PDA

View Full Version : Potrtfelj 10 Ex-Yu

jan
28.01.2005., 17:37
Predlozi za portfelj 10 Ex-Yu

moji predlozi:

ZAGREB

1. Pliva
2. Podravka
3. SN holding

SARAJEVO

4. telekom
5. Pif BIG

BEOGRAD

6. HEMOFARM
7. METALAC

Skoplje

8.MAK PETROL
9. ALKOLOID

LjuBLJANA

10. MERCATOR

Moj idealan portfelj.

Vaše preporuke ?

dancer
28.01.2005., 19:30
Pliva i Podravka nisu vrijedne čak ni komentara.

jan
29.01.2005., 13:15
Napiši šta vredi

marinn
29.01.2005., 18:08
da li netko zna kako da dođem do nekog foruma na makedonskoj burzi sličnog ovom

presvetli
29.01.2005., 19:13
Kad bi postojao možda bi postojao i način da dođeš do njega.

clusmas
30.01.2005., 12:04
da li netko zna kako da dođem do nekog foruma na makedonskoj burzi sličnog ovom

Pa ovo je forum namijenjen cijeloj regiji!

zolik
16.03.2005., 01:14
Predlozi za portfelj 10 Ex-Yu

moji predlozi:
ZAGREB
1. Pliva
2. Podravka
3. SN holding
SARAJEVO
4. telekom
5. Pif BIG
BEOGRAD
6. HEMOFARM
7. METALAC
Skoplje
8.MAK PETROL
9. ALKOLOID
LjuBLJANA
10. MERCATOR

Moj idealan portfelj.
Vaše preporuke ?

Ajmo pokrenuti malo ovu temu ljudi, možda kome koristi...

Hrvatska
ATPL (ili tnpl)
ERNT
FRNK

Bosna
neki pif, recimo BIG

Srbija
Alfa plam

Makedonija
Alkaloid
Makpetrol

Crna Gora
Neki pif, recimo Mig, moneta ili eurofond

Slovenija
Helios
Merkur

:cool:

mtrtnik
16.03.2005., 09:01
Hrvatska: ADRS, ATPL, ERNT
ČG: Plantaže i pifi (3)
Makedonija: Alkaloid, Komercialna Banka, Toplifikacija

Jumbo
16.03.2005., 11:23
Upravo sam jučer zaokružio svoj portfelj na 10 dionica u bivšoj YU. Nisam na svih 7 tržišta, nego samo na 3 najperspektivnija.
Kako bi još htio dokupljavati iste dionice, neću reći koji su moji favoriti, pa čak niti na kojim sam tržištima, ali mi je interesantno da od svih vaših kombinacija, pogodili ste samo jednu dionicu koju imam.

zolik
16.03.2005., 11:34
Upravo sam jučer zaokružio svoj portfelj na 10 dionica u bivšoj YU. Nisam na svih 7 tržišta, nego samo na 3 najperspektivnija.
Kako bi još htio dokupljavati iste dionice, neću reći koji su moji favoriti, pa čak niti na kojim sam tržištima, ali mi je interesantno da od svih vaših kombinacija, pogodili ste samo jednu dionicu koju imam.

Možda smo pogodili jedno, ali priznaj da smo svi trije pogodili... :)

Jumbo
16.03.2005., 12:01
Možda smo pogodili jedno, ali priznaj da smo svi trije pogodili... :)

Ne, sorry.

mtrtnik
16.03.2005., 13:07
Znači nemaš Alkaloid :)

Jumbo
16.03.2005., 17:31
Znači nemaš Alkaloid :)

Nažalost, nemam.

mtrtnik
16.03.2005., 22:04
Po meni još je prilika za ulazak. Kako su Slovenci poludeli za ovu dionicu vjerovatno to če još iči gore.

bob rock
17.03.2005., 18:02
Mislim da nitko u regiji nema ni razloga ni potrebe gledati zapadnije, već samo istočnije.
Za sada sam prisutan samo u Hrvatskoj i BIH pa samo za ta tržišta mogu reći mišljenje.

1. Hrvatska - Još dosta potencijala, ali bez žurbe, neizvjesnost oko pregovora bi i dalje mogla negativno utjecati na raspoloženje cijelog tržišta.

2. BIH - U slučaju nastavka konsolidiranja političkih odnosa, vrlo interesantno tržište. Najveću perspektivu vidim u energetskom sektoru. Svi PIFOVI i dalje će biti vrlo tražena roba, ovo je godina koja se ne smije propustiti.

Moj prijedlog za sve forumaše koji žele ili već jesu prisutni na tržištima regije:uz preporuku za pojedinu dionicu, grupu dionica ili cijeli sektor, dajmo i obrazloženje zašto, ili kroz brojke, ili opisno.
Pretpostavljam da je najveći dio forumaša iz Hrvatske i vjerujem da bi se sada, kada je zakonom dozvoljeno, mnogi, a pogotovo iskusni, odlučili za iskorak van granica pa što više kvalitetnih informacija može dati dodatno ohrabrenje. Posebno molim iskusnije, prvenstveno Slovence, da daju svoj doprinos ovoj i sličnim regionalnim temama.

luk2
17.03.2005., 20:42
U Hrvatskoj PLIVA, ADRIS i eventualno ISTT.
U BiH eventualno neki PIF-ovi, a dalje od toga ne.

U Srbiji i CG je politička situacija komirana, a u Sloveniji ne vidim neku perspektivnu dionicu.

Priznajem da makedonsko tržište uopće ne poznajem.

Vogler
17.03.2005., 23:45
Bob Rock, dobro si ustvrdio da će " neizvjesnost oko pregovora bi i dalje mogla negativno utjecati na raspoloženje cijelog tržišta" - bojim se da je ovo samo početak povratka unatrag.

lomu
18.03.2005., 14:02
Zdravo. Evo pošto kažete da ludi Slovenci kupuju i nabijaju kurse odlučio sam se kao Slovenac i ja malo uključuti u debatu.Oprostite na slabom hrvatskom ali več je puno godina od osnovne škole

Radim kao broker u jednoj brokerskoj kuči u sloveniji i stvarno svaki dan primamo više novca za Makedoniju in da slažem se da slovenci malo panično navalijo na dionicu ako samo malo mrdne za koji procent.
Možda tome sljedi i korekcija ako padne za procent.

u glavnom zanima me šta vi kažete na pad Plive, pošto je glavna dionica u vašom indeksu.Da li se sprema takeover !!

Hvala na odgovoru

Jumbo
18.03.2005., 14:09
E ba Lomo, imal što interesa, u vas slovenaca za Republiku Srbsku, vrag je odnia.

Jedan Jaran mi pričo da tamo Japanci kupuju, a mi garant ne uzgajamo Tune.

Jebga, ja stavljam velka Slova đe treba i đe ne treba.

Ha, ha, imal šta u Banja Luci?

lomu
18.03.2005., 15:14
e Jumbo slabo ti je republika Srpska.

Svi gaze Makedoniju sada .

verakis
18.03.2005., 17:17
U Banjoj Luci je svakako potrebno puno pažnje posvjetiti Telekomu Srpske (u Sloveniji se preporučuje kupnja na sadašnjim razinama, a to je 2KM). Mislim da je P/E kod te cjene oko 10, u usporedbi sa telekomom BIH približno 40% jeftiniji.
A treba pričekati i vidjeti šta če biti kada i elektroprivrede stignu na berzu - mogla bi to biti prava banja.
A ni pifovi niso za odbaciti - treba im samo pogledati portfelj i vidjeti koliko imaju elktroprivrede i telekoma u portfelju i več znaš koliki ti je diskont na fer vrijednost.

Monk
18.03.2005., 17:39
Zdravo. Evo pošto kažete da ludi Slovenci kupuju i nabijaju kurse odlučio sam se kao Slovenac i ja malo uključuti u debatu.Oprostite na slabom hrvatskom ali več je puno godina od osnovne škole

Radim kao broker u jednoj brokerskoj kuči u sloveniji i stvarno svaki dan primamo više novca za Makedoniju in da slažem se da slovenci malo panično navalijo na dionicu ako samo malo mrdne za koji procent.
Možda tome sljedi i korekcija ako padne za procent.

u glavnom zanima me šta vi kažete na pad Plive, pošto je glavna dionica u vašom indeksu.Da li se sprema takeover !!

Hvala na odgovoru
Pozdrav Lomu!
Evo, za Plivu da ti odgovorim...
Razne priče kruže, prije objave godišnjih rezultata pričalo se o Novartisu, prije par godina o Pfizeru, GSK, ovih dana o Mercku (plaćeniku ;) )...itd.
Ništa konkretno. Ja osobno se nadam da će netko pokazati zanimanje ta Plivu, i uzeti je, a ja rješiti taj dio svog portfelja.

bob rock
18.03.2005., 19:21
Što se tiče regionalnog ulaska pravih, velikih igrača, fondova, moglo bi se reći da su u Hrvatsku ugazili do pojasa, BIH do gležnja, a SCG i Makedoniju tek prstićima. To je odraz političkih situacija u pojedinim zemljama, ali jasno mjerilo na kojim tržištima se mogu očekivati veći prinosi kad kapital bude ravnomjerno raspoređen.

Malo o elektroprivredama i PIFovima u BIH.

Na energetski sektor u BIH već su mnogi bacili oko, snimili situaciju i na ove ili one načine lobiraju kod Države da privatizira svoje 3 Elektroprivrede. Koliko imam saznanja, prednjače Amerikanci, ali i Njemci, Francuzi i Talijani se ne odriču tog kolača. Naime, BIH je jedina zemlja u regiji sa ogromnim, neiskorištenim potencijalom za izgradnju hidroelektrana. Kako je i sad jedini izvoznik struje na prostoru bivše Juge, te je struja jedan od glavnih izvoznih proizvoda BIH, jasno je odakle toliki interes za privatizaciju zlatnih koka. Za federaciju BIH i njene Elektroprivredu Sarajevo i Elektroprivredu Mostar, već sada strateški investitori nude više od nominale, a pretpostavlja se da bi cijena na tenderu mogla biti i do dvije nominale. Vjerojatno će se raspisivanjem tendera konkurencija proširiti i borba zaoštriti.

Gdje su u tome PIFovi?

Velika većina PIFova u svom portfelju ima značajnu količinu dionica Elektroprivreda. Evo kako to izgleda u brojkama. Prva je cijena udio Elektroprivreda u portfelju PIFa, a druga trenutna cijena PIFa na burzi.

BIG 7,48/12,92; BONUS 3,53/12,13; CROBIH 11,68/13,26; FORTUNA 6,08/11,54; HERBOS 8,94/14,51; MIGROUP 0,17/1,42; NAPRIJED 5,58/13,08;
PREVENT 13,88/17,38

Vidljivo je da pri sadašnjim cijenama Elektroprivreda, koje su cca 75 % nominale, udio Elektroprivreda u trenutnim cijenama PIFOVa doseže i nevjerojatnih 88% (CROBIH). U bližoj budućnosti moglo bi se desiti da samo Elektroprivrede vrijede više od sadašnjih tržišnih vrijednosti PIFova.

A PIFovi imaju u portfelju i pakete u Telekomu, Energoinvestu, Sarajevo osiguranju, Energopetrolu, HPTu Mostar, pivarama, cementarama, Klasu, Bosnalijeku i još velikom broju ostalih firmi.

Koliko su PIFovi u BIH podcijenjeni? Kolika im je realna vrijednost?
Ako ste za, možemo o tome.

diabolic
20.03.2005., 16:43
Pošto sam ja totalno novi ovdje ali trenutačno posjećujem Makedoniju već dva mjeseca na skoro tjednoj bazi dajem vam ovu informaciju:

Alkaloid AD Skopje payed out completely all liabilities towards

Alkaloid AD Skopje has announced that on the July, 30, 2004 payed out completely all liabilities towards EBRD and IFC in accordance with the Loan Agreement from July, 20, 1999 (outstanding principal and interest amount of 3,123,160 EUR).
Procijenio sam da je ovo dobro za znati

http://www.mse.org.mk/upload/Listi/2005/1703e.pdf Ovo je link 0d trgovanja 17.03.2005. a ovo je od 01.03.2005. http://www.mse.org.mk/upload/Listi/2005/0103e.pdf.

Procijenite sami jer vjerojatno znate bolje.
Molba:
Kako da kupim dionice Alkaloida Skoplje ?

UPRAVITELJ
20.03.2005., 17:30
Diabolic, Alkaloid si mogao cijelu prošlu godinu kupovati po 2000 DEN, u zadnih mjesec dana je otišao 100 % (sad mu je P/E skoro 10).Bolje je po meni sada ući u Plivu. Ako baš želiš u Makedoniju malo prouči ponudu dionica, likvidnih imaš samo desetak, pa izaberi. Ima puno perspektivnijih od Alkaloida.

lomu
21.03.2005., 11:09
Hvala Monk na objašnjenju.i ja se nadam da če neki strani partner doči u Plivu , jer bila bi stvarna šteta da se ova važna firma izostavi iz sve te privatizacijske igre.

I za budučnost Plive bolje bi bilo ako se udruži s jednim od stranih partnera .

presvetli
25.03.2005., 16:23
Komercijalna banka u Skopju nakon izglasavanja odluke o splitiranju redovnih dionica u omjeru 1/5 objavila i da će sama banka u periodu do 23.03.2006. u trezor otkupiti svojih dionica do 4,48% po cijeni ne manjoj od 500,00 i ne većoj od 3000,00 denara. Riječ je naravno od cijenama za novu nominalu.
Sad vi računajte.

Jumbo
25.03.2005., 18:45
Ha-ha duhovito, Oni misle da će do 23. 06. 2006. cijena biti 3000 ili po sadašnjem stanju 15000 denara.
Neće oni kupiti ni 0,045 % po tim uvjetima.

Što im znači ono: po cijeni ne manjoj od 500,00.
To su gluposti.

Ipak nemam ništa protiv tog splitiranje.

UPRAVITELJ
25.03.2005., 20:23
Malo nsu okasnili. Možda kupe, samo moraju požuriti jel i bez njihove kupnje za mjesec dana probija 15.000 DEN.Mislili su da se ne zaj... kao oni iz Stopanske banke što su prodavali za fiksno 3.000 DEN, pa kad je prije 2 mj. sve počelo letit u nebo oni su morali i dalje prodavati po toj cijeni cijelu količinu.

verakis
25.03.2005., 23:35
Da li mi može g.Presvetli i društvo odgovoriti, da li se isplati kupovati dionice makedonskih banki (komercijalna, stopanska, ohridska po tim cijenama) ili možda koje druge na tom tržištu?
Naime, u financama navija makedonski broker za Makedonija turist (neto dobit 16,6mil EUR, povečana u odnosu na prošlu godinu za 60%)?
Ako može koji odgovor, hvala

Jumbo
26.03.2005., 10:18
Da li mi može g.Presvetli i društvo odgovoriti, da li se isplati kupovati dionice makedonskih banki (komercijalna, stopanska, ohridska po tim cijenama) ili možda koje druge na tom tržištu?
Naime, u financama navija makedonski broker za Makedonija turist (neto dobit 16,6mil EUR, povečana u odnosu na prošlu godinu za 60%)?
Ako može koji odgovor, hvala

Možda si i sam primjetio da su prosiječno cijene u zadnjih 6 mjeseci otišle 3 (tri) puta gore, tako da ni 60 % rast ne pokriva toliko povećanje cijene.

Mogu ti reći da nas par što tamo kupujemo, trenutno niti kupujemo, niti prodajemo. Mislim da je prošlo vrijeme jeftine kupnje, ali prostora za rast još ima. Da li će on biti linaran ili tek poslije korekcije, to ti nitko ne može reći.
Ja se nadam korekciji, ali to nikako nije savjet, već razmišljanje.

Jumbo
26.03.2005., 15:51
Ovo kako ja radim je dosta komplicirano, ali uskoro ćeš moći preko hrvatskih brokera trgovati, pa se raspitaj kod brokerskih kuća. Sigurno će biti puno jednostavnije i brže.

presvetli
26.03.2005., 20:59
Makedonija je bila veoma zanimljivo tržište prošle godine, sve do kraja prvog mjeseca ove, jer se mnogo toga zanimljivog dalo pokupovati za cijene bliske trećini, petini ili desetini knjigovodstvene vrijednosti.
Od tada su stvari otišle dosta gore, i time se "vrhnje" obralo. Ipak treba uzeti u obzir da je opće stanje makedonske ekonomije daleko od zadovoljavajućeg, te da na mnogo toga ima politika utjecaj, da ne kažem i previše.
Promatrao bih Makedoniju kao HR tržište negdje krajem 99. Ukoliko im se slagalica sa EU pokaže uspješnom, moglo bi nastaviti dobro, no dođe li do novih političkih natezanja, svašta je tu moguće. Gledam na stvari s umjerenim optimizmom.

Od banaka, gledao bih Komercijalnu i Stopansku Bitola, ostale bih zaobišao, od firmi kojima se trguje imate Alkaloid, Makpetrol, Makedonijaturist, Granit, možda Beton, možda Evropa. O firmama kao što su Toplifikacija ili Skopski pazar gdje su Slovenci generirali potražnju, ne znam što da mislim.
Sve je to dosta jeftino, ali postoji i mnogo razloga za to.

Za samo trgovanje tamo najbolje je nazvati brokera dolje i za čas će vam sve objasniti.
Dobro je znati da jedino dionice u službenoj kotaciji podliježu Zakonu o preuzimanju, i da se na njih primjenjuje pravilo o ograničenju rasta/pada od 10% dnevno. Neću to komentirati.
Ujedno, u Makedoniji kao stranci trebate kupovati i "prava" kad kupujete dionice, kako biste stekli mogućnost da te dionice otuđite unutar roka od godinu dana. Za detalje pitajte brokere dolje. Bez brige, Makedonci odlično govore naš jezik i veoma su susretljivi.
Varijanta o trgovanju preko naših brokera vjerojatno će biti moguća, no bojim se da bi cijena takvog aranžmana mogla biti paprena.

Monk
24.10.2006., 09:05
Baš si sinoć malo gledam portfelj dionica u regiji, pa sam si isfiltrirao neke favorite na duži rok.
Dakako, u portfelju se nalaze još mnoge dionice, ali ovo je neka ajmo reći elita.

Cro:
Končar DisT (KODT)

RS:
Prijedorputevi (PDPT)
Elektrodistribucija Pale (EDPL)
Telekom Srpske (TLKM)

Mak:
Feršped (FERS)
Granit (GRNT)
RŽ Uslugi (RZUS)