PDA

View Full Version : Koji fond za 2. i 3. stup izabrati?

lonestar
26.09.2005., 17:23
AZ vs. Raiffeisen?
Čini se da je Raiffeisen po prinosu jači u 2. stupu, a i u 3. vode po udjelu na tržištu. Onda?

lider
26.09.2005., 18:41
Raiffeisen je u maloj predosti, ali sam procijeni,,,,,

što se tiče 3. stupa, teško je biti pametan, ako pogledaš statistiku rada tih fondova u Mađarskoj, Češkoj, Poljskoj i drugim zemljama i s obzirom na njihove uvjete za mirovine i korištenje sredstava, dobro razmisli ima li i nekih alternativnih rješenja koja su prihvatljiva....

syrius1
28.09.2005., 12:11
što se tiče 3. stupa, teško je biti pametan

ja bih se klonio 3. stupa. Mozda je sada privlacan zbog povrata poreza i poticaja, ali po iskustvima iz stambene stednje, uvjeren sam da ce drzava kad-tad i ovdje smanjiti, a mozda i ukinuti DPS. Treba uzeti u obzir da je tu novac vezan dugorocno, barem do 50-te god. zivota a i tada se samo 30% moze podignuti

lonestar
17.10.2005., 16:48
DPS se smanjuje, ali za samo 30% nisam znao. Možda se ipak odlučim, recimo uplatiti ne više od 5-6 tisuća svake godine...

GoldenSurferFromCroatia
18.10.2005., 08:04
Pogledaj tamo kod investiranje topic Mirovinski fondovi tamo clusmas detaljno objasnjava kakve portfelje vode nasi fondovi.

Prije vise od godinu dana PBZ je kolo vodio, a ona je RBA vodio pa onda Erste je nesto kratko vodio da bi evo sada RBA vodio i to nesto u debeloj prednosit, no nitko ne zna niti moze prognozirati tko ce za 20 godina voditi i kakvi su prinosi vodeceg fonda.

A sto se tice 3. stupa, to je daleka buducnost za one koji su sada mladi, no onima koji imaju 40 godina tako da ima 10 godina ulaganja u 3. stup je cak to preporucljivo, jer drzava ce jos podosta vremena uplacivati DPS na racun 3. stupa, a dalje od 10 godina ne znam.
Ono sto se dogodilo za stambenu tu je drzava analizirala da je vecinu stambene stednje bazirana na zaradi odnosno na nenamjenskom trosenju i tu je drzava smanjila DPS. Zato za 3. stup nece biti smanjenja DPS u dogledno vrijeme. Ali mozda za 15 godina je sve moguce.
Jos jedan zakon bi trebao biti donosen tijekom slijedece godine to jest da drzava oslobodi poreze poslodavcima koji zele uplacivati radnicima za 3. stup, pa kada se to zazivi onda je to debeli plus. No to vrijedi samo onima koji prijedju 40.godinu zivota, a onima koji imaju 35. godina neka JAKO dobro promisle...

syrius1
18.10.2005., 17:22
DPS se smanjuje, ali za samo 30% nisam znao. Možda se ipak odlučim, recimo uplatiti ne više od 5-6 tisuća svake godine...

DPS je samo do 5000kn godisnje. Cak i da se odlucis i krenes u stednju ne bi ti savjetovao da ulazes vise od toga

lonestar
18.10.2005., 18:09
Ni ja ne bih uložio više od 5-6000 kn godišnje u 3. stup; to je više da se poberu DPS. I ne bih volio da mi s 50 netko kaže da ne mogu svu lovu dobiti odmah ako baš to želim, a sve mi nekako miriši da bi moglo biti tako, obzirom na slabu regulativu... Vjerojatno je životno osiguranje s pravim opcijama bolji izbor, gotovo pa nužda za ono što nas očekuje za 15-20-25+ godina...

syrius1
18.10.2005., 20:12
DPS je samo do 5000kn godisnje
Sa 50 god. definitifno dobivas maximum 30% a ostalo se prebacuje u mirovinsko os. drustvo koje ti isplacuje mirovinu, dozivotno ili na odredjeni rok, minimum 5 godina

GoldenSurferFromCroatia
19.10.2005., 08:28
Treba pricekati zakonsku regulativu koja ce naloziti da se oslobodi poslodavcima placanje poreza na uplatu svote svojim radnicima koji su se odlucili za 3. stup. Kada se to zazivi onda je to puni pogodak, jer radnici dobivaju povrat poreza na osnovu uplata od strane poslodavca. To bi bio VELIKI plus, a kazu da su sanse da se zazivi navedena zakonska regulativa velika i to u slijedecoj godini...

lonestar
26.10.2005., 11:37
Znači, još malo pričekati... :(

Raca
26.10.2005., 17:03
što se tiče 3. stupa, teško je biti pametan

ja bih se klonio 3. stupa. Mozda je sada privlacan zbog povrata poreza i poticaja, ali po iskustvima iz stambene stednje, uvjeren sam da ce drzava kad-tad i ovdje smanjiti, a mozda i ukinuti DPS. Treba uzeti u obzir da je tu novac vezan dugorocno, barem do 50-te god. zivota a i tada se samo 30% moze podignuti

Koliko znam od cca 1 milion zaposlenih u Hrvatskoj samo 33.000 je član nekog mirovinskog fonda 3. stupa. Znači da to državi nije problem plaćati.

Za prosječnog hrvatskog šljakera ta tema je čista znanstvena fantastika.

Ako plaćaš mjesečno 1.ooo kn = 12.000 god. + DPS od 1.250 =13.250 - povrat poreza od cca 2.100 =11.150 + prinos na sredstva od cca 6% godišnje

Po tome bi s 50 godina imao približno 1.000 kn mjesečne penzije.

syrius1
27.10.2005., 17:51
Koliko znam od cca 1 milion zaposlenih u Hrvatskoj samo 33.000 je član nekog mirovinskog fonda 3. stupa. Znači da to državi nije problem plaćati.

Za prosječnog hrvatskog šljakera ta tema je čista znanstvena fantastika.

Ako plaćaš mjesečno 1.ooo kn = 12.000 god. + DPS od 1.250 =13.250 - povrat poreza od cca 2.100 =11.150 + prinos na sredstva od cca 6% godišnje

Po tome bi s 50 godina imao približno 1.000 kn mjesečne penzije.

Mozda sada drzavi nije problem placati, ali sta kad umjesto 33.000 bude 333.000 clanova? Smanjit ce se DPS! Koliko je trajalo u stambenoj? 7-8 godina (mislim da je prva osnovana negdje 98g.) ?

Neznam koliko si godina stednje racunao, svakako optimisticki.
Pesimisticki bi izgledalo ovako (a nadam se da nece!): DPS 5-6 godina 1250kn, iducih 8-10 god. 750kn, a kasnije nista. Povrat poreza OK, a kasnije se placa porez od 15% na mirovinu tako da je isplata manja. Prinos fonda 6% u prvih par godina a ni to nije zagarantirano. Fond moze raditi i bez prinosa. S obzirom da su zakonom prilicno ogranicena ulaganja pitanje gdje ce fondovi ulagati tu masu novaca koja ce se skupiti.

Ja osobno uplacujem po 200kn mjesecno u RBA. Svidja mi se sto je bez obaveza i mogu bilo kad prekinuti ili preskociti ratu. Ali svakako mi to nije sigurno rjesenje za mirovinu, vec jedan od oblika stednje.
I ne treba sve vjerovati prodajnim savjetnicima. Njima je cilj prodaja a ne vasa dobrobit!

Irena H.
04.11.2005., 18:39
Uplaćujem 400 kn u 3. mirovinski stup RBA (od 5. mjeseca ove godine). Imam 43 god. pa me zanima hoće li se to meni uopće isplatiti?

syrius1
08.11.2005., 16:55
Uplaćujem 400 kn u 3. mirovinski stup RBA (od 5. mjeseca ove godine). Imam 43 god. pa me zanima hoće li se to meni uopće isplatiti?
Naravno da se isplati. Bolje stediti nego trositi.