PDA

View Full Version : Kamate na dohodak u obrtu

galileo
19.02.2006., 23:28
Imam obrt u sustavu PDV-a i obveznik sam poreza na
dohodak, dakle radim godisnju prijavu poreza na kojoj
obracunavam svoj porez.

Zanima me da li je moguc sljedeci scenarij:
- pocetkom godine kupci mi uplate npr. 200.000 kn
- ja dignem lovu na ime predujma za materijalne troskove
u gotovini i putne naloge
- orocim novce privat u banci npr.
- krajem godine dignem orocenje, napravim povrat
tog istog predujma na ziro, svih 200.000 kn
- potrosim sto mogu kupnjom stvari za obrt, prema listi za
novogodisnje trosenje :)
- a kamatu od stednje spremim u dzep

Znam da kod firmi koje su obveznici poreza na dobit, automatski se
placa 15% poreza cim se digne lova kao dobit s racuna firme.
Da li je ovo gore izvedivo u obrtu koji je obveznik poreza na dohodak?

miros
27.02.2006., 18:50
RAzmišljao sam o nečemu sličnom. Čini mi se da je mnogo jednostavnije novac direktno sa računa uplatiti u neki investicijski fond. Zarada na razlici u cijeni iz fondova je koliko znam neoporeziva (ispravite me ako griješim). Porez se i tako plaća samo na novac koji je dignut sa računa, znači ne plaćaš ga jer je novac na računu, odnosno obrt raspolaže s njim. Moraš samo priložiti dokaz o uplati u investicijski fond.

lider
01.03.2006., 20:27
kod obrta ne moraš isplaćivati predujam i vraćati na kraju godine, ako ti kupci uplate novac po bilo kojoj osnovi, ti taj novac možeš odmah dignuti bez da polažeš račune za što si ga potrošio.....dakle možeš se njime koristiti kako želiš, možeš jednostavno uzeti kao akontaciju dohotka.......

na kraju godine te čeka porez nadohodak, odnosno az sav novac koji si uzeo a nisi potrošio na troškove, odnosno priložio račune, plačaš porez na dohodak,
tada možeš iskazati troškove u gotovini, dnevnice, putne naloge i sl i smanjiti poreznu osnovicu i platiti manje ili ništa poreza.....

kod podizanja novca u d.o.o. se više ne plaća 15% porez na dobit poslije oporezivanja, pa stoga i dobit nakon oporezivanja može koristiti kako tko želi....

postavlja se pitanje gdje investirati taj novac da donese više nego biznis iz kojeg je izvučen......

fondovi su nesumnjivo dobra opcija
ima i šema kroz osiguranje, al na duže staze, odnosno više godina
pogotovo ako je obrt u pitanju, ima jedna zanimljiva rupa u zakonu.............

miros
05.03.2006., 22:00
Slutim da je iza tih točkica nešto vrijedno pažnje, kako bismo to mogli saznati????

jsedlar
14.03.2006., 12:48
ajd ebudi sebičan i mi bi varali državu ...

ranicic3
15.03.2006., 23:18
Da, kod obrta jednostavno dođeš u banku na kojoj imaš žiro račun i kažeš : podižem yx kuna sa žiro računa , ispuniš HUB udariš pečat i potpis i nitko te ne pita kamo s tom lovom ! Tako ja radim već 4 godine, a tako je i pravilno !
Dakle - bez opravdanja na putne naloge , materijalne troškove itd...
Kod doo je to malo drugačije.
Nego, pitanje je - kamo s tom lovom da donese više nego primarni biznis ?
To bih i ja volio znati.
Investicijski fondovi su OK , sve dokle ne počne pad tržišta, a onda ...???
Oročena štednja - po meni ne pokriva niti stvarnu inflaciju.
Životna osiguranja - ne interesiraju me.
Kupnja nekretnine- super , samo ja ipak ne raspolažem s takvim sumama.
Sve u svemu - jedva čekam Lidera da posta nastavak od onih točkica na kraju njegovog teksta ........... :sing: