PDA

View Full Version : Ideja za zajedničku tablicu

perspective
23.03.2006., 23:47
Poštovani,pratim ovaj forum već neko vrijeme i već se neko vrijeme hrvam sa svim tim indeksima, pokazateljima i sličnim stvorovima, pa bih molio za pomoć.

Jer čim više čitam sve mi je manje jasno i vidim da na kraju imam nered u glavi.

Da ne duljim, počeo sam raditi tablicu u exc sa dionicama BLSE, (tablica se nalazi u prilogu i zasad ima samo jednu dionicu), a kako još ne znam dosta stvari molio bi znalce za pomoć oko formula i drugih sitnica.

Dakle ideja je da svatko da doprinos sa svojim komentarima, formulama, i da svatko ubaci neku dionicu njemu zanimljivu, pa da bude dostupno svim forumašima i ujedno jedna baza podataka. I da se tablica svaki dan ili tjedno po potrebi ažurira sa novim podacima. Sve bi bilo na jednom mjestu i svima bi bilo lakše nego da svatko izrađuje posebnu tablicu.

Znam da je problem oko izvještaja o poslovanju, al i to će s vremenom biti riješeno.

Nadam se da nećete popljuvati ovaj prijedlog

Pozdrav svima

Big Foot
24.03.2006., 10:43
Evo saljem malu pomoc nadam se da ce ti koristiti.

perspective
24.03.2006., 11:07
Hvala :)
nadam se da ću sve uspijet pohvatat i pravilno ubaciti u tablicu

Andy99
24.03.2006., 11:25
Poštovani,pratim ovaj forum već neko vrijeme i već se neko vrijeme hrvam sa svim tim indeksima, pokazateljima i sličnim stvorovima, pa bih molio za pomoć.

Jer čim više čitam sve mi je manje jasno i vidim da na kraju imam nered u glavi.

Da ne duljim, počeo sam raditi tablicu u exc sa dionicama BLSE, (tablica se nalazi u prilogu i zasad ima samo jednu dionicu), a kako još ne znam dosta stvari molio bi znalce za pomoć oko formula i drugih sitnica.

Dakle ideja je da svatko da doprinos sa svojim komentarima, formulama, i da svatko ubaci neku dionicu njemu zanimljivu, pa da bude dostupno svim forumašima i ujedno jedna baza podataka. I da se tablica svaki dan ili tjedno po potrebi ažurira sa novim podacima. Sve bi bilo na jednom mjestu i svima bi bilo lakše nego da svatko izrađuje posebnu tablicu.

Znam da je problem oko izvještaja o poslovanju, al i to će s vremenom biti riješeno.

Nadam se da nećete popljuvati ovaj prijedlog

Pozdrav svima

Na Blberza.com ima polugodišne rezultate za sve dionice, samo si dodaš formule za ono što te interesira.

http://www.blberza.com/Semiannual_financial_statement_6_2005.zip

perspective
24.03.2006., 17:51
Na Blberza.com ima polugodišne rezultate za sve dionice, samo si dodaš formule za ono što te interesira.

http://www.blberza.com/Semiannual_financial_statement_6_2005.zip

Hvala, baš mi je i to trebalo, jer sam se mučio da pronađem sve podatke.
Nekako sam skalupio tablicu, pa sad izgleda ovako:

Nadam se da sam sve formule pravilno ubacio :)

Pozdrav

franciska
24.03.2006., 18:07
Nekako sam skalupio tablicu, pa sad izgleda ovako:

Pozdrav

Jako mi je dobra tvoja tablica.
Možeš li još ubaciti EDPL i VDBL?
Hvala.

netstrider
24.03.2006., 18:27
zašto umjesto nominalne cijene ne piše knjigovodstvena vrijednost po jednoj akciji (BVPS). Zašto umjesto B/V ne piše B ili BV odnosno knjigovodstvena vrijednost.
Nominalna vrijednost svih firmi je 1 kilometar.
Ne vidim potrebu za stavljanjem punog imena u tablicu.
Čini mi se lakše sve ovo uklopiti u tablicu od berze što je puno lakše i puno manje posla, tj. po mom osobnom mišljenju, ovo ti ne treba (u onaj obični stupac samo dodaš P/S, P/E i meni je drag P/(E+A)), ali ako hoćeš sve te brojeve, jednostavno dodaš par stupaca u onu tablicu koju si dobio na linku.

Andy99
24.03.2006., 22:40
Evo moje tablice, nije sasvim gotova, ali nešto ima :xyxwave:

perspective
24.03.2006., 23:59
Jako mi je dobra tvoja tablica.
Možeš li još ubaciti EDPL i VDBL?
Hvala.

Ubacio sam, al to je samo površno, jer nemam podatke za : prihode, rashode, kapital i imovinu.
Ako mi možeš poslat te podatke, bio bi zahvalan

Jel tko zna možda kako da prvi stupac i prvu kolonu u tablici ˝zamrznem˝ tako da kod ''skrolanja˝ imam veću preglednost??

franciska
25.03.2006., 01:53
Hvala ti. Voljela bih da možeš istaknuti sve podatke. Ja, na žalost, nemam ove koje tražiš. Nadam se da netko drugi ima.

BURZA5
25.03.2006., 10:28
Jel tko zna možda kako da prvi stupac i prvu kolonu u tablici ˝zamrznem˝ tako da kod ''skrolanja˝ imam veću preglednost??

evo ti slika:

Jumbo
25.03.2006., 11:03
Ubacio sam, al to je samo površno, jer nemam podatke za : prihode, rashode, kapital i imovinu.
Ako mi možeš poslat te podatke, bio bi zahvalan

Primjetio sam da kod Intala Milići koristiš stari broj dionica, prije povećanja zbog namirenja potraživanja.

Sada Intal ima 1.412.000 dionica, što je više od duplo od prijašnjeg broja.
Zbog toga mu je i cijena pala s 1 KM na 0,64, a i ovo vjerojatno kupuju oni koji ne znaju za to povećanje.
Uz to Intal prikazuje dosta manji godišnji izvještaj od polugodišnjeg, pa će se mnogi ohladiti kad to vide.
Nije bez razloga PIF Bors prodao po 0,5 KM, preko burze 2 % firme .

perspective
25.03.2006., 11:49
Primjetio sam da kod Intala Milići koristiš stari broj dionica, prije povećanja zbog namirenja potraživanja.Sada Intal ima 1.412.000 dionica, što je više od duplo od prijašnjeg broja.

Hvala na toj informaciji, nigdje nisam našao taj podatak, vjerovatno zbog starijih izvještaja, al mi nije jasno zašto taj podatak nije na stranicama BLSE.

perspective
25.03.2006., 11:54
evo ti slika:

Hvala, uspio sam i sad je puno bolje

Jumbo
25.03.2006., 12:01
Hvala na toj informaciji, nigdje nisam našao taj podatak, vjerovatno zbog starijih izvještaja, al mi nije jasno zašto taj podatak nije na stranicama BLSE.

Zbog toga što nakon što komisija za vrijednosne papire odobri upis nove emisije dionice, mora proći određeni rok dok trgovački sud i formalno to ne potvrdi.
Recimo Švicarci su još sredinom prošle godine ubacili 12 mil. KM u Vitaminku, a tek sada je to formalno provedeno i objavljeno na stranicam Burze.

Podatak za Intal možeš naći na stranici www.khov-rs.org

Uskoro se može očekivati i službeni upis tih dionica na burzi, a tada možemo očekivati stampedo prodaje malih dioničara, koji su sada dobili ogromnu količinu dionica.

BURZA5
25.03.2006., 13:02
Malo nevezano za temu ali...
I kolika bi onda bila stvarna vrijednost kapitala na računu danas za VITA i kad su to ubacili, može podatak ili tekst o tome i na PM?
Broj dionica sad je 35.725.355.
30.06.2005. kapital im je bio 26.100.998. KM -po tome bi ispalo da je kapital stvarno ipak manji od upisanog.

perspective
25.03.2006., 16:16
Uskoro se može očekivati i službeni upis tih dionica na burzi, a tada možemo očekivati stampedo prodaje malih dioničara, koji su sada dobili ogromnu količinu dionica.

Baš me zanima kolko su ti mali dioničari informirani i kako će to utjecati na cijenu dionice?
Usput, kupio sam neku malu količinu (malo na rizik, al činilo se ok ) , pa šta da sad radim?

netstrider
25.03.2006., 18:34
Prodaj i ako ništa oroči, jer koliko god bilo kupaca, ludih ili neludih, jedini scenarij po kojemu će se plaćat ova cijena je da cijeli market ode pošteno up. Pošteno up znači da će ti te pare puno mirnije spavati u telekomu, elektroprivredi, boksitu ili čemu god. Ovo je naravno najobičnije nagađanje.

Ti vaučeristi su neinformirani. Neinformirani kao u "E, da prodaj ovaj gvauče' "
-A pošto barba?
-Ma i ti i pošto, pošto daš?

teško ti je to opisati. Dok ne doživiš jednostavno nemaš pojma koliko "oni su neinformirani" ima mjesta. Jedini je problem što ako im netko napiše u novinama da ne žure s prodajom i malo markira cijenu (nelikvidnu dionicu svako može markirat na up kad nema prodaje), možda se nikad ne vrati (slučaj s CIST. Toliko je precijenjena u odnosu na market, a sve zato jer je netko krivo ukucao broj)
Bilo bi lijepo da ovaj offtopic moderatori premjeste na Ulaganje u RS

Jumbo
25.03.2006., 19:27
Ovih novih 780 tis dionica nisu dobili vaučeristi, već bivši i sadašnji radnici Intala, koji su umjesto novca, koji im duguju dobili dionice. Oni vrlo dobro znaju što imaju, a možda neki od njih prate ovaj forum.
Pitanje je koliko će im hitno trebati novci. Po ovim cijenama vjerujem da bi svi prodali. Ako cijena padne na 0,2... tko zna.

Što sada s tim dionicama. Ja sam još po 1 KM nešto kupovao, ali na svu sreću vrlo malo. Nisam išao prodavati i sad mi je žao.
Šta je tu je. Neću sada prodavati, ali bome ni kupovati.

netstrider
25.03.2006., 20:09
Teško. Nije to riječ o 5 radnika, šefova smjene ili štajaznam. Riječ je o gomili ljudi. Ljudi koji cijeli dan zabijaju brokve. Ako među onim imenima nema barem 15% onih koji ne znaju jesu li vaučeristi ili akcionari i koliko vrijedi to što imaju (vaučeri ili akcije) i koliko će sutra vrijediti, onda jedini zaključak koji mogu iz toga izvući je - Jumbo poznaje te ljude.
Po mom mišljenju na svakih 100 akcionara u RS dolazi 25 onih koji misle da su vaučeristi, al pravu istinu će znat ljudi s terena, a ne ja autsajder.

imho: bivši i sadašnji radnici Intala su uglavnom bivši i sadašnji akcionari bilo Intala bilo Zepter ili Privrednik fonda, uz dužnu razliku, oni koji su bili dovoljno pametni da su uzeli dionice Intala prošli su s vrijednijim vaučerima. U osnovi, ako netko ode na skupštinu nek pronjuška. Glede toga da dobar dio ljudi misli da su vaučeristi, znam da sam u pravu (jedini je problem što oni ionako ne idu na skupštine niti znaju gdje je taj stari žuti papir), glede toga koliko ih je u postotku,... to me živo zanima!

"Po ovim cijenama vjerujem da bi svi prodali."
ovo me muči. Ako vjeruješ, ja vjerujem da bi trebao prodati (ne vidim ništa bolje od onoga da radiš ono u što vjeruješ).

Dreamer
26.03.2006., 13:41
Sada Intal ima 1.412.000 dionica, što je više od duplo od prijašnjeg broja.
Zbog toga mu je i cijena pala s 1 KM na 0,64, a i ovo vjerojatno kupuju oni koji ne znaju za to povećanje.
Uz to Intal prikazuje dosta manji godišnji izvještaj od polugodišnjeg, pa će se mnogi ohladiti kad to vide.
Nije bez razloga PIF Bors prodao po 0,5 KM, preko burze 2 % firme .

Pri sadašnjoj cijeni i broju dionica Intal ima P/E oko 1, pa i uz ovo povečanje broja dionica ne vidim da poduzeće postaje manje zanimljivo. Naprotiv...

Nedavno se jedan od največih institucionionalnih investitotra u RS Poteza d.d. pojavio među Top10 dioničara Intala, sa za sada smiješnim iznosom. Da ne vide potencijal i da nemaju želje za daljnjim ulaganjem, onda ne bi ulazili ni za ovu siću (manje od 5.000 KM dionica za sada).

Novi dioničari će osim velike ponude na tržištu napokon stvoriti likvidnost za ovu dionicu koje se jednostavno nije moglo kupiti. Dakle ako je neki veći ulagač zainteresiran za ulazak u Intal onda mu je ovaj scenarij došao idealano.

Po trenutnoj tržišnoj kapitalizaciji ovo poduzeće sa 130 zaposlenih te uhodanim i profitabilnim poslom vrijedi smiješnih 400.000 KM :eek:

...bave se izdradom montažnih kučica, izvoz im čini veliki dio proizvodnje, a kvalitetnog i jeftinog domačeg drveta im ne nedostaje. Uostalom više počitajte na:
http://www.intal-milici.com/

I još nešto. Ne znam zašto nitko ne spominje da se za tih novih 780000 dionica otpisuje 780000 KM kratkoročnog duga što povečava vrijednost firme. Dakle radnici za dug od 1KM dobivaju jednu dionicu Intala.
Ako dionica vrijedi manje, recimo 0,2KM kako neki aludiraju, onda su napravili fantastičan posao jer su 1KM duga uspjeli riješiti za samo 0,2KM vrijednosti!!!
A i pitanje je po koliko će radnici biti spremni prodati svoje dionice ako su za recimo 1000KM stvarnog duga dobili 1000 dionica. Bez obzira znaju li pravu vrijednost Intala neće ih se rado riješavati ispod 1KM, jer tada neće stvarno dobiti povrat svog duga.

U svakom slučaju oko Intala će se još dosta prašine dizati. :thumbsup:

Jumbo
26.03.2006., 14:28
Iz ovogo što si rekao ni ono po 0,8 nije skupo, a ima stvarno lijepa količina.
Istina smanjili su kratkoročni dug za 780 tis. KM, ali mene je strah da se ne odluče smanjiti sav dug na nulu, pa konvertirati 3 mil. KM u dionice.
Tko sad kupi 1 % firme nakon dokapitalizacije će imati 0,45 %.
Zamisli koliko bi imao da firma napravi "fantastičan posao" i riješe se cijelog duga.
Odjednom bi postao ponosni vlasnik čitavih 0,14 % firme.

Općenito pretvaranje duga u novu emisiju dionica je odlično za firmu, ali katastrofa za dioničare, tj. gazde. Kako Intal nema većinskog gazde, oni to mogu raditi.
Kad bi vidio da oni iz poslovanja smanjuju kratkoročni dug, onda bi mogao tvrditi da dobro posluju.
Njihova objava dobrih rezultata je kao da ja na početku godine posudim 1 000 000 kuna i na kraju godine kažem da na računu imam 500 000. Mislim 500 000 je lijepa svotica, ali treba netko vratiti onu milju.
Nije jednostavno čitati bilance. Krije se tu puno zamki.

Intal, nije nezanimljiv, ali tek na 0,2-0,25.

Jumbo
26.03.2006., 15:04
Intal.................................2004........ .......2003

C. OBAVEZE ............ 4.261.844....... 3.438.501
I. Dugoročne obaveze.......... 362.244..... 0
5.Ostale dugoročne obaveze........ 362.244 .....
II. Kratkoročne obaveze......... 3.899.600........ 3.438.501
2.Kratkoročni krediti...... 347.275..........125.000
4.Primljeni avansi, depoziti i kaucije..... 1.323.116......... 1.004.071
6.Dobavljači......... 2.002.673............ 1.896.026
9.Obaveze za zarade i naknade zarad..... 34.655...... 26.770
10.Obaveze za poreze, doprinose i druge dadžbine..... 191.881.. 296.634

Tu sam naveo obaveze Intala za 2004. i 2003., stavke, gdje je 0 sam izbacio.
Iz ovoga možete vidjeti da su povećali dugoročne obaveze za 362 tis KM, kratkoročne za 460 tis. KM, a dobit za 2004 je billa 100 tis KM.
Meni bi bilo draže da su smanjili obaveze za 500 tis., a poslovali s malim gubitkom.

netstrider
26.03.2006., 15:33
Dreameru, jedno ipak nije u redu preskočiti. Ako firma vrijedi 0,2 napravili su odličan posao, ali kad bi Intal vrijedio 0,2 onda bi Dodo komodno mogao Telekom prodati za 0,2 strateškom partneru, tj:
obzirom da je INTL vrijedio iznad kilometra oni su napravili loš posao svojim akcionarima. Eto sve mudrosti.
Meni se ne sviđa što oni rade neke stvari politički, ti partneri njemci a ovaj Novi Pedi isto Njemac (prijašnji bio Austrijanac?).

btw, nema smisla gledati stare brojeve u kontekstu buduće procjene. Jednostavno treba gledati s novim brojem dionica i novim iznosom kapitala, pa ćeš vidjeti što dobiješ i koliko si to spreman platiti.

Dugoročno za svoje akcionare bi najbolje napravili kad bi taj dug reprogramirali tako da prestane rasti, prebacili ga u neki dugoročni, ako ničim onda emisijom obveznica.

BURZA5
26.03.2006., 17:56
Malo nevezano za temu ali...
I kolika bi onda bila stvarna vrijednost kapitala na računu danas za VITA i kad su to ubacili, može podatak ili tekst o tome i na PM?
Broj dionica sad je 35.725.355.
30.06.2005. kapital im je bio 26.100.998. KM -po tome bi ispalo da je kapital stvarno ipak manji od upisanog.

Molio bih još jednom...
Znači kapital bi danas trebao biti 37.020.397 KM?

Dreamer
27.03.2006., 09:35
Jumbo, ti si kupovao dionicu Intala i po 1KM, vjerujući da će narasti nekoliko puta, a sada kada imaju duplo više dionica i 780000 KM manji dug vrijede 0,2-0,25KM :rolleyes:

Čudna računica :confused:

Ako dionica Intala vrijedi 1KM, onda su napravili ok posao, ako vrijedi više, onda su oštetili postojeće dioničare, a ako vrijedi manje, napravili su fantastičan posao i povečali vrijednost firme... svatko neka donese zaključak.

Jumbo
27.03.2006., 10:12
svatko neka donese zaključak.

Sa ovim se apsolutno slažem.

Ja sam iznio svoje mišljenje i kad bi se cijena vratila na 1 KM ja bi svoje prodao. Možda se nekome učini da je trenutna cijena jeftina i krene kupovati.
Za mene je najgore da je cijena 0,5-0,6. Nije za kupiti, nije za prodati.
Kad sam kupovao po 1 KM nisam znao za konverziju duga u dionice, niti za strukturu kratkoročnog duga.
Vjerujem da će uskoro biti puno Intalovih dionica na prodaji, a od kupnje ovisi gdje će se ta prodaja stabilizirati.

salenacionale
27.03.2006., 11:29
Hm čini mi se da je ova priča o INTL i VITA skroz off topic... O tome možete nastaviti na Ulaganje u RS

Dreamer
27.03.2006., 14:20
Intal ima 130 radnika i u najboljem/najgorem slučaju toliko paketa može završiti na burzi... ne radi se tu o tisućama pomahnitalih prodavača :)

Slažem se da bi neki moderator mogao ove postove oko Intala prebaciti na zasebnu temu...

Nikolica
27.03.2006., 14:58
Hm čini mi se da je ova priča o INTL i VITA skroz off topic... O tome možete nastaviti na Ulaganje u RS

Slažem se s salenacionale. Ajmo opet o tablici.

Big Foot
28.03.2006., 09:16
Hej tek sad otvorih tablicu pogresna vam je od pocetka - nominalna vrijednost akcije - zapravo se radi o knjigovodstvenoj vrijednosti, sto i dalje ima imlikacije vjerovatno i u ostalim formulama.
Pregledajte jos jednom.
Nominalna vrijednost je ili 1 KM (uobicajeno za ovo trziste) ili 0,01 KM. Samo je kod banaka i osiguravajucih zavoda drugacija nominala.

perspective
28.03.2006., 09:46
Hej tek sad otvorih tablicu pogresna vam je od pocetka - nominalna vrijednost akcije - zapravo se radi o knjigovodstvenoj vrijednosti, sto i dalje ima imlikacije vjerovatno i u ostalim formulama.
Pregledajte jos jednom.
Nominalna vrijednost je ili 1 KM (uobicajeno za ovo trziste) ili 0,01 KM. Samo je kod banaka i osiguravajucih zavoda drugacija nominala.

Ne kužim :confused:

Misliš li na onu zbrljanu tablicu u prvom postu ili na ove kasnije dorađene tablice?
Zar nominalna i knjigovodstvena vrijednost nije isto? :confused:

Za kontrolu tog dijela tablice - knjigovostvene vrijednosti usporedio sam knjigovodstvene vrijednosti iz tablice Semiannual_financial_statement_6_2005.xls ( u prilogu je u nekom ranijem postu pod ovom temom ) i meni odgovara.

Daj molim te ispravi ona to šta ne valja pa priloži ispravjenu tablicu da vidim razliku.

Big Foot
29.03.2006., 09:33
Poslednja tvoja tablica, a vjerovatno i ostale.
Nominalna vrijednost nije isto sto i knjigovodstvena.
Nominala u principu ne znaci nista i u nekim zemljama je i nema. Knjigovodstvana vrijednost je sav kapital (ukljucujuci rezerve i nerasporedjenu dobit. Knjig.vr.po dionici je kad ukupna kapital dijelis sa brojem dionica.

perspective
29.03.2006., 13:03
Ok, ispravio sam.
Znači nominalna cijena nije niti bitna, a za ovo tržište je ili 0.1 ili 1 KM, a
knjigovodstvena je = kapital/ broj dionica

Ok, hvala..

franciska
29.03.2006., 20:32
Ako netko može ovdje odgovoriti kada izlaze slijedeći financijski izvještaji i gdje se mogu skinuti?

Ako se tablica uredi i nadopuni, može li se ažurirati, ne znam hoćeš li ti, perspective, ažurirati tablicu, pa da se stavi pod Izdvojeno?

perspective
30.03.2006., 01:01
Da., i mene zanimaju slijedeći financijski izvještaji, točnije kad izlaze???

vjerujem da će se onda moći skinuti na stranicama BLSE

www.blberza.com

Što se tiče tablice, kolko sam uspio skužiti sve formule su ok, nije bilo većih zamjerki, one manje su ispravljene, tako da je upotrebljiva :)

No, s obzirom da ne postoji veći interes za zajednički rad na tablici, mislim da je najbolje da si svako sam ažurira kako njemu odgovara, a i većina ljudi vjerujem ima svoju osobnu tablicu, na kojoj se malo bolje snalaze, nego na ovoj mojoj :)

Osim ako postoji interes s tvoje strane, pa da ju dalje dorađujemo.

Tolko o tablici :)

netstrider
30.03.2006., 11:22
Izašli su. Na nekima radi revizija, tj. biti će i novijih, ali sve možete kupiti u APIF-u. Na stranici berze već neko vrijeme žele to staviti. Računajte da je APIF tvrtka koja zarađuje od prodaje tih izvješća. Ako budu, mogli bi doći kroz idućih mjesec dana. Sve ovisi o tome kako se berza i APIF dogovore. Ako postignu win-win dogovor (što je lako moguće), mogli bi vidjeti izvješća već sutra.