PDA

View Full Version : Netko radi, netko investira, a netko oboje

clusmas
19.01.2005., 15:03
evo palo mi na da napravim anketu koliko Vas uz inestiranje radi jos neki posao, koliko se ljudi na forumu bavi iskljucivo inestiranjem i trade-anjem.

ja uz ovo i radim!

Poštovani korisnici,

Računati ručno više ne moramo!

Molim ponovno sudjelujte u anketi.

Hvala!

ChoChikun
19.01.2005., 15:17
Nedostaje ti još: investiram, a radio bih da nađem posao ;)

Bojnik
19.01.2005., 15:30
Koliko bi minimalno trebalo imati kapitala da bi se samo investiralo i od toga dobro živilo? Jeli bi trebalo biti day trader ili long time investor?

ChoChikun
19.01.2005., 15:42
A to moraš sam izračunati..
Koliko ti novca treba za "dobro živjeti" i koliki povrat na kapital možeš očekivati su vrijednosti koje se razlikuju od osobe do osobe, tako da i rezultati mogu padati u širokom rasponu vrijednosti. Još bi trebalo uzeti i neki faktor sigurnosti za nepredviđene okolnosti i nepovoljna razdoblja.

Raca
19.01.2005., 16:02
Koliko bi minimalno trebalo imati kapitala da bi se samo investiralo i od toga dobro živilo? Jeli bi trebalo biti day trader ili long time investor?

Zavisi od puno faktora:
- tvoji prosječni mjesečni troškovi i poželjan životni standard,
- životni stil (npr. ljetovanja na južnim morima, skupa odjeća i sl.)
- itd.

VRLO KONZERVATIVNI VIŠEGODIŠNJI PROSJECI (Teorija)

I MINIMUM

- prosječna bruto hrvatska plaća = cca 5.000 kn x 12 (mjeseci) = 60.000 kn
- 7% kamata na obveznice ili zarada od trgovanja = 60.000: 0,07= 857.142 kn = 113.680 EURO

II SREDINA

- 2 x prosječna bruto hrvatska plaća = cca 10.000 kn x 12 (mjeseci) = 120.000 kn
- 8 % kamata na obveznice i/ili zarada od trgovanja (veći rizik) = 120.000: 0,08= 1.500.000 kn = cca 200.000 EURO

III BIG STYLE

- prosječna vrlo dobra plaća u EU = cca 22.000 kn - 3.000 EURO x 12 (mjeseci) = 264.000 kn
- najmanje 10 % zarada od špekulativnog trgovanja dionicama (veći rizik) = 264.000: 0,10= 2.640.000 kn = cca 350.000 EURO kapitala

Ako trguješ polu-profesionalno svakih 2-3 godine možeš napraviti 3 - 5 puta u cca 6 mjeseci, ali postoje i sušna razdoblja koja bitno mijenjaju prosjek.

Ima još dosta teorija o tome. Da li je nekome ovo interesantno?

febo
19.01.2005., 16:20
Moja kalkulacija se slaže s ovim pod III, uz uvjet da je to slobodni kapital tj. da nisi do grla zabijen u kredite.

Monk
19.01.2005., 16:22
Je interesantno. Samo, ovo pod big style, puno si precijenio rast.
Mislim najmanje 10% zarade!? I u najboljim snovima to bi bilo idealno.
A zamisli kad market krene dolje. I to par mjeseci ili možda godina zaredom.
Onda se pojedeš.

Raca
19.01.2005., 16:25
Moja kalkulacija se slaže s ovim pod III, uz uvjet da je to slobodni kapital tj. da nisi do grla zabijen u kredite.

Krediti su u ovom scenariju manje više isključeni, osim margina i kratkoročnog potrošačkog (eventualno).

Sve je jeftinije ako se kupuje za gotovinu (-10% ili nema prodaje).

Ako imaš kredite, otplaćuj ih ubrzano, ako možeš, uštedjeti ćeš na kamatama.

febo
19.01.2005., 16:39
Onda se pojedeš.

Je, iz današnje perspektive nam svima izgleda da 100% ili 200% može napravit svaki papak. Al ko je preživio par sušnih godina i gledao kak portfelj pada puše i na hladno. Pa dobro, ak 350 soma nije dosta, 600-700 valjda je?

bozo
19.01.2005., 16:42
ljudi ja mislim da na trenutnom bikovskom trzistu koje ce potrajati po mojim procjenama sve do ulaska hrvatske u EU mozes i sa 100 000 kuna zaradit svaki mjesec min 10-20k a od toga se da ljepo zivjet!

Raca
19.01.2005., 16:53
Onda se pojedeš.

nije pretjerano ako računaš višegodišnje prosjeke, ako iznajmljuješ nekretninu dobiješ cca 7-8% + rast vrijednosti, ako si geografski diverzificiran opet zarađuješ, itd.

Prosječno 10% godišnje bi morao biti cilj za svakog pravog investitora i tijekom sušnih godina.

Bojnik
19.01.2005., 18:41
Po ovome imati možda 30% portfelja u RHMF-O-125A po trećoj varijanti "Big Style" nije loša opcija.

niki
20.01.2005., 00:01
nije pretjerano ako računaš višegodišnje prosjeke, ako iznajmljuješ nekretninu dobiješ cca 7-8% + rast vrijednosti, ako si geografski diverzificiran opet zarađuješ, itd.

Prosječno 10% godišnje bi morao biti cilj za svakog pravog investitora i tijekom sušnih godina.

Nisi investirao oko 1998., tada je bio cilj biti bolji od trzista, da ti je minus s dionicama sto manji !

Raca
20.01.2005., 09:23
Nisi investirao oko 1998., tada je bio cilj biti bolji od trzista, da ti je minus s dionicama sto manji !

Jesam, na tržištu sam od 1994.-95.g., ali oko 1998. nije trebalo uopće biti na NAŠEM tržištu, već stranom.

HM
20.01.2005., 11:06
Pitanje za one koji samo investiraju. Da li uplaćujete staž(neki mirovinski fond ili životno osiguranje ili ste negdje fiktivno zaposleni ili nešto četvrto) ? Koji način ostvarivanja staža tj. mirovine bi po vama bio najbolji?

presvetli
20.01.2005., 12:30
Ako si se već odlučio na ovaj kruh, onda valjda od ovog.

HM
20.01.2005., 12:53
Možda nisam precizno postavio pitanje. Naravno da mislim živjeti od zarade na dionicama. Tu nemam ni najmanje dileme. Htio sam znati da li forumaši ulagači negdje ulažu dio zarade ili sve ulažu dalje u dionice(kao ja).

Diva
17.06.2005., 16:04
Clus jel možeš i ovu anketu ponovit da se vidi i ko kako glasa,
prvi put je bila u siječnju kad je na forumu bilo odjednom masa ljudi
A i uvijek me interesiralo kako oni koji uz ulaganje još i rade posao u firmi stižu sve to zajedno, a još i stignu bit non stop na forumu i pisat, i još se čude što nam je privreda u banani

nevenb
17.06.2005., 16:13
diva, jeli ti radiš? ako da, opiši svoje radno mjesto?
ja sam "vezan" na poslu za stol i računalo, tako da mi uopće nije problem baciti oko ima li što zanimljivoga na netu

Shogun
17.06.2005., 16:16
diva, jeli ti radiš? ako da, opiši svoje radno mjesto?
Da niste ti i diva kolege?

nevenb
17.06.2005., 16:17
sumnjam shogun ;)

Pepi
17.06.2005., 16:19
Zašto i ovdje ne vidimo kako je tko glasao :) Pa to je također bitno kao i mišljenje o pojedinim dionicima

Diva
17.06.2005., 16:38
Radim na burzi tj investiram i zato (skoro) stalno pratim burze, a forum mi je razonoda usput

nevenb
17.06.2005., 16:42
ne radiš znači. neznam za druge, ali ja svoj posao uredno obavim, a ne mogu se požaliti na gazde da nemam slobodu na poslu. pa stignem i posao obaviti i baciti oko tu. kad ima posla, nema me tu. i to je to

Diva
17.06.2005., 16:45
svaka čast pojedincima al anketa se može ponovit pa da vidimo

Diva
17.06.2005., 16:53
ne radiš znači.

kako to misliš ne radim, kao ovo nije posao i samo se izležavam :mad:

sjajni
17.06.2005., 19:30
Bilo bi interesantno vidjeti i koliko od investitora na forumu je samouko a koliko ih ima ekonomsku stručnu spremu

Pepi
17.06.2005., 22:40
Ovo je stvarno manjkavo izjašnjavanje i predlažem da se napravi nova anketa s više odgovora. Npr. što će odgovoriti netko tko je student (koliko me sjećanje služi netko se ovdje na forumu bio jedanput izjasnio negdje da je student i da nema previše novaca). On ne radi, a investira. S druge strane je potpuno jasno da ne živi od investiranja. Npr. što treba odgovoriti broker - on živi od investiranja :)

Tailorpal
18.06.2005., 11:06
To Pepi, i studente treba uključiti! (Ja nisam već davno u toj kategoriji)
Znači fale nam:
- študenti
- nezaposleni
- penzioneri (od nedavno tu sam i ja, bez čuđenja molim, imal sam radnu knjižicu odmah nakon kaj su me izbacili iz vrtića)
- zaposleni sa skraćenim (4 sata)
- zaposleni koji nista ne rade ali primaju plaću (pozitivno jer uplaćuju doprinose državi a na poslu im je mala mogućnost da rade štetu ili donose pogrešne odluke) i t.d. ;)
Aj'mo sve iznova?

Dr Von Nostrand
18.06.2005., 11:22
Mislim da tu ima i studenata, evo i ja sam izvanredovno na ekonomiji i cijeli dan pratim burze i dionice :cool:

mestar
18.06.2005., 17:00
ja u jednom trenutku procitao temu kao "netko radi, netko investira, a nekog ofarbaju" :)

kako se ovi u skupini 2 osjecaju kad nemaju redovnu placu, jel' istina da je psiholoski teze tu lovu potrosit? :)

presvetli
18.06.2005., 17:31
To što nemaš redovnu plaću, ne znači da nemaš posao i plaću. Nalaziš se u situaciji sličnoj vlasniku firme. Tražiš nove poslove i gledaš kvalitetno odraditi tekuće, te ne uletjeti u nepotreban rizik, bilo poslovni, bilo kreditni. Na koncu konca, to možeš voditi i kao poslovni projekt, pa i zaposliti nekoga da podijeliš zadaće i imaš manji gubitak vremena, jer vrijeme je u ovom poslu najzaribaniji faktor i nikada ga nemaš dovoljno kad ti treba.
Trošiti novce je čisto individualna kategorija. Mislim da nema veze s redovnom ili samostalnom zaradom.

borg
18.06.2005., 20:04
Pa to je to ... čini se da je kod nas debelo ustaljeno mišljenje da ako ne radiš 8 sati dnevno u nekoj firmi, ne kukaš i čekaš crkavicu si besposličar koji neće da radi...
Mislim da trud, znanje i snalažljivost kako doći do prihoda je također posao... bez obzira na radno vrijeme i da li su to tekuća ili neka druga primanja...

nevenb
18.06.2005., 22:28
diva sorry, trebao sam napisati: nisi u radnom odnosu, nisi pod ugovorom o radu, i sl. uglavnom, oprosti na krivo upotrijebljenom izrazu.
ako se ne varam, jednom sam pročitao negdje da je pokojni papa nazvao ugovor o radu ropstvom modernog doba. velikim dijelom se slažem sa njegovom tvrdnjom

ag.smith
19.06.2005., 12:07
Ovo je stvarno manjkavo izjašnjavanje i predlažem da se napravi nova anketa s više odgovora. Npr. što će odgovoriti netko tko je student (koliko me sjećanje služi netko se ovdje na forumu bio jedanput izjasnio negdje da je student i da nema previše novaca). On ne radi, a investira. S druge strane je potpuno jasno da ne živi od investiranja. Npr. što treba odgovoriti broker - on živi od investiranja :)

slazem se da treba prosirit anketu...evo ja sam student ekonomije, 25g., investiram, a opet ne zivim od toga...radim, ali sezonski (od cega odvajam pare za ulaganje)...dakle u neku ruku spadam u sve 3 kategorije, ali opet formalno u nijednu... :confused:

Pepi
19.06.2005., 18:29
To Pepi, i studente treba uključiti! (Ja nisam već davno u toj kategoriji)
Znači fale nam:
- študenti
- nezaposleni
- penzioneri (od nedavno tu sam i ja, bez čuđenja molim, imal sam radnu knjižicu odmah nakon kaj su me izbacili iz vrtića)
- zaposleni sa skraćenim (4 sata)
- zaposleni koji nista ne rade ali primaju plaću (pozitivno jer uplaćuju doprinose državi a na poslu im je mala mogućnost da rade štetu ili donose pogrešne odluke) i t.d. ;)
Aj'mo sve iznova?

Duhovito. Do boli.

dudo81
20.06.2005., 02:19
Ja sam studosh takodjer...igram se s vrlo malim iznosima, u globalu ucim praxu i citam knjige. treba za zaraditi kruha na burzi puno iskustva i znanja, kojeg u sljedecem razdoblju nastojim akumulirati, i upotrijebiti kada cu biti financijski potkovaniji (citaj: kada pocnem raditi)

ag.smith
20.06.2005., 07:05
i ja isto dosta citam strucnu literaturu, pratim vec duze vremena burzu i ovaj forum...cak vise vremena na to trosim nego na ispite na faksu pa starci doma polude...ali eto, vide da me to fakat zanima, a i napravio sam odlican potez sa atlantskom, tako da vide da ne trosim vrijeme bez veze...
naime, prije par godina sam, od para sto bi radio sezonski svakakve poslove, poceo kupovat dionice od atlantske (uglavnom oko 30tak kn)...iz dubrovnika sam, lokalna tvrtka, ponos grada i tako to, a znao sam da kad-tad brodarstvo mora izic iz krize...malo po malo skupio sam nesto manje od 200 komada (nazalost nisam vise, a mogao i trebo sam)...nisam ih jos prodavao, niti cu jos neko vrijeme(cekam bar 1200-1300), a na burzi se igram drugim parama koje sam takode ustedio...

BURZA5
27.11.2005., 12:48
Evo jedne teme meni interesantne a zapostavljene nepravedno.
Evo ja sam radio i investirao, sad samo radim tj investiram samo.Šef je bio nadobudan i dao mi otkaz jer nisam ispunjavao uvijete.Radio sam 2 godine kod njega svaki dan a nekad i subote i praznike u prosjeku 12 sati dnevno i onda mi kaže tako.To mi je hvala, nije mi bilo svejedno,ali sad tek vidim da mi je bolje, mnogo bolje iako još nisam siguran kako daleko sve ovo s dionicama može, ali ima i rezervnih planova.Vidim da imam uspjeha ali muče me jedino padovi i brzina pravodobne reakcije u slučaju (sve)opčeg pada tržišta na global. razini i mogučnost HITNOG izlaska iz dionica sa što manjim gubitkom.
Gledajuči kapital uvijek uzimam lovu i djelim s brojem mjeseci da vidim uspjeh. Tj. koliko je to u usporedbi s nekakvim prosjekom plača u Hr ili mojih prijašnjih primanja.

presvetli
27.11.2005., 16:14
Dobar je osjećaj kad se tvoj posao svede na hendlanje svog novca na marketu.
Čista demokracija, svaki radni dan u godini.
No, za živjeti od ovog posla dugoročnije trebaš biti svjestan da, ako si dobar, ostvarivati ćeš vjerojatno više od 10, ali teško iznad 20% godišnje, što je već fantastično visok prinos. K tome, jedna od bitnih stvari, kada dođe do kriza, uzima se kao standard da imaš neovisne rezerve na raspolaganju za barem tri godine života.

Pepi
27.11.2005., 16:24
kada dođe do kriza, uzima se kao standard da imaš neovisne rezerve na raspolaganju za barem tri godine života.

malo je off topic no ljudi koliko je ta evolucija jaka to nije normalno.
ja primjećujem da se u osnovi sve svodi na preživljavanje i reprodukciju.

ja bih uz temu dodao još da onaj koji živi samo od investiranja, pogotovo u današnje vrijeme, treba imati jaki herc i dobre živce.
stresan je ljudi ovo posao i ne daj bože da se mora živjeti samo od toga.
druga je naravno stvar za one koji su krenuli 1999 i napravili do danas kojih 800, 900%.
oni mogu dopustiti ova "barem trogodišnja života"

BURZA5
27.11.2005., 16:27
A neznam razmišljao sam o nekim sitnim novcima za u banku na kamate svaki mjesec za takve situacije.Iako najradije bi, ai več dugo planiram recimo neki d.o.o. kao npr:kafić ili sl.uz ulaganje u d.d.Več sam tražio i planirao partnera ali teško je sve to kad nema pravih ljudi.Vjerujem kroz godinu ili dvje da ču to sam i napraviti.

BURZA5
27.11.2005., 16:30
Pepi. Jako stresan to je istina.Ali ni obični poslovi nisu nimalo manje.

Sasko
27.11.2005., 17:15
malo je off topic no ljudi koliko je ta evolucija jaka to nije normalno.
ja primjećujem da se u osnovi sve svodi na preživljavanje i reprodukciju.

ja bih uz temu dodao još da onaj koji živi samo od investiranja, pogotovo u današnje vrijeme, treba imati jaki herc i dobre živce.
stresan je ljudi ovo posao i ne daj bože da se mora živjeti samo od toga.
druga je naravno stvar za one koji su krenuli 1999 i napravili do danas kojih 800, 900%.
oni mogu dopustiti ova "barem trogodišnja života"

ali moras priznati da barem u dnu duse mi koji uz ovo radimo i daily job, ili uz daily job i investiramo, mastamo o trenutku kad cemo se moci posvetiti samo investiranju i zivjeti od njega.
mene stalno muci misao, koja kolicina love mi treba da mogu poceti samo sa investiranje :biggrin: .

a ne moram reci da su mi i svetli i ostali koji samo investiraju Idoli

laki
27.11.2005., 19:09
ali moras priznati da barem u dnu duse mi koji uz ovo radimo i daily job, ili uz daily job i investiramo, mastamo o trenutku kad cemo se moci posvetiti samo investiranju i zivjeti od njega.
mene stalno muci misao, koja kolicina love mi treba da mogu poceti samo sa investiranje :biggrin: .

a ne moram reci da su mi i svetli i ostali koji samo investiraju Idoli
Pa zavisi kolika bi te mjesečna zarada zadovoljila, da imaš 1 000 000 kn
mogao bi imati mjesečno oko 6 000 kn kad bi zarađivao 12% godišnje u prosjeku
(200 000 kn odvoji za rezervu+2,4% od zarade odvoji za pad vrjednosti novca)

Monk
27.11.2005., 19:33
Pa zavisi kolika bi te mjesečna zarada zadovoljila, da imaš 1 000 000 kn
mogao bi imati mjesečno oko 6 000 kn kad bi zarađivao 12% godišnje u prosjeku
(200 000 kn odvoji za rezervu+2,4% od zarade odvoji za pad vrjednosti novca)
Tih 1.000.000,00 bi bilo malo.
Barem 4x.
Da ne pričamo kad ti market krene dolje i sve gdje uđeš te odere.
IMHO

BURZA5
27.11.2005., 20:05
E sad ako čemo gledati na 1 godinu ili manje onda to ničemu ne vodi.Ni ovaj šta investira u bilo šta drugo nemože odmah očekivati da te iste novce može dobiti nazad, a kamoli još i zaradu.Investiranje je kao i život-nekad povoljnije nekad lošije.Nego radite li vi ili investirate ili šta?

laki
27.11.2005., 20:17
Tih 1.000.000,00 bi bilo malo.
Barem 4x.
Da ne pričamo kad ti market krene dolje i sve gdje uđeš te odere.
IMHO
Dobro slažem se djelom je potrebna i početnička sreća, ali ipak
vjerujem da ima ljudi koji su "teški" ispod 4mil. kuna a mogu živjeti
isključivo od investiranja.

presvetli
27.11.2005., 20:38
Ne vjerujem baš da postoje takvi, a evo i zašto.
U principu, sve zavisi od toga kolike čovjek ima potrebe.
Pravilno postavljen portfelj, trebao bi kroz dividendu omogućavati plaćanje životnih troškova, i još po mogućnosti neki višak.
Danas je teško više naći prinos na dividendu veći od 3-4%, ako i toliko. Pa ako se živi relativno skromno i pod uvjetom da sve dionice u portfelju isplaćuju takvu dividendu, što je malo vjerojatno, to bi bio neki donji minimum.
Razmišljati da je moguće godišnje ostvariti dovoljan povrat da zadovolji i potrošnju i rast portfelja je čisti utopizam.
Najbitnije je da u svakome trenutku budete u stanju preživjeti minimalno tri godine, pa makar vani padale sjekire.
K tome, govorimo o idealnim uvjetima kakvi danas vladaju u HR, gdje nemate poreza na kapitalnu dobit. Promijeniti će se i to jednom, i podići ljestvicu donje veličine porfelja za još koji milijun.

Pepi
27.11.2005., 20:48
Kod svetlog mi se sviđa da uvijek ima hladnu glavu i uvijek je realist.
Kako i sam jesam barem realist, a ovo s glavom ne znam baš, dodao bih još nekoliko stvari koje se ne smiju zaboraviti ako živiš samo od investiranja:

-trebaš zaraditi toliko da možeš sebi uplaćivati zdravstveno mjesečno, plus police itd.
-trebao bi zarađivati i da imaš mogućnost uplate u neki vid mirovinske štednje (jer nemojte zaboraviti da jedna bolja penzija od cca. 4000 kuna puta 12 mjeseci puta recimo 20 godina čini sumu od cca. milijun kuna.
-treba zaraditi na kraju u iznosu jedne nešto bolje plaće od cca. 10.000 kuna mjesečno (10.000 X12 X 40 godina=4.800.000)

Vidite da samo plaće i mirovina čine cca. 5.800.000 kuna.

E sad ako se živi samo od investiranja treba to sve zaraditi. I još ako ti babo nije baš previše što ostavio zadatak je još teži.

franciska
27.11.2005., 23:26
Pravilno postavljen portfelj, trebao bi kroz dividendu omogućavati plaćanje životnih troškova, i još po mogućnosti neki višak.
Danas je teško više naći prinos na dividendu veći od 3-4%, ako i toliko. Pa ako se živi relativno skromno i pod uvjetom da sve dionice u portfelju isplaćuju takvu dividendu, što je malo vjerojatno, to bi bio neki donji minimum.
Razmišljati da je moguće godišnje ostvariti dovoljan povrat da zadovolji i potrošnju i rast portfelja je čisti utopizam.

Trejderi, špekulanti zaradjuju drugim formulama, drugim metodama.

Dalje, tko ulaze 4.000.000 kuna moze biti miran i u obvezničkim fondovima.

otok
28.11.2005., 01:06
K tome, govorimo o idealnim uvjetima kakvi danas vladaju u HR, gdje nemate poreza na kapitalnu dobit. Promijeniti će se i to jednom, i podići ljestvicu donje veličine porfelja za još koji milijun.

Promjene se očekuju obzirom na proces usklađivanja HR zakonodavstva s EU zakonodavstvom, vjerojatni su i porez na kamate i porez na kapitalnu dobit.

Svima koji razmišljaju da se bave samo investiranjem preporučio bi da potraže informacije o poreznim sustavima nekih od najrazvijenijih država. Ono što kod njih postoji danas, u HR će biti za X godina te uključite takve poreze u dugoročnu (doživotnu ?) ideju bavljenja samo investiranjem.

I ne zaboravite inflaciju ...

laki
28.11.2005., 01:19

Dobro, a što je s porastom vrjednosti dionica mislio sam da on
predstavlja največi udio u zaradi, da nema njega vjerovatno ne
bi bilo ni ovog foruma.

presvetli
28.11.2005., 02:08
Dobro, a što je s porastom vrjednosti dionica mislio sam da on
predstavlja največi udio u zaradi, da nema njega vjerovatno ne
bi bilo ni ovog foruma.
To je ono na što igraš, no što ako se nađeš u situaciji da tržište krkne?
Što će te hraniti?
Evo, npr. Ero je svojevremeno ispao s marketa, ili ako baš želiš, trebalo je čekati tri-četiri godine (znam, ima ih koji su čekali i duže) da ta dionica pokaže svoju vrijednost.
U međuvremenu, moglo se živjeti od dividendi, isplate kapitala.

Na temi "Kako sam popušio ničim izazvan" opisao sam što mi se dogodilo.
U biti, moja odluka je bila na mjestu, i da sam mogao dočekati priželjkivani target, zaradio bih. Ovako, ostao sam bez gaća. Loše sam upravljao rizikom, a radilo se o vremenskom periodu od nekoliko dana.

Dakle, vrijeme je ovdje veoma relativno. Ovdje vrijedi priča o vuku i tri praščića, te tome kako se tko od njih pripremio za nevolju.

Bitno je razumjeti da stanje rastućeg marketa kakvo je sada nije nešto što je moguće očekivati u kontinuitetu. Zatvaraju se ciklusi i ponekad ostaješ zakopan u nekom ulaganju godinama. Adris možda ostane na ovim razinama još nekoliko godina, a možda okrene već sutra.
Gradiš li portfolio s takvom računicom da možeš preživjeti lomove, imaš šanse opstati i baviti se ovim poslom.
Sve drugo je kratkog daha. Znam da ne zvuči baš, ali to je tako.

BURZA5
28.11.2005., 10:20
A čekaj kod te kapitalne dobiti:
1.Ako ja ulažem iz HR vani u d.d.(ovdje nema oporezivanja a tamo ima)plačam li i ja porez?
2.Ako ja ulažem iz HR vani u d.d.(ovdje ima oporezivanja a tamo nema)plačam li i ja porez?
3.Koliki je prosjek?Kod nas se govorilo o nekih 15 % čini mi se.U Sloveniji su radi takovih gluposti ljudi rasprodali svoje dionice, i rekli su da je to glupo plačati.

rover
28.11.2005., 13:28
ljudi ja mislim da na trenutnom bikovskom trzistu koje ce potrajati po mojim procjenama sve do ulaska hrvatske u EU mozes i sa 100 000 kuna zaradit svaki mjesec min 10-20k a od toga se da ljepo zivjet!

Da li se može ova zarada od 10-20k svaki mjesec malo elaborirati (recimo za prošli ili zadanja tri mjeseca) ?

Jumbo
28.11.2005., 14:35
Baš je i mene ova izjava zagolicala. Inače Božo je to rekao 19.01.2005., kad je market bio na samom vrhu.

Uvijek i uvijek se ponavlja ista priča "kad bi stado trebalo biti najopreznije, ono samouvjereno hrli naprijed" Leon Richardson.

Nego što se tiče iznosa potrebnog za život bez rada.
Za sada taj iznos može biti i manji od miliun kuna.

Konkretno, ja sam prije 4 godine ili točnije prije 47 mjeseci krenuo ulagati u nekretnine i dionice sa iznosom 100 000 DM, a danas imam 100 000 €, uglavnom u dionicama.
Ono što je bitno je da sam prosiječno svaki mjesec zarađivao 22 300 kuna i od toga živio.
Kako su to stvarno dosta veliki novci, uspio sam jedan dio stavljati na stranu, tj. u dionici, pa sam poduplao vrijednost portfelja.

One dionice u kojima sam sada će zasigurno donijeti dobru zaradu, pa nevjerujem da će taj prosijek padati.

Kao što vidite u zadnje 4 godine, sa stvarno malim ulogom, uspio sam ostvariti veliku mjesečnu zaradu, tako da priče o 4 mil. i više ne drže vodu.

BURZA5
28.11.2005., 14:42
Ako može odgovor na post broj 55.
I ja mislim da priče o milijunima tu ne moraju biti nužne.
Pa čovječe ajde neka netko stavi recimo 1000000 kn na banku s kamatom recimo 6 % godišnje ali mjesečnom.Pa to je 5000 kn mjesečno.A to je samo 6 %.I ako od toga nemogu živjeti onda nek se zapitaju kako žive ovi šta rade po tvornicama za 1500 - 2000 kn.

piny
28.11.2005., 15:07
Pa čovječe ajde neka netko stavi recimo 1000000 kn na banku s kamatom recimo 6 % godišnje ali mjesečnom.Pa to je 5000 kn mjesečno.A to je samo 6 %.I ako od toga nemogu živjeti onda nek se zapitaju kako žive ovi šta rade po tvornicama za 1500 - 2000 kn.

Nije ti to baš tako, kao prvo mislim da obitelj (3-4 člana) ne može normalno funkcionirati bez 10-ak tisuća kuna, pod pretpostavkom da živi u vlastitoj nekretnini.
Druga stvar taj 1mil oročen u banci danas ima određenu težina, ali zapitaj se koliko će vrijediti taj milijun za 5 godine. Usporedbe radi sjeti se koliko je vrijedilo 100 k maraka 2000.g., a koliko vrijedi danas 50k Euro

atila
28.11.2005., 15:34
Ja sam se zapitao i došao do zaključka da si ti prilično mlad i da sigurno nemaš obitelj a kamoli riješeno stambeno pitanje ;)

nedeljko
28.11.2005., 15:40
Nije ti to baš tako, kao prvo mislim da obitelj (3-4 člana) ne može normalno funkcionirati bez 10-ak tisuća kuna, pod pretpostavkom da živi u vlastitoj nekretnini.
Druga stvar taj 1mil oročen u banci danas ima određenu težina, ali zapitaj se koliko će vrijediti taj milijun za 5 godine. Usporedbe radi sjeti se koliko je vrijedilo 100 k maraka 2000.g., a koliko vrijedi danas 50k Euro

He, He, pa ne računaš valjda da će supruga sjedit toma i plesti čarape :biggrin:
I ona mora dati svoj doprinos tako da se na dionicama mjesečno ne mora zarađivati tih 10000 kuna.

Ali neka bude 10.000 kuna

10.000x12 (mjeseci) = 120.000
120.000x38 (godina do moje mirovine ako idem u nju sa 70 god.) = 4.560.000 kuna + 80.000 (u mirovini će mi biti malo skromniji zahtjevi) x 20 (godina) = 6.160.000 (moj ciljani iznos)
Kad i ako dostignem taj iznos mogu ići u mirovini tj. počet ću se baviti samo dionicama (iako bi to mogai i sa manjim iznosom).

Iz svega naprijed navedenog se vidi da nije potrebno imat 4-5 miliona jer sa tim iznosom se skoro može ići i u mirovinu a kamoli ne živjet od toga i baviti se investiranjem. Valjda osoba koja investira će i nešto zaraditi.

Monk
28.11.2005., 15:43
Vidim da vlada preveliki optimizam, ali ne zaboravite kad uđemu u EU, kad ulete novi zakoni, stope, tih 10.000kn će biti malo iznad socijale.
Pogotovo za ZG.

Boki
28.11.2005., 15:46
A postoji i još jedan problem - pa tko bi sa milijun kuna na računu živio skromno, mislim možda 1% ljudi i njima svaka čast.

Ova cifra od 4 mil kuna je po meni točna ako se radi o stabilnom marketu bez nekih velikih nacionalno važnih vijesti ( npr. zapadno-europskim marketima).
Međutim čini mi se da imamo čast i sreću biti ona generacija koja je došla u pravo vrijeme i može živjeti od investiranja i sa recimo 500k kn.
E sad koliko će to potrajati to ne znam, ali uz recimo pravilno prebacivanje na određene zemlje u regiji možda 4-5 godina a onda ćemo vidjeti...

Problem je psiha a posebno onih koji su na market došli 2003. ili 2004. koji jednostavno NE ZNAJU što je gubitak na duže radoblje i oni bi mogli prvi "fasovati" kad se desi recimo šestomjesečna ili čak duža kriza ( nemojte misliti da u HR to nije moguće nijednom do ulaska u EU jer je).
Baš ljudi sa takvom psihom misle da je ovo "piece of cake" i da se može ostvarivati mjesečni prinos od 10% itd.

atila
28.11.2005., 15:51
"Pogotovo za ZG."

A zamisli kako je tek nama koji nismo iz ZG ,recimo da smo iz Rovinja a mislim da ti znaš dobro o čemu pričam

nevenb
28.11.2005., 15:56
Vidim da vlada preveliki optimizam, ali ne zaboravite kad uđemu u EU, kad ulete novi zakoni, stope, tih 10.000kn će biti malo iznad socijale.
Pogotovo za ZG.

Pa valjda će onda kad uđemo u EU i naši penzići prodavati skupe kuće u ZG i seliti na Floridu :-p

dk
28.11.2005., 15:58
al se lupate milionima...

BURZA5
28.11.2005., 16:46
Još bi jednom molio ako netko zna odgovor na post 55!!
Znam da novca nikad dosta, ali onih 1000000 sam računao za jednu osobu-isto tako za jedno recimo 500000 kn otvori birtiju i živi od toga a 500000 stavi i investiraj u d.d.Naravno da novac gubi na vrijednosti ali i kapital raste.Ako mislite investirati uvijek tih 1000000 kn a bez dodatnog kapitala od rasta portfelja onda je to kao i svaki drugi posao koji se tako radi ''čista pušiona''

Bojnik
28.11.2005., 23:33
Trejderi, špekulanti zaradjuju drugim formulama, drugim metodama.

Dalje, tko ulaze 4.000.000 kuna moze biti miran i u obvezničkim fondovima.

Ali ne možeš živjeti samo od toga. Državne obveznice 4mil bi ti donjele po gruboj procjeni 240.000kn godišnje prinosa a na kraju bi ti uloženo donekle pojela inflacija.

matematic
29.11.2005., 02:40
Koliko se moze biti miran u dugorocnim obveznicama pokazuje pad realne vrijednosti recimo usa dolara. Godine 1992. 1 usa dolar je imao kupovnu moc otprilike 1/3 dolara iz 1962. Zamislite da ste u tom razdoblju drzali obveznice, prinos od kamata svake godine fiksan i realno vrijedi sve manje, a na kraju je "pojeden" i dobar dio glavnice. (Koja za razliku od dionicke ne ostvaruje rast jer imaoc obveznice za razliku od dionicara ne profitira od rasta vrijednosti kompanije).
Jos nesto o obveznicama: od 1925-1995 prosjecan godisnji prinos na obveznice iznosio je na usa marketu nesto manje od 5%, u isto vrijeme prosjecan godisnji prinos na dionice je bio preko 10%.

franciska
29.11.2005., 03:42
Ali ne možeš živjeti samo od toga. Državne obveznice 4mil bi ti donjele po gruboj procjeni 240.000kn godišnje prinosa a na kraju bi ti uloženo donekle pojela inflacija.

ljudi moji, jel' ja to dobro vidim ove cifre? Pa koliko novaca vama treba da prezivite, tj. da zivite? Stvarno ne znam, uvijek sam bila ono sto bi se reklo high middle class i ne kužim to s ovolikom lovom.
Ide zaključak, da valjda kad zarađujete na burzi, zarađujete prema visokim očekivanjima, kad kažete da je jedno tržište iscrpljeno, to znači da je meni divno, za moje potrebe više nego dovoljno.

Superior
29.11.2005., 08:53
Ja mislim da bi većini bilo dovoljno milijun eura za miran život bez potrebe nekog stalnog zapošljavanja. To bi bilo otprilike to.

fanatiks
29.11.2005., 09:37
... ma zanimljive su vam te brojke...
samo me zanima koliko je od vas u stvarnosti vidio milju, da ne govorim vise...
kako smo svi ljudi normalno je da smo pohlepni :)
evo jednog primjera koji je (relativno) lakse dohvatljiv, razumljiv.
vjerojatno onaj koji je investirao ranijih (zlatnih) godina, nemora jos puno skupljat do milje... ja nazalost nisam jedan od tih :(
pogledavsi stranicu od drage nam HPB vidio sam da ugovorena stednja u kn na rok 36 mjeseci ili duzi daje kamatu od 7,5% (pise iznad 50 000 eura i dogovorna, ali neka ostane 7,5)
po mojoj racunici bi to bilo 75000 kn godisnje ili 6.250,00 mjesecno. to nije malo... bar za mene... kako citam za vecinu bi trebalo to iznositi bar 15000 :)
ako u obzir uzmemo inflaciju od 2,5 godisnje, mozemo taj dio kamate dodavati na glavnicu. u tom slucaju ostaje na godisnjoj razini oko 5%.
tu je racunica malo jadnija, odnosno 4.167,00 sto je ekvivalent prosjecnoj placi u javnim sluzbama.
trenutno radim i cilj mi je ovo gore napisano... to dakako ne znaci automatski prestati raditi, ali sigurno znaci kvalitetnije i mirnije zivjeti...
naravno baviti se investiranjem ostaje, ali tek sa ostalim novcima koje covjek ima ili ce u buducnosti imati...
realno, samnom se mozete i nemorate sloziti, ali (osim izuzetaka na ovom forumu koji imaju bezbroj novaca, vecina je malo iznad prosjecnih hrvata IMHO) ovakve bi brojke bile znacajan doprinos kucnom proracunu.
koliko ja pratim, do sada je na nasem trzistu bilo samo vecih uspona cijena (bilo je naravno i manjih padova ADRS... pogledati kako sam popusio nicim izazvan) tako da, ako ne gledamo pesimisticki, moze biti i duljih stagnacija (citaj: nema prinosa)...
nervoza vlada u sumama do 100 k kuna, a kamoli jedna nula vise (i da jasno mi je da je to osobna stvar svakog covjeka)
..............................
dakle da rezimiram ovaj nabacani tekst
prvu milju (kad je steknes) zabetonirati uz fiksnu kamatnu stopu (cim veca tim bolja naravno)
ostalo investirati ili raditi po zelji,
sto se posla (radnog odnosa) tice, kome je kamata od ovog dosta neka uzme lulu, stavi naocale i sjedne u park... prije toga neka proda racunalo da nebi vise dolazio u napast :eek:
kome nije, radi po starom
molim komentare

Superior
29.11.2005., 09:45
... ma zanimljive su vam te brojke...
samo me zanima koliko je od vas u stvarnosti vidio milju, da ne govorim vise...
molim komentare

Uvjeravam te da je puno ljudi s foruma vidjelo milju, osjetilo milju itd. I da, milja definitivno nije dovoljna!

dk
29.11.2005., 09:52
ljudi su različiti, pa i različito žive i posluju... ja ne bih nikad mogao živjeti od kamata, a čini mi se i većina članova foruma... ne trguje se dionicama samo radi novaca...
druga stvar je da bi živio od kamata i rente moraš imati puno puno više novaca, jer, po mom mišljenju, kad ništa ne radiš zahtjevi ti se povećavaju... pa nećeš samo kupovati novine cijelo vrijeme i čitati ih u parku... i mislim da kakvim god biznisom da se baviš možeš godišnje zaraditi 20, 30 ili 40% na uloženi kapital...
i najgore je što su vrijednosti u društvu totalno iskrivljene i jedino je mjerilo vrijednosti imati milione i milione, pa i onaj koji ih nema tako se ponaša da bi bio puuuno vrijedan... po meni ima puno važnijih ciljeva u životu...

BURZA5
29.11.2005., 09:55
How ever much i push it down-it's never enough, how ever big i stay-it' s never enough, it's never enough...
Bravo za tekst.Zamaraju se ljudi ali dobro i ja bi da imam 10 milja i više zamarao se takvim stvarima.Naravno uvijek postoji disperzija rizika(ono o jajima).Večina ljudi koji su nešto napravili u životu napravili su to od nule i oni najbolje cijene taj novac.Uvijek ču tvrditi da toliko i nije bitan novac več postotak povrata ili investicije, ulaganja...Tako da i sa malo novca može se napraviti puno.Onaj koji je npr. uložio u dionice ATPL po 30 kn. 30000 kn ili 1000 dionica-Danas bi imao 940000 kn.(Možda godinu) ili dvije čekanja.I eto ti skoro milijuna.Pa ubode opet nešto takvo i oopa evo ga na konju sa zlatnim sedlom.

bor
29.11.2005., 09:56
pogledavsi stranicu od drage nam HPB vidio sam da ugovorena stednja u kn na rok 36 mjeseci ili duzi daje kamatu od 7,5% (pise iznad 50 000 eura i dogovorna, ali neka ostane 7,5)
po mojoj racunici bi to bilo 75000 kn godisnje ili 6.250,00 mjesecno. to nije malo...

Kako si došao do 75.000 kuna godišnje, odnosno 6.250,00 kuna mjesečno ako je glavnica 50.000 eura.

fanatiks
29.11.2005., 10:03
moje tekst, ako nije bilo dovoljno jasno, se odnosio na ljude koji teze prema svojoj prvoj sedmeroznamenkastoj brojci...
ja bih eto mogao zivjeti od ovih kamata... sad zivim za iste (ponekad i manje) pare, a radim i nerviram se i slicno... no nisam rekao da bih prestao raditi... naglasio sam sigurnost...
B5 hvala ti na podrsci, o proslosti nebih govorio iz jednostavnog razloga... NISAM SUDJELOVAO :(
uz dvoje sitne djecice koju hranim razmisljam o sigurnosti (to je moja "mana")

fanatiks
29.11.2005., 10:06
Kako si došao do 75.000 kuna godišnje, odnosno 6.250,00 kuna mjesečno ako je glavnica 50.000 eura.
mislio sam na milju, a kamata iznad 50000 je dogovorna... pogledaj na www
ako postoji negdje veca kamata, a da je u ovakvom "sigurnom" obliku molim bez srama

hiperhiper
29.11.2005., 10:10
ljudi moji, jel' ja to dobro vidim ove cifre? Pa koliko novaca vama treba da prezivite, tj. da zivite? Stvarno ne znam, uvijek sam bila ono sto bi se reklo high middle class i ne kužim to s ovolikom lovom.
Ide zaključak, da valjda kad zarađujete na burzi, zarađujete prema visokim očekivanjima, kad kažete da je jedno tržište iscrpljeno, to znači da je meni divno, za moje potrebe više nego dovoljno.

uvijek sam bila high middle class
mislim stvarno tebe da nema trebalo bi te izmisliti

sto ti high middle class uopce znaci u ovoj zemlji....

bor
29.11.2005., 10:30
mislio sam na milju

Da, ok, oprosti, krivo sam shvatio.

megdan
29.11.2005., 11:10
sto ti high middle class uopce znaci u ovoj zemlji....
Za mene je high middle class 35-40 g. :)

Boki
29.11.2005., 12:01
koliko ja pratim, do sada je na nasem trzistu bilo samo vecih uspona cijena (bilo je naravno i manjih padova ADRS... pogledati kako sam popusio nicim izazvan) tako da, ako ne gledamo pesimisticki, moze biti i duljih stagnacija (citaj: nema prinosa)...

Pogledaj chartove unazad nekoliko godina(najbolje i skroz od početka trgovanja) da vidiš da ne postoji samo rast a da osim rasta nije jedina i stagnacija.

A što se tiče 6250 kn mjesečno da, može se s tim živjeti - a sad mi pokaži onog tko zna da ima mil kuna a živi skromno (ti novci baš i nisu veliki za npr. obitelj od 4 člana). Tu svoje čini ljudska pohlepa i želja za još više i više.
Da te pohlepe nema malo bi nas i bilo na burzi...

fanatiks
29.11.2005., 13:01
Pogledaj chartove unazad nekoliko godina(najbolje i skroz od početka trgovanja) da vidiš da ne postoji samo rast a da osim rasta nije jedina i stagnacija.

A što se tiče 6250 kn mjesečno da, može se s tim živjeti - a sad mi pokaži onog tko zna da ima mil kuna a živi skromno (ti novci baš i nisu veliki za npr. obitelj od 4 člana). Tu svoje čini ljudska pohlepa i želja za još više i više.
Da te pohlepe nema malo bi nas i bilo na burzi...
pohlepa stoji...
ako nisi previse pohlepan (ne mislim ne tebe osobno) okrenes se oko sebe i vidis da ljudi i s tim novcima zive (dakako, ne dobro)
ako se ne varam nigdje nisam spomenuo da bi prestao raditi (mada mi je to skrivena zelja (isto vjerojatno zeli 95-99% covjecanstva)), a zeni nikako nebi dozvolio da prestane raditi:):)
kad bi ona prestala raditi - slom burze je djecja igra, kaj bi se dogadjalo u nasoj bracnoj zajednici :biggrin:

shomi
29.11.2005., 13:32
tocno. radi ili ona.. ili ja!

Peko
29.11.2005., 14:43
Apsolutno se slažem da je za život samo od investiranja minimum svih minimuma barem 4 milje kuna a i više (ovisno o rashodnoj strani). Ove priče o kamatama od 6 ili 7,5 % su čista utopija. Kupovna moć novca u banci se drastično smanjuje čak i uz ovu kamatu. Budučnost će biti skupa, jako skupa. Pri tom ne mislim samo na inflaciju već jednostavno na rast sveukupnih potreba i troškova života. Dakle to nije alternativa tržištu kapitala. Usprkos svoj ljubavi i strasti za investiranje u dionice, ono o čemu ja razmišljam je kupovina nekretnina i rentanje istih. Čini mi se da bi se na taj način "brojka sigurnosti" mogla značajno spustiti.
Naravno, bit će potrebno pratiti tržište nekretnina i nanjušiti nadolazak velikih promjena kojih će sigurno biti s prolaskom vremena.

Jumbo
29.11.2005., 14:56
ako se ne varam nigdje nisam spomenuo da bi prestao raditi (mada mi je to skrivena zelja (isto vjerojatno zeli 95-99% covjecanstva)), a zeni nikako nebi dozvolio da prestane raditi:):)
kad bi ona prestala raditi - slom burze je djecja igra, kaj bi se dogadjalo u nasoj bracnoj zajednici :biggrin:

Slažem se s tobom.

Svakodnevno se družim se s ljudima koji mjesečno zarade, koliko ja za godinu.
Poznajem ljude koji tjedno zarade, koliko ja za godinu.

Ali oni ili rade od jutra do sutra ili sjede kod kuće i ulažu u dionice, ali i njihove žene sjede pored njih, jer isto ne rade.

Tako da se ja nebi mjenjao sa bilo kim od njih.
Ja živim od ulaganja. Žena radi i ima više nego solidnu plaću.
Nema svađa, nema živciranja. Neznam koliko će to potrajati, ali za sada, dobro je.

gazda
29.11.2005., 15:14
Apsolutno se slažem da je za život samo od investiranja minimum svih minimuma barem 4 milje kuna a i više (ovisno o rashodnoj strani). Ove priče o kamatama od 6 ili 7,5 % su čista utopija. Kupovna moć novca u banci se drastično smanjuje čak i uz ovu kamatu. Budučnost će biti skupa, jako skupa. Pri tom ne mislim samo na inflaciju već jednostavno na rast sveukupnih potreba i troškova života. Dakle to nije alternativa tržištu kapitala. Usprkos svoj ljubavi i strasti za investiranje u dionice, ono o čemu ja razmišljam je kupovina nekretnina i rentanje istih. Čini mi se da bi se na taj način "brojka sigurnosti" mogla značajno spustiti.
Naravno, bit će potrebno pratiti tržište nekretnina i nanjušiti nadolazak velikih promjena kojih će sigurno biti s prolaskom vremena.
mislim da nebi pretjerano profitirao s rentanjem ako sad kupuješ nekretninu.trenutno npr.u ZG-u teško da možeš naći npr.garsonijeru ispod 35000EU +5% poreza na promet +minimum ulaganja od npr.1250EU da je minimalno namjestiš i dolazi se do iznosa od oko 38000EU.takvu garsonijeru možeš rentati po cca 150EURA .i dolazi se do zaključka u najoptimističnoj varijanti da ćeš ju isplatiti za oko 22 godine s time da ne plaćaš porez na rentu i naravno morat ćeš ulagati nešto u nju.dakle zarada ti je godišnje oko 3-4%.jedino ako si od bake naslijedio puno komada nekretnina onda ti je nešto povoljniji izračun povrata.sretno :xyxwave:
PS jedino je OK ako iznajmiš nekretninu nekoj studentici :biggrin:

ChoChikun
29.11.2005., 15:23
Nema svađa, nema živciranja. Neznam koliko će to potrajati, ali za sada, dobro je.

To majstore! :hat1:
Živiš moj san. Ovo je prava kombinacija.

rover
29.11.2005., 16:04
[QUOTE=Jumbo]Slažem se s tobom.

Svakodnevno se družim se s ljudima koji mjesečno zarade, koliko ja za godinu.
Poznajem ljude koji tjedno zarade, koliko ja za godinu.

Ali oni ili rade od jutra do sutra ili sjede kod kuće i ulažu u dionice, ali i njihove žene sjede pored njih, jer isto ne rade.

Tako da se ja nebi mjenjao sa bilo kim od njih.

Neznam zasto , imam feeling da jumbo i dobro ulaže i ima izbalansirani pristup prema svemu. Moram ga bolje pratiti što radi i onda to samo ponavljati :rolleyes:

fanatiks
29.11.2005., 16:06
uz duzno postovanje svim na forumu...
s kolikim novcem vi mjesecno baratate??
izgleda da ja sa svojih cca 6 k kuna spadam u low class?!
bojim se za apetite nekih koji tvrde da su potrebni miliuni eura za normalan zivot...
bozdda bi trebalo definirati normalan... ako je normalno RADITI i zaradjivati jednoznamenkasti broj tisuca kuna (meni recimo je), ne vidim potrebu (vidim zelju) za milijunima... da smo si jasni - dobro bi dosli, ali ako si zadam preveliki cilj nakon nekog vremena cu shvatiti da je nedostizan i onda?!? depresija - e nece moci...
dozvoljavam neslaganje s mojim prvim postom na ovoj temi... samo realno
zelim vam da ste svi uspjesni tako kako zelite ili kao sto pisete, jer ne varate mene (nas)... palac gore

nevenb
29.11.2005., 17:12
mislim da nebi pretjerano profitirao s rentanjem ako sad kupuješ nekretninu.trenutno npr.u ZG-u teško da možeš naći npr.garsonijeru ispod 35000EU +5% poreza na promet +minimum ulaganja od npr.1250EU da je minimalno namjestiš i dolazi se do iznosa od oko 38000EU.takvu garsonijeru možeš rentati po cca 150EURA .i dolazi se do zaključka u najoptimističnoj varijanti da ćeš ju isplatiti za oko 22 godine s time da ne plaćaš porez na rentu i naravno morat ćeš ulagati nešto u nju.dakle zarada ti je godišnje oko 3-4%.jedino ako si od bake naslijedio puno komada nekretnina onda ti je nešto povoljniji izračun povrata.sretno :xyxwave:
PS jedino je OK ako iznajmiš nekretninu nekoj studentici :biggrin:

slažem se gazda. u americi ljudi kad mogu dići veću kredu kupe zgradu sa stanovima za iznajmljivanje, i tada s najamninom otplaćuju kredu, i još nešto zarade od toga.

kod nas postoji ogroman jaz između cijena nekretnina i najamnina za iste (cijene nekretnina su otišle gore, ali najamnina mora slijediti kupovnu moć onih kojima treba stan)

za sada se takva opcija kod nas ne isplati

po meni je ovakva situacija odraz neravnoteže na našem tržištu nekretnina koja će se već izravnati, ali na koji način to se nebih upuštao prognozirati - (makar sudeći po tome kako se prodaju neki stanovi u novogradnjama u zadru, lako se može zaključiti što bi se uskoro moglo desiti)

hiperhiper
29.11.2005., 17:19
ha ha nevene da ne mislis na neke nekretnine na obali koje malo teze pronalaze kupca
mislim da su kod nas ljudi malo zabrijali na porast cijena kvadrata i ne misle da nesto sto naglo ode gore moze se naglo i vratiti nazad
zarade koje se ostvaruju po kvadratu i kvaliteti izgradnje u ovoj zemlji su upravo nebulozne

Monk
29.11.2005., 18:13
To majstore! :hat1:
Živiš moj san. Ovo je prava kombinacija.
I ja bi i ja bi, evo još koja godina mlad sam i onda :sing: :kava: :phone:

A 'ko će u kuhinju? :confused:

presvetli
29.11.2005., 20:38
Posao ulaganja nije nešto glamurozno, kako se ponekad predstavlja.
Nije niti nešto kao sjediš, čekaš i lova curi.
Istina je da mnogo sjediš, u svakoj kombinaciji previše. Ono čekaš, prije znači da budeš strpljiv unatoč okolnostima koje nekada znaju biti i stresne, a taj novac ionako uglavnom niti ne trošiš, jer zbilja nemaš kada, tj. ako se i uvališ u neko trošenje, samo ti oduzima dragocjeno vrijeme kojeg nemaš baš previše na raspolaganju. Makar, ovaj dio priče o trošenju je moguće ipak moje viđenje. Neki vjerojatno i troše. Ako stignu.
Trošiti ne volim, ne nalazim u tome zadovoljstvo, ali zato jako volim gledati kako ulaganja rastu.

Kao i svaki privatni biznis, nema radnog vremena, a slobodnog vremena nema nikada, pa niti vikendom, možda nešto manji presing, jer već sljedeći tjedan valja biti spreman.

Ono što je možda najveći problem, barem meni, svijest je da kad jednom kreneš graditi portfolio, stvari postanu kao žrvanj i na svaku tu dionicu koju si prostudirao više puta moraš paziti kao na malo dijete. Neprestano vagati kuda priča ide, kako se razvijaju stvari, makro brojke i rizici, novosti o firmama, izvještaji, grafovi, izračuni...i uza sve to, neprestano traženje novih prilika, kopanje, kopanje i kopanje...pokušaj da se cijela ta masa uskladi u rizičnosti, vremenu i potencijalima.

Neki dan me jedan kolega pita da li kad legnem prije sna kalkuliram i razmišljam o dionicama, na što sam se nasmijao. Zaspim ko medvjed. Od premora. A i to kad spavam, nikada ne bude više od 6 sati, često odspavam možda 2 do 4 sata, i nekada tako danima. Brokeri znaju da me osim ako nije nužda ne smiju buditi prije 12. To vrijedi u one dane kada nema obaveza zbog kojih bih morao biti budan ranije.

I onda me stisne kad pomislim da će to tako biti dok god sam živ i zdravstveno sposoban, a vjerojatno s godinama postane samo teže i obimnije. Tada poželim živjeti neki drugi život.
A onda opet shvatim da zapravo ništa osim ovoga u životu više ne znam raditi, niti me zanima.
Veseli me, iako ne više kao nekada dok su stvari bile krajnje nevine. U svakom slučaju, pruža zadovoljstvo, izgrađuje me i testira svaki dan.

Ona, nazovimo je tako, tamnija strana priče je da se mentalno distanciraš, i od svojih bližnjih, da nema previše prostora za opuštanja, da iako si tu, zapravo si prečesto negdje drugdje, u brojkama.
Okolina s vremenom to prihvati, ali najteže je najbližima. Moja žena ne radi, i bez mene je financijski neovisna, no ne bih bio sretan da je dalje od mene, jer ovako je barem tu negdje, dijelimo taj život, mnoge trenutke. Za potomstvo ne vidim prostora niti imam interesa, sebe ne doživljavam u toj ulozi, i to će po svoj prilici i ostati tako.

I na kraju, nemam nekih posebnih ambicija, do li dogurati ovo onoliko daleko koliko mi okolnosti dopuste. Za bilo kakve druge forme investiranja nemam nikakav interes, gledam to kao sasvim drugačije discipline. Lako je moguće da ću u nekom trenutku biti primoran pronaći i neki formalni model za svoje aktivnosti, no od te primisli diže mi se kosa na glavi, a znam da je neminovno.
Gledam na sve to kao na utakmicu sa samim sobom, na svakodnevni novi izazov kojem treba pronaći odgovarajuće rješenje.
No, jedno sam siguran. Ako je ikada postojao posao koji sam silno želio raditi, onda je to ovaj.

Srdjan
29.11.2005., 21:14
Vjerovatno sam ovdje u manjini ali ne bih nikada poželio baviti se isključivo investiranjem.

Ja sam dijete sela i za mene predstavlja iznimno zadovoljstvo na kraju dana vidjeti rezultat svoga rada kao npr. vidjeti kubik-dva drva ispilanog za predstojeću zimu, loza nakopana, međa nanovo sagrađena nakon jake kiše i sl. Ima nečeg u tome kada se možeš osvrnut i reći da si baš ti to odradio.
Tome težim i kod svog zanimanja, želim da na kraju krajeva imam nekakvo zadovoljstvo da sudjelujem i doprinosim ovom društvu i svojoj okolini (i da budem plaćen za to).
Kod investiranja su važni samo moji interesi i ništa drugo. Cjelokupni cilj investiranja je isključivo vlastita zarada i ništa više. Ako i kada realiziram dobitak osjećam se dobro ali to nije usporedivo sa gornjim primjerima.

Da, mislim da će mi investiranje ostati hobi bez obzira na potencijalne dobitke u budućnosti. IMHO, naravno.

Sasko
29.11.2005., 21:24
Posao ulaganja nije nešto glamurozno, kako se ponekad predstavlja...

svetli, vise ti uopce nisam zavidan na tome sto radis.
nakon citanja ovog tvog posta sam spoznao da se u biti nikad ne bih zelio baviti samo investiranjem, no svakako da zelja o financijskoj neovisnoti ostaje.
daleko najveca vrijednost koju sam do sad u zivotu stvorio je moj sincic. nema tih novaca za koje bih mjenjao ocjecaj kad dodjes s posla neraspolozen, zivcan, ljut na cijeli svijet, a to malo stvorenje ti se nasmije i pruza rukice. nema tog osjecaja na svijetu, nema te zarada koja moze izazvati taj osjecaj zadovoljstva.
ma na kraju krajeva nije u novcima sve.
znam da ovaj post vise spada na forume poput roda.hr i mame i bebe, no nisam mogao odoljeti. i sad se stvarno dobro osjecam.... ;)

MEA
29.11.2005., 21:41
Presvetli me naveo, a i sam sam se često puta zapitao, zašto ovo radim - jedini mi posao i bez ikakvih drugih prihoda osim ženine plaće koja se uklapa u Hr prosjek).

Stjecajem okolnosti prije svega (koje sam već jednom naveo na temi "Kako sam počeo...") a onda sam otkrio i neke draži koje mi ovaj posao pruža:
- iznad svega neovisnost (nema šefa nad glavom pogotovo ne nekompetentnog idiota
kakvih sam se u životu nagledao i naslušao) te sve što u životu napravim mogu
pripisati samo sebi i nikome drugome (osim Boga naravno - ne, nisam praznovjeran ali
duboko vjerujem da nismo mi ti koji određuju "konačne granice"),

- iako nema radnog vremena te mogu sam sebi priuštiti kad ću raditi a kad neću ipak
ispada da radim skoro podjednako kao i kad sam bio u radnom odnosu - a brodovi su
uvijek plovili i uvijek imali problema te mi je jedini doista slobodni dan u godini bio 1.
Siječnja - no ipak sada mogu uzeti slobodno kad me volja i godišnji kad me volja (ipak
samo "na papiru" jer sam ove godine prvi put nakon 5 godina postigao da nisam upalio
comp duže od 3 dana - te se često zapitam nisam li sam sebi "gori" šef nego li što
sam prije imao),
- iznad svega mi je drago što ujutro mogu spavati dok me volja (obično 09-00-10:00) i
onda polaaaako, na tenane popiti kavu, pa kad "dođem sebi" obući trenirku pa ili u
teretanu ili jogging ili plivanje - obavezno svaki dan) doći kući oko 13:00 - lagano
tuširanje , kuhanje ručka - da,da, to ja radim i to s guštom) i onda oko 14:30 upaliti
comp i - čekati što ti je taj dan pripremila "najfascinantnija igra na svijetu",
- da li se isplati - pa ovisi koliko ti je visok "target" - moj je da sebi zaradim pristojnu
mjesečnu plaću kakvu bih sa svojom spremom zaradio i radeći "za nekoga drugog" -
ako pri tome namlatim neku lovu neću se mnogo buniti :)
- i onda to odjednom postane opsesija - borba sa g. Marketom (pogotovo kad zaredaju uspjesi) postaje "ovisnost" i "sport" i odjednom shvatiš da se u ovom poslu nikad nećeš dosađivati - uživaš u ostvarenju svojih predviđanja nakon često napornih sati traganja za informacijama i shvatiš da je tvoj trud ipak "blagoslovljen" - da si to ostvario sam bez ičije pomoći - a krenuo si od nule - bez ikakvih prethodnih znanja, bez "tramaka" i varanja, laganja, mazanja...

- naravno da posao ima i loših strana - nemaš osiguranu mirovinu i u njoj ćeš imati samo ono što zaradiš (no ja kažem da nije bitno zaraditi mirovinu - bitno je zaraditi lovu) a onda opet se pitaš da li se može uopće planirati toliko dugoročno - 20 i više godina - koliko ljudi danas uopće uživaju u svojoj mirovini osim ako nije ona povlaštena) i čak i ako ne ispadne sve najbolje - pa uvijek će nekako biti ("nigdar ni bilo...") - padne to tu i tamo na pamet - ali se ne zadrži dugo.

Posao je to kao i svaki drugi - traži puno vremena i doista je nekako samotnjački, i sam sam promijenio mišljenje i o svijetu i o nekim ljudima nakon što sam se "distancirao" jer mi ovaj posao nažalost ne ostavlja onoliko vremena koliko bih ja volio imati za druženja, izlaske i tome slično - ni ipak prošao sam u svom dosadašnjem životu mnogo - neki to ne bi ni u dva, tri svoja života i jedino što mi zapravo nedostaje su putovanja koja mnogo volim a koja mi je posao u pomorstvu tako izdašno pružao - no bit će slađa ona koja će nadam se uslijediti - ne službena nego baš turistička - a tu sam izbirljiv - samo ona avanturistička dolaze u obzir - hoteli i plaže, skijanja su mi dojadili - nadam s da će mi ovaj posao to jednog dana omogućiti.

Da li bih ovaj posao nekom preporučio - ne, ali bih mu preporučio da neizostavno proba pa...

Sretno svima.

Pacer
29.11.2005., 21:48
Moram priznati da me količina i dubina ispovjedi na ovom topicu, a još više i na onom "Kako sam popušio..," prilično iznenađuje s obzirom na osnovnu temu ovog foruma, a i cijelog sajta, a to je lova. Kao da i ovdje nema više hladnokrvnih "lovatora" nego, recimo, među skupom slučajnih prolaznika na ulici. (Pod "lovatore" ne računam one kojima je zarađena lova samo mjerilo uspjeha u djelatnosti koju su izabrali prema svom afinitetu, nego one kojima je ona isključivi i jedini cilj, i mjerilo svih vrijednosti.) Čini mi se da mnogi ovdje zadovoljavaju i potrebu da traže i nađu i društvo (sebi sličnih), a koje ne nalaze ili ga nemaju mogućnosti naći u stvarnom svijetu.

To mi se zapravo jako sviđa (iako druženje na forumu može ipak biti samo nadomjestak za stvarni ljudski kontakt), jer znači da nas tamna strana kapitalizma još nije progutala do kraja.

(A zanimljivo mi je i da Franciska tamo negdje u Caffeu još nije otvorila topic na tu temu :)

Atropa belladon
29.11.2005., 23:00
Jako me se dojmila "ispovjed" Presvetlog,kojeg iznimno cijenim. Upisao sam "samo investiram", jer sam svoje odgulio 40 godina i još nešto malo. No ovo je ipak hobi, ali opasan jer te sve više zaokuplja i sve je manje vremena za druge drage stvari. To me najviše "kosnulo" kod Presvetlog. Mora se čovjek paziti da ne pretjera, da ipak ostane koristan hobi. S obzirom da sam "gulio" težak i odgovoran posao, stresan itd da ne prićam, ova aktivnost u penzijskim danima došla mi je kao zgodan i koristan hobi. Održava me čilim, mladjim i prisiljava da i dalje upotrebljavam mozak. No primjećujem da trošim sve više i više vremena, stoga hvala Presvetli na ispovjedi, treba se na vrijeme otrijezniti!
Čovjek uči cijeli život i umre bedast

laki
29.11.2005., 23:20
Šteta što presvetli nema interesa da prenese svoje
gene, jer bi u suprotnom možda i naša djeca ili unuci
imali prilike čitati ovako kvalitetne postove.

franciska
29.11.2005., 23:45
To mi se zapravo jako sviđa (iako druženje na forumu može ipak biti samo nadomjestak za stvarni ljudski kontakt), jer znači da nas tamna strana kapitalizma još nije progutala do kraja.

(A zanimljivo mi je i da Franciska tamo negdje u Caffeu još nije otvorila topic na tu temu :)

Ton su dali i osnivači foruma. Davno sam gledala početke foruma, nisam ga doživjela kao okrutno mjesto za mlaćenje love, forumom dominiraju tolerantni ljudi sa smislom za novac i komunikaciju. Dobro ti zboriš, Pacer, a ni stvarni ljudski kontakt nije zabranjen :)

Pepi
29.11.2005., 23:52
Mene u osnovi ne iznenađuje zbog čega su popustili ego zaštitni mehanizmi. Internet je paradoksalan oblik medija koji, premda se o njemu govori kao da zbližava ljude, u osnovi psihološki izuzetno snažno stvara razlike među ljudima. Podstiče usamljenost kod ljudi i uništava im osjećaj za svakodnevnu interpersonalnu dinamiku. Štoviše, negativno djeluje na realne socijalne vještine ljudi.
Nakon što sam pročitao ovih nekoliko postova pomislio sam upravo ono što je pomislio i moj kolega Sasko. Nema ljudi ti novaca, dionica, opcija, šortanja i ne znam čega na ovom svijetu od blagog i iskreno zainteresiranog pogleda djeteta. Posebice ako je tvoje. Iz niza postova shvatio sam da jedan znatan broj ljudi naprasto bježi od sebe samih i čini to na više ili manje razumljive načine.

Stoga moje je mišljenje da se treba baviti investiranjem onoliko koliko ti donosi financijsku korist, pričinjava ti radost i ne šteti tvom osobnom i socijalnom zdravlju. Sve ostalo za mene nije prihvatljivo. Ja istina imam posao da mogu od svojih primanja živjeti i više nego pristojno, da se osjećam kao čovjek i da ujutro ako se probudim i pada kiša se mogu okrenuti u krevetu i nastaviti dalje spavati ako hoću. No, i to da netko ima posao gdje nije svoj, gdje nije svoj šef i sl. su sve u osnovi samo izgovori.
Ne toliko pred drugima koliko izgovori smišljeni za samog sebe.

clusmas
30.11.2005., 00:03
Zanimljivo, ali postoji tu jedna stvar koja je bitnija. Presvetli kada je pisao svoj post nije tražio kritiku, on je jednostavno iznijeo svoju poziciju. Davati kritike je jako nezahvalno u ovom slučaju, jer taj subjektivizam "što je bolje" može ići u nedogled.

Stvar je vrlo jednostavna. Ne postoji recept za život. Analogno tome, svaka odluka koju doneseš je dobra onoliko koliko je ti smatraš dobrom. To što ju netko drugi smatra lošom ili dobrom - apsolutno nije bitno.

fanatiks
30.11.2005., 00:07
postujuci ovih par zadnjih napisa, osjecam se sretnije...
presvetlog svi hvale pa mislim da bi mozda nick trebao promjenit u sova :)
no hard feelings
bilo kako bilo najradije bih vam poslao slike svoja 2 sina pa nek padnu tvinsi u hrvata...
ko ga .ebe imam njih
a pare su da se trose
da ipak nebi sve tako idilicno zavrsilo - i ja se polako navlacim :(

putnik
30.11.2005., 00:08
Buduci i mene muci dvojba koliko je love potrebno da bi se zivilo samo od investiranja podijeliti cu neka svoja razmisljanja sa vama.
Kolko sam uspio pohvatati konce neki spominju cifre od bar 4 milijuna kn, dok neki smatraju da bi i milja bila dosta.
U 2004. su brokeri za portfeljase ostvarivili nekih cca 50 %, dok ove godine imaju rezultate na razini 30-40 % (osim onih s kraja sijecnja). Inv. fondovi su ostvarivali manje, dok je dio forumusa 2004 odradio posteno troznamenkasto, a potencijalno ce tako docekati i 2005. Priblizavanje eu i sve sto ide uz to, preuzimanja, nadajmo se sve bolje poslovanje hr firmi, kao i bljesak nekih neotkrivenih bisera, ina, mirovinski fondovi bi mogli i 2006. ostaviti u zelenom od nekih bar 20-30 % sto bi bio sjajan rezultat.
Dodajuci ovome neotkrivene bisere iz regije meni se cini da je na portfelj od milijun kuna 20 - 30 % moguce ostvariti. Iznos od 250 000 kn je ekvivalent mjesecnom primanju od cca 20 000 kuna brutto odnosno recimo 12 000 netto (nakon sto odbijes troskove vezane uz trgovanje i uplate zdravstvenog i mirovinskog ili ziv. osiguranja). Dobar portfelj bi trebao dati i nekih 40.000 kn dividende godisnje.
Uz jos dodatnih 300000 kuna za nedajboze 3 susne godine cini mi se da ni milja i 300 ne bi bila nedostatna.

Sve gore navedeno naravno uz pretpostavku da je ta milja i 300 fakat visak odnosno da je stambeno pitanje i sva ostalo vazna individualna pitanja kvalitetno rijesena.

p.s. jesam li nekaj previdio?

MEA
30.11.2005., 00:26
Mene u osnovi ne iznenađuje zbog čega su popustili ego zaštitni mehanizmi. Internet je paradoksalan oblik medija koji, premda se o njemu govori kao da zbližava ljude, u osnovi psihološki izuzetno snažno stvara razlike među ljudima. Podstiče usamljenost kod ljudi i uništava im osjećaj za svakodnevnu interpersonalnu dinamiku. Štoviše, negativno djeluje na realne socijalne vještine ljudi.
Nakon što sam pročitao ovih nekoliko postova pomislio sam upravo ono što je pomislio i moj kolega Sasko. Nema ljudi ti novaca, dionica, opcija, šortanja i ne znam čega na ovom svijetu od blagog i iskreno zainteresiranog pogleda djeteta. Posebice ako je tvoje. Iz niza postova shvatio sam da jedan znatan broj ljudi naprasto bježi od sebe samih i čini to na više ili manje razumljive načine.

Stoga moje je mišljenje da se treba baviti investiranjem onoliko koliko ti donosi financijsku korist, pričinjava ti radost i ne šteti tvom osobnom i socijalnom zdravlju. Sve ostalo za mene nije prihvatljivo. Ja istina imam posao da mogu od svojih primanja živjeti i više nego pristojno, da se osjećam kao čovjek i da ujutro ako se probudim i pada kiša se mogu okrenuti u krevetu i nastaviti dalje spavati ako hoću. No, i to da netko ima posao gdje nije svoj, gdje nije svoj šef i sl. su sve u osnovi samo izgovori.
Ne toliko pred drugima koliko izgovori smišljeni za samog sebe.

Mislim da se ovdje ipak ne radi o "popuštanju ega" i konačnom priznavanju nečijih slabosti - ja osobno nisam financijski stroj bez emocija, apsolutno nisam hladnokrvan i novac nije ono što me pokreće. Nisam ni isključio sam sebe iz društvenog života koliko god mi je on smanjen jer sam "na svom poslu ipak sam u uredu" i jedino društvo mi pravi supruga (djeca su već odrasla i samostalna i polako očekujem unuke).
Internet ima tu osobinu da stvara izoliranost ako mu se to dozvoli (jednom sam pročitao da će ljudi jednog dana odbaciti život vezan uz ekran kompjutera i zatražiti ponovno "human touch") no ništa manju izoliranost i otuđenost ne izazivaju ni ostali poslovi - nije nikakvo čudo da vani ljudi najčešće stupaju u emocionalne odnose sa kolegama(icama) iz iste firme ili branše jer ostale jednostavno ne uspijevaju upoznati - posebno je po nedostatku partnera poznata Silicijska dolina - posebno mladih žena.
U USA isti posao koji ja radim sam za sebe (ajmo to nazvati poduzetnikom specifične vrste) ljudi rade za plaću i bonuse sa tuđom lovom - pa zašto ja to ne bih sa svojom (koliko je zanatlija ili nekih drugih zanimanja ostavilo posao za "gazdu" i otvorilo svoje obrte ili urede - dakle ništa neobično - trgovao ti sa voćem ili novcem za drugoga ili za sebe je potpuno isto.

Bježanje od sebe - pa kako sam ja to i kamo pobjegao od sebe stvarno ne kužim i zašto se ne bih trebao osjećati kao čovjek ako radim ovaj posao - zar je ovaj posao manje ili više dehumaniziran od drugih poslova ???

I na kraju ne radi se izgovorima zašto se bavim ovim poslom - to su jednostavno njegove mane i prednosti kao što ih svaki posao ili poduzetnički poduhvat ima. Imao sam osobno loše iskustvo kad sam dozvolio drugim ljudima da me "vode" i otuda moja sreća da sam napokon "svoj šef" jer me je onaj prije izveo - na ulicu.
Na kraju krajeva ja radim "from home" - san svakog čovjeka a posebno amrikanaca kod kojih toga ima sve više i više upravo zahvaljujući Internetu - ugooglaj malo "work from home" pa vidi ispovijesti ljudi koji su prešli na takav način rada i benefite (prije svega kod obitelji i djece) koje im je Internet donio. Kamo puste sreće ako imaš malu djecu pa si možeš priuštiti biti cijeli dan sa njima a ne ono par sati poslije posla ako ih se uopće toliko može vidjeti.

(zadnje što ste trebali napraviti ili reći je spočitavati Presvetlom djecu - čovjek ima pravo na svoj izbor - znam mnogo parova poput njega - neki naime i ne mogu imati djecu ako vam to nije palo na pamet - da li je Presvetli manje čovjek zato što ih nema ili možda ne želi imati ???).

I kakve uopće veze ima nečija "čovječnost" ili društvenost sa ovim poslom ???

Jumbo
30.11.2005., 00:28
Stvarno sam pustio tri suzice na ovim dirljivim ispovjedima. Rijetko veliki lovatori iznesu svoj život ovako javno svima na uvid.

No trebamo li ih žaliti ili diviti se njima.
To je zabluda većine ljudi otkad je svijeta i vjeka.
Svatko je gospodar svoje sreće i ako ne živi kako želi, sam si je kriv.

Presvetli će provesti sate i sate na internetu da bi ostvari ogremnu zaradu i to će ga veseliti.
Saško će biti malo na netu, da provede što više vremena sa svojim sinčićem, jer ga to veseli.
Ja ću cijelu zimu buljiti u ekran da što više zaradim, da bi u 4 ljetna mjeseca 2 put pogledao komp. i potrudio se sve potrošiti što sam zaradio, jer me to veseli.

Bit uopće nije koliko ste vi zaradili na poslu, na dionicama, nekretninama i sl., već da li radite ono što vas veseli.

Ako da, onda taj život ima smisla, ako ne, onda vam ni svi novci ovog svijeta neće pomoći.

Mayol
30.11.2005., 00:32
Baš je lijepo vidjeti da su forumaši isto ljudi od krvi i mesa i da su to spremni priznati.
Radim i investiram, vodim svoj posao tj. poslove (uslužne djelatnosti) više od 20 godina.
Počeo sam sa 10000 dem, i kad sam zaradio prve novce i kupio Vespu mislio sam da sam bogat čovjek. No kad se krene ozbiljno u život vizura se jako mjenja. Nevjerojatna je stvar da kad si poduzetnik, bez obzira na to kako uspješan i koliko velike poslove vodiš, stalno imaš osjećaj da hodaš po rubu provalije, i da možeš u svakom trenutku pasti. To znaju samo oni koji su probali riskirati i uzeti vlastitu sudbinu u svoje ruke.
No do sad sam ipak došao u poziciju da mi je egzistencija osigurana, napravio sam neke novce i imam nekih nekretnina, i moram priznati da mi poduzetnički elan lagano kopni. I tu sad dolazi odluka o investiranju u dionice. Prvo kao hobi, pa kao početnička nada u velike i brze dobitke. Onda ulaziš sve dublje i dublje u problematiku , a sa količinom znanja i iskustva stvari postaju sve zanimljivije, i uvučen si u kolo iz kojeg se više ne možeš izvuči. I tako sad živim od biznisa a puno više vremena trošim na burzu. I da, želio bi se rješiti posla koji mi me više ne ispunjava, i posvetiti se samo investiranju koje me jako veseli, no za sada još to ne ide. Valjda bu prije penzije...

zagreb
30.11.2005., 02:54
ovdje ima zanimljivih stavova. Kako se čini da većina postera ovdje zarađuje (što je značajno bolje od inozemnog dugogodišnjeg prosjeka) rekao bih moje mišljenje da je investiranje u financijske instrumente na razvijenim tržištima dugoročno prilično riskantan posao. Samo kao napomena.

Stoga se nije loše pripremiti za sve ishode (ili postati maksimalan profesionalac, što znači naučiti jako puno). Mislim da sredine (ili investiranja kao hobi) nema.

Pacer
30.11.2005., 07:27
.... Mislim da sredine (ili investiranja kao hobi) nema.

Ima. Do sada sam se 3 puta odlučivao investirati u dionice. Prvi puta u Croatia banku krajem 80-ih, drugi puta pred rusku krizu, treći puta prošle godine kad je u ljeto kretalo. Između su bile duge pauze. Zaradio sam malo (u postocima), puno puno manje nego što sam mogao, a izgubio ozbiljnije na jednoj dionici koju držim još od prije ruske krize i koja je sada nelikvidna, ali ne i mrtva i možda još i vratim ulog. Ali nije sad to ono što hoću reći.

Svaki puta novac koji sam uložio psihološki sam otpisao u potpunosti istog trenutka kad sam ga uložio, i ne računam ga u kućnom budžetu.

Naravno, tako mogu uložiti samo relativno male svote, ali ipak barem tolike da mi provizije ne pojedu dobit. Isto tako, nikad neću doći ni blizu toga da živim samo od investiranja, niti mi je to cilj jer radim posao koji je dovoljno dobar da me takva situacija ne frustrira.

Ali svatko ima svoj pristup.

I, priznajem, nisam siguran da se taj virus kojeg očito nosim odavna neće razbuktati :) . Ali, do sada ga držim pod kontrolom.

Sasko
30.11.2005., 20:59
posto se osjecam prozvan da sam svetlom spocitavao djecu moram se javiti i nesto razjasniti. uopce nisam imao tu namjeru.
istina je da su sve to stvari osobnog izbora, a cesto i ne ovise o nama samima. zelio sam reci da je mozda moj sustav vrijednosti ipak malo drugaciji nego nekih sa ovog foruma. s jedne strane mi je drago kad velicina poput svetlog iznosti cinjenice da nije sve tako svjetlo u svijetu investiranja kako se to cini kad gledas sastrane.
na kraju samo zakljucak da trenutno nisam spreman na takvu zrtvu, a moza kad cu biti, nece biti trenutak. no tako je to u zivotu. nikad ne mozes imati sve!

niki
30.11.2005., 22:20
Spadam u grupu koja radi i investira, ali nazalost to vise nece bit moguce. Zbog podcjenjenosti trzista to je prijasnjih godina bilo puno jednostavnije, sada vise nije tako jednostavno.

Iz hobija se moze igrati s manjim iznosima, a kad protfelj distigne odredjenu kolicinu to vise nije tako jednostavno. Zatekne vas neka losa vijest u dionici- kako onda na vrijeme i dovoljno brzo likvidirat svoju poziciju??

Neotkrivenih bisera u Hr vise nema, mislim ostat u dividendnim dionicama i cekat, a ostalo prebacit u fondove. Za kvalitetne investicijske odluke jednostavno nemam vise dovoljno vremena. Prije bih jednostavno donio odluka kako bih poslozio portfelj, a sad vise nisam tako siguran. Odnosno trebao bih kopat puno vise, puno vise vremena provodit za komp., puno vise trazit informacija u osobnim kontaktima...da bih donio kvalitetnu investicijsku odluku. Super mi je kad citam na forumu kako neki ljudi olako nabrajaju desetak dionica u nekakvim svojim tjednim analizama....to sasvim sigurno nisu kvalitetne investicijske odluke.

rover
01.12.2005., 12:53
radim i gledam(kako drugi investiraju), znam da nemam dovoljno info i znanja, a bogami i vremena , treba dosta vremena za sve to, sve više uvidjam, a radim + obitelj+ tenis+..., ali što mislite o ideji da mojom lovom upravlja neki od iskusnih forumasa koji je u unutra do balčaka( isamo copy /paste svojih transakcija) uz dogovorenu naknadu i uvjete? Vi koji se međusobno poznate , pitanje glasi kome bi te povjerili svoju lovu?

BURZA5
01.12.2005., 13:07
Uvijek se sve da dogovoriti.Najbolje napismeno.Svoju lovu bih dao onome tko ti garantira bar zajamčeni dobitak npr 5 % godišnje... ili tko garantira siguran povrat glavnice, što recimo fondovi u ZABI npr ne garantiraju-ustvari ne garantiraju ti ništa pa ti izvoli,možda neki da.

ides
01.12.2005., 21:04
Evo i moje priče. Radim i trgujem na burzi. Počeo sam prije nekih tri godine na nagovor prijatelja da je JANAF prava stvar i kupio nekih 5 dionica Janafa po 2200 ako se dobro sjećam. Inače nisam ekonomske struke i nisam imao nekog pojma o dionicama. Onda sam kupio par dionica Zabe po 1200 i tako se počelo zahuktavati. Pa sam digao nenamjenski od nekih 25.000 kuna i sve ulupao u dionice, prvenstveno u Teslu na 350 kuna, izašao na nekih 900 kn. Pa sam digao nekih 50.000 kuna krede i utuko u PTKM ispod 60 kn. Onda sam slučajno potrefio 35.000 kn na kladionici i ulupao u TNPL kad je skočila na nekih 1200 kuna i tada mi padne na 1000 kn, hvatam se za glavu, ali ipak ulupam još duplo u nju i odjednom svi podivljaju za mojim skrivenim biserom i u dva tjedna skoči na 2200 kuna, a moj portfelj se poveća za nekih 100.000 kuna. Usput sam uzeo još par Margin kredita. Hvala CEBA-i. I tako malo pomalo portfelj mi je prešao pola milje kuna.

A zapravo ne utvaram se da sam neki znalac (kao svetli, znalac, doktor i dr.) , ali uz svoj redovni posao i gotovo svakodnevno stignem oko 100 puta baciti pogled na Mostich i ATM. Ono što je bitno, uz znanje i hrabrost, svakako trebaš imat sreću.

Pozdrav svima

bogec
01.12.2005., 21:19
uz stalan rad od po 10 sati dnevno, koji nije vezan za trzista kapitala bilo je jako tesko sve pohvatati, kontinuirano uciti i educitari se o svemu tome itd... druga je prica sto se zaradjivalo i bez ikakvog znanja o dionicama jer je trziste to omogucavalo
sada povremeno radim, investiram i razmisljam kako dalje. Slazem se da ce vremena koja dolaze oduzimat sve vise i vise vremena, a donositi sve manje i manje postotne zarade (bar na hrvatskom trzistu), mada vjerujem u iznadprosjecne prinose jos par godina.
jos kad tome dodamo da bi se trebalo aktivno posvetiti cijeloj regiji.......... :eek:

Pepi
01.12.2005., 23:32
radim i gledam(kako drugi investiraju), znam da nemam dovoljno info i znanja, a bogami i vremena , treba dosta vremena za sve to, sve više uvidjam, a radim + obitelj+ tenis+..., ali što mislite o ideji da mojom lovom upravlja neki od iskusnih forumasa koji je u unutra do balčaka( isamo copy /paste svojih transakcija) uz dogovorenu naknadu i uvjete? Vi koji se međusobno poznate , pitanje glasi kome bi te povjerili svoju lovu?

ako je suditi po zadnjih nekoliko mjeseci zimzelen bi ti ostvario daleko najveći povrat na uloženu lovu

ides
02.12.2005., 10:34
sada povremeno radim, investiram i razmisljam kako dalje. Slazem se da ce vremena koja dolaze oduzimat sve vise i vise vremena, a donositi sve manje i manje postotne zarade (bar na hrvatskom trzistu), mada vjerujem u iznadprosjecne prinose jos par godina.
jos kad tome dodamo da bi se trebalo aktivno posvetiti cijeloj regiji.......... :eek:
Je ali ti je portfelj sve veći i veći

Markotonibruno
02.12.2005., 12:26
U životu čovjek treba , da bi kvalitetno zadovoljno živio, odgovoriti na tri pitanja.
1. Gdje živjeti? MOžda i nije toliko bitno sa stanovišta lokacije ali je bitno sa gledišta korijenja i prijateljskog okruženja koje se stječe sa amo sa godinama ( "u mom kraju svi me znaju") . Činjenica je da to vrijedi samo za ljude koji trebaju osjećaj pripadnosti ( krv, zemlja ,voda).
2. S kim živjeti? Ne treba puno komentirati.
3. Što raditi? Na to pitanje nisam još uvijek odgovorio kvalitetno i blago onima koji rade ono što vole.

A da bi se počelo odgovarati na ta tri pitanja, prvo treba odrediti životni cilj. Mnogo nas živi da živi, ali možda je ljepše kad se ima neki cilj ili svrha. Svrha može biti skupljanje materijalnih vrijednosti( najčešće novac), sex i zabava, duhovno ispunjenje ili možda djeca ("biološko" ispunjnej) itd. u podvarijante.

Ispričavam se na možda offtopicu ali ponukan prijašnjim lifestory-ima (koja su me dirnula svojom autentičnošću) htio sam dati svoj doprinos u razmišljanju. Iznijeto je samo srž onoga što godinama zapisujem i objašnjavam iz vlastitog iskustva u uratku koji želim možda jednog dana i objaviti a sasvim sigurno ostaviti djeci u amanet kao pregled jednog života (imam 39 g ali sam si postavio neke životne zadatke ciljeve koji su kontinuirani). A ono što želim postići sa ulaganjima je trenutno zadovoljenje životnih potreba ( više kvadrata, financijska neovisnost, ne razmišljanje u koji ću restoran isl.). Djeci želim ostaviti ne imanje nego samostalnost, samouvjerenost i radnu naviku.
Živio život !

Monk
16.12.2005., 12:46
Evo prije koji mjesec sam počeo raditi "za istač", tj.zaposlio se.
I sad se radi i investira.
Istinaa, malo je naporno, ali dobro je jer se srežu neke loše navike dangubljenja po vani.
Prisiljen si jednostavno kvalitetnije si organizirati dan.
Čak stignem više stvari i preletjeti i pročitati.

franciska
16.12.2005., 14:00
Bravo! Sad još jedino vrati stari avatar koji je zgodan i nemoj više biti general.
Koliko ćete svi dugo biti Gotovina, sve dok traje sudjenje?

Herostrat
16.12.2005., 14:03
A nije ni tvoj novi avatar los, kad smo vec kod te teme. ;)

franciska
16.12.2005., 14:15
Hvala, htjela sam više baciti akcent na tijelo :), ali ne znam urediti to s pixelima.

Pacer
16.12.2005., 17:15
Ovi http://www.axialis.com/ imaju dobar alat za pravljenje ikonica od fotografija u standardnim i nestandardnim rezolucijama (demo besplatan). No, ako je fotografija "prebogata", reduciranje na mali broj pixela nužno jako pokvari dojam.

Možda bi ti bilo bolje da pošalješ tijelo nekom da ga obradi svoji alatom. (Mislim nekom tko se kuži u grafičku obradu (nisam taj).)

franciska
16.12.2005., 17:26
Svojedobno me Vilim Svečnjak molio da me slika. Iza toga mogu odoljeti svakoj obradi.

Pacer
16.12.2005., 17:36
:confused:

Koga je molio - tebe ili tvoju avataricu ili obje tj. vi ste isto?

Što treba obraditi - tijelo tvoje avatarice ili tvoje?

Što znači da možeš odoljeti svakoj obradi? Nagovaranju ili slikarskom transformiranju?

Ajde malo preciznosti.

clusmas
16.12.2005., 17:39
Vilim Svečnjak, Eros i Thanatos

http://www.novimediji.net/clusmas/vilim/eros.jpg
http://www.novimediji.net/clusmas/vilim/thanatos.jpg

Pacer
16.12.2005., 17:47
Prvi investiraju, drugi rade, ili ...?

ChoChikun
16.01.2006., 04:22
"Istraživanja pokazuju da se u Hrvatskoj izdvojio uzak krug ljudi, oko 27 tisuća osoba ili 2,5 posto ukupno zaposlenih, koji zarađuju više od 10 tisuća kuna na mjesec."

Mislim da bi ovaj članak baš tu dobro došao:
http://www.vecernji-list.hr/newsroom/scena/461026/index.do

Onako, da ne izgubimo dodir sa stvarnošću.. :)

dunner
17.01.2006., 14:20
"Istraživanja pokazuju da se u Hrvatskoj izdvojio uzak krug ljudi, oko 27 tisuća osoba ili 2,5 posto ukupno zaposlenih, koji zarađuju više od 10 tisuća kuna na mjesec."

Mislim da bi ovaj članak baš tu dobro došao:
http://www.vecernji-list.hr/newsroom/scena/461026/index.do

Onako, da ne izgubimo dodir sa stvarnošću.. :)

Bas me zanima koliko ih tu ima sa drzavnim prihodima i doprinosima :) a koliko top managementa koji radi za strane (ili nase? ;) ) kompanije

Raca
14.12.2006., 13:19
Zavisi od puno faktora:
- tvoji prosječni mjesečni troškovi i poželjan životni standard,
- životni stil (npr. ljetovanja na južnim morima, skupa odjeća i sl.)
- itd.

VRLO KONZERVATIVNI VIŠEGODIŠNJI PROSJECI (Teorija)

I MINIMUM

- prosječna bruto hrvatska plaća = cca 5.000 kn x 12 (mjeseci) = 60.000 kn
- 7% kamata na obveznice ili zarada od trgovanja = 60.000: 0,07= 857.142 kn = 113.680 EURO

II SREDINA

- 2 x prosječna bruto hrvatska plaća = cca 10.000 kn x 12 (mjeseci) = 120.000 kn
- 8 % kamata na obveznice i/ili zarada od trgovanja (veći rizik) = 120.000: 0,08= 1.500.000 kn = cca 200.000 EURO

III BIG STYLE

- prosječna vrlo dobra plaća u EU = cca 22.000 kn - 3.000 EURO x 12 (mjeseci) = 264.000 kn
- najmanje 10 % zarada od špekulativnog trgovanja dionicama (veći rizik) = 264.000: 0,10= 2.640.000 kn = cca 350.000 EURO kapitala

Ako trguješ polu-profesionalno svakih 2-3 godine možeš napraviti 3 - 5 puta u cca 6 mjeseci, ali postoje i sušna razdoblja koja bitno mijenjaju prosjek.

Ima još dosta teorija o tome. Da li je nekome ovo interesantno?

Mislim da bi trebalo ponoviti ovu anketu i vidjeti kakve su se promjene dogodile u međuvremenu.

bepina
17.02.2017., 17:03
Može li obnova teme? Danas bi bilo vrlo zanimljivo vidjeti koja je situacija.

dezus@
17.02.2017., 19:59
.da procitao sve od pocetka do danas .vrlo vrlo zanimljivo..
pa ja pola tih tema ne pronalazim do sad :biggrin::(
onaj timi zasjeo nakon karamela pa nema ni volju trazit ,,odmah zatvorim kad ga vidim na svim temama,,zasto se to ne rijesi ? hvala

bepina
17.02.2017., 20:07
Pročitala sam sve postove. Izvrsna iskustva, vrlo zanimljivo. Baš me zanima tko sve danas, 2017., živi samo od investiranja. Svaka čast tko uspijeva i tko je uspješno "preživio" od 2005. do danas. Majstori vrijedni poštovanja i divljenja.:thumbsup:

dezus@
17.02.2017., 20:21
Pročitala sam sve postove. Izvrsna iskustva, vrlo zanimljivo. Baš me zanima tko sve danas, 2017., živi samo od investiranja. Svaka čast tko uspijeva i tko je uspješno "preživio" od 2005. do danas. Majstori vrijedni poštovanja i divljenja.:thumbsup:

a da,,:thumbsup:

bepina
17.02.2017., 20:34
Voljela bih da se ponovno jave da početnici (kao ja) uče iz njihovih znanja i iskustava.

ivica23
18.02.2017., 23:47
Voljela bih da se ponovno jave da početnici (kao ja) uče iz njihovih znanja i iskustava.

Svaki novi radni dan je novi pocetak :)

bepina
19.02.2017., 13:35
Slažem se.:cool:

ivica23
19.02.2017., 16:14
Slažem se.:cool:

Hodaj po trznicama-pijaci tu se stece ogromno znanje i ideje
ja svaki put dobijem novu ideju za ulaganje

bepina
19.02.2017., 17:44
Moš mislit.

uskok
19.02.2017., 18:25
Rad. Postoji fizički i umni, onaj koji je koristan i onaj koji je beskoristan. Investiranje je rad koji može biti oboje.

ivica23
21.02.2017., 10:49
[QUOTE=bepina;699142]Moš mislit.[/QUOTE
Ozb ti kazem ja sam mlad da bi lagao :)