Fabrika duhana Sarajevo i ove godine zadrzala poziciju lidera na bh. trzistu u prodaji cigareta s trzisnim udjelom od 50,61 posto.
Najprodavanija marka cigareta u BiH je Drina, koja drzi 31,30 posto trzista, a slijedi Ronhill sa 13,50 posto i Code sa 5,60 posto. Drina i Code su marke cigarete FDS-a. Lojo je procijenio da se u BiH godisnje uveze oko 4.700 tona cigareta, od cega dobar dio zavrsi na sivom trzistu.

Zeks
14.12.2006., 17:12
Prodaja državnog kapitala u FDS i Bosnalijeku na berzi
Napisao Investitor.ba
Četvrtak, 14 Decembar 2006
Online magazin Investitor.ba istražuje najavu prodaje državnog kapitala u Fabrici duhana Sarajevo, Bosnalijeku i Sarajevo osiguranju na Sarajevskoj berzi. Da li će Vlada FBiH i kada svoje dionice u ovim kompanijama ponuditi na berzi?

Sadržaj dostupan pretplatnicima

Zamolio bih pretplatnike da stave na forum kompletan tekst.

Znamsve
10.01.2007., 18:35
hoce se dizati ovo nebo gore

Izgleda da hoće! :biggrin:

Zeks
02.02.2007., 08:20
PRODAJOM DRŽAVNOG KAPITALA U SAMO TRI PREDUZEĆA FBIH BI MOGLA OPRIHODOVATI 200 MILIONA KM
Friday, 02.02.2007.

Agencija za privatizaciju Federacije BiH zatražila je od resornih ministarstava mišljenje za prodaju dionica u državnom vlasništvu za tri preduzeća na berzi, izjavio je pomoćnik direktora za tendersku prodaju u APF-u ...

... Hamdija Kulović.
Prema njegovim riječima, radi se o namjeravanoj prodaji dionica u kompanijama Bosnalijek d.d. Sarajevo, Sarajevo-osiguranje d.d. Sarajevo, te Fabrika duhana Sarajevo d.d. Sarajevo, "odnosno o kompanijama u kojima je državni kapital u ukupnoj strukturi vlasništva manjinski".
"Posmatramo li trenutne cijene na berzi dionica ove tri kompanije, cijenimo da bi Federacija BiH njihovom prodajom mogla, u vrlo kratkom vremenskom, oprihodovati više od 200 miliona KM", rekao je Kulović.

Graph
03.04.2007., 14:30
kome nije malo....poslije 384KM prvi stop vidim na 423KM do max 465KM prije prve znacajnije korekcije

panzer
03.04.2007., 14:42
Na osnovu čega "stopovi" i korekcije?

Graph
03.04.2007., 15:31
na osnovu dosadasnjeg kretanja

panzer
03.04.2007., 15:43
To i jeste svrha pitanja. Kakav su kretanja bila do sada da bi se mogle dati gornje ocjene? Posebno zbog toga što su pomenute precizne cifre : "423"...
Pored toga, na osnovu kojeg perioda proteklih kretanja se može dati pomenuta projekcija?

Graph
03.04.2007., 17:20
:) da li ti sta govore fibonaccije serije i elliot wave?

panzer
03.04.2007., 23:02
U zavisnosti kako se postavi "baza" odnosno posmatrani vremenski period, mogu značiti dosta i ne moraju značiti ništa.
Ako se posmatra trgovanje od zadnje trećine februara do sada, onda se dobije "prvi stop" na 423 KM i "maksimum" na 465 KM.
Za razliku od toga ako se posmatra period trgovanja u proteklih godinu dana, onda je prvo zadržavanje na znatno višem nivou.
Tako da bi prema taj maksimum na 465 KM (kratkoročni ulagač bi bio zadovoljan) ustvari bio prvi dio pokreta za nešto duži period.

Na isti način se mogao posmatrati i Energoinvest. Posmatrajući samo korekciju cijene u novembru 2006. i postavljajući fibonacci serije prema tome, "maksimum" bi bio blizu 18 KM što je znatno manje od sadašnjih 40 KM.

Graph
04.04.2007., 07:42
upravo tako...sta mislis koji korak sad radi?

pvarot
09.05.2007., 12:41
Više nego 1 mjesec niko nije ništa napisao na temu ove hartije. Po mome mišljenju jedna od boljih i stabilnijih hartija, koja u stanju, u kome je sad berza, nudi dosta upside a malo downside-a. Jedna od najlikvidnijih hartija, nije imala ni korekcije, a koliko ja znam, a može i panzer potvrditi, koji ima blog, da je tehničko baš super za novi pokret na nove visine. Danas volume se pojačao, što samo utvrduje moje razmišljanje, da 400 neće dugo biti granica. Koliko sam uspeo pročitati, poslovanje u 2006.ti je bilo puno bolje ko u 2005, a na razini onog iz 2004te. Može li me neko uputiti na finacijski izveštaj (čitav), za 2006.tu?
Hvala in pozdrav

panzer
09.05.2007., 12:56
Informacije daju na kaščicu :

http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer.asp?a=1865&z=49&isasp=

Prihod "preko" 110 mil.KM

IME
09.05.2007., 15:13
Danas najbolja 400km i promet preko 2mil
sutra ce mozda bit svecasno probijanje granice

Shabz
09.05.2007., 15:16
Uvode i novi proizvod. Imaju pravo jaku reklamnu kampanju po Sarajevu, uz napise po svim novinama. U saradnji sa Granoff modnom kućom i nekim talijanskim dizajnerom počinju proizvodnju cigareta Royal čini mi se. Šteta što kriju finansijske izvještaje kao zmija noge...

pvarot
10.05.2007., 11:50
Danas u 45 minuta več 350.000 BAM prometa. Za nekoliko dana očekujem, da se bariera 400 prestavi na 450, gde je več sad za 630.000 BAM ponude. Na 400 sada za oko 1 m BAM.

IME
10.05.2007., 12:56
U svoj ovoj frci FDS najstabilnije stoji, i bas me interesuje ko danas prodade po 390, kad je cijena u porastu

pvarot
10.05.2007., 13:01
to je jedan mali komadić po 37 dionica. neće dugo...
FDS je po mome mišljenju bluechip sase.

kagemusha
10.05.2007., 13:27
FDS je po mome mišljenju bluechip sase.
:pljesak::pljesak::pljesak::pljesak:

nenosoul
11.05.2007., 10:47
Kakva su predvidjanja kad izadje drzavni dio na berzu...pada ili raste vrijednost?
Kako su sa ovih nasih prostora spremni na sve ne bi me cudilo da se namjerno obori cijena kako bi neko uskocio i pokupovao vecinski paket? I ima li ko informaciju kad ce drzavni paket na berzu?

pvarot
11.05.2007., 11:19
Po mojem mišljenju bolje da što kasnije. Ako si video, šta se desilo kod ENISR, HDGRS, BSNLR i tako dalje u regionu, ja mislim, da bolje kasno nego sad. Inače, svi znamo kakvi su odnosi sa politikom u BiH, tako da ja mislim, da neće prodati u bližoj budučnosti.

panzer
11.05.2007., 13:02
Preko koje kuće je nalog od 1000 kom na prodaji?

sefal
11.05.2007., 19:19
Preko koje kuće je nalog od 1000 kom na prodaji?

Premium. Behro prodao svoje da kupuje univerzal promet...

pvarot
11.05.2007., 20:33
Ja mislim, da je bila Fima (F1)

pvarot
11.05.2007., 20:34
Simbol Datum Cijena Kolicina % promjena Vrijednost Kupac Prodavac Blok Ponisten
FDSSR 5/11/2007 1:16:39 PM 395.0000 7 -0.56 2765.0000 H1 E2
FDSSR 5/11/2007 1:16:39 PM 399.0000 18 0.45 7182.0000 H1 E2
FDSSR 5/11/2007 1:16:29 PM 395.0000 14 -0.56 5530.0000 H1 E2
FDSSR 5/11/2007 1:16:15 PM 395.0000 9 -0.56 3555.0000 V1 E2
FDSSR 5/11/2007 12:47:14 PM 399.9800 75 0.69 29998.5000 S1 F1
FDSSR 5/11/2007 12:46:26 PM 399.9800 83 0.69 33198.3400 S1 F1
FDSSR 5/11/2007 12:31:44 PM 399.9800 46 0.69 18399.0800 V1 F1
FDSSR 5/11/2007 12:31:34 PM 399.9800 150 0.69 59997.0000 V1 F1
FDSSR 5/11/2007 12:31:15 PM 399.9800 400 0.69 159992.0000 V1 F1
FDSSR 5/11/2007 12:05:24 PM 399.8000 15 0.65 5997.0000 V1 F1
FDSSR 5/11/2007 11:58:37 AM 399.9800 30 0.69 11999.4000 V1 F1
FDSSR 5/11/2007 11:56:11 AM 399.0000 5 0.45 1995.0000 V1 V1
FDSSR 5/11/2007 11:05:35 AM 391.0000 5 -1.57 1955.0000 V1 A1
FDSSR 5/11/2007 11:05:18 AM 391.0000 8 -1.57 3128.0000 V1 A1
FDSSR 5/11/2007 10:32:34 AM 399.9000 2 0.67 799.8000 V1 V1
FDSSR 5/11/2007 10:10:04 AM 400.0000 1 0.70 400.0000 V1 E2
FDSSR 5/11/2007 10:09:57 AM 400.0000 5 0.70 2000.0000 F1 E2
FDSSR 5/11/2007 10:05:48 AM 400.0000 25 0.70 10000.0000 S1 E2
FDSSR 5/11/2007 10:04:06 AM 400.0000 11 0.70 4400.0000 S1 E2
FDSSR 5/11/2007 10:00:36 AM 400.0000 2 0.70 800.0000 E2 E2
FDSSR 5/11/2007 10:00:36 AM 400.0000 2 0.70 800.0000 E2 E2
FDSSR 5/11/2007 10:00:36 AM 400.0000 19 0.70 7600.0000 S1 E2
FDSSR 5/11/2007 10:00:36 AM 400.0000 127 0.70 50800.0000 S1 E2
FDSSR 5/11/2007 10:00:36 AM 400.0000 120 0.70 48000.0000 S1 E2
FDSSR 5/11/2007 10:00:36 AM 400.0000 1000 0.70 400000.0000 S1 P3
FDSSR 5/11/2007 10:00:36 AM 400.0000 91 0.70 36400.0000 S1 E2
FDSSR 5/11/2007 10:00:36 AM 400.0000 10 0.70 4000.0000 S1 E2
FDSSR 5/11/2007 10:00:36 AM 400.0000 100 0.70 40000.0000 S1 E2

nenosoul
16.05.2007., 12:11
Probija li ove sedmice 400? Imam neke informacije da bi trebalo da skoci za nekih 20% !!??

pvarot
16.05.2007., 12:21
Pa pomoći ćemo:)
Več je vreme, da ide preko 400. Ali ima još 1,656 m BAM na ponudi.
TRZISTE PO CIJENAMA
Kupovni (TOP 10) Prodajni (TOP 10)
Kolicina Cijena
42 399,0000
100 396,0100
25 395,5000
30 390,0200
45 390,0100
76 390,0000
52 380,0000
20 375,0000
15 372,0000
200 370,0000
Cijena Kolicina
400,0000 4142
402,0000 205
405,0000 47
420,0000 150
425,0000 75
430,0000 35
440,0000 904
450,0000 1647
456,5500 12
470,0000 50

Posle nekoliko testiranja 400BAM, ako se akumulira veća tražnja, idemo gore.

IME
16.05.2007., 12:32
Probija li ove sedmice 400? Imam neke informacije da bi trebalo da skoci za nekih 20% !!??

+20% tako brzo nece al sigurno ima perspektivu da ide visoko

g.i.joe.
16.05.2007., 19:04
da bar svi tako razmišljaju u postocima!!!

a ne 400KM je skupo a 11,4 KM je ultra jeftino ne gledajući uopće koliko su SAVRŠENA ulaganja u sve "skupe" papire danas.:mad:

jeremija
30.05.2007., 11:30
Prica se o nekoj povoljnoj dokapitalizaciji za dionicare. Ima li tko kakvih konkretnih vijesti. Trgovina je zivnula.

pvarot
30.05.2007., 11:45
Možeš staviti link na te priče ili je bar za sad kafanska priča?

jeremija
30.05.2007., 12:35
Kafanske. Kafana kaze da je objavljen poziv na skupstinu.

jeremija
30.05.2007., 13:23
Kafana dalje kaze da je rijec o besplatnoj podjeli dionica dionicarima u zatvorenoj ponudi. Vrlo je interesantno saznati koji je omjer u pitanju. Orite i kopajte. Ovo bi moglo biti vrlo interesantno!

ozi
30.05.2007., 13:40
Kafana dalje kaze da je rijec o besplatnoj podjeli dionica dionicarima u zatvorenoj ponudi. Vrlo je interesantno saznati koji je omjer u pitanju. Orite i kopajte. Ovo bi moglo biti vrlo interesantno!
I ja imam slicnu informaciju.Mislim da ce se desiti nesto veoma ozbiljno u naredni dan dva.

mikisa
30.05.2007., 14:24
Ide vam dividenda za 5 dionica 1 se dobiva....

Tomy33
30.05.2007., 14:29
Ide vam dividenda za 5 dionica 1 se dobiva....

Ko ce dobiti dividendu?

i 1 za 5 nije lose 20% da cijena ostane nepromijenjena:)

pvarot
30.05.2007., 14:53
Sve piše: http://www.fds.ba/loc/news.wbsp?tmpl=public

kenny
30.05.2007., 16:04
Ukoliko na ovakav način dođe do povećanja broja dionica to će dovesti do pada njihove vrijednosti na burzi, jer kapital ostaje isti a povećava se broj dionica, ali ono što je bi moglo biti problematično je ovo:

8. Da se donese odluka o povećanju osnovnog kapitala emisijom dionica zaposlenih putem zatvorene prodaje

Zna li netko ne što se točno odnosi ovo pod točkom 8.

Shabz
30.05.2007., 16:06
Ukoliko na ovakav način dođe do povećanja broja dionica to će dovesti do pada njihove vrijednosti na burzi, jer kapital ostaje isti a povećava se broj dionica

??? Kako ostaje isti kapital??? Radi se nova, besplatna emisija dionica. Kapital će se povećati za iznos dionica, zašto bi pala njihova vrijednost?

panzer
30.05.2007., 16:09
7.Donošenje odluke o povećanju osnovnog kapitala emisijom besplatnih dionica putem zatvorene prodaje
8. Donošenje odluke o povećanju osnovnog kapitala emisijom dionica zaposlenih putem zatvorene prodaje

Kapital ne ostaje isti. Nije "splitting".

kenny
30.05.2007., 16:15
Samo mi objasnite kako se to povećava kapital emisijom besplatnih dionica, jednostavno nemoguće.

Shabz
30.05.2007., 16:18
Samo mi objasni kako se to povećava kapital emisijom besplatnih dionica, jednostavno nemoguće.

Pa to što su besplatne ne znači da nemaju nominalnu vrijednost, već samo to da ih ne plaćaš direktno, već ih dobijaš umjesto dividende. U pitanju je reinvestiranje, a kapital se povećava unošenjem neto ili akumulirane dobiti u upisani kapital.

kenny
30.05.2007., 16:32
Shabz ovaj tvoj zadnji komentar, bez uvrede, nema nikakve veze s računovodstvom i ekonomijom.
Dokapitalizacija može nastupiti jedino plaćanjem dionica, a nikako dijeljenjem besplatnih dionica, jer od ničega nikako ne može postati nešto.
A akumulirana dobit se svake godine pripisuje kapitalu, a ovdje će jedino doći do promjene upisanog kapitala, što u principu ne mijenja ništa u vrijednosti firme, ali itekako mijenja u vrijednosti pojedine dionice.
Jer ako istu vrijednost podijeliš na veći broj dionica logično da dolazi do smanjenja vrijednosti pojedine dionice.

maha
30.05.2007., 16:43
Shabz ovaj tvoj zadnji komentar, bez uvrede, nema nikakve veze s računovodstvom i ekonomijom.
Dokapitalizacija može nastupiti jedino plaćanjem dionica, a nikako dijeljenjem besplatnih dionica, jer od ničega nikako ne može postati nešto.
A akumulirana dobit se svake godine pripisuje kapitalu, a ovdje će jedino doći do promjene upisanog kapitala, što u principu ne mijenja ništa u vrijednosti firme, ali itekako mijenja u vrijednosti pojedine dionice.
Pozdrav ekipi!
Bio sam odustao od ovog Foruma iz odredjenih razloga, al moram se, bar za ovu priliku, ukljuciti u raspravu, sa namjerom da pomognem.
U ovom slucaju se radi o rasporedu (pretpostavljam) akumulirane dobiti na takav nacin da se povecava osnovni kapital. Cim se povecava osnovni kapital u pitanju je (kod d.d.) emisija dionica. Dakle, ne povecava se (ukupni) kapital nego se mijenja njegova struktura (manje akumulirane dobiti vise osnovnog kapitala). Dionicari umjesto love dobijaju nove dionice koje mogu realizovati na trzistu. Sad bi nas mogla daleko odvesti rasprava sta to znaci sa aspekta cijene na trzistu, ali moje je misljenje (ukratko) da je ovo za dionicare dobro (iz vise razloga) i bolje negoli da je dobit podijeljena isplatom love.
Neko je dobro primijetio da se tu radi i (dodatno) o emisiji za zaposlene. ZPD-om je predvidjena ta kategorija (i cini mi se da dionice za zaposlene mogu ciniti najvise 5% osnov.kapitala). Ovo za dionicare i nije dobro, jer umjesto da (i taj dio) ide njima ide radnicima.

GrabMan
30.05.2007., 16:55
bravo maha neka si se vratio i neodustaj od foruma radi par zlih riječi, tvoje poznavanje knjigovodstva je od velikog značenja za sve nas ovdje. dakle dividenda je 20%. nije loše u ova turobna vremena, a ako cijena i padne lako će se oporavit na jesen.:thumbsup:

Shabz
30.05.2007., 16:56
[QUOTE=kenny]Shabz ovaj tvoj zadnji komentar, bez uvrede, nema nikakve veze s računovodstvom i ekonomijom.
QUOTE]

Da prenesem samo sa privata što sam rekao Kennyju - dionice se itekako plaćaju. Plaćaju se dividendom, odnosno kompanija zadržava živu lovu i može je dalje investirati. Umjesto da je drži u akumuliranoj dobiti. Oh my god I killed Kenny :cool: I am bastard. :p:

Miran88
30.05.2007., 17:00
Jer ako istu vrijednost podijeliš na veći broj dionica logično da dolazi do smanjenja vrijednosti pojedine dionice.

Kenny, šta ti pričaš :confused: Ovdje govorimo o povečanju kapitala, tako da se neče podijeliti 'ista vrijednost' na veći broj dionica. U ovom primjeru, jedino se može podijeliti veća vrijednost na veći broj dionica.

Usput - pozdrav Mahi. Welcome back :thumbsup: Nemoj tako lako odustati od ovog foruma, trebamo ovdje i pametne ljude.

Jonx
30.05.2007., 17:05
Kafanaska, al iz zlata vrijedne kafane... :biggrin:

Neke pare iz prethodnih godina, kao i dobit za 2006. godinu, sto je cc 30 miliona se dijeli umjesto u lovi kroz dionice. Obaveza na dionice, postoji; tri godine nema prodavanja.
Ovo ne vazi za drzavni dio kolaca, koji bi se prema spekulacijama odmah nakon raspodjele mogao naci na slobodnom trzistu po trzisnim cijenama. Rijec je o cc 12 miliona maraka ili cc 30000 dionica.

maha
30.05.2007., 17:08
Kenny, šta ti pričaš :confused: Ovdje govorimo o povečanju kapitala, tako da se neče podijeliti 'ista vrijednost' na veći broj dionica. U ovom primjeru, jedino se može podijeliti veća vrijednost na veći broj dionica.

Usput - pozdrav Mahi. Welcome back :thumbsup: Nemoj tako lako odustati od ovog foruma, trebamo ovdje i pametne ljude.
Hvala drustvu na pozdravima i lijepim rijecima (Grab, Miran, Shabz).
@Mirane, mislim da je nerazumijevanje terminoloske prirode. Shabz govori o ukupnoj vrijednosti kapitala (equity) a ti o vrijednosti osnovnog kapitala (subscribed capital), tako da ste obojica u pravu, ali je Shabz sustinski blizi istini. Mislim da je Shabz mislio da se sad equity (koji ostaje isti) dijeli na veci broj dionica (pa onda BV malo pada sto znaci da uz isti P, P/BV malo raste) a ti si mislio da se osnovni kapital (subscribed capital), koji se povecava, dijeli na veci broj dionica, pa taj odnos ostaje isti.
Jos jednom, hvala na toplim pozdravima;)

Miran88
30.05.2007., 17:30
Hvala drustvu na pozdravima i lijepim rijecima (Grab, Miran, Shabz).
@Mirane, mislim da je nerazumijevanje terminoloske prirode. Shabz govori o ukupnoj vrijednosti kapitala (equity) a ti o vrijednosti osnovnog kapitala (subscribed capital), tako da ste obojica u pravu, ali je Shabz sustinski blizi istini. Mislim da je Shabz mislio da se sad equity (koji ostaje isti) dijeli na veci broj dionica (pa onda BV malo pada sto znaci da uz isti P, P/BV malo raste) a ti si mislio da se osnovni kapital (subscribed capital), koji se povecava, dijeli na veci broj dionica, pa taj odnos ostaje isti.
Jos jednom, hvala na toplim pozdravima;)

Da, pričao sam o osnovnom kapitalu, koji će se povećati novom emisijom. Pozdrav :cool:

P.S. kad te je volja, daj baci koji komentar i na priču oko nafte !

ozi
30.05.2007., 17:36
Da li se ima pravo na dividendu(dionice) ako se sutra kupi FDS.

pvarot
30.05.2007., 17:46
neka me neko ispravi, ukoliko grešim: Pogledao sam ZPD i tamo stvarno piše: Zbir nominalnih vrijednosti svih dionica za zaposlene ne može biti veći od 5 % osnovnog kapitala dioničkog društva. Kalkulirao sam, koliko bi bilo najviše moguče novih dionica. Kopiram iz excela, jer ne znam kako da attacham.
Molim komentare:
ŠT DELNIC 1.037.473
HIPOTETIČNO ŠTEVILO DODATNIH DELNIC 207.495
OSNOVNI KAPITAL FDS 103.747.000 BAM
5 % OSNOVNEGA KAPITALA 5.187.350 BAM
NOMINALNA VREDNOST 100 BAM
ŠTEVILO DELNIC, KI GRE ZAPOSLENIM 51.874
VREDNOST DOKAPA ZAPOSLENIM PO TRŽNI CENI 20.749.400,00
SKUPAJ HIPOTETIČNO ŠTEVILO DODATNIH DELNIC 259.368

U račun sam uzeo pretpostavku, da če biti dividenda 5 : 1

kenny
30.05.2007., 18:04
Evo definicija o besplatnoj emisiji dionica iz literature o financijskim tržištima:

"Emisija slobodnih dionica ( Bonus emisija ili emisija Kapitalizacije)

Emisija slobodnih dionica predstavlja “besplatnu” emisiju dionica za sve postojeće vlasnike na bazi proporcijalnog odnosa dionica koje već posjeduju. Po zakonu, preduzeće može emitovati nove dionice samo ako ima dovoljno “autorizovanog kapitala” za koji su dioničari direktorima dali odobrenje da se može koristiti u emisiji dionica. Pošto je ovakva emisija besplatna, preduzeće ovim metodom ne ostvaruje novu količinu novca. Emisija slobodnih dionica je dizajnirana da bi se povećao broj dionica koje su na raspolaganju za trgovanje i da bi se, vjerovatno, poboljšala likvidnost. Možda bi moglo biti privlačnije, posebno za male investitore, da posjeduju više dionica po nižoj cijeni."

Ne bih ulazio u to da li je ovo bolje ili lošije za male dioničare (mislim da je u principu manje više isto) ali ukoliko dođe do značajnog porasta broja dionica cijena na tržištu mora pasti. Jer npr. smanjuje se knjigovodstvena vrijednost po dionici, P/E se povećava a što će voditi ujednačavanju sa sadanašnjim omjerima.

kenny
30.05.2007., 18:18
Da prenesem samo sa privata što sam rekao Kennyju - dionice se itekako plaćaju. Plaćaju se dividendom, odnosno kompanija zadržava živu lovu i može je dalje investirati. Umjesto da je drži u akumuliranoj dobiti. Oh my god I killed Kenny :cool: I am bastard. :p:

Nema šta da kažem, rasturaš, a ono o računovodstvu i ekononomiji i dalje ostaje. :p:

kenny
30.05.2007., 18:46

I šta ti kao dioničar i/ili šta dioničko društvo dobija od povećanja osnovnog kapitala kroz raspored akumulirane dobiti, da li je došlo do povećanja vrijednosti poduzeća, da li je došlo do priljeva svježeg novca, je li je došlo do ikakve nove vrijednosti ili boljih uvjeta poslovanja, da li veći broj dionica znači i povećanje udjela u poduzeću (ako svi dobiju proporcionalno jednak broj)?
Kada odgovoriš na ova pitanja znat ćeš o čemu govorim.

Shabz
30.05.2007., 18:57
I šta ti kao dioničar i/ili šta dioničko društvo dobija od povećanja osnovnog kapitala kroz raspored akumulirane dobiti, da li je došlo do povećanja vrijednosti poduzeća, da li je došlo do priljeva svježeg novca, da li je došlo do ikakve nove vrijednosti ili boljih uvjeta poslovanja?
Kada odgovoriš na ova pitanja znat ćeš o čemu govorim.

Evo ovako:

AKTIVA:

Stalna sredstva = 500
Tekuća sredstva = 400
Gotovina = 100

PASIVA

Upisani kapital = 400
Akumulirana dobit = 100

OBAVEZE
Dugoročne = 200
Kratkoročne = 300

Podjela dividende

Stalna sredstva = 500
Tekuća sredstva = 350
Gotovina = 50

PASIVA
UPISANI KAPITAL = 400
dOBIT = 0

OBAVEZE
Dugoročne = 200
Kratkoročne = 300

UKUPNA IMOVINA PRIJE DIVIDENDE = 1000
POSLIJE = 900

A ako se ne dijeli, ne narušavaš uopšte imovinu, a dugoročno povećavaš vrijednost firme (ili je bar držiš na istom nivou) ako nije iskorišteno za recimo kupovinu nove opreme.

Stalna sredstva = 500
Tekuća sredstva = 400
Gotovina = 100

PASIVA
UPISANI KAPITAL = 500
dOBIT = 0

OBAVEZE
Dugoročne = 200
Kratkoročne = 300

UKUPNA IMOVINA PRIJE DIVIDENDE = 1000
UKUPNA IMOVINA NAKON REINVESTIRANJA = 1000

kenny
30.05.2007., 19:10
A tko je rekao da su morali isplatiti dividendu i tko kaže da je dividenda pozitivna stvar.
Pa ta dividenda se mora od nekud isplatiti, a to je iz zadržane dobiti, a isplatom dividende se smanjuje vrijednost poduzeća, a time i svake pojedine dionice. I najčešće tržišna vrijednost dionice pada nakon isplaćene dividende ukoliko je iznos dividende značajan.

Na kraju se za tebe kao dioničara (kratkoročno) svodi na isto, da su isplatili 20 % dividendu vrijednost dionice bi sigurno pala nakon isplaćene dividende, isto kao što će pasti ukoliko se pojavi 20 % novih dionica.

@ncho
30.05.2007., 20:07
Dva tehnička pitanja:

1. Koji datum se uzima kao datum presjeka, datum sazivanja ili datum održavanja skupštine?

2. Šta se dešava sa dioničarem koji ima broj dionica koji nije u omjeru 5:1 npr. 1-4, 6-9, 11-14 itd...?

ozi
30.05.2007., 22:38
Izuzetno dobra analiza FDSSR
http://tehnickaanaliza.blogger.ba/

kenny
30.05.2007., 23:34
Izuzetno dobra analiza FDSSR
http://tehnickaanaliza.blogger.ba/

Treba li napomenuti, "Vlasnik analize je i vlasnik dionica" ;)

ozi
30.05.2007., 23:45
Treba li napomenuti, "Vlasnik analize je i vlasnik dionica" ;)
Ne bih se slozio sa tvojim komentarom jer Penzer pravi analize za sve kvalitetne dionice na svom sajtu vec nekoliko godina i do sada se pokazao kao najkorisnija osoba na forumu.A ti nam posalji svoje analize pa da vidimo sta one kazu(pod uslovom da uopste razumijes rijec Tehnicka analiza)

kenny
30.05.2007., 23:49
S kojim djelom mog komentar se ne bi složio "je vlasnik" ili "dionica", pa najbolje da ga pitamo:

Panzer ako nije problem možeš li nam reći imaš li dionice FDS. Hvala!

Tehnička analiza su dvije riječi, ne to zaista ne može svatko razumjeti. Cheers up!

panzer
31.05.2007., 00:07
Između ostalih i njih što ne pravi razliku u komentarisanom grafikonu jer se one "formacije" razvijaju prilično dugo a ako postoji neko drugo tumačenje grafikona ,bilo pozitivno bilo negativno, ne bi bilo loše da ga čujemo.

kenny
31.05.2007., 00:29
Nema problema, ne mislima da je ovo loša dionica, posebno u vrijeme korekcije.
Ali uvijek postoji mogućnost različitog komentiranja grafikona, bilo isticanjem jednih stvari, bilo prešućivanjem drugih, a što imaoca određene dionice sigurno dovodi u određenu poziciju neobjektivnosti.
Zato je u Hrvatskoj zakon da novinar ukoliko daje komentar ili analizu o određenoj hrvatskoj dionici, a ukoliko je i vlasnik iste, potrebno je da komentar daje s punim Imenom i prezimenom i naznakom da je vlasnik komentirane dionice.

panzer
31.05.2007., 00:47
Potpuno si u pravu i bilo bi dobro da je tako i u BIH ali tamo se ne poštuju ni zakoni o ljudskim pravima a kamoli zakoni o objavljivanju ovih informacija.
Uglavnom izbjegavam da pišem o dionicama koje imam u vlasništvu jer se postoji mogućnost subjektivnih ocjena.Iz tog razloga je ostavljena mogućnost komentarisanja svakog pojedinačnog posta. Blog nije komercijalni(najviše iz moralnih razloga osnovni cilj nije izvlačenje dobiti po bilo koju cijenu,"puhanje" dionica prešućivanje i sl.) i napravljen se da bi se domaći ulagači upoznali sa novom temom dok neka vrsta pravnog ograđivanja stoji u boksu sa strane. Pored toga, komentarišu se grafikoni likvidnih dionica na čije kretanje ne mogu uticati postovi ove vrste. Investicioni fondovi imaju svoje analitičare i oni donose odluke gdje da ulože nekoliko desetina miliona KM.
Pošto je ovo neproduktivna rasprava bilo bi dobro vidjeti nešto drugo......

U objavi skupštine dioničara stoji da dan nakon objave dioničari mogu dobiti materijal za skupštinu. Bilo bi dobro da neko provjeri može li se dobiti FI za 2006. jer ga još nigdje nema.

ladjo
31.05.2007., 00:51
nisam vlasnik ove dionice, ali vec 2 dana mi svi preporucuju da je kupim, po tim nekim analizama sudbina joj je da skoci za 30%...520KM ??

sretno svim dionicarima u ovim teeskim vremenima :cool:

blindboy
31.05.2007., 11:18
koji je datum presjeka?

Shabz
31.05.2007., 11:23
FDS je 420 KM.

pvarot
31.05.2007., 11:23
Pala bariera 400 BAM. Da kažem konačno.

ozi
31.05.2007., 11:24
koji je datum presjeka?
Dan odrzavanja skupstine donosenja odluke.

Zeks
31.05.2007., 11:27
Dan odrzavanja skupstine donosenja odluke.

30. jun 2007 ?

ozi
31.05.2007., 11:31
Bice interesantno vidjeti koju ce cijenu dostici do 30.06.2007.Hajmo prognozeri da vas cujemo.
Moja prognoza 600 km!

Shabz
31.05.2007., 11:38
Bice interesantno vidjeti koju ce cijenu dostici do 30.06.2007.Hajmo prognozeri da vas cujemo.
Moja prognoza 600 km!

Zavisno od omjera dividende - između 480 i 520 KM.

pvarot
31.05.2007., 11:42
Tržište po cenama je ovako:
TRZISTE PO CIJENAMA
Kupovni (TOP 10) Prodajni (TOP 10)
Kolicina Cijena
47 410,0000
12 406,0100
73 406,0000
14 405,2000
34 405,0000
48 404,0200
195 404,0000
1 h 402,0000
20 401,0000
100 400,0600
Cijena Kolicina
430,0000 10
440,0000 904
450,0000 1547
500,0000 8235
550,0000 230
560,0000 35
590,0000 200
599,9900 118
600,0000 49237
700,0000 370

500 če biti sledeča važna granica...

IME
31.05.2007., 11:46
50.000 komada po 600, i moja prognoza je 600

Shabz
31.05.2007., 11:50
Plafon je dostignut za danas. Ne daju ljudi ispod 440 više. Mislim da je negdje 439 maksimalna moguća.

pvarot
31.05.2007., 11:55
439,02 je dnevni max.
IME, šta si hteo reči sa 50000 komada po 600?

Shabz
31.05.2007., 11:58
439,02 je dnevni max.
IME, šta si hteo reči sa 50000 komada po 600?

Ma da ima kad klikneš na pregled po cijenama nekoliko naloga na 600 sa ukupno 50000 dionica. To ništa ne znači. Isto bi tako mogao reći da Hidrogradnja ide na 40 zbog naloga...

pvarot
31.05.2007., 12:02
Današnja prosečna cena sad je samo 404,98. To znači, da je sutra, ako stvari ostane ovake, najvišja dnevna 445,478. Za ovo potraživanje bilo bi bolje, da je dnevni max na 450, gde stoji više ponude.

IME
31.05.2007., 13:16
Ma da ima kad klikneš na pregled po cijenama nekoliko naloga na 600 sa ukupno 50000 dionica. To ništa ne znači. Isto bi tako mogao reći da Hidrogradnja ide na 40 zbog naloga...

Znam da ne znaci nista al kad svi lupaju cifre da i ja lupim

glemBY
31.05.2007., 19:05
pozdrav od new entry-a na fdssr (malo al slatko) - diskusija vam je čist ok !!! jedno pitanje: po uzoru na recentne korekcije-INA (najava novih dionica) ili BOSNALIJEK (prodaja državnog udjela) - hoćel bit dogledne korekcije ?? - ko se opeko na mlijeko i na jogurt puše !!!-POZDRAV

hercegovac
31.05.2007., 22:14
Lično mislim da nije dobro da brzo cijena probije 450 500 km, jer do skupštine ima još 29 dana pa ima vremena da se skupi finih paketa do 450 km.
E ako će dividendu dijeliti iz akumulirane dobiti koja je oko 50 miloina km Fds je jako jeftina dionica još....

bob rock
01.06.2007., 00:23
FDS je vrlo interesantna firma i s velikim potencijalom. Osim duhanskog biznisa u svom portfelju ima još dosta drugih djelatnosti u koje plasira višak keša. Nažalost, netransparentnost u poslovanju i izvješćivanju je velika mrlja koja investiranje u ovu dionicu čini manje atraktivnim. Kada poslovanje postane transparentno i izvješća dostupna svim investitorima, možemo očekivati bitno višu cijenu dionice od sadašnje. Pitanje je vremena kada će do toga doći.

Dokapitalizacija koja slijedi još je uvijek u sferi rekla kazala i o uvjetima možemo samo nagađati i špekulirati. Nadam se da će se nepoznanice ovih dana razbistriti. U svakom slučaju bit će dobro biti dioničar na dan održavanja skupštine tako da možemo očekivati povećani interes i rast cijene dionice. Do kog nivoa ovisi o uvjetima dokapitalizacije. Kako se priče kreću u rasponu od 5:1 do 2:1, zaista je teško predvidjeti rast. U najgorem slučaju očekujem cijenu oko 520 kuna.

Tomy33
01.06.2007., 00:26
... očekujem cijenu oko 520 kuna.

Cemu taj pesimizam? :biggrin:

ozi
01.06.2007., 00:33
Kada poslovanje postane transparentno i izvješća dostupna svim investitorima, možemo očekivati bitno višu cijenu dionice od sadašnje. Pitanje je vremena kada će do toga doći.
Pa to svi znamo ali tada ce biti vec preko 1000 km.Dok vi ne saznate koji ste vani kupujemo mi koji znamo u Sarajevu.

bob rock
01.06.2007., 00:34
Pa rekao sam u najgorem slučaju. U dogledno vrijeme očekujem i bitno višu cijenu bez obzira na dokapitalizaciju.

ozi
01.06.2007., 00:36
Pa rekao sam u najgorem slučaju. U dogledno vrijeme očekujem i bitno višu cijenu bez obzira na dokapitalizaciju.
Vi imate isustvo sa ADRIS Grupom?

boss
01.06.2007., 01:48
Neznam zasto niste tako optimisticni bili prije par dana u vezi ove dionice,ako nista bar ce kupovati oni koji citaju ovaj forum i to je dobro, svaka cast tehnickoj analizi

mikisa
01.06.2007., 09:18
Imam osjećaj da će početi da vlada optimizam kao što je vladao sa Bosnalijekom, Hidrogradnjom...pa da nemi bilo opet plača...

jeremija
01.06.2007., 11:47
Ovdje nije u pitanju stvar optimizma ili pesimizma vec ciste matematike.

bob rock
01.06.2007., 14:43
Ja ne uspijevam saznati pod kojim će uvjetima ići dokapitalizacija. Da li je itko bio te sreće? Zna li itko išta konkretno?

hercegovac
01.06.2007., 21:59
Biti će zatvorena emisija dinica i postojeći dioničari će dobiti dividendu u obliku dionica, novim brojem dionica automatski se povećava kapital za nekih 35-50 milnona km.....

kenny
02.06.2007., 02:09
Biti će zatvorena emisija dinica i postojeći dioničari će dobiti dividendu u obliku dionica, novim brojem dionica automatski se povećava kapital za nekih 35-50 milnona km.....

...a onda je svizac zamotao čokoladu u omot.

Lorenzo
02.06.2007., 02:44

Možda da upisani (temeljni), ali kapital ukupni ostaje jednak, kao i sa 31.12.2006., samo akumulirana dobit (ili dobit tekuće godine sa 31.12.2006.) prelazi u temeljni kapital vjerojatno dokapitalizacijom sa novom (zatvorenom) emisijom dionica.
Po ovim cijenama, novom emisijom dionica iz koje će se namiriti dividende, svi pokazatelji koji u brojniku imaju P ili EV padaju (pogoršavaju) za 20%.

U biti sve ovisi o firme. Ako nisu htjeli dirati cash flow isplatom dividende i ako će ulužiti u razvoj (kupovina opreme, nekretnina i štatigajaznam) nije loše.
Budućnost će pokazati, kako su upravili sa cashom, koji im je ostao (odnosno kad vidimo izvješće o gotovinskim tijekovima sa 31.12.2007.).

maslačak
03.06.2007., 12:49
ljudi moji,što se tiče ove dionice netreba puno polemizirati već ko ima novca nek kupuje.jel tako?

bob rock
04.06.2007., 00:16
Moram priznati da sam više očekivao od forumaša Sarajlija i ostalih bližih vatri. Pa zar je takav problem otići do FDS i vidjeti materijale za skupštinu?

Tomy33
04.06.2007., 00:30
Moram priznati da sam više očekivao od forumaša Sarajlija i ostalih bližih vatri. Pa zar je takav problem otići do FDS i vidjeti materijale za skupštinu?

Vjeruj da jeste :biggrin:

Shabz
04.06.2007., 10:19
U biti sve ovisi o firme. Ako nisu htjeli dirati cash flow isplatom dividende i ako će ulužiti u razvoj (kupovina opreme, nekretnina i štatigajaznam) nije loše.
Budućnost će pokazati, kako su upravili sa cashom, koji im je ostao (odnosno kad vidimo izvješće o gotovinskim tijekovima sa 31.12.2007.).

Ne znam jeste li vidjeli tačke dnevnog reda ispod emisije. Svi o tome pričate, a niko o hotelu na Vlašiću. Možda je to odgovor na to šta će biti sa novcem.

panzer
04.06.2007., 11:02
Osnivanje supsidijarnog društva uzima samo dio sredstava, glavnina je otišla u finansijski sektor kao što je pominjano u ranijim postovima. Inače prema informacijama sa web stranice fds-a, firma drži više od 50% tržišta pa je neko veće širenje "core" biznisa malo vjerovatno.

Shabz
04.06.2007., 11:05
Osnivanje supsidijarnog društva uzima samo dio sredstava, glavnina je otišla u finansijski sektor kao što je pominjano u ranijim postovima. Inače prema informacijama sa web stranice fds-a, firma drži više od 50% tržišta pa je neko veće širenje "core" biznisa malo vjerovatno.

Mislim da su vrlo vjerovatne investicije u core business, jer FDS mora držati korak sa ostalim konkurentima (pogotovu TDR, koji je u BiH pravo agresivan i stalno nudi nove proizvode). Primijetio sam da su prodajom VF Konzumu sa kasa u VF-u nestale njihove cigarete. A to osnivanje supsidijarnog društva nije jedina investicija vezana za Vlašić.

Mikey
05.06.2007., 08:38
Primijetio sam da su prodajom VF Konzumu sa kasa u VF-u nestale njihove cigarete.

Nisu Todorić i Vlahović badave i prije koji tjedan dolje u Maistri ili gdje već bili i izvršili između ostalog i kupoprodaju Vlahovićeve trgovine.
Logički je da će Vlahović i u budućem savezu Todorić-Mišković iz takve suradnje profitirati, ili bi trebao.
Ne znam da Mišković ima kakvu vlasnički povezanu duvansku industriju u Srbiji ili šire, a za suradnju sa drugim proizvođaćima duv.proiz. samo u svrhu prodaje, nisam čuo.

panzer
06.06.2007., 12:51
Pitanje:
Da li je iko stupio u kontakt sa osobom zaduženom za materijal za skupštinu (Mirsad ili tako nešto)?. Već treći dan pokušavam ali dotični "nije u kancelariji".

Tomy33
06.06.2007., 13:17
Pitanje:
Da li je iko stupio u kontakt sa osobom zaduženom za materijal za skupštinu (Mirsad ili tako nešto)?. Već treći dan pokušavam ali dotični "nije u kancelariji".

Na godisnjem je do 1.7. :biggrin:

IME
06.06.2007., 15:23
Euforija prodje brzo, evo nje nazad na 400

Znamsve
06.06.2007., 15:24
Euforija prodje brzo, evo nje nazad na 400

... kao usputnoj postaji na proputovanju prema 300! ;) :cool:

GrabMan
06.06.2007., 21:03
još jedan dokaz da kontra trenda nemožeš. a i pad je rast ako ga znaš prepoznati na vrijeme...

p.s. ja sam mislio da je znamsve otišao na godišnji, tj.ljetovanje,(barem je tako u par postova najavio) pa da više ne gnjavi bar ovo ljeto svojim preeuforičnim i prekatastrofičnim nagađanjima. što ga duže znam to više mislim da mu je nick totalno promašen!

ruru
07.06.2007., 11:13
evo fin. izvjestaja za FDS za 2006. godinu

Omjer konverzije 4:1

panzer
07.06.2007., 11:52
Prilog neispravan. I konverzija čega,kuna?

ruru
07.06.2007., 12:19
Prilog neispravan. I konverzija čega,kuna?
meni je ispravan i mogu ga otvoriti a konverzija se odnosi na broj dividendnih dionica koje dobivas u odnosu na broj dionica koje posjedujes.
Ako imas 20 dionica dobit ces 5 besplatno
Bio ja na kod onog tipa, Mirsada, u FDS-u

IME
07.06.2007., 12:26
Zasto opet ispod 400? zadnja tri dana prava euforija i odjednom stade

panzer
07.06.2007., 12:42
Svaka čast, nekad se isplati kopanje "po smeću" kako kažu za čitanje foruma.
Povećanje dobiti +116%
Ako je tačna info za dividendne dionice onda 25 KM nominalno po dionici al je znatno već cifra po tržišnom obračunu.

tuzlak
07.06.2007., 12:50
Svaka čast, nekad se isplati kopanje "po smeću" kako kažu za čitanje foruma.
Povećanje dobiti +116%
Ako je tačna info za dividendne dionice onda 25 KM nominalno po dionici al je znatno već cifra po tržišnom obračunu.

Koji je dan presjeka za pravo na ove dividendne dionice? Je li već istekao, pa zato pada naglo?

jeremija
07.06.2007., 14:55
Koji je dan presjeka za pravo na ove dividendne dionice? Je li već istekao, pa zato pada naglo?

Panika radi svoje. Kad je panika u pitanju mozak ne radi normalno.

ruru
07.06.2007., 15:08

Dan presjeka je dan skupstine: potvrdjeno

nevaljalko
07.06.2007., 16:50
datum skupstine je -

pvarot
07.06.2007., 17:15
Kako češ na borzi investirati, kad ne znaš dvaput kliknuti mišem?
http://www.fds.ba/loc/news.wbsp?tmpl=public

nevaljalko
07.06.2007., 22:48
Kako češ na borzi investirati, kad ne znaš dvaput kliknuti mišem?
http://www.fds.ba/loc/news.wbsp?tmpl=public

zato imam tebe postovani slovenac koji se bogati u Bosni a ne u rodnoj sloveniji, na 20 dionica dobijes 4 tako mi rekose pa cemo vidjet ali ni 4 ni 5 nije malo

Znamsve
08.06.2007., 01:34
još jedan dokaz da kontra trenda nemožeš. a i pad je rast ako ga znaš prepoznati na vrijeme...

p.s. ja sam mislio da je znamsve otišao na godišnji, tj.ljetovanje,(barem je tako u par postova najavio) pa da više ne gnjavi bar ovo ljeto svojim preeuforičnim i prekatastrofičnim nagađanjima. što ga duže znam to više mislim da mu je nick totalno promašen!

Samo ti pajdo "misli"! ;)

Dok ti misliš - ja radim (teledirigirano - sa plaže)! :biggrin:

pvarot
08.06.2007., 09:12
zato imam tebe postovani slovenac koji se bogati u Bosni a ne u rodnoj sloveniji, na 20 dionica dobijes 4 tako mi rekose pa cemo vidjet ali ni 4 ni 5 nije malo

Kako ti znaš kako i gde se ja bogatim? I kakve to ima veze sa bilo čim?

nevaljalko
08.06.2007., 10:00
Kako ti znaš kako i gde se ja bogatim? I kakve to ima veze sa bilo čim?

ma samo te malo maltretiram kao i te mene ne zamjeri ,to mi je u krvi bosanskoj.

mikisa
08.06.2007., 10:08
Biće Fds na 370 ja mislim danas, i to je po meni dobro za kupit:biggrin:

nenosoul
15.06.2007., 11:18
Danas ide na 420....sledece sedmice penje se do 500...:)

pif kolektor
15.06.2007., 15:41
Pozlatile ti se rijeci :thumbsup:

Graph
15.06.2007., 17:47
Ovo bi bo interesantan scenario kod Fabrike :)

Postovani klijenti,

obavjestavamo vas da je Telekom Srpske a.d. Banja Luka odrzao godisnju Skupstinu 19.05.2007. godine.

Na zasjedanju Skupstine donesena je Odluka o isplati dividende dionicarima za 2006 godinu u ukupnom iznosu od 50.000.000,00 KM.

Dividenda ce biti isplacena dionicarima proporcionalno njihovom ucescu u kapitalu na dan 11.06.2007.

Datum presjeka (ex-dividend date) je 11.06.2007.

GrabMan
17.06.2007., 18:46
a čuj zato TS ode na 2,90 a za FDS će mo vidit, u svakom slučaju mene neće zajebat...

hercegovac
18.06.2007., 11:58
Al što će biti divna dividenda iz akumulirane dobiti FDS ...ako cijena padne i na 300 km dividenda će da pokrije taj pad

nenosoul
20.06.2007., 12:01
Sta bi ovo....pada.... jeli moguce da nece dostici 500km do presjeka?

Jeska
21.06.2007., 10:24
Izgleda da nema nista od 500! :)

Sta ce biti posle skupstine 30-og ? Dole ili gore? [/SIZE]

Shabz
21.06.2007., 10:30
Sta ce biti posle skupstine 30-og ? Dole ili gore?

Vjerovatno dole.

Jeska
21.06.2007., 10:40
Hvala!

pvarot
21.06.2007., 11:05
Ti samo prodaj. Jer ako dionica padne, znači, da je stvarno loša.

P:kupujem

Shabz
21.06.2007., 11:46
Pad će vjerovatno biti u kratkom roku. A dugoročno je sigurno da se radi o jako dobroj dionici. Pa ljudi moji, oni legalno prodaju drogu i za tržište imaju ovisnike. Zar treba šta dalje reći...

kagemusha
21.06.2007., 17:39
Ja mislim da je Hilmo prodao 12% pivare i da napada Fds! Vi ?
Hilmo je mali igrac u svjetskim razmjerima duhanske industrije..oni progutaju i cjele drzave..
Koliko znam (a znam) prije je Philip Morris bio zainteresiran i zastupan preko direktora Loje koji je lobirao za njega svim sredstvima i nije uspio jer je bila i druga opcija da se proda TDR-u sa lobistima iz vlade..kako nista od toga nije bilo..sad je situacija ovakva:
Philip Morris (vise nije zainteresiran da plati toliku cijenu jer je napravio akviziciju u Srbiji-DIN u Nišu-387 mil.eura,-zatvorio je s tim cijelu regiju)
British American Tobacco (napravio akviziciju u Srbiji Duhanska industrija Vranje 87 mili.eura + Zadar)
Tvornica Duhana Rovinj ako ce ici u akviziciju i širenje ne treba joj u dvorištu skupi TDS treba joj nesto na podruciju EU-a ili Bliskog istoka, Afrike i Azije.
Japan Tobacco (kupio Gallager,treci na svjetu sad. ) Camel, Winston, Mild Seven. kupio u Srbiji prosle godine Duhansku industriju Senta za 27.5 mil.eura,
Imperial Tobacco (Davidoff ,Lambert & Butler, Embassy)dobro pozicionirani u Engleskoj( kod nas slabo ko uopce cuo za njihove marke)

Jedino ova dva zadnja ali ne po bilo kojoj cijeni.Nece oni dat vise od 50mil a trzisna kapitalizacija FDS-a je preko 200miliona eura ili racunajuci drzavni udio od 39,9%( sto je svakom pre malo) to je oko 83mili.eura. i s tim nemaju nikakvu kontrolu..
Preuzimanje je trenutno tesko izvodivo.
Moguć scenario je i da ce im proizvodnja opadat (zbog pritiska na BiH trziste ovih gore navedenih), cijena dionice isto tako pada , preuzme je neko za manji novac..

energent 01
21.06.2007., 20:11
kredit koji podize ili je podigla Hilmina grupacija taman ce poklopiti drzavni dio fds-a

hercegovac
21.06.2007., 21:03
Smatram da od svih većih neprivatiziranih bosanskih "bombončića" (a to su elektroprivrede, energoinvest, hidrogradnja, telekom, i još par sitnijih...) jedino FDS Hilmo može poklopiti i ima i politički i ekonomski lobij i čisto sumjnam da će sebi dopustiti da mu izmakne fds, moje mišljenje je da po svaku cijenu(koliku neću sad zasad da ulazim u to) poklapa FDS:biggrin:

panzer
21.06.2007., 23:19
Dobro je da se rasprava prebacila se uopštene "sarajevska burza" na ovu gdje joj je i mjesto.

Vezano za poteze grupacije Selimović, zbog nekoliko razloga ovo neće biti vjerovatna opcija. Prvi je što bi samo nagovještaj takvog preuzimanja bio dočekan na "nož" od strane javnosti odnosno D.Avaza koji u Selimovićima vidi konkurenciju (tijesno Sarajevo za sve). Prije par godina nekoliko zvaničnika agencije za privatizaciju su podnijeli ostavke zbog nekog tendera u kojem je Avaz bio konkurent. Ljudi su se povukli nakon samo sedam dana medijske hajke.
Ovaj puta meta bi bili premijer vlade FBIH i, normalno ministar industrije kao i ostali u agenciji za privatizaciju. Mala je vjerovatnoća da bi se bilo ko od njih usudio preuzeti takav rizik nekoliko mjeseci nakon preuzimanja dužnosti.
Drugi razlog je najava agencije za privatizaciju da će prodaja udjela u FDS-u ići berzanskim putem odnosno ko ponudi više što nije pogodno tlo za grupaciju S. Oni uglavnom rade sa najjeftnijim mogućim opcijama. Imajući u vidu da polako prolazi vrijeme netransparentnih privatizacija državnog vlasništa ovako nešto bi teško prošlo. S druge strane, zainteresovano bi bilo i nekoliko stranih duhanskih proizvođača tako da bi konkurencija bila znatno veća.

Započeta procedura prodaje manjeg udjela u Bosnalijeku putem berze od strane agencije za privatizaciju je test i ukoliko bi se ona okončala uspješno sljedeća bi bila FDS ali do toga ima još vremena.

Imajući u vidu da firma posluje prilično dobro i da je većinskim dijelom privatizirana možda bi bilo dobro da država odnosno jedan entitet ima svoj udio u njoj i na osnovu njega izvlačiti svoj dio dividende bez većeg uplitanja u politiku firme iako to sada radi na koristan način. Aktiviranje FDS-a na tržištu kapitala tj. preuzimanje fondova je vrlo bitna stavka pod uslovom da se promijene zakonski propisi o fondovima. Trenutna situacija na SASE i BLSE pokazuje kolika je važnost postojanja domaćih fondova(moraju biti aktivni). Strani ulagači dolaze i odlaze pa su oscilacije prevelike dok bi veći broj fondova nivelisao ekstemne pokret.
Pored toga, određenim ulaganjem u bankarski sektor otvara se mogućnost sanacije preostalih manjih banaka kao i ulaganje u turizam koji se tek razvija na ovim prostorima.

Nikec
22.06.2007., 13:51
koliki je danas promet sa FDSSR-om... Molim lijepo....

IME
22.06.2007., 14:02
Ako te samo interesuje promet imas na sase
499.322,09 KM

energent 01
23.06.2007., 21:01
Cifra od 170 mil KM kredita koja se spominje u javnosti bi mogla lijepo poklopiti drzavni udio FDS-a.time bi hilmo bio najveci dionicar i imao uticaja i na pivofe i dufove u kojima fds ima udio a koji isto imaju dionica fds-a.u svakom slucaju bilo bi sigurno da bi u buducnosti preuzeo vecinski paket fds-a i time zaokruzio svoje carstvo.problem je samo kome ce to carstvo jednog dana pripasti.ako ga natjera ruski kapital da im to proda onda bi ekonomija federacija potpuno bila u rukama rusko-srbijanskog kapitala(ako dodamo i sirenje delte) i samo je tehnicka stvar da i politicka bude u istim.mozda to bude i neka vrsta kompenzacije za kosovo.mjesto da se federalne firme prodaju evropskim kompanijama ovo bi mogao biti put koji bi mogao lose zavrsiti po bosnjake .

panzer
24.06.2007., 00:38
Možda ovako upali lampica.

Imaš veliki broj pogona prehrambene industrije: KLAS,PIVARA SA, PIVARA TZ,BOSNAPRODUKT, VEGAFRUIT, PEKARE LJUBAČE,MIMS... u završnoj si fazi uređenja logistike,odnosno pravljena efikasnog sistema distribucije koji će imati najniže troškove. U sektoru maloprodaje imaš neznatan udio. Osim objekata u SA i jednog broja u Hercegovini, direktno nisi pokrio ništa sjevernije gdje je veći dio potrošača. Za sve proizvode moraš tražiti firme iz maloprodaje koje opet imaju svoje uslove.
Je li logičnije uzeti kredit od famoznih 170mil KM za pojačavanje trgovačke mreže(nakon što je propao dogovor sa VF-om) i nastojati preuzeti firme sa nekretninama u srednjoj Bosni gdje bi se mogli izgraditi poslovni objekti(tipa Market-komerc ZE, VEMAL Tešanj, VELPROM S.MOST i sl.) čime bi se napravio vertikalno integrisani sistem sa znatnim smanjivanjem troškova i većom šansom za opstanak među stranim "retailerima".

Ili možda uvaliti 170mil KM za kupovinu još jedne firme koja proizvodi i za koju znaš da ti je država neće dati jeftino. Neko bi vjerovatno tako uradio i čekao Ruse-nekakve?

kagemusha
24.06.2007., 04:16
potpisujem svaku rijec od panzera..

Jonx
25.06.2007., 10:24
Možda ovako upali lampica.

Imaš veliki broj pogona prehrambene industrije: KLAS,PIVARA SA, PIVARA TZ,BOSNAPRODUKT, VEGAFRUIT, PEKARE LJUBAČE,MIMS... u završnoj si fazi uređenja logistike,odnosno pravljena efikasnog sistema distribucije koji će imati najniže troškove. U sektoru maloprodaje imaš neznatan udio. Osim objekata u SA i jednog broja u Hercegovini, direktno nisi pokrio ništa sjevernije gdje je veći dio potrošača. Za sve proizvode moraš tražiti firme iz maloprodaje koje opet imaju svoje uslove.
Je li logičnije uzeti kredit od famoznih 170mil KM za pojačavanje trgovačke mreže(nakon što je propao dogovor sa VF-om) i nastojati preuzeti firme sa nekretninama u srednjoj Bosni gdje bi se mogli izgraditi poslovni objekti(tipa Market-komerc ZE, VEMAL Tešanj, VELPROM S.MOST i sl.) čime bi se napravio vertikalno integrisani sistem sa znatnim smanjivanjem troškova i većom šansom za opstanak među stranim "retailerima".

Ili možda uvaliti 170mil KM za kupovinu još jedne firme koja proizvodi i za koju znaš da ti je država neće dati jeftino. Neko bi vjerovatno tako uradio i čekao Ruse-nekakve?

Da je Hilmina zelja FDS jos od davnina poznato je svima, pa i pticama na grani. Ipak, FDS je za Hilmu prevelik zalogaj, od kojeg bi se lako mogao ugusiti.

Cini mi se da ljudi neprestano potcjenjuju Loju, njegove kombinacije kao i menadjment kompanije, a samim tim i dionicare koji su se zarekli na lojalnost FDS-u u ime tradicije i svih onih dobrih stvari koje su FDS dovele ovdje gdje je ona sada.

Preuzmanje FDS nece ici tako lako, kako male djokice zamisljaju... To ce biti bespostedna borba do samoga kraja; a u toj borbi Hilmo ne moze biti cak ni kuhar a kamoli jurisnik.

Mnogi ce se zacuditi raspletom satiuacije kada je FDS u pitanju.

Ko prezivi, pricat ce!

Elem, potpisujem panzera...covjek ima kont za respect :thumbsup:

Lilius
25.06.2007., 13:14
Svaka cast Panzer!
ima li ko logicno (koliko se to moze reci na sase...) objasnjenje zasto se nije desio porast kursa za recimo 25-30% koliko je bilo za ocekivati, s obzirom na nadolazecu dividendu??? ako cemo pravo bila se popela i na 448 km...

guru
25.06.2007., 14:04
Svaka cast Panzer!
ima li ko logicno (koliko se to moze reci na sase...) objasnjenje zasto se nije desio porast kursa za recimo 25-30% koliko je bilo za ocekivati, s obzirom na nadolazecu dividendu??? ako cemo pravo bila se popela i na 448 km...

nije se desio porast zato što ima još lijepih bonbončića na ovim niskim cijenama za razliku od FDS koja bilježi all time high zadnjih mjesec dana....

ljudi vide cijene nekih dionica koje su se prepolovile i teško ih je ubijediti da kupe FDS koji nikad nije bio skuplji....ali nije da se ne kupuje......

to je neka moja logika. vozdra

nenosoul
27.06.2007., 11:26
Ocigledno da nema nikakve logike niti strucne analize kojom bi barem namirisali rast ili pad dionica na SASE ili su u pitanju spekulacije najgore vrste.
Jedna od najboljih dionica (sa najacom podlogom), da pada 3 dana pred skupstinu na kojoj se dijeli velika dividenda je SVE samo nije normalno.
MISLITE MALO O TOME !

andy
27.06.2007., 11:26
Svaka cast Panzer!

Prva reakcija je bila: 400 +25% = 500 pa je cijena došla do 450 (zbog ograbničenja 10% dnevno) ali je preko prvog vikenda nakon sazivanja skupštine prevladalo mišljenje, da če tih 25% poklonjenih dionica mali investitori odmah unovčiti ne pitajuči za cijenu, što bi moglo oboriti cijenu i ispod 400-25%. Skupština nije daleko, na 450 KM sam razmišljao o prodaji (sa naknadnim ponovnim ukrcavanjem) ali na ovim sadašnjim nivoima sigurno ne (373/1,25 =298!!!). :confused:

pif kolektor
27.06.2007., 11:31
FDSSR 6/27/2007 10:17:32 AM 380.0000 11 -6.43 4180.0000 V1 V1
FDSSR 6/27/2007 10:10:26 AM 395.0000 2 -2.74 790.0000 E2 E2
FDSSR 6/27/2007 10:09:50 AM 380.0000 30 -6.43 11400.0000 R1 E2
FDSSR 6/27/2007 10:03:41 AM 395.0000 45 -2.74 17775.0000 R1 S1
FDSSR 6/27/2007 10:03:24 AM 395.0300 20 -2.73 7900.6000 R1 E2
FDSSR 6/27/2007 10:03:24 AM 395.0000 20 -2.74 7900.0000 R1 E2
FDSSR 6/27/2007 10:01:39 AM 401.0100 12 -1.26 4812.1200 K2 V1
FDSSR 6/27/2007 10:01:32 AM 401.0100 30 -1.26 12030.3000 K2 V1
FDSSR 6/27/2007 10:01:22 AM 401.0100 30 -1.26 12030.3000 K2 V1
FDSSR 6/27/2007 10:00:51 AM 401.0100 100 -1.26 40101.0000 K2 P2
FDSSR 6/27/2007 10:00:51 AM 401.0100 27 -1.26 10827.2700 K2 P2

kupnja:
77 373.0000
1 h 371.0200
2 h 371.0100
103 371.0000
6 371.0000
4 360.0000
1 h 351.0000
97 333.0000
1000 320.0000

prodaja:
380.0000 89
394.9500 49
395.0000 42
395.0000 85
395.0000 28
395.0000 3
399.9900 38
399.9900 50
400.0000 150
404.0000 100

Spustaju namjerno cijenu to ti je bosna dogovaraju se a lako tako...

Znamsve
27.06.2007., 11:33
FDSSR 27.6.2007 10:29:17 373,0000 50 -8,15 18650,0000 V1 V1 :rolleyes:

Shabz
27.06.2007., 11:38
Ocigledno da nema nikakve logike niti strucne analize kojom bi barem namirisali rast ili pad dionica na SASE ili su u pitanju spekulacije najgore vrste.
Jedna od najboljih dionica (sa najacom podlogom), da pada 3 dana pred skupstinu na kojoj se dijeli velika dividenda je SVE samo nije normalno.
MISLITE MALO O TOME !

Pa bez obzira, ako i prodaš sada, ostaješ na listi dioničara na dan skupštine. I dobijaš dividendu. A loser koji kupi od tebe, dobija samo te dionice koje je kupio...

panzer
27.06.2007., 11:43
Misliš na poravnavanje u RVP?

Shabz
27.06.2007., 11:45
Misliš na poravnavanje u RVP?

Upravo. Oni će zatražiti listu dioničara, ali kako je t+3, dobit će listu staru tri dana.

panzer
27.06.2007., 11:52
Trebalo bi provjeriti je li u RVP poravnavanje T+1. Zbog finansijskih tokova se uzima T+3 radi prebacivanja sa bankarskog računa na bankarski račun, dok bi se prebacivanje vlasništva nad dionicama moglo izvršiti za jedan dan.
Ovo je pretpostavka.
Sad pitanje: Je li iko kupio i prodao dionice u jedan ili dva dana?

Jonx
27.06.2007., 14:13
Berza kao i zvaka; nije brate za seljaka :biggrin:

Gledam ove jadove sto prodaju FDSSR po ovim kineskim cijenama i ne mogu se cudom nacuditi. :eek: Kakvi klocevi! :thumbsdow

Lilius
27.06.2007., 14:39
Berza kao i zvaka; nije brate za seljaka :biggrin:

Gledam ove jadove sto prodaju FDSSR po ovim kineskim cijenama i ne mogu se cudom nacuditi. :eek: Kakvi klocevi! :thumbsdow

UPRAVO TAKO!
Jos ako se uzme u obzir da je jucer bio zadnji dan da u slucaju kupovine se pojavis kao dionicar na dan skupstine!

Jonx
27.06.2007., 15:35
Kad je FDSSR u pitanju, nije to vise stvar ni skupstine; bilo ih je i bice ih. Istina, skupstina u odredjenim trenutcima igra znacajnu ulogu kod kretanja cijene, ali se ovdje radi o prodaji po niskim cijenama; nesto zbog kokuzluka, nestrpljenja, neznanja itd...

Ne treba biti pretjerano mudar pa zakljuciti kako Fabrika duhana Sarajevo ima svjetlu buducnost, a takva buducnost znaci znatno vecu vrijednost po dionici od ove po kojima se zadnjih dana trguje.

Ukratko, FDSSR je zlatna koka, u zargonu - BETON!

Ima jedna narodna koju cesto pominjem, a savrseno se uklapa u kontekst cijele price; ona kaze "Ko zurio, nogu slomio"

guru
27.06.2007., 16:49
ovi što su prodavali danas nisu ovce dionice su posjedovali jučer, kad je bilo dovoljno biti dioničar da se pokupi dividenda, a danas prodaju i za T+3 ponovno kupuju očekujući da će još ići dolje.....
zaključak:dobili su dividendu, prodali po jednoj cijeni i (tako barem očekuju) kupili po još povoljnijoj....salto mortale....

samo jedan mogući scenario....

Jonx
28.06.2007., 00:09
ovi što su prodavali danas nisu ovce dionice su posjedovali jučer, kad je bilo dovoljno biti dioničar da se pokupi dividenda, a danas prodaju i za T+3 ponovno kupuju očekujući da će još ići dolje.....
zaključak:dobili su dividendu, prodali po jednoj cijeni i (tako barem očekuju) kupili po još povoljnijoj....salto mortale....

samo jedan mogući scenario....

Neka se niko ne uvrijedi, ali za mene su to kokosari. Sitna buranija, obrni okreni...rezije fazoni....zaradi par stoja i cao...

Ja pricam o kupovini i cuvanju FDSSR... Ako vec ulazis u nesto poput FDSSR onda ides do kraja; a kad je FDS u pitanju, mogu reci bez imalo stida, samo nebo je granica.

To je dionica koju stalno dokupljujes, ono, seljacki se tovaris...postane ti opsesija... i jednog dana istovaris milion. E o tome vam pricam rodjaci...

Ipak, kako kazu, hiljadu ljudi hiljadu cudi.

panzer
30.06.2007., 22:52
Prekinuta skupština na zahtjev predstavnika državnog dijela kapitala kod tačke o usvajanju odluke o rasporedu dobiti iz 2006.

GrabMan
01.07.2007., 13:08
šta to znači??

damodaran
01.07.2007., 16:24
Znaci da se nije odlucivalo o emisiji besplatnih dionica posto prema rijecima predstavnika drzavnog kapitala "nisu jos usaglasili stavove".
Prema nezvanicnim informacijama koje su se mogle cuti na samoj skupstini izgleda da Vlada nije pretjerano zadovoljna sa odlukom o emisiji dionica za zaposlene.

King
01.07.2007., 18:49
mjenja li to sta kod prava na dividendu jer sam ja jedan od "nesretnika" koji su kupili FDS dan kasnije nego sto je to trebalo da bi 30tog bio upisan kao vlasnik?

panzer
01.07.2007., 23:12
Obično je datum presjeka-datum skupštine na kojoj se odlučivalo o podjeli dividende. Pošto se u ovom slučaju nije došlo do te tačke dnevnog reda i nije usvojena, onda bi trebalo da datum presjeka bude na idućoj sjednici ukoliko predstavnik državnog kapitala odobri ovu emisiju dionica.

Izraz "usaglašavanje stavova" je vjeravatno postao aktuelan nakon određenih tekstova u medijima gdje se emisija dionica karakteriše kao pokušaj menadžmenta da preuzme većinski dio vlasništva. Pored toga, kalkuliše se iznosom dividende i ukoliko se u medijima nastave objavljivati "provjerene informacije oko zaključaka " skoro mjesec dana prije same skupštine(bez napomena da je to naučna fantastika) to će procesuirati Komisija za VP sa svim zakonskim posljedicama koje slijede.

Glasanje o odluci za prekid skupštine je ponovljeno i u prvom glasanju za odluku je glasalo samo nekoliko dioničara, uključujući i direktora. Nakon ponovljenog glasanja za odluku je bilo više od 90%.
Ovdje treba zanemariti činjenicu da obećani materijal za skupštinu nije podijeljen nego sa samo "mogao izvršiti uvid kod sekretara u danima prije skupštine" tako da dobar prisutnih nije znao za šta u stvari glasa. Ovdje se misli na tačke 2. i 3.

King
01.07.2007., 23:53
Panzer, hvala na informaciji

mozda ova slucajna kupovina (pogresan racun datuma i trajanja naloga) i ne zavrsi tako lose :biggrin:

IME
02.07.2007., 09:47
Mozda je problem ispao u tome sto je trebalo podjeliti po 25KM po dionici a u slucaju podjele dionica kao dividende dobilo bi se po 100KM (trzisne vrijednosti)
Ispravite me ako grijesim

damodaran
02.07.2007., 09:53
Mislim da ta razlika ne bi trebala da smeta Vladi. Na kraju ipak i drzavni kapital pri tome "dobro prolazi". Mislim da je glavna prepreka emisija dionica za zaposlene jer ce iste dovesti do promjene vlasnicke strukture te ce se smanjiti vlasnistvo drzave.

Graph
02.07.2007., 13:23
Obično je datum presjeka-datum skupštine na kojoj se odlučivalo o podjeli dividende. Pošto se u ovom slučaju nije došlo do te tačke dnevnog reda i nije usvojena, onda bi trebalo da datum presjeka bude na idućoj sjednici ukoliko predstavnik državnog kapitala odobri ovu emisiju dionica.

interesantno, mislim da je to opcija s kojom je malo tko racunao...a koja je itekako bila moguca obzirom na dnevni red i podjelu dionica zaposlenim odnosno udio -takvom odlukom- ostecenih strana....

nestrpljivo cekam razvoj cijene do slijedece skupstine....

King
02.07.2007., 14:30
ima li neko ideju kako provjeriti datum presjeka i datum naredne skupstine?

mikisa
03.07.2007., 16:45
A jel iko čuo za dionice "frozen" na registru ???A to se desi kad prodaš dionice i naredna 3 dana su frozen...e ja mislim ko proda dionice 3 dana prije skupštine biti će frozen i ta osoba nema prava na skupštini...a vi svi idete na T+3 ja mislim da griješite...

Lilius
05.07.2007., 14:25
STA JE OVO LJUDI! PA KO OVO PRODAJE OVAKO PANICNO, UNISITISE CIJENU! A ODLUKE SKUPSTINE TEK TREBA DA SE DESE VEZANO ZA DIVIDENDU!!
Imam jedno pitanje za strucnjake: kako me mogu obavezati da ne prodajem dionice od dividende sljedecih 5 god?

mikisa
05.07.2007., 14:37
Nemogu nikako!! Zakonski jedino mogu do godine dana!!!

max_bh
05.07.2007., 15:00
nazalost u ovoj drzavi se sve moze. nista me ne moze iznenaditi.prvo bit ce dividenda (i to dobra) cijena skoci i onda eto za sada nema dividende, mozda ce je biti a mozda i nece a ako i bude ne zna se ko ce imato pravo na nju."plata nema more bit bidne...".
ma daj...

Lilius
05.07.2007., 16:01
nazalost u ovoj drzavi se sve moze. nista me ne moze iznenaditi.prvo bit ce dividenda (i to dobra) cijena skoci i onda eto za sada nema dividende, mozda ce je biti a mozda i nece a ako i bude ne zna se ko ce imato pravo na nju."plata nema more bit bidne...".
ma daj...

J..o lud zbunjenog!
Cinjenica je da politika, tajkuni (inside i out) i spekulanti uveliko kompromituju (za sad) jednu od najboljih i najperspektivnijih dionica na trzistu...
Ostavljam Panzeru da objasni koliko je tehnicki ovo normalan trend rasta i pada (po meni apsolutno abnormalan), a sto je najgore uslovljen pukim rekla kazala informacijama i NEOZBILJNIM upravnim odborom zajedno sa drzavom....!
Ne znam koliko u svemu ima istine, ali ako stvarno Lojo ima nacina da svoj paket pretvori u vecinski, ne pise nam se dobro!

panzer
05.07.2007., 21:59
Čak i ako bi se zanemarila TA, očekivanja o održivom rastu cijene preko 400 KM su bila prilično realna. Po prvi put na ovom tržištu bi jedan emitent imao dividendu po miminum 25 EUR(tržišno) i takva prilika je mogla privući veći broj ulagača što se možda i desilo imajući u vidu da je ABanka ušla u prvih deset dioničara u proteklom periodu.
S druge strane, došla su i drugačija razmišljanja. Povećavanje broja dionica "kvari" finansijske pokazatelje pa je to trebao biti razlog što ovakav način podjele dividende nije dobar. Ako bi se primjenio isti način ocjenjivanja "realne vrijednosti" i poredio broj dionica ostalih emitenata i njihovih finansijskih izvještaja onda bi tržišne cijene bile oko 25% sadašnjih ili čak i manje.

Ono što se moglo iskoristiti prema TA jeste realizacija dobiti na oko 420 KM 19.06. jer je u tom periodu bilo jasno da se smjer mijenja. Koliko ulagača bi poslušalo signale TA i prepustilo vlasništvo nad dionicama desetak dana prije skupštine na kojoj je bila očekivana podjela dividende?

Dešavanje na skupštini je možda uzrok početka pada cijene tri dana prije skupštine a ne realizacija dobiti jer je neko vjerovatno znao da će predstavnik državnog dijela kapitala reagovati na ovakav način podjele dividende. Sama odluka o odgađanju skupštine i nije toliko loša jer je pokazala da se svijest o značaju državnog kapitala mijenja i nije moguće "preuzeti" firmu na ovakav način( ukoliko se zaista radilo o tome) što je ranije išlo bez problema.

Znajući da FDS-Š.Lojo ni ranije nije imao konfliktnih situacija sa strukturama vlasti, (izuzev neplaćanja poreza u iznosu od preko 12 mil. KM, riješeno do 2004.), sigurno neće ni sada ići sa radikalnim stavovima nego će gledati da zadrži ono što posjeduje.
Veliki iznos neraspoređene dobiti je još uvijek ostao na toj stavki, ali treba primjetiti nekad ranije pominjani nacrt budžeta FBIH za 2007.
Predviđeni iznos od dividendi iz državnih preduzeća je 119 mil.KM dok osim BH Telecoma (86 mil KM) ni jedna firma nije isplatila dividendu. Možda vlada zatraži da se taj dio budžeta popuni dividendom iz FDS-a odnosno da se ide na novčanu podjelu dividende.

Graph
05.07.2007., 23:05
U zavisnosti kako se postavi "baza" odnosno posmatrani vremenski period, mogu značiti dosta i ne moraju značiti ništa.
Ako se posmatra trgovanje od zadnje trećine februara do sada, onda se dobije "prvi stop" na 423 KM i "maksimum" na 465 KM.
Za razliku od toga ako se posmatra period trgovanja u proteklih godinu dana, onda je prvo zadržavanje na znatno višem nivou.
Tako da bi prema taj maksimum na 465 KM (kratkoročni ulagač bi bio zadovoljan) ustvari bio prvi dio pokreta za nešto duži period.

april 2007

IME
06.07.2007., 12:02
Čak i ako bi se zanemarila TA, očekivanja o održivom rastu cijene preko 400 KM su bila prilično realna. Po prvi put na ovom tržištu bi jedan emitent imao dividendu po miminum 25 EUR(tržišno)

Nisam te bas skontao za ovo "dividendu po minimum 25 EUR"
Zar nije interesantnije koliko je dividende po 1 EUR ulozenom, jer sta znaci da je i 50 EUR dividende ako je 1 dionica 50.000 EUR.

Ako nije problem da objasnis
tnx

panzer
06.07.2007., 23:39
Taj dio je pogrešno napisan: 25% odnosno 50 EUR(tržišno). Odnosi se na periodu prije skupštine gdje se može uzeti prosjek 400 KM po dionici.

Sad je situacija već drugačija ako je ovo istina:
No, u slučajevima FDS-a uvijek postoji neko "ali": prema nezvaničnim informacijama, ova emisija bi se proglasila uspješnom samo u slučaju ako broj dioničara koji zatraži nove dionice ne bude veći od 40!?! Pri tome svi dioničari koji ne bi zatražili nove dionice ne bi ih, naravno, ni dobili. Zbog toga, izgleda, Lojo i njegovi saradnici nisu nikome dopuštali kopiranje skupštinskog materijala nego samo uvid u njih.BHdani

Prvih 40 dioničara koji se jave dobiće donice. Ovo liči na nagradnu igru. Sama situacija oko firme postaje sve zanimljivija posebno ukoliko bi vlada povukla neke radikalnije mjere zbog pritiska javnosti.

Zeks
06.07.2007., 23:50
http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=13423&Itemid=59

damodaran
08.07.2007., 21:06
Navedena tvrdnja nije tacna. Brojka od 40 dionicara moze se javiti kao ogranicavajuci faktor samo u slucaju zatvorene prodaje vrijedonosnih papira (Zako o vr. papirima član 13.).

U slucaju FDS-a pod tackom 7 skupstine u pitanju je povecanje kapitala emisijom besplatnih dionica (znaci nema kupovine ili prodaje navedenih dionica) te odluku o emitovanju dionica donosi skupstina Drustva u skladu sa clanom 131. Zakona o privrednim drustvima.

Tacka 8. skupstine FDS-a, (emitovanje dionica za zaposlene) definisana je clanom 217 Zakona o privrednim drustvima (i takodjer nije ogranicena sa "prvih 40 dionicara").

Znaci da je autor navedenog clanka bio dovoljno profesionalan da procita zakone znao bi da "nezvanicne informacije" nisu tacne. Ali onda nema senzacije i ko ce onda kupovati novine... :)

panzer
08.07.2007., 23:52
Ukoliko članovi zakona nisu precizno definisani postoji mogućnost iskorištavanja upravo u ovakve svrhe jer u prvom pozivu za skupštinu stoji : 7. Donošenje odluke o povećanju osnovnog kapitala emisijom besplatnih dionica putem zatvorene prodaje. Ova stavka je naknadno izmijenjena

Ukoliko nemaš uvid u materijal teško je procijeniti šta je stvarni cilj. Nejasnoće, odnosno samo djelimično postupanje prema članovima zakona koji takve situacije ne pojašnjavaju, je vrlo teško ispravljati. Mala je vjerovatnoća da bilo koja institucija (KVP i sl.) obustavi nešto što bi išlo na "štetu" ostalih dioničara.

Ovo dešavanje pokazuje značaj Udruženja dioničara i udjelničara koje je prije izvjesnog vremena pominjao net, jer će vjerovatno biti i situacija kada će mali dioničari biti značajno oštećeni a neće moći da reaguju.

pvarot
09.07.2007., 12:20
Evo danas sam opet kupovao ovu hartiju. Zašto? Ako pokušaš shvatit, da u suštini se kod firme (još) ništa nije promjenilo, a je sad skoro 20 % jefinija nego kad je bila najviše i da još nije bilo ex-dvd day i da je pala zbog očekivanja, da je za nama već ta dan. Ako ste svi bili racionalni tad, kad se kupovalo od 400 do 440, onda je to sad tek bolja kupovina.
JMHO.

andy
09.07.2007., 15:00
Znaci da je autor navedenog clanka bio dovoljno profesionalan da procita zakone znao bi da "nezvanicne informacije" nisu tacne. Ali onda nema senzacije i ko ce onda kupovati novine... :)

Da nema senzacije ne bi ni Fabrika bila po 360 KM!!! Prava Rasprodaja. Zaboravi prodaju novina.:mad:

pvarot
11.07.2007., 13:14
Opet ja. Pomalo nestaje FDS na ovim diskontnim cenama.

energent 01
16.07.2007., 12:41
da li bi zakon o reviziji privatizacije mogao uzdrmati fds?

energent 01
17.07.2007., 11:02
vlada smatra da se dobit treba uloziti u investicije u srebrenici i mostaru