PDA

View Full Version : Ukida se JDD kotacija

majmun
08.03.2006., 10:31
Ukida se JDD kotacija
Autor Snježana Mlinarević

Kotacija javnih dioničkih društava do ljeta bi se trebala ukinuti promjenom Zakona o vrijednosnim papirima. Na tako drastičan potez zakonodavac je prisiljen zbog usklađivanja našeg i EU zakonodavstva u toj domeni. EU naime ne poznaje institut prisilnog izlaska na burzu kao što je to uinjeno s JDD kotacijom.
Sva dionička društva s 30 milijuna kuna temeljnog kapitala i više od 100 dioničara bila su obvezna, svidjelo im se to ili ne, na uvrštenje u posebnu JDD kotaciju. Ta zakonska prislila od 2003. godine istjerala je mnoge tvrtke na burzu, što je bio velik doprinos razvoju tržišta kapitala. Zasad nije moguće sagledati sve posljedice promjene zakona, ali neke će tvrtke jedva dočekati mogućnost da pobjegnu s burze.

http://www.vecernji-list.hr/newsroom/economics/manager/498199/index.do

Go Go
08.03.2006., 10:57
Ukidanje JDD kotacije? Ne čini mi se vjerojatnim budući da se istovremeno nastoji produbiti ponuda na burzi. Ovim bi postali još manje tržište, a samim time i manje atraktivni većim ulagačima.

Billy
08.03.2006., 11:20
Ukida se JDD kotacija
Autor Snježana Mlinarević

Kotacija javnih dioničkih društava do ljeta bi se trebala ukinuti promjenom Zakona o vrijednosnim papirima. Na tako drastičan potez zakonodavac je prisiljen zbog usklađivanja našeg i EU zakonodavstva u toj domeni. EU naime ne poznaje institut prisilnog izlaska na burzu kao što je to uinjeno s JDD kotacijom.
Sva dionička društva s 30 milijuna kuna temeljnog kapitala i više od 100 dioničara bila su obvezna, svidjelo im se to ili ne, na uvrštenje u posebnu JDD kotaciju. Ta zakonska prislila od 2003. godine istjerala je mnoge tvrtke na burzu, što je bio velik doprinos razvoju tržišta kapitala. Zasad nije moguće sagledati sve posljedice promjene zakona, ali neke će tvrtke jedva dočekati mogućnost da pobjegnu s burze.

http://www.vecernji-list.hr/newsroom/economics/manager/498199/index.do
Izlazak tvrtke iz JDD kotacije ne znaci odlazak tvrtke s burze, ma koliko to Snjeska u svojoj glavi mislila.

Npr. BCIN, JLEN, KMSK nisu u JDD-u, pa se s njima trguje.
ERNT na vse nije u JDD-u, nego je na ZSE, ali se na vse uglavnom trguje.

Izlazak firme iz jdd kotacije bi znacio ukidanje obveze podnosenja fin. izvjesca, ali sumnjam da bi to puno firmi iskoristilo.

Uostalom dio firmi ni sada ne predaje izvjesca mada bi trebale, a vecina ih ne predaje na vrijeme.

JDD kotacija je donjela jednu jako dobru stvar, a to je prospekt firme, i ta informacija nece samim tim nestati.

A sad, ako ce nesto mjenjati zbog EU vjerujem da ce transparentnost izvjescivanja postati jos veca i rigorznija, a ne obrnuto.

borg
08.03.2006., 11:29
Ma to je po meni više na bazi naziva i ustroja... Što se tiče tranparentnosti ona također mora biti bliža standardima EU, ako se već zbog EU ukida JDD...
Znači opet povećanje transparentnosti...
Recimo ovo je po meni odlično za uspavane ljepotice kao BDSS i sl...

Sharemax
08.03.2006., 11:55
Po meni ovo može biti dvosjekli mać - ona društva, koja će ostat na burzi, bit će primorana na veću transparentnost, dok će ona, koja ne žele bit transparenta, bit iskljućena sa burze. Pitanje je koju će opciju pojedino poduzeće odabrat. Po meni je sada dosta rizično ulagat u neka poduzeća, za koja se zna, da nisu baš otvorena prema dioničarima, jer će lako napustit burzu. Najviše sam zabrinut upravo za Brodospas.

borg
08.03.2006., 12:09
Hmmm!
Sve je stvar procjene činjenica, a opet je vidljivo da se iz istih može suprotno protumačiti... :biggrin: ;)

A zašto bi BDSS izašao sa burze i bio kompanija koja i do sada debelo posluje po Europi...
Do sada je bilo OK, jer nije u EU, ali kako bi se to odrazilo na jednog dana ugled Brodospasa d.d. koji će biti firma unutar EU, van burze, a sva nihova konkurencija tranparentna do boli, i po EU burzama debelo izlistana...
Ne znam baš... :rolleyes:
Sve mi se čini da je ovo do sada bilo, "dok može..., može"!

Sharemax
08.03.2006., 12:23
Ako posluju u EU ne treba da su listirani na burzi. Mogu bit i private company. To je sasvim njihova odluka. Isto vrijedi za ostala poduzeća.

poznavatelj
08.03.2006., 12:37
Financijska izvješća društava u kotaciji JDD:
http://www.vse.hr/kotacije/jdd_kotacija.asp
http://www.zse.hr/finreports.php

Zlatek
08.03.2006., 21:39
Ma ja mislim da se ne radi ni o "odlasku" s burze, ni o manjoj transparentnosti onih koji jesu na burzi. Radi se samo da više neče biti nikakve prisile "dolaska" na burzu neke tvrtke samo zato jer ima 100 dioničara i više od 30 MIO kn. Tko hoče -može, tko neče - ne mora. Ali onaj ko hoče biti listiran - morao bi objavljivati izvještaje. Barem godišnje. Zapravo bi trebalo ukinuti one kotacije gdje nije obezno podnositi izvještaje.

Sasko
08.03.2006., 22:12
Ma ja mislim da se ne radi ni o "odlasku" s burze, ni o manjoj transparentnosti onih koji jesu na burzi. Radi se samo da više neče biti nikakve prisile "dolaska" na burzu neke tvrtke samo zato jer ima 100 dioničara i više od 30 MIO kn. Tko hoče -može, tko neče - ne mora. Ali onaj ko hoče biti listiran - morao bi objavljivati izvještaje. Barem godišnje. Zapravo bi trebalo ukinuti one kotacije gdje nije obezno podnositi izvještaje.

a zbog cega bi po tvom firma htjela biti izlistana? da ima vise obaveza prema burzi? a sto se tice izvjestaja mozes ih dobit preko fine kad god hoces.

majmun
09.03.2006., 09:15
Ma ja mislim da se ne radi ni o "odlasku" s burze, ni o manjoj transparentnosti onih koji jesu na burzi.

Da nema obveze dolaska ali niti ostanka, pa sjetite se kakve probleme je stvarao ERNT, a neki komentiraju da kompanije koje hoće poslovati u svijetu moraju težiti transparentnosti :p:

Sharemax
09.03.2006., 09:21
Ona poduzeća, koja su bila manje više primorana doć na burzu delistirat će svoje dionice. Bolje da poćnemo radit spisak.

Po meni mogli bi se delistirat:
1. Brodospas
2. Zlatni Rat
3. Finvest
4. Jamnica
5. Ledo
6. Konzum
7. Brodomerkur
8. Lura

Uglavnom poduzeća, koja imaju večinskog vlasnika.

Ima još nekih...

baronx
09.03.2006., 09:35
što se tiče mogućeg delistiranja pojedinih dionica (firmi) s burze, predlažem da pokreneš posebnu temu o tome
pozdrav

krpa
09.03.2006., 11:10
Ona poduzeća, koja su bila manje više primorana doć na burzu delistirat će svoje dionice. Bolje da poćnemo radit spisak.

1. Brodospas
2. Zlatni Rat
3. Finvest
4. Jamnica
5. Ledo
6. Konzum
7. Brodomerkur
8. Lura

Ima još nekih...

zaba-x-a
zvzd-r-a
....

Trebalo bi pogledati što se podrazumijeva po večinskim vlasnikom (jedna pravna/fizička osoba sa udjelom većim od x% ili više njih medjusbno interesno povezanih). Dakle, ostaje diskutabilno: 1) x% i 2) medjusobno povezani interesi

borg
09.03.2006., 11:13
Da nema obveze dolaska ali niti ostanka, pa sjetite se kakve probleme je stvarao ERNT, a neki komentiraju da kompanije koje hoće poslovati u svijetu moraju težiti transparentnosti :p:

Na mene si mislio a!? :(

Pa da upravu si!? Vani broj tvrtki na burzi možeš na prste nabrojati... :(
Nisu lude biti tamo...

P.S.
BDSS ionako i nije u JDD...

branimir
09.03.2006., 11:15

1. Brodospas
2. Zlatni Rat
3. Finvest
4. Jamnica
5. Ledo
6. Konzum
7. Brodomerkur
8. Lura

Ima još nekih...

Onda bi na toj tvojoj listi pod broj jedan trebao biti Adris

BlueSky
09.03.2006., 11:19

1. Brodospas
2. Zlatni Rat
3. Finvest
4. Jamnica
5. Ledo
6. Konzum
7. Brodomerkur
8. Lura

Ima još nekih...

Pa zar i ERNT nije primorana izaći na burzu?

borg
09.03.2006., 11:26
Ispada da bi nam pola burze i pola Blue chipa odjezdilo s kotacija na burzama...

baucic
09.03.2006., 12:17
Ovo nema smisla. Zar nema nekog tko trguje na Euro burzi i zna kakva je tamo situacija i zakoni? Zasto su neke firma na burzi a neke ne, pa da to preslikamo kod nas. Ovako je lupanje u prazno

Billy
09.03.2006., 12:45
Moram priznati da toliko gluposti nisam ocekivao od forumasa.
Od Snjeske OK, ali forumasi dragi :eek: :( .

Ajte vi malo procitajte sta je potrebno da bi se firma Jozo d.d. pojavila na burzi.

Inace dionice koje su nestale iz jdd-a ne nestaju sa burze.

Recimo BDSS ili JLEN ili KOTK ili BCIN ili ... se trze po ovim pravilima:

Slobodno tržište je segment gdje se trguje dionicama koje nisu uvrštene u neku od službenih kotacija. Na slobodnom tržištu se trenutno nalaze dionice 300-tinjak dioničkih društava.

Uvrstiti se mogu na zahtjev brokera sve vrijednosnice koje su slobodno prenosive, te za koje broker dostavi zahtjev sa osnovnim podacima o vrijednosnici.

ERO se trzi takodjer u Slobodnom trzistu, i fin. izvjesce objavljuje na zse, mada se tamo uglavnom ne trzi.

DNVA, KMSK i neke druge ce vjerovatno uskoro postati d.o.o. pa se nece trziti na burzi, ali to je jako slozena i dugotrajna procedura, i jako slicna onoj kod istiskivanja, koju je pokusao napraviti Siemens.

Siemens se toliko borio da istisne male dionicare i samim tim kao 100% vlasnik nestane sa burze, ali na kraju mora doci u JDD, te objaviti prospekt.

Sharemax
09.03.2006., 13:02
Tu je rizik da se u vlasničkoj strukturi pojavi osoba, koja nije poželjena sa strane managementa, kako i troškovi kotacije. Zašto onda listirati dionice, kad mogu biti izvan tržišta.

Slažem se da bi u ovom slučaju i Adris i ERNT mogli s burze.

borg
14.11.2007., 22:58
IPAK SE UKIDA JDD KOTACIJA?
Novi zakon o tržištu kapitala ukinut će obvezno listanje kompanija u kotaciju JDD rekao je dr. Boris Vujčić, zamjenik glavnog hrvatskog pregovarača s EU

O usklađivanju s europskim standardima konferenciji na Međunarodnoj konferenciji o mirovinskim fondovima govorio je dr. Boris Vujčić, zamjenik glavnog hrvatskog pregovarača s Unijom, koji je među ostalim naglasio kako će sva ograničenja u pogledu plaćanja i ulaganja ulaskom u EU biti ukinuta. Spomenuo je budući zakon o tržištu kapitala koji će utjecati i na industriju mirovinskih fondova. Jedna od promjena koja će biti uvrštena u spomenuti zakon odnosi se na ukidanje obveznog listanja kompanija u kotaciju JDD. O tome smo, naglasio je Vujčić, imali dugu raspravu u Bruxellesu i jasno je da to moramo ukinuti.
(13/11, Bankamagazine)

Nadam se da je sazrijelo doba kada je ugled i rejting kompanije bitan za poslovanje i financiranje firmi...
Tada burzovno kotiranje daje najveći obol po tom pitanju, a to automatski znači želja za izlistavanjem na ZSE.

dprimora
15.11.2007., 05:11
IPAK SE UKIDA JDD KOTACIJA?
Novi zakon o tržištu kapitala ukinut će obvezno listanje kompanija u kotaciju JDD rekao je dr. Boris Vujčić, zamjenik glavnog hrvatskog pregovarača s EU

O usklađivanju s europskim standardima konferenciji na Međunarodnoj konferenciji o mirovinskim fondovima govorio je dr. Boris Vujčić, zamjenik glavnog hrvatskog pregovarača s Unijom, koji je među ostalim naglasio kako će sva ograničenja u pogledu plaćanja i ulaganja ulaskom u EU biti ukinuta. Spomenuo je budući zakon o tržištu kapitala koji će utjecati i na industriju mirovinskih fondova. Jedna od promjena koja će biti uvrštena u spomenuti zakon odnosi se na ukidanje obveznog listanja kompanija u kotaciju JDD. O tome smo, naglasio je Vujčić, imali dugu raspravu u Bruxellesu i jasno je da to moramo ukinuti.
(13/11, Bankamagazine)

Ovo će nam unazaditi tržište. I ovako smo jedva dolazili do izvješća; kasnila su, mnoga nisu bila konsolidirana, a sad managere i većinske vlasnike više nitko neće moći kontrolirati. Zakonodavci ovim tjeraju ljude i fondove da ulažu u precijenjene dionice kojima je u interesu biti u burzovnoj kotaciji. Bojim se da bi mnoge podcijenjene male i srednje tvrtke mogao progutati mrak.

Zašto se zakonski ne odredi da za svako dioničko društvo svaki dioničar (pa makar vlasnik samo 1 dionice) može zatražiti uvrštenje u burzovnu kotaciju, a potom se zakonski odredi da svako poduzeće u burzovnoj kotaciji mora objavljivati konsolidirana kvartalna izvješća.

Nikad mi nije bilo jasno zašto su umjesto tog načelno prihvatljivog i univerzalno primjenjivog pravila koje štiti male dioničare i jamči ravnopravnost u dostupnosti informacija, naši uopće uvodili proizvoljne granice od 30 mil. kn i 100 dioničara koje su se mogle izbjeći, a sad se u EU naravno ne mogu zadržati.

Ovim mojim prijedlogom država ne bi nikoga prisiljavala na ništa, nego bi se malom dioničaru omogućilo da se bori za svoja prava.

DTrump
23.11.2007., 22:58
Sasko , molim te onda izvještaj BC instituta? Ne znam proceduru kod FINE!:pljesak:

loser
26.11.2007., 10:22
Cijeli članak; "Ostaje samo 15 tvrtki iz JJD kotacije..."

geene
26.11.2007., 12:00
Bilo bi im daleko lakše da su naveli samo one koji će najvjerovatnije ostati.
U šta ulagati onda ? Sreća naša što je ionako većina toga precjenjena.
Dobro, ima još godinu dana za razvlačenje ove teme, no sve manje vjerujem da su
' većinski ' vlasnici željni kotacije.
Po meni ovo kod nas neće voditi razvoju burze i kojekakve pravne regulative već bi ovakav razvoj događaja bacio cijelo tržište 10g. unazad.
Problem je u onima koji sjede u foteljama navedenih firmi. Za promjenu njihovih stavova i načina razmišljanja trebat će malo više vremena.

loser
27.11.2007., 10:59
Cure i dečki.
Sprema nam se turbulentno doba. Neću dramatizirati, iako mislim da i dobar dio market-makera još nije svjestan promjena. Ukratko;
EU ne poznaje prisilno izlistavanje. Točka. Da bi se završili pregovori o poglavljima Sloboda kretanja kapitala, Financijske usluge te Ekonomska i monetarna unija treba ukinuti prisilno izlistavanje. Da li to znači ukidanje kotacije JDD, ostanak u skraćenoj verziji ili će se ona nekako drugačije nazvati, svejedno. Dioničko društvo koje ne želi biti na burzi, nestat će s nje.
Zakon kojim je omogućeno ulaganje mirovincima u JDD je donesen i stupio je na snagu 09.07.2007.
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/2183.htm
http://www.mojnovac.net/forumi/showpost.php?p=338713&postcount=23759
Čekao se Pravilnik koji ce regulirati ulaganja mirovinskih u JDD kotaciju. On je skoro usuglašen/gotov. Novi Zakon o tržištu kapitala isto tako. Nisam čitao niti prijedlog niti konačni tekst pa ne znam detalje. Saznajem da se su se samo čekali izbori pa da nakon njih Pravilnik i Zakon stupe na snagu.
Pravilnik bi mogao biti na snazi već u 12. mjesecu ove godine, a novi ZTK u prvom kvartalu/polugodištu 2008.
Za kraj;
Niti jedan OMF i OIF neće smjeti posjedovati dionice društava koja nisu izlistana u Prvoj/Službenoj, ili JDD ili kako se već budu zvale kotacije/kotacija ( u Slobodnoj, ako je bude, također neće smjeti ). Što to znači, mislim da vam je jasno. :eek:

elvar
27.11.2007., 15:45
meni to znači da one dd koje odluče ostati ili postati članicom JDD-a će upravo zbog te činjenice dobijati na vrijednosti

one kompanije koje ne žele dobijati na vrijednosti su i tako i tako kompanije koje mi investitori trebamo izbjegavati ili ako već ne možemo jer smo prepohlepni onda neka i ne možemo do njih na burzu

elvar
27.11.2007., 15:56
zar nije Slovenija u EU već? očito je i ona sprovela to što se kao nama sada događa u budućnosti?

koliko je rasla Slovenska burza ove godine? Više ili manje nego ZSE?

mislim da je dovoljno

borg
27.11.2007., 22:31
meni to znači da one dd koje odluče ostati ili postati članicom JDD-a će upravo zbog te činjenice dobijati na vrijednosti

one kompanije koje ne žele dobijati na vrijednosti su i tako i tako kompanije koje mi investitori trebamo izbjegavati ili ako već ne možemo jer smo prepohlepni onda neka i ne možemo do njih na burzu

Tako je!

Ukidanje kotacije i odlazak ovog broja firmi sa burze (možda u 90-ima :biggrin:) bi značiloo toliko jačanje bankarskog sektora unutar izlistanih firmi da bi se burza mogla nazvati "burza banaka"...
Sa druge strane ZSE se neće tako olako rješiti provizije, kao na SDA i čitav niz ostalih okoristitelja...
Prisila će vjerovatno nestati, ali ako ostane d.d. i ja sam dioničar odnosno vlasnik nitko mi neće moći zabraniti da izlistam svoj udio na instituciji kojoj je svrha trgovanja dionicama...
Zato će nestati prislila ali će morati ostati mogućnost prodaje preko izlistavanja koje će trajati dokle god se ne proda ili ne prođe rok za likvidnost npr. godinu dana kao što je i sad... Naravno pod uvjetom da nitko ne dodaje količine na BID ili ASK...
Dakako čitav niz prednosti ostajanja na burzi u ovom vremenu je i više nego dovoljan za razliku od jednog drugog vremena "tajkunizacije"...

Komotno možemo složiti slistu ZA i PROTIV ostanka pa ćemo vidjeti kaom to realno i objektivno vodi...

loser
30.11.2007., 12:10
... prenijeto s Poslovnog

Ima u dodatku tiskovnog izdanja Special o mirovinskim fondovima...
Na pitanja odgovara Ante Samodol...
P: Hoće li mirovinskim fondovima pomoći dugo iščekivana mogućnost ulaganja u kotaciju JDD-a s obzirom na to da će mnoge tvrtke ukidanjem te kotacije izaći iz nje?

O: Na žalost, mogu reći da učinaka uvođenja mogućnosti ulaganja u kotaciju JDD-a neće biti upravo zato što se mnoga društva povući iz nje. Zato je sada za mirovinske fondove važnije strukturiranje portfelja, ne više prema usmjeravanju u kotaciju JDD-a, nego prema društvima koja će ostati izlistana na burzi, bez obzira kamo će biti uvrštena. Važno je reći i da mi kao regulatori nećemo više govoriti o ograničenjima ulaganja u kotaciju JDD-a, nego limitima u odnosu na, primjerice, free float i kotaciju, odnosno imat ćemo kriterije koji nemaju veze s administrativnim postocima, nego tržišnim uvjetima i prudencijalnim pristupom.

P: dakle, od fondova očekujete da i nakon donesenog pravilnika vode računa u koja će društva iz kotacije JDD-a ulagati?

O: Da. Očekujemo to i zbog zakona o tržištu kapitala koji moramo donijeti do kraja drugog kvartala sljedeće godine. Početkom 2009.nastupa nova situacija. Zato je pitanje koliko je oportuno ulaziti u instrument, a zatim rebalansirati svoj portfelj. Ne bih želio uskraćivati ulaganje u kotaciju JDD-a, ali fond-menadžeri trebali bi sami voditi računa o tome.

Sasko
30.11.2007., 12:39
evo nesto interesantno iz novog PRAVILNIKA O DOZVOLJENIM ULAGANJIMA I OGRANIČENJIMA ULAGANJA OTVORENIH INVESTICIJSKIH FONDOVA S JAVNOM PONUDOM

...

Članak 3.
1) Ulaganje imovine fonda u neuvrštene vrijednosne papire dozvoljeno je isključivo
ako je predviñeno prospektom i statutom fonda.
2) Neuvršteni vrijednosni papiri koje je fond stekao ulaganjem imovine u roku od
dvanaest (12) mjeseci od dana stjecanja obvezno moraju biti uvršteni na neku od kotacija
ureñenog tržišta.
3) Uvjet uvrštenja iz stavka 2. ovoga članka ne odnosi se na trezorske i blagajničke
zapise čiji je izdavatelj Republika Hrvatska i Hrvatska narodna banka, država članica
Europske Unije, OECD-a i nečlanica Europske Unije te njihove središnje banke.
4) Ako neuvršteni vrijednosni papir ne ispuni uvjet iz stavka 2. ovoga članka, ulaganje
imovine fonda u neuvrštene vrijednosne papire ne smije biti više od 2% neto vrijednosti
imovine fonda.
5) U slučaju prekoračenja ograničenja iz stavka 4. ovoga članka, društvo za
upravljanje obvezno je uskladiti strukturu ulaganja imovine fonda u roku od tri mjeseca
od nastanka slučaja.

...

Članak 6.
1) Slobodne dionice u prodaji (eng. free float) su sve one dionice koje se nalaze u
slobodnoj prodaji na ureñenom javnom tržištu i dostupne su svim sudionicima na tržištu
kapitala koji su spremni, po tržišnoj vrijednosti na odreñeni datum, postati imatelji
odreñene dionice.
2) Društvo za upravljanje može ulagati imovinu fonda u dionice koje u slobodnoj
prodaji imaju manje od 20% izdanja ako je tržišna kapitalizacija dionica u slobodnoj
prodaji veća od 100 milijuna kuna.
3) Za sve slučajeve kad dionice stečene ulaganjem imovine fonda ne ispunjavaju
kriterij iz stavka 2. ovoga članka, društvo za upravljanje dužno je bez odgañanja o tome
obavijestiti Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga (dalje: Agencija) i uskladiti
ulaganja u primjerenom roku.
4) Ograničenja ulaganja iz stavka 2. ovoga članka odnose se i u slučaju kad društvo za
upravljanje obavlja poslove upravljanja imovinom za račune nalogodavca - vlasnika
portfelja.

shoe salesman
30.11.2007., 12:46
O: Na žalost, mogu reći da učinaka uvođenja mogućnosti ulaganja u kotaciju JDD-a neće biti upravo zato što se mnoga društva povući iz nje. Zato je sada za mirovinske fondove važnije strukturiranje portfelja, ne više prema usmjeravanju u kotaciju JDD-a, nego prema društvima koja će ostati izlistana na burzi, bez obzira kamo će biti uvrštena.

pa ovaj nije normalan. kako će strukturirat portfelje kad se ne zna koje će ostati izlistane??
kako će to doznat osim insiderskim informacijama? jel se za to zalaže hanfa???
pa ovo je gore od ht-a, izbora, hipotekarnih kredita i kosova zajedno!

cayman006
30.11.2007., 16:55
ne brinite. neka će društva u slobodno tržište, neka će ostati u JDD a neka idu u službeno i to je to. vidiš da pokušavaju spustiti cijene jdd-ima ne bi li fondovi ušli po jeftinijim cijenama. a uz sve, previše je inv. fondova u tim dionicama i mislim da se neće 99% njih povući iz JDD-a. I gazde su shvatile da na burzi mogu čuda raditi...

pochetnik
30.11.2007., 21:31
nadam se da ipak znaju što rade. Jer doslovnom primjenom "usklađivanja" može doći do potopa dobrog dijela tržišta. Nadam se da su ovo samo probni baloni, kako bi se fondovi ipak bili bolje regulirani, jer ako se stvarno dozvoli da sa burze "zbrišu" oni koji ne žele tamo biti a ako dio onih koji ostanu budu nedostupni fondovima zbog malog ff - onda stvarno možemo očekivati da kapital pobjegne s ZSE ( čak i bez PKD-a ).
Mislim da to ne bi bilo u interesu ni Vladi, ni SDA, ni ZSE, pa ni samoj HANFI.
Stoga i dalje mislim da će se naći neko rješenje da sve ono što je imalo kakvo-takvo trgovanje ostane na burzi. Ono što se nije micalo, osim u očitim navlakušama, i bolje da nije na burzi.
Moje "bisere" poput SNHO, KORF, MNDS, HTPK, VIS, HRBC i slične ne prodajem...

cayman006
01.12.2007., 17:35
očigledno je da samodol i njegovi ljudi ne shvaćaju posljedice tih svojih probnih balona. kapital će se odmah preseliti u srbiju, bih i makedoniju, a i neka se to više dogodi pa ćemo vidjeti tko će trgovati na ZSE.

Losos
02.12.2007., 22:09
pa o ovome se već pisalo u Lideru prije 10-ak dana... tamo je lista onih koji se najvjerojatnije povlače, i puno kraća lista onih koji ostaju. Kažu da nam to diktira Bruxelles, jer su mnoge kompanije bile izlistane mimo svoje volje (samo zbog uvjeta koje su ispunjavali)...
Ljudi, ne znam, imam dionice i s jedne i druge liste, tvrdnje o prestrukturiranjima fondovskih portfelja nisu mi baš drage...kako ćete vi postupiti?

pauk
02.12.2007., 22:47
prvo cu postupiti suprotno od onoga sto pise u Lideru. Hajte, tamo pise da se ATPL bude povukla s burze, treba li jos sto dodati?

Shogun
03.12.2007., 00:00
To je tolika nebuloza da nisam čuo veće....a novinar će uskoro sam skočiti sebi u usta. ATPL nema drugog izbora.

axy
03.12.2007., 00:02
pa o ovome se već pisalo u Lideru prije 10-ak dana... tamo je lista onih koji se najvjerojatnije povlače, i puno kraća lista onih koji ostaju. Kažu da nam to diktira Bruxelles, jer su mnoge kompanije bile izlistane mimo svoje volje (samo zbog uvjeta koje su ispunjavali)...
Ljudi, ne znam, imam dionice i s jedne i druge liste, tvrdnje o prestrukturiranjima fondovskih portfelja nisu mi baš drage...kako ćete vi postupiti?

Reci ce ti da nece napraviti nista, a potiho ce izaci iz svega sto nije u prvoj kotaciji.

dayo
03.12.2007., 10:31

Radi smanjenja rizika prvo ću korigirati portfelj ovisno o ff-u. Sad kada znamo da investicijski fondovi (čitaj: market makeri) neće moći ulagati u dionice čiji je ff manji od 20% ili 100 m kuna, vrijeme je da pobjegnem iz njih. Sva sreća takvih nemam puno. Ako te zanima kuda ću s lovom, idem u prvu kotaciju.

Spadam u grupu investitora koji vole znati što kupuju. Dionice koje ostanu izlistane na slobodnom tržištu će moći proizvoljno objavljivati fin. izvješća. Znači imaš dvije opcije: kupiti na slijepo (insiderske info) ili iz FINAe kupiti godi. fin.izv. i onda ulagati. Ovo potonje me ne zadovoljava previše jer si osuđen držati dionicu godinu, bez mogućnosti praćenja trenda poslovanja i tek nakon objave krenuti u trgovanje.

cayman006
04.12.2007., 18:58
ili ćete imati dionice u slobodnom tržištu ili ćete kupovati dionice na 9 bookova sa p/e oko 50. Ja to sigurno neću nego ostajem u svojim dionicama, a svaku novu lovu ulažem u srbiju. Tamo im je moj novac očito miliji. A za ono u prošlom Lideru netko će morati snositi posljedice.

dprimora
09.12.2007., 05:11
Tvrtke koje to ne žele, ustvari ne bi ni trebale biti na burzi, ocijenio je Motušić.
A tko odlučuje u ime tvrtke i malih dioničara? Kako su uopće ti koji odlučuju došli u poziciju da odlučuju?

Takvu odluku donosimo u dogovoru sa strukom, da se više ne bi dogodilo da pojedini fondovi ulaganjem upravo u društva s malim free floatom "pumpaju" cijene pojedinih dionica - kaže Samodol.
Ma koji su to fondovi? Zar je npr. Aureus "napumpao" BDMR (a mogao je lako) na P/B 1,1, P/S 0,17 i P/E 23,7, kojem cijena cijelu 2007. nije nimalo porasla.

Pridodajte izjave Rohatinskog, Mesića, Jurčića… o špekulativnom balonu, pa najave uvođenja PKD-a, stalna mijenjanja pravila igre, nejasnoće oko HFP-ovog portfelja, neprestane dokapitalizacije bez jasnih kriterija, desetke tisuća novopečenih špekulanata kojima je Sanader s državnih milijardu i pol kn poklonio sigurnu zaradu itd.

Što će u našim današnjim uvjetima uopće postići ova ograničenja nego daljnje pumpanje cijena, uglavnom najrazvikanijih dionica koje po visokim koeficijentima kupuju bankarski i mirovinski fondovi. Tko će znati koje će kompanije ostati na burzi? Insajderi dakako.

Naše zakonodavce ne brine ni uvođenje reda u izvješćivanju - svojevoljnom odlukom dominantnog (ne uvijek većinskog) dioničara može se ili ne mora revalorizirati nekretnine, natrpati ili otpisati zalihe, knjižiti ili ne prihode/rashode, konsolidirati ili ne (poput jedne "zlatne" dionice). To je raj za insajdere.

Umjesto da se podiže razina zaštite malih dioničara, većinu njih se ponovno baca vukovima.

Hvalevrijedno uvođenje novog trgovinskog sustava korisnici (mali ulagači) koji plaćaju pretplatu za real-time praćenje nisu ni osjetili, jer su nam ostavili stari ATM, samo u gorem stanju. I za to ih nije briga. Mi smo sada nepotrebni, iako smo u godinama krize održavali likvidnost i uredno plaćali provizije.

Gospoda su zato oni poput Optime koji preko IPO-a uvaljuju tržištu, građanima i mirovinskim fondovima (opet građanima), jer u Hrvatskoj nisu bitni stvarni rezultati poslovanja nego uvrštenje u prvu kotaciju, bajke i šminkanje pred javnosti. Prvo prikrij, podcijeni, istisni, preuzmi, a potom ušminkaj, napumpaj, precijeni i prodaj.

Sve navedeno mi pokazuje da se usprkos lažnim izljevima ljubavi i polovičnom usklađivanju s EU zapravo stvara antiulagačka klima u Hrvatskoj i da se priči bliži kraj.

axy
09.12.2007., 14:19
Ma koji su to fondovi? Zar je npr. Aureus "napumpao" BDMR (a mogao je lako) na P/B 1,1, P/S 0,17 i P/E 23,7, kojem cijena cijelu 2007. nije nimalo porasla.

Napumpali su mnoge druge, od PKMI do CHAG, unutar mjesec-dva. Danas se za puno tih dionica niti ne cuje, nalaze se na nivou 20-30 % nizem nego prosle godine u ovo doba a sretni vlasnici imaju papire u rukama.

dprimora
09.12.2007., 18:28
Napumpali su mnoge druge, od PKMI do CHAG, unutar mjesec-dva. Danas se za puno tih dionica niti ne cuje, nalaze se na nivou 20-30 % nizem nego prosle godine u ovo doba a sretni vlasnici imaju papire u rukama.

Kad je Aureus imao CHAG? Tamo su KD Victoria i HPB Global. No, nije važno. Kakvo je to pumpanje ako u godinu dana cijena dionice padne 20-30%.

S druge strane, mnogi naši ugledni "veliki" fondovi s viškom love ne puštaju ni za milimetar hrpu svojih "velikih" dionica (u HR i SR) koje uporno kupuju po X bookova i baš ih briga.

axy
09.12.2007., 19:20
Kad je Aureus imao CHAG? Tamo su KD Victoria i HPB Global. No, nije važno. Kakvo je to pumpanje ako u godinu dana cijena dionice padne 20-30%.

U to doba svrsishodno, kad su fondovi bili manji. Kasnije, tko ce to braniti i zasto kad su dosli INA, HT i jos niz novih dionica...sto mislis, kada i kako Aureus moze izaci iz nekakvih MMBA ili kako se vec zovu? Pustimo Aureus, svi su to radili a rade i dalje...no, casha trenutacno nema bas previse...

gp
11.12.2007., 16:35
"Pravilnik o dozvoljenim ulaganjima i ogranicenjima ulaganja
otvorenih investicijskih pondova s javnom ponudom"

znaci li to kako to ne vrijedi za otvorene investicijske fondove s privatnom ponudom ?

borg
20.12.2007., 23:29
http://www.poslovni.hr/64941.aspx

Uglavnom se to tiče dionica iz JDD kotacije koje su likvidnije, kvalitetnije i zanimljivije, a posljednja dva dana bilo je dosta živo na tržištu", kaže Štimac. On zaključuje da će i nakon očekivanog ukidanja JDD-a zbog stupanja na snagu sredinom 2008. novog zakona o tržištu kapitala dionice mnogih tvrtki ostati u kotaciji jer svaki broker može bilo koju dionicu listati u nižoj kotaciji, a pritom se nada da će ulazak MF-a u vlasničku strukturu tvrtki u koje će se više ulagati "pogurati" te tvrtke prema prvoj kotaciji. "Teško je reći je li to realno, no bio bi to logičan slijed stvari", kaže Štimac. Novoselec navodi da će im biti ključan kriterij za ulaz u vlasničku strukturu namjera kompanija da i nakon ukidanja JDD-a ostanu jedanko transparentni. "Zbog objave Pravilnika u Narodnim novinama cijene dionica su na burzi skočile, a svi očekuju da će mirovinski fondovi početi kupovati. Utjecat će vrlo pozitivno na razvoj tržišta kapitala, a bit će sigurno i veća likvidnost. Zanima nas 15-ak dionica što držimo kao poslovnu tajnu. Ne znači da nas u budućnosti neće više toga zanimati s obzirom na nove emisije dionica, a neke tvrtke će organski rasti pa će im tržišna kapitalizacija prijeći 750 milijuna kuna", kaže Vlajić. Grbavac iz ROMD-a napominje da su zadnji IPO-i smanjili skučenost tržišta kapitala, a zaključuje da će pozitivno na razvoj tržiša kapitala utjecati i otvaranje dodatnog prostora za ulaganja MF prije svega kroz JDD kotaciju.

Tresla se brda...:kava:

dprimora
30.12.2007., 03:13
Malo nostalgično čeprkam po starim postovima i nabasao sam na razgovor o JDD koji su na forumu vodili ericson, clusmas i presvetli prije gotovo 5 godina. Zanimljivo da je za ulaganje mirovinaca u JDD trebalo toliko vremena. Kako sve ovo zvuči poznato. Hoće li itko ikad barem od novinara postaviti javno pitanje o odgovornosti onih koji odlučuju u ime svih nas.

ericson:
…Kao glavni problem izbjegavanju kotacija na burzama vidim u činjenici da menađeri i većinski vlasnici nisu zaokružili svoje vlasničke pozicije te žele kupovati dionice po niskim cijenama od malih dioničara. Mislim da je to reket u najgorem obliku.

Kada taj proces završi oni će se vrlo rado izlistati na burzi te dobro unovčiti ,a najveći kupci će biti MIF-ovi. Da skratim. Treba opljačkati male dioničare prvi put. Kroz MIF-ove treba ih opljačkati kada postanu umirovljenici drugi put. Pa da, oni su obična raja…

…Transparentnoscu bi podigli vrijednost tvrtke, a to im ne odgovara, jer je akumulacija na djelu. Kada im bude trebala visoka cijena, bit ce transparentni, ne brini…

Kolika je glupost birokracije (ako mozemo to tako nazvati mada u konacnici mislim da je to grijeh struktura) vidljiva je u tome da su kupcima hrvatskih dionica trenutno norveski, svedski i ini skandinavski mirovinski fondovi. Ostali ulagaci su takodjer fondovi koji nicu kao gljive poslije kise, a pretezito su u vlasnistvu domacih banaka. Ne robuju kotacijama vec kupuju ono na cemu se moze zaraditi.

Dakle, svi gore navedeni ce dionice prodavati OMF-ovima tako da ce zarada koja ce se mjeriti milijunima kuna sliti ili u domace banke ili u strane mirovinske fondove.

presvetli:
Dakle, ja stvarno više ne razumijem zašto mi stalno sebi radimo prepreke tamo gdje ih nitko drugi nego mi sami vidimo.

Ako mirovinski fondovi iz Skandinavije nemaju problema sa takvom vrstom regulacije koja bi im branila da ulažu u neku divlju zemlju i k tome u još opskurniju kotaciju kao što je naš JDD i da na tome dobro zarađuju za sebe i svoje penzionere.

K tome, postavljam si pitanje zašto mi primjenjujemo dvostruke standarde? Ako može Kapitalni fond, koji je fond Mirovinskog osiguranja, i upravlja investicijama sadašnjih penzionera ulagati u svako smeće (da ne kažem đubrivo), i na svojim investicijama odlično zarađivati, kojim rezonom su onda ograničeni OMF-ovi budućih penzionera?

Ili je autor izmjene prvotne klauzule kod propisa koji je OMF-ovima onemogućio ulaganje u vrijednosne papire prema njihovu slobodnom izboru smatrao da će tim fondovima upravljati debili, ili mafija ili netko tko nema tri čiste o poslu kojim se bavi. Ne nalazim druge logike.

Dex1
30.12.2007., 16:21
Jako dobar razgovor su vodili, i vidi se njihovo veliko znanje koje se upravo potvrđuje. Svaka čast dečkima. A što se tiće odgovornosti to će kod nas malo teže proći. Nekako sam mišljenja da će i naši mif-ovi zaraditi poprilično na tim dionicama tako da ih nitko neće moći prozivati zbog toga, tj. one koji su ih sprečavali u ulaganju u jdd-a. Ali zamislite si da su smjeli ulagati kad su osnovani, kolki bi im prinosi bili? Ima dionica koje su porasle u 5 godina x100, za ponevjerovat.