PDA

View Full Version : Dollar

Galilea
18.01.2005., 09:12
Nova tema, a mozda i nije, posjecujem ove stranice odnedavno jer me muci jedan problem, a to je dolllar.
Naime svoje prihode dobijam u dollarima i evo nakon skoro 4 godine imam lijepu ustedjevinu, no problem je da je dollar sa otprilike 8.5 Kuna (2000-2001) pao na recimo 5.7 Kuna u ovom trenutku. Godinu po godinu, malo po malo vrijednost moje ustedjevine se smanjivala. Nadao sam se da je to kratkotrajno. Dio gubitka pokrivam sa stambenom stedionicom, dio orocavanjem ali TO NIJE TO.
Glupo bi bilo sada pitati za savjet kako povratiti vrijednost ustadjevine, ali sto ciniti u buduce, da li jos netko ima takvih ili slicnih iskustava?
U hrvatskoj provodim maksimalno 2 mjeseca godisnje i tesko mi je pratiti sto se zbiva na trzistu, ali pratim koliko mogu iglavnom preko interneta. Vrijeme je da se investira, no ono sto sam planirao za investiciju nikako da "dohvatim" jer su cijene u HR porasle, a ja dobijam za istu svotu dollara manje kuna.
Zahvaljujem na svim komentarima, misljenjima i savjetima.

zolik
20.01.2005., 23:39
Na dugi rok je po mom mišljenju najbolje kupovat Eure za uvijek istu svotu dollara. To baš nije nekakva investicija ali na dugi rok bar nečeš gubiti kao što gubiš sada. Dakle imat ćeš svotu eura po prosječnom tečaju euro/dollar plus par posto, jer kupuješ manje eura kad je skup i više kad je jeftin.

primjer:

tečaj
1,3 100 dollara......76,9 eura
1,0 100 dollara......100,0 eura
0,7 100 dollara......142,9 eura

ukupno 300 usd, prosjecni tečaj usd/euro 1,0 - ukupno eura 319,8

sretno

MASTER
21.01.2005., 18:29
Na dugi rok je po mom mišljenju najbolje kupovat Eure za uvijek istu svotu dollara. To baš nije nekakva investicija ali na dugi rok bar nečeš gubiti kao što gubiš sada. Dakle imat ćeš svotu eura po prosječnom tečaju euro/dollar plus par posto, jer kupuješ manje eura kad je skup i više kad je jeftin.

primjer:

tečaj
1,3 100 dollara......76,9 eura
1,0 100 dollara......100,0 eura
0,7 100 dollara......142,9 eura

ukupno 300 usd, prosjecni tečaj usd/euro 1,0 - ukupno eura 319,8

sretno

ajde da se pogodimo za $1,0 mil :thumbsup:

Pacer
25.01.2005., 11:27
Svojedobno sam poprilično popušio na jednoj drugoj valuti (prije eura) ovako kako opisuje Galilea jer sam mislio da se radi o ozbiljnoj valuti, pa "neće valjda". Ali je. 40-ak posto u par mjeseci.

Onda sam naučio da kad iznos pređe određenu granicu onda si čovjek više ne može priuštiti da barem novine ne pročita svaki dan i ne prati. Veći iznos - veća briga.

Za one koji se ipak ne žele opterećivati dnevnim špekulacijama, čini mi se da je najbolje rješenje mix valuta. Uostalom, tako to rade banke. Ja bih dio prebacio u eure, dio u druge valute među kojima obavezno švicarac i britanska funta. Pa kad jedna ide dolje, druga ide gore pa se utjecaji donekle kompenziraju.

S obzirom na stanje dolara, mislim da se iz ovog članka može zaključiti da se sa njegovom slabošću ipak računa na nešto dulji rok, barem koju godinu.

http://www.dnevnik.com.hr/index.php?article=6119

Juimo
20.12.2006., 13:44
ima li netko tečajnu listu za USD (u odnosu na neku valutu koja je postojala tada i danas, npr chf) od 1990 -1995??

stallkerman
20.12.2006., 19:20
... nisi se baš potrudio... jedan od stotina linkova...

http://www.netdania.com/ChartApplet.asp?symbol=EURUSD

npr. pod instruments si odaberi valutu (npr USD/CHF)... a pod time scale recimo sempliranje u mjesečnom koraku (monthly)...