PDA

View Full Version : Plaćanje bez PDV-a

floor^taker
19.01.2006., 02:11
Može li mi netko od vas ukratko reći, pošto do sada nisam imao priliku to iskušati, kakav je postupak ukoliko kupujem npr. neku tehničku robu preko tvrtke pa se u tom slučaju PDV ne plaća. Dakle ja (tj. tvrtka) platim cijenu (recimo u gotovini) odmah bez pdv-a ili se ta razlika tj. porez tvrtki naknadno vraća po obračunu na kraju godine? Kakva je tu caka s izdavanjem računa?
Hvala

dunner
19.01.2006., 10:19
Može li mi netko od vas ukratko reći, pošto do sada nisam imao priliku to iskušati, kakav je postupak ukoliko kupujem npr. neku tehničku robu preko tvrtke pa se u tom slučaju PDV ne plaća. Dakle ja (tj. tvrtka) platim cijenu (recimo u gotovini) odmah bez pdv-a ili se ta razlika tj. porez tvrtki naknadno vraća po obračunu na kraju godine? Kakva je tu caka s izdavanjem računa?
Hvala

OK. Ja bih ti prvo preporucio da potrazis strucnu pomoc kod nekog racunovodje, s obzirom da ovo i nije bas tako jednostavna stvar. Nisi rekao da li je tvoja tvrtka uopce u sustavu PDV-a. Naime PDV i porez su dvije razlicite stvari :) Mozes zatraziti da ti tvrka udje u sustav PDV-a ili ces automatizmom uci u njega (ukoliko su ti godisnja primanja veca od odredjenog iznosa). Ukoliko jesi ti ces i dalje placati taj PDV na kupljenu robu, a morat ces i svoje racune naplacivati sa PDV-om. Jedino ces placeni PDV moci kod obracuna obveze za obracunsko razdoblje umanjiti kao pretporez u primljenim isporukama, i onda ces eventualno moci ostvariti povrat. :thumbsup:

dk
19.01.2006., 10:59
ma vidiš da je čovjek našao nekoga tko će mu kupiti nešto preko firme pa mu nije jasno to s PDV-om...

floor^taker
19.01.2006., 16:51
ma vidiš da je čovjek našao nekoga tko će mu kupiti nešto preko firme pa mu nije jasno to s PDV-om...

e vidis kako covjek sve kuzi he he
pa bih molio razjasnjenje tog slucaja... :biggrin:

u suprotnom vjerovatno bih se vec informirao o tim esencijalnim stvarima :rolleyes:

gelly
20.01.2006., 09:50
Svi plaćaju PDV pa će ga i ta firma preko koje ti uzimas robu morati platiti. Stvar je u tome sto si oni to mogu kasnije kroz knjigovodstvo provesti na nacin da pdv koji ce oni morati platitina na kraju mjesceca bude manji.

dayo
25.01.2006., 14:54
U najboljem slučaju, ukoliko im je mali izlazni PDV npr. izvoznici, imaju pravo na povrat poreza od strane PU. U praksi takvim akcijama prethodi roštanje PU po knjigama pravnog subjekta.

Smart
14.02.2006., 14:32
Ukratko: Ti tom frendu daš iznos bez PDV-a. On mora platiti proizvod sa PDV-om (ukoliko ima love na računu) i na kraju mjeseca, ili odbija tj. traži povrat PDV-a (ako ima više ulaznih računa) ili ga plaća (ako ima više izlaznih računa). Treba imati u vidu da je taj proizvod tada kao kapital u njegovoj firmi. (Što i nije toliko bitno).