PDA

View Full Version : Hrvatski novac na Wall streetu ?

giginyc
14.12.2004., 19:55
Pozdrav svima !
Duze vrijeme mi se mota po glavi kako uciniti nesto konkretno za Hrvate i njihov neudruzeni novac . Vec sam duze vrijeme u Americi i primijetio sam da smo kao pojedinci veoma uspjesni , ali ne postoje nikakve organizacije ( osim onih koje zele hrvatski dom i ulaganje novca u Hrvatsku ) . Po meni to nije najbolji put za napraviti novac i sada sam sa skupinom hrvatskih poslovnih ljudi u New Yorku odlucio napraviti program koji ce dovesti ulagace na stock market . Inicijalno ulaganje ce biti posudeno od privatnih osoba ( tako da kasnije mogu izvuci ulozeni novac bez poreza ) , a ulaganje ce biti ulozeno u nekretnine ( koje jako dobro stoje u Americi ) . Poslije godinu dana kupac nekretnine ima mogucnost kredita na osnovu ulaganja u visini od 80% . U ovom trenutku razmisljamo da kupimo nekretninu na Manhattanu u visini od 10 miliona $ . Za ovo ce trebati kapital od oko 2,5 miliona $ ( down payment ) .
Izdati ce se dionice korporacije na osnovu ulaganja i mjesecni najmovi stanova i poslovnih prostora su dovoljni da pokriju rate kredita . Bavimo se mislju da ostavimo poslovni prostor na najboljoj lokaciji i u njega unesemo hrvatske reprezentativne proizvode i otvorimo hrvatski restoran ( nema ga ovdje ) . Oko 100 000 Hrvata zivi u blizoj okolici New Yorka i vjerujemo da bi ovakav potez izazvao veliku paznju ne samo nasih ljudi , vec i Amerikanaca .
U trenutku kad se sve uhoda postoji zelja da korporacija postane " public" tj.
da izade na stock market . To ce generirati novi novac i omuguciti daljnje sirenje u ostalim gradovima , prvo sjeverne Amerika , a kasnije juzne , te u buducnosti i ostalih kontineneta . Sa brojem Hrvata koji se nalaze svuda po svijetu , ne vidimo kako ovaj poslovni potez moze krenuti lose . Novac je osiguran nekretninama , novi se generira kroz marketing stock marketa i svacije ulaganje je vise manje sigurno . Vjerujemo da ce prvobitni ulagaci izvuci veliku korist , sa relativno malom dozom rizika . Uskoro cemo nastupiti na hrvatskom trzistu i vi ovdje ste prvi koji ste to culi . Ukoliko ima zainteresiranih za ulaganje , slobodno se obratite sa pitanjima .
Uz nekretnine postoji zelja i za ulaganjem u poslove gradevine ( novi model kreditiranja privatnih osoba u remodeliranju osobnih zgrada ) . Vlasnici ce morati platiti samo materijal , dok ce za troskove rada placati kroz rate kredita . U ovom poslu smo u pregovorima sa Bank of America i ukoliko se generira kapital za kupnju zgrade , oni su nas voljni pratiti u poslovima gradevine i kreditirati nase usluge .
S postovanjem Gigi

clusmas
14.12.2004., 20:31
Pozdrav i tebi,

Molim te napiši nekakvu smislenu kalkulaciju ulaganja u nekretnine. Želio bih vidjeti izračun, te samo konstrukciju takve ideje. Molim neka to bude prezentirano na ovim stranicama kako bi svi mogli vidjeti i komentirati.

hvala,

pozdrav,

giginyc
15.12.2004., 21:08
Ako nekretnina kosta oko 10 miliona $ , za kupovinu iste treba staviti od 10% do 25% dolje ( down payment ) . Ista nekretnina mjesecno bi trebala akumulirati u rentama oko 35,000 $ - 50,000$ mjesecno . Uz kamatnu stopu od 4-5% , dobar posao kupovine bi bio isplata izmedu 18 - 23 godine , i to da cijena nekretnine i rente ne rastu , sto ovdje i nije slucaj . Vecina malog kapitala se okrenula "real estate" , ulaganju u nekretnine i zbog toga ovaj solidno raste . Kapital je mrtav i investicija ma kako solidna , zahtjeva dug povrat i dobra je samo za onog sto zeli investirati sigurno i novac mu nije potreban . Zato se novac i kapital sto nam ga omogucuje nekretnina treba stalno vrtiti i dalje ulagati .
Prvi dio je da novac treba posuditi kompaniji i to od privatnih osoba uz nisku kamatu , te ce iste moci povuci novac nazad jer je investiran u "sredstva rada" . Ovdje ce privatne osobe platiti porez samo na kamatu koju su zaradile . Drugi dio je da se izdaju dionice osobama koje su posudile novac i tada one postaju vlasnici korporacije . Ovdje nije bitno koliko je cijena dionice jer statut odreduje nominalnu cijenu iste . Dakle mozete kupiti dionicu za 1$ . Americki "real estate" radi na sistemu kreditne mogucnosti i kada se ulaze oko 2,5 miliona oni smatraju da ste kreditno sposobni , te cete prvo osim dobre kamatne stope dobiti i cijeli niz drugih mogucnosti koje inace nisu dostupne obicnom smrtniku . Banka koja odobrava kredit je osigurana nekretninom i cak i da stvari krenu lose po nas , oni nece izgubiti jer imaju nas "down payment" , te ce u ternutku kraha korporacije prodati nekretninu i namiriti svoje potrebe , a korporacija ce dobiti razliku ovisno o stanju na trzistu . Zato nakon godinu dana ( sto oni smatraju razumnim periodom u kojem se dokazuje da ste uredan platisa ) , nude vam mogucnost equity loana . Equity loan je kredit u visini 80% vaseg down paymenta i principala u prvoj godini dana ( koji i nije bas nesto jer u prvih desetak godina vase rate uglavnom isplacuju kamatu ) . Ja cu ga ovdje zanemariti i pretpostaviti da korporacija povuce 2 miliona $ nakon godinu dana i ulozi ga u novu kupovinu zgrade .
U tom trenutku je moguce ici sa manjim down paymentom jer korporacija postoji na trzistu i dokazala je da uredno ispunjava svoje obaveze . Dalje je sve Trump sistem ( kupovina na sistemu - kupi , digni kredit , ponovo kupi , digni kredit , itd...) .
Sve ovo je samo ako ne zelimo investirati novac u poslovne projekte , a kako mi zelimo , stvara se mogucnost dodatnog profita , sami sebi smo najmodavci i odredujemo si cijenu najma prostora . Iako druga korporacija ima iste vlasnike ona je na poslovnom planu neovisna i nema nikakve direktne veze sa prvom ( koja je vlasnik nekretnine ) osim ugovora o najmu . U trenutku kada smo sigurni da posao druge korporacije ide dobro i da je stvorila dobru podlogu , prva korporacije je moze kupiti ( po cijeni koja joj odgovara ) i dignuti kreditnu sposobnost . Kada se izracuna da je trenutak dobar korporacija ide "public" na stock market i otvara mogucnost kupnje dionica gdje ce generirati novi kapital i ulagacima predstaviti plan buduceg rada . Dobra stvar americkog ekonomskog sistema je da je osnovan na britanskom "common law" , sto dozvoljava trustee funds i vlasnik je pri tom totalno nepoznat i placa porez samo kao javna osoba . Profit ce biti rasporeden prema broju dionica i koliko ste ulozili toliko cete dobiti . Drugim rijecima ako ste u mogucnosti investirati 500,000$ na 5 godina ( moze manje ili vise ) , korporacija ce imati 5 nekretnina vrijednosti 50 miliona $ , sa mjesecnim prihodom od 175,000$ - 250,000$ .Vi ste vlasnik 20% korporacije i ako ne zelite ici na stock market imate mogucnost 6 godinu dignuti equity loan od 2 miliona i isplatiti dionicare ( u ovom slucaju vi cete dobiti 20% , sto cini 400,000 $ ) te i dalje dobivati istu rentu . Na razlici rente i kredita bez rasta cijene nekretnine mozete slobodno racunati na 20 % - 25 % rente , u ovom slucaju negdje oko 35,000$ - 50,000$ mjesecno . U Americi cijene nekretnina su stalnom porastu i vrijednost samih nekretnina ce porasti negdje oko 10% ( relativno blaga procjena ) , sto drugim rijecima znaci da cete u 5 godina zaraditi otprilike 3 miliona $ ( vasih 20% je 600,000$ ).
Ako je druga korporacija dobro odradila posao , veselju nema kraja jer nam moze donijeti ( ovo je veoma konzervativna dobit ) u 4 godine rada profit od oko 4 miliona $
( vase je 800,000$ ) . Veliki brojevi , velika dobit . Postoji cijeli niz "sitnica" koje treba odraditi usput , medutim ne moze se ocekivati ovakva dobit bez rada . U cijeli projekt ce biti ukljuceni strucnjaci ( investment bankers , real estate company , accountants and exclusive importers ) . Elaborat ce biti gotov negdje krajem februara i biti predstavljen hrvatskoj javnosti putem medija . Za sada postoji dobra zainteresiranost hrvatskih poslovnih ljudi ovdje u Americi , tako da nismo sigurni da li ce za prvobitne dionicare uopce biti ponudena mogucnost kupnje u Hrvatskoj . Bez obzira kada ce u cijeli plan biti ukljucena Hrvatska , mi zelimo biti prisutni na hrvatskoj poslovnoj sceni da bi se kasnije kada korporacija bude isla na stock market , imala potencijalna baza kupaca dionica .
S postovanjem Miocic

zigistar
16.12.2004., 00:30
Daj te pare u stambenu izgradnju u ZG, ST, RI ili ...; i ne brini povrat je visestruko veci!!!

dancer
16.12.2004., 10:18
Daj te pare u stambenu izgradnju u ZG, ST, RI ili ...; i ne brini povrat je visestruko veci!!!

Možda, ali problemi s birokracijom su fantastični.
GIGI drži se ti Amerike.

MASTER
17.12.2004., 00:09
Ako nekretnina kosta oko 10 miliona $ , za kupovinu iste treba staviti od 10% do 25% dolje ( down payment ) . Ista nekretnina mjesecno bi trebala akumulirati u rentama oko 35,000 $ - 50,000$ mjesecno . Uz kamatnu stopu od 4-5% , dobar posao kupovine bi bio isplata izmedu 18 - 23 godine , i to da cijena nekretnine i rente ne rastu , sto ovdje i nije slucaj . Vecina malog kapitala se okrenula "real estate" , ulaganju u nekretnine i zbog toga ovaj solidno raste . Kapital je mrtav i investicija ma kako solidna , zahtjeva dug povrat i dobra je samo za onog sto zeli investirati sigurno i novac mu nije potreban . Zato se novac i kapital sto nam ga omogucuje nekretnina treba stalno vrtiti i dalje ulagati .
Prvi dio je da novac treba posuditi kompaniji i to od privatnih osoba uz nisku kamatu , te ce iste moci povuci novac nazad jer je investiran u "sredstva rada" . Ovdje ce privatne osobe platiti porez samo na kamatu koju su zaradile . Drugi dio je da se izdaju dionice osobama koje su posudile novac i tada one postaju vlasnici korporacije . Ovdje nije bitno koliko je cijena dionice jer statut odreduje nominalnu cijenu iste . Dakle mozete kupiti dionicu za 1$ . Americki "real estate" radi na sistemu kreditne mogucnosti i kada se ulaze oko 2,5 miliona oni smatraju da ste kreditno sposobni , te cete prvo osim dobre kamatne stope dobiti i cijeli niz drugih mogucnosti koje inace nisu dostupne obicnom smrtniku . Banka koja odobrava kredit je osigurana nekretninom i cak i da stvari krenu lose po nas , oni nece izgubiti jer imaju nas "down payment" , te ce u ternutku kraha korporacije prodati nekretninu i namiriti svoje potrebe , a korporacija ce dobiti razliku ovisno o stanju na trzistu . Zato nakon godinu dana ( sto oni smatraju razumnim periodom u kojem se dokazuje da ste uredan platisa ) , nude vam mogucnost equity loana . Equity loan je kredit u visini 80% vaseg down paymenta i principala u prvoj godini dana ( koji i nije bas nesto jer u prvih desetak godina vase rate uglavnom isplacuju kamatu ) . Ja cu ga ovdje zanemariti i pretpostaviti da korporacija povuce 2 miliona $ nakon godinu dana i ulozi ga u novu kupovinu zgrade .
U tom trenutku je moguce ici sa manjim down paymentom jer korporacija postoji na trzistu i dokazala je da uredno ispunjava svoje obaveze . Dalje je sve Trump sistem ( kupovina na sistemu - kupi , digni kredit , ponovo kupi , digni kredit , itd...) .
Sve ovo je samo ako ne zelimo investirati novac u poslovne projekte , a kako mi zelimo , stvara se mogucnost dodatnog profita , sami sebi smo najmodavci i odredujemo si cijenu najma prostora . Iako druga korporacija ima iste vlasnike ona je na poslovnom planu neovisna i nema nikakve direktne veze sa prvom ( koja je vlasnik nekretnine ) osim ugovora o najmu . U trenutku kada smo sigurni da posao druge korporacije ide dobro i da je stvorila dobru podlogu , prva korporacije je moze kupiti ( po cijeni koja joj odgovara ) i dignuti kreditnu sposobnost . Kada se izracuna da je trenutak dobar korporacija ide "public" na stock market i otvara mogucnost kupnje dionica gdje ce generirati novi kapital i ulagacima predstaviti plan buduceg rada . Dobra stvar americkog ekonomskog sistema je da je osnovan na britanskom "common law" , sto dozvoljava trustee funds i vlasnik je pri tom totalno nepoznat i placa porez samo kao javna osoba . Profit ce biti rasporeden prema broju dionica i koliko ste ulozili toliko cete dobiti . Drugim rijecima ako ste u mogucnosti investirati 500,000$ na 5 godina ( moze manje ili vise ) , korporacija ce imati 5 nekretnina vrijednosti 50 miliona $ , sa mjesecnim prihodom od 175,000$ - 250,000$ .Vi ste vlasnik 20% korporacije i ako ne zelite ici na stock market imate mogucnost 6 godinu dignuti equity loan od 2 miliona i isplatiti dionicare ( u ovom slucaju vi cete dobiti 20% , sto cini 400,000 $ ) te i dalje dobivati istu rentu . Na razlici rente i kredita bez rasta cijene nekretnine mozete slobodno racunati na 20 % - 25 % rente , u ovom slucaju negdje oko 35,000$ - 50,000$ mjesecno . U Americi cijene nekretnina su stalnom porastu i vrijednost samih nekretnina ce porasti negdje oko 10% ( relativno blaga procjena ) , sto drugim rijecima znaci da cete u 5 godina zaraditi otprilike 3 miliona $ ( vasih 20% je 600,000$ ).
Ako je druga korporacija dobro odradila posao , veselju nema kraja jer nam moze donijeti ( ovo je veoma konzervativna dobit ) u 4 godine rada profit od oko 4 miliona $
( vase je 800,000$ ) . Veliki brojevi , velika dobit . Postoji cijeli niz "sitnica" koje treba odraditi usput , medutim ne moze se ocekivati ovakva dobit bez rada . U cijeli projekt ce biti ukljuceni strucnjaci ( investment bankers , real estate company , accountants and exclusive importers ) . Elaborat ce biti gotov negdje krajem februara i biti predstavljen hrvatskoj javnosti putem medija . Za sada postoji dobra zainteresiranost hrvatskih poslovnih ljudi ovdje u Americi , tako da nismo sigurni da li ce za prvobitne dionicare uopce biti ponudena mogucnost kupnje u Hrvatskoj . Bez obzira kada ce u cijeli plan biti ukljucena Hrvatska , mi zelimo biti prisutni na hrvatskoj poslovnoj sceni da bi se kasnije kada korporacija bude isla na stock market , imala potencijalna baza kupaca dionica .
S postovanjem Miocic

SORY ALI SVE PUNO NEKIH STRUCNJAKA. INACE SLAZEM SE S KONCEPTOM ALI STVARNO MALO PREVISE STRUCNJAKA :confused:

giginyc
17.12.2004., 08:15
Gospodine Master
Ja apsolutno ne vidim razloga da podcjenjujete . Ljudi se uglavnom bave onim cime znaju . Ja sam za stvari koje nisam znao , pitao . I to ljude kojima je to posao . Posto se oni sami uglavnom ne udruzuju , meni je pala na pamet da ih ukuljucim u ovaj projekt . Koncept je veoma jednostavan i svi koji znaju imalo o novcu , znaju da je novac matematika . Ako znate racunati sa velikim brojevima , bolje za vas .
Postovanje Miocic

MASTER
17.12.2004., 12:15
Jako mi je zao ako sam nekoga povrijedio.
Medjutim, ali nije primjereno da za vrlo jednostavni poslovni pothvat koji se sastoji od
1 pronalazanje nekretnine
2 racunanje ocekivane zarade
3 zahtjeva banci ili drugoj financijskoj ustanovi za sredstvima
4 zakljuecnjem kupoprodaje
5 iznajmljivanje

mislim da ne treba visoko obrazovanih savjetnika.

ne znam kak je to u americi. ali mislim da bi nas obrazovni sustav trebao nauciti covjeka da sam skrbi o svom vlasnistvu, a ako ne obrazovni sustav tada obitelj

to sam htio reci kada sam rekao da "ne treba za sve visoko obrazovanih savjetnika".

clusmas
17.12.2004., 12:57
MASTER

Zašto ne dopustiš čovjeku prezentaciju ideje. Prvo ćemo pogledali elaborat, tražiti objašnjenja, pa tek onda stavljati primjedbe.

Ovako ubiješ ideju u samom početku, a za to nemaš baš previše osnove jer sa malo podataka raspolažeš u ovom trenutku.

go,go,go!
17.12.2004., 16:18
Da, elaborat na sunce pa cemo dalje razgovarati.

go
17.12.2004., 16:46
Bravo Clusmas!

Ja se bavim sličnom idejom samo sa puno manjim iznosima (20-40 tis. EURa). Čini mi se da ovakva kombinacija malim ulagačima pruža više šanse.

Priča zvuči kao svaki priručnik o RE investmentu.

zigistar
17.12.2004., 17:53
Možda, ali problemi s birokracijom su fantastični.
GIGI drži se ti Amerike.

Apsolutno netocno!!!!!!!!!!!!!

Birokracija je samo dio investicijskog ciklusa i to sa relativno tocno poznatim parametrima

MASTER
17.12.2004., 18:12
MASTER

Zašto ne dopustiš čovjeku prezentaciju ideje. Prvo ćemo pogledali elaborat, tražiti objašnjenja, pa tek onda stavljati primjedbe.

Ovako ubiješ ideju u samom početku, a za to nemaš baš previše osnove jer sa malo podataka raspolažeš u ovom trenutku.

ajde ovako da ne ispada da se hvalim.

ja sam dosada u RH okrenuo na taj nacin oko 5 mil kn a usto sam postigao i da mi se prizna kao jednokratni trosak pa da umanjim osnovicu za placanje poreza na dobit.

meni je jako zao ali toplu vodu netreba otkrivati u niti kod nas niti u americi.

konacno, nisam siguran da je dosada birokracija izmislila nesto (elborat, studije i slicno) da bi sluzilo ljudima. pa samo u Hrvatskoj ti treba netko procjenjivati vrijednost nekretnina da znas posto bi prodao svoj stan.
vani postoje trziste nekretnina, a kamatu valjda smo naucili racunati u 7 razredu osnovne skole. mozda nam za to treba i vjerodostojno tumacenju zakona o kamata.

nemojte mi samo reci da za to s nekretninama (bez obzira na koji iznos) treba tim menagera, nadzorni odbor i slicno. :)

clusmas
18.12.2004., 00:33
nemojte mi samo reci da za to s nekretninama (bez obzira na koji iznos) treba tim menagera, nadzorni odbor i slicno. :)

Možda u tvojoj kombinaciji to nije potrebno, ali to ne znači da ideju giginyc treba u samom startu odbaciti kao nepotrebnu, beskorisnu i sl.

Nek giginyc napiše što ima za napisati, to je sve. Ozbiljan vrijednosni sud o njegovoj ideji možemo donijeti samo ako budemo baratali svim podacima. On, giginyc, je te podatke voljan prezentirati.

ja sam dosada u RH okrenuo na taj nacin oko 5 mil kn a usto sam postigao i da mi se prizna kao jednokratni trosak pa da umanjim osnovicu za placanje poreza na dobit.

Čestitam ti na tom uspjehu!, to znači da će tvoje mišljenje (kad budemo baratali svim podacima) biti od velike koristi.

MASTER
18.12.2004., 00:55
gle sad mogu reci prosao voz. ali evo price za laku noc.

ciljana nekretnina je ona koja nece bitno izgubiti na vrijednosti. u zg je to u mojem slucaju bila novogradnja sa bruto cjenom od cca 1300 eur/m2 prije otprilike tri godine, tj kad je promijenjen zakon o porezu na dobit koji je dopustao jednokratnog otpisa nekretnine nabavljene u poreznom razdoblju. prema podacima do 30.09 raspologao sam sa bruto dobiti od cca 1,5 mil kn. trebalo je dakle dobit utopiti a da se pritom ne ugrozi likvidnost poduzeca. da je dobit prikazana u punom iznosu (dakle da nije bilo otpisa) do kraja travnja bi trebalo platiti oko 300 tis kn, te jos isto toliko akontacije u sljedecem razdoblju. neg novcani tijek od 600 tis kn u sljedecih 12 mjeseci. ostaje dakle 900 tis kn.

nasli smo dvije nekretnine sa cistim papirima negdje u 9-10 mjesecu u godini bruto trosak od cca 1,4 mil kn te zatrazili dugorocni kredit. moj kreditor je bilo jedno leasing drustvo koje po mojem sazabnju jedino odbrava zajmove. odobren je zajam na 15 godina. kamata oko 8,5% godisnje, sljedece godine sam je spustio na oko 7,5%.

prema mojoj tadasnjoj kalkulaciji trosak nabave bez PDVa je iznosio oko 1,15 mil kn, a kredit je iznosio 70% vrijednosti investicije dakle 980 tis kn. trebalo je financirati iz tekuce dobit dakle oko 150 tis kn. pdv je prebijen kao pretporez sa dugom iz prethodnog i buduceg razdoblja.

dva poslovna prostora iznajmljena su dalje poduzecima i ubire se mjescna renta od cca 9000 kn mjesecno ili oko 110 tis kn godisnje.
kamata na iznos od 980 tis kn iznosi godisnje oko 80 tis kn, a ukupni godisnji anuitet iznosi cca 130 tis kn.

u medjuvremenu je cijena narasla na oko 1500 eur/m2 odnosno povecana je vrijednost nekretnina za cca 15%. kapitalna zarada iznosi dakle oko 215 tis kn.
uskoro za cca 1 godinu iznos preostalog duga ce biti takav da ce samo jedna nekretnina biti dovoljna za hipoteku za preostali kredit.

cisti pozitivni novcani tijek u prvih 12 mjeseci je iznosio dakle oko 450 tis kn, sto na trzistu vrijedi cca 10% kamata tj jos cca 50 tis kn.

sljedece godine sve ponovo.

i onda smo stali jer smo uspjeli prenijeti dobit u sljedecu godinu ispravkom vrijednosti potrazivanja. a nakon toga ulozili u proizvodni pogon.

eto to je kako je bilo i fala Bogu dobro je!

clusmas
18.12.2004., 14:45
Nisam bio zainteresiran za tvoju priču, niti sam to u svom postu tražio od tebe, krivo si me shvatio.

No dobro, izgleda da je to jednostavno moralo iz tebe van, pa nek stoji.

Sad očekujemo giginyc i njegovu priču.

giginyc
20.12.2004., 18:38
Dati cu vam samo jedan primjer , kako se to odvijalo u mom susjedstvu . Nazalost tada nisam imao uvida u transakciju ( bio je zatvoreni krug , a i ja nisam bio dovoljno uporan ) . U istom bloku gdje imam poslovni prostor , nalaze se katnice sa dva apartmana ( svaki otprilike 200m2 ) i poslovnim prostorom od 120m2 i istom toplikom povrsinom podruma . Na licitaciji je najveca ponuda bila 600,001 $ ( da sam imao mogucnost , bio bih ponudio 750,000$ ) i godisnji porez na nekretninu iznosi oko 18,000$ . Kupac je dobio kredit od 30 godina sa 4,85% kamate . Down payment je bio 15%
( ako ste kupac prvi put , down payment moze biti i samo 3% ) , te je nakon 14 mjeseci kupac istu prodao za 1,400,000$ . U meduvremenu je dogradio jos 80m2 poslovnog prostora . Cijena poslovnog prostora takve velicine je od 6 - 7,000$ mjesecno , a renta apartmana je oko 2,000$ . Gross prihod mjesecno iznosi recimo 10,000$ od rente . U poslovnom prostoru najmoprimac mora podmiriti sve troskove , dok u apartmanima najmodavac podmiruje troskove vode , tople vode i grijanja . Uz ovo mora osigurati zgradu sto godisnje moze uciniti za otprilke 6,000$ godisnje . Uz sve kallulacije , zgrada ce po novoj cijeni biti isplacena za 16-18 godina , gdje ostavlja period od 12 godina rente za cisti prihod i to u slucaju da cijena nekretnine ne raste ( sto upravo sada u Americi i nije slucaj ) .
Ja ne tvrdim da ne postoji vjerovatno bolje mjesto za ulaganje ili bolji nacin za obrnuti novac , samo iznosim svoje misljenje i tvrdim da je to ovdje vjerovatno puno jednostavnije nego negdje drugdje . Iznijeti cu vam jedan drugi primjer kako je Amerika daleko od Hrvatske ( banalan primjer , ali dokaz da ovdje pravna drzava funkcionira ).
Narucio sam ledomat i dao polog . Obecano mi je da ce masina biti isporucena u roku dva tjedna ( sto je pisalo na racunu ) . Ledomat je dosao , medutim bio je ostecen i ja ga takvog nisam htio primiti . Isporuka novog je uzela jos tri tjedna i ja sam prodavatelja nazvao i zatrazio nadoknadu za tri tjedna gdje sam tvrdio da sam morao kupovati led u meduvremenu . Prodavatelj se nije slozio i ja sam uzeo advokata , te smo ulozili tuzbu na sud ( ovdje postoji specijalizirani sud za business - Small affair court ) i na prvom rocistu prodavatelj je priznao krivnju i platio nadoknadu i troskove suda i mog advokata . Mogao je uloziti zalbu , ali to bi ga na kraju kostalo samo vise .
Posto sam 5 godina radio kao privatnik u Hrvatskoj , meni se savjet prijatelja da tuzim cinio kao bajka ( razmislite gdje bi takva tuzba zavrsila u Hrvatskoj ) , ali nakon cijelog procesa shvatio sam da se ovdje cvrsto postuje poslovna etika i da postoje institucije koje stite vas posao . Osnova svega je dobro napisan ugovor koji vas stiti .
Sto se projekta tice , kada elaborat bude gotov , prezentirati cu ga na ovim stranicama . Iako ne tvrdim da treba izmisljati toplu vodu , posto ce ovdje biti ukljucen veci broj ljudi , projekt treba dobro razraditi i ne dozvoliti da zapne zbog moje samouvjerenosti kako sve znam . Zbog toga zelim ukljuciti ljude koji su usko specijalizirani u svom poslu . I ne samo to , nego cu zatraziti vise misljenja . Ovo nije individualna kupnja i interese stranaka treba zastititi na najbolji moguci nacin . Moj nacin razmisljanja je da treba tri put mjeriti i jednom rezati , kako se ne bi pogrijesilo .
U svaki projekt treba ukljuciti sve opcije ( od najboljih do najgorih ) , jer kako kazu vrag ne spava . Iako uglavnom svi zelimo najbolju mogucu soluciju za nas posao , sami znamo da ne ide uvijek kako se planira . Moja ideja ovdje nije bila da se prepirem gdje je bolje uloziti novac ili kako to uciniti , koliko je sto jednostavno ili komplicirano , samo sam zelio napokon uciniti nesto sto drugi cine vec cijeli niz godina ( udruziti interese i novac da bi svima bilo bolje ) . Druge zajednice to cine godinama , dok mi Hrvati puni sebe uglavnom funkcioniramo kao individualci , ne shvacajuci da se udruzivanjem kapitala ( postoji nepovjerenje u nasem narodu zbog naglog prelaska u kapitalizam i svih onih koji su taj prelazni period iskoristili za vlastitu dobit uz raznorazne makinacije) moze postici puno vise . Posto ovdje postoji pravna drzava , to znaci da je ulagac zasticen u okvirima ugovora koji je potpisao i to je jos jedan od razloga zasto sam za ovaj projekt izabrao upravo Ameriku .
Dati cu vam jos jedan primjer kako se drugi udruzuju i imaju korist od toga . Velika zidovska kompanija B&H ( prodaja video , photo , audio i ine opreme ) ima sistem da iz Izraela dovodi radnu snagu . Svatko tko zeli doci raditi i proci specijalizaciju ima osiguran stan , hranu i ostale potrebstine . U razdoblju od pet godina isti ne prima placu , vec je potpisao ugovor gdje ce dobiti otpremninu od 1,000,000$ nakon 5 godina , medutim istu mora uloziti u Izrael . Vezano ugovorom , ne postoji druga mogucnost . I sada vi meni recite gdje je njihova svijest , a gdje nasa . Oni razumiju da je udruzivanje kapitala bolje za svih , razradili su sistem i peglaju . Svima dobro .
Nadam se da sam ovim banalnim primjerima uspio pokazati nesto sto ne vjerujem da postoji u Hrvatskoj ( osim u visokim krugovima gdje je to vezano uz poslovni kriminal ) , te da ljudi u svijetu razmisljaju i na drugacije nacine .
Postovanje Gigi

MASTER
20.12.2004., 21:23
skidam kapu za stav. ali mislim da ima puno vise istine u tome da su kod nas losi ugovori nego cit. " tko zna gdje bi tuzba zavrsila".

ja sam bio dosao do vrhovnog suda pa se vratio na prvi stupanj i dalje se sudimo i nista strasno. a to da strucnjaci (neki advokati) ne znaju tuzbu niti napisati a kamoli obrazloziti to je nazaslost istina koju sam isprobao na svojoj kozi. ali i to sam si sam kriv.

zato sumnjam da je moguce vjerovati velikim proracunima. na kraju krajeva prijatelj iz US je dokazo da je bitna poslovna intuicija i odvaznost, a ne investicijska studija.

Ovo je jednostavno moralo iz mene van, pa nek stoji.

giginyc
21.12.2004., 15:08
Mozda bi tuzba i bila rijesena , ali koliko to vremena uzme ako nemate prijatelja da pogura slucaj . Ovdje se sve odigralo u tri tjedna . To je dio koji me je impresionirao .
Gigi

MASTER
21.12.2004., 19:26
ne mozes raditi bilo koji posao na nacin da racunas da moras imati prijatelja da pogura tvoj slucaj.

za brze poteze treba postojati i dobro razvijeno trziste financijskih usluga sto slazem RH nije. isto tako treba i poznavati trziste na kojem radis.dakle tko dobro pozna trziste u Rh moze i brzo regairati. mene da sad stavis u US trebalo bi mi vise vremena nego u RH. nekome drugom obrnuto i tako redom.
ali svi znamo gdje trziste nije do kraja regulirano tu je i zarada veca jednio treba malo vise osobne spretnosti i truda. moze se sve i na brzaka ali onda novac malo vise kosta.

kupujem tvrtku
25.08.2008., 18:34
a nekretnine danas u US???

gollum007
25.08.2008., 19:27
I kriminalci okrenuli leđa dolaru

http://www.vecernji.hr/newsroom/zanimljivosti/3151478/index.do

Slabljenje američkog dolara utjecalo je i na skupine organiziranog kriminala koje su odlučile pošiljke droge ili plaćanje računa podmiriti u eurima umjesto u dolarima, objavila je Obavještajna kriminalistička služba Kanade.

Ako dolar nastavi svoj pad do kraja 2008. godine, vjeruje se da će sve veći broj kriminalaca mijenjati eure za nedozvoljenu robu, dodaje se u izvješću.

- Američki dolar znatno je oslabio u odnosu na druge velike valute u 2007., a sudeći po nekim ekonomistima, još veći pad očekuje se u ovoj godini. Kao posljedica toga, druge valute, posebice euro, oslabit će dominaciju američkog dolara kao valute izbora za međunarodne novčane pošiljke i plaćanja - piše u godišnjem izvješću.