PDA

View Full Version : Rentna štednja

student
26.11.2004., 14:09
Zanima me sto je to? U principu mi je jasno da treba polozit neka sredstva, oročiti ih i poslije nekog vremana pocnes dobivat rentu? Ili? Gledao sam na stranicama nasih banaka, ali nigdje nema nikakvog izracuna, koliko bi trebalo staviti na stednju da bi ti mjesecni prihod bio toliki i toliki...
Hvala :cool:

kija
04.03.2005., 21:23
rentna štednja je oblik štednje u kojem ti se nakon isteka ugovorenog roka oročenja, kamata priprisuje na neki avista račun,a ugovor se nadalje produžuje uz iste uvjete.

didi
09.03.2005., 15:23
rentna štednja je oblik štednje u kojem ti se nakon isteka ugovorenog roka oročenja, kamata priprisuje na neki avista račun,a ugovor se nadalje produžuje uz iste uvjete.

Ne bas. To sto si napisao/la je obicna orocena stednja uz uvjet da ti kamatu prebacuju na neki racun po isteku orocenja, a ugovor se automatski produzuje uz iste uvjete.

Rentna stednja omogućuje da "tijekom trajanja oročenja redovito ostvarujete kamatu koja će Vam se isplaćivati u tijeku trajanja oročenja kao renta, odnosno kao dodatni redoviti prihod" (web stranica ZABA-e).

Znaci, orocis neke novce na odredjeni period i s bankom se dogovoris kada ce ti na kunski ili devizni racun isplacivati kamatu (kamata = renta), mjesecno, tromjesecno, polugodisnje, godisnje za vrijeme trajanja orocenja.

Student, to ti nije problem izracunati...imas kamatnu stopu, cifru koju orocavas i ovisno o tome koliko cesto zelis isplatu izracunas koliko ce ti rente sjesti na racun. npr. jednomjesecna isplata : cifra koju zelis orociti * godisnja kamatna stopa * 1/12