PDA

View Full Version : Turistička poduzeća

Finch
22.11.2005., 22:58
Ko ima kakve informacije o turističkima poduzečima. Ja mislim da su vrlo interesantna za ulaganje.

SAJONAC
10.01.2006., 12:06
Zašto ovdje ne komentirati Budvansku i Ulcinjsku rivijeru, kad već postoji ?

U posljednje vrijeme bilo je dosta vijesti vezano za ove dvije firme. Postavicu novosti prvo za BUDR.

1. Budvanska dobila nagradu za naj turističko poduzeće u CG.

2. Budvanska prodaje putem aukcije šest restorana koji nisu radili godinama. Ukupna početna cijena 1,5 mil EUR. Novce namjeravaju uložiti u postojeće kapacitete.

3. Budvanska podijelila 13 platu, što će reći da su likvidni. Ali će isto tako reći da je to umanjilo dobit, i čak imam dojavu da će i ono što ostane zamaskirat.

Generalno, rade na stabilizaciji firme i glavne objekte više neće prodavati, samo zakup će raditi.

SAJONAC
13.01.2006., 14:15
Što se tiče Ulcinjske rivijere i već svima poznate dileme da li će im država uzet Adu Bojanu, izgleda da stvari idu kako treba.

Stečajni upravnik se pojavio na televiziji i u novinama nekoliko puta i najavio konsolidaciju firme sa Belvijem, Olimpikom, Adom i kampovima. Ima članak u jučerašnim Vijestima o tome, pa ko on-line prati može pogledati. Valjda posle ovoga mora biti vlasništvo Ulcinjske rivijere.

Postoji vladino "Tijelo za valorizaciju Ade", kojim predsjedava ministar Nenezić.
On je najavio tender krajem januara kojim će se Ada ponudit u formi zajedničkog ulaganja ili zakupa kao kod Sv. STEFANA. On je projekat opisao kao vrijedan nekoliko stotina miliona eura ! Ja ne znam mogu li vjerovat u to. Ima također u Vijestima od prije neki dan, pogledajte ljudi.

I berza je odgovorila na ove informacije. Sve do 10.2 je čišćeno. Kupovni stoji na 10.10.

Kako god bilo mi što kupismo prije mjesec dana kad smo o tome raspravljali, već smo dobri dvadestak odsto. Ako je sve ovo iz Vijesti tačno, plafon je visoko, visoko :thumbsup:

Ako ko ima neke dodatne informacije, mogao bi komentirati ili dati svoje viđenje.

ORADA CRO
28.01.2006., 22:19
Veoma je atraktivna navodno ta Ulcinjska Rivijera.
Da li je to točno da su te dionice jake i da ih je teško kupiti?

mtrtnik
29.01.2006., 16:13
Ima ih sada oko hiljadu komada na 12 EUR na obe berze, nakon toga ne siječam se tačno. Sutra ču ti kazat. Svakako zavisi koju količinu očeš da kupiš.

lutonjica
03.02.2006., 09:57
Pobjeda:

U ovoj godini prihod od turizma 266,4 miliona eura

Podgorica, 2. februara - U ovoj godini je planirano da prihod od turizma bude 266,4 miliona eura odnosno od 905 do 910 hiljada registrovanih turista i šest miliona noćenja. To je nakon sjednice Vlade kazao ministar turizma Predrag Nenezić, objašnjavajući da je Vlada usvojila Akcioni plan za pripremu i povećanje ovogodišnje ljetnje sezone.
Usvojili smo realan Akcioni plan. Niz aktivnosti koje su u njemu definisane već su započete. Objedinili smo sve što je dogovoreno na raznim nivoima, odnosno u Vladi, lokalnoj samoupravi, turističkoj privredi, nevladinim organizacijama... Naša namjera je da razvijemo kvalitetnu turističku destinaciju. Ovaj Akcioni plan obuhvata tri segmenta - infrastrukturu, ponudu, odnosno snabdjevanje i promociju. Već smo obezbijedili bolji ambijent za funkcionisanje turističke privrede - između ostalog smanjenje PDV sa 17 na sedam odsto za smještaj, i porezom na promet od devet odsto. Crna Gora treba da se prikaže kao atraktivna i bezbjedna destinacija. Ne smijemo obećati previše da nam se to ne bi vratilo kao bumerang. Promotivni spotovi Crne Gore na SiEnEn i Euronjuzu i sada se emituju.

VIPBROKER
08.02.2006., 16:00
Moj skromni doprinos o crnogorskim turistickim kompanijama...

Ulcinjska rivijera je jako interesantna investitorima jer je njena trenutna cijena gotovo petostruko niza od nominalne...

Jumbo
08.02.2006., 16:16

Ulcinjska rivijera je jako interesantna investitorima jer je njena trenutna cijena gotovo petostruko niza od nominalne...

Po toj logici je Ericsson u Hrvatskoj strašno precjenjen jer je njegova trenutna cijena 20 puta veća od nominale.

presvetli
08.02.2006., 17:09
Mislim da zbilja nakon godina ovog foruma, svih mogućih diskusija i metoda procjena, u najmanju je ruku neozbiljno procjenjivati bilo koji papir prema iznosu nominale.

pif kolektor
08.02.2006., 17:58
Kazes da je ulcinjska 5 puta niza od nominale dali ti znas koliko su oni u minusu i koliko su hotela i imovine prodali? I koliko im je ostalo?
Ako neznas nemoj ni komentirati nominalu i vrijednost firme.

SAJONAC
10.02.2006., 10:37

E vala stvarno s nominalom više VIPBROKERU, evo me glava zabolje :mad:

Što se tiče pitanja šta im je od imovine ostalo, već smo komentirali kao i što će im ostati nakon prodaje ( vidi moj post negdje gore).

Mene je trenutno malo zabrinulo otezanje naplate od prodaje Galeba dubrovačkoj Ragusi. Ulcinjska ima neko opterećenje na djelu zemljišta od strane jedne srpske firme još od prije dvadesetak godina !?!

Mislim i čujem da će se to ipak ispeglat, ali se ipak prolongira dan izlaska ULRI iz stečaja. To me već počinje nervirati, ali mi se s druge strane i ne žuri previše...

presvetli
10.02.2006., 10:49
Mene je trenutno malo zabrinulo otezanje naplate od prodaje Galeba dubrovačkoj Ragusi. Ulcinjska ima neko opterećenje na djelu zemljišta od strane jedne srpske firme još od prije dvadesetak godina !?!

Mislim i čujem da će se to ipak ispeglat, ali se ipak prolongira dan izlaska ULRI iz stečaja. To me već počinje nervirati, ali mi se s druge strane i ne žuri previše...
Nije srpska firma nego makedonski Progres koji je vlasnik zemljišta na kojem se hotel nalazi.

Novi rok za uplatu prve rate do ponedjeljka Podgorica, 27. januara (Mina-biznis) – Rok u kojem hrvatska kompanija PGM Ragusa treba da uplati prvu ratu novca za ulcinjski hotel Galeb, Ulcinjske rivijere u stečaju, produžen je do ponedjeljka. Hrvati su 1,5 miliona eura za Galeb, prema ugovoru o prodaji hotela, bili dužni da uplate u srijedu, ali su zatražili garancije da je zemljište na kojem je izgrađen vlasništvo Ulcinjske rivijere. Vlasništvo osporava pirotska kompanija Progres, tražeći za njega pred sudom 630 hiljada eura. Stečajni upravnik Miomir Jakšić saopštio je danas da je Hrvatima poslao pismo u kojem ih je obavijestio da im garantuje za zemljište i traži da prvu ratu uplate do kraja radnog dana u ponedjeljak. On je dodao da je kupoprodajnim ugovorom, potpisanim prije dvije sedmice, dozvoljeno kašnjenje pri uplati od par dana. PGM Ragusa preostalih 3,8 miliona eura za Galeb treba da plati do 15. marta. Jakšić je ponovio da je riječ o ozbiljnom kupcu kojim ima obezbijeđen novac za hotel, ocjenjujući da ga neće uložiti dok ne bude siguran da je sve u redu. Prema njegovim riječima, zemljište na kojem se nalazi Galeb pripada Ulcinjskoj rivijeri, odnosno državi zbog fiducije, a nakon što Hrvati uplate novac vlasništvo će biti preneseno na njih. Progres će, tvrdi Jakšić, ako je u pravu, biti obeštećen kroz restituciju ili od Ulcinjske rivijere.

SAJONAC
10.02.2006., 10:59
Da, Progres je u pitanju. Vidiš mislio sam da su srpka firma po imenu.

Srpska ili makedonska, svi ti sporovi su mi već iritantni, mada ostajem i dalje pri stavu da od statusa Ade zavisi krajni ishod koji ću sačekat :thumbsup:

Vaernim
10.02.2006., 11:09
Da, Progres je u pitanju. Vidiš mislio sam da su srpka firma po imenu.

Srpska ili makedonska, svi ti sporovi su mi već iritantni, mada ostajem i dalje pri stavu da od statusa Ade zavisi krajni ishod koji ću sačekat :thumbsup:

Da li možeš dati svoju prognozu koliko ULRI vrijedi ako se ovo sa Adom riješi povoljno?

Zahvaljujem.

pif kolektor
10.02.2006., 11:32
Moje mišljenje nemojte me napasti odmah da ulcinjska nevrijedi vise od 15
eura.

presvetli
10.02.2006., 11:39
Mišljenje, mišljenje, mišljenje....
Ima li kakvih logičkih opisa, brojaka, elemenata procjene ili je to onako po osjećaju?

SAJONAC
10.02.2006., 11:44
Sve papire iz zemalja kao što su RS i CG procjenjujem isključivo na osnovu anticipiranja buduće zarade. Ne spadam u one koje na osnovu vrijedne imovine donose odluke, osim kada ta firma ima smješno malu kapitalizaciju ( što je viđeno, zar ne :) )

Na osnovu imovine sam kupio samo jednom, znajući da firma ima namjeru da proda dobar dio nevalorizovanog zemljišta i uloži ga u proširenje osnovne djelatnost.

Kod Ulcinjske Rivijere staus Ade smatram kao polaznu pretpostavku za određivanje neke buduće zarade i projekcije P/E omjera. Više je scenaria u igri: Davanje u zakup ili koncesija, zajedničko ulaganje partnera sa Ulcinjskom ili Vladom. Kako će to ispasti, stvarno ne znam, još davno sam istakao da sve smatram rizičnim. Ja rizik preuzimam, a ne želim nikoga "navlačit".

Pominjani su razni projekti u vezi Ade vrijedni na stotine miliona. Moje konzervativno predviđanje je sljedeće: Ada će poput S Stefana otić na zakup uz godišnju zakupninu od barem 3+ mil EUR. Ako cijela firma trenutno ima CAP od 17 mil, a imaće čistu dobit od zakupa minimum 3 mil i dobit od dva preostala hotela, lako uočavaš kolika je vrijednost.

Ovo sve ponavljam uzmi sa rezervom, ishod statusa Ade je još neizvjestan.

A i da jesam u pravu, nikad ne znaš što će bit. Ja sam naučio da nisu bitni fundamenti i kako sve meni izgleda, već kako izgleda ovima sa nominalom kao VIPBROKERU. I oni su svi akteri na berzi, skupa mnogo jaki. To što ja potrošim na fundamente dane i nedelje, odradim uvijek SWOT i SOP, i još me plati neko za sve to, crnogorskoj nominali nema neke veze. Mogu oni Ulcinjsku sutra dignut na 20, sjeti se Plantaža kad je u novinama najavljene promjena NOMINALE na gore. PLUS 70% FIRME NA KOTACIJI za par dana ( sa dnevnim ograničenjem) !!!

presvetli
10.02.2006., 12:18
Ma jasno, primjera gdje brojke i nemaju previše veze s vezom ima koliko god poželiš.
Međutim, kad god netko kaže da misli da nešto vrijedi toliko ili toliko, pa čini mi se barem minimum korektnosti da kaže i na temelju čega.

Ako nešto kupujem, (naravno, ne samo u CG) uvijek prethodno pogledam papire. Na taj sam način, nažalost propustio EPCG, iako mi je bilo jasno da kapitalizacija od 5 milijuna eura koliko je bila kad sam došao u CG nije realna.
Po pitanju turizma za BUDR, neke brojke koje sam gledao još prije čišćenja bilance i sam posjet Budvi dali su mi otprilike sliku o kolikom kapacitetu se radi. Uspoređujući s hrvatskim kapitalizacijama, očekujem da firma te veličine jednom mora doći do kapitalizacije iznad 100 milijuna eura. Ovo pod uvjetom kvalitetno provedene privatizacije.
S druge strane, sadašnja kapitalizacija čini mi se manje više fer za postojeće stanje.

PLAP sam prodao još kod cijene od 0,4 eura, međutim i sam sam se iznenadio kasnije kad sam vidio u brojevima kolikim zemljištem upravljaju. Pitanje je isto, koliko toga je u vlasništvu, a koliko se koristi.

Općenito, problem s CG je veliki manjak informacija. Ne samo da je teško doći do bilanci, već i drugih bitnih detalja o pojedinom poduzeću. Za svaku relevantnu informaciju, bez odlaska u CG, teško je išta napraviti.

pif kolektor
10.02.2006., 13:04
Moja procjena je na temelju prodane imovine hotela,zemljista,autobusnog kolodvora te ondašnje procjene imovine od 81 miliona eura,nominalu nisu smanjivali.
Ostalo im je dva hotela kompleks ada sve skupa 1100 lezajeva ako gledamo posto prodaju hotele docicemo do racunice da preostala vrijede maksimalno 18 mil. eura.
Te dodamo jos zemljiste sto imaju oko 5 mil ispadne:
23 000 000:1594575 = 14,4 Eura i dodao sam jos za svaki slucaj.

Ali nemora biti i ja sam se zajeb... kod plantaza i prodao ih po 0,4 e ali ocito neko diktira cijenu.

shichich
21.02.2006., 21:45
A što je htp boka i korali koji pokazuju barem nekakve znakove likvidnosti;ima li netko kakav komentar;nikakve informacije nisu javno dostupne!?

bogec
24.02.2006., 22:59
i mene bi zanimalo malo vise o ovim poduzecima, pogotovo dugovna strana, pitanje zemljista kojeg imaju, sami prihodi i kvaliteta njihovog proizvoda trenutno i nije toliko bitna,
osobno ocekujem da ce za max 5 godina crnogorska rivijera imat isti status na svjetskoj turistickoj karti kao i hrvatska i cijene ce biti kao i hrvatske, a u tih pet godina ce i hrvatska rasti
ono sto je dostupno na netu, koliko vidim na web sajtu imaju 7 hotela sa ukupno 2760 kreveta od toga 560 u A kategoriji sto god to znacilo.

mene bi zanimalo da li je koji hotel od ovoga prodan (koliko se sjecam povlacili su se neki neuspjesni natjecaji za prodaju hotela)
ima ovaj clanak o natjecaju za prodaju vecinskog paketa dionica http://skala.campware.org/look/article.tpl?IdLanguage=11&IdPublication=6&NrArticle=4539&NrIssue=138&NrSection=10
trenutna trzisna kapitalizacija po cijeni 0,45 je cca. 12 milijuna eura a procijenjeni ukupni kapital je 2,69 po dionici sto daje odnos 0,16
zanimljivo je da je naprimjer Lavcevic za tih 57,3% ponudio 8,27 miliona eura za dionice i 15 miliona investicija ( ispada oko 0,55 eura po dionici za dionice), sredi hotele preproda i zaradi minimalno trostruko
bilo bi zanimljivo znati i kako su rasprsene ostalih 42% dionica
znam da nije neka usporedba al ovako na brzinu naprimjer hoteli makarska koji se trebaju privatizirat i imaju cca. 730 soba i 17 apartmana (po jdd publikaciji) u tri hotela imaju trenutnu trzisnu kapitalizaciju od cca. 31 milju eura
naravno transparentnost poslovanja dostupnost informacija kvaliteta poslovanja i rizik ulaganja u hmam i crnogorske hotelske kuce je neusporediv, ali ono sto je bitno je da je to ista obala i jednakovrijedan resurs

shichich
25.02.2006., 10:21
Bilo bi zanimljivo znati bvps,zaduženost,par većih dioničara,eventualno zaradu ili barem uk.prihode;jel ima netko takve podatke!?

bogec
25.02.2006., 21:05
da li zna netko sto se dogadjalo sa bokom u petak na montenegroberzi
promet (blokovske transakcije) od 1.598.168,00 eurica?

presvetli
25.02.2006., 22:16
HUNGUEST HOTELS DOSTIGAO PETINU VLASNIŠTVA U POZNATOJ HERCEGNOVSKOJ KOMPANIJI I SPREMA SE ZA TENDER

Mađari nikad bliži Boki

Podgorica - Mađarska kompanija Hunguest hotels kupila je juče na berzi nešto više od 12 odsto akcija Hotelsko-turističkog preduzeća Boka i na taj način uvećala vlasništvo na 22,6 odsto.
Međunarodni tender za Boku trebalo bi da bude raspisan u martu i Mađari se već pripremaju za tu utakmicu, a na izvjestan način imaće i prednost jer sada posjeduju petinu akcija koje im garantuje ulazak u bord direktora. Boka posjeduje hotele Plaža, Tamaris i Igalo i više manjih objekata.
Kompanija Hunguest hotels, koja je juče akcije Boke kupila od Eurofonda i Trenda za oko 1,6 miliona eura, sada je nakon države najveći akcionar hercegnovskog-hotelskog preduzeća.
Kupoprodaja između Mađara, Eurofonda i Trenda obavljena je na Montenegroberzi u dvije blok trgovine, a akcije Boke posredstvom Monte adrie broker plaćene su po 50 centi što je oko deset odsto više od tržišne cijene.
Hunguest hotels je 2004. godine kupio hotele Centar i Topla, koji su, takođe, pripadali Boki. Mađari uveliko renoviraju ove objekte koji su objedinjeni u turistički kompleks sa novim imenom Sun resort.
Hunguest hotels u svom vlasništvu ima 27 hotela, kapaciteta preko 4.000 soba, odnosno oko 9000 kreveta. Kompanija pokriva gotovo čitavo mađarsko tržište, a njihovi hoteli, pored ostalog, u ponudi imaju razne medicinske tretmane, u šta najviše ulažu, zatim fitnes klubove, salone ljepote, sportske i zabavne rekreacije za mlade i stare, konferencijski turizam...
Mađari su učestvovali i na prethodnom tenderu za Boku koji je poništen jer je prvoplasirana kompanija PQ iz Češke odustala. Na istom tenderu pored Mađara i Čeha učestvovala je i hrvatska kompanija Lavčević koja trenutno ima oko 8,6 odsto akcija Boke.

http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.php?akcija=vijest&id=191657

bogec
25.02.2006., 23:12
slazu se polako kockice
interesenata ocito ne fali
neznam zasto su fondovi tako zurili sa prodajom svojih udjela ?
ostaje pitanje sto se dogodilo sa hotelima rivierom i parkom te koji su to jos manji objekti koje posjeduju
evo i malo o madjarima
http://www.hunguesthotels.hu/

shichich
05.03.2006., 11:27
Prosječna kapitalizacija po crnogorskom htp krevetu je oko 40.000kn(za one za koje su dostupni podatci;za par ostalih bi po logici manje trgovanja,jeftinije poduzeće trebala biti i manja),jedino budvanska rivijera odskače sa 60.000kn,hrvatski prosjek za HOTELSKI krevet je nešto iznad 100.000kn,najviše odskače Sunčani Hvar sa skoro 500.000kn po krevetu!Zanimljivo bi bilo znati bilo kakav bilančani detalj crnogorskog htp-a;ako uzmemo da je situacija loša,treba znati da primjerice Hoteli Brela imaju bilancu koja nikako nije lijepa
(ako se izuzme ivanredna dobit 2004:neto marža ispod 2%,ROA i ROE ispod 1%,negativan radni kapital,prosječni current ratio manji od 0,75 u kombinaciji sa p/e koji je ili neg.ili iznad 200-jedino što vrijedi su dakle nekretnine i ekskluzivan položaj hotela uz plaže brela i baške vode,gdje više nama prostora za gradnju).Koliko loše mora biti u cg pa da je razlika 2,5 do 3 puta!?

presvetli
05.03.2006., 14:32
Pa, zasad je tome razlog što smo mi u cijeloj tranzicijskoj priči nekoliko godina ispred.

clusmas
05.03.2006., 14:47
Ta će se prednost u godinama vrlo brzo istopiti, sve ide u tom smjeru. CG riviera je prekrasna, ne bih se čudio da u predstojećim sezonama na popisu najpoželjnijih destinacija vidimo CG.

Jones Dow
05.03.2006., 19:16
Ta će se prednost u godinama vrlo brzo istopiti, sve ide u tom smjeru. CG riviera je prekrasna, ne bih se čudio da u predstojećim sezonama na popisu najpoželjnijih destinacija vidimo CG.
Pogledaj članak (http://www.wttc.org/News33.htm) Svjetskog putničkog i turističkog vijeća (WTTC) iz 2004. koji govori o velikom potencijalu turizma u Crnoj Gori. Evo i WTTC izvješće (http://www.wttc.org/publications/pdf/Montenegro.pdf) o Crnoj Gori.

shichich
06.03.2006., 09:12
Lalićević: Ne prodavati hotele

Podgorica(MINA-BUSINESS) - Za najveće crnogorsko hotelsko-turističko preduzeće Budvanska rivijera, smatraju u upravi, treba pokušati pronaći strateškog partnera, kako bi njegovo stabilno poslovanje bilo obezbijeđeno kroz zajedničko ulaganje.
- Taj model privatizacije treba probati - rekao je agenciji Mina-business direktor Budvanske rivijere Dušan Lalićević. “Prodaja je na kraju moguća, ali nju ne vidim kao prioritet”.
On smatra da objekte Budvanske rivijere, kao što su “Slovenska plaža”, hoteli “Palas” i “Aleksandar” i Sveti Stefan, ne bi trebalo prodavati.
- Zašto bi u trenutku kada firma ima dobre rezultate i sopstvenim novcem može ulagati u njihovu rekonstrukciju razmišljali o prodaji - upitao je Lalićević.
Država posjeduje oko 54 odsto kapitala Budvanske rivijere i, prema njegovim riječima, za privatizaciju već postoji interesovanje partnera.
Lalićević nije želio da saopšti ko su oni.
- To su tek početni razgovori. Ja sam pravnik i vjerujem samo u konačne dogovore - saopštio je on.
Svi hoteli Budvanske rivijere, kako je najavljeno, biće otvoreni najkasnije do kraja aprila, a ove godine se očekuje više stranih turista.
- Svakako, ostavili smo dio kapaciteta i za domaće tržište - dodao je Lalićević.
Budvanska rivijera je u rekonstrukciju objekata uložila između dva i 2,5 miliona eura.
- Nijesmo se kreditno zaduživali, jer nije bilo potrebe za tim, a neki objekti će biti rekonstruisani prvi put od izgradnje - saopštio je Lalićević.

NIJESU se kreditno zaduživali!

Mali presijek o Budvanskoj:slovenska plaža:754 sobe i 220 partmana,aleksandar:559 ležaja,miločer:21 sobom i 6 apartmana,palas:171 soba i 4 apartmana,oliva:39 soba i 55 apartmana,sv stefan:101 sobom, 16 apartmana i poznatom Vilom 118-otprilike 1630 soba(galeb u derutnom stanju je otišao za 5mE+16mE,335 soba,oko 62 000E po sobi),ako je analogijom logike kod budve dolazimo do oko 100 000 000E vrijednosti po sobama,znači bez apartmana bez potencijala,položaja i imena,a možda i nisu sve sobe u DERUTNOM stanju-sjetite se da se radi o kapitalizaciji od oko 270 000 000 kunića.

shichich
06.03.2006., 09:16
Hotel "Galeb" ostaje u vlasništvu Dubrovčana

Iako tvrtka Progres iz Pirota pokušava oboriti kupoprodaju, polažući pravo na dio hotelskog zemljišta, iz dubrovačke tvrtke Ragusa poručuju da su hotel već preuzeli

DUBROVNIK - Već duže vrijeme traju nagađanja kako će kupnja ulcinjskog hotela Galeb od dubrovačke tvrtke PGM Ragusa pasti na sporu oko hotelskog zemljišta. Kako stvari doista stoje, upitali smo najupućeniju osobu, Ivana Kralja, suvlasnika i direktora Raguse: - Progres holding iz Pirota tvrdi da je vlasnik čak 4683 četvorna metara parcele oko ulcinjskog hotela Galeb, te da je i hotel dijelom na njihovoj parceli, pa sudski traže povrat zemljišta. Ako se proces riješi kako očekujemo, Galeb će doista postati ono što smo predvidjeli. No, ako Progres ostvari svoje zahtjeve, bit će problem realizirati sve ambiciozne planove koje smo namijenili za taj crnogorski hotel - objašnjava Kralj.

Ragusa je inače u siječnju postala vlasnik ulcinjskog hotela Galeb s 335 kreveta plus 60 postelja u pet vila i 62 zaoposlenika. Predujmom i potpisom ugovora s Agencijom za promociju stranih ulaganja vlade Crne Gore, Kralj je već preuzo hotel ispod brda Pinješa na ušću Bojane u more. Na međunarodnom natječaju CG vlade u rujnu 2005. ponuda PGM-a ocijenjena je "uvjerljivo najkvalitetnijom" jer su uz cijenu od 5,3 milijuna eura pristali dodatno uložiti 16,5 milijuna eura:

- Tim novcem dovest ćemo Galeb na razinu pet zvjezdica. Hotel ima atraktivnu lokaciju, a iako smo sigurni u konačni uspjeh, doseg željene razine neće biti lagan jer je Galeb u derutnom stanju i zapušten. Dovršetak obnove donosi kvalitetu i lepezu novih usluga koje traže inoklijenti, a koji su nam dugoročni cilj - kaže Kralj i napominje da su trenutačno na potezu odvjetnici.

Cijena za Galeb crnogorski rekord

Širenje djelatnosti PGM Ragusa kao građevinske tvrtke na turizam, kupnjom hotela Sumratin i ’Zagreb’ u Dubrovniku, dio je osmišljene strategije razvoja. Valja reći i da je cijena postignuta za Galeb najveća cijena do sada postignuta u pretvorbi nekog crnogorskog hotela.

Izvor: Slobodna Dalmacija, 6.3.2006.

SAJONAC
06.03.2006., 09:23
Upravo tako, nijesu se zaduživali( BUDR). Investicije su uglavnom namijenjene Slovenskoj plaži. Krajem januara su na aukciji prodali šest restorana koji uglavnom i nisu radili i od njih dobili blizu 2 mil EUR. Otud im pare.
A to sa prodajom restorana također nije loš pokazatelj o koliko se vrijednoj imovini radi. A mora da su na aukciji postignute maksimalne cijene, kako da ne :)

matematic
06.03.2006., 10:39
Meni se kod budvanske rivijere ne svidja sto ce nejekskluzivnije hotele dati u zakup Amanu. Pogotovo ako nakon toga drzava ostane vecinski vlasnik.
Najbolje rjesenje za dionicare je da jedan ozbiljan vlasnik preuzme cijelu tvrtku. Sve ostalo, po meni, nece dovesti do maksimiziranja vrijednosti tvrtke.
A pogotovo bi bilo lose ono sto spominje presvetli, parcijalna rasprodaja hotela.

presvetli
11.03.2006., 11:51
11.03.2006.
Ekonomija

SAVJET ZA PRIVATIZACIJU O ZAKUPU SVETOG STEFANA, MILOčERA, KRALjIčINE PLAžE

Novi pregovori sa Singapurcima 15. marta

Podgorica, 10. marta -Nova runda pregovora sa singapurskom kompanijom “Aman Risorts” o zakupu luksuznih hotela Sveti Stefan, Miločer i Kraljičina plaža zakazana je za 15. mart ove godine. To je danas saopšteno iz Savjeta za privatizaciju Vlade Crne Gore.
U dosadašnjim pregovorima poboljšani su određeni elementi ponude. Tenderom je zahtijevano da budući kupac za hotele Sveti Stefan i Miločer plaća godišnju minimalnu zakupninu najmanje 10 odsto ukupnog prihoda, odnosno 1,6 miliona eura, a za Kraljičinu plažu 150 hiljada eura. Od ponuđača je traženo da upravlja hotelima uz prosječnu cijenu od najmanje 550 eura po sobi i godišnju stopu popunjenosti kapaciteta do 60 odsto i da uloži najmanje 20 miliona eura u modernizaciju i rekonstrukciju u roku od 36 mjeseci. Modernizacija i rekonstrukcija mora da obezbijedi standarde najsavremenije iz oblasti hotelijerstva, ali da se sačuva autentičnost kompleksa Sveti Stefan. Minimalni period zakupa je 20, a maksimalni 30 godina, saopšteno je iz Savjeta za privatizaciju.

http://www.pobjeda.co.yu/naslovna.phtml?akcija=vijest&id=84512

Bez obzira na sve, čine mi se dobro pogođeni uvjeti.

shichich
11.03.2006., 18:23
Što to znači,da je 1,6mil E 10% ukupnog prihoda Sv Stefana i Miločera!?

presvetli
12.03.2006., 01:04
Znači da je to minimum.
Razmišljam da meni netko potpiše takve uvjete, teško da bih samo tako odbio.
Osnovno pitanje je da li je ispravna odluka odreći se samostalnog upravljanja tim kapacitetima ili predati ih već etabliranoj kući na rok i uz uvjete koji su ponuđeni.
Za pravu ocjenu bilo bi potrebno pročitati svaku točku ugovora, ali ovako iz priloženog, ako se ne bavimo gornjom dvojbom, ovo se čini prilično povoljno, jer osim što sudjeluju u prihodu, ponovno stupanje na scenu Sv. Stefana kao elitne destinacije, dovesti će ostatak kapaciteta BUDR u poziciju da participiraju u ukupnim rezultatima na sličan način na koji se to danas događa i u hotelskim smještajnim kapacitetima u Dubrovniku. Dakle, imati će prilike kroz duge nastupajuće godine ostvariti na ostatku BUDR koji nije malen, rezultate i dokazati vlastitu sposobnost da podignu destinaciju na maksimalan broj zvijezdica.

ericson
12.03.2006., 22:06
Meni se kod budvanske rivijere ne svidja sto ce nejekskluzivnije hotele dati u zakup Amanu. Pogotovo ako nakon toga drzava ostane vecinski vlasnik.
Najbolje rjesenje za dionicare je da jedan ozbiljan vlasnik preuzme cijelu tvrtku. Sve ostalo, po meni, nece dovesti do maksimiziranja vrijednosti tvrtke.
A pogotovo bi bilo lose ono sto spominje presvetli, parcijalna rasprodaja hotela.
Onaj tko udje i zakup je kasnije siguran kupac u privatizaciji.mislim da hvata pozicije, jer na jadranu su ostale od vecih kuca budvanska ,ulcinjska i opatijska rivijera.

matematic
15.03.2006., 11:01
Onaj tko udje i zakup je kasnije siguran kupac u privatizaciji.mislim da hvata pozicije, jer na jadranu su ostale od vecih kuca budvanska ,ulcinjska i opatijska rivijera.

Lijepe si ti rivijere nabrojio. ;)
Ovo oko zakupa pa kasnije kupnje cijele budr zvuci logicno, ali produzuje cijeli proces.To mi pak na ovoj cijeni otvara pitanje tajminga kupnje dionice za potencijalnog investitora. Iako slazem se potencijal je velik, a cijena nije.
No, ne treba zaboraviti da Budva mora jos puno uloziti u brandiranje destinacije. Naravno, vrhunski hotelijer pomaze u tome ali nije dovoljan.

Don_10
21.03.2006., 23:28
Vidim da se interesujete za BUDR i ULRi ja licno mislim da obe vrede ali nema konkretnih igraca. Npr BUDR danas je sve isla koliko vidim jako mala kolicina po 10,20 i vise ne, a nalog koliko vidim za traznju sledeci je 9,50 Jer nema igraca da se ukljuce. Licno mislim ako se barem ukljuce par dorih igraca mogao bi da zaradi najvise 1,50 po akciji ne vise. Ima mali broj koji imaju velike kolicine akcija i oni mogu da se udruze i to prodaju van i posredstvom berze da se i ne zna po kojoj tacno se ceni odradilo. Sve je moguce.
Inace ULRI, je interesantan ali toga se dosta odradilo po terenu koliko cujem jer to je u CG praksa kupe knjig akcionara odu na terenu sklapaju ugovore po malo ceni a trazna raste tamo je sve moguce ali se i zaradi.
Mada ako bi se ukljucilo par dlbrih kupaca mislim da je maksimum da se najvise zaradi do 2.50 po akciji ne vise.
HTBoka ne vredi jer njima je nominala svega oko 2 eura i to ce na drugi nacin da se odradi.
Ja licno mislim da ima prostora i da se dosta zaradi na PRIB primorka bar ima nominalu izuzetno a na berzi se moze kupiti i do 6-7 puta jeftinije jer je vec jednom dostizala cenu oko 8 i preko 8 eura.
Samo treba da se ukljuce ljudi dobre volje
pozdrav

matematic
22.03.2006., 10:27
Don za moj ukus gledas situaciju prekratko i preusko.
Kompanije u CG, a pogotovo hotelijeri, su price za investitore sa strpljenjem i globalnom slikom. Za procjenu prave vrijednosti pomakni rokove za hotelijere barem na 2-5 godina. Takodjer, obrati paznju na jedini (hoteljersko) nerazvijeni europski komad sredozemlja koji se nalazi izmedju Grcke i Hrvatske (ovdje bi djelomicno opravdano bilo staviti mozda cak i Italije). A sredozemlje je, ma sto neki govorili, bilo i ostalo regija sa najpitomijim uvjetima za zivot.

Don_10
22.03.2006., 16:32
Don za moj ukus gledas situaciju prekratko i preusko.

Mozda ste u pravu da tako gledam ali gledam sa one strane koji bi hteli da zarade da uloze i da misle malo za buducnost.Cinjenica da u nekih narednih godina i sa pametnim investiranjima to bi vredelo i mnogo vise. Npr slovenci kupise Maestral ali su mislili da ce da rede 365dana u godini a ne mogu ni 100 da odrade kako trebaju rado bi da mogu prodali a i zaradili ali Vlada cg ima pravo precega. Moj jednostavan savet je kupujte da zaradite uigrajte se. investiranje za buducnost mrka kapa, drustvo nam to ne dozvoljava cast izuzecima.
Sredozemlje jeste najbolje za zivot, kad bi se svi hranili i zivjeli kao nasi preci sa sredozemlja a toga vise nema. Verujte ima ljudi koji zive na moru a ni 3 puta godisnje se ne hrane ili nikad morskim plodovima ili ti hrahom iz mora.
Pozdrav ljudima dobre volje

Don_10
29.03.2006., 21:39
Gospodo,
danas BUDR nije isla ni 9.50eur jendog momenta je cak bila jako malo isla po 8-8,5 eur.
kao sto sam rekao i tvrdim da je to dobra hartija. Opet kazem pogledajte statisticki ona je uvek po kupovnim nalozima rasla vise nego sto mozda i trebala a nije precenjenja. Cak sta vise Budvanska ove godine ima hvali lezaja-kreveta pa cujem da su dali oglas na radiju da zakupljuju i privatan smestaj. Imaju velike najave i velike rezervacije za ovu sezonu. Cinjenica to i nije neki hotel ali ove godine ce se traziti lezaj vise.
Na sajmu u Berlinu su bili predstavili su se slicno kao sto su se predstavili i pre vise od petnaestak godina cak sam vidio da su doneli i na sajmu fotografije i panoe i prospekte iste i slicne kao sto su ih i tada nosili a to je sve i za ovo vreme tako lepo upakovano i dosta dobro. Ali prosto da ne verujete sve su rasprodali oni ce tek da imaju dobru sezonu.
Od njih nista cak sta vise moze se reci da su i bolje prosli Ulcinjska rivijera ULRI, nemci poludeli za ULRI rivijerom i kod njih ce sezona poceti mnogo ranije negu u BUDR.
Citam iz nemackih novina da su se nemci ponovo veoma zainteresovali za boravak na ULRI i BUDR.
Sa tim dolaze i investicije jer dolaze da se raspitaju o PRIB-u i ZZIB zavod za izgradnju bara. Bar je grad koji tek da se razvija.
pozdrav sve najlepse:thumbsup:

SAJONAC
11.04.2006., 22:31
Hm, bio sam jedno vrijeme odsutan, baš zanimljivo što se po ovom forumu počelo pisati.

Vidim niko ne komentariše sudbinu Ade, a govori se čak i o tome koliko se puta jede riba godišnje ?!? Jesam li nešto propustio možda, da nisu marsovski jezik ili neke šifre u modi ?

Sve su hipoteze bile ispravne: Ide Ada na koncesiju 30 godina, godišnja cijena će biti znatno veća od Sv Stefana ( početna minimalna 2,5 mil EUR), zahtijevane investicije 100 mil EUR i na žalost Ulcinjskoj rivijeri ništa od toga :eek:

Prema riječima ministra Nenezića, Ulcinjska rivijera " kao prethodni vlasnik Ade" neće imati ništa od zakupa. Da li je to definitivno kraj priče, ima neko drugčije informacije or what ?

matematic
13.04.2006., 11:16
Hotelijerstvo u Cg, 2005.
Istrazivanje daje okvirnu "bilancu", dakle stanje hotelijerstva u CG.
Vecinom poznate stvari i problemi ali nije na odmet utvrditi.

http://www.gom.cg.yu/files/1144157831.pdf

SAJONAC
12.06.2006., 14:34
TEMA “VIJESTI” - RASTU INVESTICIJE NA PRIMORJU

Milijarde na obali

Kada bi se sabralo sve što su investitori posljednjih godina uložili u crnogorski turizam i ono što trenutno planiraju da investiraju, cifra bi preskočila milijardu eura. Nije ni čudo ako se ima u vidu da je većina međunarodnih turističkih udruženja rangirala Crnu Goru među vodeće destinacije po rastu turističkog prometa u budućnosti.
U Ministarstvu turizma još su veći optimisti i predviđaju da će ukupne investicije u turizam dostići iznos od deset milijardi eura.
- Master-planom razvoja turizma do 2020. godine kao cilj smo definisali stvaranje visokokvalitetne turističke destinacije, čiji će se razvoj bazirati na principima održivosti. Ukupni potencijal za investicije u turističku privredu je╩deset milijardi eura - kazao je “Vijestima” ministar turizma Predrag Nenezić.
Ipak, u Vladi razmišljaju da na neki način limitiraju investicije, kako bi sačuvali uslove za razvoj visokog turizma, što je cilj Crne Gore.
- Sada╩u Crnoj Gori postoji oko 35.000 hotelskih kreveta, a plan je da se u narednih 15 godina izgradi još 65.000 na teritoriji države i to je limit koji smo postavili. Sve╩mora biti vrlo brižljivo planirano i teritorijalno raspoređeno, a svaki pojedinačni novi projekat izgledom i sadržajem usaglašen je sa ambijentom - kazao je Nenezić.
Trenutno po investicijama prednjači budvanska rivijera.
Kao najuspješniju privatizaciju Vlada je do sada sa ponosom isticala prodaju hotela “Maestral” u Pržnom slovenačkoj kompaniji HIT iz Nove Gorice, dok se investicioni bum, vrijedan više od 250 miliona eura, dogodio na bečićkoj rivijeri, gdje su investitori u rekonstrukciju hotela uložili tri puta više nego što su se ugovorom obavezali. Izgradnja i adaptacija postojećih hotela se privodi kraju, a na bečićkoj rivijeri samo ovoga ljeta biće u ponudi više od 3.000 kreveta u hotelima sa više od četiri zvjezdice.
Najveći investicioni poduhvat u turizmu koji se trenutno realizuje u Crnoj Gori je izgradnja luksuznog hotela “Splendid”, čije je otvaranje vlasnik, kompanija “Montenegro stars hotel grup”, najavio za 13. jul. Investicija čija je predračunska vrijednost oko 50 miliona eura biće premašena, a kako je ranije kazao suvlasnik kompanije Žarko Radulović dostići će sumu koja je potrošena za izgradnju tunela Sozina.
Nakon što su u avgustu prije dvije godine zaključili ekskluzivni ugovor o vlasničkom udjelu i menadžmentu budvanska kompanija “ Imobilia”, sadašnji “Belvi hotel grup” zajedno sa novim partnerima njemačko-španskom kompanijom “Iberostar” završila je kompletnu rekonstrukciju sva tri bloka hotelskog kompleksa “Iberostar Belvi” u Bečićima, na što je potrošeno 30 miliona eura.
Još jedan potpuno renovirani hotel “ The Queen of Montenegro” nekadašnja “Panorama” u Bečićima, otvoren je prošle sedmice. Kompanija ŃŠpringer & Plecer Montenegro” kupila je na tenderu od HTP ŃMiločer” hotel za 2.45 miliona eura, sa obavezom ulaganja od pet miliona eura, ali kompletna investicija višestruko je premašila tenderom predviđena ulaganja.
Veliki investicioni poduhvat prije više od dvije godine započela je i moskovska kompanija “Njega turs”. Ruski investitor kupio je “As” od HTP “Budvanska rivijera” za 4.5 miliona eura, u rekonstrukciju ulažu više desetina miliona. Ulaže se u “Avalu”, renovirana je petrovačka “Rivijera”, a nakon višegodišnjeg investiranja i hotel “4. jul” u Petrovcu otvoriće vrata turistima.
Već naredne godine na području Budve trebalo bi da započne izgradnja još dva velika hotela. Naime, ukoliko HTP “Budvanska rivijera” zaključi ugovor sa austrijskom kompanijom ŃSoravia grup”, u Budvi će biti izgrađen luksuzni hotel po licenci opšte poznatih turističkih kompleksa “Meriot”, “Hilton” ili drugih hotela toga nivoa. Kompanija “Capital estate”, podružnica ruske korporacije “Belon grup” koja je kupila zemljišni kompleks od više 20.000 kvadrata u Bečićima pored hotela “Naftagas” najavila je izgradnju luksuznog hotelskog kompleksa.
Iako do sada nije mnogo ulagano, i investitori u hercegnovskoj opštini najavljuju projekte vrijedne od nekoliko miliona do nekoliko milijardi eura, a najveće interesovanje vlada za poluostrvo Luštica.
Zbog loše infrastrukture i vojnog interesa Luštica je dugo ostala netaknuta i vjerovatno jedna od rijetkih na crnogorskoj obali, dobro očuvanih prirodnih i arhitektonsko-urbanističkih cjelina. Prošle godine je rusko-crnogorsko-srpski konzorcijum VEK -ZA0 kupio više od 100 hiljada kvadrata zemlje na Arzi na Luštici. Planiraju da kupe još zemlje i da zaokruže prostor od oko 60 hektara na kome bi gradili turistički kompleks i investirali oko 100 miliona eura.
Američki biznismen sa ovih prostora Branko Tupanjac spreman je da u neposrednoj blizini kupi milion kvadrata zemljišta, a planira da uloži milijarde. Lani je i vlasnik Delta kompanije Miroslav Mišković na Malim Rosama na Luštici kupio oko 20.000 metara kvadratnih. On planira da izgradi etno-selo zatvorenog tipa za ekstra bogatu klijentelu.
“Rt mimoza” na Kobili je investicija koja se najduže sprema. No, bilo je i ranije ogromnih ulaganja na riječima, ali ne i u stvarnosti, pa valja imati malo rezerve.
Da jug malo zaostaje u investicijama govori i primjer Bara, koji je dočekao još jedno ljeto bez vidnog pomaka. U minulih 12 mjeseci nije bilo većih investicija u postojeće hotele, niti gradnje novih. Mada je novi vlasnik HTP Korali AD Bar, crnogorsko-slovenački konzorcijum, prilikom preuzimanja ovog preduzeća najavio rekonstrukciju hotela “Topolica” i podizanja kvaliteta usluge do početka ljetnje sezone, do toga nije došlo.
Što se tiče nautičkog turizma, koji bi u Baru tek trebalo da dobije odgovarajuće mjesto, još nema javne priče o budućem statusu AD Marina, najveće na južnom Jadranu sa oko 900 vezova.
Na primorju se dosta ulaže i gradi, ali se još više obećava. Zbog toga je nužan oprez, kako bi se što bolje iskoristila moguća zarada, i vlasnika i države.

EKIPA “VIJESTI”

ultimus
12.07.2006., 00:42
Vidim, da ste pomenuli HTP Mimoza pa evo i moj doprinos vezano na ovo temo.
Stavke za 2005 godino:

Prihodi: 1.018.387
Ostali poslovni dobici: 163.662
Ukupno: 1.182.049
Utrošene sirovine: 507.703
Troškovi zaposlenih: 639.213
Amortizacija: 152.660
Ostali poslovni rashodi: 259.778
Ukupno: 1.559.364
Neto finansijski trošak: 326.741
Neto gubitak: 51.340

Stalna imovina: 8.846.298 od toga nekretnine, postrojenja i oprema skoro 9 mio
Kratkoročni financijski plasmani: 685.000
Kapital: 9.286.593
Dugoročne obaveze: 5.454
Kratkoročne obaveze: 572.665

Firma ima više od 100.000 m2 zemljišta u Tivatu i upravlja sa 3 hotela i jednim avtokampom.
Hoteli su Mimoza, Pine i Kamelija, ukupno oko 600 ležaja.

Problem kod ove akcije je likvidnost, pošto se vrlo teško dodje do njih.

mtrtnik
12.07.2006., 08:05
Soravijin hotel “Hilton” u Beču DIREKTOR BUDVANSKE RIVIJERE DUŠKO LALIĆEVIĆ POTPISAO PREDUGOVOR SA PARTNERIMA IZ AUSTRIJE
“Soravia” gradi “Hilton” u Budvi

~Budvanska rivijera će dati zemljište, a “Soravija”, jedan od najpoznatijih svjetskih turističkih lanaca, koja je vlasnik Hiltona u Beču, će graditi hotel koji će biti na nivou “Hiltona”, “Meriota” ili “Kempnisko
Predstavnici austrijske investicione grupe Soravia i direktor Budvanske rivijere Duško Lalićević potpisali su juče predugovor o izgradnji modernog hotela u Budvi, koji će biti na nivou “Hiltona”, “Meriota” ili “Kempinskog”, a hotel “Slovenska plaža” biće doveden do nivoa od četiri zvjezdice, saznaje “Dan”.
Očekuje se da će i konačan ugovor kojim će se precizrati svi detalji biti potpisan za 30 do 45 dana na Svetom Stefanu. Ovo je prvi ugovor ove vrste u Crnoj Gori, jer se ne radi ni o kupivini ni o zakupu nekog crnogorskog hotela, već se radi o sistemu džoint venčer, što podrazumijeva zajednička ulaganja. Budvanska rivijera će dati zemljište, a Soravija, jedan od najpoznatijih svetskih turističkih lanaca, koja je vlasnik “Hiltona” u Beču, gradiće hotel.
Ovim aranžmanom su, osim gradnje ekskluzivnog hotela, predviđena zajednička ulaganja u hotelski kompleks Slovenska plaža a projekat je vrijedan najmanje 50 miliona evra. Postoji mogućnost da investicije dostignu i sumu od 100 miliona eura.
Predviđeno je osnivanje zajedničke kompanije Soravie i Budvanske rivijere. Dobri poznavaoci privatizacije u Crnoj Gori smatraju da će ovaj način dovođenja renomiranih stranih portnera i ovakav ugovor biti najznačajniji projekat dosad, pa se očekuje da na Sveti Stefan dođe i vlasnik ove austrijske kompanije Hano Soravija.
Budvanska rivijera je u većinskom vlasništvu države, a ima oko 4.000 akcionara. Privatizacioni fondovi imaju nešto preko 20 odsto udjela. Kompanija je vlasnik, osim “Slovenske plaže”, “Svetog Stefana”, “Miločera”, hotela “Aleksandar” i “Palas”, “Kastel Lastve” i vile “Oliva”.

http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika=Turizam&datum=2006-07-11&clanak=65045

noe
17.09.2006., 06:32
http://www.pobjeda.cg.yu/naslovna.phtml?akcija=vijest&id=100524
PLANOVI PRIME DRUŠTVA ZA UPRAVLjANjE HLT FONDOM

U šest hotela biće uloženo 125 miliona eura

U renoviranje šest hotela HTP "Primorje" i HTP"Onogošt" Prima - Društvo za upravljanje HLT fondom uložiće 125 milina eura.
- Oko četiri miliona eura uložićemo u hotel "Teuta, sedam miliona u "Planinku" na Žabljaku, 1,5 miliona u hotel "Nikšić" u Sutomoru... Najveća investicija biće u hotel "Plavi horizonti". Kompletan plan treba da bude realizovan u roku od sedam godina, kaže Aleksandar Belević, izvršni direktor Prime - Društva za upravljanje HLT fondom. Mi smo već počeli sa investicijama, odnosno ušli u ovaj projekat. Arhitekte snimaju stanje u našim hotelima pa ćemo uskoro znati i red poteza.
Narednog mjeseca počećemo sa renoviranjem, investiranjem u hotel "Nikšić" u Sutomoru. On sljedeće sezone treba da bude završen i nesmetano primi goste. U hotelu "Planinka" na Žabljaku građevinski radovi treba da počnu u aprilu naredne godine. U toku je snimanje objekta ovog hotela. U narednom periodu stručnjaci će procijeniti da li ćemo srušiti ovaj hotel i graditi novi. Još smo u dilemi da li da to radimo. Prvobitno nijesmo računali na rušenje jer je procijenjeno bilo da je konstrukcija hotela dobra. Sada su informacije malo drugačije. Veoma brzo ćemo znati pravo stanje, procjenu stručnjaka da li je "Planinku" moguće renovirati kako smo zamislili, bez rušenja. To će, bez obzira da li ga rušili ili renovirali, biti planinski hotel sa četiri zvjezdice i dodatnim sadržajima koje sada ovaj hotel nema- zatvoreni bazen, mini velnes... U kombinaci sa lokalnom samoupravom moguća je izgradnja sportske sale u blizini hotela. Planiramo i gradnju klizališta koje Crna Gora nema, objašnjava Belević.
Računamo da ćemo ove investicije vratiti u prosjeku za šest do osam godina, najkasnije devet. Tako govore naše projekcije. To je, uostalom i period vraćanja investicija iz turizma. Uloženi novac se iz nekih investicija vraća brže, iz drugih sporije. Profitna stopa u turizmu godišnje je od 15 do 17 odsto. Sve investicije su različite ali prema našim konzervativnim procjenama uloženo će nam se vratiti u roku od pet do osam godina. Svaka investicija je slučaj za sebe i traži posebnu finansijsku konstrukciju. U većinu manjih investicija ući ćemo sami ili sa djelimičnim partnerstvom. Za njih ćemo aktivirati sopstvene izvore. Interesovanje za investiranje, odnosno ulazak u posao sa nama od drugih partnera ima. Za HTP "Onogošt" i HTP "Primorje" napravili smo, recimo, oko hiljadu stranica projekcija, marketinških obrada. To je veoma ozbiljna studija. Na osnovu nje mi nudimo projekte i zajednički posao finansijerima, kaže izvršni direktor Prime.
-Crna Gora je postala otvorena za finansiranje projekata naročito u turizmu. Mi računamo na institucionalne investire, čak i fondove ali i banke. Sve ovo pokazuje da nije komplikovano naći investitora u ovom momentu. Naš portfolijo sada je izuzetno stabilan, najmanje je osjetljiv na varijacije na berzi. Možda to u ovom momentu nije primamljivo za investitore, to jest one koji trguju vrijednosnim hartijama ali mi imamo stabilnost. Očekivanja za ovu godinu smo već premašili. Zadovoljni smo vrijednošću fonda odnosno tržišnom kapitalizacijom oko 45 miliona eura. Zadovoljni smo ako do kraja godine zadržimo ovaj trend ili, da tako kažem, porastemo. Očekujemo završetak akvizicije hotelskog preduzeća Centar Igalo. U ovom momentu razmatramo mogućnost investicije u neku nekretninu. Možda uložimo i u neku banku. Jedan dio portfolija mi držimo u bankama i osiguravajućim društvima. U svakom slučaju naši planovi su opimistički ali realni, kaže Belević.

"Plavi horizonti" sa pet zvjezdica

U hotelski komplekst "Plavi horizonti" uložićemo oko 100 miliona eura. To će biti rizort poluotvorenog tipa sa pet zvjezdica. Gradićemo ekskluzivan hotel i isto tako eksluzivne vile, gradićemo marinu, heliodrom, golf igralište. .. Sadašnji objekat hotela ćemo strušiti. To je velika investicija i za mnogo snažnije kompanije nego što smo mi u ovom momentu. Nećemo u taj projekat ući sami. Tražićemo partnere. Postoji interesovanje za finansiranje. Mi u suštini nemamo problem sa finansiranjem naših projekata. Za dobar projekat kakav je ovaj čiji kompleks ima 25o hiljada kvadrata lako je naći novac.

Domaći brend

Pokušaćemo sa lancem hotela iz našeg portfolija da napravimo domaći brend. Radi se o hotelima sa 3-4 zvjezdice. U tom lancu će biti 5-6 hotela. To se ne odnosi na hotel "Planinku" na Žabljaku. U tom slučaju ćemo ići sa brendiranjem, dugoročnim ugovorom o menađmentu, franšizom ili nekim trećim aranžmanom. Ovaj hotel nije dovoljno izgraditi treba ga i prodavati godstima. Potrebna je jednostavno rečeno svjetska prodaja, kaže Belević.

Malo nam je zamrla tema, dva mjeseca se nitko nije sjetio turističkih poduzeća

Marathon
28.09.2006., 03:24
28.09.2006.
Ekonomija i biznis

Nove mogućnosti investiranja u turističke potencijale Crne Gore u narednom periodu

Ulcinjska "Ada" elitna lokacija

Privatizacija u turizmu će se intenzivirati u narednom periodu . Među društvima čije će se akcija i imovina prodavati putem tendera nalazi se HTP "Ulcinjska rivijera" u stečaju, odnosno njen hotel "Grand Lido" sa apartmanima . Ovaj objekat na velikoj ulcinjskoj plaži je u sastavu istoimenog kompleksa i sagrađen je 1967. godine . Hotel raspolaže sa 48 soba i četiri apartmana sa ukupno 104 kreveta. Veći njegov dio čine apartmani sa 238 soba odnosno 464 kreveta . Uz smještajne kapacitete ovaj hotel ima i dvospratni restoran kapacitetta blizu 1000 mjesta, noćni bar i svoj restoran neposredno na plaži.Za ove sadržaje u toku je obnovljeni međunarodni tender koji se realizuje kroz stečajni postupak.
Obnavljanje međunarodnog tendera je u pripremi za 59,45 odsto ukupnog kapitala kompanije hotelsko turističkog preduzeća "Boka" AD iz Herceg Novog koja je u vlasništvu Fonda za razvoj Crne Gore, Fonda za penzijsko invalidsko osiguranje i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore . Ovo su djelovi imovine koja će se prodavati putem tendera, a čiji će novi vlasnici Ugovorom imati obavezu da ih renoviraju i dograđuju.
Kada su u pitanju potpuno nove investicije u turizmu, tzv. "grinfield" investicije svakako da je na prvom mjestu Ulcinjska rivijera odnosno Velika plaža koja je master planom preporučena kao moderna lokacija za razvoj visokokvalitetnog turističkog kompleksa,s obzirom da taj prostor predstavlja unikat na istočnoj obali Jadrana.Regionalni koncept razvoja Velike plaže predviđa naselje sa oko 30.000 hotelskih kreveta i procjenjuje da može da primi oko 150.000 kupača .
Ministarstvo turizma Crne Gore je u saradnji sa Agencijom za prestrukturiranje privrede i strana ulaganja i opštinom Ulcinj pripremilo informativni memorandum za Adu Bojanu sa ulovima ponude za finansiranje izgradnje hotelsko-turističkog kompleksa na toj unikatnoj lokaciji površine 520 hektara sa 2750 metara plaže. Međunarodni javni tender za dugoročni zakup ovog turističkog kompleksa nije bio uspješan . S toga se kako saopštavaju u Ministarstvu turizma planira promjena strategije i buduće istupanje prema partnerima u smislu zajedničkog ulaganja crnogorske vlade i potencijalnog investitora. Valja podsjetiti da je država Crna Gora stopostotni vlasnik tog prostora na kojem je planirana izgradnja kapaciteta od 2.500 ležaja u okviru tog visokokvalitetnog prirodnog rezervata.
Još jedan lokalitet vrijedan pažnje u ulcinjskoj opštini je plaža Valdanos sa svojim zaleđem koja je takođe namijenjena za izgradnju visokokvalitetnog turističkog naselja, kapaciteta od 2.500 ležaja . U zaleđu ove plaže je istoimena Uvala na čijih je 2,5 miliona kvadratnih metara zasađeno blizu 18.000 stabala masline tako da predstavlja najljepše sačuvani maslinjak na mediteranu.
U zalivu Buljarice, jedan kilometar udaljenom od Petrovca prema Baru na lokaciji od oko 350 hektara i dužini obalnog pojasa od 2.250 metara predviđena je izgradnja turističkog kompleksa "Virgin Bay". Vizija ovog projekta je izgradnja visokokvalitetnog turističko-rekreativnog kompleksa . Za uspješnu realizaciju ovog projekta neophodna je saradnja između javnog i privatnog sektora obzirom da je najveći dio ove lokacije u privatnom vlasništvu - oko 400 vlasnika koji su formirali svoje Udruženje koji se pojavljuje kao predstavnik u realizaciji daljeg razvoja ove zone.
Ostrvo Sveti Marko i Ostrvo cvijeća u Tivatskoj opštini takođe predstavljaju veoma atraktivan prostor za izgradnju ekskluzivnih turističkih kapaciteta . Projekat predviđa da na tom kompleksu bude 1800 kreveta sa ukupno četiri hotela . Master plan je inače Boku Kotorsku preporučio za razvoj specifičnog turizma obzirom da taj zaliv predstavlja kako pejzažni tako i kulturno-istorijski unikat na mediteranu.
Kulturno istorijsko bogatstvo te mogućnost izgradnje luksuznih kapaciteta, uz obavezu očuvanja prirodne sredine i kulturnog spomenika definisalo je ostrvo Mamulu u hercegnovskoj opštini kao izuzetno atraktivnu turističku lokaciju . Ovaj prostor na samom ulazu u Bokokotorski zaliv namijenjen je za izgradnju unikatnog istorijskog visokokvalitetnog hotelskog objekta namijenjenog turistima visoko-platežne moći.

noe
28.09.2006., 06:59
http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.php?akcija=vijest&id=213670
MINISTAR NENEZIĆ TVRDI DA OVOGODIŠNJA SEZONA POKAZUJE DA SE CRNOGORSKI TURIZAM RAZVIJA NAJBRŽE NA SVIJETU

Milion turista 300 miliona eura

Podgorica - Ministar turizma Predrag Nenezić saopštio je juče da ovogodišnja posjeta od milion turista i prihod od 300 miliona eura potvrđuju prognoze Svjetskog centra za putovanje i turizam (WTTC) da je Crna Gora najbrže rastuća turistička privreda na svijetu.
Ministar Nenezić je, povodom obilježavanja Svjetskog dana turizma, poručio da se nastavlja trend dvocifrenih stopa rasta prinosa i broja turista, te da će crnogorski hoteli biti popunjeni do novembra.
- Projekcije WTTC-a do kraja tekuće godine su da će bruto društveni proizvod os-tvaren u turizmu i putovanjima iznositi blizu 300 miliona eura odnosno učešće turizma, direktni i indirektni doprinos u stvaranju ukupnog BDP-a će u 2006. godini iznositi 15,7 odsto, a do 2016. godine 22,1 odsto ili 698 miliona eura - kazao je Nenezić.
On je istakao da se ukupna zaposlenost u široj ekonomiji generisanoj turizmom u ovoj godini procjenjuje na 24.200 radnih mjesta ili 16,8 odsto ukupne zaposlenosti.
- Ovogodišnju turističku sezonu u Crnoj Gori, između ostalog, karakteriše viši stepen kvaliteta u svim segmentima njene ponude, povećanje broja stranih turista, prod-uženje njenog trajanja, brži rast prihoda od broja noćenja, kao i raznovrsnija ponuda - kazao je Nenezić.
On je najavio da će u nar-ednom periodu raditi na jačanju kadrovskog potencijala, uvođenju najsavremenije informacione tehnologije na svim nivoima, otvaranju novih radnih mjesta, unapređenju saobraćajne mreže i realizaciji projekata vodosnabdijevanja, tretmana otpadnih voda i čvrstog otpada.
- Crna Gora će naredne sedmice postati punopravan član Evropske komisije za turizam i putovanja, čije su članice nacionalne turističke organizacije iz 33 evropske zemlje, a na narednoj skupštini očekuje se i prijem u članstvo u WTO - saopštio je Nenezić.
Ministar turizma juče nije mogao reći da li će njegovo Ministarstvo i dalje raditi samostalno ili će u budućnosti eventualno biti raspoređeno u okviru Ministarstva ekonomije.
- Još nije bilo razgovora o organizacionoj strukturi Vlade, kao ni o personalnim rješenjima. Teško je procijeniti koji je način funkcionisanja Ministarstva turizma, dok se ne sagledaju svi aspekti. Crna Gora je turistička država i razvoj tog sektora u najvećoj mjeri zavisi od međuresorske saradnje -obja-snio je Nenezić.

noe
06.10.2006., 06:39
http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.php?akcija=vijest&id=214453
POČEO STEČAJ U BJELOPOLJSKOM TUP “BRSKOVO”

Povjerioci nijesu formirali odbor

Bijelo Polje - U bjelopoljskom Privrednom sudu, pred stečajnim sudijom Radulom Piperom, juče je održan sastanak povjerilaca i dužnika AD TUP “Brskovo”, u čijem sastavu je i hotel “Bijela rada”, ali odbor povjerilaca nije formiran.
Sud je ranije prihvatio predlog za pokretanje stečajnog postupka i 12. septembra donio rješenje o uvođenju stečaja. Za stečajnog upravnika imenovan je Milovan Ćulafić iz Andrijevice, koji istu dužnost obavlja i u bjelopoljskoj fabrici AD “Imako”.
Punomoćnik radnika i akcionara TUP “Brskovo” Miloica Radojević je kazao, da nije formiran odbor povjerilaca, jer na sastanku nijesu bili svi prisutni.
- Povjerioci će podnijeti svoja potraživanja, i osporiti određena prava predlagaču pokretanja stečajnog postupka AD “Kompas servisu”. Prava radnika su naplata potraživanja iz radnog odnosa i uplate doprinosa za svaku godinu rada od 1. marta 2000. godine. Stečajni postupak će trajati sve dok stečajni upravnik ne ocijeni da su stečeni uslovi izlaska iz stečaja. Smatram da treba uposliti stare radnike preduzeća - kazao je Radojević.

SAJONAC
19.10.2006., 14:23
Da li je došao kraj muka za nas dionačare ULRI ? Ako je tačan ovaj tekst, Ada ipak naša ? Trenutna kapitalizacija 22 mil EUR, a na računu će biti 7 mil u cash poziciji ? Posle svih frustracija sa ULRI, jednostavno ne mogu vjerovat da će sve biti OK.

PRODAJOM HOTELA LIDO ULCINJSKA RIVIJERA IZLAZI IZ STEČAJA SA ŠANSOM DA PONOVO BUDE TURISTIČKI GIGANT

Za novi početak sedam miliona eura na računu

Akcionarsko društvo Ulcinjska rivijera u svom vlasništvu imaće hotele Belvi i Olimpik, dva kampa, nudističko naselje na Adi, centralni magacin i zemljište oko Autobuske stanice

Podgorica - Ukoliko pregovori o prodaji hotela Lido budu uspješno okončani, Ulcinjska rivijera će izaći iz stečaja sa šansom da ponovo bude turistički gigant. Kompanija će u svom vlasništvu zadržati hotele Belvi i Olimpik, kampove Neptun i Safari, nudističko naselje na Adi, centralni magacin i dio zemljišta oko Autobuske stanice.
Da Ulcinjska rivijera ima potencijal za uspjeh dovoljno govori podatak da će im nakon stečaja na računu ostati preko sedam miliona eura. Dug kompanije, prema tvrdnjama iz stečajne uprave, trenutno iznosi oko 3,5 miliona eura, a Lido treba da bude prodat za 10,8 miliona budvanskoj firmi Kapital estejt iza koje stoji ruski kapital.
Stečaj u Ulcinjskoj rivijeri uveden je krajem aprila 2004. godine na zahtjev ulcinjske Elektrodistribucije zbog duga za struju u iznosu od oko 230.000 eura. Međutim, stvarni dug prelazio je 12 miliona eura.
Izlaskom iz stečaja Ulcinjska rivijera će ponovo početi da radi kao akcionarsko društvo u većinskom vlasništvu države, a raspolagaće sa minimum 1.500 kreveta, s tim da uz određena ulaganja i renoviranje objekata taj broj se može povećati i prije privatizacije. Značajan vlasnički udio u firmi imaju i privatizacioni fondovi, zaposleni i građani koji su tamo uložili vaučere.
Procijenjena vrijednost Ulcinjske rivijere sa kompletnom imovinom koju je posjedovala prije stečaja iznosi oko 81 milion eura(51 euro po akciji), dok prema trenutnim berzanskim cijenama vrijede oko 22 miliona(14 eura po akciji).
Ukoliko je cijena za Lido reper za procjenu imovine koja će ostati u vlasništvu Ulcinjske rivijere, onda je jasno da kompanija vrijedi više nego što se to moglo zamisliti prije godinu ili dvije.
Prodaja hotela iz vlasništva Ulcinjske rivijere jednostavno je podigla cijenu turističkim kompleksima na primorju. Na početku mandata stečajne uprave nije se moglo naslutiti da će kompanija dobiti šansu da ponovo bude značajan faktor u crnogorskoj turističkoj ponudi, naročito nakon nekih kontroverznih prodaja poput hotela Otrant i niskih cijena dobijenih za neke objekte, ali su kasnije stvari došle na svoje. Prodajne cijene hotela rasle su geometrijskom progresijom.
Prije više od dvije godine Ulcinjska rivijera je prodala hotel Otrant na Velikoj plaži ruskoj firmi Barkli SK za 2,5 miliona eura, uz obavezu investiranja 4,5 miliona. Nedugo nakon toga američka kompanija Bećović menadžment grup kupila je od Ulcinjske rivijere hotel Mediteran za 940.000 eura uz obavezu da investiraju nešto iznad šest miliona eura. U septembru ove godine, stečajna uprava prodala je hotel Galeb Rokšpedu za oko 5,75 miliona. I konačno Lido treba da bude prodat za 10,8 miliona eura, što je najveća cijena za crnogorski hotel koji je ikad prodat.
Ulcinjska rivijera je ranije prodala apartmansku grupaciju Stari grad, koju čine Dvori Balšića i Palata Venecija za nešto više od 700.000 eura. Po gotovo istoj cijeni, prodata je i Autobuska stanica na ulazu u grad.

Prodati hoteli cijena
Ulcinjske rivijere

Mediteran 940.000
Otrant 2,5 miliona
Galeb 5,75 miliona
Lido 10,8 miliona

Z.VUČINIĆ

zoran_cg
01.11.2006., 03:06
EKONOMIJA
DRŽAVA DOGOVORILA ARANŽMAN SA SINGAPURCIMA O IZDAVANJU TRI ELITNA HOTELA NA 30 GODINA

Gradi se nova Kraljičina plaža i Aman Spa kompleks

Podgorica - Singapurska kompanija Aman rizorts u narednih 30 godina upravljaće hotelima Sveti Stefan, Miločer i Kraljičina plaža, za šta će godišnje plaćati 10 odsto od ostvarenih prihoda s tim da taj iznos ne može biti manji od 2,1 milion eura.
To su glavne odredbe kuporodajnog ugovora koji će sa Singapurcima potpisati crnogorska Vlada, Budvanska rivijera i HTP Miločer kao vlasnici hotela. Savjet za privatizaciju juče je dao saglasnost na potpisivanje ugovora, to su prije dva dana uradili i Odbori direktora Budvanske rivijere i Miločera, a zeleno svjetlo formalno će dati i Vlada na sjednici u četvrtak.
“Vijestima” je u Vladi rečeno da se potpisivanje očekuje najkasnije do kraja mjeseca dok se usaglase termini, i da će Aman objekte zvanično preuzeti 15. januara.
Nakon skoro godinu dana pregovora, dogovoreno je da Singapurci u tri dragulja crnogorskog turizma investiraju najmanje 40 miliona eura u šta je uključena izgradnja novog hotela Kraljičina plaža koji će prvo biti srušen.
Nova Kraljičina plaža sa pet zvjezdica imaće 56 apartmana i 40 soba. Na platou u zaleđu tog hotela, kako je “Vijestima” rečeno u Vladi, biće izgrađen velnes kompleks Aman Spa sa sadržajima koji još nijesu viđeni na ovim prostorima.
Aman rizorts inače u svom vlasništvu ima dvadesetak luksuznih hotela i vila u Indoneziji, Tajlandu, Kambodži, SAD, Maroku, Filipinima, Indiji, Butanu, Šri Lanki i Francuskoj, sa minimalnom cijenom noćenja od oko 800 dolara. Na taj nivo će biti dovedeni i Sveti Stefan, Miločer i Kraljičina plaža.
Singapurci će nakon preuzimanja crnogorskih hotela platiti preliminarnu zakupninu od 1,95 miliona eura, od čega Budvanskoj rivijeri 1,6 miliona za Sveti Stefan i Miločer, a HTP-u Miločeru 350.000 za Kraljičinu plažu.
U prvoj godini rada nakon renoviranja objekata, minimalan zakup će biti 2,1 milion. U trećoj godini rada se očekuje da ovaj iznos bude veći, s obzirom na to da je projekcija da će 10 odsto ukupnog prihoda iznositi preko 2,1 milion.
Predviđeno je da renoviranje hotela traje 18 mjeseci za šta će Aman obezbijediti garancije međunarodne banke. Nijedan dio imovine koji država izdaje u zakup neće ni na koji način biti pod hipotekom.
Aman rizorts će preuzeti 186 zaposlenih na Svetom Stefanu i Miločeru koji su bili na platnom spisku Budvanske rivijere kao krovne firme, kao i 35 zaposlenih u Kraljičinoj plaži.

Z.VUČINIĆ

http://www.vijesti.cg.yu/naslovna.php?akcija=vijest&id=217025

glumac
01.11.2006., 12:21
Prodano preko 70.000 dionica Ulcinjske rivijere. Izlaze iz tečaja, navodno bi im imovina sada vrijedila oko 25 eura.

glumac
01.11.2006., 12:27
Ljetos ste spominjali HTP Mimozu. Slučajno me investiranje u Srbiji odvelo na trag do Mimoze. Inaće večinski vlasnik Mimoze je IRVA d.o.o. To je tvrtka g.Nicovića. Prateći mlao povezane tvrtke (IRVA, Drocol, T-konto...) g. Nicovića daje se naslutiti logika i tkatika ulaganja. G. Nicović ulaže do večinskog vlasništva i tu prestaje, "ušminka" bilance i onda slijedi prodaja većem investitoru ili grupaciji. Interesanto je što kod Mimoze nije ušminkana bilanca. Vjerovatno ima nekakvih razloga oko priliva deviza. No moguće je da i Mimoza slabije posluje zbog starosti kompleksa i ne ulaganja većinskog vlasnika. Pošto privatizacija u Srbiji bukti, a apetiti dotičnog gospodina postoje, moguće je za očekivati preprodaju Mimoze. Naravno ako mu cijena bude po apetitu.

Berlusconni
01.11.2006., 13:50
Prodano preko 70.000 dionica Ulcinjske rivijere. Izlaze iz tečaja, navodno bi im imovina sada vrijedila oko 25 eura.
oko 30 eura!

glumac
01.11.2006., 14:00
Ok.

Marathon
01.11.2006., 14:45
oko 30 eura!

Mislim da se radi o 25 miliona za cijelu firmu.

noe
02.11.2006., 10:01
Razmahala se trgovina na ULRI, najviša cijena danas 19,00 eura.
Nakon uzleta na 18,00 slijedilo je aplikativno "hlađenje" na 16,25 eura, a nakon uzleta na 19,00 "hlađenje" na 16,0501 eura.
Očigledno se nisu ukrcali svi koji su palnirali, barem ne u dovoljnim količinama.
Strpljivost na kupnji će se vjerovatno isplatiti.

m_lovac
03.11.2006., 14:24
oko 30 eura!
Pa valjda je svima jasno da ULRI i BUDR vrijede dosta više, i u to se lako možete uvjeriti uvidom u njihove nekretnine, te potencijal crnogorskog turizma. Besmisleno je raspravljati hoće li vrijediti 25 ili 30 eura, treba samo vidjeti da li sačekati sa prodajom kad dođe na te razine i BUDR i ULRI.

tele
03.11.2006., 17:33
Kada BUDR završi prodajom svega dobit od najamnine od 2 000 000 eura baš i nije neka. Pitanje je koji je potencijal prihoda. O kojim se smještajnim kapacitetima radi na Sv. Stefanu, Miločeru i Kraljičinoj plaži. Ovakva rasprodaja imovine i nepostojanje izvješća otežava procjenu BUDR.

m_lovac
03.11.2006., 20:53
Kada BUDR završi prodajom svega dobit od najamnine od 2 000 000 eura baš i nije neka. Pitanje je koji je potencijal prihoda. O kojim se smještajnim kapacitetima radi na Sv. Stefanu, Miločeru i Kraljičinoj plaži. Ovakva rasprodaja imovine i nepostojanje izvješća otežava procjenu BUDR.
Da, i ugovor sa singapucima je dosta nejasan, ali mislim da je pozitivan prije svega radi ulaganja u hotele koje je propisano ugovorom, pa bi se vjerovatno trebala podići kvaliteta, odnosno kapacitet, pa bi i dobit trebala biti puno veća od 2 miliona, a oni ipak ostaju vlasništvo BUDR

Berlusconni
03.11.2006., 22:57
Nitko ne spominje da su preuzeli 186 radnika šta su bili na platnom spisku Budvanske,što nije beznačajna stavka,najam je minimalno 2 miliona,što ne znači da neće biti i 6 miliona s obzirom na njihove potencijale!Mislim ko je u Ulri i Budr može da mirno spava!

tele
04.11.2006., 19:15
Ako Singapurci i plaćaju najam od 6 miliona eura to ispada 1,72 po dionici. Što bi pri cjeni od 20 eura po dionici davalo p/e od 11,6 što uopće nije loše. Pitanje je šta budvi ostaje osim ovoga.

AlexVeliki
04.11.2006., 20:54
Mozete vidjeti na njihovom sajtu sta sve imaju od imovine i sa kojim hotelima raspolazu...samo turisticko naselje Slovenska plaza u Becicima raspolaze sa preko 1000 kreveta...po meni najbitnija stvar je sto ovaj novac mogu da reinvestiraju u podizanje kvaliteta ponude i izgradnju nekog novog hotela na velikom zemljistu koje posjeduju u Budvi i Becicima. Mislim da je trzisna kapitalizacija smijesna, ali po meni jedini problem je sto se plasim da nece biti nikad privatizovana zbog ostrva Sv Stefan.

glumac
09.11.2006., 01:43
Da li zna tko kakav je odnos između Ulcinjske Rivijere i Velike plaže? I da li je Velika Plaža u stečaju? Hvala

noe
09.11.2006., 06:15
Da li zna tko kakav je odnos između Ulcinjske Rivijere i Velike plaže? I da li je Velika Plaža u stečaju? Hvala
Na stranicama Saveza Samostalnih Sindikata Crne Gore www.ssscg.cg.yu/si0106.html se objavljuje lista tvrtki u stečaju, te štrajkovi koji su u tijeku.

AlexVeliki
09.11.2006., 15:25
Ako mislis na HTP Velika plaza ili nekadasnje HTP Bratstvo i jedinstvo, ono je privatizovano vec 10 godina i nije u stecaju vec dosta solidno posluje i nikakve veze nema sa HTP Ulcinjskom rivijerom.

boriss_com
04.12.2006., 10:26
Najava:
Ponovljeni tender za prodaju HTP "Boka" bice raspisan do kraja godine.

clusmas
08.01.2007., 01:17
Evo dočekali smo i to (http://www.index.hr/xmag/clanak.aspx?id=336630). Dobrodošli! Dođite ako imate para, ako nemate onda nemojte dolazit.

SAJONAC
10.01.2007., 14:02
U 2007. NOVI MASTER PLAN I PRODAJA BOKE, ULCINJSKE I INSTITUTA IGALO

Više ste govorili o planovima za narednih nekoliko godina. Šta konkretno planirate za 2007?
Kao prvo, ugovori o izdavanju u zakup Svetog Stefana, Kraljičine plaže i Miločera, koji predviđaju 40 miliona eura investicija, biće zaključeni 15. januara, kada će Aman resorts preuzeti hotele. Radi se o izvanrednom poslu, kojim smo obezbijedili prisustvo najprestižnijeg svjetskog brenda u turizmu. I finansijski aspekt je vrlo povoljan. Iznos zakupa u periodu rekonstrukcije je 1,95 miliona eura, a već u prvoj godini poslovanja mininimalni garantovani zakup je 2,1 milion koji će biti usklađivan sa stopom inflacije, a u zavisnosti od uspješnosti poslovanja biće i znatno veći, jer je vezan za prihod.
Zatim stekli su se uslovi za reviziju i izradu inoviranog Master plana crnogorskog turizma nakon pet godina uspješne realizacije. Do septembra očekujem usvajanje ovog dokumenta, koji će se sada više fokusirati i na centralni i sjeverni dio Republike. Uz pomoć njemačkih eksperata i obezbijeđenih fondova, u koordinaciji Ministarstva turizma i zaštite životne sredine ovoga puta će biti uključeno oko 150 eksperata raznih profila u desetak radnih grupa. Takođe, završiće se i usvojiti strategija stvaranja potrebnih ljudskih resursa u turizmu. Već sada možemo reći da će u turizmu biti potrebno najmanje 1.000 zaposlenih raznih profila godišnje u narednih 20 godina. Mogu da najavim i da će do kraja januara biti ponovo objavljen tender za prodaju kontrolnog paketa akcija HTP Boke iz Herceg Novog. U prvoj polovini godine očekujem tender za Institut “Simo Milošević” u Igalu. I konačno, nakon uspješne prodaje dijela imovine HTP Ulcinjske rivijere koju je sproveo Privredni sud, stekli su se uslovi za izlazak kompanije iz stečaja, tako da će do ljeta sigurno biti objavljen tender za prodaju kontrolnog paketa akcija. Na taj način će i manjinski akcionari Ulcinjske rivijere, kao što smo najavljivali, ostvariti svoja vlasnička prava. Time će se skoro u potpunosti zaokružiti privatizacija državnog kapitala u turizmu.

--------------------------------------------------------------------------------
www.vijesti.cg.yu

SAJONAC
17.01.2007., 14:48
Ovaj tekst bi morao stajati ovdje. Dobra opcija za Adu, da vidimo što će biti.

15.01.2007
EKONOMIJA
U VLADI IMAJU VELIKE PLANOVE ZA ULCINJSKU RIVIJERU

Ada nova firma

Podgorica - Odbor povjerilaca Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera do kraja sedmice donijeće odluku o izlasku kompanije iz stečaja - saznaju “Vijesti”.
Procedura izlaska iz stečaja koja, između ostalog, podrazumijeva registraciju akcionarskog društva u Privredni sud, konstituisanje skupštine i borda direktora trajaće najmanje 30 dana.
Ulcinjska rivijera je, prodajom nekoliko hotela, uspjela da vrati kompletan dug od preko 12 miliona eura ali je i zadržala značajnu imovinu što daje šansu za uspješno poslovanje i privatizaciju.
Kompaniji će, osim hotela Belvi i Olimpik, nudističkog naselja na Adi, dva auto kampa i magacina koji se prostiru na oko 360.000 kvadrata zemljišta, na računu ostati i oko šest miliona eura. Raspolagaće sa 1.500 ležaja.
U Vladi, kako “Vijesti” saznaju, imaju velike planove za dalji razvoj Ulcinjske rivijere. Vlada u najpoznatijoj ulcinjskoj kompaniji ima nešto manje od 10 odsto akcija, ali zajedno sa državnim fondovima oko 73 odsto. Varijanta koja će, kako “Vijesti” saznaju”, biti predložena fondovima je izdvajanje Ade Bojane u posebnu firmu zato što nije planiranja njena prodaja.
U tom slučaju Ulcinjska rivijera bi bila privatizovana na međunarodnom tenderu, dok za Adu postoji više mogućnosti poput zajedničkog ulaganja države sa stranim investitorima, zatim izdavanje u dugogodišnji zakup i slično. Akcionari ulcinjske kompanije, prema zamisli Vlade, ne bi bili oštećeni izdvajanjem Ade u posebnu firmu jer bi vlasnička struktura Ulcinjske rivijere bila preslikana na Adu. U toj varijanti manjinski akcionari koje čine privatizacioni fondovi, radnici, građani i kupci sa berze dobili bi 27 odsto akcija Ade. Vlada će sa predlogom razvoja Ulcinjske rivijere i Ade vrlo brzo upoznati državne fondove nakon čega će biti donesena konačna odluka o sudbini nekadašnjeg turističkog giganta.
Na nedavno završenom tenderu za izdavanje u dugogodišnji zakup Ade nije se niko prijavio. Na tom tenderu predviđeno je bilo da minimalna godišnja zakupnina za Adu bude 2,5 miliona eura, a od ponuđača je traženo da u roku od tri godine u modernizaciju i rekonstrukciju kompleksa mora uložiti najmanje 75 miliona eura, odnosno do 100 miliona u narednih pet godina.
Ada Bojana je najvećim dijelom netaknuto ostrvo površine oko 500 hektara, sa zasebnim šetalištem uz morsku obalu sa čije se obje strane nalazi rijeka Bojana. Ostrvo ima prirodnu plažu koja je široka oko 30 i duga preko 2,7 kilometara, sa ukupnom površinom od 75.000 kvadrata.
Ostrvo je sada povezano sa obalom jedinim mostom preko sjevernog rukavca rijeke Bojane. HTP Ulcinjska rivijera u ovom trenutku koristi oko šest hektara Ade gdje se nalazi nudističko naselje, restorani, kamp i slično.

Z.VUČINIĆ

--------------------------------------------------------------------------------
MOŽDA MORA I NOVA PROCJENA

Procijenjena vrijednost Ulcinjske rivijere sa kompletnom imovinom koju je posjedovala prije stečaja iznosi oko 81 milion eura (51 euro po akciji), dok prema trenutnim berzanskim cijenama vrijedi oko 28 miliona (17,5 eura po akciji). U slučaju izdvajanja Ade u posebnu firmu, najvjerovatnije će se uraditi nova procjena.
Prije više od dvije godine Ulcinjska rivijera je prodala hotel Otrant na Velikoj plaži ruskoj firmi Barkli SK za 2,5 miliona eura, uz obavezu investiranja 4,5 miliona. Nedugo nakon toga američka kompanija Bećović menadžment grup kupila je od Ulcinjske rivijere hotel Mediteran za 940.000 eura uz obavezu da investiraju nešto iznad šest miliona eura. U septembru ove godine, stečajna uprava prodala je hotel Galeb Rokšpedu za oko 5,75 miliona. I konačno, Lido je prodat za 10,8 miliona eura, što je najveća cijena za crnogorski hotel koji je ikad prodat. Prodajom Lida vraćen je dug i na računu Ulcinjske rivijere ostaje oko šest miliona eura.
Ulcinjska rivijera je ranije prodala apartmansku grupaciju Stari grad, koju čine Dvori Balšića i Palata Venecija za nešto više od 700.000 eura. Po gotovo istoj cijeni, prodata je i Autobuska stanica na ulazu u grad.

boriss_com
18.01.2007., 13:55
HLT fond postao vlasnik Centra Igalo
Podgorica(MINA-BUSINESS) - Konzorcijum HLT fonda i hotelsko-turističke kompanije Primorje iz Tivta danas je, potpisivanjem ugovora o kupovini, postao većinski vlasnik Centra za odmor i rekreaciju Igalo. Konzorcijum je 81 odsto akcija Centra platio 3,1 milion eura, obećavši da će u njegovu rekonstrukciju uložiti četiri miliona i zadržati sve zaposlene u narednih pet godina. Većinski paket akcija Centra prodao je Fond penzijskog i invalidskog osiguranja, a konzorcijum HLT-a i Primorja bio je jedini ponuđač na međunarodnom tenderu raspisanom još 2005. godine. Privatizacija se odužila zbog sudskog spora u kojem je Savez udruženja penzionera Crne Gore, odnosno boraca Narodnooslobodilačkog rata, tvrdio da su oni, a ne Fond većinski vlasnici Centra. Izvršni direktor Prime, menadžment kompanije za upravljanje HLT fondom, Aleksandar Belević rekao je da je zadovoljan konačnom privatizacijom Centra i saopštio da će se on i dalje baviti zdravstvenim turizmom. - Investicija u preduzeće Centar Igalo je u skladu sa našim strateškim interesima ulaganja u sektor turizma u Crnoj Gori, koji u budućnosti treba da ostvaruje značajan rast - rekao je Belević. Prema njegovim riječima, kompaniju očekuje veliki posao u vezi sa realizacijom planiranih investicija, a nada se da će veoma brzo podići nivo i kvalitet usluga u hotelu. Centar raspolaže sa 568 ležajeva, pokrivenim bazenom, pratećim sadržajima namijenjenim fizikalnoj terapiji, sopstvenom plažom i restoranom “Obala”, a po završenoj rekonstrukciji biće kategorisan sa tri zvjezdice.

can
02.02.2007., 00:35
Ulcinjska ovih dana snazno up!:thumbsup:

pu_prolazu
27.02.2007., 13:55
Borise,
šta misliš da li se isplati kupiti HTBO po današnjoj 3,85?
Unaprijed hvala.

boriss_com
19.03.2007., 19:56
Danasnja trzisna kapitalizacija HTBO nevjerovatnih - 173 milE ?!!

Kapitalizacije dvije firme koje najbolje posluju u CG: KAPG /241 milE/ i TECG /286 milE/.

hustler
19.03.2007., 21:22
Također se dolazi do zanimljivih podatka stavi li se u odnos mcap sa brojem ležajeva naspram kapitaliziranosti (zaduženosti) bilance; ULRI ležajeva cca 3500, BUDR 4500.

freelancer
19.04.2007., 17:31
Da ne otvaram zaseban topic (jer za sada ne postoji), molio bih ako ima netko ikakv novi info o ULRI HTP Ulcinjska rivijera a.d. Ulcinj ili još bolje kakav financijski izvještaj.

Hvala...

Berlusconni
21.06.2007., 16:20
kada će i kako biti isplata za dioničare ulcinj rivijere?

stefan123
01.07.2007., 13:12
Imam dva pitanja..

Prvo je u vezi dividendi. Na koji nacin se obracunavaju i isplacuju ? Meni je ostalo jos 115 akcija i za to su mi obracunali ~400€ (jos nisam podigao) dok su komsiji za manje akcija obracunali 600€ :nono:

Drugo je u vezi prodaje akcija..Imam akcije ULRI jos od kad su kostalo par € i prije nesto vremena prodao sam odredjenu kolicinu i sad mi je ostalo jos 115...U proteklih par mjeseci cijene su prelazile 80€ a u zadnje vrijeme variraju i zadnja cijena je ~66€..Posto bih htio da kupim auto a ne zuri mi se koje je vase misljenje, da ce porast jos malo (ili mozda mnogo) ili ce pasti ?

Unaprijed zahvalan.

Fluid
02.07.2007., 09:05
Ako ti treba "vrabac u ruci" do jeseni, kupi auto, a ako skupljaš i za dodatnu opremu, nećeš kupovati auto prije zime.

U svakom slučaju, imaš dobar prinos do sada. :)

stefan123
03.07.2007., 13:52
Ne zuri mi se...kupujem polovnjak sa full opremom.:p:
Danas su pale na ~62€ mada u zadnje vrijeme citavo trziste pada..tako da vjerujem da ce se ubrzo vratiti - ovakvi padovi su normalni s obzirom da je trziste skocilo toliko da se skoro i poljoprivrednici bave kupo/prodajom akcija.Onda ih zaplase padom i eto ih svi prodaju akcije:biggrin: ... Inace ULRI je konstanto iznad nominalne vrijednosti koja je cini mi se 51€ (ko ce znati da li je to tacno utvrdjeno..)