PDA

View Full Version : Usporedba kompanija u regiji

Jumbo
26.01.2005., 15:06
S obzirom na, u zadnje vrijeme, visoki rast cijena dionica u Hrvatskoj, bilo bi zgodno usporediti kompanije sličnih djelatnosti u regiji, pa da vidimo gdje smo.

Recimo usporedimo iz jedne branše P/E, P/BV, RoA i net profit kompanije u Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni. Mislim, bilo bi zgodno dodati Srbiju, Makedoniju, Mađarsku i dr., ali to je već pravi posao.

Evo ja ću početi sa jednim primjerom: Pliva uz sve probleme, još uvijek ima sve gore navedene parametre bolje od Bosnalijeka.

Red je na vama.

Monk
26.01.2005., 15:12
Lijepo zamišljeno. Proširimo to na cijelu CEE.
Evo, mene konkretno zanima Končar vs. Gorenje.
Ovako, s tržišnih pozicija koje drže.
Pa ako ima tko od upućenih, pucajte!

znalac
26.01.2005., 15:14
Lijepo zamišljeno. Proširimo to na cijelu CEE.
Evo, mene konkretno zanima Končar vs. Gorenje.
Ovako, s tržišnih pozicija koje drže.
Pa ako ima tko od upućenih, pucajte!
Po meni dvije potpuno različite firme koje posluju u različitim segmentima

Monk
26.01.2005., 15:21
Deri po bijeloj tehnici onda.

ChoChikun
26.01.2005., 15:25
Evo ja ću početi sa jednim primjerom: Pliva uz sve probleme, još uvijek ima sve gore navedene parametre bolje od Bosnalijeka.

Mogao si staviti i koji broj, već kada znaš.

Jumbo
26.01.2005., 15:30
Mogao si staviti i koji broj, već kada znaš.

Nema kod sebe papire, ali neki dan sam to gledao. Danas ili najkasnije sutra bit će svi brojevi dostupni.

znalac
26.01.2005., 15:37
Deri po bijeloj tehnici onda.
KOEI je bolje da bijele tehnike ni nema.
Radio sam malo istraživanje u trgovinama i neugodno se iznenadio. Imidž KOEI-ijvih proizvoda je nikakav jedino zbog čega se prodaju je nižim cijenama. Jedino na tržištima bivše YU slove kao kvalitetni proizvod ali slabo prodaju jer su turski jeftiniji.
Nekoliko lanaca trgovine ih je izbacilo iz asortimana jer su se kvarili i slično. Čim prije se toga rješe biti će bolje za cijelu firmu.

Gorenju je to osnova poslovanja i sve ulaže u to za razliku od KOEI-a kojemu je to usputna djelatnost, a veliki potencijal leži u elektrotehnici.

zolik
26.01.2005., 16:10
Gorenje
P/E 17,4
P/S 0,4
P/B 1,3
ROE 7,3%
ROA 2,5%
Dividenda 1,5% cijene
T. kapitalizacija 330 mio eura

(finance 26.1.2005)

Jumbo
26.01.2005., 23:51
Evo za usporedbu Končar:

P/E 65
P/B 0,5
RoA 0,2
RoE 0,7
Dividenda 0 %
Neto marža 0,2

Pa vi ljudi navalite

lebowski
27.01.2005., 05:22
Evo za usporedbu Končar:

P/E 65
P/B 0,5
RoA 0,2
RoE 0,7
Dividenda 0 %
Neto marža 0,2

Pa vi ljudi navalite

Pravi analitičar bi znao zašto Končar raste. Ovakvim odgovorima ne govori se ništa drugo doli da svatko može biti analitičar. ;)

kukurijek
27.01.2005., 07:49
Ako mogu birati, ja bih radje usporedbu sa Češkom, Slovačkom, Poljskom, Mađarskom, Slovenijom, tj. ono što bi trebali dostići.
Bosnalijek-2003g:
NPM 10,39
ROA 6,64
ROE 9,09

Jumbo
22.01.2006., 13:40
Malo sam uspoređivao Telekome. Crnogorski, Bih i RS i došao sam do interesantnih stvari.

Na osnovu izvješća za 2004. i sadašnjih cijena ispada da je P/E od 9,96 do 10,12, a P/EBITA, što ja volim računati, jer su različita izdvajanja za amortizaciju i poreze, je od 5,12 do 6,29.
Ispada da vam je svejedno koji Telekom kupujete.

Možda je ovaj iz RS trenutno malo zanimljiviji, jer mu slijedi prodaja, a i imaju dosta prostora za rast prihoda, zbog tek 30 % priključaka po broju stanovnika.

Jumbo
22.01.2006., 16:04
Usporedio sam i Elektroprivrede RS i CG.

..................P/S......P/EBITA.....EV/S

RS.............2,00.........5,33.......2,55

CG.......... 1,85.........11,09........3,08

Za RS sam zbrojio trž. kapit., prihode i ostalo svih EP tvtki.

EP RS odvaja 37 % za amortizaciju, EP CG 22 %, pa je zato P/EBITA duplo bolja.

Bokica
25.01.2006., 20:53
Pozdrav svim clanovima foruma iz Beograda,a posebno za Jumba.

Imao sam nameru postaviti slican thread ovih dana,iz razloga da bih bolje procenio koliko je trziste u Srbiji(na kojem trgujem) potcenjeno/precenjeno.

Za skoro sve Srpske blue-chip kompanije(Hemofarm,Zorka Pharma,Zdravlje Actavis,GalenikaTigar,AlfaPlam,Metalac,Energoproje kt,Tehnogas,SojaProtein,Pupin telecom,Imlek,Bambi,Banini,Jafa,Mlekoprodukt,Putev i Uzice,Napred,Ratko Mitrovic,i sve banke) vam mogu ispisati osnovne fundamentalne racie-P/E,P/S,P/B,ROA,ROE i profitnu stopu.

Pre nego sto krenem da postujem,zamolio bih Jimboa da mi napishe koje parametre zeli i da krenemo jednu po jednu privrednu granu,pa da ih uporedimo sa stanejm kod vas i ostalim zemljama bivse Jugoslavije i Jugoistocne evrope

Posto ste pominjali farmaceutske kompanije evo podataka za najvechu Srpsku farmaceutsku kompaniju Hemofarm koja je u velikom usponu

HMFR P/E-22.84 P/S-2.91 P/B-2.84 ROA-12.54 ROE-13.46 profitna stopa 12.8%(prihodi 114 mil.Eur,a profit 14.5 mil.Eur).
Ovo su podaci za 2004 godinu,bilansi za 2005 godinu se ocekuju vrlo skoro-pocetkom februara i biche sigurno za oko 30% bolji jer su imali ogromno povecanje izvoza,pogotovo u Rusiju gde inace uskoro pocinje sa radom najnovija Hemofarmova fabrika velikog kapaciteta.Takodje cene lekova u Srbiji su 3 puta manje nego li prosek cena u Cro,Slo,ITA(po tome se ravnamo) i do 2008 godine se taj disparitet mora izjednaciti-to je zvanicna uredba vlade.

Josh jednom pozdrav svima sa zeljom da sto bolje upoznamo medjusobna trzista,jer cemo tako bolje donostiti investicione odluke.Jumbo na tebe je red... :)

bob rock
25.01.2006., 22:07
Bokica, ako nije problem, navedi cijenu i datum. Isto bih zamolio i ostale.

Bokica
26.01.2006., 00:35
Bokica, ako nije problem, navedi cijenu i datum. Isto bih zamolio i ostale.

Svi gorenapisani parametri u vezi Hemofarma su na ceni od 8000dinara koja je bila 30.12.2005godine

ORADA CRO
29.01.2006., 11:54
Osiguranja su kod Vas Bokice hit?

ORADA CRO
29.01.2006., 11:57
Bokica, ako nije problem, navedi posebno Vaša osiguranja, posebno bi te molio za Dunav, Kopaonik,a iznad svega za Globos koji sam vidio da je u petak bio najači na burzi čak 20%, a prethodne dane 14%, 7%,.

Možda bi kupio takve neke dionice kad bi kupovao kod Vas??????????

I ova 2-3 dana sam prikupljao podatke o Vašim osiguranjima.

Čitao sam da je poništena emisija dionica Cepter osiguranja, a oni su povezani sa Cepter fondom Banjalučka burza.

Molim i ostale članove i zahvaljujem na izvješću.

pamelo
29.01.2006., 15:28
Evo samo nekih na temelju izvjestaja iz 2004 i cijena iz 12. mjeseca

P/S P/B P/E
Dunav 0,15 2,8 8,3
Zepter 0,6 2 15
DDOR 0,6 1,9

Bokica
29.01.2006., 17:07
Evo samo nekih na temelju izvjestaja iz 2004 i cijena iz 12. mjeseca

P/S P/B P/E
Dunav 0,15 2,8 8,3
Zepter 0,6 2 15
DDOR 0,6 1,9

Za Dunav je tacan info samo P/B a svi ostali su x20,jer je na berzi samo 5% akcija,otud i tolika greska
DDOR nije na berzi,Cepter jeste ali samo fiktivno jer ima manje od 10 akcionara koji ne trguju sa akcijama

Kopaonik je imao veliki skok,zbog pricha o preuzimanju od strane Slovenaca.
Globos je mala OS kucha nepozanata u javnosti,ciji je vlasnik(80%) prijateljMilosevicha,koji je pre mesec dana osudjen na 9 godina zatvora zbog privrednog kriminala.Prilicno rizicna akcija,ali je sada interesantna zbog Unverzal banke koja skace na BG berzi jer Globos ima 15% njenih akcija.Ineche 40% akcija doticne banke drzi isti taj covek,Milovan Djurovic bivsi SPS-ovac i Julovac.

Sve u svemu najbolje osiguravajuche kuce nisu na berzi(DDOR Novi Sad i Delta OSiguranje),Zepterom ne mozes trgovati, a Dunav ima samo 5% akcija na berzi posluje ne profitabilno,ena mu je skocila na 3xkkv i ministri su najavali da neche biti prodata,tj ostache drzavna.

Toliko od mene

GoPlay
29.01.2006., 17:57
Bokica, do koje cijene ocekujes Glosbos ?

Bokica
29.01.2006., 18:30
Bokica, do koje cijene ocekujes Glosbos ?

NE procenjujem ga,ja u takve akcije nemam nameru da ulazim.Niko od nas investitora iz Srbije nije cuo za doticno osiguranje nikad dosad,prvi put su u javnosti pomenuti kada je uhapsen doticni direktor.

To je akcija za rizicnije investitore,moguc je dobitak x2,ali ako se ispostavi da je direktor muvao preko Globosa one prevare zbog kojih je uhapsen,moze da se desi da ih guverner NBS-a likvidira,sto se vec desilo sa 10-15 OS kuca tokom 2005godien zbog nepravilnosti u radu.

bor
30.01.2006., 08:33
To je akcija za rizicnije investitore,moguc je dobitak x2,ali ako se ispostavi da je direktor muvao preko Globosa one prevare zbog kojih je uhapsen,moze da se desi da ih guverner NBS-a likvidira,sto se vec desilo sa 10-15 OS kuca tokom 2005godien zbog nepravilnosti u radu.

Čisto sumnjam. Evo čitam na njihovim stranicama kako nemaju neisplaćenih šteta. A to što je iz stare garniture ne znači apsolutno ništa. Nema niti jedne garancije za bilo koje poduzeće da se neće zatvoriti, tako ni za Globos. Nisi napisao kako je u društvo Globos ušlo društvo Jugins i sada tako jači nastupaju na tržištu.

Evo čime se bavi Globos (http://www.globos.co.yu/osiguranje.html):

I OSIGURANJE IMOVINE

II OSIGURANJE LICA

III OSIGURANJE TRANSPORTA
- DOMAĆI I MEĐUNARODNI

IV OSIGURANJE KREDITA

NE procenjujem ga,ja u takve akcije nemam nameru da ulazim.Niko od nas investitora iz Srbije nije cuo za doticno osiguranje nikad dosad, prvi put su u javnosti pomenuti kada je uhapsen doticni direktor.

Čudno je da živiš tamo, a nikad nisi čuo za to osiguravajuće društvo. Na forumu economy.co.yu pričao si drugu priču i čak imaš u svome portfelju tu dionicu (http://www.economy.co.yu/diskusije/viewtopic.php?id=450&p=2) što govori o tome da i nisi baš iskren.
Prošlogodišnja dividenda iznosila je 22% što je iznimno veliko. Društvo je osnovano 1994. godine. U strukturi vlasništva nalazi se najveća osiguravajuća kuća u Srbiji, DDOR.

Nominalna vrijednost: 9 eura.
Knjigovodstvena vrijednost je: 11 eura.
Tržišna vrijednost: 13 eura.
Fer vrijednost: najmanje 2 x knjigovodstvena.
Ponuda dionica manja od potražnje.

Rizika ima uvijek puno prilikom kupnje bilo koje dionice.