PDA

View Full Version : Posudba novaca - pomoć molim

IAAM
21.02.2006., 16:42
Stvar je sljedeca,

Posudio bi pozamasnu svotu novaca (6 cifara u eurima) i trazim nacin na koji bih se najbolje mogao osigurati.

Radi se o zajmoprimcu, investitoru u nekretnine na Jadranu (gradi pa prodaje) kojemu je ponestalo kesha da dovrsi nesto sto je vec zapoceto a nije u mogucnosti obratiti se banci, posto s jedne strane ne djeluje kao pravna osoba, s druge, nije hrv drzavljanin niti ima stalna primanja u HR (ali ima prebivaliste u HR). Dogovorili smo se oko sljedeceg :

-hipoteka 3:1
-period 15 mjeseci
-sastavljanje ugovora od strane odvjetnika kojeg ja izaberem i potvrda kod biljeznika kojeg ja izaberem takodjer
-ako dodje do ovrhe, postupak ce se vrsiti putem javnog biljeznika a nikako putem suda (uz klauzula da ako ne postuje ugovorne obveze, ja po dospijecu imam pravo prodavati nekretnine nad kojim je hipoteka po min. trecini cijene od trzisne, sve do visine otplate cijelokupnog duga duga)
-sve troskove placa zajmoprimac
-sve nekretnine koje idu pod hipoteku su ciste (gradjevinska i vlasnistvo) i trenutnom trzisnom cijenom prelaze taj omjer 3:1

E sad, koliko god mi ovo izgleda manje vise sigurno, znam da je ova vrsta poslovanja podosta rizicna, ali nikako da nadjem gdje ja u svemu tome mogu "izvisiti" iliti biti nasamaren.

Svaka sugestija bi mi dobrodosla, narocito od onih koji imaju iskustva u ovome.

Tj, da li netko zna kako ide ovrsni postupak putem javnog biljeznika?
Sem toga, ove uvjete sam smislio osobno i predlozio ih zajmoprimcu, s cime se on i slozio, ali, uopce nisam siguran da li su te ugovorne klauzule pravno moguce i valjane.

Unaprijed zahvaljujem svima.

dk
21.02.2006., 16:52
procjena nekretnine mora biti napravljena od stručne osobe, onda prvo potpisati ugovor kod javnog bilježnika, onda odnijeti ugovor u gruntovnicu za upis hipoteke, onda uzeti novi izvadak sa upisanom hipotekom, tek onda isplatiti novce...
ovršni postupak preko bilježnika je isti kao i preko i preko suda... znači ako on uloži prigovor na ovrhu idete na sud...

bogami si za tolike novce mogao naći odvjetnika da ti fino složi ugovor i zaštiti interes...

IAAM
21.02.2006., 17:30
Hvala na odgovoru.

Procjena nekretnine ce svakako biti uradjena od strucne osobe iako sam otprilike siguran koliko svaka od nekretnina vrijedi.

A i ugovor sklopljen kod odvjetnika (to sam i napisao), ali posto sam tek u pocetnoj fazi, nisam kontaktirao jos s nijednim odvjetniikom. S druge strane, i odvjetnici grijese ponekad (sto sam i osobno osjetio ne tako davno), pa bi mi stoga sva ostala iskustva bila potrebna.

Slow
21.02.2006., 17:34
Moja preporuka je da ga obvezes i na ugovaranje police osiguranja nekretnine u tvoju korist

majmun
21.02.2006., 18:14
Nisam pravnik, ali vidio sam jedan primjer ugovora gdje je bila slična situacija kao kod tebe, ali je ugovor bio "solemniziran", a taj postupak omogućava da ukoliko se ne poštuje ugovor hipoteka automatski prelazi u vlasništvo zajmodavca.
Treba se raspitati kod pravnika da li je to moguće po novom zakonu i ponavljam, nisam pravnik pa uzmi ovo sa rezervom.

MASTER
21.02.2006., 19:35
nadam se da će priloženi ugovor o zajmu za čije osiguranje se izdaje avalirana i trasirana mjenica čija se naplata osigrava fiducijarnim prijenosom vlasništva nad nekretninom i zalogom na poslovnom udjelu u doo, zadovoljiti sve lihvarske apetite

Slow
21.02.2006., 22:41
znam za neke sudske sporove od prije godinu dana kad je sud presudio da je fiducija nepostena prema ostalim vjerovnicima te presudio u korist drugih vjerovnika koji su je osporavali. jel se situacija promjenila po tom pitanju?

tj. ako je uopce postojala, ne znam kako je presudzeno na visim instancama. ali sam siguran da se tada dosta govorkalo o problemima s fiducijom

cipp
22.02.2006., 11:42
Ovo što si sam naveo ti je poprilično ok.
Ono što bi ja tu još stavio je izjava o zapljeni svih sredstava (plaće, i drugih primanja)
Vezano uz hipoteku, ako dođe do prodaje nekretnine, to ćeš morati raditi preko suda i to ti znaći minimalno 3-4 godine postupka.

cipp
22.02.2006., 11:43
znam za neke sudske sporove od prije godinu dana kad je sud presudio da je fiducija nepostena prema ostalim vjerovnicima te presudio u korist drugih vjerovnika koji su je osporavali. jel se situacija promjenila po tom pitanju?

tj. ako je uopce postojala, ne znam kako je presudzeno na visim instancama. ali sam siguran da se tada dosta govorkalo o problemima s fiducijom

Fiducij sam po sebi nije nepošten već vrlo učinkovit. Druga je situacija kada se kroz fiducijun izbjegava plaćanje ostalih vjerovnika čija su potraživanja dospjela. Dakle staviš fiduciju na imovinu, i prijatelj ( fiducijar u ovom slučaju ) ti sve zaplijeni te ostali vjerovnici ostanu bez naplate.

LinuXL
22.02.2006., 11:49
Hmm...čovjek na crnoj listi banaka prošeči Zagrebom baci oko na stupve i evo kredita kolko hočeš :) ,a poslije čuvaj noge ruke i tome slično.

IAAM
23.02.2006., 13:44
Ovo što si sam naveo ti je poprilično ok.
Ono što bi ja tu još stavio je izjava o zapljeni svih sredstava (plaće, i drugih primanja)
Vezano uz hipoteku, ako dođe do prodaje nekretnine, to ćeš morati raditi preko suda i to ti znaći minimalno 3-4 godine postupka.

Ok, ali ja ne bih isao preko suda vec preko ovrhom putem javnog biljeznika. Istina da ima pravo zalbe i na to, ali ako je sve cisto, nema se na sto zaliti.

IAAM
23.02.2006., 13:46
Hmm...čovjek na crnoj listi banaka prošeči Zagrebom baci oko na stupve i evo kredita kolko hočeš :) ,a poslije čuvaj noge ruke i tome slično.

Stoji, samo sto je kamata koju ja nudim u rangu prihvatljivih (8-9%), pa stoga i interes zajmoprimcu veci.

Slow
23.02.2006., 14:37
Ok, ali ja ne bih isao preko suda vec preko ovrhom putem javnog biljeznika. Istina da ima pravo zalbe i na to, ali ako je sve cisto, nema se na sto zaliti.

Mislim da malo krivo shvacas princip sudjelovanja javnog biljeznika u ovrsi. Granice njihovih ovlastenja su stavljenje potvrde ovrsnosti i dostava rjesenja strankama. Ne mogu odlucivati o nicemu visem. Ako sumnjaju da je prijedlog za ovrhu nedopusten ili nepotpun, takodzer ga ne mogu odbaciti nego ga proslijedzuju sudu. Mislim da je ideja zakonodavca bila ta da rastereti sud od brojnih sitnih ovrha na temelju vjerodostojne isprave (telekomunikacije, htv, komunalije) koje guse sudove i gdje stranke rijetko koriste pravne lijekove.

Velika vjerojatnost je da ce se zaliti/prigovoriti pri tako velikim iznosima i tada ti je sud neizbjezan.

Naravno, zelim ti srecu i da ovaj dio ostane samo teorijska rasprava

MASTER
23.02.2006., 19:55
vidim da nitko nije pročitao moj ugovor ili pak ga ne razumije.

riječ je o osiguranju naplate putem mjenice koja je osigurana fiducijarnim prijenosom vlasništva na nekretnini. prema tome osnova za naplatu je već prije popunjena mjenica na neki iznos koja je indosirana i avalirana. time su zakonski isključene sve mogućnosti prigovora mjeničnih sudionika glede isplate mjenice.

ukoliko mjenica ne bi bila plaćena o dospijeću mjenicu treba protestirati što je javna isprava temeljem koje javni bilježnik stavlja potvrdu o ovršnosti na sporazum.

pojam "stavlja potvrdu o ovršnosti" znači da ste u posjedu ovršne isprave -al pari pravomoćnoj sudskoj presudi u postupku u kojem je postupak okončan. dakle nema niti žalbe niti prigovora niti revizije niti ponavljanja postupka.

prema tome nakon toga ostaje samo ovrha radi predaje nekretnine u posjed. nema niti vještačenja jer ste zamjenili novčanu tražbinu za vlasništvo nad nekretninom i nema povratka.

naime osobno sam se uvjerio da "odvjetnici" znaju napuntati stranku da se ne mora odmah platiti dug, da postoji mogućnost odgode itd. međutim ponuđeni ugovor je nemoguće oboriti i ovrhu se može samo zaustaviti na način da se položi gotov novac za osiguranje kod suda.

prle69
27.02.2006., 17:50
Ja bi se pitao slijedeće:
Koji je razlog da čovjek posuđuje lovu od tebe kad će mu pod takvim uvjetima većina banaku u hrvatskoj dati kredit sa jednocifrenom kamatom?

IAAM
28.02.2006., 11:45
Banke mu ne daju kredit pod ovim uvjetima jer :

1. Nema registriran obrt u HR, vec gradi i prodaje onako na blef, a kao fizicka osoba ne moze dobiti takav kredit

2. Nije hrvatski drzavljanin (BiH) niti ima redovita primanja u HR

To su zvanicni razlozi, a jesu li oni dovoljni za ne odobravanje kredita, ja ne znam. Znam samo da su mi u jednoj banci rekli da je itekako dovoljno.

cipp
28.02.2006., 15:21

A kako bi ti to preko javnog bilježnika?!

IAAM
01.03.2006., 12:36
Ne razumijem bash!

Mislim na ovrhu koju ce vrsiti javni biljeznik a ne da ide putem suda. Procedura je osjetno vremenski skracena. Jedini problem je taj sto duznik ima pravo zalbe i ako ga ostvari, i bude mu prihvacena, onda sve ipak ide na sud i u tom slucaju opet nisam nigdje.

cipp
01.03.2006., 14:21
Ne razumijem bash!

Mislim na ovrhu koju ce vrsiti javni biljeznik a ne da ide putem suda. Procedura je osjetno vremenski skracena. Jedini problem je taj sto duznik ima pravo zalbe i ako ga ostvari, i bude mu prihvacena, onda sve ipak ide na sud i u tom slucaju opet nisam nigdje.

Samo kad je riječ o fiduciji. Kad je riječ o hipoteci ta opcija ne postoji već moraš ići preko suda a i to što kažeš, kad se žali sve ide na sud ali ti se to rješava u roku od 3 mj.

IAAM
01.03.2006., 16:11
Samo kad je riječ o fiduciji. Kad je riječ o hipoteci ta opcija ne postoji već moraš ići preko suda a i to što kažeš, kad se žali sve ide na sud ali ti se to rješava u roku od 3 mj.

Ma jes vraga 3 mjeseca, sve ovisi o regiji i sudu, ali neki prosjek je min 2 godine. Imao sam slicno iskustvo, pokrenuo ovrhu, nastala zalba, i cekao skoro 2 godine, a tko zna koliko bi josh cekao da se kuca u medjuvremenu nije prodala pa naplatio dugovanje.

cipp
02.03.2006., 21:18
Ma jes vraga 3 mjeseca, sve ovisi o regiji i sudu, ali neki prosjek je min 2 godine. Imao sam slicno iskustvo, pokrenuo ovrhu, nastala zalba, i cekao skoro 2 godine, a tko zna koliko bi josh cekao da se kuca u medjuvremenu nije prodala pa naplatio dugovanje.

Čudno je to kažeš... ja imao slučaj-žalba u ovršnom postupku na temelju ovršne isprave (dražba nekretnina) i Zahtjev za izuzeće suca istovremeno, pred Općinskim sudom u Zagrebu u 6 mj, 23.9. iste godine dobio odluku Županijskog suda.

Kada se uzmu u obzir i praznici, čini se jako brzo. :p:

Inače sam uvjerenja da stvari u ovrsi ako odu na Županijski ili Visoki trgovački se rješavaju jako brzo.

MASTER
02.03.2006., 21:20
Inače sam uvjerenja da stvari u ovrsi ako odu na Županijski ili Visoki trgovački se rješavaju jako brzo.
načelno da
međutim čekam žalbu po jednom privremenoj mjeri više od godine dana na VTSu u međuvremenu riješene tri druge

axy
16.04.2006., 21:47
3 mj. 1998. Croatia osiguranje mi bez objasnjenja odbija isplatiti stetu u prometnoj nezgodi i upucuje me na tuzbu za ostvarenje prava. Potpuno cist slucaj.

Tuzba. Fast forward. Rocista svakih godinu dana, na neka ne dodje sudac. Dva vjestacenja, prometno i na mjestu nesrece.

12 mj. 2003 godine. Presuda u moju korist. Croatia ulaze zalbu. Predmet ide na Zupanijski.

Danas, 17.04.2006. godine, bez IKAKVOG postupanja.

Toliko.