PDA

View Full Version : Banka Kovanica - 10 % godišnje

adacta
03.04.2005., 12:21
Banka Kovanica nudi ulagačima 10 % godišnje kamate ulagačima, isplata mjesečna, minimalni iznos 50 000-250 000 HRK i rok 5 godina.

Na iznose preko 1M daju 11 %

Ne radi se o štednji, već o ulaganju u banku kao firmu.

Znade li netko nešto o njihovom poslovanje ili planovima.

Uzeti ili ostaviti ?

lilith
04.04.2005., 13:13
Nastala iz štedno kreditne zadruge, mlada banka, vrlo agresivna na tržištu.
Vlasništvo preko 70% od strane jednog čovjeka, predsjednika Nadzornog odbora. U današnjim uvjetima na tržištu 10% godišnje je suludo od strane jedne banke. Ali, tko zna :confused:

John Demizhon
04.04.2005., 13:19
Nastala iz štedno kreditne zadruge, mlada banka, vrlo agresivna na tržištu.
Vlasništvo preko 70% od strane jednog čovjeka, predsjednika Nadzornog odbora. U današnjim uvjetima na tržištu 10% godišnje je suludo od strane jedne banke. Ali, tko zna :confused:

vrlo agresivni što podrazumijeva izuzetno rizične plasmane. onaj tko tamo digne kredit teško da ga ikada može vratiti (naknade i kamate nevjerovatne, računali su ih čak na mjesečnoj razini, valjda su se sad uskladili sa zakonom).

kvark
04.04.2005., 13:29
banka je potpuno okrenuta malim poduzetnicima (poljoprivreda prvenstveno) i odlično funkcionira.
velike banke nemaju vremena za običan svijet, a oni imaju vremena za sve.

george
04.04.2005., 13:31
Prvo provjerite radi li se možda o uplati u dopunski kapital banke kao povećanju jamstvenog kapitala, jer pretpostavljam da je neto rizična aktiva ove banke vrlo riiziiična, a adekvatnost kapitala moraju imati u skladu sa ZOB-om.
Ove mjesečne isplate, pretpostavljam da se radi o kamatama, zar ne?

adacta
04.04.2005., 13:33
Prvo provjerite radi li se možda o uplati u dopunski kapital banke kao povećanju jamstvenog kapitala, jer pretpostavljam da je neto rizična aktiva ove banke vrlo riiziiična, a adekvatnost kapitala moraju imati u skladu sa ZOB-om.
Ove mjesečne isplate, pretpostavljam da se radi o kamatama, zar ne?

Da George sve si pogodio.
Radi se o ulaganju u dopunski kapital, isplata kamate mjesecna.

Imas li neku procjenu takvog ulaganja ?

george
04.04.2005., 13:33
Da, zna li netko nešto o onoj zadnjoj emisiji dionica i prodaji kapitalnom fondu? Što, i oni ulažu uz 10% g. kamate, he?

kvark
04.04.2005., 13:42
vrlo agresivni što podrazumijeva izuzetno rizične plasmane. onaj tko tamo digne kredit teško da ga ikada može vratiti (naknade i kamate nevjerovatne, računali su ih čak na mjesečnoj razini, valjda su se sad uskladili sa zakonom).

kad nemaš novaca, a trebaju ti, onda si moraš posuditi...naravno da gledaš da prođeš što jeftinije, ali to ne znači da je i najpovoljnije...
pogotovo kad je u pitanju suradnja s bankom...bilo kojom

John Demizhon
04.04.2005., 13:49
kad nemaš novaca, a trebaju ti, onda si moraš posuditi...naravno da gledaš da prođeš što jeftinije, ali to ne znači da je i najpovoljnije...
pogotovo kad je u pitanju suradnja s bankom...bilo kojom

Vjeruj mi (vidio sam) takve kamate ne može vratiti nikakav biznis! Žao mi je tih ljudi koji su prisiljeni dizati takve kredite, jednostavno nema šanse da ih vrate. Pretpostavljam da je aktiva te banke vrlo, vrlo rizična te im je osim toga masa love već vezana u lošim potraživanjima. Naravno da im treba zdrav novac

Trump
04.04.2005., 14:25
nema šanse da ih vrate.........gle ova prekrasna "kovanica" koja si je dokupila status "THE BANKE".....ZAŠTO NE??

pa njihovi krediti su uglavnom nenamjenski, potrošački, za osobna vozila, bla bla bla.....2,0-2,5% mjesečno izadje kamata, tj, oko 25% godišnje....i vrlo su naplativi ti krediti s obzirom da su osigurani jamcima, mjenicama, i što je najlepše as always administrativnom zabranom....ili kod vecih cifri hipotekom..

Takvi krediti se vraćaju u izuzetno velikom postotku, jer se taj tip manjih banaka super osigura, sve to sam isprobao i tzv. empirijskom metodom :)

Dakle 80-90% njihovih, pod, njihovih mislim i na druge manje banke tog tipa, plasmana je u kreditima na 24-60 mjeseci, 10.000-50.000 kuna, vratish nakon 3 godine banci recimo još pola iznosa koji si podigao i tak...stvar šljaka, ako ne plaćaš naravno admn.zabrana, a mozesh biti opt. do 1/3 plaće, i nema tu velike mudrosti....moje mišljenje je da je tu naplata preko 95%, a to potvrđuju u statistike drugih banaka po pitanju kredita građanstvu...

Dakle, zaključak je da dok gazda ne podivlja i ne uđe u neke dubiozne aranzmane, stvar funkcionira kao i kod ostalih banaka, na jednostavnom spreadu između kamatnih stopa na aktivu i pasivu, s tim da ovdje postoji razlika od kojih 15% (sic!!!), krediti se odobravaju uz 25% godišnje u prosjeku svih banaka tog tipa, a max. 10% se moze dobiti na preko 60 mjeseci oročavanja u kunama (bitna stavka) , a cijela skala kamata na štednju ide od oročenja na 12 mj, tj, nekih 7% pa do spomenutih 10%.

adacta
04.04.2005., 14:40
Ponovit u jos jednom :

Drzava ne garantira za ulog.

Nije stednja.

Na stednju daju cca 7,5 %

D M
04.04.2005., 14:57
Radio sam u toj firmi dok je jos bila štedionica. Vlasnik je vrlo sumnjiv tip sa nadzornim odborom - kumovi, rodbina, itd.
Najveci stedise u to vrijeme su bili vlasnici pilana i slasticarnica. Bogatili su se na nacin da su davali kredite iskljucivo zaposlenima u drzavnim firmama, sistem plasmana adm. zabrana. luđačka naknada za obradu kredita od 3% (sastanu se sef, kumica, bratac, 3 nepismena, 1 smetlar, itd.) i odlucuju kome dati a kome ne dati kredit.

Tko voli neka izvoli.

John Demizhon
04.04.2005., 15:02
nema šanse da ih vrate.........gle ova prekrasna "kovanica" koja si je dokupila status "THE BANKE".....ZAŠTO NE??

pa njihovi krediti su uglavnom nenamjenski, potrošački, za osobna vozila, bla bla bla.....2,0-2,5% mjesečno izadje kamata, tj, oko 25% godišnje....i vrlo su naplativi ti krediti s obzirom da su osigurani jamcima, mjenicama, i što je najlepše as always administrativnom zabranom....ili kod vecih cifri hipotekom..

Takvi krediti se vraćaju u izuzetno velikom postotku, jer se taj tip manjih banaka super osigura, sve to sam isprobao i tzv. empirijskom metodom :)

Dakle 80-90% njihovih, pod, njihovih mislim i na druge manje banke tog tipa, plasmana je u kreditima na 24-60 mjeseci, 10.000-50.000 kuna, vratish nakon 3 godine banci recimo još pola iznosa koji si podigao i tak...stvar šljaka, ako ne plaćaš naravno admn.zabrana, a mozesh biti opt. do 1/3 plaće, i nema tu velike mudrosti....moje mišljenje je da je tu naplata preko 95%, a to potvrđuju u statistike drugih banaka po pitanju kredita građanstvu...

Dakle, zaključak je da dok gazda ne podivlja i ne uđe u neke dubiozne aranzmane, stvar funkcionira kao i kod ostalih banaka, na jednostavnom spreadu između kamatnih stopa na aktivu i pasivu, s tim da ovdje postoji razlika od kojih 15% (sic!!!), krediti se odobravaju uz 25% godišnje u prosjeku svih banaka tog tipa, a max. 10% se moze dobiti na preko 60 mjeseci oročavanja u kunama (bitna stavka) , a cijela skala kamata na štednju ide od oročenja na 12 mj, tj, nekih 7% pa do spomenutih 10%.

e sad...slažem se da se krediti građana vraćaju u vrlo visokom postotku kod drugih banaka, ali je i rizičnost plasmana u zabi ili pbz-u neusporediva sa Kovanicom. Ako se ne varam netko je spomenuo da se Kovanica specijalizirala za malo poduzetništvo...a znaš li koji je tu postotak povrata kredita? niti blizu 90%...istina da su dobro osigurani nekretninama, ali znaš li koliko treba da bi se banka namirila iz prodaje nekretnine? to veže banci novac na duuuugo vremena, a ona treba cash za nove plasmane...

kvark
04.04.2005., 15:08
Radio sam u toj firmi dok je jos bila štedionica. Vlasnik je vrlo sumnjiv tip sa nadzornim odborom - kumovi, rodbina, itd.
Najveci stedise u to vrijeme su bili vlasnici pilana i slasticarnica. Bogatili su se na nacin da su davali kredite iskljucivo zaposlenima u drzavnim firmama, sistem plasmana adm. zabrana. luđačka naknada za obradu kredita od 3% (sastanu se sef, kumica, bratac, 3 nepismena, 1 smetlar, itd.) i odlucuju kome dati a kome ne dati kredit.

Tko voli neka izvoli.

čini mi se da ti je krivo kaj nisi i ti u nekoj vezi (kumovskoj ili rodbinskoj) s "sumnjivim tipom".
john, čovjeku koji ima u štali 50 krava i samo o njima brine 24 sata na dan, ne pada na pamet da ne vrati kredit....sram ga je kaj mora uzeti kredit, a valjda bi prije umro nego ne vratio kredit.

branimir
04.04.2005., 18:43
ja sam imao štednju tamo , 11 % na više ljudi zbog DAB-a . I tada je bilo ulaganje u dopunski kapital ali je tada cifra bila 10,5 % . Sve što je trump rekao istina je . EKS kredita je i 30tak posto . De adacta kako je prošlo u križevačkoj ?

Pacer
04.04.2005., 19:04
Čini mi se da je vrijeme da opet neka banka propadne jer su ljudi zaboravili kako to izgleda.

Ako su dužnici Kovanice solidni, zašto ne uzmu puno povoljnjije kredite kod "normalnih" banaka? Što se papirologije tiče, to im očito ne bi bilo kompliciranije ako se Kovanica tako dobro osigurava.

Samo jedan primjer: i Agro-Obrtnička banka je bila orijentirana na tu, navodno vrlo solidnu, klijentelu, tj. poljoprivrednike i obrtnike, čak je bila u nekom međunarodnom programu (ne sjećam se više da li EBRD-a ili neke druge institucije) kao zdrava mala banka koja zna što hoće i ima lijepi potencijal, što znači da su bili prošli i strane revizore.

I onda su propali među prvima (od tada novih).

Kamatu od 25% (efektivnih) godišnje ne može podnijeti ni jedan normalni biznis, ako se i zalomi - što je sve rjeđe kako tržište sazrijeva - takav poslovni rast onda može trajati godinu ili dvije dok se drugi ne ubace, recimo neka specifična trgovina. Upravo na tome se mnogi zanesu, krene super (jer su unaprijed s XY-onom ugovorili nenormalnu cijenu za, uglavnom, državne tj. porezničke pare) pa misle da će tako i ostati.

Potpuno je svejedno da li se radi o štednji ili ulaganju u kapital sa stajališta opstanka same banke. (Naravno, za štednju garantira i država.) Ovako ili onako, ta lova ide u plasmane, pa mi se čini da se naprosto radi o triku - visoka kamata izgleda sumnjivo, a ovako je kao ulaganje, je li, pa nije čudno.

Što se nekretnina tiče, mislim da Croatia banka i dan danas prodaje nekretnine uzete u zalog "onomad", kad je propadala.

Ja ne bih, radije gubim na dionicama (za sada zapravo još i ne), želim sreću onima koji uđu.

adacta
04.04.2005., 20:54
ja sam imao štednju tamo , 11 % na više ljudi zbog DAB-a . I tada je bilo ulaganje u dopunski kapital ali je tada cifra bila 10,5 % . Sve što je trump rekao istina je . EKS kredita je i 30tak posto . De adacta kako je prošlo u križevačkoj ?

U križevačkoj je prošlo super.

Oročio sam 5 puta po 95 000 ( na rodbinu) i odobrili su mi 9,5 % godišnje.

Još uvijek svaki mjesec uredno podižem kamate.

Dokle će tako trajati nije bitno. Kada banka propadne u roku cca 6 mjeseci dobijam puni iznos od DAB i još za to vrijeme ( od propasti banke do isplate) ide kamata veća nego što je u bilo kojoj drugoj banci.

Imam iskustva sa Gradskom bankom Osijek. Tamo sam dobivao 11,5 % . Banka je propala i do trenutna isplate DAB mi je obračunavala cca 7 %.

Ipak, nije ovo za svakoga.

Imao sam 1M HRK-a koje nisam želio stavit u dionice.

Pola sam stavio u Križevacku a pola u Kovanicu.
Oko 70 % mi je u dionicama, a 10 % okrecem na forex-u

Ne sva jaja u istu košaru.

..................................

Ali sad smo vec otisli previse u sirinu

Zamolio sam ako ima neki insider u Kovanici da malo opise kako banka dise.

branimir
05.04.2005., 09:41
Dokle će tako trajati nije bitno. Kada banka propadne u roku cca 6 mjeseci dobijam puni iznos od DAB i još za to vrijeme ( od propasti banke do isplate) ide kamata veća nego što je u bilo kojoj drugoj banci.

--------------------------------------------------------

uhvatio si ga , pogledaj aktivu križevačke malo prije dobrovoljne likvidacije hehe nije tip glup :biggrin:

hazarder
05.04.2005., 11:29
Pojasnite malo to oko Kovanice:jesu li to zapisi,povlaštene dionice ili nešto treće?

adacta
05.04.2005., 12:32

Nije osigurano preko agencije.

Pacer
05.04.2005., 12:46
Što je to točno "dopunski kapital" - povećanje kapitala ili nešto drugo?

Kakva je suštinska razlika ovog aranžmana u odnosu na obveznice?

george
05.04.2005., 12:55
Obveznice nisu kapital, već financiranje emisijom dužničkih vrijednosnih papira. Uzmi zakon o bankama i pogledaj što je to dopunski kapital. Bankama je prije svega bitan radi udovoljavanja propisima o min. stopi jamstvenog kapitala, što više kapitala uz rizičnu aktivu to za njih bolje (brojnik strmoglavo raste, ali i nazivnik se ne da, he)

Pacer
05.04.2005., 14:39
Hvala na odgovoru. Jasno mi je čemu služi povećanje kapitala, a za ostalo očito moram još malo razjasniti pojmove (možda na topicu za početnike :) ).

Pacer
05.04.2005., 14:57
Evo me ipak natrag.

Pronašao sam da se dopunski kapital može uvećati zajmom. Recimo, Nova banka je 2003. uzela zajam od jedne njemačke banke radi uvećanja dopunskog kapitala.

Nije li onda moguće uvećati dopunski kapital i emisijom obveznica (uz odgovarajuću dinamiku povrata itd.)?

nedeljko
20.05.2005., 11:43
Danas je protrgovano sa 12,5% dionica po nominalnoj vrijednosti od 100 kuna.