PDA

View Full Version : problem pri doznakama iz slovenije za kupnju dionica

posao
18.01.2006., 20:27
Do sad sam trgovao na BL burzi tako da sam uplaćivao novce u Banjaluci.
Sad sam odlučio uplatiti novce iz Slovenije, no za uplatu su me tražili oznaku banke(BLZ) i IBAN kod koji nisam znao pa sam uplatu odgodio. Imao sam swift ali to nije bilo dovoljno da uplatim sredstva. Nedavno(prije nekih mjesec dana) su se banke počele identificirati preko IBANA(tako mi je objasnila ljubazna službenica na šalteru) pa me zanima ako mi netko može malo pojasniti situaciju.
Što točno trebam znati da bi uplatio sredstva i da ona stignu na pravi račun ??? Planiram uplatiti preko Nove banke Bijeljina-Eurobrokera pa ako je netko radio preko njih da mi da savjet na temelju svog iskustva (može na privatne poruke).

lutonjica
18.01.2006., 20:37
zatrazi od Eurobrokera da ti posalju e-mailom obrazac sa svim potrebnim brojevima i oznakama za inozemno placanje.

Fluid
13.09.2006., 13:10
Za svaku doznaku u inozemstvo potrebno je imati puni naziv i adresu primaoca (radi pranja novca), SWIFT banke primatelja (8 ili 11 znakova), te broj računa primatelja koji se predstavlja u IBAN obliku za zemlje EU. Za Bosnu te teoretski ne bi trebali tražiti IBAN, ali kako su bosanske banke počele izdavati IBAN, primatelj taj podatak sigurno ima, samo traži. Sve to služi za točnu identifikaciju primatelja i nosi manje troškove slanja.

guru
14.09.2006., 15:23
Za svaku doznaku u inozemstvo potrebno je imati puni naziv i adresu primaoca (radi pranja novca), SWIFT banke primatelja (8 ili 11 znakova), te broj računa primatelja koji se predstavlja u IBAN obliku za zemlje EU. Za Bosnu te teoretski ne bi trebali tražiti IBAN, ali kako su bosanske banke počele izdavati IBAN, primatelj taj podatak sigurno ima, samo traži. Sve to služi za točnu identifikaciju primatelja i nosi manje troškove slanja.

dovoljan je SWIFT!!!
ja sam dobivao novce iz belgije i bez IBAN-a. tako su mi i oni pricali da ne moze bez IBAN i te trice dok to malo(mozda ni jedna BiH banka to nema)
i reci ti toj gospodji na salteru da ne pametuje nego da promijeni banku ili trazi drugu gospodju na salteru (mladju:biggrin: )
budi uporan, ne daj da te birokrati j...:thumbsup:

btw u sto se namjerava uloziti:) ?

shichich
15.09.2006., 16:33
Možeš novce prebaciti i iz HR,samo odeš do npr.ZABE sa svim podatcima i dogovoriš se sa tetom...0k0 200 kn je cijena transakcije!

Sasko
27.09.2006., 22:36
Možeš novce prebaciti i iz HR,samo odeš do npr.ZABE sa svim podatcima i dogovoriš se sa tetom...0k0 200 kn je cijena transakcije!

samo nisam siguran da je bas legalno. mogla bi ti doci kazna doma. a bogami nije mala

shichich
29.09.2006., 03:50
samo nisam siguran da je bas legalno. mogla bi ti doci kazna doma. a bogami nije mala

Itekako je legalno,već par puta je transakcija prošla(bez kazne!),nespretno sam se izrazio(dogovoriš se sa tetom),nisam mislio na nikakve vanzakonske dogovore;prenos novaca traje 48 sati;u principu je to devizna doznaka za inozemstvo što je potpuno legalno i može se izvršiti na svakom šalteru ZABE(preporučam trg jj.jelačića u zg jer su najspretniji i upoznati sa problematikom dok manje poslovnice nemaju baš iskustva s takvim poslovima);kad želiš novce natrag proces je jednako jednostavan;prije sam to sve radio iz slovenije ali više nije potrebno...
P.S.
Nije došla kazna,već nagrada!

dudo81
29.09.2006., 09:58
Itekako je legalno,već par puta je transakcija prošla(bez kazne!),nespretno sam se izrazio(dogovoriš se sa tetom),nisam mislio na nikakve vanzakonske dogovore;prenos novaca traje 48 sati;u principu je to devizna doznaka za inozemstvo što je potpuno legalno i može se izvršiti na svakom šalteru ZABE(preporučam trg jj.jelačića u zg jer su najspretniji i upoznati sa problematikom dok manje poslovnice nemaju baš iskustva s takvim poslovima);kad želiš novce natrag proces je jednako jednostavan;prije sam to sve radio iz slovenije ali više nije potrebno...
P.S.
Nije došla kazna,već nagrada!
Slažem se schich-om...ja sam utrčao kod nove BL banke. ovjeriš punomoć, faxiraš, pošalješ pare iz zabe/pbz...i to je to. Sve u roku 48 sati.

matematic
29.09.2006., 10:12
HNB;ODLUKA
o uvjetima i načinu obavljanja platnog prometa s inozemstvom
(NN 146/03)

Plaćanja u inozemstvo

XIII.

Za plaćanje u inozemstvo ili na račun nerezidenta nalogodavac daje banci odgovarajući nalog za plaćanje koji je ispravan:
– ako sadrži podatke propisane uputom
– ako mu je priložen dokument iz kojega je vidljiva obveza i osnova plaćanja i ostali prilozi propisani uputom
– ako je za taj nalog u banci osigurano pokriće u valuti plaćanja.

XIV.

(1) Iznimno od odredbi točke XIII. banka s klijentom koji naloge za plaćanje u inozemstvo dostavlja telekomunikacijskim putem, može u pisanom obliku ugovoriti da nalogu za plaćanje nije potrebno priložiti dokument iz kojeg je vidljiva obveza i osnova plaćanja. Klijent se u tom slučaju mora obvezati da će pod uvjetima koji vrijede za banku sam pohraniti dokumente, te da će ih na zahtjev banke ili tijela nadležnih za kontrolu dati na uvid.
(2) Banka odnosno klijent dužni su čuvati naloge za plaćanje i druge dokumente na temelju kojih su evidentirane promjene na računima u banci najmanje pet godina nakon isteka godine u kojoj su evidentirane promjene na računima.
(3) Isprave iz 2. stavka ove točke mogu se čuvati u izvornom obliku ili u drugom obliku podobnom za dokazivanje.

Zakon o deviznom poslovanju, koji je donio Hrvatski sabor na sjednici 29. 05. 2003.

Članak 22.

(1) Rezidenti koji imaju status pravne osobe upisuju, uplaćuju, odnosno kupuju i prodaju vrijednosne papire u inozemstvu preko ovlaštenog društva ili preko sudionika na inozemnoj burzi i uređenom javnom tržištu.
(2) Rezidenti fizičke osobe i poduzetnici pojedinci upisuju, uplaćuju, odnosno kupuju i prodaju vrijednosne papire u inozemstvu samo preko ovlaštenog društva.

Ne znam kolike ste iznose slali vani i njima kupovali vrijednosnice kao fizicke osobe, mozda su iznosi bili manji pa niste privukli paznju.
Ali da ste u prekrsaju, cini se, nije dvojbeno.

dudo81
29.09.2006., 10:20
Slažem se schich-om...ja sam utrčao kod nove BL banke. ovjeriš punomoć, faxiraš, pošalješ pare iz zabe/pbz...i to je to. Sve u roku 48 sati.
Mogao bi moderator malo očistiti par poruka da ne privlačimo pozornost birokrata...jel zna tko dobrog fiškala?:biggrin:

Dobricina
29.09.2006., 21:01
Matematic vam je lijepo citirao Zakon, što fali sjesti u auto, otići na janjetinu negdje uz Unu i prebaciti cash u Kozarskoj Dubici ili Kostajnici. Postoji rizik jer mislim da samo 2-3 soma EUR mogu ići u cashu, no povede su društvo ili se ode par puta. Naša administracija nije previše pametna, no ostavljate dokumentirani trag za sobom i prije ili kasnije se neki pametnjakovic može napiknuti (shvatite ovo kao dobronamjernu sugestiju, svatko odgovara za svoje poteze)...