PDA

View Full Version : Prodati kompletno ili parcelizirati?

marelica
30.09.2005., 20:24
Ne znam jesam li baš pogodila podforum, ali potreban mi je savjet u vezi prodaje kuće.

Radi se o kući na moru, na atraktivnoj lokaciji, u jednom od poznatih turističkih gradića.

Kuća je izgrađena na parceli od oko 750m2, s tim da je locirana na jednoj polovini te parcele, dok je ostatak parcele slobodan i moglo bi se na njemu graditi.

Zainteresiranih kupaca za cijelu nekretninu ima, ali neki moji znanci nagovaraju me da ne prodajem sve u komadu jer ću, navodno, parcelizacijom više zaraditi.

Meni bi to bilo sasvim uvjerljivo rezoniranje, kad se ne bi radilo o tako maloj parceli, jer iz onog što vidim da se okolo gradi rekla bih da parcela od nekih 320 ili najviše 350m2 nije interesantna, a vjerojatno ni kuća s vrlo malom okućnicom.

Ipak, voljela bih čuti mišljenje nekoga tko možda ima više iskustva s ovakvim stvarima.

Mijo
30.09.2005., 22:55
Ako podijelis parcelu (koja ne izgleda prevelika), pitanje je sto ce kupac moci graditi na toj drugoj polovici. Najvaznije je to da li se uopce, prema vazecim urbanistickim planovima, podjela moze i napraviti ? Hoce li svaka od polovica imati pristup na javnu prometnu povrsinu i komunalnu infrastrukturu ? Provjeri na županijskom uredu. Vjerojatno ces za preparcelaciju trebati ishoditi i lokacijsku dozvolu.

marelica
30.09.2005., 23:29
Ako podijelis parcelu (koja ne izgleda prevelika), pitanje je sto ce kupac moci graditi na toj drugoj polovici. Najvaznije je to da li se uopce, prema vazecim urbanistickim planovima, podjela moze i napraviti ? Hoce li svaka od polovica imati pristup na javnu prometnu povrsinu i komunalnu infrastrukturu ? Provjeri na županijskom uredu. Vjerojatno ces za preparcelaciju trebati ishoditi i lokacijsku dozvolu.

Provjerila već jesam i smije se graditi i na tako maloj parceli, a za pristup parceli s kućom bi se morao ostaviti put preko ove druge.

Međutim, ne znam koliko mi se uopće isplati raditi na tome.

dk
01.10.2005., 08:37
procijeni koliko bi mogla dobiti da prodaješ plac kao dvije odvojene parcele i drži tu cijenu... sigurno ćeš je prodati i tako, a sa manje zezancije...

MASTER
02.10.2005., 09:26
koliko sam ja upućen u parceliranje, sada je potrebna lokacijska dozvola da bi se mogla isparcelirati parcela.

to malo košta, ali ako je namjera dokazivati da se na novoformiranoj parceli može graditi onda to u svakom slučaju podiže vrijednost parcele.

a koliko se isplati, saznati ćeš tek kada uspiješ prodati. dotle su sve samo priče.

ako me pitaš za osobno mišljenje imati kuću na parceli od 300-400 m2 je klaustrofobično, bolje ostavi veliku parcelu. naći će kupca koji je spreman više platiti za kuću.

ja bih ti kao kupac izgrađene parcele zamjerio (umanjio vrijednost) kad bi znao da će mi iza kuće biti gradilište i da će sljedećih nekoliko mjeseci (godina) netko drndati.

franciska
02.10.2005., 13:46
Preporucila bih ti da simuliraš prodaju, ponudiš obje opcije i vidjet ćeš koliko je potencijalnih kupaca. Ne vole svi velike prostore. Možda nekog hvata agorafobija :)
Šalim se, mene osobno ne bi smetala manja kuća i okućnica. Možeš naići na rodbinu koja bi željela imati dvije kuće u blizini. Uglavnom, provjeri na tržištu!

dio
02.10.2005., 20:53
Obično se u urbanističkim planovima dozvoljava izgradnja objekta tlocrtne površine 25% veličine parcele, odnosno 35% kada se radi dvojni objekt sa susjedom. Dakle na parceli od 320m2 može se graditi objekat tlocrtne površine 80m2. Premalo IMHO.