PDA

View Full Version : Štednja za djecu

Allen
17.07.2005., 12:35
Molim Vas da mi svojim komentarima pokusate objasniti kakva bi vrsta štednje bila najbolja kako bih svojem tek rodjenom djetetu osigurao nesmetanu buducnost. Razmisljao sam o štednji s osiguranjem od nezgode i oboljenja na rok od cca 19 god. Gdje je to najbolje ugovoriti i postoji li mogucnost da taj oblik osiguranja i stednje ulazi u godisnju poreznu prijavu?
Hvala :) :) :)

branimir
17.07.2005., 17:04
Ja sam svojem malom kupio dionice . Dobro stoji za sada , mali je svuda u plusu pa čak i u ernt-u. Himr mu fino vozi , plin i lijekovi također . Ima mali špagu :-))

fanatiks
18.07.2005., 11:26
Razmisljao sam o štednji s osiguranjem od nezgode i oboljenja na rok od cca 19 god. Gdje je to najbolje ugovoriti i postoji li mogucnost da taj oblik osiguranja i stednje ulazi u godisnju poreznu prijavu?
Hvala :) :) :)
osiguranje se i meni cinila dobra ideja... cak mi je i zastupnik rekao da to mogu pisati u povrat poreza... no nije bas tako bilo.
kad sam zvao (u osiguranje) da vidim u cemu je problem, zasto mi ne dolazi ona godisnja potvrda za djecu (citaj dvoje), veli zena da to u nekim poreznim upravama ide u nekima ne!?!?
u subotu sam dobio povrat poreza (SMS stanje na tekucem) koje se bitno razlikuje od mojeg zatrazenog povrata. prije sat vremena sam zvao poreznu da pitam sto su mi skrizali. zenica veli da moram cekati rjesenje o povratu pa s tim rjesenjem doci da mi dodatno objasne (ako ce trebati).
nedoumica je sljedeca: u povrat sam pisao 3 stvari:
povrat od razlike uplacene u firmi (sigurno prolazi)
povrat od stambenog kredita (mozda su mi to prekrizili)
povrat od zivotnog za djecu (mozda su mi to prekrizili)
sad nek ja cekam rjesenje
naravno kopiju papira predanih za povrat nemam (inace mi to nebi bila enigma)
neznam koliko sam pomogao, ali sam se barem izjadao... :)

Allen
18.07.2005., 16:43
Hvala fanatiks mnogo si pomogao. Stvarno mi je zao sto na kraju nije sve ispalo kako si zelio...
Evo, bas sam danas bio u poreznoj i malo sam se raspitivao oko povrata osiguranja za djecu i naravno, ostao sam razocaran njihovim odgovorom. Nema povrata za dijete ako polica ili bilo koji dokument osiguranja glasi na djetetovo ime :confused: :confused: :confused:
Ne znam sto cu sada. Mozda klasicna stednja na dvadesetak godina sa mjesecnim uplatama od cca 20 Eur ili 150 kn :)

nikola
19.07.2005., 11:54
Ima riješenja za vaše glavobolje...promjenite osiguranika na vašim policama tj. umjesto djeteta neka bude osiguranik osoba starija od 14 godina.Onda imate pravo na povrat poreza. Dalje,NIKADA ne sklapati ugovor o osiguranju na manje od 30 godina,a to vam nijedan prodavatelj osiguranja neće reći.Zašto? U Njemačkoj i u Europi općenito ljudi kada idu u mirovinu (redovnu ili prijevremenu)idu s 3-5 polica koje mu se recimo svakih 5-8 godina dolaze na naplatu a kroz radni vijek su plačali samo jednu.primjer zbog tržišne utakmice na terenu svako osiguranje da bi opstalo mora svakih par godina ponuditi nešto bolje od ostalih da bi opstalo na tržištu,e onda njegov financijski savjetnik (klijentu) veli da za njegovih recimo300 kuna mjecečno uz iste uvijete u nekom drugom osiguranju dobije više ,klijent normalono kao i svi mji za naš novac hoćemo više pa staru policu kapitalizira(novac koji je do tada uplatio u tu policu ostavi nutra neka se kamati a ujedno je i dalje po nJOJ osiguran ali na onaj iznos koji je ostao unutra i tako u radnom vijeku 3-5 puta i zato imaju i više nego pristojne mirovine.Ali kod njih imaju financijske savjetnike koji sve to za njih prate,tako da tamo više ne postoje klasični prodavači osiguranja tj. samo jednog produkta nego ti fin. savjetnici brinu o svim njihovim ulaganjima kratkoročnim srednjoročnim i dugoročnim,ali srećom sve to dolazi u Hrvatsku,ja radim za najjaču NEOVISNU tvrtku koja se4 bavi financijskim savjetovanjem,a svi savjeti su besplatni.
sad bi se tu još mogao pistai kako da ulozite svoje porezne olakšice na siguran nacin a da recimo plačanjem dva produkta potpuno različita koja imaju pravo na poreznu olakšicu uložite u treći produkt i jednim udarcem ubili tri muhe,riješili budućnost dijeteta preko police,i svoju budućnost preko slijedeća dva produkta a ustvari plačate samo dva.Ima toga još....
Ako bude kakvih pitanja samo napišite.
pozdrav

Još nešto kaj se tiče polica najisplativije je premiju plaćati jednom godišnje ako je moguće jer je porezna olakšica veće,i samnjuje se kako se povećava broj uplata kroz godinu(1/8,4/12,12/12)

Billy
19.07.2005., 14:51
Ja sam svojem malom kupio dionice . Dobro stoji za sada , mali je svuda u plusu pa čak i u ernt-u. Himr mu fino vozi , plin i lijekovi također . Ima mali špagu :-))

Kako mozes djetetu kupiti dionice (drzis ih kod sebe na SDA ili na njegovom racunu)?

Ja svome vodim virtualni portfelj unutar mog portfelja, ali vise bi volio to i fizicki odvojiti.

homer
20.07.2005., 15:22
NIKOLA "...Dalje,NIKADA ne sklapati ugovor o osiguranju na manje od 30 godina,a to vam nijedan prodavatelj osiguranja neće reći..."

Nisi odgovorio na pitanje zašto ne manje od 30 godina?
I pojasni ili daj primjer za ovo 3 za 2.

Naime namjeravamo se osigurati žena i ja pa razmatram sve opcije i pogodnosti.
Hvala

is
20.07.2005., 18:26
Kako mozes djetetu kupiti dionice (drzis ih kod sebe na SDA ili na njegovom racunu)?

Ja svome vodim virtualni portfelj unutar mog portfelja, ali vise bi volio to i fizicki odvojiti.

Dobio sam info od brokera da dionice kupljene na ime malodobne djece, ne mozes prodati bez suglasnosti socijalne sluzbe. Isto vrijedi za prodavanje nekretnina u vlasnistvu malodobne osobe, koje je moguce jedino uz prethodno navedenu suglasnost.

moonwalker
20.07.2005., 18:59
Ima u ZABI dječja štednja PČELICA sa godišnjim kamatama 5,5 %.

Što hoćeš bolje od toga?

franciska
20.07.2005., 19:54
Dobio sam info od brokera da dionice kupljene na ime malodobne djece, ne mozes prodati bez suglasnosti socijalne sluzbe. Isto vrijedi za prodavanje nekretnina u vlasnistvu malodobne osobe, koje je moguce jedino uz prethodno navedenu suglasnost.

Is, dionice kupi na djetetovo ime. Time ga štitiš i od sebe i od drugih. Tako je moj sin imao dionice SUNH-a, pa ih više nije imao. Zato su ove restriktivne mjere dobre.

Billy
22.07.2005., 13:57

Ne mora i djete bit spekulant ko otac.
Dakle vise nesto kao dugorocna investicija.

Mada se postavlja pitanje sta se onda desava sa dividendom i slicnim stvarima.

Dakle Branimire, kako si to izveo (stvarno ili fiktivno)?
Ili eventualno netko drugi ako je kupio dionice na ime malodobnog djeteta, kako to sljaka?

Bilo bi super da ti firme krenu isdplacivati dividendu, pa ti moras kontaktirati socijalnu sluzbu i setkati okolo za pokupiti npr. 100 Kn.

Allen
22.07.2005., 14:17
Ima u ZABI dječja štednja PČELICA sa godišnjim kamatama 5,5 %.

Što hoćeš bolje od toga?bravo moonwalker ba sam tako nesto i mislio ali jos moram vidjeti gdje su kamate i dobit najpovoljnija
zato, ponovo molim Vasa misljenja

Vaernim
22.07.2005., 14:33
Sa smanjenim DPS-om stambena štednja još uvijek daje oko 7% kamata, ako se ne varam. Ja sam početkom ove godine otvorio ugovor za svoje dijete i namjeravam nastavit s uplatama do daljnjega.

franciska
22.07.2005., 14:43
I moj sin ima stambenu kod ZABE premda su poticaji smanjeni. Kad su već smanjeni, nije mi jasno zašto se ne odnose samo na nove ugovore, a ne na stare.

Allen
28.07.2005., 13:40
Mislim da cu poceti sa stednjom za djecu u Banci Kovanica. Tamo se to zove Generacijska stednja, kamata je promjenjiva i trenutno je 13,55 posto. Sluzbenica mi je izracunala da za 19 godina, uz mjesecna ulaganja 15 Eur ili cca 110 kn, korisnik racuna podize ukupno oko 105 000 kn. Za sada to sve lijepo izgleda, ali pitanje je da li ce kamata uvijek biti tako visoka i opcenito, da li ce jedna nova banka kao sto je Kovanica poslovati za 19 godina. Ali nema veze, treba pokusati. Danas sve treba gledati kroz rizik. :p:
:) :)

juraogimura
28.07.2005., 15:45
bravo moonwalker ba sam tako nesto i mislio ali jos moram vidjeti gdje su kamate i dobit najpovoljnija
zato, ponovo molim Vasa misljenja
ljudi su sa slicnom stednjom u PBZ imali muke, nisu mogli podici novac bez suglasnosti socijalne sluzbe. usput, novac im je trebao za skolovanje djetete, super, super... raspitajte se o svemu. mozda je bolje uloziti u neki fond na svoje ime i sebe disciplinirati... a i misli li netko kako bi dijete za 18 rodjendan moglo ustedjevinu spiskati puno gore od "rasipnih" roditelja koji su se 18 godina uspjeli kontrolirati?

sjajni
29.07.2005., 08:24
Ima i u hypo neka limač štednja mislim da je u eurima za razliku od zabe gdje je u kunama, ali sigurno da je dobro odvozit onih 5 godina u stambenoj bez obzira na smanjenje pa onda još jednu godinu da se obračuna neka dodatna premija ako nećeš uzet kredit, a poslije sve to iskrcaš u neki sigurniji fond i na to zaboraviš pa neka vrijeme radi svoje (naravno ne moraš zaboravit dodatno uplaćivat)

Sasko
29.07.2005., 19:29
ljudi su sa slicnom stednjom u PBZ imali muke, nisu mogli podici novac bez suglasnosti socijalne sluzbe. usput, novac im je trebao za skolovanje djetete, super, super... raspitajte se o svemu. mozda je bolje uloziti u neki fond na svoje ime i sebe disciplinirati... a i misli li netko kako bi dijete za 18 rodjendan moglo ustedjevinu spiskati puno gore od "rasipnih" roditelja koji su se 18 godina uspjeli kontrolirati?

zasto ne bi mogao podici lovu ako si punomocnik na knjizici. bez obzira za koga imas ista prava za podizanje love kao vlasnik knjizice

Sasko
29.07.2005., 19:30
Ima i u hypo neka limač štednja mislim da je u eurima za razliku od zabe gdje je u kunama, ali sigurno da je dobro odvozit onih 5 godina u stambenoj bez obzira na smanjenje pa onda još jednu godinu da se obračuna neka dodatna premija ako nećeš uzet kredit, a poslije sve to iskrcaš u neki sigurniji fond i na to zaboraviš pa neka vrijeme radi svoje (naravno ne moraš zaboravit dodatno uplaćivat)

ja sam bebacu uplatio u Hypo i to otvorio i EUR i KN, prebacivati cu iz kuna u EUR u ljeto i obratno na zimu. solidan prinos, a nema orocenja.

fanatiks
01.08.2005., 10:25
ja sam bebacu uplatio u Hypo i to otvorio i EUR i KN, prebacivati cu iz kuna u EUR u ljeto i obratno na zimu. solidan prinos, a nema orocenja.
sasko,
nemoj ovo shvatiti kao provokaciju, cisto me zanima....
koliko ti je bebac star (btw ja ih imam dva), koliko mu uplacujes (mjesecno, godisnje), daj mi malo u brojevima...
zanima me konkretan, realan izracun (ako imas, a iz posta bi se reklo da da).
mozda vec imas i povijest toga pa me zanima koliko si zaradio u toj (tim) transakciji (ama).
malo to citam pa mi nije jasno koliko bi tu novaca bilo u igri da se ta konverzija "isplati"... znam da odgovor moze biti "koliko god da je, je" ali mi bas to ne drzi vodu... uostalom,
pitanje za sve:
ako netko ima nekoliko tisuca (ili jos mozda koju vise) kuna za staviti djetetu na racun godisnje KOJI je razlog da ne otvori SS tom djetetu i svim ukucanima (koliko ima podjeljeno sa 5000 kn)...
ili se pak tu radi o jos dodatnim nofcima nakon gore ucinjenog?? :eek:
... pretpostavka: pare koje si uplatio za dijete (cu) ne diras do njihove punoljetnosti (ili neceg slicnog)
(opet ja sa puno slova... sorry)

Allen
01.08.2005., 16:31
Niti meni zbilja nije jasno koliko bih covjek trebao imati novaca na racunu pa da uspije zaraditi na razlici tecaja :confused:
Slazem se da je Stambena stednja i nakon smanjenja DPS- a jos uvijek jedan od najboljih oblika stednje (i sam imam tri racuna), no pokusat cu sa djecjom stednjom pa "kud puklo da puklo". :biggrin:

Sasko
01.08.2005., 22:27
sasko,
nemoj ovo shvatiti kao provokaciju, cisto me zanima....
koliko ti je bebac star (btw ja ih imam dva), koliko mu uplacujes (mjesecno, godisnje), daj mi malo u brojevima...
zanima me konkretan, realan izracun (ako imas, a iz posta bi se reklo da da).
mozda vec imas i povijest toga pa me zanima koliko si zaradio u toj (tim) transakciji (ama)...

nemam nikakvu povijest. bebac je star 4 mjeseca i tek smo na pocetku stednje.
i ne znam zbog cega se lomite oko iznosa. pa valjda govorimo o postotnom prinosu na godisnjem nivou. kamate su ti 4.5% na KN, 3 na EUR, sve a vista stednja.
E sad si jos pogledaj varijacije KN-EUR i shvatit ces da se radi o razlici od cca 5%. Jedina je prica da znam tipa koji drzi mjenjacnice pa mi te konverzije radi po srednjem, tak da prinos ispada na godisnjem nivou cca 8.5%.

i uz to klinac dobiva razne poklone, cestitke za rodjendan...
nek se dijete veseli kad malo poraste, a imat ce sa 18godina maksimalno koliko na tom racunu moze imati, a to je 100.000 kn

a do onda ce imati dovoljno znanja i tatinog prenesonog iskustva da se pocne baviti investiranjem. sta ces ljepseg poklona klincu za 18.ti rodjendan. nema motora, nema auta, samo znanje i lova :)

fanatiks
02.08.2005., 11:24
nemam nikakvu povijest. bebac je star 4 mjeseca i tek smo na pocetku stednje.
i ne znam zbog cega se lomite oko iznosa. pa valjda govorimo o postotnom prinosu na godisnjem nivou. kamate su ti 4.5% na KN, 3 na EUR, sve a vista stednja.

tu se u misljenjima (a vjerojatno i karkaterno) razilazimo.
daleko od ociju - daleko od novcanika :)... za djecu cim manje a vista stednje (ja bar osobno ne vidim prednosti (samo izazove)
u stanju sam orociti iznos, koji namjenim za djecicu, maximalno duugo - za posljedicu cim vece kamatne stope...
primjer:
recimo da izdvajas za dvije SS nakon 5 g. imas cca 3x000 kn/kom, odnosno 6x000 (x=5:9) po ustedjenom dodas jos koju kunu (cca 10-15 tisuca) i uz kamatu od 6 - 6,x% imas za otplatu jedne stednje godisnje.
pojednostavljeno:
prvih pet g placas sve
drugih 5 g placas pola
narednih 5 g samo se otplacuje
5+5+5=15 g i jos ti je ostalo 3 do 18 :)
... uz tu racunicu nemoras poznavati ni "sefa ni stanicu" samo osobnog bankara
naravno, bitno je narusena racunica sa smanjenjem poticaja :(, pa ako ima neko bolji prijedlog od mojeg - tu sam i slusam
jos samo jedna mala digresija - ovih tvojih 8,5 je i ovdje (sa smanjenim poticajima)
ono sto ti dozivljavas vjerojatno kao prednost, a ja kao manu je tip stednje
(ako je za djecu, za mene bolje da nemogu do toga... jer znate vec - mozda bi bilo pametno ovo ili mozda ono ili kaj ja vec znam)
ovo bi ekonomisti nazvali dugorocnom strateskom odlukom :)
komentari (konstruktivni) dobrodosli

lider
03.08.2005., 17:00
ako želiš potpuno siguran iznos osigurati djetetu u 19 godini ima i boljih produkata u osiguranju od ovih o kojima trenutno ovdje polemizirate, a da su pritom unosniji od štednje u Pčelici, očito da fali zastupnik koji dobro poznaju primjenu programa osiguranja i poreznih olekšica pa se ne bi ovo događalo

fanatiks
03.08.2005., 17:08
ako želiš potpuno siguran iznos osigurati djetetu u 19 godini ima i boljih produkata u osiguranju od ovih o kojima trenutno ovdje polemizirate, a da su pritom unosniji od štednje u Pčelici, očito da fali zastupnik koji dobro poznaju primjenu programa osiguranja i poreznih olekšica pa se ne bi ovo događalo
o.k. pucaj...
... u suprotnom ne kuzim ovaj post...

lider
03.08.2005., 17:20
pucam u streljani, ovdje napišem koji svrhovit savjet,,,, šalim se

ovisno o financijskim mogućnostima treba skrbiti za djecu od rođenja,,,,

i to na način da se novac ( ako ga ima više od 30 EUR mjesečno) investiran na dva načina

jedan je u poseban oblik životnog osiguranja koji jamči da će ugovorena svota biti isplaćena u 19 godini bez obzira dogodilo se ili ne smrt onog tko uplaćuje ( taj mora biti osiguranik), i naravno, korisnik je onaj kome je namijenjen novac

a drugi dio novca u više rizično kamatno ulaganje ili dionice, stambenu štednju ili neki drugi udjel u fondovima ili obveznice

o posebnom programu životnog i prednostima možemo samo na mail komunicirati

nadam se da je to ok

Sasko
08.08.2005., 00:18

a vidim da si to ti. cim spominjes produkte sve je odmah jasnije. oces ti nama nesto prodat. navaljujete s zivotnim osiguranjima i koristenjem istih kroz porezne olaksice, a nitko ne spominje placanje poreza kod isplate osiguran svote. jel bi nam onako na brzinu mozda netko izveo kalkulaciju za taj produkt, mjesecna uplata po osiguranju 30 EUR, na rok od 19 godina, uz prikaz prednosti koristenja poreznih olaksica, te placanje porezna kod isplate osigurane svote

lider
08.08.2005., 08:08
može, al moram znati u kojoj ti je poreznoj kategoriji dohodaki koliki je prirez,,,,

nema tu navaljivanja, postoji samo razlog za ili protiv

Sasko
09.08.2005., 22:55
može, al moram znati u kojoj ti je poreznoj kategoriji dohodaki koliki je prirez,,,,

nema tu navaljivanja, postoji samo razlog za ili protiv

35%, nadam se skoro jedan manji dio povremeno i u 45%

lider
10.08.2005., 10:15
IZRAČUN PREMIJE INDIVIDUALNOG OSIGURANJA ŽIVOTA ZA SLUČAJ SMRTI I DOŽIVLJENJA S DODATNIM OSIGURANJEM ZA SLUČAJ SMRTI ZBOG NESRETNOG SLUČAJA

Osiguranik: sasko
Adresa:
Datum rođenja: 1.10.1975 Pristupna dob: 30 Spol: Muški

Tarifa 0101 Tečaj HNB: 7.300000

Početak osiguranja: 1.09.2005 Način plaćanja: Mjesečno
Trajanje osiguranja: 19 godina Način izračuna od: Premije
Trajanje osig. TBS: 19 godina

Premija za život: 30,00 EUR
Osigurana svota (OS) za doživljenje: 7.004,66 EUR
OS po isteku osiguranja uvećana za očekivanu dobit: 11.207,46 EUR
OS za slučaj smrti uslijed bolesti: 7.004,66 EUR
OS za slučaj smrti uslijed nezgode: 14.009,32 EUR
Privremena osiguravateljna zaštita: 7.004,66 EUR

Ako si koristio poreznu olakšicu od 45% + prirez u zg 18% stvarni saldo bi izgledao ovako

godišnja uplata 360 E x 19 g. = 6 840 E
od toga 45% + Prirez iznosi 191,16 E godišnje ili ukupno 3632,04 E
stvarna netto uplata iznosi 168,84 E godišnje ili ukupno 3207,96 E

kad saldiraš na kraju isplatu od 11 207,46 E koja se umanjuje za 15%+ prirez to izgleda ovako
11 207,46 - ( 6840 x 15%+prirez) 1210,68 E = 9 996,78 E

ako to usporediš sa netto uplatom od 3207,96 E dobiješ na 19 godina pripisanu dobit od 212% ( ali samo ako je olakšica u 45%)

godišnja uplata 360 E x 19 g. = 6 840 E
od toga 35% + Prirez iznosi 148,68 E godišnje ili ukupno 2 824,92 E
stvarna netto uplata iznosi 211,32 E godišnje ili ukupno 4 015,08 E

kad saldiraš na kraju isplatu od 11 207,46 E koja se umanjuje za 15%+ prirez to izgleda ovako
11 207,46 - ( 6840 x 15%+prirez) 1210,68 E = 9 996,78 E

ako to usporediš sa netto uplatom od 4 015,08 E dobiješ na 19 godina pripisanu dobit od 149% ( ali samo ako je olakšica u 35%)

ovo je ukratko ono što mođeš dobiti iz ugovora po kojem si ugovaratelj i osiguranik, a korisnik dijete,

ako se desi smrt uslijed nezgode moguće je jednu svotu isplatiti odmah, a drugu svotu ostaviti za stipendiju, odnosno na drugu dobiti bolju kamatnu stopu jer se preinačuje ugovor i još bolje se mođe oploditi kapital

ako te koš što zanima

pitaj

nadam se da sam pomogao

juraogimura
19.08.2005., 16:03
zasto ne bi mogao podici lovu ako si punomocnik na knjizici. bez obzira za koga imas ista prava za podizanje love kao vlasnik knjizice
...zato jer tako kaze nas nam zakon, namjensku stednju za dijete opunomocenik (odnosno skrbnik ili slicno, kako li sve banke kazu) moze podici iskljucivo uz pozitivno misljenje socijalne sluzbe, zato , pamet u glavu, preporucam dobro se raspitati i eventualno cak i probati... znate li da, na pr. umre li uplatitelj stambene stednje, nasljednik gubi pravo na poticaje za vrijeme zivota pokojnog nositelja, ukoliko je nasljednik sam u to vrijeme bio nostitelj stambene stednje na svoje ime, ugovor se prenosi od pocetka, a ne od trenutka smrti... obicno vam ovu cinjenicu nece ili ne zna reci sluzbenik stedionice...

Sasko
19.08.2005., 22:15
...zato jer tako kaze nas nam zakon, namjensku stednju za dijete opunomocenik (odnosno skrbnik ili slicno, kako li sve banke kazu) moze podici iskljucivo uz pozitivno misljenje socijalne sluzbe, zato , pamet u glavu, preporucam dobro se raspitati i eventualno cak i probati... znate li da, na pr. umre li uplatitelj stambene stednje, nasljednik gubi pravo na poticaje za vrijeme zivota pokojnog nositelja, ukoliko je nasljednik sam u to vrijeme bio nostitelj stambene stednje na svoje ime, ugovor se prenosi od pocetka, a ne od trenutka smrti... obicno vam ovu cinjenicu nece ili ne zna reci sluzbenik stedionice...

molim te budi precizniji. koji zakon o tome govori i kako se definira namjenska stednja za dijete o kojoj govoris???

juraogimura
24.08.2005., 09:50
molim te budi precizniji. koji zakon o tome govori i kako se definira namjenska stednja za dijete o kojoj govoris???

...dakle, negdje u prvoj polovici 2004. novine i HTVov dnevnik pokazali su desperatne roditelje koji su zeljeli uplatiti skolovanje u privatnoj skoli svojemu sinu za kojega su uredno uplacivali u zagrebu (mislim da je bila pbz, ne sjecam se tocno, no to i nije jako bitno) djecju stednju. i onda banka nije htjela isplatiti ustedjevinu koja je cak bila namjenski planirana za dijete bez misljenja socijalne sluzbe jer tako trazi hrvatski zakon. roditelji su imali rok za uplatu, a socijalna sluzba je drzavna pa bi vjerojatno ustedjeni novac bio spreman za placanje sljedece skolske godine (moja osobna procjena). koliko se sjecam, ishod nije javno prikazan.
po tom zakonu ne moze se prodati niti nekretnina koja glasi na maloljetno dijete bez misljenja socijalne sluzbe (dakle, niti ona koja djelomicno glasi na maloljetno dijete, zato i ovdje treba opreza). pravna mi struka nije bas neka jaka strana pa ne znam o kojem se zakonu radi, medjutim, u tim je napisima stajalo prema kojem je to zakonu tako. Zanima li te to malo vise, nema druge do prelistati narodne novine, imas na webu, malo pokusaj s pretrazivacem, vjerojatno ces pronaci. Ako ti je to tramak, jednostavno pitaj socijalnu sluzbu na svojoj opcini.
definicija namjenske stednje za dijete stvar je poslovne politike banke pa se o tome informiraj u banci u kojoj namjeravas otvoriti stednju za dijete. vjerojatno i oni imaju mogucnost usmjeravanja, no, banci je u interesu koristenje takvog zakona jer ljudi nisu do kraja informirani pa novac mirno lezi u banci, he, he. nije lose pitati u nekoliko banaka pa onda usporediti dobivene informacije. bankovni sluzbenici nisu uvijek do kraja upuceni u sve detalje pa je dobro neke podatke dodatno provjeriti. najsigurnije je ubaciti neku manju svotu i napraviti probu pa vidjeti kako stvari funkcioniraju.
naravno da osobno ne znam je li u medjuvremenu bilo kakovih promjena u zakonodavstvu jer me to previse ne zanima, samo zelim skrenuti paznju na malo opreza i informiranje na vrijeme o cemu se radi da ponosni roditelj kraj lijepe ustedjene svote ne bi u djetetovoj 17. godini morao podizati skupi kredit da sinku jedincu kupi, recimo, garsonijericu u zagrebu za odlazak na studij.