PDA

View Full Version : Maline & Kupine

tartuf
14.06.2005., 00:25
E dali mi netko može dati više informacija o malinama i kupinama?

Zanima me dal postoji neka knjiga ili da ima na netu sve o njima kako se treba saditi, koje sve zaštite treba provoditi i kad.....
Kolika je bila cijena kg prošle godine? Mislim kak se kretala?
Maline mjesečarke?
Ima li tko sadnica na jesen za prodati i di je najpametnije kupiti?

Vidio sam o kupinama temu a ako netko ima još neke informacije......

Hvala!!

branimir
14.06.2005., 09:10
imam ja al nemam vremena . možda kada uhvatim...

INIT
14.06.2005., 10:23
možda ti je najbolje rješenje, raspitati se kod ljudi koji se time bave (i koji su na, bez smijanja molim, u nedeljnoj emisiji poljoprivrede na 1. programu HTV-a, pozivali ljude da im se jave). naime, oni su nudili svoje savjete i usluge svim ljudima zainteresiranim za proizvodnju ove kulture. raspitaj se na htv-ovoj internet stranici za te podatke.

tartuf
14.06.2005., 12:09
imam ja al nemam vremena . možda kada uhvatim...

E super ma nije bed kad nađeš vremena pa napiši. Nije hitno! :detective :detective :detective :)

branimir
14.06.2005., 12:58
Da li si napravio poslovni plan ? Tek toliko da vidiš koliko te podizanje nasada košta i koliki bi ti povrat na investiciju mogao biti . Ako nisi , mislim da brzaš sa sadnicama . Za veće površine bi bilo pametno osigurati ih na vrijeme jer tako si možeš osigurati kvalitetne sadnice !

tartuf
14.06.2005., 15:37
Kupine:
Nisam napravio baš plan za sve. Ali stvari stoje ovako. Zemlju za sadnju imam. Strojeve isto. Radio bi obitelj. Tako da me taj dio ne bi previše koštao. To su onda sadnice, stupovi, žica, navodnjavanje,...????
i.....analiza tla? Koliko to dođe?

A što se tiče količine ne znam točno. Čitao sam pa je pola hektara najmanje da se dobije poticaj.
Nisam baš u novčanoj mogućnosti s nekom večom količinom krenuti. Trenutno i studiram. U proljeće sam posadio nekih 600 komada malina (sadnice sam nabavio jeftino sve ostalo sam imao tak da sam moj rad me je "koštao". Jedino šta sam ušao u to kao veliki laik ali zato bi sad malo više htio saznati o tome)
Sad na jesen bi htio još proširiti najmanje do 1000 sadnica.
I htio bih nekih 500-1000 komada kupina zasaditi.
Šta mislite o tome? Dobra idea ili loša?????

branimir
16.06.2005., 11:55
za cijenu : http://www.tisup.mps.hr/hr/default.asp
pogledaj još i srpsku agro burzu , oni su ti najveći svjetski proizvođač tog voča pa je njihova cijena okvirna ta .
Za literaturu prosurfaj po netu imaš svega a najviše srpskih autora .

branimir
16.06.2005., 11:59
možda ti je najbolje rješenje, raspitati se kod ljudi koji se time bave (i koji su na, bez smijanja molim, u nedeljnoj emisiji poljoprivrede na 1. programu HTV-a, pozivali ljude da im se jave). naime, oni su nudili svoje savjete i usluge svim ljudima zainteresiranim za proizvodnju ove kulture. raspitaj se na htv-ovoj internet stranici za te podatke.

init , nemoj se ljutiti ali da li ti svojim metodama uspjevaš doći do cilja ? Već sam par puta zamjetio tvoje odgovore pa ... Može li se znati na kojem području radiš ?

INIT
16.06.2005., 14:47
možda moj post nije dobro shvaćen, ili se ja nisam dobro izrazila - moje je stajalište da ne šteti pitati. naime, shvatila sam da je ovaj forum namijenen razmjeni informacija, iskustava, savjeta...jednom sam prilikom okrenuvši program na tv-u uhvatila emisiju u kojoj su ljudi koji se bave upravo spomenutim pothvatom tražili da im se jave ljudi koji se žele baviti malinama i kupinama jer hrvatskih proizvođača nema dovoljno. nudili su i stručnu pomoć i suradnju. ne znam kako to nije dobar savjet. možda čovjek dobije informacije iz prve ruke - možda ne. ali zar je zaista tako loše ponuditi informaciju, kako god možda tebi periferno izgledala.
iskustvo mi je pokazalo, da nikad nisam požalila što sam pitala za nešto što ne razumijem, a i da se svaka pravovremeno proslijeđena informacija vraća barem dvostruko.

inače, izgleda da sam stvarno plavuša. naime, po čemu ti smatraš da ja svoje ciljeve ne ostvarujem? voljela bih čuti argumente, ali ne da njima zatrpavamo ovaj post za koji to nije relevantna tema. moj je posao vezan uz stalne kontakte s ljudima, razgovore u kojima moram obuhvatiti njihove karaktere, ukuse i potrebe, a iz svojeg iskustva znam da mi je svaka informacija dobro došla (čak i ona poput ove tvoje kritike) :detective

brazilac
24.06.2005., 11:26
Evo ako nekog zanima...
Jedan od vidova "businessa" s malinama i sl. (http://www.barisic.hr)

igor
24.06.2005., 15:27
Je li zna netko isplati li se taj posao?

adacta
25.06.2005., 00:22

Isplati se , samo jeli itko od vas ikada ubrao samo jednu kupinu ili malinu.

Ne mislite valjda plačati radnike da to rade umjesto vas, imati kupce koji stoje u redu i plaćaju avansom i kukaju kako su htjeli kupiti puno više.

brazilac
27.06.2005., 21:15
Posto se moja obitelj bavi navedenim, kategoricki mogu reci da ne ako se bavite samo navedenim te ako se racunaju sati utoseni na odrzavanje malinjaka, berbu, proizvodnju, marketing, distribuciju i prodaju.
Najveci problem je bio i ostao naplata!
Ali posto se mi bavimo navedenim ali imamo i svoja primarna zanimanja, mogu reci da se isplati kao sasvim pristojan dodatan izvor prihoda.
Medjutim, treba na pocetku napraviti dobar poslovni plan (ocekujte odstupanja od 30-40% u negativnom smislu) i odrediti se u smislu nastupa na trzistu tj. mi smo to shvatili samo kao dodatan izvor prihoda ali to je nekada plus a nekada minus.
Anyway, ako tko ima pitanja o navedenom, moze i na private...

branimir
27.06.2005., 23:16
Istinu brazilac kaže , može se živjeti ali nešto više ipak ne . Zato pazi kakvi će ti troškovi na početku biti i smanji ih gdje god stigneš . Što se cijene tiče KTC ti otkupljuje po 7 kuna po mjerici .

diabolic
05.08.2005., 08:47
Bok,
ja imam neka iskustva iz poljoprivrede i pogotovo iz ovakvih "nježnih" proizvoda, i moj prijedlog ti je da razmisliš o preradi u neki drugi finalni proizvod, a ne o striktnoj prodaji malina ili kupina.(svježina proizvoda, najvažnija stvar kod poljoprivrede)
Činjenica je da je "najlakše" proizvesti plod, staviti ga u plitice i prodati naveliko trg. lancima, zelenoj tržnici i na Dolcu ( ali po kojoj cijeni i rokovima naplate).
Razmisli o tehnologiji vina ili rakije, taj finalni proizvod je "malo" kompliciraniji , ali se u konačnici više isplati " Made in Croatia" "Hand made" je ogroman brand kojeg mi nažalost još uvijek nismo dovoljno svijesni, jer , ako nište drugo, ne može propasti (nema roka trajanja), i kupac ti nemože drastično srušiti cijenu, povećanom ponudom ostalih proizvođača.
Moji, recimo, kuhaju "karnišone" u staklenke 720 ml,za zimnicu. Gotov mali krastavac mogu prodati po cijeni zelene tržnice, u sekundi svim susjedima u okolici (čak i na selu), ali teglu ukiseljenih krastavaca ne prodajemo ispod cijene Podravke. Kvaliteta je važna, i boli nas đon, sigurni smo da je uzgojeno u Hrvatskoj, bez pesticida i ostalih dodataka. A vjeruj mi, kad jednom probaju, predbilježe se za sljedeću godinu.
I za kraj:
Poljoprivredni proizvodi najduže ostaju svježi aku su ubrani rano ujutro, prije nego što njihovi sokovi počinju kolati biljkama.
4 sata ujutro je OK za tebe , u vrijeme berbe ? Berači to smatraju za noćni rad i ne možeš ih baš pronaći puno, neće ljudi raditi.
Nažalost i o takvim stvarima moraš razmišljati
Želim ti puno uspjeha

dax24
24.08.2010., 21:47
ima li tko da prodaje sadnice kupina treba mi ih cca 500 kom