PDA

View Full Version : Kako prestati pušiti ?

rover
27.01.2006., 22:56
Preporucio bi Zyban tablete, koje drastično smanjuju potrebu za pušenjem, djeluju na centar u mozgu, potrebno je samo 10% volje?

franciska
27.01.2006., 23:01
Čula sam svjedočanstva da su neki dugogodišnji pušači nakon prestanka pušenja, oboljeli od emfizema ili karcinoma i da su im liječnici rekli da možda ne bi oboljeli da nisu prestali pušiti.
Navodno se ne smije naglo prestati pušiti.

rover
27.01.2006., 23:09
Čula sam svjedočanstva da su neki dugogodišnji pušači nakon prestanka pušenja, oboljeli od emfizema ili karcinoma i da su im liječnici rekli da možda ne bi oboljeli da nisu prestali pušiti.

Da li su to znanstveno utemeljene tvrdnje bazirane na objektivnim dokazima (referenca) ili je u pitanju pozdrav iz rovinja? :biggrin:

Capone
27.01.2006., 23:21
Sve kaj morate napravit je odlucit,ako to nemožete onda ste slabići.
Ja sam pušio 6 godina minimalno kutiju na dan ,neki puta i 3 kutije kad bi išao van il ispred kompa sam znao pušit dok nebi pozelenio u faci. :biggrin:

Pušenje je ovisnost ali kako nešto može biti jace od tebe ,bilo koga od vas samih u vašim tijelima??

Prvi korak koji sam napravio....shvatio sam sve loše strane čikova(smrad po cigaretama,nikakav kapacitet pluca,užasna kondicija,i još sam trošio hrpu novaca na to smeće,kada sam shvatio sve dobre stvari koje dođu sa nepušenjem odmah sam ih prigrlio i super.
Evo sada nepušim već više od 2 godine u komadu,nepada mi napamet da zapalim cigaretu.

Istina je da tijelo traži nikotina ali baš da nemožeš zabranit svome tijelu da to uzme to mi govori da ste slabašni.
Ovo je samo moje mišljenje nemojte se naljutit zbog korištenja riječi slabašan.
Tako to ja vidim sada nakon više od 2 godine nepušenja.
:thumbsup:

mala
27.01.2006., 23:33
slabašan!? slabašna može biti samo motivacija, a taj je faktor obično presudan. uglavnom, nisam za junačenje ako postoje i lakši načini, a za zyban sam čula da radi. naime, prema statistikama, većina pušača ne uspjeva se odreći cigarete s prvim pokušajem. postoci su tu prilično jadni, ne prelaze ni desetku. sa zybanom pak idu i iznad 20 posto od prvog pokušaja. nema ga u našim apotekama i prilično je skup, kao i pregled kod pulmologa koji će vam ga prepisati, ali na koncu ste svakako u dobitku - oš materijalno, oš na kvaliteti življenja. ono što mene smeta kod pušenja nije činjenica da đilkim na duvan (mislim da je to baš ono - sirovo seksi. evo me ću snimit novi vozdra iz rovinja) nego upravo ovisnost. to je slabašnost, ne? kad si ovisan bilo o čiku, boci, dopu ili čovjeku...

megdan
28.01.2006., 00:57
I baš sad kad sam se ja odlučio kupiti adris, vama je pala na pamet ideja da prestanete pušiti (:

Pacer
28.01.2006., 01:45
Nikad nisam shvatio zašto ljudi počnu pušiti duhan, a niti zašto je teško odreći ga se.

Pitao sam kolegu pušača, ne zna ni on zašto je počeo pušiti.

Što se odricanja tiče, mislim da je Mark Twain: "Ništa lakše, prestao sam pušiti bar sto puta.".

ChoChikun
28.01.2006., 02:54
Preporucio bi Zyban tablete, koje drastično smanjuju potrebu za pušenjem, djeluju na centar u mozgu, potrebno je samo 10% volje?

Niji to fora! Najveće zadovoljstvo u prestanku pušenja je demonstracija snage volje.

Herostrat
28.01.2006., 08:44
Nikad nisam shvatio zašto ljudi počnu pušiti duhan, a niti zašto je teško odreći ga se.

Pitao sam kolegu pušača, ne zna ni on zašto je počeo pušiti.

Što se odricanja tiče, mislim da je Mark Twain: "Ništa lakše, prestao sam pušiti bar sto puta.".

Pocni pusiti pa ces dobiti odgovor na tvoje drugo pitanje. ;)

Inace, prije nekog vremena sam se nasao u jednom drustvu gdje je bilo govora o pusenju i pokusajima odvikavanja te je jedna mlada dama iznjela svoja iskustva. Ona je naime bila negdje u Hrvatskoj ( cini mi se da je bila Istra u pitanju ) gdje se podvrgla hipnozi u smislu pomoci odvikavanju od pusenja. Tvrdila je da joj je to pomoglo da se ostavi.

franciska
28.01.2006., 10:05
Najveće zadovoljstvo u prestanku pušenja je demonstracija snage volje.

Da li kod prave ovisnosti i ovisničkog ponašanja uopće postoji snaga volje?
Onda to ne bi bila ovisnost.
Prestaju pušiti oni koji još nisu u svim aspektima ovisnici, i oni kojima zdravstveno stanje više ne može izdržati nastavak pušenja.
Jedno vrijeme sam volonterski radila s heroinskim ovisnicima. Kod njih je slično.
S vremena na vrijeme demonstriraju snagu volje.
Zapravo se krenu liječiti i to godinama, kad im je već život ugrožen.
Ili uspiju preživjeti deset godina ovisnosti, nakon čega tijelo samo počinje odbijati heroin.
Averzija na nikotin nastaje nakon trideset godina pušenja i više.
Pušim čitav niz godina i meni je kardiolog prilikom jedne srčane insuficijencije prepisao pet cigareta dnevno. Zanimljivo.

Capone
28.01.2006., 11:44
Kod heroina je ovisnost ne samo psihicke prirode nego i teška fizička ovisnost tijela na sastojke bez kojih se korisniku cini kao da bez njih nemože,imao sam i ja iskustva sa heroinskim korisnicima,znam šta su mi rekli neki frendovi.

Kod cigareta ,barem kod mene je bio slucaj da kada nebi duže vremena pušio hvatala me nekakva tjeskoba u tijelu(tako bi to opisao)i bio sam ja ovisan ,išao bi u 2 ujutro na benzisku po čike,žicao bi nepoznate ljude na ulici sam da mi daju pljugu,itd,kada sam shvatio da mi to šteti i da stvarno nije cool onda sam prestao,bez ikakvih stimulansa osim moje dobre volje i saznanja na dobitke koji dolaze sa nepušenjem(čista pluća,puno bolja kondicija,ma sretniji sam,višak novca u đepu,ne kašljem više itd).
Nemam ništa protiv ljudi koji puše,puno mojih frendova puše,a ja poznajem 6 osoba koje su prestale kao ja,bez ikakvih ljekova kemije itd,samo snagom volje .

Baš kao što kaže kolega ChoChikun i sami taj osjecaj kada pobijediš pušenje daje ti samopouzdanje i ucvršcuje tvoj karakter.

Ja nekažem da mi je bilo lako,nedostatak nikotina u mojem tijelu izazivao je lažan osjecaj da nemogu bez njega,danas vidim da mi ide super i barem 10% bolje nego s njim.

Franciska ovo šta si ti napisala o ovisnosti to bi bila istina da su ljudi programirani roboti,ali dok god imamo slobodu volje imamo i šanse sami poduzet nesvakidašnje pothvate ne samo prestat pušit nego i puno veće od toga. :thumbsup:

Šta se tice tvojeg kardiologa nemora i on bit 100% u pravu ljudi griješe svaki dan,posljedice tih grešaka znaju bit katastrofalne.

Evo ti jedan primjer slican tvome,moja stara je pušila 33 godine prosjecno 1 kutiju na dan,prestala je snagom volje,samo tako.
Ona me je na neki nacin i motivirala da i ja to napravim jer vidio sam kolko i kako s guštom je pušila i kako je bacila cigarete.
Šteta kaj se nemože izracunat kolko je to novaca ali uzmi da je placala 5 kn kutiju u tih 33 godine to je para nekih 60225kn .

Zato ja ti savjetujem da se prestaneš izvlacit i opravdanja tražit jer svi koji smo prestali smo prošli te faze. :smokekot:

Small_Fish
28.01.2006., 11:45
Stvar je samo snage i želje da nadvladaš nešto što te trenutno obuzelo, cigareta, to sranje je meni bila prva i zadnja misao u danu nekih 5 godina (znam nije sad to nešto jako dugo). Ja sam znao da je to prokletstvo, ali sam ga jeb..no volio, meni je duhan nevjerojatan užitak, ali skužio sam da sam prestao vladati situacijom, jer užitak je cigareta poslije ručka, uz kavu itd., ali šta je sa svim onim nervozno ispušenim cigaretama dok se nešto čeka, na prazan želudac itd., e to već nije više užitak...

Tako sam polako počeo uviđati da je ovih koje mi ne donose užitak više od ovih koje mi znače užitak u stilu: "sad svijet može da stane, nije me briga"
E, pa tako sam jednog dana samo rekao da mi je ova kutija koju sam držao u ruci zadnja, i bila je, jedno tjedan dana me se nije moglo gledat direktno u oči, disat pored mene i tako, ali eto i to je prošlo...ponekad mi dođe da zapalim, ali neću jer znam da ću opet ući u taj krug pakla, i da će užitak brzo postat navika...

Tijelo može apsorbirati 5 cigareta dnevno bez ikakvih posljedica (bile one kratkoročne ili dugoročne) problem je ostati na tih 5...

P.S. Zadnje pušačke dane sam pušio preko kutije...

ChoChikun
28.01.2006., 13:28
Kad nema izbora, čovjek je spreman na najveće žrtve.

Nije istina franciska da "Prestaju pušiti oni koji još nisu u svim aspektima ovisnici..". Naravno da postoji volja, ali je ovisnost uništava. Volju hrani motiv(acija). Sasvim nova tema je zašto dobar dio pušača pronađe dovoljno snažan motiv tek kad ih doktor isprepada.

Samo tko će sad prestati pušiti kad je Avangard tako dobar.. ;)

ChoChikun
28.01.2006., 13:35
Šteta kaj se nemože izracunat kolko je to novaca ali uzmi da je placala 5 kn kutiju u tih 33 godine to je para nekih 60225kn .

Pošto smo ipak financijski forum, na ovo treba reagirati. Nije uračunata vremenska dimenzija novca, a i koje su to cigarete od 5 kn?

Pacer
28.01.2006., 13:50
Pocni pusiti pa ces dobiti odgovor na tvoje drugo pitanje. ;)

A to je ujedno razlog i da počnem pušiti - da dobijem odgovor na svoje pitanje. :biggrin:

Dobra fora, dvije muhe jednim udarcem.

Inače, kao amater (tj. nepušač) mogu se javiti samo svojim posrednim saznanjima.

Negdje sam pročitao da se pušači u osnovi mogu podijeliti na dvije skupine. U jednoj su oni kod kojih se organizam privikava na nikotin, i to stvara ovisnost sličnu drogeraškoj (zapravo to i jest). U drugoj su oni kojima je cigareta (ili šta već puše) neka vrsta tjelesnog "produžetka", moraju imati nešto u ruci i time raditi da bi se smirili, zatomili nervozu, zabavili tokom dosadne aktivnosti ili slično. Mislim da smo svi vidjeli pušače kojima cigareta i otpuhivanje dima služi za afektaciju u društvu. (Ove druge donekle razumijem, ja svoju uredsku kavu pijem cijelo jutro i kad je već potpuno hladna, ali mi mora biti šalica na stolu da imam za čime posegnuti, a sama kava i nije jako važna.) Odvikavanje ovih drugih je relativno jednostavno, pod pretpostavkom da shvate suštinu svoje ovisnosti. Oni prvi moraju se boriti sa svojim organizmom.

To su, naravno, dvije pojednostavljene krajnost, a svaki pojedinac je specifičan, vjerojatno negdje između tih krajnosti.

Capone
28.01.2006., 14:17
Pošto smo ipak financijski forum, na ovo treba reagirati. Nije uračunata vremenska dimenzija novca, a i koje su to cigarete od 5 kn?

Uzevši u obzir da je tema ipak prestajanje pušenja a ne koliko je pušenje zapravo skupa ovisnost,odoka sam izracunao minimum koji je potrošen ,nisam uzimao u obzir prestupne godine,stavio sam 5 kn za kutiju jer su prije cigarete bile puno jeftinije nego danas . :smokekot:

Al bilo bi mi drago ako ti možeš izracunati preciznije od mene koliko je moja stara sčikala para od 1969 pa do 2002god,koliko ja znam prije raspada juge pušila je lord,a poslije ronhil 1 kutiju na dan u nekom odokativnom prosjeku. :biggrin:
Gledajuć današnje cijene cigareta potrošila je duplo više al to nije realni rezultat s obzirom na standard koji je bio prije 30 godina i danas,svakakvih poreza su natukli na cigarete od onda,ako možeš izracunat preciznije to bi bilo odlicno. :thumbsup:

Bilo bi dobro i izračunati da je novac koji bi potrošila na cigarete stavljala u banku svaki mjesec uz godišnje kamate od 5 % koliko bi novaca danas imala na računu samo od nepušenja. :)

Ispada da je popušila 241065 cigareta +-5% = ja sam znao popušit cigaretu za 3min a neki puta i 7min,neka bude 5 minuta u prosjeku znaći potrošila je 837 dana(2,29 godine) samo na pušenje

mala
28.01.2006., 19:21
oj capone, evo ja prestajem garant, ako ne ove, a ono iduće godine :biggrin:
mislim ozbiljno, zapravo.
nego, samo jednom sam probala prestati jer me počela uzrujavati ta potreba da uvijek imam cigarete pri ruci, a ne zato što bi me uistinu smetalo. prvo što sam u tih mjesec dana bez cigareta shvatila jest da odjednom imam gomilu vremena. obzirom da pušim i do tri kutije dnevno :rolleyes: nemojte ni računat kolko mi vremena ode u dim :thumbsdow

rover
28.01.2006., 23:24
Teško je prestat pušiti onima koji su nakrcani adrisom, gube na vjerodostojnosti :biggrin:

Capone
29.01.2006., 12:57
oj capone, evo ja prestajem garant, ako ne ove, a ono iduće godine :biggrin:
mislim ozbiljno, zapravo.
nego, samo jednom sam probala prestati jer me počela uzrujavati ta potreba da uvijek imam cigarete pri ruci, a ne zato što bi me uistinu smetalo. prvo što sam u tih mjesec dana bez cigareta shvatila jest da odjednom imam gomilu vremena. obzirom da pušim i do tri kutije dnevno :rolleyes: nemojte ni računat kolko mi vremena ode u dim :thumbsdow

Evo samo za tebe ,ti sčikaš 5 sati na dan ,ako spavaš od 5 do 8 sati na dan ili više ostane ti malo vremena,šteta tvoje ruke kojom držiš cigaretu nekih 4 sata na dan(pretpostavljam da ti je cigareta u ustima 1 sat na dan ,jedino ako igraš biljar sa čikom u ustima onda ti je i duže) :biggrin: ,mogla bi ti više koristit za neke druge radnje ruka kojom držiš cigaretu.

Ja sam prestajao nekih 20 puta al nikako,bacao cigarete sa mosta,da bi sat vremena kasnije išao žicat pljugu od frenda itd,onda me je iznenada puknulo i sam tako sam prestao jedan dan.

Počeo sam se borit sa time i postao sam svjestan da mi šteti .
Kad to shvatiš i zaželiš se ostavit,onda je samo pitanje vremena kada će ti i uspjet(dan,mjesec,nekom će trebat godina).

Divim se ljudima koji mogu pušit 5 cigareta na dan čisto iz gušta.
Da sam ja jedan od njih ja bi pušio još i danas al ja to nisam mogao,pušio sam po dve kutije jedan period(a još ću samo jednu, a još ću samo jednu,a još ću samo jednu)bilo mi je zlo od cigareta a ne da sam se guštao.

Neznam kakva su iskustva ostalih forumaša koji su prestali pušit,ali ja često i danas par godina poslje moje zadnje cigarete u snu znam sanjat da pušim i uvlacim dim u pluća.
Onda me pukne i u snu da imam cigaretu u ustima,nije mi jasno odkuda sad ta cigareta a ne pušim.
I onda skužim da samo sanjam.I pokvarm si san jer shvatim da sam se upravo probudio. :zzz:
Još jedan dokaz da sam bio ovisan i to jako,i posljedice su tu još i danas,prošlost se neda izbrisat.

Small_Fish
29.01.2006., 13:15
Neznam kakva su iskustva ostalih forumaša koji su prestali pušit,ali ja često i danas par godina poslje moje zadnje cigarete u snu znam sanjat da pušim i uvlacim dim u pluća.
Onda me pukne i u snu da imam cigaretu u ustima,nije mi jasno odkuda sad ta cigareta a ne pušim.
I onda skužim da samo sanjam.I pokvarm si san jer shvatim da sam se upravo probudio. :zzz:
Još jedan dokaz da sam bio ovisan i to jako,i posljedice su tu još i danas,prošlost se neda izbrisat.

Moj stari je nakon 10 godina što nije cigaretu zapalio jednom sjedajući u kafić počeo pipati džepove od košulje, dok ga prijatelj nije upitao šta traži i hoće li cigaretu, osvrnuvši se na to što radi moj stari nije mogao vjerovati da je ustvari nesvjesno tražio cigarete...toliko o tome koliko to uđe u kožu...

franciska
29.01.2006., 16:04
toliko o tome koliko to uđe u kožu...

...koliko to uđe u podsvijest...

Moje dvije prijateljice su prestale pušiti i postale su najveće pobornice nepušenja. Toliko je izgledalo da im je duhan odbojan da sam pala u nesvijest kad su obje nakon više od pet godina ponovo propušile.

Zanimalo bi me ima li nekog na forumu tko je bio strastveni pušač i poslije više nikad nije osjetio potrebu za pušenjem, to bi bilo dobro?
Također mi je zanimljivo da li postoje pušači koji su potpuno bezbrižni u toj svojoj navici?

Još bih dodala da su istraživanja pokazala da stanovništvo Centralne Amerike puno manje oboljeva od karcinoma dišnih organa iako "svi" puše, nego stanovnici Los Angelesa koji nisu pušači. Na bolesti u gradovima kao L.A. utječu zagađenja, a pučanstvo Centralne Amerike konzumira puno voća s beta karotenom.
Vjerovatno su važni uvjeti življenja pa učinci nastaju sinergijski.

Capone
29.01.2006., 16:24
...koliko to uđe u podsvijest...

Moje dvije prijateljice su prestale pušiti i postale su najveće pobornice nepušenja. Toliko je izgledalo da im je duhan odbojan da sam pala u nesvijest kad su obje nakon više od pet godina ponovo propušile.

Zanimalo bi me ima li nekog na forumu tko je bio strastveni pušač i poslije više nikad nije osjetio potrebu za pušenjem, to bi bilo dobro?

Evo ja sam taj . :thumbsup:
Nikakvu potrebu nisam osjetio odonda,jedino se prisjetim tu i tamo kako je bilo pušiti isto kao što se prisjetim i nekih drugih događaja u mome životu,al neosjećam nikakvu potrebu.
Barem zasad nisam osjetio.
;)
Prvih par dana mog nepušenja sam stalno gledao i svuda viđao cigarete,ljude koji puše,izraze gušta na njihovim licima itd,evo danas nit neprimjetim cigaretu,jedino kada odem negdje di je zadimljeno od cigareta onda moja pluća primjete ali odbojno.

Ja ako ponovno propušim,onda će to bit iz zafrkancije,ili će opet prevladati u mojoj glavi mišljenje ma zakaj ne to je fora,ili ma samo ću par komada ovako jednu il dve na dan iz gušta,al zasad mi to nepada napamet.

Potrebe nema,tijelo mi se odviklo,kada bi danas opet poćeo pušit ,bilo bi to iz sličnih razloga koji su bili kada sam i prvi puta zapalio pljugu.

Meni su se cigarete jednostavno zgadile,u svim smislima koje možđeš zamislit i to je razlog zašto ja nepušim sada.
Dok god prevladava moj sadašnji odbojni pogled na cigarete gdje vidim više lošega nego boljega u cigaretama (i toga što one donose),dotad neću pušit.
Ako me jednom strese moždani udar pa zaboravim ko sam i nestanu moja sjecanja,ko zna možda zapalim pljugu.
:biggrin:

mala
29.01.2006., 21:56
mislim da je to jedan prilično zdrav stav i prema življenju općenito - step by step :biggrin:
nego, šefika mi je prestala pušiti prije neke dvije - tri godine. naručila je zybane preko interneta (što nije uvijek najpametniji način, naravno) i istovremeno pronašla portal za podršku onima koji odluče prestati pušiti; imaju ljudi svoje forume, chat roomove, razmjenjuju iskustva, jadikovke i pružaju si međusobnu podršku. ona tvrdi da joj je to pomoglo. još tjedan nisam u uredu al' ako koga zanima mogu je pitati za adresu čim se vratim

franciska
30.01.2006., 12:37
Mala, mene zanima portal za podršku. Molim te, pitaj za adresu.

Jednom je prof. Sakoman u nevezanom razgovoru roditeljima koji su se čudili kako se uopće može biti ovisnik, rekao "evo, od danas nemojte više nikada jesti paradajz, više nikada, pa da vas vidim..."

Tailorpal
30.01.2006., 14:02
Ja sam dugogodišnji potpuno "atipčni" pušač. Zašto?

- Prosječno pušim 5-6 cigareta na dan. (Na pr. 10-15 kom. pa dva dana ništa)
- Mogu na fešti bilo koje vrste popušiti 10-15 cigareta a da iduće jutro uopče nemam potrebu za cigaretom/nikotinom.
- Kako mi dim loše utječe na bronhije (kronično) znam da nebi smio uopče pušiti!
- Mogu otiči zajedno sa ženom (puši oko 1 kutiju dnevno) u društvo a da unaprijed odlučim: neću danas pušiti. Smetaju me i ona i svi ostali koji puše u društvu.
- Kavu ne pijem gotovo uopče (rijetko espreso s dosta mlijeka u kafiću). Samo čaj.

Puno ovisnih o cigareti mi znaju reči da bi "htjeli biti takav pušač ko ja". Ipak mislim da bi za moj bronhitis bilo bolje da potpuno prestanem pušiti.

Da, još nešto. Moj doktor, kad sam ga upital šta "uraditi" s kašljanjem, veli na moj prosjek od 5-6 cig. "ah, to nije ništa, ili prestani pušiti ili puši ko svi drugi".
To je pravi doktor, ne? :eek:

Erik
30.01.2006., 18:11
I ja sam, kao Tailorpal, bio potpuno atipični pušač. U 'najboljim' godinama pušio sam 10-15 cigareta dnevno, dok je pri kraju to bilo samo 2-3. Mogao sam ne zapaliti danima bez ikakvog problema. I nikada nisam niti pokušao odviknuti se.

Onda sam jednog dana prestao pušiti. Nisam to čak niti odlučio, jednostavno sam prestao, s tim da sam s vremena na vrijeme, kad bi mi baš došao gušt (jednom mjesečno) zapalio jednu.

Nakon nekog vremena taj povremeni gušt za cigaretom prestao se pojavljivati i sada je već skoro 5 godina od kada sam zadnji put zapalio.

S obzirom da nikada nisam odlučio prestati pušiti, čini mi se da sam ostao uskraćen za ono što Chi-Chikun kaže da je najveće zadovoljstvo - demonstracija volje. ;)

presvetli
30.01.2006., 20:23
Evo, nabaciti ću i ja svoj slučaj.
Prije 11 godina prestao sam pušiti cigarete u jednom danu. Samo tako mi je došlo. Nekako mi se tada mnogo toga dobrog događalo, a pušio sam do tri kutije dnevno i sama ideja da si na taj način kvarim dobar trend bila je dovoljna. Nikakvih problema s odvikavanjem nije bilo. Kao odrezano.

Međutim, pet godina kasnije otkrivam cigare i od tada se te navike ne mogu riješiti. Pušim svakako prekomjerno. U dva navrata, prekidao sam zahvaljujući ciljanoj motivaciji, ali stalno se vraćam. Stoje tvrdnje da pušenje cigara nije toliko štetno koliko pušenje cigareta, no pod uvjetom da popušite najviše jednu dnevno, npr. poslije jela. Kod mene nije takav slučaj.
Za cigaretama, zbilja nemam nikakvog interesa, jer u usporedbi s ovim, one su čisti fabrikat.

hjk
30.01.2006., 21:30
Ima navodno neka baba kod nas koja te pokrije ručnikom i dere se na tebe, cima te i tako i poslje ti više nije do pljuge! LT.
"'Ko puši, dobar je u duši"

mala
31.01.2006., 11:53
franciska, nemaš frke, u utorak žicam adresu i oma javim. korisnici se služe engleskim jezikom, ali to nije problem, ne? toliko engleskog svi znamo.
kaj se presvetlog i njegove nakačenosti na cigare tiče, mislim da ništa nije problem dok postoji mjera. kad stvari kontroliraju tebe umjesto ti njih, tad je pretpostavljam pravo vrijeme za zabrinuti se.
uostalom, liječnici su i mojim frendicama u trudnoći savjetovali da radije zapale tu i tamo nego da odrežu tu naviku i priušte organizmu tu vrstu stresa u drugom stanju. reklo bi se, dakle, da je sve relativno - opet (ispada da mi to dođe ko univerzalan zaključak na svaku temu :rolleyes: )

Tailorpal
31.01.2006., 13:15
Šta je o pušenju rekao Mark Twain:

To cease smoking is the easiest thing I ever did. I ought to know because I've done it a thousand times.

(Najlakša stvar koju sam ikad uradio bila je prestati pušiti. Znam, jer sam to uradio tisuću puta.) M.T.

baucic
02.05.2006., 21:40
Prije 11 godina prestao sam pušiti cigarete u jednom danu. Samo tako mi je došlo. Nekako mi se tada mnogo toga dobrog događalo, a pušio sam do tri kutije dnevno i sama ideja da si na taj način kvarim dobar trend bila je dovoljna. Nikakvih problema s odvikavanjem nije bilo. Kao odrezano.

Međutim, pet godina kasnije otkrivam cigare i od tada se te navike ne mogu riješiti. Pušim svakako prekomjerno. U dva navrata, prekidao sam zahvaljujući ciljanoj motivaciji, ali stalno se vraćam. Stoje tvrdnje da pušenje cigara nije toliko štetno koliko pušenje cigareta, no pod uvjetom da popušite najviše jednu dnevno, npr. poslije jela. Kod mene nije takav slučaj.
Za cigaretama, zbilja nemam nikakvog interesa, jer u usporedbi s ovim, one su čisti fabrikat.

Ja sam zbog cigara opet poceo pusiti cigarete. Cigare su toliko dobre da ih se ni ne zelim ostaviti. Problem je sto zbog financijskih razloga, sto zbog drugih ljudi i dima ne mozes zapaliti cigaru (tu se mozda mozes prosvercati cigarillosom), pa ovisnost o nikotinu vuce za cigaretom. Sto se tice stetnosti, sigurno ne djeluju na pluca, ali na usnu supljinu i jednjak da. To je sto se tice katrana i drugih stvari koje uvlacis u sebe. Sto se tice koncentracije nikotina u krvi i njene stetnosti, mislim da su cigare pono gore jer je apsorpcija veca. Vjerojatno bi moglo proci par puta tjedno jedna cigara poslje jela, ali onda te ostatak vremena vuce jaka zelja za nikotinom...

ziheraš
03.05.2006., 21:23
Ja sam još uvijek u fazi ovisnika koji razmišlja kako prestati i kada.Nekako uvjek to vežem sa poslovnim aktivnostima na način da još nisam postigao ono što želim itd..,te ću kada te svoje planove ispunim ozbiljno i razmisliti i o prestanku.Zapravo,na taj način podsvjesno tješim sam sebe i bježim od same činjenice da bih trebao to ostaviti.Uglavnom,ovisno o napetim situacijama na poslovnom planu vežem i potrošnju.Ide to i do čak dvije i pol kutije dnevno.Jedno vrijeme sam čak i uspio apscinirati oko 6 mjeseci,i to na način da ću kupiti nešto korisno kao kompenzaciju tog rashoda u kučnom budžetu.Kupio sam fino dva bicikla na 6 rata i bio zadovoljan,budući da je taj iznos odgovarao onom kojeg trošim na cigarete.Daljnji planovi vezano za moje " materjalno odvikavanje" su bili identični,ali su me od tih planova ponovo odvukli poslovi( čitaj-ovisnost ili "traženje razloga za nastavak").Zanimjivo,ali uglavnom kod kuče ne pušim(idem van i ako je -20),dok u uredu mogu posaugati uz kavicu da neznam broj.U svakom slučaju,nikad nisam bio bliže onoj konačnoj-dosta-.

miros
11.05.2006., 17:05
Pretpostavljam da ti pušiš. Ovo što si napisala jako mi liči na odgađanje početka prestanka pušenja "jer može biti više štete nego koristi".

miros
11.05.2006., 17:14
A to je ujedno razlog i da počnem pušiti - da dobijem odgovor na svoje pitanje. :biggrin:

Dobra fora, dvije muhe jednim udarcem.

Inače, kao amater (tj. nepušač) mogu se javiti samo svojim posrednim saznanjima.

Negdje sam pročitao da se pušači u osnovi mogu podijeliti na dvije skupine. U jednoj su oni kod kojih se organizam privikava na nikotin, i to stvara ovisnost sličnu drogeraškoj (zapravo to i jest). U drugoj su oni kojima je cigareta (ili šta već puše) neka vrsta tjelesnog "produžetka", moraju imati nešto u ruci i time raditi da bi se smirili, zatomili nervozu, zabavili tokom dosadne aktivnosti ili slično. Mislim da smo svi vidjeli pušače kojima cigareta i otpuhivanje dima služi za afektaciju u društvu. (Ove druge donekle razumijem, ja svoju uredsku kavu pijem cijelo jutro i kad je već potpuno hladna, ali mi mora biti šalica na stolu da imam za čime posegnuti, a sama kava i nije jako važna.) Odvikavanje ovih drugih je relativno jednostavno, pod pretpostavkom da shvate suštinu svoje ovisnosti. Oni prvi moraju se boriti sa svojim organizmom.

To su, naravno, dvije pojednostavljene krajnost, a svaki pojedinac je specifičan, vjerojatno negdje između tih krajnosti.

Tu ima istine , nakon što sam prestao pušiti a pušio sam desetak godina i to d o čak tri kutije dnevno, počeo sam jesti, kilaža mi se digla za pet- šest kg u prosjeku, ne pušim već četiri godine i mogu reći da u zadnje vrijeme pobjeđujem i to jelo u svako odba i sve što se pojesti može. No i sada često dok držim u ruci olovku ili nešto što oblikom imalo podžsjeća na oblik cigarete , držim ju točno kao nekada cigaretu i nerjetko se dogodi da pokušavam povući dim iz čačkalice.

Marpa
02.08.2006., 21:33

E, baš mi je drago, da sam ovo pročitao. Mene zadnjih mjeseci baš privlače cigare i razmišljao samo o tome, da tu i tamo pripalim kakvu. Nisam znao, a niti mislio, da bi znale biti tako problematične glede ovisnosti. Jasno, doza nikotina je puno jača nego u kakvih cigareta. Znači, nesmijem ih niti pogledati.

Inače, pušio sam do prosinca/2005 u prosjeku 35 cigareta dnevno, skoro 35 godina. Prestao sam u jednom danu, naprasno nakon više godina oklijevanja i nekakve kao pripreme. Mislim, da su dvije kutije previše, da s tom količinom cigareta postaje skoro stil života - meni je cigareta uvijek bila pred hranom i bilo šta sam radio, uvijek je cigareta bila u ustima, ili u blizini. Bio sam zapravo zatočenik cigarete i to mi je dojadilo uz najnoviji otpor do glupih i prezrivih pogleda i primjedbi nepušača, koji će kao platiti moje liječenje, kad i ako obolim.

Čini mi se, da se uopće ne bi brinuo i ne bi prestao pušiti, da mogu dnevo proći sa desetak cigareta i da ne trpim, ako cigarete nema ili nisam u situaciji, da mogu pripaliti. Jer, cigareta je fina stvar i puno je stvari, koje su možda štetnije od cigareta u nekim skromnijim količinama. Samo je danas okolina sve više nastrojena protiv pušača, tako da i to postaje jedan od faktora koji kod pušača odlučuju i sve više če odlučivati o prestanku pušenja.

lp

Bebel
02.08.2006., 22:41
25-godišnja karijera završila iz 3. pokušaja u jednom danu. Ja pušim, a Adris raste??? Malo mi je i to pomoglo. Što se tiče kilograma to je normalno da se udebljaš. Puno je lakše prestati pušiti nego prestati biti ovisnik (hrana, dionice, forum).

ChoChikun
29.11.2006., 16:30
Guru nepušenja umro od raka pluća (http://www.business.hr/?MOD=show&id=17304)

Allen Carr, britanski guru borbe protiv pušenja koji je milijune ljudi uvjerio da treba prestati pušiti, umro je u 72. godini od raka pluća, objavila je u srijedu njegova glasnogovornica.

Carru je ovoga ljeta dijagnosticiran inoperabilni rak pluća, a umro je kod kuće, u mjestu kraj Malage u Španjolskoj.

Carr je imao 70 klinika u 30 zemalja i u njima se od pušenja odvikavalo 45 tisuća ljudi na godinu.

Prije nego što je početkom osamdesetih postao borac protiv pušenja Carr je pušio stotinu cigareta na dan. Nedavno je izjavio da je, otkako je prije 23 godine popušio posljednju cigaretu, najsretniji čovjek na svijetu.

business.hr

ziheraš
05.06.2009., 22:40
Ja sam još uvijek u fazi ovisnika koji razmišlja kako prestati i kada.Nekako uvjek to vežem sa poslovnim aktivnostima na način da još nisam postigao ono što želim itd..,te ću kada te svoje planove ispunim ozbiljno i razmisliti i o prestanku.Zapravo,na taj način podsvjesno tješim sam sebe i bježim od same činjenice da bih trebao to ostaviti.Uglavnom,ovisno o napetim situacijama na poslovnom planu vežem i potrošnju.Ide to i do čak dvije i pol kutije dnevno.Jedno vrijeme sam čak i uspio apscinirati oko 6 mjeseci,i to na način da ću kupiti nešto korisno kao kompenzaciju tog rashoda u kučnom budžetu.Kupio sam fino dva bicikla na 6 rata i bio zadovoljan,budući da je taj iznos odgovarao onom kojeg trošim na cigarete.Daljnji planovi vezano za moje " materjalno odvikavanje" su bili identični,ali su me od tih planova ponovo odvukli poslovi( čitaj-ovisnost ili "traženje razloga za nastavak").Zanimjivo,ali uglavnom kod kuče ne pušim(idem van i ako je -20),dok u uredu mogu posaugati uz kavicu da neznam broj.U svakom slučaju,nikad nisam bio bliže onoj konačnoj-dosta-.

Da sam sebe pohvalim..dva tjedna ne pušim i to bez ikakvih "pomagala"...onako čisto iz glave rekao fertig i za sada djeluje bez problema a nema ni potrebe previše...:thumbsup:

franciska
06.06.2009., 09:16
Čitala sam da se kod naglog prestanka pušenja u procesu čišćenja pluća stvaraju "grudice" na plućima. Tako dolazi do raka i kod onih koji su prestali pušiti.

Također, navodno je bolje pušiti osušeni duhan iz vrečice. Pa me zanima, gdje se može kupiti spravica za frkanje cigareta i tabakera?

bluechip
06.06.2009., 09:49
Čitala sam da se kod naglog prestanka pušenja u procesu čišćenja pluća stvaraju "grudice" na plućima. Tako dolazi do raka i kod onih koji su prestali pušiti.

Daa i onda je svizac zamotao čokoladu..

calipso
06.06.2009., 09:56
Debljanje ne mora biti i nužno.Bio sam pušač 12 godina.Ne pušač sam devetu godinu.Nakon jednog događaja probudio sam se i rekao da više ne ću zapaliti niti jednu cigaretu.Tako je i ostalo.Krize su dolazile i prolazile.S vremenom sve rijeđe i rijeđe.Ključno je nezapaliti u trenutku.kada je želja najveća.Zvuči glupo ali je istinito.Nakon tog kriznog trenutka želja splasne i više je nema.Barem je kod mene bio takav slučaj.Istina je i da mi je dim mirisao ljepše od bilo kojeg parfema.U nekim trenucima je i danas tako.
U početku sam ovisnist za cigaretom kompenzirao fizičkom aktivnošću,tako da nisam imao problema sa kilogramima.Sad uviđam koliko sam urušio zdravlje iako se to u trenucima dok sam bio pušač nije činilo tako.Da ne pričam o nuspojavama "mirisa" dima u kući,autu...
Tako da mi ova teorija pušio-nepušio umrejet ćeš od raka pluća nekako nesjeda.Postotak smrtnosti od raka pluća povećava se kod pušača što neznači da nepušač nikada neće umrijeti od raka pluča:).Ali je dobro ako se čovjek hoće tješiti.Nakraju mi smo samo ljudi.